PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

manoulamou
26-07-19, 13:01
Επιλογη για ΤΜΗΜΑΤΙΚΗ πληρωμη με καρτα ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ μεν αλλά βαζουμε οποιο ποσο θελουμε!
Πληρωσα ηδη την πρωτη δοση απο τον φορο εισοδηματος ημετερον και της θυγατρος...
:whistle:

Godian
26-07-19, 14:30
Πήγε ο αδερφός μου για άνοιγμα λογαριασμού στην Πειραιώς και ήθελε ραντεβού για άνοιγμα λογαριασμού και σε χρεώνουν αναγκαστικά κάι ασφάλεια κάρτας 25€ για 1 χρόνο. Μετά τον 1 χρόνο άμα θες την ακυρώνεις αλλιώς χρεώνει αυτόματα. Αυτά

psolord
26-07-19, 14:38
Ευχαριστουμε για την πληροφορια.:oneup:

Παρομοια υπηρεσια εχει και η Eurobank, οπως μου ειπαν προχτες σε μια επανεκδοση καρτας που εκανα. Μονο που εκτεινεται ως ασφαλεια πορτοφολιου/τσαντας. Δηλαδη σου καλυπτει κινητο, εξοδα επανεκδοσης δημοσιων εγγραφων, γυαλια ηλιου κλπ, μεχρι συνολου 1000 ευρω. Φτανει αμα σου κλαπει η τσαντα, να εχεις μεσα και καρτα Eurobank. Καθολου κακο! Αλλα τους λεω παιδια ειμαι ανεργος. Ουτε τσαντα δεν εχω! :p

thourios
26-07-19, 16:11
Πήγε ο αδερφός μου για άνοιγμα λογαριασμού στην Πειραιώς και ήθελε ραντεβού για άνοιγμα λογαριασμού και σε χρεώνουν αναγκαστικά κάι ασφάλεια κάρτας 25€ για 1 χρόνο. Μετά τον 1 χρόνο άμα θες την ακυρώνεις αλλιώς χρεώνει αυτόματα. Αυτά

Δεν το έπιασα αυτό. Αν δεν θες ασφάλεια κάρτας τι γίνεταιΤι σου παρέχει αυτή η ασφάλεια;

sdikr
26-07-19, 16:15
Πήγε ο αδερφός μου για άνοιγμα λογαριασμού στην Πειραιώς και ήθελε ραντεβού για άνοιγμα λογαριασμού και σε χρεώνουν αναγκαστικά κάι ασφάλεια κάρτας 25€ για 1 χρόνο. Μετά τον 1 χρόνο άμα θες την ακυρώνεις αλλιώς χρεώνει αυτόματα. Αυτά

Μάλλον έπεσες στην περίπτωση περίεργου υπαλλήλου, ζήτα να σου τα δώσουν γραπτά αυτά τα υποχρεωτικά, είμαι σίγουρος πως ξαφνικά θα γίνει μη υποχρεωτική η ασφάλεια

goku
26-07-19, 17:27
Εγώ μια φορά πριν 2-3 χρόνια είχα πάει στο τοπικό μου κατάστημα της Πειραιώς για κάποιο λόγο, και μου είχαν πει για αυτή την ασφάλεια, και μου είχαν πει ότι τώρα (πριν 2-3 χρόνια δηλαδή) είναι προαιρετική, αλλά στο μέλλον θα γίνει υποχρεωτική. Μάλιστα το είχα ξανά αναφέρει εδώ τότε γιατί μου είχε κάνει εντύπωση.

user2163
26-07-19, 17:48
Πήγε ο αδερφός μου για άνοιγμα λογαριασμού στην Πειραιώς και ήθελε ραντεβού για άνοιγμα λογαριασμού και σε χρεώνουν αναγκαστικά κάι ασφάλεια κάρτας 25€ για 1 χρόνο. Μετά τον 1 χρόνο άμα θες την ακυρώνεις αλλιώς χρεώνει αυτόματα. Αυτά

Αυτή τι στιγμή πάντως δεν υπάρχει η συγκεκριμένη ασφάλεια (Secure Wallet) σαν υποχρεωτική.Αν σου είπαν το αντίθετο κάνε αυτό που σου είπε ο sdkir πιο πάνω στο #6355.

manoulamou
26-07-19, 19:00
Αυτή τι στιγμή πάντως δεν υπάρχει η συγκεκριμένη ασφάλεια (Secure Wallet) σαν υποχρεωτική.Αν σου είπαν το αντίθετο κάνε αυτό που σου είπε ο sdkir πιο πάνω στο #6355.
Μαλλον όπου βρισκουν τα κανουν, δεν ξερω εαν ειναι ανωθεν εντολη ή θελει ο υπαλληλος να επιδειξει εργον...:twisted:

Godian
26-07-19, 19:58
Επειδή τον πήραν χαριστικά επειδή ήθελε ραντεβού και δε το ήξερε. Βασικά και εγώ πρώτη φορά τους ακούω αλλά μάλλον άλλαξε ο τρόπος.
Τους είπαν τίποτα άλλο δε πληρώνεις μόνο η ασφάλεια πολύ είναι αναγκαστική Γιά έναν χρόνο. Αλλά μου φάνηκε πολύ περίεργο. Τους έστειλαν μήνυμα στο messager να δούμε τι θα απαντήσουν

sdikr
26-07-19, 20:43
Μαλλον όπου βρισκουν τα κανουν, δεν ξερω εαν ειναι ανωθεν εντολη ή θελει ο υπαλληλος να επιδειξει εργον...:twisted:

Μάλλον υπάλληλος, όπως και σε αρκετές άλλες περιπτώσεις.
Ξέρω θα αρχίσουμε τώρα τα μα αφού τους βάζουνε στόχους κλπ οι καημένοι.
Δεν υπάρχουν καημένοι, είναι αυτοί που θα πούνε παπάτζες στον κόσμο ώστε να κάνουν τις αιτήσεις με τα μπόνους για αυτούς.

YAziDis
27-07-19, 11:11
Συνηθως οτι ακουτε για ασφαλειες, ειναι για να βγαλουν τους στοχους.

Godian
27-07-19, 17:14
Συνηθως οτι ακουτε για ασφαλειες, ειναι για να βγαλουν τους στοχους.

Έστειλα μήνυμα στην Πειραιώς ζήτησαν το τηλέφωνο του παθοντα.
Έμ το βρήκαν μικρό μικρό και του τα πήραν. Και μου λέει δεν είναι μέσα στη κάρτα τα λεφτά αφού τα έβαλα σε ένα μηχάνημα μέσα στο κατάστημα.
Του λέω έκανες ασφάλεια του λέω;; μου λέει μου είπε ότι το μόνο που πρέπει να πληρώσω είναι αυτό τίποτα άλλο

- - - Updated - - -

Είναι 30 ετών ο αδερφός μου. Δούλευε 10 χρόνια στη Γερμανία από τα 20 του. Τον έπιασαν κότσο. Εκεί δεν έχει τέτοια....

YAziDis
27-07-19, 17:59
Έστειλα μήνυμα στην Πειραιώς ζήτησαν το τηλέφωνο του παθοντα.
Έμ το βρήκαν μικρό μικρό και του τα πήραν. Και μου λέει δεν είναι μέσα στη κάρτα τα λεφτά αφού τα έβαλα σε ένα μηχάνημα μέσα στο κατάστημα.
Του λέω έκανες ασφάλεια του λέω;; μου λέει μου είπε ότι το μόνο που πρέπει να πληρώσω είναι αυτό τίποτα άλλο

- - - Updated - - -

Είναι 30 ετών ο αδερφός μου. Δούλευε 10 χρόνια στη Γερμανία από τα 20 του. Τον έπιασαν κότσο. Εκεί δεν έχει τέτοια....

Ξερω εκ των εσω πως παιζει πιεση στο να πουλανε πολλα ασφαλιστικά και θελουν να βγαζουν στοχους. Πλεον εχει φτασει το πραγμα σε τετοιο σημειο, οπου περισσοτερο μπορεις να τπυς απειλησεις με το να κοψεις μια ασφαλεια σ αυτους, παρα να κοψεις ας πουμε μια πιστωτικη.
Τελευταια και σε ενα δανειο που πηγαινε να γινει, μου αναφέρανε πως ειναι αναγκαστικο να γινει η ασφαλεια σε αυτους, και οταν τους ειπα πως αυτο ειναι παρανομο ετσι οπως μου το παρουσιασανε, μου το γυρισανε καθ μου ειπαν χαριτολογώντας πως εννοουσαν πως ειναι αναγκαστικη η ασφαλιση.

Arcade
28-07-19, 17:44
Γνωρίζει κανείς αν τα διάφορα προγράμματα συλλογής πόντων (πχ go4more, Alpha Bonus κτλ) έχουν κρυφές χρεώσεις ή τίποτα τέτοιο; :hmm:

sdikr
28-07-19, 17:48
Γνωρίζει κανείς αν τα διάφορα προγράμματα συλλογής πόντων (πχ go4more, Alpha Bonus κτλ) έχουν κρυφές χρεώσεις ή τίποτα τέτοιο; :hmm:

όλοι οι όροι αναφέρονται καθαρά, όχι δεν έχει κάτι κρυφό, δεν σε χρεώνει παραπάνω ανα συναλλαγή δηλαδή, πχ 100 ευρώ κάνει κάτι 100 ευρώ θα το πάρεις άσχετα αν απο αυτό πάρεις πόντους, αυτός που πληρώνει κάτι παραπάνω είναι ο έμπορος που κάνει χρήση του προγράμματος όπως θα πλήρωνε πχ για διαφήμιση.

Arcade
28-07-19, 18:03
Κατάλαβα. Πρόσφατα γράφτηκα σε αυτά τα προγράμματα και το έψαξα αρκετά διαβάζοντας τους όρους, αλλά επειδή αφενός με τις τράπεζες ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος (έχουμε δει διάφορα μέσα στα χρόνια) και αφετέρου μέσω κάποιων σχετικών αναζητήσεων στο google πάλι εδώ κατέληξα, είπα να ρωτήσω καλού-κακού. :)

manoulamou
28-07-19, 18:18
Δεν ξερω εαν φταινε οι τραπεζες ή τα καταστηματα μονον ΑΛΛΑ...

Στο στόχαστρο του Συνηγόρου του Καταναλωτή ηλεκτρονικές πλατφόρμες παραγγελιών φαγητού (https://www.kathimerini.gr/1035797/article/epikairothta/ellada/sto-stoxastro-toy-synhgoroy-toy-katanalwth-hlektronikes-platformes-paraggeliwn-faghtoy)

goku
28-07-19, 18:45
Δεν ξερω εαν φταινε οι τραπεζες ή τα καταστηματα μονον ΑΛΛΑ...

Στο στόχαστρο του Συνηγόρου του Καταναλωτή ηλεκτρονικές πλατφόρμες παραγγελιών φαγητού (https://www.kathimerini.gr/1035797/article/epikairothta/ellada/sto-stoxastro-toy-synhgoroy-toy-katanalwth-hlektronikes-platformes-paraggeliwn-faghtoy)

Τέτοιες πλατφόρμες που κάνουν τους διαμεσολαβητές (όχι μόνο σε φαγητό, αλλά οπουδήποτε), παίρνουν προμήθειες από τους εμπόρους. Και οι έμποροι για να αποφύγουν την χασούρα ανεβάζουν τις τιμές αποκλειστικά στις πλατφόρμες αυτές (δηλαδή στο κατάστημα βλέπεις μια τιμή, και στην πλατφόρμα βλέπεις άλλη τιμή προφανώς μεγαλύτερη για να καλυφθεί η χασούρα από την προμήθεια). Έχει να κάνει με τις πλατφόρμες κυρίως δηλαδή.

bxenos
28-07-19, 20:46
Τέτοιες πλατφόρμες που κάνουν τους διαμεσολαβητές (όχι μόνο σε φαγητό, αλλά οπουδήποτε), παίρνουν προμήθειες από τους εμπόρους. .




Σωστά, οπως και το booking και το skroutz κλπ οι ασφαλιστκοι ενδιάμεσοι κλπ νταβ... εεε μεσαζοντες

Manolis_karas
28-07-19, 21:10
Επιλογη για ΤΜΗΜΑΤΙΚΗ πληρωμη με καρτα ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ μεν αλλά βαζουμε οποιο ποσο θελουμε!
Πληρωσα ηδη την πρωτη δοση απο τον φορο εισοδηματος ημετερον και της θυγατρος...
:whistle:
Εξοφλείς όλο το ποσό και κανονίζεις δόσεις ( σε πιστωτική).

manoulamou
28-07-19, 22:09
DEBIT mastercard και δεν σκοπευω να παρω πιστωτικη, εβαλα τα ποσα των πρωτων δοσεων, καθως μετα την... καθαρη εξοδο ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αφου!
:p

runner70
29-07-19, 01:36
Σωστά, οπως και το booking και το skroutz κλπ οι ασφαλιστκοι ενδιάμεσοι κλπ νταβ... εεε μεσαζοντες

νταβαδες ειναι αλλα σου προσφερουν κατι χρησιμο...την κριτικη. Χωρις την κριτικη αλωνιζανε τα παλια χρονια...τοσο τα ξενοδοχεια οσο και τα καταστηματα. Τωρα θα προσεχουν λιγο και την εξυπηρετηση και την συμπεριφορα. Αυξηση ποιοτητας της υπηρεσιας ειναι και εχει το αντιτιμο της.

badweed
29-07-19, 01:44
νταβαδες ειναι αλλα σου προσφερουν κατι χρησιμο...την κριτικη. Χωρις την κριτικη αλωνιζανε τα παλια χρονια...τοσο τα ξενοδοχεια οσο και τα καταστηματα. Τωρα θα προσεχουν λιγο και την εξυπηρετηση και την συμπεριφορα. Αυξηση ποιοτητας της υπηρεσιας ειναι και εχει το αντιτιμο της.

η δικαιη δημοσιοποιηση των εντυπωσεων ειναι που φτιαξανε τα πραγματα , οχι ο μεσαζοντας . και αυτο πρεπει να το προσεξουμε και στην ενημερωση , και σε αλλα θεματα .

runner70
29-07-19, 02:05
η δικαιη δημοσιοποιηση των εντυπωσεων ειναι που φτιαξανε τα πραγματα , οχι ο μεσαζοντας . και αυτο πρεπει να το προσεξουμε και στην ενημερωση , και σε αλλα θεματα .

Ναι αλλα αυτό έγινε μεσα από την πλατφορμα του μεσαζοντα. Που αλλου μπορεις να βρεις οργανωμενη δημοσιοποιηση κριτικων;

RASTAVIPER
29-07-19, 02:33
Σωστά, οπως και το booking και το skroutz κλπ οι ασφαλιστκοι ενδιάμεσοι κλπ νταβ... εεε μεσαζοντες

Όχι θα σου προσφέρει ο άλλος την πλατφόρμα και την τεχνογνωσία του τσάμπα...
Έχεις ιδέα τι κεφάλαια έχει επενδύσει ο άλλος για να βρίσκεις εσύ αυτό που ψάχνεις και ο έμπορος να χτυπάει εύκολα πελάτες;.

Μάλλον ιδέα δεν έχεις τι προσφέρουν αυτές οι εταιρίες και τους ονομάζεις νταβατζηδες.

manoulamou
29-07-19, 07:36
Όχι θα σου προσφέρει ο άλλος την πλατφόρμα και την τεχνογνωσία του τσάμπα... Έχεις ιδέα τι κεφάλαια έχει επενδύσει ο άλλος για να βρίσκεις εσύ αυτό που ψάχνεις και ο έμπορος να χτυπάει εύκολα πελάτες;. Μάλλον ιδέα δεν έχεις τι προσφέρουν αυτές οι εταιρίες και τους ονομάζεις νταβατζηδες.
:hmm: Κι εσυ δικιο εχεις... αλλά μην τον... δειρεις κιολας... βρε μηπως διαθετεις πλατφορμα; :rolleyes:


ΑΠΟΡΙΑ εκτος απο τις ατοκες δοσεις ή καποια προγραμματα bonus, για ποιο λογο να εκδωσω μια ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ καρτα, οταν μια χαρα βολευομαι με την DEBIT μου και δεν κινδυνευω να υπερΧΡΕΩΘΩ στην τραπεζα;

YAziDis
29-07-19, 10:47
:hmm: Κι εσυ δικιο εχεις... αλλά μην τον... δειρεις κιολας... βρε μηπως διαθετεις πλατφορμα; :rolleyes:


ΑΠΟΡΙΑ εκτος απο τις ατοκες δοσεις ή καποια προγραμματα bonus, για ποιο λογο να εκδωσω μια ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ καρτα, οταν μια χαρα βολευομαι με την DEBIT μου και δεν κινδυνευω να υπερΧΡΕΩΘΩ στην τραπεζα;

1) Ενοικιαση αυτοκινήτου στις διακοπες
2) Ατοκες δοσεις στγν περιπτωση που δεν θελεις να χαλασεις τη ρευστοτητα σου

spartak
29-07-19, 10:57
:hmm: Κι εσυ δικιο εχεις... αλλά μην τον... δειρεις κιολας... βρε μηπως διαθετεις πλατφορμα; :rolleyes:


ΑΠΟΡΙΑ εκτος απο τις ατοκες δοσεις ή καποια προγραμματα bonus, για ποιο λογο να εκδωσω μια ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ καρτα, οταν μια χαρα βολευομαι με την DEBIT μου και δεν κινδυνευω να υπερΧΡΕΩΘΩ στην τραπεζα;

Δυνατότητα να κάνεις αγορές αναγκαίες όταν ο μισθός/συνταξη έχουν τελειώσει και περιμένεις τον επόμενο/η

jap
29-07-19, 11:24
Είναι και το κοινωνικό στάτους. Βγάζεις τη χρυσή κάρτα και λένε οι άλλοι τι λεφτάς είναι αυτός

Ενώ είσαι στην ουρά στα lidl και έχεις πάρει την προσφορά μακαρόνια στα 60 λεπτά τη συσκευασία του κιλού.

sdikr
29-07-19, 11:37
:hmm: Κι εσυ δικιο εχεις... αλλά μην τον... δειρεις κιολας... βρε μηπως διαθετεις πλατφορμα; :rolleyes:


ΑΠΟΡΙΑ εκτος απο τις ατοκες δοσεις ή καποια προγραμματα bonus, για ποιο λογο να εκδωσω μια ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ καρτα, οταν μια χαρα βολευομαι με την DEBIT μου και δεν κινδυνευω να υπερΧΡΕΩΘΩ στην τραπεζα;

Η κάρτα απο μόνη της δεν θα σε υπερχρεώσει στην τράπεζα, εμείς είμαστε αυτοί που την υπερχρεώνουμε. βέβαια τώρα με τα πιστωτικά όρια που δίνουν ουτε αυτό γίνεται :p

Στα + οι άτοκες δόσεις, ή ακόμα και η δυνατότητα ανάλογα με το πότε γίνεται έκδοση λογαριασμού να αγοράσεις κάτι στα μέσα του μήνα ενώ θα πληρωθείς στα τέλη.
Αρκετές κάρτες παρέχουν εξτρά ασφάλεια ή και εγγύηση σε περίπτωση που κάνεις τις αγορές με αυτές.

lewton
29-07-19, 11:39
Σωστά, οπως και το booking και το skroutz κλπ οι ασφαλιστκοι ενδιάμεσοι κλπ νταβ... εεε μεσαζοντες
Πόση μιζέρια και κακομοιριά.
Δεν υποχρεώνει κανένας κανένα κατάστημα να μπει σε καμία πλατφόρμα.
Αν δε θέλετε μην τις χρησιμοποιείτε.
Αλλά ξέχασα, θέλετε πλατφόρμες αλλά τις θέλετε δωρεάν.

manoulamou
29-07-19, 13:03
Παντως ειδικα για την υπερχρεωση απο καρτα δεν δικαιουμαι δια να ομιλω...
Ειχα δικαιωμα υπερΑΝΑΛΗΨΗΣ για μια ωρα αναγκης και παρ΄ολο που ηταν πολυ χαμηλοτερο απ΄ οσο μπορουσα να ζητησω, το καταξεσκισα τοσο που αποφασισα να το ακυρωσω! :rolleyes:

bxenos
29-07-19, 13:38
Η interpartenet πχ, στην οποια αναφαιρεται ο χαρακτηρισμος, ειναι πλατφόρμα μεσάζοντα ασφαλιστικων εταιριων. Ποσοι απο σας τους παραπονιαριδες την εχετε χρησιμοποιήσει ή εστω την ξερετε;
Και ναι ξερω τα εξοδα και την τεχνογνωσια που χρειάζεται. Στο χωρο ειμαι.

lewton
29-07-19, 17:01
Η interpartenet πχ, στην οποια αναφαιρεται ο χαρακτηρισμος, ειναι πλατφόρμα μεσάζοντα ασφαλιστικων εταιριων. Ποσοι απο σας τους παραπονιαριδες την εχετε χρησιμοποιήσει ή εστω την ξερετε;
Και ναι ξερω τα εξοδα και την τεχνογνωσια που χρειάζεται. Στο χωρο ειμαι.

Εγώ βλέπω να χαρακτηρίζεις το booking, το skroutz, κλπ. Α, και και τους ασφαλιστικούς ενδιάμεσους.

Σωστά, οπως και το booking και το skroutz κλπ οι ασφαλιστκοι ενδιάμεσοι κλπ νταβ... εεε μεσαζοντες
Την συγκεκριμένη δεν την γνωρίζω, αλλά πουθενά στο post σου δε φαίνεται ότι έχεις πρόβλημα συγκεκριμένα με αυτήν. Γενικότερο πρόβλημα διακρίνω, που τώρα κοιτάς κάπως να το μαζέψεις.

jap
29-07-19, 18:06
Εγώ θα πρότεινα αν θεωρείτε ότι έχει υλικό για συζήτηση 2 ξεχωριστά thread, ένα για τις πλατφόρμες delivery κι άλλο ένα για τις ασφάλειες. Δεν μας αφορούν όλα όλους και νομίζω πως είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους, και στο τι πουλάνε και στον τρόπο λειτουργίας τους - τα πιθανά οφέλη για τον καταναλωτή κ.λπ.

slalom
29-07-19, 18:38
:hmm: Κι εσυ δικιο εχεις... αλλά μην τον... δειρεις κιολας... βρε μηπως διαθετεις πλατφορμα; :rolleyes:


ΑΠΟΡΙΑ εκτος απο τις ατοκες δοσεις ή καποια προγραμματα bonus, για ποιο λογο να εκδωσω μια ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ καρτα, οταν μια χαρα βολευομαι με την DEBIT μου και δεν κινδυνευω να υπερΧΡΕΩΘΩ στην τραπεζα;
Ατοκες δοσεις σε ΕΝΦΙΑ, φορο εισοδηματος, τελη, περισσοτερες αν θες, χωρις να καθεσαι να θυμασαι να βαζεις καθε τελος του μηνα τους κωδικους πληρωμης κλπ

manoulamou
30-07-19, 09:16
Ατοκες δοσεις σε ΕΝΦΙΑ, φορο εισοδηματος, τελη, περισσοτερες αν θες, χωρις να καθεσαι να θυμασαι να βαζεις καθε τελος του μηνα τους κωδικους πληρωμης κλπ

Συμφερει η διαφορα κοστους - χρονου ομως;
Δεν ειμαι δα καποιος πολυασχολος επαγγελματιας, απλα μια συνταξιουχα χωρις περιπλοκες απαιτησεις και καναπεδατη :whistle:

jap
30-07-19, 10:55
Αν κάτσεις και το υπολογίσεις ψυχρά, ναι συμφέρει. Θεωρητικά πάντα, πέρα από τον χρόνο που κερδίζεις έχεις και ένα μικρό κέρδος αφού κρατάς για ένα διάστημα στα χέρια σου τα χρήματα αυτά. Π.χ. έχεις μια κάρτα που ο λογαριασμός βγαίνει κάθε 1η του μήνα και έχει ημερομηνία πληρωμής στις 10. Κάνεις την αγορά σου στις 2 του μήνα, αυτή φαίνεται στον λογαριασμό την 1η του επόμενου κι έχεις κι άλλες 10 μέρες περιθώριο να πληρώσεις, δηλ. έως 39 ημέρες, ή κατά μέσο όρο 20. Αν έχεις και 2 κάρτες με διαφορετικές ημερομηνίες έκδοσης λογαριασμού και προγραμματίζεις τις αγορές αντίστοιχα, μεγιστοποιείς το διάστημα που κρατάς τα χρήματά σου.

Βέβαια, για να συμφέρει, πρέπει να εξοφλείς πάντα τον λογαριασμό στο ακέραιο και για να μη χρειάζεται να θυμάσαι να έχεις έναν λογαριασμό με μπόλικο χρήμα μέσα και ενεργή πάγια εντολή να πληρώνει όλο το ποσό. Και να είναι και δωρεάν η κάρτα ή με χαμηλή συνδρομή, κάτι που σήμερα σπανίζει.

Υπάρχουν και άλλα προνόμια ανάλογα την κάρτα και τις αγορές που κάνεις με αυτήν, π.χ. ταξιδιωτικές ασφαλίσεις, ασφάλιση ηλεκτρονικών συσκευών από πτώση, ανάλογα την κάρτα και ις κατά καιρούς προσφορές.

Ξαναλέω, όλα αυτά θεωρητικά και εφόσον έχεις λεφτά.

manoulamou
30-07-19, 11:22
Απο την αλλη ομως... πληρωνεις ετησια συνδρομη, εκδοση λογαριασμων, εκδοση νεας καρτας
κλπ κλπ

YAziDis
30-07-19, 11:27
Απο την αλλη ομως... πληρωνεις ετησια συνδρομη, εκδοση λογαριασμων, εκδοση νεας καρτας
κλπ κλπ

Για ολα υπαρχουν λυσεις. Η Αλφα, αν δεν αλαξε κατι, εχει καρτες οπου η συνδρομη ειναι δωρεαν σε περιπτωση που κανεις πανω απο 2500€ αγορες, οπως επισης σε αλλες τραπεζες οπου εχω αλλες καρτες οταν παω να τις ακυρωσω για να μην πληρωσω συνδρομη, μου τις αφηνουν δωρεαν για αλλον ενα χρονο και παει λεγοντας.
Το θεμα παιδια ειναι να εισαι συγκρατημενος και να πκηρωνεις στην ωρα σου.

manoulamou
30-07-19, 11:34
Εαν ειχα λεφτα για αγορες 2.500- ευρω, για ενοικιασεις αυτοκινητων, ταξιδια κλπ δεν θα το συζηταγαμε καν! Περισυ μετραγα μεχρι και τα cents μετα το 2ο 10ημερο της συνταξης...
:(

phantom77
30-07-19, 12:46
Για μένα που πληρώνω ΔΕΚΟ. Σ/Μ και βενζίνη αποκλειστικά με κάρτα, τα €2500 δεν είναι δύσκολο να μαζευτούν.

zeronero
30-07-19, 14:51
Επίσης, να ενημερώσω όποιον είναι δικαιούχος και δεν το ξέρει, για τους μηχανικούς η attica technocard visa έχει μηδενική συνδρομή και πολύ χαμηλότερο επιτόκιο.

https://www.atticabank.gr/el/scientists/engineers/credit-cards

ΥΓ. Τώρα είδα πως ανάλογες παροχές έχουν και οι γιατροί και δικηγόροι.

slalom
30-07-19, 18:55
Συμφερει η διαφορα κοστους - χρονου ομως;
Δεν ειμαι δα καποιος πολυασχολος επαγγελματιας, απλα μια συνταξιουχα χωρις περιπλοκες απαιτησεις και καναπεδατη :whistle:
Κοστος ειναι το ιδιο.
Χρονο κερδιζεις γιατι δε σκεφτεσαι, ηρθε το τελος του μηνα, να πληρωσω τη δοση
Θα εμφανιστουν ολα στο λογαριασμο της καρτας

Βέβαια, για να συμφέρει, πρέπει να εξοφλείς πάντα τον λογαριασμό στο ακέραιο και για να μη χρειάζεται να θυμάσαι να έχεις έναν λογαριασμό με μπόλικο χρήμα μέσα και ενεργή πάγια εντολή να πληρώνει όλο το ποσό. Και να είναι και δωρεάν η κάρτα ή με χαμηλή συνδρομή, κάτι που σήμερα σπανίζει.
Εχω 3 καρτες χωρις συνδρομη, μπορεις να βρεις μια τραπεζα χωρις συνδρομη

Manolis_karas
30-07-19, 19:39
Απο την αλλη ομως... πληρωνεις ετησια συνδρομη, εκδοση λογαριασμων, εκδοση νεας καρτας
κλπ κλπ
ΑΛΦΑ & ΠΕΙΡΑΙΩΣ, πιθανόν και άλλες δίνουν ορισμένες πιστωτικές κάρτες VISA ή MASTER χωρίς συνδρομή, ως προσφορά στους λογαριασμούς που είναι συνδεδεμένοι με μισθό ή σύνταξη.

phantom77
30-07-19, 20:01
Επίσης, να ενημερώσω όποιον είναι δικαιούχος και δεν το ξέρει, για τους μηχανικούς η attica technocard visa έχει μηδενική συνδρομή και πολύ χαμηλότερο επιτόκιο.

https://www.atticabank.gr/el/scientists/engineers/credit-cards

ΥΓ. Τώρα είδα πως ανάλογες παροχές έχουν και οι γιατροί και δικηγόροι.

Φυσικά. αν δεν έχει ανάγκη το χαμηλό επιτόκιο και τη δωρεάν συνδρομή ο δικηγόρος, ο γιατρός και ο μηχανικός, ποιος το έχει; Ο υπάλληλος των €600;

Manolis_karas
30-07-19, 20:07
Η Atticabank ήταν ιδιοκτησία του ταμείου ασφάλισης των μηχανικών.

phantom77
30-07-19, 20:11
Ωραία. Οι γιατροί και οι δικηγόροι που κολλάνε;

Όχι οτι η Alpha π.χ. είναι καλύτερη. Για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, η μάνα μου έχει MC με επιτόκιο 5% χαμηλότερο απο το δικό μου.

Manolis_karas
30-07-19, 20:24
Ωραία. Οι γιατροί και οι δικηγόροι που κολλάνε;
Λεπτομέρειες δεν ξέρω, εκτός του ότι τα ασφαλιστικά ταμεία των Μηχανικών, Γιατρών και Νομικών έχουν ενωθεί μερικά χρόνια πριν στο ΕΤΑΑ το οποίο έχει επί Σύριζα μπει στο ΕΦΚΑ.

jap
30-07-19, 20:31
Είχε πάντα η Attica προνομιακά πακέτα για μηχανικούς, και για δάνεια και άλλα πράγματα. Με το που έγινε η ενοποίηση στο ΕΤΑΑ τα επέκτεινε και σε γιατρούς δικηγόρους που έχουν το ίδιο ταμείο. Έχει για όλους ακόμα τις χαμηλότερες προμήθειες, μέχρι και μηδενικές εκεί που άλλες τράπεζες ξυρίζουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.