PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 [118] 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

blade_
13-12-18, 22:18
Ναι γίνεται, στην eurobank έχει τα alerts που είναι και άμεσα και μπορείς να τα έχεις στο email δωρεάν, στην πειραίως δεν έχει δωρεάν την άμεση ενημέρωση αν δεν κάνω λάθος, αλλά όταν γίνει η κανονική χρέωση στον λογαριασμό (οριστικοποιηση), για άμεσα έχει πακέτο με χρέωση


https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/dimofileis-ilektronikes-trapezikes-synallages/paketa-alerts/winbank-alerts

μερσι παιδες,αν κ απο τις σελιδες τους δε βγαζω ακρη,θα μιλησω μαζι τους

cool11
13-12-18, 22:23
Το θεμα δεν αφορα απλα τις χρεωστικες, αυτο που θα πω, αλλα μαλλον τα/το ατμ εν γενει.
Νομιζα οτι εκαναν πλακα δυο τυποι μπροστα μου, στο ατμ της πειραιως, οταν ελεγαν οτι εβγαλε λεφτα χωρις να ζητησουν.

Πριν ερθει η δικη μου σειρα, ηταν μια κοπελια μπροστα.
Κανει κατι στο ατμ, και φευγει.
Παω εγω -ως αμεσως επομενος στο ατμ, και βλεπω το ατμ να βγαζει λεφτα!!!!!
Κοπελια, της φωναζω απο μακρια, γυρνα πισω-τα χρηματα σου!!!!
Γυριζει σαστισμενη, και λεει σε ολους εκει, οτι δεν ζητησε να βγαλει λεφτα!!!!
Μη σας τα πολυλογω, τα χρηματα δεν ηταν φυσικα 'χαρισμα', αλλα ηταν απο το λογαριασμο της, γιατι αμεσως οταν την φωναξα να τα παρει, πηρε υπολοιπο λογαριασμου, και οντως ειχα αφαιρεθει.

Δεν ξερω, αν εχει τυχει σε αλλον.
Σε εμενα παντως, ετυχε οπως φαινεται 2 φορες μπροστα μου, και αρα δεν ειναι ουτε φαντασια ουτε τυχη.
Βγαζει λεφτα...χωρις να ζητας.
Και αν δεν ειναι καποιος σαν εμενα να φωναξει τον προηγουμενο να παρει τα χρηματα του,
την επομενη φορα θα πας να βρεις λεφτα, θα λειπουν, και απλα θα τα εχει αρπαξει καποιος αλλος.

Σε εμενα δεν ετυχε, γιατι εγω πηγα για καταθεση στο ατμ. Πιθανως αν περιμενα κι αλλο τους επομενους, το συμβαν να επαναλαμβανονταν!

Πραγματικα δεν εχω λογια με οσα συμβαινουν.
Και εχω ενοχλησει πολλες την Πειραιως για διαφορα θεματα, για να το κανω για μια ακομη φορα....
:( :( :(

mrsaccess
13-12-18, 22:46
Bug στο skimmer φαίνεται! :rofl:

cool11
13-12-18, 23:48
Bug στο skimmer φαίνεται! :rofl:

Δηλαδη;

thourios
14-12-18, 00:04
How does ATM skimming work? (https://money.howstuffworks.com/atm-skimming.htm)


https://www.youtube.com/watch?v=N5IXANgr6Co

RASTAVIPER
14-12-18, 08:31
Πλέον η REVOLUT πήρε άδεια κανονικής τράπεζας!

cool11
14-12-18, 10:47
Παιδια, το ΑΤΜ που ανεφερα, ηταν απεξω απο το καταστημα της τραπεζας(εξαλλου μονο αυτα δεχονται καταθεση, οπως ειπα οτι εκανα εγω)...καμερες το καταγραφουν συνεχως. Για απατη δεν το θεωρω πιθανο.
Bug αλλα τοσο σοβαρο; Δηλαδη ειναι τελειως τρελο.

Chingachgook
14-12-18, 10:53
Συμβαίνει, αλλά όχι συχνά. Μηχανικά μέρη έχουν, συχνή χρήση, φθορά, δεν είναι εντελώς απίθανο να συμβεί.

sdikr
14-12-18, 12:40
Παιδια, το ΑΤΜ που ανεφερα, ηταν απεξω απο το καταστημα της τραπεζας(εξαλλου μονο αυτα δεχονται καταθεση, οπως ειπα οτι εκανα εγω)...καμερες το καταγραφουν συνεχως. Για απατη δεν το θεωρω πιθανο.
Bug αλλα τοσο σοβαρο; Δηλαδη ειναι τελειως τρελο.

Πιο εύκολο είναι το να ήταν ζαλισμένη η κοπέλα και να έκανε ανάληψη παρά να έγινε απο λάθος του μηχανήματος και να χρέωσε συγκεκριμένα τον λογαριασμό της

cool11
14-12-18, 13:15
Πιο εύκολο είναι το να ήταν ζαλισμένη η κοπέλα και να έκανε ανάληψη παρά να έγινε απο λάθος του μηχανήματος και να χρέωσε συγκεκριμένα τον λογαριασμό της

Σας ειπα, οτι το ανεφεραν και καποιοι αλλοι, πριν την κοπελα!

blade_
14-12-18, 19:31
plot twist του ειπε οτι αφαιρεθηκαν απο τον λογαριασμο της αλλα δεν εγινε ετσι κ τα καβατζωσε :p

thourios
14-12-18, 21:50
plot twist του ειπε οτι αφαιρεθηκαν απο τον λογαριασμο της αλλα δεν εγινε ετσι κ τα καβατζωσε :p

Πολύ πιθανόν. Το σκέφτηκα και εγώ αυτό. Το μηχάνημα κάπου τα χρέωσε πάντως. :oneup:

Godian
15-12-18, 10:07
Δε πιστεύω ότι μπορεί να γίνει αυτό..... Δηλαδή δεν έβαλε pin στην ανάληψη και πέταξε λεφτά έξω;;; πιο πιθανό θεωρό να κρατούσε τη κάρτα από λάθος παρά αυτό

bravelover
20-12-18, 23:41
Στα Κέντρα Αυτόματων Συναλλαγών πχ eurobank μπορεις πληρωσεις λογαριασμο με βιβλιαριο ταμιευτηριου η μονο στο γκισε σε υπαληλο ?

user2163
20-12-18, 23:59
Στα Κέντρα Αυτόματων Συναλλαγών πχ eurobank μπορεις πληρωσεις λογαριασμο με βιβλιαριο ταμιευτηριου η μονο στο γκισε σε υπαληλο ?

Πως θα ταυτοποιήθείς ακριβώς;

bravelover
21-12-18, 00:01
μονο αν εχεις ταυτοτητα μαζι

user2163
21-12-18, 00:15
Η ταυτότητα η διαβατήριο η ότι έχεις δηλώσει σαν μέσο ταυτοποίησης.

Το βιβλιάριο είναι για τη δική σου ενημέρωση σχετικά με τις συναλλαγές σου.Πως θα κάνεις συναλλαγή μόνο με το βιβλιάριο.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις χρέωση μέσω βιβλιαρίου χωρίς μέσο ταυτοποίησης.Μόνο ενημέρωση στα αυτόματα μηχανήματα.

jap
21-12-18, 08:43
Στα κέντρα συναλλαγών όλων των τραπεζών (Alpha, Eurobank, Πειραιώς) πληρώνεις ό,τι θες (εφόσον το δέχονται), χωρίς ταυτοποίηση, με μετρητά. Το ίδιο και στα ΕΛΤΑ (άσχετο αν είναι για τα μπάζα τα μηχανήματά του).

Στης Εθνικής τα ATM, βάζεις τη χρεωστική κάρτα και πληρώνεις και πάλι κάποιες πληρωμές με μετρητά (σε όσα ΑΤΜ τα δέχονται) ή τραβώντας από τον λογαριασμό σου. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό το κάνουν και ΑΤΜ άλλων τραπεζών, αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζουν κάποιες περιορισμένες συναλλαγές, π.χ. μεταφορά από δικό σου λογαριασμό σε άλλο δικό σου. Μάλλον αυτό το τελευταίο θέλει ο φίλος παραπάνω, να πληρώσει από τον λογαριασμό του χωρίς να στηθεί στην ουρά.

Γίνεται βεβαίως και από το e-banking, από υπολογιστή ή κινητό, και από το phone banking κάθε τράπεζας, αρκεί να είσαι γραμμένος.

manoulamou
21-12-18, 14:20
Στα κέντρα συναλλαγών όλων των τραπεζών (Alpha, Eurobank, Πειραιώς) πληρώνεις ό,τι θες (εφόσον το δέχονται), χωρίς ταυτοποίηση, με μετρητά. Το ίδιο και στα ΕΛΤΑ (άσχετο αν είναι για τα μπάζα τα μηχανήματά του).

Στης Εθνικής τα ATM, βάζεις τη χρεωστική κάρτα και πληρώνεις και πάλι κάποιες πληρωμές με μετρητά (σε όσα ΑΤΜ τα δέχονται) ή τραβώντας από τον λογαριασμό σου. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό το κάνουν και ΑΤΜ άλλων τραπεζών, αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζουν κάποιες περιορισμένες συναλλαγές, π.χ. μεταφορά από δικό σου λογαριασμό σε άλλο δικό σου. Μάλλον αυτό το τελευταίο θέλει ο φίλος παραπάνω, να πληρώσει από τον λογαριασμό του χωρίς να στηθεί στην ουρά.

Γίνεται βεβαίως και από το e-banking, από υπολογιστή ή κινητό, και από το phone banking κάθε τράπεζας, αρκεί να είσαι γραμμένος.

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ :worthy: ασε που εχει σχεδον καταργηθει το βιβλιαριο.
Αναληψη στο γκισε γινεται ανετα - ακομη και ΧΩΡΙΣ βιβλιαριο - με οποιοδηποτε μεσο ταυτοποιησης που διαθετει φωτογραφια, στην Εθνικη ειχαμε επισης τον ορο "γνωστος εκ της συναλλαγης" ...

pavlex
27-12-18, 22:27
Ενας φιλος εχει την visa prepaid(αλληλεγγυης) της εθνικης,αλλα δεν χρεωνει,στο ατμ διχνει υπολοιπο 100 ευρω,η καρτα ληγει το 6 του 22, δεν την εχει λειτουργησει καθολου.

pavlex
30-12-18, 18:30
Μαλλον εχει μπλοκ απο την τραπεζα,(ενος φιλου ειναι)πριν λιγο που την εβαλα στο ατμ για να δω κινησεις και υπολοιπο, δεν δεχετε τον κωδικο που με εδωσε ο φιλος.

user2163
30-12-18, 19:18
πάρε στο 2107727440 να βεβαιωθείς ότι δεν είναι μπλοκαρισμένη από καμία ύποπτη συναλλαγή ή πες του φίλου σου καλύτερα.

johnmegarythmos
30-12-18, 22:21
καλησπερα σας , εχει τυχει να μην μπαινει η καρτα χρεωστικη της πειραιως σε ατμ της τραπεζας; , ε μου ετυχε στην καρτα του πατερα μου , δεν υπαρχει δεν μπαινει σε κανενα ατμ στην πειραιως ! ε δεν υπαρχει δεν μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο , ε την εβαλα σε ατμ εθνικης και μου λεει μην συμβατη καρτα και μου την πεταξε εξω , λετε να ειναι απομαγνητισμος; , και πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι; οτι η καρτα λειτουργει ; τοτε ; . ευτυχως δουλευει για αγορες στο ιντερνετ αλλα σε φυσικα καταστημα και ατμ δεν μπορουμε να εξυπηρετηθουμε και πρεπει να την αλλαξουμε . και η γνωμη μου ειναι τι μπορουμε να κανουμε για μην ξανα συμβει κατι τετοιο; μου ειπανε μακρυα απο κινητο τηλεφωνο; και στην αμεση επαφη με το κινητο κα τα δεδομενα ανοιχτα. παντως ειναι κακιστο αυτο διοτι ποτε δεν θα εισαι σιγουρος οτι δουλευει η καρτα ; . μηνπως φταινε η καινουργιες καρτες; ή κατι αλλο; .

jkoukos
30-12-18, 23:26
Τυχαίνει απλά για Χ λόγους. Έχω τις 4-5 κάρτες σε μία θήκη πάντα δίπλα στο κινητό και στα τόσα χρόνια μου έτυχε μόνο σε μία.
Δυστυχώς στην ΕΤΕ δεν σου δίνουν άμεσα κάρτα αλλά μετά από 7-10 μέρες σου έρχεται με ταχυδρομείο.

johnmegarythmos
05-01-19, 14:17
Τυχαίνει απλά για Χ λόγους. Έχω τις 4-5 κάρτες σε μία θήκη πάντα δίπλα στο κινητό και στα τόσα χρόνια μου έτυχε μόνο σε μία.
Δυστυχώς στην ΕΤΕ δεν σου δίνουν άμεσα κάρτα αλλά μετά από 7-10 μέρες σου έρχεται με ταχυδρομείο.

ναι το γνωριζω . ( κατι εχω κανει και δεν λαμβανω με email τις νεες απαντησεις σε αυτο το θεμα τι μπορω να κανω για να λαμβανω και email για καθε νεο θεμα; ) .

επισης
εχει σταματησει προσωρινως η πληρωμη με καρτα στο taxisnet
http://i67.tinypic.com/2qwki9d.jpg
πληρωμη με καρτα ειτε απο ebanking με χρεωση πιστωτικης ειτε για πληρωμη με καρτα χρεωστικη και πιστωτικη /προπληρωμενη απο το livepay εαν εχετε καρτα eurobank ,ενω με καρτα πειραιως στο easypay.gr ( που θα σταματησει την λειτουργια του απο 28/2/2019!) .με καρτα εθνικης τραπεζας μπορειτε στο simplepay.gr

kosmasdel
09-01-19, 03:32
Θα βρεθώ Αγγλία και ψάχνω να βρω ποια κάρτα από τις 3 τράπεζες είναι η πιο οικονομική να χρησιμοποιώ για πληρωμές σε POS (λίρες γαρ). Κοιτώντας τον τιμοκατάλογο κάθε τράπεζας βρήκα τα κατωτέρω:
Πειραιώς: 2% προμήθεια με ελάχιστη χρέωση 1€ (θυμάμαι παλιότερα, προ 2015, που τα είχα ξαναψάξει ότι δεν είχε ελάχιστο 1€)
Eurobank: 2% προμήθεια με ελάχιστη χρέωση 1€ (παλιότερα θυμάμαι ότι ήταν fixed 2,5€)
Εθνική: Δεν αναφέρει κάποια προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος στις αγορές με κάρτα. Παλιά ήταν η πιο συμφέρουσα γιατί χρησιμοποιούσε την στάνταρ ισοτιμία. Ισχύει ακόμα ή μήπως υπάρχει προμήθεια και δεν το βρήκα;

Επίσης από όσο γνωρίζω η Revolut έχει μία επιβάρυνση στην ισοτιμία 0,5%.

Αν μπορεί κάποιος φίλος να μου επιβεβαιώσει από δική του εμπειρία τα ανωτέρω και αν ξέρει για την Εθνική θα με εξυπηρετούσε πολύ!

gogeta01
09-01-19, 09:09
Το 0,5% της Revolut ισχύει μετά τις 6.000€ τον μήνα σε μετατροπές.

user2163
09-01-19, 10:51
Θα βρεθώ Αγγλία και ψάχνω να βρω ποια κάρτα από τις 3 τράπεζες είναι η πιο οικονομική να χρησιμοποιώ για πληρωμές σε POS (λίρες γαρ). Κοιτώντας τον τιμοκατάλογο κάθε τράπεζας βρήκα τα κατωτέρω:
Πειραιώς: 2% προμήθεια με ελάχιστη χρέωση 1€ (θυμάμαι παλιότερα, προ 2015, που τα είχα ξαναψάξει ότι δεν είχε ελάχιστο 1€)
Eurobank: 2% προμήθεια με ελάχιστη χρέωση 1€ (παλιότερα θυμάμαι ότι ήταν fixed 2,5€)
Εθνική: Δεν αναφέρει κάποια προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος στις αγορές με κάρτα. Παλιά ήταν η πιο συμφέρουσα γιατί χρησιμοποιούσε την στάνταρ ισοτιμία. Ισχύει ακόμα ή μήπως υπάρχει προμήθεια και δεν το βρήκα;

Επίσης από όσο γνωρίζω η Revolut έχει μία επιβάρυνση στην ισοτιμία 0,5%.

Αν μπορεί κάποιος φίλος να μου επιβεβαιώσει από δική του εμπειρία τα ανωτέρω και αν ξέρει για την Εθνική θα με εξυπηρετούσε πολύ!

2%

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9 %CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD[1]/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

σελίδα 6/8.

jkoukos
09-01-19, 11:57
Αν έχεις πιστωτική της ΕΤΕ, δεν υπάρχει χρέωση για συνάλλαγμα.

slalom
09-01-19, 12:31
Θα βρεθώ Αγγλία και ψάχνω να βρω ποια κάρτα από τις 3 τράπεζες είναι η πιο οικονομική να χρησιμοποιώ για πληρωμές σε POS (λίρες γαρ). Κοιτώντας τον τιμοκατάλογο κάθε τράπεζας βρήκα τα κατωτέρω:
Πειραιώς: 2% προμήθεια με ελάχιστη χρέωση 1€ (θυμάμαι παλιότερα, προ 2015, που τα είχα ξαναψάξει ότι δεν είχε ελάχιστο 1€)
Eurobank: 2% προμήθεια με ελάχιστη χρέωση 1€ (παλιότερα θυμάμαι ότι ήταν fixed 2,5€)
Εθνική: Δεν αναφέρει κάποια προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος στις αγορές με κάρτα. Παλιά ήταν η πιο συμφέρουσα γιατί χρησιμοποιούσε την στάνταρ ισοτιμία. Ισχύει ακόμα ή μήπως υπάρχει προμήθεια και δεν το βρήκα;

Επίσης από όσο γνωρίζω η Revolut έχει μία επιβάρυνση στην ισοτιμία 0,5%.

Αν μπορεί κάποιος φίλος να μου επιβεβαιώσει από δική του εμπειρία τα ανωτέρω και αν ξέρει για την Εθνική θα με εξυπηρετούσε πολύ!
Εκτος απο την προμηθεια, δες αρχικα την ισοτιμια που εχουν οι τραπεζες που λες, τωρα, σημερα
Αυτο με τη Revolut δεν το ξερω

sdikr
09-01-19, 12:43
Εκτος απο την προμηθεια, δες αρχικα την ισοτιμια που εχουν οι τραπεζες που λες, τωρα, σημερα
Αυτο με τη Revolut δεν το ξερω

:oneup: Αυτό, αρκετές τράπεζες μάλιστα κάνουν εκκαθάριση κάποια στιγμή αργότερα με αποτέλεσμα να σε χρεώνουν με την δικιά τους ισοτιμία την ημέρα της εκκαθάρισης, η ισοτιμία τους είναι συνήθως πιο τσιμπημένη απο την Revolut

runner70
09-01-19, 17:35
Η revolut σε συναλλαγες στο ΣΚ κρατάει προμήθεια

sdikr
09-01-19, 18:14
Η revolut σε συναλλαγες στο ΣΚ κρατάει προμήθεια

Όταν λέμε προμήθεια σημαίνει πως θα δεις μια εξτρά συναλλαγή, κάτι τέτοιο δεν γίνεται
Παλιότερα σε περίπτωση eurobank χρεωστικής, είχες εξτρα συναλλαγή

lewton
09-01-19, 19:22
Η revolut σε συναλλαγες στο ΣΚ κρατάει προμήθεια

Καμία σύγκριση όμως με τι χρεώνουν οι ελληνικές τράπεζες.
Το ιδανικό είναι να έχεις και Revolut και N26.
N26 για συναλλαγές με κάρτα κάθε μέρα, όλη μέρα (:p), και Revolut για συναλλαγές με κάρτα τις 5 εργάσιμες μέρες μόνο και για αναλήψεις από ΑΤΜ τις 5 εργάσιμες μέρες.
Αν χρειαστείς αναλήψεις το Σ-Κ συμφέρει η Revolut σε σχέση με την N26, αλλά συμφέρει ακόμα περισσότερο να σηκώσεις τα λεφτά την Παρασκευή με Revolut.

chrismasgr
09-01-19, 21:22
Με τις κάρτες της alpha bank τι παίζει ; Έχει προμήθεια σε αγορά στην Αγγλία ;

YAziDis
09-01-19, 22:54
Οι πιστωτικες της Αλφα παντως δεν εχουν τιποτα. Οι χρεωστικες δεν ξερω αν εχουν

ariadgr
09-01-19, 23:52
Οι πιστωτικες της Αλφα παντως δεν εχουν τιποτα. Οι χρεωστικες δεν ξερω αν εχουν

Και οι πιστωτικές της Alpha έχουν "έως 2,5%" προμήθεια για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, αλλά είναι εκτός θέματος.

runner70
10-01-19, 02:37
Όταν λέμε προμήθεια σημαίνει πως θα δεις μια εξτρά συναλλαγή, κάτι τέτοιο δεν γίνεται
Παλιότερα σε περίπτωση eurobank χρεωστικής, είχες εξτρα συναλλαγή

Προμηθεια σημαινει οτιδηποτε μπαινει πανω απο την κανονικη τιμη που θα έπρεπε να μπει. Τωρα αν ενσωματωθει στη συναλλαγη ή θα μπει εξτρα συναλλαγη , κανεναν δεν ενδιαφερει. Το τελικο ποσο είναι το θεμα.


Καμία σύγκριση όμως με τι χρεώνουν οι ελληνικές τράπεζες.
Το ιδανικό είναι να έχεις και Revolut και N26.
N26 για συναλλαγές με κάρτα κάθε μέρα, όλη μέρα (:p), και Revolut για συναλλαγές με κάρτα τις 5 εργάσιμες μέρες μόνο και για αναλήψεις από ΑΤΜ τις 5 εργάσιμες μέρες.
Αν χρειαστείς αναλήψεις το Σ-Κ συμφέρει η Revolut σε σχέση με την N26, αλλά συμφέρει ακόμα περισσότερο να σηκώσεις τα λεφτά την Παρασκευή με Revolut.

Τι διαφορα έχει στην αναληψη που συμφέρει το ΣΚ η revolut έναντι της N26; Μηπως θες να πεις το αναποδο;

sdikr
10-01-19, 11:25
Προμηθεια σημαινει οτιδηποτε μπαινει πανω απο την κανονικη τιμη που θα έπρεπε να μπει. Τωρα αν ενσωματωθει στη συναλλαγη ή θα μπει εξτρα συναλλαγη , κανεναν δεν ενδιαφερει. Το τελικο ποσο είναι το θεμα.



Τι διαφορα έχει στην αναληψη που συμφέρει το ΣΚ η revolut έναντι της N26; Μηπως θες να πεις το αναποδο;


Σύμφωνα με την revolut

At the weekend (Friday 00:00 - Sunday 23:59) we apply a small mark up on the spot rate as the Forex markets are closed. We take the rate from Friday 00:00 and apply a 0.5% mark up on major currencies and 1.0% on other currencies to protect the company from potential losses due to a large fluctuation in the rate. For illiquid currencies Russian Ruble and Thai Baht, there is 1.5% mark up on weekend.

Οι τράπεζες χρεώνουν για όλες τις ημέρες κάτι παραπάνω, με την λογική ότι η συναλλαγή θα γίνει finalize άλλη στιγμή και θα υπάρχει διαφορά στην τιμή συναλλάγματος, μαζί με αυτό σε χρεώνουν και την προμήθεια σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο

lewton
10-01-19, 11:42
Τι διαφορα έχει στην αναληψη που συμφέρει το ΣΚ η revolut έναντι της N26; Μηπως θες να πεις το αναποδο;
H N26 χρεώνει σχεδόν 2% τις αναλήψεις οπότε και το ΣΚ συμφέρει η Revolut (αρκεί να είσαι ακόμα στις δωρεάν που δικαιούσαι κάθε μήνα).

runner70
11-01-19, 01:43
Σύμφωνα με την revolut

At the weekend (Friday 00:00 - Sunday 23:59) we apply a small mark up on the spot rate as the Forex markets are closed. We take the rate from Friday 00:00 and apply a 0.5% mark up on major currencies and 1.0% on other currencies to protect the company from potential losses due to a large fluctuation in the rate. For illiquid currencies Russian Ruble and Thai Baht, there is 1.5% mark up on weekend.

Οι τράπεζες χρεώνουν για όλες τις ημέρες κάτι παραπάνω, με την λογική ότι η συναλλαγή θα γίνει finalize άλλη στιγμή και θα υπάρχει διαφορά στην τιμή συναλλάγματος, μαζί με αυτό σε χρεώνουν και την προμήθεια σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο


Είναι άλλο το δεσμεύω ένα λίγο μεγαλύτερο πόσο για να είναι καλυμμένη σε περίπτωση αλλαγής της ισοτιμίας αλλά όταν έρθει η εκκαθάριση της συναλλαγής θα σου εφαρμόσω την ισοτιμία της ημέρας της εκκαθάρισης (χωρις προμηθεια) και άλλο το πληρώνεις την ισοτιμία της Παρασκευής με προμήθεια. Αν δεν απατώμαι το δεύτερο κάνει η revolut. Ειναι διαφορετικές νοοτροπίες και δεν είναι κανόνας. H Ν26 για παραδειγμα χρεωνει με την ισοτιμια της ημέρας.

- - - Updated - - -


H N26 χρεώνει σχεδόν 2% τις αναλήψεις οπότε και το ΣΚ συμφέρει η Revolut (αρκεί να είσαι ακόμα στις δωρεάν που δικαιούσαι κάθε μήνα).

Θα το κοιταξω αυτό γιατι δεν το ήξερα. Thanks

spartak
11-01-19, 10:03
H N26 χρεώνει σχεδόν 2% τις αναλήψεις οπότε και το ΣΚ συμφέρει η Revolut (αρκεί να είσαι ακόμα στις δωρεάν που δικαιούσαι κάθε μήνα).

Αυτο αφορά τις αναλήψεις σε νόμισμα διαφορετικό του ευρω. Σε ευρω δίνει 5 δωρεάν αναλήψεις το μήνα, που αρκούν για συνήθη χρήση

sdikr
11-01-19, 11:36
Είναι άλλο το δεσμεύω ένα λίγο μεγαλύτερο πόσο για να είναι καλυμμένη σε περίπτωση αλλαγής της ισοτιμίας αλλά όταν έρθει η εκκαθάριση της συναλλαγής θα σου εφαρμόσω την ισοτιμία της ημέρας της εκκαθάρισης (χωρις προμηθεια) και άλλο το πληρώνεις την ισοτιμία της Παρασκευής με προμήθεια. Αν δεν απατώμαι το δεύτερο κάνει η revolut. Ειναι διαφορετικές νοοτροπίες και δεν είναι κανόνας. H Ν26 για παραδειγμα χρεωνει με την ισοτιμια της ημέρας.

- - - Updated - - -



Θα το κοιταξω αυτό γιατι δεν το ήξερα. Thanks

Δεν δεσμεύει μόνο ενα λίγο μεγαλύτερο πόσο, που ανάλογα την περίπτωση μπορεί να βγεις χαμένος ή κερδισμένος όταν θα γίνει η εκκαθάριση, έχεις και την προμήθεια τις συναλλαγής που είναι αρκετά πάνω απο το 0,5%.

lewton
11-01-19, 12:20
Είναι άλλο το δεσμεύω ένα λίγο μεγαλύτερο πόσο για να είναι καλυμμένη σε περίπτωση αλλαγής της ισοτιμίας αλλά όταν έρθει η εκκαθάριση της συναλλαγής θα σου εφαρμόσω την ισοτιμία της ημέρας της εκκαθάρισης (χωρις προμηθεια) και άλλο το πληρώνεις την ισοτιμία της Παρασκευής με προμήθεια. Αν δεν απατώμαι το δεύτερο κάνει η revolut. Ειναι διαφορετικές νοοτροπίες και δεν είναι κανόνας. H Ν26 για παραδειγμα χρεωνει με την ισοτιμια της ημέρας.

- - - Updated - - -



Θα το κοιταξω αυτό γιατι δεν το ήξερα. Thanks

Επομένως τώρα που θα το κοιτάξεις λέω καλύτερα να μην μου εξηγείς τη διαφορά μεταξύ δέσμευσης και χρέωσης. ;)

Η Ν26 εισήγαγε την χρέωση για αναλήψεις σε ξένο νόμισμα εντελώς στα μουλωχτά, όταν έβγαλε τα premium πακέτα που δεν έχουν αυτήν την χρέωση.

- - - Updated - - -


Αυτο αφορά τις αναλήψεις σε νόμισμα διαφορετικό του ευρω. Σε ευρω δίνει 5 δωρεάν αναλήψεις το μήνα, που αρκούν για συνήθη χρήση

Για UK ρώτησε.
Εντός Ευρωζώνης τα έχεις όλα δωρεάν και με τις δύο, οπότε απλά φρόντισε να μην κάνεις περισσότερες αναλήψεις από τις δωρεάν που σου δίνουν.

runner70
11-01-19, 17:15
Δεν δεσμεύει μόνο ενα λίγο μεγαλύτερο πόσο, που ανάλογα την περίπτωση μπορεί να βγεις χαμένος ή κερδισμένος όταν θα γίνει η εκκαθάριση, έχεις και την προμήθεια τις συναλλαγής που είναι αρκετά πάνω απο το 0,5%.

Σε ποια; για την Ν26 δεν έχει προμηθεια, εκτος αν είναι κρυφη.


Επομένως τώρα που θα το κοιτάξεις λέω καλύτερα να μην μου εξηγείς τη διαφορά μεταξύ δέσμευσης και χρέωσης. ;)

Η Ν26 εισήγαγε την χρέωση για αναλήψεις σε ξένο νόμισμα εντελώς στα μουλωχτά, όταν έβγαλε τα premium πακέτα που δεν έχουν αυτήν την χρέωση.


Γινεται συζητηση για 2 διαφορετικα θεματα, ενα για την αναληψη και ενα για την πληρωμη με καρτα. Το οτι γνωριζες μια πληροφορια που δεν ηξερα, αυτο δεν σε κανει και παντογνωστη στα υπολοιπα. Για την χρηση πληρωμης δεν απευθυθηκα σε εσενα, για αυτο τις συστασεις κρατα τες για τον εαυτο σου.

sdikr
11-01-19, 19:09
Σε ποια; για την Ν26 δεν έχει προμηθεια, εκτος αν είναι κρυφη.



Σε όλες τις ελληνικές (εκτός ίσως απο την Nbg), ακόμα στην N26 όταν είχα κάνει συναλλαγή είχε πιο τσιμπημένη ισοτιμία απο ότι η revolut άσχετα αν δεν αναφέρει κάπου προμήθεια.

runner70
11-01-19, 19:34
Σε όλες τις ελληνικές (εκτός ίσως απο την Nbg), ακόμα στην N26 όταν είχα κάνει συναλλαγή είχε πιο τσιμπημένη ισοτιμία απο ότι η revolut άσχετα αν δεν αναφέρει κάπου προμήθεια.

Διαφωνω με αυτο. Εχουμε κανει την ιδια συναλλαγη ταυτοχρονα με revolut και N26 και η N26 είχε ή ιδια ή καλύτερη ισοτιμια. Τωρα όσον αφορα τις ελληνικές , όλες έχουν προμηθεια πλεον ,ακομα και η Εθνικη 2%. Επιπλεον κρυφη προμηθεια στην ίδια συναλλαγή στην ισοτιμία , δεν εχω βρει από οτι ειχα κοιταξει τουλαχιστον στην Πειραιως.

sdikr
11-01-19, 19:52
Διαφωνω με αυτο. Εχουμε κανει την ιδια συναλλαγη ταυτοχρονα με revolut και N26 και η N26 είχε ή ιδια ή καλύτερη ισοτιμια. Τωρα όσον αφορα τις ελληνικές , όλες έχουν προμηθεια πλεον ,ακομα και η Εθνικη 2%. Επιπλεον κρυφη προμηθεια στην ίδια συναλλαγή στην ισοτιμία , δεν εχω βρει από οτι ειχα κοιταξει τουλαχιστον στην Πειραιως.

Μόλις έκανα μια δοκιμή, 1,29$ στην revolut μου κράτησε 1.13€, η N26 μου κράτησε 1,12€ αλλά δεν έχει γίνει ακόμα finalize
Παλιότερα που είχα δοκιμάσει είχε καλύτερη η revolut, περιμένω να δω όταν γίνει final, αν είναι καλύτερη η n26 θα αλλάξω κάρτα για τις αγορές

spartak
11-01-19, 19:56
Μόλις έκανα μια δοκιμή, 1,29$ στην revolut μου κράτησε 1.13€, η N26 μου κράτησε 1,12€ αλλά δεν έχει γίνει ακόμα finalize
Παλιότερα που είχα δοκιμάσει είχε καλύτερη η revolut, περιμένω να δω όταν γίνει final, αν είναι καλύτερη η n26 θα αλλάξω κάρτα για τις αγορές

Θα πρέπει να συγκρίνεις την ισοτιμία της revolut τη στιγμή που θα οριστικοποιηθεί η χρέωση στη n26. Oχι την τωρινή revolut με την μεταγενέστερη της n26.

lewton
11-01-19, 19:57
Μόλις έκανα μια δοκιμή, 1,29$ στην revolut μου κράτησε 1.13€, η N26 μου κράτησε 1,12€ αλλά δεν έχει γίνει ακόμα finalize
Παλιότερα που είχα δοκιμάσει είχε καλύτερη η revolut, περιμένω να δω όταν γίνει final, αν είναι καλύτερη η n26 θα αλλάξω κάρτα για τις αγορές

Αυτό το +/- 1 δε σημαίνει ότι η μια είναι καλύτερη από την άλλη, όταν δεις την τελική τιμή στην Ν26 μπορεί να πάει πάνω ή κάτω και δε θα είναι απόφαση της Ν26 αυτό.
Προτιμώ τη Revolut για να ξέρω αμέσως τι πλήρωσα, αλλά εν τέλει μιλάμε για λίγα cents.

Από την άλλη, για αναλήψεις πότε N26 γιατί χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος. Εκτός αν έχεις ήδη κάνει τις δωρεάν αναλήψεις που δίνει η Revolut, οπότε καλύτερα να σηκώσεις λεφτά με N26.

@ ADSLgr.com All rights reserved.