PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

sdikr
03-11-19, 19:28
Ενώ τα ΕΣΠΑ μετράνε ως "σοβαρή" επιχειρηματολογία, ε;

Πήγαινε να δουλέψεις σε τράπεζα και μετά δεν θα σε απασχολεί τι κάνει η Apple... μην χαραμίζεσαι άδικα.

Μπα λέω να πάω στα κουφώματα, να έχουμε και κάτι κοινό μετά.

ΥΓ μην μου ξαναπείς οτι δεν σου απαντάω, το έχω κάνει, εσύ επιλέγεις και επίθεση επι προσωπικού αλλά και καμία απάντηση, όταν δε βρεί τα δύσκολα βάζεις και άλλους μέσα.
Ούτε στο καφενείο αυτά

uncharted
03-11-19, 19:29
Μπα λέω να πάω στα κουφώματα, να έχουμε και κάτι κοινό μετά
Εντάξει, αν θεωρείς τα κουφώματα και τα ΕΝΦΙΑ ως "σοβαρή" επιχειρηματολoγία σε τραπεζικό νήμα, keep going... απλά μην έχεις απαιτήσεις να σε πάρουν στα σοβαρά μετά.

sdikr
03-11-19, 19:32
Εντάξει, αν θεωρείς τα κουφώματα και τα ΕΝΦΙΑ ως "σοβαρή" επιχειρηματολoγία σε τραπεζικό νήμα, keep going... απλά μην έχεις απαιτήσεις να σε πάρουν στα σοβαρά μετά.

ΣΕ ρωτάω σοβαρά ποιο πίσω αλλα΄επιλέγεις τα επι προσωπικού και το ότι με 5 ευρω θα έπρεπε να έχεις ebanking για πάντα
μετά απο αυτό τι σοβαρότητα περιμένεις; εσυ το ξεκίνησες

uncharted
03-11-19, 19:33
Αλλού ήταν απάντηση το 5ευρο (σε αυτόν που είπε ότι το e-banking είναι τσάμπα), όχι σε εσένα. Εσύ τα παίρνεις όλα προσωπικά.

Εγώ ξεκινάω το γαϊτανάκι contrarian ανταπαντήσεων εδώ μέσα; Δεν νομίζω... κάνεις αβέρτα projection.

manoulamou
03-11-19, 21:12
:hmm:
δοξα τω γιαραμπη...
αυριο ειναι εργασιμη...
δεν θα αντεχα περαιτερω συζητηση...
:whistle:

sdikr
03-11-19, 23:26
:hmm:
δοξα τω γιαραμπη...
αυριο ειναι εργασιμη...
δεν θα αντεχα περαιτερω συζητηση...
:whistle:

Δεν θα άντεχες άλλη συζήτηση; αφού δεν είχες καν συμμετοχή.

Ειδικά δε αυτό για την εργάσιμη είναι πολύ καλό, θα το θυμάμαι οτι γίνει η εργάσιμη 24 ώρες το 24ωρο ;)

lewton
04-11-19, 12:20
Μαζί σου, συμφωνώ. Αλλά σε οποιοδήποτε άλλο θέμα. Αν κάποιος έχει πρόβλημα με ένα κόστος 10 λεπτών το μήνα, τότε υπάρχουν πολλά σοβαρά προβλήματα στη ζωή του, και το κόστος της κάρτας δεν είναι ένα απ'αυτά.





Γενικά βλέπω μια αντίδραση, κάτι του τύπου ας κάνουμε την επανάστασή μας, λες και εγώ προσωπικά είμαι ιδιοκτήτης τράπεζας, ή λες και έχω κάποιο κέρδος απ'αυτό. Προφανώς και δε μ'αρέσει να έχω αυξήσεις στα έξοδά μου, αλλά deal with it.
Όπως και να'χει οι τράπεζες είναι επιχειρήσεις, και σου παρέχουν κάποιες Χ υπηρεσιες. Όπως προείπα, αρκετές (έστω) τράπεζες στη Γερμανία σου χρεώνουν το να διατηρείς λογαριασμό στην τράπεζά τους. Εδώ δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Όποιος δεν θέλει να έχει έξτρα κόστος, ας μην έχει online banking (για όταν αρχίσουν να το χρεώνουν όπως λέτε) και ας πηγαίνει απ'τα ταμεία της τράπεζας. Όποιος δεν θέλει κάρτα, ας αρχίσει να χτίζει το αφορολόγητο του με το online banking. Επίσης, το'χω ξαναπεί στο παρελθόν για τις χρεώσεις της Πειραιώς και το 1 ευρώ της κάθε συναλλαγής = Αλλάξτε τράπεζα. Προσωπικά σε άλλη τράπεζα δεν έχω τέτοιες χρεώσεις.

Και στην τελική, συγνώμη και όλας, αλλά όλοι μας φταίμε για αυτήν την κατάσταση που λέγεται Ελλάδα. Άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο. Και επειδή πολλοί λέμε για τους κακούς τους Γερμανούς, αυτοί έχουν σταθμούς του μετρό χωρίς τουρνικέ, και έχουν ένα απλό μηχάνημα ακύρωσης των εισιτηρίών που όλοι πηγαίνουν και τα ακυρώνουν, όλοι κόβουν αποδείξεις, και όλοι βρίσκονται στα πλαίσια του νόμου. Και προτού μου πείτε για κρίση κτλ, έβλεπα και τι γινόταν και την περίοδο ττων παχιών αγελάδων στην Ελλάδα.

Ας είχα 1€ για κάθε φορά που ένας Γερμανός παίρνει το μετρό παράνομα και θα άνοιγα την πιο σούπερ τράπεζα με μηδέν χρεώσεις.

manoulamou
04-11-19, 17:15
Εχεις δικιο πολυγραφε... απλα κοντεψα να... ξεχασω οτι υπαρχουν spoilers και PMs!
:lol::rolleyes:

aSMiLoN
04-11-19, 18:21
Sorry για το offtopic, αλλα εχετε δει το παρακατω banner στο mobile app της Εθνικης;

208344

Προσωπικα επειδη η τρεχουσα χρεωστικη Mastercard που ειχα ειχε αρχισει να ραγιζει και δε δουλευε το contactless μπηκα στην διαδικασια να παραγγειλω μια νεα για να μην τρεχω στο καταστημα. Πλεον δινει Visa χρεωστικη, μου εκδοσε κατευθειαν τον αριθμο της καρτας και δε βλεπω καποια χρεωση 5 ή 6€ για εκδοση νεας καρτας! Στα συν οτι η παλια Mastercard δουλευει ακομα, πιθανον να απενεργοποιηθει αυτοματα οταν ενεργοποιησω την νεα Visa;

user2163
04-11-19, 18:26
Sorry για το offtopic, αλλα εχετε δει το παρακατω banner στο mobile app της Εθνικης;

208344

Προσωπικα επειδη η τρεχουσα χρεωστικη Mastercard που ειχα ειχε αρχισει να ραγιζει και δε δουλευε το contactless μπηκα στην διαδικασια να παραγγειλω μια νεα για να μην τρεχω στο καταστημα. Πλεον δινει Visa χρεωστικη, μου εκδοσε κατευθειαν τον αριθμο της καρτας και δε βλεπω καποια χρεωση 5 ή 6€ για εκδοση νεας καρτας! Στα συν οτι η παλια Mastercard δουλευει ακομα, πιθανον να απενεργοποιηθει αυτοματα οταν ενεργοποιησω την νεα Visa;

Μπορείς να τις έχεις και τις 2 ταυτόχρονα δεν θα σου την απενεργοποιήσουν τη mastercard.

Δεν χρεώθηκες γιατί η έκδοση είναι δωρεάν.
Χρεώνεται μόνο η μη αυτοματοποιημένη επανέκδοση της.
Εδώ είναι το τιμολόγιο αναφέρεται στη σελίδα 6.
https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9 %CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD[1]/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

Από 31/12/2019 θα χρεώνεται συνδρομή στην αυτόματη ανανέωση.

aSMiLoN
04-11-19, 18:30
Νομιζω παγια πολιτικη των τραπεζων τα τελευταια χρονια ειναι να μην εχει παραπανω απο μια καρτα ο πελατης και αν εχει περισσοτερους λογαριασμους να τους συνδεει στην μια καρτα, οποτε εντυπωση μου κανει να μεινουν και οι δυο ενεργες. Αν ισχυει τοτε απλα θα καλεσω για να ακυρωθει η παλια που εχει φθαρει αρκετα.

Manolis_karas
04-11-19, 20:19
Μαζί σου, συμφωνώ. Αλλά σε οποιοδήποτε άλλο θέμα. Αν κάποιος έχει πρόβλημα με ένα κόστος 10 λεπτών το μήνα, τότε υπάρχουν πολλά σοβαρά προβλήματα στη ζωή του, και το κόστος της κάρτας δεν είναι ένα απ'αυτά.
...

Φασούλι το φασούλι, αδειάζει το σακούλι.

- - - Updated - - -


Νομιζω παγια πολιτικη των τραπεζων τα τελευταια χρονια ειναι να μην εχει παραπανω απο μια καρτα ο πελατης και αν εχει περισσοτερους λογαριασμους να τους συνδεει στην μια καρτα, οποτε εντυπωση μου κανει να μεινουν και οι δυο ενεργες. Αν ισχυει τοτε απλα θα καλεσω για να ακυρωθει η παλια που εχει φθαρει αρκετα.
Εμένα μου φόρτωσαν δεύτερη πιστωτική χωρίς να με ρωτήσουν και τη γυναίκα μου την πολιορκούσαν περίπου δύο μήνες για δεύτερη πιστωτική μέχρι που την κατάφεραν.

ardi21
04-11-19, 20:51
O πατερας μου εχει χρεωστικη Εθνικης. Παω να πληρωσω τον ΕΝΦΙΑ, δεν συνδεεται με την τραπεζα ετσι ωστε να ολοκληρωθει η πληρωμη. Παω να πληρωσω εισιτηρια για την καρτα ΜΜΜ παλι δεν συνδεεται. Αλλες πληρωμες τις κανει κανονικα. Με την δικια μου της Alpha πληρωνω κανονικα στα αντιστοιχα. Δοκιμασα με δικια μου χρεωστικη της Εθνικης παλι προβλημα. Αυτο γινεται μερες τωρα.


Υπαρχει καποιο θεμα με την Εθνικη?

imitheos
04-11-19, 21:38
O πατερας μου εχει χρεωστικη Εθνικης. Παω να πληρωσω τον ΕΝΦΙΑ, δεν συνδεεται με την τραπεζα ετσι ωστε να ολοκληρωθει η πληρωμη. Παω να πληρωσω εισιτηρια για την καρτα ΜΜΜ παλι δεν συνδεεται. Αλλες πληρωμες τις κανει κανονικα. Με την δικια μου της Alpha πληρωνω κανονικα στα αντιστοιχα. Δοκιμασα με δικια μου χρεωστικη της Εθνικης παλι προβλημα. Αυτο γινεται μερες τωρα.


Υπαρχει καποιο θεμα με την Εθνικη?

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πρόβλημα αλλά και σε εμένα το κάνει αυτό εδώ και καιρό. Για παράδειγμα ανανέωση χρόνου μέσω whatsup δεν παίζει ενώ μέσω cosmote παίζει. Παρατήρησα ότι όλα τα sites που δεν παίζουν χρησιμοποιούν τον παλιό securecode τρόπο πιστοποίησης που έπρεπε να βάλεις κωδικό και προσπαθούν να συνδεθούν στον server 3ds-nbg ή κάπως έτσι ο οποίος δεν απαντάει. Αντίθετα όλα τα sites που παίζουν σωστά χρησιμοποιούν τον νέο securecode τρόπο που σου δίνει επιλογή sms / email one time password και συνδέονται στον server 3ds2-nbg ή κάπως έτσι.

ardi21
04-11-19, 21:42
Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πρόβλημα αλλά και σε εμένα το κάνει αυτό εδώ και καιρό. Για παράδειγμα ανανέωση χρόνου μέσω whatsup δεν παίζει ενώ μέσω cosmote παίζει. Παρατήρησα ότι όλα τα sites που δεν παίζουν χρησιμοποιούν τον παλιό securecode τρόπο πιστοποίησης που έπρεπε να βάλεις κωδικό και προσπαθούν να συνδεθούν στον server 3ds-nbg ή κάπως έτσι ο οποίος δεν απαντάει. Αντίθετα όλα τα sites που παίζουν σωστά χρησιμοποιούν τον νέο securecode τρόπο που σου δίνει επιλογή sms / email one time password και συνδέονται στον server 3ds2-nbg ή κάπως έτσι.

Ναι στον server 3ds προσπαθει και μενα... Τo προβλημα ποιανου ειναι, της τραπεζας η των sites αραγε? Θυμαια ομως οταν ειχα πληρωσει την πρωτη δοση του ΕΝΦΙΑ με ειχε παει σε οθονη που σου εδινε επιλογη για sms η mail, αρα τον καινουργιο. Τωρα εχει μουλαρωσει.

imitheos
04-11-19, 21:57
Ναι στον server 3ds προσπαθει και μενα... Τo προβλημα ποιαου ειναι, της τραπεζας η των sites αραγε? Θυμαια ομως οταν ειχα πληρωσει την πρωτη δοση του ΕΝΦΙΑ με ειχε παει σε οθονη που σου εδινε επιλογη για sms η mail, αρα τον καινουργιο. Τωρα εχει μουλαρωσει.

Δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα αλλά υποθέτω της τράπεζας. Δοκίμασα να συνδεθώ στη θύρα για δοκιμή, να κάνω ping και δεν παίζει τίποτα. Είναι σαν να απέσυρε τον server η τράπεζα και δεν συννενοήθηκε με τα sites που τον χρησιμοποιούσαν. Σκέφτηκα επίσης μήπως είναι πρόβλημα routing του provider μου (μου έχει τύχει κάποιες φορές) αλλά ούτε αυτό ήταν. Δεν ξέρω τι φταίει.

ardi21
04-11-19, 22:04
Μα καλα ειναι δυνατον?! Θα παρω αυριο την τραπεζα μαλλον.

imitheos
04-11-19, 22:08
Μα καλα ειναι δυνατον?! Θα παρω αυριο την τραπεζα μαλλον.

Περίμενε να σου απαντήσει και κάποιος άλλος με περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα. Μην σου είπα κάποια βλακεία εγώ και πας άδικα στην τράπεζα.

aSMiLoN
04-11-19, 22:50
Εμένα μου φόρτωσαν δεύτερη πιστωτική χωρίς να με ρωτήσουν και τη γυναίκα μου την πολιορκούσαν περίπου δύο μήνες για δεύτερη πιστωτική μέχρι που την κατάφεραν.
Επειδη ειμαστε στο θεμα των χρεωστικων θεωρησα πως δε χρειαζοταν να το αναφερω, αλλα εννοουσα οτι χρεωστικες δεν αφηνουν πλεον παραπανω απο μια. Πιστωτικες εννοειται πως αν μπορουσαν θα μας γεμιζαν ολους.

Τον ΕΝΦΙΑ μεχρι να λυθει το προβλημα εννοειται πως μπορειτε να τον πληρωνετε απο το ebanking χωρις προβλημα ή καποια εξτρα χρεωση.

KostakisK
05-11-19, 09:03
Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πρόβλημα αλλά και σε εμένα το κάνει αυτό εδώ και καιρό. Για παράδειγμα ανανέωση χρόνου μέσω whatsup δεν παίζει ενώ μέσω cosmote παίζει. Παρατήρησα ότι όλα τα sites που δεν παίζουν χρησιμοποιούν τον παλιό securecode τρόπο πιστοποίησης που έπρεπε να βάλεις κωδικό και προσπαθούν να συνδεθούν στον server 3ds-nbg ή κάπως έτσι ο οποίος δεν απαντάει. Αντίθετα όλα τα sites που παίζουν σωστά χρησιμοποιούν τον νέο securecode τρόπο που σου δίνει επιλογή sms / email one time password και συνδέονται στον server 3ds2-nbg ή κάπως έτσι.

Το εχω ξαναπει δεν εχετε ρυθμισει σωστα το ΟΤP στην εθνικη στο ibank οσο για την cosmote το κανει σε ολους ανεξαρτητως τραπεζας

imitheos
05-11-19, 11:14
Το εχω ξαναπει δεν εχετε ρυθμισει σωστα το ΟΤP στην εθνικη στο ibank οσο για την cosmote το κανει σε ολους ανεξαρτητως τραπεζας

Πιθανώς να είναι αυτό που λες αλλά τι ρύθμιση δηλαδή έπρεπε να κάνουμε; Άλλαξε κάτι το τελευταίο διάστημα και χρειάζεται αυτή η ρύθμιση; Μέχρι τώρα έπαιζαν όλα τζάμι. Επίσης πρόσεξε αυτό που είπα ότι μόνο όσα sites χρησιμοποιούν τον παλαιό τρόπο πιστοποίησης δεν λειτουργούν. Το whatsup πριν λίγο καιρό το γύρισε και αυτό σε securecode2 (αν μπορώ να το πω έτσι) και αυτόματα λειτουργεί πάλι.

ardi21
05-11-19, 11:46
Το εχω ξαναπει δεν εχετε ρυθμισει σωστα το ΟΤP στην εθνικη στο ibank οσο για την cosmote το κανει σε ολους ανεξαρτητως τραπεζας

Tι εννοεις ακριβως? Ποια ειναι η σωστη ρυθμιση?

Πηρα την τραπεζα και λεει δεν ειναι απο αυτους. Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Manolis_karas
05-11-19, 19:38
Επειδη ειμαστε στο θεμα των χρεωστικων θεωρησα πως δε χρειαζοταν να το αναφερω, αλλα εννοουσα οτι χρεωστικες δεν αφηνουν πλεον παραπανω απο μια. Πιστωτικες εννοειται πως αν μπορουσαν θα μας γεμιζαν ολους.
...
Αν ο λογαριασμός είναι κοινός σε 2-3 άτομα, δίνουν μία χρεωστική ή μία χρεωστική για κάθε άτομο που συμμετέχει στον λογαριασμό;

ariadgr
05-11-19, 20:00
Αν ο λογαριασμός είναι κοινός σε 2-3 άτομα, δίνουν μία χρεωστική ή μία χρεωστική για κάθε άτομο που συμμετέχει στον λογαριασμό;

Οι κάρτες είναι πάντα ονομαστικές και μπορούν να χρησιμοποιούνται μόνο από τον κάτοχό τους.

goku
05-11-19, 21:19
Αν ο λογαριασμός είναι κοινός σε 2-3 άτομα, δίνουν μία χρεωστική ή μία χρεωστική για κάθε άτομο που συμμετέχει στον λογαριασμό;

Το κάθε άτομο έχει 1 κάρτα, ανεξαρτήτως πόσους λογαριασμούς έχει στη τράπεζα και αν είναι κοινοί με άλλους.

narsis
05-11-19, 22:10
Το κάθε άτομο έχει 1 κάρτα, ανεξαρτήτως πόσους λογαριασμούς έχει στη τράπεζα και αν είναι κοινοί με άλλους.

Αν μιλάμε για ΕΤΕ, δίνει 1 χρεωστική ανά "τύπο χρεωστικής" . 1 Debit MasterCard, 1 Debit Visa (αυτή που είδε στη διαφήμιση ο φίλος πιο πάνω) και υπάρχουν κι άλλες εξειδικευμένες (Debit MasterCard Self Employed για ατομικές επιχειρήσεις ελεύθερους επαγγελματίες, Debit MasterCard Business για εκπροσώπους νομικών προσώπων). Εγώ έχω 3, έχω δει και άτομο με 5 (!!!).

KostakisK
06-11-19, 00:35
Αν μιλάμε για ΕΤΕ, δίνει 1 χρεωστική ανά "τύπο χρεωστικής" . 1 Debit MasterCard, 1 Debit Visa (αυτή που είδε στη διαφήμιση ο φίλος πιο πάνω) και υπάρχουν κι άλλες εξειδικευμένες (Debit MasterCard Self Employed για ατομικές επιχειρήσεις ελεύθερους επαγγελματίες, Debit MasterCard Business για εκπροσώπους νομικών προσώπων). Εγώ έχω 3, έχω δει και άτομο με 5 (!!!).

Εγω θα ημουν:rofl:

ardi21
06-11-19, 01:09
Το εχω ξαναπει δεν εχετε ρυθμισει σωστα το ΟΤP στην εθνικη στο ibank οσο για την cosmote το κανει σε ολους ανεξαρτητως τραπεζας

Σου κανει κοπο να εξηγησεις τι ακριβως εννοεις με την ρυθμιση OTP?

ardi21
07-11-19, 14:15
O πατερας μου εχει χρεωστικη Εθνικης. Παω να πληρωσω τον ΕΝΦΙΑ, δεν συνδεεται με την τραπεζα ετσι ωστε να ολοκληρωθει η πληρωμη. Παω να πληρωσω εισιτηρια για την καρτα ΜΜΜ παλι δεν συνδεεται. Αλλες πληρωμες τις κανει κανονικα. Με την δικια μου της Alpha πληρωνω κανονικα στα αντιστοιχα. Δοκιμασα με δικια μου χρεωστικη της Εθνικης παλι προβλημα. Αυτο γινεται μερες τωρα.


Υπαρχει καποιο θεμα με την Εθνικη?


Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πρόβλημα αλλά και σε εμένα το κάνει αυτό εδώ και καιρό. Για παράδειγμα ανανέωση χρόνου μέσω whatsup δεν παίζει ενώ μέσω cosmote παίζει. Παρατήρησα ότι όλα τα sites που δεν παίζουν χρησιμοποιούν τον παλιό securecode τρόπο πιστοποίησης που έπρεπε να βάλεις κωδικό και προσπαθούν να συνδεθούν στον server 3ds-nbg ή κάπως έτσι ο οποίος δεν απαντάει. Αντίθετα όλα τα sites που παίζουν σωστά χρησιμοποιούν τον νέο securecode τρόπο που σου δίνει επιλογή sms / email one time password και συνδέονται στον server 3ds2-nbg ή κάπως έτσι.

Tελικα κατι επαιζε με την Cosmote διοτι δοκιμασα απο τα data του κινητου, που εχω vodafone, και μπορω να πληρωσω κανονικα. Πηρα τηλεφωνο, μου αλλαξαν προφιλ στην γραμμη και εφτιαξε.

KostakisK
07-11-19, 16:36
Σου κανει κοπο να εξηγησεις τι ακριβως εννοεις με την ρυθμιση OTP?

Παω να βγαλω στυγμιοτυπα αφου καλυψω τα στοιχεια μου για να σας δειξω ακριβως τι εννοω

ardi21
07-11-19, 16:40
Παω να βγαλω στυγμιοτυπα αφου καλυψω τα στοιχεια μου για να σας δειξω ακριβως τι εννοω

Oπως ειπα στο προηγουμενο μηνυμα πηρα την cosmote, μου αλλαξε προφιλ στην γραμμη και τωρα δεν εχω προβλημα. Οποτε καποιο θεμα υπηρχε με cosmote, λογικα. Παρ'ολα αυτα δειξε μας τι εννοεις.

KostakisK
07-11-19, 16:48
Mπαινουμε στο ibank και παταμε πανω στις καρτες ωστε να ανοιξει η καρτελας τους και πατας τις τρεις τελιτσες διπλα απο τις επιλογε

ardi21
07-11-19, 16:52
Mπαινουμε στο ibank και παταμε πανω στις καρτες ωστε να ανοιξει η καρτελας τους και πατας τις τρεις τελιτσες διπλα απο τις επιλογες208442208443208444

- - - Updated - - -



η cosmote και η εφορια καμια φορα μπλοκαρουν το εχω παθει και με πειραιαως δεν ειναι θεμα τραπεζας

Μα το εχω ενεργοποιησει το OTP. Το κινητο και το mail μου ειναι ηδη εκει... Τελοσπαντων θεμα cosmote ηταν, λογικα.

KostakisK
07-11-19, 16:57
Μα το εχω ενεργοποιησει το OTP. Το κινητο και το mail μου ειναι ηδη εκει... Τελοσπαντων θεμα cosmote ηταν, λογικα.

Ναι αυτο που ειπες, προσεχε και με την εφορια γτ σε μερες που βγαινουν τα εκαθαριστικα παω να πληρωσω και γινεται χαμος

user2163
07-11-19, 19:35
Φαίνεται ο αριθμός της κάρτας παιδιά φτάξτε τα screenshots...

KostakisK
07-11-19, 20:15
αληθεια?

- - - Updated - - -

εχεις δικιο

- - - Updated - - -

μα καλα πανε και βαζουν στα url τους αριθμους?

spartak
16-11-19, 09:50
Σε μια κάρτα χρεωστική της Πειραιώς έγινε μη εξουσιοδοτημένη απόπειρα χρέωσης. Την μπλόκαρε προσωρινά η τράπεζα. Για επανέκδοση ζητάνε 6 ευρω, όπως μου είπαν από το τηλεφωνικό κέντρο. Ακόμα και σε αυτη την περίπτωση.....

slalom
16-11-19, 10:43
Αμα κλεισεις το λογαριασμο σου και πας σε αλλο υποκαταστημα και ανοιξεις αλλον δε θα σου δωσουν δωρεαν καρτα?

thourios
16-11-19, 12:05
Σε μια κάρτα χρεωστική της Πειραιώς έγινε μη εξουσιοδοτημένη απόπειρα χρέωσης. Την μπλόκαρε προσωρινά η τράπεζα. Για επανέκδοση ζητάνε 6 ευρω, όπως μου είπαν από το τηλεφωνικό κέντρο. Ακόμα και σε αυτη την περίπτωση.....

Στην Eurobank σε παρόμοια περίπτωση δεν με χρέωσαν. Πάνε αρκετοί μήνες τώρα.

spartak
16-11-19, 12:52
Στην Eurobank σε παρόμοια περίπτωση δεν με χρέωσαν. Πάνε αρκετοί μήνες τώρα.

Τα νέα τιμολόγια ειναι πρόσφατα.

thourios
16-11-19, 13:10
Είχαν ανακοινωθεί τα τιμολόγια για τις κάρτες όταν δεν έγινε η χρέωση.
Απλά ίσως ήταν σε μεταβατική φάση όταν συνέβη

psolord
16-11-19, 14:20
H Eurobank πήγε να με χρεώσει για αλλαγή κάρτας mastercard, από το καλοκαίρι. Το είχαν ήδη σα χρέωση.

Ο μόνος λόγος που δεν με χρέωσαν, είναι επειδή με είχαν πάρει οι ίδιοι τηλέφωνο από τα κεντρικά, να πάω να την αλλάξω, γιατί είχαν διαρρεύσει κάτι χιλιάδες αριθμοί mastercard, μέσα στους οποίους ήταν και ο δικός μου. Οι ίδιοι μου είπαν να το πω στο κατάστημα, για να μη με χρεώσουν.

Και πάλι μου έκαναν νερά και τελικά πήγε στη διευθύντρια το θέμα, η οποία είπε ΟΚ και έγινε χρέωση-πίστωση.

Free_willie
17-11-19, 15:30
Όλες οι τραπεζες έχουν χρεωσεις πια για επανεκδοση καρτας. εδω http://www.skiouraki.gr/xrewseis-trapezwn/ εχει ολες τις καινουργιες χρεωσεις απο 1 νοεμβρη

thourios
17-11-19, 15:37
H Eurobank πήγε να με χρεώσει για αλλαγή κάρτας mastercard, από το καλοκαίρι. Το είχαν ήδη σα χρέωση.

Ο μόνος λόγος που δεν με χρέωσαν, είναι επειδή με είχαν πάρει οι ίδιοι τηλέφωνο από τα κεντρικά, να πάω να την αλλάξω, γιατί είχαν διαρρεύσει κάτι χιλιάδες αριθμοί mastercard, μέσα στους οποίους ήταν και ο δικός μου. Οι ίδιοι μου είπαν να το πω στο κατάστημα, για να μη με χρεώσουν.

Και πάλι μου έκαναν νερά και τελικά πήγε στη διευθύντρια το θέμα, η οποία είπε ΟΚ και έγινε χρέωση-πίστωση.

Έτσι ακριβώς.
Σε μένα επίσης μια προπληρωμένη μου έκανε νούμερα σε ανανέωση του netflix εκτός από το παραπάνω.
Άυλη και μου την άλλαξαν χωρίς χρέωση.

patrickdrd
18-11-19, 16:06
μπορειτε να μου θυμισετε τι ισχυει για την πληρωμη ευδαπ ονλαιν;
θελει εγγραφη απαραιτητα;
επισης εχει προμηθεια 0,60;
αλλαξε κατι προσφατα;

slalom
18-11-19, 16:34
Τιποτα απο αυτα απο τη σελιδα τους

mezger
18-11-19, 16:37
μπορειτε να μου θυμισετε τι ισχυει για την πληρωμη ευδαπ ονλαιν;
θελει εγγραφη απαραιτητα;
επισης εχει προμηθεια 0,60;
αλλαξε κατι προσφατα;

Είχε σίγουρα πληρωμή online με κάρτα χωρίς εγγραφή (και χωρίς προμήθεια) μέχρι πρόσφατα, σήμερα που προσπάθησα να πληρώσω δεν το βρήκα και φαίνεται να απαιτείται πλέον η δημιουργία λογαριασμού (πράγμα ολίγον μπελαλίδικο όταν η παροχή είναι σε άλλο όνομα, αλλά φαίνεται τουλάχιστον να δίνει τη δυνατότητα αλλαγής με online αίτηση (https://www.eydap.gr/MyAccount/changeCustomerData1/))
Μέσω ebanking η Εθνική χρεώνει προμήθεια 0,30 πάντως.

ioetisap
21-11-19, 03:25
Όντως δεν φαίνεται να υπάρχει πια αυτή η δυνατότητα στην ΕΥΔΑΠ· αντιθέτως απαιτείται δημιουργία λογαριασμού ο οποίος παίρνει στοιχεία μέσω ΤΑΞΙΣ.
Καλά που το αναφέρατε παίδες, ευχαριστώ.

ΥΓ Κι εγώ έπρεπε να κάνω οnline κάποια αλλαγή/διόρθωση στοιχείων οπότε περιμένω έγκριση αιτήματος.

johnmegarythmos
22-11-19, 08:39
οντως μπαινω και εγω στο site της ευδαπ και δεν υπαρχει κουμπι για online πληρωμη. στην κεντρικη σελιδα , παντως και μπαινοντας στο λογαριασμο σου , οταν πας για διαθεσιμους τροπους πληρωμης και πατας πανω στην ηλεκτρονικη πληρωμη σε πεταει στην https://www.eydap.gr, ειναι καιρο που το κανει αυτο . και επρεπε να βγεις απο τον λογαριασμο και μετα να πας στην κεντρικη σελιδα τωρα δεν γινεται.
παντως υπαρχει ενα καινουργιο πεδιο στα αριστερα οταν κανετε εισοδο που γραφει πληρωμη λογαριασμου https://i.ibb.co/qYyPfs3/eydap-site.jpg (https://ibb.co/qYyPfs3)
και αμα το επιλεξεις ζηταει να βαλεις αριθμο παραστατικου και ποσο , μπορει απο εκει να πληρωνεται με καρτα . οσο για πληρωμη με ebanking στην alpha bank εχει προμηθεια 0,20 ευρω.

mzaf
22-11-19, 19:34
Απο την κεντρική σελίδα,κλικ "οι υπηρεσίες μου",αριστερά "εξόφληση λογαριασμού" και συνεχίζεις....κάνω κάποιο λάθος;

@ ADSLgr.com All rights reserved.