PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 [129] 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

nikosmelt
30-07-19, 21:14
Φυσικά. αν δεν έχει ανάγκη το χαμηλό επιτόκιο και τη δωρεάν συνδρομή ο δικηγόρος, ο γιατρός και ο μηχανικός, ποιος το έχει; Ο υπάλληλος των €600;


Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ως δικηγόρος βγάζω παραπάνω από 600 μηνιαίως καθαρά; Έχεις υπόψη την ληστρική φορολογική πολιτική που έχει επιβληθεί; Χίλιες φορές να ήμουν μισθωτός των 600 ευρώ σαν τη σύζυγο, χωρίς τέλος επιτηδεύματος, προκαταβολή φόρου, φορολογία από το 1ο ευρώ κλπ. Μην κοιτάς κάτι Κούγιες κλπ, η μεγάλη πλειοψηφία απλώς βγάζουμε έναν μισθό.

Στα της Άττικα και των πιστωτικών εν γένει. Η Άττικα όντως έχει χαμηλό επιτόκιο για μηχανικούς, δικηγόρους και γιατρούς, λόγω του ΕΤΤΑ, όπως είπαν και άλλοι παραπάνω. Η ετήσια συνδρομή είναι 25 ευρώ. Προσωπικά με πιστωτική εδώ και 5 χρόνια δεν μπορώ πλέον να διανοηθώ πως ζούσα χωρίς αυτήν. Άτοκες δόσεις σε πολλά καταστήματα, ακόμη και σε πετρέλαιο θέρμανσης. Δεν έχω αφήσει ποτέ υπόλοιπο για τον επόμενο μήνα, οπότε και μάλλον είμαι κακός πελάτης. Το μυστικό είναι να μην την πατήσεις και αρχίσεις να χρεώνεις αβέρτα. Ξέρουμε κάθε μήνα μέχρι πόσο περίπου μας παίρνει και αναλόγως βάζουμε.

sdikr
30-07-19, 22:09
Νομίζω πως είχαμε και νήμα για τις πιστωτικές... καλοκαίρι όμως βαριέμαι να ψάχνω ή να λέω για offtopic :p

Godian
30-07-19, 22:51
Σχετικά με τη ασφάλεια κάρτας κάι κλοπής που είπανε ψέματα στον αδερφό μου που άνοιξε λογαριασμό στην Πειραιώς. Είχα στείλει μήνυμα στο φβ και τον πήραν τηλέφωνο και το είπαν μπορεί να πάει στο κατάστημα μόνο να το ακυρώσει και θα του επιστρέψουν τα 25€

Άρα όσα κορόιδα ψαρωσουν από ότι κατάλαβα

manoulamou
31-07-19, 09:43
Ημουν υπαλληλος = τωρα συνταξιουχος = της Εθνικης... Με δυο παιδια εναλλαξ ανεργα, μετα βιας τα εβγαζα περα. Λεφτα ιδιως μετα τα μνημονια ΔΕΝ περισσευουν πλεον, μονον για τα απαραιτητα. Οποτε απο εμενα αντε γεια στις υπολοιπες τραπεζες για το ο,τιδηποτε. :rolleyes:

badweed
02-08-19, 03:00
ελαβα ενα μηνυμα απο την αλφα μπανκ , μαλλον γενικη ενημερωση


Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από 02.08.2019 όλες οι πιστωτικές σας κάρτες που εμφανίζονται στο e-Banking αποκτούν πλήρη δικαιώματα (χρέωσης, πίστωσης και ενημέρωσης).

manoulamou
02-08-19, 09:31
ΑΠΟΡΙΕΣ: (1) στις χρεωστικες τι ισχυει - (2) ποια η διαφορα απο πριν με τα ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ - (3) οι αλλες τραπεζες τι προσφερουν;
:hmm:

jap
02-08-19, 12:01
Για τις ανέπαφες κάρτες:

Hackers μπορούν υποκλέψουν ανέπαφα μεγαλύτερο ποσό από κάρτες Visa (https://techblog.gr/internet/hackers-mporoyn-ypoklepsoyn-anepafa-megalytero-poso-apo-kartes-visa/?fbclid=IwAR1mYPI4m2ywwEwsMuwQbzsXH2TrkO55MPRqhfbd7oHmNq8YZNuNWjO4uRE)

Exclusive: Hack Breaks Your Visa Card’s Contactless Limit For Big Frauds (https://www.forbes.com/sites/thomasbrewster/2019/07/29/exclusive-hackers-can-break-your-credit-cards-30-contactless-limit/#5faca1c341e1)

- - - Updated - - -


ΑΠΟΡΙΕΣ: (1) στις χρεωστικες τι ισχυει - (2) ποια η διαφορα απο πριν με τα ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ - (3) οι αλλες τραπεζες τι προσφερουν;
:hmm:

Αν κατάλαβα καλά μπορείς να βάζεις χέρι στο όριο της πιστωτικής, και να τα περνάς σαν κατάθεση στον λογαριασμό σου, όπως μπορούσες να κάνεις προ CC. Αλλά δεν βρήκα κάποια αναφορά σε χαλάρωση των CC - αν είναι κάτι τέτοιο θα πρέπει να το κάνουν όλες οι τράπεζες. Αυτό με τις χρεωστικές δεν γίνεται.

cool11
02-08-19, 12:22
Για τις ανέπαφες κάρτες:

Hackers μπορούν υποκλέψουν ανέπαφα μεγαλύτερο ποσό από κάρτες Visa (https://techblog.gr/internet/hackers-mporoyn-ypoklepsoyn-anepafa-megalytero-poso-apo-kartes-visa/?fbclid=IwAR1mYPI4m2ywwEwsMuwQbzsXH2TrkO55MPRqhfbd7oHmNq8YZNuNWjO4uRE)

Για το rfid προκειται;
Επειτα απο προηγουμενες συζητησεις μας εδω, ηδη παρηγγειλα και ηδη παρελαβα, μικρες 'αλουμινενιες' θηκουλες, που 'θωρακιζουν' την ανεπαφη κλοπη.
Εχει στο ebay σε τιμη χωμα.

KostakisK
02-08-19, 17:41
Παιδια εχω Εθνικη και εχω προβλημα οποτε θελω τα φωτα σας. Παω να πληρωσω την εφορια ηλεκτρονικα οπως και την NOVA και να κανω ανανεωση στο καρτοκινητο μου και με πεταει σε μια σελιδα της εθνικης για χρηση OTP δλδ κωδικου μιας χρησης, δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικη η εφαρμογη και μου το κανει αυτο αλλα εγω δεν ζητησα κατι τετοιο και αφου δεν το εχω ενεργοποιησει καταλαβαινετε πως η συναλλαγη αποριπτεται, παω να τα ενεργοποιησω και στις 2 χρεωστικες που εχω, μια mastercard και μια Visa και στις 2 ερχεται ο κωδικος επιβεβαιωσης στο κινητο, τον εισαγω για να ολοκληρωθει η πληρωμη και μου βγαζει σφαλμα, ο λογαριασμος να εχει ενα αρκετα ικανοποιητικο υπολοιπο και να μην μπορω να κανω αγορες και πληρωμες!! Σας εχει τυχει μηπως βρω και εγω λυση?

- - - Updated - - -

Με συγχωρειτε σας μπερδεψα, ενω ειχα ενεργποιησει αργοτερα την υπηρεσια κωδικου μιας χρησης ξαναπροσπαθω με την διαδικασια που επιβαλλεται και μου μπλοκαρει την συναλλαγη μου λεει σφαλμα

ariadgr
02-08-19, 18:02
Παιδια εχω Εθνικη και εχω προβλημα οποτε θελω τα φωτα σας. Παω να πληρωσω την εφορια ηλεκτρονικα οπως και την NOVA και να κανω ανανεωση στο καρτοκινητο μου και με πεταει σε μια σελιδα της εθνικης για χρηση OTP δλδ κωδικου μιας χρησης, δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικη η εφαρμογη και μου το κανει αυτο αλλα εγω δεν ζητησα κατι τετοιο και αφου δεν το εχω ενεργοποιησει καταλαβαινετε πως η συναλλαγη αποριπτεται, παω να τα ενεργοποιησω και στις 2 χρεωστικες που εχω, μια mastercard και μια Visa και στις 2 ερχεται ο κωδικος επιβεβαιωσης στο κινητο, τον εισαγω για να ολοκληρωθει η πληρωμη και μου βγαζει σφαλμα, ο λογαριασμος να εχει ενα αρκετα ικανοποιητικο υπολοιπο και να μην μπορω να κανω αγορες και πληρωμες!! Σας εχει τυχει μηπως βρω και εγω λυση?

- - - Updated - - -

Με συγχωρειτε σας μπερδεψα, ενω ειχα ενεργποιησει αργοτερα την υπηρεσια κωδικου μιας χρησης ξαναπροσπαθω με την διαδικασια που επιβαλλεται και μου μπλοκαρει την συναλλαγη μου λεει σφαλμα

Η εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής απαντά στο 210-4848484

user2163
02-08-19, 18:02
Παιδια εχω Εθνικη και εχω προβλημα οποτε θελω τα φωτα σας. Παω να πληρωσω την εφορια ηλεκτρονικα οπως και την NOVA και να κανω ανανεωση στο καρτοκινητο μου και με πεταει σε μια σελιδα της εθνικης για χρηση OTP δλδ κωδικου μιας χρησης, δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικη η εφαρμογη και μου το κανει αυτο αλλα εγω δεν ζητησα κατι τετοιο και αφου δεν το εχω ενεργοποιησει καταλαβαινετε πως η συναλλαγη αποριπτεται, παω να τα ενεργοποιησω και στις 2 χρεωστικες που εχω, μια mastercard και μια Visa και στις 2 ερχεται ο κωδικος επιβεβαιωσης στο κινητο, τον εισαγω για να ολοκληρωθει η πληρωμη και μου βγαζει σφαλμα, ο λογαριασμος να εχει ενα αρκετα ικανοποιητικο υπολοιπο και να μην μπορω να κανω αγορες και πληρωμες!! Σας εχει τυχει μηπως βρω και εγω λυση?

- - - Updated - - -

Με συγχωρειτε σας μπερδεψα, ενω ειχα ενεργποιησει αργοτερα την υπηρεσια κωδικου μιας χρησης ξαναπροσπαθω με την διαδικασια που επιβαλλεται και μου μπλοκαρει την συναλλαγη μου λεει σφαλμα

Ενδεχομένως να ακουστεί τετριμμένο αυτό αλλά με την Εθνική επικοινώνησες στο 2104848484;
EDIT:Μάζι το γράψαμε με το φίλο από πάνω.:p:rofl:

KostakisK
02-08-19, 19:00
Ναι και μου ειπαν θα το κοιταξουν............δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει εχει γινει επανελλημενες φορες και ακομα να το φτιαξουν με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω καμια ηλεκτρονικη συναλλαγη παρα μονο εαν η εταιρεια που θελω να πληρωσω ειναι στο ibank μεσα αλλα ρωτησα μηπως εχει τυχει σε καποιον και υπαρχει καποια προσωρινη λυση

sdikr
02-08-19, 20:30
Παιδια εχω Εθνικη και εχω προβλημα οποτε θελω τα φωτα σας. Παω να πληρωσω την εφορια ηλεκτρονικα οπως και την NOVA και να κανω ανανεωση στο καρτοκινητο μου και με πεταει σε μια σελιδα της εθνικης για χρηση OTP δλδ κωδικου μιας χρησης, δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικη η εφαρμογη και μου το κανει αυτο αλλα εγω δεν ζητησα κατι τετοιο και αφου δεν το εχω ενεργοποιησει καταλαβαινετε πως η συναλλαγη αποριπτεται, παω να τα ενεργοποιησω και στις 2 χρεωστικες που εχω, μια mastercard και μια Visa και στις 2 ερχεται ο κωδικος επιβεβαιωσης στο κινητο, τον εισαγω για να ολοκληρωθει η πληρωμη και μου βγαζει σφαλμα, ο λογαριασμος να εχει ενα αρκετα ικανοποιητικο υπολοιπο και να μην μπορω να κανω αγορες και πληρωμες!! Σας εχει τυχει μηπως βρω και εγω λυση?

- - - Updated - - -

Με συγχωρειτε σας μπερδεψα, ενω ειχα ενεργποιησει αργοτερα την υπηρεσια κωδικου μιας χρησης ξαναπροσπαθω με την διαδικασια που επιβαλλεται και μου μπλοκαρει την συναλλαγη μου λεει σφαλμα

Αν σου έρχεται κωδικός στο κινητό θα έλεγα να δοκιμάσεις και απο άλλον browser.
Αλλιώς μόνο με την Εθνική, υποθέτω έχεις μόνο έναν λογαριασμό στην εθνική, αν έχεις παραπάνω υπάρχει περίπτωση να είναι άλλος λογαριασμός σαν 1ος απο αυτόν που έχει τα λεφτά.

KostakisK
02-08-19, 22:50
Αν σου έρχεται κωδικός στο κινητό θα έλεγα να δοκιμάσεις και απο άλλον browser.
Αλλιώς μόνο με την Εθνική, υποθέτω έχεις μόνο έναν λογαριασμό στην εθνική, αν έχεις παραπάνω υπάρχει περίπτωση να είναι άλλος λογαριασμός σαν 1ος απο αυτόν που έχει τα λεφτά.

οχι στο ονομα μου υπαρχει μονο ενας αλλα εχω δοκιμασει απο firefox σε windows 10 και απο το κινητο σε chrome τα ιδια ακριβως

manoulamou
03-08-19, 08:37
Ναι και μου ειπαν θα το κοιταξουν............δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει εχει γινει επανελλημενες φορες και ακομα να το φτιαξουν με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω καμια ηλεκτρονικη συναλλαγη παρα μονο εαν η εταιρεια που θελω να πληρωσω ειναι στο ibank μεσα αλλα ρωτησα μηπως εχει τυχει σε καποιον και υπαρχει καποια προσωρινη λυση
Τι εννοεις να ειναι η εταιρεια μεσα στο ibank?
Επισης πιο πανω εγραφες για ΔΥΟ χρεωστικες...
:hmm:

spyridop
03-08-19, 08:55
Σχετικά με την αντικατάσταση καρτών American Express εκδόσεως Alpha Bank, εμένα μου έστειλαν Mastercard, αλλά έχω συναντήσει πολύ κόσμο που πήρε Diners. Ξέρει κανείς με ποιό κριτήριο έγινε η επιλογή της κάρτας αντικατάστασης;:hmm:

spartak
03-08-19, 09:43
Σχετικά με την αντικατάσταση καρτών American Express εκδόσεως Alpha Bank, εμένα μου έστειλαν Mastercard, αλλά έχω συναντήσει πολύ κόσμο που πήρε Diners. Ξέρει κανείς με ποιό κριτήριο έγινε η επιλογή της κάρτας αντικατάστασης;:hmm:

Ρώτησες στην alpha bank για ποιο λόγο έγινε;

thourios
03-08-19, 10:38
Προώθηση μάλλον της Diners.
Έχω και τις δύο. Από παλιά ως πελάτης citibank χωρίς συνδρομή. Αν μπουν συνδρομές. Άντε γειά.

KostakisK
03-08-19, 15:36
Τι εννοεις να ειναι η εταιρεια μεσα στο ibank?
Επισης πιο πανω εγραφες για ΔΥΟ χρεωστικες...
:hmm:

Η εθνικη εχει κατηγορια στο ibank για πληρωμες οπως εφορια λογαριασμους ρευματος κλπ,οποτε πας στις εταιρειες τις οποιες τις εχει κατηγοριοποιημενες οπως υδρευση ενεργεια ΔΟΥ κλπ εισαγεις τον κωδικο πληρωμης και κανει πληρωμη, το θεμα ειναι οτι τα 10000000 eshop που υπαρχουν η εθνικη δεν τα εχει στην εφαρμογη της,εγω δεν μπορω να κανω ανανεωση καρτοκινητου στο συστημα της εθνικης παρα μονο να πληρωσω συμβολαια αν υπαρχουν, ηλεκτρονικες πληρωμες δεν μπορουν να γινουν γτ εξηγησα στο προβλημα παραπανω, και ναι υπαρχει μια mastercard και μια Visa χρεωστικες συνδεδεμενες με τον ιδιο λογαριασμο εκ των οποιων την μια την εχω εφεδρικη μην ληξει η πρωτη και δεν το καταλαβω μην μπλοκαρει κλπ κλπ. Εχοντας χρησιμοποιησει και τις 2 για πληρωμες σε eshop σε ανανεωσεις που δεν μπορω να κανω στο ebanking της εθνικης αλλα κατευθειαν απο το site του παροχου η του eshop μου βγαζει αυτο που σας εγραψα και απαντηση στην εθνικη ε....θα το κοιταξουμε

pluss
04-08-19, 19:21
Σχετικά με την αντικατάσταση καρτών American Express εκδόσεως Alpha Bank, εμένα μου έστειλαν Mastercard, αλλά έχω συναντήσει πολύ κόσμο που πήρε Diners. Ξέρει κανείς με ποιό κριτήριο έγινε η επιλογή της κάρτας αντικατάστασης;:hmm:
Ποιες κάρτες American Express είχαν; Γιατί βάσει όσων διαβάζω, όσοι έλαβαν Diners είχαν είτε την Dynamic American Express είτε τη Vodafone American Express, ενώ την μεγάλη πλειοψηφία όσων είχαν άλλες κάρτες American Express τους πήγαν σε κάρτες Mastercard.

spyridop
04-08-19, 20:33
Ποιες κάρτες American Express είχαν; Γιατί βάσει όσων διαβάζω, όσοι έλαβαν Diners είχαν είτε την Dynamic American Express είτε τη Vodafone American Express, ενώ την μεγάλη πλειοψηφία όσων είχαν άλλες κάρτες American Express τους πήγαν σε κάρτες Mastercard.
Εγώ πάντως που πήρα MasterCard είχα την κλασική, πράσινη, "σκέτη" American Express...

nemesis1
05-08-19, 19:03
Εγώ πάντως που πήρα MasterCard είχα την κλασική, πράσινη, "σκέτη" American Express...

+1 κι έμενα το ίδιο (Πιστωτική)

badweed
06-08-19, 16:09
λιγο off topic η απορια μου

προσεξα οτι εχουν βαλει ΑΤΜ που δεχονται απευθειας χαρτονομισματα αντι για φακελο .
ξερετε αν αυτα τα μηχανηματα , δινουν ρεστα ;
αν θελω δηλαδη να καταθεσω τα 30 ευρω απο ενα 50αρικο που εχω, και πατησω τον αριθμο 30 αντι για 50 που αναγνωσε το μηχανημα απο το χαρτονομισμα , θα μου επιστρεψει τα 20 ευρω ;

jkoukos
06-08-19, 16:16
Όχι δεν δίνουν ρέστα. Η λειτουργία είναι ακριβώς η ίδια με τα άλλα ΑΤΜ με μόνη διαφορά ότι με την κατάθεση γίνεται άμεσα διαθέσιμο το ποσό προς χρήση.

badweed
06-08-19, 16:19
σε ευχαριστω jkoykos ,
και για την αμεση απαντηση

Godian
06-08-19, 17:16
Τον μόνο κακό με ταμηχανήματα χωρίς φάκελο είναι που δε παίρνουν χαρτονόμισμα σκισμένα η με ζελοτειπ η πλυμένα στο πλυντήριο. Χρόνια τώρα εγώ εκεί τα αλλάζω στην alpha Bank που έχει τέτοια μηχανήματα(με φάκελο)

goku
06-08-19, 17:24
λιγο off topic η απορια μου

προσεξα οτι εχουν βαλει ΑΤΜ που δεχονται απευθειας χαρτονομισματα αντι για φακελο .
ξερετε αν αυτα τα μηχανηματα , δινουν ρεστα ;
αν θελω δηλαδη να καταθεσω τα 30 ευρω απο ενα 50αρικο που εχω, και πατησω τον αριθμο 30 αντι για 50 που αναγνωσε το μηχανημα απο το χαρτονομισμα , θα μου επιστρεψει τα 20 ευρω ;

Γιατί δεν βγάζεις τα 20 ευρώ εκ των υστέρων; Να κάνεις δηλαδή κανονικά ανάληψη χρημάτων.

KostakisK
06-08-19, 18:26
Γιατί δεν βγάζεις τα 20 ευρώ εκ των υστέρων; Να κάνεις δηλαδή κανονικά ανάληψη χρημάτων.

Αυτό ακριβώς κάνω και εγώ, δεν θέλω να βάλω 50 αλλά 30 και δεν έχω 30 ε κάνω μια κατάθεση 50 και τραβάω 20

mzaf
06-08-19, 18:38
λιγο off topic η απορια μου

προσεξα οτι εχουν βαλει ΑΤΜ που δεχονται απευθειας χαρτονομισματα αντι για φακελο .
ξερετε αν αυτα τα μηχανηματα , δινουν ρεστα ;
αν θελω δηλαδη να καταθεσω τα 30 ευρω απο ενα 50αρικο που εχω, και πατησω τον αριθμο 30 αντι για 50 που αναγνωσε το μηχανημα απο το χαρτονομισμα , θα μου επιστρεψει τα 20 ευρω ;

Σε ποια τράπεζα αναφέρεσαι;

badweed
06-08-19, 20:14
Γιατί δεν βγάζεις τα 20 ευρώ εκ των υστέρων; Να κάνεις δηλαδή κανονικά ανάληψη χρημάτων.
δεν μου εκοψε να το κανω , ευχαριστω για την προταση , πολυ χρησιμη ιδεα .

Σε ποια τράπεζα αναφέρεσαι;

στην αλφα ζονγκ (bank :p )

Manolis_karas
06-08-19, 20:27
Ποιες κάρτες American Express είχαν; Γιατί βάσει όσων διαβάζω, όσοι έλαβαν Diners είχαν είτε την Dynamic American Express είτε τη Vodafone American Express, ενώ την μεγάλη πλειοψηφία όσων είχαν άλλες κάρτες American Express τους πήγαν σε κάρτες Mastercard.

Το πιθανότερο η Dynamic American Express κ.α. με μεγάλες προσφορές άλλαξαν με Diners και απλές American Express σε χρυσές Mastercard με ετήσια συνδρομή.

KostakisK
07-08-19, 10:43
Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν έχει κάποιος Πειραιώς μπορεί να μου πει αν έχει αντιμετώπισει πρόβλημα με overlay στην εφαρμογή τους?

manoulamou
09-08-19, 11:40
Σαν βγεις στον πηγαιμο για ψωνια... με προσωπικη παρουσια στα καταστηματα... υποθετικα μιλωντας ΕΣΤΩ οτι χανεις την ΚΑΡΤΑ ή/και σου κλεβουν την τσαντα.
Πώς ακριβως δηλωνεις την ΑΠΩΛΕΙΑ της debit Mastercard πχ στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ- τι στοιχεια ζητανε απο τηλεφωνου για να την ακυρωσουν;
:hmm:

thourios
09-08-19, 12:22
Ζητάνε μέχρι και ΑΦΜ ΑΜΚΑ διεύθυνση κατοικίας για ταυτοποίηση. Σχεδόν τα πάντα. Μου έχει συμβεί.
Ακόμα και άμα έχεις pin για phonebanking

Chingachgook
09-08-19, 12:23
Σαν βγεις στον πηγαιμο για ψωνια... με προσωπικη παρουσια στα καταστηματα... υποθετικα μιλωντας ΕΣΤΩ οτι χανεις την ΚΑΡΤΑ ή/και σου κλεβουν την τσαντα.
Πώς ακριβως δηλωνεις την ΑΠΩΛΕΙΑ της debit Mastercard πχ στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ- τι στοιχεια ζητανε απο τηλεφωνου για να την ακυρωσουν;
:hmm:

Σε περίπτωση απώλειας, ή κλοπής, ακόμη χειρότερα, δε θα ζητήσουν την Άρτα και τα Γιάννενα. Οποιοδήποτε στοιχείο ταυτοποίησης (ΑΔΤ, ΑΦΜ), πλήρες ονομ/μο, διεύθυνση είναι αρκετά.

manoulamou
09-08-19, 18:18
Αποκλειεται οντως να ζητανε την... Αρτα και τα Γιαννενα...
Υποτιθεται πρεπει να διευκολυνουν εναν πελατη σε απογνωση, ωστε να εξασφαλισει το συμφερον του το ταχυτερο δυνατον!
Εχει καποιος προβει στην συγκεκριμενη διαδικασια, ωστε να ξερουμε με ακριβεια;
:(

thourios
09-08-19, 18:24
Έχω προβεί εγώ. Με ρώτησαν όπως είπα και παραπάνω.

chrismasgr
09-08-19, 18:24
Εγώ έχω εμπειρία .Οχι όμως από εθνική . Alpha bank και Eurobank . Ήταν την ημέρα του σεισμού στην Αττική . Στην alpha bank δήλωσα την απώλεια από το web banking της και της Euronank έστειλα μήνυμα επίσης από το web banking της . Και στις δυο περιπτώσεις δεν μου ζητήθηκε ΑΤΜ ή αριθμό ταυτότητα .

thourios
09-08-19, 18:30
Αφού μπήκες από το web banking είναι διαφορετική περίπτωση.
Ρωτάνε διάφορα επειδή κάποιος μπορεί να έχει και άλλα προσωπικά έγγραφα μαζί με την κάρτα.
Στο μεταξύ αν δηλωθεί η κάρτα ως απολεσθήσαη ή κλεμμένη ενέργεια δεν ανακαλείται.
Πάντως όπως καινά έχει την ακυρώνουν.

chrismasgr
09-08-19, 18:46
Ναι αλλά mobile web banking . Ειδικά στην Eurobank νομίζω ότι είναι εύκολο να ακυρώσεις κάρτα και στο δρόμο αν είσαι.

manoulamou
09-08-19, 19:16
Σαββατο εισαι στο δρομο και δεν εχεις ζμαρτφον, πώς θα τα θυμασαι ολα αυτα, ειλικρινα τωρα!
Αμα εισαι κοντα στο σπιτι σου ή εχεις mobile - phone banking ειναι ευκολη περιπτωση...
:(

thourios
09-08-19, 19:29
Δεν είναι τόσο δύσκολο πάντως. Είχα δουλέψει σε phone banking πριν 20 χρόνια. Βέβαια αλλάζουν τα πράγματα. Δεν υπήρχε ίντερνετ κτλ.
Τότε κάποια ΑΤΜ είχαν και τηλέφωνα.
Θυμάμαι μια ερώτηση που κάναμε ήταν σε πποιό κατάστημα ανοίξατε τον λογαριασμό ή παραλάβετε την κάρτα.
Πολύ σημαντικό ήταν αν δήλωνε ο πελάτης απώλεια ή κλοπή. Ήταν διαφορετικές οι ενέργειες.

jap
09-08-19, 20:03
Σαββατο εισαι στο δρομο και δεν εχεις ζμαρτφον, πώς θα τα θυμασαι ολα αυτα, ειλικρινα τωρα!
Αμα εισαι κοντα στο σπιτι σου ή εχεις mobile - phone banking ειναι ευκολη περιπτωση...
:(

Κάθε κάρτα έχει στην πίσω μεριά ένα τηλέφωνο για να δηλώσεις απώλεια. Αυτούς τους αριθμούς τηλεφώνου ένα τατουάζ στον πήχη του δεξιού χεριού.

Στο αριστερό που είναι και της καρδιάς βάζει η νέα γενιά το όνομα του αμόρε, μην μπερδευόμαστε κιόλας.

minas
09-08-19, 21:24
Δεν είναι καθόλου απαιτητικοί σε περίπτωση απώλειας. Ούτως ή άλλως η κλήση καταγράφεται, κάνουν μία τυπική ταυτοποίηση με όσα στοιχεία έχει διαθέσιμα ο πελάτης. Αν δεν θυμάται πού μένει και πότε γεννήθηκε, αλλάζει το πράμα :).

sdikr
09-08-19, 21:46
Σαββατο εισαι στο δρομο και δεν εχεις ζμαρτφον, πώς θα τα θυμασαι ολα αυτα, ειλικρινα τωρα!
Αμα εισαι κοντα στο σπιτι σου ή εχεις mobile - phone banking ειναι ευκολη περιπτωση...
:(

Και Κυριακή ναν είναι δεν υπάρχει θέμα, αν δεν θυμάσαι απο έξω την ταυτότητα ή κάποια απο αυτά που θα σε ρωτήσουν για να δούνε πως είσαι εσύ είναι άλλο θέμα.

Αν έχεις 1000 ευρώ στο πορτοφόλι τα έχασες, αν έχεις 1000 ευρώ στον λογαριασμό σου όχι

manoulamou
10-08-19, 09:55
Πού τετοια τυχη... Προσωπικα ακομη και προ μνημονιων ποτέ δεν κουβαλουσα σε μετρητα πανω απο 100- ευρω. Στους λογαριασμους αρχες μηνα με εξοφλημενη εφορια + δεκο, ισως μαλλον μπορει να υπαρχουν μεχρι 300- και ειδικα ο πρωτευων συνδεδεμενος με την καρτα εχει συνηθως κατι λιγα cents.
:p
Απλα ειχα βγει για μερικα ψωνια, που απαιτουσαν φυσικη παρουσια και μου γεννηθηκε η απορια, παρατηρωντας την ελλειψη στοιχειωδους προσοχης καποιων αλλων.

chrismasgr
11-08-19, 19:31
Ναι , έγραψα για την εμπειρεία μου . Είναι εύκολο να θυμάσαι τα τηλέφωνα των τραπεζών . Τι κάνεις όμως αν έχει γίνει σεισμός όπως στην περίπτωση μου ανακαλύπτεις ότι έχεις χάσει δύο κάρτες και δεν υπάρχει στο τηλεφωνικό κέντρο των τραπεζών κανένας να σε εξυπηρετήσει για δύο ημέρες . Το ρισκάρεις μέχρι να τους βρεις στο τηλέφωνο ;

sdikr
11-08-19, 19:36
Θα μπορεί δηλαδή η τράπεζα να έχει ενεργό το σύστημα της ώστε να δέχεται χρεώσεις στην κάρτα που περνάνε απο τα ίδια κυκλώματα με την τηλεφωνία αλλά δεν θα μπορεί να έχει τηλέφωνα.

Τον Μητσοτάκη τι τον έχεις;

Σίγουρα θα υπάρχουν περιπτώσεις που εκείνη την στιγμή δεν θα μπορείς να επικοινωνήσεις, αλλά συνήθως ο τελικός χρήστης είναι καλυμμένος, στις χρεώσεις με την κάρτα την ευθύνη την έχει το κατάστημα που θα δεχτεί να χρεώσει την κάρτα.

bxenos
11-08-19, 20:12
Αν καποιος φοβάται τοσο πολυ την κλοπη καρτας και αδυναμία ειδοποίησης της τραπεζας, ας ξυσει το ccv απο πισω ωστε να μην γινονται αγορες online και ας ακυρωσει/χακαρει τις ανεπαφες. Οποτε χωρις πιν δεν θα γινεται χρεωση

runner70
11-08-19, 22:10
Στο e-banking της Πειραιως γραφει:

Η εφαρμογή της νέας Ευρωπαϊκής Οδηγίας (PSD2) για τις υπηρεσίες πληρωμών, με ισχύ από 14/09/2019, αλλάζει τον τρόπο που θα ολοκληρώνετε τις συναλλαγές σας με χρεωστικές, πιστωτικές και προπληρωμένες κάρτες.

Συγκεκριμένα, σας ενημερώνουμε ότι :​

οι ανέπαφες (contactless) συναλλαγές, χωρίς να απαιτείται καταχώρηση κωδικού PIN, σε τερματικά (POS) θα πραγματοποιούνται με σωρευτικό όριο τα €150.
οι online αγορές (e-commerce συναλλαγές) θα πραγματοποιούνται με ισχυρή ταυτοποίηση του πελάτη (SCA), κατά τη διάρκεια της συναλλαγής.

​​​​​Ενημερωθείτε αναλυτικά στο www.piraeusbank.gr​​ ​

Τι εννοει ο ποιητης με το σωρευτικο όριο; Οτι αλλαζει το οριο απο τα 25€, που ισχυει σημερα για την καταχωρήση pin, στα 150€;:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.