PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

slalom
24-02-18, 22:07
Μετα εχουνε αδικο που τους τα εχουνε σηκωσει ολα απο μεσα

sotirisv
24-02-18, 23:32
... Οι εργαζόμενοι στις περιπτώσεις αυτές θα έχουν δικαίωμα ανάληψης μετρητών από τη μια από τις δυο τράπεζες, εκτός εάν κωδικοί πελάτη (Customer ID) προϋπήρχαν και στις δυο τράπεζες. Ο καθορισμός της τράπεζας, από την οποία ο εργαζόμενος θα έχει δικαίωμα ανάληψης μετρητών, βάσει του κωδικού πελάτη (Customer ID), γίνεται με υπεύθυνη δήλωσή του, η οποία κατατίθεται και στις δύο τράπεζες...

Πηγή: http://www.voria.gr/article/capital-controls-ti-allazi-apo-simera-stin-analipsi-metriton

Μόνο στην alpha δεν είχα κωδικό πελάτη! Στις άλλες υπήρχαν πριν τα cc. Δεν μου έδωσε την δήλωση για να την δώσω και στις αλλες τράπεζες! Πέρα από αυτό, γνωστός μου που άνοιξε και αυτός σε άλλο κατάστημα της alpha, δεν του ζήτησαν να υπογράψει κατι τέτοιο! Στην ουσία με υποχρεώνουν αν θελω ρευστό να πληρώνω εμβάσματα! Το κορυφαίο είναι οτι ο λογαριασμός άνοιξε, δεν εχει γινει κάποια πίστωση σε αυτόν ακομα και καρτα για να βγάλω λεφτά δεν εχω, θα σταλεί σε μια βδομάδα! Κλείνοντας να αναφέρω οτι μου ζήτησαν να δώσω 8 ευρώ για άνοιγμα ebanking και οταν πηγα να πληρώσω στο ταμείο με καρτα μια και είχαν pos, μου λέει ο ταμίας οτι δεν δεχόμαστε κάρτες απο αλλες τράπεζες παρα μονο απ' την δικια μας. Μου λέει κατα λέξη " πηγαινε στην Πειραιώς που ειναι απο πανω κανε ανάληψη και ελα να πληρώσεις"!! Γι αυτό τον λόγο δεν τους πείραξε η δήλωση που υπέγραψα 2 λεπτά πιο πριν!!

Αμφιβάλω αν θα γίνεται κάποιος έλεγχος γενικότερα!

slalom
25-02-18, 00:54
Δεν πρεπει να σε χρεωσουν για το ebanking, πηγαινε σε αλλο υποκαταστημα
Αυτο με το POS αλλο ψεμα. Ασε που παρολο που ειναι οι ιδιοι προμηθευτες POS εδω και χρονια, τα τοποθετησαν προσφατα στα καταστηματα τους

manoulamou
25-02-18, 01:16
191688

:twisted:

sotirisv
25-02-18, 14:40
Δεν πρεπει να σε χρεωσουν για το ebanking, πηγαινε σε αλλο υποκαταστημα
Αυτο με το POS αλλο ψεμα. Ασε που παρολο που ειναι οι ιδιοι προμηθευτες POS εδω και χρονια, τα τοποθετησαν προσφατα στα καταστηματα τους

Δεν χρεώνουν το ebanking σαν υπηρεσία, αλλά την αποστολή των κωδικών στο κινητό (8 ευρώ εφάπαξ) το αναφέρει στον τιμοκατάλογο τους σελίδα 26.

Τελικά στην περίπτωση μου, που προϋπήρχαν οι λογαριασμοί στις άλλες τράπεζες πριν τα cc, ισχύει ο περιορισμός με την ανάληψη μετρητών;

slalom
25-02-18, 15:20
Εγω οταν το εκανα περυσι δεν ειχα τετοια χρεωση. Μπορεις να βαλεις και την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass
για τους κωδικους

sdikr
25-02-18, 20:19
Εγω οταν το εκανα περυσι δεν ειχα τετοια χρεωση. Μπορεις να βαλεις και την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass
για τους κωδικους

Αν είχες παλιότερα την συσκευή, έχεις πληρώσει, μπορείς να βάλεις δωρεάν την εφαρμογή, αν δεν είχες συσκευή, τότε πρέπει να πληρώσεις για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

slalom
25-02-18, 21:49
Δεν ειχα συσκευη, οχι

manoulamou
26-02-18, 10:52
Τελικά στην περίπτωση μου, που προϋπήρχαν οι λογαριασμοί στις άλλες τράπεζες πριν τα cc, ισχύει ο περιορισμός με την ανάληψη μετρητών;


... Οι εργαζόμενοι στις περιπτώσεις αυτές θα έχουν δικαίωμα ανάληψης μετρητών από τη μια από τις δυο τράπεζες, εκτός εάν κωδικοί πελάτη (Customer ID) προϋπήρχαν και στις δυο τράπεζες. Ο καθορισμός της τράπεζας, από την οποία ο εργαζόμενος θα έχει δικαίωμα ανάληψης μετρητών, βάσει του κωδικού πελάτη (Customer ID), γίνεται με υπεύθυνη δήλωσή του, η οποία κατατίθεται και στις δύο τράπεζες...

Πηγή: http://www.voria.gr/article/capital-controls-ti-allazi-apo-simera-stin-analipsi-metriton
Απο ο,τι ανεφερες ΔΕΝ προϋπηρχε κωδικος πελατη στην ALPHA, αρα ΔΕΝ μπορεις - νομοτυπα- να κανεις απο αλλη τραπεζα αναληψη μετρητων! Το θεμα ειναι εαν υπαρχει ελεγχος... :cool:

spartak
26-02-18, 14:52
Αν είχες παλιότερα την συσκευή, έχεις πληρώσει, μπορείς να βάλεις δωρεάν την εφαρμογή, αν δεν είχες συσκευή, τότε πρέπει να πληρώσεις για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

Ξερεις αν μπορεί να εχει κάποιος παράλληλα και τα 2; δηλαδή και μηχανακι και την εφαρμογη;

sdikr
26-02-18, 14:54
Ξερεις αν μπορεί να εχει κάποιος παράλληλα και τα 2; δηλαδή και μηχανακι και την εφαρμογη;

Ταυτόχρονα όχι, μόνο μια γεννήτρια κωδικών μπορεί να είναι ενεργή κάθε φόρα

spartak
26-02-18, 15:06
Ταυτόχρονα όχι, μόνο μια γεννήτρια κωδικών μπορεί να είναι ενεργή κάθε φόρα

Στην Εθνική μπορείς να έχεις και μηχανακι και μηνυματα στιο κινητο γιαυτο ρώτησα. Ευχαριστω

sdikr
26-02-18, 15:11
Στην Εθνική μπορείς να έχεις και μηχανακι και μηνυματα στιο κινητο γιαυτο ρώτησα. Ευχαριστω

Νόμιζα πως δεν δίνουν πλέον μηχανάκι στην Εθνική, (ούτε και στην alpha αν δεν κάνω λάθος)

spartak
26-02-18, 15:15
Νόμιζα πως δεν δίνουν πλέον μηχανάκι στην Εθνική, (ούτε και στην alpha αν δεν κάνω λάθος)

Αναφερομαι σε όσους το έχουν ήδη και από τις 2 τράπεζες. Εγω που εχω μηχανακι απο Εθνική έχω ταυτόχρονα ενεργοποιημενη την υπηρεσία με τους κωδικούς στο κινητό και μπορω να διαλέγω όποια με βολεύει κάθε φορά

sdikr
26-02-18, 15:22
Αναφερομαι σε όσους το έχουν ήδη και από τις 2 τράπεζες. Εγω που εχω μηχανακι απο Εθνική έχω ταυτόχρονα ενεργοποιημενη την υπηρεσία με τους κωδικούς στο κινητό και μπορω να διαλέγω όποια με βολεύει κάθε φορά

ααα οκ!

Δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει και στην Αlpha με sms, πάντως για γεννήτρια μόνο μια μπορεί να είναι ενεργή κάθε φορά

sotirisv
26-02-18, 17:25
Απο ο,τι ανεφερες ΔΕΝ προϋπηρχε κωδικος πελατη στην ALPHA, αρα ΔΕΝ μπορεις - νομοτυπα- να κανεις απο αλλη τραπεζα αναληψη μετρητων! Το θεμα ειναι εαν υπαρχει ελεγχος... :cool:

Ευχαριστώ πολύ!

goku
26-02-18, 17:51
Νόμιζα πως δεν δίνουν πλέον μηχανάκι στην Εθνική, (ούτε και στην alpha αν δεν κάνω λάθος)

Καλά νομίζεις, στην Εθνική δεν δίνουν πλέον γεννήτρια. Αλλά αν είχες από παλιά και ενεργοποιήσεις και τα SMS τότε μπορείς να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και τα 2 μέχρι να σου χαλάσει η γεννήτρια.

slalom
26-02-18, 17:54
Αναφερομαι σε όσους το έχουν ήδη και από τις 2 τράπεζες. Εγω που εχω μηχανακι απο Εθνική έχω ταυτόχρονα ενεργοποιημενη την υπηρεσία με τους κωδικούς στο κινητό και μπορω να διαλέγω όποια με βολεύει κάθε φορά
Το δικο μου μηχανακι της Εθνικης τωρα τελευταια μου βγαζει λαθος κωδικους, οποτε κανω δουλεια με τα SMS

thourios
28-02-18, 17:41
Capital controls: Στα 2.300 ευρώ το όριο ανάληψης
Σύμφωνα με την απόφαση από 1η Μαρτίου :

• Αίρονται οι περιορισμοί στο άνοιγμα νέων λογαριασμών. Συγκεκριμένα, επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού από φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή άλλη οντότητα καθώς και η προσθήκη συνδικαιούχου σε υφιστάμενο λογαριασμό σε πιστωτικό ίδρυμα, ανεξαρτήτως της δημιουργίας νέου κωδικού πελάτη (Customer ID).

• Αυξάνεται το ποσό ανάληψης μετρητών από 1.800 ευρώ σε 2.300. Συγκεκριμένα, επιτρέπεται η πραγματοποίηση ανάληψης μετρητών έως του ποσού των 2.300 ευρώ, ανά ημερολογιακό μήνα, ανά καταθέτη (Customer ID) ανά πιστωτικό ίδρυμα, από τα ιδρύματα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

• Αυξάνεται το ποσό μεταφοράς ευρώ ή ξένου νομίσματος στο εξωτερικό από 2.000 ευρώ σε 2.300. Συγκεκριμένα, επιτρέπεται η μεταφορά χαρτονομισμάτων σε ευρώ ή/και σε ξένο νόμισμα ανά φυσικό πρόσωπο και ανά ταξίδι στο εξωτερικό.

• Διευκολύνεται περαιτέρω η μεταφορά κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τα πιστωτικά ιδρύματα και τα ιδρύματα πληρωμών. Συγκεκριμένα, επιτρέπεται η αποδοχή και εκτέλεση εντολών μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό έως του ποσού των 2.000 ευρώ, ανά κωδικό πελάτη (Customer ID) και ανά ημερολογιακό δίμηνο.

Η απόφαση αυτή αποτελεί ένα ακόμη βήμα στο πλαίσιο του Οδικού Χάρτη για τη σταδιακή χαλάρωση των περιορισμών στην ανάληψη μετρητών και στη μεταφορά κεφαλαίων, της 15ης Μαΐου 2017. Σημειώνεται ότι οι αρχές στοχεύουν στην πλήρη άρση των περιορισμών το συντομότερο δυνατόν, διασφαλίζοντας ταυτόχρονα τη χρηματοπιστωτική και μακροοικονομική σταθερότητα.

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 28 Φεβρουαρίου 2018, 13:14
Πηγή: Διαδίκτυο

kourampies
28-02-18, 21:13
Το άνοιγμα νέων λογαριασμών επιτρέπεται χωρίς κανένα ψιλό γράμμα άραγε;

manoulamou
01-03-18, 00:23
Πλέον, αναμένεται να επιτραπεί το άνοιγμα κάθε είδους λογαριασμού, χωρίς περιορισμούς. (http://www.capital.gr/oikonomia/3276004/nea-elafrunsi-ton-kefalaiakon-periorismon):whistle:
Μια ερωτηση σε οποιαδηποτε τραπεζα θα μας ελυνε την απορια βεβαιως - βεβαιως...

runner70
01-03-18, 00:54
Επιτελους μετα από 2 χρονια και 8 μηνες, θα μπορεις να ανοιξεις κανονικα λογαριασμο (χωρις παραθυρακια και υπευθυνες δηλωσεις)! Ειναι που τα ειχαμε ξεχασει τα capital controls.

manoulamou
01-03-18, 09:16
ΕΕΕ τωρα που... λεφτα υπαρχουν
λεω ν' ανοιξω μερικους σε 2-3 ακομη τραπεζες!
:twisted:

jap
01-03-18, 10:07
Ανοιξτε σε οσες τράπεζες δεν έχετε, για να έχετε σε όλες αν (εντελώς υποθετικά) εφαρμοστουν ποτε ξανά capital controls.

manoulamou
01-03-18, 10:41
μπααα σε λιγο ΘΑ ΘΑΘΑ ΘΑΘΑΘΑ ΘΑ ΘΑ βγουμε τελειως και απ' τα μνημονια! :p

goku
01-03-18, 13:56
Πλέον, αναμένεται να επιτραπεί το άνοιγμα κάθε είδους λογαριασμού, χωρίς περιορισμούς. (http://www.capital.gr/oikonomia/3276004/nea-elafrunsi-ton-kefalaiakon-periorismon):whistle:
Μια ερωτηση σε οποιαδηποτε τραπεζα θα μας ελυνε την απορια βεβαιως - βεβαιως...

Δεν ρώτησα στην τράπεζα αλλά μπήκα στο ebanking της Πειραιώς σήμερα που άλλαξε ο μήνας και μου βγάζει διαθέσιμο όριο αναλήψεων τα 2.300 ευρώ, όποτε αυτό τουλάχιστον ισχύει.

manoulamou
01-03-18, 14:36
Δεν χωρουσε αμφιβολιας περι τουτου... :rolleyes:
Το ζητημα ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗΣ υπαρξης ορων - περιορισμων στο ανοιγμα ΝΕΩΝ λογαριασμων μας απασχολει!

spartak
01-03-18, 15:12
Δεν ρώτησα στην τράπεζα αλλά μπήκα στο ebanking της Πειραιώς σήμερα που άλλαξε ο μήνας και μου βγάζει διαθέσιμο όριο αναλήψεων τα 2.300 ευρώ, όποτε αυτό τουλάχιστον ισχύει.

Kαι στις άλλες τράπεζες το βγάζει

sotirisv
01-03-18, 17:48
Πλέον, αναμένεται να επιτραπεί το άνοιγμα κάθε είδους λογαριασμού, χωρίς περιορισμούς. (http://www.capital.gr/oikonomia/3276004/nea-elafrunsi-ton-kefalaiakon-periorismon):whistle:
Μια ερωτηση σε οποιαδηποτε τραπεζα θα μας ελυνε την απορια βεβαιως - βεβαιως...


Δεν χωρουσε αμφιβολιας περι τουτου... :rolleyes:
Το ζητημα ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗΣ υπαρξης ορων - περιορισμων στο ανοιγμα ΝΕΩΝ λογαριασμων μας απασχολει!

Να σας πω μιας και πήγα από την τράπεζα σήμερα (Alpha Bank)!

Έκανα ερώτηση αν ισχύει πλέον αυτή η υπεύθυνη δήλωση που υπέγραψα "ανάληψη μετρητών μόνο από μια τράπεζα" μιας και το νέο φεκ αναφέρει ότι πλέον ανάληψη μετρητών επιτρέπεται από όλες. Η απάντηση της υπαλλήλου "δεν μας έχει έρθει ακόμα κάποια οδηγία, θα πρέπει να ερμηνεύσουν το ΦΕΚ και μετά θα βγει η οδηγία για το αν επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμών καθώς και η ανάληψη μετρητών απ' όλες τις τράπεζες".

spyridop
04-03-18, 22:34
Δεν χωρουσε αμφιβολιας περι τουτου... :rolleyes:
Το ζητημα ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗΣ υπαρξης ορων - περιορισμων στο ανοιγμα ΝΕΩΝ λογαριασμων μας απασχολει!
Την Παρασκευή 2/3 άνοιξα νέο λογαριασμό στην Πειραιώς ενώ διαθέτω ήδη σε Eurobank, Alpha και Εθνική (και είχα κι έναν ξεχασμένο της πρώην Αγροτικής εκεί ήδη).
Περιορισμοί δεν υπάρχουν πλέον στο θέμα αυτό...

manoulamou
05-03-18, 14:04
Καπιταλα μου εσυ...
(εννοειται πως πρεπει να ψοφησει η κατσικα σου)
:lol:

kourampies
05-03-18, 15:03
Να σας πω μιας και πήγα από την τράπεζα σήμερα (Alpha Bank)!

Έκανα ερώτηση αν ισχύει πλέον αυτή η υπεύθυνη δήλωση που υπέγραψα "ανάληψη μετρητών μόνο από μια τράπεζα" μιας και το νέο φεκ αναφέρει ότι πλέον ανάληψη μετρητών επιτρέπεται από όλες. Η απάντηση της υπαλλήλου "δεν μας έχει έρθει ακόμα κάποια οδηγία, θα πρέπει να ερμηνεύσουν το ΦΕΚ και μετά θα βγει η οδηγία για το αν επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμών καθώς και η ανάληψη μετρητών απ' όλες τις τράπεζες".

Και εγώ πήγα την Πέμπτη Alpha και δεν ήξεραν τίποτα, πέραν της διευθύντριας που γνώριζε για την αλλαγή στο νόμο αλλά δεν είχε λάβει ακόμα καμία εσωτερική οδηγία οπότε δε μπορούσε να μου ανοίξει λογαριασμό.

stelakis1914
08-03-18, 19:26
Να αναφέρω ότι άνοιξα λογαριασμό στην Πειραιώς σήμερα χωρίς να έχω κωδικό πελάτη ή κάποιο προηγούμενο με την τράπεζα. Επίσης μπήκα συνδικαιούχος σε λογαριασμό της εθνικής.

Δοκιμάστηκαν στην πράξη δυο από τις τελευταίες αλλαγές στα capital controls και επιβεβαιώθηκε ότι λειτουργούν.

Όσοι θέλετε e-banking από την Πειραιώς και θέλετε να αποφύγετε την χρέωση των 5€, μπορείτε να το ενεργοποιήσετε από την ιστοσελίδα τους απολύτως δωρεάν. Εισάγετε τον αριθμό της κάρτας εκεί μαζί με ένα email και ακολουθείτε τις οδηγίες.

nemesis1
09-03-18, 00:36
Να αναφέρω ότι άνοιξα λογαριασμό στην Πειραιώς σήμερα χωρίς να έχω κωδικό πελάτη ή κάποιο προηγούμενο με την τράπεζα. Επίσης μπήκα συνδικαιούχος σε λογαριασμό της εθνικής.

Δοκιμάστηκαν στην πράξη δυο από τις τελευταίες αλλαγές στα capital controls και επιβεβαιώθηκε ότι λειτουργούν.

Όσοι θέλετε e-banking από την Πειραιώς και θέλετε να αποφύγετε την χρέωση των 5€, μπορείτε να το ενεργοποιήσετε από την ιστοσελίδα τους απολύτως δωρεάν. Εισάγετε τον αριθμό της κάρτας εκεί μαζί με ένα email και ακολουθείτε τις οδηγίες.

Έχεις ποστάρει σε spoiler πώς να αποφύγουμε μια χρέωση σε τράπεζα...!!

Βγάλτο να φαίνεται κανονικά...

stelakis1914
09-03-18, 01:07
Καλύτερα έτσι γιατί αν γίνει ευρέως γνωστό μπορεί να επιβάλουν κάποια χρέωση. Για όσους παρακολουθούν το συγκεκριμένο topic, δεν είναι κόπος να κάνουν click σε ένα spoiler.

yyy
09-03-18, 11:14
Καλύτερα έτσι γιατί αν γίνει ευρέως γνωστό μπορεί να επιβάλουν κάποια χρέωση. Για όσους παρακολουθούν το συγκεκριμένο topic, δεν είναι κόπος να κάνουν click σε ένα spoiler.

Λες να μην ξέρουν στην Πειραιώς ότι δε χρεώνεται το συγκεκριμένο; Και αν το κάνουν πολλοί ή το διαβάσουν εδώ θα αλλάξουν τιμολογιακή πολιτική; Δε νομίζω...

manoulamou
09-03-18, 12:45
Λες να μην ξέρουν στην Πειραιώς ότι δε χρεώνεται το συγκεκριμένο; Και αν το κάνουν πολλοί ή το διαβάσουν εδώ θα αλλάξουν τιμολογιακή πολιτική; Δε νομίζω...

ΕΕΕΧΜΜΜ ας μην τους βαζετε ιδεες, δεν θελουν και πολυ να βαλουν προμηθεια ακομη και για την εισοδο στο... site! :rofl:

sdikr
09-03-18, 13:20
Λες να μην ξέρουν στην Πειραιώς ότι δε χρεώνεται το συγκεκριμένο; Και αν το κάνουν πολλοί ή το διαβάσουν εδώ θα αλλάξουν τιμολογιακή πολιτική; Δε νομίζω...

Η χρέωση των 5 ευρώ μπαίνει στον λογαριασμό σου δεν τα πληρώνεις όταν πας στην τράπεζα και Online να το κάνεις πάλι θα σε χρεώσει.

yyy
09-03-18, 13:32
Η χρέωση των 5 ευρώ μπαίνει στον λογαριασμό σου δεν τα πληρώνεις όταν πας στην τράπεζα και Online να το κάνεις πάλι θα σε χρεώσει.

Δεν το ξέρω, το είχα πάρει με λογαριασμό winbank direct, οπότε είναι δωρεάν έτσι! Απλά έγραψα ότι δεν καθορίζουν την πολιτική χρεώσεων με βάση τι γράφεται σε κάθε φόρουμ! Για συγκεκριμένους λόγους κάποιες παροχές τις έχουν δωρεάν...

sdikr
09-03-18, 13:35
Δεν το ξέρω, το είχα πάρει με λογαριασμό winbank direct, οπότε είναι δωρεάν έτσι! Απλά έγραψα ότι δεν καθορίζουν την πολιτική χρεώσεων με βάση τι γράφεται σε κάθε φόρουμ! Για συγκεκριμένους λόγους κάποιες παροχές τις έχουν δωρεάν...

Αλλο πράγμα είναι ο λογαριασμός winbank direct, άλλο το έχω λογαριασμό απο την τράπεζα και κάνω αίτηση Online

yyy
09-03-18, 14:37
Αλλο πράγμα είναι ο λογαριασμός winbank direct, άλλο το έχω λογαριασμό απο την τράπεζα και κάνω αίτηση Online

Δε διαφωνούμε σε κάτι :)

spyridop
09-03-18, 15:51
http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/ilektronika-kanalia-eksypiretisis/eggrafi-winbank-web-banking
Απλά είναι τα πράγματα νομίζω, με αίτηση στο κατάστημα χρέωση 5€, on line ή μέσω της εφαρμογής (έτσι το έκανα εγώ) εντελώς δωρεάν...

nyannaco
09-03-18, 16:36
http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/ilektronika-kanalia-eksypiretisis/eggrafi-winbank-web-banking
Απλά είναι τα πράγματα νομίζω, με αίτηση στο κατάστημα χρέωση 5€, on line ή μέσω της εφαρμογής (έτσι το έκανα εγώ) εντελώς δωρεάν...Εχει λογική αυτό, η προσπάθειά τους είναι να στρέψουν όσο περισσόττερες συναλλαγές μπορούν στα εναλλακτικά δίκτυα, γιατί η συναλλαγή στο κατάστημα απασχολεί υπάλληλο, χρειάζεται φυσικό κατάστημα με έξοδα κλπ, άρα έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος. Δεν το κρύβουν άλλωστε, θυμάμαι να έχει ειπωθεί και επίσημα από τράπεζα, όταν άρχισαν να χρεώνουν συναλλαγές στο γκισέ πριν μερικά χρόνια.

stelakis1914
09-03-18, 17:03
Ωραία ξεκαθάρισαν και επίσημα τα πράγματα μετά την δημοσίευση του επίσημου link. Όσοι έχετε δηλωμένο τον αριθμό του κινητού σας στην συγκεκριμένη τράπεζα ξέρετε τον δρόμο. :)

Godian
10-03-18, 03:49
Σήμερα έκανα στη μητέρα μου win bank πολύ εύκολη η ταυτοποίηση. Σε 5 όλα έτοιμα

cool11
11-04-18, 10:10
Σε λιγους μηνες 'ληγει' (τι βλακεια κι αυτη...) η καρτα μου(ΑΤΜ-χρεωστικη) στην Πειραιως.
Μου θυμιζει καποιος: στέλνει η τραπεζα στο σπιτι μου καινουρια; pin το ιδιο;
Μπορω να ζητησω εγω να την αλλαξω νωριτερα/τωρα, πριν ερθει ο μηνας της ληξης; Γινεται;

sdikr
11-04-18, 10:23
Σε λιγους μηνες 'ληγει' (τι βλακεια κι αυτη...) η καρτα μου(ΑΤΜ-χρεωστικη) στην Πειραιως.
Μου θυμιζει καποιος: στέλνει η τραπεζα στο σπιτι μου καινουρια; pin το ιδιο;
Μπορω να ζητησω εγω να την αλλαξω νωριτερα/τωρα, πριν ερθει ο μηνας της ληξης; Γινεται;

Ναι στέλνουν, μπορεί και να την παραλάβεις τελευταία στιγμή, μέχρι τότε δουλεύει χωρίς θέμα η παλιά, δεν την φέρνει τεχνικος :p
Δεν μπορείς να ζητήσεις να την αλλάξουν νωρίτερα εκτός αν τους πείς πως την έχασες, όποτε εκεί έχεις άλλα τρεχάματα, δεν αξίζει

cool11
11-04-18, 10:41
Ναι στέλνουν, μπορεί και να την παραλάβεις τελευταία στιγμή, μέχρι τότε δουλεύει χωρίς θέμα η παλιά, δεν την φέρνει τεχνικος :p
Δεν μπορείς να ζητήσεις να την αλλάξουν νωρίτερα εκτός αν τους πείς πως την έχασες, όποτε εκεί έχεις άλλα τρεχάματα, δεν αξίζει

Δηλαδη ακομη κι αν εχει παρελθει ο μηνας ληξης της παλιας,
εξακολουθει να παιζει και το επομενο διαστημα,
μεχρι να μπει σε ΑΤΜ η νεα καρτα;
Υπαρχει περιοδος 'ανοχης';

WAntilles
11-04-18, 10:49
Δηλαδη ακομη κι αν εχει παρελθει ο μηνας ληξης της παλιας,
εξακολουθει να παιζει και το επομενο διαστημα,
μεχρι να μπει σε ΑΤΜ η νεα καρτα;
Υπαρχει περιοδος 'ανοχης';

Όχι δεν υπάρχει.

cool11
11-04-18, 10:50
Όχι δεν υπάρχει.

Αν δεν υπαρχει,
μπορει να μου πει καποιος που παρελαβε προσφατα καρτα αντικαταστασης,
αν την στελνουν αρκετα νωριτερα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.