PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 [103] 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

music_1896
07-12-17, 21:33
Είχα γράψει την χρεωστική κάρτα μου στο Alpha SecureWeb παλαιότερα αλλά σε μία πληρωμή μου έβγαλε αυτό το μύνημα.

189190

Ο λόγος είναι η αναβάθμιση της υπηρεσίας και η χρήση του κινητού για sms ;

nyannaco
07-12-17, 21:50
Ακριβως ετσι.

manoulamou
07-12-17, 21:56
Καπως ετσι εγινε και με τον secure code στην Εθνικη...
:whistle:

music_1896
07-12-17, 22:24
Λέει οτι η πληρωμή θα γίνει με την ασφάλεια της Πειραιώς. Αυτο σημαίνει οτι ο κωδικός θα ισχύει και για το Πειραιώς Secure Web ;

189191
189192

badweed
07-12-17, 22:55
στην alpha bank σε λογαριασμο για web-banking μου ζηταει για επιβεβαιωση των στοιχειων . υποψιαζομαι οτι θελει να αρχισει να μου στελνει τους κωδικους μεσω κινητου , και σε αλλο σταδιο να το βρει ως προφαση για καποια χρεωση για αυτην την υπηρεσια .

θελω να κρατησω το μηχανακι που βγαζει αυτοματα κωδικους πατωντας ενα κουμπι και το εχω πανω απο 10 χρονια χωρις να χρειαστει καμια επεμβαση για να λειτουργει .

λετε να παρουσιαστει προβλημα αν δεν προχωρησω στην επιβεβαιωση των στοιχειων ;

nyannaco
07-12-17, 23:16
Το μηχανακι θα ξεμεινει απο μπαταρια αργα ή γρηγορα, και τοτε δεν θα εχεις αλλη επιλογη απο τους κωδικους μιας χρησης με SMS. Δεν εχει χρεωση παντως.

badweed
07-12-17, 23:29
Το μηχανακι θα ξεμεινει απο μπαταρια αργα ή γρηγορα, και τοτε δεν θα εχεις αλλη επιλογη απο τους κωδικους μιας χρησης με SMS. Δεν εχει χρεωση παντως.

10 χρονια ακομη δουλευει , εχει (τουλαχιστον παλαιοτερα , ειχε online ) και συστημα να αλλαξεις μπαταριες και να το ξανασυνχρονισεις .

τωρα δεν εχει χρεωση με τα sms , μετα ,βαζω στοιχημα οτι θα προκυψει χρεωση .

αμα αντεξει αλλες τρεις αλλαγες μπαταριων το μηχανακι που μεχρι τωρα λειτουργει αψογα , με 10 χρονια στην αλλαγη ,ισως να μην χρειαστει να του αλλαξω τεταρτη .

sdikr
07-12-17, 23:29
στην alpha bank σε λογαριασμο για web-banking μου ζηταει για επιβεβαιωση των στοιχειων . υποψιαζομαι οτι θελει να αρχισει να μου στελνει τους κωδικους μεσω κινητου , και σε αλλο σταδιο να το βρει ως προφαση για καποια χρεωση για αυτην την υπηρεσια .

θελω να κρατησω το μηχανακι που βγαζει αυτοματα κωδικους πατωντας ενα κουμπι και το εχω πανω απο 10 χρονια χωρις να χρειαστει καμια επεμβαση για να λειτουργει .

λετε να παρουσιαστει προβλημα αν δεν προχωρησω στην επιβεβαιωση των στοιχειων ;

Δεν θα σου ζητήσει κάτι τέτοιο, ούτε θα έχει κάποια χρέωση (ή καλύτερα δεν έχει αυτή την στιγμή). μπορείς να βάλεις και το app (ξέρω ξερω δεν έχεις smartphone για να μην σε κάνουν τρακινγ).
Η συσκευή θα μείνει κάποια στιγμή απο μπαταρία, αν μείνει τότε θα χρείαστει να έχεις την εφαρμογή ή μέσω sms αν θέλεις να την αλλάξεις.

Αν δεν προχωρήσεις σε επιβεβαίωση στοιχείων, αν μιλάνε για στοιχεία επικοινωνίας κλπ τότε μπορούν και να σου διακόψουνε την πρόσβαση

badweed
07-12-17, 23:35
εκανα μια δοκιμη για να προχωρησω στην ενημερωση στοιχειων , και με οδηγησε στην ληψη κωδικων μεσω sms (που ληγαν σε 5 λεπτα ) και επιβεβαιωση τους στην σελιδα του webanking . εκει πατησα X , και προχωρησα στα καθιερωμενα .

- - - Updated - - -

δεν ξερω τι λενε με προφαση την ασφαλεια μας , εγω την μεγαλυτερη κλοπη που εχω αμεση γνωση στο οτι εχει γινει σε τραπεζα , δεν ειναι σε πιστωτικες απο επιτηδειους , αλλα απο λογαριασμους και απο μεσα απο την τραπεζα .

yyy
09-12-17, 17:09
Κοιτάζοντας λίγο τις χρεώσεις για αγορές σε ξένο νόμισμα, η Eurobank από 8/12/2017 έχει προμήθεια 2% με ελάχιστη προμήθεια 1€!! Και σε χρεωστικές και σε πιστωτικές! Το έχει δει κανείς στην πράξη; Θέλω να αγοράσω στο ebay κάτι με κόστος κάτω από 1€ και θα έχω 1€ προμήθεια;;

Στη χρεωστική της Πειραιώς λέει για 2% μόνο, χωρίς ελάχιστη χρέωση, με μέγιστη 6€. Μάλλον θα προτιμήσω αυτή, αυτή τη φορά :)

Andreaslar
09-12-17, 17:13
Έκανα εγώ αγορά με πιστωτική Eurobank, αξίας 884 ευρώ (760gbp) και με χρέωσε 18 ευρώ εξοδα συναλλάγματος

slalom
09-12-17, 20:18
Γιατι δε βγαζετε μια Revolut ή μια Leypay?

yyy
09-12-17, 20:43
Γιατι δε βγαζετε μια Revolut ή μια Leypay?

Βγάζουμε... Απλά δεν είχε υπόλοιπο :)
Γι' αυτό και είχα καιρό να κοιτάξω τι χρεώνουν οι ελληνικές κάρτες για προμήθειες...
Ήταν και μικρά τα ποσά των αγορών και είπα ότι δε θα είχε σχεδόν καμία διαφορά.

slalom
09-12-17, 21:46
ΚΑι βαριοσουν να στειλεις εμβασμα...

yyy
09-12-17, 21:59
ΚΑι βαριοσουν να στειλεις εμβασμα...

Για 3 αγορές συνολικής αξίας 5€, ναι :)
Άσε που στην Revolut θα έμπαιναν την Τρίτη. Θα πλήρωνα και 1€ για το έμβασμα. Πιο λίγες οι προμήθειες με το 2%!!

slalom
09-12-17, 22:49
Θα μπορουσες να στειλεις 300€, να υπαρχουν, δε χανονται
Και δεν υπολογισες την καλυτερη ισοτιμια, εκτος του 2%

sdikr
09-12-17, 23:40
Θα μπορουσες να στειλεις 300€, να υπαρχουν, δε χανονται
Και δεν υπολογισες την καλυτερη ισοτιμια, εκτος του 2%

Και εγώ αυτό θέλω να κάνω, μόλις μου περισσέψουν τα 300, γιατί για να τα στείλεις πρέπει και να τα έχεις, ενώ τα 10 ευρώ πχ μου περισσεύουν, αλλά δεν λεεί να δώσεις 1 ευρώ για αυτά.

ΥΓ αν στείλεις 500 θα είναι ακόμα καλύτερα :p

slalom
10-12-17, 00:20
Και 50 να στειλεις κερδισμενος εισαι

yyy
10-12-17, 00:25
Δεν το σκέφτηκα τόσο πολύ!! Είπαμε ούτε 5€ δεν έκαναν :)
Δίκιο έχεις αλλά δε χρησιμοποιώ πολύ τη Revolut για να έχω εκεί κάποιο μεγάλο ποσό για όταν το χρειαστώ ;)
Αλλιώς και με 1000€ (μέγιστο ποσό εμβάσματος) ακόμα πιο κερδισμένος θα ήμουν :) :) :)

spartak
10-12-17, 01:48
Για αγορές από το εξωτερικό σε συνάλλαγμα η χρεωστική εθνικής έχει προμηθεια 1%, χαμηλη συγκριτικά με άλλες τράπεζες (π.χ. eurobank, Πειραιως)

sdikr
10-12-17, 14:59
Και 50 να στειλεις κερδισμενος εισαι

Αν στείλω 50 θα μου πάρει 1 ευρώ για το έμβασμα, όποτε δεν το λές κερδισμένος για να βγω κερδισμένος σε σύγκριση με την δικιά μου κάρτα (οχι της eurobank) πρέπει να στείλω πάνω από 200 ευρώ.
Στα 50 σε σύγκριση με την κάρτα της eurobank, συμφέρει να αφήσω την μετατροπή να την κάνει το Paypal πχ στα ίδια θα είμαι με το 1 ευρώ της συναλλαγής για το έμβασμα.

mrsaccess
10-12-17, 15:13
Στις πιστωτικές δεν έχει ελάχιστη χρέωση 1 ευρώ η Eurobank, μόνο 2% έξοδα συναλλάγματος. Ακόμη και με αυτή την επιβάρυνση, έχει καλύτερη τελική ισοτιμία από το paypal.
Για τις χρεωστικές δεν ξέρω. Αν μπορεί κάποιος να φτιάξει και να φορτίσει με κάποιο ποσό την revolut, συμφέρει.

sdikr
10-12-17, 15:30
Στις πιστωτικές δεν έχει ελάχιστη χρέωση 1 ευρώ η Eurobank, μόνο 2% έξοδα συναλλάγματος. Ακόμη και με αυτή την επιβάρυνση, έχει καλύτερη τελική ισοτιμία από το paypal.
Για τις χρεωστικές δεν ξέρω. Αν μπορεί κάποιος να φτιάξει και να φορτίσει με κάποιο ποσό την revolut, συμφέρει.

Είναι 2% έξοδα συναλλάγματος + την ισοτιμία της τράπεζας για την πιστωτική τους.
Δυστυχώς όμως δεν έχω πιστωτική eurobank, Μόνο χρεωστική, όποτε αν χρείαστει να κάνω χρήση αυτής τότε με συμφέρει η ισοτιμία του paypal

yyy
10-12-17, 15:38
Πάντως εδώ
https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf
λέει για προμήθεια συναλλάγματος 2% (ελάχιστη 1€) και για χρεωστικές και για πιστωτικές. Από 8/12...

mrsaccess
10-12-17, 16:21
Πάντως εδώ
https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf
λέει για προμήθεια συναλλάγματος 2% (ελάχιστη 1€) και για χρεωστικές και για πιστωτικές. Από 8/12...

Αυτό δεν το ήξερα!

slalom
10-12-17, 17:36
Αν στείλω 50 θα μου πάρει 1 ευρώ για το έμβασμα, όποτε δεν το λές κερδισμένος για να βγω κερδισμένος σε σύγκριση με την δικιά μου κάρτα (οχι της eurobank) πρέπει να στείλω πάνω από 200 ευρώ.
Στα 50 σε σύγκριση με την κάρτα της eurobank, συμφέρει να αφήσω την μετατροπή να την κάνει το Paypal πχ στα ίδια θα είμαι με το 1 ευρώ της συναλλαγής για το έμβασμα.
Το εχω ψαξει, δε σε συμφερει
Το pp τραβαει ακομα περισσοτερα απο την τραπεζα σου

sdikr
10-12-17, 19:16
Το εχω ψαξει, δε σε συμφερει
Το pp τραβαει ακομα περισσοτερα απο την τραπεζα σου



Αγορά αυτή την στιγμή 3.29 δολάρια, 189299

Μετατροπή Paypal 2.93 ευρώ

189300

Μετατροπή της τράπεζας μου (που είναι ακόμα εκρέμης μπορεί να είναι παραπάνω ή λιγότερο ) 2.86
189301

Οπότε κερδίζω 7 ολόκληρα λεπτά στα 3.29 δολάρια αλλά δεν με χρεώνει η τράπεζα προμήθεια 2% + το 1 ευρώ ελάχιστη χρέωση

Αν μιλάμε για revolut έως τα 50 ευρώ είμαι στα ίδια χρήματα με την τράπεζα μου, όποτε δεν με συμφέρει να στείλω χρήματα, να περιμένω μέχρι να περαστούν ώστε να κάνω τις αγορές μου με revolut

Και εγω το έχω ψάξει, όχι μονο ψάξει αλλά και πληρώσει/δοκιμάσει

slalom
10-12-17, 22:02
2,78 δινει η Revo τωρα, 8 λεπτα διαφορα απο την τραπεζα σου

8 λεπτα κερδος στα 2,86

για να βγαλεις το 1€ της προμηθειας του εμβασματος πρεπει να στειλεις απο 36€ και πανω

ακομα και στο Gearbest, ας πουμε, θελει δοκιμες να βρεις ποιο νομισμα βγαζει τα λιγοτερα €€

aroutis
14-12-17, 23:40
Δεν θα σου ζητήσει κάτι τέτοιο, ούτε θα έχει κάποια χρέωση (ή καλύτερα δεν έχει αυτή την στιγμή). μπορείς να βάλεις και το app (ξέρω ξερω δεν έχεις smartphone για να μην σε κάνουν τρακινγ).
Η συσκευή θα μείνει κάποια στιγμή απο μπαταρία, αν μείνει τότε θα χρείαστει να έχεις την εφαρμογή ή μέσω sms αν θέλεις να την αλλάξεις.

Αν δεν προχωρήσεις σε επιβεβαίωση στοιχείων, αν μιλάνε για στοιχεία επικοινωνίας κλπ τότε μπορούν και να σου διακόψουνε την πρόσβαση

Η επικαιροποίηση δημογραφικών είναι κάτι που σε όλες τις τράπεζες γίνεται και έρχεται από την ECB.
Απο μια στιγμή και μετά όποιος δεν θέλει, έχει άλλης φύσης προβλήματα όπως πχ δεν ανοίγονται λογ/σμοί, κάρτες , δάνεια κλπ μέχρι να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία τους.

Godian
27-12-17, 15:18
Είναι νόμιμο αυτό;;

Με χρήση πιστωτικής κάρτας (εξαιρούνται οι κάρτες American Express, Maestro, Diners): Μπορείτε να εξοφλήσετε την παραγγελία σας χρησιμοποιώντας την πιστωτική σας κάρτας. Θα χρειαστεί να συμπληρώσετε τα κατάλληλα στοιχεία στην ειδική φόρμα παραγγελίας.
Κατά την πρώτη φορά χρήσης της πιστωτικής κάρτας στο κατάστημά μας θα σας ζητηθούν να αποστείλετε ένα αντίγραφο της ταυτότητας του δικαιούχου (και από τις δύο όψεις ) καθώς και της πιστωτικής κάρτας ( με καλυμμένα τα 4 τελευταία ψηφία) στο logistirio@pc1.gr ή στο fax: 210 60 08 167. Τα παραπάνω απαιτούνται ώστε να εξασφαλιστεί πως η χρήση της πιστωτικής κάρτας γίνεται από τον δικαιούχο της , και όχι από κάποιο τρίτο μη εξουσιοδοτημένο πρόσωπο (εν αγνοία του δικαιούχου της κάρτας). Τα στοιχεία που μας αποστέλλονται παραμένουν απολύτως εμπιστευτικά και δεν παραχωρούνται σε οποιονδήποτε τρίτο. Ζητούμε την κατανόηση και την συνεργασία σας για την πιο γρήγορη και ομαλότερη εξέλιξη των παραγγελιών σας.
Για τη δική σας ασφάλεια, η διαδικασία εξόφλησης καλύπτεται από τις πιο σύγχρονες προδιαγραφές ασφάλειας στον secure server της Pc1.gr με κρυπτογράφηση 128 bit, πιστοποιημένη από την Go Daddy Secure Certification Authority.
Αν επιθυμείτε δόσεις, μπορείτε να πληρώσετε εως 24, ανάλογα με τη κάρτα σας και τους περιορισμούς της. Σας ενημερώνουμε ότι η μηνιαία επιβάρυνση είναι περίπου 0,5% που αντιστοιχεί σε ετήσιο επιτόκιο 10,8%. Για παράδειγμα με αγορές αξίας 500€ με 12 δόσεις θα πληρώσετε 530€ δηλαδή 12 μήνες x 0.5% μηνιαία επιβάρυνση=6% περισσότερο.

Εκανα μια αγορά από το Pc1.gr καί μου ζητάνε φωτοτυπία τη ταυτότητα και την κάρτα με κρυμμένο το 3 ψηφίο κωδικό. Φυσικά και δε τα στέλνω. Ακύρωσα τη παραγγελία

badweed
27-12-17, 15:29
Είναι νόμιμο αυτό;;

Με χρήση πιστωτικής κάρτας (εξαιρούνται οι κάρτες American Express, Maestro, Diners): Μπορείτε να εξοφλήσετε την παραγγελία σας χρησιμοποιώντας την πιστωτική σας κάρτας. Θα χρειαστεί να συμπληρώσετε τα κατάλληλα στοιχεία στην ειδική φόρμα παραγγελίας.
Κατά την πρώτη φορά χρήσης της πιστωτικής κάρτας στο κατάστημά μας θα σας ζητηθούν να αποστείλετε ένα αντίγραφο της ταυτότητας του δικαιούχου (και από τις δύο όψεις ) καθώς και της πιστωτικής κάρτας ( με καλυμμένα τα 4 τελευταία ψηφία) στο logistirio@pc1.gr ή στο fax: 210 60 08 167. Τα παραπάνω απαιτούνται ώστε να εξασφαλιστεί πως η χρήση της πιστωτικής κάρτας γίνεται από τον δικαιούχο της , και όχι από κάποιο τρίτο μη εξουσιοδοτημένο πρόσωπο (εν αγνοία του δικαιούχου της κάρτας). Τα στοιχεία που μας αποστέλλονται παραμένουν απολύτως εμπιστευτικά και δεν παραχωρούνται σε οποιονδήποτε τρίτο. Ζητούμε την κατανόηση και την συνεργασία σας για την πιο γρήγορη και ομαλότερη εξέλιξη των παραγγελιών σας.
Για τη δική σας ασφάλεια, η διαδικασία εξόφλησης καλύπτεται από τις πιο σύγχρονες προδιαγραφές ασφάλειας στον secure server της Pc1.gr με κρυπτογράφηση 128 bit, πιστοποιημένη από την Go Daddy Secure Certification Authority.
Αν επιθυμείτε δόσεις, μπορείτε να πληρώσετε εως 24, ανάλογα με τη κάρτα σας και τους περιορισμούς της. Σας ενημερώνουμε ότι η μηνιαία επιβάρυνση είναι περίπου 0,5% που αντιστοιχεί σε ετήσιο επιτόκιο 10,8%. Για παράδειγμα με αγορές αξίας 500€ με 12 δόσεις θα πληρώσετε 530€ δηλαδή 12 μήνες x 0.5% μηνιαία επιβάρυνση=6% περισσότερο.

Εκανα μια αγορά από το Pc1.gr καί μου ζητάνε φωτοτυπία τη ταυτότητα και την κάρτα με κρυμμένο το 3 ψηφίο κωδικό. Φυσικά και δε τα στέλνω. Ακύρωσα τη παραγγελία

και καλα εκανες . σε παλαιοτερη και τελευταια αγορα μου απο pc1 , ειχα παρει κατι απο εκει με 2-3 δοσεις μεσω καρτας , περασε καμια εβδομαδα χωρις να εχει ερθει κατι ενω ηταν ετοιμοπαραδοτο . και ακυρωσα την παραγγελια . για την αποκατασταση της χρεωσης των δοσεων χρειαστηκε να ασχοληθω εγω κατι που οδηγησε στο να βλεπω τις δοσεις να χρεωνονται κανονικα και μετα απο καποιες εβδομαδες να παραγραφονται .
ηταν , ειπε η τραπεζα , επειδη η ακυρωση της χρεωσης εγινε απο εμενα .

patrickdrd
27-12-17, 15:31
το γνωστο "για το καλο μου" :p

καλα εκανες και την ακυρωσες, μλκισμενες λογικες που τις ζητουσαν/ζητανε
στοιχηματικες εταιρεις για να εξακριβωσουν οτι ειναι δικια σου η καρτα,
οπως γραφει, οτι εισαι εσυ κλπ κλπ

σε online shopping δεν ξερω αν θα ειχε τοσο νοημα,
παρανομο παντως δεν θα το ελεγα με τιποτα..

Godian
27-12-17, 16:41
το γνωστο "για το καλο μου" :p

καλα εκανες και την ακυρωσες, μλκισμενες λογικες που τις ζητουσαν/ζητανε
στοιχηματικες εταιρεις για να εξακριβωσουν οτι ειναι δικια σου η καρτα,
οπως γραφει, οτι εισαι εσυ κλπ κλπ

σε online shopping δεν ξερω αν θα ειχε τοσο νοημα,
παρανομο παντως δεν θα το ελεγα με τιποτα..

Που ξέρεις όμως αν δέν πάρει κάποιος τις ταυτότητες και έχει ένα φίλο σε τράπεζα του εξωτερικού ή και εδώ και δε κάνει μπινια;; μόνο σε δημόσιες υπηρεσίες δίνω ταυτότητα για φωτοτυπία.

- - - Updated - - -

Κάνεις μια ηλεκτρική αγορά και πρέπει να στείλεις χαρτιά;; αν είναι δυνατόν.
Δηλαδή αν είχαν paypal θα ήθελαν να τους δώσω το μισό κωδικό;; :worthy:

sdikr
27-12-17, 16:56
Που ξέρεις όμως αν δέν πάρει κάποιος τις ταυτότητες και έχει ένα φίλο σε τράπεζα του εξωτερικού ή και εδώ και δε κάνει μπινια;; μόνο σε δημόσιες υπηρεσίες δίνω ταυτότητα για φωτοτυπία.

- - - Updated - - -

Κάνεις μια ηλεκτρική αγορά και πρέπει να στείλεις χαρτιά;; αν είναι δυνατόν.
Δηλαδή αν είχαν paypal θα ήθελαν να τους δώσω το μισό κωδικό;; :worthy:

Δεν έκανες όμως την αγορά μέσω Paypal, αυτά που σου ζητάνε, τα ζητάνε οι τράπεζες όταν κάποιος κάνει μια συναλλαγή με κάρτα. η τράπεζα γυρνάει και λέει στον έμπορο όταν κάποιος δηλώσει οτι του κλέψανε την κάρτα και κάνανε συναλλαγή ότι θα έπρεπε ο έμπορος να κάνει όλους τους απαραίτητους έλεγχους, πριν δεχτεί την κάρτα, και τον χρεώνει.


Απο την στιγμή που δεν δέχεσαι απλά δεν κάνεις την αγορά, δεν είναι όμως παράνομο.

Godian
27-12-17, 22:08
Δεν έκανες όμως την αγορά μέσω Paypal, αυτά που σου ζητάνε, τα ζητάνε οι τράπεζες όταν κάποιος κάνει μια συναλλαγή με κάρτα. η τράπεζα γυρνάει και λέει στον έμπορο όταν κάποιος δηλώσει οτι του κλέψανε την κάρτα και κάνανε συναλλαγή ότι θα έπρεπε ο έμπορος να κάνει όλους τους απαραίτητους έλεγχους, πριν δεχτεί την κάρτα, και τον χρεώνει.


Απο την στιγμή που δεν δέχεσαι απλά δεν κάνεις την αγορά, δεν είναι όμως παράνομο.
Αφού η συναλλαγή γίνεται αμέσως και τα παίρνουν τα παίρνουν τα λεφτά από τη κάρτα

sdikr
27-12-17, 22:17
Αφού η συναλλαγή γίνεται αμέσως και τα παίρνουν τα παίρνουν τα λεφτά από τη κάρτα

Δεν πάει έτσι, δεν παίρνουν τίποτα αυτοί άμεσα (πρέπει να κλείσουν πακέτο, τουλάχιστον μια μέρα, ακόμα και να με αυτό τα λεφτά δεν είναι άμεσα διαθέσιμα) αλλά και να πάρουν η σύμβαση λέει πως αν υπάρχει θέμα θα πρέπει να τα πληρώσουν αυτοί.

Αν κάποιος σου κλέψει την κάρτα και κάνει συναλλαγή μετά θα μπορούσες να κάνεις θέμα το γιατί δεν ζητήσανε ταυτότητες κλπ, εκεί μάλλον δεν θα είχες θέμα με το ότι ζητάνε ;)

Godian
27-12-17, 22:59
Δεν πάει έτσι, δεν παίρνουν τίποτα αυτοί άμεσα (πρέπει να κλείσουν πακέτο, τουλάχιστον μια μέρα, ακόμα και να με αυτό τα λεφτά δεν είναι άμεσα διαθέσιμα) αλλά και να πάρουν η σύμβαση λέει πως αν υπάρχει θέμα θα πρέπει να τα πληρώσουν αυτοί.

Αν κάποιος σου κλέψει την κάρτα και κάνει συναλλαγή μετά θα μπορούσες να κάνεις θέμα το γιατί δεν ζητήσανε ταυτότητες κλπ, εκεί μάλλον δεν θα είχες θέμα με το ότι ζητάνε ;)

Είναι λίγο κάπως όμως να στέλνεις φωτοτυπία ταυτότητα και κάρτα που γράφει τον αριθμό κάρτας πάνω

sdikr
27-12-17, 23:27
Είναι λίγο κάπως όμως να στέλνεις φωτοτυπία ταυτότητα και κάρτα που γράφει τον αριθμό κάρτας πάνω

Μην το στέλνεις, άλλο αυτό, άλλο το είναι παράνομο.

giorgiosgr
27-12-17, 23:55
Ενταξει... αυτα γινοντουσαν γυρω στο ετος 2000 lol
Καλα εκανες και ακυρωσες την παραγγελια...

Godian
28-12-17, 01:04
Προτίμησαν να χάσουν 28€ για 2 χαρτιά που 1 στις 1000 ήτανε κλεμμένη η κάρτα;;;

Manolis_karas
28-12-17, 01:06
...
Απο την στιγμή που δεν δέχεσαι απλά δεν κάνεις την αγορά, δεν είναι όμως παράνομο.
Παράνομο όχι, αλλά υπερβολικό.
Πριν αρκετά χρόνια το συναντούσες σε αρκετά καταστήματα για αγορές από το Internet. Τελευταία συνήθως για την πληρωμή με κάρτα μεταφέρεσαι στη σελίδα της τράπεζας με την οποία συνεργάζεται το κατάστημα, οπότε την ευθύνη την έχει η τράπεζα και η τράπεζα δεν ζητά τα παραπάνω, έχει άλλες δικλίδες ασφάλειας.

sdikr
28-12-17, 01:09
Προτίμησαν να χάσουν 28€ για 2 χαρτιά που 1 στις 1000 ήτανε κλεμμένη η κάρτα;;;

απο τα 28 το κέρδος τους ήταν πολύ μικρότερο, όποτε ναι, ειδικά αν την έχουν πατήσει πολλές φορές



Παράνομο όχι, αλλά υπερβολικό.
Πριν αρκετά χρόνια το συναντούσες σε αρκετά καταστήματα για αγορές από το Internet. Τελευταία συνήθως για την πληρωμή με κάρτα μεταφέρεσαι στη σελίδα της τράπεζας με την οποία συνεργάζεται το κατάστημα, οπότε την ευθύνη την έχει η τράπεζα και η τράπεζα δεν ζητά τα παραπάνω, έχει άλλες δικλίδες ασφάλειας.

Δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη η τράπεζα, πάλι ο έμπορος έχει την ευθύνη αν κάτι δεν πάει καλά.

Manolis_karas
28-12-17, 01:18
απο τα 28 το κέρδος τους ήταν πολύ μικρότερο, όποτε ναι, ειδικά αν την έχουν πατήσει πολλές φορές

Δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη η τράπεζα, πάλι ο έμπορος έχει την ευθύνη αν κάτι δεν πάει καλά.
Δεν είμαι νομικός, αλλά γιατί να έχει ο έμπορος την ευθύνη αφού δεν εμπλέκεται τη διαδικασία της πληρωμής καθόλου, η πληρωμή γίνεται από την ιστοσελίδα της τράπεζας - κάρτας.

manoulamou
28-12-17, 12:20
Ημανε νια και γερασα... πολυ παλια συζητηση για τα συν και τα πλην της συγκεκριμενης διαδικασιας, απο τον καιρο παντοκρατοριας του e-shop. Το αξιοπεριεργο ειναι πως το e-fresh μια χαρα δεχεται ANEY φωτοτυπιας της ταυτοτητας, τις πληρωμες μεσω καρτων! (https://www.e-fresh.gr/el/sxetika-me-ta-pswnia#tab6)
(Ομιλος: plus4u, pc1, e-shop, VFS LOGISTICS, e-fresh, e-table)

Μέσω πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας:Πληρώστε με ασφάλεια μέσω χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας κατά την υποβολή της παραγγελίας σας, χρησιμοποιώντας κάρτες Visa, Maestro και Mastercard. Η πληρωμή σας εκτελείται μέσα από το δίκτυο της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος. Η e-fresh.gr δεν δέχεται κάρτες American Express, Diners Club.

Προσωπικα μονον μια φορα που επειγομουν κατι μελανια, η τιμη ειχε μεγαλη διαφορα και το καταστημα αξιοπιστο, αγορασα ετσι, αλλά τελικα δεν χρειαστηκε καν να τους στειλω φωτοτυπια...

al3x1k0
28-12-17, 16:15
Προσωπικά αν καίγονται για την ασφάλεια θα προτιμούσα να δω παντού verified by visa, mastercard secure code, amex safe key κλπ και ας είναι κομματάκι εκνευριστικό στην καθημερινότητα κάποιες φορές. Δύσκολα θα έστελνα και εγώ ταυτότητα σε οποιοδήποτε μαγαζί.

runner70
29-12-17, 02:55
Παράνομο όχι, αλλά υπερβολικό.
Πριν αρκετά χρόνια το συναντούσες σε αρκετά καταστήματα για αγορές από το Internet. Τελευταία συνήθως για την πληρωμή με κάρτα μεταφέρεσαι στη σελίδα της τράπεζας με την οποία συνεργάζεται το κατάστημα, οπότε την ευθύνη την έχει η τράπεζα και η τράπεζα δεν ζητά τα παραπάνω, έχει άλλες δικλίδες ασφάλειας.


Δεν είμαι νομικός, αλλά γιατί να έχει ο έμπορος την ευθύνη αφού δεν εμπλέκεται τη διαδικασία της πληρωμής καθόλου, η πληρωμή γίνεται από την ιστοσελίδα της τράπεζας - κάρτας.

Τα πληρώνει το κατάστημα.Η τράπεζα δεν θα χάσει cent. Για αυτό και βάζουν δυστυχώς αυτές τις δικλείδες. Η λύση με τα secure cοde όπως ειπώθηκε είναι προτιμότερη.

manoulamou
29-12-17, 11:28
Δεν ξερω για τις υπολοιπες τραπεζες, ουτε τι ισχυε πριν, αλλά από τελος Ιουλιου που ενεργοποιησα e-banking μεσω της Εθνικης, ενω ειχα securecode για την χρεωστικη, δεν μου το ξαναζητησε!
Τωρα πλεον (μετα και την επιβολη χρησης πλαστικου χρηματος) προτιμω εκεινα τα καταστηματα, που με μεταφερουν στο "ασφαλες περιβαλλον" καποιας τραπεζας, χωρις σουμουξουτου φωτοτυπιες...

Manolis_karas
01-01-18, 23:45
Τα πληρώνει το κατάστημα.Η τράπεζα δεν θα χάσει cent. Για αυτό και βάζουν δυστυχώς αυτές τις δικλείδες. Η λύση με τα secure cοde όπως ειπώθηκε είναι προτιμότερη.

Το ξέρεις σίγουρα, γιατί δεν είναι λογικό.
Άλλο η συναλλαγή να γίνει μέσα στο κατάστημα (π.χ. με φυσική παρουσία) και άλλο να γίνει μέσα στο κατάστημα της τράπεζας. Δηλαδή αν με φυσική παρουσία σε κατάστημα της τράπεζας πληρώσει κάποιος ένα έμβασμα με πλαστά χαρτονομίσματα και πολύ αργότερα ανακαλύψουν ότι τα χρήματα είναι πλαστά θα την πληρώσει ο έμπορος; Το λάθος είναι της τράπεζας που δεν τα έλεγξε. Ή αν γίνει ληστεία στην χρηματοαποστολή, θα την πληρώσουν οι καταθέτες;
- - - Updated - - -
δηλώνεται ρητά, είσαι μέσα στη τράπεζα.

.. προτιμω εκεινα τα καταστηματα, που με μεταφερουν στο "ασφαλες περιβαλλον" καποιας τραπεζας,...

sdikr
01-01-18, 23:57
Το ξέρεις σίγουρα, γιατί δεν είναι λογικό.
Άλλο η συναλλαγή να γίνει μέσα στο κατάστημα (π.χ. με φυσική παρουσία) και άλλο να γίνει μέσα στο κατάστημα της τράπεζας. Δηλαδή αν με φυσική παρουσία σε κατάστημα της τράπεζας πληρώσει κάποιος ένα έμβασμα με πλαστά χαρτονομίσματα και πολύ αργότερα ανακαλύψουν ότι τα χρήματα είναι πλαστά θα την πληρώσει ο έμπορος; Το λάθος είναι της τράπεζας που δεν τα έλεγξε. Ή αν γίνει ληστεία στην χρηματοαποστολή, θα την πληρώσουν οι καταθέτες;
- - - Updated - - -
δηλώνεται ρητά, είσαι μέσα στη τράπεζα.

Δεν είσαι μέσα στην τράπεζα, όπως πχ οταν είσαι μέσα σε φυσικό κατάστημα, η τράπεζα σου παρέχει την υπηρεσία πληρωμών, έτσι εσύ δεν χρειάζεται να έχεις την υποδομή για αποθήκευσή κωδικών καρτών κλπ.

Το ότι υπεύθυνος για τις λάθος χρεώσεις είναι ο έμπορος το αναφέρουν στις συμβάσεις που υπογράφει κάποιος

πχ http://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/e-shop

Υπηρεσίες πιστοποίησης των κατόχων καρτών πληρωμής μέσω Verified-by-Visa και MasterCard Secure Code. Οι υπηρεσίες 3D-Secure θωρακίζουν περαιτέρω την επιχείρησή σας από αμφισβητήσεις συναλλαγών και το ρίσκο που αυτές συνεπάγονται.

Δεν λέει θωρακίζουν την τράπεζα.

Manolis_karas
02-01-18, 00:18
Δεν το είχα ήξερα. Σε ευχαριστώ.
Χωρίς να είμαι κολλημένος
θωρακίζουν περαιτέρω την επιχείρησή σας και επειδή από ότι φαίνεται έχεις γνώση του αντικειμένου, οι συμβάσεις που αναφέρεις, λάθος χρέωση θεωρούν και την κακόβουλη από μέρους του πελάτη; ή διατύπωση είναι διαφορετική και περισσότερο λεπτομερής; Ρωτώ από περιέργεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.