PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 [124] 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

sdikr
05-06-19, 19:27
Προσοχή διότι ισχύει αυτό.

Δλδ αν συνδέσεις λογαριασμό τότε η εξόφληση της κάρτας γίνεται αυτόματα, τουλάχιστον στην Alpha Bank

Συνδεμένη την έχω και δεν γίνεται εξόφληση της κάρτας, υπάρχει επιλογή στην αίτηση

204236

phantom77
05-06-19, 19:54
Ισχύουν αυτά που έγραψαν τα παιδιά παραπάνω. Στο web-banking όμως δεν βλέπω επιλογή για σύνδεση κάρτας με λογαριασμό καταθέσεων οπότε, μάλλον πρέπει να πας σε κατάστημα.

Έκανα λάθος, μπορείς να συνδέσεις λογαριασμό online. (Κάρτες>Διαχείριση>Διαχείριση Συνδεδεμένων Τραπεζικών Λογαριασμών)
Στα ψιλά γράμματα γράφει

Ο Κύριος συνδεδεμένος λογαριασμός στην πιστωτική σας κάρτα χρησιμοποιείται για συναλλαγές στο δίκτυο των ΑΤΜ της Alpha Bank, αναλήψεις μετρητών μέσω του δικτύου ΑΤΜ της ΔΙΑΣ και χρεώνεται εφόσον έχετε ορίσει πάγια εντολή αυτόματης εξόφλησης.

minas
06-06-19, 12:46
Συνδεμένη την έχω και δεν γίνεται εξόφληση της κάρτας, υπάρχει επιλογή στην αίτηση

204236

Αυτή η φωτογραφία είναι από Alpha? Πώς τη βρίσκουμε;

phantom77
06-06-19, 15:29
Αυτή η φωτογραφία είναι από Alpha? Πώς τη βρίσκουμε;

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes και μετά, "Αποκτήστε την Τώρα" για όποια κάρτα σε ενδιαφέρει.

yyy
06-06-19, 16:47
Δεν βρήκα κάποια αντίστοιχη επιλογή στο e-banking της eurobank. Ξέρει κανείς αν στην Πειραιώς γίνεται κάτι αντίστοιχο;

nemesis1
06-06-19, 21:59
Συνδεμένη την έχω και δεν γίνεται εξόφληση της κάρτας, υπάρχει επιλογή στην αίτηση

204236

Όταν μίλησα μαζί τους τηλεφωνικά, πριν κάποια χρόνια, μου είπαν ότι αν συνδέσω τον λογαριασμό θα γίνεται αυτόματη εξόφληση..

sdikr
06-06-19, 22:08
Όταν μίλησα μαζί τους τηλεφωνικά, πριν κάποια χρόνια, μου είπαν ότι αν συνδέσω τον λογαριασμό θα γίνεται αυτόματη εξόφληση..

Απο το ~2000 που είχα κάνει την αίτηση υπήρχε ξεχωριστό πεδίο στην αίτηση

@Minas δεν απάντησα γιατί με πρόλαβε ο phantom

minas
07-06-19, 12:37
Απο το ~2000 που είχα κάνει την αίτηση υπήρχε ξεχωριστό πεδίο στην αίτηση

@Minas δεν απάντησα γιατί με πρόλαβε ο phantom

Ευχαριστώ και τους δύο, είχα παρανοήσει ότι είναι διαθέσιμο μέσα στο web banking για τροποποίηση υπάρχουσας κάρτας :)

manoulamou
07-06-19, 13:28
Το ηλεκτρονικη καταστημα του ΑΒ - Βασιλοπουλος αλλαξε τον τροπο πληρωμης με καρτα και τωρα δινει 2 επιλογες (1) Ασφαλη Οnline και (2) κατα την παραδοση.
Επειδη ολο και καποια ελλειψη παρουσιαζεται, εαν παμε σε ΑΣΦΑΛΗ , σε περιπτωση μειωσης ή/και αυξησης του τελικου ποσου, τι γινεται με το δεσμευμενο ποσο;

lewton
07-06-19, 13:43
Το ηλεκτρονικη καταστημα του ΑΒ - Βασιλοπουλος αλλαξε τον τροπο πληρωμης με καρτα και τωρα δινει 2 επιλογες (1) Ασφαλη Οnline και (2) κατα την παραδοση.
Επειδη ολο και καποια ελλειψη παρουσιαζεται, εαν παμε σε ΑΣΦΑΛΗ , σε περιπτωση μειωσης ή/και αυξησης του τελικου ποσου, τι γινεται με το δεσμευμενο ποσο;

Δοκίμασε και πες μας. :p
Από τεχνική άποψη είναι απόλυτα δυνατό να αλλαχθεί το ποσό.

manoulamou
07-06-19, 14:12
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ... :p ... ακριβως για το ΤΕΧΝιΚΟ ΜΕΡΟΣ - ενδεχομενο μπουρδουκλωμα λογω ελλειψεων - τροποποιησης της παραγγελιας ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ πως ξεπερνιεται, επειδη υποτιθεται οτι υπαρχει καποιος κωδικος τραπεζικος που κλειδωνει με το αρχικο ποσον! :whistle:
Πριν με την πληρωμη κατα την παραδοση - δεδομενο το ποσο πλεον εκαναν εως και μια εβδομαδα να ολοκληρωσουν την διαδικασια... Τωρα ΕΑΝ υπαρξει διαφορά στο τελικο ποσο κυριος οιδε τι θα γινεται!
Αλλά ειπαμε god bless the bank :lol:

lewton
07-06-19, 18:26
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ... :p ... ακριβως για το ΤΕΧΝιΚΟ ΜΕΡΟΣ - ενδεχομενο μπουρδουκλωμα λογω ελλειψεων - τροποποιησης της παραγγελιας ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ πως ξεπερνιεται, επειδη υποτιθεται οτι υπαρχει καποιος κωδικος τραπεζικος που κλειδωνει με το αρχικο ποσον! :whistle:
Πριν με την πληρωμη κατα την παραδοση - δεδομενο το ποσο πλεον εκαναν εως και μια εβδομαδα να ολοκληρωσουν την διαδικασια... Τωρα ΕΑΝ υπαρξει διαφορά στο τελικο ποσο κυριος οιδε τι θα γινεται!
Αλλά ειπαμε god bless the bank :lol:

Αν έχει δεσμευτεί ποσό Χ μπορούν να χρεώσουν λιγότερο.
Αυτό κάνουν πχ οι εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων αν υπάρξει κάποια μικρή ζημιά στο αυτοκίνητο για την οποία πρέπει να πληρώσεις πχ 150€ ενώ έχουν δεσμεύσει 1000€ στην κάρτα σου.

Manolis_karas
07-06-19, 18:57
Πλάκα στη πλάκα αφού η κάρτα είναι προϊόν που αγοράζουμε θα έπρεπε να παρέχεται εγγύηση καλής λειτουργίας όπως στα άλλα προϊόντα.
Νομίζω ότι η κάρτα (Χρεωστική ή Πιστωτική) είναι ιδιοκτησία της Τράπεζας, την παραχωρεί για τη χρήση της και μπορεί να τη ζητήσει πίσω όποτε θέλει.

thourios
07-06-19, 19:01
Φυσικά. Όποτε πληρώνουμε για την παραχώρηση ή για το ενοίκιο χρήσης της.

Manolis_karas
07-06-19, 19:19
Ολες οι πιστωτικές της Alpha μπορούν να συνδεθούν με λογαριασμό, έτσι όταν πας στο ΑΤΜ της Alpha αν έχεις πρόσβαση στον λογαριασμό σου
Οι πιστωτικές έχουν συνήθως δωρεάν συνδρομή όταν κάνεις κάποιες συναλλαγές τον χρόνο,
Υπάρχουν κάρτες πιστωτικές χωρίς συνδρομή εφ όρου ζωής (του χρήστη ή του προγράμματος της κάρτας) και με αυτές με συνδρομή, σε αυτές συνήθως ο πρώτος χρόνος είναι δωρεάν και αν οι συναλλαγές τα επόμενα χρόνια είναι πάνω από ένα ποσό (2.000 ευρώ στην ΑΛΦΑ) το χρόνο η συνδρομή χαρίζεται.

- - - Updated - - -


Φυσικά. Όποτε πληρώνουμε για την παραχώρηση ή για το ενοίκιο χρήσης της.

Φυσικά χωρίς εγγύηση καλής λειτουργίας. :evil:

manoulamou
08-06-19, 09:19
Αν έχει δεσμευτεί ποσό Χ μπορούν να χρεώσουν λιγότερο.
Αυτό κάνουν πχ οι εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων αν υπάρξει κάποια μικρή ζημιά στο αυτοκίνητο για την οποία πρέπει να πληρώσεις πχ 150€ ενώ έχουν δεσμεύσει 1000€ στην κάρτα σου.
OK με λιγο παραπανω ψαξιμο βρηκα ακρη και λυθηκε η απορια μου για τα ΑΒ μεσω των Συχνων Ερωτησεων (https://www.ab.gr/help)...

Για την ορθή πληρωμή των online αγορών σας συμπεριλαμβανομένων των ειδικών περιπτώσεων αντικατάστασης προϊόντων και προϊόντων μεταβλητού βάρους, έχει δεσμευτεί 15% του ποσού επιπλέον από την κάρτα σας. Εφόσον προκύψει το τελικό ποσό της παραγγελίας, το επιπλέον ποσό πέραν του ποσού αυτού θα επιστραφεί στον λογαριασμό σας. Η διαθεσιμότητα του ποσού εξαρτάται από την εκδότρια τράπεζα της κάρτας. Η επιστροφή του ποσού δεν δύναται να γίνει με μετρητά.
:cool:

cool11
08-06-19, 14:28
Με την αναγκαστικη επεκταση χρησης του πλαστικου χρηματος (ποτε δεν ημουν φαν...απεναντιας...)
αναρωτιεμαι, αν ισχυει αυτο που παντα υπηρχε ως φοβια,
οτι ο x πωλητης που του δινεις να χρεωσει την καρτα, εστω μπροστα στα ματια σου,
αν εχει καλο μνημονικο, μπορει να απομνημονευσει τον αριθμο της καρτας και το ccv, και να κανει online αγορες με χρηση της καρτας μας...

οκ, χρεωστικη εχω, και παντα μεσα το ποσο ειναι περιορισμενο,
αλλα ειναι που ειναι καταναγκασμος η χρηση καρτας,
αν συμβει και κατι τετοιο,
δεν ξερω τι θα κανω μετα...:evil:

sdikr
08-06-19, 14:32
Με την αναγκαστικη επεκταση χρησης του πλαστικου χρηματος (ποτε δεν ημουν φαν...απεναντιας...)
αναρωτιεμαι, αν ισχυει αυτο που παντα υπηρχε ως φοβια,
οτι ο x πωλητης που του δινεις να χρεωσει την καρτα, εστω μπροστα στα ματια σου,
αν εχει καλο μνημονικο, μπορει να απομνημονευσει τον αριθμο της καρτας και το ccv, και να κανει online αγορες με χρηση της καρτας μας...

οκ, χρεωστικη εχω, και παντα μεσα το ποσο ειναι περιορισμενο,
αλλα ειναι που ειναι καταναγκασμος η χρηση καρτας,
αν συμβει και κατι τετοιο,
δεν ξερω τι θα κανω μετα...:evil:

Να ήταν μόνο αυτό;
Μπορεί να βάλει παρακολούθηση και να βλέπει πότε βάζεις λεφτά στον λογαριασμό και να στα παίρνει άμεσα και δεν έχει ακατάσχετα κλπ εδώ.

Με μόνο νούμερο και ccv δεν γίνεται χρέωση, τα πιο πολλά Online ζητάνε και άλλα στοιχεία, είναι ευθύνη του πωλητή να αποδείξει μετά οτι εσύ έκανες την αγορά, αλλιώς παίρνεις τα λεφτά σου πίσω, κάτι που δεν θα γινόταν αν κάποιος σου έπαιρνε το πορτοφόλι με τα μετρητά.

Manolis_karas
08-06-19, 19:23
Ολες οι πιστωτικές της Alpha μπορούν να συνδεθούν με λογαριασμό, έτσι όταν πας στο ΑΤΜ της Alpha αν έχεις πρόσβαση στον λογαριασμό σου ...
.... και της Εθνικής, της Πειραιώς όμως; ξέρει κάποιος;

Doxaios
08-06-19, 20:45
Ερώτηση: Θέλω να κάνω ένα δώρο σε έναν γνωστό μου και σκέφτηκα μήπως του δώσω μία prepaid κάρτα. Μπορεί να μου πεί κάποιος επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί με Prepaid (πάντα χρησιμοποιούσα για όλες τις αγορές χρεωστική) αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο από θέμα ασφάλειας/προσωπικών δεδομένων? Η prepaid είναι συνδεδεμένη με τα δικά μου προσωπικά στοιχεία (και άρα όλες οι αγορές που θα γίνουν θα είναι σαν να τις εκτέλεσα εγώ; ) ή ισχύει κάτι άλλο?? Thanks.

sdikr
08-06-19, 20:54
Ερώτηση: Θέλω να κάνω ένα δώρο σε έναν γνωστό μου και σκέφτηκα μήπως του δώσω μία prepaid κάρτα. Μπορεί να μου πεί κάποιος επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί με Prepaid (πάντα χρησιμοποιούσα για όλες τις αγορές χρεωστική) αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο από θέμα ασφάλειας/προσωπικών δεδομένων? Η prepaid είναι συνδεδεμένη με τα δικά μου προσωπικά στοιχεία (και άρα όλες οι αγορές που θα γίνουν θα είναι σαν να τις εκτέλεσα εγώ; ) ή ισχύει κάτι άλλο?? Thanks.

Στην αίτηση για την prepaid συνήθως βάζεις τα δικά σου στοιχεία, καθώς θέλει και υπογραφή απο τον κάτοχο. σε αγορές σε φυσικά καταστήματα δεν θα έχει θέμα, αλλά σε Online;
Μήπως να σκεφτείς λίγο καλύτερα το δώρο του; δεν λέω είναι μια ευκολία η δωροκάρτες ή prepaid Κάρτες, αλλά το να δώσεις κάτι που το έψαξες εσύ είναι καλύτερο.

Doxaios
08-06-19, 21:00
Βρήκα αυτό στην Πειραιώς. Ουσιαστικά δεν είναι συνδεδεμένη με κανένα στοιχείο και αν θελήσεις να την κάνεις κανονική prepaid αυτός που θέλει δίνει τα δικά του. Μέχρι στιγμής δε βρήκα να υπάρχει αντίστοιχο σε κάποια άλλη τράπεζα...

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-gift-card

sdikr
08-06-19, 21:03
Βρήκα αυτό στην Πειραιώς. Ουσιαστικά δεν είναι συνδεδεμένη με κανένα στοιχείο και αν θελήσεις να την κάνεις κανονική prepaid αυτός που θέλει δίνει τα δικά του. Μέχρι στιγμής δε βρήκα να υπάρχει αντίστοιχο σε κάποια άλλη τράπεζα...

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-gift-card

το δικαιολογητικά που απαιτούνται το πάτησες;


Μπορείτε να την αποκτήσετε σε λίγα μόνο λεπτά από οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς στην Ελλάδα, με επίδειξη της ταυτότητας ή του διαβατηρίου σας και τον αριθμό του (ελληνικού) κινητού σας τηλεφώνου.

Doxaios
08-06-19, 21:05
το δικαιολογητικά που απαιτούνται το πάτησες;

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι αν θές να την αναβαθμίσει ο κάτοχος από απλή gift prepaid σε κανονική prepaid. Αν κατάλαβα καλά. Για να την βγάλεις εσύ δε χρειάζεται ούτε λογαριασμό να έχεις στην τράπεζα και η κατάθεση γίνεται με μετρητά.

stefanos1999
08-06-19, 21:26
Η prepaid είναι συνδεδεμένη με τα δικά μου προσωπικά στοιχεία (και άρα όλες οι αγορές που θα γίνουν θα είναι σαν να τις εκτέλεσα εγώ; ) ή ισχύει κάτι άλλο?? Thanks. Για τις μη-επαναφορτιζόμενες (έως 250 όριο): ναι, διότι έχεις δώσει έγγραφο ταυτοποίησης (για να την πάρεις) και η τράπεζα δεν θα γνωρίζει αν εσύ μετά την έχεις (ή που) δωρίσει.

minas
10-06-19, 10:07
Με την αναγκαστικη επεκταση χρησης του πλαστικου χρηματος (ποτε δεν ημουν φαν...απεναντιας...)
αναρωτιεμαι, αν ισχυει αυτο που παντα υπηρχε ως φοβια,
οτι ο x πωλητης που του δινεις να χρεωσει την καρτα, εστω μπροστα στα ματια σου,
αν εχει καλο μνημονικο, μπορει να απομνημονευσει τον αριθμο της καρτας και το ccv, και να κανει online αγορες με χρηση της καρτας μας...

οκ, χρεωστικη εχω, και παντα μεσα το ποσο ειναι περιορισμενο,
αλλα ειναι που ειναι καταναγκασμος η χρηση καρτας,
αν συμβει και κατι τετοιο,
δεν ξερω τι θα κανω μετα...:evil:

Δεν χρειάζεται να έχει καλό μνημονικό. Συνηθισμένο φαινόμενο στο eshop, πριν υποχρεωθούν βάσει νόμου να βάλουν POS σε κατάστημα της επαρχίας.
Αν δεν ήθελες να πληρώσεις online με κάρτα, αλλά ήθελες να πληρώσεις στο κατάστημα, έδινες την κάρτα για χρέωση στον υπάλληλο, και ξεκινούσε να περνάει στο σύστημα αριθμό κάρτας και CVV.
Ούτε ξέρεις τί ασφάλεια έχει, ούτε πώς αποθηκεύεται, ούτε καν αν το αντιγράφει ο ίδιος για προσωπική χρήση :). Κάθε φορά γκρίνιαζα...

jap
10-06-19, 10:41
Ακριβώς αυτό που λέει ο Μηνάς. Εγώ δεν δέχτηκα και ξαναπήγα αργότερα να παραλάβω με μετρητά.

Εμένα μου έχει τύχει για ενοικίαση αυτοκινήτου να γράψουν όλα τα στοιχεία, μαζί και το CVV, στην αίτηση-σύμβαση. Το αντιλήφθηκα αφού είχα πάρει το αυτοκίνητο (ξέρετε, αυτά τα γραφεία-φαντάσματα που σου φέρνουν το αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο αλλά είναι πολύ τσίπηδες για να έχουν γραφείο εκεί).

Το ότι κάτι είναι λάθος και παράνομο/κόντρα στις συμβάσεις με τις τράπεζες δεν σημαίνει και ότι κανείς δεν το κάνει.

thourios
10-06-19, 10:51
Φίλη παλαιότερα είχα κάνει κράτηση για ολιγοήμερες διακοπές σε γραφείο ταξιδιών στον Πειραιά.
Μετά τις διακοπές είδε περίεργες χρεώσεις στην κάρτα της από άγνωστες προς αυτή επιχειρήσεις του εξωτερικού.
Επειδή ασχολούμαι με αυτά την ρώτησα που είχε χησιμοποιήσει την κάρτα της. Εκεί θυμήθηκε και μου είπε ότι ο πράκτορας είχε βγάλει φωτοτυπία της κάρτας της και από τις δύο πλευρές.

Η τράπεζα επέστρεψε τα ποσά ακύρωσε την κάρτα αλλά δεν ξέρω αν προήλθε η χρέωση από το πρακτορείο ή αν τα στοιχεία χρησιμοποιήθηκαν ηλεκτρονικά αλλού από τον υπάλληλο της επιχείρισης.

manoulamou
10-06-19, 10:58
Αυτο με το e-shop.gr που ζητουσαν μεχρι και φωτοτυπια της ταυτοτητας ισχυει ακομη
γιατι στο e-fresh = supermarket εξ αρχης ΔΕΝ υπηρχε!

Αντε και εχουν ολα τα άλλα στοιχεια εκτος απο το pin, σε μια ΜΗ ανεπαφη καρτα, τι κομπινα μπορει να κανουν;

Μην βαρουτε, εχω δηλωσει πανασχετη...
:hmm:

adiS
10-06-19, 11:04
Αυτο με το e-shop.gr που ζητουσαν μεχρι και φωτοτυπια της ταυτοτητας ισχυει ακομη
γιατι στο e-fresh = supermarket εξ αρχης ΔΕΝ υπηρχε!

Αντε και εχουν ολα τα άλλα στοιχεια εκτος απο το pin, σε μια ΜΗ ανεπαφη καρτα, τι κομπινα μπορει να κανουν;

Μην βαρουτε, εχω δηλωσει πανασχετη...
:hmm:

με τα στοιχεία της κάρτας μπρος και πίσω μπορείς να κάνει αγορές μέσω ιντερνετ ανεξαρτήτου ποσού. Δεν χρειάζεται pin.

Τα site σου ζητάνε, ονοματεπώνυμο που αναγράφεται πάνω στην κάρτα, τον αριθμό της κάρτας(τα πολλά νούμερα),την ημερομηνία λήξης και τον κωδικό CVV(τα 3 ψηφία που βρίσκονται στο πίσω μέρος).

cool11
10-06-19, 11:39
Ειδατε που ειχα δικιο;;;;
Πως μπορεις να προστατευθεις λοιπον, οταν δινεις καρτα για χρεωση;

adiS
10-06-19, 11:58
Ειδατε που ειχα δικιο;;;;
Πως μπορεις να προστατευθεις λοιπον, οταν δινεις καρτα για χρεωση;

τίποτα δεν σε εξασφαλίζει 100%. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παίρνεις ειδοποιήσεις για τις χρεώσεις που γίνονται στην κάρτα σου για να βλέπεις αν γίνει κάποια περίεργη κίνηση.

thourios
10-06-19, 12:18
Οι όποιες ειδοποιήσεις με SMS πλέον χρεώνονται στους περισσότερους πελάτες. Θα μπορούσαν να είναι έστω με e-mail
Αλλά οι συναλλαγές είναι τόσες πολλές που αυτό είναι δύσκολο να γίνει σε όλους τους πελάτες.

goku
10-06-19, 13:05
Εγώ έχω κάνει το εξής κόλπο. Για όσους δεν ξέρουν, μπορείς να ανοίξεις πολλούς λογαριασμούς στην ίδια τράπεζα και να τους συνδέσεις στην ίδια κάρτα, αλλά μόνο ο ένας θα είναι ο βασικός, δηλαδή θα χρεώνεται μόνο αυτός όταν χρησιμοποιείται η κάρτα, και τον δηλώνεις στη τράπεζα. Εγώ έχω ανοίξει 2ο λογαριασμό στην βασική μου τράπεζα (εγώ είμαι στην Πειραιώς), τον οποίο κρατάω σκοπίμως άδειο και έχω ζητήσει από τη τράπεζα να τον συνδέσει στην κάρτα και να τον κάνει αυτόν βασικό. Έτσι όταν γίνεται οποιαδήποτε συναλλαγή τότε χρεώνεται ο άδειος λογαριασμός οπότε στην ουσία δεν πραγματοποιείται η συναλλαγή, το POS (είτε μηχανάκι είτε online σε οποιοδήποτε e-shop) ρίχνει άκυρο. Όταν θέλω όντως να κάνω κάποια συναλλαγή, μπαίνω στο e-banking και μεταφέρω ακριβώς το ποσό που θέλω, από τον βασικό μου λογαριασμό που έχω όλα τα χρήματα προς τον άδειο και έτσι πραγματοποιώ τη συναλλαγή.

adiS
10-06-19, 14:40
ναι αν την χρησιμοποιείς όμως και στο supermarket τι κάνεις δηλαδή.

sdikr
10-06-19, 14:46
τίποτα δεν σε εξασφαλίζει 100%. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παίρνεις ειδοποιήσεις για τις χρεώσεις που γίνονται στην κάρτα σου για να βλέπεις αν γίνει κάποια περίεργη κίνηση.

Και πόσες φορές ακριβώς πήρες ενημέρωση ότι έγινε χρέωση χωρίς την συγκατάθεση σου;
Εμένα δεν μου έχει συμβεί πάντως, ούτε έχω ακούσει κάτι στο περιβάλλον μου (οικογένεια, φίλους)
Αντίθετα μου έχει συμβεί και εμένα αλλα και στο περιβάλλον πλαστά νομίσματα ή χαρτονομίσματα, ή λάθος στα ρέστα.

Στην περίπτωση που γίνει όμως και πάλι είσαι καλυμμένος απο την τράπεζα σου

adiS
10-06-19, 15:14
Και εμένα δεν μου έχει συμβεί, και για αυτό το λόγο είμαι υπερ της χρήσης κάρτας.

Για αυτό δεν δέχομαι και δικαιολογίες μερικές φορές όταν μου λένε είναι δύσκολο να το ελέγξει κάποιος. Αν έχεις smartphone και το δουλεύεις ανεξαρτήτως ηλικίας είσαι 95% έμπειρος να μπορείς να ελέγξεις και την εφαρμογή της τράπεζας σου.

Δέχομαι μόνο από μεγάλους συνανθρώπους μας που δουλεύουν ακόμα τα παλιά κινητά και δεν έχουν πιάσει ποτέ στην ζωή τους smartphone. Όπως π.χ. είναι ο πατέρας μου, αν και χρησιμοποιεί την κάρτα, δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή του smartphone και δεν θέλει να μάθει.

Αν με κάποιον τρόπο του την κλέψουν θα το πάρει χαμπάρι μόνο όταν πάει στο ATM.

bxenos
10-06-19, 15:57
Μπορεις να βαλεις αυτοκολλητο πανω στο ccv και να του κανεις μερικες χαρακιες. Αν καποιος το βγαλει θα φαινεται.
Φυσικα δεν αφηνεις κανενα κατάστημα (eshop κλπ) να τον αντιγραψει.

stefanos1999
10-06-19, 16:07
Ειδατε που ειχα δικιο;;;; Πως μπορεις να προστατευθεις λοιπον, οταν δινεις καρτα για χρεωση; Σβήνεις το ccv και τον αντιγράφεις κάπου αλλού (για μελλοντική χρήση). Από κει κ πέρα υπάρχουν και άλλοι μέθοδοι έγκρισης/απόρριψης συναλλαγών ή εξακριβωσης (σε περίπτωση chargeback request) online συναλλαγής, πχ billing+postal δ/νση. Σε κάθε περίπτωση και κουτσουκελα να γίνει ο πωλητής φέρει το βάρος της απόδειξης, όχι ο κάτοχος της κάρτας.

manoulamou
10-06-19, 16:25
Εγω δεν εχω ζμαρτφον αλλά φροντιζω να μην υπαρχει υπολοιπο στον πρωτευοντα πανω απο κατι cents. εκτος εαν προτιθεμαι να παω στο κομμωτηριο για κουρεμα :p αντε και στο φαρμακειο, οπότε βαζω στο περιπου οσα μπορει να χρειαστω, τσακ μπαμ δηλαδη...
Σπανια να χρησιμοποιησω εκτος διαδικτυου - με φυσικη παρουσια - την μονακριβη μου καρτουλα cocooning και ξερο ψωμι!

minas
10-06-19, 16:45
Εμένα μία φορά έχει γίνει μη εγκεκριμένη χρέωση και με πήρε μετά από λίγη ώρα η τράπεζα να με ρωτήσει εάν ήταν δικιά μου...
Ακύρωσα την κάρτα, επανεκδόθηκε και η χρέωση πιστώθηκε με πιο ευνοϊκή ισοτιμία, έβγαλα και κάτι σεντς :D.
Ακόμη δεν είμαι πεπεισμένος ότι έγινε κακόβουλη χρήση της βέβαια, τόσο άμεση πίστωση χωρίς καν να κάνω αμφισβήτηση της χρέωσης δεν έχω ξαναδεί...

goku
10-06-19, 19:36
ναι αν την χρησιμοποιείς όμως και στο supermarket τι κάνεις δηλαδή.

Αν απευθύνεσαι σε μένα, έχω ήδη e-banking και έχω κατεβάσει και την εφαρμογή στο κινητό μου. Πριν ξεκινήσω τα ψώνια σε οποιοδήποτε κατάστημα μπαίνω από το κινητό και μεταφέρω όσα χρήματα χρειάζομαι, το οποίο είναι υπόθεση κυριολεκτικά ούτε ένα λεπτού.

Doxaios
10-06-19, 19:47
Εμένα μία φορά έχει γίνει μη εγκεκριμένη χρέωση και με πήρε μετά από λίγη ώρα η τράπεζα να με ρωτήσει εάν ήταν δικιά μου...
Ακύρωσα την κάρτα, επανεκδόθηκε και η χρέωση πιστώθηκε με πιο ευνοϊκή ισοτιμία, έβγαλα και κάτι σεντς :D.
Ακόμη δεν είμαι πεπεισμένος ότι έγινε κακόβουλη χρήση της βέβαια, τόσο άμεση πίστωση χωρίς καν να κάνω αμφισβήτηση της χρέωσης δεν έχω ξαναδεί...

Ποιά τράπεζα ήταν για το αρχείο?

cool11
10-06-19, 19:59
Σβήνεις το ccv και τον αντιγράφεις κάπου αλλού (για μελλοντική χρήση).

Χμμμ.... μου εβαλες ιδεες.
Να βαλω blanco?
Λετε να εχει προβλημα η καρτα στα pos ή atm?

- - - Updated - - -


Μπορεις να βαλεις αυτοκολλητο πανω στο ccv και να του κανεις μερικες χαρακιες. Αν καποιος το βγαλει θα φαινεται.
Φυσικα δεν αφηνεις κανενα κατάστημα (eshop κλπ) να τον αντιγραψει.

Εβαλα ηδη ενα post-it. Οταν θα ειναι μεχρι 25 ευρω, δεν θα το βγαζω, αφου ανεπαφα θα γινεται η χρεωση.
Ομως απο 25 ευρω και πανω, πρεπει να βγαινει το χαρτακι, για να μπορει να εισαχθει η καρτα στη σχισμη του pos. Κι εκει μετα τι κανεις;

------

Αμα ειναι παιδια, ολη την ωρα να ειμαι να τσεκαρω τις ηλεκτρονικες χρεωσεις, αντιο ζωη.
Ηδη εχω φορτωσει πολυ που πρεπει αναγκαστικα να χρησιμοποιω καρτα, λογω αφορολογητου.
Ειναι που ειναι παρεργο ετσι κι αλλιως.

bxenos
10-06-19, 20:11
Δεν βγαζεις το αυτοκόλλητο. Δουλευει μια χαρα στα μηχανηματα (ενω ειναι ανάγλυφη, εχει προβλεφθει χωρος). Μάλιστα προτιμω αλουμινοταινια για να ακυρωνει και το ανεπαφο (μειωση συντελεστη q πηνιου τροφοδοσιας).

phantom77
10-06-19, 20:32
Εβαλα ηδη ενα post-it. Οταν θα ειναι μεχρι 25 ευρω, δεν θα το βγαζω, αφου ανεπαφα θα γινεται η χρεωση.
Ομως απο 25 ευρω και πανω, πρεπει να βγαινει το χαρτακι, για να μπορει να εισαχθει η καρτα στη σχισμη του pos. Κι εκει μετα τι κανεις;
.

Και για πάνω απο €25 συναλλαγή, πάλι μπορεί να διαβάσει ανέπαφα τα στοιχεία της κάρτας. Απλά μετά σου ζητάει PIN.

jap
10-06-19, 22:37
Και σε κάποια ATM της Eurobank περνάς ανέπαφα την κάρτα αντί να τη βάζεις μέσα. Δεν ανησυχείς και για skimmers. :oneup:

@cool11, δεν θα έχεις σκεφτεί ποτέ ότι με τις κάρτες γλυτώνεις μια και καλή από τα πλαστά χαρτονομίσματα. Πιο πιθανό είναι αν κάνεις όλες τις δουλειές σου με μετρητά να τη φας κάποια στιγμή με κάποιο πλαστό παρά να πάθεις ζημιά με κάρτα και να μην πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

phantom77
11-06-19, 00:25
Και σε κάποια ATM της Eurobank περνάς ανέπαφα την κάρτα αντί να τη βάζεις μέσα. Δεν ανησυχείς και για skimmers. :oneup:


2 τέτοια ATM έχω στην περιοχή μου, και σε κανένα δεν δουλεύει το σύστημα. Light's on but nobody's home, που λένε και στο χωριό μου :p

jap
11-06-19, 06:44
Placebo effect :p

adiS
11-06-19, 08:42
Αν απευθύνεσαι σε μένα, έχω ήδη e-banking και έχω κατεβάσει και την εφαρμογή στο κινητό μου. Πριν ξεκινήσω τα ψώνια σε οποιοδήποτε κατάστημα μπαίνω από το κινητό και μεταφέρω όσα χρήματα χρειάζομαι, το οποίο είναι υπόθεση κυριολεκτικά ούτε ένα λεπτού.

ναι σε εσένα αναφερόμουν. Σίγουρα από θέμα χρόνου αυτό που κάνεις είναι αμελητέος.

Ίσως δεν την έχω πάθει ακόμα, αλλά γενικά διαδικασίες με αυτοκόλλητα, ξύσιμο του cvv κτλ τα βρίσκω υπερβολικά.

Μία περίπτωση έχω ακούσει που ουσιαστικά έγινε αντιγραφή της κάρτας, στην πλατεία ελευθερίας στην παραλία Θεσσαλονίκης σε ATM.

Έβαλε την κάρτα τους φιλικό ζευγάρι, και έγινε αντιγραφή η κάρτα τους. Έπρεπε να το είχαν καταλάβει γιατί έκανε πάρα πολύ ώρα η κάρτα να ξαναβγεί από το ATM.

Έγινε μια χρέωση από τρίτη χώρα, τους πήρε τηλ η τράπεζα και όλα λύθηκαν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.