PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 [142] 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

badweed
03-06-20, 11:28
Αρχίσανε να στέλνουνε ολα πιο καλά μεταφρασμένα
215718
215719

ψαρωτικο mail ?

minas
03-06-20, 13:38
ψαρωτικο mail ?

Ναι, αλλά με πιο σωστά Ελληνικά και λουκετάκι στον browser, παρ΄όλο που η διεύθυνση προφανώς δεν είναι της Πειραιώς.
Χρειάζεται προσοχή...

skel
03-06-20, 13:50
Ναι, αλλά με πιο σωστά Ελληνικά και λουκετάκι στον browser, παρ΄όλο που η διεύθυνση προφανώς δεν είναι της Πειραιώς.
Χρειάζεται προσοχή...

ψάρωσα για μια στιγμή
νομίζω κιολας πως δεν είναι και η σωστή γραμματοσειρά
άρα πάντα θα κοιτάμε το link

3lbereth
04-06-20, 12:37
Δύο e-mails μου έστειλαν χτες και μάλιστα στον εταιρικό λογαριασμό που χρησιμοποιώ για την επικοινωνία μου με την τράπεζα: Ένα από Winbank Piraeus (support47690 ατ winbank.gr) και το άλλο από Piraeus Bank (supports16451 ατ winbank.gr). Το link της επαλήθευσης είναι βέβαια κουκουρούκου αλλά έτσι και βελτιώσουν λίγο την εμφάνιση του μηνύματος (στοίχιση, κεφαλαία κλπ) θα την πατήσει κόσμος και κοσμάκης... Το δε disclaimer είναι κόπι πάστε από την τράπεζα!

Πήρα κι ένα παρόμοιο από Εθνική που ξεκινούσε με την προσφώνηση "αγαπητέ βουλευτή"!!! :lol:

mzaf
04-06-20, 12:52
Δύο e-mails μου έστειλαν χτες και μάλιστα στον εταιρικό λογαριασμό που χρησιμοποιώ για την επικοινωνία μου με την τράπεζα: Ένα από Winbank Piraeus (support47690 ατ winbank.gr) και το άλλο από Piraeus Bank (supports16451 ατ winbank.gr). Το link της επαλήθευσης είναι βέβαια κουκουρούκου αλλά έτσι και βελτιώσουν λίγο την εμφάνιση του μηνύματος (στοίχιση, κεφαλαία κλπ) θα την πατήσει κόσμος και κοσμάκης... Το δε disclaimer είναι κόπι πάστε από την τράπεζα!

Πήρα κι ένα παρόμοιο από Εθνική που ξεκινούσε με την προσφώνηση "αγαπητέ βουλευτή"!!! :lol:

Και πού είναι το παράξενο;Βουλευτής δεν είσαι;
:p

KostakisK
04-06-20, 12:56
Και πού είναι το παράξενο;Βουλευτής δεν είσαι;
:p

Κάντε και κανα ρουσφέτι ρε παιδιά στα μέλη του φόρουμ

Godian
09-06-20, 18:06
Μια γνωστή μου πήγε σε ένα ιατρικό κέντρο να κάνει μια βιοψία που ήταν 100€ αλλά από εκεί πάτησαν καταλαθος 1€

Κανείς δεν είδε το λάθος εκείνη τη στιγμή ούτε εκείνη φυσικά. ( ούτε εγώ κοιτάω την απόδειξη ποτέ)
Την πήραν τηλέφωνο την είπαν για το λάθος και τους είπε θα περάσω την επόμενη Δευτέρα το απόγευμα γιατί δε μπορεί τις επόμενες μέρες δουλεύει.
Και τα λεφτά τα τράβηξαν μόνοι τους.....
Πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο εφόσον δεν ήταν παρών με την κάρτα;;

sdikr
09-06-20, 18:21
Μια γνωστή μου πήγε σε ένα ιατρικό κέντρο να κάνει μια βιοψία που ήταν 100€ αλλά από εκεί πάτησαν καταλαθος 1€

Κανείς δεν είδε το λάθος εκείνη τη στιγμή ούτε εκείνη φυσικά. ( ούτε εγώ κοιτάω την απόδειξη ποτέ)
Την πήραν τηλέφωνο την είπαν για το λάθος και τους είπε θα περάσω την επόμενη Δευτέρα το απόγευμα γιατί δε μπορεί τις επόμενες μέρες δουλεύει.
Και τα λεφτά τα τράβηξαν μόνοι τους.....
Πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο εφόσον δεν ήταν παρών με την κάρτα;;

Δεν μπορεί, μήπως αυτό που πατήσανε λάθος ήταν η απόδειξη και όχι η συναλλαγή στην κάρτα; ζητήθηκε να βάλει πιν;

spartak
09-06-20, 18:23
Μια γνωστή μου πήγε σε ένα ιατρικό κέντρο να κάνει μια βιοψία που ήταν 100€ αλλά από εκεί πάτησαν καταλαθος 1€

Κανείς δεν είδε το λάθος εκείνη τη στιγμή ούτε εκείνη φυσικά. ( ούτε εγώ κοιτάω την απόδειξη ποτέ)
Την πήραν τηλέφωνο την είπαν για το λάθος και τους είπε θα περάσω την επόμενη Δευτέρα το απόγευμα γιατί δε μπορεί τις επόμενες μέρες δουλεύει.
Και τα λεφτά τα τράβηξαν μόνοι τους.....
Πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο εφόσον δεν ήταν παρών με την κάρτα;;

Εχει 2 χρεωσεις στην κάρτα της; Μια 1 ευρω και μια 99?

Godian
09-06-20, 19:29
Εχει 2 χρεωσεις στην κάρτα της; Μια 1 ευρω και μια 99?

Ναι έχει 2 χρεώσεις

- - - Updated - - -


Δεν μπορεί, μήπως αυτό που πατήσανε λάθος ήταν η απόδειξη και όχι η συναλλαγή στην κάρτα; ζητήθηκε να βάλει πιν;

Δε το γνωρίζω αυτό φίλε μου αλλά θα μάθω

- - - Updated - - -

Έμαθα παιδιά. Έγινε κανονικά χρέωση μόνο 1€ και τώρα που μπήκε είχε +1 -1€ και +100 χρέωση

Andreaslar
09-06-20, 19:34
Όταν είχα πάει Νέα Υόρκη, σε ένα εστιατόριο πλήρωσα με κάρτα Ν26, βασικά έδωσα την κάρτα, την χρέωσε 120$ (χωρίς να μου ζητηθεί να βάλω το PIN) και στην απόδειξη έβαλα το tip, 10%. Την χρέωση των 120$ την είδα άμεσα στην εφαρμογή στο κινητό, τα +12$ τα είδα μετά από 5-6 μέρες.

sdikr
09-06-20, 19:36
Ναι έχει 2 χρεώσεις

- - - Updated - - -



Δε το γνωρίζω αυτό φίλε μου αλλά θα μάθω

- - - Updated - - -

Έμαθα παιδιά. Έγινε κανονικά χρέωση μόνο 1€ και τώρα που μπήκε είχε +1 -1€ και +100 χρέωση

Ξαναρωτάω, πίν έβαλε;

Godian
09-06-20, 21:12
Ναι έβαλε κανονικά. Δε την πέρασαν ανέπαφα

al3x1k0
10-06-20, 12:02
Όταν είχα πάει Νέα Υόρκη, σε ένα εστιατόριο πλήρωσα με κάρτα Ν26, βασικά έδωσα την κάρτα, την χρέωσε 120$ (χωρίς να μου ζητηθεί να βάλω το PIN) και στην απόδειξη έβαλα το tip, 10%. Την χρέωση των 120$ την είδα άμεσα στην εφαρμογή στο κινητό, τα +12$ τα είδα μετά από 5-6 μέρες.

Μήπως την πέρασαν με magnetic stripe;

Andreaslar
11-06-20, 02:27
Μήπως την πέρασαν με magnetic stripe;

Να σου πω την αλήθεια δεν είδα, την πήρε, πήγε στο ταμείο και γύρισε με την απόδειξη.

johnmegarythmos
13-06-20, 00:57
καλησπερα απο οτι ειδα και στο ebanking απο 15/7 θα αλλαξουνε οι τιμες για αγορες στο αλλο νομισμα εκτος του ευρω.
Από 15/7/2020 2,5% επί του ποσού συναλλαγής χωρίς ελάχιστη και ανώτατη χρέωση .
ενω τωρα ειναι 2% επί του ποσού της συναλλαγής με ελάχιστο €1,00 και μέγιστο €30,00 αυτο αφορα τις χρεωστικες καρτες δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/debit-ab .
Οσον αφορα τις προπληρωμενες : 2% επί του ποσού συναλλαγής: ελάχιστη χρέωση: € 1 μέγιστη χρέωση: € 15
Από 15/7/2020 2,5% επί του ποσού συναλλαγής χωρίς ελάχιστη και ανώτατη χρέωση . πηγη : https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-reloadable-card και ισχυει και για την web buy το ιδιο : https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/Propliromenes-Kartes/winbank-WEBUY .

Επισης η πειραιως εβγαλε προπληρωμενη καρτα αύλη business και αφορα μονο εταιρειες και νομικα προσωπα ( αρα οχι και ατομικες επιχειρησεις ) δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/el/Epiheiriseis-Epaggelmaties/Etairikes-Kartes/Propliromenes-Kartes/Etairiki-Propliromeni-Karta-Business-Prepaid
εχει και αυτην οπως και η web buy παραπανω δωρεαν φορτισεις : Από 11/5 – 11/7 για όλες τις νέες εκδόσεις Business Prepaid τα έξοδα επαναφόρτισης είναι δωρεάν! Εξαιρούνται οι φορτίσεις της νέας κάρτας που πραγματοποιούνται από τρίτο πρόσωπο.
Επισης ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι δεν δινει yellows αυτη η αύλη business καρτα .
παντως στην εταιρικη χρεωστικη καρτα που εχει yellows γραφει οτι εξαιρουνται τα νομικα προσωπα οποτε πολυ λογικο για την αύλη business.
* Ισχύει για τα εγγεγραμμένα μέλη του προγράμματος yellow. Εξαιρούνται τα Νομικά Πρόσωπα . πηγη : https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/etairikes-kartes/hreostikes-kartes/etairiki-hreostiki-karta-business-debit

manoulamou
14-06-20, 10:19
(1) Εκδοση νεας DEBIT mastercard μετα απο δηλωση απωλειας/κλοπης γινεται αμεσως ή μεσολαβουν καποιες μερες, εαν παμε σε φυσικο καταστημα της ΕΘΝΙΚΗΣ εκδιδεται επι τοπου, τι γινεται με το PIN;
(2) Ποιες οι διαφορες απλης DEBIT με Debit VISA mastercard, μειονεκτηματα - πλεονεκτηματα;

johnmegarythmos
14-06-20, 11:48
(1) Εκδοση νεας DEBIT mastercard μετα απο δηλωση απωλειας/κλοπης γινεται αμεσως ή μεσολαβουν καποιες μερες, εαν παμε σε φυσικο καταστημα της ΕΘΝΙΚΗΣ εκδιδεται επι τοπου, τι γινεται με το PIN;
(2) Ποιες οι διαφορες απλης DEBIT με Debit VISA mastercard, μειονεκτηματα - πλεονεκτηματα;

καλημερα σας ,
(1) η εκδοση debit χρεωστικης καρτας ειτε visa ειτε mastercard ναι γινεται αμεσως και την παραλαμβανεις απο το καταστημα. Στο καταστημα Μαρκοπουλου μου το ειπανε αλλα δεν ειχανε διαθεσιμη καρτα και δεν μπορεσα να την παρω και ζητησα να μου σταλει ταχυδρομικως .Καλυτερα παρε ενα τηλεφωνο στο καταστημα στην γειτονια σου μην πας τζαμπα. Αυτα αφορουν την εκδοση καρτας απο το καταστημα. Οσον αφορα την δηλωση απωλειας στο internet banking , απλα ακυρωνει την καρτα , δεν εκδιδεται καρτα νεα! θα πρεπει να κανεις αιτηση εκδοσης χρεωστικης καρτας!.
Μια συμβουλη εαν δεν εχεις βγαλει ποτε χρεωστικη visa και εχεις τωρα mastercard ή το αντιστροφο , τοτε καλυτερα ζητησε την visa διοτι η πρωτη εκδοση ειναι δωρεαν!! , Εγω ετσι εκανα! , εληγε η καρτα μου και απο το Μαιο εκδοσα την visa και ακυρωσα μεσω internet banking την mastercard.

(2) διαφορες δεν εχουνε . Εχει να κανει με τον εμπορα εαν παιρνει visa ή mastercard , αλλα γενικα ολοι την δεχονται οποτε δεν εχεις καποιο θεμα.
Επισης οταν εκανα την εκδοση χρεωστικης visa απο το καταστημα , μου εδωσαν και ενα χαρτι ενα προσωπικο κωδικο που μου λεει οτι μονο εγω θα πρεπει να το εχω για ταυτοποιηση, εαν χρειαστει συναλλαγη νομιζω για phone banking θα επρεπε να ειναι . Αν και εγω δεν το ζητησα , μου το εκανε εκεινη υποχρεωτικα.

jap
14-06-20, 11:54
Δεν ξέρω στην ουσία να απαντήσω, αλλά:

(1) το μόνο αρνητικό της όλης υπόθεσης είναι η Εθνική. Σε όλες τις άλλες τράπεζες έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση, στην Εθνική αλλού σχηματίζουν ουρές τεράστιες χωρίς να κρατούν καμία απόσταση, αλλού συνωστίζονται μπροστά στην πόρτα (όπου δεν τους περισσεύει νεαρός υπάλληλος να τηρεί μια υποτυπώδη τάξη). Αυτό που ρωτάς εννοείται θα στο απαντήσουν στο 181818.

(2) δεν ξέρω καν αν υπάρχει πλέον ελληνική τράπεζα να δίνει απλή χρεωστική. Η διαφορά είναι στην αποδοχή, τη visa/mastercard μπορείς να τη χρησιμοποιείς και για online αγορές και για αγορές σε καταστήματα που δεν έχουν μηχανάκι της τράπεζάς σου. Οι online αγορές απενεργοποιούνται μια χαρά αν το θεωρείς μειονέκτημα, νομίζω και από το webbanking (δεν είμαι φίλος της Εθνικής, σε άλλες τράπεζες γίνεται) ή το πολύ-πολύ ξύνεις το 3ψήφιο νουμεράκι.

manoulamou
14-06-20, 15:05
:worthy: Ευχαριστω για τις απαντησεις... :oneup:
(1) ο γιος εκτος Αθηνων ψαχνει την καρτα του και ειπα να ρωτησω...
(2) εγω ΕΑΝ αποφασισω για VISA θα κανω την αιτηση μεσω ebanking, δεν σκοπευω να διακινδυνευσω μεχρι... θανατου για μια τετοια συναλλαγη!
:twisted:

johnmegarythmos
14-06-20, 23:49
:worthy: Ευχαριστω για τις απαντησεις... :oneup:
(1) ο γιος εκτος Αθηνων ψαχνει την καρτα του και ειπα να ρωτησω...
(2) εγω ΕΑΝ αποφασισω για VISA θα κανω την αιτηση μεσω ebanking, δεν σκοπευω να διακινδυνευσω μεχρι... θανατου για μια τετοια συναλλαγη!
:twisted:

κανε την αιτηση μεσω ebanking αμα δεν γινεται πρεπει να πας υποχρεωτικα σε καταστημα. Εμενα δεν γινοτανε και επρεπε να συμπληρωσει κατι στοιχεια στην καρτα μου αυτη και μου ζητησε και τα εγραφα επικαιροποιησης να τις παω. Επειδη ειχα λογαριασμο δεκο στο ονομα του πατερα μου και οχι στο δικο μου , δεν μου ζητησε υπευθυνη δηλωση οτι μενω με τους γονεις μου και μου ειπε οτι αμα ειναι πρωτου βαθμου συγγενειας δεν χρειαζεται πια υπευθυνη δηλωση. Επισης ταχυδρομικως εντος 2 εβδομαδων εμενα μου ηρθε η χρεωστικη καρτα.

vamvakoolas
15-06-20, 12:28
μια σχετικη ασχετη ερωτηση: στα μηχανηματα των τραπεζων ποιο ειναι το μεγιστο ποσο που μπορω να βαλω; το μηχανημα περνει τα χαρτονομησματα ενα-ενα;

(το web banking δεν...και δε θελω να πηγαινω σε γκισε)

jkoukos
15-06-20, 12:37
Σε πληροφορεί πριν την κατάθεση για το πόσα μπορεί να πάρει (συνήθως έως 80 χαρτονομίσματα).
Στα online, ανοίγει θυρίδα, τα βάζεις όλα μέσα, την κλείνει και τα μετρά. Όσα είναι τσαλακωμένα, τα βγάζει πάλι έξω και δεν τα δέχεται.
Αν είναι παλιό ΑΤΜ, παίρνει φάκελο, οπότε τα βάζεις σε αυτόν που θα σου δώσει και τον σφραγίζεις.

Chingachgook
15-06-20, 12:55
Στην Eurobank παίρνει - νομίζω - μέχρι 50 χαρτονομίσματα, αλλά τα βάζεις όλα μαζί.

vamvakoolas
15-06-20, 14:59
Σε πληροφορεί πριν την κατάθεση για το πόσα μπορεί να πάρει (συνήθως έως 80 χαρτονομίσματα).
Στα online, ανοίγει θυρίδα, τα βάζεις όλα μέσα, την κλείνει και τα μετρά. Όσα είναι τσαλακωμένα, τα βγάζει πάλι έξω και δεν τα δέχεται.
Αν είναι παλιό ΑΤΜ, παίρνει φάκελο, οπότε τα βάζεις σε αυτόν που θα σου δώσει και τον σφραγίζεις.

για να μη μπερδευτω (γιατι θα παω αυριο να φορτισω το λογαριασμο μου) αναφερεστε στο ΑΤΜ ή στο μηχανημα μεσα στο καταστημα;

επισης γα το μηχανημα εντος τραπεζας: αποτι θυμαμαι μπορεις να κανεις π.χ απο eurobank καταθεση σε λογαριασμο αλλης τραπεζας σωστα; (γιατι eurobank εδω δεν εχει πολυ κοσμο και θα ειναι καλυτερα για μενα)

anon
15-06-20, 15:41
Yπάρχουν δυο ειδών μηχανήματα στην Eurobank (επειδή είμαι πελάτης τους).
1. Το κλασσικό ΑΤΜ. Εξω απο την τράπεζα, αλλα σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έχει και μέσα. Εκεί κάνεις κατάθεση με φάκελο. Οταν επιλέξεις κατάθεση, σου βγάζει το μηχάμημα φάκελο, βάζεις τα λεφτά και το βάζεις στην αντίστοιχη υποδοχή. Εννοείται ότι έχεις συμπληρώσει το ποσό στο ΑΤΜ, αλλά ουσιαστικά ισχύει τι θα μετρήσουν οι υπάλληλοι. Απο όσο ξέρω μετράνε πάντα δυο, και ίσως να υπάρχει και καταγρφή απο κάμερα, για λόγους αξιοπιστίας. Εαν κάνεις πληρωμή, αυτή θα καταγραφεί την ώρα που θα γίνει η καταμέτρηση (συνήθως κάθε μέρα το μεσημέρι γίνεται ή λίγο μετά το μεσημέρι, πριν κλείσει η τράπεζα). Αρα δεν είναι άμεση, που σημαίνει ότι εαν καταθέσεις χρήματα το απόγευμα, αυτά θα καταγραφούν την επομένη, το απόγευμα, και θα λογιστικοποιηθούν 1-2 μέρες αργότερα.
2. Το μηχάνημα πληρωμής. Αυτό ειναι μέσα στην τράπεζα (δεν έχω δεί έξω τουλάχθστον εγώ). Το μηχάνημα αυτό ειναι για άμεσες πληρωμές δανείων, καρτών, για άμεση κατάθεση σε λογαριασμό κλπ. Εχει την δυνατότητα να παίρνει χαρτονομίσματα, είτε ένα ένα είτε πολλά μαζί (όχι όλα τα μηχανάκια). Επειδή τα ελέγχει και τα μετράει το ίδιο το μηχάνημα, η καταγραφή είναι άμεση σαν να την έκανε ο ταμίας. Του τι υπηρεσίες μπορεί να κάνει εξαρτάται καθαρά απο το λογισμικό που του έχουν φορτώσει. Δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει τα πάντα, αλλά σίγουρα μπορείς να πληρώσεις δάνεια, ενφια, και άλλες περιπτώσεις, μπορείς να κάνεις κατάθεση αλλά δεν ξέρω εαν μπορείς να κάνεις σε λογαριασμό άλλης τράπεζας (εαν μπορείς, θα χρεωθείς με έξοδα προμήθειας όμως). Σιγουρα κάνει πολλές δουλειές, ώστε να μην χρειάζεται να πας στον ταμία για την πλειονότητα των περιπτώσεων.

Ελπίζω να βοήθησα.

vamvakoolas
15-06-20, 16:26
Yπάρχουν δυο ειδών μηχανήματα στην Eurobank (επειδή είμαι πελάτης τους).
1. Το κλασσικό ΑΤΜ. Εξω απο την τράπεζα, αλλα σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έχει και μέσα. Εκεί κάνεις κατάθεση με φάκελο. Οταν επιλέξεις κατάθεση, σου βγάζει το μηχάμημα φάκελο, βάζεις τα λεφτά και το βάζεις στην αντίστοιχη υποδοχή. Εννοείται ότι έχεις συμπληρώσει το ποσό στο ΑΤΜ, αλλά ουσιαστικά ισχύει τι θα μετρήσουν οι υπάλληλοι. Απο όσο ξέρω μετράνε πάντα δυο, και ίσως να υπάρχει και καταγρφή απο κάμερα, για λόγους αξιοπιστίας. Εαν κάνεις πληρωμή, αυτή θα καταγραφεί την ώρα που θα γίνει η καταμέτρηση (συνήθως κάθε μέρα το μεσημέρι γίνεται ή λίγο μετά το μεσημέρι, πριν κλείσει η τράπεζα). Αρα δεν είναι άμεση, που σημαίνει ότι εαν καταθέσεις χρήματα το απόγευμα, αυτά θα καταγραφούν την επομένη, το απόγευμα, και θα λογιστικοποιηθούν 1-2 μέρες αργότερα.
2. Το μηχάνημα πληρωμής. Αυτό ειναι μέσα στην τράπεζα (δεν έχω δεί έξω τουλάχθστον εγώ). Το μηχάνημα αυτό ειναι για άμεσες πληρωμές δανείων, καρτών, για άμεση κατάθεση σε λογαριασμό κλπ. Εχει την δυνατότητα να παίρνει χαρτονομίσματα, είτε ένα ένα είτε πολλά μαζί (όχι όλα τα μηχανάκια). Επειδή τα ελέγχει και τα μετράει το ίδιο το μηχάνημα, η καταγραφή είναι άμεση σαν να την έκανε ο ταμίας. Του τι υπηρεσίες μπορεί να κάνει εξαρτάται καθαρά απο το λογισμικό που του έχουν φορτώσει. Δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει τα πάντα, αλλά σίγουρα μπορείς να πληρώσεις δάνεια, ενφια, και άλλες περιπτώσεις, μπορείς να κάνεις κατάθεση αλλά δεν ξέρω εαν μπορείς να κάνεις σε λογαριασμό άλλης τράπεζας (εαν μπορείς, θα χρεωθείς με έξοδα προμήθειας όμως). Σιγουρα κάνει πολλές δουλειές, ώστε να μην χρειάζεται να πας στον ταμία για την πλειονότητα των περιπτώσεων.

Ελπίζω να βοήθησα.

φοβερη αναλυση!:clap:
μια τελευταια ερωτηση να μη σπαμαρω το θεμα: και στις δυο περιπτωσεις μπορω να βαλω αιτιολογηση οτι θελω; (για το ΑΤΜ βασικα δε ξερω αν γινεται)

sdikr
15-06-20, 16:43
Εχω πολύ καιρό να δω μηχάνημα ΑΤΜ της eurobank που να παίρνει φάκελο, οσα έχω δοκιμάσει μπορείς να βάλεις δεσμίδα και την καταμετράει άμεσα.

anon
15-06-20, 16:47
Εχω πολύ καιρό να δω μηχάνημα ΑΤΜ της eurobank που να παίρνει φάκελο, οσα έχω δοκιμάσει μπορείς να βάλεις δεσμίδα και την καταμετράει άμεσα.

φαίνεται έχω μείνει πίσω. Τουλάχιστον για τα ΑΤΜ.
Μηχάνημα που παίρνει άμεσα χρήματα χρησιμοποίησα φέτος τον Γενάρη. Μέσα στην τράπεζα.

jkoukos
15-06-20, 17:44
για να μη μπερδευτω (γιατι θα παω αυριο να φορτισω το λογαριασμο μου) αναφερεστε στο ΑΤΜ ή στο μηχανημα μεσα στο καταστημα;
Αναφέρομαι σε ΑΤΜ. Υπάρχουν 2 ειδών:
α. Τα ονομαζόμενα online, όπου η κατάθεση γίνεται στην ειδική υποδοχή που ανοίγει και βάζουμε όλα τα χαρτονομίσματα. Το ποσό πιστώνεται στον λογαριασμό και είναι διαθέσιμο αμέσως.
β. Τα κλασικά παλιά ΑΤΜ, όπου η κατάθεση γίνεται βάζοντας τα χαρτονομίσματα στην ειδική υποδοχή, στον φάκελο που μας δίνει από την ίδια. Εδώ το ποσό πιστώνεται μεν αλλά δεν είναι άμεσα διαθέσιμο Και αυτό γίνεται την επόμενη εργάσιμη ή τέλος πάντων όταν είναι προγραμματισμένο να ανοιχθεί το ΑΤΜ για να γίνει φυσικός έλεγχος των φακέλων και των ποσών που περιέχουν, σε σχέση με αυτό που δήλωσε ο καταθέτης (διότι μπορεί να υπάρχει ασυμφωνία).
Γενικά είναι λίγα πλέον αυτά τα ΑΤΜ, αλλά ακόμη υπάρχουν.

- - - Updated - - -


επισης γα το μηχανημα εντος τραπεζας: αποτι θυμαμαι μπορεις να κανεις π.χ απο eurobank καταθεση σε λογαριασμο αλλης τραπεζας σωστα; (γιατι eurobank εδω δεν εχει πολυ κοσμο και θα ειναι καλυτερα για μενα)
Δεν ξέρω αν γίνεται από τα εσωτερικά μηχανήματα να κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό άλλης τράπεζας. Στα ΑΤΜ σίγουρα δεν γίνεται.
Μπορείς όμως είτε στα ΑΤΜ είτε στα εσωτερικά, να κάνεις μεταφορά από λογαριασμό δικό σου σε άλλον, της ίδιας τράπεζας.


φοβερη αναλυση!:clap:
μια τελευταια ερωτηση να μη σπαμαρω το θεμα: και στις δυο περιπτωσεις μπορω να βαλω αιτιολογηση οτι θελω; (για το ΑΤΜ βασικα δε ξερω αν γινεται)
Στα ΑΤΜ δεν γίνεται. Στα εσωτερικά μηχανήματα είναι δυνατόν και αν θυμάμαι καλά υποχρεωτικά.

jap
15-06-20, 20:57
Κι εγώ ελπίζω ο φίλος να είναι πραγματικά offtopic και να μη θέλει να πληρώσει καμία αγορά online από εξωτερικό με έμβασμα από ATM :) Σε αυτή την περίπτωση ούτε το ebanking ενδείκνυται. Paypal για πολλούς λόγους.

vamvakoolas
16-06-20, 11:45
βασικα μου εληξε το hardware token και τραβιεμαι ο αμοιρος!
by the way ξερει κανεις ποσο καιρο κανουν να σου φερουν αλλο;

anon
16-06-20, 13:46
(2) Ποιες οι διαφορες απλης DEBIT με Debit VISA mastercard, μειονεκτηματα - πλεονεκτηματα;

Κάρτες που ειναι DEBIT/VISA ή DEBIT/Mastercard ουσιαστικά συνδιάζουν και χρεωστική και πιστωτική σε μια κάρτα. Δηλαδή μπορείς να την χρησιμοποιείς σαν πιστωτική ή σαν χρεωστική.
Προσωπική μου άποψη, μην το κάνεις. Καλύτερα να έχεις ΔΥΟ διαφορετικές. Μπορεί να γίνει μπέρδεμα, και αντί ως πιστωτική να την χρησιμοποιήσεις ως χρεωστική (στην ανάληψη πχ). Οταν κάνεις αγορά, και δώσεις αυτή την κάρτα στο μηχανάκι πρέπει να επιλεγεί η χρεωστική ή η πιστωτική.... ΑΥτό το κάνει ο μαγαζάτορας όχι εσυ (οπότε κατά λάθος μπορεί να επιλεγεί η χρεωστική έναντι της πιστωτικής πχ, εαν ήθελες να πληρώσεις με πιστωτική).

Απο την άλλη είναι μια ευκολία, γιατί έχεις μια μόνο κάρτα και για τις δυο περιπτώσεις. Αλλες ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν.
Στην Ελλάδα όπως είπε κάποιος άλλος συμφορουμίτης μπορεί να μην δίνουν πλέον σκέτες χρεωστικές, στο εξωτερικό στην ING δίνουν, σε άλλες χώρες όπως πχ Ολλανδία, όλες οι μικροαγορες ή σουπερμαρκετ γίνονται κατα κανόνα με χρεωστικές και δεν δέχονται καν πιστωτικές.
Αλλά μια DEBIT/Mastercard που έχω απο Eurobank, όταν την χρησιμοποίησα, χρησιμοποιήθηκε ως χρεωστική (ίσως η Mastercard είναι μόνο για ηλεκτρονικό εμπόριο εξ αποστάσεως) και μόνον.
Παλαιότερα είχα μια πάλι απο την Eurobank μια Debit/VISA, η οποία ήταν με ανάγλυφα τα γράμματα (ενώ η Debit/Mastercard δεν έχει ανάγλυφα γράμματα) και η οποία VISA μπορούσα να κάνω ανάληψη πχ απο τον λογαριασμό μου, αλλά στις συναλλαγές δούλευε σαν πιστωτική. Ωσπου μια μέρα κατα λάθος (δικό μου) στο ΑΤΜ αντί να κάνω ανάληψη απο τον λογαριασμό κατάθεσης, έκανα απο την πιστωτική.... Και τότε τις "χώρισα"

sdikr
16-06-20, 14:31
Κάτι μπερδεύεις
Οι κάρτες που δίνουν με την ονομασία debit είναι ξεκάθαρα debit, δεν παρέχουν κάποια πίστωση, άσχετα αν αναφέρουν πάνω visa/mastercard
δεν δίνουν τόσο εύκολα πιστωτικές.

Αυτή που είχες εσυ ήταν πιστωτική συνδεμένη με τον λογαριασμό σου

anon
16-06-20, 14:48
Κάτι μπερδεύεις
Οι κάρτες που δίνουν με την ονομασία debit είναι ξεκάθαρα debit, δεν παρέχουν κάποια πίστωση, άσχετα αν αναφέρουν πάνω visa/mastercard
δεν δίνουν τόσο εύκολα πιστωτικές.

Αυτή που είχες εσυ ήταν πιστωτική συνδεμένη με τον λογαριασμό σου

Iσως κάνω λαθος. άρα αμα λέει DEBIT είναι χρεωστική ασχέτως εαν λέει μετά Mastercard ή VISA.

για την παλιά κάρτα που είχα, που μετρούσε πάρα πολλά χρόνια έτσι, ήταν ταυτόχρονα και αναλήψεως και πιστωτική. (για χρεωστική συναλλαγές δεν την χρησιμοποίησα ποτέ, ως χρεωστική, αν και μερικές φορές με είχαν ρωτήσει να την περάσουν σαν χρεωστική ή σαν πιστωτική, που σημαίνει μπορούσε και τα δύο). Την ερώτηση μου την έκαναν μόλις την περνούσαν στο μηχανάκι, άρα υποθέτω ότι έβγαζε ερώτηση γιατί είχε και τις δυο επιλογές; μάλλον. Αλλού περνούσε κατευθείαν μόνο σαν πιστωτική.

sdikr
16-06-20, 14:52
Iσως κάνω λαθος. άρα αμα λέει DEBIT είναι χρεωστική ασχέτως εαν λέει μετά Mastercard ή VISA.

για την παλιά κάρτα που είχα, που μετρούσε πάρα πολλά χρόνια έτσι, ήταν ταυτόχρονα και αναλήψεως και πιστωτική. (για χρεωστική συναλλαγές δεν την χρησιμοποίησα ποτέ, ως χρεωστική, αν και μερικές φορές με είχαν ρωτήσει να την περάσουν σαν χρεωστική ή σαν πιστωτική, που σημαίνει μπορούσε και τα δύο). Την ερώτηση μου την έκαναν μόλις την περνούσαν στο μηχανάκι, άρα υποθέτω ότι έβγαζε ερώτηση γιατί είχε και τις δυο επιλογές; μάλλον. Αλλού περνούσε κατευθείαν μόνο σαν πιστωτική.

Σε μηχανάκι eurobank θα σε ρωτούσε αν ήθελες να πληρώσεις μέσω λογαριασμού, σε άλλα όχι

anon
16-06-20, 15:50
Σε μηχανάκι eurobank θα σε ρωτούσε αν ήθελες να πληρώσεις μέσω λογαριασμού, σε άλλα όχι

Μάλλον αυτό που λές.

KostakisK
18-06-20, 02:07
Παιδιά έπεσε στην αντίληψη μου αυτή η τράπεζα, ξέρουμε τι ρόλο βαράει:optimabank.gr

Thanasis159
18-06-20, 10:09
Η παλιά Επενδυτική Τράπεζα Ελλάδος (IBG), που είχε από το πάλαι ποτέ τραπεζική άδεια, εξαγοράστηκε πλέον από τον όμιλο Βαρδινογιάννη και κάνει το άνοιγμά της σε πιο παραδοσιακό retail κοινό vs πιο επενδυτικά προφίλ που στόχευε πριν.

jap
18-06-20, 11:36
Τι να μας πει η Optima, την Praxia περιμένουμε να ταρακουνήσει τα νερά.

manoulamou
18-06-20, 12:50
Δυο νέες τράπεζες φιλοδοξούν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους και να διεκδικήσουν μερίδια αγοράς στο εγχώριο τραπεζικό σύστημα, μετά από μια μεγάλη συρρίκνωση τόσο του αριθμού των τραπεζών που δραστηριοποιούνται στην χώρα μας, όσο και του αριθμού των εργαζομένων λόγω κυρίως των συνεπειών της οικονομικής κρίσης που πέρασε η χώρα μας. (https://banks.com.gr/praxia-bank-optima-bank-dyo-trapezes-pou-ilthan-gia-afisoun-apotypoma-tous/)
:whistle:

Thanasis159
18-06-20, 16:26
Τι να μας πει η Optima, την Praxia περιμένουμε να ταρακουνήσει τα νερά.

Η Praxia μας άφησε χρόνους...

vamvakoolas
18-06-20, 16:58
το μοντελο που υπαρχει εδω και χρονια στη κεντρικη ευρωπη: υπαρχουν φυσικα καταστηματα με απειροελαχιστους υπαλληλους (1 μαξ 3!) και αυτοι με ραντεβου για τα λιγοστα πραγματα που δε μπορουν να γινουν online (ακομα).
Η praxia αν και ειχε κανει σωστες κινησεις (υποδομες/software etc) τη φαγαν τα εσωτερικα προβληματα και οι μισθοι των....μανατζερς (τρομαρα τους)
Για την οπτιμα:ο ΤΣΕΟ ελεγε οτι θα ειναι μια virtual τραπεζα ευελικτη μπλα μπλα. Ηδη σε δελτιο τυπου λεει οτι ανοιξε φυσικα καταστηματα και επεκτεινεται (αντιφασκουν απο μονοι τους).

Επισης η τραπεζικη αδεια της πραξια ειναι εδω και καιρο προς πωληση αλλα δε βλεπω φως στο τουνελ

jap
18-06-20, 19:21
Σωστά όλα αυτά. Μόνο που έχει βρεθεί αγοραστής για την praxia, κοψοχρονιά βέβαια, αναμένονται οι εγκρίσεις. Το λένε και στην πρώτη σελίδα τους, η Viva την αγοράζει. Τώρα από τους νέους μανατζαραίους περιμένουμε να δούμε τι θα κάνουν. Προσωπικά δεν τους γουστάρω καθόλου, τα έχω γράψει χρόνια πριν, αλλά το γεγονός είναι πως με τα vivawallet έχουν φέρει νέο αέρα στις πληρωμές, περιμένουμε να δούμε τι έχουν στο μυαλό τους. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια δεν θα αναπτύξουν την τράπεζα, μάλλον θα τη χρησιμοποιήσουν ως απαραίτητο όχημα για να παρέχουν πιο ολοκληρωμένες υπηρεσίες. Το μέλλον θα δείξει, ίσως όχι τόσο μακρινό (μην ξεχνάμε όλα τα σοβαρά έχουν πάρει αναβολή λόγω συγκυρίας).

8anos
19-06-20, 10:58
Σε δυο επιχειρήσεις με pos με το λογότυπο της εθνικής , όταν θέλησα να πληρωσω με κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό μου ζητησε να διαλεξω ισοτιμία και όταν διαλεξα να γίνει η πληρωμή σε ευρώ αυτή απορρίφθηκε.
Οι ίδιες κάρτες σε διαφορετικά POS λειτουργησαν μια χαρά.

Δοκιμασμένο με τρεις διαφορετικές κάρτες revolut, transferwise και norwegian.

Έστειλα και email στην εθνική. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

jap
19-06-20, 11:35
Χρησιμοποιώ συνεχώς κάρτες εξωτερικού σε usd και gbp. Όντως στης εθνικής τα μηχανάκια έχει αυτή την επιλογή, πάντα ζητάω να επιλέξουν eur, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μήπως είναι κάποια δικλιδα ασφαλείας που έχεις ενεργοποιήσει εσύ στην κάρτα σου.

runner70
19-06-20, 12:10
Σε δυο επιχειρήσεις με pos με το λογότυπο της εθνικής , όταν θέλησα να πληρωσω με κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό μου ζητησε να διαλεξω ισοτιμία και όταν διαλεξα να γίνει η πληρωμή σε ευρώ αυτή απορρίφθηκε.
Οι ίδιες κάρτες σε διαφορετικά POS λειτουργησαν μια χαρά.

Δοκιμασμένο με τρεις διαφορετικές κάρτες revolut, transferwise και norwegian.

Έστειλα και email στην εθνική. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Δοκιμασες να περασεις τη συναλλαγη ανεπαφα ή βαζοντας την κάρτα στην υποδοχη; Καποια μηχανακια εχουν και για να περασουν την καρτα με τη μαυρη μαγνητικη ταινια συρταρωτα. Εχει αναφερθει και απο αλλους δυσλειτουργια με τα pos της εθνικης αλλα απο οσο ξερω ειχαν προβλημα οταν πηγαιναν να την περασουν ανεπαφα, οχι οταν τη βαζουν στην υποδοχη.

jap
19-06-20, 12:25
Σκέφτομαι και το εξής: Μία φορά έφαγα πόρτα πριν περάσει την κάρτα, δεν παίρνει λέει κάρτες εξωτερικού. Επειδή είναι δύο συγκεκριμένα καταστήματα μήπως έχουν κάποιον τέτοιο κανόνα και δεν έχει να κάνει με το αν επιλέγεις EUR ή άλλο νόμισμα. Δεν θυμάμαι όμως τι POS ήταν.

8anos
19-06-20, 15:26
Προσπάθησα ανέπαφα, θα δοκιμασω και με την υποδοχή, αν δεν περασει την επόμενη φορά.

tasos1615
19-06-20, 19:40
Σε δυο επιχειρήσεις με pos με το λογότυπο της εθνικής , όταν θέλησα να πληρωσω με κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό μου ζητησε να διαλεξω ισοτιμία και όταν διαλεξα να γίνει η πληρωμή σε ευρώ αυτή απορρίφθηκε.
Οι ίδιες κάρτες σε διαφορετικά POS λειτουργησαν μια χαρά.

Δοκιμασμένο με τρεις διαφορετικές κάρτες revolut, transferwise και norwegian.

Έστειλα και email στην εθνική. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Γνωστό πρόβλημα με όλες τις κάρτες που το BIN τους είναι από χώρες με άλλο νόμισμα εκτός ευρού
Τόσο καιρό δεν έχουν κάνει τίποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.