PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 [125] 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

cool11
11-06-19, 08:57
Θα σημειωσω καπου το ccv της καρτας, και θα βαλω πανω ενα μικρο λευκο αυτοκολλητακι(απο αυτα που ειναι σαν μικρα ετικετακια),
αφου λετε οτι δεν εχει προβλημα, ουτε σε POS ουτε σε ΑΤΜ.
(δεν θα σφηνωσει πουθενα, ενταξει;;; )

jap
11-06-19, 09:01
Μαύρο μαρκαδόρο χοντρό. Κι αν το ξεχάσεις ποτέ, κρατάς την κάρτα κόντρα στο φως και το διαβάζεις.

- - - Updated - - -


Μία περίπτωση έχω ακούσει που ουσιαστικά έγινε αντιγραφή της κάρτας, στην πλατεία ελευθερίας στην παραλία Θεσσαλονίκης σε ATM.


Το θέμα είναι πως οι τράπεζες αυτά τα περιστατικά δεν τα διαφημίζουν, σε μένα συνέβη 2 φορές, δεν έδωσαν καμία πληροφορία (πώς υποκλάπηκε, από πού, αν είχαν περιστατικά πολλά από τον ίδιο έμπορο) πέρα από το που επέστρεψαν τα χρήματα. Ειδικά δεν αν είναι όπως η περίπτωση που λες με skimmer, τι θα πουν, ότι τα ΑΤΜ μας είναι σουρωτήρια και μην τα εμπιστεύεστε;

cool11
11-06-19, 09:22
Μαύρο μαρκαδόρο χοντρό. Κι αν το ξεχάσεις ποτέ, κρατάς την κάρτα κόντρα στο φως και το διαβάζεις.

- - - Updated - - -



Το θέμα είναι πως οι τράπεζες αυτά τα περιστατικά δεν τα διαφημίζουν, σε μένα συνέβη 2 φορές, δεν έδωσαν καμία πληροφορία (πώς υποκλάπηκε, από πού, αν είχαν περιστατικά πολλά από τον ίδιο έμπορο) πέρα από το που επέστρεψαν τα χρήματα. Ειδικά δεν αν είναι όπως η περίπτωση που λες με skimmer, τι θα πουν, ότι τα ΑΤΜ μας είναι σουρωτήρια και μην τα εμπιστεύεστε;

thanks για την προταση, περι μαρκαδορου.

Ουσιαστικα το ccv, ειναι μονο για δικτυακες αγορες, ετσι δεν ειναι παιδια;

Για pos ή atm, χρησιμοποιουμε το pin, σωστα;

(το λεω, γιατι μπορουμε να θυμομαστε ενα ενιαιο και ορισμενο απο εμας pin για τις καρτες μας,
αλλα οχι ευκολα τα ccv καθε καρτας, περαν του οτι καπου θα τα εχουμε γραμμενα)

adiS
11-06-19, 09:42
ναι το cvv είναι για αγορές online.

Το pin είναι για pos, atm.

Κοίταξε το cvv είναι 3 ψηφία ουσιαστικά, εύκολο να το θυμάσαι(πάντα το έχεις γραμμένο κάπου για Backup) αν και εφόσον θέλεις να το σβήσεις από την κάρτα σου.

- - - Updated - - -


Το θέμα είναι πως οι τράπεζες αυτά τα περιστατικά δεν τα διαφημίζουν, σε μένα συνέβη 2 φορές, δεν έδωσαν καμία πληροφορία (πώς υποκλάπηκε, από πού, αν είχαν περιστατικά πολλά από τον ίδιο έμπορο) πέρα από το που επέστρεψαν τα χρήματα. Ειδικά δεν αν είναι όπως η περίπτωση που λες με skimmer, τι θα πουν, ότι τα ΑΤΜ μας είναι σουρωτήρια και μην τα εμπιστεύεστε;

εννοείται ότι δεν θα το πουν γιατί θα κάνουν δυσφημήσει στον εαυτό τους.

Αυτό ήταν ξεκάθαρα εκεί γιατί και δεν μπόρεσαν να βγάλουν λεφτά και έκανε πόση ώρα να "φτύσει" την κάρτα.

Έχει ωραία βιντεάκια στο internet πως το κάνουν όλο αυτό, και δεν χρειάζεται και να γνωρίζεις το pin. Από την στιγμή που έχεις τον αριθμό κάρτας και το cvv.

jap
11-06-19, 10:01
Είναι μηχανήματα του διαβόλου (https://www.protothema.gr/greece/article/898626/larisa-epathe-ilektroplixia-eno-ekane-analipsi-se-atm/) τελικά!

patrickdrd
11-06-19, 10:30
εχουμε κι αυτο σημερα:
Ανέπαφες συναλλαγές και στα ΑΤΜ - Η αλλαγή που ετοιμάζουν οι τράπεζες (http://www.moneyonline.gr/site/article/12659/anepafes-sinallages-ke-sta-atm-i-allagi-pou-etimazoun-i-trapezes)

manoulamou
11-06-19, 10:56
Είναι μηχανήματα του διαβόλου (https://www.protothema.gr/greece/article/898626/larisa-epathe-ilektroplixia-eno-ekane-analipsi-se-atm/) τελικά!

μας την εχουνε στημενη απο παντού λεμεεε!
:rofl:

stefanos1999
11-06-19, 13:26
Χμμμ.... μου εβαλες ιδεες. Να βαλω blanco? Λετε να εχει προβλημα η καρτα στα pos ή atm? Αν ήταν να κάνω κάτι τέτοιο(να σβήσω το ccv) δεν θα χρησιμοποιούσα blanco γιατί τρίβεται και κάποια στιγμή θα φύγει. Ή θα το εξυνα (αν γίνεται) προσεκτικά ή με σκούρο μαρκαδορο.

spartak
11-06-19, 16:50
Και σε κάποια ATM της Eurobank περνάς ανέπαφα την κάρτα αντί να τη βάζεις μέσα. Δεν ανησυχείς και για skimmers. :oneup:

@cool11, δεν θα έχεις σκεφτεί ποτέ ότι με τις κάρτες γλυτώνεις μια και καλή από τα πλαστά χαρτονομίσματα. Πιο πιθανό είναι αν κάνεις όλες τις δουλειές σου με μετρητά να τη φας κάποια στιγμή με κάποιο πλαστό παρά να πάθεις ζημιά με κάρτα και να μην πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Και η αλφα εχει τέτοια. Σε κανένα από όσα δοκίμασα δε δουλεύει ο ανέπαφος αναγνωστης...

manoulamou
22-06-19, 14:19
Σε συνεχεια προηγουμενου μηνυματος (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=6607196&viewfull=1#post6607196) και απλα για ενημερωση
οποιος ψωνιζει με καρτα απο τα ΑΒ και ασφαλη ον-λάιν πληρωμη, ΔΕΝ μπορει να αξιοποιησει τις δωροεπιταγες των 6 ευρω...

sdikr
22-06-19, 20:07
Σε συνεχεια προηγουμενου μηνυματος (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=6607196&viewfull=1#post6607196) και απλα για ενημερωση
οποιος ψωνιζει με καρτα απο τα ΑΒ και ασφαλη ον-λάιν πληρωμη, ΔΕΝ μπορει να αξιοποιησει τις δωροεπιταγες των 6 ευρω...

Αυτό όμως δεν είναι θέμα χρεωστικής ή πιστωτικής, αλλά του ΑΒ, τα πιο πολλά καταστήματα έχουν πρόβλεψη για δωροεπιταγές στα Online τους

manoulamou
23-06-19, 10:46
οκ Αυτο ομως ειναι σιγουρα ΟΝ ΤΟΠΙΚ:
Ο Προσωπικός Μυστικός Αριθμός (PIN) της χρεωστικής ή πιστωτικής σας κάρτας, ισοδυναμεί με την υπογραφή σας και γι’ αυτό το λόγο η Εθνική Τράπεζα σας συνιστά...
Να αλλάζετε το PIN σας σε τακτά χρονικά διαστήματα. Η αλλαγή του Προσωπικού Μυστικού σας Αριθμού πραγματοποιείται εύκολα και με ασφάλεια μέσω του δικτύου i-bank ATM της Εθνικής Τράπεζας.
ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ εαν θελω να αλλαξω PIN της Debit Mastercard, εκτος του να τρεχω στο ΑΤΜ υπαρχει??
:whistle:

kourampies
23-06-19, 12:41
οκ Αυτο ομως ειναι σιγουρα ΟΝ ΤΟΠΙΚ:
Ο Προσωπικός Μυστικός Αριθμός (PIN) της χρεωστικής ή πιστωτικής σας κάρτας, ισοδυναμεί με την υπογραφή σας και γι’ αυτό το λόγο η Εθνική Τράπεζα σας συνιστά...
Να αλλάζετε το PIN σας σε τακτά χρονικά διαστήματα. Η αλλαγή του Προσωπικού Μυστικού σας Αριθμού πραγματοποιείται εύκολα και με ασφάλεια μέσω του δικτύου i-bank ATM της Εθνικής Τράπεζας.
ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ εαν θελω να αλλαξω PIN της Debit Mastercard, εκτος του να τρεχω στο ΑΤΜ υπαρχει??
:whistle:

Στις ελληνικές τράπεζες όχι.

user2163
23-06-19, 12:43
οκ Αυτο ομως ειναι σιγουρα ΟΝ ΤΟΠΙΚ:
Ο Προσωπικός Μυστικός Αριθμός (PIN) της χρεωστικής ή πιστωτικής σας κάρτας, ισοδυναμεί με την υπογραφή σας και γι’ αυτό το λόγο η Εθνική Τράπεζα σας συνιστά...
Να αλλάζετε το PIN σας σε τακτά χρονικά διαστήματα. Η αλλαγή του Προσωπικού Μυστικού σας Αριθμού πραγματοποιείται εύκολα και με ασφάλεια μέσω του δικτύου i-bank ATM της Εθνικής Τράπεζας.
ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ εαν θελω να αλλαξω PIN της Debit Mastercard, εκτος του να τρεχω στο ΑΤΜ υπαρχει??
:whistle:

Όχι,ελπίζω μέσω internet banking μελλοντικά.

sdikr
23-06-19, 12:44
οκ Αυτο ομως ειναι σιγουρα ΟΝ ΤΟΠΙΚ:
Ο Προσωπικός Μυστικός Αριθμός (PIN) της χρεωστικής ή πιστωτικής σας κάρτας, ισοδυναμεί με την υπογραφή σας και γι’ αυτό το λόγο η Εθνική Τράπεζα σας συνιστά...
Να αλλάζετε το PIN σας σε τακτά χρονικά διαστήματα. Η αλλαγή του Προσωπικού Μυστικού σας Αριθμού πραγματοποιείται εύκολα και με ασφάλεια μέσω του δικτύου i-bank ATM της Εθνικής Τράπεζας.
ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ εαν θελω να αλλαξω PIN της Debit Mastercard, εκτος του να τρεχω στο ΑΤΜ υπαρχει??
:whistle:

Δεν δίνουν την δυνατότητα αλλαγής μεσω web banking, όποτε για την ώρα για την Εθνική δεν έχεις άλλη επιλογή.

kourampies
23-06-19, 14:26
H Eurobank απειλεί ότι θα μου απενεργοποιήσει το λογαριασμό αν δε προβώ σε επικαιροποίηση στοιχείων μέχρι 30/6.

Ζητάει κινητό, σταθερό και τηλέφωνο και τηλέφωνο εργοδότη. Τα πρώτα 2 οκ, το καταλαβαίνω και δε μου είναι κόπος να το φτιάξω μέσω του ebanking. Τον εργοδότη όμως τι τον θέλουν; Ούτε μισθοδοσία έχω στη Eurobank, ούτε πιστωτική ούτε κάποιο δάνειο. Από όσο ξέρω δεν είναι καν υποχρεωτικό να δώσω στοιχεία εργοδότη πέρα από την επαγγελματική μου κατάσταση, και δεν πρόκειται να βρεθώ να χρωστάω με τις υπηρεσίες που χρησιμοποιώ.

Εν τω μεταξύ ζητάει μόνο τηλέφωνο εργοδότη ενώ η διεύθυνση και η επωνυμία εργοδότη που έχουν είναι από εταιρεία που έχει κλείσει εδώ και χρόνια.

user2163
23-06-19, 14:33
H Eurobank απειλεί ότι θα μου απενεργοποιήσει το λογαριασμό αν δε προβώ σε επικαιροποίηση στοιχείων μέχρι 30/6.

Ζητάει κινητό, σταθερό και τηλέφωνο και τηλέφωνο εργοδότη. Τα πρώτα 2 οκ, το καταλαβαίνω και δε μου είναι κόπος να το φτιάξω μέσω του ebanking. Τον εργοδότη όμως τι τον θέλουν; Ούτε μισθοδοσία έχω στη Eurobank, ούτε πιστωτική ούτε κάποιο δάνειο. Από όσο ξέρω δεν είναι καν υποχρεωτικό να δώσω στοιχεία εργοδότη πέρα από την επαγγελματική μου κατάσταση, και δεν πρόκειται να βρεθώ να χρωστάω με τις υπηρεσίες που χρησιμοποιώ.

Εν τω μεταξύ ζητάει μόνο τηλέφωνο εργοδότη ενώ η διεύθυνση και η επωνυμία εργοδότη που έχουν είναι από εταιρεία που έχει κλείσει εδώ και χρόνια.

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/dikaiologitika-gia-epikairopoiisi-stoixeion
Στο site γράφει Εάν είστε μισθωτός, βεβαίωση εργοδότη ή την πιο πρόσφατη απόδειξη μισθοδοσίας.

Επίσης σύμφωνα με τον νόμο είναι απαραίτητη η απόδειξη ασκούμενου επαγγέλματος και επαγγελματικής διεύθυνσης.Μπορεί να γίνει είτε με βεβαίωση εργοδότη,με αντίγραφο τελευταίας μισθοδοσίας(αυτά είναι τα πιο συχνά) αλλά και με άλλα έγγραφα που αποδεικνύουν αυτά τα δύο στοιχεία.

lewton
24-06-19, 13:06
H Eurobank απειλεί ότι θα μου απενεργοποιήσει το λογαριασμό αν δε προβώ σε επικαιροποίηση στοιχείων μέχρι 30/6.

Ζητάει κινητό, σταθερό και τηλέφωνο και τηλέφωνο εργοδότη. Τα πρώτα 2 οκ, το καταλαβαίνω και δε μου είναι κόπος να το φτιάξω μέσω του ebanking. Τον εργοδότη όμως τι τον θέλουν; Ούτε μισθοδοσία έχω στη Eurobank, ούτε πιστωτική ούτε κάποιο δάνειο. Από όσο ξέρω δεν είναι καν υποχρεωτικό να δώσω στοιχεία εργοδότη πέρα από την επαγγελματική μου κατάσταση, και δεν πρόκειται να βρεθώ να χρωστάω με τις υπηρεσίες που χρησιμοποιώ.

Εν τω μεταξύ ζητάει μόνο τηλέφωνο εργοδότη ενώ η διεύθυνση και η επωνυμία εργοδότη που έχουν είναι από εταιρεία που έχει κλείσει εδώ και χρόνια.

Και αν τους πεις ότι δεν εργάζεσαι τι θα κάνουν;
Απαγορεύεται να έχουν λογαριασμό όσοι δεν εργάζονται;

stefanos1999
24-06-19, 13:14
H Eurobank απειλεί ότι θα μου απενεργοποιήσει το λογαριασμό αν δε προβώ σε επικαιροποίηση στοιχείων μέχρι 30/6. Ζητάει κινητό, σταθερό και τηλέφωνο και τηλέφωνο εργοδότη. Τα πρώτα 2 οκ, το καταλαβαίνω και δε μου είναι κόπος να το φτιάξω μέσω του ebanking. Τον εργοδότη όμως τι τον θέλουν; Ούτε μισθοδοσία έχω στη Eurobank, ούτε πιστωτική ούτε κάποιο δάνειο. Από όσο ξέρω δεν είναι καν υποχρεωτικό να δώσω στοιχεία εργοδότη πέρα από την επαγγελματική μου κατάσταση, και δεν πρόκειται να βρεθώ να χρωστάω με τις υπηρεσίες που χρησιμοποιώ. Εν τω μεταξύ ζητάει μόνο τηλέφωνο εργοδότη ενώ η διεύθυνση και η επωνυμία εργοδότη που έχουν είναι από εταιρεία που έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Πες τους δεν έχω αφού δεν εργάζομαι, ίσως μετά σου ζητήσουν βεβαίωση οαεδ

lewton
24-06-19, 13:19
Τώρα θυμήθηκα, όταν ήμουν Αθήνα το Πάσχα πήγα στη Eurobank για να κλείσω έναν παλιό λογαριασμό και μου είπαν ότι για να τον κλείσω πρέπει πρώτα να κάνω επικαιροποίηση στοιχείων.
Λέτε απλά να τον κλείσουν από μόνοι τους όπως απειλούν να κάνουν στον κουραμπιέ; :p

sdikr
24-06-19, 13:19
Για όλα έχουν προβλέψει :p


Για το επάγγελμά σας
Προσκομίστε μας δικαιολογητικά για το επάγγελμα, το τηλέφωνο και την επαγγελματική διεύθυνσή σας, ανάλογα με την ιδιότητά σας:

Εάν είστε μισθωτός, βεβαίωση εργοδότη ή την πιο πρόσφατη απόδειξη μισθοδοσίας.

Εάν είστε συνταξιούχος, το ενημερωτικό σημείωμα σύνταξης (τελευταίο).

Εάν υπηρετείτε στα Σώματα Ασφαλείας ή τις Ένοπλες Δυνάμεις, υπηρεσιακή ταυτότητα, καθώς και βεβαίωση επαγγελματικής διεύθυνσης.

Εάν είστε φοιτητής, ακαδημαϊκή ταυτότητα, φοιτητικό πάσο, βεβαίωση σπουδών ή βιβλιάριο σπουδών.

Εάν είστε αγρότης, εκκαθαριστικό φόρου εισοδήματος με αναφορά σε γεωργικές επιχειρήσεις στην ενότητα «Συνολικό Εισόδημα».

Εάν είστε ελεύθερος επαγγελματίας, έγγραφο που πιστοποιεί το επάγγελμά σας, όπως:

Στοιχεία μητρώου από το TAXIS όπου εμφανίζεται η επιχειρηματική δραστηριότητα.
Βεβαίωση έναρξης επιτηδεύματος.
Επαγγελματική ταυτότητα.
Βεβαίωση αρμόδιου συλλόγου.
Βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας.
Κατάσταση οικονομικών στοιχείων από επιχειρηματική δραστηριότητα (Ε3).

Εάν ασχολείστε με τα οικιακά, υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 που δηλώνετε ότι ασχολείστε με τις οικιακές εργασίες.

Εάν παρέχετε υπηρεσίες χωρίς συγκεκριμένη έδρα, υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 και πιστοποιητικό διεύθυνσης κατοικίας.

Εάν είστε άνεργος, κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ σε ισχύ ή υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 όπου προκύπτει η ιδιότητα του άνεργου.

Εάν δεν είστε κάτοικος Ελλάδας, βεβαίωση αρμόδιων δημόσιων αρχών της χώρας εγκατάστασής σας ή κάποιο άλλο έγγραφο. Από το έγγραφο πρέπει να προκύπτει το επάγγελμα, η επαγγελματική διεύθυνση και το τηλέφωνο στη χώρα εγκατάστασης.

Εάν δεν ανήκετε σε μία από αυτές τις κατηγορίες, τηλεφωνήστε στο EuroPhone Banking:

2109555000
801 111 1144 (μόνο από σταθερό)

Εναλλακτικά, ελάτε σε ένα κατάστημά μας για να σας ενημερώσουμε.

thourios
24-06-19, 13:21
Ζητάνε σίγουρα έγγραφο από τον ΟΑΕΔ αν όμως τους πεις ότι δεν είναι υποχρεωτικό να είσαι γραμμένος το κάνουν γάργαρο.

sdikr
24-06-19, 13:25
Ζητάνε σίγουρα έγγραφο από τον ΟΑΕΔ αν όμως τους πεις ότι δεν είναι υποχρεωτικό να είσαι γραμμένος το κάνουν γάργαρο.

Αν τους πεις πως είσαι άνεργος ενω δεν είσαι τότε κάνεις ψευδή δήλωση, η αποστολή των διαφόρων χαρτιών έχει και τικ που επιλέγεις πως δηλώνεις υπεύθυνα πως τα στοιχεία που δηλώνεις είναι αληθή, είναι υπεύθυνη δήλωση του 105 δηλαδή

stefanos1999
24-06-19, 13:34
Ζητάνε σίγουρα έγγραφο από τον ΟΑΕΔ αν όμως τους πεις ότι δεν είναι υποχρεωτικό να είσαι γραμμένος το κάνουν γάργαρο. Στο προφορικό; Υπεύθυνη δήλωση=βεβαιωση αληθών γεγονότων, επί αμφιβολιών υπάρχει δυνατότητα ελεγχου/διασταύρωσης και ενδεχόμενες ποινικές συνέπειες σε ανακριβή δήλωση.

thourios
24-06-19, 13:58
Υπεύθυνη δήλωση εννοείται και πράγματι να μην εργάζεσαι.
Εδώ όλες οι 55+άρες οικοκυρές πήγαν και γράφτηκαν στον ΟΑΕΔ για να έχουν τζάμπα μετακίνηση.
Δεν είχαν ποτέ ξανά εγγραφεί ως άνεργες. Οπότε να πως δηλώνονται ορισμένοι ως άνεργοι

Chingachgook
24-06-19, 14:26
Τώρα θυμήθηκα, όταν ήμουν Αθήνα το Πάσχα πήγα στη Eurobank για να κλείσω έναν παλιό λογαριασμό και μου είπαν ότι για να τον κλείσω πρέπει πρώτα να κάνω επικαιροποίηση στοιχείων.
Λέτε απλά να τον κλείσουν από μόνοι τους όπως απειλούν να κάνουν στον κουραμπιέ; :p

Don't take my word for it, αλλά είχα δει αναρτημένη ανακοίνωση σε κατάστημα Eurobank, που έλεγε ότι μετά από πάροδο 10ετίας αδρανούς λογ/μου, το υπόλοιπο θα περιέλθει υπερ δημοσίου και ο λογ/μος θα κλείσει.

thourios
24-06-19, 14:45
Νομίζω ότι είναι περισσότερο από δέκα χρόνια. Δεν θυμάμαι. Πάντως καλό είναι να κλείνουν οι λογαριασμοί γιατί έστω και 1 cent τόκο να παίρνουν ετησίως λαμβάνεται ως εισόδημα και δημιουργεί προβλήματα μετά στην φορολογική δήλωση.
Οι τράπεζες πάντως δεν ξέρω για πιο λόγο δείχνουν απρόθυμες στο να βοηθήσουν στο κλείσιμό τους. Σου λένε να πας στο κατάστημα που τον άνοιξες και άλλες δικαιολογίες για να αποφύγουν το κλείσιμο.

lewton
24-06-19, 14:48
Νομίζω ότι είναι περισσότερο από δέκα χρόνια. Δεν θυμάμαι. Πάντως καλό είναι να κλείνουν οι λογαριασμοί γιατί έστω και 1 cent τόκο να παίρνουν ετησίως λαμβάνεται ως εισόδημα και δημιουργεί προβλήματα μετά στην φορολογική δήλωση.
Οι τράπεζες πάντως δεν ξέρω για πιο λόγο δείχνουν απρόθυμες στο να βοηθήσουν στο κλείσιμό τους. Σου λένε να πας στο κατάστημα που τον άνοιξες και άλλες δικαιολογίες για να αποφύγουν το κλείσιμο.

Ο λογαριασμός είναι άδειος.
Τόκος στο 0 δεν μπαίνει.
Απλά θέλω να τον κλείσω γιατί μου έστειλαν νέα χρεωστική πέρυσι και δε θέλω να μπλέξω αν στο μέλλον μου στείλουν πάλι χρεωστική και έχουν την απαίτηση να τους πληρώσω τα έξοδα έκδοσης.

thourios
24-06-19, 15:08
Να το κλείσεις οπωσδήποτε τότε. Υπάρχει περίπτωση να χρεώνουν αρνητικά λογαριασμούς που διατηρούνται και δεν κινούνται ή έχουν χαμηλό υπόλοιπο.
Γινόταν παλαιότερα. Μάλλον δεν ισχύει πλέον. Αλλά όλα να τα περιμένεις.

goku
24-06-19, 19:11
Να το κλείσεις οπωσδήποτε τότε. Υπάρχει περίπτωση να χρεώνουν αρνητικά λογαριασμούς που διατηρούνται και δεν κινούνται ή έχουν χαμηλό υπόλοιπο.
Γινόταν παλαιότερα. Μάλλον δεν ισχύει πλέον. Αλλά όλα να τα περιμένεις.

Εμένα στην Πειραιώς με είχαν χρεώσει αρνητικά σε μια προπληρωμένη κάρτα. Είχε λήξει η παλιά και μου έστειλαν καινούρια, χωρίς να το ζητήσω όμως. Η παλιά ήταν χωρίς υπόλοιπο και μόλις μου εκδώσαν την καινούρια (στην ουσία ίδιο 16ψήφιο με ανανεωμένη ημερομηνία λήξης) τότε πήγε στα -5 ευρώ. Ήθελαν 5 ευρώ για την ενεργοποίηση, και απλώς στην 1η φόρτιση θα έβαζα 5 ευρώ έξτρα για να μηδενιστεί το αρνητικό υπόλοιπο. Τελικά δεν την ενεργοποίησα ποτέ γιατί δεν μου χρειάστηκε (και την παλιά είχα πάνω από έτος να την χρησιμοποιήσω). Από τότε έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν έχω λάβει κάποια ενημέρωση από τη τράπεζα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Στο e-banking πάντως για ένα διάστημα φαινόταν η νέα κάρτα αλλά τώρα δεν εμφανίζεται τίποτα, μου λέει ότι δεν έχω προπληρωμένες κάρτες.

user2163
24-06-19, 19:42
Εμένα στην Πειραιώς με είχαν χρεώσει αρνητικά σε μια προπληρωμένη κάρτα. Είχε λήξει η παλιά και μου έστειλαν καινούρια, χωρίς να το ζητήσω όμως. Η παλιά ήταν χωρίς υπόλοιπο και μόλις μου εκδώσαν την καινούρια (στην ουσία ίδιο 16ψήφιο με ανανεωμένη ημερομηνία λήξης) τότε πήγε στα -5 ευρώ. Ήθελαν 5 ευρώ για την ενεργοποίηση, και απλώς στην 1η φόρτιση θα έβαζα 5 ευρώ έξτρα για να μηδενιστεί το αρνητικό υπόλοιπο. Τελικά δεν την ενεργοποίησα ποτέ γιατί δεν μου χρειάστηκε (και την παλιά είχα πάνω από έτος να την χρησιμοποιήσω). Από τότε έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν έχω λάβει κάποια ενημέρωση από τη τράπεζα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Στο e-banking πάντως για ένα διάστημα φαινόταν η νέα κάρτα αλλά τώρα δεν εμφανίζεται τίποτα, μου λέει ότι δεν έχω προπληρωμένες κάρτες.

Δεν μπορούν να σε ενοχλήσουν για αυτό.

kourampies
25-06-19, 11:56
H Eurobank απειλεί ότι θα μου απενεργοποιήσει το λογαριασμό αν δε προβώ σε επικαιροποίηση στοιχείων μέχρι 30/6.

Ζητάει κινητό, σταθερό και τηλέφωνο και τηλέφωνο εργοδότη. Τα πρώτα 2 οκ, το καταλαβαίνω και δε μου είναι κόπος να το φτιάξω μέσω του ebanking. Τον εργοδότη όμως τι τον θέλουν; Ούτε μισθοδοσία έχω στη Eurobank, ούτε πιστωτική ούτε κάποιο δάνειο. Από όσο ξέρω δεν είναι καν υποχρεωτικό να δώσω στοιχεία εργοδότη πέρα από την επαγγελματική μου κατάσταση, και δεν πρόκειται να βρεθώ να χρωστάω με τις υπηρεσίες που χρησιμοποιώ.

Εν τω μεταξύ ζητάει μόνο τηλέφωνο εργοδότη ενώ η διεύθυνση και η επωνυμία εργοδότη που έχουν είναι από εταιρεία που έχει κλείσει εδώ και χρόνια.

Ανεβάζοντας λογαριασμό σταθερού σταμάτησε να ζητάει κινητό και στοιχεία εργασίας. Άρα μάλλον απλά ήθελε μια υπενθύμιση ότι υπάρχω :p

sdikr
25-06-19, 12:03
Ανεβάζοντας λογαριασμό σταθερού σταμάτησε να ζητάει κινητό και στοιχεία εργασίας. Άρα μάλλον απλά ήθελε μια υπενθύμιση ότι υπάρχω :p

Θα έλεγα να περιμένεις, καθώς αυτά που στέλνεις μετά τα τσεκάρει κάποιος υπάλληλος και σου ξαναζητάει μετά ότι χρειαστεί.

psolord
25-06-19, 12:07
Πως το ανεβαζεις;

kourampies
25-06-19, 12:24
Θα έλεγα να περιμένεις, καθώς αυτά που στέλνεις μετά τα τσεκάρει κάποιος υπάλληλος και σου ξαναζητάει μετά ότι χρειαστεί.

Μετά την έγκριση έγινε αυτό, το έχει δει υπάλληλος.

YAziDis
03-07-19, 19:15
204941

Βρηκαμε μαγκες

slalom
03-07-19, 20:50
Σα να σου λεει, βγαλε revolut

Αυτο δε μπορουσαν να το στειλουν μηνυμα απο την εφαρμογη?

YAziDis
03-07-19, 21:43
204946

Το εστειλαν.. αλλα ειπαν ας φαμε και λιγα χρηματα για χαρτι..!

netman
03-07-19, 21:51
δεν έχουν όλοι την εφαρμογη!

runner70
03-07-19, 22:24
Είχαν βγάλει το μήνυμα και στο web-banking. Κακό νεό αυτό

"Από 1/9/2019, η μετατροπή ξένου νομίσματος σε € των συναλλαγών με κάρτες Visa και Mastercard της Τράπεζας Πειραιώς, θα πραγματοποιείται βάσει της ισοτιμίας αναφοράς της Τράπεζας, η οποία θα είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα της. Για τα νομίσματα που δεν είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα της Τράπεζας, η μετατροπή τους θα πραγματοποιείται βάσει της ισοτιμίας αναφοράς της Visa / Mastercard αντίστοιχα."

yyy
03-07-19, 22:57
Για όποιον κάνει συχνά αγορές σε συνάλλαγμα, κάποια κάρτα εξωτερικού είναι απαραίτητη πλέον...

jap
04-07-19, 07:47
Δηλαδή μέχρι σήμερα τι κανουν;

yyy
04-07-19, 09:05
Δηλαδή μέχρι σήμερα τι κανουν;

Μην το λες, δεν το κάνουν όλοι :)
Απλά, πλέον τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο ασύμφορα, ειδικά για τις κάρτες της Πειραιώς.

jap
04-07-19, 12:27
Ναι, αναφερόμουν παραπάνω, τι κάνουν στην Πειραιώς μέχρι σήμερα; Δεν χρησιμοποιούν μια ισοτιμία βάσης; Τώρα θα την ονομάσουν 'αναφοράς'; Γιατί θα είναι πιο ασύμφορο; Το πρόβλημα για μένα είναι οι προμήθειες σε αυτές τις συναλλαγές, είτε σαν ποσοστό που προστίθεται στην ψαλίδα της ισοτιμίας, είτε σαν ποσό 1-2 ευρώ που κάνει τις συναλλαγές σε μικροποσά ασύμφορες. Σίγουρα το 0,001 στη διαφορά της ψαλίδας (σε σύγκριση με ισοτιμίες αναφοράς ΕΚΤ) δεν είναι πρόβλημα. Και ξαναρωτώ, τι αλλάζει και γιατί είναι ασύμφορο, γιατί πραγματικά δεν κατάλαβα.

pavlex
04-07-19, 15:38
Χτες εκανα ηλεκτρονικη αγορα με χρεωστικη καρτα (απο γερμανικο σιτε για προγραμμα αντιβαιρους), το σιτε ζητουσε μονο πιστωτικη καρτα,εγω εβαλα στοιχεια χρεωστικης και εγκριθηκε η αγορα απο το γερμανικο σιτε,ακομα δεν τα πηραν τα λεφτα, στον λογαριασμο που εχω στην εθνικη εμφανιζει ως δεσμευμενο το ποσο αγορας,ισχυει η αγορα, η να την ακυρωσω?

thourios
04-07-19, 15:43
Το serial number για το πρόγραμμα που αγόρασες σου το έστειλαν;

pavlex
04-07-19, 15:44
Ναι ,με μαιλ,και εκανα την ενεργοποιηση.

thourios
04-07-19, 15:47
Οπότε τι ακύρωση να κάνεις; Η αγορά έγινε κανονικά και θα χρεωθεί η κάρτα με το ποσό της αγοράς.

pavlex
04-07-19, 16:00
ΟΚ ευχαριστω.

ioetisap
04-07-19, 18:13
Δηλαδή μέχρι σήμερα τι κανουν;
Ισοτιμία Visa (https://usa.visa.com/support/consumer/travel-support/exchange-rate-calculator.html)/Mastercard (https://www.mastercard.co.uk/en-gb/consumers/get-support/convert-currency.html) + τυχόν προμήθεια αν δεν απατώμαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.