PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

advantix
17-04-18, 20:20
Όταν αρχίζουν να χρεώνουν στο γκισέ τον καταστημάτων COSMOTE - VODAFONE - WIND 0,30 λεπτά (όπως οι τράπεζες επειδή και καλά απασχολείς υπάλληλο ) τότε μπορεί να τα πληρώσω μέσα από το ebanking :whistle:

ioetisap
18-04-18, 15:46
Παλιότερα που έκανα συναλλαγές με τη debit σε ξένο νόμισμα μου έκανε μια προσωρινή χρέωση και η οποία άλλαζε μερικές μέρες μετά όταν γινόταν η λογιστικοποίηση. Αλλα όχι 3. Καλό είναι να μιλήσεις με την Εθνική για αυτό
Έκανα σήμερα άλλη μια όμοια μικροαγορά:
Πάλι τα ίδια, τρεις χρεώσεις.
Αλλά όλα -και οι προηγούμενες και η σημερινή- είναι στο στάδιο της Εξουσιοδότησης ακόμα· θα περιμένω μέχρι να προχωρήσουν κατάσταση και αν αλλάζοντας παραμείνουν τριπλές οι χρεώσεις θα επικοινωνήσω με την Εθνική.

ioetisap
20-04-18, 18:58
Υπ'όψιν για όποιον ενδιαφέρεται:
Οι αναφερθείσες δεύτερες και τρίτες χρεώσεις τώρα πια εξαφανίσθηκαν πλήρως στο ισροτικό κινήσεων, έμεινε μόνο μια καταχώρηση στις κινήσεις ανά αγορά.
Μυστήριο το σύστημα της Εθνικής...

manoulamou
20-04-18, 20:33
Υπ'όψιν για όποιον ενδιαφέρεται:
Οι αναφερθείσες δεύτερες και τρίτες χρεώσεις τώρα πια εξαφανίσθηκαν πλήρως στο ισροτικό κινήσεων, έμεινε μόνο μια καταχώρηση στις κινήσεις ανά αγορά.
Μυστήριο το σύστημα της Εθνικής...

εεε Δεινοσαυρος ειναι αυτος, τι περιμενες; :rolleyes:

narsis
20-04-18, 22:29
Υπ'όψιν για όποιον ενδιαφέρεται:
Οι αναφερθείσες δεύτερες και τρίτες χρεώσεις τώρα πια εξαφανίσθηκαν πλήρως στο ισροτικό κινήσεων, έμεινε μόνο μια καταχώρηση στις κινήσεις ανά αγορά.
Μυστήριο το σύστημα της Εθνικής...

Επειδή η αγορά σου είναι σε συνάλλαγμα (όχι ευρώ) κρατάει το ισότιμο σε ευρώ και ένα περιθώριο ασφάλειας γιατί όταν περάσει η συναλλαγή 1-2 μέρες μετά μπορεί να έχει αλλάξει η ισοτιμία. Όταν οριστικοποιηθεί η συναλλαγή αφαιρείται μόνο η τρέχουσα ισοτιμία και η προμήθεια.

ioetisap
22-04-18, 12:41
Επειδή η αγορά σου είναι σε συνάλλαγμα (όχι ευρώ) κρατάει το ισότιμο σε ευρώ και ένα περιθώριο ασφάλειας γιατί όταν περάσει η συναλλαγή 1-2 μέρες μετά μπορεί να έχει αλλάξει η ισοτιμία. Όταν οριστικοποιηθεί η συναλλαγή αφαιρείται μόνο η τρέχουσα ισοτιμία και η προμήθεια.
Πρώτον αυτό από μόνο του θα ήταν πολύ κουλό δεδομένου ότι αν είναι έτσι τότε δεν ξέρεις σε τί ισοτιμία αγοράζεις, άρα ουσιαστικά πόσο χρεώθηκες μέχρι να ολοκληρωθούν όλα τα στάδια.
Δεύτερον δεν ταιριάζει με το ότι οι δεύτερες και τρίτες χρεώσεις δεν κράτησαν 1-2 μέρες για όλες τις αγορές· τόσες ήταν για την τελευταία αγορά, για τις προηγούμενες κράτησαν εβδομάδα.
Τρίτον δεν εξηγεί γιατί τρεις οι εμφανιζόμενες προσωρινά χρεώσεις (1+2) αντί των λογικών δύο (1+1).
Τέταρτον δεν εξηγεί γιατί εξαφανίσθηκαν τελείως οι δεύτερες και τρίτες χρεώσεις άμα τη αλλαγή από εξουσιοδότηση σε αγορά· τώρα θα έπρεπε να είναι δύο οι εμφανιζόμενες χρεώσεις ανά αγορά (καθ'αυτό πόσο αγοράς+τρ.χρέωση/προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος) αλλά αντ'αυτού είναι μόνο μία (καθ'αυτό ποσό αγοράς).
Πέμπτον δεν εξηγεί γιατί δεν εμφανίζονται καθόλου σχετικές τραπεζικές χρεώσεις/προμήθειες σε όλο το ιστορικό κινήσεων με την σχετική αλλαγή και πάροδο του χρόνου.

runner70
22-04-18, 13:54
Πρώτον αυτό από μόνο του θα ήταν πολύ κουλό δεδομένου ότι αν είναι έτσι τότε δεν ξέρεις σε τί ισοτιμία αγοράζεις, άρα ουσιαστικά πόσο χρεώθηκες μέχρι να ολοκληρωθούν όλα τα στάδια.


ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο γινεται.

manoulamou
22-04-18, 14:19
Τελικα και συνολικα, σε συνεφεραν οι προσφατες μεσω Εθνικης αγορες. περισσοτερο απ ο,τι με την Πειραιως;

ioetisap
22-04-18, 16:38
Φυσικά και με συμφέρουν αφού μικροαγορές ήταν οι περι ων ο λόγος· μόνο αγορές μικροαγορές μικροπροϊόντων κάνω ουσιαστικά -αλλά συχνά πολλές- οπότε το 1€ προμήθεια ελάχιστη ανά αγορά της Πειραιώς θα ήταν τρελή κλεψιά και σοβαρό, ουσιώδες % επιπλέον κόστος (ενιότε μεγαλύτερο της καθ'αυτήν αξίας του προϊόντος).
Απλά κατά τ'άλλα προσπαθώ να βγάλω άκρη με τα τρελά του συστήματος της Εθνικής.

ΥΓ Προσθέτως η σχετική προμήθεια μετά το ελάχιστο της Πειραιώς είναι 2% αντί 1% της Εθνικής οπότε ούτως ή άλλως θα με συνέφερε η δε ceteris paribus.

stelakis1914
25-04-18, 19:59
Έχω παρατηρήσει ότι η εθνική τράπεζα δεν καταχωρεί στις συναλλαγές -που περιλαμβάνονται στο χτίσιμο του αφορολόγητου- την εξόφληση λογαριασμών της ΕΥΑΘ. Τα μέλη από την Θεσσαλονίκη έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο στην εξόφληση των λογαριασμών ύδρευσης;

JethroTull
26-04-18, 00:08
Χρησιμοποιεί κανείς το https://www.yellowday.gr/ της πειραιώς;

Προσπαθώ να αγοράσω μια προσφορά, αλλά δεν δέχεται καμία κάρτα μου. Δοκίμασα με 2 visa Πειραιώς και μια Mastercard eurobank μου βγάζει συνέχεια "λάθος αριθμός κάρτας".

manoulamou
26-04-18, 10:46
Έχω παρατηρήσει ότι η εθνική τράπεζα δεν καταχωρεί στις συναλλαγές -που περιλαμβάνονται στο χτίσιμο του αφορολόγητου- την εξόφληση λογαριασμών της ΕΥΑΘ. Τα μέλη από την Θεσσαλονίκη έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο στην εξόφληση των λογαριασμών ύδρευσης;
Δεν ξερω τι γινεται εκει πανου με την ΕΥΑΘ, εμεις οι χαμουτζηδες παντως για το 2017 μια χαρα αναφερεται η ΕΥΔΑΠ. Το καλυτερο μας συμβαινει στο 2018: ενω η πρωτη εξοφληση εμφανιστηκε αυτοματα, λιγες μερες μετα εξαφανιστηκε και εκτοτε ΕΥΔΑΠ γιοκ στο Αφορολογητο του i-bank!
:lol::rolleyes:

stelakis1914
26-04-18, 12:54
Από ότι καταλαβαίνω με τους λογαριασμούς του νερού πρέπει να υπάρχει ένα θέμα γενικότερα. Σε εμένα οι πληρωμές στην ΕΥΑΘ μέσω internet banking της εθνικής τράπεζας, δεν φαίνονται στο αφορολόγητο του 2017 ούτε του 2018.

Thanasis159
26-04-18, 15:29
Χρησιμοποιεί κανείς το Curve (https://www.imaginecurve.com/); Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα υπηρεσία αλλά δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει στην Ελλάδα και ψάχνω να δω αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς. Εγγράφτηκα προχθές (btw αν σε κάνει refer κάποιος, προσπερνάς την σειρά αναμονής που υπάρχει και παίρνεις 5 GBP δώρο, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να μοιραστώ τον δικό μου με PM) και αναμένω την κάρτα σύντομα. Κυρίως με ενδιαφέρει αν με μόνο αυτή την κάρτα μπορείς να κάνεις ανάληψη από όποια κάρτα ελληνική έχεις συνδέσει, χωρίς προμήθεια και χωρίς να κουβαλάς όλες τις κάρτες σου μαζί.

dimtz
26-04-18, 15:30
Καλησπερα στην παρεα, θελω να αυξησω σε μια χρεωστικη τραπεζας eurobank το ημερησιο οριο αναληψης ,γινετε μεσα απο το e-banking να το κανω; αν ναι πως;
edit τελικα εμαθα πως, με europhone banking ,αλλος τροπος δεν υπαρχει (εκτος και αν περασω απο καταστημα)

spartak
26-04-18, 16:20
Χρησιμοποιεί κανείς το Curve (https://www.imaginecurve.com/); Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα υπηρεσία αλλά δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει στην Ελλάδα και ψάχνω να δω αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς. Εγγράφτηκα προχθές (btw αν σε κάνει refer κάποιος, προσπερνάς την σειρά αναμονής που υπάρχει και παίρνεις 5 GBP δώρο, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να μοιραστώ τον δικό μου με PM) και αναμένω την κάρτα σύντομα. Κυρίως με ενδιαφέρει αν με μόνο αυτή την κάρτα μπορείς να κάνεις ανάληψη από όποια κάρτα ελληνική έχεις συνδέσει, χωρίς προμήθεια και χωρίς να κουβαλάς όλες τις κάρτες σου μαζί.

Ανάληψη μπορείς να κάνεις (νομίζω μέχρι 200 ευρω/μήνα) αλλά έχει προμήθεια που δε θυμάμαι πόσο είναι.

tiffany
26-04-18, 21:42
Σήμερα έκανα λογαριασμό στην EFG και ξεκίνησα με το αριστερό. Έβαλα τα στοιχεία ΑΚΡΙΒΩΣ όπως μου είπε η υπάλληλος για να φτιάξω το ebanking και κλειδώθηκα απ' έξω. Πήρα τηλέφωνο και με "γείωσαν" καθώς δεν έχω phone banking. Οπότε πάλι στο κατάστημα. Με βλέπω να σηκώνω τα χρήματα και να τα βάζω πίσω στην Alpha ή την Πειραιώς. Τόσα χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

chriszah
27-04-18, 10:07
Χρησιμοποιεί κανείς το Curve (https://www.imaginecurve.com/); Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα υπηρεσία αλλά δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει στην Ελλάδα και ψάχνω να δω αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς. Εγγράφτηκα προχθές (btw αν σε κάνει refer κάποιος, προσπερνάς την σειρά αναμονής που υπάρχει και παίρνεις 5 GBP δώρο, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να μοιραστώ τον δικό μου με PM) και αναμένω την κάρτα σύντομα. Κυρίως με ενδιαφέρει αν με μόνο αυτή την κάρτα μπορείς να κάνεις ανάληψη από όποια κάρτα ελληνική έχεις συνδέσει, χωρίς προμήθεια και χωρίς να κουβαλάς όλες τις κάρτες σου μαζί.

Σου δίνει IBAN; Αν όχι τότε οι paysera, n26 & revolut είναι πολύ καλύτερες υλοποιήσεις

Thanasis159
27-04-18, 10:48
Δεν είναι λογαριασμός, σαν αυτές τις επιλογές που αναφέρεις. Στην ουσία είναι μια κάρτα πάνω στην οποία συνδέεις όλες τις δικές σου και κουβαλάς μόνο επιλέγοντας μέσω της εφαρμογής ποια θα χρεώνεις κάθε φορά κτλ (δες και το link για παραπάνω πληροφορίες).


Ανάληψη μπορείς να κάνεις (νομίζω μέχρι 200 ευρω/μήνα) αλλά έχει προμήθεια που δε θυμάμαι πόσο είναι.

Are there any fees for withdrawing cash with Curve?
At the moment fees will only be applied when you make withdrawals (or purchases) in a different currency to your underlying bank account. We do the currency exchange for you at a wholesale rate, and we add 1% FX fee to cover the underlying costs.

Άρα βάσει αυτού, δεν έχεις. Είσαι σίγουρος για την ύπαρξη προμήθειας;

spartak
27-04-18, 20:38
Δεν είναι λογαριασμός, σαν αυτές τις επιλογές που αναφέρεις. Στην ουσία είναι μια κάρτα πάνω στην οποία συνδέεις όλες τις δικές σου και κουβαλάς μόνο επιλέγοντας μέσω της εφαρμογής ποια θα χρεώνεις κάθε φορά κτλ (δες και το link για παραπάνω πληροφορίες).



Are there any fees for withdrawing cash with Curve?
At the moment fees will only be applied when you make withdrawals (or purchases) in a different currency to your underlying bank account. We do the currency exchange for you at a wholesale rate, and we add 1% FX fee to cover the underlying costs.

Άρα βάσει αυτού, δεν έχεις. Είσαι σίγουρος για την ύπαρξη προμήθειας;

Σε άλλο φόρουμ το ανέφερε χρήστης της υπηρεσίας, εγω την εχω αλλα δεν έχω κάνει ανάληψη.

Arcade
03-05-18, 12:24
Πρόσφατα έμαθα ότι η Πειραιώς δεν χρεώνει πλέον προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος 2% για αγορές εκτός ζώνης Ευρώ όπως ίσχυε μέχρι πρότινως, αλλά εφαρμόζει ελάχιστη χρέωση 1€. :mad:

Γνωρίζει κανείς αν αυτό ισχύει και για τις υπόλοιπες τράπεζες;
Στην Εθνική συγκεκριμένα πήρα τηλέφωνο και ο μόνος υπάλληλος που φάνηκε να ξέρει το θέμα μου είπε ότι δεν υπάρχει καν τέτοια προμήθεια. Χρησιμοποιεί κανείς χρεωστική της Εθνικής για αγορές εκτός ζώνης ευρώ ώστε να μας πει τι ισχύει; :hmm:

YAziDis
03-05-18, 14:07
Επακριβώς δε θα απαντήσω, αλλά πέρσι είχα κάνει ένα ταξίδι Αμερική, και είχα άγνοια προσωπικά, μέχρι που η γυναίκα μου πήρε ένα τηλέφωνο στις τράπεζες για να ενημερώσει πως θα ταξιδέψουμε εκτός Ευρώπης. Η Πειραιώς όπως ακριβώς τα λες, χρέωνε ένα εφάπαξ ποσό + κάποιο ποσοστό επί της αγοράς με ανώτατο όριο αν θυμάμαι καλά τα 6 ευρώ. Στην Εθνική που είχε πάρει δεν υπήρχαν χρεώσεις. Το ίδιο ισχύει και με την Alpha Bank που έχω εγώ, αλλά βέβαια οι δικές μου κάρτες είναι πιστωτικές, οπότε όλο το ταξίδι το χρεώσαμε σε μένα για να μην υπάρχουν προμήθειες. Η Eurobank είχε και αυτή μια παρόμοια πολιτική με την Πειραιώς, με εφάπαξ χρεώσεις νομίζω + ποσοστό επί της αγοράς. Σε γενικές γραμμές η Alpha Bank με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο στην Αμερική.

Εδώ να σε ενημερώσω πως αν ταξιδεύεις συχνά εκτός Ευρώπης, ή γενικά αν δε βαριέσαι, πολλοί λένε και για τη Revolut που τις προηγούμενες μέρες έκανε και επίσημο launch στη χώρα μας, και εγώ προσωπικά έχω ανοίξει και λογαριασμό και στην N26.
Στην τελευταία, ανοίγεις πανεύκολα λογαριασμό, προσωπικά δήλωσα το διαβατήριο μου, και στη 1 τη νύχτα μέσω της εφαρμογής με live video chat έκανα επαλήθευση τον λογαριασμό μου. Μέσα σε 2 βδομάδες περίπου σου έρχεται χρεωστική κάρτα Mastercard, και δεν υπάρχουν χρεώσεις διατήρησης λογαριασμού. Είναι εγγυημένη από τη Γερμανική ομοσπονδία των τραπεζών και με εγγύηση καταθέσεων. Εγώ εκεί έστειλα λίγα λεφτά το προηγούμενο διάστημα επειδή έκανα ένα ταξίδι στη Σουηδία (έχουν κορώνες για νόμισμα) οπότε πλήρωνα με αυτή, διότι δίνει καλύτερο συνάλλαγμα σε σχέση με τις Ελληνικές τράπεζες.

Arcade
03-05-18, 14:18
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά βασικά ενδιαφέρομαι για το θέμα των διαδικτυακών αγορών εκτός ζώνης Ευρώ, δηλαδή αν αγοράσω κάτι σε δολάρια να μην πληρώνω κερατιάτικα προμήθεια στις τράπεζες. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μια χρεωστική της Πειραιώς συνδεδεμένη με το Paypal, αλλά αν είναι να πληρώνω 1€ καπέλο σε κάθε αγορά θα την καταργήσω.

Αν όντως ισχύει ότι η Εθνική δεν χρεώνει τέτοια προμήθεια τότε εννοείται θα πάω εκεί, αλλά προσπαθώ να σιγουρευτώ ότι όντως είναι έτσι γιατί οι υπάλληλοί τους δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα ενημερωμένοι...

YAziDis
03-05-18, 14:34
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά βασικά ενδιαφέρομαι για το θέμα των διαδικτυακών αγορών εκτός ζώνης Ευρώ, δηλαδή αν αγοράσω κάτι σε δολάρια να μην πληρώνω κερατιάτικα προμήθεια στις τράπεζες. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μια χρεωστική της Πειραιώς συνδεδεμένη με το Paypal, αλλά αν είναι να πληρώνω 1€ καπέλο σε κάθε αγορά θα την καταργήσω.

Αν όντως ισχύει ότι η Εθνική δεν χρεώνει τέτοια προμήθεια τότε εννοείται θα πάω εκεί, αλλά προσπαθώ να σιγουρευτώ ότι όντως είναι έτσι γιατί οι υπάλληλοί τους δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα ενημερωμένοι...

Είσαι σίγουρος ότι και για τις διαδικτυακές αγορές χρεώνει το 1 ευρώ καπέλο η Πειραιώς; Διότι μου ακούγεται κουλό. Αυτό το κάνει νομίζω αν πχ είσαι στην Αμερική και πληρώσεις σε δολάρια και όχι για αγορές μέσω ιντερνετ. Αν θες ξανατσέκαρέ το.

Arcade
03-05-18, 14:42
Το έχω τσεκάρει 100%. Το θέμα είναι αν το χρεώνουν και οι υπόλοιπες τράπεζες.

spartak
03-05-18, 18:57
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά βασικά ενδιαφέρομαι για το θέμα των διαδικτυακών αγορών εκτός ζώνης Ευρώ, δηλαδή αν αγοράσω κάτι σε δολάρια να μην πληρώνω κερατιάτικα προμήθεια στις τράπεζες. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μια χρεωστική της Πειραιώς συνδεδεμένη με το Paypal, αλλά αν είναι να πληρώνω 1€ καπέλο σε κάθε αγορά θα την καταργήσω.

Αν όντως ισχύει ότι η Εθνική δεν χρεώνει τέτοια προμήθεια τότε εννοείται θα πάω εκεί, αλλά προσπαθώ να σιγουρευτώ ότι όντως είναι έτσι γιατί οι υπάλληλοί τους δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα ενημερωμένοι...

Η χρεωστική της ΕΤΕ χρεωνει 1% προμήθεια επί του ποσού αγοράς σε συνάλλαγμα χωρίς ελάχιστη χρεωση.

Arcade
03-05-18, 20:25
Ευχαριστώ πολύ spartak!

Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο αν είναι ΕΘΝΟCASH PLUS ή Mastercard;

user2163
03-05-18, 20:29
Αν εννοείς τη maestro δεν τη δίνει πλέον.Αν την είχες καλό θα είναι να την αλλάξεις διότι δεν γίνεται δεκτή σε πολλά μέρη.

Πάντως ναι και σε αυτή ισχύει το 1% χωρίς ελάχιστη ή μέγιστη χρέωση.

Arcade
03-05-18, 20:35
Όχι δεν εννοώ την Maestro, την Mastercard Debit εννοώ:

https://i.colnect.net/b/3463/649/Go-4-more.jpg

sdikr
03-05-18, 20:41
Όχι δεν εννοώ την Maestro, την Mastercard Debit εννοώ:

https://i.colnect.net/b/3463/649/Go-4-more.jpg

η ΕΘΝΟCASH PLUS ήταν η maestro

jkoukos
03-05-18, 20:41
Και οι 2 πιστωτικές της ΕΤΕ (Mastercard και Visa) δεν έχουν κάποια άλλη χρέωση, σε οποιοσδήποτε αγορές (εγχώριες, στην ΕΕ ή σε τρίτες χώρες), πέραν της ισοτιμίας του συναλλάγματος.
H πρώην Maestro μεταλλάχθηκε σε Mastercard Debit και νομίζω ότι ισχύουν ότι και πριν, δηλαδή έχει χρέωση αλλά δεν την χρησιμοποιώ για αγορές από το εξωτερικό.

sdikr
03-05-18, 20:44
Και οι 2 πιστωτικές της ΕΤΕ (Mastercard και Visa) δεν έχουν κάποια άλλη χρέωση, σε οποιοσδήποτε αγορές (εγχώριες, στην ΕΕ ή σε τρίτες χώρες), πέραν της ισοτιμίας του συναλλάγματος.

Το πρόβλημα είναι στις χρεωστικές

jkoukos
03-05-18, 20:46
Έκανα ξανά διόρθωση. Είχα γράψει και την δεύτερη σειρά και μάλλον κατά λάθος την έσβησα όλη πριν.

Arcade
03-05-18, 20:56
Και οι 2 πιστωτικές της ΕΤΕ (Mastercard και Visa) δεν έχουν κάποια άλλη χρέωση, σε οποιοσδήποτε αγορές (εγχώριες, στην ΕΕ ή σε τρίτες χώρες), πέραν της ισοτιμίας του συναλλάγματος.
Δηλαδή σε αγορές εκτός ζώνης Ευρώ με πιστωτική της ΕΤΕ δεν υπάρχει ούτε η προμήθεια 1% επί του ποσού που ισχύει για τις χρεωστικές;

spartak
03-05-18, 20:58
Σε αγορές εκτός ζώνης Ευρώ με χρεωστική της ΕΤΕ υπάρχει προμήθεια 1% επί του ποσού;

Ναι έτσι ακριβώς

runner70
03-05-18, 22:05
Επακριβώς δε θα απαντήσω, αλλά πέρσι είχα κάνει ένα ταξίδι Αμερική, και είχα άγνοια προσωπικά, μέχρι που η γυναίκα μου πήρε ένα τηλέφωνο στις τράπεζες για να ενημερώσει πως θα ταξιδέψουμε εκτός Ευρώπης. Η Πειραιώς όπως ακριβώς τα λες, χρέωνε ένα εφάπαξ ποσό + κάποιο ποσοστό επί της αγοράς με ανώτατο όριο αν θυμάμαι καλά τα 6 ευρώ. Στην Εθνική που είχε πάρει δεν υπήρχαν χρεώσεις. Το ίδιο ισχύει και με την Alpha Bank που έχω εγώ, αλλά βέβαια οι δικές μου κάρτες είναι πιστωτικές, οπότε όλο το ταξίδι το χρεώσαμε σε μένα για να μην υπάρχουν προμήθειες...

Αν αναφερεσαι στις χρεωστικες τους (Πειραιως και Εθνικη), δεν είχε ποτέ η Πειραιώς εφάπαξ ποσό σε συναλλαγες ξενου νομισματος παρα 2% επι της αξίας με max τα 6€. Πριν 1,5 μηνα επεβαλε ελαχιστη χρεωση 1€ και μεγιστο 30€ διατηρωντας το ποσοστό στο 2%. Η Εθνικη από την αλλη οταν εβγαλε την mastercard πραγματι δεν ειχε προμηθεια αλλα απο περισυ έχει 1% χωρίς min και max. Δυστυχως πλεον ολοι βαζουν κερατιατικα και ετσι δεν συμφερει η συχνη χρηση τους σε ξενο νομισμα.

YAziDis
04-05-18, 02:24
Αν αναφερεσαι στις χρεωστικες τους (Πειραιως και Εθνικη), δεν είχε ποτέ η Πειραιώς εφάπαξ ποσό σε συναλλαγες ξενου νομισματος παρα 2% επι της αξίας με max τα 6€. Πριν 1,5 μηνα επεβαλε ελαχιστη χρεωση 1€ και μεγιστο 30€ διατηρωντας το ποσοστό στο 2%. Η Εθνικη από την αλλη οταν εβγαλε την mastercard πραγματι δεν ειχε προμηθεια αλλα απο περισυ έχει 1% χωρίς min και max. Δυστυχως πλεον ολοι βαζουν κερατιατικα και ετσι δεν συμφερει η συχνη χρηση τους σε ξενο νομισμα.

Ληστρικές τεχνικές δηλαδή.. Τέσπα, λύσεις πλέον υπάρχουν, οπότε δε θα τους περάσει.

kourampies
04-05-18, 04:40
Αν αναφερεσαι στις χρεωστικες τους (Πειραιως και Εθνικη), δεν είχε ποτέ η Πειραιώς εφάπαξ ποσό σε συναλλαγες ξενου νομισματος παρα 2% επι της αξίας με max τα 6€. Πριν 1,5 μηνα επεβαλε ελαχιστη χρεωση 1€ και μεγιστο 30€ διατηρωντας το ποσοστό στο 2%. Η Εθνικη από την αλλη οταν εβγαλε την mastercard πραγματι δεν ειχε προμηθεια αλλα απο περισυ έχει 1% χωρίς min και max. Δυστυχως πλεον ολοι βαζουν κερατιατικα και ετσι δεν συμφερει η συχνη χρηση τους σε ξενο νομισμα.

Αισχρό νταβατζιλίκι της Πειραιώς, κρίμα γιατί κάποτε ήταν πρωτοπόρος τράπεζα και σε υπηρεσίες και χρεώσεις, και οι περισσότεροι που κάνουμε ιντερνετικές αγορές από τα early 00s ξεκινήσαμε από αυτήν. Προσωπικά έχω σταματήσει να την χρησιμοποιώ καιρό, αλλά γενικά κάνει ολοταχώς βήματα προς τα πίσω (χρεώσεις πληρωμών, χρεώσεις alerts, προμήθειες).

Προσωπικά δεν έχω ευρώ στις ελληνικές τράπεζες πλέον, πέρα από ότι χρησιμοποιώ για βενζίνη και supermarket, όπου υπάρχουν επιστροφές.

Παρόλο το φιάσκο των capital controls, ήμουν διατεθειμένος να στηρίξω τις ελληνικές τράπεζες μετά την (εν μέρει) απελευθέρωση των ιντερνετικών συναλλαγών, αλλά εκεί που πήγα να αποκτήσω μια ελάχιστη εμπιστοσύνη κατάφεραν να με κάνουν να τις σιχαθώ ακόμα περισσότερο, οπότε μόνο revolut και αντίστοιχες υπηρεσίες από εδώ και πέρα.

cool11
04-05-18, 10:23
Αν αναφερεσαι στις χρεωστικες τους (Πειραιως και Εθνικη), δεν είχε ποτέ η Πειραιώς εφάπαξ ποσό σε συναλλαγες ξενου νομισματος παρα 2% επι της αξίας με max τα 6€. Πριν 1,5 μηνα επεβαλε ελαχιστη χρεωση 1€ και μεγιστο 30€ διατηρωντας το ποσοστό στο 2%. Η Εθνικη από την αλλη οταν εβγαλε την mastercard πραγματι δεν ειχε προμηθεια αλλα απο περισυ έχει 1% χωρίς min και max. Δυστυχως πλεον ολοι βαζουν κερατιατικα και ετσι δεν συμφερει η συχνη χρηση τους σε ξενο νομισμα.

Καλα κανω εγω και αφηνω το paypal τη μετατροπη συναλλαγματος, και δεν εχω ορισει να κανει την μετατροπη η Πειραιως.
Με τα νεα δεδομενα, συμφερει αραγε να κανει την μετατροπη το paypal ή η Πειραιως;

sdikr
04-05-18, 10:58
Καλα κανω εγω και αφηνω το paypal τη μετατροπη συναλλαγματος, και δεν εχω ορισει να κανει την μετατροπη η Πειραιως.
Με τα νεα δεδομενα, συμφερει αραγε να κανει την μετατροπη το paypal ή η Πειραιως;

Με τα παλιά σύμφερε η Πειραιώς, με τα νέα συμφέρει το paypal για μικροαγορές

Arcade
04-05-18, 12:06
Με τα παλιά σύμφερε η Πειραιώς, με τα νέα συμφέρει το paypal για μικροαγορές

Αυτό ισχύει και για τις υπόλοιπες τράπεζες (πχ ΕΤΕ);

yyy
04-05-18, 12:16
Αυτό ισχύει και για τις υπόλοιπες τράπεζες (πχ ΕΤΕ);

Τι ρωτάτε τώρα... Κάθε τράπεζα έχει άλλες προμήθειες/χρεώσεις. Άλλες το paypal. Ας δει ο καθένας τις χρεώσεις της τράπεζας που χρησιμοποιεί και ας συγκρίνει με εκείνες του paypal. Πιθανώς μέχρι ένα ποσό να συμφέρει το paypal, μετά η τράπεζα. Εξαρτάται... Επίσης, να λάβετε υπόψη σας ότι άλλη ισοτιμία μετατροπής δίνει το paypal, άλλο η κάθε κάρτα! Θέλει λίγο ψάξιμο. Όποιος δεν έχει όρεξη να το κάνει, βγάζει μέσα σε 5 λεπτά μια Revolut και ξέρει ότι συμφέρει για όλες τις αγορές με συνάλλαγμα ανεξαρτήτως ύψους πληρωμής, τόσο ως προς το paypal, όσο και ως προς όλες τις ελληνικές κάρτες!

spartak
04-05-18, 14:17
Μια παρατήρηση για τη revolut. Αν κάποιος σχεδιάζει να ανοίξει για να αποφεύγει τις χρεώσεις των τραπεζών για αγορές σε άλλα νομίσματα εκτός ευρώ, ας λάβει υπόψιν ότι κοστίζει 1 ευρω το κάθε έμβασμα προς τη revolut (από τις 4 μεγάλες τράπεζες). Αυτο σημαίνει ότι αν στείλει 100 ευρω έμβασμα τότε θα υπολογίζει 1% επιπλέον στη χρεωση άρα έρχεται περίπου στα επίπεδα της χρεωστικής της Εθνικής. Αν στείλει μικρότερο ποσό για εμβασμα τότε το ποσοστό αυξάνεται (π.χ. αν στείλει 50 ευρω γίνεται 2% επιπλέον κλπ). Αρα συμφέρει για αποστολές μεγαλύτερων ποσών/έμβασμα

cool11
04-05-18, 14:19
Μια παρατήρηση για τη revolut. Αν κάποιος σχεδιάζει να ανοίξει για να αποφεύγει τις χρεώσεις των τραπεζών για αγορές σε άλλα νομίσματα εκτός ευρώ, ας λάβει υπόψιν ότι κοστίζει 1 ευρω το κάθε έμβασμα προς τη revolut (από τις 4 μεγάλες τράπεζες). Αυτο σημαίνει ότι αν στείλει 100 ευρω έμβασμα τότε θα υπολογίζει 1% επιπλέον στη χρεωση άρα έρχεται περίπου στα επίπεδα της χρεωστικής της Εθνικής. Αν στείλει μικρότερο ποσό για εμβασμα τότε το ποσοστό αυξάνεται (π.χ. αν στείλει 50 ευρω γίνεται 2% επιπλέον κλπ). Αρα συμφέρει για αποστολές μεγαλύτερων ποσών/έμβασμα

Με μπερδεψες. Απο τη μια λες για 1ευρω, και ισχυει γιατι το ξερω απο Πειραιως που κανω top up εμβασμα στο paypal balance μου, και ειναι ανεξαρτητως ποσου(ή μεχρι καποιες χιλιαδες νομιζω),
και απο την αλλη λες για 1% κλπ.
Δεν νομιζω οτι τα τραπεζικα εμβασματα εχουν προμηθεια με ποσοστο, αλλα μονο με φιξ ποσο.

jkoukos
04-05-18, 14:28
Άλλο έγραψε, αλλά δεν το κατάλαβες.
Φυσικά η προμήθεια είναι σταθερή στο 1€. Αλλά αν την υπολογίσεις ως ποσοστό στο έμβασμα που κάνεις, είναι ασύμφορη σε μικρά ποσά.

slalom
04-05-18, 22:51
Μια παρατήρηση για τη revolut. Αν κάποιος σχεδιάζει να ανοίξει για να αποφεύγει τις χρεώσεις των τραπεζών για αγορές σε άλλα νομίσματα εκτός ευρώ, ας λάβει υπόψιν ότι κοστίζει 1 ευρω το κάθε έμβασμα προς τη revolut (από τις 4 μεγάλες τράπεζες). Αυτο σημαίνει ότι αν στείλει 100 ευρω έμβασμα τότε θα υπολογίζει 1% επιπλέον στη χρεωση άρα έρχεται περίπου στα επίπεδα της χρεωστικής της Εθνικής. Αν στείλει μικρότερο ποσό για εμβασμα τότε το ποσοστό αυξάνεται (π.χ. αν στείλει 50 ευρω γίνεται 2% επιπλέον κλπ). Αρα συμφέρει για αποστολές μεγαλύτερων ποσών/έμβασμα
Ειναι καλυτερα τα πραγματα απο ο,τι τα περουσιαζεις

Σημερινη αγορα $11,11 με χρεωσε 9,29€

Κανε τους υπολογισμους σου

spartak
04-05-18, 23:09
Ειναι καλυτερα τα πραγματα απο ο,τι τα περουσιαζεις

Σημερινη αγορα $11,11 με χρεωσε 9,29€

Κανε τους υπολογισμους σου

Ξαναδιάβασε τι έγραψα και πες μου τι σχέση έχει αυτό που γράφεις

slalom
04-05-18, 23:44
Μια χαρα καταλαβα

Δες τη σημερινη ισοτιμια της ΕΤΕ και συγκρινε με της revolut που εγραψα

runner70
05-05-18, 00:02
Μια χαρα καταλαβα

Δες τη σημερινη ισοτιμια της ΕΤΕ και συγκρινε με της revolut που εγραψα

Δεν καταλαβες τι εγραψε. Δεν μιλαει για την ισοτιμια της revolut αλλα για την προμηθεια 1€ που πληρωνεις απο τις συστημικες τραπεζες για να γεμισεις την revolut και να κανεις αγορες. Αν γεμιζει καποιος με 50€ ή 100€ στην revolut τοτε στην ουσια πληρωνει 1-2% για καθε αγορα που θα κανει με αυτήν και οχι μονο σε αυτες που εχει μετατροπη νομισματος.

Andreaslar
05-05-18, 00:06
Ναι, αν στέλνεις π.χ. 20€ στην Revolut μέσω εμβάσματος (χρέωση 1€) ώστε να κάνεις μια αγορά 15-20€ μέσω της Revolut για να γλυτώσεις τα "κερατιάτικα" των Ελληνικών Τραπεζών, πιθανόν να μην συμφέρει.

Εγώ την χρησιμοποιώ αποκλειστικά στα ταξίδια μου, ειδικά σε χώρες χωρίς €, μόνο Revolut.

@ ADSLgr.com All rights reserved.