PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 [120] 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

manoulamou
11-02-19, 12:27
Το πλαστικο χρημα δεν ειναι υποχρεωτικο... χρειαζεται μονον για το χτισιμο του αφορολογητου και σε καποιες μεγαλες συναλλαγες! :p
Εγω πχ χρησιμοποιω ακομη πολυ τα μετρητα, όπου ειναι νομιμο, αφου ετσι κι αλλιως μονον με τους λογαριασμους φως - νερο - τηλεφωνα, καλυπτω σχεδον ΟΛΟ το αφορολογητο μου!
:whistle:

Chingachgook
11-02-19, 14:25
Ερώτηση :p : Συνδικαιούχος σε πιστωτική κάρτα μπορεί να μπει, όπως μπαίνει σε λογαριασμό; Το όνομα της κάρτας ας είναι στον κύριο δικαιούχο.
Εναλλακτικά, δύο λογαριασμοί e-banking να έχουν πρόσβαση στις κινήσεις της ίδιας πιστωτικής κάρτας; Όπως γίνεται με τον κοινό λογαριασμό.

Pros and Cons of Joint Credit Cards
(https://www.thebalance.com/pros-and-cons-of-joint-credit-cards-960972)

Ναι και η πρόσθετη κάρτα θα έχει πρακτικά τον ίδιο αριθμό, πλην ελάχιστων ψηφίων. Μάλιστα, στο statement της κάρτας αναγράφεται ο αριθμός της κάρτας που έχει κανει συναλλαγή (αν έχουν κάνει και οι 2). Ο μόνος υπεύθυνος και υπόλογος είναι το κύριο μέλος και αυτός/η είναι που μπορεί να αιτηθεί κάτι (πχ αλλαγή διεύθυνσης).
Αντιπροτείνεται για ευνόητους λόγους να δώσεις στην γυναίκα σου :p

fun story: πριν από χρόνια, πελάτης πήρε τηλέφωνο και έκανε έντονα παράπονα, γιατί πήρε τηλέφωνο η γυναίκα του (με την πρόσθετη κάρτα) και ο υπάλληλος της είπε όλες τις κινήσεις, κάποιες απο αυτές περιλάμβαναν αγορές λουλουδιών, χρεώσεις σε ξενοδοχεία ημιδαμονής κτλ :lol: Μάλιστα ο πελάτης έλεγε ότι θα κινηθεί δικαστικά, αλλά δεν ξέρω τί έγινε στην συνέχεια :mrgreen:

hammered
19-02-19, 16:51
Για κάποιο περίεργο λόγο η χρεωστική Πειραιώς δεν περνάει σε POS αλλά δουλεύει στο ATM.
Ρωτάω υπάλληλο τράπεζας και μου λέει ότι μπορεί να έχει απομαγνητιστεί η ταινία. Της λέω ότι έχει και ανέπαφο που δεν δουλεύει και ότι σε κάθε περίπτωση το ATM πώς την αναγνωρίζει; Φυσικά δεν ήξερε τι να μου πει.
Οπότε πάμε στο παρακάτω: Τί κάνω τώρα; Ζητάς να σου εκδώσουν άλλη κάρτα. Κοστίζει κάτι; Ναι 6€ από τον Οκτώβριο. Αφού έχει βλάβη η κάρτα και δεν λήγει για 2 χρόνια ακόμη, γιατί να πληρώσω για αντικατάσταση; **κλασσικές απαντήσεις-δικαιολογίες από την υπάλληλο**

(το έγραψα απλά και μόνο για να ξεσπάσω, ξέρω ότι δεν υπάρχει λύση)

Gianniskriti
19-02-19, 16:58
Για κάποιο περίεργο λόγο η χρεωστική Πειραιώς δεν περνάει σε POS αλλά δουλεύει στο ATM.
Ρωτάω υπάλληλο τράπεζας και μου λέει ότι μπορεί να έχει απομαγνητιστεί η ταινία. Της λέω ότι έχει και ανέπαφο που δεν δουλεύει και ότι σε κάθε περίπτωση το ATM πώς την αναγνωρίζει; Φυσικά δεν ήξερε τι να μου πει.
Οπότε πάμε στο παρακάτω: Τί κάνω τώρα; Ζητάς να σου εκδώσουν άλλη κάρτα. Κοστίζει κάτι; Ναι 6€ από τον Οκτώβριο. Αφού έχει βλάβη η κάρτα και δεν λήγει για 2 χρόνια ακόμη, γιατί να πληρώσω για αντικατάσταση; **κλασσικές απαντήσεις-δικαιολογίες από την υπάλληλο**

(το έγραψα απλά και μόνο για να ξεσπάσω, ξέρω ότι δεν υπάρχει λύση)
Χαίρετε. Κα ε πρώτα μια αλλαγή pin και μετα δοκίμασε ξανά να κάνεις άγορα, και πες μας

user2163
19-02-19, 17:12
Για κάποιο περίεργο λόγο η χρεωστική Πειραιώς δεν περνάει σε POS αλλά δουλεύει στο ATM.
Ρωτάω υπάλληλο τράπεζας και μου λέει ότι μπορεί να έχει απομαγνητιστεί η ταινία. Της λέω ότι έχει και ανέπαφο που δεν δουλεύει και ότι σε κάθε περίπτωση το ATM πώς την αναγνωρίζει; Φυσικά δεν ήξερε τι να μου πει.
Οπότε πάμε στο παρακάτω: Τί κάνω τώρα; Ζητάς να σου εκδώσουν άλλη κάρτα. Κοστίζει κάτι; Ναι 6€ από τον Οκτώβριο. Αφού έχει βλάβη η κάρτα και δεν λήγει για 2 χρόνια ακόμη, γιατί να πληρώσω για αντικατάσταση; **κλασσικές απαντήσεις-δικαιολογίες από την υπάλληλο**

(το έγραψα απλά και μόνο για να ξεσπάσω, ξέρω ότι δεν υπάρχει λύση)
Κάλεσε στο phone banking και ρώτα γιατί δεν πέρασε η συναλλαγή σου.Το ότι δουλεύει στο ATM μου φένεται παράξενο τουλάχιστον για το λόγο που λες παραπάνω.Ο υπάλληλος προφανώς δεν ήξερε τι έλεγε απλά εικασίες έκανε.

manoulamou
20-02-19, 10:04
:hmm:
ΑΠΟΡΙΑ: Πώς απομαγνητιζεται το τσιπ μιας καρτας;
Ειχα για χρονια τις χρεωστικες μου σχεδον-αγκαλια με το εκαστοτε κινητο και μεχρι σημερα δεν μου προεκυψε τετοιο θεμα!
:whistle:

k_koulos
20-02-19, 10:36
αυτό με την αλλαγή του pin ειδικά αν μιλάμε για Πειραιώς, είναι κλασική λύση στυλ restart στα παλιά windows, το έχω δοκιμάσει και εγώ με επιτυχία σε παρόμοια περίπτωση, καθ ΄υπόδειξιν του τηλεφωνικού κέντρου της τράπεζας.

nyannaco
20-02-19, 13:15
:hmm:
ΑΠΟΡΙΑ: Πώς απομαγνητιζεται το τσιπ μιας καρτας;
Ειχα για χρονια τις χρεωστικες μου σχεδον-αγκαλια με το εκαστοτε κινητο και μεχρι σημερα δεν μου προεκυψε τετοιο θεμα!
:whistle:To chip δεν απομαγνητίζεται, γιατί δεν είναι μαγνητικό!
Μόνο η μαγνητική ταινία απομαγνητίζεται.

lewton
20-02-19, 13:16
:hmm:
ΑΠΟΡΙΑ: Πώς απομαγνητιζεται το τσιπ μιας καρτας;
Ειχα για χρονια τις χρεωστικες μου σχεδον-αγκαλια με το εκαστοτε κινητο και μεχρι σημερα δεν μου προεκυψε τετοιο θεμα!
:whistle:

Μπες για ακτινογραφία μαζί με το πορτοφόλι σου και θα δεις. :twisted:

minas
20-02-19, 15:58
Μπες για ακτινογραφία μαζί με το πορτοφόλι σου και θα δεις. :twisted:

Ειδικά οι ακτινογραφίες ή τα μηχανήματα ελέγχου αποσκευών δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα τις μαγνητικές λωρίδες. Από την άλλη, η μανγητική τομογραφία είναι πολύ πιο επικίνδυνη για τις κάρτες...

manoulamou
20-02-19, 23:31
To chip δεν απομαγνητίζεται, γιατί δεν είναι μαγνητικό!
Μόνο η μαγνητική ταινία απομαγνητίζεται.
ΟΚ mea culpa... :oops:
Πώς γινεται να απομαγνητιστει η ταινια και γιατι αυτο αναφερεται αρκετα συχνα; Για πειτε μου εσεις οι φωτεινοι παντογνωστες... περαν της τομογραφιας ή των ακτινογραφιωνε! :whistle:

nyannaco
21-02-19, 09:25
Πώς γινεται να απομαγνητιστει η ταινια και γιατι αυτο αναφερεται αρκετα συχνα;Γιατί το κινητό κατά την εκπομπή δημιουργεί μεταβαλλόμενο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο - το καθεαυτό μέσο της ασύρματης επικοινωνίας!

minas
21-02-19, 14:44
Γιατί το κινητό κατά την εκπομπή δημιουργεί μεταβαλλόμενο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο - το καθεαυτό μέσο της ασύρματης επικοινωνίας!

Και αυτό έχει καταρριφθεί πειραματικά. Πιο συνηθισμένο είναι να απομαγνητιστεί από μαγνητάκια ψυγείου ή φυσική φθορά, παρά από κινητό τηλέφωνο...

manoulamou
21-02-19, 15:31
Με το δικο μου κινητο κοντα κι αγαπημενη η καρτα, ουσιαστικα μονο για το ΑΒ χρησιμοποιειται πλεον, ετσι κι αλλιως το ibank να' ναι καλα = δουλευει υπερωριες... :p

Manolis_karas
23-02-19, 17:55
Αν βάλεις μερικές κάρτες μαζί στο πορτοφόλι χωρίς κάτι διαχωριστικό μεταξύ τους, μπορεί να απομαγνητιστούν.

manoulamou
24-02-19, 01:23
:hmm:
https://www.thestreet.com/story/12803675/1/true-or-false-can-your-wallet-ruin-your-credit-cards.html
:whistle:

Manolis_karas
24-02-19, 18:39
Ευχαριστώ. Εγώ το ξέρω χωρίς να το διαβάσω κάπου, την έχω πάθει.

RASTAVIPER
24-02-19, 23:57
Αν βάλεις μερικές κάρτες μαζί στο πορτοφόλι χωρίς κάτι διαχωριστικό μεταξύ τους, μπορεί να απομαγνητιστούν.

Εδώ και χρόνια έχω σε 3 θήκες στο ίδιο πορτοφόλι,.10 διαφορετικές κάρτες και καμία δεν είχε κανένα θέμα.

netman
25-02-19, 01:10
το ότι δε δουλεύει το RFID Της κάρτας,σημαίνει απομαγνήτιση;

aSMiLoN
25-02-19, 02:14
Για να λυσουμε λιγο τις παρεξηγησεις, ο απομαγνητισμος αφορα την μαυρη λωριδα στο πισω μερος της καρτας. Κυριως αυτη την δουλευαν μεχρι προσφατα στις ΗΠΑ, αλλα ειναι λιγοτερο ασφαλης. Στην Ευρωπη δουλευουμε με το chip στην καρτα, το οποιο ειναι πιο ασφαλες και απο οσο ξερω δε τιθεται θεμα απομαγνητισμου.

goku
25-02-19, 02:52
Αν βάλεις μερικές κάρτες μαζί στο πορτοφόλι χωρίς κάτι διαχωριστικό μεταξύ τους, μπορεί να απομαγνητιστούν.


Εδώ και χρόνια έχω σε 3 θήκες στο ίδιο πορτοφόλι,.10 διαφορετικές κάρτες και καμία δεν είχε κανένα θέμα.

Εγώ δεν τις έχω καν σε πορτοφόλι, 2 κάρτες που έχω τις βάζω χύμα στην τσέπη μου και μάλιστα κολλητά τη μία με την άλλη. Δεν μου έχουν πάθει τίποτα.

Manolis_karas
25-02-19, 19:05
Πριν λίγα χρόνια είχα είχα 3 κάρτες μέσα σε ναύλον θήκη στην τσέπη μου και μία απομαγνητίστηκε. Από τότε βάζω κάθε μία σε μία θήκη και δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα. Δεν θέλω να επιβεβαιώσω ότι είμαι υπερβολικός.

goku
26-02-19, 15:22
Μέχρι ποιο ποσό περνάνε οι ανέπαφες συναλλαγές χωρίς να χρειάζεται το pin; Ακριβώς; Μέχρι 25.00 ευρώ περνάνε, και από 25.01 θέλει pin; ή περνάνε μέχρι τα 24.99 και στα 25 ευρώ ακριβώς θέλει pin; Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καιρό μου συμβαίνει ένα κουλό με την χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Έχω χρεωστικές κάρτες στην Πειραιώς και στην Εθνική. Στην Εθνική έχω κάποια χρήματα, μικροποσό, για ώρα ανάγκης και δεν χρησιμοποιώ καθόλου την κάρτα. Χρησιμοποιώ κατά κόρον την κάρτα της Πειραιώς όπου έχω τα κατά πολύ περισσότερα χρήματα. Στο βενζινάδικο κάθε φορά που βάζω βενζίνη βάζω ακριβώς 25 ευρώ για να μην χρειάζεται να μου ζητάει το pin. Όντως δεν μου το ζητούσε όλο αυτό τον καιρό, αλλά τον τελευταίο καιρό κάτι τρέχει και μου το ζητάει. Βάζω πάντα 25 ευρώ ακριβώς και πληρώνω με την χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Αυτό φάνηκε περίεργο και στον βενζινοπώλη που ζητούσε pin για 25 ευρώ. Σήμερα δοκίμασα με την κάρτα της Εθνικής και πέρασε κανονικά συναλλαγή των 25 ευρώ ακριβώς, χωρίς να ζητήσει pin. Καμιά ιδέα;

Chingachgook
26-02-19, 15:33
Μέχρι ποιο ποσό περνάνε οι ανέπαφες συναλλαγές χωρίς να χρειάζεται το pin; Ακριβώς; Μέχρι 25.00 ευρώ περνάνε, και από 25.01 θέλει pin; ή περνάνε μέχρι τα 24.99 και στα 25 ευρώ ακριβώς θέλει pin; Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καιρό μου συμβαίνει ένα κουλό με την χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Έχω χρεωστικές κάρτες στην Πειραιώς και στην Εθνική. Στην Εθνική έχω κάποια χρήματα, μικροποσό, για ώρα ανάγκης και δεν χρησιμοποιώ καθόλου την κάρτα. Χρησιμοποιώ κατά κόρον την κάρτα της Πειραιώς όπου έχω τα κατά πολύ περισσότερα χρήματα. Στο βενζινάδικο κάθε φορά που βάζω βενζίνη βάζω ακριβώς 25 ευρώ για να μην χρειάζεται να μου ζητάει το pin. Όντως δεν μου το ζητούσε όλο αυτό τον καιρό, αλλά τον τελευταίο καιρό κάτι τρέχει και μου το ζητάει. Βάζω πάντα 25 ευρώ ακριβώς και πληρώνω με την χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Αυτό φάνηκε περίεργο και στον βενζινοπώλη που ζητούσε pin για 25 ευρώ. Σήμερα δοκίμασα με την κάρτα της Εθνικής και πέρασε κανονικά συναλλαγή των 25 ευρώ ακριβώς, χωρίς να ζητήσει pin. Καμιά ιδέα;

και σαν συνεχόμενο ερώτημα του παραπάνω, μπορείς να αλλάξεις το όριο των 25€;

patrickdrd
26-02-19, 15:49
πολλα μου φαινονται εμενα και τα 25, μηπως ειναι κατι λιγοτερο; τετοια εντυπωση ειχα

επισης, εννοειται οτι δεν μπορεις να το αλλαξεις, οριζεται απ την visa, mastercard κλπ αυτο,
ουτε οι ελληνικες τραπεζες δεν μπορουν να το αλλαξουν

goku
26-02-19, 16:10
πολλα μου φαινονται εμενα και τα 25, μηπως ειναι κατι λιγοτερο; τετοια εντυπωση ειχα

επισης, εννοειται οτι δεν μπορεις να το αλλαξεις, οριζεται απ την visa, mastercard κλπ αυτο,
ουτε οι ελληνικες τραπεζες δεν μπορουν να το αλλαξουν

το θέμα με μένα είναι ότι τα 25 ευρώ ΑΚΡΙΒΩΣ, στην Εθνική περνάνε χωρίς pin, ενώ στην Πειραιώς ζητάνε pin, εννοώ παλιότερα δεν μου ζητούσε pin. Έλεγα μήπως συμβαίνει και σε κανέναν άλλο για αυτό ρώτησα εδώ.

skel
26-02-19, 16:21
το θέμα με μένα είναι ότι τα 25 ευρώ ΑΚΡΙΒΩΣ, στην Εθνική περνάνε χωρίς pin, ενώ στην Πειραιώς ζητάνε pin, εννοώ παλιότερα δεν μου ζητούσε pin. Έλεγα μήπως συμβαίνει και σε κανέναν άλλο για αυτό ρώτησα εδώ.

απο την Πειραιώς αναφέρει


Εάν το ποσό είναι κάτω των 25€, δεν θα χρειαστεί να εισάγετε το PIN σας. Εάν το ποσό είναι άνω των 25€, θα σας ζητηθεί να εισάγετε το PIN σας.

τώρα εσύ που είσαι στο όριο μάλλον είναι στην τύχη του

μπορεί το σύστημα για ασφάλεια να ζητάει πιν μετά από επαναλαμβανόμενα 25ρια€ καθώς μπορεί να φαίνεται ύποπτο σαν ποσό από κάποιον τρίτο (στα όριο του πιν)

YAziDis
26-02-19, 18:22
Δεν θυμαμαι ανα ποσες συναλλαγες ειναι ακριβως, αλλα νομιζω μετα απο 5 συνεχομενες ανεπαφες σου ζηταει αναγκαστικα το pin στην επομενη. Αν δηλαδη δεν εχεις χρησιμοποιησει την καρτα για μεγαλυτερο ποσο ενδιαμεσα νομζω στο ζηταει.

manoulamou
28-02-19, 13:05
Κι ετσι ξαφνικα απεκτησε αξια το 0,01... € :p
https://www.news247.gr/oikonomia/oria-anepafon-synallagon-me-kartes-se-olo-ton-kosmo.6682585.html
Εχει παντως ενδιαφερον το ΕΑΝ υπαρχει οριο στον αριθμο των ανεπαφων συναλλαγων ανα ωρα ή/και ημερα, μια επιπροσθετη δικλειδα ασφαλειας δηλαδη.
Προσωπικα σπανια εχω υπολοιπο αδεσμευτο ανω των 10 ευρω στον πρωτευοντα λογαριασμο της debit mastercard!

daywalker06
28-02-19, 20:44
Εχει και οριο πόσες ανέπαφες συναλλαγές μπορεις να κανεις, αν περασεις το οριο ζητάει πιν

johnmegarythmos
01-03-19, 00:21
καλησπερα επειδη απο αυριο σταματαει το easypay συνεπως και ο τροπος πληρωμης με χρεωστικη καρτα για το εφκα πρωην ικα για ενσημα και ασφαλιστικα ταμεια που πληρωνουνε οι εργοδοτες , θα ηθελα να ενημερωσω οτι εντελως τυχαια κτηπωντας στο ιντερνετ online πληρωμη για ικα μου εβγαλε το ibank simple pay της εθνικης.
γραφει απο κατω οτι μπορεις να πληρωσεις με χρεωση λογαριασμου εθνικης , μεσω χρεωστικης καρτας και πιστωτικης εθνικης ανεξοδα
και εχει και επιλογη πληρωμης με χρεωσιτικη και πιστωτικη καρτα αλλης τραπεζης που η προμηθεια αλλαζει αναλογα με το ποσο.
πχ βαζωντας 1 ευρω στο ποσο γραφει προμηθεια 0,01 ευρω ,
στα 100 ευρω εχει 0,81 ευρω προμηθεια, στα 500 ευρω εχει προμηθεια 4,04 ευρω
http://i64.tinypic.com/5b1imx.jpg

http://i63.tinypic.com/14sp5vm.jpg

Γνωριζω και κατανοω οτι δεν αξιζει η πληρωμη απο το simple pay αλλα θεωρω οτι εαν καποιος θελει να το κανει υπαρχει τροπος.
οπως για παραδειγμα για να κερδισει yellows απο την πειραιως . καθε 10 ευρω 1 yellow! .
αξιζει βεβαια για ποσα πανω των 250 ευρω , διοτι με ebanking της πειραιως κερδιζεις 25 yellows για καθε πληρωμη , οποτε 250/10=25 yellows. αλλα και 300 ευρω να πληρωσεις μεσω του simple pay εχει 2,42 ευρω προμηθεια για πληρωμη με αλλη καρτα αλλης τραπεζας.
Τελος παντων θελω να αναφερω οτι υπαρχει τροπος να γινει κατι τετοιο. ( αν και ασυμφορο για μεγαλα ποσα ).

Panos.2006
01-03-19, 18:16
Προφανώς οι τράπεζες επιτέλους ανακάλυψαν ότι θα μπορούσαν να επιτρέπουν να γίνεται πληρωμή ενός λογαριασμού με δόσεις από την πιστωτική σου κάρτα και μέσω του κανονικού web banking τους αντί να έχουν και άλλα sites για αυτή τη δουλειά. Το ίδιο κάνει και η Eurobank πλέον...

johnmegarythmos
01-03-19, 19:58
Προφανώς οι τράπεζες επιτέλους ανακάλυψαν ότι θα μπορούσαν να επιτρέπουν να γίνεται πληρωμή ενός λογαριασμού με δόσεις από την πιστωτική σου κάρτα και μέσω του κανονικού web banking τους αντί να έχουν και άλλα sites για αυτή τη δουλειά. Το ίδιο κάνει και η Eurobank πλέον...



η eurobank εχει αυτο https://www.livepay.gr/ .
για τις χρεωστικες βολευε πολυ και τωρα κοπηκε το easypay της πειραιως.


κατι αλλο μονο η πειραιως εχει ετησιο προγραμμα που δεν πληρωνεις προμηθεια
Άμεσες Χρεώσεις (Πάγιες Εντολές) και Εντολές Πληρωμής μέσω winbank € 6,00 ( μονο μεσω winbank )
Άμεσες Χρεώσεις (Πάγιες Εντολές) και Εντολές Πληρωμής μέσω καταστήματος και winbank € 12,00

H απαλλαγή από τις προβλεπόμενες προμήθειες στα πλαίσια των Πακέτων Πληρωμών ισχύει μόνο εφ’ όσον ο κάτοχος του Πακέτου ταυτίζεται με τον εντολέα της πληρωμής ή της ανάθεσης της άμεσης χρέωσης
Η Υπηρεσία αφορά σε πληρωμές που εκτελούνται στα πλαίσια ατομικής/οικογενειακής χρήσης ή/και χρήσης για την εξυπηρέτηση των λογαριασμών της ατομικής επιχείρησης του Πελάτη

( δεν αφορα εταιρειες αλλα απο επιχειρησεις μονο ατομικες ! )

Τα Πακέτα Πληρωμών εξόφΛΥΣΗ σας δίνουν τη δυνατότητα να πληρώνετε ανέξοδα τους λογαριασμούς του νοικοκυριού σας για ένα έτος σε όλους τους Οργανισμούς Ενέργειας, Ύδρευσης, Τηλεπικοινωνιών και ιδιωτικών Ασφαλειών, με όποιον τρόπο σας εξυπηρετεί καλύτερα.

ρωτησα και στην eurobank και μου ειπε οτι αμα εχεις υπολοιπο 3000 ευρω τοτε δεν σε χρεωνουν κατι για την δωρεαν εξοφληση λογαριασμων . αλλιως πληρωνεις με τον μηνα.

κοιτα και στην εθνικη εχει 3 προγραμματα το Πακέτο Value με μια μηνιαία πάγια συνδρομή €1 ( ​Εξοφλήστε 30 λογαριασμούς ενέργειας, ύδρευσης και σταθερής τηλεφωνίας ανά έτος, χωρίς προμήθεια, μέσω πάγιας εντολής. ΑΛΛΑ μονο μεσω παγιας εντολης ! ) , εχει δωρεαν το ibank alert και με sms εκτος απο το email , δειτε εδω https://www.nbg.gr/el/retail/deposits/privileged-products-packages/value .

μετα το αλλο ειναι το Πακέτο Smart με μια μηνιαία πάγια συνδρομή €2 , ​Εξοφλήστε 30 λογαριασμούς ενέργειας, ύδρευσης και σταθερής τηλεφωνίας ανά έτος, χωρίς προμήθεια, μέσω πάγιας εντολής. ( ΑΛΛΑ και εδω μονο μεσω παγιας εντολης! ) ​Χρησιμοποιήστε την προπληρωμένη κάρτα Prepaid VISA για αγορές σε φυσικά και ηλεκτρονικά καταστήματα με έκπτωση 50% στο κόστος κάθε φόρτισης , Αξιοποιήστε το πρόγραμμα Προληπτικού Ελέγχου Υγείας που περιλαμβάνει εξετάσεις και πρόσθετες παροχές του Συμβεβλημένου Διαγνωστικού Κέντρου. . δειτε εδω https://www.nbg.gr/el/retail/deposits/privileged-products-packages/smart .

και το Πακέτο Premium με μια μηνιαία πάγια συνδρομή €2 εχει παλι το ιδιο με την παγια εντολη ​ ( Εξοφλήστε 30 λογαριασμούς ενέργειας, ύδρευσης και σταθερής τηλεφωνίας ανά έτος, χωρίς προμήθεια, μέσω πάγιας εντολής. )
Αξιοποιήστε το πρόγραμμα Προληπτικού Ελέγχου Υγείας που περιλαμβάνει εξετάσεις και πρόσθετες παροχές του Συμβεβλημένου Διαγνωστικού Κέντρου.
Εκμεταλλευτείτε την προνομιακή τιμολόγηση που σας παρέχεται σε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα πρόσθετης κάλυψης υγείας, για εσάς και τους δικούς σας ανθρώπους.
Επιλέξτε ένα από τα προγράμματα Κλασικό, Έξτρα και Προνομιακό και επωφεληθείτε από την έκπτωση 10% επί των μικτών ασφαλίστρων.

οσο για την alpha bank δεν εχω βρει κατι να υπαρχει.
Χρησιμοποιήστε την προπληρωμένη κάρτα Prepaid VISA για αγορές σε φυσικά και ηλεκτρονικά καταστήματα με έκπτωση 50% στο κόστος κάθε φόρτισης.
​​Αποκτήστε ρευστότητα για κάλυψη των έκτακτων αναγκών σας με το δικαίωμα υπερανάληψης μετρητών στον τρεχούμενο λογαριασμό, με έκπτωση 10% στο εκάστοτε ισχύον επιτόκιο.
δειτε εδω https://www.nbg.gr/el/retail/deposits/privileged-products-packages/premium

kostas421
04-03-19, 21:23
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια μικρή βοήθεια
Της τελευταίες μέρες προσπαθώ να αγοράσω πράγματα από σελίδες της ρωσίας κυρίως αλλά και από γερμανία σήμερα.
Χρησιμοποιώ τρεις διαφορετικές κάρτες προπληρωμένη και χρεωστική αλλά με καμία δεν ολοκληρώνετε η αγορά.. Μίλησα με της τράπεζες και μου είπαν ότι δεν υπάρχει καπιο πρόβλημα από αυτούς και πρέπει να επικοινωνήσω με της σελίδες.. Από Ελλάδα δεν υπάρχει πρόβλημα κάνω αγορές κανονικά. Τη διάολο μπορεί να φταίει? μιλάμε για 4-5 διαφορετικές σελίδες όλες έχουν πρόβλημα?

sdikr
04-03-19, 21:24
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια μικρή βοήθεια
Της τελευταίες μέρες προσπαθώ να αγοράσω πράγματα από σελίδες της ρωσίας κυρίως αλλά και από γερμανία σήμερα.
Χρησιμοποιώ τρεις διαφορετικές κάρτες προπληρωμένη και χρεωστική αλλά με καμία δεν ολοκληρώνετε η αγορά.. Μίλησα με της τράπεζες και μου είπαν ότι δεν υπάρχει καπιο πρόβλημα από αυτούς και πρέπει να επικοινωνήσω με της σελίδες.. Από Ελλάδα δεν υπάρχει πρόβλημα κάνω αγορές κανονικά. Τη διάολο μπορεί να φταίει? μιλάμε για 4-5 διαφορετικές σελίδες όλες έχουν πρόβλημα?

Ακόμα ισχύουν τα CC και σε μερικές περιπτώσεις δεν περνάει η συναλλαγή, πχ στοίχημα δεν περνάει

kostas421
04-03-19, 21:39
Ρωτησα τη τράπεζα πειραιώς συγκεκριμένα και μου είπε ότι δεν είναι από cc..
Τα πόσα είναι 30-40 ευρώ

sdikr
04-03-19, 21:46
Ρωτησα τη τράπεζα πειραιώς συγκεκριμένα και μου είπε ότι δεν είναι από cc..
Τα πόσα είναι 30-40 ευρώ

Το βλέπουν δηλαδή σαν κίνηση; αν ναι γιατί δεν σου λένε και τον λόγο που δεν το δέχονται;
Και 0.5 να είναι αν είναι συναλλαγή που δεν την δέχονται λόγο CC δεν θα περάσει.

kostas421
04-03-19, 21:58
Εκεί πιστεύω ότι είναι το θέμα δεν φαίνεται καθόλου η συναλαγή στη τράπεζα η προσπάθεια συναλλαγής λες και δεν έγινε ποτέ.
Από Ebay έγινε κανονικά μόλις τώρα η συναλαγή όχι μέσω Paypal μέσω μεταφοράς.

dimtz
07-03-19, 11:12
Καλημερα, κανω συναλλαγες με το ebanking της Alpha ,βλεπω μεσα στις κινησεις μια χρεωση περι 12,50 ευρω ,την αναφερει ως ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣΘ.ΚΩΔ. ,γνωριζει καποιος τι σημαινει αυτο;

tsorbi
07-03-19, 11:24
https://www.alpha.gr/el/epixeiriseis/support-center/e-banking/upiresies-pka
Καρτέλα κόστος και απαιτήσεις:
Για τις εταιρικές συνδρομές, το κόστος για την ενεργοποίηση των υπηρεσιών ανέρχεται στα Ευρώ 12,00 ετησίως.

dimtz
07-03-19, 11:32
Ευχαριστω φιλε , δηλαδη καθε χρονο θα πληρωνω 12 ευρω; επισης ποιος ειναι ο προσθετος κωδικος; εναν κωδικο εχω για να μπαινω στο e-banking και το κομπιουτερακι (μαλλον αυτο εννοει)

YAziDis
07-03-19, 13:52
Ευχαριστω φιλε , δηλαδη καθε χρονο θα πληρωνω 12 ευρω; επισης ποιος ειναι ο προσθετος κωδικος; εναν κωδικο εχω για να μπαινω στο e-banking και το κομπιουτερακι (μαλλον αυτο εννοει)

Το μηχανηματακι καταργηθηκε νομιζω. Αναγκαστικα ο προσθετος κωδικος θα πρεπει να σου ερχεται με μηνυμα στο κινητο. Μπορεις να μπεις στο ebanking σου και να διαβασεις σχετικα, καθως να δεις και στην καρτελα προσθετος κωδικος τι επιλογές εχεις

tsorbi
07-03-19, 15:40
Θεωρώ ότι καλό είναι να μιλήσεις με την τράπεζα σου.

sdikr
07-03-19, 17:02
Το μηχανηματακι καταργηθηκε νομιζω. Αναγκαστικα ο προσθετος κωδικος θα πρεπει να σου ερχεται με μηνυμα στο κινητο. Μπορεις να μπεις στο ebanking σου και να διαβασεις σχετικα, καθως να δεις και στην καρτελα προσθετος κωδικος τι επιλογές εχεις

το μηχανηματάκι ναι, η χρέωση όχι, υπάρχει κάποιος εξοπλισμός πίσω που στέλνει το sms, αυτός ο εξοπλισμός έχει κάποιο κόστος απο την εταιρία που παρέχει αυτή την υπηρεσία.
Ακόμα και στους απλούς λογαριασμούς σε χρεώνουν, εκεί η χρέωση είναι μια φορά

dimtz
07-03-19, 17:53
Το μηχανακι παιδια δεν καταργηθηκε (για τις επιχειρησεις) μιας και το πηρα πριν ενα μηνα ,επισης επιλογη για sms δεν υπαρχει (παλι για τις επιχειρησεις)

goku
13-03-19, 13:06
ο πατέρας μου έχει λογαριασμό στην Alpha και σήμερα του έστειλαν νέα χρεωστική κάρτα με τα στοιχεία της κάρτας (16ψήφιο νούμερο, όνομα, ημερομηνία λήξης) σε ανάγλυφη μορφή. Μπορούμε να ζητήσουμε κάτι τέτοιο και από και από την Πειραιώς; Τα τελευταία 5 χρόνια έχω αλλάξει 3 κάρτες στην Πειραιώς γιατί τα νούμερα λιώνουν και δεν φαίνονται. Από την τωρινή μου κάρτα έχουν αρχίσουν πάλι να λιώνουν. Τώρα που έχουν βάλει την χρέωση των 6 ευρώ για αλλαγή κάρτας, αν είναι να γίνει σωστή δουλειά, οπότε θα προτιμούσα τα νούμερα να είναι ανάγλυφα.

spartak
13-03-19, 15:05
ο πατέρας μου έχει λογαριασμό στην Alpha και σήμερα του έστειλαν νέα χρεωστική κάρτα με τα στοιχεία της κάρτας (16ψήφιο νούμερο, όνομα, ημερομηνία λήξης) σε ανάγλυφη μορφή. Μπορούμε να ζητήσουμε κάτι τέτοιο και από και από την Πειραιώς; Τα τελευταία 5 χρόνια έχω αλλάξει 3 κάρτες στην Πειραιώς γιατί τα νούμερα λιώνουν και δεν φαίνονται. Από την τωρινή μου κάρτα έχουν αρχίσουν πάλι να λιώνουν. Τώρα που έχουν βάλει την χρέωση των 6 ευρώ για αλλαγή κάρτας, αν είναι να γίνει σωστή δουλειά, οπότε θα προτιμούσα τα νούμερα να είναι ανάγλυφα.

Δε νομίζω να μπορείς να απαιτήσεις κάτι τέτοιο από την Πειραιώς. Οι κάρτες βγαίνουν στα καταστήματα τους συνήθως ενώ στην alpha έρχονται απο αλλού.

goku
13-03-19, 15:07
Δε νομίζω να μπορείς να απαιτήσεις κάτι τέτοιο από την Πειραιώς. Οι κάρτες βγαίνουν στα καταστήματα τους συνήθως ενώ στην alpha έρχονται απο αλλού.

Γνωστός μου που έχει πιστωτική στην Πειραιώς, μια χαρά του έχουν στείλει με ανάγλυφα τα στοιχεία της κάρτας. Προφανώς γίνεται, απλώς όχι στα καταστήματα. Γνωρίζω ότι στα καταστήματα παίρνεις άμεσα την κάρτα, αλλά τα στοιχεία στα τυπώνουν. Αν γίνεται να την παραγγείλω και να μου την φέρουν μετά από μερικές μέρες δεν έχω πρόβλημα να περιμένω, απλώς το ερώτημα είναι αν το κάνουν για τις χρεωστικές κάρτες.

thourios
13-03-19, 17:40
Εγώ τις σκανάρω όταν μου τις στέλνουν για αυτό τον λόγο και από τις δύο πλευρές.
Μετά το κλειδώνω το αρχείο και το ανοίγω με password αν χρειαστεί

spartak
13-03-19, 18:18
Γνωστός μου που έχει πιστωτική στην Πειραιώς, μια χαρά του έχουν στείλει με ανάγλυφα τα στοιχεία της κάρτας. Προφανώς γίνεται, απλώς όχι στα καταστήματα. Γνωρίζω ότι στα καταστήματα παίρνεις άμεσα την κάρτα, αλλά τα στοιχεία στα τυπώνουν. Αν γίνεται να την παραγγείλω και να μου την φέρουν μετά από μερικές μέρες δεν έχω πρόβλημα να περιμένω, απλώς το ερώτημα είναι αν το κάνουν για τις χρεωστικές κάρτες.

Ρωτα στην Πειραιώς

@ ADSLgr.com All rights reserved.