PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

lal
18-08-17, 16:31
Εξυπηρέτηση πελατών εννοώ το 2104848484.


Τι χρεωση εχει αυτό?
Ειχα παρει μια φορα στο αντιστοιχο νο της Πειραιως ικαι μετα ειδα μια υψηλη χρεωση στο λογ/σμο.
Είναι κανεις φιλος από δω με τετοια καρτα?

ariadgr
18-08-17, 17:00
Όλα τα τηλέφωνα της χώρας που αρχίζουν από 2 είναι σταθερά τηλέφωνα, με την αντίστοιχη χρέωση για κλήσεις προς σταθερά τηλέφωνα. Ας σταματήσουμε όμως εδώ το off topic.

al3x1k0
18-08-17, 17:59
Η Εθνική σταδιακά αντικαθιστά όλες τις χρεωστικές Maestro με τις νέες Mastercard που εκδίδει εδώ και 2+ χρόνια. Εκτός του ανέπαφου (που είναι πολύ εύχρηστο), η κάρτα πλέον περνά και σε περισσότερους εμπόρους (ειδικά στο internet). Δεν έχει νόημα να την καταστρέψεις γιατί η παλιά σου θα δουλεύει το αργότερο μέχρι την λήξη της και μετά αναγκαστικά θα περάσεις στην καινούρια.

manoulamou
19-08-17, 12:30
Ειναι σαφως καλυτερη απο την προηγουμενη.
Οσο για το PIN, εμενα μου εστειλαν μαζι με την καρτα μια επιστολη με οδηγιες, πηρα τηλεφωνο το 181818 , μου ειπαν τα... τετραγωνακια (ζητησα καλου - κακου SMS) και μετα απλα εκανα την ενεργοποιηση στο ΑΤΜ.
Εννοειται οτι μεχρι τοτε ηταν σε ισχυ η προηγουμενη.

.
.
.

(μεγαλο βολεμα το i-bank = κανω τα παντα εκτος απο αναληψη μετρητων)

goku
09-09-17, 16:04
Και εγώ και ο πατέρας μου είχαμε ο καθένας την δικιά του χρεωστική κάρτα στην Εθνική. Και οι 2 είχαμε την παλιά ΕθνοCash Plus Maestro. Στείλανε και στους δύο μας καινούριες κάρτες τύπου Mastercard Go4More ανέπαφες.

Μέσα στους φακέλους μας είχε και οδηγίες για την ενεργοποίηση και το πινακάκι με τις θέσεις PIN. Ξεκινάω εγώ πρώτος με τις δικές μου κάρτες. Επειδή έχω e-banking στην Εθνική ζήτησα από το μενού που είχε επιλογή για να μου στείλει τις θέσεις PIN. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα μου έρχεται SMS. Βρίσκω το PIN της νέας κάρτας, πηγαίνω στο ΑΤΜ και την ενεργοποιώ κανονικά. Έκανα και κάποιες κινήσεις για να δω ότι όντως δουλεύει. Όλα καλά ως εδώ.

Τώρα έχω πρόβλημα με την κάρτα του πατέρα μου. Ο πατέρας μου δεν έχει e-banking στην Εθνική οπότε πρέπει να πάω με την παλιά κάρτα στο ΑΤΜ της περιοχής και να ζητήσω αποστολή των θέσεων PIN. Πηγαίνω, επιλέγω την συγκεκριμένη επιλογή, μου ζητάει κινητό για να έρθει το SMS, βάζω το κινητό του πατέρα μου και εκεί είναι που ξεκινάει το πρόβλημα. Λέει ότι η κάρτα είναι ήδη ενεργοποιημένη και δεν έρχεται κανένα sms στο κινητό του πατέρα μου. Τι λέτε να παίζει;

Να σημειώσω ότι η κάρτα του πατέρα μου είχε έρθει περίπου 2+ εβδομάδες πριν την δική μου, αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν πήγαμε να την ενεργοποιήσουμε. Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο για να ασχοληθώ με το θέμα και είπα παράλληλα με την δικιά μου να ενεργοποιήσω και του πατέρα μου. Δηλαδή αυτή την στιγμή υποτίθεται ότι η καινούρια κάρτα είναι ενεργοποιημένη, αλλά δεν έχουμε το PIN, και επίσης όλως περιέργως η παλιά κάρτα του πατέρα μου δουλεύει ακόμη ενώ η παλιά η δικιά μου ακυρώθηκε.

- - - Updated - - -

Ενημέρωση: Τελικά πήρα τηλέφωνο στην Εθνική και μου είπαν ότι κάνουν αναβάθμιση στο σύστημα και υπάρχει γενικότερο πρόβλημα. Να πάω από Τρίτη στο ΑΤΜ για να ξαναδοκιμάσω.

tsorbi
09-09-17, 17:03
http://www.moneyonline.gr/site/article/10723/ethniki-ektos-litourgias-diadikasies-gia-tis-chreostikes-kartes-logo-technikis-anavathmisis

nemesis1
18-10-17, 11:43
Θέλησα σήμερα να κάνω μια μικρο αγορά σε ξένο νόμισμα στο διαδίκτυο με Χρεωστική και θυμήθηκα που λέγαμε ότι η Eurobank χρεώνει εφάπαξ 2,5 ευρώ επι της συναλλαγής.

"Δεν ψάχνω και τις υπόλοιπες σκέφτηκα μην βρεθώ προ εκπλήξεως?"

Η Eurobank λοιπόν έως 9/11/17 το έχει 2,50 ευρώ και απο 10/11/17 το έχει minimum 1,00 ευρώ και απο κει και πάνω 2% επι της συναλλαγής Επιβάρυνση Χρεωστικών Καρτών (https://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/Timologio_Stand_Elliniko.pdf?mid=1031&lang=gr#__WKANCHOR_7q)

Αντίθετα η Εθνική θέλοντας να μας βοηθήσει περαιτέρω και καλύτερα χρεώνει απλά 1% επι του ποσού αγοράς ΑΛΛΑ ουαί και αλίμονο σε όποιον δεν προσέχει την κάρτα του και του φθαρεί απο την χρήση, κι αυτό γιατί θέλουν 5 ευρώ για την αλλαγή της!! Αλλαγή Όρων Χρήσης Χρεωστικών Καρτών Εθνικής Τράπεζας (https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/debit-cards/Documents/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%20%CF%83%CE%B5%20Portal%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%BA%CE%B1 %CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%20_%20%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE%20%CE%8C%CF%81%CF%89%C E%BD%20%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82%20%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD%20%CE%9A%CE%B 1%CF%81%CF%84%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82%20%CE%A4%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1%CF%8 2.pdf)

Η δε Alpha λέει:

Επιβάρυνση Κατόχου για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε Ευρώ (άρθρο 3.7 Πλαισίου Συνεργασίας Ιδιωτών):
Οι χρεώσεις των συναλλαγών που γίνονται σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ θα μετατρέπονται σε Ευρώ
με την τιμή που ορίζεται από τον αντίστοιχο Οργανισμό κατά την ημέρα επεξεργασίας τους από αυτόν,
πλέον των σχετικών εξόδων, που κατά περίπτωση μπορεί να ανέλθει μέχρι και 2%. Χαρακτηριστικά Alpha Bank Enter Visa contactless και Αlpha Bank Enter MasterCard contactless (http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=12632)

Αυτό το πλάισιο συνεργασίας δεν κατάφερα να το διαβάσω καθόσον δεν εχω τελειώσει την Νομική και φυσικά ουτε λόγος να βάλουν ένα απλό pdf όπως οι άλλοι του καρτέλ. Πλαίσιο Συνεργασίας Όροι Διενέργειας Τραπεζικών Συναλλαγών (https://www.alphabankcards.gr/Portals/2/PSD_Oroi_trapez_synal.pdf)

Κάπου εκεί συγχύστηκα και δεν έψαξα την Πειραιώς, η οποία όμως, πριν λίγο καιρό, για αγορά 27 ευρώ και κάτι σε Δολάρια Αμερικής μου πήρε για μετατροπή κάπου 0,50 ευρώ.

Της Πειραιώς το βρήκα με την μια αφού το έχουν φάτσα φόρα (στο τέλος της σελίδας). 2% επί του ποσού της συναλλαγής με μέγιστη χρέωση: € 6 http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/visa-debit
Σε όλους τους άλλους έπρεπε να κάνω των Κλουζώ

Πραγματικά έχω βαρεθεί να πληρώνω τόκο για να χρησιμοποιήσω τα λεφτά ΜΟΥ.

yyy
18-10-17, 12:23
Η Eurobank έχει αυτές τις χρεώσεις για τις χρεωστικές της (που είναι και το θέμα μας εδώ). Πληροφοριακά αναφέρω ότι για τις πιστωτικές της η χρέωση είναι 2% για μετατροπή συναλλάγματος.

nemesis1
18-10-17, 12:53
Η Eurobank έχει αυτές τις χρεώσεις για τις χρεωστικές της (που είναι και το θέμα μας εδώ). Πληροφοριακά αναφέρω ότι για τις πιστωτικές της η χρέωση είναι 2% για μετατροπή συναλλάγματος.

Για χρεωστικές μιλάω κι εγώ, όχι Πιστωτική.

Το έβαλα να φαίνεται καλύτερα

mrsaccess
18-10-17, 14:04
Βγάλε μια revolut και τελείωσες. Σου δίνει και δικό σου IBAN, οπότε μπορείς να μεταφέρεις χρήματα σε αυτή δίχως προβλήματα.
Δεν έχει προμήθειες και έχει τις καλύτερες ισοτιμίες, αν βρεθείς σε χώρα χωρίς ευρώ μπορείς να κάνεις και ανάληψη χωρίς προμήθειες.

stelakis1914
18-10-17, 14:43
+ 1 για την Revolut. Από τότε που την πήρα στα χέρια μου έπαψα να ασχολούμαι με υπολογισμούς στο κομπιουτεράκι για να δω αν θα με χουφτώσει λιγότερο η τράπεζα ή το PayPal.

nemesis1
18-10-17, 17:47
Βγάλε μια revolut και τελείωσες. Σου δίνει και δικό σου IBAN, οπότε μπορείς να μεταφέρεις χρήματα σε αυτή δίχως προβλήματα.
Δεν έχει προμήθειες και έχει τις καλύτερες ισοτιμίες, αν βρεθείς σε χώρα χωρίς ευρώ μπορείς να κάνεις και ανάληψη χωρίς προμήθειες.


+ 1 για την Revolut. Από τότε που την πήρα στα χέρια μου έπαψα να ασχολούμαι με υπολογισμούς στο κομπιουτεράκι για να δω αν θα με χουφτώσει λιγότερο η τράπεζα ή το PayPal.

Και οι μεταφορές απο εδώ στην Revolut ΔΕΝ χρεώνονται?

Γιατί αν χρεώνονται είναι το ίδιο..

spartak
18-10-17, 18:25
Και οι μεταφορές απο εδώ στην Revolut ΔΕΝ χρεώνονται?

Γιατί αν χρεώνονται είναι το ίδιο..

Χρεωνονται με 1 ευρω/μεταφορά (από τις 4 τράπεζες) και μέχρι 1000 ευρω μπορείς να μεταφέρεις το μήνα. Αν μεταφέρεις ενα μεγαλύτερο ποσό μια και καλή πέφτει το ποσό που δίνεις, ως ποσοστό. π.χ. μπορείς να μεταφέρεις 200 ευρω και πέφτει στο 0,5%. Αν μεταφέρεις περισότερα πέφτει ακόμα πιο πολύ. Δε συμφέρει να μεταφέρεις μικροποσα προφανώς

sdikr
18-10-17, 18:28
Δεν είναι μόνο το 2% που χρεώνουν στις χρεωστικές είναι και η τιμή συναλλάγματος διαφορετική

nemesis1
18-10-17, 19:14
Οι αγορές αυτές αφορούν ποσά απο 28 έως 30 ευρώ.

Πχ. Για 32,23$ πλήρωσα 28 ευρώ και καπέλο 0,50 λεπτά στην Πειραιώς, τίποτα ουσιαστικά. (Πριν κάνα δίμηνο)

Κοινώς δεν καίγομαι αλλά παρόλ' αυτά έκανα μια να υπάρχει. (ξέχασα να πω ότι έχω Leupay αλλά δεν την χρησιμοποίησα ποτέ)

Edit: Τώρα είδα ότι ανεβάζοντας το πόσο μεταφοράς τα έξοδα πέφτουν, κρίμα, αν το είχα δει νωρίτερα θα έβαζα τόσα ώστε να πέσει.

mrsaccess
19-10-17, 02:31
Την revolut την φορτίζεις και από άλλη κάρτα (χρεωστική ή πιστωτική) χωρίς προμήθεια, αν και με τα capital controls οι ελληνικές κάρτες δεν λειτουργούν πάντα.

yyy
19-10-17, 11:02
Την revolut την φορτίζεις και από άλλη κάρτα (χρεωστική ή πιστωτική) χωρίς προμήθεια, αν και με τα capital controls οι ελληνικές κάρτες δεν λειτουργούν πάντα.

Δε λειτουργούν ποτέ πλέον :) Κάποια στιγμή, όταν χαλάρωσαν οι αγορές στο εξωτερικό με τις ελληνικές κάρτες, περνούσαν και οι φορτίσεις προς revolut. Σε λίγες μέρες το κατάλαβαν και έκλεισαν την "τρύπα"! ;)

spartak
19-10-17, 22:06
Συγκεκριμένα αυτό συνέβη το Σεπτέμβριο του 2016 μόνο...

runner70
05-11-17, 16:05
Πειραιώς:

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω εξάντλησης του εβδομαδιαίου ορίου συναλλαγών των καρτών της Τράπεζας για την πραγματοποίηση αγορών στο εξωτερικό, το οποίο έχει καθοριστεί από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών, στο πλαίσιο των Capital Controls, δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν συναλλαγές αγορών με κάρτες στο εξωτερικό μέχρι την Δευτέρα ώρα 00:01. Οι κάτοχοι χρεωστικής κάρτας που βρίσκονται στο εξωτερικό, μπορούν να εξυπηρετηθούν πραγματοποιώντας ανάληψη μετρητών, μέχρι του ημερήσιου ορίου της κάρτας τους και υπό τους περιορισμούς των Capital Controls.


---------------

2,5 χρονια μετά και ακόμα έχουμε capital controls για μια ηλιθιοτητα.

al3x1k0
05-11-17, 21:01
Το θέμα είναι ότι το είδα πάλι το συγκεκριμένο μήνυμα την προηγούμενη εβδομάδα. Ευτυχώς σπάνια χρησιμοποιώ ελληνικές κάρτες για αγορές απ' έξω αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ντροπή και σίγουρα άβολο.

stamka
06-11-17, 13:49
Εχω λογαριασμό στην Εθνικη τραπεζα και χρεωστική καρτα EΘΝΟCASH PLUS Debit MASTERCARD. Ξερει κανεις αν μπορω να κανω δευτερεύων λογαριασμό και στο δευτερεύων λογαριασμό να εχω και αλλη καρτα (δεύτερη) ?

goku
06-11-17, 14:13
Έχω μια χρεωστική debit mastercard ανέπαφη της Πειραιώς. Η κάρτα λειτουργεί κανονικότατα αλλά έχουν σβηστεί κάποια ψηφία από το 16ψήφιο νούμερο που έχει επάνω της. Περιστασιακά κάνω αγορές από το διαδίκτυο οπότε χρειάζομαι να βλέπω τα νούμερα. Αν πάω να μου την αντικαταστήσουν πληρώνω κάτι; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει περιπτώσεις που πληρώνεις για επανέκδοση κάρτας.

spartak
06-11-17, 16:56
Έχω μια χρεωστική debit mastercard ανέπαφη της Πειραιώς. Η κάρτα λειτουργεί κανονικότατα αλλά έχουν σβηστεί κάποια ψηφία από το 16ψήφιο νούμερο που έχει επάνω της. Περιστασιακά κάνω αγορές από το διαδίκτυο οπότε χρειάζομαι να βλέπω τα νούμερα. Αν πάω να μου την αντικαταστήσουν πληρώνω κάτι; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει περιπτώσεις που πληρώνεις για επανέκδοση κάρτας.

Στην Πειραιώς δεν πληρωνεις για αντικατασταση απο όσο θυμάμαι

tsioy
06-11-17, 17:51
Εχω λογαριασμό στην Εθνικη τραπεζα και χρεωστική καρτα EΘΝΟCASH PLUS Debit MASTERCARD. Ξερει κανεις αν μπορω να κανω δευτερεύων λογαριασμό και στο δευτερεύων λογαριασμό να εχω και αλλη καρτα (δεύτερη) ?

Από ότι θυμάμαι, κάθε κάρτα συνδέεται με έναν αριθμό λογαριασμών. Από αυτούς, ορίζεις έναν ως πρωτεύων και αυτός χρεώνεται για αγορές μέσω internet, καταστημάτων κτλ.
Αν δεν έχει υπόλοιπο, δε θυμάμαι αν χρεώνεται κάποιος από τους δευτερεύοντες η αν δεν γίνεται η συναλλαγή.
Δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός στο ποιους λογαριασμούς συνδέεις με τις κάρτες σου.

Αν θες , εξήγησε λίγο πιο αναλυτικά τι θες να κάνεις.

stamka
06-11-17, 18:46
Από ότι θυμάμαι, κάθε κάρτα συνδέεται με έναν αριθμό λογαριασμών. Από αυτούς, ορίζεις έναν ως πρωτεύων και αυτός χρεώνεται για αγορές μέσω internet, καταστημάτων κτλ.
Αν δεν έχει υπόλοιπο, δε θυμάμαι αν χρεώνεται κάποιος από τους δευτερεύοντες η αν δεν γίνεται η συναλλαγή.
Δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός στο ποιους λογαριασμούς συνδέεις με τις κάρτες σου.

Αν θες , εξήγησε λίγο πιο αναλυτικά τι θες να κάνεις.

Eχω λογαριασμό (Α) στην Εθνικη τραπεζα και χρεωστική καρτα (Α) EΘΝΟCASH PLUS Debit MASTERCARD.
Θελω να κανω δευτερεύων λογαριασμό (Β) και στο δευτερεύων λογαριασμό να εχω και αλλη καρτα (δεύτερη) για να κανω με αυτη αγορες απο ιντερνετ?
Η (Α) καρτα ειναι και αναληψης απο τον (Α) λογαριασμο μισθοδοσίας που εχει χρηματα
Η (Β) καρτα ειναι άδεια απο δευτερων λογαριασμο (Β) που δεν εχει χρηματα αρα ασφαλης
Μεσο ιντερνετ banking μπορω να μεταφέρω χρηματα απο την Α στη Β χωρις χρεώσεις

thourios
06-11-17, 18:55
Θες να καταργήσεις τις προπληρωμένες επειδή έχουν προμήθειες κτλ.
Θες να έχεις δυο λογαριασμούς. Δεν έχει σημασία να είναι πρωτεύων ή δευτερεύων και κάθε λογαριασμός να έχει τη δική του κάρτα..
Μπορείς φυσικά να μεταφέρεις από τον έναν στον άλλον χωρίς προμήθεια αφού είναι στην ίδια τράπεζα.
Είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι γίνεται προ CC όμως αλλά ακόμα να το ζητήσω.

tsioy
06-11-17, 18:58
Ok.
Τώρα κατάλαβα.
Ορίζεις στην κάρτα Α να συνδεθεί και με τους 2 λογαριασμούς (μεταφορά χωρίς χρεώσεις γίνεται και μέσω ΑΤΜ) και δεν τη χρησιμοποιείς για αγορές μέσω internet.
Ορίζεις στην κάρτα Β να συνδεθεί μόνο με τον λογαριαμό Β, που θα είναι κατά κανόνα άδειος και θα τον "φορτίζεις" μόνο αν θες να αγοράσεις κάτι.

stamka
06-11-17, 19:00
Θες να καταργήσεις τις προπληρωμένες επειδή έχουν προμήθειες κτλ.
Θες να έχεις δυο λογαριασμούς. Δεν έχει σημασία να είναι πρωτεύων ή δευτερεύων και κάθε λογαριασμός να έχει τη δική του κάρτα..
Μπορείς φυσικά να μεταφέρεις από τον έναν στον άλλον χωρίς προμήθεια αφού είναι στην ίδια τράπεζα.
Είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι γίνεται προ CC όμως αλλά ακόμα να το ζητήσω.

λογαριασμο δευτερεύων ανοιγουν αλλα δεν ξερω αν δίνουν δευτερη καρτα για αυτον τον λογαριασμο

thourios
06-11-17, 19:01
Γιατί να είναι δευτερεύων; Ίσως αν είναι δευτερεύων να μη σου δώσουν άλλη κάρτα.
Μέχρι πέντε λογαριασμούς «κρεμάνε» στη κάρτα. Ο πρώτος ορίζεται ως πρωτεύων και όταν δηλώνεις τη κάρτα σε paypal κτλ από εκεί γίνονται οι πληρωμές.
Μπορείς να δηλώσεις πρωτεύων έναν με ελάχιστο υπόλοιπο και δευτερεύων αυτόν πχ της μισθοδοσίας.
Αλλά θα πρέπει να κάνεις μεταφορές συνέχεια ακόμα και στο supermarket αν πληρώνεις με αυτή τη κάρτα.

stamka
06-11-17, 19:02
Ok.
Τώρα κατάλαβα.
Ορίζεις στην κάρτα Α να συνδεθεί και με τους 2 λογαριασμούς (μεταφορά χωρίς χρεώσεις γίνεται και μέσω ΑΤΜ) και δεν τη χρησιμοποιείς για αγορές μέσω internet.
Ορίζεις στην κάρτα Β να συνδεθεί μόνο με τον λογαριαμό Β, που θα είναι κατά κανόνα άδειος και θα τον "φορτίζεις" μόνο αν θες να αγοράσεις κάτι.

Ναι . Δεν ξερω αν δίνουν δευτερη καρτα ομως ...

tsioy
06-11-17, 19:17
Δύο παρατηρήσεις :
α) ΔΕΝ υπάρχει δευτερεύων λογαριασμός. Κάποιος λογαριασμός μπορεί να χαρακτηριστεί ως πρωτεύων ή δευτερεύων σε προτεραιότητα χρέωσης σε μία κάρτα.

β) Απ' ότι θυμάμαι, δεν απαγορέυει το σύστημα την έκδοση δεύτερης χρεωστικής στο ίδιο άτομο. Βέβαια, η πρακτική κάθε καταστήματος μπορεί να το αποτρέπει...

stamka
06-11-17, 20:01
προφανος αντι να λεω δευτερο λογαριασμο λεω δευτερεύων που ειναι λαθος οπως σωστα μου λες Thanks για την διορθωση
Ελεγα μπας και το εχει κανει κανεις και ξερει αν γινεται στην πραξη για αυτο ρωτησα

manoulamou
06-11-17, 21:05
Ή απευθυνεσθε στο καταστημα όπου τηρουνται οι λογαριασμοι σας
(εναλλακτικα σε οποιοδηποτε)

'Η "Καλέστε 24 ώρες το 24ωρο, 7 ημέρες την εβδομάδα:
181818 από την Ελλάδα ή +30 210 48 48 484 από το εξωτερικό και πείτε «Υποστήριξη» για να συνδεθείτε με εκπρόσωπό μας. Tο κόστος κλήσης καθορίζεται από την ισχύουσα τιμολογιακή πολιτική του παρόχου τηλεφωνίας.

Μπορείτε επίσης να μας αποστείλετε τα ερωτήματά σας:
- με e-mail: contact.center@nbg.gr
- με fax : +30 210 48 06 865"

narsis
06-11-17, 21:09
προφανος αντι να λεω δευτερο λογαριασμο λεω δευτερεύων που ειναι λαθος οπως σωστα μου λες Thanks για την διορθωση
Ελεγα μπας και το εχει κανει κανεις και ξερει αν γινεται στην πραξη για αυτο ρωτησα

Λογαριασμούς όσους θέλεις. Χρεωστική 1 ανα κωδικό πελάτη.

runner70
06-11-17, 21:40
Λογαριασμούς όσους θέλεις. Χρεωστική 1 ανα κωδικό πελάτη.

Το αυτό, μια χρεωστική ανά πελάτη. Άρα για την κάρτα ορίζεις πρωτεύων ένα "άδειο" λογαριασμό και δευτερευων αυτόν με τα χρήματα.

Manolis_karas
06-11-17, 23:07
Λογαριασμούς όσους θέλεις. Χρεωστική 1 ανα κωδικό πελάτη.
Μπορείς όμως:
1. Να βγάλεις 1 χρεωστική που να είναι συνδεδεμένη μόνο με τον άδειο χρημάτων λογαριασμό και 1 πιστωτική (οι περισσότερες τράπεζες βγάζουν χωρίς συνδρομή πιστωτικές σε λογαριασμούς μισθοδοσίας-σύνταξης) που να είναι συνδεδεμένη μόνο με τον λογαριασμό που έχει χρήματα.
2. Τον άδειο λογαριασμό να τον βγάλεις κοινό με 1ο όνομα της συζύγου ή γονέα κτλ και η χρεωστική κάρτα να βγει στο όνομα του και να συνδεθεί μόνο με αυτόν τον λογαριασμό..
Έχω δοκιμάσει να πληρώσω αλλά και να μεταφέρω χρήματα με χρεωστική κάρτα που να είναι συνδεδεμένη μόνο με λογαριασμό χωρίς χρήματα, ενώ στην ίδια τράπεζα είχα άλλο λογαριασμό με αρκετά χρήματα και δεν έγινε δεκτή η συναλλαγή.

manoulamou
06-11-17, 23:18
Κι εγω εχω ως πρωτευοντα λογαριασμο στην χρεωστικη καρτα. ενα με υπολοιπο κατι cents
αλλά ετυχε, δεν το επεδιωξα και τωρα τον πιστωνω,
όποτε χρειαζεται να πληρωσω ή να αγορασω κατι!
:)

Manolis_karas
06-11-17, 23:22
Το αυτό, μια χρεωστική ανά πελάτη. Άρα για την κάρτα ορίζεις πρωτεύων ένα "άδειο" λογαριασμό και δευτερευων αυτόν με τα χρήματα.
Αν σε μία τράπεζα έχεις διάφορους λογαριασμούς μπορείς να συνδέσεις με την κάρτα σου χρεωστική ή πιστωτική όσους από τους λογαριασμούς σου θέλεις ή όλους και στην πιστωτική κάρτα νομίζω μπορεί και κανένα. Στο ΑΤΜ φαίνονται μόνο οι συνδεδεμένοι με την κάρτα λογαριασμοί.

manoulamou
07-11-17, 15:34
Έχω δοκιμάσει να πληρώσω αλλά και να μεταφέρω χρήματα με χρεωστική κάρτα που να είναι συνδεδεμένη μόνο με λογαριασμό χωρίς χρήματα, ενώ στην ίδια τράπεζα είχα άλλο λογαριασμό με αρκετά χρήματα και δεν έγινε δεκτή η συναλλαγή.
Φυσικα και ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ δεκτη...
Η καρτα εχει εναν ή περισσοτερους λογαριασμους με τους οποιους συνδεεται και μονον απο αυτους μπορει να γινει οποιαδηποτε μεταφορα, εμβασμα, πληρωμη κοκ
:whistle:

- - - Updated - - -


Αν σε μία τράπεζα έχεις διάφορους λογαριασμούς μπορείς να συνδέσεις με την κάρτα σου χρεωστική ή πιστωτική όσους από τους λογαριασμούς σου θέλεις ή όλους και στην πιστωτική κάρτα νομίζω μπορεί και κανένα. Στο ΑΤΜ φαίνονται μόνο οι συνδεδεμένοι με την κάρτα λογαριασμοί.

Η απορια αφορουσε στο
εαν μπορει να χορηγηθει αλλη καρτα απο την ηδη υπαρχουσα, για καποιον απο τους λογαριασμους όπου ειναι συνδεδεμενη η αρχικη!

Manolis_karas
07-11-17, 21:35
Φυσικα και ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ δεκτη...
Η καρτα εχει εναν ή περισσοτερους λογαριασμους με τους οποιους συνδεεται και μονον απο αυτους μπορει να γινει οποιαδηποτε μεταφορα, εμβασμα, πληρωμη κοκ

Η απορια αφορουσε στο εαν μπορει να χορηγηθει αλλη καρτα απο την ηδη υπαρχουσα, για καποιον απο τους λογαριασμους όπου ειναι συνδεδεμενη η αρχικη!
α) Το προσπάθησα για δοκιμή πριν αρχίσω να την χρησιμοποιώ στο Internet.
β) Όπως απάντησα στο post 5086 μόνο Πιστωτική και μπορείς περισσότερες πιστωτικές από 1, έχω εγώ τουλάχιστον. Δεύτερη χρεωστική στην ίδια τράπεζα δεν έχω μπορέσει να βγάλω, ασχέτως συνδεδεμένων λογαριασμών ή μη συνδεδεμένων λογαριασμών.

Andreaslar
07-11-17, 21:59
Στην Alpha Bank διατηρώ 2 λογαριασμούς, 1 μισθοδοσίας, 1 κοινό. Στην χρεωστική από τον λογαριασμό μισθοδοσίας, είναι συνδεδεμένος και ο κοινός λογαριασμός. Όταν ζήτησα χρεωστική και για τον 2ο (κοινό) λογαριασμό, αρχικά δεν μου έδιναν λέγοντας μου ότι είναι συνδεδεμένος ο 2ος λογαριασμός (κοινός) στην κάρτα. Επέμενα λέγοντας τους ότι θέλω 2η χρεωστική που να έχει μόνο τον κοινό λογαριασμό διότι θέλω να κάνω αγορές μέσω Internet και να χρεώνω τον 2ο (κοινό) λογαριασμό, πράγμα που με 1 χρεωστική δεν γίνεται. Αφού "τσίνισαν" λίγο, τελικά μου έβγαλαν 2η χρεωστική που αφορούσε μόνο τον κοινό λογαριασμό (πάντα στο όνομά μου)

stamka
08-11-17, 00:39
απο Εθνικη μου ειπαν
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι κάθε πελάτης έχει τη δυνατότητα να κατέχει μόνο μία χρεωστική κάρτα την οποία μπορεί να συνδέσει με τους λογαριασμούς όπου είναι δικαιούχος.
Σε περίπτωση που σε κάποιον λογαριασμό υπάρχουν περισσότεροι του ενός δικαιούχοι, τότε ο κάθε δικαιούχος μπορεί να αιτηθεί ξεχωριστά έκδοση χρεωστικής κάρτας. Διευκρινίζουμε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα κατοχής δύο χρεωστικών καρτών εκδόσεως ΕΤΕ από τον ίδιο πελάτη.

badweed
08-11-17, 08:55
στην alphabank ειδα οτι αφαιρεσαν τον δευτερο μεταβλητο κωδικο πιν για εσωτραπεζικες συναλλαγες

thourios
08-11-17, 09:12
Το είχαν ανακοίνωσε. Θα χρησιμοποιείται μόνο στις συναλλαγές που χρειάζεται μεγαλύτερη ασφάλεια.

manoulamou
08-11-17, 12:31
Σε περίπτωση που σε κάποιον λογαριασμό υπάρχουν περισσότεροι του ενός δικαιούχοι, τότε ο κάθε δικαιούχος μπορεί να αιτηθεί ξεχωριστά έκδοση χρεωστικής κάρτας. Διευκρινίζουμε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα κατοχής δύο χρεωστικών καρτών εκδόσεως ΕΤΕ από τον ίδιο πελάτη.
:) Ευχαριστουμε για την ενημερωση.
Καποτε τα golden boys εκαναν επιθετικη διαφημιση και γεμιζαν τα πορτοφολια μας με πιστωτικες.
Τωρα στην εποχη του "πλαστικου χρηματος" μονον λογω των φορολογικων ζητηματων με χιλια ζορια δινουν τη δευτερη χρεωστικη για κοινους λογαριασμους = περισσοτεροι του ενος δικαιουχοι!
O tempora O mores... :whistle:

bravelover
25-11-17, 19:44
Ποια θεωρείτε καλύτερη χρεωστικη που να δίνει και καλά δώρα;

manoulamou
26-11-17, 20:22
Φοβου τις καρτες και δωρα φερουσες... (http://www.insider.gr/hristika/trapezika/55868/psoniste-me-karta-stis-ekptoseis-kai-kerdiste-pontoys-kai-dora) :p
Το να δινει μια καρτα πλουσια δωρα, δεν σημαινει πως ειναι καλυτερη βεβαια!
Προσωπικα εαν δεν ειχα λογω συνταξης την debit mastercard και επρεπε να βγαλω τωρα νεα, θα προτιμουσα εκεινη που συνεργαζεται με τα πιο πολλα καταστηματα, με προτιμηση τα supermarket (http://www.moneyonline.gr/site/article/9839/apo-pio-souper-market-simferi-na-psonizete-analoga-me-tin-karta-sas-odigos) απ όπου κανω τις πιο τακτικες αγορες πλεον!

yyy
27-11-17, 10:23
Ποια θεωρείτε καλύτερη χρεωστικη που να δίνει και καλά δώρα;

Δεν υπάρχει καλύτερη χρεωστική! Εξαρτάται από τη χρήση του καθενός (πχ ποια καταστήματα σε βολεύουν να ψωνίζεις). Πρέπει να δεις τι προσφορές δίνουν και να αποφασίσεις ποια είναι πιο κατάλληλη για σένα. Η Eurobank και η Πειραιώς που χρησιμοποιώ, έχουν προγράμματα επιβράβευσης/επιστροφής χρημάτων (Επιστροφή και Yellows αντίστοιχα), με συγκεκριμένες συμβεβλημένες επιχειρήσεις. Θέλει λίγο ψάξιμο...

manoulamou
27-11-17, 12:13
Ασε που ΔΕΝ βγαζουν πλεον σχεδον καθολου ΝΕΕΣ καρτες
ενω παλια μας βομβαρδιζαν ασχετα εαν θελαμε!
:twisted:

Manolis_karas
27-11-17, 20:57
Ασε που ΔΕΝ βγαζουν πλεον σχεδον καθολου ΝΕΕΣ καρτες
ενω παλια μας βομβαρδιζαν ασχετα εαν θελαμε!
:twisted:
Μου είχαν στείλει τράπεζες ειδοποίηση να πάω να παραλάβω πιστωτική κάρτα, χωρίς να ήμουν πελάτης τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.