PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

slalom
11-04-18, 11:11
Σε ολες τις καρτες, μολις χρησιμοποιησεις την καινουρια παυει να ισχυει η παλια
Αρα πρεπει να παρεις πρωτα την καινουρια

cool11
11-04-18, 11:14
Σε ολες τις καρτες, μολις χρησιμοποιησεις την καινουρια παυει να ισχυει η παλια
Αρα πρεπει να παρεις πρωτα την καινουρια

Ναι αλλα αν δεν υπαρχει περιοδος 'ανοχης' οπως υποστηριζει ο wan,
μπορει να εχει ληξει η παλια, και να μην εχεις παραλαβει την καινουρια.
Τοτε τι γινεται; Δεν βγαζει χρηματα στο ΑΤΜ;
Ή ισχύει ο μηνας ληξης ή όχι! Εκτος αν ειναι 'ενδεικτικος', μεχρι να παραλαβεις την νεα καρτα.

WAntilles
11-04-18, 11:29
Αν δεν υπαρχει,
μπορει να μου πει καποιος που παρελαβε προσφατα καρτα αντικαταστασης,
αν την στελνουν αρκετα νωριτερα;

Η καινούρια κάρτα φτάνει σε σένα τουλάχιστο 2 εβδομάδες πριν λήξει η παλιά.

- - - Updated - - -


Ναι αλλα αν δεν υπαρχει περιοδος 'ανοχης' οπως υποστηριζει ο wan,
μπορει να εχει ληξει η παλια, και να μην εχεις παραλαβει την καινουρια.
Τοτε τι γινεται; Δεν βγαζει χρηματα στο ΑΤΜ;
Ή ισχύει ο μηνας ληξης ή όχι! Εκτος αν ειναι 'ενδεικτικος', μεχρι να παραλαβεις την νεα καρτα.

Ο μήνας λήξης ισχύει για την παλιά, εκτός αν στο μεταξύ έχεις ενεργοποιήσει την καινούρια.

sdikr
11-04-18, 11:31
Ναι αλλα αν δεν υπαρχει περιοδος 'ανοχης' οπως υποστηριζει ο wan,
μπορει να εχει ληξει η παλια, και να μην εχεις παραλαβει την καινουρια.
Τοτε τι γινεται; Δεν βγαζει χρηματα στο ΑΤΜ;
Ή ισχύει ο μηνας ληξης ή όχι! Εκτος αν ειναι 'ενδεικτικος', μεχρι να παραλαβεις την νεα καρτα.

Αν λήξει θα μείνεις χωρίς κάρτα μέχρι να παραλάβεις την καινούργια, συνήθως έρχεται πριν την τελευταία μέρα του μήνα που είναι να λήξει η παλιά, όχι όμως αρκετά νωρίτερα όπως θα ήθελες.

Πρόσφατα σε εμένα μου είχε έρθει στις 20 του μηνός (το δώσανε στις 15 στα ΕΛΤΑ) 11 μέρες πριν την λήξη της παλιάς

manoulamou
11-04-18, 12:09
Περιοδος ΑΝΟΧΗΣ υπηρξε σιωπηλη αναγκαστικα με τα πρωτηφοραριστερα CC και την... τσουκαχαριαση οπότε ειχε γινει Ο χαμος, καθως εσπευσαν να προμηθευτουν τα παππουδια μαζικα νεες καρτες και τα φιλανθρωπα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα δεν προβλεψαν την ελλειψη υλικων.
ΟΧΙ εαν ληξει ΔΕΝ ΣΕ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ :p πλην ομως φροντισε εγκαιρως να επικοινωνησεις - να πληροφορηθεις, εαν και πότε θα αποσταλει η νεα καρτα! Το pin της Εθνοκαρτας σ΄εμενα αλλαξε τοτε (ισως και) λογω μεταβασης στην αναβαθμισμενη απο την ταπεινη Ethnocash plus μεσω cirrus - maestro σε Debit MASTERCARD...

sdikr
11-04-18, 12:15
Περιοδος ΑΝΟΧΗΣ υπηρξε σιωπηλη αναγκαστικα με τα πρωτηφοραριστερα CC και την... τσουκαχαριαση οπότε ειχε γινει Ο χαμος, καθως εσπευσαν να προμηθευτουν τα παππουδια μαζικα νεες καρτες και τα φιλανθρωπα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα δεν προβλεψαν την ελλειψη υλικων.
ΟΧΙ εαν ληξει ΔΕΝ ΣΕ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ :p πλην ομως φροντισε εγκαιρως να επικοινωνησεις - να πληροφορηθεις, εαν και πότε θα αποσταλει η νεα καρτα! Το pin της Εθνοκαρτας σ΄εμενα αλλαξε τοτε (ισως και) λογω μεταβασης στην αναβαθμισμενη απο την ταπεινη Ethnocash plus μεσω cirrus - maestro σε Debit MASTERCARD...

Άλλαξες κάρτα, είδος και αριθμό κάρτας, λογικό είναι να αλλάξεις και πιν, δεν έχει να κάνει κάτι με τα CC, αν λήξει η κάρτα έχει λήξει δεν υπάρχει περίοδος ανοχής, δεν γίνεται δεκτή.

lewton
11-04-18, 12:27
Αν δεν υπαρχει,
μπορει να μου πει καποιος που παρελαβε προσφατα καρτα αντικαταστασης,
αν την στελνουν αρκετα νωριτερα;

Θα λείπεις για δουλειές στο εξωτερικό;

cool11
11-04-18, 13:10
Καταλαβα παιδια. Θα βαλω ενα reminder να τους κανω καλου-κακου ενα τηλεφωνακι εναν μηνα πριν την ληξη.
Ελλαδα θα ειμαι lewton, απλα καμια φορα με τις πολλες δουλειες μπορει να ξεχαστεις και μετα να ψαχνεσαι, με χαζομαρες κυριολεκτικα.
Ετσι κι αλλιως περιμενα αυτη την αλλαγη, γιατι για καποιο περιεργο λογο, καποιο ατμ μαλλον την ψιλο-πειραξε την καρτα, και εχω δει οτι δεν γινεται δεκτη απο καποια-λιγα ευτυχως ατμ της πειραιως, οποτε ελπιζω η καινουρια να παιζει σε ολα.

manoulamou
11-04-18, 13:57
Υπηρξε ΑΝΟΧΗ για σχεδον 3 μηνες, επειδη καρτες που επρεπε να αποσταλουν, ΛΟΓΩ παρενεργειων των CC αργησαν να εκδοθουν, με αποτελεσμα ΧΩΡΙΣ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΚΑΤΟΧΩΝ, να εχουν ληξει οι προηγουμενες! :whistle:

goku
11-04-18, 18:26
Καταλαβα παιδια. Θα βαλω ενα reminder να τους κανω καλου-κακου ενα τηλεφωνακι εναν μηνα πριν την ληξη.
Ελλαδα θα ειμαι lewton, απλα καμια φορα με τις πολλες δουλειες μπορει να ξεχαστεις και μετα να ψαχνεσαι, με χαζομαρες κυριολεκτικα.
Ετσι κι αλλιως περιμενα αυτη την αλλαγη, γιατι για καποιο περιεργο λογο, καποιο ατμ μαλλον την ψιλο-πειραξε την καρτα, και εχω δει οτι δεν γινεται δεκτη απο καποια-λιγα ευτυχως ατμ της πειραιως, οποτε ελπιζω η καινουρια να παιζει σε ολα.

Με την πρώτη ευκαιρία που θα έχεις ελεύθερο χρόνο, πριν λήξει η κάρτα σου, πέρνα από κάποιο κατάστημα της Πειραιώς. Θα σου βγάλουν νέα κάρτα επιτόπου με νέο νούμερο και νέα ημερομηνία λήξης. Πες τους ότι έχασες την παλιά. Έχουν generic κάρτες και τυπώνουν πάνω τα στοιχεία σε έναν ειδικό εκτυπωτή που έχουν. Εγώ έτσι το έκανα πρόσφατα.

cool11
11-04-18, 20:11
Με την πρώτη ευκαιρία που θα έχεις ελεύθερο χρόνο, πριν λήξει η κάρτα σου, πέρνα από κάποιο κατάστημα της Πειραιώς. Θα σου βγάλουν νέα κάρτα επιτόπου με νέο νούμερο και νέα ημερομηνία λήξης. Πες τους ότι έχασες την παλιά. Έχουν generic κάρτες και τυπώνουν πάνω τα στοιχεία σε έναν ειδικό εκτυπωτή που έχουν. Εγώ έτσι το έκανα πρόσφατα.

Αν γινεται ετσι, θα ειναι καλα. Αρκει να μην παω για μαλλι και φυγω...κουρεμενος, αν η 'απωλεια' σημαινει προσθετη γραφειοκρατεια.

Manolis_karas
11-04-18, 20:18
Αν γινεται ετσι, θα ειναι καλα. Αρκει να μην παω για μαλλι και φυγω...κουρεμενος, αν η 'απωλεια' σημαινει προσθετη γραφειοκρατεια.
Πολύ πιθανόν.

Σε κάθε αλλαγή κάρτας που γίνεται για οποιονδήποτε λόγο, αλλάζει το PIN.

euri
11-04-18, 20:20
Παραδέξου το, προσπαθείς να δημιουργήσεις προβλήματα από το πουθενά.

Περίμενε, θα σου έρθει η κάρτα ταχυδρομικά. Αν έχεις πια τόσο άγχος, βγάλε μερικά χρήματα παραπάνω από ένα ΑΤΜ να έχεις σε περίπτωση που η τράπεζα διαβάζει αυτό το νήμα και αποφασίσει να σου κάνει πλάκα και δεν στείλει έγκαιρα την κάρτα.

goku
11-04-18, 22:39
Αν γινεται ετσι, θα ειναι καλα. Αρκει να μην παω για μαλλι και φυγω...κουρεμενος, αν η 'απωλεια' σημαινει προσθετη γραφειοκρατεια.

Μπορείς να κάνεις και το άλλο, να την σπάσεις επίτηδες και να την πάρεις μαζί σου στο κατάστημα αλλά να τους πεις ότι πατήθηκε όταν την είχες στην τσέπη και έσπασε.

Andreaslar
11-04-18, 22:46
Προ CC, χρεωστική της ALPHA Bank δούλευε στο ΑΤΜ σίγουρα για 3 μήνες μετά την λήξη της, για συναλλαγές στο Internet δεν γνωρίζω καθώς δεν είχα δοκιμάσει. Μόλις ενεργοποίησα την καινούργια κάρτα σταμάτησε η παλιά.
Σε άλλη περίπτωση, δεν θυμάμαι ποιας τράπεζας κάρτα και σίγουρα μετά το 2015, σταμάτησε να δουλεύει στο ATM 6 μήνες μετά την λήξη της, παράλληλα, η καινούργια κάρτα, μετά το πέρας του 6μηνου που δεν ειχε ενεργοποιηθεί, ήταν άχρηστη και έπρεπε να σταλεί νέα κάρτα από την τράπεζα.

runner70
11-04-18, 23:15
Είχε αλλάξει πρόσφατα η Πειραιώς τους όρους για τις κάρτες. Πριν πάτε και πείτε για απώλεια ή καταστροφή, κοιτάξετε μην τυχόν χρεώνει πλέον αυτού του είδους την αντικατάσταση.

kourampies
11-04-18, 23:17
Στο ΑΤΜ σίγουρα δούλευαν και μάλλον ακόμα δουλεύουν οι ληγμένες.

sotirisv
12-04-18, 00:04
Αν γινεται ετσι, θα ειναι καλα. Αρκει να μην παω για μαλλι και φυγω...κουρεμενος, αν η 'απωλεια' σημαινει προσθετη γραφειοκρατεια.

Θα σου ζητήσουν σίγουρα πρόσφατο εκκαθαριστικό.

goku
12-04-18, 00:04
Υπήρχαν ξεχωριστά νήματα για ebanking και χρεωστικές κάρτες, συγχωνεύτηκαν σε ένα νήμα; Ρωτάω γιατί δεν βρίσκω το νήμα για το e-banking. Τέλος πάντων, ρωτάω εδώ.

Θέλω να στείλω έμβασμα από Εθνική σε Πειραιώς από το ebanking της Εθνικής. Από το μενού του ebanking της Εθνικής ξέρω πως γίνεται και μου δίνει επιλογή για χρέωση ΕΝΤΟΛΕΑ (2,00 ευρώ), και από κοινού (1,00 ευρώ). Στην περίπτωση χρέωσης από κοινού, ξέρουμε πόσο θα χρεωθεί από την Πειραιώς αυτός που θα λάβει τα χρήματα;

Το βρήκα το νήμα για το e-banking, για κάποιο λόγο στραβώθηκα και δεν το έβλεπα. Αν θέλει κάποιος mod να μεταφέρει το μήνυμά μου στο άλλο νήμα.

spartak
12-04-18, 18:40
Υπήρχαν ξεχωριστά νήματα για ebanking και χρεωστικές κάρτες, συγχωνεύτηκαν σε ένα νήμα; Ρωτάω γιατί δεν βρίσκω το νήμα για το e-banking. Τέλος πάντων, ρωτάω εδώ.

Θέλω να στείλω έμβασμα από Εθνική σε Πειραιώς από το ebanking της Εθνικής. Από το μενού του ebanking της Εθνικής ξέρω πως γίνεται και μου δίνει επιλογή για χρέωση ΕΝΤΟΛΕΑ (2,00 ευρώ), και από κοινού (1,00 ευρώ). Στην περίπτωση χρέωσης από κοινού, ξέρουμε πόσο θα χρεωθεί από την Πειραιώς αυτός που θα λάβει τα χρήματα;

Το βρήκα το νήμα για το e-banking, για κάποιο λόγο στραβώθηκα και δεν το έβλεπα. Αν θέλει κάποιος mod να μεταφέρει το μήνυμά μου στο άλλο νήμα.

4 ευρω θα χρεωθεί, εκτός και αν έχει λογαριασμο που έχει δωρεάν εισερχομενα εμβάσματα

goku
12-04-18, 19:26
4 ευρω θα χρεωθεί, εκτός και αν έχει λογαριασμο που έχει δωρεάν εισερχομενα εμβάσματα

Δηλαδή θα πληρώσω 1 ευρώ εγώ και 4 ευρώ αυτός, σύνολο 5 ευρώ. Οπότε συμφέρει καλύτερα να επιλέξω χρέωση ΕΝΤΟΛΕΑ, δικιά μου δηλαδή, με τα 2 ευρώ και να μην πληρώσει τίποτα ο άλλος; Για την χρέωση μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας.

stelakis1914
13-04-18, 00:38
Μπορείς να κάνεις την αποστολή μέσω του συστήματος IRIS που είναι εντελώς δωρεάν και ολοκληρώνεται άμεσα. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να επιλέξεις την χρέωση αποστολέα OUR με κόστος 2€ και πίστωση του ποσού στον λογαριασμό του παραλήπτη μέσα σε δυο εργάσιμες μέρες.

goku
13-04-18, 09:25
Μπορείς να κάνεις την αποστολή μέσω του συστήματος IRIS που είναι εντελώς δωρεάν και ολοκληρώνεται άμεσα. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να επιλέξεις την χρέωση αποστολέα OUR με κόστος 2€ και πίστωση του ποσού στον λογαριασμό του παραλήπτη μέσα σε δυο εργάσιμες μέρες.

Δεν με ενδιαφέρει πόσο χρόνο θα πάρει για να γίνει η πίστωση. Το iris σίγουρα είναι δωρεάν; δεν έχει κάποια χρέωση; Αν επιλέξω το OUR με 2 ευρώ, ο παραλήπτης δεν πληρώνει τίποτα, σωστά;

stelakis1914
13-04-18, 11:49
Το IRIS είναι σίγουρα δωρεάν. Σωστά, με χρήση OUR θα χρεωθείς εσύ με 2€ και ο παραλήπτης δεν θα πληρώσει απολύτως τίποτα.

jkoukos
13-04-18, 12:19
Είσαι σίγουρος για το δωρεάν σε εξερχόμενο έμβασμα με IRIS; Σε εισερχόμενο έμβασμα είναι δωρεάν.
Εγώ βλέπω +1€ χρέωση στον τιμοκατάλογο της ΕΤΕ, επιπλέον της κανονικής χρέωσης. Και σε Πειραιώς είναι +2,5€.

stelakis1914
13-04-18, 12:34
Στους τιμοκαταλόγους των τραπεζών είχαν προβλεφθεί χρεώσεις για την υπηρεσία αλλά στην πράξη ήταν δωρεάν. Αυτό ισχύει για κάποιο αόριστο διάστημα που δεν το γνωρίζω. Τα τραπεζικά δεδομένα είναι συνεχώς ρευστά και δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για κάτι τέτοιο.

ioetisap
15-04-18, 02:45
Παίδες τα φώτα κάποιου με Χρεωστική Εθνικής ζητώ αφού σταμάτησα να χρησιμοποιώ Πειραιώς λόγω του ελαχίστου προμήθειας που έβαλε προσφάτα σε αγορές σε ξένο νόμισμα και το γύρισα στην Εθνική που έχει και μόνο 1% και χωρίς ελάχιστο.

Έκανα που λέτε εχθές κάποιες μικροαγορές παραγγέλνοντας από το eBay και πληρώνοντας με PayPal, όλες σε δολλάρια ΗΠΑ με επιλογή την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα και όχι το PayPal.

Για κάθε αγορά στο web-banking της Eθνικής μού έβγαλε τρεις συναλλαγές. Γιατί αυτό;
Η δεύτερη και τρίτη συναλλαγή σε κάθε αγορά είναι μικρά κλάσματα της αξίας της αγοράς/πρώτης που αν αθροισθούν βγαίνουν (όχι σταθερά) στο 2,9-3,7% του ποσού της πρώτης. Οπότε αν έτσι καταχωρείται η τραπεζική προμήθεια μετατροπής -που πέραν του ότι είναι από μόνο του πολύ κουλό- βγαίνει πολύ παραπάνω του 1% που υποτίθεται χρεώνει η Εθνική.
Αν ισχύει αυτό τότε πόσο τελικά χρώνει η Εθνική;
Αν πάλι δεν ισχύει αυτό, αν δεν είναι αυτό η προμήθεια (πράγμα πολύ λογικότερο) τότε τί είναι αυτές οι 2ρες και 3τες καταχωρήσεις και χρεώσεις ανά αγορά;

Έχει τύχει ποτέ σε κάποιον σας κάτι τέτοιο ή ξέρει τ.π. κανείς τί παίζει εν προκειμένω;

ΥΓ1 Παράδειγμα (μια επαναλαμβάνω αγορά/παραγγελία αφορούν τα παρακάτω και όχι τρεις):
09:30 E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ (ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ) - PAYPAL KINEZOMEKAPSES.AE 0,01€
09:30 E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ (ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ) - PAYPAL KINEZOMEKAPSES.AE 0,02€
09:30 E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ (ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ) - PAYPAL KINEZOMEKAPSES.AE 0,80€

ΥΓ2 Είχα ήδη κάνει μερικές αγορές προ μηνών με την εν λόγω κάρτα αλλά τέτοιες πολλαπλές συναλλαγές/καταχωρήσεις ανά αγορά δεν θυμάμαι ούτε βλέπω τώρα ανατρέχοντας στο ιστορικό των κινήσεων (αποκλείεται βασικά να υπήρχαν, θα μου είχε κάνει εντύπωση όπως τώρα). Βασικά για την ακρίβεια ούτε τραπεζικές χρεώσεις/προμήθειες τώρα βλέπω καταχωρημένες στο ιστορικό για τις παλιότερες αγορές ενώ θυμάμαι, νομίζω ότι υπήρχαν παλιότερα.

ΥΓ3 Μία συναλλαγή ανά παραγγελία/αγορά μού βγάζει το PayPal σημειωτέον, ως φυσικόν και αναμενόμενον. Οπότε κάτι της τραπέζης φαίνεται να είναι.
Αλλά τί;

manoulamou
15-04-18, 09:42
Στην Πειραιως ειχες debit - mastercard?
Οι προσφατες συναλλαγες μεσω Εθνικης ηταν παρομοιες με τις προηγουμενες - παλιοτερες σου;
ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι ισχυει ή εαν αλλαξε κατι - απλα ψαχνω καποιες λεπτομερειες, που ισως διαφευγουν,να διευκολυνθει η συζητηαη.
:hmm:
Βεβαια εαν δεν βρεις εδω απαντησεις, υπαρχει παντα η απ΄ευθειας επικοινωνια με την τραπεζα.
www.nbg.gr/el/contact

ioetisap
15-04-18, 11:34
Αγορές από το eBay σε $ ήταν με PayPal και επιλογή να γίνει η συναλλαγματική μετατροπή από τον εκδότη της κάρτας (ήτοι την τράπεζα) και όχι το PayPal.
Κανονικές κλασικές αγορές/παραγγελίες (μικρής αξίας, απλά κάνω πολλές τέτοιες και δεν συμφέρει πια η Πειραιώς λόγω ελάχιστης χρέωσης 1€ (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=6331760#post6331760)).
Τίποτα το καινούργιο. Τίποτα το περίεργο.
Πλην αυτών των τριπλών συναλλαγών δηλαδή.

slalom
15-04-18, 12:41
Αγορές από το eBay σε $ ήταν με PayPal και επιλογή να γίνει η συναλλαγματική μετατροπή από τον εκδότη της κάρτας (ήτοι την τράπεζα) και όχι το PayPal.
Κανονικές κλασικές αγορές/παραγγελίες (μικρής αξίας, απλά κάνω πολλές τέτοιες και δεν συμφέρει πια η Πειραιώς λόγω ελάχιστης χρέωσης 1€ (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=6331760#post6331760)).
Τίποτα το καινούργιο. Τίποτα το περίεργο.
Πλην αυτών των τριπλών συναλλαγών δηλαδή.
ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΞΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ

Βγαλε μια ξενη, τοσες υπαρχουν

spartak
15-04-18, 15:50
Αγορές από το eBay σε $ ήταν με PayPal και επιλογή να γίνει η συναλλαγματική μετατροπή από τον εκδότη της κάρτας (ήτοι την τράπεζα) και όχι το PayPal.
Κανονικές κλασικές αγορές/παραγγελίες (μικρής αξίας, απλά κάνω πολλές τέτοιες και δεν συμφέρει πια η Πειραιώς λόγω ελάχιστης χρέωσης 1€ (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=6331760#post6331760)).
Τίποτα το καινούργιο. Τίποτα το περίεργο.
Πλην αυτών των τριπλών συναλλαγών δηλαδή.

Παλιότερα που έκανα συναλλαγές με τη debit σε ξένο νόμισμα μου έκανε μια προσωρινή χρέωση και η οποία άλλαζε μερικές μέρες μετά όταν γινόταν η λογιστικοποίηση. Αλλα όχι 3. Καλό είναι να μιλήσεις με την Εθνική για αυτό

ariadgr
15-04-18, 16:47
ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΞΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ

:what:

slalom
15-04-18, 17:36
Διαβασε και το απο κατω που εκοψες στην παραθεση

adiS
16-04-18, 15:24
από τον προηγούμενο μήνα μπήκαν κάποια έξτρα έξοδα στο Winbank από την πειραιώς για πληρωμή λογαριασμών π.χ. για vodafone Κινητή πλήρωσα για έναν λογαριασμό των 20 ευρώ, 0,50 λεπτά.

Με χάλασε αρκετά μπορώ να πω γιατί αν βάλουμε όλους τους λογαριασμούς(δεη,cosmote,vodafone ή ότι άλλο υπάρχει) στον χρόνο μέσα θα είναι αρκετά τα λεφτά που δεν θέλω να τους τα δώσω.

Δεν ξέρω αν υπάρχει καμία εναλλακτική αλλά στο τέλος μου φαίνεται θα πληρώνω στα καταστήματα τους.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι?

sdikr
16-04-18, 15:28
από τον προηγούμενο μήνα μπήκαν κάποια έξτρα έξοδα στο Winbank από την πειραιώς για πληρωμή λογαριασμών π.χ. για vodafone Κινητή πλήρωσα για έναν λογαριασμό των 20 ευρώ, 0,50 λεπτά.

Με χάλασε αρκετά μπορώ να πω γιατί αν βάλουμε όλους τους λογαριασμούς(δεη,cosmote,vodafone ή ότι άλλο υπάρχει) στον χρόνο μέσα θα είναι αρκετά τα λεφτά που δεν θέλω να τους τα δώσω.

Δεν ξέρω αν υπάρχει καμία εναλλακτική αλλά στο τέλος μου φαίνεται θα πληρώνω στα καταστήματα τους.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι?

Στην Cosmote μπορείς μέσα απο την σελίδα τους να πληρώσεις Online, απο όσο βλέπω και η vodafone (https://www.vodafone.gr/portal/client/bills/payment.action?null).
Με παραπλήσιο τρόπο γίνεται και σε άλλες υπηρεσίες πχ νερό, αέριο, δεη, αντί να τα κάνεις όλα απο ενα σημείο θα πρέπει να πας σε διαφορετικές σελίδες απλά.

adiS
16-04-18, 15:40
Στην Cosmote μπορείς μέσα απο την σελίδα τους να πληρώσεις Online, απο όσο βλέπω και η vodafone (https://www.vodafone.gr/portal/client/bills/payment.action?null).
Με παραπλήσιο τρόπο γίνεται και σε άλλες υπηρεσίες πχ νερό, αέριο, δεη, αντί να τα κάνεις όλα απο ενα σημείο θα πρέπει να πας σε διαφορετικές σελίδες απλά.

ναι κατάλαβα μέσω τις χρεωστικής έτσι είχα κάνει παλιότερα στην Δεή

Δεν θέλω να γκρινιάξω αλλά αυτό που έκανε η πειραιώς είναι κοροϊδία. Θέλει η δεν θέλει να χρησιμοποιούμε το winbank.

Τους έστειλα και στην εξυπηρέτηση ένα παράπονο και φυσικά η απάντηση ήταν ότι η τράπεζα έχει έξοδα που δεν φαίνονται κτλ κτλ

sdikr
16-04-18, 15:43
ναι κατάλαβα μέσω τις χρεωστικής έτσι είχα κάνει παλιότερα στην Δεή

Δεν θέλω να γκρινιάξω αλλά αυτό που έκανε η πειραιώς είναι κοροϊδία. Θέλει η δεν θέλει να χρησιμοποιούμε το winbank.

Τους έστειλα και στην εξυπηρέτηση ένα παράπονο και φυσικά η απάντηση ήταν ότι η τράπεζα έχει έξοδα που δεν φαίνονται κτλ κτλ

Τις χρεώσεις αυτές συνήθως τις πληρώνουν οι εταιρίες, - πάροχοι, μερικές φόρες όμως επιλεγούν να μην το κάνουν, η τράπεζα πάντα τα χρέωνε, τουλάχιστον σε αυτό είναι σταθεροί :p

jkoukos
16-04-18, 15:47
Στη Eurobank έχει δωρεάν (https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/upiresies-kai-pliromes/sunallages/e-sunallages) ή με πάγιο ανά μήνα 1€ ή 5€ (ανάλογα τον λογαριασμό), δυνατότητα πληρωμών και μεταφορών χρημάτων χωρίς χρέωση.

adiS
16-04-18, 15:48
άρα σε λίγο καιρό βλέπω να χρεώνουν από το site τους οι εταιρείες(vodafone πχ) και χ ποσοστό για τα έξοδα που πληρώνουν μέσω τις χρεωστικής :)

thourios
16-04-18, 16:04
Όπως το πάνε με το που θα μπαίνεις στο site των τραπεζών θα έχεις και χρέωση .

sdikr
16-04-18, 16:10
άρα σε λίγο καιρό βλέπω να χρεώνουν από το site τους οι εταιρείες(vodafone πχ) και χ ποσοστό για τα έξοδα που πληρώνουν μέσω τις χρεωστικής :)

Δεν μπορούν να σε χρεώσουν εξτρά για πληρωμή μέσω κάρτας, αν μπορούσαν θα το κάναν, το βάζουν όμως στην συνολική τιμή αναλογικά για όλους τους πελάτες.

Έξοδο είναι, όπως και το νοίκι, και το ρεύμα κλπ αυτό πάει στον τελικό καταναλωτή με τον ενα ή με τον άλλον τρόπο.

WAntilles
16-04-18, 16:16
από τον προηγούμενο μήνα μπήκαν κάποια έξτρα έξοδα στο Winbank από την πειραιώς για πληρωμή λογαριασμών π.χ. για vodafone Κινητή πλήρωσα για έναν λογαριασμό των 20 ευρώ, 0,50 λεπτά.

Με χάλασε αρκετά μπορώ να πω γιατί αν βάλουμε όλους τους λογαριασμούς(δεη,cosmote,vodafone ή ότι άλλο υπάρχει) στον χρόνο μέσα θα είναι αρκετά τα λεφτά που δεν θέλω να τους τα δώσω.

Δεν ξέρω αν υπάρχει καμία εναλλακτική αλλά στο τέλος μου φαίνεται θα πληρώνω στα καταστήματα τους.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι?

Τόσο γυφτο-φτηνιάρικα κοστολογείς το χρόνο σου, και την ψυχική σου ηρεμία;

Θα πας μία ώρα στην ουρά για €0,30;

thourios
16-04-18, 16:32
Τώρα θα είναι 0,30 του χρόνου θα είναι 1 ευρώ και πάει λέγοντας.
Όσο τους τα δίνουμε τόσο περισσότερες προμήθειες βάζουνε.

sdikr
16-04-18, 16:35
Τόσο γυφτο-φτηνιάρικα κοστολογείς το χρόνο σου, και την ψυχική σου ηρεμία;

Θα πας μία ώρα στην ουρά για €0,30;

Δηλαδή θα πρέπει να περιμένω μέχρι να μας χρεώνουν 300 ευρώ ανα λογαριασμό για να πάω στην ουρά;

lewton
16-04-18, 20:59
H Revolut ανοίγει γραφεία στην Ελλάδα.
Ανάπτυξη.
Ρε τον Τσίπρα. :p

manoulamou
17-04-18, 07:21
Όπως το πάνε με το που θα μπαίνεις στο site των τραπεζών θα έχεις και χρέωση .
Το ειχα γραψει κι εγω παλιοτερα αυτο, στο κατω - κατω απαιτει πολλα εξοδα η υπαρξη - ανανεωση ενος site! :p

Τόσο γυφτο-φτηνιάρικα κοστολογείς το χρόνο σου, και την ψυχική σου ηρεμία;

Θα πας μία ώρα στην ουρά για €0,30;
Ετσι ακριβως και Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑ. Ασε που δεν μιλαμε για μια μονον επισκεψη - ουρα συνηθως! Μια φορα εφαγα πανω απο τεσσερις ωρες, μαζι με δεκαδες παππουδια, που περιμεναν να... επενδυσουν την συνταξη στην εφορια, τελος μηνα ΠΡΙΝ μπουν τα CC...

Δηλαδή θα πρέπει να περιμένω μέχρι να μας χρεώνουν 300 ευρώ ανα λογαριασμό για να πάω στην ουρά;
Ανωθεν επελεξαν αντι να τις αφησουν να χρεοκοπησουν οπως εγινε στην Ισλανδια, να τις σωσουν εξοδοις μας. Τουλαχιστον οταν εχουμε περιθωριο επιλογης, ας χρησιμοποιουμε τραπεζα η οποια μας χρεωνει τις λιγοτερες προμηθειες με την μεγαλυτερη δυνατη ασφαλεια!

adiS
17-04-18, 08:25
Τόσο γυφτο-φτηνιάρικα κοστολογείς το χρόνο σου, και την ψυχική σου ηρεμία;

Θα πας μία ώρα στην ουρά για €0,30;

βασικά όχι :) στο Κιλκίς δεν υπάρχουν ουρές στα καταστήματα των εταιρειών.

Επίσης υπολόγισε πόσο είναι τον χρόνο τα λεφτά για όλους τους λογαριασμούς και όχι για μια συναλλαγή.

WAntilles
17-04-18, 09:26
βασικά όχι :) στο Κιλκίς δεν υπάρχουν ουρές στα καταστήματα των εταιρειών.

Ακόμα και έτσι να είναι θα πρέπει να υπολογίσεις:

- τον συνολικό χρόνο από τη στιγμή που θα σηκωθείς από την καρέκλα σου για να πας να πληρώσεις τον λογαριασμό, μέχρι την στιγμή που θα επιστρέψεις και θα ξανακαθήσεις
- τυχόν βενζίνες που θα κάψεις ή άλλα μεταφορικά έξοδα (λεωφορείο, ταξί) αν δεν πας με τα πόδια

Και όλα αυτά να τα συγκρίνεις με τα €0,30.

goku
17-04-18, 09:35
Ακόμα και έτσι να είναι θα πρέπει να υπολογίσεις:

- τον συνολικό χρόνο από τη στιγμή που θα σηκωθείς από την καρέκλα σου για να πας να πληρώσεις τον λογαριασμό, μέχρι την στιγμή που θα επιστρέψεις και θα ξανακαθήσεις
- τυχόν βενζίνες που θα κάψεις ή άλλα μεταφορικά έξοδα (λεωφορείο, ταξί) αν δεν πας με τα πόδια

Και όλα αυτά να τα συγκρίνεις με τα €0,30.

Επιπλέον το κακό έχει παραγίνει. Πολλοί πάνε στις τράπεζες και τα ταχυδρομεία για πληρωμή λογαριασμών και όχι για τις υπηρεσίες αυτές καθεαυτές που προσφέρουν οι τράπεζες και τα ταχυδρομεία. Προχθές ήθελα να παραλάβω ένα δέμα από το ταχυδρομείο, ήταν 20 άτομα μπροστά από μένα, και όλοι ήθελαν να πληρώσουν λογαριασμούς, μόνο εγώ είχα πάει για παραλαβή δέματος. Τον προηγούμενο μήνα που πήγα με τον πατέρα μου στην τράπεζα για να του ανοίξουμε e-banking, πάλι το ίδιο πράγμα. Πάντως εμείς προσωπικά στο σπίτι έχουμε όλοι χρεωστικές κάρτες και e-banking, όλες τις πληρωμές τις κάνουμε από το ίντερνετ.

adiS
17-04-18, 11:52
Ακόμα και έτσι να είναι θα πρέπει να υπολογίσεις:

- τον συνολικό χρόνο από τη στιγμή που θα σηκωθείς από την καρέκλα σου για να πας να πληρώσεις τον λογαριασμό, μέχρι την στιγμή που θα επιστρέψεις και θα ξανακαθήσεις
- τυχόν βενζίνες που θα κάψεις ή άλλα μεταφορικά έξοδα (λεωφορείο, ταξί) αν δεν πας με τα πόδια

Και όλα αυτά να τα συγκρίνεις με τα €0,30.

Από την αρχή που έγραψα έχεις μια επιθετική στάση προς τα εμένα.

Δεν ξέρω τι σε ενόχλησε αλλά το θέμα μου δεν είναι τα λεφτά. Δεν θεωρώ αυτήν την πολιτική της πειραιώς σωστή γιατί ναι μεν μπορεί να έχει έξοδα που δεν βλέπουμε αλλά σίγουρα έχει λιγότερα έξοδα από παλιότερα που χρειαζόταν σε κάθε κατάστημα να έχει αρκετά ταμεία. Τουλάχιστον αυτό βλέπω εδώ στην περιοχή μου, ότι και τα καταστήματα λιγόστεψαν και τα ταμεία επίσης.

Επίσης είναι 0,50€ αλλά δεν έχει σημασία. Δεν αφορά μόνο την κινητή vodafone παρακάτω είναι όλες οι αλλαγές που έγιναν.

Σελίδα 45 Ξεκίνησαν οι τιμολογιακές αλλαγές 26/3

http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2018/PricingList_05-04-2018.pdf

@ ADSLgr.com All rights reserved.