PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 [131] 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

bxenos
26-08-19, 10:03
Παντως και εγω που χρησιμοποιω συχνα και το πορτοφόλι ειναι στην κ@λοτσεπη, εχω τις καρτες σπασμένες μερμερλογωικως, λογω της πιεσης (alpha, πειραιως) με σελοτειπ που δεν σταματουν να δουλεύουν μεχρι ληξης. Η μαγνητική λωρίδα ειναι αχρηστη στα τωρινα pos. Το τσιπακι πρεπει να λειτουργει για να ειναι αποδεκτη. Τις ανεπαφες τις χαλαω μονος μου απο την παραλαβη των καρτων απο παραξενιά.
Αν θελετε να ελέγξετε τη λειτουργικότητα chip και ανεπαφου, εχει δωρεαν εφαρμογες για android που χρησιμοποιουν nfc για προβολη στοιχείων

jap
26-08-19, 11:32
Το ότι φθείρεται η κάρτα Α και όχι η κάρτα Β δεν σημαίνει ότι η Α είναι χειρότερη τράπεζα (!!!). Σημαίνει ότι χρησιμοποιούμε περισσότερο την κάρτα Α ή ότι την έχουμε σε μέρος στο πορτοφόλι που δέχεται συμπίεση ή ότι την κυκλοφορούμε στην κωλότσεπη και δέχεται υγρασίες και καταπόνηση κάθε που καθόμαστε.

Αυτό με τις σπασμένες το είχα παλιά που ήταν απλά κάρτες για τα ΑΤΜ και δεν τις άλλαζαν ακόμα κι αν είχε περάσει η ημερομηνία λήξης, τώρα που είναι κάθε κάρτα για 2ετία/3ετία δεν μου έχει τύχει, μόνο να ξεβάψουν οι μη ανάγλυφες, σιγά το κακό.

Με τίποτα δεν θα επέλεγα τράπεζα με αυτό το κριτήριο, βέβαια άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, κάποιοι μπορεί να επιλέγουν ακόμα και με βάση τα χρώματα κάθε τράπεζας και τις ποδοσφαιρικές προτιμήσεις.

minas
26-08-19, 12:27
Το ότι φθείρεται η κάρτα Α και όχι η κάρτα Β δεν σημαίνει ότι η Α είναι χειρότερη τράπεζα (!!!). Σημαίνει ότι χρησιμοποιούμε περισσότερο την κάρτα Α ή ότι την έχουμε σε μέρος στο πορτοφόλι που δέχεται συμπίεση ή ότι την κυκλοφορούμε στην κωλότσεπη και δέχεται υγρασίες και καταπόνηση κάθε που καθόμαστε.

Αυτό με τις σπασμένες το είχα παλιά που ήταν απλά κάρτες για τα ΑΤΜ και δεν τις άλλαζαν ακόμα κι αν είχε περάσει η ημερομηνία λήξης, τώρα που είναι κάθε κάρτα για 2ετία/3ετία δεν μου έχει τύχει, μόνο να ξεβάψουν οι μη ανάγλυφες, σιγά το κακό.

Με τίποτα δεν θα επέλεγα τράπεζα με αυτό το κριτήριο, βέβαια άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, κάποιοι μπορεί να επιλέγουν ακόμα και με βάση τα χρώματα κάθε τράπεζας και τις ποδοσφαιρικές προτιμήσεις.

Το τελευταίο δεν είναι αμελητέος λόγος, αφού υπάρχουν "οπαδικές" κάρτες με προνόμια για προϊόντα και εισιτήρια ομάδων :)
Πάντως οι κάρτες σχεδόν όλων των Ελληνικών τραπεζών κατασκευάζονται από το ίδιο μαλακό πλαστικό και τυπώνονται με τα ίδια μελάνια, επομένως δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά σε μηχανικές αντοχές.
Μία ανάγλυφη είναι πάντα προτιμότερη από επίπεδη, αλλά πολύ δύσκολα θα αποτελούσε για εμένα κριτήριο επιλογής τράπεζας. Επίσης σε αυτές ξεβάφουν πρώτα τα ανάγλυφα γράμματα...

Για την αρχική ερώτηση, η Πειραιώς έχει αρκετά εκτενές δίκτυο καταστημάτων, καλές ηλεκτρονικές και τηλεφωνικές υπηρεσίες και πλήρη τραπεζικά προϊόντα. Εάν σας ενδιαφέρουν οι υπηρεσίες επιβράβευσης, τα yellows είναι αξιοπρεπή - ούτε το καλύτερο, ούτε το χειρότερο.

manoulamou
26-08-19, 13:25
Η δικη μου Debit Mastercard της Εθνικης ποτέ δεν ειχε προβλημα με τις συναλλαγες - αναληψεις και σταματησε να φθειρεται απο τοτε που εβαλα ibank... :whistle:
ΦΥΣΙΚΑ δεν αποδεικνυει την φερεγγυοτητα, την εξελιξιμοτητα ή την κοινωνικη ευαισθησια μιας τραπεζας ουτε η ποιοτητα των καρτων της ουτε τα κρουσματα μη εξυπηρετησης μεσω ΑΤΜ...
Οσο για την καταργηση καταστηματων ειναι καθαρα θεμα κοστους ενιοτε και μαρκετινκ. Σαφως οποια εχει πολυ μεγαλυτερο δικτυο σε καποιους φαινεται οτι κλεινει περισσοτερα απο οσα μια με πολυ λιγοτερα!

- - - Updated - - -

Ποσο κοστιζει η εκδοση της νεας χρεωστικης καρτας απο την ΕΘΝΙΚΗ και ποσον χρονο περιπου κανουν να στειλουν την καινουργια?
:hmm:

KostakisK
26-08-19, 14:17
Η δικη μου Debit Mastercard της Εθνικης ποτέ δεν ειχε προβλημα με τις συναλλαγες - αναληψεις και σταματησε να φθειρεται απο τοτε που εβαλα ibank... :whistle:
ΦΥΣΙΚΑ δεν αποδεικνυει την φερεγγυοτητα, την εξελιξιμοτητα ή την κοινωνικη ευαισθησια μιας τραπεζας ουτε η ποιοτητα των καρτων της ουτε τα κρουσματα μη εξυπηρετησης μεσω ΑΤΜ...
Οσο για την καταργηση καταστηματων ειναι καθαρα θεμα κοστους ενιοτε και μαρκετινκ. Σαφως οποια εχει πολυ μεγαλυτερο δικτυο σε καποιους φαινεται οτι κλεινει περισσοτερα απο οσα μια με πολυ λιγοτερα!

- - - Updated - - -

Ποσο κοστιζει η εκδοση της νεας χρεωστικης καρτας απο την ΕΘΝΙΚΗ και ποσον χρονο περιπου κανουν να στειλουν την καινουργια?
:hmm:

αν ειναι η πρωτη φορα που εκδιδεις καρτα διαφορετικης τεχνολογιας, πχ εχεις mastercard και εκδιδεις προσθετη VISA δεν πληρωνεις τπτ,εαν κανεις επανεκδοση ειναι 5 ευρω

- - - Updated - - -

Και για μενα η εθνικη ειναι η πιο φθηνη

manoulamou
26-08-19, 15:15
Επανεκδοση θα ειναι ετσι κι αλλιως...
ΑΠΟΡΙΑ γιατι βγαζουν πλεον contactless καρτες και ποια τα πραγματικα ΜΕΙΟΝ τους εναντι των παλιων συμβατικων, που ζητουν παντα PIN;

Free_willie
31-08-19, 22:21
Νομιζω οτι το μόνο μείον ειναι απο πλευρα ασφαλειασ μεχρι το ποσο των 30 ευρω. Σε περιπτωση που καποιοσ στη κλεωει θα μπορει να χρησιμοποιησει το κοντκτλεσ. Απο την αλλη ειναι η ευκολια που σου παρέχει

spiderman
03-09-19, 00:13
Προσπαθώ να κάνω μια αγορά εισιτηρίων από το το viva.gr και διαβάζω το παρακάτω στους όρους:

Σε περίπτωση που ο Χρήστης επιλέξει την εξ αρχής εκκίνηση μιας συναλλαγής για αγορά υπηρεσιών που διατίθενται από το VIVA ή/και απλώς την ολοκλήρωση της συναλλαγής με εξόφληση μέσω Παρόχου Υπηρεσιών Πληρωμών του Ν . 3862/2010 (συμπεριλαμβανομένων Τραπεζών, Ιδρυμάτων Ηλεκτρονικού Χρήματος, αλλά και φυσικών σημείων πώλησης/καταστημάτων που λειτουργούν ως Αντιπρόσωποι Ιδρυμάτων Ηλεκτρονικού Χρήματος, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 3862/2010), οι εν λόγω Πάροχοι δύνανται να χρεώνουν το Χρήστη/Πληρωτή με έξοδα συναλλαγής, σύμφωνα με την εκάστοτε εμπορική τους πολιτική, ανεξαρτήτως του μέσου ή τρόπου πληρωμής που θα επιλέξει ο Χρήστης (δηλαδή μετρητά ή με κάρτα ή μέσω των Τραπεζών που συμμετέχουν στην υπηρεσία DIAS DEBIT υποστηρίζοντας πληρωμές μέσω Ταμείου, Internet Banking, Phone Banking και ΑΤΜ.) Πλην των Τραπεζών, οι υπόλοιποι Πάροχοι Υπηρεσιών Πληρωμών εφαρμόζουν κατά κανόνα έξοδα συναλλαγής €1,00/ συναλλαγή.


Επειδή δεν το έχω ψάξει παραπάνω (και πριν το ψάξω), μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει την Viva τι σημαίνουν οι παραπάνω χρεώσεις, αν προβλέπονται και πως αποτυπώνονται στην "απόδειξη";

Επίσης, μια χρέωση υπηρεσίας που βάζει η Viva όταν πληρώνεις με πιστωτική κάρτα, ενώ όταν χρησιμοποιείς το wallet της δεν τη βάζει, προβλέπεται;

Διαβάζω και τα διάφορα reviews στο internet και έχω τρομάξει!

thourios
03-09-19, 00:40
Μακριά και αλάργα. Mε αυτά που μας έκανε στο Voip ούτε που θέλω να την ξανά ακούσω.
Δες εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/860586-Viva-Telephony-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-(-300-%CE%B1%CF%8D%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7!-%CE%A0%CE%AC%CE%BD%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AC)

Free_willie
04-09-19, 01:20
ναι με χρηση Αpple Pay :p

Godian
04-09-19, 15:05
Προσπαθώ να κάνω μια αγορά εισιτηρίων από το το viva.gr και διαβάζω το παρακάτω στους όρους:


Επειδή δεν το έχω ψάξει παραπάνω (και πριν το ψάξω), μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει την Viva τι σημαίνουν οι παραπάνω χρεώσεις, αν προβλέπονται και πως αποτυπώνονται στην "απόδειξη";

Επίσης, μια χρέωση υπηρεσίας που βάζει η Viva όταν πληρώνεις με πιστωτική κάρτα, ενώ όταν χρησιμοποιείς το wallet της δεν τη βάζει, προβλέπεται;

Διαβάζω και τα διάφορα reviews στο internet και έχω τρομάξει!

Εγώ που πήρα εισιτήρια για παπακωνσταντινου μου χρέωσε νομίζω 1 και κάτι εμφάνιζε σαν προμήθεια συναλλαγής ξεχωριστά

narsis
04-09-19, 22:47
Όσες φορές τα τελευταία 1-2 χρόνια πήρα εισητήρια από viva είχε €1 προμήθεια. Για να το έχει φάτσα φόρα θα εινσι νόμιμο λεω, αλλά δεν το έψαξα κιόλας.

lak100
09-09-19, 00:07
στις 16/7 εκανα μια αγορα απο το ηλεκτρονικο καταστημα του γερμανου 310 ευρω σε 5 δοσεις των 61.92 ευρω ειναι να παρω -20% επιστροφη απο την eurobank στις 7/8 στελνω την αποδειξη αγορας που μου ζητησε η eurobank λογω του οτι εκανα αιτημα γιατι δεν ειχε πιστωθει η Επιστροφη ενα μηνα και ακομα το αιτημα μου ειναι σε επεξεργασια τι μπορω να κανω για να παρω μια απαντηση? Σε αλλους η επιστροφη εγινε σε 3 μερες

psolord
09-09-19, 20:36
Παω να πληρωσω λογαριασμο ΔΕΗ online (https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html), οπως κανω παντα, βαζω τα στοιχεια της καρτας και μου βγαζει αυτο,

206663

οταν πατησω ειτε sms ειτε emai, μου λεει να παω σε καταστημα. Πρωτη φορα το βγαζει αυτο.

Επειδη η καρτα ειναι του πατερα μου και πρεπει να τον τρεχω 10χλμ απο εδω που ειμαστε, ξερετε τι χαρτια πρεπει να παρω μαζι; Και τι καινουριο κολπο ειναι αυτο;

hemlock
09-09-19, 20:40
Χμ...Αν το έχω είναι, +1 level ασφαλείας η αποστολή στο κινητό (ίσως να είναι αυτό που έχει δηλωθεί για την αποστολή της κάρτας). Στο ταμείο δεν θέλουν πολλά, παρά μονάχα την ταυτότητά σου και τον λογαριασμό.
Ίσως αν δοκιμάσεις με άλλη τράπεζα να γλιτώσεις το πηγαινελα.

sdikr
09-09-19, 20:55
Παω να πληρωσω λογαριασμο ΔΕΗ online (https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html), οπως κανω παντα, βαζω τα στοιχεια της καρτας και μου βγαζει αυτο,

206663

οταν πατησω ειτε sms ειτε emai, μου λεει να παω σε καταστημα. Πρωτη φορα το βγαζει αυτο.

Επειδη η καρτα ειναι του πατερα μου και πρεπει να τον τρεχω 10χλμ απο εδω που ειμαστε, ξερετε τι χαρτια πρεπει να παρω μαζι; Και τι καινουριο κολπο ειναι αυτο;

έχει ebanking O μπαμπάς; αν ναι λογικά έχει δηλωμένο κάποιο κινητό για να παίρνει κωδικούς, αν δεν έχει πρέπει να πάει ο μπαμπάς με ταυτότητες και κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει πως το κινητό είναι δικό του, σε περίπτωση συμβολαίου ο λογαριασμός, σε περίπτωση καρτοκινητού βεβαίωση απο τον παρόχο.

minas
09-09-19, 21:12
Παω να πληρωσω λογαριασμο ΔΕΗ online (https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html), οπως κανω παντα, βαζω τα στοιχεια της καρτας και μου βγαζει αυτο,

206663

οταν πατησω ειτε sms ειτε emai, μου λεει να παω σε καταστημα. Πρωτη φορα το βγαζει αυτο.

Επειδη η καρτα ειναι του πατερα μου και πρεπει να τον τρεχω 10χλμ απο εδω που ειμαστε, ξερετε τι χαρτια πρεπει να παρω μαζι; Και τι καινουριο κολπο ειναι αυτο;

Πιθανότατα προετοιμάζουν την αλλαγή που θα ισχύσει από 14/09. Όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή, θα παίρνεις κανονικά SMS ή email με κωδικό, που θα τον βάζεις για να γίνει η συναλλαγή.

user2163
09-09-19, 21:14
Πιθανότατα προετοιμάζουν την αλλαγή που θα ισχύσει από 14/09. Όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή, θα παίρνεις κανονικά SMS ή email με κωδικό, που θα τον βάζεις για να γίνει η συναλλαγή.

όχι είναι αυτό που λέει ο sdikr αν έχει e-banking μέσα από το e-banking αλλιώς σε κατάστημα για τη νέα υπηρεσία 3D-secure.

psolord
09-09-19, 21:27
Ναι εχει ebanking ο μπαμπας. Τα ειχαμε φτιαξει περυσι. Απλα με βολευε ετσι η πληρωμη με την καρτα, πατ κιουτ. Επισης δε χρειαζοταν να εχω το κινητο του κοντα, γιατι πολλες φορες δεν ειμαστε μαζι.

Μεσα απο το ebanikng τι ακριβως θα κανω;

Ευχαριστω παιδες.

KostakisK
09-09-19, 21:29
Παω να πληρωσω λογαριασμο ΔΕΗ online (https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html), οπως κανω παντα, βαζω τα στοιχεια της καρτας και μου βγαζει αυτο,

206663

οταν πατησω ειτε sms ειτε emai, μου λεει να παω σε καταστημα. Πρωτη φορα το βγαζει αυτο.

Επειδη η καρτα ειναι του πατερα μου και πρεπει να τον τρεχω 10χλμ απο εδω που ειμαστε, ξερετε τι χαρτια πρεπει να παρω μαζι; Και τι καινουριο κολπο ειναι αυτο;

Ειναι αυτο για το οποιο μιλαγα και μου λεγατε πηγαινε σε καταστημα να στο λυσουν. Οδηγιες λοιπον για να ενεργοποιηθει μεσω ibank χωρις επισκεψη σε καταστημα. 1ον απο υπολογιστη μπαινουμε στο ebanking,2ον παταμε πανω στην καρτα μας ωστε να ανοιξει η καρτελα με τις κινησεις της, 3ον διπλα απο το απωλεια κλοπη που λεει εχει 3 τελιτσες,το παταμε και μας εμφανιζει τις ςπιλογες: εμφανιση CV2 και υπηρεσια ασφαλων συναλαγων εκει ενεργοποιεις την διαδικασια ετσι οπως σου λεει το συστημα και μετα δεν θα εχεις καθολου προβλημα,εγω μια το εκανα και δεν ξαναειχα θεμα

psolord
09-09-19, 21:36
Ω εισαι παιχτης. Θα το δοκιμασω! :oneup:

johnmegarythmos
11-09-19, 01:36
Μπορεί να απενεργοποιήσει κάποιος την ανέπαφη στην κάρτα; στην Εθνική π.χ.;

ναι γινεται στην πειραιως , καλεις την εξυπηρετηση πελατων και ζητας απενεργοποιηση του ανεπαφου.
στην εθνικη που ρωτησα δεν γινεται τωρα αλλα αναμενεται . επισης μου ειπανε οτι στη εθνικη βαλανε οτι εχει και στο internet banking της πειραιως την προσωρινη απενεργοποιηση χρεωστικης καρτας και την online ενημερωση στοιχειων.

τωρα που 14/9/19 θα γινει το ανεπαφο 150 ευρω απο 25 ευρω για μενα θα πρεπει να υπαρχει τροπος να απενεργοποιηθει σε ολες τις τραπεζες.

KostakisK
11-09-19, 07:50
ναι γινεται στην πειραιως , καλεις την εξυπηρετηση πελατων και ζητας απενεργοποιηση του ανεπαφου.
στην εθνικη που ρωτησα δεν γινεται τωρα αλλα αναμενεται . επισης μου ειπανε οτι στη εθνικη βαλανε οτι εχει και στο internet banking της πειραιως την προσωρινη απενεργοποιηση χρεωστικης καρτας και την online ενημερωση στοιχειων.

τωρα που 14/9/19 θα γινει το ανεπαφο 150 ευρω απο 25 ευρω για μενα θα πρεπει να υπαρχει τροπος να απενεργοποιηθει σε ολες τις τραπεζες.αυτο με την φραγη εχει γινει καιρο,τα εχει καιρο μεσα

nyannaco
11-09-19, 08:32
τωρα που 14/9/19 θα γινει το ανεπαφο 150 ευρω απο 25 ευρω για μενα θα πρεπει να υπαρχει τροπος να απενεργοποιηθει σε ολες τις τραπεζες.Μάλλον δεν το έχεις καταλάβει καλά. Το όριο ανά ανέπαφη συναλλαγή χωρίς PIN παραμένει €25. Αυτό που αλλάζει είναι ότι όταν φτάσεις τα €150 σωρευτικά σε συναλλαγές, από την τελευταία φορά που ζητήθηκε PIN σε συναλλαγή, θα ζητείται και πάλι PIN, ανεξαρτήτως ύψους συναλλαγής (δηλαδή και κάτω από €25). Ετσι μπαίνει ένα όριο στο πόσο μπορεί να σου χρεώσει κάποιος την κάρτα με ανέπαφες αν στην κλέψει, που πριν δεν υπήρχε. Αρα μπαίνει μια επιπλέον δικλείδα ασφαλείας.

KostakisK
11-09-19, 09:20
Ουτε αυτο δεν ειναι καινουργιο με τα 150 ευρω, εγω θυμαμαι και πριν βγει η οδηγια της ενωσης τα ιδια μου εκανε, μετα απο 4 ανεπαφες ειτε 12 ευρω ειτε 25 μου ζηταγε pin

nyannaco
11-09-19, 09:35
Ουτε αυτο δεν ειναι καινουργιο με τα 150 ευρω, εγω θυμαμαι και πριν βγει η οδηγια της ενωσης τα ιδια μου εκανε, μετα απο 4 ανεπαφες ειτε 12 ευρω ειτε 25 μου ζηταγε pin

Ποιά κάρτα / ποιάς τράπεζας; Εμένα η Master της Alpha δεν μου έχει ζητήσει ποτέ σε <€25.

KostakisK
11-09-19, 11:20
Εθνικη

- - - Updated - - -

και οι 2 master + visa

minas
11-09-19, 19:55
Πριν η πολιτική ασφαλείας ήταν στην διακριτική ευχέρεια της τράπεζας (με εξαίρεση τα 25€, που ήταν υποχρεωτικά κοινά στις Ελληνικές τράπεζες). Τώρα όλες είναι υποχρεωμένες να ακολουθούν τους κανόνες που τέθηκαν από ΕΕ.
Προσωπικά θεωρώ ότι θα βοηθήσει στην ασφάλεια συναλλαγών, τόσο η απαίτηση PIN όταν συμπληρώνονται 150€, όσο και το 2FA για ηλεκτρονικές συναλλαγές.

ardi21
15-09-19, 22:31
Μια ερωτηση αν και δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο θεμα.

Οταν πληρωνεις στο taxis μεσω της καρτας σου, βγαζει επιλογη να εκτυπωσεις την αποδειξη πληρωμης?

user2163
15-09-19, 22:35
Μια ερωτηση αν και δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο θεμα.

Οταν πληρωνεις στο taxis μεσω της καρτας σου, βγαζει επιλογη να εκτυπωσεις την αποδειξη πληρωμης?

Ναι και την κρατάει και το taxis για να την εκτυπώσεις σε δεύτερο χρόνο αν χρειαστεί.
Είναι η επιλογή που γράφει στοιχεία πληρωμών.

ardi21
15-09-19, 22:39
Ναι και την κρατάει και το taxis για να την εκτυπώσεις σε δεύτερο χρόνο αν χρειαστεί.
Είναι η επιλογή που γράφει στοιχεία πληρωμών.

Σ'έυχαριστω:oneup:

Godian
16-09-19, 21:58
Παίδες πάω να κάνω πληρωμή με τη χρεωστική της ΕΤΕ και μου βγάζει να βάλω κωδικό που να μου έρθει σε SMS η email αλλά ότι καί να πατήσω μου λέει να επικοινωνήσω με την τράπεζα. Ξέρει κανείς αν πρέπει να κάνω καμιά ενεργοποίηση μέσα στο ibank. Θέλω να πληρώσω το τηλέφωνο

bxenos
16-09-19, 22:01
Παίδες πάω να κάνω πληρωμή με τη χρεωστική της ΕΤΕ και μου βγάζει να βάλω κωδικό που να μου έρθει σε SMS η email αλλά ότι καί να πατήσω μου λέει να επικοινωνήσω με την τράπεζα. Ξέρει κανείς αν πρέπει να κάνω καμιά ενεργοποίηση μέσα στο ibank. Θέλω να πληρώσω το τηλέφωνο

Κοιτα λιγα μηνύματα πισω του kostaskep τις οδηγιες. 9/9/2019

Godian
16-09-19, 22:16
Κοιτα λιγα μηνύματα πισω του kostaskep τις οδηγιες.

Σε ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω

- - - Updated - - -

Τέλεια τα ενεργοποίησα και τα 2. Και τζάμπα τόσο καιρό πληρωνα με άλλες κάρτες και δεν ασχολήθηκα καν. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

psolord
17-09-19, 12:21
Ειναι αυτο για το οποιο μιλαγα και μου λεγατε πηγαινε σε καταστημα να στο λυσουν. Οδηγιες λοιπον για να ενεργοποιηθει μεσω ibank χωρις επισκεψη σε καταστημα. 1ον απο υπολογιστη μπαινουμε στο ebanking,2ον παταμε πανω στην καρτα μας ωστε να ανοιξει η καρτελα με τις κινησεις της, 3ον διπλα απο το απωλεια κλοπη που λεει εχει 3 τελιτσες,το παταμε και μας εμφανιζει τις ςπιλογες: εμφανιση CV2 και υπηρεσια ασφαλων συναλαγων εκει ενεργοποιεις την διαδικασια ετσι οπως σου λεει το συστημα και μετα δεν θα εχεις καθολου προβλημα,εγω μια το εκανα και δεν ξαναειχα θεμα

Εισαι παιχτουρας! Δουλεψε. Ευχαριστω! :oneup:

Το καλο ειναι οτι εχει επιλογη και για sms και για email και το δευτερο μου ειναι πολυ πιο εξυπηρετικο, μιας και δεν εχω το τηλεφωνο του πατερα μου κοντα ολη την ωρα.

netlag
18-09-19, 12:58
Έχω μια πιστωτική κάρτα Eurobank που χρησιμοποιω εδώ και χρόνια. Σε αγορές που έκανα με νόμισμα διάφορετικό του Ευρώ μου χρέωνε έξοδα συναλλάγματος (κάτι απόλυτα φυσιολογικό). Τα έξοδα συναλλαγματος ήταν 1% του ποσού του προιόντος. Στα 10 ευρώ δηλαδή 10 λεπτά έξοδα.

Επειδή οι αγορές μου είναι αρκετές και συνηθώς κάτω των 10 ευρώ δεν έδινα βάση στα έξοδα συναλλάγματος, μέχρι που είδα σήμερα εντελώς τυχαία πως άλλαξε το τρόπο χρεώσης η Eurobank. Φαίνεται ότι από κάποια στιγμή μέσα στον Ιούλιο αυτό το 1% δεν ισχύει, και αντ' αυτού βάλανε minimum fixed χρέωση 1 ευρώ.

Δηλαδή σε αγορές που έκανα, που μπορεί να ήταν κάτω του ενός ευρώ το κόστος του αντικειμένου, είχε έξοδα συναλλαγματος 1 ευρώ. Το αναφέρω μήπως και άλλος κόσμος την πατήσει.
Υπόψην μιλάω για αγορές σε άλλο νόμισμα, όχι για αγορές εκτός ευρωζώνης. Δηλαδή στο κινέζικο aliexpress επειδή πληρώνω σε ευρώ δεν έχω έξοδα.
Επίσης αυτό δεν ισχύει μόνο για τις πιστωτικές eurobank, αλλά και για τις prepaid αλλα και για τις debit.

Από ότι είδα online, καμιά αλλή από τις τρεις τράπεζες δεν έχουν υιοθετήσει τέτοιο σύστημα ακόμα. Μόνο η eurobank.

Σελίδα 81 του pdf τιμοκαταλόγου (https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf)

sdikr
18-09-19, 13:11
Για τις χρεωστικές το έχουν και η alpha και η πείραιως
Τώρα που τελειώσανε τα CC δες προς Curve,Revolut,N26

user2163
18-09-19, 13:33
Έχω μια πιστωτική κάρτα Eurobank που χρησιμοποιω εδώ και χρόνια. Σε αγορές που έκανα με νόμισμα διάφορετικό του Ευρώ μου χρέωνε έξοδα συναλλάγματος (κάτι απόλυτα φυσιολογικό). Τα έξοδα συναλλαγματος ήταν 1% του ποσού του προιόντος. Στα 10 ευρώ δηλαδή 10 λεπτά έξοδα.

Επειδή οι αγορές μου είναι αρκετές και συνηθώς κάτω των 10 ευρώ δεν έδινα βάση στα έξοδα συναλλάγματος, μέχρι που είδα σήμερα εντελώς τυχαία πως άλλαξε το τρόπο χρεώσης η Eurobank. Φαίνεται ότι από κάποια στιγμή μέσα στον Ιούλιο αυτό το 1% δεν ισχύει, και αντ' αυτού βάλανε minimum fixed χρέωση 1 ευρώ.

Δηλαδή σε αγορές που έκανα, που μπορεί να ήταν κάτω του ενός ευρώ το κόστος του αντικειμένου, είχε έξοδα συναλλαγματος 1 ευρώ. Το αναφέρω μήπως και άλλος κόσμος την πατήσει.
Υπόψην μιλάω για αγορές σε άλλο νόμισμα, όχι για αγορές εκτός ευρωζώνης. Δηλαδή στο κινέζικο aliexpress επειδή πληρώνω σε ευρώ δεν έχω έξοδα.
Επίσης αυτό δεν ισχύει μόνο για τις πιστωτικές eurobank, αλλά και για τις prepaid αλλα και για τις debit.

Από ότι είδα online, καμιά αλλή από τις τρεις τράπεζες δεν έχουν υιοθετήσει τέτοιο σύστημα ακόμα. Μόνο η eurobank.

Σελίδα 81 του pdf τιμοκαταλόγου (https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf)

Το έχει και η πειραιώς αυτό το σύστημα με το fixed minimum charge.
Η alpha και η εθνική όχι (ακόμα).

thourios
18-09-19, 13:34
Την πάτησα και εγώ με την χρέωση του 1 ευρώ σε αγορές των 0,50 λεπτών από την Eurobank από Aliexpress. Από κεκτημένη ταχύτητα δεν γύρισα να γίνεται η πληρωμή σε ευρώ.

user2163
18-09-19, 13:35
Για τις χρεωστικές το έχουν και η alpha και η πείραιως
Τώρα που τελειώσανε τα CC δες προς Curve,Revolut,N26

Η alpha έχει έως 2.5%. Δεν έχει ελάχιστη χρέωση.

cool11
18-09-19, 13:48
Πλεον νομιζω οτι πιο συμφερουσα ειναι η χρεωση απο paypal, παρα να 'παιζει' κανεις με τι 'κληρωνει' καθε φορα στις ελληνικες τραπεζες απο προμηθεις συναλλαγματος με χρεωστικες....
Φορτωνω paypal balance, και αγοραζω με αυτο.

sdikr
18-09-19, 14:08
Πλεον νομιζω οτι πιο συμφερουσα ειναι η χρεωση απο paypal, παρα να 'παιζει' κανεις με τι 'κληρωνει' καθε φορα στις ελληνικες τραπεζες απο προμηθεις συναλλαγματος με χρεωστικες....
Φορτωνω paypal balance, και αγοραζω με αυτο.

Οχι πιο συμφέρον είναι η χρήση υπηρεσιών όπως η revolout/curve/n26 το paypal ξυρίζει και αυτό

- - - Updated - - -


Η alpha έχει έως 2.5%. Δεν έχει ελάχιστη χρέωση.

:oops: Μου είχε μείνει πως έχει.

slalom
18-09-19, 20:58
Έχω μια πιστωτική κάρτα Eurobank που χρησιμοποιω εδώ και χρόνια. Σε αγορές που έκανα με νόμισμα διάφορετικό του Ευρώ μου χρέωνε έξοδα συναλλάγματος (κάτι απόλυτα φυσιολογικό). Τα έξοδα συναλλαγματος ήταν 1% του ποσού του προιόντος. Στα 10 ευρώ δηλαδή 10 λεπτά έξοδα.
Δεν υπαρχει κατι φυσιολογικο σε αυτο
Παντα αγορες σε ξενο νομισμα με ξενη καρτα

Οχι πιο συμφέρον είναι η χρήση υπηρεσιών όπως η revolout/curve/n26 το paypal ξυρίζει και αυτό
και μονο

johnmegarythmos
19-09-19, 11:56
αυτο ειναι τα εξοδα συναλλαγματος; οταν δεν πληρωσεις σε νομισμα του ευρω; .
υπαρχει prepaid που δεν εχει εξοδα συναλλαγματος! απο ελληνικη τραπεζα την εχω !

thourios
19-09-19, 12:00
Ποια είναι αυτή που δεν έχει έξοδα συναλλάγματος;
Μπορεί να έχει άλλα έξοδα πχ απόκτησης, επανέκδοσης κτλ.
Επειδή δεν έχει σήμερα δεν πάει να πει ότι δεν θα έχει και αύριο.
Δεν τους πιάνεις πουθενά!

netlag
19-09-19, 13:04
Δεν υπαρχει κατι φυσιολογικο σε αυτο
Παντα αγορες σε ξενο νομισμα με ξενη καρτα


Ανεκάθεν υπήρχε προμήθεια όταν έκανες συνάλλαγμα. Αυτό είναι φυσιολογικό.

Αυτό που δεν είναι φυσιολογικό είναι ότι μια μέρα η Eurobank έβαλε minimum έξοδα συναλλάγματος. Για κάποιον που οι αγορές του είναι μεγάλες ίσως δεν τον ενδιαφέρει. Εμένα όμως που αγοράζω πράγματα του ενός ευρώ, το να δίνω στη τράπεζα άλλο ένα με ενοχλεί. Και με ενόχλησε γιατί έγινε silently.

- - - Updated - - -


Ποια είναι αυτή που δεν έχει έξοδα συναλλάγματος;
Μπορεί να έχει άλλα έξοδα πχ απόκτησης, επανέκδοσης κτλ.
Επειδή δεν έχει σήμερα δεν πάει να πει ότι δεν θα έχει και αύριο.
Δεν τους πιάνεις πουθενά!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάρτα ελληνικής τράπεζας που δεν έχει έξοδα συναλλάγματος. Ανεξαρτήτως αν είναι prepaid, debit ή credit.

Απλά υπάρχει πχ η Alpha που λέει τα έξοδα είναι ως 2.5% κάτι που θεωρώ fair. Και υπάρχει και η Eurobank που πλέον χρεώνει minimum 1 ευρώ και max εως 2.0%.
Συμφωνώ απόλυτα ότι αυτά αλλάζουν διαρκώς, και αύριο μπορεί η Alpha να υιοθετήσει το κόλπο της Eurobank.

sdikr
19-09-19, 13:10
Έκανα μια αγορά $12,99 με πιστωτική Alpha με χρέωσε €11.99, μετά σχεδον την ίδια στιγμή έκανα συναλλαγή με την curve (στην ίδια κάρτα της Alpha) η χρέωση ήταν €11,70.

YAziDis
19-09-19, 13:28
Ανεκάθεν υπήρχε προμήθεια όταν έκανες συνάλλαγμα. Αυτό είναι φυσιολογικό.

Αυτό που δεν είναι φυσιολογικό είναι ότι μια μέρα η Eurobank έβαλε minimum έξοδα συναλλάγματος. Για κάποιον που οι αγορές του είναι μεγάλες ίσως δεν τον ενδιαφέρει. Εμένα όμως που αγοράζω πράγματα του ενός ευρώ, το να δίνω στη τράπεζα άλλο ένα με ενοχλεί. Και με ενόχλησε γιατί έγινε silently.

- - - Updated - - -



Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάρτα ελληνικής τράπεζας που δεν έχει έξοδα συναλλάγματος. Ανεξαρτήτως αν είναι prepaid, debit ή credit.

Απλά υπάρχει πχ η Alpha που λέει τα έξοδα είναι ως 2.5% κάτι που θεωρώ fair. Και υπάρχει και η Eurobank που πλέον χρεώνει minimum 1 ευρώ και max εως 2.0%.
Συμφωνώ απόλυτα ότι αυτά αλλάζουν διαρκώς, και αύριο μπορεί η Alpha να υιοθετήσει το κόλπο της Eurobank.

Εχω χρονια Alpha πιστωτικες και δεν εχω εξοδα συναλλάγματος. Ουτε οταν ψωνιζω απο κανα amazon uk, αλλα ουτε οταν ταξιδεψα στην Αμερικη με χρεωσε επιπλεον εξοδα.

sdikr
19-09-19, 13:30
Εχω χρονια Alpha πιστωτικες και δεν εχω εξοδα συναλλάγματος. Ουτε οταν ψωνιζω απο κανα amazon uk, αλλα ουτε οταν ταξιδεψα στην Αμερικη με χρεωσε επιπλεον εξοδα.

Τα έξοδα τα βάζει μέσα στην τιμή, δεν χρεώνει ξεχωριστά την συναλλαγή και ξεχωριστά τα έξοδα.

Δες πιο πάνω, στα $12,99 χρεώνει 0,29 παραπάνω για την μετατροπή

YAziDis
19-09-19, 15:20
Τα έξοδα τα βάζει μέσα στην τιμή, δεν χρεώνει ξεχωριστά την συναλλαγή και ξεχωριστά τα έξοδα.

Δες πιο πάνω, στα $12,99 χρεώνει 0,29 παραπάνω για την μετατροπή

Τα εξοδα εμφανιζονται παντα ξεχωριστα. Το να εχει χειροτερη ισοτιμια ειναι αλλη υποθεση. Εχει τυχει να χρησιμοποιησω και master και american express αλλα και n26 την ιδια μερα σε αγγλικη λιρα, και να εχουν διαφορα μερικα λεπτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.