PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 [114] 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

thourios
27-09-18, 09:36
Τι γίνεται εδώ με τα πακέτα alert στην Πειραιώς; Δεν βλέπω χρέωση αλλά τι ανανέωση πακέτου είναι αυτή;
197375

minas
27-09-18, 10:43
Τι γίνεται εδώ με τα πακέτα alert στην Πειραιώς; Δεν βλέπω χρέωση αλλά τι ανανέωση πακέτου είναι αυτή;
197375

Πιθανόν έχεις το πακέτο alerts χωρίς χρέωση (email, κλπ). Περίεργο που βγάζει μηδενική χρέωση, θα περίμενα να μην λέει τίποτα.
Αν θελήσεις πακέτο με SMS για όλες τις συναλλαγές έχει μηνιαία χρέωση.

thourios
27-09-18, 10:58
Το γνωρίζω. Ο λογαριασμός είναι σχεδόν άδειος και δεν κινείται ή κινείται ελάχιστα ίσα να φαίνεται ότι δεν είναι σε ακινησία. Αναρωτιέμαι μήπως κάτι ετοιμάζουν με τις χρεώσεις πάλι.

mzaf
27-09-18, 11:02
Απλά,μια φορά το χρόνο γίνεται αυτόματη ανανέωση των (free) alerts που έχεις;)

Manolis_karas
27-09-18, 14:55
Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas 15-08-2018
Φέτος τον Ιούλιο σε κράτος της ΕΕ δοκίμασα σε 2 καταστήματα, σε ένα super market και σε μία μπυραρία, τις χρεωστικές της Πειραιώς πρώτα και έπειτα της Εθνικής (είναι Visa και οι δύο)και maestro και ενώ υπήρχε υπόλοιπο στους λογαριασμούς δεν πέρασαν. Πέρασε όμως η VISA πιστωτική της Πειραιώς με την πρώτη.

Lewton: Ευχαριστώ για την διευκρίνιση, αν και ήταν προφανές ότι δεν μιλούσες για απλή "cash-card" όπως υπέθεσαν κάποιοι.
Ο μόνος τρόπος να μάθεις γιατί δεν πέρασαν οι συναλλαγές είναι να ρωτήσεις τις τράπεζες (και να μας πεις μετά).

Manolis_karas: Δεν το είχα σκεφθεί, αλλά έχετε δίκιο, θα πάω να ρωτήσω και θα μεταφέρω ότι μου απαντήσουν.

Επιτέλους σας ενημερώνω ότι δεν εμφανίζεται καμία συναλλαγή ή ερώτηση για έγκριση συναλλαγής από το εξωτερικό και η κάρτα δουλεύει και στο εξωτερικό (τουλάχιστον στην ΕΕ).
Σκέψη δική μου είναι ότι η ερώτηση για έγκριση συναλλαγής κόπηκε στην Ολλανδία, άγνωστο γιατί και σε ποιο επίπεδο.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

lewton
27-09-18, 17:15
Επιτέλους σας ενημερώνω ότι δεν εμφανίζεται καμία συναλλαγή ή ερώτηση για έγκριση συναλλαγής από το εξωτερικό και η κάρτα δουλεύει και στο εξωτερικό (τουλάχιστον στην ΕΕ).
Σκέψη δική μου είναι ότι η ερώτηση για έγκριση συναλλαγής κόπηκε στην Ολλανδία, άγνωστο γιατί και σε ποιο επίπεδο.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Ενδιαφέρον.

Manolis_karas
27-09-18, 18:39
Πιθανόν και στα POS των καταστημάτων.

goku
30-09-18, 12:02
Παίδες, έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με πληρωμή στα site της Cosmote με χρήση χρεωστικής κάρτας Visa της Πειραιώς; Αντιμετωπίζω πρόβλημα μόνο με την χρεωστική της Πειραιώς και μόνο στην ιστοσελίδα της Cosmote. Έχω δοκιμάσει να πληρώσω σταθερό Cosmote, ανανέωση χρόνου ομιλίας σε Cosmoκάρτα και ανανέωση χρόνου ομιλίας σε What's Up. Έχω δοκιμάσει να κάνω συναλλαγή με 3 διαφορετικούς υπολογιστές, 2 διαφορετικά λειτουργικά συστήματα (7, 10), 3 διαφορετικούς browsers (IE, Chrome, Firefox, τελευταίες εκδόσεις), 2 διαφορετικές γραμμές (ΟΤΕ και Hol/Vodafone ADSL) και 2 διαφορετικές χρεωστικές Visa της Πειραιώς (οι οποίες εννοείται έχουν μπόλικα χρήματα μέσα). Η συναλλαγή δεν ολοκληρώνεται ποτέ. Το πρόβλημα υπάρχει τουλάχιστον ένα 6μηνο.

Αν χρησιμοποιήσω μια 2η κάρτα χρεωστική που έχω, συγκεκριμένα την go4more mastercard της Εθνικής, στο site της Cosmote για οποιαδήποτε πληρωμή από αυτές που ανέφερα παραπάνω, τότε η συναλλαγή ολοκληρώνεται αμέσως. Επίσης, αν χρησιμοποιήσω τις χρεωστικές Visa της Πειραιώς για πληρωμές σε άλλα site τότε ολοκληρώνονται κανονικά οι συναλλαγές (οπότε δεν φταίνε οι κάρτες). Στις περιπτώσεις που ανέφερα προηγουμένως (διαφορετικοί υπολογιστές, διαφορετικοί browsers, διαφορετικά OS και διαφορετικές γραμμές) πάντα μου εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα:

197458

Έχει τύχει αυτό σε κανέναν άλλο;

runner70
30-09-18, 15:55
Παίδες, έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με πληρωμή στα site της Cosmote με χρήση χρεωστικής κάρτας Visa της Πειραιώς; Αντιμετωπίζω πρόβλημα μόνο με την χρεωστική της Πειραιώς και μόνο στην ιστοσελίδα της Cosmote. Έχω δοκιμάσει να πληρώσω σταθερό Cosmote, ανανέωση χρόνου ομιλίας σε Cosmoκάρτα και ανανέωση χρόνου ομιλίας σε What's Up. Έχω δοκιμάσει να κάνω συναλλαγή με 3 διαφορετικούς υπολογιστές, 2 διαφορετικά λειτουργικά συστήματα (7, 10), 3 διαφορετικούς browsers (IE, Chrome, Firefox, τελευταίες εκδόσεις), 2 διαφορετικές γραμμές (ΟΤΕ και Hol/Vodafone ADSL) και 2 διαφορετικές χρεωστικές Visa της Πειραιώς (οι οποίες εννοείται έχουν μπόλικα χρήματα μέσα). Η συναλλαγή δεν ολοκληρώνεται ποτέ. Το πρόβλημα υπάρχει τουλάχιστον ένα 6μηνο.

Αν χρησιμοποιήσω μια 2η κάρτα χρεωστική που έχω, συγκεκριμένα την go4more mastercard της Εθνικής, στο site της Cosmote για οποιαδήποτε πληρωμή από αυτές που ανέφερα παραπάνω, τότε η συναλλαγή ολοκληρώνεται αμέσως. Επίσης, αν χρησιμοποιήσω τις χρεωστικές Visa της Πειραιώς για πληρωμές σε άλλα site τότε ολοκληρώνονται κανονικά οι συναλλαγές (οπότε δεν φταίνε οι κάρτες). Στις περιπτώσεις που ανέφερα προηγουμένως (διαφορετικοί υπολογιστές, διαφορετικοί browsers, διαφορετικά OS και διαφορετικές γραμμές) πάντα μου εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα:

197458

Έχει τύχει αυτό σε κανέναν άλλο;

Χρησιμοποιω καθε μηνα την χρεωστικη της Πειραιως στο site της cosmote. Εχει τυχει καποιες φορες να υπαρχει προβλημα στη συναλλαγη που απο οτι εχω καταλαβει οφειλεται στην cosmote. Τις περισσοτερες φορες ειναι οκ. Δοκιμασε και αλλη μερα και σιγουρεψου οτι βαζεις σωστο κωδικο CVC.

goku
30-09-18, 17:53
Χρησιμοποιω καθε μηνα την χρεωστικη της Πειραιως στο site της cosmote. Εχει τυχει καποιες φορες να υπαρχει προβλημα στη συναλλαγη που απο οτι εχω καταλαβει οφειλεται στην cosmote. Τις περισσοτερες φορες ειναι οκ. Δοκιμασε και αλλη μερα και σιγουρεψου οτι βαζεις σωστο κωδικο CVC.

Εννοείται ότι βάζω σωστά όλα τα στοιχεία της κάρτας. Επίσης, το πρόβλημα υπάρχει κάνα 6μηνο όπως αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα, και ανανεώνω όχι ένα αλλά τρία κινητά Cosmote, και μου βγάζει συνεχώς αυτό το μήνυμα αυτούς τους 6 μήνες, όπου το έχω δοκιμάσει διάφορες μέρες και ώρες. Τέλος πάντων, μπορεί να είναι και πρόβλημα της Cosmote καθώς οι κάρτες λειτουργούν κανονικά αλλού.

runner70
30-09-18, 23:07
Εννοείται ότι βάζω σωστά όλα τα στοιχεία της κάρτας. Επίσης, το πρόβλημα υπάρχει κάνα 6μηνο όπως αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα, και ανανεώνω όχι ένα αλλά τρία κινητά Cosmote, και μου βγάζει συνεχώς αυτό το μήνυμα αυτούς τους 6 μήνες, όπου το έχω δοκιμάσει διάφορες μέρες και ώρες. Τέλος πάντων, μπορεί να είναι και πρόβλημα της Cosmote καθώς οι κάρτες λειτουργούν κανονικά αλλού.

Παρε τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων και της Πειραιως και της cosmote να δεις τι βλεπουν στα logs την συγκεκριμενη ώρα/μερα που το τσεκαρες. Στην cosmote ειναι στον cosmo τους, για αυτο ξεκινα απο την Πειραιως που εχει καλο support.

user2163
01-10-18, 09:59
Ναι όντως κάλεσε στο phone banking της πειραιώς και θα σου πουν από εκεί τι βλέπουν.

Manolis_karas
01-10-18, 19:41
Δεν έχει κάποιο κόστος, ούτε λογικά θα δείς το όνομα σου σε κάποια λίστα λαγκραντ...
Μην είσαι σίγουρος, κάποιους σαν εμένα ψάχνουν για να ξελασπώσουν τους μεγάλους.
Τελικά προτίμησα Revolut. Πράγματι η οικονομικότερη λύση και αρκετά γρήγορη.
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

RASTAVIPER
01-10-18, 21:30
Μου ήρθε και η δωρεάν κάρτα της REVOLUT μέσα σε 18 μέρες στην Κύπρο.
Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα αν την χρησιμοποιώ αντί για την κανονική μου πιστωτική;

elina_77
01-10-18, 21:32
Μου ήρθε και η δωρεάν κάρτα της REVOLUT μέσα σε 18 μέρες στην Κύπρο.
Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα αν την χρησιμοποιώ αντί για την κανονική μου πιστωτική;
Δεν είναι πιστωτική η revolut.

Manolis_karas
02-10-18, 20:23
Θέλω να μεταφέρω χρήματα τον λογαριασμό μου Revolut σε λογαριασμό τράπεζας στο UK άλλου προσώπου και το πληκτρολόγιο όταν είμαι στο πεδίο Αριθμός Λογαριασμού και Κωδικός Τράπεζας είναι μόνο αριθμοί, έτσι δεν μπορώ να προχωρήσω. Τι κάνω λάθος;

jap
02-10-18, 20:47
Χωρίς να έχω revolut, μήπως να βρεις τα σωστά νούμερα; Θες το sort code (6 ψηφία) και το account number (διαφέρει από τράπεζα σε τράπεζα). Ή, αν σου έχουν δώσει iban, να ορίσεις πιο πριν ότι θες να κάνεις μεταφορά μέσω iban.

mrsaccess
02-10-18, 20:47
Θέλω να μεταφέρω χρήματα τον λογαριασμό μου Revolut σε λογαριασμό τράπεζας στο UK άλλου προσώπου και το πληκτρολόγιο όταν είμαι στο πεδίο Αριθμός Λογαριασμού και Κωδικός Τράπεζας είναι μόνο αριθμοί, έτσι δεν μπορώ να προχωρήσω. Τι κάνω λάθος;

Λογικά μια και η revolut στέλνει μέσω του αγγλικού τραπεζικού συστήματος, χρειάζεται μόνο account number και short code.

Manolis_karas
02-10-18, 21:10
Ξέρω μόνο IBAN και BIC

jap
02-10-18, 22:49
Σύμφωνα με εδώ (https://bank.codes/iban/structure/united-kingdom/), για Αγγλία ΙΒΑΝ = GB + xy (2 ψηφία checksum) + ABCD (τα 4 πρώτα γράμματα του SWIFT/BIC) + abcdef (6 ψηφία sort code) + hijklmno (8 ψηφία αρ. λογαριασμού)

Χωρίς να μπορώ να εγγυηθώ την ορθότητα του παραπάνω, νομίζω θα κάνεις τη δουλειά σου με τα 14 τελευταία ψηφία του IBAN, πρέπει να είναι όλα νούμερα.

lewton
03-10-18, 15:40
Θέλω να μεταφέρω χρήματα τον λογαριασμό μου Revolut σε λογαριασμό τράπεζας στο UK άλλου προσώπου και το πληκτρολόγιο όταν είμαι στο πεδίο Αριθμός Λογαριασμού και Κωδικός Τράπεζας είναι μόνο αριθμοί, έτσι δεν μπορώ να προχωρήσω. Τι κάνω λάθος;

Έχεις δίκιο, πως τους ξέφυγε αυτό;
Προτείνω να μιλήσεις με το chat customer service.

spartak
03-10-18, 16:33
Θέλω να μεταφέρω χρήματα τον λογαριασμό μου Revolut σε λογαριασμό τράπεζας στο UK άλλου προσώπου και το πληκτρολόγιο όταν είμαι στο πεδίο Αριθμός Λογαριασμού και Κωδικός Τράπεζας είναι μόνο αριθμοί, έτσι δεν μπορώ να προχωρήσω. Τι κάνω λάθος;

Zητα από αυτον που σου εδωσε το Iban να σου δωσει sort code και account number αν θες να τα στείλεις μέσω revolut. Αλλιώς στείλτα από αλλού (π.χ. Ελληνική τράπεζα).

lewton
03-10-18, 21:54
Zητα από αυτον που σου εδωσε το Iban να σου δωσει sort code και account number αν θες να τα στείλεις μέσω revolut. Αλλιώς στείλτα από αλλού (π.χ. Ελληνική τράπεζα).

Δεν είναι λύση αυτή, πρέπει να δώσουν επιλογή για ΙΒΑΝ για εμβάσματα εσωτερικού.

mrsaccess
03-10-18, 21:59
IBAN σημαίνει πως θα πάνε μέσω SWIFT (καθώς δεν ισχύει SEPA) άρα θα υπάρξουν έξτρα χρεώσεις νομίζω.

lewton
03-10-18, 22:01
IBAN σημαίνει πως θα πάνε μέσω SWIFT (καθώς δεν ισχύει SEPA) άρα θα υπάρξουν έξτρα χρεώσεις νομίζω.

Δεν είναι SEPA από UK σε UK;

mrsaccess
03-10-18, 22:07
SEPA είναι για ευρώ από όσο ξέρω.

lewton
03-10-18, 22:53
SEPA είναι για ευρώ από όσο ξέρω.

ΟΚ, δεν έχω πληρη εικόνα οπότε δεν θα διαφωνήσω.
Πάντως ο ΙΒΑΝ είναι πιο ασφαλής.

YAziDis
03-10-18, 23:12
IBAN σημαίνει πως θα πάνε μέσω SWIFT (καθώς δεν ισχύει SEPA) άρα θα υπάρξουν έξτρα χρεώσεις νομίζω.


ΟΚ, δεν έχω πληρη εικόνα οπότε δεν θα διαφωνήσω.
Πάντως ο ΙΒΑΝ είναι πιο ασφαλής.

Δεν έχει σχέση ο IBAN με τα πρωτόκολλα swift και SEPA.
Το πρώτο είναι ο αριθμός λογαριασμού σου σε διεθνή μορφή, και τα άλλα δύο είναι ο τρόπος με τον οποίο θα μεταφερθούν τα χρήματα από την Τράπεζα Α στην Τράπεζα Β.

johnmegarythmos
04-10-18, 00:42
Από 1/10 η Πειραιώς χρεώνει και τις ανανεώσεις καρτών; Καιρός να "χάσω" την κάρτα μου :whistle:

η πρωτη εκδοση χρεωστικης καρτας παραμενει δωρεαν, οποτε αμα καποιος χασει την visa του και δεν εχει εκδοσει ποτε mastercard χρεωστικη κανονικα δεν θα τον χρεωσουνε τα εξοδα διοτι ειναι η πρωτη φορα που την εκδιδει.

sdikr
04-10-18, 00:48
Και μετά έχεις την revolut, μπαίνεις στην εφαρμογή, σου λέει η κάρτα σας θα λήξει σε 28 ημέρες, θέλετε να σας στείλουμε καινούργια δωρεάν; το μόνο κακό είναι οτι σου αλλάζει και το νούμερο της κάρτας.

Manolis_karas
04-10-18, 01:38
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να μεταφέρω χρήματα τον λογαριασμό μου Revolut σε λογαριασμό τράπεζας στο UK άλλου προσώπου και το πληκτρολόγιο όταν είμαι στο πεδίο Αριθμός Λογαριασμού και Κωδικός Τράπεζας είναι μόνο αριθμοί, έτσι δεν μπορώ να προχωρήσω. Τι κάνω λάθος;


Zητα από αυτον που σου εδωσε το Iban να σου δωσει sort code και account number αν θες να τα στείλεις μέσω revolut. Αλλιώς στείλτα από αλλού (π.χ. Ελληνική τράπεζα).
Αν θέλω να στείλω στην Ελλάδα ζητά IBAN και BIC, μόνο για αποστολή σε UK ζητά Αριθμό Λογαριασμού και Κωδικό Τράπεζας.
Μίλησα με το chat customer service αλλά ζήτησαν screenshot και δεν ξέρω πως να κάνω printscreen :( στο κινητό (Android 7.1.1 αν ξέρει κανένας παρακαλώ να με βοηθήσει) και άφησαν την ερώτηση σε εκκρεμότητα.

https://www.adslgr.com/forum/threads/1073219-Printscreen-screenshot-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C-Android?p=6465487#post6465487

spartak
04-10-18, 07:06
Δεν είναι λύση αυτή, πρέπει να δώσουν επιλογή για ΙΒΑΝ για εμβάσματα εσωτερικού.

Για μεταφορές χρημάτων εντός Βρετανίας χρησιμοποιείται ο αριθμός λογαριασμου και το sort code. Δε χρησιμοποιείται το Iban. Μεχρι πριν λίγο καιρό υπήρχαν τράπεζες που δεν είχαν δώσει καν Iban στους πελάτες τους. Ιban χρειάζεται αν σου στείλουν εκτός Βρετανίας.
Επίσης SEPA είναι για αποστολή ευρω και όχι άλλων νομισμάτων (π.χ. λίρες)
Single euro payments area

RASTAVIPER
04-10-18, 07:21
Και μετά έχεις την revolut, μπαίνεις στην εφαρμογή, σου λέει η κάρτα σας θα λήξει σε 28 ημέρες, θέλετε να σας στείλουμε καινούργια δωρεάν; το μόνο κακό είναι οτι σου αλλάζει και το νούμερο της κάρτας.

Αυτό είναι στάνταρ;
Άρα χρεώνουν μόνο την έκδοση της πρώτης κάρτας και μετά οι ανανεώσεις είναι τσάμπα;

Manolis_karas
04-10-18, 17:38
Βιαζόμουν και έστειλα τα χρήματα που χρωστούσα μέσω Ελληνικής τράπεζας. Άχρηστη για μένα η όλη διαδικασία με Revolut. Τι να κάνω τώρα με περίπου 500 ευρώ στην Revolut;

elina_77
04-10-18, 17:47
Τι να κάνω τώρα με περίπου 500 ευρώ στην Revolut;
Ό,τι θα έκανες και με 500€ σε οποιαδήποτε κάρτα!

Manolis_karas
04-10-18, 18:09
Ό,τι θα έκανες και με 500€ σε οποιαδήποτε κάρτα!
Είναι μία άποψη, ευχαριστώ.

lewton
04-10-18, 18:58
Είναι λίγο πίσω στα τραπεζικά η Revolut.
Απαράδεκτο να μην κάνει μεταφορές € σε λογαριασμό στην Ευρωζώνη μόνο με το IBAN.
Εδώ και καιρό το ΙΒΑΝ είναι το μόνο που χρειάζεσαι.
Έχουν μείνει πίσω στα βασικά.

Η Ν26 κάνει λιγότερα αλλά τα κάνει σωστότερα.

- - - Updated - - -


Για μεταφορές χρημάτων εντός Βρετανίας χρησιμοποιείται ο αριθμός λογαριασμου και το sort code. Δε χρησιμοποιείται το Iban. Μεχρι πριν λίγο καιρό υπήρχαν τράπεζες που δεν είχαν δώσει καν Iban στους πελάτες τους. Ιban χρειάζεται αν σου στείλουν εκτός Βρετανίας.
Επίσης SEPA είναι για αποστολή ευρω και όχι άλλων νομισμάτων (π.χ. λίρες)
Single euro payments area
To ότι δεν είχαν δώσει ΙΒΑΝ το λες για να τους πούμε μπράβο; :p
Δες και την από κάτω απάντηση.
Πολύ κακώς δεν επιτρέπει συναλλαγές εντός ΗΒ με ΙΒΑΝ.



Δεν έχει σχέση ο IBAN με τα πρωτόκολλα swift και SEPA.
Το πρώτο είναι ο αριθμός λογαριασμού σου σε διεθνή μορφή, και τα άλλα δύο είναι ο τρόπος με τον οποίο θα μεταφερθούν τα χρήματα από την Τράπεζα Α στην Τράπεζα Β.
+1 :oneup:

sdikr
04-10-18, 18:59
Είναι λίγο πίσω στα τραπεζικά η Revolut.
Απαράδεκτο να μην κάνει μεταφορές € σε λογαριασμό στην Ευρωζώνη μόνο με το IBAN.
Εδώ και καιρό το ΙΒΑΝ είναι το μόνο που χρειάζεσαι.
Έχουν μείνει πίσω στα βασικά.

Η Ν26 κάνει λιγότερα αλλά τα κάνει σωστότερα.

Μα κάνει μεταφορά με IBAN όταν στέλνεις σε euro, όταν επιλέγεις να στείλεις λίρες στην Αγγλία τότε σου ζητάει τον Αγγλικό τρόπο

lewton
04-10-18, 20:15
Μα κάνει μεταφορά με IBAN όταν στέλνεις σε euro, όταν επιλέγεις να στείλεις λίρες στην Αγγλία τότε σου ζητάει τον Αγγλικό τρόπο

Ναι το κατάλαβα, πιστεύω όμως ότι κακώς είναι έτσι.

sdikr
04-10-18, 20:21
Ναι το κατάλαβα, πιστεύω όμως ότι κακώς είναι έτσι.

Για κάποιον που είναι στην Αγγλία μάλλον οχι, λογικά θα έχει κάτι παραπάνω η δυνατότητα χρήσης του τοπικού λογαριασμού απο χρήση Iban, μην ξεχνάς πως και αυτός που έχει revolut έχει και Αγγλικό λογαριασμό, αλλά και λογαριασμό σε euro

Manolis_karas
04-10-18, 20:23
Τους έστειλα τα screenshot και απάντησαν:
... more - profile - account details - choose GBP - activate your local trasfer ...
Θα δω την επόμενη φορά τι θα γίνει.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

spartak
04-10-18, 21:14
Είναι λίγο πίσω στα τραπεζικά η Revolut.
Απαράδεκτο να μην κάνει μεταφορές € σε λογαριασμό στην Ευρωζώνη μόνο με το IBAN.
Εδώ και καιρό το ΙΒΑΝ είναι το μόνο που χρειάζεσαι.
Έχουν μείνει πίσω στα βασικά.



+1 :oneup:

H Αγγλία δεν ανήκει στην ευρωζώνη. Για την Αγγλία συζητάμε και για μεταφορά σε λίρες, όχι σε ευρώ

slalom
04-10-18, 21:16
Ό,τι θα έκανες και με 500€ σε οποιαδήποτε κάρτα!
Του βαζεις δυσκολα!

RASTAVIPER
05-10-18, 13:46
H Αγγλία δεν ανήκει στην ευρωζώνη. Για την Αγγλία συζητάμε και για μεταφορά σε λίρες, όχι σε ευρώ

Εδώ σου λέει ότι η REVOLUT έχει μείνει πίσω στα βασικά και ψάχνεις να βρεις λογική στην κουβέντα;

lewton
05-10-18, 15:37
H Αγγλία δεν ανήκει στην ευρωζώνη. Για την Αγγλία συζητάμε και για μεταφορά σε λίρες, όχι σε ευρώ
Α, εσύ ορίζεις το θέμα της συζήτησης και οι υπόλοιποι χορεύουν στο ρυθμό σου;
Ο Τσίπρας (https://www.youtube.com/watch?v=RfpAcIAKzLo) είσαι;

Επίσης που ξέρεις ότι οι άλλοι συζητούν για Αγγλία;
Και αν συζητούν για Σκωτία; :cool:
Ενημερωτικά: England vs Great Britain vs United Kingdom Explained (https://brilliantmaps.com/eng-gb-uk/)


Επειδή είμαστε ελεύθεροι να γράφουμε ότι μας ενδιαφέρει, έγραψα ότι η Revolut έχει μείνει πίσω με την απαίτηση να βάζεις BIC κωδικό για μεταφορές με IBAN.
Σχετική συζήτηση για όσους θέλουν να ενημερωθούν: https://community.revolut.com/t/the-bic-code-is-not-needed/30159/5

sdikr
05-10-18, 15:45
Γιατί μιλάμε για Αγγλία, του έχεις απαντήσει μάλιστα 2 σελίδες πιο πισω


Α, εσύ ορίζεις το θέμα της συζήτησης και οι υπόλοιποι χορεύουν στο ρυθμό σου;
Ο Τσίπρας (https://www.youtube.com/watch?v=RfpAcIAKzLo) είσαι;

Επίσης που ξέρεις ότι οι άλλοι συζητούν για Αγγλία;
Και αν συζητούν για Σκωτία; :cool:
Ενημερωτικά: England vs Great Britain vs United Kingdom Explained (https://brilliantmaps.com/eng-gb-uk/)



Θέλω να μεταφέρω χρήματα τον λογαριασμό μου Revolut σε λογαριασμό τράπεζας στο UK άλλου προσώπου και το πληκτρολόγιο όταν είμαι στο πεδίο Αριθμός Λογαριασμού και Κωδικός Τράπεζας είναι μόνο αριθμοί, έτσι δεν μπορώ να προχωρήσω. Τι κάνω λάθος;


BIC Code ζητάνε και άλλες τράπεζες

lewton
05-10-18, 15:52
Γιατί μιλάμε για Αγγλία, του έχεις απαντήσει μάλιστα 2 σελίδες πιο πισω
Ναι, απάντησα και μετά έγραψα κάτι γενικότερο, ότι γενικά είναι πίσω στα τραπεζικά η Revolut και για να το στηρίξω έδωσα το παράδειγμα με τον ΙΒΑΝ.
Το ότι απάντησα 2 σελίδες πίσω για την ΑγγλίαΗΒ σημαίνει ότι όλα τα επόμενα post μου στο thread θα είναι για αυτό; :crazy:




BIC Code ζητάνε και άλλες τράπεζεςName and shame.
Το ότι έχουν μείνει πίσω και άλλες τράπεζες δεν είναι λόγος για να λέμε μπράβο.

sdikr
05-10-18, 15:55
Ναι, απάντησα και μετά έγραψα κάτι γενικότερο, ότι γενικά είναι πίσω στα τραπεζικά η Revolut και για να το στηρίξω έδωσα το παράδειγμα με τον ΙΒΑΝ.
Το ότι απάντησα 2 σελίδες πίσω για την ΑγγλίαΗΒ σημαίνει ότι όλα τα επόμενα post μου στο thread θα είναι για αυτό; :crazy:



Name and shame.
Το ότι έχουν μείνει πίσω και άλλες τράπεζες δεν είναι λόγος για να λέμε μπράβο.

Εγώ Αγγλία την λέω, ξέρω πως το σωστό είναι Ηνωμένο βασίλειο και περιλαμβάνει και την Σκωτία και άλλες


Alpha, Πειραιώς, σε αυτές έχω πρόσβαση αυτή την στιγμή, υποθέτω και άλλες ελληνικές.

Ξέρω θα μου πεις αυτές δεν είναι τράπεζες :cool:

lewton
05-10-18, 16:07
Εγώ Αγγλία την λέω, ξέρω πως το σωστό είναι Ηνωμένο βασίλειο και περιλαμβάνει και την Σκωτία και άλλες


Alpha, Πειραιώς, σε αυτές έχω πρόσβαση αυτή την στιγμή, υποθέτω και άλλες ελληνικές.

Ξέρω θα μου πεις αυτές δεν είναι τράπεζες :cool:

Τράπεζες είναι, καθυστερημένες επίσης είναι. ;)
Λογικό άλλωστε, έχει μείνει ένα ολιγοπώλιο τεσσάρων χρεοκοπημένων τραπεζών που δεν έχει κανένα λόγο να ακολουθήσει τις εξελίξεις αφού δεν μπορεί κανείς Έλληνας καταναλωτής να ξεφύγει από τα νύχια τους.

sdikr
05-10-18, 16:11
Τουλάχιστον η revolut παρέχει current account στο HB, άσχετα αν είσαι στο ΗΒ, η N26 ούτε αυτό ακόμα, μα τόσο πίσω; ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.