PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

goku
16-03-17, 19:56
Τα χάλια μας.
Έχει περάσει το 1/3 του έτους και δεν ξέρουνε -με την φορολογική πολιτική.

Όταν το κάθε μπλογκ ή ειδησεογραφικό σάιτ γράφει το μακρύ του και το κοντό του, μπερδεύουν τον κόσμο. Ψάχνοντας κάπου διάβασα ότι δεν μετράνε οι λογαριασμοί ΔΕΚΟ στις πληρωμές με κάρτα (λογικό μου φαίνεται, δεν περνούσαν ούτε παλιά). Κάπου διάβασα ότι περνάει ο λογαριασμός της ΔΕΗ, αλλού για τους λογαριασμούς σταθερής/κινητής τηλεφωνίας. Γενικά δεν φαίνεται να έχουν κατασταλάξει.

- - - Updated - - -


Eίχε υπογραφεί αν δεν κάνω λάθος μια απόφαση μέσα Ιανουαρίου και κυκλοφόρησε μια λίστα.
Π.χ. δες το άρθρο (http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1509464/poies-dapanes-me-plastiko-hrhma-htizoyn-to-aforolo.html) αλλά αυτό αλλάζει όποτε θέλουν με τροποποιητική.

Εδώ γράφει ότι οι λογαριασμοί τηλεφωνίας πιάνονται, θα το έχω υπόψιν.

dimtz
03-04-17, 19:20
Κανω αγορες με τη χρεωστικη μου καρτα ,πως μπορω να δω τι αγορες εχω κανει τον προηγουμενο μηνα; υπαρχει τροπος;

stelakis1914
03-04-17, 20:48
Αν δεν έχεις internet banking πρέπει να περιμένεις την ταχυδρομική αποστολή του bank statement. Σε διαφορετική περίπτωση μπορείς να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών.

dimtz
03-04-17, 20:59
Εχω e-banking φιλε αλλα δεν βγαζω ακρη ,μπορω να δω δηλαδη την αγορα και να εκτυπωσω την συναλλαγη; εθνικη τραπεζα

stelakis1914
03-04-17, 23:40
Από το internet banking της εθνικής, θα επιλέξεις τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με την χρεωστική σου κάρτα.

Έπειτα από την πρώτη στήλη "κινήσεις" θα επιλέξεις τις ημερομηνίες που ενδιαφέρεσαι. Μπορείς μετά να κάνεις αποθήκευση ή εκτύπωση αν θέλεις.

dimtz
04-04-17, 17:10
Από το internet banking της εθνικής, θα επιλέξεις τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με την χρεωστική σου κάρτα.

Έπειτα από την πρώτη στήλη "κινήσεις" θα επιλέξεις τις ημερομηνίες που ενδιαφέρεσαι. Μπορείς μετά να κάνεις αποθήκευση ή εκτύπωση αν θέλεις.

Ωραια ,μπηκα εκει που λες βρηκα τις συναλλαγες αλλα εκτυπωση μια αγορα δεν μπορω να κανω ουτε αποθηκευση, πως γινετε αυτο; ευχαριστω
edit το βρηκα ,ευχαριστω.

button
05-04-17, 11:01
Της ΕΤΕ δεν δείχνει όλες τις κινήσεις πάντως

stelakis1914
05-04-17, 15:29
Τις δείχνει απλά οι συναλλαγές που πραγματοποιούνται με κάρτα εμφανίζονται με καθυστέρηση που μπορεί να φτάσει και την μια εβδομάδα. Ειδικά σε περιπτώσεις μέσω PayPal καθυστερούν αρκετά να εμφανιστούν.

goku
06-04-17, 12:17
Αν κάνουμε αγορά σε ξένο νόμισμα με χρεωστική visa ή mastercard, η ισοτιμία πάει με βάση την ισοτιμία που έχει η τράπεζα αυτή καθεαυτή που έχει εκδώσει την κάρτα, ή οι visa και mastercard έχουν δικές τους ισοτιμίες;

sdikr
06-04-17, 12:22
Αν κάνουμε αγορά σε ξένο νόμισμα με χρεωστική visa ή mastercard, η ισοτιμία πάει με βάση την ισοτιμία που έχει η τράπεζα αυτή καθεαυτή που έχει εκδώσει την κάρτα, ή οι visa και mastercard έχουν δικές τους ισοτιμίες;

Είναι με την ισοτιμία της Visa/mastercard και συνήθως κάποιο ποσοστό που χρεώνει εξτρά η τράπεζα

RASTAVIPER
15-04-17, 21:43
Δεν ξέρω αν πρέπει να το ρωτήσω αλλού.
Θέλω να ανοίξω κοινό λογαριασμό με την σύντροφό μου (μη ελληνίδα, από Ευρώπη) στην Ελλάδα, αλλά μένουμε και δουλεύουμε εξωτερικό.

Γίνεται κάπως και σε ποια τράπεζα αξίζει;
Αν γίνεται, μπορούμε να κάνουμε μια επίσκεψη σε τοπικό κατάστημα στην Αθήνα.

Godian
16-04-17, 02:25
Αυτό το καιρό δεν γίνεται. Μόνο για λογαριασμό μισθοδοσίας η για να πάρεις λεφτά από πρόγραμμα πχ α21, Κεα κτλπ

RASTAVIPER
16-04-17, 08:27
Αυτό το καιρό δεν γίνεται. Μόνο για λογαριασμό μισθοδοσίας η για να πάρεις λεφτά από πρόγραμμα πχ α21, Κεα κτλπ
Δηλαδή μου λες ότι καμία Ελληνική Τράπεζα δεν θέλει να τους φέρω ένα μικρό κεφαλαιακι;

nyannaco
16-04-17, 08:56
Γενικώς δεν ανοίγουν νέους λογαριασμούς λόγω capital controls, πλην εξαιρέσεων για συγκεκριμένους λόγους όπως ανέφερε και ο Godian. Ενδέχεται όμως να περιλαμβάνονται οι εξαιρέσεις στην περίπτωσή σου, καλύτερα ρώτα σε τράπεζα.

Godian
16-04-17, 12:34
Γενικώς δεν ανοίγουν νέους λογαριασμούς λόγω capital controls, πλην εξαιρέσεων για συγκεκριμένους λόγους όπως ανέφερε και ο Godian. Ενδέχεται όμως να περιλαμβάνονται οι εξαιρέσεις στην περίπτωσή σου, καλύτερα ρώτα σε τράπεζα.

Ναι ας ρωτήσει καλύτερα δεν έχει να χάσει και τίποτα

manoulamou
16-04-17, 12:44
Αυτα εκτος λαθους ή παραλειψεως ισχυαν προ διμηνου πρπ, ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ πιο αξιοπιστη πηγη παραμενουν παντοτε οι ιδιες οι τραπεζες. Τηλεφωνικα, με SMS ή e-mail! :whistle:

ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΑΛΛΑΓΗ
"Το άνοιγμα νέου τραπεζικού λογαριασμού -χωρίς δικαίωμα ανάληψης- επιτρέπεται ειδικά για την αποπληρωμή υποχρεώσεων προς το Δημόσιο ή τα ασφαλιστικά ταμεία ή ακόμη και για την εξυπηρέτηση τραπεζικού δανείου."
ΕΠΙΣΗΣ λιγο πιο πριν ισχυαν αυτα:
http://www.zougla.gr/money/article/pos-mporite-na-aniksete-trapeziko-logariasmo-en-meso-capital-controls
Περισσοτερα δεν ξερω και κρινω πως , για την πλεον αξιοπιστη πληροφορηση, θα ηταν προτιμοτερο να επικοινωνησετε απ ευθειας με την τραπεζα, στην οποια ενδιαφερεσθε να ανοιξετε τον ΝΕΟ λογαριασμο!

Godian
16-04-17, 12:57
Εκτος βεβαια αν εχεις κανεναν φιλο που εχει μαγαζι και σου φτιαξει χαρτι οτι θελει να σε προσλάβει για να ανοιξεις λογαριασμο. αποδεδειγμενο οτι γινεται σε πειραιως

Manolis_karas
16-04-17, 19:03
Δηλαδή μου λες ότι καμία Ελληνική Τράπεζα δεν θέλει να τους φέρω ένα μικρό κεφαλαιακι;
1. Είναι ο νέος τρόπος προσέλκυσης επενδυτών. Δεν ξέρεις εσύ από αυτά τα οικονομικά υψηλής διανόησης.

2. Όλοι οι κάτοικοι Ελλάδας θέλουν να βγάλουν τα λεφτά τους έξω. Εσύ θες να τα φέρεις μέσα; Δεν είσαι καλά,
:nurse: :hit: :medic: :bless:

thourios
16-04-17, 19:30
Καλύτερα να μην τους φέρεις κεφαλαιάκι.
Εμείς φέρνουμε μια σύνταξη (επίδομα) εξωτερικού της μάνας μου, ένα μικρο ποσό το μήνα και στην κυριολεξία μας έχουν ρημάξει στους φόρους. Το μηνιαίο ποσό είναι μικρότερο των 500 ευρώ το μήνα.
Όπως φαίνεται θέλουν να το πάρουν όλο ή το 80%
Άσε που ζητάνε και καλά από το ΙΚΑ σήμερα ΕΦΚΑ από τον πεθαμένο πατέρα μου από τους κληρονόμους (εμένα δηλαδή) επιστροφή ενός επιδόματος συζύγου που τάχα έπαιρνε παρατύπως επικαλούμενοι έναν νόμο του 1951 που έχει τροποποιηθεί το 1978. Όταν τους ρωτάω ποιόν νόμο επικαλούνται δεν ξέρουν, δεν απαντούν. Απλά λένε ότι προκύπτει οφειλή που μπορεί να πάει πίσω μέχρι και 20 χρόνια.
Μην μπλέξεις με την αλητεία εδώ με ΤΙΠΟΤΑ.

RASTAVIPER
16-04-17, 21:25
1. Είναι ο νέος τρόπος προσέλκυσης επενδυτών. Δεν ξέρεις εσύ από αυτά τα οικονομικά υψηλής διανόησης.

2. Όλοι οι κάτοικοι Ελλάδας θέλουν να βγάλουν τα λεφτά τους έξω. Εσύ θες να τα φέρεις μέσα; Δεν είσαι καλά,
:nurse: :hit: :medic: :bless:

Σκεφτόμουν να κάνω κάποια μελλοντική αγορά γης και θεώρησα καλό να έχω κάποια χρήματα τοπικά.

Godian
17-04-17, 04:38
Σκεφτόμουν να κάνω κάποια μελλοντική αγορά γης και θεώρησα καλό να έχω κάποια χρήματα τοπικά.

Και γιατί δε τα στέλνεις με έμβασμα όταν γίνει η αγορά; ς

RASTAVIPER
17-04-17, 11:31
Και γιατί δε τα στέλνεις με έμβασμα όταν γίνει η αγορά; ς

Είναι και η προμήθεια στη μέση,.αλλά οκ είναι και αυτό μια επιλογή.

Godian
17-04-17, 15:46
Είναι και η προμήθεια στη μέση,.αλλά οκ είναι και αυτό μια επιλογή.

Και στις 2 περιπτώσεις θα πληρώσεις προμήθεια. Εκτός αν τα λεφτα είναι μαύρα και τα φέρνεις πάνω σου για να τα κάνεις κατάθεση

thourios
17-04-17, 16:46
Με επιταγή δεν έχει προμήθεια η τουλάχιστον δεν είχε. Ανάλογα τη χώρα τα χρήματα όμως δεν είναι άμεσα διαθέσιμα.

manoulamou
18-04-17, 10:44
Αρα ειχε δικιο ο Jeffrey οταν ελεγε πως ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ... Σχεδον παντα βεβαια βρισκονται σε λαθος τσεπες! :p Προσωπικα παντως εαν μου περισσευαν, θα εξακολουθουσα να τα εχω, ασχετως κυβερνησης, σε ελληνικη τραπεζα! :twisted:
.
.
.
Αληθεια τι σχεση εχει η συγκεκριμενη περιπτωση με τις χρεωστικες καρτες; Ρωταω γιατι καποιοι κατι σελιδες πριν, το επαιζαν mods... :lol:

button
18-04-17, 13:59
Σε ξένη τράπεζα μπορείς να ανοίξεις ?

biggeo65
18-04-17, 14:21
Σε ξένη τράπεζα μπορείς να ανοίξεις ?

Μπορφείς να ανοίξεις. Άντε κι άνοιξες, που θα βρεις χρήμα να βάλεις; :p Εκτός κι αν έχεις "μαύρα". :p

button
19-04-17, 12:59
Μπορφείς να ανοίξεις. Άντε κι άνοιξες, που θα βρεις χρήμα να βάλεις; :p Εκτός κι αν έχεις "μαύρα". :p

Τουλάχιστον εκεί δεν θα έχεις θέμα με τυχόν κούρεμα η και άλλες τέτοιες μικρο χαζομάρες το Αλέξη

biggeo65
19-04-17, 21:12
Τουλάχιστον εκεί δεν θα έχεις θέμα με τυχόν κούρεμα η και άλλες τέτοιες μικρο χαζομάρες το Αλέξη

Ναι συμφωνώ. Αλλά δεν είναι βλάκες. Μας έχουν "δεμένους".
Αν δεν κάνω λάθος, λογαριασμό στο εξωτερικό ανοίγουν όσοι έχουν παιδιά που σπουδάζουν έξω,
αλλά κι επιχειρηματίες που έχουν συναλλαγές με άλλες χώρες, Κι αυτό μέχρι ένα όριο.

Όλοι οι υπόλοιποι μένουμε Ελλάδα. Το χρήμα μας μπορεί να χρειαστεί. :p

goku
20-04-17, 21:39
Είχα βγάλει πριν 2-3 χρόνια μια προπληρωμένη κάρτα στην Πειραιώς (mastercard, μαύρη). Την χρησιμοποιούσα για λίγο καιρό αλλά τελικά αποφάσισα να σταματήσω να την χρησιμοποιώ μιας και μπορούσα να χρησιμοποιήσω και την χρεωστική, οπότε γλίτωνα τις προμήθειες φόρτισης της προπληρωμένης.

Την άφησα μόνιμα στο πορτοφόλι μου μπας και τελικά την χρειαστώ και είπα πως όταν λήξει θα την πετάξω. Η προπληρωμένη τελικά έληξε το Μάρτιο του 2017 (δεν την έχω πετάξει ακόμη, είναι ξεχασμένη στο πορτοφόλι).

Λίγο καιρό πριν λήξει μου έστελναν διάφορα μηνύματα από την Πειραιώς (sms, email και μέσω των ανακοινώσεων του winbank) να κάνω μια φόρτιση και η κάρτα θα ανανεωθεί αυτόματα (λογικά για κάποια χρόνια επιπλέον) και επιπλέον γλυτώνω και τα έξοδα της ανανέωσης. Εμένα δεν με ενδιέφερε να την ανανεώσω οπότε το άφησα ως έχει για να μου την κόψουν.

Τελικά όπως ανέφερα η κάρτα έληξε τον Μάρτιο. Μπαίνω σήμερα τυχαία στο winbank και βλέπω ότι είναι -5 ευρώ (το - δεν είναι παύλα, είναι το αρνητικό πρόσιμο, δηλαδή μείον 5 ευρώ), ενώ αρχικά το υπόλοιπο ήταν 0, την είχα εκφορτίσει και δεν είχε τίποτα μέσα. Πηγαίνω στις κινήσεις για να δω τι είναι αυτά τα -5 ευρώ και βλέπω μια κίνηση με περιγραφή "Expired Fee for Primary Card - ". Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; πρέπει να ανησυχώ για κάτι; μήπως μου φάνε 5 ευρώ από τον λογαριασμό;

thourios
21-04-17, 01:27
Expired Fee for Primary Card. Θα στα φάνε σίγουρα. Χρεώθηκες επειδή έληξε η κάρτα σου και δεν την ανανέωσες.
Τι άλλο θα δούμε.
Έχω κάτι λογαριασμούς σε δαύτους και πρέπει επειγόντως να πάω να τους κλείσω αν γίνεται.
Τους είχα τότε που έδινε κάτι επιτόκια αλλά αυτά τελείωσαν. Επινοούν συνέχεια κόλπα για να τα τρώνε από τους πελάτες.

goku
21-04-17, 01:52
Μου είχαν στείλει sms ότι θα μου κάνουν δώρο την ανανέωση (έκδοση νέας κάρτας ουσιαστικά) που ήταν 5 ευρώ, αν κάνω μια φόρτιση/αγορά το τελευταίο 20ήμερο πριν λήξει η κάρτα. Αλλά εγώ δεν ήθελα να την ανανεώσω οπότε υπέθεσα ότι δεν θα χρεωθώ κάτι και ότι απλώς θα μου την κόψουν (είχα βγάλει κι άλλη προπληρωμένη ποιο παλιά σε άλλη τράπεζα, και όταν έληξε μου κόπηκε χωρίς πολλά πολλά). Να σημειώσω ότι στον λογαριασμό μου είναι εντάξει τα χρήματα, δεν μου λείπουν λεφτά, εκτός φυσικά αν μου τα φάνε κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον. Πάντως φιρί φιρί το πάνε να αλλάξω τράπεζα, ο μόνος λόγος που μένω ακόμη στην Πειραιώς είναι γιατί είναι η μόνη τράπεζα που έχει υποκατάστημα στο χωριό.

biggeo65
21-04-17, 02:12
Μου είχαν στείλει sms ότι θα μου κάνουν δώρο την ανανέωση (έκδοση νέας κάρτας ουσιαστικά) που ήταν 5 ευρώ, αν κάνω μια φόρτιση/αγορά το τελευταίο 20ήμερο πριν λήξει η κάρτα. Αλλά εγώ δεν ήθελα να την ανανεώσω οπότε υπέθεσα ότι δεν θα χρεωθώ κάτι και ότι απλώς θα μου την κόψουν (είχα βγάλει κι άλλη προπληρωμένη ποιο παλιά σε άλλη τράπεζα, και όταν έληξε μου κόπηκε χωρίς πολλά πολλά). Να σημειώσω ότι στον λογαριασμό μου είναι εντάξει τα χρήματα, δεν μου λείπουν λεφτά, εκτός φυσικά αν μου τα φάνε κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον. Πάντως φιρί φιρί το πάνε να αλλάξω τράπεζα, ο μόνος λόγος που μένω ακόμη στην Πειραιώς είναι γιατί είναι η μόνη τράπεζα που έχει υποκατάστημα στο χωριό.

Δεν θα σου φάνε κάτι.
Αν δεν την χρησημοποιήσεις και την καταστρέψεις όλα καλά.
Αν την χρησημοποιήσεις στο μέλλον,στην πρώτη φόρτιση που θα κάνεις θα αφαιρέσουν 5€.

Ότι ίσχυε αν έβγαζες καινούργια κάρτα.

thourios
21-04-17, 02:24
Για πιο λόγο να υπάρχουν τέτοιες έστω παράτυπες λογιστικές χρεώσεις;
Έληξε η κάρτα τέλος.

biggeo65
21-04-17, 02:29
Για πιο λόγο να υπάρχουν τέτοιες έστω παράτυπες λογιστικές χρεώσεις;
Έληξε η κάρτα τέλος.

Κανονικά η προπληρωμένη δεν λήγει. Τυπική είναι η ημερομηνία που έχει.
Το -5€ αναφέρεται στην ίδια κάρτα. Αν γίνει χρήση της ,θα τα πληρώσεις.
Αν δεν γίνει,δεν σε απασχολεί το θέμα.

thourios
21-04-17, 07:56
Της eurobank πάντα έληγαν. Σου έβγαζαν καινούργια μεταφέροντας το ποσό αν υπήρχε στη νέα. Τώρα η έκδοση όμως κοστίζει 10 ευρώ και σε παραπέμπουν να βγάλεις άυλη μέσω ίντερνετ δωρεάν. Φυσικά μετά πληρώνεις τη νέα φόρτιση κτλ.

Godian
21-04-17, 09:12
προχθες τεταρτη εκανα καταθεση 50 ευρω σε ενα ΑΤΜ της πειραιος και το εκανε παρακράτηση και μεχρι σημερα τρεχω. μου ειπαν να παω στη τραπεζα σημερα παρασκευη το πρεωι,και πηγα και τωρα μου λενε ακομα δεν εκαναν καταμετρηση . και θα με παρουν τηλεφωνο σε 2 ωρες. ηθελα να πω δε μπορουν να δουν οτι εβαλα τη καρτα μου εβαλα το pin και οτι μπηκαν λεφτα? πολυ αναξιοπιστα τα ΑΤΜ τελικα σε τετοια θεματα. το 50ρικο ηταν απο τα καινουρια που βγηκαν γιαυτο μου λενε οτι το κρατησε

sdikr
21-04-17, 09:53
προχθες τεταρτη εκανα καταθεση 50 ευρω σε ενα ΑΤΜ της πειραιος και το εκανε παρακράτηση και μεχρι σημερα τρεχω. μου ειπαν να παω στη τραπεζα σημερα παρασκευη το πρεωι,και πηγα και τωρα μου λενε ακομα δεν εκαναν καταμετρηση . και θα με παρουν τηλεφωνο σε 2 ωρες. ηθελα να πω δε μπορουν να δουν οτι εβαλα τη καρτα μου εβαλα το pin και οτι μπηκαν λεφτα? πολυ αναξιοπιστα τα ΑΤΜ τελικα σε τετοια θεματα. το 50ρικο ηταν απο τα καινουρια που βγηκαν γιαυτο μου λενε οτι το κρατησε

Παρακράτηση σημαίνει συνήθως οτι είναι το διάβασε σαν πλαστό, της Πειραιώς τα πιο πολλά κάνουν καταμέτρηση online

Godian
21-04-17, 11:00
Παρακράτηση σημαίνει συνήθως οτι είναι το διάβασε σαν πλαστό, της Πειραιώς τα πιο πολλά κάνουν καταμέτρηση online
Ναι το ξέρω. Βάζω συνέχεια λεφτά και επειδή ήταν καινούργιο έτυχε μάλλον. Μου το έβαλαν τελικά μετά από καταμέτρηση. Αλλά τραγικό καινούργιο χαρτονόμισμα να το κρατάει

sdikr
21-04-17, 11:07
Ναι το ξέρω. Βάζω συνέχεια λεφτά και επειδή ήταν καινούργιο έτυχε μάλλον. Μου το έβαλαν τελικά μετά από καταμέτρηση. Αλλά τραγικό καινούργιο χαρτονόμισμα να το κρατάει

Φυσιολογικό θα το έλεγα, τα μηχανήματα καταμέτρησης μπορεί να μην είναι έτοιμα ακόμα για τα νεα χαρτονομίσματα

Για να τους τρολλάρεις, κάνε ανάληψη 50 ευρώ και καπάκι κατάθεση :p

jap
21-04-17, 13:37
Φυσιολογικό θα το έλεγα, τα μηχανήματα καταμέτρησης μπορεί να μην είναι έτοιμα ακόμα για τα νεα χαρτονομίσματα


Από ό,τι θυμάμαι είχε προκύψει μεγάλο πρόβλημα σε απροετοίμαστα μηχανήματα όταν είχαν βγει τα καινούργια 5ευρα. Νομίζω όμως ότι το έμαθαν το μάθημα. Με τα 10ευρα, 20ευρα δεν ακούστηκε τίποτα, νέα 50ευρα έχω προσωπικά ήδη χρησιμοποιήσει σε μηχάνημα Alpha χωρίς πρόβλημα. Και έχουν περάσει τόσες μέρες, έχω ήδη πάρει 2 φορές από ATM νέα 50ευρα.

Θα έτυχε στη συγκεκριμένη περίπτωση, λίγο τσαλακωμένο να είναι ή λίγο στραβά να το βάλεις το μηχάνημα 'χτυπάει'. Στο σούπερ μάρκετ τόσες φορές χτυπάνε με την πρώτη και μετά περνάνε με τη δεύτερη/τρίτη, απλά για λόγους γοήτρου οι τράπεζες θεωρούν ότι έχουν καλύτερα μηχανήματα ανίχνευσης και με τη μία το κρατάνε.

Godian
21-04-17, 13:50
Από ό,τι θυμάμαι είχε προκύψει μεγάλο πρόβλημα σε απροετοίμαστα μηχανήματα όταν είχαν βγει τα καινούργια 5ευρα. Νομίζω όμως ότι το έμαθαν το μάθημα. Με τα 10ευρα, 20ευρα δεν ακούστηκε τίποτα, νέα 50ευρα έχω προσωπικά ήδη χρησιμοποιήσει σε μηχάνημα Alpha χωρίς πρόβλημα. Και έχουν περάσει τόσες μέρες, έχω ήδη πάρει 2 φορές από ATM νέα 50ευρα.

Θα έτυχε στη συγκεκριμένη περίπτωση, λίγο τσαλακωμένο να είναι ή λίγο στραβά να το βάλεις το μηχάνημα 'χτυπάει'. Στο σούπερ μάρκετ τόσες φορές χτυπάνε με την πρώτη και μετά περνάνε με τη δεύτερη/τρίτη, απλά για λόγους γοήτρου οι τράπεζες θεωρούν ότι έχουν καλύτερα μηχανήματα ανίχνευσης και με τη μία το κρατάνε.

Το έκανε έλεγχο γύρο στα 15 δευτερόλεπτα. Πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα. Νόμιζα σκάλωσε. Τέλος πάντων ευτυχώς πήγαν όλα καλά και με πήραν τηλέφωνο και με είπαν πως θα τα περάσουν αυτοί στο λογαριασμό μου με εσωτερικό έμβασμα με ημερομηνία κατάθεσης τη Τετάρτη. Μου ζήτησαν και συγνώμη για τη ταλαιπωρία.

- - - Updated - - -


Το έκανε έλεγχο γύρο στα 15 δευτερόλεπτα. Πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα. Νόμιζα σκάλωσε. Τέλος πάντων ευτυχώς πήγαν όλα καλά και με πήραν τηλέφωνο και με είπαν πως θα τα περάσουν αυτοί στο λογαριασμό μου με εσωτερικό έμβασμα με ημερομηνία κατάθεσης τη Τετάρτη. Μου ζήτησαν και συγνώμη για τη ταλαιπωρία.

Τα έβαλαν κανονικά Εντάξει μόλις κοίταξα

button
23-04-17, 20:51
προχθες τεταρτη εκανα καταθεση 50 ευρω σε ενα ΑΤΜ της πειραιος και το εκανε παρακράτηση και μεχρι σημερα τρεχω. μου ειπαν να παω στη τραπεζα σημερα παρασκευη το πρεωι,και πηγα και τωρα μου λενε ακομα δεν εκαναν καταμετρηση . και θα με παρουν τηλεφωνο σε 2 ωρες. ηθελα να πω δε μπορουν να δουν οτι εβαλα τη καρτα μου εβαλα το pin και οτι μπηκαν λεφτα? πολυ αναξιοπιστα τα ΑΤΜ τελικα σε τετοια θεματα. το 50ρικο ηταν απο τα καινουρια που βγηκαν γιαυτο μου λενε οτι το κρατησε

Να σου τύχει να μην τα παίρνει και στην επιστροφή να σκαλώνουν μέσα στο μηχανισμό 6-7 τέτοια χαρτάκια εκεί να δεις

stamka
27-04-17, 13:32
Είχα βγάλει πριν 2-3 χρόνια μια προπληρωμένη κάρτα στην Πειραιώς (mastercard, μαύρη). Την χρησιμοποιούσα για λίγο καιρό αλλά τελικά αποφάσισα να σταματήσω να την χρησιμοποιώ μιας και μπορούσα να χρησιμοποιήσω και την χρεωστική, οπότε γλίτωνα τις προμήθειες φόρτισης της προπληρωμένης.

Την άφησα μόνιμα στο πορτοφόλι μου μπας και τελικά την χρειαστώ και είπα πως όταν λήξει θα την πετάξω. Η προπληρωμένη τελικά έληξε το Μάρτιο του 2017 (δεν την έχω πετάξει ακόμη, είναι ξεχασμένη στο πορτοφόλι).

Λίγο καιρό πριν λήξει μου έστελναν διάφορα μηνύματα από την Πειραιώς (sms, email και μέσω των ανακοινώσεων του winbank) να κάνω μια φόρτιση και η κάρτα θα ανανεωθεί αυτόματα (λογικά για κάποια χρόνια επιπλέον) και επιπλέον γλυτώνω και τα έξοδα της ανανέωσης. Εμένα δεν με ενδιέφερε να την ανανεώσω οπότε το άφησα ως έχει για να μου την κόψουν.

Τελικά όπως ανέφερα η κάρτα έληξε τον Μάρτιο. Μπαίνω σήμερα τυχαία στο winbank και βλέπω ότι είναι -5 ευρώ (το - δεν είναι παύλα, είναι το αρνητικό πρόσιμο, δηλαδή μείον 5 ευρώ), ενώ αρχικά το υπόλοιπο ήταν 0, την είχα εκφορτίσει και δεν είχε τίποτα μέσα. Πηγαίνω στις κινήσεις για να δω τι είναι αυτά τα -5 ευρώ και βλέπω μια κίνηση με περιγραφή "Expired Fee for Primary Card - ". Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; πρέπει να ανησυχώ για κάτι; μήπως μου φάνε 5 ευρώ από τον λογαριασμό;

εμενα εκαναν χειροτερα
Πηραν 5 ευρω απο το λογαριασμο και ανανεωσαν τη καρτα χωρις καμμια ενημερωση (για αυτο και εσενα γραφει -5 οπως και εμενα)
Μαλιστα την επανεκδοσαν και η νεα ειχε λαθος το ονομα γραμμενο επανω στη καρτα και μου ζητησαν εξτρα λεφτα για διόρθωση
Ουτε θα ξαναπατησω στη Πειραιως

thourios
27-04-17, 14:13
Το θέμα είναι ότι πάνω κάτω όλες οι τράπεζες κάνουν τα ίδια.

stamka
27-04-17, 16:09
Το θέμα είναι ότι πάνω κάτω όλες οι τράπεζες κάνουν τα ίδια.

πια τραπεζα γραφει λαθος το ονομα στη καρτα απο ανανέωση (πριν τα ειχε σωστα) και ζηταει παλι λεφτα για να διορθωσει το δικο της λαθος ?

thourios
27-04-17, 16:20
Δεν ξέρω ποια τράπεζα χρεώνει την αλλαγή στοιχείων αλλά παλιά η εμπορική χρέωνε την απώλεια καρφας 20 ευρώ.
Τώρα που οι τράπεζες είναι 4 άντε 5 ότι θέλουν κάνουν.

aroutis
29-04-17, 01:49
Καλύτερα να μην τους φέρεις κεφαλαιάκι.
Εμείς φέρνουμε μια σύνταξη (επίδομα) εξωτερικού της μάνας μου, ένα μικρο ποσό το μήνα και στην κυριολεξία μας έχουν ρημάξει στους φόρους. Το μηνιαίο ποσό είναι μικρότερο των 500 ευρώ το μήνα.
Όπως φαίνεται θέλουν να το πάρουν όλο ή το 80%
Άσε που ζητάνε και καλά από το ΙΚΑ σήμερα ΕΦΚΑ από τον πεθαμένο πατέρα μου από τους κληρονόμους (εμένα δηλαδή) επιστροφή ενός επιδόματος συζύγου που τάχα έπαιρνε παρατύπως επικαλούμενοι έναν νόμο του 1951 που έχει τροποποιηθεί το 1978. Όταν τους ρωτάω ποιόν νόμο επικαλούνται δεν ξέρουν, δεν απαντούν. Απλά λένε ότι προκύπτει οφειλή που μπορεί να πάει πίσω μέχρι και 20 χρόνια.
Μην μπλέξεις με την αλητεία εδώ με ΤΙΠΟΤΑ.

Για το συγκεκριμένο (bold) έχεις βγάλει άκρη;
Ακριβώς το ίδιο κάνουν και στη μάνα μου, με το πατέρα μου που πέθανε πέρισυ.

DSLaManiaC
29-04-17, 09:30
Δηλαδή μου λες ότι καμία Ελληνική Τράπεζα δεν θέλει να τους φέρω ένα μικρό κεφαλαιακι;

Είσαι τρελός αν εμπιστευτείς έστω και ένα ευρωλεπτό σε ελληνική τράπεζα ή κάνεις επένδυση σ αυτό το κράτος. Η αγορά γης που ανέφερες παραπάνω θεωρείται επένδυση, γι αυτό το λέω έτσι.

Μη κάνεις καμιά μ@λ@κία, κρίμα στα χρήματα σου, εντελώς φιλικά.

cool11
03-05-17, 20:06
Θεωρουσα περιπου σαν ...αυτονοητο, τα atm να ειναι πανω σε ups....
Οχι φυσικα για να κρατανε επι ωρες ανοικτα, αλλα εστω για μικροδιακοπες ρευματος....
Αλλα μαλλον ειναι 'περιττο' κοστος για τις τραπεζες....
Ο πολιτης-πελατης ομως, τι φταιει;

Σημερα την ωρα που ηταν ο ηλικιωμενος πατερας μου στο atm, επεσε το ρευμα. Επανηλθε, αλλα η καρτα ηταν πλεον εγκλωβισμενη εντος ατμ...
Μπηκε στο καταστημα (καθυστερησεις κλπ...), και αφου βρηκε υπαλληλο να τον εξυπηρετησει, δεεεεενννννν γινονταν, γιατι η καρτα (λέει) ήταν της μητέρας μου....
"Μα βρε παιδια, της γυναικας μου ειναι;;;;", να τους λεει ο πατερας μου, αλλα αυτοι ανενδοτοι....και να φανταστειτε οτι η υπαλληλος τον ηξερε κιολας τον πατερα μου....τοση ακαμψια/αναλγησια, για προβλημα που στο κατω-κατω της γραφης, δεν εφταιγε ο πελατης....
Στο τελος, για να δεσει καλα η ταλαιπωρια, αναγκαστηκε ο πατερας μου να παει σπιτι να φερει την μανα μου στην τραπεζα, για να μπορεσουν να παρουν την καρτα πισω....

Πραγματικα οταν μου τα ειπαν ολα αυτα, σιχαθηκα εντελως οτι εχει σχεση με τραπεζες....
ξεφτιλισμενοι....

@ ADSLgr.com All rights reserved.