PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

sdikr
03-01-18, 14:02
Δεν το είχα ήξερα. Σε ευχαριστώ.
Χωρίς να είμαι κολλημένος και επειδή από ότι φαίνεται έχεις γνώση του αντικειμένου, οι συμβάσεις που αναφέρεις, λάθος χρέωση θεωρούν και την κακόβουλη από μέρους του πελάτη; ή διατύπωση είναι διαφορετική και περισσότερο λεπτομερής; Ρωτώ από περιέργεια.

Αυτό που έχει την υποχρέωση να αποδείξει πως έγινε κακόβουλη χρήση απο τον κάτοχο της κάρτας είναι αυτός που αποδέχεται την κάρτα, αν δεν μπορεί να το αποδείξει τότε χρεώνεται αυτός.
Αν πχ κάποιος δεχτεί κάρτα απο κάποιον χωρίς να έχει αποδείξεις ότι είναι αυτός (πχ ταυτότητα), αν στείλει τα πράγματα σε διαφορετική διεύθυνση απο αυτή της κάρτα και δεν τα στείλει με υποχρέωση υπογραφής, τότε είναι δύσκολα τα πράγματα.


Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ (https://dashboard.everypay.gr/register#)στους όρους που έχουν

manoulamou
03-01-18, 19:20
Παντως απο ολες τις συναλλαγες που εκανα με την χρεωστικη μου, μονον για ενα - δεν θυμαμαι ποιο καταστημα - μου ζητησε ο μεταφορεας ταυτοτητα για να ολοκληρωσει την παραδοση! :whistle:

sdikr
03-01-18, 19:35
Παντως απο ολες τις συναλλαγες που εκανα με την χρεωστικη μου, μονον για ενα - δεν θυμαμαι ποιο καταστημα - μου ζητησε ο μεταφορεας ταυτοτητα για να ολοκληρωσει την παραδοση! :whistle:

Το mediamarkt ζητάει να δει ταυτότητα και κάρτα που έγινε η πληρωμή, http://www.mediamarkt.gr/el/shop/payment-credit-card.html

Κατά την παραλαβή της παραγγελίας σου, μην ξεχάσεις να έχεις μαζί σου την πιστωτική σου κάρτα με την οποία πραγματοποίησες την αγορά, την επιβεβαίωση της παραγγελίας και την ειδοποίηση για την παραλαβή, καθώς και επίσημο έγγραφο ταυτοπροσωπίας (όπως δελτίο αστυνομικής ταυτότητας, διαβατήριο ή δίπλωμα οδήγησης).

Ο κοτσόβολος, ταυτότητα

https://www.kotsovolos.gr/site/tropoi-apostolhs

Αρμόδιος για την παραλαβή εκ μέρους του πελάτη
Η παραλαβή σε κάθε περίπτωση γίνεται από τον αναφερόμενο στην παραγγελία ως παραλήπτη με την επίδειξη της αστυνομικής του ταυτότητας ή διαβατηρίου ή εν γένει δημοσίου εγγράφου πρόσφορου για την απόδειξη της ταυτοπροσωπίας.

Αν θυμάμαι καλά και το πλαισιο ζητάει ταυτότητα

Αυτοί που δεν ζητάνε υποθέτω το κάνουν μέχρι να την πατήσουν

manoulamou
03-01-18, 21:49
Στο ibank της Εθνικης Τραπεζας
ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ξανα το αφορολογητο ΚΑΙ για το 2017...

evantigger
03-01-18, 22:16
Στο ibank της Εθνικης Τραπεζας
ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ξανα το αφορολογητο ΚΑΙ για το 2017...

Μακάρι να γινόταν και στις άλλες τράπεζες.

kourampies
04-01-18, 12:21
Δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread αλλά δεν βρήκα κάτι καλύτερο.

Έχω λογαριασμούς σε Εθνική, Πειραιώς και Eurobank. Θέλω να ανοίξω και στην Alpha για να κάνω μεταφορές χωρίς χρέωση.

Ξέρω ότι υποτίθεται απαγορεύεται λόγω capital controls. Πρόσφατα όμως προσλήφθηκα σε εταιρεία που κάνει και μισθοδοσίες μέσω Alpha, και σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω ως δικαιολογία για το άνοιγμα.

Ρώτησα σε κατάστημα, και μου είπαν ότι πρέπει να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω λογαριασμό σε άλλη τράπεζα για αυτό το σκοπό. Το οποίο ενδεχομένως να μπορεί να θεωρηθεί και ψευδής δήλωση, αλλά οι άλλοι λογαριασμοί μου στις άλλες τράπεζες έχουν ανοιχθεί για αποταμίευση και όχι μισθοδοσία. Από την τράπεζα δεν έχουν αντίρρηση, αλλά το κάνουν με ευθύνη δική μου. Όσον αφορά αυτό έχει κάποιος εμπειρία η νομική άποψη;

Πέραν αυτού τι περιορισμούς θα έχει αυτός ο λογαριασμός; Δεν με ενδιαφέρει το να βγάλω μετρητά, ας έχει και όριο 0. Με ενδιαφέρουν κυρίως συναλλαγές προς τρίτους εντός τράπεζα, και φυσικά να μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα λεφτά από την χρεωστική.

tsioy
04-01-18, 12:49
Δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread αλλά δεν βρήκα κάτι καλύτερο.

Έχω λογαριασμούς σε Εθνική, Πειραιώς και Eurobank. Θέλω να ανοίξω και στην Alpha για να κάνω μεταφορές χωρίς χρέωση.

Ξέρω ότι υποτίθεται απαγορεύεται λόγω capital controls. Πρόσφατα όμως προσλήφθηκα σε εταιρεία που κάνει και μισθοδοσίες μέσω Alpha, και σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω ως δικαιολογία για το άνοιγμα.

Ρώτησα σε κατάστημα, και μου είπαν ότι πρέπει να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω λογαριασμό σε άλλη τράπεζα για αυτό το σκοπό. Το οποίο ενδεχομένως να μπορεί να θεωρηθεί και ψευδής δήλωση, αλλά οι άλλοι λογαριασμοί μου στις άλλες τράπεζες έχουν ανοιχθεί για αποταμίευση και όχι μισθοδοσία. Από την τράπεζα δεν έχουν αντίρρηση, αλλά το κάνουν με ευθύνη δική μου. Όσον αφορά αυτό έχει κάποιος εμπειρία η νομική άποψη;

Πέραν αυτού τι περιορισμούς θα έχει αυτός ο λογαριασμός; Δεν με ενδιαφέρει το να βγάλω μετρητά, ας έχει και όριο 0. Με ενδιαφέρουν κυρίως συναλλαγές προς τρίτους εντός τράπεζα, και φυσικά να μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα λεφτά από την χρεωστική.

:rofl: Θεούληδες!! Τι αντίρρηση να έχουν αφού εσύ θα έχεις την ευθύνη;

Αν δε κάνω λάθος, δεν επιτρέπεται μίας και θα είσαι νέος πελάτης στην Alpha. Από το ΦΕΚ του Νοεμβρίου :

'Επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού, όψεως ή καταθετικού, καθώς και η προσθήκη συνδικαιούχου σε λογαριασμό, από φυσικό πρόσωπο μέσω της δημιουργίας νέου κωδικού πελάτη (Customer ID) σε πιστωτικό ίδρυμα, με την προϋπόθεση ότι δεν υφίσταται διαθέσιμος λογαριασμός σε άλλο πιστωτικό ίδρυμα του οποίου είναι δικαιούχος, και κατόπιν υποβολής από τον αιτούντα υπεύθυνης δήλωσης με το ανωτέρω περιεχόμενο. '

kourampies
04-01-18, 12:52
:rofl: Θεούληδες!! Τι αντίρρηση να έχουν αφού εσύ θα έχεις την ευθύνη;

Αν δε κάνω λάθος, δεν επιτρέπεται μίας και θα είσαι νέος πελάτης στην Alpha. Από το ΦΕΚ του Νοεμβρίου :

'Επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού, όψεως ή καταθετικού, καθώς και η προσθήκη συνδικαιούχου σε λογαριασμό, από φυσικό πρόσωπο μέσω της δημιουργίας νέου κωδικού πελάτη (Customer ID) σε πιστωτικό ίδρυμα, με την προϋπόθεση ότι δεν υφίσταται διαθέσιμος λογαριασμός σε άλλο πιστωτικό ίδρυμα του οποίου είναι δικαιούχος, και κατόπιν υποβολής από τον αιτούντα υπεύθυνης δήλωσης με το ανωτέρω περιεχόμενο. '

Όσον αφορά το θέμα της "ευθύνης" μου φάνηκε αστείο το πως χειρίστηκαν αυτό, ενώ σε άλλα θέματα (επικαιροποιήσεις στοιχείων κτλ) το παίρνουν ακραία προσωπικά :p

Υπάρχει και άλλη μια ιδιαιτερότητα, ενδεχομένως να έχω Customer ID, καθώς είχα κάνει ταυτοποίηση πριν κάτι χρόνια, αλλά δε προχώρησα σε άνοιγμα λογαριασμού καθώς τσακώθηκα με τον υπάλληλο λίγο πριν ολοκληρώσουμε το άνοιγμα!

tsioy
04-01-18, 13:17
Αν υπάρχει κωδικός πελάτη, αλλάζει το πράγμα. Τσέκαρέ το με έναν υπάλληλο και ενδεχομένως να μπορείς να προχωρήσεις και νομότυπα στο άνοιγμα.

manoulamou
04-01-18, 14:49
Εαν δεν υφισταται ηδη - εστω ανενεργος - λογαριασμος στην Alpha
ειναι δυνατον να υπαρχει παλαιο Customer ID?
:hmm: :twisted:

tsioy
04-01-18, 14:55
Στην Εθνική, τουλάχιστον, αν ερχόταν νέος πελάτης, πρώτα φτιάχναμε το προφίλ του και μετά ανοίγαμε λογαριασμό και τον συνδέαμε με το προφίλ του πελάτη. Δημιουργία προφίλ και άνοιγμα λογαριασμού ήταν 2 ανεξάρτητες μεταξύ τους ενέργειες.

kourampies
04-01-18, 16:46
Στην Εθνική, τουλάχιστον, αν ερχόταν νέος πελάτης, πρώτα φτιάχναμε το προφίλ του και μετά ανοίγαμε λογαριασμό και τον συνδέαμε με το προφίλ του πελάτη. Δημιουργία προφίλ και άνοιγμα λογαριασμού ήταν 2 ανεξάρτητες μεταξύ τους ενέργειες.

Αυτό πρέπει να έχει γίνει στην περίπτωση μου.

Manolis_karas
04-01-18, 19:59
...Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ (https://dashboard.everypay.gr/register#)στους όρους που έχουν
Σε ευχαριστώ

cool11
05-02-18, 12:30
Χωρις να μπορω να πω οτι ειχα ποτε προβλημα,
παρατηρησα τωρα οτι οι χρεωστικες καρτες που εχω απο διαφορες τραπεζες,
γραφουν το μικρο ονομα μου στα λατινικα,
με ελαφρως διαφορετικη μορφη απο αυτη της αστυνομικης μου ταυτοτητας(νεου τυπου).

Μπορω να ζητησω οταν γινει ανανεωση και ειναι να παραλαβω νεες καρτες,
να γραφτει το ονομα μου οπως ειναι γραμμενο στην ταυτοτητα;
Εν τω μεταξυ, με διαφορες επικαιροποιησεις την εχουν ηδη την ταυτοτητα μου,
αλλα προφανως τα στοιχεια προερχονται απο τα χρονια,
πριν την εκδοση της (νεας) αστυνομικης ταυτοτητας εκ μερους μου, το 2007.

thourios
05-02-18, 12:43
Υπάρχει μια συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να ακολουθείται στη μετάφραση των ονομάτων τα τελευταία χρόνια. Νομίζω λέγεται, δεν θυμάμαι και καλά
Διαδικασία ΕΛΟΤ. Για τσέκαρε.

parsifal
05-02-18, 12:56
ΕΛΟΤ 743:

http://www.passport.gov.gr/elot-743.html

cool11
05-02-18, 14:48
Παιδια, χρησιμα οσα λετε.
Αλλα ομως, για να καταλαβετε καλυτερα την 'περιπτωση',
εγω προσωπικα δεν ενεπλακην πουθενα.
Εννοω, οτι δεν με ρωτησε κανεις πως θα γραφτει το ονομα μου.
Ουτε στην αστυνομια, ουτε στην τραπεζα.
Με απλη λογικη σκεφτομαι ομως, οτι 'ανωτερο' και πρωταρχικο εγγραφο, θεωρειται αυτο της ταυτοτητας.
Αρα, πιο λογικο μου φαινεται να αλλαζε το ονομα στην τραπεζα.
Το θεμα, ειναι πως/ποσο απλα/ευκολα γινεται.
Βεβαια, σιγουρα γινεται, γιατι πχ αλλοι πανε και αλλαζουν ακομη και επιθετο, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για μικρο ονομα.
Αλλα ρωτω εδω, αν ειχε κανεις παρομοια εμπειρια, για να ξερω τι παιζει.

sdikr
05-02-18, 14:53
Παιδια, χρησιμα οσα λετε.
Αλλα ομως, για να καταλαβετε καλυτερα την 'περιπτωση',
εγω προσωπικα δεν ενεπλακην πουθενα.
Εννοω, οτι δεν με ρωτησε κανεις πως θα γραφτει το ονομα μου.
Ουτε στην αστυνομια, ουτε στην τραπεζα.
Με απλη λογικη σκεφτομαι ομως, οτι 'ανωτερο' και πρωταρχικο εγγραφο, θεωρειται αυτο της ταυτοτητας.
Αρα, πιο λογικο μου φαινεται να αλλαζε το ονομα στην τραπεζα.
Το θεμα, ειναι πως/ποσο απλα/ευκολα γινεται.
Βεβαια, σιγουρα γινεται, γιατι πχ αλλοι πανε και αλλαζουν ακομη και επιθετο, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για μικρο ονομα.
Αλλα ρωτω εδω, αν ειχε κανεις παρομοια εμπειρια, για να ξερω τι παιζει.

Συνήθως όταν κάνει κάποια αίτηση για χρεωστική/πιστωτική σου ζητάνε να γράψεις το όνομα και με λατινικούς χαρακτήρες
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αλλάξει, αλλά δεν βλέπω και κάποιο λόγο να το κάνει κάποιος, πχ δεν θα μου πει κάποιος κάτι γιατί η ταυτότητα γράφει spyridon ενώ η κάρτα γράφει spiridon ή spiros

patrickdrd
05-02-18, 15:01
ταυτοτητες ερχονται καινουργιες by the way, 8-10 ευρω, μολις ανακοινωθηκε

http://www.enikos.gr/society/558954/erxontai-nees-taftotites-me-viometrika-stoixeia-poso-tha-mas-kost

Manolis_karas
05-02-18, 19:59
.....αλλά δεν βλέπω και κάποιο λόγο να το κάνει κάποιος, πχ δεν θα μου πει κάποιος κάτι γιατί η ταυτότητα γράφει spyridon ενώ η κάρτα γράφει spiridon ή spiros
Πιθανόν κάποιος να αμφισβητήσει την ταυτοπροσωπία, πολύ σπάνιο βέβαια, έχουν να που ζητήσουν ταυτότητα σε περίπτωση χρήσης πιστωτικής κάρτας πολλά χρόνια.

manoulamou
05-02-18, 22:18
ταυτοτητες ερχονται καινουργιες by the way, 8-10 ευρω, μολις ανακοινωθηκε

http://www.enikos.gr/society/558954/erxontai-nees-taftotites-me-viometrika-stoixeia-poso-tha-mas-kost

ΘΑ ΘΑ ΘΑΘΑ ΘΑΘΑΘΑ ΘΑΘΑ ΘΑ... ας υπογραψουμε δυο τρια ΜΗ μνημονια ακομη, να δωσουν συνθετο ονομα στην ανωκατωνεα Μακεδονια και ισως μετα βγουν οι ΝΕΕΣ βιο-μετρικες ταυτοτητες...:rolleyes:

WAntilles
08-02-18, 10:12
ταυτοτητες ερχονται καινουργιες by the way, 8-10 ευρω, μολις ανακοινωθηκε

http://www.enikos.gr/society/558954/erxontai-nees-taftotites-me-viometrika-stoixeia-poso-tha-mas-kost

Ελπίζω να είναι στο διεθνές standard μέγεθος πιστωτικής κάρτας.

ioetisap
08-02-18, 15:04
Μόλις διάβασα σε μήνυμα το παρόν μπαίνοντας στο web-banking της Πειραιώς:


Μεταβολή στην Τιμολόγηση των Χρεωστικών Καρτών

​Σας ενημερώνουμε ότι από 20/03/2018, τροποποιείται η προμήθεια για τη μετατροπή συναλλάγματος στις συναλλαγές POS, ATM και e-POS σε ξένο νόμισμα.
Η χρέωση διαμορφώνεται ως εξής:
ελάχιστη €1 και μέγιστη €30 αντίστοιχα.
Για πρόσβαση από winbank web banking, για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με την τιμολόγηση, ενημερωθείτε εδώ.

Παίδες αυτό πιάνει και Ebay/Paypal (αν βάλει κάποιος στο PayPal η συναλλαγματική ισοτιμία, η μετατροπή να γίνει από τον εκδότη της κάρτας του όπερ έκανα εγώ ως τώρα δεδομένου ότι ήταν περίπου η μισή/καλλίτερη από την ίδια μετατροπή του PayPal), σωστά;
E-pos δεν είναι;!;!
Αν ναι τότε @#!#$%!#%$!#%!@$#!%$!%!!!!

ΥΓ Ομοίως για τις προπληρωμένες


Μεταβολές στην Τιμολόγηση Προπληρωμένων Καρτών

Από 20/03/2018, η ανώτατη χρέωση επαναφόρτισης διαμορφώνεται σε €5 (ισχύει για Prepaid Visa & Mastercard, winbank WEBUY), ενώ στα έξοδα συναλλαγών σε ξένο νόμισμα εφαρμόζεται ελάχιστη και ανώτατη χρέωση €1 και €15 αντίστοιχα (ισχύει για Prepaid Mastercard και winbank WEBUY).

Για πρόσβαση από winbank web banking, για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με τη τιμολόγηση, ενημερωθείτε εδώ.


Προσάρτημα:
Το επιβεβαιώνω μόνος μου. Στο εδώ (https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Documents/PricingList_31012018-update.pdf) που λέει στην σελίδα 10, στο 7.5 πάλι 2% έχει (με μπέρδευσε αυτό πριν...) αλλά η !@#%@%# υποσημείωση 8 αναγράφει:


Από 20/3/2018 η επιβάρυνση για τη μετατροπή συναλλάγματος τροποποιείται σε 2,00% με ελάχιστο €1,00 και μέγιστο €30,00
Αυτό κάνει πολλές αγορές μικροπροϊόντων (τουλάχιστον αν η κάθε παραγγελία ξεχωριστή) από Κίνα τελείως ασύμφορες (σαν το 3€ των Ελ.Τα. που ακόμα να εφαρμοσθεί).

sdikr
08-02-18, 15:18
Μόλις διάβασα σε μήνυμα το παρόν μπαίνοντας στο web-banking της Πειραιώς:

Παίδες αυτό πιάνει και Ebay/Paypal (αν βάλει κάποιος στο PayPal η συναλλαγματική ισοτιμία, η μετατροπή να γίνει από τον εκδότη της κάρτας του όπερ έκανα εγώ ως τώρα δεδομένου ότι ήταν περίπου η μισή/καλλίτερη από την ίδια μετατροπή του PayPal), σωστά;
E-pos δεν είναι;!;!
Αν ναι τότε @#!#$%!#%$!#%!@$#!%$!%!!!!

ΥΓ Ομοίως για τις προπληρωμένες

Πάντα η Πειραιώς είχε χρέωση για συναλλαγές εκτός ευρώ με χρεωστικές (όπως και άλλες τράπεζες)

ioetisap
08-02-18, 15:30
Είχε 2% (ή χ% τ.π.) χωρίς ελάχιστο. Δες το προσάρτημα που έβαλα.
ΥΓ Εγώ αγοράζω κυριότατα (πολλά) μικροπροϊόντα (που από Ελλάδα ή ΕΕ πολλαπλάσια η τιμή (από μόνη της ή συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών) ή ανεύρετα), όχι ακριβά πράγματα (από κλάσματα του € δηλαδή ως το 20κάτι αφορολόγητο/αδασμολόγητο όριο για εισαγόμενα από εκτός ΕΕ). Κάτι τέτοιο λοιπόν...

slalom
08-02-18, 22:08
Βγαλτε μια καρτα εξωτερικου, καθεστε και κρεμεστε απ' τα τετοια τους...

yyy
08-02-18, 23:54
Όντως, μια Revolut ή Ν26 βγάζεις πολύ εύκολα. Δεν έχουν προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος! Στέλνεις με έμβασμα SEPA όποιο ποσό θέλεις (ως 1000€ λόγω CC), με κόστος 1€.

runner70
09-02-18, 01:12
Μόλις διάβασα σε μήνυμα το παρόν μπαίνοντας στο web-banking της Πειραιώς:

Παίδες αυτό πιάνει και Ebay/Paypal (αν βάλει κάποιος στο PayPal η συναλλαγματική ισοτιμία, η μετατροπή να γίνει από τον εκδότη της κάρτας του όπερ έκανα εγώ ως τώρα δεδομένου ότι ήταν περίπου η μισή/καλλίτερη από την ίδια μετατροπή του PayPal), σωστά;
E-pos δεν είναι;!;!
Αν ναι τότε @#!#$%!#%$!#%!@$#!%$!%!!!!

ΥΓ Ομοίως για τις προπληρωμένες


Προσάρτημα:
Το επιβεβαιώνω μόνος μου. Στο εδώ (https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Documents/PricingList_31012018-update.pdf) που λέει στην σελίδα 10, στο 7.5 πάλι 2% έχει (με μπέρδευσε αυτό πριν...) αλλά η !@#%@%# υποσημείωση 8 αναγράφει:


Αυτό κάνει πολλές αγορές μικροπροϊόντων (τουλάχιστον αν η κάθε παραγγελία ξεχωριστή) από Κίνα τελείως ασύμφορες (σαν το 3€ των Ελ.Τα. που ακόμα να εφαρμοσθεί).

Από οτι φαινεται αυτό θα ισχυσει. Ασχημα νεα. Για τις μικροαγορες πλεον όσοι δεν εχουν ξενη καρτα θα πρεπει να βαζουν το paypal ή το καταστημα να κανει την μετατροπη συναλλαγματος.

cool11
09-02-18, 09:33
Ρε παιδια, μπορει να εξηγησει καποιος με ....πολυ απλα ελληνικα,
αν για online αγορες εκτος ευρω,
συμφερει πλεον η....'ασυμφορη' μεχρι τωρα ισοτιμια του paypal,
αντι για τα νεα δεδομενα για χρεωση μετατροπης συναλλαγματος μεσω καρτας;

Τι αλλαξε;
Ποιος τροπος ειναι προτιμοτερος και γιατι;

slalom
09-02-18, 12:10
Συμφερει η μετατροπη απο ξενη καρτα

cool11
09-02-18, 12:18
Συμφερει η μετατροπη απο ξενη καρτα

Μιλω για ελληνικες καρτες,
καθως δεν ειναι τοσο ευκολο και διαδεδομενο να εχει ο καθε Ελληνας ξενη καρτα.

elina_77
09-02-18, 12:44
Μιλω για ελληνικες καρτες,
καθως δεν ειναι τοσο ευκολο και διαδεδομενο να εχει ο καθε Ελληνας ξενη καρτα.
Πολύ ευκολότερα βγάζεις πλέον μια revolut παρά μια "ελληνική".
Όποιος θέλει "ελληνικές" τότε θα πληρώνει κάτι παραπάνω.

ioetisap
09-02-18, 12:58
1.Cool11 νομίζω ότι του PayPal η χρέωση συναλλαγματικής μετατροπής είναι ισοδύναμη με περίπου 4%.
Άρα με αυτήν την χονδρική παραδοχή 0,04x=1 <=> x=25.
Τουτέστι για τιμή περίπου παραγγελίας (προσοχή εκάστης καταχωρουμένης, όχι συνολικού αθροίσματος) μικρότερη των 25 ΔΙΟΡΘΩΣΗ: $ (ή άλλου ξένου νομίσματος), όχι € θα συμφέρει πια το PayPal εν συγκρίσει με Πειραιώς.

2. Εγώ αυτό που θέλω να μου εξηγήσει κάποιος είναι το i-code της εθνικής.
Γιατί
1. βλέπω ότι (αν κατάλαβαίνω καλά ό,τι διαβάζω) η προμήθεια της είναι 1% χωρίς ελάχιστη χρέωση (εδώ (https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1 %CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD[2]/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82[1]/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf) σελίδα 32, πεδίο 6 του υποπίνακος Χρεωστικής Κάρτας DEBIT MASTERCARD) άρα καιρός να χρησιμοποιήσω αυτήν (έχω λογαριασμό και χρεωστική κάρτα εκεί)
2. ένας από τους λόγους που δεν την χρησιμοποιούσα ως τώρα είναι το ότι δεν έχω βγάλει λογαριασμό web-banking εκεί, ούτε i-code και δεν έχω καταλάβει πώς χρησιμοποιείται αυτό σε αγορές με PayPal στο eBay κυρίως. Πού θα χρησιμοποιηθεί αυτό το ματζαφλέρι (ή το αντίστοιχο SMS) αν κάνω πχ 10 παραγγελίες στο eBay; Ή δεν χρησιμοποιείται εν προκειμένω;
Σε ποιες περιπτώσεις διαδικτυακών αγορών δηλαδή βγαίνει πεδίο για εισαγωγή του i-code, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;

sdikr
09-02-18, 13:05
1.Cool11 νομίζω ότι του PayPal η χρέωση συναλλαγματικής μετατροπής είναι ισοδύναμη με περίπου 4%.
Άρα με αυτήν την χονδρική παραδοχή 0,04x=1 <=> x=25.
Τουτέστι για τιμή περίπου παραγγελίας (προσοχή εκάστης καταχωρούμενης, όχι συνολικό άθροισμα) μικρότερη των 25€ θα συμφέρει πια το PayPal εν συγκρίσει με Πειραιώς.

2. Εγώ αυτό που θέλω να μου εξηγήσει κάποιος είναι το i-code της εθνικής.
Γιατί
1. βλέπω ότι (αν κατάλαβαίνω καλά τό,τι διαβάζω) η προμήθεια της είναι 1% χωρίς ελάχιστη χρέωση άρα καιρός να χρησιμοποιήσω αυτήν (έχω λογαριασμό και κάρτα εκεί)
2. ένα από τους λόγους που δεν την χρησιμοποιούσα ως τώρα είναι το ότι δεν έχω βγάλει λογαριασμό web-banking εκεί, ούτε i-code και δεν έχω καταλάβει πώς χρησιμοποιείται αυτό σε αγορές με PayPal στο eBay κυρίως. Πού θα χρησιμοποιηθεί αυτό το ματζαφλέρι (ή το αντίτσοιχο SMS) αν κάνω πχ 10 παραγγελίες στο eBay; Ή δεν χρησιμοποιείται εν προκειμένω;
Σε ποιες περιπτώσεις διαδικτυακών αγορών δηλαδή βγαίνει πεδίο για εισαγωγή του i-code, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;

το i-code είναι απλά sms που σου στέλνει για να κάνεις συναλλαγές στο ebankning, όχι για συναλλαγές με χρήση κάρτας
Το i-code το χρειάζεσαι πχ αν έχεις ebanking Και θέλεις να κάνεις απο εκεί κάποια μεταφορά σε κάποιον άλλον.

Οπότε αν απλά εσύ βάλεις τα στοιχεία της κάρτας σου πχ για αγορές μέσω paypal δεν σου χρειάζεται το i-code.

Θα σου έλεγα όμως να κάνεις μια επίσκεψη απο ενα κατάστημα ώστε να ενεργοποιήσεις το i-banking και το i-code, δωρεάν είναι

ioetisap
09-02-18, 13:14
Ευχαριστώ για την τάχιστη διευκρίνιση.
Το σχετικό ματζαφλέρι 8€ δεν κοστίζει (τα οποία επιστρέφονται άμα τη τελέσει 30 συναλλαγών εντός ενός έτους);

slalom
09-02-18, 13:14
Μιλω για ελληνικες καρτες,
καθως δεν ειναι τοσο ευκολο και διαδεδομενο να εχει ο καθε Ελληνας ξενη καρτα.
Να που πρεπει να βγαλεις και για τις αγορες σου απο εξωτερικο, και για τα ταξιδια σου εξω
Και δε χρειαζεται να βγεις απο το σπιτι σου για να τις βγαλεις

sdikr
09-02-18, 13:22
Ευχαριστώ για την τάχιστη διευκρίνιση.
Το σχετικό ματζαφλέρι 8€ δεν κοστίζει (τα οποία επιστρέφονται άμα τη τελέσει 30 συναλλαγών εντός ενός έτους);

Αν δεν κάνω λάθος, δεν το δίνουν πλέον σε απλούς πελάτες, έχεις μόνο επιλογή για sms και είναι δωρεάν

ioetisap
09-02-18, 13:43
Ακόμα καλλίτερα. Ευχαριστώ.

cool11
09-02-18, 13:53
1.Cool11 νομίζω ότι του PayPal η χρέωση συναλλαγματικής μετατροπής είναι ισοδύναμη με περίπου 4%.
Άρα με αυτήν την χονδρική παραδοχή 0,04x=1 <=> x=25.
Τουτέστι για τιμή περίπου παραγγελίας (προσοχή εκάστης καταχωρουμένης, όχι συνολικού αθροίσματος) μικρότερη των 25 ΔΙΟΡΘΩΣΗ: $ (ή άλλου ξένου νομίσματος), όχι € θα συμφέρει πια το PayPal εν συγκρίσει με Πειραιώς.



thanks για τη διευκρινηση.
Πλεον η αντιστοιχη χρεωση για μετατροπη μεσω τραπεζας πως διαμορφωνεται;
Γιατι ειναι πλεον ασυμφορη η μετατροπη μεσω τραπεζας;

sdikr
09-02-18, 13:56
thanks για τη διευκρινηση.
Πλεον η αντιστοιχη χρεωση για μετατροπη μεσω τραπεζας πως διαμορφωνεται;
Γιατι ειναι πλεον ασυμφορη η μετατροπη μεσω τραπεζας;

Μα στο λέει πιο πάνω, χρεώση 2% με ελάχιστη χρέωση πειραίως χρεωστικής 1 ευρώ

cool11
09-02-18, 14:25
Μα στο λέει πιο πάνω, χρεώση 2% με ελάχιστη χρέωση πειραίως χρεωστικής 1 ευρώ

Ναι αλλα αν το pp χρεωνει 4% οπως λεει ο ioetisap τοτε πως συμφερει να κανει μετατροπη το pp?

ioetisap
09-02-18, 14:28
thanks για τη διευκρινηση.
Πλεον η αντιστοιχη χρεωση για μετατροπη μεσω τραπεζας πως διαμορφωνεται;
Γιατι ειναι πλεον ασυμφορη η μετατροπη μεσω τραπεζας;
Η προσέγγιση έχει ως εξής (έστω ότι μιλάμε για $ σε € και ότι δείκτης pp σημαίνει PayPal, δείκτης π σημαίνει Πειραιώς):

Α. €pp = $ (XRpp + δpp)
και
Β. α) €π = $ (XRπ + δπ)
για $*δπ > 1
και
β) €π = $*XRπ + 1
για $*δπ <= 1
και
Γ. ΧRpp = XRπ = XR (βασική χονδρική παραδοχή που απλοποιεί το σύστημα)
και
Δ. δpp = 0,04 (τόσο περίπου νομίζω έχω διαβάσει στο διαδίκτυο ότι καταλήγει να ισοδυναμεί και τόσο περίπου έβγαζα στις δικές μου αγορές, όταν ξεχνούσα να αλλάξω· εν πάση περιπτώσει μπορούμε να βάλουμε άλλη τιμή εδώ αν θέλουμε πχ 6% και η ουσία είναι ότι για μικροαγορές το ίδιο συμπέρασμα βγαίνει για παραπλήσιες τιμές του δpp)

Συνεπώς για να συμφέρει η μετατροπή υπό PayPal πρέπει να ισχύει:

€pp < €π
<=>
$ (XR + δpp) < $*XR + 1
<=>
$*XR + $*δpp < $*XR + 1
<=>
$*δpp < 1
<=> (για δpp θετικό)
$ < 1/δpp

Βάζοντας λοιπόν δpp = 4% βγαίνει:

$ < 25

ΥΓ Ομοίως για δpp = 6% έχουμε:

$ < 16,666...

cool11
09-02-18, 14:40
ioetisap ευχαριστω για την αναλυση.
Προφανως εισαι 'μαθηματικο' μυαλο, ενω εγω 'θεωρητικο'.
Δεν καταλαβα...αλλα δεν θελω να συνεχισεις να κουραζεσαι να το αναλυσεις περισσοτερο....ευχαριστω! :)

Ειχα κρατησει καπου μια σημειωση στα αρχεια μου, απο παλια,
οτι η max προμηθεια που κρατα το pp ανεξαρτητως ποσου,
ειναι μεχρι 6€(max).
Ισχυει ακομη αυτο;
Δηλαδη παει κλιμακωτα η προμηθεια μετατροπης του pp μεχρι ενα ποσο, και απο εκει κει πανω, οσο μεγαλο κι αν ειναι το ποσο που θα μετατρεψεις εχει max προμηθεια 6€?

ioetisap
09-02-18, 15:25
Δεν θυμάμαι πουθενά να έχω πετύχει μέγιστη χρέωση προμήθειας από PayPal.
Από την άλλη δεν το έχω ψάξει ποτέ δεδομένου ότι δεν πρόκειται να κάνω πιθανότατα ποτέ τόσο ακριβή αγορά από εκεί (αν έστω 2,5 (https://www.paypal-community.com/t5/Fees-Archive/Where-does-one-find-the-exchange-rates-for-foreign-currency-that/td-p/67318) εκατοστά (όπως σε κατεύθυνα αλλού (https://www.adslgr.com/forum/threads/270024-PayPal-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=6332337#post6332337)) τιμής κάποιου πράγματος ισούνται με έστω 6€ τότε μιλάμε για τιμές της τάξεως των 6/0,025=240 και επίσης σε αυτό το πεδίο τιμών θα είναι συμφέρουσα ήδη μάλλον η μετατροπή από την τράπεζα αντί του PayPal) .

boombastic
14-02-18, 03:13
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! με την REVOLUT ζήτησα να με επιστραφεί ένα ποσό που με είχε απομείνει στο balance της revolut (είχα σκοπό να την κλείσω) και δεν επέστρεψε ποτέ!! Με ρωτησε ο τυπος απ' το cc αν θα ήθελα να επιστραφεί στον λογαριασμό απ' όπου έκανα την τελευταία κατάθεση, δέχτηκα αλλά τίποτα. Όσες φορές και αν επικοινώνησα μαζί τους με έλεγαν δικαιολογίες του τύπου οτι θα το προωθήσουν στο ανάλογο τμήμα για να το διερευνήσουν η οτι θα με επιστραφούν την επόμενη εργάσιμη, τίποτα δεν έγινε απ όλα αυτά. Χάθηκαν τα λεφτά.

Andreaslar
14-02-18, 04:13
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! με την REVOLUT ζήτησα να με επιστραφεί ένα ποσό που με είχε απομείνει στο balance της revolut (είχα σκοπό να την κλείσω) και δεν επέστρεψε ποτέ!! Με ρωτησε ο τυπος απ' το cc αν θα ήθελα να επιστραφεί στον λογαριασμό απ' όπου έκανα την τελευταία κατάθεση, δέχτηκα αλλά τίποτα. Όσες φορές και αν επικοινώνησα μαζί τους με έλεγαν δικαιολογίες του τύπου οτι θα το προωθήσουν στο ανάλογο τμήμα για να το διερευνήσουν η οτι θα με επιστραφούν την επόμενη εργάσιμη, τίποτα δεν έγινε απ όλα αυτά. Χάθηκαν τα λεφτά.

Κάτι έκανες λάθος, γιατί δεν τα έστειλες απλά ως έμβασμα στον λογαριασμό που θες;

boombastic
16-02-18, 05:09
Υποτίθεται απ όσο με είπε ο τύπος, τα λεφτά θα επέστρεφαν στον λογαριασμό απ όπου έκανα το τελευταίο έμβασμα. Προφανώς το λάθος ήταν δικό τους και ίσως τα έστειλαν αλλού

sdikr
16-02-18, 11:23
Αν είχες την φυσική κάρτα, το πιο απλό θα ήταν να βγάλεις τα χρήματα απο κάποιο ΑΤΜ.
Ξαναμίλα μαζί τους, να σου δώσουν τα στοιχεία του εμβάσματος που κάνανε

sotirisv
24-02-18, 20:09
Καλησπέρα, χθες πήγα σε κατάστημα Alpha Bank της γειτονιάς να ανοίξω λογαριασμό για την μισθοδοσία. Δεν είχα κάποιο παλαιότερο λογαριασμό οπότε άνοιξα με νέο κωδικό πελάτη.
Μέσα σε όλες τις υπογραφές μου ζητήθηκε να υπογράψω μια υπεύθυνη δήλωση, όπου ανέφερε ότι η ανάληψη μετρητών πλέον θα γίνεται μέσω της Alpha και όχι από τις άλλες τράπεζες που διατηρώ λογαριασμούς.
Μου τόνισε πως χρήση των λογαριασμών από τις άλλες τράπεζες θα μπορώ να κάνω μόνο με χρήση των καρτών μου σε pos και ηλεκτρονικά, συν ότι αν θέλω να βγάλω κάποιο ποσό, θα πρέπει να τα στέλνω με έμβασμα στον λογαριασμό της Alpha και από εκεί με ανάληψη κανονικά.
Όταν την ρώτησα να μου δείξει ποιος νόμος το λέει αυτό, μου απάντησε πως είναι οδηγία της Τράπεζας της Ελλάδος και πως αν τύχει σε τυχαίους ελέγχους που κάνουνε να δούνε αναλήψεις από δύο τράπεζες θα υπάρξει πρόστιμο.
Ισχύει κάτι τέτοιο;

Σας ευχαριστώ!
Αν είναι offtopic ας μεταφερθεί από κάποιο Admin.

manoulamou
24-02-18, 20:27
... Οι εργαζόμενοι στις περιπτώσεις αυτές θα έχουν δικαίωμα ανάληψης μετρητών από τη μια από τις δυο τράπεζες, εκτός εάν κωδικοί πελάτη (Customer ID) προϋπήρχαν και στις δυο τράπεζες. Ο καθορισμός της τράπεζας, από την οποία ο εργαζόμενος θα έχει δικαίωμα ανάληψης μετρητών, βάσει του κωδικού πελάτη (Customer ID), γίνεται με υπεύθυνη δήλωσή του, η οποία κατατίθεται και στις δύο τράπεζες...

Πηγή: http://www.voria.gr/article/capital-controls-ti-allazi-apo-simera-stin-analipsi-metriton

@ ADSLgr.com All rights reserved.