PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

kourampies
03-05-17, 20:19
Απολύτως λογικό είναι να δίνεται η κάρτα αποκλειστικά και μόνο στον ιδιοκτήτη της. Θα πήγαινε το κλέψιμο σύννεφο αν επιτρεπόταν επίσημα η χρήση κάρτας από τρίτους, ανεξαρτήτως συγγένειας.

Τώρα όσον αφορά το UPS τι να πω, αυτό είναι πραγματικά ξεφτίλα.

al3x1k0
04-05-17, 11:34
Σίγουρα είμαι υπέρ της τράπεζας για την μη παράδοση της κάρτας στον μη εξουσιοδοτημένο χρήστη της. Η έλλειψη UPS βέβαια είναι απλά ντροπή.

lewton
04-05-17, 12:18
Πραγματικα οταν μου τα ειπαν ολα αυτα, σιχαθηκα εντελως οτι εχει σχεση με τραπεζες....
ξεφτιλισμενοι....

Άρα δε θα ξαναγράψεις σε θέματα σχετικά με τράπεζες;

biggeo65
05-05-17, 08:37
Και τα δύο αυτονόητα είναι. Και να μη παραδίδει την κάρτα παρά μόνο στον κάτοχο,
αλλά και να μη έχει UPS. Δεν το χρειάζεται το UPS.

Έστω ότι είχε UPS κι εγώ δεν το ξέρω.Γίνεται διακοπή και πάω να δω τι έγινε η κάρτα μου.
Εντωμεταξύ επιστρέφει το ρεύμα ,συνεχίζεται η περίοδος λειτουργίας,κι ο επόμενος στην σειρά,
έχει πρόσβαση στην κάρτα μου ή στα χρήματα που ζήτησα να βγάλω. Δεν γίνεται.

kourampies
05-05-17, 13:11
Και τα δύο αυτονόητα είναι. Και να μη παραδίδει την κάρτα παρά μόνο στον κάτοχο,
αλλά και να μη έχει UPS. Δεν το χρειάζεται το UPS.

Έστω ότι είχε UPS κι εγώ δεν το ξέρω.Γίνεται διακοπή και πάω να δω τι έγινε η κάρτα μου.
Εντωμεταξύ επιστρέφει το ρεύμα ,συνεχίζεται η περίοδος λειτουργίας,κι ο επόμενος στην σειρά,
έχει πρόσβαση στην κάρτα μου ή στα χρήματα που ζήτησα να βγάλω. Δεν γίνεται.

Τι θα πήγαινες να δεις αν είχε ups; Αφού το ΑΤΜ θα συνέχιζε να δουλεύει κανονικά.

biggeo65
05-05-17, 13:52
Τι θα πήγαινες να δεις αν είχε ups; Αφού το ΑΤΜ θα συνέχιζε να δουλεύει κανονικά.

Δεν ξέρουμε τι ισχύ θέλει το ATM.Δεν είναι μόνο το λειτουργικό.
To να μην το βάζουν δεν νομίζω να είναι οικονομικό το θέμα.
Πιο πολύ για θέμα ασφαλείας μου κάνει

kourampies
05-05-17, 14:04
Δεν ξέρουμε τι ισχύ θέλει το ATM.Δεν είναι μόνο το λειτουργικό.
To να μην το βάζουν δεν νομίζω να είναι οικονομικό το θέμα.
Πιο πολύ για θέμα ασφαλείας μου κάνει

Ότι ισχύ και να θέλει θα καλύπτεται εύκολα. Ίσως όχι με το πιο απλό οικιακό ups, αλλά λύσεις υπάρχουν. Κανένα θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει (και να τελειώσει η μπαταρία απλά θα κρατήσει την κάρτα που ξέμεινε μέσα όταν ξαναπάρει ρεύμα), απλή γυφτιά και έλλειψη συντήρησης είναι απο τις τράπεζες. Είχε τύχει να είμαι έξω σε ώρα διακοπής ρεύματος με σκοπό να πάω σε όλες τις τράπεζες (αρχές capital controls με καθημερινά όρια), και διαπίστωσα ότι τα περισσότερα παλιά ΑΤΜ έκλεισαν ενώ τα καινούρια (τα είχα μάθει απέξω πλέον με τα καθημερινά bank run τότε) συνέχισαν να δουλεύουν κανονικά.

biggeo65
05-05-17, 14:08
Ότι ισχύ και να θέλει θα καλύπτεται εύκολα. Ίσως όχι με το πιο απλό οικιακό ups, αλλά λύσεις υπάρχουν. Κανένα θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει (και να τελειώσει η μπαταρία απλά θα κρατήσει την κάρτα που ξέμεινε μέσα όταν ξαναπάρει ρεύμα), απλή γυφτιά και έλλειψη συντήρησης είναι απο τις τράπεζες. Είχε τύχει να είμαι έξω σε ώρα διακοπής ρεύματος με σκοπό να πάω σε όλες τις τράπεζες (αρχές capital controls με καθημερινά όρια), και διαπίστωσα ότι τα περισσότερα παλιά ΑΤΜ έκλεισαν ενώ τα καινούρια (τα είχα μάθει απέξω πλέον με τα καθημερινά bank run τότε) συνέχισαν να δουλεύουν κανονικά.

Έχει δύο μηχανισμούς μέσα. Ένα καταμέτρησης εξαγωγής χρημάτων,
κι έναν εισαγωγής εξαγωγής κάρτας. Δεν ξέρω τι ισχύς χρειάζεται.

Μπορεί και να ισχύει αυτό που λες όμως δεν αμφιβάλω.Δεν μπορώ να το ξέρω.

badweed
05-05-17, 14:11
ακομη για το αν θα εχει βαλει ups στα μηχανηματα που παιρνουν τα χρηματα του σκρουτζ μακ ντακ λετε ; :p

RASTAVIPER
05-05-17, 14:27
Έχει δύο μηχανισμούς μέσα. Ένα καταμέτρησης εξαγωγής χρημάτων,
κι έναν εισαγωγής εξαγωγής κάρτας. Δεν ξέρω τι ισχύς χρειάζεται.

Μπορεί και να ισχύει αυτό που λες όμως δεν αμφιβάλω.Δεν μπορώ να το ξέρω.

Τι δεν αμφιβάλλεις;
Φασκεις και αντιφασκεις.

2 ποστ πιο πάνω έγραφες με σιγουριά ότι το UPS δεν χρειάζεται.

thourios
05-05-17, 14:51
Υπάρχει ένα pc μέσα με 2-3 ή περισσότερα βεντιλατερ. Μία μικρή οθόνη με πληκτρολόγιο Εκτυπωτής αποδειξεων έναν cash dispenser. Ένα οικιακό ups θα έδινε αυτονομία μισής ώρας. Έχω δουλέψει σε τέτοια μηχανήματα. Το κουβούκλιο δεν χρειάζεται να τροφοδοτείται λάμπες φωτισμού κτλ.

badweed
05-05-17, 15:16
η διαφορα των 5 λεπτων , οχι της μισης ωρας , φτανει για να προλαβει τυχον προβληματα τροφοδοσιας ρευματος .
θα μπορουσε να διακοψει οτι συναλλαγη κανει , να επιστρεφει την καρτα και να βγαζει μηνυμα πριν σβησει , πως εχει προβλημα τροφοδοσιας και δεν ειναι δυνατη η εξυπηρετηση μεχρι αποκαταστααααααασης του .

thourios
05-05-17, 15:48
Βεβαιότατα και θα μπορούσε.

biggeo65
06-05-17, 05:49
Υπάρχει ένα pc μέσα με 2-3 ή περισσότερα βεντιλατερ. Μία μικρή οθόνη με πληκτρολόγιο Εκτυπωτής αποδειξεων έναν cash dispenser. Ένα οικιακό ups θα έδινε αυτονομία μισής ώρας. Έχω δουλέψει σε τέτοια μηχανήματα. Το κουβούκλιο δεν χρειάζεται να τροφοδοτείται λάμπες φωτισμού κτλ.

Αυτό έγραψα. Δεν το ξέρω το μηχάημα. Ο Cash dispenser, card slot,registry printer, τι ισχύ χρειάζονται;
Μπορούν να κόψουν και τις αποδείξεις σε τέτοια περίπτωση.Αν φτάνει η ισχύ,φταίνε καθαρά οι τράπεζες.

thourios
06-05-17, 10:03
Και το κλείνω εδώ το offtopic. Τον registry printer τον λέγαμε journal printer τότε. Κατέγραφε όλες τις συναλλαγές λειτουργίες και κινήσεις του συστήματος, μηχανήματος.
Σίγουρα πρέπει να έχει καταργηθεί και να γίνεται η καταγραφή σε δίσκο ή usb αλλά και να στέλνονται οι πληροφορίες απευθείας στο κέντρο ελέγχου των ATM της τράπεζας. Τα μηχανήματα τα περισσότερα δούλευαν με Windows αλλά δεν θυμάμαι τι windows.
Παλαιότερα η κάθε εταιρεία χρησιμοποιούσε δικό της λειτουργικό σύστημα. Πχ άλλο ή NCR και άλλο η Olivetti και μερικά της Nixdorf. Αυτά θυμάμαι Ελλάδα.
Όλα τα κουβούκλια είναι συνδεδεμένα με αυτόνομο συναγερμό καθώς επίσης και το χρτηματοκιβώτιο τους.

Πάντως είναι πολύ εύκολη η σύνδεση τους σε συστήματα UPS αλλά μάλλον πρέπει να φτιάξουν ειδικές ομάδες για αυτού του είδους συντήρηση.

lak100
10-05-17, 23:22
σημερα εκανα αιτηση για προσθετη πιστωτικη δηλαδη δευτερη καρτα με αλλο ονομα και να μοιραζονται το ιδιο πιστωτικο οριο. εχω ηδη cosmote world mastercard οποτε επελεξα την ιδια. για να εκδοθει αυτη η καρτα πρεπει να δηλωσεις ενα κινητο /σταθερο το οποιο θα πληρωνεται με την καρτα και θα αποδιδεται η εκπτωση.Η ερωτηση μου ειναι η εξης μπορω στην μια καρτα να δηλωσω το σταθερο και στην αλλη το κινητο για να παιρνουν εκπτωση και τα 2? Μειωσανε την εκπτωση που παιρνεις απο την καρτα στον 1% απο 2% που ηταν https://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=422&mid=1077&lang=gr

yyy
11-05-17, 13:47
σημερα εκανα αιτηση για προσθετη πιστωτικη δηλαδη δευτερη καρτα με αλλο ονομα και να μοιραζονται το ιδιο πιστωτικο οριο. εχω ηδη cosmote world mastercard οποτε επελεξα την ιδια. για να εκδοθει αυτη η καρτα πρεπει να δηλωσεις ενα κινητο /σταθερο το οποιο θα πληρωνεται με την καρτα και θα αποδιδεται η εκπτωση.Η ερωτηση μου ειναι η εξης μπορω στην μια καρτα να δηλωσω το σταθερο και στην αλλη το κινητο για να παιρνουν εκπτωση και τα 2? Μειωσανε την εκπτωση που παιρνεις απο την καρτα στον 1% απο 2% που ηταν https://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=422&mid=1077&lang=gr

Για το τελευταίο, είχα ρωτήσει και ισχύουν οι όροι όταν υπέγραψες τη συμφωνία. Παλιότερα ήταν χωρίς συνδρομή. Τώρα πια είναι χωρίς συνδρομή μόνο αν ξεπεράσεις κάποιο όριο αγορών το χρόνο. Εγώ που είχα υπογράψει με όρο δωρεάν, είναι ακόμα δωρεάν χωρίς όριο. Έτσι μου είχαν πει! Λογικά λοιπόν, θα ισχύουν και οι παλιές εκπτώσεις, που αν θυμάμαι καλά, ήταν 2% για ένα λογαριασμό (μόνο σταθερό ή μόνο κινητό) και 3% για δύο μαζί! Τώρα βλέπω ότι άλλαξε το πρώτο μόνο!

lak100
11-05-17, 14:01
Για το τελευταίο, είχα ρωτήσει και ισχύουν οι όροι όταν υπέγραψες τη συμφωνία. Παλιότερα ήταν χωρίς συνδρομή. Τώρα πια είναι χωρίς συνδρομή μόνο αν ξεπεράσεις κάποιο όριο αγορών το χρόνο. Εγώ που είχα υπογράψει με όρο δωρεάν, είναι ακόμα δωρεάν χωρίς όριο. Έτσι μου είχαν πει! Λογικά λοιπόν, θα ισχύουν και οι παλιές εκπτώσεις, που αν θυμάμαι καλά, ήταν 2% για ένα λογαριασμό (μόνο σταθερό ή μόνο κινητό) και 3% για δύο μαζί! Τώρα βλέπω ότι άλλαξε το πρώτο μόνο! στο τελευταιο statement ειχα αγορες 759 ευρω και αγορες που αποφερουν την εκπτωση. πηρα συνολο 16 ευρω εκπτωση 8 στο σταθερο και 8 στο κινητο τα νουμερα βγεγουν μονο με 1% εκπτωση σε κινητο σταθερο γιατι με τα παλια δεδομενα που ηταν απο 1,5% σε σταθερο κινητο επρεπε να λαβω τουλαχιστον 21 ευρω εκπτωση

spartak
11-05-17, 16:55
H eurobank άλλαξε μονομερώς τον όρο από τον Απρίλιο και πλέον είναι 1% η επιστροφή σε λογαριασμό cosmote από 2% που ήταν πριν.

yyy
11-05-17, 20:43
στο τελευταιο statement ειχα αγορες 759 ευρω και αγορες που αποφερουν την εκπτωση. πηρα συνολο 16 ευρω εκπτωση 8 στο σταθερο και 8 στο κινητο τα νουμερα βγεγουν μονο με 1% εκπτωση σε κινητο σταθερο γιατι με τα παλια δεδομενα που ηταν απο 1,5% σε σταθερο κινητο επρεπε να λαβω τουλαχιστον 21 ευρω εκπτωση


H eurobank άλλαξε μονομερώς τον όρο από τον Απρίλιο και πλέον είναι 1% η επιστροφή σε λογαριασμό cosmote από 2% που ήταν πριν.

Κοίταξα και γω το τελευταίο statement, του Απριλίου, και μάλλον έχετε δίκιο και οι 2. Το ποσό φαίνεται να αντιστοιχεί σε 1% πλέον και όχι 2%. Μονομερώς το άλλαξαν, χωρίς ενημέρωση; Πολύ περίεργο! Πάντα έβγαζαν ενημέρωση, για να είναι καλυμμένοι!!!

tsorbi
11-05-17, 21:24
Στην σελίδα τους δεν έχει αλλαγές.
https://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=422&mid=1077&lang=gr

yyy
11-05-17, 23:00
Στην σελίδα τους δεν έχει αλλαγές.
https://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=422&mid=1077&lang=gr

Κι όμως στα 2 πρώτα bullets, λέει "1% της αξίας των μηνιαίων αγορών σας". Παλιά ήταν 2% και για τις δύο αυτές περιπτώσεις!

runner70
26-05-17, 21:22
για την Πειραιως

"​Σας ενημερώνουμε ότι την Κυριακή 28 Μαΐου 2017 από τις 02:00 π.μ. έως τις 03:00 π.μ., καθώς και την Δευτέρα 29 Μαΐου 2017 από τις 02:00 π.μ. έως τις 03:00 π.μ. δεν θα είναι εφικτές οι συναλλαγές:

με πιστωτικές κάρτες
με χρεωστικές κάρτες σε εμπόρους και ΑΤΜ εξωτερικού
με προπληρωμένες κάρτες
μέσω Winbank Wallet app
​​

Τα προαναφερθέντα χρονικά διαστήματα είναι ενδεικτικά και δύναται να διαφοροποιηθούν ως προς τη λήξη τους. "

lak100
14-06-17, 15:24
ακουστε τι μου ετυχε σημερα με το public ειχα κανει pre order το xbox one Χ στα 549 με 11 δοσεις και μου λενε τωρα για να το παρετε στα 499 ακυρωστε την παραγγελια και ξαναδωστε την με αποτελεσμα το ποσο των 549 να μου επιστραφει σε 11 δοσεις και ετσι να μου αχρηστευτει η καρτα για αγορα με δοσεις τους προτεινα να κοψουν ενα πιστωτικο αλλα δεν το δεχοταν το θεωρω απαραδεκτη σαν πολιτικη απο μαι τοσο μεγαλη αλυσιδα

sdikr
14-06-17, 15:39
ακουστε τι μου ετυχε σημερα με το public ειχα κανει pre order το xbox one Χ στα 549 με 11 δοσεις και μου λενε τωρα για να το παρετε στα 499 ακυρωστε την παραγγελια και ξαναδωστε την με αποτελεσμα το ποσο των 549 να μου επιστραφει σε 11 δοσεις και ετσι να μου αχρηστευτει η καρτα για αγορα με δοσεις τους προτεινα να κοψουν ενα πιστωτικο αλλα δεν το δεχοταν το θεωρω απαραδεκτη σαν πολιτικη απο μαι τοσο μεγαλη αλυσιδα

Δεν είναι μόνο στο Public αυτό, όπου και να πας και να βάλεις άτοκες, αυτό θα σου κάνει
Κανονικά όμως θα έπρεπε να σου πούνε οτι η παραγγελία έχει γίνει

CptBill
14-06-17, 16:57
Δεν είναι μόνο στο Public αυτό, όπου και να πας και να βάλεις άτοκες, αυτό θα σου κάνει
Κανονικά όμως θα έπρεπε να σου πούνε οτι η παραγγελία έχει γίνει

ακριβως, παντου ισχυει αυτο. Στην alpha bank μετα απο γραπτα παραπονα που εκανα(πηρα ψυγειο με 36 ατοκες δοσεις απο κωτσοβολο και το ακυρωσα οποτε μετα ετρεχε συνεχεια δοση 1 χρεωση, δοση 1 πιστωση κτλ) διορθωσαν το θεμα των ατοκων κατεξαιρεση οπως μου ανεφεραν.

tzelen
15-06-17, 12:58
ακουστε τι μου ετυχε σημερα με το public ειχα κανει pre order το xbox one Χ στα 549 με 11 δοσεις και μου λενε τωρα για να το παρετε στα 499 ακυρωστε την παραγγελια και ξαναδωστε την με αποτελεσμα το ποσο των 549 να μου επιστραφει σε 11 δοσεις και ετσι να μου αχρηστευτει η καρτα για αγορα με δοσεις τους προτεινα να κοψουν ενα πιστωτικο αλλα δεν το δεχοταν το θεωρω απαραδεκτη σαν πολιτικη απο μαι τοσο μεγαλη αλυσιδα

Θεωρώ πως είναι (και) θέμα τράπεζας αυτό.
Πρέπει να γίνει ωρίμανση δόσεων (δηλαδή να χρεωθούν όλες μαζί) και το ίδιο και για τις πιστώσεις/αντίστροφες χρεώσεις.

sdikr
21-07-17, 20:51
Πέρυσι τέτοιο καιρό είχε μια προσφορά η πειραιώς μαζί με τον ΑΒ για κάρτες μαζί με 30 ευρώ σε επιταγές, εγώ νομίζω πως θυμάμαι πως είχε χρέωση 15 ευρώ για την χρεωστική και μετά αν είχες αγορές 850 ευρώ τον χρόνο στα επεστρέφε.
Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει screen shots, όποτε ρωτάω αν κάποιος άλλος θυμάται και αν έχει κρατήσει και κάποιο screen shot

jap
21-07-17, 23:37
Σπύρο, εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/debit-ab) είναι οι όροι της κάρτας, λέει για τα 15 ευρώ συνδρομή, δεν βλέπω αυτό για τα 850 αλλά μπορεί να είναι σε ένα από αυτά που παραπέμπουν. Εδώ (https://issuu.com/tsoup.gr/docs/basilopoulos_30-6-13-7-2016) είναι οι λεπτομέρειες της ενέργειας με τις επιταγές, σελίδα 31.

sdikr
21-07-17, 23:55
Σπύρο, εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/debit-ab) είναι οι όροι της κάρτας, λέει για τα 15 ευρώ συνδρομή, δεν βλέπω αυτό για τα 850 αλλά μπορεί να είναι σε ένα από αυτά που παραπέμπουν. Εδώ (https://issuu.com/tsoup.gr/docs/basilopoulos_30-6-13-7-2016) είναι οι λεπτομέρειες της ενέργειας με τις επιταγές, σελίδα 31.

Σε ευχαριστώ, αυτούς τους όρους τους είδα και εγώ, όπως είπα δεν είμαι σίγουρος για τα 850€, η μνήμη ειδικά για 1 χρόνο πίσω δεν βοηθά πολύ, αλλά συνήθως δεν κάνω τέτοιες "βλακείες", δεν θα είχα λόγο να την πάρω την κάρτα, αλλά όπως είπα συνήθως και δυστυχώς δεν θυμάμαι.

Δεν πειράζει τουλάχιστον δεν θα μπω και μέσα :p

jap
22-07-17, 00:07
Μου αρέσει πάντως που θυμάσαι το ύψος της ετήσιας δαπάνης. :)

sdikr
22-07-17, 00:17
Μου αρέσει πάντως που θυμάσαι το ύψος της ετήσιας δαπάνης. :)

Αυτό έχει να κάνει με το ότι το είχα κάνει ρουτίνα να κάνω έλεγχο απο τότε που μπήκε η αναγραφή της ετήσιας δαπάνης στο ebanking και σκεφτόμουνα ότι δεν θα χρειάζεται να ψάχνω τις κινήσεις την κάρτας για το αν έχω φτάσει τα 850 :p

cool11
24-07-17, 22:03
Ρε παιδια,
μου εξηγει καποιος γιατι οταν βαζω την καρτα της ΕΤΕ στο ATM για να καταθεσω χρηματα,
δεν μου δειχνει τους πληρεις λογαριασμους;
Συγκεκριμενα, εχω παρατηρησει οτι κοβει το τελευταιο ψηφιο!!!
Οταν ομως 'μοιαζουν' οι λογαριασμοι, συνηθως κοιταζουμε τα 3 τελευταια ψηφια για να τους ξεχωρισουμε.
Οπως και να χει, εγω εχω ενα εκτυπωμενο χαρτακι με τους λογαριασμους μου παντα μαζι με την καρτα,
αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο. Το θεωρω μπερδεμα.
Το εχει παρατηρησει αλλος;
Τι συμβαινει;

thourios
24-07-17, 22:14
Πολύ δύσκολο να μοιάζουν οι λογαριασμοί. Ίσως να έχουν κάποια κοινά νούμερα τα πρώτα.
Όπως οι προπληρωμένες κάρτες κινητής τηλεφωνίας. Είναι πάντα διαφορετικές για να είναι απίθανο κάποιος να αγοράσει μια των 10 ευρώ και μετά να αρχίζει να ποντάρει σε παραπλήσια νούμερα.
Για λόγους ασφαλείας γίνονται αυτά.

mrsaccess
24-07-17, 23:33
Τι δοκιμές; Να σου κλέψει κάποιος τον αριθμό τραπεζικού λογαριασμού; Τι να τον κάνει; Να σου στείλει χρήματα; :crazy:

thourios
25-07-17, 09:50
Οι αριθμοί των λογαριασμών διαφέρουν για να μη γίνονται και λάθη στη καταχώρηση τους και από τους υπαλλήλους και από τους ίδιους τους πελάτες στις διάφορες συναλλαγές.
Δηλαδή να μηδενίζεται η πιθανότητα λάθους. Έχω εργασθεί σε τράπεζα.

cool11
25-07-17, 10:19
Παιδια, ξαναλεω. Το εχω παρατηρησει επανειλημμένα, στην Εθνική.
Στο ATM, και μιλαμε για καινουρια ΑΤΜ, στους λογαριασμους, δεν μου εμφανιζει το τελευταιο ψηφιο!
Καποια εξηγηση θα πρεπει να εχει αυτο, και δεν νομιζω να ειναι τεχνικο λαθος.

Ας πεταχτει καποιος σε ενα ATM της ΕΤΕ, αν εχει καποιος τουλαχιστον 2 λογαριασμους, οποτε αναγκαστικα θα τον ρωτησει το μηχανημα να επιλεξει λογαριασμο.
Και ας δει.
Κοβει στους λογαριασμους τα τελευταια ψηφια;
Φυσικα, πρεπει να εχετε μια εκτυπωση με τους αρ.λογ/μων ή τα βιβλιαρια για να το τσεκαρετε.

thourios
25-07-17, 10:41
Πάρε τηλέφωνο εδώ
Εξυπηρέτηση πελατών: 21 0484 8484
ή μπες μέσα σε ένα κατάστημα και ρώτα. Ότι και να απαντήσουμε από εδώ δεν θα βγάλεις άκρη.

jap
25-07-17, 11:36
Ναι, τα κόβει, αλλά τα εμφανίζει πάντα με συγκεκριμένη σειρά. Εγώ τουλάχιστον τους ξεχωρίζω από το υποκατάστημα. Αν σε μπερδεύουν, αποσύνδεσε τους 2ους/3ους κ.λπ. λογαριασμούς από την κάρτα. Το ίδιο κάνει και η Eurobank τουλάχιστον.

tsioy
25-07-17, 11:54
Παιδια, ξαναλεω. Το εχω παρατηρησει επανειλημμένα, στην Εθνική.
Στο ATM, και μιλαμε για καινουρια ΑΤΜ, στους λογαριασμους, δεν μου εμφανιζει το τελευταιο ψηφιο!
Καποια εξηγηση θα πρεπει να εχει αυτο, και δεν νομιζω να ειναι τεχνικο λαθος.

Ας πεταχτει καποιος σε ενα ATM της ΕΤΕ, αν εχει καποιος τουλαχιστον 2 λογαριασμους, οποτε αναγκαστικα θα τον ρωτησει το μηχανημα να επιλεξει λογαριασμο.
Και ας δει.
Κοβει στους λογαριασμους τα τελευταια ψηφια;
Φυσικα, πρεπει να εχετε μια εκτυπωση με τους αρ.λογ/μων ή τα βιβλιαρια για να το τσεκαρετε.

Δε πρέπει να έιναι τεχνικό λάθος. Το τελευταίο ψηφίο το προσθέταμε παλιότερα (από ό,τι θυμάμαι) σε κάτι λίστες που είχαμε με διαθέσιμους αριθμούς λογαριασμών για νέα ανοίγματα. Ενδεχομένως να χρησιμοποιείται για πρόσθετη ασφάλεια ή για άλλους λόγους.
Αλλά δε βρίσκω το λόγο της ανησυχίας σου. Δεν είναι σφάλμα.

cool11
25-07-17, 13:29
Δε πρέπει να έιναι τεχνικό λάθος. Το τελευταίο ψηφίο το προσθέταμε παλιότερα (από ό,τι θυμάμαι) σε κάτι λίστες που είχαμε με διαθέσιμους αριθμούς λογαριασμών για νέα ανοίγματα. Ενδεχομένως να χρησιμοποιείται για πρόσθετη ασφάλεια ή για άλλους λόγους.
Αλλά δε βρίσκω το λόγο της ανησυχίας σου. Δεν είναι σφάλμα.

Επειδη οι 2 λογαριασμοι της ΕΤΕ που εχω ειναι ανοιγμενοι στο ιδιο καταστημα, μοιαζουν καταπληκτικα. Φυσικα, ιδιοι δεν ειναι.
Ομως, νομιζω ειναι ανθρωπινο αυτο που θα πω, επειδη δεν μπορουμε να θυμομαστε μεγαλους αριθμους, πχ ακομη και σε κινητα τηλεφωνα, μη μου πειτε οτι κατα καιρους για να ξεχωρισουμε αριθμους μεταξυ τους, δεν χρησιμοποιουμε ατυπα τα πρωτα 3 ψηφια ή τα 3 τελευταια, για να τα ξεχωρισουμε.
Οκ, εγω εχω χαρτακι εκτυπωμενο μαζι, αλλα και παλι δεν ειναι πρακτικο να κανω πληρη αντιπαραβολη της οθονης του ΑΤΜ με την εκτυπωσή μου.
Εκει λοιπον που πας να δεις ποιος λογ/μος ειναι ποιος, κοιταζοντας τα 3 πρωτα ή 3 τελευταια ψηφια, βλεπεις οτι ....κατι λειπει.
Ε, τοσο προβλημα ειναι στην τεχνολογια του 2017, να εμφανισουν ενα ψηφιο ακομη;
Εμενα δεν μου φαινεται για 'τεχνικο' λαθος.
Προφανως γινεται για καποιο σκοπο.
Ομως, δεν το θεωρω πρακτικο, και σιγουρα μπορει να μπερδεψει ανθρωπους με πολλους λογαριασμους....

tsioy
25-07-17, 13:42
Επειδη οι 2 λογαριασμοι της ΕΤΕ που εχω ειναι ανοιγμενοι στο ιδιο καταστημα, μοιαζουν καταπληκτικα. Φυσικα, ιδιοι δεν ειναι.
Ομως, νομιζω ειναι ανθρωπινο αυτο που θα πω, επειδη δεν μπορουμε να θυμομαστε μεγαλους αριθμους, πχ ακομη και σε κινητα τηλεφωνα, μη μου πειτε οτι κατα καιρους για να ξεχωρισουμε αριθμους μεταξυ τους, δεν χρησιμοποιουμε ατυπα τα πρωτα 3 ψηφια ή τα 3 τελευταια, για να τα ξεχωρισουμε.
Οκ, εγω εχω χαρτακι εκτυπωμενο μαζι, αλλα και παλι δεν ειναι πρακτικο να κανω πληρη αντιπαραβολη της οθονης του ΑΤΜ με την εκτυπωσή μου.
Εκει λοιπον που πας να δεις ποιος λογ/μος ειναι ποιος, κοιταζοντας τα 3 πρωτα ή 3 τελευταια ψηφια, βλεπεις οτι ....κατι λειπει.
Ε, τοσο προβλημα ειναι στην τεχνολογια του 2017, να εμφανισουν ενα ψηφιο ακομη;
Εμενα δεν μου φαινεται για 'τεχνικο' λαθος.
Προφανως γινεται για καποιο σκοπο.
Ομως, δεν το θεωρω πρακτικο, και σιγουρα μπορει να μπερδεψει ανθρωπους με πολλους λογαριασμους....

Καταρχάς, τα 3 πρώτα ψηφία είναι χαρακτηριστικό του καταστήματος. Εφόσον άνοιξες τους λογαριασμούς στο ίδιο υποκατάστημα, είναι φυσικό να ταυτίζονται.
Επίσης, αν το άνοιγμα των λογαριασμών έγινε χωρίς να μεσολαβήσει μεγάλο χρονικό διάστημα, είναι επίσης φυσικό να ταυτίζονται κάποια από τα επόμενα, καθώς (τουλάχιστον μεχρι πριν από κάποια χρόνια) η αριθμοδότηση γίνεται με σειρά.

Την όλη ενασχόληση δεν καταλαβαίνω με το θέμα. Ότι λείπει το τελευταίο ψηφίο; Σιγά. Σβήσε από το χαρτάκι σου το τελευταίο ψηφίο κάθε λογαριασμού.:)

lewton
25-07-17, 14:29
Επειδη οι 2 λογαριασμοι της ΕΤΕ που εχω ειναι ανοιγμενοι στο ιδιο καταστημα, μοιαζουν καταπληκτικα. Φυσικα, ιδιοι δεν ειναι.
Ομως, νομιζω ειναι ανθρωπινο αυτο που θα πω, επειδη δεν μπορουμε να θυμομαστε μεγαλους αριθμους, πχ ακομη και σε κινητα τηλεφωνα, μη μου πειτε οτι κατα καιρους για να ξεχωρισουμε αριθμους μεταξυ τους, δεν χρησιμοποιουμε ατυπα τα πρωτα 3 ψηφια ή τα 3 τελευταια, για να τα ξεχωρισουμε.
Οκ, εγω εχω χαρτακι εκτυπωμενο μαζι, αλλα και παλι δεν ειναι πρακτικο να κανω πληρη αντιπαραβολη της οθονης του ΑΤΜ με την εκτυπωσή μου.
Εκει λοιπον που πας να δεις ποιος λογ/μος ειναι ποιος, κοιταζοντας τα 3 πρωτα ή 3 τελευταια ψηφια, βλεπεις οτι ....κατι λειπει.
Ε, τοσο προβλημα ειναι στην τεχνολογια του 2017, να εμφανισουν ενα ψηφιο ακομη;
Εμενα δεν μου φαινεται για 'τεχνικο' λαθος.
Προφανως γινεται για καποιο σκοπο.
Ομως, δεν το θεωρω πρακτικο, και σιγουρα μπορει να μπερδεψει ανθρωπους με πολλους λογαριασμους....

Ωραία, αφού το σύστημα είναι έτσι να μάθεις τα 3 τελευταία ψηφία ξεκινώντας από το προτελευταίο. :closed:

manoulamou
25-07-17, 16:48
Τα τρια πρωτα ειναι το καταστημα όπου ανοιχτηκε ο λογαριασμος, το τελευταιο λεγεται check digit και ειναι συσχετισμος του καταστηματος με το μεσαιο κομματι του αριθμου.
Δουλεψα σε τρια διαφορετικα καταστηματα της Εθνικης και καθε φορα αλλαζε το τελευταιο ψηφιο του λογαριασμου μισθοδοσιας μου (μαζι με τα τρια αρχικα).
Αποστηθισε τα προτελευταια ψηφια ή εστω βαλε τα νουμερα στο κινητο, μην τα γραφεις σε χαρτια...

lal
18-08-17, 15:37
Ενώ εχω κανονικα τη χρεωστικη της Εθνικης και κανω τις συναλλαγες μου με το pin, ελαβα ταχυδρομικως νεα καρτα ανεπαφων συναλλαγων χωρις να την εχω ζητησει, και η οποια λεει θα αντικαταστησει την υπαρχουσα...
Μπορει καποιος να βοηθησει, τι είναι αυτη η καρτα? ότι και η προηγουμενη αλλα δε θα χρειαζεται δαχτυλογραφηση pin, αλλα θα τη περναω "απο πανω"? :confused:

stavpal
18-08-17, 15:41
Θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς (ανέπαφα) και χωρίς να βάζεις το pin σου έως 25 €. Από κει και πάνω χρειάζεται να βάζεις το pin σου.

lal
18-08-17, 15:45
Θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς (ανέπαφα) και χωρίς να βάζεις το pin σου έως 25 €. Από κει και πάνω χρειάζεται να βάζεις το pin σου.

Αυτή είναι η μονη διαφορά σε σχεση με την υπαρχουσα κοινη χρεωστικη καρτα?

Είναι υποχρεωτικο να την ενεργοποιησω(οποτε καταργειται αυτόματα η προηγουμενη) ή μπορω απλα να τη πεταξω?

ariadgr
18-08-17, 15:53
Αυτή είναι η μονη διαφορά σε σχεση με την υπαρχουσα κοινη χρεωστικη καρτα?
Είναι υποχρεωτικο να την ενεργοποιησω(οποτε καταργειται αυτόματα η προηγουμενη) ή μπορω απλα να τη πεταξω?

Μπορείς να πάρεις υπεύθυνες απαντήσεις στα ερωτήματά σου από την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας.

lal
18-08-17, 16:13
Μπορείς να πάρεις υπεύθυνες απαντήσεις στα ερωτήματά σου από την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας.

Εννοείται. Ρωταω εδώ γενικο ινφο οποιος ξερει για να κατατοπιστω για τι πραγμα προκειται.
(εξυπηρετηση πελατων εννοεις να παω στο κατ/μα να ρωτησω περιμενοντας στην ουρα ή να παρω τηλ. και να χρεωθώ?)

Σε ολους τη στελνουν ή επιλεκτικα?

ariadgr
18-08-17, 16:28
Εξυπηρέτηση πελατών εννοώ το 2104848484.
Γενικά μπορείς να κατατοπιστείς στο site της τράπεζας και εδώ (www.adslgr.com/forum/threads/83955)

@ ADSLgr.com All rights reserved.