PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

ariadgr
16-01-20, 00:13
Οι Μισθοδοτικοί λογαριασμοί ΔΕΝ χρεώνουν έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο άλλη Τράπεζα, τουλάχιστον Εσωτερικού.
Εμένα σε Alpha ΠΟΤΕ δεν με χρέωσε και ο εργοδότης μου είναι στην Εθνική.

Το έχεις δει κάπου γραμμένο αυτό; Διότι το γράφεις με μεγάλη σιγουριά για όλες της τράπεζες.
Της Εθνικής ο Μισθοδοτικός Plus χρεώνει κανονικά έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο άλλη Τράπεζα Εσωτερικού.

spartak
16-01-20, 00:28
Οι Μισθοδοτικοί λογαριασμοί ΔΕΝ χρεώνουν έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο άλλη Τράπεζα, τουλάχιστον Εσωτερικού.
Εμένα σε Alpha ΠΟΤΕ δεν με χρέωσε και ο εργοδότης μου είναι στην Εθνική.

Φίλε έχω στην Alpha μισθοδοτικό εδώ 9 χρόνια και ουδέποτε είχα πρόβλημα εξυπηρέτησης απο τηλεφώνου.
Γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο.

Μπορεί να ισχυει για την alpha αλλά δεν ισχύει σίγουρα για όλες τις τράπεζες. Συγκεκριμένα δεν ισχυει σίγουρα για Εθνική. Πειραιώς που ρώτησα μου είχαν πει ότι επίσης χρεώνουν κανονικά το εισερχόμενο έμβασμα. Αρα δεν ισχύει για όλες τις τράπεζες, όπως ισχυρίζεσαι

jap
16-01-20, 00:35
Εδώ μέσα το έχω ακούσει πάμπολλες φορές για Εθνική και μισθοδοτικούς. Βέβαια μπορεί να άλλαξε, όπως υπάρχει μισθοδοτικός και μισθοδοτικός. Και για Πειραιώς έλεγαν ότι δεν έχει χρέωση στους λογαριασμούς Direct, δεν ξέρω αν υπάρχουν όμως ακόμα αυτοί μετά τα capital controls. Σίγουρα δεν έχει σε Eurobank σε λογαριασμούς με πακέτο e-συναλλαγές (αυτό που καταργήθηκε αυτό τον μήνα) και δεν είχε τουλάχιστον στο παρελθόν και σε Attica, δεν ξέρω αν έχει ακόμα κάποιος λογαριασμό εκεί.

spartak
16-01-20, 00:40
Εδώ μέσα το έχω ακούσει πάμπολλες φορές για Εθνική και μισθοδοτικούς. Βέβαια μπορεί να άλλαξε, όπως υπάρχει μισθοδοτικός και μισθοδοτικός. Και για Πειραιώς έλεγαν ότι δεν έχει χρέωση στους λογαριασμούς Direct, δεν ξέρω αν υπάρχουν όμως ακόμα αυτοί μετά τα capital controls. Σίγουρα δεν έχει σε Eurobank σε λογαριασμούς με πακέτο e-συναλλαγές (αυτό που καταργήθηκε αυτό τον μήνα) και δεν είχε τουλάχιστον στο παρελθόν και σε Attica, δεν ξέρω αν έχει ακόμα κάποιος λογαριασμό εκεί.

Oi direct δεν ήταν μισθοδοτικοί και δε μπορείς να τους ανοίξεις εδω και χρόνια. Γνωρίζεις κάποιο μισθοδοτικό της Εθνικής ο οποίος να έχει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα;

jap
16-01-20, 07:46
Σύμφωνα με τον τελευταίο τιμοκατάλογο της Εθνικής (από 9/1) δεν υπάρχει πλέον. Μόνο κάτι λίγες δωρεάν προμήθειες για πληρωμές δίνουν πλέον.

adiS
16-01-20, 09:03
Τράπεζες: Λήξαν το θέμα με την υποκλοπή στοιχείων καρτών από τουριστικό γραφείο (https://www.protothema.gr/economy/article/964810/trapezes-lixan-to-thema-me-tin-upoklopi-stoiheion-karton-apo-touristiko-grafeio/)

Δεν ξέρω πώς προέκυψε βέβαια το άρθρο (αν βγήκε κάπου κάποια ενημέρωση ή αν τα κατέβασε ο ανώνυμος συντάκτης του άρθρου από το κεφάλι του), αλλά λέει αρλούμπες, τι σχέση έχει το PIN με τα στοιχεία που φυλάει το τουριστικό γραφείο... Καλό θα ήταν να ξέρουμε ποιο γραφείο ήταν και φυλάει και τα δεδομένα από πιστωτικές κάρτες (το πρόβλημα είναι ότι τα φυλάει μετά τη συναλλαγή, όχι ότι βέβαια δεν το κάνει καλά).

συνάδελφος μου(που το διάβασε στο internet) ανέφερε το όνομα από το ταξιδιωτικό site αλλά ενώ το googlara δεν βρήκα τίποτα. Για αυτό και με μεγάλη επιφύλαξη θα το βάλω σε spoiler.

www.greeka.com

nyannaco
16-01-20, 10:18
Τράπεζες: Λήξαν το θέμα με την υποκλοπή στοιχείων καρτών από τουριστικό γραφείο (https://www.protothema.gr/economy/article/964810/trapezes-lixan-to-thema-me-tin-upoklopi-stoiheion-karton-apo-touristiko-grafeio/)

Δεν ξέρω πώς προέκυψε βέβαια το άρθρο (αν βγήκε κάπου κάποια ενημέρωση ή αν τα κατέβασε ο ανώνυμος συντάκτης του άρθρου από το κεφάλι του), αλλά λέει αρλούμπες, τι σχέση έχει το PIN με τα στοιχεία που φυλάει το τουριστικό γραφείο... Καλό θα ήταν να ξέρουμε ποιο γραφείο ήταν και φυλάει και τα δεδομένα από πιστωτικές κάρτες (το πρόβλημα είναι ότι τα φυλάει μετά τη συναλλαγή, όχι ότι βέβαια δεν το κάνει καλά).

Απόλυτα σωστός! Κι εμένα μου έκανε εντύπωση η μπούρδα με τo PIN. Ό,τι νά΄ναι! :down:

Οσον αφορά το γιατί να διατηρεί τα στοιχεία των καρτών μετά τη συναλλαγή, όχι μόνο συμφωνώ, αλλά και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τα έχει εξ αρχής. Υποτίθεται ότι τα σοβαρά e-shops περνάνε σε περιβάλλον τράπεζας και η χρέωση γίνεται εκεί, δεν γίνεται "εσωτερικά". Κάνω κάπου λάθος;

manoulamou
16-01-20, 12:22
Κοιτάω επίσης να χτίσω και ένα πιστωτικό προφίλ, κάποια στιγμή θα μου χρειαστεί θέλω να τα συνδιασω όλα, ξέρω είναι λίγο μπελάς το όλο θέμα αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο μακροπροθεσμα, όχι ότι θα πάω να πάρω δάνειο τόσο μικρός που είμαι αλλά θέλω μια τράπεζα να καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες μου
Eurobank....με διαφορά η χειρότερη Τράπεζα σε όλους τους τομείς.

Με διαφορά όμως... (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=6733707&viewfull=1#post6733707)
:whistle:

jap
16-01-20, 13:02
Απόλυτα σωστός! Κι εμένα μου έκανε εντύπωση η μπούρδα με τo PIN. Ό,τι νά΄ναι! :down:

Οσον αφορά το γιατί να διατηρεί τα στοιχεία των καρτών μετά τη συναλλαγή, όχι μόνο συμφωνώ, αλλά και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τα έχει εξ αρχής. Υποτίθεται ότι τα σοβαρά e-shops περνάνε σε περιβάλλον τράπεζας και η χρέωση γίνεται εκεί, δεν γίνεται "εσωτερικά". Κάνω κάπου λάθος;

Τα χειρότερα κάνουν οι του κλάδου του τουρισμού. Σε ενοικίαση αυτοκινήτου μου έχει τύχει μία φορά να πάρει αποτύπωμα της κάρτας με τον αναπτήρα (την εποχή ακόμα που είχαν τα μηχανήματα με το χράπα-χρούπα). Σε άλλη περίπτωση, σημείωσε με το χέρι τον αριθμό της κάρτας στο συμβόλαιο. Όπως διαπίστωσα εκ των υστέρων, είχε σημειώσει και όλα τα άλλα στοιχεία, συμπεριλαμβανομενου του τριψήφιου κωδικού. Σε Ελλάδα πάντα. Στο εξωτερικό, πάλι επί εποχής χράπα-χρούπα, μου έχει τύχει να επιμένουν να κρατήσουν 2 χαρτάκια, ένα με το ποσό της ενοικίασης και ένα με κενό ποσό, μην τυχόν. Στην επιστροφή, μετά από πολλές φωνές δέχτηκε να σκίσει το δεύτερο χαρτάκι και μόνο αφού το ζητήσαμε.

Κατά τα άλλα, φταίμε κι εμείς, δεν αρκεί το SSL και το λουκετάκι, πρέπει και να ελέγχουμε σε ποιο site βρισκόμαστε όταν περνάμε τα στοιχεία της κάρτας. Αν και δεν αποκλείω η διαρροή να έγινε από αυτοπρόσωπες πληρωμές.

nemesis1
16-01-20, 21:00
Eurobank....με διαφορά η χειρότερη Τράπεζα σε όλους τους τομείς.

Με διαφορά όμως... (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=6733707&viewfull=1#post6733707)
:whistle:

Δεν καταλαβαίνω, δεν συμφωνείς ή συμφωνείς?

Όσον αφορά τους μισθοδοτικούς, παλιότερα δεν χρέωναν, αν άλλαξε τότε λάθος μου.
Στην Alpha ουδέποτε είχα χρέωση εισερχόμενου ή λειψά χρήματα που να φανέρωναν ότι κάτι "χάθηκε" στον δρόμο.

narsis
17-01-20, 01:41
Δεν καταλαβαίνω, δεν συμφωνείς ή συμφωνείς?

Όσον αφορά τους μισθοδοτικούς, παλιότερα δεν χρέωναν, αν άλλαξε τότε λάθος μου.
Στην Alpha ουδέποτε είχα χρέωση εισερχόμενου ή λειψά χρήματα που να φανέρωναν ότι κάτι "χάθηκε" στον δρόμο.

Αυτό μάλλον είχε σχέση με τον εργοδότη σου. Είτε είχε λογαριασμό (και) στην Τράπεζά σου, είτε αναλάμβανε (OUR) τα έξοδα.

KostakisK
17-01-20, 01:47
Αυτό μάλλον είχε σχέση με τον εργοδότη σου. Είτε είχε λογαριασμό (και) στην Τράπεζά σου, είτε αναλάμβανε (OUR) τα έξοδα.

Ακριβως, το πιστευω και εγω

- - - Updated - - -

ωραια λοιπον σας απευθυνω το εξης ερωτημα οπου για μενα ειναι καθοριστικο για την επιλογη μισθοδοσιας: ibank ή alpha e-banking, ποιο εχει τα περισσοτερα bugs, missings, κλπ ακουω εμπειριες, εαν καποιος εχει και αλφα και εθνικη ας απαντησει εκεινος γιατι θα μπορει να κανει καλυτερη συγκριση

manoulamou
17-01-20, 11:57
Δεν καταλαβαίνω, δεν συμφωνείς ή συμφωνείς?

Όσον αφορά τους μισθοδοτικούς, παλιότερα δεν χρέωναν, αν άλλαξε τότε λάθος μου.
Στην Alpha ουδέποτε είχα χρέωση εισερχόμενου ή λειψά χρήματα που να φανέρωναν ότι κάτι "χάθηκε" στον δρόμο.
Να ηρεμησουμε λιγο, απλα παρεθεσα το μηνυμα σου τελειως ενημερωτικα.
Δεν εχω εμπειρια απο αλλο e-banking περαν της Εθνικης, μονον μεσω τριτων και δεν ειμαι αντικειμενικη καθοτι συνταξιουχος της μεγαλης μας φιλης! :cool:

nemesis1
17-01-20, 12:04
Να ηρεμησουμε λιγο, απλα παρεθεσα το μηνυμα σου τελειως ενημερωτικα.
Δεν εχω εμπειρια απο αλλο e-banking περαν της Εθνικης, μονον μεσω τριτων και δεν ειμαι αντικειμενικη καθοτι συνταξιουχος της μεγαλης μας φιλης! :cool:

Ήρεμος είμαι βρε, δεν σε παρεξήγησα, απλά δεν καταλάβαινα το λόγο του QUOTE.:)

Αυτο με τον μισθοδοτικο μου αφορά 2 διαφορετικούς εργοδότες.
Δύσκολα να ανέλαβαν και οι 2 το Our, λέτε να είμαι τόσο τυχερός?
Τι να πω.


@kostaskep
Για τα ebanking Alpha και Εθνικής θα ξαναψηφισω Alpha.
Κι ένα μικρό παιδί μπορεί να το χειριστεί, όλα βρίσκονται πανεύκολα και δεν έχω εντοπίσει κάτι να λείπει.

Λίγα κλικ και κυρίως εύκολα.

Βέβαια με την τελευταία αναβάθμιση νομίζω έκανε βήματα πίσω αλλά μπορεί και να μην το έχω συνηθίσει ακόμα.

Στο ibank πάλι, χάνεται η μπάλα.
1000 κλικ για απλά πράγματα, δύστροπο περιβάλλον δεν είναι τόσο User friendly.

KostakisK
17-01-20, 12:11
οκ νομιζω θα καταληξω alpha

nemesis1
17-01-20, 12:16
οκ νομιζω θα καταληξω alpha

Κάτσε βρε να πάρεις κι άλλες γνώμες.

KostakisK
17-01-20, 12:19
ε πειτε βρε παιδια

- - - Updated - - -

η alpha οντως το ακουω οτι εχει καλο ebanking

minas
17-01-20, 14:32
ε πειτε βρε παιδια

- - - Updated - - -

η alpha οντως το ακουω οτι εχει καλο ebanking

Γενικά δεν είναι κακό, αλλά πράγματι το χειροτέρεψαν, για να γίνει (υποτίθεται) πιο φιλικό σε κινητά/tablets.
Και σε αυτό το θέμα ίσως βρεις περισσότερες απόψεις:
https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!/

Xlapatsas
17-01-20, 15:08
ε πειτε βρε παιδια

- - - Updated - - -

η alpha οντως το ακουω οτι εχει καλο ebanking

Δεν νομίζω ότι το ebanking πρέπει να είναι το κριτήριο επιλογής τράπεζας.

Ό,τι είναι κακό σήμερα μπορεί να αλλάξει στο μέλλον ή και το αντίστροφο.

jap
17-01-20, 15:34
Δεν νομίζω ότι το ebanking πρέπει να είναι το κριτήριο επιλογής τράπεζας.

Ό,τι είναι κακό σήμερα μπορεί να αλλάξει στο μέλλον ή και το αντίστροφο.

:oneup: +1

Chingachgook
17-01-20, 15:47
Με αυτή τη λογική ούτε πλησίον κατάστημα μπορεί να είναι κριτήριο, γιατί σήμερα έχω και αύριο έχει κλείσει :p

Θεωρώ ότι είναι σύνθεση αυτών: ποιότητα/χρηστικότητα ebanking, locations καταστημάτων, offsite atms, κτλ. Προσωπικά θα έβαζα το ebanking πάνω από όλα, χωρίς φυσικά να επιμένω ότι το ίδιο πρέπει να υιοθετήσουν όλοι :)

slalom
17-01-20, 15:50
ωραια λοιπον σας απευθυνω το εξης ερωτημα οπου για μενα ειναι καθοριστικο για την επιλογη μισθοδοσιας: ibank ή alpha e-banking, ποιο εχει τα περισσοτερα bugs, missings, κλπ ακουω εμπειριες, εαν καποιος εχει και αλφα και εθνικη ας απαντησει εκεινος γιατι θα μπορει να κανει καλυτερη συγκριση
Εγω με κανενα απο τα 2 δεν ειχα προβλημα

jap
17-01-20, 16:28
Με αυτή τη λογική ούτε πλησίον κατάστημα μπορεί να είναι κριτήριο, γιατί σήμερα έχω και αύριο έχει κλείσει :p


Εννοείται κι αυτό. Εκεί που διαφωνώ με τη φιλοσοφία του φίλου που ρωτά είναι ότι παντρευόμαστε μια τράπεζα, δεν είναι η επιλογή τράπεζας για άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας σήμερα απόφαση που θα μας αλλάξει τη ζωή. Ούτε σε θεωρεί μια τράπεζα 'καλό πελάτη' επειδή έχεις προσκολληθεί εκεί είκοσι χρόνια, μάλλον εύκολο θύμα σε θεωρεί με τα σημερινά δεδομένα (αύξηση προμηθειών, συνεχές κλείσιμο υποκαταστημάτων, απολύσεις προσωπικού, κατά βούληση ερμηνεία των νόμων κ.λπ., κ.λπ, κ.λπ.)

johnmegarythmos
23-01-20, 01:40
Τράπεζες: Τέλος η αποστολή καρτών με τα... ΕΛΤΑ. Η υποχρέωση που αλλάζει τα δεδομένα


Συστημένη επιστολή με κάρτες αναλήψεων, πιστωτικές κ.α. είναι από δω και στο εξής υποχρεωμένες οι τράπεζες να αποστέλλουν στους πελάτες τους, σύμφωνα με απόφαση Ειρηνοδικείο, το οποίο δικαίωσε ηλικιωμένης από την οποία εκλάπη η κάρτα.

Το δικαστήριο δικαίωσε 76χρονη που είχε πέσει θύμα κλοπής της κάρτας και του κωδικού της, τα οποία της είχαν σταλεί με απλό ταχυδρομείο.

Το δικαστήριο με την απόφασή του (αριθμός 3446/2019) υποχρεώνει για πρώτη φορά τα τραπεζικά ιδρύματα στο πλαίσιο της προστασίας και ασφάλειας των συναλλαγών τους με τους καταθέτες, να λαμβάνουν όλα τα απαιτούμενα μέτρα, μεταξύ των οποίων είναι και η υποχρέωσή τους σε αποστολή των επίμαχων στοιχείων μόνο με συστημένη επιστολή, ακόμη κι αν αυτό δεν προβλέπεται ρητά στον κανονισμό και δίκαιο των τραπεζών.

Η προσφεύγουσα έπεσε θύμα κλοπής της νέας κάρτας αναλήψεων, που μαζί με τον κωδικό αριθμό (Pin) της είχε αποστείλει, κατόπιν απώλειας της προηγούμενης, η τράπεζα στην διεύθυνσή της, ως απλής αλληλογραφίας. Οι δράστες της κλοπής μάλιστα έκαναν αναλήψεις μετρητών περίπου 2.000 ευρώ.

Η γυναίκα ανακάλυψε τι είχε συμβεί με την κάρτα της, όταν αρκετές ημέρες μετά την αίτηση της για έκδοση νέας κάρτας, οπότε και μετέβη για δεύτερη φορά στην τράπεζα, της είπαν πως η νέα κάρτα, όσο και το νέο PIN είχαν αποσταλεί ταχυδρομικά μέσω των ΕΛΤΑ, με απλή αλληλογραφία, αντί συστημένης επιστολής. Μάλιστα της είπαν πως με την καινούργια κάρτα είχαν ήδη γίνει αναλήψεις περίπου 2.000 ευρώ. Η συνταξιούχος διαμαρτυρήθηκε υποβάλλοντας παράλληλα αίτηση αμφισβήτησης των συναλλαγών και ζήτησε να επαναπιστωθούν τα παράνομα αναληφθέντα ποσά, αλλά η Τράπεζα, όχι μόνο ήταν κατηγορηματικά αρνητική, αλλά αποποιήθηκε οιανδήποτε ευθύνη της.

Με την προσφυγή της και συνήγορό της τον κ. Αριστείδη Καραμπασιάδη, η 76χρονη ζήτησε να της καταβάλλει η Τράπεζα το ποσό των παράνομων αναλήψεων καθώς και ποσό 3.000 ευρώ ως χρηματική ικανοποίηση λόγω της ηθικής βλάβης που υπέστη.

Το δικαστήριο (ειρηνοδίκης Ακριβή Ερμίδου) διέταξε την Τράπεζα να πιστώσει στον λογαριασμό της 76χρονης το ποσό που της αφαίρεσαν άγνωστοι, ενώ επιδίκασε και ποσό 200 ευρώ ως αποζημίωση για την βλάβη που προκλήθηκε στην προσφεύγουσα, από ενέργειες υπαλλήλων της τράπεζας. Οι υπάλληλοι της Τράπεζας, σύμφωνα με την απόφαση του Ειρηνοδικείου, δεν τήρησαν την υποχρέωση της Τράπεζας για προστασία και ασφάλεια των συναλλαγών και δεν ανταποκρίθηκαν στην ευλόγως προσδοκώμενη ασφάλεια που επιβάλουν οι κανόνες που απορρέουν από τη συμβατική της σχέση με την συνταξιούχο και την νομοθεσία (νόμος 2251/1994, κλπ).

πηγη : https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/285069/trapezes-telos-i-apostoli-karton-me-ta-elta-i-ypoxreosi-pou-allazei-ta-dedomena

badweed
23-01-20, 01:52
καλο αυτο , αλλα τα 200 ευρω ηθικη αποζημιωση τα θεωρω κοροιδια . πολλαπλασιο απο το πιστωτικο που της χρεωθηκε επρεπε να της αποδωσουν .

runner70
23-01-20, 02:40
Ποια τραπεζα στελνει πλεον το pin μαζι με την κάρτα; Δεν εχουν κοπει εδώ και χρόνια αυτά;Και μάλιστα ποιες στέλνουν την κάρτα ενεργοποιημένη;

Φυσικά και δεν αλλάζει τίποτα στις τράπεζες εξαιτίας μιας απόφασης. Προστασία μπορείς να παρέχεις και με το να την στελνεις απενεργοποιημένη και φυσικά χωρίς το pin και να ζητας να την ενεργοποιησεις με διάφορες δικλείδες ασφαλείας. Το δημοσίευμα ξεκάθαρα του κώλου για clickbait.

jap
23-01-20, 10:04
Σίγουρα δεν τα λέει όλα όπως είναι το άρθρο. Οι τράπεζες αν τις υποχρεώσουν να μη στέλνουν με απλό ταχυδρομείο ξέρουν το κόλπο. Περάστε να πάρετε την κάρτα από το κατάστημα.

KostakisK
23-01-20, 10:48
Εμας το Pin μας το στελνουν με τις θεσεις σε εναν 15ψηφιο στην εθνικη ωστε να τον βγαλουμε μονοι μας, να ας πουμε εχει 15 θεσεις, κατω απο καθε θεση εχει νουμερα και λεει το sms, κατω απο την 3η,6η,7η,8η πχ ειναι το pin και βγαινει ο τετραψηφιος

patrickdrd
23-01-20, 11:34
συμφωνω με τους προλαλησαντες, μουφα μου φαινεται το αρθρο δεν γινονται αυτα..

και δημοσιευτηκε και σε αλλο/αλλα σαιτ, moneyonline κλπ,
αλλα προφανως ο ενας κλεβει τον αλλον..

KostakisK
23-01-20, 11:36
συμφωνω με τους προλαλησαντες, μουφα μου φαινεται το αρθρο δεν γινονται αυτα..

Μα ειναι δυνατον να ερχονται ενεργοποιημενες καρτες με το PIN επανω με το ταχυδρομειο?

thourios
23-01-20, 11:50
Πολύ παλαιότερα γινόταν αυτό. Ερχόταν πρώτα η κάρτα και μετά από κάποιες μέρες το pin σε διαφορετικές επιστολές απλές.
Η υπόθεση μπορεί να είναι πολύ παλιά και έγινε τώρα το δικαστήριο.

phantom77
23-01-20, 11:53
Δεν θυμάμαι ποτέ να ήρθαν και κάρτα και ΡΙΝ με απλό ταχυδρομείο. Πάντα μια απο τις δύο επιστολές ήταν συστημένη.

thourios
23-01-20, 12:02
Εξαρτάται την τράπεζα. Θυμάμαι την Citibank. Για τις πρώτες κάρτες για τα πρώτα ΑΤΜ που έβγαζαν. Μετά ερχόταν η κάρτα συστημένη και ακολουθούσε το pin με απλό ταχυδρομείο.
Ίσως σχεδόν 30 χρόνια πριν.

phantom77
23-01-20, 12:21
Ίσως σχεδόν 30 χρόνια πριν.

Εντάξει, δεν είμαι τόσο παλιός :)
Πρέπει να περάσαν 25 χρόνια απο τότε που έβγαλα την πρώτη μου κάρτα.

thourios
23-01-20, 15:05
Δες πόσο χρονών είναι η κυρία που πήγε δικαστικά. Για αυτό αναφέρθηκα για τόσο παλιά. Οι τράπεζες ήταν πάρα πολλές πριν από τις συγχωνεύσεις οπότε δεν ξέρουμε και για ποια πρόκειται.

narsis
23-01-20, 17:18
Σε ειρηνοδικείο που λέει, δεν μπορεί να είναι πολύ παλιά η υπόθεση. Ειρηνοδικείο είναι 1ος βαθμός.

phantom77
28-01-20, 10:26
Ποια είναι η κατάσταση με τις ανέπαφες πληρωμές με κινητό (myAlpha Wallet, iBank Pay κτλ) ;
Ψάχνω για κινητό και, αν οι εφαρμογές δουλεύουν όπως πρέπει, να προτιμήσω ένα με NFC για να αντικαταστήσω τις κάρτες με αυτό.

lewton
28-01-20, 10:55
Ποια είναι η κατάσταση με τις ανέπαφες πληρωμές με κινητό (myAlpha Wallet, iBank Pay κτλ) ;
Ψάχνω για κινητό και, αν οι εφαρμογές δουλεύουν όπως πρέπει, να προτιμήσω ένα με NFC για να αντικαταστήσω τις κάρτες με αυτό.

Αλλιώς θα ψάξεις για κινητό χωρίς NFC;

adiS
28-01-20, 11:09
εντωμεταξύ η πειραιώς έχει κάτι αντίστοιχο? Γιατί από ότι ξέρω σταμάτησε το winbank wallet app.

Δηλαδή να πληρώνω από το κινητό και όχι με κάρτα.

phantom77
28-01-20, 11:39
Αλλιώς θα ψάξεις για κινητό χωρίς NFC;

Ξέρεις πόσα κινητά των €150-€180 έχουν NFC; Ελάχιστα. Αν μου είναι άχρηστο, θα δώσω βάρος σε άλλα χαρακτηριστικά.

al3x1k0
28-01-20, 13:36
εντωμεταξύ η πειραιώς έχει κάτι αντίστοιχο? Γιατί από ότι ξέρω σταμάτησε το winbank wallet app.

Δηλαδή να πληρώνω από το κινητό και όχι με κάρτα.

H Curve από σήμερα δουλεύει με Apple Pay. Δες αν σε βολεύει να πληρώνεις με αυτή χρεώνοντας την κάρτα της Πειραιώς.

cool11
28-01-20, 14:49
Εχω μια καρτα ΑΤΜ/χρεωστικη της ΕΤΕ, που ληγει 02/2020. Ο Ιανουαριος μας τελειωσε.
Ποτε θα την στειλουν;;;;

sdikr
28-01-20, 14:54
Εχω μια καρτα ΑΤΜ/χρεωστικη της ΕΤΕ, που ληγει 02/2020. Ο Ιανουαριος μας τελειωσε.
Ποτε θα την στειλουν;;;;

27/2 :p

Νομίζω είχες κάνει την ίδια ερώτηση και στην προηγούμενη ανανέωση, τελικά είχε γίνει ontime και δεν είχες θέμα.

adiS
28-01-20, 16:07
H Curve από σήμερα δουλεύει με Apple Pay. Δες αν σε βολεύει να πληρώνεις με αυτή χρεώνοντας την κάρτα της Πειραιώς.

δεν έχει εφαρμογή πλέον η Πειραιώς από ότι καταλαβαίνω.

Δεν θέλω να μπλέξω με άλλες εφαρμογές αλλά ευχαριστώ

lewton
28-01-20, 16:44
27/2 :p

Νομίζω είχες κάνει την ίδια ερώτηση και στην προηγούμενη ανανέωση, τελικά είχε γίνει ontime και δεν είχες θέμα.

Του κάνουν καψόνια.

DVader
29-01-20, 17:50
Του κάνουν καψόνια.

Βασικά το έχουν κάψει γενικώς στην Πειραιώς...

sdikr
29-01-20, 17:58
Βασικά το έχουν κάψει γενικώς στην Πειραιώς...

Και δεν στέλνουν τις κάρτες της εθνικής;

zeronero
29-01-20, 18:05
Βασικά το έχουν κάψει γενικώς στην Πειραιώς...

Και δεν στέλνουν τις κάρτες της εθνικής;

Φασισμός! Προδοσία! Αισχροί κι δύο!

Godian
29-01-20, 22:58
Σήμερα στις 4 το πρωί μου ήρθε sms ότι η χρεωστική κάρτα στην Πειραιώς απενεργοποιηθηκε για λόγους ασφαλείας.
Να μην τα πολυλογώ. Έγραφε να πάρω τηλέφωνο. Πήρα μου είπαν ότι πιο παλιά έκανα μια αγορά που τώρα έμαθαν ότι υπέκλεψαν στοιχεία από τη σελίδα και μου προτείνουν να την αλλάξω να μην κρατήσω την ίδια. Δέχτηκα φυσικά αλλά πρέπει να πάω σε κατάστημα να την παραλάβω και να δώσω και στοιχεία. Πόσο τραγικό. Εγώ δεν έχω χρόνο ούτε να κατουτησω

sdikr
29-01-20, 23:09
Σήμερα στις 4 το πρωί μου ήρθε sms ότι η χρεωστική κάρτα στην Πειραιώς απενεργοποιηθηκε για λόγους ασφαλείας.
Να μην τα πολυλογώ. Έγραφε να πάρω τηλέφωνο. Πήρα μου είπαν ότι πιο παλιά έκανα μια αγορά που τώρα έμαθαν ότι υπέκλεψαν στοιχεία από τη σελίδα και μου προτείνουν να την αλλάξω να μην κρατήσω την ίδια. Δέχτηκα φυσικά αλλά πρέπει να πάω σε κατάστημα να την παραλάβω και να δώσω και στοιχεία. Πόσο τραγικό. Εγώ δεν έχω χρόνο ούτε να κατουτησω

εεε ναι, θα ήταν καλύτερα να μην την κλειδώσουν και να σου αδειάσουν τον λογαριασμό, μετά θα έκλεβες λίγο χρόνο για να πας, αφού πρώτα είχες γράψει σε όλα τα φόρουμ που ξέρεις οτι σε κλέψανε και δεν σε προστατέψανε!

Κανονικά η Σελίδα που σου κλέψανε τα στοιχεία θα έπρεπε να είχε αναλάβει να σε ενημερώσει, αντί αυτού το αναβάλανε απο την τράπεζα σου, αντί να πεις ενα ευχαριστώ γκρινιάζεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.