PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 [112] 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

spartak
28-08-18, 18:47
Πρέπει να αγοράσω κάτι απο amazon.com, ποιά είναι η φθηνότερη τράπεζα για την μετατροπή $ σε € ?
Έχω τη δυνατότητα να πληρώσω με: Eurobank, Εθνική, Πειραιώς, Alpha

Τι κάρτα Εθνικής έχεις; Χρεωστική, πιστωτική ή προπληρωμένη;

leros2004
28-08-18, 19:15
Χρεωστική , και στις άλλες τράπεζες πάλι χρεωστική

spartak
28-08-18, 19:17
Χρεωστική , και στις άλλες τράπεζες πάλι χρεωστική

Προτείνω να πληρώσεις με Εθνική. Θα έχεις 1% προμήθεια.

nemesis1
28-08-18, 20:26
Προτείνω να πληρώσεις με Εθνική. Θα έχεις 1% προμήθεια.

Δεν έχει ελάχιστη χρέωση η Εθνική και μετά 1% αν το ποσό είναι μικρό ??

spartak
28-08-18, 20:42
Δεν έχει ελάχιστη χρέωση η Εθνική και μετά 1% αν το ποσό είναι μικρό ??

Οχι δεν έχει. Η πιστωτική της δεν εχει ούτε αυτο το 1% που έχει η χρεωστική. Η πιο τίμια σε χρεώσεις αυτού του τύπου από τις 4 μεγαλύτερες είναι η εθνική

leros2004
28-08-18, 22:56
Θενκς το ποσό θα είναι ~500 δολάρια, θυμάμαι η Πειραιώς με χρέωνε 2% οπότε μια χαρά είναι η Εθνική

nemesis1
28-08-18, 23:10
Οχι δεν έχει. Η πιστωτική της δεν εχει ούτε αυτο το 1% που έχει η χρεωστική. Η πιο τίμια σε χρεώσεις αυτού του τύπου από τις 4 μεγαλύτερες είναι η εθνική

Η αντίστοιχη χρεωστική της Alpha τί χρεώνει ? Το ίδιο με Εθνική ή έχει αυτο που είπα πιο πάνω όπως οι άλλες?

spartak
29-08-18, 13:49
Μια και έχεις εικόνα, για τις χρεώσεις επανέκδοσης κάρτας που άρχισαν όλοι να εφαρμόζουν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι? Εάν κάποιος ήθελε να κάνει αντίστοιχη προσφυγή, ποιός φορέας είναι κατάλληλος?

Νομίζω στην περιπτωση αυτη θα πρέπει να οργανωθεί μια συλλογική προσφυγή μεσω κάποιας καταναλωτικής οργάνωσης που έχει σχετική εμπειρία.

spiderman
29-08-18, 23:56
Θα έβλεπα λογική μια χρέωση αν κάποιος έχει χρειαστεί να βγάλει αρκετές κάρτες μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, γιατί κάτι δεν θα ήταν φυσιολογικό.

Όμως η χρέωση για ανανέωση μετά από χρόνια είναι άκυρη όσο δεν παίρνει. Είμαι σίγουρος ότι αν γίνει ντόρος θα το πάρουν πίσω. Προσωπικά, μόλις με ενημερώσουν σχετικά (αφού έρθει η ώρα της ανανέωσης), θα τους απαντήσω με ολόκληρο κατεβατό.

Επίσης, πως θα γίνεται η χρέωση χωρίς να χρειάζεται να επισκεφτείς το κατάστημα; Θα προπληρώνεις ηλεκτρονικά;

sdikr
30-08-18, 01:59
Θα έβλεπα λογική μια χρέωση αν κάποιος έχει χρειαστεί να βγάλει αρκετές κάρτες μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, γιατί κάτι δεν θα ήταν φυσιολογικό.

Όμως η χρέωση για ανανέωση μετά από χρόνια είναι άκυρη όσο δεν παίρνει. Είμαι σίγουρος ότι αν γίνει ντόρος θα το πάρουν πίσω. Προσωπικά, μόλις με ενημερώσουν σχετικά (αφού έρθει η ώρα της ανανέωσης), θα τους απαντήσω με ολόκληρο κατεβατό.

Επίσης, πως θα γίνεται η χρέωση χωρίς να χρειάζεται να επισκεφτείς το κατάστημα; Θα προπληρώνεις ηλεκτρονικά;

Υποθέτω όπως και με την χρέωση που βάζουν κάποιοι για συνδρομή, θα τα χρεώνουν στον λογαριασμό της κάρτας

YAziDis
30-08-18, 12:44
Εγώ αυτό που σκέφτομαι, είναι αν θα υπάρχει ενημέρωση προτού γίνει η χρέωση της χρεωστικής, ή αν θα σε παραπέμψουν στο γεγονός πως "Αναρτήσαμε τον νέο τιμοκατάλογο στην σελίδα μας" κτλ

minas
30-08-18, 13:38
Εγώ αυτό που σκέφτομαι, είναι αν θα υπάρχει ενημέρωση προτού γίνει η χρέωση της χρεωστικής, ή αν θα σε παραπέμψουν στο γεγονός πως "Αναρτήσαμε τον νέο τιμοκατάλογο στην σελίδα μας" κτλ

Σχεδόν σίγουρα το δεύτερο, όπως και με τη συνδρομή...

chriszah
31-08-18, 11:27
Λίγο offtopic αλλά επειδή δεν βρίσκω κάτι στο ίντερνετ, αν έχεις μία πιστωτική και μία χρεωστική Eurobank, πως μπορείς να τις βλέπεις και τις 2 στο epistrofh app?

tsorbi
31-08-18, 11:46
https://www.epistrofi-eurobank.gr/epistrofh/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7/pws-eksargyrwnw-ta--eyrw-mou.aspx
"Αν έχετε στην κατοχή σας παραπάνω από μια κάρτα Eurobank (πιστωτική ή χρεωστική), συγκεντρώνετε ευρώ από όλες τις κάρτες σας, και μπορείτε να κάνετε εξαργύρωση χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε από αυτές!"

chriszah
31-08-18, 12:40
https://www.epistrofi-eurobank.gr/epistrofh/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7/pws-eksargyrwnw-ta--eyrw-mou.aspx
"Αν έχετε στην κατοχή σας παραπάνω από μια κάρτα Eurobank (πιστωτική ή χρεωστική), συγκεντρώνετε ευρώ από όλες τις κάρτες σας, και μπορείτε να κάνετε εξαργύρωση χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε από αυτές!"

Ευχαριστώ! :oneup:

thourios
31-08-18, 13:18
Σήμερα λήγει μια προπληρωμένη άυλη της eurobank. Ζήτησα ακύρωση για να μπορέσω να έκδοσώ άλλη μέσω e banking.
Μου ζήτησαν προμήθεια 1 ευρώ για να μεταφερθεί άμεσα το υπόλοιπο των 30 ευρώ από αυτή που λήγει και ακύρωσα, στην καινούργια.
Αλλιώς θα πρέπει να περιμένω περίπου μετά από μια εβδομάδα να γίνει η μεταφορά με αίτημα τηλεφωνικό.
Προτίμησα το δεύτερο αφού απλά δεν θέλω να πληρώνω οποιαδήποτε προμήθεια νταβατζιλίκι.
Η αρχική φόρτιση μέχρι 100 ευρώ έχει προμήθεια 2 ευρώ.
Ρώτησα για το αν υπάρχει προμήθεια στις επανεκδόσεις καρτών και η απάντηση ήταν ότι μέχρι στιγμής δεν έχει αποφασιστεί κάτι τέτοιο από την τράπεζα.

jap
31-08-18, 16:16
Εγώ παρέλαβα αυτή την εβδομάδα χρεωστική από Eurobank προς αντικατάσταση αυτής που λήγει το Σεπτέμβρη. Από τα 16 ψηφία, τα 7 μόνο πρώτα ήταν ίδια. Για κόστος δεν έγραφε τίποτα στο χαρτί ούτε είδα κάτι στους λογαριασμούς. Βέβαια το χαρτί έγραφε και 420 ευρώ όριο ανάληψης το μήνα λόγω CC. To (νέο) PIN με εκείνο το ίδιο σύστημα που έχει και η Εθνική με τα ψηφία και τις θέσεις. Είναι και ανέπαφη και επιτέλους τα στοιχεία είναι ανάγλυφα (στην παλιά δεν φαίνεται ούτε το όνομα ούτε τα μισά ψηφία της κάρτας).

thourios
31-08-18, 16:31
Τα χρήματα τελικά μεταφέρθηκαν μετά από αίτημα μου πριν λίγο στην νέα άυλη κάρτα. Έλαβα sms και όχι μετά από μια βδομάδα που μου είπε η υπάλληλος στη τηλεφωνική εξυπηρέτηση.
Μάλλον έγινε χωρίς χρέωση αλλά δεν μπήκα στο e banking για να το διαπιστώσω.

Άσχετο αλλά σημαντικό.
Θυμίζω ότι παλιά η τηλεφωνική εξυπηρέτηση ήταν και δωρεάν με το σύστημα call back μέσω viva telephony. Μάλλον διέκοψαν την συνεργασία.
Τώρα αυτό έχει καταργηθεί και η χρέωση είναι αστική.

patrickdrd
31-08-18, 16:31
καλα αυτο με το πιν με τα ψηφια και τις θεσεις τι μπερδεμα θεε μου,
καταφερα και κλειδωσα καρτα της eurobank πριν λιγο καιρο λογω αφηρημαδας και χαλαροτητας περισσοτερο,
δεν περιμενα να επρεπε να λυσω.. παζλ για να ενεργοποιησω μια καρτα!
αντιθετα, mastercard alphabank που παρηγγειλα προσφατα, ομορφα, ευκολα κι απλα
μπηκα στο web banking και πατησα αποστολη pin στο κινητο,
μου ηρθε sms και καθαρισα!
αψογοι!

jap
31-08-18, 18:47
Ενταξει , έχω παει 2 φορες στους γονεις για αυτό τον λογο, είναι μπέρδεμα. Πάντως σε Εθνική πας με το χαρτί στην τράπεζα και στο φτιάχνουν, μονο που συνήθως γίνεται της κολάσεως. Στη eurobank εκανα μόνος μου τη μισή διαδικασία στο φον μπανκιν, την αλλη μισή με εκπρόσωπο. Δεν καταλάβαινε το σύστημα την προφορά μου στα νούμερα :p, Τώρα που το σκέφτομαι, έπρεπε να λέω εννιά κι όχι εννέα, το μπέρδευεμε το ένα.

slalom
31-08-18, 19:03
Αμα μπερδευεστε και μ'αυτα τι να πω

yyy
05-09-18, 09:00
Εγώ παρέλαβα αυτή την εβδομάδα χρεωστική από Eurobank προς αντικατάσταση αυτής που λήγει το Σεπτέμβρη. Από τα 16 ψηφία, τα 7 μόνο πρώτα ήταν ίδια. Για κόστος δεν έγραφε τίποτα στο χαρτί ούτε είδα κάτι στους λογαριασμούς. Βέβαια το χαρτί έγραφε και 420 ευρώ όριο ανάληψης το μήνα λόγω CC. To (νέο) PIN με εκείνο το ίδιο σύστημα που έχει και η Εθνική με τα ψηφία και τις θέσεις. Είναι και ανέπαφη και επιτέλους τα στοιχεία είναι ανάγλυφα (στην παλιά δεν φαίνεται ούτε το όνομα ούτε τα μισά ψηφία της κάρτας).

Άλλωστε, αν υπάρξει τέτοια χρέωση, σίγουρα θα αναφέρεται στο τιμολόγιό τους (https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf). Ως τώρα, δε γράφει κάτι σχετικό...

thourios
06-09-18, 12:42
Κοινοί τραπεζικοί λογαριασμοί. Φορολογική αντιμετώπιση σε Ελλάδα και Εξωτερικό
Οι κοινόχρηστοι τραπεζικοί λογαριασμοί (joint accounts) είναι η πιο συνηθισμένη μορφή τραπεζικού λογαριασμού, η οποία χρησιμοποιείται από φυσικά πρόσωπα (individuals) προκειμένου να καλύψουν τις λειτουργικές τραπεζικές τους ανάγκες. Το όφελος αυτών είναι η δυνατότητα περισσότερων ατόμων να κάνουν χρήση (ιδίως ανάληψη-κατάθεση) χρηματικών ποσών χωρίς κάθε φορά να απαιτείται η παρουσία άλλου συνδικαιούχου.

Όπως θα αναλύσουμε στη συνέχεια, οι κοινοί τραπεζικοί λογαριασμοί πέραν των λειτουργικών πλεονεκτημάτων τους, έχουν και ένα σημαντικό φορολογικό πλεονέκτημα. Υπό προϋποθέσεις, χρήματα τα οποία ανήκαν σε θανόντα συνδικαιούχο απαλλάσσονται φορολόγησης για τους συνδικαιούχους που τα αναλαμβάνουν.

Ο θεσμός των κοινών τραπεζικών λογαριασμών, για φορολογικούς λόγους είναι επωφελής, όμως η διατήρηση του λογαριασμού αυτού έχει και μερικούς εν δυνάμει κινδύνους ιδιαίτερα σε αυτούς που έχουν οφειλές στο Δημόσιο, Ασφαλιστικούς φορείς και τράπεζες. Η συστηματική προσπάθεια των φορολογικών αρχών να ενισχύσουν τις ελεγκτικές τους δραστηριότητες σε συνδυασμό με τα σύγχρονα εργαλεία ελέγχου και διασύνδεσης με το Ελληνικό και Διεθνές Τραπεζικό Σύστημα έχει οδηγήσει σε πολλές περιπτώσεις όπου επιβλήθηκαν φόροι και πρόστιμα, να υπάρχει δέσμευση τραπεζικών λογαριασμών. Μάλιστα, όπως προκύπτει και με βάση την πρόσφατη απόφαση ΔΕΔ 2522/2018, τα κριτήρια απαλλαγής φορολόγησης που ισχύουν για τους κοινόχρηστους τραπεζικούς λογαριασμούς Ελλάδος, δεν ισχύουν και για τους κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς εξωτερικού.

Τι είναι ο κοινόχρηστος τραπεζικός λογαριασμός
Κάθε πολίτης έχει τη δυνατότητα να ανοίξει έναν τραπεζικό λογαριασμό σε μία Τράπεζα στον οποίο δικαιούχος δεν θα είναι μόνο αυτός αλλά και άλλα φυσικά πρόσωπα τα οποία θα συμπράξουν ή και δεν θα συμπράξουν κατά την κατάρτιση της σύμβασης αλλά θα έχουν σε κάθε περίπτωση δικαίωμα χρήσης των καταθέσεων.

Ας δούμε όμως περιπτώσεις χρήσης των λογαριασμών αυτών, οι οποίες παρουσιάζουν ενδιαφέρον τόσο από φορολογική όσο και από νομική πλευρά.

Ανάληψη καταθέσεων από τον συνδικαιούχο
Η ιδιομορφία του κοινόχρηστου τραπεζικού λογαριασμού έγκειται στο ότι χρήση αυτού μπορεί να κάνει κάθε συνδικαιούχος έχοντας δικαίωμα ανάληψης σε ολόκληρο το ποσό ανεξάρτητα του ποιος ήταν ο καταθέτης αυτού.

Με αυτόν τον τρόπο συχνό είναι το φαινόμενο οικογενειακών-προσωπικών ερίδων που οδήγησαν σε ακραίες ενέργειες συζύγων-συγγενών οι οποίοι για προσωπικούς εκδικητικούς ή άλλους λόγους ανέλαβαν ολόκληρο το ποσό ενός κοινόχρηστου λογαριασμού, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, οδηγώντας στην οικονομική καταστροφή τον πραγματικό χρήστη-καταθέτη του λογαριασμού αυτού.

Κατάσχεση κοινόχρηστου τραπεζικού λογαριασμού
Ο κοινόχρηστος λογαριασμός όσον αφορά τις κατασχέσεις διαιρείται ανάλογα με τον αριθμό των συνδικαιούχων. Τεκμαίρεται δηλαδή πως στον συνδικαιούχο αναλογεί το υπάρχον κατατεθειμένο χρηματικό ποσό διαιρεμένο με το σύνολο των συνδικαιούχων.

Σε περίπτωση που συνδικαιούχος λογαριασμού οφείλει σε τρίτο και ο τρίτος αυτός προβεί σε κατάσχεση του κοινόχρηστου λογαριασμού, το μέγιστο ποσό που δύναται να κατάσχει είναι το ½ ή 1/3 ή ¼ (ανάλογα με τον αριθμό των συνδικαιούχων). Αυτό συμβαίνει διότι ο τρίτος δεν γνωρίζει το ιστορικό κινήσεων του τραπεζικού λογαριασμού, οπότε στα μάτια του οι συνδικαιούχοι έχουν εισφέρει ισομερώς τις καταθέσεις.

Προσοχή: Να σημειώσουμε εδώ πως το ίδιο δεν ισχύει στην περίπτωση που δανειστής είναι η ίδια η Τράπεζα στην οποία τηρείται ο τραπεζικός λογαριασμός, η οποία μπορεί να κατασχέσει όλο το διαθέσιμο ποσό (ΑΠ 1812/2007).

Σε περίπτωση λοιπόν που οφείλετε σε Τράπεζα από δανειακή σύμβαση και διατηρείτε κοινόχρηστο λογαριασμό, η πρακτική που ακολουθείται είναι να σας κοινοποιηθεί μια επιστολή Συμψηφισμού για ικανοποίηση ληξιπρόθεσμης απαίτησης με βάση την οποία σας γνωστοποιούν την κατάσχεση ολόκληρου του ποσού. Η κοινοποίηση της επιστολής αυτής (δήλωση) είναι απαραίτητη. Ανερυθρίαστα μάλιστα τα τραπεζικά ιδρύματα κάνουν χρήση του δικαιώματος συμψηφισμού των απαιτήσεών τους από τον οφειλέτη πελάτη τους, όταν οι ίδιες στις δανειακές συμβάσεις, περιλαμβάνουν προδιατυπωμένο όρο με βάση τον οποίο υποχρεώνουν τον δανειολήπτη σε παραίτηση από το δικό του δικαίωμα συμψηφισμού έναντι απαιτήσεών του από την τράπεζα.

Φορολογικοί έλεγχοι και κοινόχρηστοι λογαριασμοί
Σε φορολογικό έλεγχο πολλές φορές ζητείται από τον ελεγχόμενο να αποδείξει από πού προέρχονται τα εισοδήματα και η ρευστότητά του με τις φορολογικές του δηλώσεις και τα τεκμήριά του. Εάν ο ελεγχόμενος αυτός συμμετέχει σε κοινόχρηστο λογαριασμό, ίσως να χρειαστεί να αποδείξει στους υπαλλήλους του Υπ. Οικονομικών πως η συμμετοχή του στις τραπεζικές καταθέσεις είναι μεγαλύτερη της τεκμαιρόμενης αναλογίας με βάση την οποία κάνουν τους υπολογισμούς τους οι φορολογικές αρχές.

Στην πράξη δεν μπορεί να εξακριβωθεί με ακρίβεια η αιτία κάθε κατάθεσης ή ανάληψης η οποία γινόταν σε τέτοιο λογαριασμό αφού ζητούμε από τους ελεγχόμενους να επιδείξουν λεπτομερή στοιχεία για συναλλαγές που έλαβαν χώρα πολλά χρόνια στο παρελθόν. Οι ελεγκτές του Υπ. Οικονομικών επειδή αδυνατούν να διασταυρώσουν τον πραγματικό καταθέτη καταμερίζουν το κατατεθειμένο κοινόχρηστο ποσό αναλογικά μετακυλώντας το βάρος απόδειξης στον ελεγχόμενο φορολογούμενο. Έτσι οδηγηθήκαμε σε επιβολές υπέρογκων φόρων και προστίμων αφού τα χρησιμοποιούμενα ποσά θεωρούνταν ως εισόδημα από άγνωστη πηγή.

Φόρος κληρονομιάς και κοινόχρηστες τραπεζικές καταθέσεις Ελλάδας και Εξωτερικού
Η Φορολογία Κληρονομιών και Δωρεών προβλέπει απαλλαγή φόρου εφόσον συνδικαιούχος(ακόμη και κληρονόμος) προχωρήσει σε ανάληψη χρημάτων (μέρους ή και όλου του ποσού) μετά τον θάνατο κάποιου άλλου από τους συνδικαιούχους (άρθρο 25 παρ.2 ν.2961/2001). Μόνη προϋπόθεση για την απαλλαγή από το φόρο κληρονομιάς ή δωρεάς που θα όφειλε κανονικά ο συνδικαιούχος είναι να έχει τεθεί ρητάστην τραπεζική σύμβαση ο πρόσθετος όρος ότι με το θάνατο οποιουδήποτε δικαιούχου η κατάθεση και ο λογαριασμός αυτής περιέρχεται αυτοδίκαια στους λοιπούς επιζώντες μέχρι τον τελευταίο από αυτούς. Η διάταξη αυτή βασίζεται στον προϋπάρχοντα άρθρο 2 του Ν.5638/1932 που εξακολουθεί να ισχύει.

Η απαλλαγή αυτή δεν ισχύει για κοινόχρηστες καταθέσεις εξωτερικού (joint account) ακόμη και αν τέτοιος όρος υφίσταται στην σχετική αλλοδαπή τραπεζική σύμβαση. Όπως διευκρινίζεται στον επικαιροποιημένο οδηγό Κατοίκων Εξωτερικού σε Φορολογικά και Τελωνειακά Θέματα της Γ.Γ.Δ.Ε. (πλέον Α.Α.Δ.Ε.), σε φόρο κληρονομιάς υποβάλλεται η κινητή περιουσία που βρίσκεται στην αλλοδαπή, ανήκε σε Έλληνα υπήκοο και κληρονομείται, αναφέροντας ότι η απαλλαγή της παρ. 2 του άρθρου 25 του ν. 2961/2001 αφορά τραπεζική κατάθεση σε κοινό λογαριασμό μόνο ελληνικής τράπεζας (ΔΕΔ 2522/2018).

Μόνη περίπτωση απαλλαγής των καταθέσεων εξωτερικού από φόρο κληρονομιάς ή δωρεάς υπάρχει για την κινητή περιουσία Έλληνα υπηκόου που είναι εγκατεστημένος στο εξωτερικό για δέκα (10) τουλάχιστον συναπτά έτη.

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτά τα χρήματα για κάλυψη τεκμηρίου αγοράς ή τεκμηρίου διαβίωσης;
Ο φορολογούμενος πολίτης, μετά τον θάνατο του συνδικαιούχου, μπορεί να αναλάβει το ποσό του ελληνικού τραπεζικού λογαριασμού και να απαλλαγεί έτσι από τον φόρο κληρονομιών-δωρεών (περίπτωση άρθρου 2 Ν.5638/1932). Τα χρήματα αυτά μπορεί να τα επικαλεστεί για δικαιολόγηση τεκμηρίων αγοράς ή διαβίωσης.Ο φορολογούμενος υποχρεούται στην υποβολή δήλωσης φόρου κληρονομιάς με απαλλαγή του από την υποχρέωση καταβολής φόρου δυνάμει του άρθρου 25 παρ.2 ν.2961/2001.

Ο νόμος λοιπόν, όπως παντού, καθορίζει ένα γενικό πλαίσιο και η μεμονωμένη περίπτωση κάθε πολίτη εμπίπτει στο πλαίσιο αυτό ανάλογα με τα προσωπικά του πραγματικά περιστατικά. Άλλη φορολογική μεταχείριση θα υπάρξει εάν η ανάληψη γίνει μετά τον θάνατο του συνδικαιούχου και άλλη αν γίνει πριν. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι, εκτός αν μελλοντικά η Διοίκηση ορίσει διαφορετικά, τα οφέλη της απαλλαγής από φόρο κληρονομιάς-δωρεάς έχουν εφαρμογή μόνο σε κοινόχρηστους ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς.Επίσης, πρέπει να προσέξουμε τι προβλέπει η τραπεζική σύμβασή μας για τη δημιουργία του κοινόχρηστου λογαριασμού ώστε να μην υποπέσουμε σε σφάλματα που μπορεί να επισύρουν και πρόστιμα για αποκρυφθέν αδήλωτο εισόδημα.
Κείμενο: Γιώργος Δαλιάνης

* O κ. Γιώργος Δαλιάνης είναι ιδρυτής του Ομίλου Artion, Οικονομολόγος – Φοροτεχνικός.
Πηγή (http://www.capital.gr/arthra/3314201/koinoi-trapezikoi-logariasmoi-forologiki-antimetopisi-se-ellada-kai-exoteriko?utmsource=email)

manoulamou
06-09-18, 13:36
:oneup: Ευχαριστουμε για την εκτενη ενημερωση. Παντως θα ηταν λιγοτερο κουραστικο, εαν υπηρχαν μερικα spoilers... :cool:

yyy
08-09-18, 12:08
Μπορύμε μέσα από το e-banking της Eurobank να δούμε και να αλλάξουμε τα όρια (αγορές, αναλήψεις) της χρεωστικής κάρτας; Δεν το βρήκα...

user2163
08-09-18, 13:24
Μπορύμε μέσα από το e-banking της Eurobank να δούμε και να αλλάξουμε τα όρια (αγορές, αναλήψεις) της χρεωστικής κάρτας; Δεν το βρήκα...

Όχι.Πάρε τηλέφωνο το europhone banking.

ardi21
10-09-18, 17:18
Εχω κανει εγγραφη της Alpha χεωστικης μου στο Alpha Secure Web (την ειχα γραψει και στο παλιο συστημα που εβαζες username και password μετα απο καθε αγορα). Θυμαμαι οτι αφου εκανα την εγγραφη, στην επομενη αγορα μου εστειλε κανονικα τον προσθετο κωδικο στο κινητο για την ολοκληρωση της. Τωρα πλεον σε 2-3 αγορες που εχω κανει δεν τον στελνει. Γινεται αυτοματα η χρεωση χωρις τον προσθετο.

Πρεπει να υποστηριζει και το καταστημα την συγκεκριμενη λειτουργια? Π.χ ουτε απο Media Markt που αγορασα δεν εστειλε τιποτα. Εγινε κανονικα η χρεωση με το που εβαλα απλα τα στοιχεια της καρτας.

patrickdrd
10-09-18, 17:24
μηπως ειναι για συναλλαγες εξωτερικου;

ardi21
10-09-18, 17:26
μηπως ειναι για συναλλαγες εξωτερικου;

Oχι απο Ελληνικα καταστηματα ειναι. Π.χ το Media Markt απο Ελλαδα.

patrickdrd
10-09-18, 17:27
ναι, το ξερω, λεω μηπως το ζηταει οταν προκειται για συναλλαγη εξωτερικου;;;

sdikr
10-09-18, 17:31
Εχω κανει εγγραφη της Alpha χεωστικης μου στο Alpha Secure Web (την ειχα γραψει και στο παλιο συστημα που εβαζες username και password μετα απο καθε αγορα). Θυμαμαι οτι αφου εκανα την εγγραφη, στην επομενη αγορα μου εστειλε κανονικα τον προσθετο κωδικο στο κινητο για την ολοκληρωση της. Τωρα πλεον σε 2-3 αγορες που εχω κανει δεν τον στελνει. Γινεται αυτοματα η χρεωση χωρις τον προσθετο.

Πρεπει να υποστηριζει και το καταστημα την συγκεκριμενη λειτουργια? Π.χ ουτε απο Media Markt που αγορασα δεν εστειλε τιποτα. Εγινε κανονικα η χρεωση με το που εβαλα απλα τα στοιχεια της καρτας.

Πρέπει να το υποστηρίζει και το κατάστημα, έχει εξτρά χρέωση για το κατάστημα και του παρέχει φυσικά παραπάνω ασφάλεια σε περίπτωση αμφισβήτησης συναλλαγής, κάποιοι επιλέγουν να μην το βάλουν.

ardi21
10-09-18, 17:37
ναι, το ξερω, λεω μηπως το ζηταει οταν προκειται για συναλλαγη εξωτερικου;;;

Για Ελλαδα ειναι σιγουρα γιατι μου το ειχε ζητησει μια φορα. Βεβαια στο site της Alpha λεει οτι καποια καταστηματα δεν το υποστηριζουν.

Μπορώ να πραγματοποιώ αγορές σε ηλεκτρονικά καταστήματα που δεν υποστηρίζουν την υπηρεσία Alpha SecureWeb;

Μπορείτε, ωστόσο η συμπληρωματική ταυτοποίηση δεν εφαρμόζεται σε ηλεκτρονικά καταστήματα που δεν υποστηρίζουν τις υπηρεσίες “Verified by Visa”, “MasterCard SecureCode” και/ή “Amex Safe Key”. Οι συναλλαγές που πραγματοποιούνται σε αυτά τα καταστήματα διενεργούνται χωρίς την εισαγωγή κωδικού μίας χρήσεως (ΟΤΡ), που παρέχεται μέσω της υπηρεσίας Alpha SecureWeb.

- - - Updated - - -


Πρέπει να το υποστηρίζει και το κατάστημα, έχει εξτρά χρέωση για το κατάστημα και του παρέχει φυσικά παραπάνω ασφάλεια σε περίπτωση αμφισβήτησης συναλλαγής, κάποιοι επιλέγουν να μην το βάλουν.

Nαι το ειδα μολις. Απλα μου κανει εντυπωση π.χ για το Media Markt που δεν το υποστηριζει, απ'οτι φαινεται.

sdikr
10-09-18, 17:41
Για Ελλαδα ειναι σιγουρα γιατι μου το ειχε ζητησει μια φορα. Βεβαια στο site της Alpha λεει οτι καποια καταστηματα δεν το υποστηριζουν.

Μπορώ να πραγματοποιώ αγορές σε ηλεκτρονικά καταστήματα που δεν υποστηρίζουν την υπηρεσία Alpha SecureWeb;

Μπορείτε, ωστόσο η συμπληρωματική ταυτοποίηση δεν εφαρμόζεται σε ηλεκτρονικά καταστήματα που δεν υποστηρίζουν τις υπηρεσίες “Verified by Visa”, “MasterCard SecureCode” και/ή “Amex Safe Key”. Οι συναλλαγές που πραγματοποιούνται σε αυτά τα καταστήματα διενεργούνται χωρίς την εισαγωγή κωδικού μίας χρήσεως (ΟΤΡ), που παρέχεται μέσω της υπηρεσίας Alpha SecureWeb.

- - - Updated - - -



Nαι το ειδα μολις. Απλα μου κανει εντυπωση π.χ για το Media Markt που δεν το υποστηριζει, απ'οτι φαινεται.

Ούτε το Amazon υποστηρίζει, ούτε το paypal, τους ανεβάζει το κόστος, εκεί το θέμα της αμφισβήτησης το καλύπτουν με ασφάλιση, για ένα μικρό κατάστημα με λίγες συναλλαγές είναι ασύμφορη η ασφάλιση.

RASTAVIPER
10-09-18, 20:40
Πάω να στείλω 700€ από τον λογαριασμό μου στην Κύπρο σε λογαριασμό μου στην Εθνική και ζητάει προμήθεια 15€.
Μου φαίνεται υπερβολικό. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

lewton
10-09-18, 20:46
Πάω να στείλω 700€ από τον λογαριασμό μου στην Κύπρο σε λογαριασμό μου στην Εθνική και ζητάει προμήθεια 15€.
Μου φαίνεται υπερβολικό. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

SEPA γράφει;

RASTAVIPER
10-09-18, 20:52
SEPA γράφει;

Ούτε γράφει, ούτε έχει να επιλέξω κάτι.
Εβαλα το iban και έβγαλε όλες τις πληροφορίες της τράπεζας.

mrsaccess
10-09-18, 20:55
Μήπως επέλεξες για τα έξοδα ours (OUR) αντί για shared (SHA);

lewton
10-09-18, 21:29
Ούτε γράφει, ούτε έχει να επιλέξω κάτι.
Εβαλα το iban και έβγαλε όλες τις πληροφορίες της τράπεζας.

Πολλά είναι.

RASTAVIPER
10-09-18, 22:58
Μήπως επέλεξες για τα έξοδα ours (OUR) αντί για shared (SHA);

Ναι έβαλα OUR, αλλά τι αλλάζει;
Τα 15€ δεν πρέπει να μοιραστούν έτσι και αλλιώς;

mrsaccess
10-09-18, 23:07
Ναι έβαλα OUR, αλλά τι αλλάζει;
Τα 15€ δεν πρέπει να μοιραστούν έτσι και αλλιώς;

Συνοπτικά, κάθε έμβασμα έχει 2 χρεώσεις: χρέωση ως εξερχόμενο έμβασμα στην μία τράπεζα, χρέωση ως εισερχόμενο έμβασμα στην άλλη τράπεζα.

Αυτές οι χρεώσεις είναι τυπικά υψηλές αλλά κάθε τράπεζα για τους πελάτες της εφαρμόζει μειωμένο τιμολόγιο. Το οποίο σημαίνει για να πάρεις την καλύτερη τιμή, πρέπει να αφήσεις την κάθε τράπεζα να κάνει την χρέωση στον πελάτη της — SHARED, ο καθένας τα δικά του.

Αν επιλέξεις OUR, πληρώνεις ακριβά το εισερχόμενο έμβασμα στην 1η τράπεζα, αν επιλέξεις THEM, πληρώνεις ακριβά το εξερχόμενο έμβασμα στην 2η τράπεζα.

RASTAVIPER
11-09-18, 07:24
Παίζει καμία άλλη εναλλακτική;
Πχ Revolut;
Βασικά ο λόγος που μεταφέρω αυτά τα χρήματα είναι για μηνιαία πληρωμή ελληνικής πιστωτικής κάρτας μου και μιας άλλης πληρωμής/μεταφοράς ποσού σε ιδιώτη.

Πώς αλλιώς να τα κάνω από Κύπρο ;

jap
11-09-18, 08:23
Δες αν σε συμφέρει το transferwise. Πάντως οι μεταφορές πρεπει να γίνονται μς ένδειξη sha, θα πρεπει να εχεις κοστος 1-2 ευρώ στην κυπριακή τράπεζα συν 3 ή 4 στην εθνική.

RASTAVIPER
11-09-18, 08:49
Δες αν σε συμφέρει το transferwise. Πάντως οι μεταφορές πρεπει να γίνονται μς ένδειξη sha, θα πρεπει να εχεις κοστος 1-2 ευρώ στην κυπριακή τράπεζα συν 3 ή 4 στην εθνική.

To transferwise θέλει μετατροπή αναγκαστικά, πχ από ευρώ σε λίρες

lewton
11-09-18, 08:55
Κάνε αυτό που έγραψε ο jap για τώρα και ψάξε άλλη λύση για το μέλλον.
Revolut μπορείς να φορτίζεις δωρεάν και από αυτήν να στέλνεις δωρεάν σε ελληνικό IBAN, οπότε θα πληρώνεις μόνο τα κερατιάτικα της ελληνικής τράπεζα για εισερχόμενο έμβασμα.

RASTAVIPER
11-09-18, 09:42
Κάτι βρήκα.
Συνάδελφος Βέλγος χρησιμοποιεί το World Remit.
Κατέβασα να δω το app και τα rates είναι εξαιρετικά.
Μόνο 4€.

Περιμένω ένα referral code που δίνει κάποιο voucher και το δοκιμάζω σύντομα.

- - - Updated - - -

Πέρα από την μεταφορά χρημάτων.

Ξέρει κανείς αν αξίζει καλύτερα η απευθείας πληρωμή της ελληνικής πιστωτικής πχ μέσω revolut; Γίνεται κάτι τέτοιο;

chriszah
11-09-18, 10:31
Μπήκε και η Alpha στο χορό των προπληρωμένων καρτών:http://www.bleepit.gr/. Βέβαια οι χρεώσεις της είναι λίγο τσιμπημένες
196889

thourios
11-09-18, 10:34
Μπήκε και η Alpha στο χορό των προπληρωμένων καρτών:http://www.bleepit.gr/. Βέβαια οι χρεώσεις της είναι λίγο τσιμπημένες


Νομίζω eurobank είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα με την άυλη κάρτα

Chingachgook
11-09-18, 10:35
Τσιμπημένες; Ληστρικές είναι, σχεδόν. :down:

lewton
11-09-18, 10:37
Κάτι βρήκα.
Συνάδελφος Βέλγος χρησιμοποιεί το World Remit.
Κατέβασα να δω το app και τα rates είναι εξαιρετικά.
Μόνο 4€.

Περιμένω ένα referral code που δίνει κάποιο voucher και το δοκιμάζω σύντομα.





4€ για να στείλεις στην Ελλάδα και μετά επιπλέον χρέωση από την ελληνική τράπεζα για να τα λάβεις δεν είναι εξαιρετικά.
Εγώ από Γερμανία στέλνω δωρεάν και η Πειραιώς θα με χρέωνε 3€ για την λήψη αλλά επειδή έχω Winbank Direct ούτε αυτά πληρώνω.
Δηλαδή στέλνω 700, φτάνουν 700.

sdikr
11-09-18, 11:13
4€ για να στείλεις στην Ελλάδα και μετά επιπλέον χρέωση από την ελληνική τράπεζα για να τα λάβεις δεν είναι εξαιρετικά.
Εγώ από Γερμανία στέλνω δωρεάν και η Πειραιώς θα με χρέωνε 3€ για την λήψη αλλά επειδή έχω Winbank Direct ούτε αυτά πληρώνω.
Δηλαδή στέλνω 700, φτάνουν 700.

Ορίστε βρέθηκε η λύση, τα στέλνει σε εσένα μέσω revolut και εσύ μετα τα στέλνεις στην Ελλάδα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.