PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 [108] 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

slalom
05-05-18, 16:42
Δεν καταλαβες τι εγραψε. Δεν μιλαει για την ισοτιμια της revolut αλλα για την προμηθεια 1€ που πληρωνεις απο τις συστημικες τραπεζες για να γεμισεις την revolut και να κανεις αγορες. Αν γεμιζει καποιος με 50€ ή 100€ στην revolut τοτε στην ουσια πληρωνει 1-2% για καθε αγορα που θα κανει με αυτήν και οχι μονο σε αυτες που εχει μετατροπη νομισματος.
Και ξαναλεω, συμφερει το εμβασμα, δες τις ισοτιμιες
Και σε € να πληρωσεις, παλι συμφερει σε περιπτωση που ακυρωσεις την παραγγελια, γιατι θα παρεις ταα λεφτα σου πισω πολυ πιο γρηγορα απο ό,τι στις ελληνικες τραπεζες

jkoukos
05-05-18, 16:58
Βρε συ έχεις κολλήσει. Τι σχέση έχουν οι ισοτιμίες με την προμήθεια αποστολής εμβάσματος; Όσο σχέση έχουν τα μήλα με τα πορτοκάλια, δηλαδή καμία.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ανέφερε ο φίλος και σου εξηγούν και οι άλλοι.

Αυτό που λένε είναι ότι αν θέλεις να αγοράσεις κάτι που κοστίζει π.χ. 20€ και στείλεις έμβασμα αυτό ακριβώς το ποσό στη Revolut, θα πληρώσεις 1€ στην τράπεζα. Εε λοιπόν αυτό το 1€ ισούται με 5% προμήθεια. Νομίζεις ότι θα έχεις κέρδος από την ισοτιμία της Revolut κοντά σε αυτό το ποσοστό;

kourampies
05-05-18, 17:04
Βρε συ έχεις κολλήσει. Τι σχέση έχουν οι ισοτιμίες με την προμήθεια αποστολής εμβάσματος; Όσο σχέση έχουν τα μήλα με τα πορτοκάλια, δηλαδή καμία.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ανέφερε ο φίλος και σου εξηγούν και οι άλλοι.

Αυτό που λένε είναι ότι αν θέλεις να αγοράσεις κάτι που κοστίζει π.χ. 20€ και στείλεις έμβασμα αυτό ακριβώς το ποσό στη Revolut, θα πληρώσεις 1€ στην τράπεζα. Εε λοιπόν αυτό το 1€ ισούται με 5% προμήθεια. Νομίζεις ότι θα έχεις κέρδος από την ισοτιμία της Revolut κοντά σε αυτό το ποσοστό;

Στα 20 ευρώ όχι. Στις 40 λίρες περίπου ερχόμαστε στα ίδια επίπεδα συμπεριλαμβανομένου του 1€. Η Revolut εκτός από το ότι δεν έχει 1% προμήθεια, έχει και καλύτερες ισοτιμίες.

jkoukos
05-05-18, 18:07
Δεν διαφωνώ καθόλου. Αυτό που γράψαμε πριν, είναι ότι δεν συμφέρει η Revolut σε εμβάσματα κάτω από κάποιο πόσο, που το ορίζεις στις 40£ κι εμείς στα 50€.

Για τις χρωστικές δεν έχω άποψη, αλλά στις πιστωτικές της ΕΤΕ σε διαβεβαιώ ότι έχουν την ίδια ισοτιμία με την Revolut και χωρίς προμήθεια όπως αυτή. Τον τελευταίο χρόνο με την χαλάρωση των cc, σπανίως χρησιμοποιώ την Revolut, εκτός της περίπτωσης που λόγω cc δεν είναι δυνατή η χρήση κάρτας της ΕΤΕ.

slalom
05-05-18, 19:13
Αυτό που λένε είναι ότι αν θέλεις να αγοράσεις κάτι που κοστίζει π.χ. 20€ και στείλεις έμβασμα αυτό ακριβώς το ποσό στη Revolut, θα πληρώσεις 1€ στην τράπεζα. Εε λοιπόν αυτό το 1€ ισούται με 5% προμήθεια. Νομίζεις ότι θα έχεις κέρδος από την ισοτιμία της Revolut κοντά σε αυτό το ποσοστό;
Στο ξανα εξηγει ο φιλος απο κατω

Στα 20 ευρώ όχι. Στις 40 λίρες περίπου ερχόμαστε στα ίδια επίπεδα συμπεριλαμβανομένου του 1€. Η Revolut εκτός από το ότι δεν έχει 1% προμήθεια, έχει και καλύτερες ισοτιμίες.


Για τις χρωστικές δεν έχω άποψη, αλλά στις πιστωτικές της ΕΤΕ σε διαβεβαιώ ότι έχουν την ίδια ισοτιμία με την Revolut και χωρίς προμήθεια όπως αυτή. Τον τελευταίο χρόνο με την χαλάρωση των cc, σπανίως χρησιμοποιώ την Revolut, εκτός της περίπτωσης που λόγω cc δεν είναι δυνατή η χρήση κάρτας της ΕΤΕ.
Σε καμια περιπτωση
τιμη revo 1€=1,1962$ (στις 4/5 η αγορα που εκανα)
απο ΕΤΕ 1€=1,1675$ (στις 4/5)
https://www.nbg.gr/el/treasury

~2,5% καπελο να μη μιλησω για διαφορετικες τιμες αγορας/πωλησης

τωρα που ανεβηκε το $ στο 1,19 απο το 1,23 που ηταν πριν 2 μηνες, εγω εβγαλα ενα 30ρι
αν το εκανα στην ΕΤΕ θα εχανα κιολας!

spartak
05-05-18, 20:33
Στο ξανα εξηγει ο φιλος απο κατω



Σε καμια περιπτωση
τιμη revo 1€=1,1962$ (στις 4/5 η αγορα που εκανα)
απο ΕΤΕ 1€=1,1675$ (στις 4/5)
https://www.nbg.gr/el/treasury

~2,5% καπελο να μη μιλησω για διαφορετικες τιμες αγορας/πωλησης

τωρα που ανεβηκε το $ στο 1,19 απο το 1,23 που ηταν πριν 2 μηνες, εγω εβγαλα ενα 30ρι
αν το εκανα στην ΕΤΕ θα εχανα κιολας!

Οι τιμές της ΕΤΕ που βλέπεις είναι για αγορά χαρτονομισμάτων. Δεν είναι οι τιμές που χρησιμοποιεί όταν κάνεις αγορές με τις κάρτες της. Είναι διαφορετικές αυτές.

jkoukos
05-05-18, 20:59
@slalom, επαναλαμβάνω δεν γνωρίζω τι ισχύει στις χρεωστικές, αλλά ξέρω πολύ καλά στις πιστωτικές.
Σε πληροφορώ λοιπόν ότι το δελτίο ημερήσιου συναλλάγματος και η όποια προμήθεια υπάρχει στις τιμές αυτού, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις ισοτιμίες των οργανισμών Visa και Mastercard και τις υπηρεσίες που παρέχουν στις πιστωτικές κάρτες της ΕΤΕ.

Αγορά από Amazon UK στις 12/3, με συνολικό ποσό 13.82£.
193499

Πληρωμή μέσω πιστωτικής Visa ETE, 15,57€. Άρα ισοτιμία 1€=0,88760£
193498

Δελτίο (https://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/Isotimies/deltia.aspx?Filter_By=15) τιμών συναλλάγματος της ΤτΕ για την ημερομηνία αγοράς, με μέση τιμή 0,88547£.
193500

Δεν έχω screenshoot της Revolut, αλλά αν πας στο ιστορικό ισοτιμιών της εφαρμογής, θα δεις ότι για την συγκεκριμένη ημερομηνία δίνει τιμή 0,88870£.

Λέω κάτι διαφορετικό από τις πραγματικές διαπιστώσεις εδώ και πάρα πολύ καιρό;

slalom
05-05-18, 21:51
Πρεπει να ψαξω μηνες πισω να βρω συναλλαγη με ελληνικη καρτα
Παντως την καλυτερη την εχει η Revo

sdikr
05-05-18, 22:04
Απο την στιγμή που ακόμα λόγο CC δεν μπορούμε να στείλουμε λεφτά μέσω χρεωστικής στην revolut, αλλά πρέπει να πληρώσουμε το 1 ευρώ, θέλει προσοχή να στέλνουμε τόσα χρήματα ώστε να βγάζουμε κέρδος στην μετατροπή σε άλλο νόμισμα.

Τον ίδιο χρόνο κάνουν τα χρήματα να επιστρέψουν στην revolut με ότι κάνει πχ η alpha, Max μια βδομάδα.

runner70
06-05-18, 02:07
Οι τιμές της ΕΤΕ που βλέπεις είναι για αγορά χαρτονομισμάτων. Δεν είναι οι τιμές που χρησιμοποιεί όταν κάνεις αγορές με τις κάρτες της. Είναι διαφορετικές αυτές.

Το αυτό.

@slalom στην περιπτωση που κερδίζεις 1% από την διαφορα ιστοιμιας με την ελληνικη τράπεζα, αν υπολογισεις και το 1€ της προμηθειας εμβασματος τοτε θα σου ερθει κοντα στα ιδια χρηματα με το αν πληρωνες με την ελληνικη καρτα (για μικροαγορες =>μικροεμβασματα). Σκοπος λοπον δεν ειναι να πληρωνεις την ιδια προμηθεια σε ξενο ιδρυμα. Για αυτο ακομα και με τα 50€ εμβασμα δεν συμφερει αλλα θελει μεγαλυτερο.

manoulamou
11-05-18, 16:29
ΑΠΟΡΙΑ εαν καποιος ειχε λογαριασμους ταμιευτηριου σε δυο τραπεζες, αλλά προ CC ειχε χρεωστικη καρτα μονον για την μια, μπορει τωρα να ζητησει εκδοση και για την δευτερη, όπου μπαινει η μισθοδοσια του;

user2163
11-05-18, 16:35
Έτσι και αλλιώς μπορούσες δεν υπήρχε περιορισμός στις χρεωστικές λόγω CC.
Επίσης το άνοιγμα λογαριασμών είναι ανοιχτό από την 1η μαρτίου 2018.

Άρα ναι μπορεί.Και πριν μπορούσε.

manoulamou
11-05-18, 17:19
Εγω μια ζωη με μια τραπεζα, την Εθνικη εχω παρε δωσε - αλλά η απορια αφορουσε την κορη, που πηγε Ροδο και της σκαναρησα ενα παλιο της βιβλιαριο αλλης τραπεζας, δεν ξερω καν εαν διαθετει ηδη χρεωστικη εκει...
Αφου ισχυει η δυνατοτης ΟΛΑ ΚΑΛΑ ζω για να μαθαινω!
:lol:

Godian
24-05-18, 18:07
Μπορεί κάποιος να μέ βοηθήσει;; θέλω να κάνω online εγγραφή στο win banking της Πειραιώς αλλά κολλάω στο σημείο που παίρνεις τηλέφωνο δίνεις τον αριθμό εγγραφής όλα καλά. Μετά θέλει pin που έδωσες κατά την εγγραφή. Ποιο pin βάζω της κάρτας αλλά τίποτα. Δεν μου έχει ζητήσει άλλο pin κατά την εγγραφή στην υπηρεσία. Μόνο αριθμό κάρτας, τηλέφωνο email και όνομα χρήστη μου ήρθε ένα μυνημα στο κινητό του έβαλα καί μετά μου ήρθε ο κωδικός εγγραφής

user2163
24-05-18, 19:09
Η κάρτα σου είναι χρεωστική;
Αν ναι πάρε ένα τηλ. στο 2103288000 και θα σε βοηθήσουν.
Θα έπρεπε ακολουθώντας τη διαδικασία με το κινήτο σου στην τράπεζα τον αριθμό της χρεωστικής σου και το pin της χρεωστικής σου να μπορείς να ολοκληρώσεις την εγγαφή σου.Είσαι σίγουρος ότι δίνεις το σωστό pin;

stelakis1914
24-05-18, 19:57
Και σε εμένα δεν είχε δουλέψει το αυτόματο σύστημα τους και χρειάστηκε να μιλήσω τηλεφωνικώς μαζί τους για να λύσουμε το θέμα.

dimtz
25-05-18, 16:38
Εχω e-banking στην πειραιως και μου εβγαλε αυτο το μηνυμα

https://snag.gy/j39qU1.jpg

Τι παταμε τωρα, ναι η οχι; αν πατησω οχι δεν θα εχω ενημερωσεις;

YAziDis
25-05-18, 16:48
Υποθέτω είναι για τους διαφημιστικούς σκοπούς και όχι για την λειτουργία του e-banking. Εγώ προσωπικά πάτησα ναι, γιατί έτσι και αλλιώς τα emails της τράπεζας ήταν μετρημένα με διαφημίσεις, που κάποιες φορές αποδεικνύονται χρήσιμα για προσφορές κτλ. Είναι καθαρά δικό σου θέμα

dimtz
25-05-18, 16:55
Μαλιστα ,αντε να πατησω και εγω ναι ,ελπιζω να μην μας ζαλισουν ,ευχαριστω

yyy
25-05-18, 20:07
Μαλιστα ,αντε να πατησω και εγω ναι ,ελπιζω να μην μας ζαλισουν ,ευχαριστω

Κάθε ανάλογο προωθητικό μήνυμα έχει στο τέλος επιλογή για opt-out ;)
Αν το μετανιώσεις...

dimtz
25-05-18, 22:18
Ok ,ευχαριστω.

ioetisap
25-05-18, 22:52
Εχω e-banking στην πειραιως και μου εβγαλε αυτο το μηνυμα

https://snag.gy/j39qU1.jpg

Τι παταμε τωρα, ναι η οχι; αν πατησω οχι δεν θα εχω ενημερωσεις;

GDPR (https://en.wikipedia.org/wiki/General_Data_Protection_Regulation).
Εγώ είπα όχι, δεν θέλω «ενημερώσεις», δεν είμαι επενδυτής.

manoulamou
26-05-18, 12:03
GDPR (https://en.wikipedia.org/wiki/General_Data_Protection_Regulation).
Εγώ είπα όχι, δεν θέλω «ενημερώσεις», δεν είμαι επενδυτής.


Υποθέτω είναι για τους διαφημιστικούς σκοπούς και όχι για την λειτουργία του e-banking. Εγώ προσωπικά πάτησα ναι, γιατί έτσι και αλλιώς τα emails της τράπεζας ήταν μετρημένα με διαφημίσεις, που κάποιες φορές αποδεικνύονται χρήσιμα για προσφορές κτλ. Είναι καθαρά δικό σου θέμα

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ αφορα μονον τις διαφημισεις οχι την απλη τακτικη καθαρη ενημερωση!

Godian
26-05-18, 14:20
Η κάρτα σου είναι χρεωστική;
Αν ναι πάρε ένα τηλ. στο 2103288000 και θα σε βοηθήσουν.
Θα έπρεπε ακολουθώντας τη διαδικασία με το κινήτο σου στην τράπεζα τον αριθμό της χρεωστικής σου και το pin της χρεωστικής σου να μπορείς να ολοκληρώσεις την εγγαφή σου.Είσαι σίγουρος ότι δίνεις το σωστό pin;

Ναι φίλε μου. Εχθές έβγαλα και λεφτά

dimtz
26-05-18, 15:38
GDPR (https://en.wikipedia.org/wiki/General_Data_Protection_Regulation).
Εγώ είπα όχι, δεν θέλω «ενημερώσεις», δεν είμαι επενδυτής.


ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ αφορα μονον τις διαφημισεις οχι την απλη τακτικη καθαρη ενημερωση!

Ωραια ,μετανιωσα ,υπαρχει δρομος επιστροφης;

manoulamou
26-05-18, 17:16
Ωραια ,μετανιωσα ,υπαρχει δρομος επιστροφης;


Κάθε ανάλογο προωθητικό μήνυμα έχει στο τέλος επιλογή για opt-out ;)
Αν το μετανιώσεις...

:whistle:

Xlapatsas
08-06-18, 10:28
Έχω την πιστωτική κάρτα Alpha World Bonus Mastercard Vodafone εδώ και χρόνια και με είχε βολέψει μια χαρά με την αυτόματη εξαργύρωση πόντων στον λογαριασμό μου. Για κάθε 1000 πόντους είχα 5 ευρώ έκπτωση.
Από τις αρχές του έτους παρατήρησα ότι οι πόντοι μου δεν εξαργυρώνονται και δεν είχα έκπτωση στον λογαριασμό μου. Παίρνω τηλέφωνο την Alpha και μου λένε ότι άλλαξε το σύστημα υπολογισμού και ότι πρέπει να μαζεύω 1000 πόντους σε έναν ημερολογιακό μήνα(!!) για να δικαιούμαι την έκπτωση. Κάτι που είναι αδύνατον για μένα γιατί δεν τη χρησιμοποιώ τόσο πολύ. Με αποτέλεσμα να έχω τώρα 5500 πόντους να κάθονται.
Οπότε τι κάνω;Υπάρχει άλλος τρόπος να εξαργυρώσω τους πόντους αυτούς στη Vodafone; Ρωτάω μόνο για Vodafone γιατί μένω στο εξωτερικό και δεν μπορώ να εξαργυρώσω σε άλλους συνεργάτες (BP, Βασιλόπουλος, Κωτσόβολος, κτλ.)

thourios
08-06-18, 10:39
Η Vodafone εμένα μου εξαργυρώνει όλους τους πόντους που μαζεύω με τις κάρτες μου Alpha ώστε αναγκαστικά πρέπει να την διακόψω ή να την αλλάξω αφού η τράπεζα τους προσθέτει όλους μαζί πλέον.
Αυτό σημαίνει ότι δεν προλαβαίνω να τους χρησιμοποιήσω αλλού αφού τους «τσιμπάει» η vodafone. Το ποσό δεν διαγράφετε στο τηλέφωνο αλλά μεταφέρετε στον επόμενο μήνα.
Για μένα που δεν κάνω χρήση τόσες μονάδες είναι άχρηστες που μπορεί και να τις χάσω κάποια στιγμή.

Xlapatsas
08-06-18, 13:38
Η Vodafone εμένα μου εξαργυρώνει όλους τους πόντους που μαζεύω με τις κάρτες μου Alpha ώστε αναγκαστικά πρέπει να την διακόψω ή να την αλλάξω αφού η τράπεζα τους προσθέτει όλους μαζί πλέον.
Αυτό σημαίνει ότι δεν προλαβαίνω να τους χρησιμοποιήσω αλλού αφού τους «τσιμπάει» η vodafone. Το ποσό δεν διαγράφετε στο τηλέφωνο αλλά μεταφέρετε στον επόμενο μήνα.
Για μένα που δεν κάνω χρήση τόσες μονάδες είναι άχρηστες που μπορεί και να τις χάσω κάποια στιγμή.

Μαζεύεις 1000 πόντους το μήνα δηλαδή;;Γιατί τόσο είναι το όριο πλέον για να έχεις έκπτωση στη vodafone.

thourios
08-06-18, 13:59
Κάποτε ίσως συνέφερε. Τώρα δεν ξέρω. Λογικά θα μαζεύω περισσότερους από 1000
Ισως επειδή έχω και κάτι αμοιβαία από παλιά που δεν έχουν πάτο και κάποια στιγμή θα μηδενιστεί η αξία τους

manoulamou
08-06-18, 22:29
Καπου στο φατσοβιβλιο διαβαζα οτι η Εθνικη ΔΕΝ σου εξαργυρωνει ποντους
αμα δεν εχεις εξοφλησει εγκαιρα
μια δοση δανειου!
:whistle:

sdikr
08-06-18, 23:40
Καπου στο φατσοβιβλιο διαβαζα οτι η Εθνικη ΔΕΝ σου εξαργυρωνει ποντους
αμα δεν εχεις εξοφλησει εγκαιρα
μια δοση δανειου!
:whistle:

Συνήθως όλα αυτά τα προϊόντα επιβράβευσης έχουν ενα όρο που λέει πως πρέπει να είσαι και σωστός στις υποχρεώσεις σου

manoulamou
09-06-18, 03:27
ΩΡΑΙΑ... καποτε μας στελνανε ενα σωρο πιστωτικες χωρις καν να τις ζητησουμε και τωρα απαιτουν να ειμαστε συνεπεις@ :twisted: Μου θυμιζουν απο πού ξεκινησε η οικονομικη κριση του 2007 στο αμερικα, αβερτα δανεια επισφαλη εν γνωσει τους απο τα golden boys των τραπεζων!


194406

YAziDis
13-06-18, 15:19
Έχω την πιστωτική κάρτα Alpha World Bonus Mastercard Vodafone εδώ και χρόνια και με είχε βολέψει μια χαρά με την αυτόματη εξαργύρωση πόντων στον λογαριασμό μου. Για κάθε 1000 πόντους είχα 5 ευρώ έκπτωση.
Από τις αρχές του έτους παρατήρησα ότι οι πόντοι μου δεν εξαργυρώνονται και δεν είχα έκπτωση στον λογαριασμό μου. Παίρνω τηλέφωνο την Alpha και μου λένε ότι άλλαξε το σύστημα υπολογισμού και ότι πρέπει να μαζεύω 1000 πόντους σε έναν ημερολογιακό μήνα(!!) για να δικαιούμαι την έκπτωση. Κάτι που είναι αδύνατον για μένα γιατί δεν τη χρησιμοποιώ τόσο πολύ. Με αποτέλεσμα να έχω τώρα 5500 πόντους να κάθονται.
Οπότε τι κάνω;Υπάρχει άλλος τρόπος να εξαργυρώσω τους πόντους αυτούς στη Vodafone; Ρωτάω μόνο για Vodafone γιατί μένω στο εξωτερικό και δεν μπορώ να εξαργυρώσω σε άλλους συνεργάτες (BP, Βασιλόπουλος, Κωτσόβολος, κτλ.)

194541

Εμένα στο σταθερό μου όταν μπαίνω στην πάγια πληρωμή στο home account μου βγάζει αυτό. Δε μιλάει πουθενά για τα παραπάνω που λες. Μήπως να κάνεις ένα τηλέφωνο την ίδια την Vodafone και να την ρωτήσεις γιατί δεν εξαργυρώνουν τους πόντους;
Επίσης, μπήκες στο account σου στη Vodafone να δεις τι σου βγάζει στην πάγια εντολή;

thourios
13-06-18, 15:32
Χθες απενεργοποίησα την αυτόματη εξαργύρωση πόντων πηγαίνοντας σε κατάστημα alpha. Για να εξαργυρώσω τους όποιους πόντους στο εξής θα πρέπει να επικοινωνώ με την vodafone ή θα πρέπει να ενεργοποιήσω ξανά την υπηρεσία μέσω τράπεζας. Η κάρτα εξακολουθεί να χρησιμοποιείται κανονικά.

Xlapatsas
14-06-18, 11:33
194541

Εμένα στο σταθερό μου όταν μπαίνω στην πάγια πληρωμή στο home account μου βγάζει αυτό. Δε μιλάει πουθενά για τα παραπάνω που λες. Μήπως να κάνεις ένα τηλέφωνο την ίδια την Vodafone και να την ρωτήσεις γιατί δεν εξαργυρώνουν τους πόντους;
Επίσης, μπήκες στο account σου στη Vodafone να δεις τι σου βγάζει στην πάγια εντολή;


Δεν έχω λογαριασμό σταθερού, μόνο κινητού. Πήρα την Vodafone και μου είπαν ότι τους πόντους τους αποδίδει η Alpha για την έκπτωση. Μετά πήρα και την Alpha και μου είπαν ό,τι έγραψα πιο πάνω. Ότι δηλαδή από εδώ και πέρα θα πρέπει να συγκεντρώνω 1000 πόντους το μήνα για να τους αποδώσουν στη Vodafone και να πάρω την έκπτωση.
Στο account μου της Vodafone δεν μου βγάζει κάτι διαφορετικό.

- - - Updated - - -


Χθες απενεργοποίησα την αυτόματη εξαργύρωση πόντων πηγαίνοντας σε κατάστημα alpha. Για να εξαργυρώσω τους όποιους πόντους στο εξής θα πρέπει να επικοινωνώ με την vodafone ή θα πρέπει να ενεργοποιήσω ξανά την υπηρεσία μέσω τράπεζας. Η κάρτα εξακολουθεί να χρησιμοποιείται κανονικά.

Γιατί την ακύρωσες; Πως θα εξαργυρώνεις τους πόντους στη Vodafone;

YAziDis
14-06-18, 11:36
Μου φαίνεται πολύ κουλό το να ισχύει κάτι τέτοιο. Αν δε σου κάνει κόπο, κάνε ένα ακόμη τηλέφωνο στο τηλεφωνικό κέντρο της Alpha Bank να ρωτήσεις ξανά τον λόγο για να δεις αν σου πούνε τα ίδια. Δεν το έχω ξανα ακούσει αυτό το πράγμα.
Επίσης, μιας και δεν έχεις να χάσεις τίποτα, απ'το Vodafone account απενεργοποίησε το κουτάκι που λέει για εξαργύρωση πόντων, και μετά ξανά ενεργοποίησέ το πάλι μπας και στον επόμενο λογαριασμό γίνει.

nemesis1
14-06-18, 12:28
Εγώ όταν θέλω εξαργύρωση πάω απο κατάστημα Vodafone.
Πληρώνω με την κάρτα (πιστωτική), για να πάρω και τους extra ποντους, και πριν το τελευταίο βήμα για την χρέωση της κάρτας με ρωτάνε αν θέλω να μου εξαργυρώσουν πόντους.

Έτσι έκανα και προχτές όπου εξαργύρωσα 3000 πόντους και έγινε 10 ευρώ έκπτωση.

Υπόψιν ότι αν πληρώσετε με American Express κάρτα έχετε επιπλέον 50% extra πόντους, όχι μόνο το 1E = 4 πόντοι

Xlapatsas
14-06-18, 15:48
Μου φαίνεται πολύ κουλό το να ισχύει κάτι τέτοιο. Αν δε σου κάνει κόπο, κάνε ένα ακόμη τηλέφωνο στο τηλεφωνικό κέντρο της Alpha Bank να ρωτήσεις ξανά τον λόγο για να δεις αν σου πούνε τα ίδια. Δεν το έχω ξανα ακούσει αυτό το πράγμα.
Επίσης, μιας και δεν έχεις να χάσεις τίποτα, απ'το Vodafone account απενεργοποίησε το κουτάκι που λέει για εξαργύρωση πόντων, και μετά ξανά ενεργοποίησέ το πάλι μπας και στον επόμενο λογαριασμό γίνει.

http://www.alphabankcards.gr/?TabID=391&xmid=14157

Το βρήκα και στο site τους. Δες στην τέταρτη παράγραφο στα Χαρακτηριστικά

- - - Updated - - -


Εγώ όταν θέλω εξαργύρωση πάω απο κατάστημα Vodafone.
Πληρώνω με την κάρτα (πιστωτική), για να πάρω και τους extra ποντους, και πριν το τελευταίο βήμα για την χρέωση της κάρτας με ρωτάνε αν θέλω να μου εξαργυρώσουν πόντους.

Έτσι έκανα και προχτές όπου εξαργύρωσα 3000 πόντους και έγινε 10 ευρώ έκπτωση.

Υπόψιν ότι αν πληρώσετε με American Express κάρτα έχετε επιπλέον 50% extra πόντους, όχι μόνο το 1E = 4 πόντοι

Εγώ που πληρώνω με πάγια εντολή στην κάρτα δεν θα έπρεπε να παίρνω πόντους;
Αν ακυρώσω την πάγια εντολή και πληρώνω από το account μου online θα μπορώ να παίρνω πόντους ή να εξαργυρώνω με έκπτωση;

nemesis1
14-06-18, 18:27
Εγώ που πληρώνω με πάγια εντολή στην κάρτα δεν θα έπρεπε να παίρνω πόντους;
Αν ακυρώσω την πάγια εντολή και πληρώνω από το account μου online θα μπορώ να παίρνω πόντους ή να εξαργυρώνω με έκπτωση;

Έχεις κάρτα Bonus?

Μήπως η πάγια εντολή δεν δίνει πόντους?

thourios
14-06-18, 22:04
Σταμάτησα την αυττ εξαργύρωση
Γιατί οι πόντοι πλέον είναι συγκεντρωτικοί και από άλλα προϊόντα που έχεις στη τράπεζα.
Δεν θέλω να τους τρώει όλους η vodafone.
Ας κερδίσω και μερικά ευρώ στη βενζίνη.
Αν χρειαστεί θα πάω στη vodafone να μου τους εξαργυρώσει.
Τότε με την αλλαγή από citibank σε άλφα μου είχαν προσθέσει 100 ευρ στο τηλέφωνο ετεροχρονισμένα.
Δεν θέλω να πουν κάποια στιγμή το πακέτο καταργείται και να μου φάνε τις μονάδες
Δεν κάνω και πολύ χρήση.

Xlapatsas
15-06-18, 11:16
Έχεις κάρτα Bonus?

Μήπως η πάγια εντολή δεν δίνει πόντους?

Ναι έχω την Alpha Bonus World Mastercard. Απ΄ότι λέει ο nemesis πιο πάνω παίρνει τους πόντους όταν πληρώνει με την κάρτα σε κατάστημα Vodafone.
Οπότε μάλλον η πάγια εντολή δεν δίνει.

- - - Updated - - -


Σταμάτησα την αυττ εξαργύρωση
Γιατί οι πόντοι πλέον είναι συγκεντρωτικοί και από άλλα προϊόντα που έχεις στη τράπεζα.
Δεν θέλω να τους τρώει όλους η vodafone.
Ας κερδίσω και μερικά ευρώ στη βενζίνη.
Αν χρειαστεί θα πάω στη vodafone να μου τους εξαργυρώσει.
Τότε με την αλλαγή από citibank σε άλφα μου είχαν προσθέσει 100 ευρ στο τηλέφωνο ετεροχρονισμένα.
Δεν θέλω να πουν κάποια στιγμή το πακέτο καταργείται και να μου φάνε τις μονάδες
Δεν κάνω και πολύ χρήση.

Κατάλαβα. Εγώ μένω στο εξωτερικό και έβγαλα την πιστωτική μόνο για την έκπτωση στη Vodafone.
Τώρα που άλλαξε το σύστημα και θέλω 1000 πόντους το μήνα, μου είναι άχρηστη.
Εκτός αν γίνεται εξαργύρωση των πόντων αν πληρώσεις με κάρτα online.
Θα πάρω τη Vodafone να ρωτήσω.

Μόλις μίλησα με Vodafone και μου είπαν ότι μόνο από κατάστημα Vodafone μπορώ να εξαργυρώσω τους πόντους μου.
Και ότι ισχύει το 1000 πόντοι/μήνα για να δικαιούμαι έκπτωση. Χαιρετίσματα.

nemesis1
15-06-18, 12:06
Ναι έχω την Alpha Bonus World Mastercard. Απ΄ότι λέει ο nemesis πιο πάνω παίρνει τους πόντους όταν πληρώνει με την κάρτα σε κατάστημα Vodafone.
Οπότε μάλλον η πάγια εντολή δεν δίνει.


Πόντους παίρνω ακόμα και όταν πληρώνω μέσω του MyVodafone online, με πιστωτική πάντα.

Μάλλον δεν παίρνεις λόγω πάγια έντολης.
Κανε ενα τηλ να μάθεις.

YAziDis
15-06-18, 13:21
http://www.alphabankcards.gr/?TabID=391&xmid=14157

Το βρήκα και στο site τους. Δες στην τέταρτη παράγραφο στα Χαρακτηριστικά

- - - Updated - - -



Εγώ που πληρώνω με πάγια εντολή στην κάρτα δεν θα έπρεπε να παίρνω πόντους;
Αν ακυρώσω την πάγια εντολή και πληρώνω από το account μου online θα μπορώ να παίρνω πόντους ή να εξαργυρώνω με έκπτωση;

Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα απ'την αρχή.
Είτε πληρώνεις με πάγια εντολή, είτε πηγαίνεις απ'το κατάστημα τους πόντους τους παίρνεις. Όσον αφορά το θέμα των πόντων, διπλασιασμό πόντων δίνει μόνο η American express premium, όπου στους μεγάλους συνεργάτες αντί για 4, δίνει 8 πόντους σε κάθε 1 ευρώ.

Στο δικό σου θέμα τώρα, ίσως αυτό οφείλεται στο γεγονός πως έχεις την Vodafone πιστωτική. Αυτό το πράγμα με άλλες κάρτες bonus δεν το έχω ακούσει. Προσωπικά δε μπορώ να σου απαντήσω 100% γιατί εγώ παίρνω πάνω από 1000 πόντους το μήνα, αλλά σε όποια άλλη κάρτα και αν μπεις στην σελίδα που μου έδωσες δεν γράφει τίποτα τέτοιο.
Θα σου πρότεινα από τη στιγμή που είσαι στο εξωτερικό και δεν μπορείς να πας εύκολα από κατάστημα, να κάνεις online αίτηση πιστωτικής κάρτας.
Προσωπικά κατέχω τις παρακάτω:
- Bonus Mastercard World: Δίνει προστασία στις αγορές με επιπλέον εγγύηση σε κάποια προϊόντα όπου γίνονται οι αγορές online. Δεν έχω ψάξει τους όρους της ασφάλισης, αλλά όπως και να'χει από το να έχεις μια κάρτα που δεν το παρέχει, καλύτερα να έχεις αυτή. Επίσης έχει και ταξιδιωτική ασφάλιση.
- Bonus American Express Premium: όπως είπα πιο πάνω, διπλασιάζει τους πόντους. Οπότε οι πόντοι πάνε 2 - 4 - 8 ανάλογα με τον συνεργάτη. Η συγκεκριμένη έχει και ασφάλεια αγορών.
- Aegean Bonus Visa: Η συγκεκριμένη έχει ταξιδιωτική ασφάλιση, αλλά συμφέρει ιδιαίτερα διότι αν μαζεύεις πολλούς πόντους μπορείς να τους μετατρέψεις σε μίλια Miles and Bonus της Aegean, οπότε μπορείς να εξαργυρώσεις μίλια για ταξίδια. η συγκεκριμένη χρησιμεύει μόνο αν ασχολείσαι με τα ταξίδια. Επίσης η εξαργύρωση μπορεί να γίνει και στο δίκτυο της Star Alliance. Παράδειγμα, πέρσι εξαργύρωσα μίλια και πέταξα με business Αμερική και πλήρωσα μόνο φόρους.

Σε όλες τις παραπάνω, αν κάνεις αγορές άνω των 2000 ευρώ τον χρόνο, δεν πληρώνεις συνδρομή στην κάρτα. Προσωπικά με την δεύτερη την American Express πληρώνω Vodafone Home λογαριασμό και εξαργυρώνονται κανονικά οι πόντοι.

Xlapatsas
15-06-18, 13:44
Πόντους παίρνω ακόμα και όταν πληρώνω μέσω του MyVodafone online, με πιστωτική πάντα.

Μάλλον δεν παίρνεις λόγω πάγια έντολης.
Κανε ενα τηλ να μάθεις.

Ναι ισχύει αυτό που λές. Το επιβεβαίωσαν από τη Vodafone.
Tο πρόβλημά μου είναι κυρίως η εξαργύρωση των πόντων που γίνεται μόνο αν πληρώσεις με πιστωτική σε κατάστημα Vodafone, επειδή τα POS τους είναι συνδεδεμένα με την Alpha.

- - - Updated - - -


Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα απ'την αρχή.
Είτε πληρώνεις με πάγια εντολή, είτε πηγαίνεις απ'το κατάστημα τους πόντους τους παίρνεις. Όσον αφορά το θέμα των πόντων, διπλασιασμό πόντων δίνει μόνο η American express premium, όπου στους μεγάλους συνεργάτες αντί για 4, δίνει 8 πόντους σε κάθε 1 ευρώ.

Στο δικό σου θέμα τώρα, ίσως αυτό οφείλεται στο γεγονός πως έχεις την Vodafone πιστωτική. Αυτό το πράγμα με άλλες κάρτες bonus δεν το έχω ακούσει. Προσωπικά δε μπορώ να σου απαντήσω 100% γιατί εγώ παίρνω πάνω από 1000 πόντους το μήνα, αλλά σε όποια άλλη κάρτα και αν μπεις στην σελίδα που μου έδωσες δεν γράφει τίποτα τέτοιο.
Θα σου πρότεινα από τη στιγμή που είσαι στο εξωτερικό και δεν μπορείς να πας εύκολα από κατάστημα, να κάνεις online αίτηση πιστωτικής κάρτας.
Προσωπικά κατέχω τις παρακάτω:
- Bonus Mastercard World: Δίνει προστασία στις αγορές με επιπλέον εγγύηση σε κάποια προϊόντα όπου γίνονται οι αγορές online. Δεν έχω ψάξει τους όρους της ασφάλισης, αλλά όπως και να'χει από το να έχεις μια κάρτα που δεν το παρέχει, καλύτερα να έχεις αυτή. Επίσης έχει και ταξιδιωτική ασφάλιση.
- Bonus American Express Premium: όπως είπα πιο πάνω, διπλασιάζει τους πόντους. Οπότε οι πόντοι πάνε 2 - 4 - 8 ανάλογα με τον συνεργάτη. Η συγκεκριμένη έχει και ασφάλεια αγορών.
- Aegean Bonus Visa: Η συγκεκριμένη έχει ταξιδιωτική ασφάλιση, αλλά συμφέρει ιδιαίτερα διότι αν μαζεύεις πολλούς πόντους μπορείς να τους μετατρέψεις σε μίλια Miles and Bonus της Aegean, οπότε μπορείς να εξαργυρώσεις μίλια για ταξίδια. η συγκεκριμένη χρησιμεύει μόνο αν ασχολείσαι με τα ταξίδια. Επίσης η εξαργύρωση μπορεί να γίνει και στο δίκτυο της Star Alliance. Παράδειγμα, πέρσι εξαργύρωσα μίλια και πέταξα με business Αμερική και πλήρωσα μόνο φόρους.

Σε όλες τις παραπάνω, αν κάνεις αγορές άνω των 2000 ευρώ τον χρόνο, δεν πληρώνεις συνδρομή στην κάρτα. Προσωπικά με την δεύτερη την American Express πληρώνω Vodafone Home λογαριασμό και εξαργυρώνονται κανονικά οι πόντοι.

Γι'΄αυτόν το λόγο πήρα τη Vodafone πιστωτική. Επειδή είμαι στο εξωτερικό και δεν μπορώ να εξαργυρώσω τους πόντους μου διαφορετικά εκτός της έκπτωσης στο λογαριασμό μου. Τώρα που σταμάτησε αυτό θα κοιτάξω για καμιά άλλη κάρτα.
Θα κοιτάξω τους όρους της Aegean που έχεις επειδή ταξιδεύω συχνά.

Xlapatsas
19-06-18, 13:19
Έχει κάποιος πιστωτική της Πειραιώς να μου πει αν υπάρχει κάποιο όριο αγορών πάνω από το οποίο η συνδρομή είναι δωρεάν (όπως έχουν οι κάρτες της Alpha για παράδειγμα);
Δεν βρίσκω καμιά αναφορά στο site τους.

slalom
19-06-18, 22:07
Εγω εχω δωρεαν συνδρομη, χωρις να τη χρησιμοποιω σχεδον καθολου

manoulamou
19-06-18, 23:14
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ εδω αναφερομαστε στις ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ καρτες...
:ontopic:

spartak
20-06-18, 09:13
Έχει κάποιος πιστωτική της Πειραιώς να μου πει αν υπάρχει κάποιο όριο αγορών πάνω από το οποίο η συνδρομή είναι δωρεάν (όπως έχουν οι κάρτες της Alpha για παράδειγμα);
Δεν βρίσκω καμιά αναφορά στο site τους.

Νομίζω είναι ανάλογα την κάρτα. Σε μένα είχαν πει για 2000 ευρω/έτος. Πρέπει να μιλήσεις μαζί τους τηλεφωνικά για να σου πουν

al3x1k0
25-06-18, 08:21
Έχει κάποιος πιστωτική της Πειραιώς να μου πει αν υπάρχει κάποιο όριο αγορών πάνω από το οποίο η συνδρομή είναι δωρεάν (όπως έχουν οι κάρτες της Alpha για παράδειγμα);
Δεν βρίσκω καμιά αναφορά στο site τους.

Εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/pistotiki-karta/piraeus-visa-classic) λέει για >2500€. Εσύ ποια κάρτα τους έχεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.