PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 [139] 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

thourios
17-02-20, 21:45
Κάτι τέτοιο (https://www.business.hsbc.gr/-/media/library/markets/greece/pdf/fscs-information-sheet-and-exclusions-list-gr.pdf)ψάχνω αφού δεν καλύπτεται από το ΤΕΚΕ (https://www.teke.gr/index.html#DEPOSITORS@PARTICIPATING_BANKS)

Η τράπεζα έχει αλλάξει ιδιοκτησιακό καθεστώς και η αποζημίωση πρέπει να γίνει μάλλον με αυτό που ισχύει στην Γαλλία και όχι στην Αγγλία.

stel67
18-02-20, 00:01
Άλλαξα διεύθυνση στην εθνική από 5 χρόνια. Είχα τρεις πιστωτικές και χρειάστηκε να πάω τρεις φορές επιπλέον γιατί η κάθε πιστωτική είχε την δικιά της διεύθυνση !!!!
Λογικό είναι αυτό. Ξέρεις πόσοι γάμοι χάλασαν τέλη του 80 όταν πήγε στο σπίτι η κίνηση της κάρτας κι είδε η σύζυγος τι πλήρωνε ο άντρας της για τη γκόμενα?
Δεν κάνω πλάκα.
Αυτός είναι ο βασικός λόγος που η τράπεζα όταν βγάζεις κάρτα σε ρωτάει που να στέλνει το λογαριασμό.

Godian
18-02-20, 01:11
Λογικό είναι αυτό. Ξέρεις πόσοι γάμοι χάλασαν τέλη του 80 όταν πήγε στο σπίτι η κίνηση της κάρτας κι είδε η σύζυγος τι πλήρωνε ο άντρας της για τη γκόμενα?
Δεν κάνω πλάκα.
Αυτός είναι ο βασικός λόγος που η τράπεζα όταν βγάζεις κάρτα σε ρωτάει που να στέλνει το λογαριασμό.

Τώρα τα έχεις όλα ηλεκτρονικά......

stel67
18-02-20, 10:05
Τώρα τα έχεις όλα ηλεκτρονικά......
Έτσι είναι. Υπάρχει όμως μια λογική εξήγηση σε αυτό που συμβαίνει:
Τα πεδία στις φόρμες που υπέγραψες όταν έκανες αίτηση για την έκδοση της κάρτας η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να τα σεβαστεί. Η φόρμα αυτή είναι η σύμβαση που υπέγραψες με τη τράπεζα για το συγκεκριμένο προϊόν (κάρτα). Και δήλωσες ότι αυτή είναι η διεύθυνση που θέλεις να πηγαίνουν οι λογ/σμοι και η κάρτα. Δεν μπορεί να το αγνοήσει.
Το πιο εύκολο θα ήταν στο ebanking να υπάρχει μια ειδοποίηση "λήγει η κάρτα σας χχχχ τον επόμενο μήνα, που να στείλουμε την καινούργια ?". Είναι λάθος τους που δεν επικοινωνούν με τους πελάτες τους για τέτοια θέματα.

bxenos
18-02-20, 14:43
Είναι λάθος τους που δεν επικοινωνούν με τους πελάτες τους για τέτοια θέματα.
Και αν δε σε βρηκαν στο κινητο και παρουν σπιτι θα αρχίσει κρεβατοκάμουρμουρα (ή χειρότερα) για την καρτα της γκομενας.

Οι λογαριασμοί ηλεκτρονικοι ή εντυποι, δεν εχουν ιδια Διεύθυνση με την Διεύθυνση παραλαβης;

stel67
18-02-20, 15:42
Και αν δε σε βρηκαν στο κινητο και παρουν σπιτι θα αρχίσει κρεβατοκάμουρμουρα (ή χειρότερα) για την καρτα της γκομενας.

Οι λογαριασμοί ηλεκτρονικοι ή εντυποι, δεν εχουν ιδια Διεύθυνση με την Διεύθυνση παραλαβης;
Λογικά ναι. Διαβάζω στη σελίδα της Εθνικής για τη Visa (https://www.nbg.gr/el/retail/cards/credit-cards/go-visa):
"Εφόσον εγκριθεί το αίτημά σας, θα παραλάβετε ταχυδρομικώς, μέσα σε λίγες μέρες από την ημερομηνία της αίτησής σας, την κάρτα σας στη διεύθυνση επικοινωνίας που έχετε δηλώσει.
...
Κάθε μήνα, σας αποστέλλουμε στη διεύθυνση επικοινωνίας που μας έχετε δηλώσει, αντίγραφο της κίνησης της κάρτας σας, όπου αναφέρονται αναλυτικά τα ποσά και οι ημερομηνίες"
Τα ηλεκτρονικά statements είναι 100% αντίγραφα του τι θα τυπωνόταν σε χαρτί. Λογικά τη νέα κάρτα θα τη στείλουν εκεί που θα έστελναν το λογαριασμό.

KostakisK
18-02-20, 15:43
ΟΧΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!Η διευθυνση επικοινωνιας ειναι η διευθυνση αποστολης εγγραφων και καρτων, η διευθυνση κατοικιας ειναι της μονιμης κατοικιας σου

stel67
18-02-20, 15:47
ΟΧΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!Η διευθυνση επικοινωνιας ειναι η διευθυνση αποστολης εγγραφων και καρτων, η διευθυνση κατοικιας ειναι της μονιμης κατοικιας σου
Σωστά. Η διεύθυνση κατοικίας αφορά το φυσικό πρόσωπο, δεν έχει να κάνει με το προϊόν (κάρτα).
Η διεύθυνση επικοινωνίας αφορά την κάρτα.

TeoT
18-02-20, 18:26
Νέο χαράτσι εκανε την εμφανιση .... "ΕΤΗΣΙΑ ΔΙΑΧ ΔΑΠΑΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ OVERDRAFT" .... μονο 20 ευρω στην Εθνικη..
Απο ενα μικρο ψάξιμο που έκανα είδα οτι και η Eurobank έχει .... 25 ευρω και πιθανόν να έχουν και οι υπολοιπες τραπεζες

Δεν μπορώ να πω οι "άνθρωποι" εφευρίσκουν διάφορους τρόπους για να μας τα παιρνουν

KostakisK
18-02-20, 18:30
ΟΡΙΣΤΕ!??!?!Σε ποιον λογαριασμο?Σε τρεχούμενο?

TeoT
18-02-20, 18:32
Σε φοιτητικο της κόρης μου "ΣΠΟΥΔΑΖΩ" που ειχε υπεραναληψη 500 ευρω ... αλλα οταν εψαξα το τιμοκαταλογο εχει και αλλους

211743


https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%ce%95%cf%80%ce%b9%cf%84%cf%8c%ce%ba%ce%b9%ce%b1%20%ce%ba%ce%b1%ce%b9%20%ce%a4%ce%b9%ce%bc%ce%bf%ce%bb%cf%8c%ce%b3%ce%b9 %ce%bf%20%ce%a0%cf%81%ce%bf%cf%8a%cf%8c%ce%bd%cf%84%cf%89%ce%bd%5b1%5d/%ce%94%ce%ac%ce%bd%ce%b5%ce%b9%ce%b1%5b2%5d/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_daneiwn.pdf

psolord
18-02-20, 22:45
Αυτό πρέπει να το έχεις ενεργοποιήσει με κάποιον τρόπο,ε; Δεν είναι αυτόματα on σε όλους τους λογαριασμούς;

badweed
18-02-20, 22:52
Αυτό πρέπει να το έχεις ενεργοποιήσει με κάποιον τρόπο,ε; Δεν είναι αυτόματα on σε όλους τους λογαριασμούς;

θα ερθει μια μερα που θα στειλει η καθε τραπεζα εναν λογαριασμο στον καθε ενα μας 450 ευρω , για ανυποπτες μεχρι αυτην την στιγμη υπηρεσιες που θα εχουν σκεφτει να κοστολογησουν ,αναληψη , καταθεση , cookies, web hosting , security και επιπλεον κοστος ανα τυπο και πληθος authentication ,για το ρευμα που καινε σαν μερισμα , για την δυκτιωση , για τα δημοσια εργα που εχουν δανειστει για να δανεισουν με εμας και δυο τρεις πεντε δεκα γενιες ενεχυρο ,
και , και
και για το καντηλι !
που εφεγγε και κενταγε η κορη το μαντιλι ! .

psolord
18-02-20, 22:59
:cry::cry:

sdikr
18-02-20, 23:09
θα ερθει μια μερα που θα στειλει η καθε τραπεζα εναν λογαριασμο στον καθε ενα μας 450 ευρω , για ανυποπτες μεχρι αυτην την στιγμη υπηρεσιες που θα εχουν σκεφτει να κοστολογησουν ,αναληψη , καταθεση , cookies, web hosting , security και επιπλεον κοστος ανα τυπο και πληθος authentication ,για το ρευμα που καινε σαν μερισμα , για την δυκτιωση , για τα δημοσια εργα που εχουν δανειστει για να δανεισουν με εμας και δυο τρεις πεντε δεκα γενιες ενεχυρο ,
και , και
και για το καντηλι !
που εφεγγε και κενταγε η κορη το μαντιλι ! .

Χωρίς να σε ενημερώσουν δεν μπορούνε, άλλος είναι αυτός που το κάνει χωρίς να σε ενημερώσει αλλά και με αναδρομική αξία.

TeoT
19-02-20, 00:02
Αυτό πρέπει να το έχεις ενεργοποιήσει με κάποιον τρόπο,ε; Δεν είναι αυτόματα on σε όλους τους λογαριασμούς;

Ναι έπρεπε να έχεις ζητήσει να έχεις υπερανάληψη που ηταν δωρεάν και πλήρωνες μόνο τον τόκο που αντιστοιχούσε (με καθόλου ευκαταφρόνητο επιτόκιο) για το διάστημα που ο λογαριασμός ήταν αρνητικός.
Υπήρχαν εποχές που σε πιέζαν να βάλεις υπερανάληψη.... ειδα και έπαθα για να μην μου βάλλουν στον μισθοδοτικό.
Για να μην μακρηγορώ αυτος ο λογαριασμός που χρέωσαν ειναι κοινος με την κόρη μου και ανοίχτηκε σαν φοιτητικός με υπεραναληψη χωρις καν να ερωτηθούμε (ηταν την "χρυση εποχη") και δεν χρησιμοποιεί την υπεραναληψη αλλα επειδη δεν κοστιζε κατι δεν την ειχε καταργήσει

cool11
20-02-20, 20:21
Σημερα πηγα στα Ελτα...
τους ειπα οτι η ληγει η καρτα μου της ΕΤΕ, κι οτι θα ξεμεινω απο καρτα στο τελος του μηνα...
Ο δ/ντης του καταστηματος των Ελτα, με το που ακουσε ΕΤΕ, και παροτι ηπιος ανθρωπος, μονο που δεν ξεσπασε να βριζει... (αντε παλι με την Εθνικη, και με αυτα που κανει, κλπ κλπ κλπ)
Τελικα πηγαν εψαξαν, βρηκαν τον φακελο με την καρτα μου, και μου τον εδωσαν.

Κατα καιρους μπορει να κατηγορησω για διαφορα τα Ελτα,
αλλα για το συγκεκριμενο παντως, πιστευω τον δ/ντη,
οτι πρεπει σε μονιμη -σχεδον-βαση, να κανει καποια χοντρη μλκια η ΕΤΕ με την αποστολη των καρτων της...
αλλωστε κι εμεις εδω μεσα τα λεμε, κι αυτη την εντυπωση εχω...
εκει στην ετε ειναι σαν να 'εχουν χασει το κορμι' απο διάφορες αποψεις...

anyway...

jkoukos
20-02-20, 20:29
Δεν ξέρω για άλλες φορές και σε τι πρόβλημα αναφέρθηκε ο διευθυντής, αλλά στην δικιά σου περίπτωση είχες θέμα λόγω ΕΛΤΑ.
Η ΕΤΕ έστειλε εγκαίρως φάκελο με την κάρτα και βρέθηκε στα ΕΛΤΑ, ξεχασμένος σε κάποιο ντουλάπι.

phantom77
20-02-20, 20:45
Εν τω μεταξύ, η Alpha έβγαλε την νέα μου Mastercard 1,5 μήνα πριν λήξει η προηγούμενη. Πρώτη φορά τόσο νωρίς.
Δεν την έχω παραλάβει ακόμα, την τελευταία φορά έκανε 20 μέρες να φτάσει στα χέρια μου.

minas
20-02-20, 23:32
Σημερα πηγα στα Ελτα...
τους ειπα οτι η ληγει η καρτα μου της ΕΤΕ, κι οτι θα ξεμεινω απο καρτα στο τελος του μηνα...
Ο δ/ντης του καταστηματος των Ελτα, με το που ακουσε ΕΤΕ, και παροτι ηπιος ανθρωπος, μονο που δεν ξεσπασε να βριζει... (αντε παλι με την Εθνικη, και με αυτα που κανει, κλπ κλπ κλπ)
Τελικα πηγαν εψαξαν, βρηκαν τον φακελο με την καρτα μου, και μου τον εδωσαν.

Κατα καιρους μπορει να κατηγορησω για διαφορα τα Ελτα,
αλλα για το συγκεκριμενο παντως, πιστευω τον δ/ντη,
οτι πρεπει σε μονιμη -σχεδον-βαση, να κανει καποια χοντρη μλκια η ΕΤΕ με την αποστολη των καρτων της...
αλλωστε κι εμεις εδω μεσα τα λεμε, κι αυτη την εντυπωση εχω...
εκει στην ετε ειναι σαν να 'εχουν χασει το κορμι' απο διάφορες αποψεις...

anyway...

Από τη στιγμή που ο φάκελος ήταν στο ταχυδρομείο και δεν στον έχουν φέρει, μεγάλο μέρος της ευθύνης έχει και το ταχυδρομείο.
Τα υπόλοιπα ενδέχεται να ισχύουν, αυτό όμως είναι σίγουρο.

Godian
21-02-20, 01:40
Δεν ξέρω για άλλες φορές και σε τι πρόβλημα αναφέρθηκε ο διευθυντής, αλλά στην δικιά σου περίπτωση είχες θέμα λόγω ΕΛΤΑ.
Η ΕΤΕ έστειλε εγκαίρως φάκελο με την κάρτα και βρέθηκε στα ΕΛΤΑ, ξεχασμένος σε κάποιο ντουλάπι.

Εγώ ευτυχώς έβγαλα και την visa πριν λίγο καιρό που μου έβγαλε στην εφαρμογή δωρεάν . Έτσι κάι να αργήσει δε με νοιάζει....
Κάι να χαθεί θα τους πω να την ακυρώσουν και να μου επιστρέψουν τα 6€

nyannaco
21-02-20, 09:24
Εγώ ευτυχώς έβγαλε και την visa πριν λίγο καιρό που μόνο έβγαλε στην εφαρμογή.Google translate???
Ή μόνο εγώ δεν καταλαβαίνω;

manoulamou
21-02-20, 09:46
Δεν ξέρω για άλλες φορές και σε τι πρόβλημα αναφέρθηκε ο διευθυντής, αλλά στην δικιά σου περίπτωση είχες θέμα λόγω ΕΛΤΑ.
Η ΕΤΕ έστειλε εγκαίρως φάκελο με την κάρτα και βρέθηκε στα ΕΛΤΑ, ξεχασμένος σε κάποιο ντουλάπι.
μα μα μα... οι αλλοι φταινε παντα... ποτέ εμεις... μεχρι και πολιτικος θα μπορουσε να γινει ο κυριος διευθυντης! :p
Παντως οσο λιγοστευουν οι υπαλληλοι και τα φυσικα καταστηματα ΟΛΩΝ των τραπεζων, τοσο πιο μεγαλειωδης θα γινεται η εξυπηρετηση μας!

ΥΓ
κατι σαν τα δρομολογια των ΜΜΜ - λογω ελλειψης οχηματων και οδηγων

aSMiLoN
21-02-20, 10:30
Google translate???
Ή μόνο εγώ δεν καταλαβαίνω;

Αν ανοιξεις το mobile app της Εθνικης πιθανον να δεις το παρακατω banner:

211829

αλλα και να μην στο βγαλει, πηγαινε στις καρτες και πατα στο "Αποκτηστε καρτα τωρα!". Κανεις αιτηση και παιρνεις καινουρια χρεωστικη Visa χωρις χρεωση και την συνδεεις με τον λογαριασμο σου. Την παλια Mastercard σου μετα μπορεις να την ακυρωσεις ωστε να μην χρεωθεις τα 6€ της ανανεωσης.

nyannaco
21-02-20, 11:07
Αν ανοιξεις το mobile app της Εθνικης πιθανον να δεις το παρακατω banner:

211829

αλλα και να μην στο βγαλει, πηγαινε στις καρτες και πατα στο "Αποκτηστε καρτα τωρα!". Κανεις αιτηση και παιρνεις καινουρια χρεωστικη Visa χωρις χρεωση και την συνδεεις με τον λογαριασμο σου. Την παλια Mastercard σου μετα μπορεις να την ακυρωσεις ωστε να μην χρεωθεις τα 6€ της ανανεωσης.

Ευχαριστώ, αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου, μα καθόλου να έχω παρτίδες με την Εθνική, ιδανικά δεν περνάω ούτε απ'έξω. Απλά δεν καταλάβαινα τί ήθελε να πει ο ποιητής με αυτή τη σύνταξη
Εγώ ευτυχώς έβγαλε και την visa πριν λίγο καιρό που μόνο έβγαλε στην εφαρμογή.Τολάχιστον τώρα κατάλαβα ;)

psolord
24-02-20, 17:59
Ανώνυμη χρεωστικη, υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλουμε;:hmm:

spartak
24-02-20, 18:02
Ανώνυμη χρεωστικη, υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλουμε;:hmm:

Aνωνυμη prepaid ναι, όχι χρεωστική

netblues
24-02-20, 18:11
Σε πια χωρα?

psolord
24-02-20, 18:16
Aνωνυμη prepaid ναι, όχι χρεωστική

Ναι αυτό. Να τη δέχεται το δίκτυο MasterCard / visa φυσικά.

Πως; Για πε.:)

spartak
24-02-20, 19:24
Ναι αυτό. Να τη δέχεται το δίκτυο MasterCard / visa φυσικά.

Πως; Για πε.:)

Την πουλάνε στο εξωτερικό (π.χ. Γερμανία). Πες σε κάποιο γνωστό σου να την αγοράσει (αν έχεις κάποιο)

psolord
24-02-20, 19:36
Δεν έχω Γερμανία.

Αγγλια παίζει τίποτα;

zeronero
24-02-20, 20:32
Βρες Άγγλο γνωστό που να έχει Γερμανό γνωστό!

ΥΓ. Sorryyyyyy!!!!!

narsis
27-02-20, 01:18
Χωρίς να το έχω ψάξει, και επειδή Γερμανία μου φαίνεται περίεργο να έχει άλλο τραπεζικό καθεστώς λόγω Ε/Ε, θεωρώ απίθανο να μπορείς να πάρεις χρεωστική ή prepaid που να μπορείς να φορτίζεις κτλ. ανώνυμα. Εκτός για πολύ μικρά ποσά τύπου παίρνω μία με 20ευρώ τύπου δωροκάρτα αλλά δεν μπορώ να τη χρησιμοποιώ για πάνω από ένα ποσό το χρόνο (αν γίνεται να τη φορτίζω)

spartak
27-02-20, 08:20
Χωρίς να το έχω ψάξει, και επειδή Γερμανία μου φαίνεται περίεργο να έχει άλλο τραπεζικό καθεστώς λόγω Ε/Ε, θεωρώ απίθανο να μπορείς να πάρεις χρεωστική ή prepaid που να μπορείς να φορτίζεις κτλ. ανώνυμα. Εκτός για πολύ μικρά ποσά τύπου παίρνω μία με 20ευρώ τύπου δωροκάρτα αλλά δεν μπορώ να τη χρησιμοποιώ για πάνω από ένα ποσό το χρόνο (αν γίνεται να τη φορτίζω)

Είναι Prepaid σαν δωροκάρτα.

netblues
27-02-20, 10:10
Δεν υπαρχει ανωνυμη prepaid οποιασδηποτε μορφης. Μπορει να μην γραφει το ονομα σου επανω, αλλα αν ζητηθει, ο εκδοτης εχει στα χερια του καποιο ονομα.
Για πιο ανωνυμες καταστασεις υπαρχει bitcoin.

jap
27-02-20, 11:06
Υπάρχει αυτή (https://www.mycard2go.com/en/), την αγοράζεις από το ψιλικατζίδικο στη Γερμανία με κόστος 10 ευρώ, την ενεργοποιείς μόνο από το κινητό σου και κάνεις top-up ΜΙΑ ΦΟΡΑ έως 100 ευρώ. (Έχει και επιλογή για virtual με μηδενικό κόστος, μόνο την προμήθεια της φόρτισης με τους ίδιους όρους.) Μετά αν θες δηλώνεις και τα στοιχεία σου και έχεις πολύ μεγαλύτερα όρια. Παλιότερα υπήρχε και μια δεύτερη, αλλά δεν τη βρίσκω πλέον. Δηλαδή στο κομμάτι ανώνυμη μόνο έως 100 ευρώ και γνωρίζοντας η τράπεζα μόνο το κινητό σου.

sdikr
27-02-20, 11:34
Υπάρχει αυτή (https://www.mycard2go.com/en/), την αγοράζεις από το ψιλικατζίδικο στη Γερμανία με κόστος 10 ευρώ, την ενεργοποιείς μόνο από το κινητό σου και κάνεις top-up ΜΙΑ ΦΟΡΑ έως 100 ευρώ. (Έχει και επιλογή για virtual με μηδενικό κόστος, μόνο την προμήθεια της φόρτισης με τους ίδιους όρους.) Μετά αν θες δηλώνεις και τα στοιχεία σου και έχεις πολύ μεγαλύτερα όρια. Παλιότερα υπήρχε και μια δεύτερη, αλλά δεν τη βρίσκω πλέον. Δηλαδή στο κομμάτι ανώνυμη μόνο έως 100 ευρώ και γνωρίζοντας η τράπεζα μόνο το κινητό σου.

Στην Γερμανία όμως για να έχεις κινητό ξέρουν όλα σου τα στοιχειά



Activation and registration

There used to be much confusion about how to register and activate a German SIM card since the law has been changed in July 2017. That's why this following updated section deals with the new situation in detail:

By law, all SIM cards in Germany now need to be registered first on your name and an address verified by your ID document to be activated. There are different options available for this new verification system, where and how to register a SIM card. Some can be swift and easy, others may need some knowledge of German language or the help on an interpreter, and not all options are open for all brands and nationalities:
in a branded store of an operator (Telekom, Vodafone, o2, etc.) by showing your passport or national ID card
in some other reseller's stores like MediaMarkt, Saturn and other electronic and telco chains, only for the brands and SIMs sold there with the same ID documents.
online by video identification on camera showing a valid ID document through a video connection on a smartphone, tablet, laptop etc.
some other ways like 'PostIdent' in post offices by electronically transmitting your data to the provider

If you don't speak or understand basic German you should go the first two ways to be safe. With basic language skills and some technical equipment you can opt for video or postal identification which is restricted to passport holders of major countries and is sometimes available with an English-speaking agent.

jap
27-02-20, 12:43
Εννοείται αυτό, κι εδώ ξέρουν ποιος είσαι, όχι τη διεύθυνση. Αλλά η τράπεζα ξέρει μόνο το κινητό.

Νομίζω πως ένας εχέφρων άνθρωπος αν διαβάσει αυτό που πόσταρα καταλαβαίνει όχι πως υπάρχει ανώνυμη prepaid, αλλά πως για μεγάλα ποσά δεν κάνεις δουλειά ανωνύμως.

Επίσης και εδώ κάποτε η viva έδινε κάρτες που αντί για ονοματεπώνυμο έλεγε πάνω viva wallet, τώρα όλες αυτές έχουν λήξει και δίνει κανονικές επώνυμες. Δεν ξέρω αν είναι ανώνυμες οι gift cards των διαφόρων τραπεζών, νομίζω και να είναι δεν μπορούν οι συγκεκριμένες να ξαναφορτιστούν.

netblues
27-02-20, 12:58
Οποτε το θεμα ειναι ποιος ειναι ο σκοπος της ανωνυμιας.
Εαν δεν θες να το μαθει η γυναικα σου ειναι αλλο πραγμα απο το να μην το μαθει η εφορια πχ....
Επισης το να μην το μαθει αυτος που σου παρεχει την υπηρεσια ειναι αλλο πραγμα επισης

Παντως, στις Online συναλλαγες στα στοιχεια κατοχου μπορεις να γραχεις οτι θες, δεν ελεγχεται απο καπου.
Ο εμπορος θα δει οτι γραψεις. Η εκδοτρια τραπεζα φυσικα ξερει οτι ειναι δικια σου. Αν χρειασθει θα το μαθουν και οι υπολοιποι.

Xlapatsas
27-02-20, 14:43
Στο Βέλγιο υπάρχει αυτή η κάρτα https://www.paysafecard.com/fr-be/produits/paysafecard/

Την παίρνεις από supermarkets, σου δίνουν ένα pin και το χρησιμοποιείς online. Έτσι πληρώνω το real-debrid.

jap
27-02-20, 14:46
Και Ελλάδα υπάρχει. Και δεν είναι αυτό που λένε major card. Δεν τη δέχονται όλοι, πιο πολύ για πιτσιρίκια που θέλουν να πάρουν κάτι και δεν τους αφήνουν οι γονείς τους είναι, άλλο που τη χρησιμοποιούν και παντο-φοβικοί Έλληνες.

sdikr
27-02-20, 14:52
Στο Βέλγιο υπάρχει αυτή η κάρτα https://www.paysafecard.com/fr-be/produits/paysafecard/

Την παίρνεις από supermarkets, σου δίνουν ένα pin και το χρησιμοποιείς online. Έτσι πληρώνω το real-debrid.

Αν δεν κάνω λάθος, πλέον για να κάνεις χρήση της κάρτας πρέπει να κάνεις λογαριασμό με τα πραγματικά σου στοιχεία, σίγουρα το κινητό καθώς θα σου στείλουν sms

Xlapatsas
27-02-20, 15:48
Αν δεν κάνω λάθος, πλέον για να κάνεις χρήση της κάρτας πρέπει να κάνεις λογαριασμό με τα πραγματικά σου στοιχεία, σίγουρα το κινητό καθώς θα σου στείλουν sms

Τελευταία φορά που τη χρησιμοποίησα ήταν πριν ένα μήνα και δεν χρειαζόταν λογαριασμός. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τελευταία.

netblues
27-02-20, 16:39
Ναι αλλα η paysafe ΔΕΝ ειναι visa/mastercard οποτε δεν περναει παντου. Ειναι αλλο πραγμα

thourios
27-02-20, 16:55
Η paysafe νομίζω και αυτή ζητάει ένα είδος ταυτοποίησης τελευταία και διέγραψα τον λογαριασμό μου. Δεν θυμάμαι πάντως ακριβώς.

jap
27-02-20, 19:34
Στο Βέλγιο δεν έχουν λαμόγια και δεν ζητούν ταυτοποίηση :p

Τι θα πάθετε αν δώσετε έναν αριθμό τηλεφώνου δηλαδή; (Γράφει ο παρανοϊκός που έχει φεϊσμπουκ με ψεύτικο όνομα και δεν έχει φίλους πουθενά ολάιν)

johnmegarythmos
05-03-20, 16:14
καλησπερα μου ηρθε μυνημα απο την Πειραιως στο κινητο μου οτι '' η Αβ prepaid παυει να λειτουργει 28/4 καντε αγορες ή εκφορτιστε δωρεαν το υπολοιπο εως 27/4. Δωρεαν εκδοση prepaid mastercard ως 30/9. της επαναφορτιζομενης prepaid reloable mastercard με ελαχιστο ποσο αρχικης φορτισης 10 ευρω '' .
Μπείτε εδώ https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/Campaigns-pages/AB-Plus-Mastercard-Prepaid-notification-02-2020

<< Ενημέρωση για την AB Plus Mastercard Prepaid της Τράπεζας Πειραιώς

Σας ενημερώνουμε ότι έχει διακοπεί η διάθεση της κάρτας AB Plus Mastercard® Prepaid από την Τράπεζα και κατά συνέπεια, στις 28/04/2020 η κάρτα που έχετε στα χέρια σας θα πάψει να λειτουργεί.


Εφόσον η κάρτα σας έχει διαθέσιμο υπόλοιπο και δεν έχει λήξει, μπορείτε έως τις 27/04/2020 να:

την χρησιμοποιήσετε για αγορές & πληρωμές,
την εκφορτίσετε δωρεάν μέσω winbank ή στα ταμεία των καταστημάτων της Τράπεζας Πειραιώς.
Από τις 04/05/2020, μπορείτε να εισπράξετε τυχόν υπόλοιπο της κάρτας σας, αποκλειστικά από τα ταμεία των καταστημάτων της Τράπεζας Πειραιώς.

Προκειμένου να εξακολουθήσετε να απολαμβάνετε τα προνόμια των καρτών ΑΒ Plus Mastercard της Τράπεζας Πειραιώς, μπορείτε να αποκτήσετε την πιστωτική κάρτα AB Plus Mastercard Credit ή τη χρεωστική κάρτα ΑΒ Plus Mastercard Debit, με επίσκεψη σε οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς.

Εναλλακτικά, έως τις 30/09/2020, μπορείτε να αποκτήσετε χωρίς έξοδα έκδοσης την επαναφορτιζόμενη προπληρωμένη κάρτα Πειραιώς Prepaid Reloadable Mastercard, με ελάχιστο ποσό αρχικής φόρτισης €10.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας στο 18 28 38 ή στο 210 3288000 & στο +30 210 3288000 από το εξωτερικό. >>

Επισης βλεπω οτι την πιστωτικη καρτα ab plus της πειραιως την διατηρουνε οπως ειναι με ολα τα προνομια και την αποδοση ποντων .

Την χρεωστικη ab plus της πειραιως υπαρχουνε αλλαγες:
<< Από 28/04/2020 το πρόγραμμα επιβράβευσης αλλάζει και κερδίζετε:

100 πόντους καλωσορίσματος ΑΒ Plus με την πρώτη σας αγορά
1 πόντο ΑΒ Plus για κάθε €6 αγορών, που πραγματοποιείτε στα σούπερ μάρκετ AB Βασιλόπουλος ( ενω ητανε καθε 3 ευρω αγορων )
1 πόντο ΑΒ Plus για κάθε €20 αγορών, που πραγματοποιείτε σε οποιαδήποτε άλλη επιχείρηση >> .
( ενω ητανε 10 ευρω αγορων )
Το ετήσιο κόστος παραμένει στα 15 ευρώ και δεν αλλάζει άλλα με αυτήν την αλλαγή δεν συμφέρει ούτε η χρεωστική της ab plus για την χρηση που κανω εγω. Πρεπει να κερδιζεις ετησιως απο 3 δωρο επιταγες των 6 ευρω στον βασιλοπουλο για να αξιζει η εκδοση αυτης της καρτα αλλιως δεν γινεται! ).
Και το κυριοτερο μεχρι τωρα με την prepaid ab δεν πληρωνες εξοδα συναλλαγματος και ητανε η μοναδικη καρτα τωρα δεν υπαρχει καμια καρτα που να εχει δωρεαν εξοδα συναλλαγματος,. Επισης παρατηρησα οτι οι prepaid εχουνε εξοδα συναλλαγματος 2% με ελαχιστο το 1 ευρω και μεγιστο τα 15 ευρω επισης πληρωνεις απο 1 ευρω εως 5 ευρω κοστος φορτισης. Ενω οι χρεωστικες καρτες ενω εχουνε 2% εξοδα συναλλαγματος το ελαχιστο ειναι 1 ευρω αλλα το μεγιστα φτανει τα 30 ευρω δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2020/Pricing_List_03-03-2020.pdf.
Αρα σε μια αγορα στο εξωτερικο σε νομισμα εκτος του ευρω μεγαλης αξιας συμφερει περισσοτερο η προπληρωμενη απο την χρεωστικη .

KostakisK
05-03-20, 18:04
καλησπερα μου ηρθε μυνημα απο την Πειραιως στο κινητο μου οτι '' η Αβ prepaid παυει να λειτουργει 28/4 καντε αγορες ή εκφορτιστε δωρεαν το υπολοιπο εως 27/4. Δωρεαν εκδοση prepaid mastercard ως 30/9. της επαναφορτιζομενης prepaid reloable mastercard με ελαχιστο ποσο αρχικης φορτισης 10 ευρω '' .
Μπείτε εδώ https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/Campaigns-pages/AB-Plus-Mastercard-Prepaid-notification-02-2020

<< Ενημέρωση για την AB Plus Mastercard Prepaid της Τράπεζας Πειραιώς

Σας ενημερώνουμε ότι έχει διακοπεί η διάθεση της κάρτας AB Plus Mastercard® Prepaid από την Τράπεζα και κατά συνέπεια, στις 28/04/2020 η κάρτα που έχετε στα χέρια σας θα πάψει να λειτουργεί.


Εφόσον η κάρτα σας έχει διαθέσιμο υπόλοιπο και δεν έχει λήξει, μπορείτε έως τις 27/04/2020 να:

την χρησιμοποιήσετε για αγορές & πληρωμές,
την εκφορτίσετε δωρεάν μέσω winbank ή στα ταμεία των καταστημάτων της Τράπεζας Πειραιώς.
Από τις 04/05/2020, μπορείτε να εισπράξετε τυχόν υπόλοιπο της κάρτας σας, αποκλειστικά από τα ταμεία των καταστημάτων της Τράπεζας Πειραιώς.

Προκειμένου να εξακολουθήσετε να απολαμβάνετε τα προνόμια των καρτών ΑΒ Plus Mastercard της Τράπεζας Πειραιώς, μπορείτε να αποκτήσετε την πιστωτική κάρτα AB Plus Mastercard Credit ή τη χρεωστική κάρτα ΑΒ Plus Mastercard Debit, με επίσκεψη σε οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς.

Εναλλακτικά, έως τις 30/09/2020, μπορείτε να αποκτήσετε χωρίς έξοδα έκδοσης την επαναφορτιζόμενη προπληρωμένη κάρτα Πειραιώς Prepaid Reloadable Mastercard, με ελάχιστο ποσό αρχικής φόρτισης €10.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας στο 18 28 38 ή στο 210 3288000 & στο +30 210 3288000 από το εξωτερικό. >>

Επισης βλεπω οτι την πιστωτικη καρτα ab plus της πειραιως την διατηρουνε οπως ειναι με ολα τα προνομια και την αποδοση ποντων .

Την χρεωστικη ab plus της πειραιως υπαρχουνε αλλαγες:
<< Από 28/04/2020 το πρόγραμμα επιβράβευσης αλλάζει και κερδίζετε:

100 πόντους καλωσορίσματος ΑΒ Plus με την πρώτη σας αγορά
1 πόντο ΑΒ Plus για κάθε €6 αγορών, που πραγματοποιείτε στα σούπερ μάρκετ AB Βασιλόπουλος ( ενω ητανε καθε 3 ευρω αγορων )
1 πόντο ΑΒ Plus για κάθε €20 αγορών, που πραγματοποιείτε σε οποιαδήποτε άλλη επιχείρηση >> .
( ενω ητανε 10 ευρω αγορων )
Το ετήσιο κόστος παραμένει στα 15 ευρώ και δεν αλλάζει άλλα με αυτήν την αλλαγή δεν συμφέρει ούτε η χρεωστική της ab plus για την χρηση που κανω εγω. Πρεπει να κερδιζεις ετησιως απο 3 δωρο επιταγες των 6 ευρω στον βασιλοπουλο για να αξιζει η εκδοση αυτης της καρτα αλλιως δεν γινεται! ).
Και το κυριοτερο μεχρι τωρα με την prepaid ab δεν πληρωνες εξοδα συναλλαγματος και ητανε η μοναδικη καρτα τωρα δεν υπαρχει καμια καρτα που να εχει δωρεαν εξοδα συναλλαγματος,. Επισης παρατηρησα οτι οι prepaid εχουνε εξοδα συναλλαγματος 2% με ελαχιστο το 1 ευρω και μεγιστο τα 15 ευρω επισης πληρωνεις απο 1 ευρω εως 5 ευρω κοστος φορτισης. Ενω οι χρεωστικες καρτες ενω εχουνε 2% εξοδα συναλλαγματος το ελαχιστο ειναι 1 ευρω αλλα το μεγιστα φτανει τα 30 ευρω δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2020/Pricing_List_03-03-2020.pdf.
Αρα σε μια αγορα στο εξωτερικο σε νομισμα εκτος του ευρω μεγαλης αξιας συμφερει περισσοτερο η προπληρωμενη απο την χρεωστικη .

εγω απο το λιγο που διαβασα βλεπω οτι θελουν να σπρωξουν τις πιστωτικες

slalom
05-03-20, 18:08
Αρα σε μια αγορα στο εξωτερικο σε νομισμα εκτος του ευρω μεγαλης αξιας συμφερει περισσοτερο η προπληρωμενη απο την χρεωστικη .
Ακομα πληρωνεις συναλλαγμα με ελληνικες καρτες??

uncharted
05-03-20, 18:35
Ακομα πληρωνεις συναλλαγμα με ελληνικες καρτες??
Πολύς κόσμος πληρώνει ακόμα... η δύναμη της συνήθειας βλέπεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.