PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 [136] 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

ariadgr
22-11-19, 20:11
Απο την κεντρική σελίδα,κλικ "οι υπηρεσίες μου",αριστερά "εξόφληση λογαριασμού" και συνεχίζεις....κάνω κάποιο λάθος;

Τώρα πρέπει να προστέθηκε αυτό.

Andreaslar
23-11-19, 16:08
Οι νέες χρεωστικές της ALPHA BANK τι λένε; Συνδρομή 12ε/έτος, εφάπαξ καταβολή 1 φορά το χρόνο

Με τους πόντους τι παίζει;

208953

Αυτήν την στιγμή έχω την απλή ENTER και κάνω περίπου 500-600 έξοδα μέσω κάρτας τον μήνα. Με συμφέρει να μεταβώ σε bonus? Δεν έχω βρει κάτι για την αναλογία εξαργύρωσης πόντων/ευρώ

sdikr
23-11-19, 16:19
Οι νέες χρεωστικές της ALPHA BANK τι λένε; Συνδρομή 12ε/έτος, εφάπαξ καταβολή 1 φορά το χρόνο

Με τους πόντους τι παίζει;

208953

Αυτήν την στιγμή έχω την απλή ENTER και κάνω περίπου 500-600 έξοδα μέσω κάρτας τον μήνα. Με συμφέρει να μεταβώ σε bonus? Δεν έχω βρει κάτι για την αναλογία εξαργύρωσης πόντων/ευρώ

δεν συμφέρει και τόσο
Πχ αυτή την στιγμή έχει στα Bp 1000 πόντους για να σου κάνουν "δωρο" το φπα για εως 20 ευρώ περίπου δηλαδή 4 ευρώ κέρδος

Manolis_karas
25-11-19, 23:22
δεν συμφέρει και τόσο
Πχ αυτή την στιγμή έχει στα Bp 1000 πόντους για να σου κάνουν "δωρο" το φπα για εως 20 ευρώ περίπου δηλαδή 4 ευρώ κέρδος
2.000 πόντους

johnmegarythmos
27-11-19, 10:16
καλημερα! ακριβως πηρα και εγω την εξυπηρετηση πελατων της ευδαπ και ρωτησα και μου ειπανε οτι ναι υπαρχει τροπος να πληρωσεις με καρτα χωρις εγγραφη στο e-eydap και οτι θα μπαινω στην κεντρικη σελιδα τερμα δεξια και διπλα στις συνδεση εγγραφη υπαρχει μου λεει που γραφει οι υπηρεσιες μου και μετα στα αριστερα επιλεγω εξοφληση λογαριασμου μετα βαζω το αριθμο παρασταστικου και το ποσο και παταω επομενο και μου λεει υπαρχει επιλογη για τις τραπεζες με πληρωμη με ιντερνετ banking και για πληρωμη με καρτα . παντως για μπειτε πιο ευκολα για πληρωμη με καρτα μπειτε εδω https://www.eydap.gr/MyAccount/PayUnregisteredBill/ .

patrickdrd
27-11-19, 12:21
ευχαριστω! δεν εχει προμηθεια το συγκεκριμενο;

- - - Updated - - -


Είχε σίγουρα πληρωμή online με κάρτα χωρίς εγγραφή (και χωρίς προμήθεια) μέχρι πρόσφατα, σήμερα που προσπάθησα να πληρώσω δεν το βρήκα και φαίνεται να απαιτείται πλέον η δημιουργία λογαριασμού (πράγμα ολίγον μπελαλίδικο όταν η παροχή είναι σε άλλο όνομα, αλλά φαίνεται τουλάχιστον να δίνει τη δυνατότητα αλλαγής με online αίτηση (https://www.eydap.gr/MyAccount/changeCustomerData1/))
Μέσω ebanking η Εθνική χρεώνει προμήθεια 0,30 πάντως.

οκ, μαλλον χωρις προμηθεια θα ειναι κι αυτο

badweed
28-11-19, 05:52
εχω μια απορια που αφορα πιστωτικες ( μια πιστωτικη που εχω συνδεσει με το paypal ) για τον ποσο χρονο εχω το μεγιστο για να πληρωσω κατι χωρις ρητρες .

ειναι σε αλφα μπανκ αυτη η καρτα, βιζα .

ο λογαριασμος βγαινει καθε 5 του μηνος αν δεν κανω λαθος .

απο αυτον τον λογαριασμο μου δινει μια ημερομηνια 20 ημερες αργοτερα , στις 25 , να τον εχω ξεπληρωσει αν καταλαβαινω σωστα .

οποτε , αν κανω μια αγορα στις 6 του μηνος , εχω εναν μηνα παρα μια μερα για να ενταχτει στον λογαριασμο της πιστωτικης , και μετα αλλες 20 ημερες για να το ξεπληρωσω . δηλαδη το μεγιστο ειναι γυρω στις 49 με 50 μερες συνολο χωρις να χρεωθω καποια επιβαρυνση απο πιστωτικο υπολοιπο .

σωστα ;

slalom
28-11-19, 11:30
Σωστα τα λες

Doxaios
01-12-19, 13:05
Σε μια κάρτα χρεωστική της Πειραιώς έγινε μη εξουσιοδοτημένη απόπειρα χρέωσης. Την μπλόκαρε προσωρινά η τράπεζα. Για επανέκδοση ζητάνε 6 ευρω, όπως μου είπαν από το τηλεφωνικό κέντρο. Ακόμα και σε αυτη την περίπτωση.....
Και εμένα με πήραν τηλέφωνο από την Πειραιώς την εβδομάδα που πήραν και εσένα. Χωρίς να θέλω να βάλω συνομοσίες μέσα, νομίζω ότι όλα έγιναν για να σε αναγκάσουν να πληρώσεις νέα κάρτα. Εγώ την είχα βγάλει τον μήνα πρίν μπεί η χρέωση των 6€ οπότε θα ίσχυε μέχρι το 2024. Επίσης τη συγκεκριμένη έπαψα να την κινώ για αγορές μέσω ίντερνετ εδώ και 1 χρόνο περίπου γιατί χρησιμοποιώ πλέον χρεωστική της Alpha.

spartak
01-12-19, 15:44
Και εμένα με πήραν τηλέφωνο από την Πειραιώς την εβδομάδα που πήραν και εσένα. Χωρίς να θέλω να βάλω συνομοσίες μέσα, νομίζω ότι όλα έγιναν για να σε αναγκάσουν να πληρώσεις νέα κάρτα. Εγώ την είχα βγάλει τον μήνα πρίν μπεί η χρέωση των 6€ οπότε θα ίσχυε μέχρι το 2024. Επίσης τη συγκεκριμένη έπαψα να την κινώ για αγορές μέσω ίντερνετ εδώ και 1 χρόνο περίπου γιατί χρησιμοποιώ πλέον χρεωστική της Alpha.

Τη συγκεκριμένη την είχα βγάλει και εγω πριν τη νέα χρέωση. Επίσης δεν την είχα χρησιμοποιήσει καθόλου στο ιντερνετ ούτε για αγορες. Μόνο για αναλήψεις. Τους ρώτησα πως και έγινε να χρεωθεί και απάντηση δεν πήρα.....

nemesis1
01-12-19, 20:07
Όσον αφορά την ΕΥΔΑΠ, μάλλον έπεσε τρελό κράξιμο και απλά επανεργοποίησαν την πληρωμή χωρίς εγγραφή.

'Εκανα πολλά τηλέφωνα τον Οκτώβριο και δεν υπήρχε η δυνατότητα χωρίς εγγραφή, όλοι μου το τόνιζαν.

phantom77
02-12-19, 10:13
Σήμερα μου ήρθε το πρώτο φέσι απο την Πειραιώς για ανανέωση χρεωστικής μετά τη λήξη της...
Να θυμηθώ να ακυρώσω την δεύτερη που έχουμε για τον ίδιο λογαριασμό, δεν τους δίνω ούτε τρύπια δεκάρα παραπάνω.

Δεν βλέπω στην Winbank επιλογή για online ενεργοποίηση της νέας χρεωστικής. Μήπως είναι κάπου κρυμμένη;

YAziDis
02-12-19, 12:22
Νομιζω πως στην Πειραιως μονο σε ΑΤΜ ενεργοποιείται.. πριν λιγες ημερες εκανα το ιδιο

KeyMaKeR
12-12-19, 23:50
Νέα δεδομένα στις Τραπεζικές συναλλαγές. Πλέον αρχίζουν να μη δέχονται καταθέσεις-αναλήψεις κάτω από 400ευρω στα ταμεία. Ισχύει ήδη στην Eurobank.

aSMiLoN
13-12-19, 01:08
Δηλαδη αν εχω στον λογαριασμο μου πχ 76,45€ και θελω να τα σηκωσω ολα δε θα το δεχθουν; Με ποια αιτιολογια; Πως θα παρω τα χρηματα μου τοτε;

Chingachgook
13-12-19, 11:27
Δηλαδη αν εχω στον λογαριασμο μου πχ 76,45€ και θελω να τα σηκωσω ολα δε θα το δεχθουν; Με ποια αιτιολογια; Πως θα παρω τα χρηματα μου τοτε;

Αν χρωστάω 76,45€ στον aSMiLoN και θέλω να του τα καταθέσω, πώς θα το κάνω;

Μάλλον το να "μην δέχονται" το εκλαμβάνω ως πίεση/κατεύθυνση των υπαλλήλων προς τον κόσμο σε χρήση ATM και APS, για αποσυμφόρηση των ταμείων.

Διαφορετικά, καταθέτεις 400€ και ένα λεπτό. Thug life :cool::p

thourios
13-12-19, 12:16
Και τα ATM προς εξαφάνιση. Έψαχνα από Ομόνοια μέχρι Μοναστηράκι προχθές ΑΤΜ της Alpha Bank. Στην Αθηνάς δεν λειτουργούσε. Θυμόμουν ότι υπήρχε ένα στην πλατεία στο Μοναστηράκι αλλά και εκείνο ήταν εξαφανισμένο. Είχαν βάλει ΑΤΜ εταιρείας, δηλαδή να πλήρωνες προμήθεια στην οποιαδήποτε συναλλαγή.
Με το google maps βρήκα τελικά ότι υπήρχε ένα στην Ερμού στο κατάστημα Καπνικαρέα. Έβγαζε μόνο πενηντάρικα. Πάντως εξυπηρετήθηκα.

user2163
13-12-19, 13:17
Δηλαδη αν εχω στον λογαριασμο μου πχ 76,45€ και θελω να τα σηκωσω ολα δε θα το δεχθουν; Με ποια αιτιολογια; Πως θα παρω τα χρηματα μου τοτε;

Νομίζω ότι αφορά μόνο τα ταμεία και όχι τα ATM-APS.
Επίσης ενδεχομένως να μπορείς αλλά να υπάρχει μία μικρή χρέωση.Δεν ξέρουμε πως θα υλοποιηθεί ακόμη αλλά ο στόχος από ότι έχω καταλάβει είναι να μειωθούν οι πελάτες που εξυπηρετούνται από τα ταμία.

RASTAVIPER
13-12-19, 17:37
Περί Dipocket. Είπα να γραφτώ γιατί έμαθα δουλεύει με το Google Pay.

Ανοίγω λογαριασμό, στέλνω τις σελφιες και μετά θέλει το διαβατήριο.
Οκ μέχρι εκεί.

Μετά θέλει και άλλο έγγραφο, κάτι που η REvolut δεν ζήτησε ποτέ σε μένα.
Άντε και τους σκανάρω έναν λογαριασμό τράπεζας. Βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι καθαρό. Ξαναδοκιμάζω με της τράπεζας, τίποτα.
Άντε λέω να δοκιμάσω με το δίπλωμα οδήγησης. Τίποτα.
Μετά με λογ. πιστωτικής κάρτας. Πάλι τίποτα.

Τόση φασαρία θέλει η ιστορία μαζί τους;

tasos1615
30-12-19, 16:21
Καλησπέρα σε όλους
Έχω 2 χρεωστικές στην euro και στην πειραιώς.
Και από τις 2, έχουν φύγει τα ονόματα όταν τις καθάριζα με ένα πανί (ειδικά της euro έφυγε σχεδον ολο).
Λέτε να υπάρξει κανένα θέμα?
Ωραία η alpha που είναι ανάφλυφη (η σκέτη enter) αλλά τα bonus της δεν λένε (επιχειρήσεις που δεν με ενδιαφέρουν και ετήσια συνδρομή)

minas
30-12-19, 16:26
Καλησπέρα σε όλους
Έχω 2 χρεωστικές στην euro και στην πειραιώς.
Και από τις 2, έχουν φύγει τα ονόματα όταν τις καθάριζα με ένα πανί (ειδικά της euro έφυγε σχεδον ολο).
Λέτε να υπάρξει κανένα θέμα?
Ωραία η alpha που είναι ανάφλυφη (η σκέτη enter) αλλά τα bonus της δεν λένε (επιχειρήσεις που δεν με ενδιαφέρουν και ετήσια συνδρομή)

Είναι απίθανο να συναντήσεις πρόβλημα. Μόνο εάν κάποιος θέλει να εξακριβώσει ότι το όνομα της κάρτας και της ταυτότητάς σου ταυτίζονται. Στο 99% των περιπτώσεων, δεν ασχολείται κανείς. Εάν ζητήσεις αντικατάσταση λόγω φθοράς, πιθανότατα θα σε χρεώσουν 6€.
Η ρεαλιστική συμβουλή είναι να το αγνοήσεις.

tasos1615
30-12-19, 17:22
Είναι απίθανο να συναντήσεις πρόβλημα. Μόνο εάν κάποιος θέλει να εξακριβώσει ότι το όνομα της κάρτας και της ταυτότητάς σου ταυτίζονται. Στο 99% των περιπτώσεων, δεν ασχολείται κανείς. Εάν ζητήσεις αντικατάσταση λόγω φθοράς, πιθανότατα θα σε χρεώσουν 6€.
Η ρεαλιστική συμβουλή είναι να το αγνοήσεις.

Αυτό σκοπεύω να κάνω και γω
Αν γνωρίζεις (ή και κάποιος άλλος), άμα ζητήσω αντικατάσταση μέσα από το winbank (που λένε οτι την στέλνουν σπίτι σου), λέτε να την "χτυπάνε" όπως στην alpha?
Για την eurobank ξερω οτι τις βγάζουν μόνο από τα καταστήματα

phantom77
31-12-19, 11:57
Όταν έβγαλα την πρώτη μου χρεωστική στην Eurobank (αυτές που σου τυπώνουν στο κατάστημα), η υπάλληλος έκανε λάθος και το όνομα μου δεν τυπώθηκε καθόλου στην κάρτα. Την χρησιμοποιούσα χωρίς πρόβλημα μέχρι την λήξη της.

johnmegarythmos
31-12-19, 17:40
καλησπερα μου πεταξε αυτην την καρτα https://www.bleep.gr/#utm_source=Exitbee&utm_medium=Display&utm_campaign=BleepXamogelo19122019&utm_content=Network
Με τη νέα κάρτα bleep Χαμόγελο Visa, οι αγορές σας έχουν Χαμόγελο!


Με κάθε αγορά που πραγματοποιείτε με την κάρτα bleep Χαμόγελο Visa, ενισχύετε το Χαμόγελο του Παιδιού.

Αποκτήστε τη νέα bleep Χαμόγελο Visa μέσω του bleep app μέσα σε 5’, από όπου κι αν βρίσκεστε, και στηρίξτε Το Χαμόγελο του Παιδιού.

Κάθε φορά που χρησιμοποιείτε την κάρτα bleep Χαμόγελο Visa για τις αγορές σας σε ηλεκτρονικά ή φυσικά καταστήματα, δωρίζετε 0,05 Ευρώ στο Χαμόγελο του Παιδιού.

Επιπλέον, η Alpha Bank διπλασιάζει τη δωρεά σας, ώστε ο Οργανισμός να λαμβάνει συνολικά 0,10 Ευρώ ανά συναλλαγή και επίσης προσφέρει σε αυτόν το 50% της ετήσιας συνδρομής της κάρτας.

Ποια είναι τα έξοδα που σχετίζονται με την bleep Χαμόγελο κάρτα μου;
Ετήσια Συνδρομή18€
Το 50% της συνδρομής αποδίδεται στον Οργανισμό «Το Χαμόγελο του Παιδιού». Η δωρεά κατόχου ανά συναλλαγή είναι: 0,05 Ευρώ. Η Τράπεζα διπλασιάζει το ποσό αυτό, ώστε ο Οργανισμός να λαμβάνει 0,10 ευρώ ανά συναλλαγή.

δηλαδη θα πληρωνουμε 18 ευρω τον χρονο και τα 9 ευρω θα πηγαινουνε στο χαμογελο του παιδιου; . και θα συναλλαγη τα 0,05 ευρω θα πηγαινουνε στο χαμογελο του παιδιου; και θα βαζει και 0,05 ευρω η τραπεζα απο την τσεπη της ; οταν εμεις κανουμε συναλλαγη; Γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποσο χρησιμη μπορει να ειναι μια τετοια καρτα; .
το μονο καλο ειναι οτι δεν εχει εξοδα φορτιστης σε συγκριση με την κανονικη που εχει απο 1-5 ευρω.
επισης δεν εχει κοστος επανεκδοσης ειναι ανεξοδα ενω με την κανονικη εχει 3 ευρω.

nnn
14-01-20, 14:16
Μερικές χιλιάδες κάρτες, έχουν υποκλαπεί από online τουριστικό γραφείο στην Αθήνα. Η είδηση παίζει από το πρωί, αλλά δεν έχω βρει ποιό μπορεί να είναι.

Από όσα λέγονται οι τράπεζες αντικαθιστούν τις κάρτες και αναλαμβάνουν τις χρεώσεις.

kourampies
14-01-20, 14:26
Από τις 4 μεγάλες τράπεζες τι επικρατεί με τις χρεωστικές και τις χρεώσεις μετατροπής συναλλάγματος σε online αγορές πλέον; Χρησιμοποιώ την εθνική που δεν έχει μεγάλο νταβατζιλίκι (παλιά είχα ακούσει για στάνταρ ποσά σε κάθε μετατροπή) αλλά σκέφτομαι για άλλους λόγους να πάω σε κάποια από τις άλλες 3. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο από την εθνική;

spartak
14-01-20, 16:48
Από τις 4 μεγάλες τράπεζες τι επικρατεί με τις χρεωστικές και τις χρεώσεις μετατροπής συναλλάγματος σε online αγορές πλέον; Χρησιμοποιώ την εθνική που δεν έχει μεγάλο νταβατζιλίκι (παλιά είχα ακούσει για στάνταρ ποσά σε κάθε μετατροπή) αλλά σκέφτομαι για άλλους λόγους να πάω σε κάποια από τις άλλες 3. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο από την εθνική;

Το πεδίο θέλει ψάξιμο. Υπάρχουν και μέσα στην ίδια τράπεζα διαφορετικές πολιτικές για τις χρεώσεις συναλλάγματος με κάρτες

Η καλύτερη λύση είναι η πιστωτική της Εθνικής που δε χρεώνει προμήθεια (προς το παρον)

patrickdrd
14-01-20, 17:10
στην περίπτωση ανάληψης με χρήση πιστωτικών/χρεωστικών καρτών Visa, ενδέχεται η εκκαθάριση του ποσού να είναι άμεση μιας και αρκετές τράπεζες έχουν ενεργοποιήσει την μέθοδο Visa Direct.

ποιες;

YAziDis
15-01-20, 01:04
Εγω παντως σε Alpha Bank που χρησιμοποιώ πιστωτικες δεν εχει πρόσθετες χρεωσεις για συνάλλαγμα κτλ. Παντως οταν ειχα παει Αμερικη το 2017, μονο η Alpha και η Εθνικη δεν ειχε τετοιες ηλίθιες χρεωσεις, με αποκορύφωμα την Πειραιως που ζητούσε και 1€ ανα συναλλαγη, αλλα και ενα ποσοστό που δε θυμαμαι ποσο, με ανώτατη χρεωση τα 6€

sdikr
15-01-20, 02:12
Εγω παντως σε Alpha Bank που χρησιμοποιώ πιστωτικες δεν εχει πρόσθετες χρεωσεις για συνάλλαγμα κτλ. Παντως οταν ειχα παει Αμερικη το 2017, μονο η Alpha και η Εθνικη δεν ειχε τετοιες ηλίθιες χρεωσεις, με αποκορύφωμα την Πειραιως που ζητούσε και 1€ ανα συναλλαγη, αλλα και ενα ποσοστό που δε θυμαμαι ποσο, με ανώτατη χρεωση τα 6€

Η ισοτιμία της Alpha είναι χειρότερη απο την ισοτιμία της curve, revolut κλπ, όποτε έχει προμήθεια.

YAziDis
15-01-20, 03:16
Η ισοτιμία της Alpha είναι χειρότερη απο την ισοτιμία της curve, revolut κλπ, όποτε έχει προμήθεια.

Ναι, το χεις αναφερει πολλες φορες, μονο που ο ανθρωπος ρωταει για τις 4 συστημικές τραπεζες

KostakisK
15-01-20, 10:16
Παιδια θελω να σας κανω ερωτηση, χρειαζομαι μισθοδοτικο λογαριασμο, εσεις ποια τραπεζα μου προτεινετε, ειμαι πελατης εθνικης αλλα θελω να φυγω γιατι στην εξυπηρετηση πελατων δεν απανταει ποτε κανενας

manoulamou
15-01-20, 11:03
Παντως ΟΧΙ στην Eurobank, ειχε σοβαρο προβλημα η κορη μου με το e-banking τους και ουτε με φυσικη παρουσια σε καταστημα μια εβδομαδα τωρα δεν το εχουν λυσει!
:evil:
Για το προβλημα με την τηλεφωνικη εξυπηρετηση πελατων, προτιμω ωρες και ημερες εκτος αιχμης.

sdikr
15-01-20, 11:16
Ναι, το χεις αναφερει πολλες φορες, μονο που ο ανθρωπος ρωταει για τις 4 συστημικές τραπεζες

Ρωτάει όμως ποια δεν έχει προμήθεια, δεν είναι σωστό να του λες δεν έχει προμήθεια γιατί δεν αναφέρεται ξεχωριστά σαν εξτρά συναλλαγή,

KostakisK
15-01-20, 11:17
Παντως ΟΧΙ στην Eurobank, ειχε σοβαρο προβλημα η κορη μου με το e-banking τους και ουτε με φυσικη παρουσια σε καταστημα μια εβδομαδα τωρα δεν το εχουν λυσει!
:evil:
Για το προβλημα με την τηλεφωνικη εξυπηρετηση πελατων, προτιμω ωρες και ημερες εκτος αιχμης.

εχουμε προηγουμε με eurobank οχι ευχαριστω, και γενικα το ebanking τους φρου φρου και αρωματα σαν τις υπηρεσιες της vodafone ενα πραμα,

jap
15-01-20, 12:06
Αν έχεις προαποφασίσει, τι ρωτάς; Με τις μειώσεις προσωπικού και τις ξεκούδουνες πρακτικές τους στραβές συμβαίνουν με όλες τις τράπεζες. Εγώ θα σου έλεγα πήγαινε οπουδήποτε εκτός από Εθνική, αλλά και η Alpha μερικές φορές δεν παίζεται. Με Eurobank ό,τι μου έχει συμβεί χρόνια τώρα που συνεργάζομαι η λύση έχει βρεθεί αν και ευχαριστημένος σαφώς δεν είμαι. Η Πειραιώς έχει φορτωθεί πολλούς πρώην υπαλλήλους Αγροτικής και κάμποσων μικρότερων τραπεζών, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και όλες κλείνουν τα τελευταία χρόνια καταστήματα - διώχνουν υπαλλήλους. Μάλλον να διαλέξεις με βάση το ποια έχει πιο κοντά σου κατάστημα.

YAziDis
15-01-20, 13:01
Ρωτάει όμως ποια δεν έχει προμήθεια, δεν είναι σωστό να του λες δεν έχει προμήθεια γιατί δεν αναφέρεται ξεχωριστά σαν εξτρά συναλλαγή,

Εχει καλυτερα rates καμια απ τις αλλες 3 συστημικές τραπεζες;

kourampies
15-01-20, 13:57
Η ερώτηση ήταν ποια από τις 4 συστημικές έχει καλύτερες τιμές για online αγορές σε συνάλλαγμα με χρεωστική. Το ότι χρεώνουν ποσοστό το γνωρίζω. Η απορία είναι πια χρεώνει το μικρότερο, και ποια έχει κάποια ελάχιστη χρέωση για να αποφύγω.

aSMiLoN
15-01-20, 14:58
Παιδια θελω να σας κανω ερωτηση, χρειαζομαι μισθοδοτικο λογαριασμο, εσεις ποια τραπεζα μου προτεινετε, ειμαι πελατης εθνικης αλλα θελω να φυγω γιατι στην εξυπηρετηση πελατων δεν απανταει ποτε κανενας

Βασικα συνεννοεισαι με τον εργοδοτη σου και επιλεγεις την τραπεζα που συνεργαζεται. Αλλιως αν αυτος πχ εχει Εθνικη και εσυ επιλεξεις Αλφα θα χρεωνεσαι το κοστος του εισερχομενου εμβασματος σε καθε μισθοδοσια σου.

slalom
15-01-20, 15:49
Η ερώτηση ήταν ποια από τις 4 συστημικές έχει καλύτερες τιμές για online αγορές σε συνάλλαγμα με χρεωστική. Το ότι χρεώνουν ποσοστό το γνωρίζω. Η απορία είναι πια χρεώνει το μικρότερο, και ποια έχει κάποια ελάχιστη χρέωση για να αποφύγω.
Καλύτερες τιμές εχει η revolut, leopay διαλεξε οποια θες, οι ελληνικες ειναι κλεφτες

kourampies
15-01-20, 15:54
Καλύτερες τιμές εχει η revolut, leopay διαλεξε οποια θες, οι ελληνικες ειναι κλεφτες

Πρέπει να τη διατυπώσω και 3η φορά την ερώτηση; Ρωτάω για τις 4 συστημικές.

sdikr
15-01-20, 16:00
Η ερώτηση ήταν ποια από τις 4 συστημικές έχει καλύτερες τιμές για online αγορές σε συνάλλαγμα με χρεωστική. Το ότι χρεώνουν ποσοστό το γνωρίζω. Η απορία είναι πια χρεώνει το μικρότερο, και ποια έχει κάποια ελάχιστη χρέωση για να αποφύγω.

H Alpha έχει 2.5% επι της συναλλαγής, η Εθνική έχει 2% χωρις ελάχιστον, eurobank 2% και ελάχιστον 1 ευρώ, το ίδιο και η πειραίως

Οπότε το πιο συμφέρον είναι η Εθνική.

Happy;

KostakisK
15-01-20, 16:03
Βασικα συνεννοεισαι με τον εργοδοτη σου και επιλεγεις την τραπεζα που συνεργαζεται. Αλλιως αν αυτος πχ εχει Εθνικη και εσυ επιλεξεις Αλφα θα χρεωνεσαι το κοστος του εισερχομενου εμβασματος σε καθε μισθοδοσια σου.

Χρήσιμη η πληροφορία για τις χρεώσεις ευχαριστώ

kourampies
15-01-20, 16:09
H Alpha έχει 2.5% επι της συναλλαγής, η Εθνική έχει 2% χωρις ελάχιστον, eurobank 2% και ελάχιστον 1 ευρώ, το ίδιο και η πειραίως

Οπότε το πιο συμφέρον είναι η Εθνική.

Happy;

Ναι, αυτό θυμόμουν από παλαιότερα και αυτό ήθελα να επιβεβαιώσω. Πως κατάντησε έτσι η Πειραιώς που κάποτε ήταν πρωτοπόρος σε τέτοια θέματα, κρίμα.

sdikr
15-01-20, 16:13
Ναι, αυτό θυμόμουν από παλαιότερα και αυτό ήθελα να επιβεβαιώσω. Πως κατάντησε έτσι η Πειραιώς που κάποτε ήταν πρωτοπόρος σε τέτοια θέματα, κρίμα.

Να σου κάνω ενα shameless ποστ για την curve ξανά;
Στην ουσία πληρώνεις με την χρεωστική όποιας συστημικής θέλεις, αλλά χωρίς προμήθειες και τα λεφτά φαίνονται κανονικά στο αφορολόγητο, με αυτή επιτέλους κάνω και χρήση της πειραίως για αγορές απο το εξωτερικό σε άλλο νόμισμα που παλιότερα δεν τολμούσα λόγο του 1 ευρώ ελάχιστης χρέωσης.

slalom
15-01-20, 16:18
Πρέπει να τη διατυπώσω και 3η φορά την ερώτηση; Ρωτάω για τις 4 συστημικές.
Δεν ασχολουμεθα με κλεφτες!

jap
15-01-20, 19:02
Μερικές χιλιάδες κάρτες, έχουν υποκλαπεί από online τουριστικό γραφείο στην Αθήνα. Η είδηση παίζει από το πρωί, αλλά δεν έχω βρει ποιό μπορεί να είναι.

Από όσα λέγονται οι τράπεζες αντικαθιστούν τις κάρτες και αναλαμβάνουν τις χρεώσεις.

Τράπεζες: Λήξαν το θέμα με την υποκλοπή στοιχείων καρτών από τουριστικό γραφείο (https://www.protothema.gr/economy/article/964810/trapezes-lixan-to-thema-me-tin-upoklopi-stoiheion-karton-apo-touristiko-grafeio/)

Δεν ξέρω πώς προέκυψε βέβαια το άρθρο (αν βγήκε κάπου κάποια ενημέρωση ή αν τα κατέβασε ο ανώνυμος συντάκτης του άρθρου από το κεφάλι του), αλλά λέει αρλούμπες, τι σχέση έχει το PIN με τα στοιχεία που φυλάει το τουριστικό γραφείο... Καλό θα ήταν να ξέρουμε ποιο γραφείο ήταν και φυλάει και τα δεδομένα από πιστωτικές κάρτες (το πρόβλημα είναι ότι τα φυλάει μετά τη συναλλαγή, όχι ότι βέβαια δεν το κάνει καλά).

nemesis1
15-01-20, 20:08
Βασικα συνεννοεισαι με τον εργοδοτη σου και επιλεγεις την τραπεζα που συνεργαζεται. Αλλιως αν αυτος πχ εχει Εθνικη και εσυ επιλεξεις Αλφα θα χρεωνεσαι το κοστος του εισερχομενου εμβασματος σε καθε μισθοδοσια σου.


Χρήσιμη η πληροφορία για τις χρεώσεις ευχαριστώ

Οι Μισθοδοτικοί λογαριασμοί ΔΕΝ χρεώνουν έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο άλλη Τράπεζα, τουλάχιστον Εσωτερικού.
Εμένα σε Alpha ΠΟΤΕ δεν με χρέωσε και ο εργοδότης μου είναι στην Εθνική.

Φίλε έχω στην Alpha μισθοδοτικό εδώ 9 χρόνια και ουδέποτε είχα πρόβλημα εξυπηρέτησης απο τηλεφώνου.
Γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο.

KostakisK
15-01-20, 22:25
Οι Μισθοδοτικοί λογαριασμοί ΔΕΝ χρεώνουν έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο άλλη Τράπεζα, τουλάχιστον Εσωτερικού.
Εμένα σε Alpha ΠΟΤΕ δεν με χρέωσε και ο εργοδότης μου είναι στην Εθνική.

Φίλε έχω στην Alpha μισθοδοτικό εδώ 9 χρόνια και ουδέποτε είχα πρόβλημα εξυπηρέτησης απο τηλεφώνου.
Γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο.

Κοιτάω επίσης να χτίσω και ένα πιστωτικό προφίλ, κάποια στιγμή θα μου χρειαστεί θέλω να τα συνδιασω όλα, ξέρω είναι λίγο μπελάς το όλο θέμα αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο μακροπροθεσμα, όχι ότι θα πάω να πάρω δάνειο τόσο μικρός που είμαι αλλά θέλω μια τράπεζα να καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες μου

Free_willie
15-01-20, 23:28
Παραθέτω ένα πίνακα που έχει τις χρεώσεις των τραπεζών συγκεντρωμένες. Λέει ανανεώθηκε τον Νοεμβριο αλλα λογικά θα έχει ολες τις νεες χρεώσεις.

https://www.skiouraki.gr/xrewseis-trapezwn/

@ ADSLgr.com All rights reserved.