PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

sdikr
12-06-10, 21:19
Εδώ ακριβώς βρίσκεται η ουσία. Όταν τελικά θα εδραιωθεί το EMV στις χρεωστικές κάρτες, θα λέμε μπράβο στην Τράπεζα Πειραιώς που το προώθησε και ανάγκασε τους εμπόρους να το χρησιμοποιήσουν. Πρωτοπορία για την ασφάλεια, παρόλο που έχει κόστος στην αποδοχή.

Τώρα όμως που βιώνω ως πελάτης τη μειωμένη αποδοχή της Visa Debit της τράπεζας, αναγκαστικά ψάχνω εναλλακτικές λύσεις για να κάνω τη δουλειά μου. Ήτοι Enter Visa της Alpha Bank που έχει την παλιά καλή αποδοχή της wincard.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και μέσω ΑΤΜ δουλεύει επίσης πάντοτε (αν και βολεύει πολύ περισσότερο το phone banking).

Συνήθως τα Pos Μηχανάκια τα δίνει η τράπεζα στον έμπορο, εκτός φυσικά αν θα πρέπει ο έμπορος να διαλέγει μόνο της πείραιως ;)

Dimitris_80
15-06-10, 13:19
Πάντως μόλις έφαγα ακόμα ένα μεγαλοπρεπέστατο άκυρο από το ΠΛΑΙΣΙΟ για την χρεωστική της Πειραιώς.....................

τα νεύρα μου. :evil: :evil: :evil: :evil:

Όλοι πιστωτικές ζητάνε. Τόσο περίεργο είναι να έχεις χρεωστική κάρτα τη σήμερον ημέρα; :down::down:

euri
15-06-10, 13:24
Πάντως μόλις έφαγα ακόμα ένα μεγαλοπρεπέστατο άκυρο από το ΠΛΑΙΣΙΟ για την χρεωστική της Πειραιώς.....................

τα νεύρα μου. :evil: :evil: :evil: :evil:

Όλοι πιστωτικές ζητάνε. Τόσο περίεργο είναι να έχεις χρεωστική κάρτα τη σήμερον ημέρα; :down::down:

Σε online συναλλαγή ή στο κατάστημα;

Dimitris_80
15-06-10, 13:26
Σε online συναλλαγή ή στο κατάστημα;
Οnline παραγγελία μέσω ίντερνετ.

Τελικά θα μου στείλουν την παραγγελία με αντικαταβολή. Λεφτά στο χέρι και τέτοια (sic)

Δε γίνεται αυτό το πράμα πάντως, σε προσβάλλουν συνεχώς. «Μήπως δεν έχετε επαρκές υπόλοιπο κύριε;» Απορρίπτεται η συναλλαγή. ΕΛΕΟΣ. Θα αγόραζα τηλεόραση χωρίς να έχω λεφτά στο λογαριασμό μου;;; :evil: :evil:

ipo
15-06-10, 13:35
Όλοι πιστωτικές ζητάνε. Τόσο περίεργο είναι να έχεις χρεωστική κάρτα τη σήμερον ημέρα; :down::down:
Δε ζητάνε μόνο πιστωτικές. Ζητάνε και χρεωστικές με ευρεία αποδοχή. Τέτοια είναι η Enter Visa της Alpha Bank και η wincard που εκπνέει σε 15 μέρες.

Γιατί δεν πλήρωσες με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό; Έχουν λογαριασμό εκεί, οπότε η μεταφορά χρημάτων είναι δωρεάν.
http://www.plaisio.gr/CorporateTerms.aspx?show=0302HowToPay

Μάλιστα το Πλαίσιο έχει πάει ένα βήμα μπροστά και δε ζητάει απαραίτητα fax για την επιβεβαίωση της συναλλαγής:

Αν χρησιμοποιείτε web banking μπορείτε να κάνετε την κατάθεση του ποσού και να μας στειλετε με email στο eorders@plaisio.gr την απόδειξη της κατάθεσης.

Dimitris_80
15-06-10, 13:36
Δε ζητάνε μόνο πιστωτικές. Ζητάνε και χρεωστικές με ευρεία αποδοχή. Τέτοια είναι η Enter Visa της Alpha Bank και η wincard που εκπνέει σε 15 μέρες.

Γιατί δεν πλήρωσες με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό; Έχουν λογαριασμό εκεί, οπότε η μεταφορά χρημάτων είναι δωρεάν.
http://www.plaisio.gr/CorporateTerms.aspx?show=0302HowToPay
Γίνεται online εξακρίβωση στοιχείων; Αν είναι να περιμένω 2-3 εργάσιμες ώσπου να κάνουν ενημέρωση το λογαριασμό τους, ζήτω που καήκαμε...

ipo
15-06-10, 13:41
Γίνεται online εξακρίβωση στοιχείων; Αν είναι να περιμένω 2-3 εργάσιμες ώσπου να κάνουν ενημέρωση το λογαριασμό τους, ζήτω που καήκαμε...
Σε άλλο κατάστημα, που επίσης δε δεχόταν την κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς, έκανα μεταφορά χρημάτων στο λογαριασμό τους. Επειδή πρόκειται για μεταφορά, κι όχι για έμβασμα, η συναλλαγή φαίνεται άμεσα. Τότε τους είχα πάρει αμέσως τηλέφωνο, είδαν τη συναλλαγή και μου έστειλαν κατευθείαν το προϊόν.

Μπορείς να στείλεις το e-mail με την απόδειξη συναλλαγής και κατόπιν να πάρεις τηλέφωνο να δεις αν το διάβασαν. Πολύ πιο εύκολο από το να κάνεις ανάληψη μετρητών.

Βέβαια όλα αυτά δε θα αποτελούσαν πρόβλημα, αν η Visa Debit είχε την αποδοχή της wincard. Πραγματικά αυτή η κάρτα με κούρασε, με το να ζητάω από τους εμπόρους να ανανεώσουν τα συστήματά τους και από την τράπεζα να ελέγξει το πρόβλημα σε κάθε αποτυχημένη συναλλαγή. Πλέον δεν απαντούν κιόλας, αντί να ενδιαφερθούν έμπρακτα για έναν πελάτη, που αντί να τα μαζέψει και να φύγει, προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με τη νέα κάρτα.

lak100
15-06-10, 14:01
παιδια μολις τωρα μιλησα με εθνικη τραπεζα και μου ειπανε οτι υπαρχει η νεα γενια καρτων ΕθνοCash που μπορεις να την χρησημοποιησεις και για αγορες μεσω internet. Μου ειπανε επισης οτι ηδη εχει αρχησεις η αντικατασταση των παλιων καρτων. Εγω αυριο θα παω να βγαλω την EθνoCash μου ειπαν οτι θα παρω την καινουρια. εσυ ξερετε κατι σχετικα

Dimitris_80
15-06-10, 14:05
Μπορείς να στείλεις το e-mail με την απόδειξη συναλλαγής και κατόπιν να πάρεις τηλέφωνο να δεις αν το διάβασαν. Πολύ πιο εύκολο από το να κάνεις ανάληψη μετρητών.
Αυτό έκανα, αλλά έχασα 25 λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο μου.

Μεταφορά προς τρίτους στην Πειραιώς, screenshot, αποστολή εμαιλ, τηλέφωνο ξανά στο ΠΛΑΙΣΙΟ, αναμονή κανά 5λεπτο κλπ κλπ κλπ.

ΑΓΑΠΗΤΗ ΠΕΙΡΑΙΩΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;;;;;;; :evil::evil::evil:

uncharted
15-06-10, 14:08
δοκιμασε να τους τα πεις και στο facebook ενα χερακι, αν δεν το εχεις κανει ηδη... δεν πιστευω να σε αγνοησουν

anon
15-06-10, 14:30
νομίζω ότι για την χαμηλή αποδοχή των χρεωστικών φταίνε οι τράπεζες περισσότερο και λιγότερο τα καταστήματα, και αυτό γιατί με τις πιστωτικές έχουν μεγάλα κέρδη οι τράπεζες. Με τις χρεωστικές όχι. για τα καταστήματα, είτε το ένα είτε το άλλο σύστημα, τους είναι αδιάφορο, εφοσον λειτουργούν το ίδιο καλά, και σωστά, αυτοί τα λεφτά τους θέλουν να πάρουν. Για την ακρίβεια, είναι πιο εύκολο με χρεωστικές, οι πιστωτικές έχουν και κάποιο κόστος διαχείρησης (λόγω μεταχρονολογημένων πληρωμών κλπ). Ομως οι πιστωτικές δίνουν περισσότερη ευχέρεια για πωλήσεις με δόσους, πόντους, μπόνους και άλλα κουλά συστήματα customer loyalty που μπορεί να σκεφτεί το τμήμα marketing.

sdikr
15-06-10, 15:14
νομίζω ότι για την χαμηλή αποδοχή των χρεωστικών φταίνε οι τράπεζες περισσότερο και λιγότερο τα καταστήματα, και αυτό γιατί με τις πιστωτικές έχουν μεγάλα κέρδη οι τράπεζες. Με τις χρεωστικές όχι. για τα καταστήματα, είτε το ένα είτε το άλλο σύστημα, τους είναι αδιάφορο, εφοσον λειτουργούν το ίδιο καλά, και σωστά, αυτοί τα λεφτά τους θέλουν να πάρουν. Για την ακρίβεια, είναι πιο εύκολο με χρεωστικές, οι πιστωτικές έχουν και κάποιο κόστος διαχείρησης (λόγω μεταχρονολογημένων πληρωμών κλπ). Ομως οι πιστωτικές δίνουν περισσότερη ευχέρεια για πωλήσεις με δόσους, πόντους, μπόνους και άλλα κουλά συστήματα customer loyalty που μπορεί να σκεφτεί το τμήμα marketing.

Η τράπεζα την προμήθεια θα την πάρει, άσχετα το τι είναι η κάρτα.

Εδώ όμως μας βγάζει θέμα οτι τα μηχανάκια πχ της τάδε τράπεζας δεν μπορούν να διαβάσουν της άλλης ;)

ipo
15-06-10, 15:17
Σωστά όσα λες anon, αλλά μία τράπεζα δεν είναι μόνη της στην αγορά, ώστε να υποβαθμίζει ένα προϊόν της για να προωθήσει κάποιο άλλο (πιστωτικής έναντι χρεωστικής εν προκειμένω).

Η wincard ήταν η αιτία που με έκανε να στραφώ προς την Τράπεζα Πειραιώς, αναζητώντας χρεωστική κάρτα με μεγάλη αποδοχή. Αν λοιπόν ο ανταγωνισμός (Enter Visa - Alpha Bank) προσφέρει καλύτερο προϊόν στην αντίστοιχη κατηγορία, η τράπεζα χάνει το πλεονέκτημα του κράχτη που είχε πριν.

Κάνω όσο μπορώ υπομονή και προσπαθώ να συνεργαστώ τόσο με την τράπεζα, όσο και με τις συναλλασσόμενες επιχειρήσεις, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα, αλλά τελευταία δε βλέπω αντίστοιχο ενδιαφέρον από την πλευρά της τράπεζας για το συγκεκριμένο ζήτημα, παρόλο που το έχω θίξει αρκετές φορές.

Αν θέλουν να προωθήσουν, όπως λες, τις πιστωτικές τους, τότε θα χάσουν πελάτες που επιθυμούν (όπως η πλειοψηφία του κόσμου στην Ευρώπη) μόνο χρεωστική κάρτα.

hackfree
15-06-10, 16:33
ρε παιδιά με την κάρτα πειραιός μου (χρεωστική,) δεν είχα ποτέ πρόβλημα.τώρα που η κάρτα έγινε green,με το τσιπάκι δεν ξέρω τι γίνεται αλλά έχω πολλά προβλήματα.για παράδειγμα στο paypal,δεν δεχόταν ένα διάστημα πληρωμές με αυτήν...τώρα δεν ξέρω δεν δοκίμασα...ακόμα πριν μια βδομάδα πήγα να κλείσω εισητήριο για αμερική μέσω του airtickets.gr που δέχεται κάρτες visa electron,και δεν με άφηνε....πήρα τηλέφωνο στην πειραιός και μου είπανε ότι βγάζει μύνημα ότι ο κωδικός ασφαλείας(τα 3 νούμερα πίσω ) είναι λάθος....αναγκάστηκα να πάω να κάνω κατάθεση....έχω απογοητευτεί....τι επιλογές έχω για άλλες χρεωστικές? έχω και από την millenium μια χρεωστική που ποτέ δεν χρησιμοποίησα....και επίσης φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα στην Αμερική και στην Ιταλία που θα πάω το καλοκαίρι μήπως και δεν μπορώ να βγάλω λεφτά από τα ΑΤΜ εκεί! υπάρχει τέτοια περίπτωση? δεν θέλω να κουβαλάω δολλάρια μαζί μου και πολλά λεφτά,αλλά τώρα με την χρεωστική της πειραιώς δεν την εμπιστεύομαι όπως παλιά....τι να κάνω? αγχώθηκα! να πάρω όλο το ποσό μαζί μου στο εξωτερικό? να εμπιστευτώ τις χρεωστικές? τι???
επίσης επειδή είμαι και φοιτητής στο τελευταίο μου εξάμηνο,να πάω για λογαριασμό ταμιευτηρίου,η φοιτητικό λογαριασμό?

ipo
15-06-10, 16:53
Ανάληψη μετρητών κάνω κανονικά στην Ιταλία με τη Visa Debit της Πειραιώς.

Για αγορές μπορείς να βρεις καλύτερες κάρτες στην ελληνική αγορά, μέχρι να φτιάξουν το πρόβλημα με τη Visa Debit. Προσωπικά προτείνω την Enter Visa της Alpha Bank. Σίγουρα είναι καλύτερο να έχεις μία κάρτα, αντί να κουβαλάς μετρητά.

cool11
15-06-10, 17:33
Μου ειπαν οτι πληρωμες με χρεωστικη Πειραιως μονο μεχρι 2000 ευρω, μεγιστο οριο.
Παραπανω δεν γινεται.

Οποιος θελει παραπανω, τουλαχιστον στην Πειραιως, πρεπει να παει σε πιστωτικη.

Πχ. αν αγορασω ενα λαπτοπ 2400 ευρω, με τα νεα μετρα της κυβερνησης, πανω απο 1500 ή 2000 ευρω, ειναι υποχρεωτικο νομιζω να πληρωνεις με καρτα.
Θα πρεπει, για να χρησιμοποιησω την χρεωστικη της Πειραιως, να παω 2 φορες στο καταστημα να κανει 2 χρεωσεις, σπαστά, δυο διαφορετικες μερες;
2000 τη μια μερα, 400 την επομενη?

Το ιδιο οριο πληρωμων εχουν και οι αλλες τραπεζες;

Παντως, πιστωτικη δεν βγαζω. Οσο με παει η χρεωστικη. Το πολυ, να με χασουν απο πελατη.

Δεν ξερω αν θεωρουν 'εξυπνο μαρκετινγκ' να μην μπορω να πληρωσω πανω απο 2000 ευρω τη μερα με τη χρεωστικη μου, απο τη στιγμη που ο λογαριασμος εχει μεσα χρηματα.

hackfree
16-06-10, 00:17
παιδιά μάλλον θα βγάλω την. enter visa της alphabank ως χρεωστική.θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα. έχω πειραιός λογαριασμό τρεχούμενης όψης που μου έμεινε από όταν δούλεβα. σε αυτον έχω την χρεωστική της πειραιός με ενεργοποιημένο το ebanking. μπορώ να ανοίξω λογαριασμό καταθετικό ταμιευτηρίου για να βάζω σαν κουμπαρά όλα μου τα λεφτά και μέσω ebanking να διακινώ χρήματα μεταξύ των λογαριασμών μου κυρίως από τον καταθετικό λογαριασμό στον τρεχούμενης όψεος; επίσης πρέπει να έχω ελάχιστο υπόλοιπο σε αυτόν τον λογαριασμό τον καταθετικό για να μην μου τον κλήσουν; και έχει κάποια συνδρομή; το ίδιο να ρωτήσω για την alpha bank? μπορώ να ανοίξω 2 λογαριασμους καταθετικούς απο τους οποίους μόνο ο ένας θα έχει συνδεθει με την χρεωστική μου; έχει ελάχιστο ποσό για να μην τον κλήσουν; πληρώνω κάποιο ποσό κάθε κάποιο διάστημα για να έχω τα χρήματα μέσα; αυτά....

Dimitris_80
16-06-10, 09:42
παιδιά μάλλον θα βγάλω την. enter visa της alphabank ως χρεωστική.θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα. έχω πειραιός λογαριασμό τρεχούμενης όψης που μου έμεινε από όταν δούλεβα. σε αυτον έχω την χρεωστική της πειραιός με ενεργοποιημένο το ebanking. μπορώ να ανοίξω λογαριασμό καταθετικό ταμιευτηρίου για να βάζω σαν κουμπαρά όλα μου τα λεφτά και μέσω ebanking να διακινώ χρήματα μεταξύ των λογαριασμών μου κυρίως από τον καταθετικό λογαριασμό στον τρεχούμενης όψεος; επίσης πρέπει να έχω ελάχιστο υπόλοιπο σε αυτόν τον λογαριασμό τον καταθετικό για να μην μου τον κλήσουν; και έχει κάποια συνδρομή; το ίδιο να ρωτήσω για την alpha bank? μπορώ να ανοίξω 2 λογαριασμους καταθετικούς απο τους οποίους μόνο ο ένας θα έχει συνδεθει με την χρεωστική μου; έχει ελάχιστο ποσό για να μην τον κλήσουν; πληρώνω κάποιο ποσό κάθε κάποιο διάστημα για να έχω τα χρήματα μέσα; αυτά....
Σε ό,τι αφορά την Πειραιώς:

- Ναι συνδέονται όλοι οι λογαριασμοί σου στο ebanking.
- Ναι μπορείς να διακινείς τα ποσά μεταξύ των λογαριασμών σου.
- Όχι δεν υπάρχει κάποιο κατώτατο όριο, δεν κλείνεται ο λογαριασμός σου, δεν υπάρχει συνδρομή.

Όσο για την Alpha, λογικά και εκεί τα ίδια ισχύουν. Συνδέεις την χρεωστική με όποιον λογαριασμό εσύ επιθυμείς.

hackfree
16-06-10, 11:32
αν ανοίξω έναν λογαριασμό στην alphabank,απλό ταμιευτηρίου βάλω τα 300 ευρώ που θέλουν,και μετά τα αφαιρέσω και έχω πχ 100 ευρώ,η και καθόλου για ένα διάστημα(αφού χρησιμοποιώ την πειραιός κατά κύριο)θα μου κλήσουν τον λογαριασμό? γιατί κάθε 6 μήνες σε χρεώνει νομίζω η τράπεζα η alphabank,ενώ η πειραιός και 0 ευρώ να έχω δεν με χρεώνει ποτέ ούτε θα κλείσει ποτέ τον λογαριασμό μου,ούτε 6μηνη καταβολή ποσού έχει....

Dimitris_80
16-06-10, 11:59
αν ανοίξω έναν λογαριασμό στην alphabank,απλό ταμιευτηρίου βάλω τα 300 ευρώ που θέλουν,και μετά τα αφαιρέσω και έχω πχ 100 ευρώ,η και καθόλου για ένα διάστημα(αφού χρησιμοποιώ την πειραιός κατά κύριο)θα μου κλήσουν τον λογαριασμό? γιατί κάθε 6 μήνες σε χρεώνει νομίζω η τράπεζα η alphabank,ενώ η πειραιός και 0 ευρώ να έχω δεν με χρεώνει ποτέ ούτε θα κλείσει ποτέ τον λογαριασμό μου,ούτε 6μηνη καταβολή ποσού έχει....
Από πότε θέλουν 300€ για άνοιγμα λογαριασμού; :shock: :shock:

sdikr
16-06-10, 12:24
Από πότε θέλουν 300€ για άνοιγμα λογαριασμού; :shock: :shock:

Ηθέλαν παλιότερα, καθώς και αυτό με το 6μήνο, πλέον δεν υπάρχει αυτό με το 6μήνο

hackfree
16-06-10, 15:10
δηλαδή αν κατάλαβα καλά,για άνοιγμα ταμιευτηρίου χρειάζεται μόνο τα 300 ευρώ,και δεν έχει αφαίρεση ποσού ανάλογα με υπόλοιπο κάθε 6 μήνες? είναι σημαντικό αυτό
στο τηλέφωνο που πήρα την alphabank,να ρωτήσω τι χαρτιά θέλει για άνοιγμα λογαριασμού,και τι προυποθέσεις έχει,ρώτησα για αυτό με κάθε 6 μήνες και μου είπαν,ότι αυτό γίνεται σε όλα(τώρα τι εννοούσε θα σας γελάσω)
απλά με την πειραιός απογοητεύτηκα λίγο(δεν μπορούσα να κλείσω εισητήριο στην airtickets.gr και κάποιες φορές δεν δεχόταν πληρωμή το paypal αυτήν την κάρτα!!!)οπότε θέλω να έχω και δεύτερη επιλογή με μία κάρτα της προκοπής για online αγορές και συναλλαγές εσωτερικού-εξωτερικού(και ναι,είμαι κατά πιστωτικών καρτών)και από ότι κατάλαβα η enter visa είναι η καλύτερη πλέον για αυτήν την δουλειά αφού η πειραιώς μας τα χάλασε με την green card της προς το παρών βέβαια.αλλά αυτό με την αφαίρεση ποσού κάθε 6 μήνες δεν μου άρεσε καθόλου.το βρίσκω απατεωνιά για έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου.δηλαδή αν έχω μέσα 2000 ευρώ θα μου ρουφάει 40-50 ευρώ το χρόνο? ουτε πιστωτική να χα! αν είναι έτσι να την χαίρονται

και κάτι ακόμα να ρωτήσω για την alpha bank.τι έιναι αυτό το alpha bank 123 για νέους? εγώ είμαι φοιτητής(τελευταίο εξάμηνο) συμφέρει να ανοίξω μήπως φοιτητικό λογαριασμό από απλό ταμιευτήριο? μήπως κερδίζω κάτι από αυτό?(βασικά δεν είδα κάτι για φοιτητές,απλά για νέους είναι λέει μέχρι 27 χρονών.δηλαδή ο καθένας μπορεί να πάει μέχρι τα 27 να το κάνει? και σου δίνουν κανονικά την entervisa έτσι?)

sorry για τις πολλές ερωτήσεις μου,αλλά δεν θέλω να με εκμεταλλεύονται οι τράπεζες

ipo
16-06-10, 18:57
Κυκλοφορούν φήμες ότι και η Alpha Bank δίνει πλέον χρεωστική μόνο με EMV chip.

Τον ήπιαμε... :p

uncharted
16-06-10, 21:13
ξυνο μας βγηκε τελικα αυτο το super-duper EMV :p

ipo
16-06-10, 22:06
ξυνο μας βγηκε τελικα αυτο το super-duper EMV :p
Άσε... Μέχρι να αναβαθμίσουν τα συστήματά τους οι έμποροι, θα συναντούμε προβλήματα. Το ίδιο είχε γίνει με τις απλές χρεωστικές πριν από 5 χρόνια.

kasadi
16-06-10, 23:34
Κυκλοφορούν φήμες ότι και η Alpha Bank δίνει πλέον χρεωστική μόνο με EMV chip.

Τον ήπιαμε... :p

Η alpha bank το ονομάζει chip & pin και να μια εικόνα της νέα κάρτας
http://www.alpha.gr/files/images/ab-entervisa-160.jpg

στην προηγούμενη κάρτα έλλειπε αυτό που είναι πάνω από το 4060

ipo
16-06-10, 23:48
http://www.alphabankcards.gr/?tabid=201&xmid=125
http://www.alphabank.gr/page/default.asp?la=1&id=4668

Dimitris_80
17-06-10, 09:32
Παράκληση: Όσοι κάνετε συναλλαγές με την χρεωστική της Πειραιώς είτε επιτυχημένες είτε αποτυχημένες, παρακαλώ αν μπορείτε γράψτε τις εμπειρίες σας. Επειδή έχω ανοιχτή επικοινωνία με τους υπευθύνους της Πειραιώς, θέλω να τους μεταβιβάζουμε τις εμπειρίες μας. Κι αυτοί από μας ζητάνε ενημέρωση.

lewton
17-06-10, 11:45
Παράκληση: Όσοι κάνετε συναλλαγές με την χρεωστική της Πειραιώς είτε επιτυχημένες είτε αποτυχημένες, παρακαλώ αν μπορείτε γράψτε τις εμπειρίες σας. Επειδή έχω ανοιχτή επικοινωνία με τους υπευθύνους της Πειραιώς, θέλω να τους μεταβιβάζουμε τις εμπειρίες μας. Κι αυτοί από μας ζητάνε ενημέρωση.

Πολύ καλό εκ μέρους σου και εκ μέρους τους. :oneup:

Παράκληση: το ίδιο και με κάθε χρεωστική. Να ξέρουμε πού περνάνε και πού όχι.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άσε... Μέχρι να αναβαθμίσουν τα συστήματά τους οι έμποροι, θα συναντούμε προβλήματα. Το ίδιο είχε γίνει με τις απλές χρεωστικές πριν από 5 χρόνια.

Επομένως ζήτω η ATEbank. :crazy:

hackfree
17-06-10, 14:55
η δικια μου εμπειρία στην πειραιός είναι ότι είχα πρόβλημα στην airtickets και στο site της alitalia για να αγοράσω εισητήρια παρόλο που δέχονται χρεωστικές. ακόμα στο paypal κάποιες αγορές μου βγάζει λάθος στην κάρτα.γενικως άρχισα να φοβάμαι πια σε κάθε μου αγορά. παλιά όπου έβαζα την κάρτα winbank την έπερναν. περνούσε παντού

........Auto merged post: hackfree πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τουλάχιστον μία κάρτα χρεωστική χωρίς τσιπάκι χρειάζεται προς το παρων.μέχρι να αλλάξουν τις ασφάλειες όλοι οι άλλοι

Dimitris_80
17-06-10, 20:21
Άρα έχουμε πρόβλημα με την χρεωστική της Πειραιώς σε:

ΙΝΤΕΡΝΕΤ:
ΠΛΑΙΣΙΟ, e-shop.gr, airtickets.gr, alitalia, Paypal (ορισμένες αγορές)

ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ με φυσική παρουσία:
Replay's στα Mediterranean Cosmos (Θεσ/νίκη)
Κανελλόπουλος στα Mediterranean Cosmos (Θεσ/νίκη)

Η λίστα θα ανανεώνεται συνεχώς.

hackfree
21-06-10, 22:21
είχα πάλι ένα πρόβλημα με το paypal και κάρτα πειραιός από το site με φακούς επαφής http://www.contactlenses.co.uk
με την πρώτη προσπάθεια μου έβγαλε να ελέγξω την κάρτα μου.με την δεύτερη προσπάθεια τα κατάφερα!(επέλεξα πάλι την ίδια κάρτα στο paypal)
οπότε το συμπέρασμα είναι αν σε κάποια site δεν δέχεται τις κάρτες,κάντε και δεύτερη προσπάθεια μήπως και περάσει.

Lazos
22-06-10, 00:09
Παιδια εγω χρησιμοποιω την καρτα της τραπεζας Πειραιως εδω και 2-3 χρονια.
Ολα δουλευουν καλα! Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και παντου την δεχτηκαν.
Απλα μια φορα μονο με πηραν τηλ και μου την ακυρωσαν για πιθανη υποκλοπη απο το ιντερνετ ενω ειχα 2 μηνες να την χρησιμοποιησω στο ιντερνετ
Αυτα απο εμενα

Dimitris_80
22-06-10, 09:43
Παιδια εγω χρησιμοποιω την καρτα της τραπεζας Πειραιως εδω και 2-3 χρονια.
Ολα δουλευουν καλα! Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και παντου την δεχτηκαν.
Απλα μια φορα μονο με πηραν τηλ και μου την ακυρωσαν για πιθανη υποκλοπη απο το ιντερνετ ενω ειχα 2 μηνες να την χρησιμοποιησω στο ιντερνετ
Αυτα απο εμενα
Ποια κάρτα έχεις; Έκανες την αντικατάσταση της παλιάς με τη νέα green card με τσιπάκι;

Ενημερωτικά η παλιά ισχύει μέχρι 30/06. Αν δε σας έχει έρθει μέχρι τότε, πρέπει μόνοι σας να την αντικαταστήσετε, αλλιώς θα μείνετε χωρίς κάρτα και θα τρέχετε εκ των υστέρων.

Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και παντου την δεχτηκαν.
Για πότε αναφέρεσαι; Γράψε μας ημερομηνίες και εμπορικό/ιντερνετικό κατάστημα.

lewton
22-06-10, 12:25
Παιδια εγω χρησιμοποιω την καρτα της τραπεζας Πειραιως εδω και 2-3 χρονια.
Ολα δουλευουν καλα! Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και παντου την δεχτηκαν.
Απλα μια φορα μονο με πηραν τηλ και μου την ακυρωσαν για πιθανη υποκλοπη απο το ιντερνετ ενω ειχα 2 μηνες να την χρησιμοποιησω στο ιντερνετ
Αυτα απο εμενα

Ευχαριστούμε για τη συνεισφορά αλλά δε μας είπες και τίποτα γιατί πολλοί τη χρησιμοποιούσαν εδώ και 2-3 χρόνια απροβλημάτιστα μέχρι που πήραν την καινούρια.

lak100
22-06-10, 13:09
παιδια η ΕθνοCash δουλευει στο paypal?

ariadgr
22-06-10, 13:14
παιδια η ΕθνοCash δουλευει στο paypal?

Οχι.
Το Paypal δέχεται μόνο Visa, Master, Amex.
Η Εθνοcash είναι Maestro.

lak100
22-06-10, 20:09
εδω (https://www.paypal.com/helpscr?cmd=_help&locale=en_GB&countrycode=GB&_dyncharset=UTF-8&t=solutionTab&ps=solutionPanels&solutionId=163398) λεει οτι υποστηριζει Maestro

ipo
22-06-10, 20:32
Υποστηρίζει maestro πιστωτική, όχι χρεωστική.

https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp;jsessionid=KhxnMgydv2t5mGy0GdS1Ps79vznLg2PBGBv1QQRQ8YLJvZWLQvCV!-1921082881?t=solutionTab&ft=homeTab&ps=&solutionId=163223&locale=en_GB&_dyncharset=UTF-8&countrycode=GB&cmd=_help&serverInstance=9022


Debit cards (also known as bank cards) are accepted if they have a Visa or MasterCard logo.

ariadgr
23-06-10, 12:39
εδω (https://www.paypal.com/helpscr?cmd=_help&locale=en_GB&countrycode=GB&_dyncharset=UTF-8&t=solutionTab&ps=solutionPanels&solutionId=163398) λεει οτι υποστηριζει Maestro

Η σελίδα αυτή αναφέρει λίρες άρα αφορά το Ηνωμένο Βασίλειο.
Στο www.paypal.com/gr αναφέρει μόνο τις κάρτες που προανέφερα.

lak100
23-06-10, 23:22
ποια η γνωμη σας για το e-banking της Εθνικης Τραπεζας?

ariadgr
24-06-10, 05:19
Έχει βελτιωθεί αρκετά.
Τι θέλεις να κάνεις;

Dimitris_80
24-06-10, 09:18
- Δεν έχει alerts. Πού πας ρε Εθνική εν έτει 2010 χωρίς ειδοποιήσεις μεταβολής υπολοίπου λογαριασμών χωρίς alerts; :down:

- Έχει χρέωση εξερχόμενου εμβάσματος μόλις 0,50€ και αποστολή εμβάσματος αυθημερόν σε άλλη τράπεζα εσωτερικού και μετά από 2 εργάσιμες σε ΕΕ. :oneup:

- Έχει λίστα ΤΑΝ απαρχαιωμένη. Εγώ έχω μείνει με μια λίστα εκτυπωμένη και σβήνω νουμεράκια. Έχει αντικατασταθεί από μηχανάκι τοκεν, αλλά δεν πήγα ποτέ να το παραλάβω, γιατί οι υπάλληλοι εδώ στην επαρχία δεν σκαμπάζουν και πολλά από τέτοια... Εθνική+Αγροτική είναι αρκετά πίσω σε τεχνολογία λόγω του πεπερασμένου της ηλικίας των περισσότερων εκεί μέσα...

- Λίγες πληρωμές, λίγες γενικά δυνατότητες, μη φιλικό interface. :down:

- Υπάρχει εφαρμογή iPhone app για i-Banking. Προφανώς τα υψηλά στελέχη τους θα έχουν iPhone, δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός πώς και ασχολήθηκαν με iPhone app, γιατί έρχεται σε αντίθεση με όσα είπα προηγουμένως. :p

euri
24-06-10, 09:45
Και ένα ακόμα θετικό του e-banking της Εθνικής Τράπεζας: επιτέλους μπορείς να πληρώσεις τα ασφάλιστρα του ΤΣΜΕΔΕ!

ariadgr
24-06-10, 11:44
Δεν θα έλεγα ότι έχει και τόσο λίγες πληρωμές η Εθνική. Μπορεί να
μην έχει όσες η Πειραιώς, ωστόσο προσωπικά δεν έχω συναντήσει πληρωμή
που να
θέλω να κάνω και να μην την έχει η Εθνική.

ipo
24-06-10, 12:07
Επίσης πλεονέκτημα της Εθνικής είναι ότι οι περισσότεροι Έλληνες έχουν ένα λογαριασμό εκεί, οπότε έχεις δωρεάν μεταφορές χρημάτων για συνηθισμένες συναλλαγές (μισθό, πληρωμή ενοικίου, εξόφληση μικροποσών). Σημαντικό μειονέκτημα το κόστος των εισερχόμενων εμβασμάτων (4€), η απουσία χρεωστικής (εν γένει άχρηστη η εθνοcash) και οι πληρωμές. Βέβαια έχει αρκετές δωρεάν πληρωμές (σελίδα 5 (http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms)).

Για εμένα οι καλύτερες επιλογές είναι η Πειραιώς (πολλές δυνατότητες στο ebanking) και η Eurobank (δωρεάν συναλλαγές). Αν βελτιωθεί η αποδοχή της Visa Debit, τότε και πάλι η Πειραιώς θα είναι πρακτικά μονόδρομος.

Dimitris_80
24-06-10, 17:04
Χθες αγόρασα κάτι ψιλοπράματα από το κατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ στην Εθνικής Αντιστάσεως στην Καλαμαριά με την κάρτα με φυσική παρουσία, μου ζητήθηκε το ΡΙΝ στο ταμείο, το πληκτρολόγησα και όλα οκ, η συναλλαγή ολοκληρώθηκε κανονικά. Με την νέα κάρτα της Πειραιώς, VISA.

(εξεπλάγην θετικά, ήμουν έτοιμος για άκυρο η αλήθεια γι'αυτό είχα και μετρητά καλού κακού :p )

euri
24-06-10, 17:07
Χθες αγόρασα κάτι ψιλοπράματα από το κατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ στην Εθνικής Αντιστάσεως στην Καλαμαριά με την κάρτα με φυσική παρουσία, μου ζητήθηκε το ΡΙΝ στο ταμείο, το πληκτρολόγησα και όλα οκ, η συναλλαγή ολοκληρώθηκε κανονικά. Με την νέα κάρτα της Πειραιώς, VISA.

(εξεπλάγην θετικά, ήμουν έτοιμος για άκυρο η αλήθεια γι'αυτό είχα και μετρητά καλού κακού :p )

Δεν είχα πουθενά πρόβλημα αποδοχής με την τσιπαρισμένη (:p) κάρτα της Πειραιώς, σε συναλλαγή σε φυσικό κατάστημα.

Dimitris_80
24-06-10, 17:09
Εγω είχα πρόβλημα όπως ανέφερα και παλαιότερα στα καταστήματα ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ και REPLAY στο mediterranean Cosmos.

slide12
24-06-10, 21:46
Με την χρεωστική κάρτα της Πειραιώς δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με συναλλαγή μέσω paypal και έχω κάνει πάρα πολλές.


Ποια κάρτα έχεις; Έκανες την αντικατάσταση της παλιάς με τη νέα green card με τσιπάκι;

Ενημερωτικά η παλιά ισχύει μέχρι 30/06. Αν δε σας έχει έρθει μέχρι τότε, πρέπει μόνοι σας να την αντικαταστήσετε, αλλιώς θα μείνετε χωρίς κάρτα και θα τρέχετε εκ των υστέρων.

Για πότε αναφέρεσαι; Γράψε μας ημερομηνίες και εμπορικό/ιντερνετικό κατάστημα.

Την κάρτα εγώ την έβγαλα πριν δύο με δυόμιση χρόνια και λήγει στις 01/13.
Προφανώς η καινούργια θα χρειάζεται όταν κάνω συναλλαγή ως φυσικό πρόσωπο σε κάποιο κατάστημα ή και στα μηχανήματα ΑΤΜ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.