PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

RASTAVIPER
11-09-18, 11:21
4€ για να στείλεις στην Ελλάδα και μετά επιπλέον χρέωση από την ελληνική τράπεζα για να τα λάβεις δεν είναι εξαιρετικά.
Εγώ από Γερμανία στέλνω δωρεάν και η Πειραιώς θα με χρέωνε 3€ για την λήψη αλλά επειδή έχω Winbank Direct ούτε αυτά πληρώνω.
Δηλαδή στέλνω 700, φτάνουν 700.

Πέρα από το να μας πεις τι κάνεις εσύ, έχεις να προτείνεις κάποια πραγματικά χρήσιμη ιδέα για την περίπτωση μου;

lewton
11-09-18, 11:42
Πέρα από το να μας πεις τι κάνεις εσύ, έχεις να προτείνεις κάποια πραγματικά χρήσιμη ιδέα για την περίπτωση μου;

Φυσικά, την έγραψα ήδη αλλά την προσπέρασες.
Άκου τον Βέλγο.

chriszah
11-09-18, 14:01
Πέρα από το να μας πεις τι κάνεις εσύ, έχεις να προτείνεις κάποια πραγματικά χρήσιμη ιδέα για την περίπτωση μου;

Υπάρχει και αυτή η λύση: https://www.transfergo.com/en

slalom
11-09-18, 15:50
Παίζει καμία άλλη εναλλακτική;
Πχ Revolut;
Βασικά ο λόγος που μεταφέρω αυτά τα χρήματα είναι για μηνιαία πληρωμή ελληνικής πιστωτικής κάρτας μου και μιας άλλης πληρωμής/μεταφοράς ποσού σε ιδιώτη.

Πώς αλλιώς να τα κάνω από Κύπρο ;
Δε μπορεις να πληρωσεις πιστωτικη απο την ξενη τραπεζα?

RASTAVIPER
11-09-18, 23:17
Υπάρχει και αυτή η λύση: https://www.transfergo.com/en

Φαίνεται πολύ καλή λύση και αυτό και ίσως το δοκιμάσω την επόμενη φορά, καθώς έχει χαμηλότερη προμήθεια από το World Remit.
Ευχαριστώ

RASTAVIPER
13-09-18, 12:48
Ενημέρωση για το World Remit.
Τα λεφτά πήγαν την ίδια μέρα και δυστυχώς έφαγε άλλα 3€ η Εθνική, οπότε σύνολο το fee στα 7€.
Θα δοκιμάσω άλλες λύσεις την επόμενη φορά. Ίσως και Revolut αξίζει.

Godian
13-09-18, 14:46
Ενημέρωση για το World Remit.
Τα λεφτά πήγαν την ίδια μέρα και δυστυχώς έφαγε άλλα 3€ η Εθνική, οπότε σύνολο το fee στα 7€.
Θα δοκιμάσω άλλες λύσεις την επόμενη φορά. Ίσως και Revolut αξίζει.

Στην εθνική εγώ όταν μου στέλνουν λεφτά με PayPal τον σπάω το ποσό στα 15€ όσο και να είναι το ποσό και δε τους πλήρωσα ποτέ προμήθεια

thourios
17-09-18, 12:46
Την δοκίμασε κανείς; Τι χρεώσεις έχει, προμήθειες κτλ
Alpha card bleep
Μόνο από κινητό.
https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/mobile-apps/bleep

elina_77
17-09-18, 13:49
Την δοκίμασε κανείς; Τι χρεώσεις έχει, προμήθειες κτλ
Alpha card bleep
Μόνο από κινητό.
https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/mobile-apps/bleep
Δε βλέπω λόγο να τη χρησιμοποιήσει κάποιος.
Όποιος θέλει προπληρωμένη κάρτα με app βγάζει μια εξωτερικού (π.χ ν26, ρεβολούτ), οπότε και έχει λογαριασμό εξωτερικού, και δεν υπόκειται σε c.c, και δεν πληρώνει μετατροπές, και έχει και δυνατότητα για αναλήψεις σε ATM.

goku
17-09-18, 14:20
Δε βλέπω λόγο να τη χρησιμοποιήσει κάποιος.
Όποιος θέλει προπληρωμένη κάρτα με app βγάζει μια εξωτερικού (π.χ ν26, ρεβολούτ), οπότε και έχει λογαριασμό εξωτερικού, και δεν υπόκειται σε c.c, και δεν πληρώνει μετατροπές, και έχει και δυνατότητα για αναλήψεις σε ATM.
Βασικά υπάρχει λόγος. Κάποιος μπορεί να χρειάζεται να κάνει αγορές με κάρτα για να μαζέψει αποδείξεις για το αφορολόγητο. Με κάρτες του εξωτερικού δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο μιας και πρέπει να γίνει ταυτοποίηση με ΑΦΜ και τα λοιπά.

elina_77
17-09-18, 14:41
Βασικά υπάρχει λόγος. Κάποιος μπορεί να χρειάζεται να κάνει αγορές με κάρτα για να μαζέψει αποδείξεις για το αφορολόγητο. Με κάρτες του εξωτερικού δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο μιας και πρέπει να γίνει ταυτοποίηση με ΑΦΜ και τα λοιπά.
Πώς μάζευε αφορολόγητο αυτός ο κάποιος μέχρι σήμερα?
Άλλωστε, και με τη bleep δεν πρέπει να γίνει ταυτοποίηση ΑΦΜ ώστε να την "αναγνωρίζει" η εφορία?

kosmasdel
21-09-18, 14:54
Θέλω να συνδέσω μία Debit Mastercard της Eurobank στο Paypal. Λογικά η Paypal θα κάνει την κλασική διαδικασία με την χρέωση 1,5$ για το verification που μετά στο δίνει πίσω. Στον τιμοκατάλογο της Eurobank είδα ότι η χρέωση μετατροπής συναλλάγματος σε αγορές σε ξένο νόμισμα με κάρτες είναι 2% με ελάχιστο fixed το 1€. Άρα να υποθέσω ότι αυτό το 1€ χάνεται σωστά;

user2163
21-09-18, 15:14
Θέλω να συνδέσω μία Debit Mastercard της Eurobank στο Paypal. Λογικά η Paypal θα κάνει την κλασική διαδικασία με την χρέωση 1,5$ για το verification που μετά στο δίνει πίσω. Στον τιμοκατάλογο της Eurobank είδα ότι η χρέωση μετατροπής συναλλάγματος σε αγορές σε ξένο νόμισμα με κάρτες είναι 2% με ελάχιστο fixed το 1€. Άρα να υποθέσω ότι αυτό το 1€ χάνεται σωστά;

Όχι γιατί δεν θα κάνει post χρέωση στο λογαριασμό σου , θα ακυρωθεί.
Αν σε χρεώσει πάρει τα χρήματα και μετά την κάνει refund τότε θα χρεωθείς το ευρώ αλλά δεν δουλεύει έτσι το verification της paypal (ευτυχώς).

johnmegarythmos
22-09-18, 08:13
απο οτι ειδα στην ενημερωση συναλλαγων καρτων στο ιντερνετ της alpha bank ,γραφει κατω απο την διαφημιση της bleep απο 17/9/18 συνεκτιμωντας τις συνθηκες αγορας και του ανταγωνισμου καθως και το αυξημενο κοστος απο την πραγματοποιηση συνναλλαγων καρτων θετει σε εφαρμογη τις ακολουθες χρεωσεις που αφορουν την καλυψη λειτουργικων εξοδων : 1) εξοδα διαχειρησεως καρτας ( λογω απωλειαες , φθορας , ανανεωσεως) 5 ευρω και 2) εξοδα αποστολης μυστικου κωδικου pin συστημενο με 3,50 ευρω. οσο για την καρτα bleep ειναι δωρεαν η εκδοση της καρτας εως 31/12 αρα δεν ισχυει το κοστος εκδοσης καρτας στα 5 ευρω για την bleep προς το παρον.

οσο για αυτο που λετε να βγαλει καποιος καρτα εξωτερικου πχ revolut λογιστικα αμα γινει ελενχος που εχουμε χρηματα σε λογαριασμο εξωτερικου τι προβλημα μπορει να μας δημουργησει το εχει σκεφτει κανενας; . εγω το φοβαμαι να το χρησιμοποιησω το εκανα μια φορα τοτε με capital αλλα απο τοτε που αλλαξε το συστημα και μπορω με την καρτα ατμ την διεγραψα την εφαρμογη, απο την αλλη εχω μαζεψει το αφορολογητο , διοτι εδω και χρονια ειχα βαλει παγια εντολη εγω και μου μετραει στο δικο μου αφμ και την εξοφληση του λογαριασμου ρευματος και δεν θελω και το εκοψα , αλλα νομιζω να μην εχουμε λιγοτερο απο το αφορολογητο με καρτες χρειαζεται και δεν υπαρχει προβλημα για παραπανω συνναλλαγες ετσι δεν ειναι;.

elina_77
22-09-18, 08:32
οσο για αυτο που λετε να βγαλει καποιος καρτα εξωτερικου πχ revolut λογιστικα αμα γινει ελενχος που εχουμε χρηματα σε λογαριασμο εξωτερικου τι προβλημα μπορει να μας δημουργησει το εχει σκεφτει κανενας; . εγω το φοβαμαι να το χρησιμοποιησω
Δεν απαγορεύεται να έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό.

lewton
22-09-18, 11:07
απο οτι ειδα στην ενημερωση συναλλαγων καρτων στο ιντερνετ της alpha bank ,γραφει κατω απο την διαφημιση της bleep απο 17/9/18 συνεκτιμωντας τις συνθηκες αγορας και του ανταγωνισμου καθως και το αυξημενο κοστος απο την πραγματοποιηση συνναλλαγων καρτων θετει σε εφαρμογη τις ακολουθες χρεωσεις που αφορουν την καλυψη λειτουργικων εξοδων : 1) εξοδα διαχειρησεως καρτας ( λογω απωλειαες , φθορας , ανανεωσεως) 5 ευρω και 2) εξοδα αποστολης μυστικου κωδικου pin συστημενο με 3,50 ευρω. οσο για την καρτα bleep ειναι δωρεαν η εκδοση της καρτας εως 31/12 αρα δεν ισχυει το κοστος εκδοσης καρτας στα 5 ευρω για την bleep προς το παρον.

οσο για αυτο που λετε να βγαλει καποιος καρτα εξωτερικου πχ revolut λογιστικα αμα γινει ελενχος που εχουμε χρηματα σε λογαριασμο εξωτερικου τι προβλημα μπορει να μας δημουργησει το εχει σκεφτει κανενας; . εγω το φοβαμαι να το χρησιμοποιησω το εκανα μια φορα τοτε με capital αλλα απο τοτε που αλλαξε το συστημα και μπορω με την καρτα ατμ την διεγραψα την εφαρμογη, απο την αλλη εχω μαζεψει το αφορολογητο , διοτι εδω και χρονια ειχα βαλει παγια εντολη εγω και μου μετραει στο δικο μου αφμ και την εξοφληση του λογαριασμου ρευματος και δεν θελω και το εκοψα , αλλα νομιζω να μην εχουμε λιγοτερο απο το αφορολογητο με καρτες χρειαζεται και δεν υπαρχει προβλημα για παραπανω συνναλλαγες ετσι δεν ειναι;.

Την εφαρμογή την διέγραψες, τον λογαριασμό τον έκλεισες;

johnmegarythmos
22-09-18, 11:39
Δεν απαγορεύεται να έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό.

υπαρχει καποιος νομος που να το επιτρεπει; και αμα μεταφερεις εκει ολα σου τα εισοδηματα σε αυτον τον λογαραισμο ; μετα τι γινεται ; πχ αμα υπαρχει θεμα κατασχεσης; μετα τι γινεται; το κρατος το ιδιο εκει μηπως σου δημιουργει προβλημα πως βρεθηκαν χρηματα σε λογαριασμο ενω δεν εισαι κατοικος της χωρας;

για αυτο και το φοβαμαι.


Την εφαρμογή την διέγραψες, τον λογαριασμό τον έκλεισες;

πως μπορεις να κλεισεις τον λογαριασμο; .

thourios
22-09-18, 12:27
Το κράτος πάντα βρίσκει τρόπους να ταλαιπωρεί τους πολίτες και να κάνει κατασχέσεις. Αν δεν γνωρίζεις κιόλας αν είσαι και ηλικιωμένος σε έσκισε.

RASTAVIPER
22-09-18, 16:14
υπαρχει καποιος νομος που να το επιτρεπει; και αμα μεταφερεις εκει ολα σου τα εισοδηματα σε αυτον τον λογαραισμο ; μετα τι γινεται ; πχ αμα υπαρχει θεμα κατασχεσης; μετα τι γινεται; το κρατος το ιδιο εκει μηπως σου δημιουργει προβλημα πως βρεθηκαν χρηματα σε λογαριασμο ενω δεν εισαι κατοικος της χωρας;

για αυτο και το φοβαμαι.



πως μπορεις να κλεισεις τον λογαριασμο; .

Πώς το κράτος θα δει τι χρήματα έχεις σε άλλη χώρα;
Και επίσης,.έχεις κανένα τρελό πόθεν αίσχος και 2-3 off shore και αγχώνεσαι έτσι;

sdikr
22-09-18, 16:19
Πώς το κράτος θα δει τι χρήματα έχεις σε άλλη χώρα;
Και επίσης,.έχεις κανένα τρελό πόθεν αίσχος και 2-3 off shore και αγχώνεσαι έτσι;

Υπάρχει συνεργασία μεταξύ κρατών για αυτό το θέμα, ακόμα και με την Ελβετία.

slalom
22-09-18, 16:38
οσο για αυτο που λετε να βγαλει καποιος καρτα εξωτερικου πχ revolut λογιστικα αμα γινει ελενχος που εχουμε χρηματα σε λογαριασμο εξωτερικου τι προβλημα μπορει να μας δημουργησει το εχει σκεφτει κανενας; . εγω το φοβαμαι να το χρησιμοποιησω το εκανα μια φορα τοτε με capital αλλα απο τοτε που αλλαξε το συστημα και μπορω με την καρτα ατμ την διεγραψα την εφαρμογη, απο την αλλη εχω μαζεψει το αφορολογητο , διοτι εδω και χρονια ειχα βαλει παγια εντολη εγω και μου μετραει στο δικο μου αφμ και την εξοφληση του λογαριασμου ρευματος και δεν θελω και το εκοψα , αλλα νομιζω να μην εχουμε λιγοτερο απο το αφορολογητο με καρτες χρειαζεται και δεν υπαρχει προβλημα για παραπανω συνναλλαγες ετσι δεν ειναι;.
Τι προβλημα να σου κανει?
Οι πολιτικοι μας εχουν τα περισσοτερα εξω παρα εντος

lewton
22-09-18, 17:53
υπαρχει καποιος νομος που να το επιτρεπει; και αμα μεταφερεις εκει ολα σου τα εισοδηματα σε αυτον τον λογαραισμο ; μετα τι γινεται ; πχ αμα υπαρχει θεμα κατασχεσης; μετα τι γινεται; το κρατος το ιδιο εκει μηπως σου δημιουργει προβλημα πως βρεθηκαν χρηματα σε λογαριασμο ενω δεν εισαι κατοικος της χωρας;

Προφανώς ψηφίζεις ΚΚΕ, δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που γράφεις.
Δε χρειαζόμαστε νόμο που επιτρέπει κάτι για να μπορούμε να το κάνουμε.
Εφόσον δεν υπάρχει νόμος που το απαγορεύει μπορείς να το κάνεις.

jkoukos
22-09-18, 19:32
υπαρχει καποιος νομος που να το επιτρεπει; και αμα μεταφερεις εκει ολα σου τα εισοδηματα σε αυτον τον λογαραισμο ; μετα τι γινεται ; πχ αμα υπαρχει θεμα κατασχεσης; μετα τι γινεται; το κρατος το ιδιο εκει μηπως σου δημιουργει προβλημα πως βρεθηκαν χρηματα σε λογαριασμο ενω δεν εισαι κατοικος της χωρας;
Δεν υπάρχει κανένας νόμος που να το απαγορεύει. Μόνο αν είσαι υπόχρεος για κατάθεση πόθεν έσχες και δεν δήλωνες τον λογαριασμό του εξωτερικού θα ήσουν παράνομος. Όσο δεν έχεις αυτή την υποχρέωση, κοιμάσαι ήσυχος σαν αγγελούδι.

johnmegarythmos
23-09-18, 01:26
δεν ειμαι κκε , αν και δεν εχει να κανει με αυτο που ρωταω , σας ευχαριστω παρα πολυ παντως , αρα δηλωνουμε και τον λογαριασμο του εξωτερικου στην εφορια; ή κανουμε την παπια ; .

manoulamou
23-09-18, 12:00
Δε χρειαζόμαστε νόμο που επιτρέπει κάτι για να μπορούμε να το κάνουμε.
Εφόσον δεν υπάρχει νόμος που το απαγορεύει μπορείς να το κάνεις.
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ - εως και αδυνατον στην πραξη - να διευκρινιζονται με νομους ολα οσα επιτρεπονται στους πολιτες.
Επισης ας μην μπερδευουμε το ενδεχομενως κρατικα συμφερον ή το ηθικο με το νομικα ΜΗ επιτρεπομενο!


Προφανώς ψηφίζεις ΚΚΕ, δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που γράφεις.
Μονον το ΚΚΕ ή και οι πενηντα αποχρωσεις της αριστερας; :p

δεν ειμαι κκε , αν και δεν εχει να κανει με αυτο που ρωταω
Τοτε ειστε ΛΑΕ και αφου δεν εχετε υπογραψει δηλωση κοινωνικων φρονηματων,
παρακαλεισθε να προσελθετε εις την ασφαλεια δι΄υποθεσιν σας... :rolleyes:

Andreaslar
23-09-18, 12:24
δεν ειμαι κκε , αν και δεν εχει να κανει με αυτο που ρωταω , σας ευχαριστω παρα πολυ παντως , αρα δηλωνουμε και τον λογαριασμο του εξωτερικου στην εφορια; ή κανουμε την παπια ; .

Γιατί να δηλώσεις λογαριασμό; Έχεις δηλώσει δλδ και τον λογαριασμό στην π.χ. Εθνική; (Να τον δηλώσεις ΕΣΥ όχι η τράπεζα)

Εσένα κανένας δεν σου επιβάλει να δηλώσεις κανένα τραπεζικό λογαριασμό, (Μόνο αν είσαι υπόχρεος ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ δηλώνεις λογαριασμούς)

runner70
23-09-18, 12:48
Στην φορολογικη δηλωση δηλωνεις απλα με ναι ή οχι στο αν εχεις χρηματα στο εξωτερικο. Υπάρχει σχετική ερώτηση. Τιποτα αλλο.

thourios
23-09-18, 12:57
Αν πέσεις σε κανά μυστήριο εφοριακό σου ζητάει μετά χαρτιά της ξένης Τράπεζας με επίσημη μετάφραση της Ελληνικής γλώσσας κτλ.
Συνέβη σε μένα που έκανα δήλωση δια χειρός του αποθανόντα πατέρα μου ως κληρονόμος. Οπότε του λέω σβηήστο δεν υπάρχει μια ,Έκανα λάθος στη συμπλήρωση.
Ψάξε και βρες τα του λέω εσύ.
Ήταν ένα ποσό από σύνταξη που έπαιρνε στο εξωτερικό.
Τι δουλειά έχει η αλεπού στο παζάρι;

lewton
23-09-18, 16:56
Στα πλαίσια της ενιαίας τραπεζικής αγοράς έχουμε 100% δικαίωμα να μεταφέρουμε τα χρήματα μας σε λογαριασμούς σε ξένες τράπεζες.
Ειδικά εφόσον τα στέλνεις ηλεκτρικά, εννοείται ότι είναι καθαρά. Δηλαδή είναι χρήματα που έχεις στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα.
Αν σκάσεις μούρη σε τράπεζα στην Ιρλανδία ή στη Γερμανία με μια βαλίτσα μετρητά και τα δεχθούν τότε μιλάμε για παρανομία.

Doxaios
23-09-18, 18:28
Στην φορολογικη δηλωση δηλωνεις απλα με ναι ή οχι στο αν εχεις χρηματα στο εξωτερικο. Υπάρχει σχετική ερώτηση. Τιποτα αλλο.

1) Όσοι έχουν revolut ή κάτι αντίστοιχο δηλώνουν στη φορολογική δήλωση οτι κατέχουν λογαριασμό στο εξωτερικό;
2) Αναφέρθηκε κάποιος για κλείσιμο του λογαριασμού. Πως κλείνει ένας λογαριασμός πχ revolut;

elina_77
23-09-18, 20:47
1) Όσοι έχουν revolut ή κάτι αντίστοιχο δηλώνουν στη φορολογική δήλωση οτι κατέχουν λογαριασμό στο εξωτερικό;
2) Αναφέρθηκε κάποιος για κλείσιμο του λογαριασμού. Πως κλείνει ένας λογαριασμός πχ revolut;

1) Ο καθένας φαντάζομαι κατά κρίση του.
2) Επικοινωνία με το support τους.

Manolis_karas
24-09-18, 23:56
Καλησπέρα, Θέλω να μεταφέρω 360 λίρες σε μία τράπεζα στην Αγγλία και θέλω ο παραλαμβάνων να τις πάρει καθαρές 360. Με ποίο τρόπο θα πληρώσω λιγότερα; Ποία τράπεζα χρεώνει λιγότερο;
Έχω λογαριασμό συναλλάγματος με 200 περίπου λίρες, με συμφέρει να κάνω 2 αποστολές, 1η με τις 200 λίρες και 2η με τις 360 σε ευρώ; Ψάχνω στο ibank της Εθνικής και δεν βρίσκω επιλογή για να στείλω από λογαριασμό συναλλάγματος, δεν γίνεται ή δεν μπορώ να τον βρω;
Θα ρωτήσω σε διάφορες Τράπεζες, αλλά αν μπορεί κάποιος να δώσει καμιά καλή ιδέα ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ.

sdikr
25-09-18, 00:17
Καλησπέρα, Θέλω να μεταφέρω 360 λίρες σε μία τράπεζα στην Αγγλία και θέλω ο παραλαμβάνων να τις πάρει καθαρές 360. Με ποίο τρόπο θα πληρώσω λιγότερα; Ποία τράπεζα χρεώνει λιγότερο;
Έχω λογαριασμό συναλλάγματος με 200 περίπου λίρες, με συμφέρει να κάνω 2 αποστολές, 1η με τις 200 λίρες και 2η με τις 360 σε ευρώ; Ψάχνω στο ibank της Εθνικής και δεν βρίσκω επιλογή για να στείλω από λογαριασμό συναλλάγματος, δεν γίνεται ή δεν μπορώ να τον βρω;
Θα ρωτήσω σε διάφορες Τράπεζες, αλλά αν μπορεί κάποιος να δώσει καμιά καλή ιδέα ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ.

...revolut, κάνεις λογαριασμό, στέλνεις τα λεφτά σε ευρώ εκεί και μετά τα κάνεις μετατροπή σε λίρες με πολύ καλύτερη ισοτιμία

Manolis_karas
25-09-18, 00:32
Υπάρχει και αυτή η λύση: https://www.transfergo.com/en

και αυτή, οικονομικές λύσεις αλλά μπορεί να τις εμπιστευθούμε;

https://transferwise.com/

- - - Updated - - -


...revolut, κάνεις λογαριασμό, στέλνεις τα λεφτά σε ευρώ εκεί και μετά τα κάνεις μετατροπή σε λίρες με πολύ καλύτερη ισοτιμία
Δεν στέλνω συχνά χρήματα στο εξωτερικό και σπανίως χρειάζεται η μετατροπή νομίσματος. Μήπως είναι μπελάς διατηρώ λογαριασμό Revolut;

sdikr
25-09-18, 00:45
και αυτή, οικονομικές λύσεις αλλά μπορεί να τις εμπιστευθούμε;

https://transferwise.com/

- - - Updated - - -


Δεν στέλνω συχνά χρήματα στο εξωτερικό και σπανίως χρειάζεται η μετατροπή νομίσματος. Μήπως είναι μπελάς διατηρώ λογαριασμό Revolut;

Δεν έχει κάποιο κόστος, ούτε λογικά θα δείς το όνομα σου σε κάποια λίστα λαγκραντ.
Σε αυτούς η μεταφορά θα σου βγει 1 ευρώ και θα σου κάνουν την μετατροπή με καλύτερη ισοτιμία απο κάποια ελληνική τράπεζα

blade_
25-09-18, 02:40
Καλησπέρα στη παρέα

Θα φύγω εξωτερικό για αρκετές μέρες και σκέφτομαι να κινηθώ μόνο με την κάρτα
Θα έχω κάποια μετρητά μαζί μου αλλά σκοπεύω να μείνουν για περίπτωση ανάγκης
Θα έχω πρόβλημα? Ευρωπαϊκή ένωση.

Αν χρειαστεί να βγάλω από ΑΤΜ μετρητά τι χρεώσεις υπάρχουν?

spartak
25-09-18, 06:53
Καλησπέρα στη παρέα

Θα φύγω εξωτερικό για αρκετές μέρες και σκέφτομαι να κινηθώ μόνο με την κάρτα
Θα έχω κάποια μετρητά μαζί μου αλλά σκοπεύω να μείνουν για περίπτωση ανάγκης
Θα έχω πρόβλημα? Ευρωπαϊκή ένωση.

Αν χρειαστεί να βγάλω από ΑΤΜ μετρητά τι χρεώσεις υπάρχουν?

Οι χρεώσεις για αναλήψεις μετρητων εξαρτώνται από τη χώρα που θα πας και την τράπεζα σου.

johnmegarythmos
25-09-18, 10:18
Δε βλέπω λόγο να τη χρησιμοποιήσει κάποιος.
Όποιος θέλει προπληρωμένη κάρτα με app βγάζει μια εξωτερικού (π.χ ν26, ρεβολούτ), οπότε και έχει λογαριασμό εξωτερικού, και δεν υπόκειται σε c.c, και δεν πληρώνει μετατροπές, και έχει και δυνατότητα για αναλήψεις σε ATM.



Θέλω να συνδέσω μία Debit Mastercard της Eurobank στο Paypal. Λογικά η Paypal θα κάνει την κλασική διαδικασία με την χρέωση 1,5$ για το verification που μετά στο δίνει πίσω. Στον τιμοκατάλογο της Eurobank είδα ότι η χρέωση μετατροπής συναλλάγματος σε αγορές σε ξένο νόμισμα με κάρτες είναι 2% με ελάχιστο fixed το 1€. Άρα να υποθέσω ότι αυτό το 1€ χάνεται σωστά;

καλημερα σας , υπαρχει προπληρωμενη καρτα απο την ελληνικη τραπεζα που της Πειραιως που δεν εχει εξοδα συναλλαγματος για αγορες , ειναι δωρεαν , και δεν ειναι σαν τις αλλες που εχει 2% προμηθεια ! η καρτα ειναι η προπληρωμενη καρτα αβ mastercard prepaid που δινει και ποντους στην καρτα του βασιλοπουλου δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-ab και οσο για τα δωρεαν εξοδα συναλλαγων δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2018/PricingList_18-09-2018.pdf , θα μπειτε στην σελιδα 46 και μετα στην ενοτητα 29.8 .

blade_
25-09-18, 11:32
Οι χρεώσεις για αναλήψεις μετρητων εξαρτώνται από τη χώρα που θα πας και την τράπεζα σου.

Γαλλία και eurobank k πειραιως

yyy
25-09-18, 11:32
καλημερα σας , υπαρχει προπληρωμενη καρτα απο την ελληνικη τραπεζα που της Πειραιως που δεν εχει εξοδα συναλλαγματος για αγορες , ειναι δωρεαν , και δεν ειναι σαν τις αλλες που εχει 2% προμηθεια ! η καρτα ειναι η προπληρωμενη καρτα αβ mastercard prepaid που δινει και ποντους στην καρτα του βασιλοπουλου δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-ab και οσο για τα δωρεαν εξοδα συναλλαγων δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2018/PricingList_18-09-2018.pdf , θα μπειτε στην σελιδα 46 και μετα στην ενοτητα 29.8 .

Απόκτηση κάρτας 5€, επαναφόρτηση 1€, ανανέωση κάρτας 5€! Και δεν ξέρουμε σε τι ισοτιμία κάνει τη μετατροπή...
Δε νομίζω ότι υπάρχει ελληνική κάρτα που να ανταγωνίζεται τη Revolut!!

Chingachgook
25-09-18, 13:52
Από 1/10 η Πειραιώς χρεώνει και τις ανανεώσεις καρτών; Καιρός να "χάσω" την κάρτα μου :whistle:

patrickdrd
25-09-18, 14:33
δεν παιζει αυτο, το δοκιμασε συναδελφος και του εστειλαν καρτα με την ιδια ημερομηνια ληξης!

minas
25-09-18, 14:33
Από 1/10 η Πειραιώς χρεώνει και τις ανανεώσεις καρτών; Καιρός να "χάσω" την κάρτα μου :whistle:

Εάν εννοείς να ζητήσεις αντικατάσταση λόγω απώλειας/κλοπής, και αυτό χρεώνεται. Αν εννοείς να την διακόψεις, αυτό δεν χρεώνεται (ακόμη) :).
Επίσης, όπως είπαν ήδη, συνήθως δεν παρατείνεται η διάρκεια...

yyy
25-09-18, 14:55
Απώλεια πριν 2 εβδομάδες, πήγα σε κατάστημα, μου έδωσαν νεα με λήξη σε 4,5 χρόνια...

TeoT
26-09-18, 03:09
Απόκτηση κάρτας 5€, επαναφόρτηση 1€, ανανέωση κάρτας 5€! Και δεν ξέρουμε σε τι ισοτιμία κάνει τη μετατροπή...
Δε νομίζω ότι υπάρχει ελληνική κάρτα που να ανταγωνίζεται τη Revolut!!

Μεχρι πριν από ένα χρόνο που έκανα την τελευταία συναλλαγή έκανε την μετατροπη με την ισοτιμία της mastercard

blade_
26-09-18, 15:19
Γαλλία και eurobank k πειραιως

Κάποιος κάποια απάντηση? :p

lewton
26-09-18, 16:31
Κάποιος κάποια απάντηση? :p

https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf
Δες σελίδα 88, πιθανώς το μόνο που χρεώνει είναι 1,60€ ανά ανάληψη. Αν όχι δε φταίω εγώ, δε με πληρώνεις για να κάνω την αναζήτηση.

Εννοείται ότι αν το ΑΤΜ σου πετάξει μήνυμα ότι θα χρεώσει επιπλέον ποσό (πχ να σηκώσεις 100€ και να χρεώσει την τράπεζά σου 103€), θα το χρεωθείς και αυτό.

RASTAVIPER
26-09-18, 20:00
Παίζει καμία άλλη εναλλακτική;
Πχ Revolut;
Βασικά ο λόγος που μεταφέρω αυτά τα χρήματα είναι για μηνιαία πληρωμή ελληνικής πιστωτικής κάρτας μου και μιας άλλης πληρωμής/μεταφοράς ποσού σε ιδιώτη.

Πώς αλλιώς να τα κάνω από Κύπρο ;

Παρόμοια ιστορία, έστειλα μέσω Revolut 100€ στην Μάλτα και προς έκπληξη μου δεν υπήρχε καμία προμήθεια!!
Εκπληκτικό!
100% δωρεάν αποστολή χρημάτων από Κύπρο προς Μάλτα λοιπόν!

sdikr
26-09-18, 20:10
Παρόμοια ιστορία, έστειλα μέσω Revolut 100€ στην Μάλτα και προς έκπληξη μου δεν υπήρχε καμία προμήθεια!!
Εκπληκτικό!
100% δωρεάν αποστολή χρημάτων από Κύπρο προς Μάλτα λοιπόν!

Παρόμοια σε τι ακριβώς;
Αν μιλάς για τον Blade, είναι εντελώς διαφορετική ιστορία, εκεί και με revolut μπορεί να έχει χρέωσή αν χρεώνει το εκεί ATM

RASTAVIPER
27-09-18, 07:26
Παρόμοια σε τι ακριβώς;
Αν μιλάς για τον Blade, είναι εντελώς διαφορετική ιστορία, εκεί και με revolut μπορεί να έχει χρέωσή αν χρεώνει το εκεί ATM

Παρόμοια ως προς το ποστ που έκανα quote.
ότι ήθελα να στείλω χρήματα από Κύπρο σε άλλη χώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.