PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 [116] 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

RASTAVIPER
15-10-18, 11:44
Και γιατι να μη βγαλεις μια ξενη καρτα απο την τραπεζα του εξωτερικου?

Έχω ξένες κάρτες, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Το PayPal ανοίχτηκε στην Ελλάδα και όσο το δουλεύω, θα χρεώνει την ελληνική κάρτα.

- - - Updated - - -

Καλά πόσο χρόνο θέλει ένα εμβασμα από Revolut να μπει στην Εθνική;
Έστειλα 2 ποσά το Σάββατο και οκ πες ΣΚ δεν δουλεύει το σύστημα.
Αλλά σήμερα από το πρωί δεν έπρεπε να τα έβλεπα μέσα ήδη;
Μεσημέρι κοντεύει.

user2163
15-10-18, 11:46
εξαρτάται πότε επεξεργάζεται η revolut το έμβασμα.Λογικά σήμερα μέχρι το μεσημέρι θα το έχεις.

RASTAVIPER
15-10-18, 13:38
Λοιπόν μπήκανε στις 13:30 και η εθνική πήρε 3€ προμήθεια.
Άλλος ένας λόγος που δεν αξίζει κάθε μήνα να στέλνω χρήματα στην Εθνική για να πληρώνω την πιστωτική της Alpha.
Τσάμπα μάγκες τους κάνουμε

user2163
15-10-18, 13:43
Στείλε ένα μεγαλύτερο ποσό και κράτατο εκεί για τις πληρωμές της κάρτας σου.

yyy
15-10-18, 14:02
Λοιπόν μπήκανε στις 13:30 και η εθνική πήρε 3€ προμήθεια.
Άλλος ένας λόγος που δεν αξίζει κάθε μήνα να στέλνω χρήματα στην Εθνική για να πληρώνω την πιστωτική της Alpha.
Τσάμπα μάγκες τους κάνουμε

Πρέπει να βρεις έναν τραπεζικό λογαριασμό που να έχει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα. Ξέρω τον winbankdirect της Πειραιώς, αλλά δεν ξέρω αν διατίθεται ακόμα, όπως και το πακέτο δωρεάν συναλλαγές (ή κάπως έτσι) της Eurobank, όπου με χρέωση 1€/μήνα σου δίνει δωρεάν συναλλαγές (εισερχόμενα/εξερχόμενα εμβάσματα, πληρωμές κλπ). Πιθανώς να υπάρχουν και άλλες λύσεις. Δες το...

user2163
15-10-18, 14:04
Εδώ και καιρό δεν διατίθεται ο winbank direct (Δυστηχώς) όσο για την υπηρεσία e-συναλλαγών δεν αφορά εισερχόμενα εμβάσματα εξωτερικού.

jkoukos
15-10-18, 14:16
Η Εθνική δέχεται χωρίς προμήθεια
α. Εισερχόμενο έμβασμα μέχρι 15€, από οποιαδήποτε τράπεζα της ΕΕ ή εκτός αυτής.
β. Εισερχόμενο έμβασμα σε ξένο νόμισμα ισότιμου μέχρι 15€, από οποιαδήποτε τράπεζα εκτός της ΕΕ.

jap
15-10-18, 14:16
Ισχύει το παραπάνω για τα εισερχόμενα εμβάσματα εξωτερικού και e-συναλλαγές της eurobank. Η μόνη λύση που τελευταία φορά που κοίταξα ήταν δωρεάν ήταν στην τράπεζα Αττικής. Ή βέβαια να σταλεί το έμβασμα με ένδειξη OUR, εφόσον η έξω προμήθεια είναι μικρότερη των 3 ευρώ.

Rastaviper: Δεν ξέρω αν καλύτερη λύση για τη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άνοιγμα λογαριασμού και κατάθεση επιτόπου σε κυπριακό κατάστημα Alpha, Eurobank ή Eθνικής, αν βέβαια είσαι σε μια από τις μεγάλες πόλεις. Δεν ξέρω κι αν τα ωράρια σου επιτρέπουν να πας και να ρωτήσεις προμήθειες κ.λπ.

RASTAVIPER
15-10-18, 14:22
Στείλε ένα μεγαλύτερο ποσό και κράτατο εκεί για τις πληρωμές της κάρτας σου.
Είναι μια καλή ιδέα, αν και σιγά σιγά σκοπεύω να μειώσω την χρήση αυτής της κάρτας


Πρέπει να βρεις έναν τραπεζικό λογαριασμό που να έχει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα. Ξέρω τον winbankdirect της Πειραιώς, αλλά δεν ξέρω αν διατίθεται ακόμα, όπως και το πακέτο δωρεάν συναλλαγές (ή κάπως έτσι) της Eurobank, όπου με χρέωση 1€/μήνα σου δίνει δωρεάν συναλλαγές (εισερχόμενα/εξερχόμενα εμβάσματα, πληρωμές κλπ). Πιθανώς να υπάρχουν και άλλες λύσεις. Δες το...
Να ανοίξω νέο ελληνικό λογαριασμό το αποκλείω


Ισχύει το παραπάνω για τα εισερχόμενα εμβάσματα εξωτερικού και e-συναλλαγές της eurobank. Η μόνη λύση που τελευταία φορά που κοίταξα ήταν δωρεάν ήταν στην τράπεζα Αττικής. Ή βέβαια να σταλεί το έμβασμα με ένδειξη OUR, εφόσον η έξω προμήθεια είναι μικρότερη των 3 ευρώ.

Rastaviper: Δεν ξέρω αν καλύτερη λύση για τη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άνοιγμα λογαριασμού και κατάθεση επιτόπου σε κυπριακό κατάστημα Alpha, Eurobank ή Eθνικής, αν βέβαια είσαι σε μια από τις μεγάλες πόλεις. Δεν ξέρω κι αν τα ωράρια σου επιτρέπουν να πας και να ρωτήσεις προμήθειες κ.λπ.
Γιατί πιστεύεις συνεργάζεται η κυπριακή Άλφα με την Ελληνική;
Από όσο ξέρω είναι διαφορετικές εταιρείες.

thourios
15-10-18, 14:46
Αν είσαι gold πελάτης της alphabank τα εισερχόμενα εμβάσματα είναι δωρεάν αλλά για να είσαι gold πελάτης πρέπει να έχεις μαρούλι μέσα.

jap
15-10-18, 16:20
Γιατί πιστεύεις συνεργάζεται η κυπριακή Άλφα με την Ελληνική;
Από όσο ξέρω είναι διαφορετικές εταιρείες.

Αυτό που λες είναι και για μένα το προφανές (η κυπριακή είναι θυγατρική της ελληνικής, αλλά ξεχωριστές τράπεζες), αλλά είναι και λογικό να προσφέρουν προνομιακή τιμολόγηση για εμβάσματα μεταξύ των 2 τραπεζών. Αν όπως είπα είσαι σε μεγάλη πόλη δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις. Αν έχεις βρει κι εκεί άλλους Έλληνες ρώτα τους τι κάνουν και τι τους εξυπηρετεί.

RASTAVIPER
15-10-18, 18:41
Αυτό που λες είναι και για μένα το προφανές (η κυπριακή είναι θυγατρική της ελληνικής, αλλά ξεχωριστές τράπεζες), αλλά είναι και λογικό να προσφέρουν προνομιακή τιμολόγηση για εμβάσματα μεταξύ των 2 τραπεζών. Αν όπως είπα είσαι σε μεγάλη πόλη δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις. Αν έχεις βρει κι εκεί άλλους Έλληνες ρώτα τους τι κάνουν και τι τους εξυπηρετεί.

Είχε πρωτορωτησει όταν ήρθα.
Και ΔΕΝ υπάρχει καμία προνομιακή διαχείριση μεταξύ των 2 τραπεζών.

Manolis_karas
15-10-18, 22:18
Έχω ξένες κάρτες, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Το PayPal ανοίχτηκε στην Ελλάδα και όσο το δουλεύω, θα χρεώνει την ελληνική κάρτα.

- - - Updated - - -

Καλά πόσο χρόνο θέλει ένα εμβασμα από Revolut να μπει στην Εθνική;
Έστειλα 2 ποσά το Σάββατο και οκ πες ΣΚ δεν δουλεύει το σύστημα.
Αλλά σήμερα από το πρωί δεν έπρεπε να τα έβλεπα μέσα ήδη;
Μεσημέρι κοντεύει.
α) Νομίζω ότι στο Paypal μπορείς να συνδέσεις περισσότερες από 1 κάρτες. Σύνδεσε και την Revolut.
β) Εμβάσματα από 08:00 έως 14:00 πιστώνονται έπειτα από 24 ώρες περίπου. Εμβάσματα μετά τις 14:00 μετά από 48 ώρες περίπου. Πάντοτε εννοείται για εργάσιμες ημέρες.

slalom
15-10-18, 22:36
α) Νομίζω ότι στο Paypal μπορείς να συνδέσεις περισσότερες από 1 κάρτες. Σύνδεσε και την Revolut.
Να μη νομιζεις, 5 εχω συνδεσει

sdikr
15-10-18, 23:10
Να μη νομιζεις, 5 εχω συνδεσει

Και παραπάνω μπορείς να βάλεις, υπάρχει μόνο ενα πρόβλημα, πρέπει να είναι δηλωμένες στην ίδια χώρα όπως έχεις δηλώσει στην αρχή του ανοίγματος του λογαριασμού.
Το έχει δηλώσει πιο πάνω πως το paypal έχει σαν χώρα την Ελλάδα και η Revolut έχει άλλη χώρα.

slalom
15-10-18, 23:52
Και Revo και Leopay ειναι δηλωμενες

sdikr
16-10-18, 00:08
Και Revo και Leopay ειναι δηλωμενες

Στις όποιες σαν διεύθυνση έχεις δηλώσει αυτή που έχεις στην Ελλάδα, έτσι;

RASTAVIPER
16-10-18, 08:00
Και Revo και Leopay ειναι δηλωμενες

Το Paypal το έχω ανοίξει Ελλάδα και το Revolut στην Κύπρο. Οπότε δεν συνδέονται. Αλλά δεν μας απασχολεί το Paypal εδώ. Δεν πρόκειται να βοηθησει σε κάτι ως προς την πληρωμή της ελληνικής πιστωτικής κάρτας.

kosmasdel
17-10-18, 02:56
Θέλω να συνδέσω μία Debit Mastercard της Eurobank στο Paypal. Λογικά η Paypal θα κάνει την κλασική διαδικασία με την χρέωση 1,5$ για το verification που μετά στο δίνει πίσω. Στον τιμοκατάλογο της Eurobank είδα ότι η χρέωση μετατροπής συναλλάγματος σε αγορές σε ξένο νόμισμα με κάρτες είναι 2% με ελάχιστο fixed το 1€. Άρα να υποθέσω ότι αυτό το 1€ χάνεται σωστά;


Όχι γιατί δεν θα κάνει post χρέωση στο λογαριασμό σου , θα ακυρωθεί.
Αν σε χρεώσει πάρει τα χρήματα και μετά την κάνει refund τότε θα χρεωθείς το ευρώ αλλά δεν δουλεύει έτσι το verification της paypal (ευτυχώς).

Επανέρχομαι. Έχει 3 εβδομάδες που έκανα link με το Paypal και verify την debit της Eurobank. Πήρα πίσω το 1,5€ και δεν χρεώθηκα κάτι για μετατροπή συναλλάγματος όπως είχε πει ο φίλος που παραθέτω.
Από τότε όμως φαίνονται δεσμευμένα στον τραπεζικό λογαριασμό 0,85€. Λογικά αντιστοιχούνε σε 1$. Αυτά πότε θα αποδεσμευτούνε; Νομίζω 3 εβδομάδες είναι πολύς καιρός.

Manolis_karas
19-10-18, 20:18
Και παραπάνω μπορείς να βάλεις, υπάρχει μόνο ενα πρόβλημα, πρέπει να είναι δηλωμένες στην ίδια χώρα όπως έχεις δηλώσει στην αρχή του ανοίγματος του λογαριασμού.
Το έχει δηλώσει πιο πάνω πως το paypal έχει σαν χώρα την Ελλάδα και η Revolut έχει άλλη χώρα.
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, δεν το ήξερα.

thourios
19-10-18, 21:49
Κάποιες χρεωστικές έχουν συνδρομή. Πχ alphabank American Express. 10 ευρώ ετησίως. Υποτίθεται ότι προσφέρουν κάποια bonus.
Όταν θα τις ανανεώνουν θα έχουν επιπλέον χρέωση 5 ευρώ ή όχι;

Όσοι είχαν κάρτες της citibank την γνωστή citicard τις αντικατέστησαν με τέτοιες και για 3 χρόνια ήταν δωρεάν. Την δική μου τους ζήτησα και μου την έκαναν απλή enter και δεν χρεώθηκα.
Της μητέρας μου όμως την άφησα έτσι γιατί έπρεπε να πάει η ίδια στο κατάστημα κτλ.
Σήμερα είδα την πρώτη χρέωση συνδρομής στον λογαριασμό της.

sdikr
20-10-18, 12:16
Κάποιες χρεωστικές έχουν συνδρομή. Πχ alphabank American Express. 10 ευρώ ετησίως. Υποτίθεται ότι προσφέρουν κάποια bonus.
Όταν θα τις ανανεώνουν θα έχουν επιπλέον χρέωση 5 ευρώ ή όχι;

Όσοι είχαν κάρτες της citibank την γνωστή citicard τις αντικατέστησαν με τέτοιες και για 3 χρόνια ήταν δωρεάν. Την δική μου τους ζήτησα και μου την έκαναν απλή enter και δεν χρεώθηκα.
Της μητέρας μου όμως την άφησα έτσι γιατί έπρεπε να πάει η ίδια στο κατάστημα κτλ.
Σήμερα είδα την πρώτη χρέωση συνδρομής στον λογαριασμό της.

Στον τιμοκατάλογο αναφέρει πως ακόμα η ανανέωση/αντικατάσταση της κάρτα είναι δωρεάν για την American express

cool11
22-10-18, 10:21
Επειδη πανε αρκετα χρονια απο την τελευταια φορα που ανανεωθηκαν οι χρεωστικες μου,
πως ειναι τωρα πλεον η διαδικασια;
Στην στελνουν με ελτα την καινουρια, λιγο πριν ληξει η παλια;
Ιδιο pin με αυτο της παλιας;
Που/πως πληρωνεις το 5ευρω;

thourios
22-10-18, 10:26
Η διαδικασία παραμένει μέχρι στιγμής η ίδια. Το pin παραμένει το ίδιο. Πας και το ενεργοποιείς σε ΑΤΜ όμως.
Αυτό συνέβει σε κάρτα της τράπεζας Alpha Bank.

τα 5 ευρώ θα τα βλέπεις στις συναλλαγές του λογαριασμού σου ως χρέωση. Πχ Ανανέωση κάρτας.

cool11
22-10-18, 11:06
Η διαδικασία παραμένει μέχρι στιγμής η ίδια. Το pin παραμένει το ίδιο. Πας και το ενεργοποιείς σε ΑΤΜ όμως.
Αυτό συνέβει σε κάρτα της τράπεζας Alpha Bank.

τα 5 ευρώ θα τα βλέπεις στις συναλλαγές του λογαριασμού σου ως χρέωση. Πχ Ανανέωση κάρτας.

thanks. Αρα ολα οπως παλια, απλα μπαινουν και χρεωνουν πλεον 5ευρω, κατευθειαν στον λογαριασμο.

Chingachgook
22-10-18, 12:09
Και αν δεν υπάρχει υπόλοιπο στον λογ/μο, πώς θα γίνει η αυτοματοποιημένη διαδικασία; :rolleyes:

user2163
22-10-18, 12:33
Και αν δεν υπάρχει υπόλοιπο στον λογ/μο, πώς θα γίνει η αυτοματοποιημένη διαδικασία; :rolleyes:

Θα γίνεται και θα τα κρατάει όταν υπάρξει διαθέσιμο υπόλοιπο.

thourios
22-10-18, 12:37
Αν δεν υπάρχει υπόλοιπο πολύ απλά θα χρεωθεί με την πρώτη κατάθεση ή συναλλαγή. Αν διατηρείς άλλους λογαριασμούς θα το δεσμεύει από εκεί.
Αν θελήσεις να κλείσεις τον λογαριασμό θα πληρώσεις τα 5 ευρώ.
Δεν θα μου φανεί παράξενα το ποσό να αρχίσει να τονίζεται όπως στις πιστωτικές αφού δεν υπάρχει υπόλοιπο.

Απλά έχουν ξεφύγει.

manoulamou
22-10-18, 17:12
Μην ανησυχειτε :p θα βρουν τροπο να τα καλυψουν, το πολυ πολυ να κανουν... ανακεφαλαιωση!

RASTAVIPER
22-10-18, 18:25
Εβγαλα 150 ΡΟΝ χρηματα με Revolut στη Ρουμανια και το ΑΤΜ εβγαλε εξτρα προμηθεια 13Ρον.
Δεν υποτιθεται οτι ειναι δωρεαν με Revolut;

sdikr
22-10-18, 18:35
Εβγαλα 150 ΡΟΝ χρηματα με Revolut στη Ρουμανια και το ΑΤΜ εβγαλε εξτρα προμηθεια 13Ρον.
Δεν υποτιθεται οτι ειναι δωρεαν με Revolut;

Η χρέωση δεν είναι απο την revolut, αλλά απο το ΑΤΜ το συζητάμε σε άλλο σημείο πως έχουν αρχίσει και εδώ στην Ελλάδα τέτοιες χρεώσεις

thourios
22-10-18, 18:37
Δεν γλυτώνουμε από πουθενά.

mrsaccess
22-10-18, 19:05
Ειδικά τα ATM του αεροδρομίου συχνά δεν ανήκουν σε τράπεζες αλλά σε εταιρείες που κάνουν αυτή την δουλειά, οπότε έχουν πιο ακριβές χρεώσεις. Πιθανώς συμφέρει να πας στην πόλη και να βγάλεις από ΑΤΜ κανονικής τράπεζας (Ρουμανία ειδικά, alpha, peiraios, eurobank, έχουν από όλα :p).

RASTAVIPER
22-10-18, 22:06
Ειδικά τα ATM του αεροδρομίου συχνά δεν ανήκουν σε τράπεζες αλλά σε εταιρείες που κάνουν αυτή την δουλειά, οπότε έχουν πιο ακριβές χρεώσεις. Πιθανώς συμφέρει να πας στην πόλη και να βγάλεις από ΑΤΜ κανονικής τράπεζας (Ρουμανία ειδικά, alpha, peiraios, eurobank, έχουν από όλα :p).

Μέσα στην πόλη ήταν.

manoulamou
24-10-18, 12:35
ΑΠΟΡΩ γιατι αυτοι στο κιτρινομαγαζο
οταν αγοραζεις απο e-shop ηλεκτρονικα κλπ εξακολουθουν να γραφουν
... Κατά την πρώτη φορά χρήσης της κάρτας σας στο e-shop.gr για παραγγελίες που αφορούν αποστολή στο χώρο σας, θα σας ζητηθεί να αποστείλετε ένα αντίγραφο της ταυτότητάς σας καθώς και της πιστωτικής κάρτας (με καλυμμένα τα 4 τελευταία ψηφία)...
ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ στα θυγατρικα τους τοσο e-fresh οσο και e-food, μια χαρα δεχονται τις συναλλαγες με καρτες, χωρις φιοριτουρες και σουξουμουξου!
:twisted:

lewton
24-10-18, 12:52
ΑΠΟΡΩ γιατι αυτοι στο κιτρινομαγαζο
οταν αγοραζεις απο e-shop ηλεκτρονικα κλπ εξακολουθουν να γραφουν
... Κατά την πρώτη φορά χρήσης της κάρτας σας στο e-shop.gr για παραγγελίες που αφορούν αποστολή στο χώρο σας, θα σας ζητηθεί να αποστείλετε ένα αντίγραφο της ταυτότητάς σας καθώς και της πιστωτικής κάρτας (με καλυμμένα τα 4 τελευταία ψηφία)...
ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ στα θυγατρικα τους τοσο e-fresh οσο και e-food, μια χαρα δεχονται τις συναλλαγες με καρτες, χωρις φιοριτουρες και σουξουμουξου!
:twisted:

Έγιναν δημόσιο και αυτοί. :p

sdikr
24-10-18, 12:57
ΑΠΟΡΩ γιατι αυτοι στο κιτρινομαγαζο
οταν αγοραζεις απο e-shop ηλεκτρονικα κλπ εξακολουθουν να γραφουν
... Κατά την πρώτη φορά χρήσης της κάρτας σας στο e-shop.gr για παραγγελίες που αφορούν αποστολή στο χώρο σας, θα σας ζητηθεί να αποστείλετε ένα αντίγραφο της ταυτότητάς σας καθώς και της πιστωτικής κάρτας (με καλυμμένα τα 4 τελευταία ψηφία)...
ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ στα θυγατρικα τους τοσο e-fresh οσο και e-food, μια χαρα δεχονται τις συναλλαγες με καρτες, χωρις φιοριτουρες και σουξουμουξου!
:twisted:

Και paypal έχει το e-fresh και το efood, Το ότι μπορεί να είναι θυγατρικές δεν σημαίνει πως έχουν το ίδιο λογιστήριο ή ότι κάνουν χρήση των ίδιων εταιριών για εκκαθάριση συναλλαγών.

Στα καταστήματα τους, ή τουλάχιστον εδώ Θεσσαλονίκη έχουν πλέον μηχανάκια της viva (που είναι πιο χαλαρή στο σε ποιους θα δώσει μηχανάκια)

goku
24-10-18, 13:05
ΑΠΟΡΩ γιατι αυτοι στο κιτρινομαγαζο
οταν αγοραζεις απο e-shop ηλεκτρονικα κλπ εξακολουθουν να γραφουν
... Κατά την πρώτη φορά χρήσης της κάρτας σας στο e-shop.gr για παραγγελίες που αφορούν αποστολή στο χώρο σας, θα σας ζητηθεί να αποστείλετε ένα αντίγραφο της ταυτότητάς σας καθώς και της πιστωτικής κάρτας (με καλυμμένα τα 4 τελευταία ψηφία)...
ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ στα θυγατρικα τους τοσο e-fresh οσο και e-food, μια χαρα δεχονται τις συναλλαγες με καρτες, χωρις φιοριτουρες και σουξουμουξου!
:twisted:

Μάλλον έχει μείνει από παλιά αυτό και έχουν ξεχάσει αν το αφαιρέσουν. Παλιά όντως έπρεπε να στείλεις την μπροστινή όψη της κάρτας και την ταυτότητά σου για ταυτοποίηση. Πλέον έχουν ενσωματώσει πεδίο στην φόρμα παραγγελίας όπου βάζεις τα στοιχεία της κάρτας και σε χρεώνει άμεσα, χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Εγώ είχα στείλει αντίγραφο από μια παλιά προπληρωμένη που είχα πριν 8 χρόνια, η οποία έχει πλέον ακυρωθεί, από πέρσι που ξεκίνησαν να ζητάνε αποδείξεις με κάρτες και που άρχισα να χρησιμοποιώ την τωρινή μου κάρτα, κάνω κανονικά αγορές από το e-shop χωρίς να έχω αποστείλει αντίγραφο.

minas
24-10-18, 14:32
Καλά, εδώ και πολλά χρόνια δεν είχαν καν POS στο κατάστημα και αν πήγαινες να πληρώσεις με κάρτα, συμπλήρωναν στη φόρμα με το χέρι αριθμό, λήξη και το CVV, λες και ήταν δική τους η κάρτα...

manoulamou
24-10-18, 21:08
Εχω πολυ καιρο να ψωνησω απο εκει, πριν καν μπουν στο αφορολογητο οι καρτες...
Αλλά το πρωτο μεγαλο ον-λαιν μαγαζι, τοση χαρτουρα και υστερηαη ελεος!
:p

music_1896
26-10-18, 12:38
Eπειδή τον άλλο μήνα λήγει η American Express Bonus της Alpha βλέπω στο site οτι έχουν βγάλει VISA & MASTERCARD για Bonus.

Έχει βγάλει κάποιος ; Με την American Express είχαμε συνέχεια προβλήματα.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/xreostikes-kartes

thourios
26-10-18, 12:54
Κατήργησε την και καντην enter debit visa που δεν έχει τουλάχιστον συνδρομή. Αναφέρομαι σε χρεωστική και όχι πιστωτική.

music_1896
26-10-18, 12:56
Έχω απλή χρεωστική. Μου την έβγαλε η υπάλληλος μαζί με την American Express γιατί ήξερε για τα προβλήμτα.
Θέλω να είναι Bonus και ας έχει την συνδρομή.
Θα δω την Δευτέρα που θα πάω.

thourios
26-10-18, 13:29
Έχω vodafone master πιστωτική μετατροπή από την πρωην citibank η οποία είναι bonus. Χωρίς πάγιο ήταν τότε. Δεν με έχουν χρεώσει τουλάχιστον στα τόσα χρόνια τώρα και στην alpha. Ζητησα να μην εξαργυρωνουν αυτόματα τους πόντους σε μονάδες τηλεφώνου.
Όλοι οι πόντοι απο αγορές συγκεντρώνονται μαζί.
Πιθανόν οι american express να σου δίνουν όμως και καλά πρόσθετους πόντους διπλούς κτλ.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Θέλω με οποιοδήποτε τρόπο να αποφύγω το κάθε είδος νταβατζιλίκι.

music_1896
26-10-18, 14:12
Δεν το έψαξα αυτό αλλά δε νομίζω να δίνει διπλούς πόντους.
Έχω βαρεθεί να πηγαίνω σε ένα κατάστημα εκτός απο τα συνεργαζόμενα και να έχει την πινακίδα '' ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ AMERICAN EXPRESS''

thourios
26-10-18, 14:31
Το ίδιο και με την diners. Στραβώνουν πολλά καταστήματα αν και εδώ μιλάμε για πιστωτική.
Έχουν μεγάλες προμήθειες για αυτό.

ardi21
26-10-18, 21:11
Η χρεωστικη καρτα της Alpha που εχω ληγει σε 4 μηνες και θελω να παω να τους πω να μου εκδοσουν μια χρεωστικη Visa Bonus. Αυτη εχει ετησια συνδρομη 12 ευρω. Ενας φιλος μου ειπε οτι αν τους πω να την εκδοσουν χωρις συνδρομη, πιθανοτατα θα το κανουν. Πολλοι εχουν εκδοσει καρτες χωρις συνδρομη.

Ισχυει αυτο? Γιατι μου φαινεται περιεργο.

thourios
26-10-18, 21:28
Παλιά όταν έκαναν προωθήσεις καρτών κάποιες φορές υπήρχε δωρεάν συνδρομή για πάντα.
Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.

minas
26-10-18, 21:33
Η χρεωστικη καρτα της Alpha που εχω ληγει σε 4 μηνες και θελω να παω να τους πω να μου εκδοσουν μια χρεωστικη Visa Bonus. Αυτη εχει ετησια συνδρομη 12 ευρω. Ενας φιλος μου ειπε οτι αν τους πω να την εκδοσουν χωρις συνδρομη, πιθανοτατα θα το κανουν. Πολλοι εχουν εκδοσει καρτες χωρις συνδρομη.

Ισχυει αυτο? Γιατι μου φαινεται περιεργο.

Η δική μου εμπειρία είναι ότι ο πρώτος χρόνος πάντα είναι δωρεάν και από τον επόμενο συνδρομή, υπό προϋποθέσεις.
Π.χ. παλιότερα υπήρχε όριο συναλλαγών από το οποίο και πάνω μηδενιζόταν η συνδρομή, αλλά πρόσφατα φαίνεται να το έχουν αφαιρέσει από τις νέες κάρτες.

ardi21
26-10-18, 21:52
Α μαλιστα, καταλαβα. Θα παω να ρωτησω τοτε. Μπορεις να εκδοσεις καρτα μεσω τηλεφωνου? Για να τους ρωτησω κιολας. Γιατι υποθετω απο το e-banking ακολουθειται η τυπικη διαδικασια και σου βαζει κανονικα συνδρομη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.