PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

manoulamou
23-04-19, 13:07
Εχω Debit Mastercard της Εθνικης Τραπεζας συνδεδεμενη με 2 λογαριασμους.
Μεχρι τωρα εκανα αναληψεις μετρητων στο ΑΤΜ ή συναλλαγες ειτε μεσω e-Banking ειτε με τα φορητο POS κατ΄οικον διανομης του ΑΒ, που δινει επιλογη ποιος λογαριασμος θελω να χρεωθει. Παλιοτερα στον Γερμανο δεχονταν μονον τον πρωτευοντα. Επισης απο ενα καταστημα ηλεκτρικων συσκευων μου ειχαν πει πως επι τοπου δεχονται μεγαλυτερα ποσα συναλλαγης μεσω του POS. απ ο,τι στο ιντερνετ...
:hmm:
Τι ακριβως ισχυει με τα μηχανηματα POS, γιατι τοσες διαφορες, ειναι θεμα τραπεζας, δικτυου ή κατασκευαστη?
:hmm:

sdikr
23-04-19, 13:14
Εχω Debit Mastercard της Εθνικης Τραπεζας συνδεδεμενη με 2 λογαριασμους.
Μεχρι τωρα εκανα αναληψεις μετρητων στο ΑΤΜ ή συναλλαγες ειτε μεσω e-Banking ειτε με τα φορητο POS κατ΄οικον διανομης του ΑΒ, που δινει επιλογη ποιος λογαριασμος θελω να χρεωθει. Παλιοτερα στον Γερμανο δεχονταν μονον τον πρωτευοντα. Επισης απο ενα καταστημα ηλεκτρικων συσκευων μου ειχαν πει πως επι τοπου δεχονται μεγαλυτερα ποσα συναλλαγης μεσω του POS. απ ο,τι στο ιντερνετ...
:hmm:
Τι ακριβως ισχυει με τα μηχανηματα POS, γιατι τοσες διαφορες, ειναι θεμα τραπεζας, δικτυου ή κατασκευαστη?
:hmm:

Αν πας με κάρτα εθνικής σε μηχανάκι εθνικής ή σε μηχανάκι που έχει συνεργασία και με εθνική ή κάνει εκείνη την στιγμή την εκκαθάριση μέσω εθνικής τότε σου ζητάει τύπο λογαριασμού καθώς κάνει την συναλλαγή σαν cashcard, σε άλλα μηχανάκια κάνει την συναλλαγή σαν mastercard και χρεώνει τον λογαριασμό που έχεις δηλώσει.

manoulamou
23-04-19, 18:38
:respekt:
ΟΚ ευχαριστω Ω πολυγραφοτατε!
:worthy:

YAziDis
29-04-19, 00:26
https://www.typosthes.gr/oikonomia/182887_pote-oi-promitheies-stis-synallages-me-karta-einai-paranomes

Διαβασα αυτο. Η πειραιως απ οσο ξερω σε αρκετες περιπτωσεις στο εξωτερικο χρεωνει και προμηθεια αλλα και ενα ποσοστο νομιζω επι της συναλλαγης..
Στη Νορβηγια χρεωσαν τη γυναικα μου χρεωσανε 1€ τη συναλλαγη.

sdikr
29-04-19, 00:50
https://www.typosthes.gr/oikonomia/182887_pote-oi-promitheies-stis-synallages-me-karta-einai-paranomes

Διαβασα αυτο. Η πειραιως απ οσο ξερω σε αρκετες περιπτωσεις στο εξωτερικο χρεωνει και προμηθεια αλλα και ενα ποσοστο νομιζω επι της συναλλαγης..
Στη Νορβηγια χρεωσαν τη γυναικα μου χρεωσανε 1€ τη συναλλαγη.

Η Νορβηγία δεν είναι στο Ευρώ, ούτε στην ΕΕ όποτε σωστά έγινε η χρέωση, σχεδόν όλες οι ελληνικές τράπεζες έχουν εξτρά χρεώσεις για συναλλαγές εκτός ζώνης ευρώ.

lewton
29-04-19, 10:48
203383

YAziDis
29-04-19, 11:32
203383

Εδω ομως απ οτι βλεπω διαχωριζει το ευρω απο τα αλλα νομισματα, και δεν λεει για Την Ευρωπαικη Ενωση. Στη Σουηδια ας πουμε, οπως και στην Ουγγαρια, την Τσεχια, την Αγγλια τι γινεται; Στο αρθρο πχ δινει ως παραδειγμα την Ρουμανια, και αναφερει πως ειναι παρανονο

sdikr
29-04-19, 12:20
Εδω ομως απ οτι βλεπω διαχωριζει το ευρω απο τα αλλα νομισματα, και δεν λεει για Την Ευρωπαικη Ενωση. Στη Σουηδια ας πουμε, οπως και στην Ουγγαρια, την Τσεχια, την Αγγλια τι γινεται; Στο αρθρο πχ δινει ως παραδειγμα την Ρουμανια, και αναφερει πως ειναι παρανονο


Για παράδειγμα, αν υποθέσουμε ότι για τις συναλλαγές μέσω του συστήματος ΔΙΑΣ, όπως είναι οι αναλήψεις σε ΑΤΜ άλλης τράπεζας, ισχύει προμήθεια 1,40 ευρώ, δεν είναι νόμιμο να επιβαρυνθούμε επιπλέον προμήθεια εάν κάνουμε αυτή την ανάληψη στο εξωτερικό.

Δεν μπορεί να σε χρεώσει παραπάνω απο ότι θα σε χρέωνε αν έκανες την αγορά εδώ στην Ελλάδα (αν κάποιος πουλούσε σε δολάρια πχ) και εκεί θα σου χρέωνε αυτή την προμήθεια, όποτε μπορεί να χρεώσει και σε άλλη χώρα, αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι να σε χρεώσει πχ εδώ στην Ελλάδα 1 ευρώ και στην Ρουμανία να σε χρεώσει 1+1 ευρώ, τα παραπάνω ισχύουν για χώρες της ΕΕ.

lewton
29-04-19, 15:14
Θεωρώ ότι κάποιος μπορεί να δοκιμάσει να κάνει μια καταγγελία για αυτήν την χρέωση.
Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι παράνομη, ας το δει ειδικός.

Πάντως σταματήστε να λέτε ότι «άλλο η Ρουμανία και η Αγγλία και άλλο η Νορβηγία επειδή η τελευταία δεν είναι μέλος της ΕΕ». Σε ο,τι έχει να κάνει με πληρωμές και γενικά κινήσεις κεφαλαίου η Νορβηγία αντιμετωπίζεται ως 100% πλήρες μέλος της Ενιαίας Αγοράς. Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες χώρες του ΕΟΧ, αλλά όχι απαραίτητα για την Ελβετία (θέλει ψάξιμο και βαριέμαι τώρα).
Άρα αν η χρέωση του 1€ είναι παράνομη στην Τσεχία, άλλο τόσο παράνομη είναι και στη Νορβηγία.

Οι χώρες του ΕΟΧ έχουν κάποιες εξαιρέσεις από τους ευρωπαϊκούς κανονισμούς αλλά σε άλλους τομείς (κυρίως σε προϊόντα, πχ δεν είναι στην Τελωνειακή Ένωση, η Νορβηγία και η Ισλανδία έχουν αυτόνομη πολιτική αλιείας, κλπ).

sdikr
29-04-19, 15:22
Θεωρώ ότι κάποιος μπορεί να δοκιμάσει να κάνει μια καταγγελία για αυτήν την χρέωση.
Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι παράνομη, ας το δει ειδικός.

Πάντως σταματήστε να λέτε ότι «άλλο η Ρουμανία και η Αγγλία και άλλο η Νορβηγία επειδή η τελευταία δεν είναι μέλος της ΕΕ». Σε ο,τι έχει να κάνει με πληρωμές και γενικά κινήσεις κεφαλαίου η Νορβηγία αντιμετωπίζεται ως 100% πλήρες μέλος της Ενιαίας Αγοράς. Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες χώρες του ΕΟΧ, αλλά όχι απαραίτητα για την Ελβετία (θέλει ψάξιμο και βαριέμαι τώρα).
Άρα αν η χρέωση του 1€ είναι παράνομη στην Τσεχία, άλλο τόσο παράνομη είναι και στη Νορβηγία.

Οι χώρες του ΕΟΧ έχουν κάποιες εξαιρέσεις από τους ευρωπαϊκούς κανονισμούς αλλά σε άλλους τομείς (κυρίως σε προϊόντα, πχ δεν είναι στην Τελωνειακή Ένωση, η Νορβηγία και η Ισλανδία έχουν αυτόνομη πολιτική αλιείας, κλπ).

Η τράπεζα σου θα σε χρεώσει αυτή την προμήθεια για συναλλαγή σε άλλο νόμισμα και στην χώρα σου, όποτε μπορεί να σε χρεώσει και σε άλλη χώρα της ΕΕ.

ο κανονισμός λέει για μέλη της ΕΕ.

lewton
29-04-19, 15:37
Η τράπεζα σου θα σε χρεώσει αυτή την προμήθεια για συναλλαγή σε άλλο νόμισμα και στην χώρα σου, όποτε μπορεί να σε χρεώσει και σε άλλη χώρα της ΕΕ.
Έτσι νομίζω, για αυτό λέω ότι μάλλον δεν είναι παράνομη.


ο κανονισμός λέει για μέλη της ΕΕ.
Θα το πιστέψω όταν δω τον κανονισμό.
Το typosthes.gr δεν είναι ο κανονισμός. Άσε που δεν εμπιστεύομαι τίποτα από Βόρεια Ελλάδα. :p

sdikr
29-04-19, 15:39
Έτσι νομίζω, για αυτό λέω ότι μάλλον δεν είναι παράνομη.


Θα το πιστέψω όταν δω τον κανονισμό.


https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/payments-transfers-cheques/index_el.htm



Θα πρέπει να έχετε υπόψη σας ότι αν πληρώνετε σε άλλο νόμισμα της ΕΕ εκτός του ευρώ, ενδέχεται ο πάροχος της κάρτας να σας χρεώσει με τέλος μετατροπής νομίσματος, όταν χρησιμοποιείτε την κάρτα σε άλλη χώρα.


Το typosthes.gr δεν είναι ο κανονισμός. Άσε που δεν εμπιστεύομαι τίποτα από Βόρεια Ελλάδα. :p
Εντάξει τώρα έκανες τις γάτες στην γειτονιά εδώ στην Βόρεια Ελλάδα να κλαίνε

lewton
30-04-19, 07:13
https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/payments-transfers-cheques/index_el.htm





Εντάξει τώρα έκανες τις γάτες στην γειτονιά εδώ στην Βόρεια Ελλάδα να κλαίνε

Πολλά νεύρα. :)

sdikr
30-04-19, 10:15
Πολλά νεύρα. :)

Έτσι είναι οι γάτες, είναι νευρικά ζώα.

manoulamou
30-04-19, 10:19
Δηλαδη δεν εβαλες και τον σκυλο σου (avatar) να κλαιει!
:p

narsis
30-04-19, 21:56
Δηλαδη δεν εβαλες και τον σκυλο σου (avatar) να κλαιει!
:p

Εγώ το βλέπω για κουνέλι το άβαταρ. Ας το διευκρινίσει :P

manoulamou
01-05-19, 12:54
μπααα ειναι σκυλος που φοραει στολη παραλλαγης
για να ορμαει μετα! :p

manoulamou
03-05-19, 08:00
:hmm:
Η αποστολη των καρτων γινεται με απλη ή ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ αλληλογραφια;
Τους αριθμους ενεργοποιησης του Pin (με βαση την ειδικη επιστολη της τραπεαζς)
μπορει να τους ζητησει τηλεφωνικα ατομο αντιθετου φυλου απο αυτο του δικαιουχου;
Ποια στοιχεια θα ζητηθουν: αριθμος καρτας, ΑΦΜ, ταυτοτητα, κατι αλλο?
:hmm:

thourios
04-05-19, 17:57
Άρχισαν οι χρεώσεις αναλήψεων από ΑΤΜ στη Βρετανία.
Σκέψεις και για την Ελλάδα.
https://www.ethnos.gr/oikonomia/36627_xekinise-i-hreosi-stis-analipseis-apo-atm-ti-ishyei-gia-tin-ellada

sdikr
04-05-19, 18:13
Άρχισαν οι χρεώσεις αναλήψεων από ΑΤΜ στη Βρετανία.
Σκέψεις και για την Ελλάδα.
https://www.ethnos.gr/oikonomia/36627_xekinise-i-hreosi-stis-analipseis-apo-atm-ti-ishyei-gia-tin-ellada

Πάντα στο ΗΒ είχε atm που σε χρεώνανε για ανάληψη, δεν μιλάει για χρέωση απο μηχανήματα της τράπεζας σου αλλά για τρίτες εταιρίες

thourios
04-05-19, 18:52
Όπως το διάβασα κατάλαβα ότι θέλουν να βάλουν προμήθεια και στα ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας ή προς τα εκεί το πάνε.

Manolis_karas
04-05-19, 20:55
:hmm:
Η αποστολη των καρτων γινεται με απλη ή ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ αλληλογραφια;
Τους αριθμους ενεργοποιησης του Pin (με βαση την ειδικη επιστολη της τραπεαζς)
μπορει να τους ζητησει τηλεφωνικα ατομο αντιθετου φυλου απο αυτο του δικαιουχου;
Ποια στοιχεια θα ζητηθουν: αριθμος καρτας, ΑΦΜ, ταυτοτητα, κατι αλλο?
:hmm:
Πολύ πρόσφατα από Άλφα & Πειραιώς με απλή.

sdikr
04-05-19, 21:05
Όπως το διάβασα κατάλαβα ότι θέλουν να βάλουν προμήθεια και στα ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας ή προς τα εκεί το πάνε.

Μα σου λέει 15% στο σύνολο των ΑΤΜ, μάλιστα αυτή η χρέωση υπάρχει εδώ και χρόνια, ακόμα θυμάμαι περιπτώσεις που πήγαινα να σε tesco και είχε ΑΤΜ που λέγανε με μεγάλα γράμματα ότι είναι χωρίς χρέωση.
Αλλά δεν μιλάμε για ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας, μιλάμε για χρήση ενός δικτύου σαν το δικό μας ΔΙΑΣ

Click bait άρθρο


Ταυτόχρονα οι δύο μεγαλύτερες εταιρείες λειτουργίας μηχανημάτων ATM στο Ηνωμένο Βασίλειο (Cardtronics και NoteMachine) προειδοποιούν πως μέσα στους επόμενους μήνες θα υπάρξουν παρόμοιες χρεώσεις σε ακόμη 5000 μηχανήματα (15% του συνόλου των ATM σε Μ. Βρετανία) .

manoulamou
05-05-19, 10:41
Πολύ πρόσφατα από Άλφα & Πειραιώς με απλή.
Θεωρητικα ειναι ασφαλης επειδη δεν ειναι ενεργοποιημενη,
τα προβληματα ξεκινουν ειτε εαν χαθει ειτε εαν ο δικαιουχος λειπει πολυ μακρυα και δεν μπορει να την παραλαβει αυτοπροσωπως
πχ ο γιος μου περιμενει απαντηση για απασχοληση σε νησι και ειχε ζητησει αντικατασταση λογω απωλειας.

thourios
05-05-19, 11:22
Για να ενεργοποιηθεί πρέπει να πας σε ΑΤΜ και να ακολουθήσεις την διαδικασία ενεργοποίησης εισάγοντας το ίδιο PIN. Τότε απενεργοποιείτε η παλιά αν δεν έχει δηλωθεί χαμένη στην τράπεζα.

DVader
07-05-19, 11:18
Καλησπέρα

Μου ήρθε αυτό σήμερα..

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/campaigns/psd-2-notification

nnn
07-05-19, 11:20
Άλλο ένα layer περιπλοκότητας.

biller
07-05-19, 11:41
Μονο εγω δεν μπορω να ανοιξω ολη τη σελιδα στον FF ;

minas
07-05-19, 12:48
Άλλο ένα layer περιπλοκότητας.

Εάν απλά εξυπηρετείται με 2 factor authentication όπως ένα SMS στο κινητό, νομίζω ότι δεν είναι μεγάλο πρόβλημα.

DVader
07-05-19, 12:50
Άλλο ένα layer περιπλοκότητας.

Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει στο Redirection page να βάζω τους κωδικούς του ebanking μου ...το οποίο είναι εντελώς άσχετο...

Εγώ π.χ μπαίνω στο ebanking όχι από την εφαρμογή αλλά από το site.. το οποίο παίζει μια χαρά στο κινητό. Τώρα θα πρέπει ντε και καλά να βάλω την εφαρμογή... Ελπίζω να δώσουν το Quick Login Code στο ebanking ...

nemesis1
07-05-19, 18:35
Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει στο Redirection page να βάζω τους κωδικούς του ebanking μου ...το οποίο είναι εντελώς άσχετο...



Και εξαιρετικά επικίνδυνο νομιζω (phishing)
Ας αφήσουμε στην άκρη ότι για μια συναλλαγή της "πλάκας" θα πρέπει να πληκτρολογείς σαν τρελός αχρείαστα πράγματα.

Είναι ιδέα ή η Πειραιώς βρήκε ενα ωραίο πάτημα να κάνεις τους πάντες να τις στάξουν 5 ευράκι για WinBank?

user2163
07-05-19, 18:39
Και εξαιρετικά επικίνδυνο νομιζω (phishing)
Ας αφήσουμε στην άκρη ότι για μια συναλλαγή της "πλάκας" θα πρέπει να πληκτρολογείς σαν τρελός αχρείαστα πράγματα.

Είναι ιδέα ή η Πειραιώς βρήκε ενα ωραίο πάτημα να κάνεις τους πάντες να τις στάξουν 5 ευράκι για WinBank?

Η εγγραφή στο winbank είναι δωρεάν.

DVader
07-05-19, 19:18
Και εξαιρετικά επικίνδυνο νομιζω (phishing)
Ας αφήσουμε στην άκρη ότι για μια συναλλαγή της "πλάκας" θα πρέπει να πληκτρολογείς σαν τρελός αχρείαστα πράγματα.

Είναι ιδέα ή η Πειραιώς βρήκε ενα ωραίο πάτημα να κάνεις τους πάντες να τις στάξουν 5 ευράκι για WinBank?

Αυτό μάλλον δεν είναι της τράπεζας αλλά μάλλον της ευρωπαϊκής τράπεζας !

cool11
07-05-19, 19:41
Ενα μπραβο στην alpha, που στην χρεωστικη της εχει αναγλυφα γραμματα και οχι απλως εκτυπωμενα!

jap
07-05-19, 20:01
Με έκανες και κοίταξα, και της Eurobank ανάγλυφα είναι. Η παλιά και της μίας και της άλλης πάντως είναι flat.

Έχει και ένα κόψιμο στις χρεωστικές της, για να ανοίγεις μπύρες είναι αυτό;

Μάλλον για να μην μπορείς να την τραβήξεις μέσα από το ATM είναι αν δεν θέλει να τη φτύσει.

user2163
07-05-19, 20:10
Ενα μπραβο στην alpha, που στην χρεωστικη της εχει αναγλυφα γραμματα και οχι απλως εκτυπωμενα!

συμφωνώ.

johnmegarythmos
08-05-19, 13:54
λοιπον σημερα ενεργοποιησα την μεταφορα χρηματων με αριθμο κινητου στην alpha bank ονομαζεται quick transfer ενεργοποιεται μονο απο την mobile εκδοση. αλλα μεσω internet banking μπορεις να αλλαξεις τα ορια για αποστολη και ληψη εως 500 ευρω προτεινω να το βαλεται στα 500!.
επισης μου ειπανε οτι μπορω να ενεργοποιησω την υπηρεσια myalpha code δωρεαν μεσω internet banking με αποστολη κωδικου μεσω κινητου! ενω αμα το ενεργοποιουσα απο το καταστημα θα πληρωνα 8 ευρω! αρα εχει χρεωση μονο απο το καταστημα και οχι απο το internet banking και προτεινω να το ενεργοποιησετε.
δεν το ηξερα οτι εχει αλλαξει αυτο .

Στην πειραιως που καλεσα την εξυπηρετηση πελατων για ενεργοποιηση της υπηρεσιας 24/7 iris payment την ονομαζουνε εκεινη μεσα απο το πεδιο αγορες/αιτησεις και μετα 24/7 iris payment μπορειτε να το ενεργοποιησετε ειναι πανευκολο επιλεγεις το κουτακι ενεργοποιηση και μετα προχωρας θετικα στα υπολοιπα βηματα και με τον ιδιο τροπο αμα θελετε την απενεργοποιηση το κανετε! .
οσο για το κοστος στην πειραιως αμα εχεις ιδιωτικο λογαριασμο κοστιζει 2,50 ευρω για εως 500 ευρω αμα το κανεις μεσω ιντερνετ banking αλλιως αμα το κανεις απο την mobile εκδοση κοστιζει 0,02 ευρω προμηθεια για αποστολη 50 ευρω και για αποστολη 500 ευρω εχει προμηθεια 0,50 ευρω που παλι συμφερει!! σε συγκριση με το ιντερνετ banking .
εκανα μεταφορα απο alpha bank σε πειραιως και εγινε αμεσα!! τετοια χρησιμη υπηρεσια δεν την ηξερα που ακομα στην alpha bank παραμενει δωρεαν! μπηκαν αμεσα στην πειραιως και φαινεται και η αιτιολογια που βαζεις κανονικα.
οσο για το λογω του αληθες για την προμηθεια της πειραιως δειτε εδω
http://i65.tinypic.com/280o36t.jpg
μπορειτε να το κατεβασετε απο το site της πειραιως , τιμολογια προμηθειων και θα το βρειτε στην σελιδα 34

advantix
10-05-19, 13:26
Καλησπέρα. Έχω μια WEBUY την έχω συνδέσει με το paypal και έχω κάνει κάποιες αγορές. Το θέμα είναι ότι αυτήν λήγει τέλος Μαΐου και θα πρέπει να βγάλω νέα μιας και δεν ανανεώνετε η ίδια, οπότε θα αλλάξει και ο αριθμός και θα πρέπει να την αντικαταστήσω την νέα με την παλιά στο paypal.
Το θέμα είναι τι γίνεται σε περίπτωση που θα πρέπει να μου επιστραφούν χρήματα αν δεν πάει καλά κάποια αγορά μέσο ebay. Που θα επιστρέψουν αυτά τα χρήματα ;

Godian
11-05-19, 13:38
Καλησπέρα. Έχω μια WEBUY την έχω συνδέσει με το paypal και έχω κάνει κάποιες αγορές. Το θέμα είναι ότι αυτήν λήγει τέλος Μαΐου και θα πρέπει να βγάλω νέα μιας και δεν ανανεώνετε η ίδια, οπότε θα αλλάξει και ο αριθμός και θα πρέπει να την αντικαταστήσω την νέα με την παλιά στο paypal.
Το θέμα είναι τι γίνεται σε περίπτωση που θα πρέπει να μου επιστραφούν χρήματα αν δεν πάει καλά κάποια αγορά μέσο ebay. Που θα επιστρέψουν αυτά τα χρήματα ;

Θα μπουν κανονικά στο λογαριασμό σου φίλε μου, δεν υπάρχει θέμα.

manoulamou
14-05-19, 11:41
Για θυμιστε μου:
ΑΥΞΗΣΗ του προκαθορισμενου οριου αναληψης μετρητων απο ΑΤΜ
μπορω να κανω μεσω web banking = IBANK = ΕΘΝΙΚΗ στην Debit Mastercard ?
Τωρα ειναι 900- € και θελω να το παω στα 1.500-€ προσωρινα!
Τιθεται σε ισχυ η οποια μεταβολη αμεσως ή μετα 24ωρες;

Chingachgook
14-05-19, 11:51
Για θυμιστε μου:
ΑΥΞΗΣΗ του προκαθορισμενου οριου αναληψης μετρητων απο ΑΤΜ
μπορω να κανω μεσω web banking = IBANK = ΕΘΝΙΚΗ στην Debit Mastercard ?
Τωρα ειναι 900- € και θελω να το παω στα 1.500-€ προσωρινα!
Τιθεται σε ισχυ η οποια μεταβολη αμεσως ή μετα 24ωρες;

Λογικά θέλει απλά να έχει τρέξει το cut-off στην ημ/νια λογιστικοποίησης. Σε απλά ελληνικά (:p ) να έχει αλλάξει η ημ/νια (λογικά μετά τα μεσάνυχτα είναι οκ).

manoulamou
14-05-19, 11:59
:worthy...
το προχωρησα, ηρθε SMS και επιβεβαιωθηκε η αυξηση με
Σημείωση:Τα νέα όρια θα ισχύουν από την επόμενη εργάσιμη ημέρα.
:)

Godian
14-05-19, 12:33
Για θυμιστε μου:
ΑΥΞΗΣΗ του προκαθορισμενου οριου αναληψης μετρητων απο ΑΤΜ
μπορω να κανω μεσω web banking = IBANK = ΕΘΝΙΚΗ στην Debit Mastercard ?
Τωρα ειναι 900- € και θελω να το παω στα 1.500-€ προσωρινα!
Τιθεται σε ισχυ η οποια μεταβολη αμεσως ή μετα 24ωρες;

Μετά από 1 εργάσιμη νομίζω πάει. Γιατί και εγώ το είχα χαμηλά και ήθελα να βγάλω παραπάνω και δε μπόρεσα

- - - Updated - - -

Μια εφαρμογή σαν την revolut να φτιάξουν τόσο δύσκολο είναι;; απλά τα πράγματα

manoulamou
20-05-19, 17:20
ΩΡΑΙΑ αφου η Εθνικη ΔΕΝ ειναι δεινοσαυρος, εαν χασω την χρεωστικη της ή ζητησω ανανεωση λογω φθορας την εκδιδει επι τοπου οπως καποια αλλη - ονομα και μη χωριο?
Και μεχρι να παρω την νεα, όποτε χρειαστω μετρητα και δεν ειναι αργια, θα στηνομαι ουρα - γκισε, με καποιου ειδους προμηθεια?
:p

jap
20-05-19, 17:45
Να κάνεις την αίτηση πριν χάσεις την τωρινή :p

Το αν βγαίνει άμεσα η κάρτα, πρέπει να εξαρτάται από το πόσο μεγάλο είναι κάθε κατάστημα.

Όσο για τον χαρακτηρισμό δεινόσαυρος, κρίνεται ως τέτοιος μια τράπεζα από τέσσερις απόψεις. Το προσωπικό, η διοίκηση, οι διαδικασίες και οι πελάτες. Για μένα, αν εξαιρεθεί ένα μικρό ποσοστό του προσωπικού (κάποιοι λίγοι από τους πιο νέους και 'μεταγραφές' από απορροφηθείσες τράπεζες) και ελάχιστες πραγματικά χρήσιμες διαδικασίες (αυτό που παίρνεις νουμεράκι από το smartphone), καθ' όλα τα άλλα δίκαια χαρακτηρίζεται δεινόσαυρος. Είναι η μοναδική τράπεζα που έχει βάλει μόνο σε μικρό δίκτυο καταστημάτων μηχανήματα αυτόματων πληρωμών, πολλά ATM είναι απαρχαιωμένα, σε διαδικασίες έχει τεράστια γραφειοκρατία και χαρτούρα (για ρύθμιση δανείου περίμενα 2 ώρες με ραντεβού να την ετοιμάσουν μπροστά μου και μετά έβαζα συνεχώς υπογραφές επί 1 ώρα, χάσιμο χρόνου και για μένα και τους υπαλλήλους), το περισσότερο προσωπικό έχει από τη χειρότερη δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία, ενώ υπάρχει μια σχέση σαδομαζοχισμού με τους ηλικιωμένους, στην τράπεζα αρέσει να τους ταλαιπωρεί, οι ηλικιωμένοι την καταβρίσκουν να ταλαιπωρούνται και να πηγαίνουν στη συγκεκριμένη τράπεζα.

manoulamou
20-05-19, 21:06
Εγω εχω την ανεπαφη DEBIT Mastercard της Εθνικης που θα ληξει Ιουλιο του 2020

Εθνική Τράπεζα

Δεν υπάρχει χρέωση για την αρχική έκδοση της κάρτας DEBIT Mastercard. Ωστόσο, εάν η χρειαστεί επανέκδοση της κάρτας λόγω απώλειας, φθοράς, κλοπής ή μη αυτοματοποιημένης ανανέωσης, επιβάλλεται προμήθεια 5 ευρώ.
Αν θέλετε μάλιστα, η κάρτα να επανεκδοθεί εντός 48 ωρών, τότε το κόστος ανέρχεται σε 25 ευρώ, αν είστε στην Ελλάδα και σε 50 ευρώ αν βρίσκεστε σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα.
Επιπλέον, για την επανέκδοση του PIN και εφόσον η αποστολή του γίνει ταχυδρομικά, υπάρχει χρέωση 3 ευρώ.

Βρηκα αυτα σχετικα με το τι ισχυε στις 17/10/2018 (http://www.moneyonline.gr/site/article/11981/o-tzampas-pethane-stis-chreostikes-kartes-i-nees-promithies-apo-edo-ke-pera#)

sdikr
20-05-19, 21:15
Να κάνεις την αίτηση πριν χάσεις την τωρινή :p

Το αν βγαίνει άμεσα η κάρτα, πρέπει να εξαρτάται από το πόσο μεγάλο είναι κάθε κατάστημα.

Όσο για τον χαρακτηρισμό δεινόσαυρος, κρίνεται ως τέτοιος μια τράπεζα από τέσσερις απόψεις. Το προσωπικό, η διοίκηση, οι διαδικασίες και οι πελάτες. Για μένα, αν εξαιρεθεί ένα μικρό ποσοστό του προσωπικού (κάποιοι λίγοι από τους πιο νέους και 'μεταγραφές' από απορροφηθείσες τράπεζες) και ελάχιστες πραγματικά χρήσιμες διαδικασίες (αυτό που παίρνεις νουμεράκι από το smartphone), καθ' όλα τα άλλα δίκαια χαρακτηρίζεται δεινόσαυρος. Είναι η μοναδική τράπεζα που έχει βάλει μόνο σε μικρό δίκτυο καταστημάτων μηχανήματα αυτόματων πληρωμών, πολλά ATM είναι απαρχαιωμένα, σε διαδικασίες έχει τεράστια γραφειοκρατία και χαρτούρα (για ρύθμιση δανείου περίμενα 2 ώρες με ραντεβού να την ετοιμάσουν μπροστά μου και μετά έβαζα συνεχώς υπογραφές επί 1 ώρα, χάσιμο χρόνου και για μένα και τους υπαλλήλους), το περισσότερο προσωπικό έχει από τη χειρότερη δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία, ενώ υπάρχει μια σχέση σαδομαζοχισμού με τους ηλικιωμένους, στην τράπεζα αρέσει να τους ταλαιπωρεί, οι ηλικιωμένοι την καταβρίσκουν να ταλαιπωρούνται και να πηγαίνουν στη συγκεκριμένη τράπεζα.

Πήγα να κάνω μια κατάθεση για τον λογαριασμό της επιχείρησης, όπως κάνω εδώ και χρόνια αλλά σε άλλο κατάστημα, εκεί ο ταμίας μου λέει θα πρέπει να μας φέρεις εκκαθαριστικό, λογαριασμό Δεκο, κλπ, θα πρέπει λέει να κάνεις πλήρη λογαριασμό, δεν φτάνει η ταυτότητα σου, με τα πολλά πήγαμε στον διευθυντή του καταστήματος το ίδιο είπε και εκείνος. έδωσα τόπο στην οργή, πήγα σε άλλο υποκατάστημα και μα φυσικά η κατάθεσή έγινε μόνο με την ταυτότητα.
Ήθελα να ήξερα πως θα μου κάνανε νέο customer ID εν μέσω CC (τα καλά τα CC Που ούτε λογαριασμό νέο δεν είχανε).

jap
20-05-19, 23:45
:p Δεν είναι αυτοί δεινόσαυροι, εμείς είμαστε πολύ προχώ. Εντάξει, τώρα με τα internet banking πάντως και τις συνεχείς αλλαγές υπαλλήλων δεν μας ξέρουν πια στις τράπεζες, παλιά λέγαμε το θέμα μας, ίσχυε και το 'γνωστός εκ συναλλαγής', συνεννοούμασταν. Τώρα για τα πάντα παραπέμπουν στα κεντρικά κι άγιος ο θεός. Ό,τι έχω χρειαστεί σε κατάστημα ή δεν έχουν ιδέα και πρέπει να ρωτήσουν σε 3 διαφορετικά τηλέφωνα ή το κάνουν σαν τρομερή αγγαρεία (αυτό δεν αφορά Εθνική, εκεί έχω συγκεκριμένα πράγματα κι αυτά από απορροφηθείσα τράπεζα). Αυτά που ξέρουν καλά τα κάνουμε και από το internet.

lak100
22-05-19, 22:02
πριν μια βδομαδα εκανα μια αγορα απο ηλεκτρονικο καταστημα με δοσεις μεσω πιστωτικης το οποιο ειχει την πλατφορμα της εθνικης η καρτα μου ειναι eurobank. η πρωτη δοση δεν χρεωθηκε ακομα μηπως παει για τον επομενο μηνα? γιατι θυμαμαι σε συναλλαγη στο site του γερμανου η πρωτη δοση χρεωθηκε 1 μηνα μετα την αγορα

spartak
22-05-19, 23:32
πριν μια βδομαδα εκανα μια αγορα απο ηλεκτρονικο καταστημα με δοσεις μεσω πιστωτικης το οποιο ειχει την πλατφορμα της εθνικης η καρτα μου ειναι eurobank. η πρωτη δοση δεν χρεωθηκε ακομα μηπως παει για τον επομενο μηνα? γιατι θυμαμαι σε συναλλαγη στο site του γερμανου η πρωτη δοση χρεωθηκε 1 μηνα μετα την αγορα

Αργεί να λογιστικοποιηθεί η χρέωση. Θα τη δεις σε λίγες μέρες

@ ADSLgr.com All rights reserved.