PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 [143] 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

johnmegarythmos
19-06-20, 23:38
Γνωστό πρόβλημα με όλες τις κάρτες που το BIN τους είναι από χώρες με άλλο νόμισμα εκτός ευρού
Τόσο καιρό δεν έχουν κάνει τίποτα.

νομιζω οτι εχει να κανει και με το pos του εμπορου, αμα δεχεται την επιλογη για πληρωμη με ισοτιμια , που συνηθως μειωνεται η προμηθεια στο pos του εμπορου απο οτι χωρις την ισοτιμια.



Yπάρχουν δυο ειδών μηχανήματα στην Eurobank (επειδή είμαι πελάτης τους).
1. Το κλασσικό ΑΤΜ. Εξω απο την τράπεζα, αλλα σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έχει και μέσα. Εκεί κάνεις κατάθεση με φάκελο. Οταν επιλέξεις κατάθεση, σου βγάζει το μηχάμημα φάκελο, βάζεις τα λεφτά και το βάζεις στην αντίστοιχη υποδοχή. Εννοείται ότι έχεις συμπληρώσει το ποσό στο ΑΤΜ, αλλά ουσιαστικά ισχύει τι θα μετρήσουν οι υπάλληλοι. Απο όσο ξέρω μετράνε πάντα δυο, και ίσως να υπάρχει και καταγρφή απο κάμερα, για λόγους αξιοπιστίας. Εαν κάνεις πληρωμή, αυτή θα καταγραφεί την ώρα που θα γίνει η καταμέτρηση (συνήθως κάθε μέρα το μεσημέρι γίνεται ή λίγο μετά το μεσημέρι, πριν κλείσει η τράπεζα). Αρα δεν είναι άμεση, που σημαίνει ότι εαν καταθέσεις χρήματα το απόγευμα, αυτά θα καταγραφούν την επομένη, το απόγευμα, και θα λογιστικοποιηθούν 1-2 μέρες αργότερα.
2. Το μηχάνημα πληρωμής. Αυτό ειναι μέσα στην τράπεζα (δεν έχω δεί έξω τουλάχθστον εγώ). Το μηχάνημα αυτό ειναι για άμεσες πληρωμές δανείων, καρτών, για άμεση κατάθεση σε λογαριασμό κλπ. Εχει την δυνατότητα να παίρνει χαρτονομίσματα, είτε ένα ένα είτε πολλά μαζί (όχι όλα τα μηχανάκια). Επειδή τα ελέγχει και τα μετράει το ίδιο το μηχάνημα, η καταγραφή είναι άμεση σαν να την έκανε ο ταμίας. Του τι υπηρεσίες μπορεί να κάνει εξαρτάται καθαρά απο το λογισμικό που του έχουν φορτώσει. Δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει τα πάντα, αλλά σίγουρα μπορείς να πληρώσεις δάνεια, ενφια, και άλλες περιπτώσεις, μπορείς να κάνεις κατάθεση αλλά δεν ξέρω εαν μπορείς να κάνεις σε λογαριασμό άλλης τράπεζας (εαν μπορείς, θα χρεωθείς με έξοδα προμήθειας όμως). Σιγουρα κάνει πολλές δουλειές, ώστε να μην χρειάζεται να πας στον ταμία για την πλειονότητα των περιπτώσεων.

Ελπίζω να βοήθησα.

εγω παντως που πρωτη φορα χρησιμοποιησα ατμ της eurobank στο καταστημα του Μαρκοπουλου Μεσογαιας, το ατμ φανηκε πολυ γρηγορο και ητανε και αφης και ειχε online καταθεση και εμπαιναν αμεσα τα χρηματα στο ατμ , ευτυχως που δεν ειχε την καταθεση με φακελο!.
Αυτο που δεν μου αρεσε ητανε οτι δεν μου ζητουσε πιν για την καταθεση στον λογαριασμο της καρτας , δηλαδη εβαζα την χρεωστικη καρτα στο ατμ και παταγα καταθεση και μετα διαλεγα τον αριθμο και μετα συνεχεια και ανοιγε να βαλω τα χρηματα για να γινει καταμετρηση και μετα εβγαζει αποδειξη!. Στην Πειραιως απο οσο ξερω δεν γινεται καταθεση στο ατμ χωρις να βαλεις πιν.

runner70
20-06-20, 00:42
Προσπάθησα ανέπαφα, θα δοκιμασω και με την υποδοχή, αν δεν περασει την επόμενη φορά.

Και ρίξε και μια ενημερωση οταν το δοκιμάσεις.

tasos1615
20-06-20, 12:21
Εγω προσωπικά σε όσα POS εθνικής έχω πέσει (καμία δεκαριά), δεν δέχονταν ούτε την Revolut ούτε την Curve. Μόνο ανέπαφα είχα δοκιμάσει όμως. Μου ζητούσε νόμισμα, επέλεγε ο πωλητής ευρώ (η άλλη επιλογή ήταν Αγγλικές λίρες αλλά προφανώς είχε έξτρα χρέωση) και μετά failed. Ενώ σε POS της Πειραιώς, Viva, Attica ή iCardLink, δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με αυτές της κάρτες.

marcus1
21-06-20, 17:31
Σε δυο επιχειρήσεις με pos με το λογότυπο της εθνικής , όταν θέλησα να πληρωσω με κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό μου ζητησε να διαλεξω ισοτιμία και όταν διαλεξα να γίνει η πληρωμή σε ευρώ αυτή απορρίφθηκε.
Οι ίδιες κάρτες σε διαφορετικά POS λειτουργησαν μια χαρά.

Δοκιμασμένο με τρεις διαφορετικές κάρτες revolut, transferwise και norwegian.

Έστειλα και email στην εθνική. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Κι εμένα μου συνέβη μόλις την προηγούμενη εβδομάδα με κάρτα της curve και αναρωτιόμουν γιατί. Δηλαδή οι έμποροι σε τουριστικές περιοχές πρέπει να αποφεύγουν μηχανάκια της εθνικής, με άλλα λόγια;

manoulamou
23-06-20, 10:22
Μου ηρθε χθες τελικα η ανανεωμενη debit Mastercard με συνοδευτικο εγγραφο της ΕΘΝΙΚΗΣ απο ΕΞΗ ΙΟΥΝΙΟΥ. :p Η παλια ληγει Ιουλιο 2020 = διαρκεια 5 χρονια η καινουργια θα ληξει Ιουνιο του 2023 = τρια χρονια.
ΑΠΟΡΙΕΣ
(1) η ενεργοποιηση γινεται οπωσδηποτε ΜΟΝΟΝ σε ATM ή μπορει να πραγματοποιηθει και μεσω e-banking?
(2) αλλαγη του PIN χρεωνεται ασχετως λογου ή τροπου;

- - - Updated - - -

Η προμηθεια για την ανανεωση ειχε χρεωθει κανονικα στις 17 Ιουνιου...

jap
23-06-20, 10:51
Επειδή ήρθε και του πατέρα μου η αντίστοιχη κάρτα

(1) Τα εξηγούν αναλυτικά στην επιστολή, μόνο σε ATM και ισχύει το PIN που ήδη είχες

(2) Δεν το αναφέρουν αλλά σε ελληνική κάρτα δεν ξέρω περίπτωση να χρεώνουν για την αλλαγή PIN (όπως βέβαια δεν χρέωναν μέχρι τώρα για τις ανανεώσεις)

manoulamou
23-06-20, 11:52
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ jap για την απαντηση!
Ελεγα να γλυτωνα την επαφη με ΑΤΜ, οπότε μαλλον θα στειλω καποιο τεκνο να κανει την ενεργοποιηση.
Απ΄ο,τι διαβαζα και η αλλαγη PIN γινεται μονο σε ATM. :hmm:
Προφανως η χρεωση που ειχα δει, αναφεροταν σε εκδοση νεου PIN λογω απωλειας - αμνησιας.

thourios
23-06-20, 12:18
alpha bank κάρτες έχω ενεργοποιήσει μέσω τηλεφώνου. Δεν θυμάμαι όμως ακριβώς την διαδικασία.

8anos
25-06-20, 10:20
Λοιπόν δοκιμασα σε μηχανάκι της εθνικής αλλά αυτή τη φορά μονο με το τσιπ, ύστερα και από προτροπή του ίδιου του μαγαζατορα όταν του είπα οτι είναι κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό.

Και πέρασε χωρίς προβλήματα!

Η Εθνική μου απάντησε το εξής :



κύριε χχχχχχχ καλημέρα σας,



σε συνέχεια του κάτωθι ηλεκτρονικού μηνύματός σας και κατόπιν ενημέρωσής μας από την αρμόδια Διεύθυνση της Τράπεζας, θα πρέπει να μας δώσετε τα στοιχεία της/των κάρτας/ων που προσπαθήσατε να χρησιμοποιήσετε (αριθμό κάρτας/εκδότης), τα στοιχεία των επιχειρήσεων καθώς επίσης και ημερομηνίες συναλλαγών, προκειμένου να γίνει έλεγχος και να επεξεργαστεί το αίτημά σας.


Παραμένουμε στη διάθεσή σας

Με τιμή,

ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ
e-mail: customer.service@nbg.gr

fax: 2103347740




Ουτε το όνομα του δεν έγραψε και όταν ζήτησα ενα συγκεκριμένο εμαιλ για να μην στελνω τα στοιχεία των καρτων σε ενα κοινόχρηστο εμαιλ όπως ειναι το customer.service@nbg.gr μου απάντησαν




κύριε xxxxxxc,


θα αναφέρετε τα ζητούμενα στοιχεία στην παρούσα ηλεκτρονική διεύθυνση και εμείς θα τα προωθήσουμε στην αρμόδια Διεύθυνση της Τράπεζας, προκειμένου να επεξεργαστεί το αίτημά σας και να σας απαντήσουμε.


Παραμένουμε στη διάθεσή σας



Με τιμή,

ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ
e-mail: customer.service@nbg.gr

fax: 2103347740





Μονο σε εμένα φαίνεται τραγικό να στείλω τα στοιχεία των καρτών σε καποιον ανωνυμο υπαλληλο σε ενα πιθανώς κοινόχρηστο εμαιλ;

chriszah
25-06-20, 11:37
Σε δυο επιχειρήσεις με pos με το λογότυπο της εθνικής , όταν θέλησα να πληρωσω με κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό μου ζητησε να διαλεξω ισοτιμία και όταν διαλεξα να γίνει η πληρωμή σε ευρώ αυτή απορρίφθηκε.
Οι ίδιες κάρτες σε διαφορετικά POS λειτουργησαν μια χαρά.

Δοκιμασμένο με τρεις διαφορετικές κάρτες revolut, transferwise και norwegian.

Έστειλα και email στην εθνική. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Ναι τα POS της εθνικής είναι για πέταμα... Μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη...

8anos
25-06-20, 11:57
Ναι τα POS της εθνικής είναι για πέταμα... Μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη...

Σε μια συναλλαγή με τσιπ πέρασε. Οπότε σε αυτά όχι ανέπαφη συναλλαγη

al3x1k0
25-06-20, 15:39
Σήμερα πλήρωσα σε pos εθνικής με Apple Pay με enter bonus visa της alpha. Δούλεψε. Πάλι καλά κάνω κάπως τη δουλειά μου. Οι κάρτες των άλλων ελληνικών τραπεζών που παίζουν μόνο μέσω curve άπραγες μέχρι νεωτέρας.

vamvakoolas
25-06-20, 16:16
νομιζω οτι εχει να κανει και με το pos του εμπορου, αμα δεχεται την επιλογη για πληρωμη με ισοτιμια , που συνηθως μειωνεται η προμηθεια στο pos του εμπορου απο οτι χωρις την ισοτιμια.




εγω παντως που πρωτη φορα χρησιμοποιησα ατμ της eurobank στο καταστημα του Μαρκοπουλου Μεσογαιας, το ατμ φανηκε πολυ γρηγορο και ητανε και αφης και ειχε online καταθεση και εμπαιναν αμεσα τα χρηματα στο ατμ , ευτυχως που δεν ειχε την καταθεση με φακελο!.
Αυτο που δεν μου αρεσε ητανε οτι δεν μου ζητουσε πιν για την καταθεση στον λογαριασμο της καρτας , δηλαδη εβαζα την χρεωστικη καρτα στο ατμ και παταγα καταθεση και μετα διαλεγα τον αριθμο και μετα συνεχεια και ανοιγε να βαλω τα χρηματα για να γινει καταμετρηση και μετα εβγαζει αποδειξη!. Στην Πειραιως απο οσο ξερω δεν γινεται καταθεση στο ατμ χωρις να βαλεις πιν.

μπορεσες να βαλεις αιτιολογια καταθεσης ή ακομα δεν υπαρχει αυτη η επιλογη;

slalom
25-06-20, 20:49
Μονο σε εμένα φαίνεται τραγικό να στείλω τα στοιχεία των καρτών σε καποιον ανωνυμο υπαλληλο σε ενα πιθανώς κοινόχρηστο εμαιλ;
Τραγικοτατο, μπορεις να στειλεις μονο την πρωτη οκταδα, τα αλλα πες του ειναι προσωπικα δεδομενα

johnmegarythmos
25-06-20, 21:58
εβαλα 2 ευρω καρτα στο dosms με χρεωστικη καρτα alpha bank του πατερα μου και ενω αλλες φορες μου εστελνε extra sms pin στο κινητο , τωρα δεν μου ζητησε πιν. Ειχα μπει πριν στο ιντερνετ banking μηπως για αυτο ; δεν μου εχει ξανα τυχει κατι τετοιο ; .

sdikr
25-06-20, 21:59
εβαλα 2 ευρω καρτα στο dosms με χρεωστικη καρτα alpha bank του πατερα μου και ενω αλλες φορες μου εστελνε extra sms pin στο κινητο , τωρα δεν μου ζητησε πιν. Ειχα μπει πριν στο ιντερνετ banking μηπως για αυτο ; δεν μου εχει ξανα τυχει κατι τετοιο ; .

Δεν είναι απαραίτητο οτι θα σου ζητήσει, αυτό το χρεώνεται ο εμπορος εξτρά (το να σου σταλεί Pin) αλλά είναι πιο σίγουρος οτι δεν θα χάσει τα λεφτά του, το να σου στείλει πιν για κάρτα και λογαριασμό που μέχρι τώρα δεν είχε θέμα το βλέπω λίγο χαζό.

pluss
25-06-20, 22:38
Λοιπόν δοκιμασα σε μηχανάκι της εθνικής αλλά αυτή τη φορά μονο με το τσιπ, ύστερα και από προτροπή του ίδιου του μαγαζατορα όταν του είπα οτι είναι κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό.

Και πέρασε χωρίς προβλήματα!

Η Εθνική μου απάντησε το εξής :



Ουτε το όνομα του δεν έγραψε και όταν ζήτησα ενα συγκεκριμένο εμαιλ για να μην στελνω τα στοιχεία των καρτων σε ενα κοινόχρηστο εμαιλ όπως ειναι το customer.service@nbg.gr μου απάντησαν




Μονο σε εμένα φαίνεται τραγικό να στείλω τα στοιχεία των καρτών σε καποιον ανωνυμο υπαλληλο σε ενα πιθανώς κοινόχρηστο εμαιλ;

Ποια είναι "τα στοιχεία των καρτών" που φοβάσαι να δώσεις; Απλώς τον αριθμό της κάρτας σου θέλουν, ώστε να διερευνήσουν το περιστατικό που τους ανέφερες. Γιατί χωρίς κανένα συγκεκριμένο στοιχείο, είναι προφανές ότι δεν μπορεί να γίνει η εξέταση του αιτήματός σου. Μόνο τον CVV2 κωδικό δεν πρέπει να δίνεις πουθενά (το λένε και οι ίδιες οι τράπεζες εξάλλου), τα υπόλοιπα στοιχεία της κάρτας δεν παίζουν κάποιο σημαντικό ρόλο, ώστε να είναι εύλογο να ανησυχείς.

lewton
25-06-20, 22:42
Η Ελλάδα πρέπει να είναι η μόνη χώρα όπου οι πελάτες κοιτούν ποιο POS τους δίνουν δύο ταμείο.
Στις άλλες χώρες υπάρχει μόνο ένα POS και λειτουργεί κανονικά με όλες τις κάρτες που έχουν το κατάλληλο σήμα (δηλαδή αν το μηχάνημα δέχεται Visa και έχεις Visa δε θα έχεις πρόβλημα επειδή η Visa σου είναι της λάθος τράπεζας).

uncharted
25-06-20, 22:51
Η Ελλάδα πρέπει να είναι η μόνη χώρα όπου οι πελάτες κοιτούν ποιο POS τους δίνουν δύο ταμείο.
Στις άλλες χώρες υπάρχει μόνο ένα POS και λειτουργεί κανονικά με όλες τις κάρτες που έχουν το κατάλληλο σήμα (δηλαδή αν το μηχάνημα δέχεται Visa και έχεις Visa δε θα έχεις πρόβλημα επειδή η Visa σου είναι της λάθος τράπεζας).
Πάσχουμε στην οργάνωση/συνεργασία, για αυτό. Όχι μόνο στα POS.

lewton
25-06-20, 23:53
Πάσχουμε στην οργάνωση/συνεργασία, για αυτό. Όχι μόνο στα POS.

Δεν είναι θέμα οργάνωσης. Στις νορμάλ χώρες δεν συνεργάζονται όλες οι τράπεζες μεταξύ τους για να δουλέψουν οι πληρωμές. Απλά υλοποιούν σωστά τα πρότυπα και τα APIs.
Στην Ελλάδα πάνε να κάνουν εξυπνάδες, όπως πχ να σου δίνουν πόντους μόνο αν βάλεις την κάρτα στο σωστό POS. Κατά συνέπεια πας να ψωνίσεις στο Attica και έχει η ταμείας από πίσω 10 μηχανήματα σαν να έχεις πάει σε έκθεση τεχνολογίας και τα έχει για επίδειξη.

johnmegarythmos
26-06-20, 00:40
Δεν είναι απαραίτητο οτι θα σου ζητήσει, αυτό το χρεώνεται ο εμπορος εξτρά (το να σου σταλεί Pin) αλλά είναι πιο σίγουρος οτι δεν θα χάσει τα λεφτά του, το να σου στείλει πιν για κάρτα και λογαριασμό που μέχρι τώρα δεν είχε θέμα το βλέπω λίγο χαζό.

το χρεωνεται το sms o εμπορας; το αλλο θα ακουσω; . Εγω νομιζω οτι η ιδια η τραπεζα το εχει βαλει για ασφαλεια! και για κερδισει κοσμο προμοταρωντας το οτι ειναι πιο ασφαλες!

sdikr
26-06-20, 00:59
Η Ελλάδα πρέπει να είναι η μόνη χώρα όπου οι πελάτες κοιτούν ποιο POS τους δίνουν δύο ταμείο.
Στις άλλες χώρες υπάρχει μόνο ένα POS και λειτουργεί κανονικά με όλες τις κάρτες που έχουν το κατάλληλο σήμα (δηλαδή αν το μηχάνημα δέχεται Visa και έχεις Visa δε θα έχεις πρόβλημα επειδή η Visa σου είναι της λάθος τράπεζας).

Πάει πολύς καιρό απο τότε που είχανε pos διαφόρων τραπεζών, πλέον αν θα πας συνήθως υπάρχει 1 το όποιο κανονικά σου περνάει πόντους, τουλάχιστον alpha/πειραιώς και eurobank περνάνε

- - - Updated - - -


το χρεωνεται το sms o εμπορας; το αλλο θα ακουσω; . Εγω νομιζω οτι η ιδια η τραπεζα το εχει βαλει για ασφαλεια! και για κερδισει κοσμο προμοταρωντας το οτι ειναι πιο ασφαλες!

Δεν μίλησε κανένας για το sms, μίλησε για το Pin και για όλη την διαδικασία του 3d secure που παρέχεται σαν εξτρά υπηρεσία στους εμπόρους
https://cardlink.gr/psd2/

Ποια είναι τα οφέλη από την εφαρμογή του 3D Secure 2 για εσάς;

Όλοι επωφελούνται από την εφαρμογή του 3D Secure 2. Οι πελάτες αποκτούν μεγαλύτερη προστασία απέναντι σε συναλλαγές απάτης και βελτιωμένη εμπειρία χρήσης, ενώ οι εκδότριες Τράπεζες μπορούν να πιστοποιήσουν με μεγαλύτερη ακρίβεια τους πελάτες τους, λαμβάνοντας υπόψη τα δεδομένα που τους κοινοποιούνται.
Από την άλλη πλευρά, οι έμποροι θα δουν λιγότερους πελάτες τους να εγκαταλείπουν το καλάθι αγορών, ενώ ταυτόχρονα δε θα έχουν την ευθύνη (Liability Shift) στις συναλλαγές που αμφισβητήθηκαν λόγω απάτης, η οποία μετακυλίεται στις Τράπεζες. Επιπλέον, οι έμποροι μπορούν να εκμεταλλευτούν τα οφέλη της ενσωμάτωσης του πρωτοκόλλου 3D Secure 2 στις πλατφόρμες που χρησιμοποιούν (e-shops κλπ.) και να παρέχουν στους πελάτες τους μεγαλύτερη ασφάλεια.

Οπότε τα το τι άλλο θα ακούσω κράτα τα για όταν καταλάβεις το τι ακους

anon
26-06-20, 10:41
Δεν είναι θέμα οργάνωσης. Στις νορμάλ χώρες δεν συνεργάζονται όλες οι τράπεζες μεταξύ τους για να δουλέψουν οι πληρωμές. Απλά υλοποιούν σωστά τα πρότυπα και τα APIs.
Στην Ελλάδα πάνε να κάνουν εξυπνάδες, όπως πχ να σου δίνουν πόντους μόνο αν βάλεις την κάρτα στο σωστό POS. Κατά συνέπεια πας να ψωνίσεις στο Attica και έχει η ταμείας από πίσω 10 μηχανήματα σαν να έχεις πάει σε έκθεση τεχνολογίας και τα έχει για επίδειξη.

Ακριβώς αυτό. Προωθητικές ενέργειες είναι έτσι φτιαγμένες για να δουλεύουν μόνο στο μηχανάκι της συγκεκριμένης τράπεζας. Είναι ένας τρόπος ώστε η τράπεζα να έχει το δικό της μηχανάκι, να περνά απο το δικό της μηχανάκι, ώστε να παίρνει τον τζίρο (και τις προμήθειες) αυτή. Γιατί εαν η συναλλαγή γίνει με POS άλλης τράπεζας, και η άλλη παίρνει κάποιο μερίδιο στην προμήθεια.

Το πρόβλημα είναι απλό, αρκεί μια θεσμοθέτηση οδηγιών, μια εγκύκλιος, που να μην δίνει τέτοιες δυνατότητες χρήσης "αποκλειστικότητας", 'ώστε εαν χρησιμοποιείς μηχανάκι άλλης τραπεζας ναναι το ίδιο με της ίδιας τράπεζας. ΑΥτό θα επρεπε να θεσμοθετηθεί.

Αλλά ακόμα και να μην θεσμοθετηθεί, αργά ή γρήγορα θα γίνει. Οι μαλακίες του παρελθόντος δεν έχουν θέση σήμερα. Ηλεκτρονικές τράπεζες ήδη παίρνουν τις δουλειές όπως πχ η VIVA Oλο και περισσότεροι παίρνουν τέτοιες επιλογές και τρώνε το μερίδιο των κλασσικών τραπεζών που λειτουργούν με γνώμωνα την αποκλειστικότητα χωρίς να προσφέρουν ουσιαστικές υπηρεσίες. Για παράδειγμα σε όλη την Θεσσαλονίκη, υπάρχει ένας (μια εταιρία) που κάνει support για τα POS των τραπεζών (τουλάχιστον μέχρι 5 περίπου χρόνια, το ξέρω το παλικάρι). Δηλαδή τι σόι ανταπόκριση μπορείς να έχεις, με ένα άτομο support?

- - - Updated - - -


Πάει πολύς καιρό απο τότε που είχανε pos διαφόρων τραπεζών, πλέον αν θα πας συνήθως υπάρχει 1 το όποιο κανονικά σου περνάει πόντους, τουλάχιστον alpha/πειραιώς και eurobank περνάνε


Mε κάρτα eurobank που έχω, μέχρι πρόσφατα για να περάσουν πόντοι ή να γίνει εξαργύρωση πόντων έπρεπε ναναι μηχανάκι eurobank. Τουλάχισστον αυτό μου είχαν πεί στον Μασούτη. Δεν ξέρω αν άλλαξε πρόσφατα..
Τα Μπονους της Αλφα είναι διαφορετικά, και ίσως για αυτό να μπορουν να περάσουν απο οποιοδήποτε μηχανάκι.
Για πειραιώς δεν ξέρω.

lewton
26-06-20, 11:20
OK, αν ισχύει ότι έχει μειωθεί ο αριθμός των POS που βλέπεις στο ταμείο, τότε είναι μια θετική εξέλιξη.
Εξακολουθώ να βλέπω ως παράλογοπρόβλημα του συστήματος όλα αυτά τα προβλήματα που διαβάζω στις τελευταίες 3-4 σελίδες. Θα έπρεπε απλά να δουλεύει.

sdikr
26-06-20, 11:36
Ακριβώς αυτό. Προωθητικές ενέργειες είναι έτσι φτιαγμένες για να δουλεύουν μόνο στο μηχανάκι της συγκεκριμένης τράπεζας. Είναι ένας τρόπος ώστε η τράπεζα να έχει το δικό της μηχανάκι, να περνά απο το δικό της μηχανάκι, ώστε να παίρνει τον τζίρο (και τις προμήθειες) αυτή. Γιατί εαν η συναλλαγή γίνει με POS άλλης τράπεζας, και η άλλη παίρνει κάποιο μερίδιο στην προμήθεια.

Το πρόβλημα είναι απλό, αρκεί μια θεσμοθέτηση οδηγιών, μια εγκύκλιος, που να μην δίνει τέτοιες δυνατότητες χρήσης "αποκλειστικότητας", 'ώστε εαν χρησιμοποιείς μηχανάκι άλλης τραπεζας ναναι το ίδιο με της ίδιας τράπεζας. ΑΥτό θα επρεπε να θεσμοθετηθεί.

Αλλά ακόμα και να μην θεσμοθετηθεί, αργά ή γρήγορα θα γίνει. Οι μαλακίες του παρελθόντος δεν έχουν θέση σήμερα. Ηλεκτρονικές τράπεζες ήδη παίρνουν τις δουλειές όπως πχ η VIVA Oλο και περισσότεροι παίρνουν τέτοιες επιλογές και τρώνε το μερίδιο των κλασσικών τραπεζών που λειτουργούν με γνώμωνα την αποκλειστικότητα χωρίς να προσφέρουν ουσιαστικές υπηρεσίες. Για παράδειγμα σε όλη την Θεσσαλονίκη, υπάρχει ένας (μια εταιρία) που κάνει support για τα POS των τραπεζών (τουλάχιστον μέχρι 5 περίπου χρόνια, το ξέρω το παλικάρι). Δηλαδή τι σόι ανταπόκριση μπορείς να έχεις, με ένα άτομο support?

- - - Updated - - -



Mε κάρτα eurobank που έχω, μέχρι πρόσφατα για να περάσουν πόντοι ή να γίνει εξαργύρωση πόντων έπρεπε ναναι μηχανάκι eurobank. Τουλάχισστον αυτό μου είχαν πεί στον Μασούτη. Δεν ξέρω αν άλλαξε πρόσφατα..
Τα Μπονους της Αλφα είναι διαφορετικά, και ίσως για αυτό να μπορουν να περάσουν απο οποιοδήποτε μηχανάκι.
Για πειραιώς δεν ξέρω.

Ειδικά στον Μασουτη είναι δοκιμασμένο αυτό που λέω πιο πίσω, όταν λες πρόσφατα για πες πόσο πρόσφατα γιατί εδώ και μερικά χρόνια ο Μασούτης έχει αλλάξει και έχει βάλει pos (ενα) σε κάθε ταμείο που δέχονται όλες τις κάρτες, στον μασούτη υποψιν περνάει και η κάρτα Εθνικής απο το ίδιο μηχανάκι.

Το ίδιο στυλ Pos υπάρχει και στα ΑΒ και στα practikier

cool11
26-06-20, 12:20
Οταν κανω καταθεση στο ΑΤΜ της ΕΤΕ,
γιατι πλεον δεν δειχνει το νεο συνολικο υπολοιπο, οπως εδειχνε παλια;
Μιλαμε για ΑΤΜ με online καταθεση.
Δειχνει το χαρτακι, μονο το ποσο που κατεθεσες!
Το χουν χαμενο εκει στην ΕΤΕ;
:down:

manoulamou
26-06-20, 13:42
:hmm: Υπαρχουν ΑΤΜ με on-line καταθεση; Ηξερα αυτα με το φακελλο..:whistle:

jkoukos
26-06-20, 13:55
Τουλάχιστον εδώ και μια 5ετία!

manoulamou
26-06-20, 15:55
:oops: Εχω χασει επεισοδια...
Καταθεση ON-line σε μηχανημα ΑΤΜ. πώς ακριβως γινεται; :hmm:

goku
26-06-20, 16:08
:oops: Εχω χασει επεισοδια...
Καταθεση ON-line σε μηχανημα ΑΤΜ. πώς ακριβως γινεται; :hmm:

Έχει μια εσοχή το ΑΤΜ όπου τοποθετείς τα χρήματα, τα τραβάει και τα μετράει αυτοματα. Φαίνονται άμεσα στον λογαριασμό.

KostakisK
26-06-20, 17:38
:oops: Εχω χασει επεισοδια...
Καταθεση ON-line σε μηχανημα ΑΤΜ. πώς ακριβως γινεται; :hmm:
Αλλά μόνο σε atm καταστήματος τραπεζών, όχι σε αυτά που βρίσκουμε σε s/m, πρατήρια κλπ

aSMiLoN
26-06-20, 20:49
:hmm: Υπαρχουν ΑΤΜ με on-line καταθεση; Ηξερα αυτα με το φακελλο..:whistle:


:oops: Εχω χασει επεισοδια...
Καταθεση ON-line σε μηχανημα ΑΤΜ. πώς ακριβως γινεται; :hmm:


Απο οτι καταλαβαινω απο τον τροπο που τονιζει το "online" ο manoulamou, τον ενοχλει η εκφραση, ετσι ομως το λενε οι τραπεζες, πχ απο την Alpha bank:

https://i.imgur.com/lxRoVDF.jpg

user2163
26-06-20, 21:06
Ίσως καλύτερα θα ήταν άμεση κατάθεση,κατάθεση σε πραγματικό χρόνο ή κατάθεση με αυτόματη πίστωση. :):):)

anon
26-06-20, 21:15
:oops: Εχω χασει επεισοδια...
Καταθεση ON-line σε μηχανημα ΑΤΜ. πώς ακριβως γινεται; :hmm:

β'αζεις 'ένα ένα χαρτονόμισμα ή πολλά μαζί και τα ρουφά (προτιμώ ένα ένα για ασφάλεια). Σε καθένα που ρουφά, σου γράφει πόσα έβαλες και με την ολοκλήρωση είναι να σαν το έχεις κάνει σε ταμία. Γλυτώνεις το λιγότερο μια μέρα απο το σύστημα με τους φακέλους για να φανούν τα χρήματα στον λογαριασμό σου. Επίσης ειναι για να πληρώνεις λογαριασμούς, δάνεια, κάρτες κλπ.

manoulamou
27-06-20, 11:37
Απο οτι καταλαβαινω απο τον τροπο που τονιζει το "online" ο manoulamou, τον ενοχλει η εκφραση, ετσι ομως το λενε οι τραπεζες, πχ απο την Alpha bank:

https://i.imgur.com/lxRoVDF.jpg
:respekt: Ετσι ακριβως!
Με ή χωρις φακελο παντως μονο online - ηλεκτρονικη καταθεση ΔΕΝ ειναι. ΦΥΣΙΚΑ βλακεια της Εθνικης, ισως απλα δινει μια αποδειξη οτι μπηκαν καποια μετρητα μεσω ΑΤΜ, ισως μεχρι να τα εξετασει, τα θεωρει αμφιβολου γνησιοτητας, τι να πω... :rolleyes:

goku
27-06-20, 11:55
ΦΥΣΙΚΑ βλακεια της Εθνικης, ισως απλα δινει μια αποδειξη οτι μπηκαν καποια μετρητα μεσω ΑΤΜ, ισως μεχρι να τα εξετασει, τα θεωρει αμφιβολου γνησιοτητας, τι να πω...

Εφόσον μιλάμε για "online" κατάθεση, γίνεται άμεσα καταμέτρηση από τον μηχανισμό του ΑΤΜ και τα χρήματα φαίνονται στον λογαριασμό επίσης άμεσα. Έχω κάνει δεκάδες καταθέσεις σε ΑΤΜ της Εθνικής, καθώς και σε Πειραιώς. Οστόσο, μερικές φορές ενδέχεται κάποιο χαρτονόμισμα να είναι τσαλακωμένο, σχισμένο ή λερωμένο και το ΑΤΜ να μην μπορεί να εντοπίσει αν όντως είναι γνήσιο, οπότε σε αυτή τη περίπτωση το παρακρατεί και το βλέπει υπάλληλος την επόμενη εργάσιμη (σημείωση, παρακρατεί μόνο το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα ή χαρτονομίσματα, τα υπόλοιπα μπαίνουν άμεσα στον λογαριασμό).

- - - Updated - - -


Με ή χωρις φακελο παντως μονο online - ηλεκτρονικη καταθεση ΔΕΝ ειναι

Δεν είπε κανείς ότι είναι ηλεκτρονική κατάθεση, για online κατάθεση μιλάμε. Όταν λέμε Online σημαίνει ότι κάποιο μηχάνημα είναι σε σύνδεση με κάποιο άλλο, θα μπορούσαμε να πούμε με λίγο μπακαλίστικο τρόπο ότι το ΑΤΜ είναι σε σύνδεση (ή αλλιώς online) με το πληροφοριακό σύστημα της τράπεζας και καταθέτει αυτόματα τα χρήματα στον λογαριασμό σου.

sdikr
27-06-20, 12:52
Εφόσον μιλάμε για "online" κατάθεση, γίνεται άμεσα καταμέτρηση από τον μηχανισμό του ΑΤΜ και τα χρήματα φαίνονται στον λογαριασμό επίσης άμεσα. Έχω κάνει δεκάδες καταθέσεις σε ΑΤΜ της Εθνικής, καθώς και σε Πειραιώς. Οστόσο, μερικές φορές ενδέχεται κάποιο χαρτονόμισμα να είναι τσαλακωμένο, σχισμένο ή λερωμένο και το ΑΤΜ να μην μπορεί να εντοπίσει αν όντως είναι γνήσιο, οπότε σε αυτή τη περίπτωση το παρακρατεί και το βλέπει υπάλληλος την επόμενη εργάσιμη (σημείωση, παρακρατεί μόνο το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα ή χαρτονομίσματα, τα υπόλοιπα μπαίνουν άμεσα στον λογαριασμό).

- - - Updated - - -



Δεν είπε κανείς ότι είναι ηλεκτρονική κατάθεση, για online κατάθεση μιλάμε. Όταν λέμε Online σημαίνει ότι κάποιο μηχάνημα είναι σε σύνδεση με κάποιο άλλο, θα μπορούσαμε να πούμε με λίγο μπακαλίστικο τρόπο ότι το ΑΤΜ είναι σε σύνδεση (ή αλλιώς online) με το πληροφοριακό σύστημα της τράπεζας και καταθέτει αυτόματα τα χρήματα στον λογαριασμό σου.

Τα atm δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο εκτός απο Online, συνδεμένα δηλαδή με τα κεντρικά της τράπεζας

Η καταμέτρηση είναι εξτρά εξοπλισμός στο ατμ που μπορεί να μετρήσει τα χρήματα και να τα βάλει στον λογαριασμό σου, ενώ με τον φάκελο έπρεπε την επόμενη μέρα συνήθως να τα μετρήσει υπάλληλος.

goku
27-06-20, 14:13
Τα atm δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο εκτός απο Online, συνδεμένα δηλαδή με τα κεντρικά της τράπεζας

Η καταμέτρηση είναι εξτρά εξοπλισμός στο ατμ που μπορεί να μετρήσει τα χρήματα και να τα βάλει στον λογαριασμό σου, ενώ με τον φάκελο έπρεπε την επόμενη μέρα συνήθως να τα μετρήσει υπάλληλος.

Σωστός, απλώς ήθελα να εξηγήσω τι σημαίνει το "online". Πολλοί θεωρούν ότι λέγοντας online σημαίνει το να είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ, ενώ απλά σημαίνει να είσαι συνδεδεμένος σε ένα μεγαλύτερο δίκτυο (όχι απαραίτητα ίντερνετ) με σκοπό να έχεις πρόσβαση σε κάποιες υπηρεσίες, πχ σε άμεση κατάθεση των χρημάτων στον λογαριασμό σου, εφόσον το ΑΤΜ έχει εσωτερικά κάποια συσκευή που κάνει καταμέτρηση των χαρτονομισμάτων.

cool11
27-06-20, 18:06
Ναι, αλλα εκει που στην online καταθεση στην ΕΤΕ, εδειχνε το αυτονοητο, το νεο υπολοιπο μετα την καταθεση,
τωρα δειχνει μονο το ποσο που εβαλες!!!
Ποσο τρομπες ειναι;
Θα αναγκαζομαι λοιπον μαλλον απο εδω και περα, να ζητω και 2η εκτυπωση στο ΑΤΜ, με εκτυπωση υπολοιπου, μετα την καταθεση!
Τζιμανια πραγματικα...
:(

uncharted
27-06-20, 18:35
Ναι, αλλα εκει που στην online καταθεση στην ΕΤΕ, εδειχνε το αυτονοητο, το νεο υπολοιπο μετα την καταθεση,
τωρα δειχνει μονο το ποσο που εβαλες!!!
Ποσο τρομπες ειναι;
Θα αναγκαζομαι λοιπον μαλλον απο εδω και περα, να ζητω και 2η εκτυπωση στο ΑΤΜ, με εκτυπωση υπολοιπου, μετα την καταθεση!
Τζιμανια πραγματικα...
:(
Τόσο δύσκολο είναι να έχεις κινητό με την εφαρμογή και να βλέπεις το υπόλοιπο όποτε θες;

tsorbi
27-06-20, 18:38
Υπάρχουν και οι ειδοποιήσεις.

mzaf
27-06-20, 19:18
β'αζεις 'ένα ένα χαρτονόμισμα ή πολλά μαζί και τα ρουφά (προτιμώ ένα ένα για ασφάλεια). Σε καθένα που ρουφά, σου γράφει πόσα έβαλες και με την ολοκλήρωση είναι να σαν το έχεις κάνει σε ταμία. Γλυτώνεις το λιγότερο μια μέρα απο το σύστημα με τους φακέλους για να φανούν τα χρήματα στον λογαριασμό σου. Επίσης ειναι για να πληρώνεις λογαριασμούς, δάνεια, κάρτες κλπ.

Το ένα-ένα,αν έχεις να καταθέσεις πολλά χαρτονομίσματα είναι μαρτύριο.
Κι εγώ ένα-ένα τα έβαζα,μέχρι που μια μέρα που είχε ουρά (και δεν ήθελα να ταλαιπωρήσω τους συμπολίτες) του πέταξα μέσα 150 ευρώ σε 20αρικα,10ρικα και τάληρα.Άργησε λίγο,αλλά τα μέτρησε ολόσωστα! :p

badweed
27-06-20, 20:46
και στις τραπεζες εδω και δεκαετιες , οι ταμιες , με μηχανηματα μετρανε τα νομισματα και με μηχανηματα ελενχουν την αυθεντικοτητα τους .
ηταν αποριας αξιο το οτι δεν το ειχανε εισαγει στα ΑΤΜ τουλαχιστον απο το 2000 .

thourios
27-06-20, 21:17
Υπάρχουν από πολύ παλαιότερα ΑΤΜ που μετράνε χρήματα. Θυμάμαι τα πρώτα της Εθνικής Τράπεζας γύρω στο 2005. Υπήρχαν βέβαια προβλήματα. Όπως και με τα πρώτα ΑΤΜ που έδιναν μετρητά.
Για την ιστορία το πρώτο ΑΤΜ στην Ελλάδα μπήκε αρχές του 70 στο Κολωνάκι σε κατάστημα της Εμπορικής (αν θυμάμαι καλά) Εννοείται ότι έπρεπε να είσαι πελάτης του συγκεκριμένου καταστήματος.
Κάπου έχω κρατήσει την διαφήμιση της εποχής.
update
Την βρήκα και την ανέβασα.

Κολωνάκι 1975
https://i.postimg.cc/yN1hSVyq/FB-IMG-1593282011182.jpg (https://postimg.cc/hXYQkRYM)

johnmegarythmos
28-06-20, 08:38
Πάει πολύς καιρό απο τότε που είχανε pos διαφόρων τραπεζών, πλέον αν θα πας συνήθως υπάρχει 1 το όποιο κανονικά σου περνάει πόντους, τουλάχιστον alpha/πειραιώς και eurobank περνάνε

- - - Updated - - -



Δεν μίλησε κανένας για το sms, μίλησε για το Pin και για όλη την διαδικασία του 3d secure που παρέχεται σαν εξτρά υπηρεσία στους εμπόρους
https://cardlink.gr/psd2/

Οπότε τα το τι άλλο θα ακούσω κράτα τα για όταν καταλάβεις το τι ακους

εγω διαβαζωντας το , καταλαβα οτι πρεπει να ενημερωσει ο καθενας την εταιρεια του site του και να περασει καποιους καινουργιους κωδικες ετσι ωστε να χρειαζεται το 3d secure και να ερχεται sms pin σε ολους! δεν γραφει κατι για εξτρα χρεωση ομως στο εμπορα! το μονο που τονιζει ειναι οτι μπορει να εμφανιζει στον πελατη οτι η συναλλαγη ακυρωθηκε. Αλλα οτι θα πληρωνε ο εμπορος , περα απο τα εξοδα του pos , την μηναιο/6μηνιαιο κοστος αναλογα με την συμβαση με την τραπεζα και κοστος ανα συναλλαγη και επιπλεον κοστος για το 3d secure μου φανηκε υπερβολικο.

sdikr
28-06-20, 12:43
εγω διαβαζωντας το , καταλαβα οτι πρεπει να ενημερωσει ο καθενας την εταιρεια του site του και να περασει καποιους καινουργιους κωδικες ετσι ωστε να χρειαζεται το 3d secure και να ερχεται sms pin σε ολους! δεν γραφει κατι για εξτρα χρεωση ομως στο εμπορα! το μονο που τονιζει ειναι οτι μπορει να εμφανιζει στον πελατη οτι η συναλλαγη ακυρωθηκε. Αλλα οτι θα πληρωνε ο εμπορος , περα απο τα εξοδα του pos , την μηναιο/6μηνιαιο κοστος αναλογα με την συμβαση με την τραπεζα και κοστος ανα συναλλαγη και επιπλεον κοστος για το 3d secure μου φανηκε υπερβολικο.

Μα δεν λεω για έξοδα Pos (συσκευή) εδώ, είναι άλλο πράγμα η Online αποδοχή καρτών, εκεί έχεις κόστος ανα συναλλαγή + εξτρά κόστος πάνω στην συναλλαγή όταν γίνεται χρήση του 3d Secure.
Αυτά αναφέρονται στις συμβάσεις που θα υπογράψει κάποιος με την όποια υπηρεσία.

johnmegarythmos
29-06-20, 21:37
εκτος το internet banking της eurobank
https://i.ibb.co/TvmhQfF/32.png (https://ibb.co/SsRvkj9)

manoulamou
30-06-20, 11:25
Τι ελαχιστο ποσο
για ανοιγμα λογαριασμου ταμιευτηριου εχουν τωρα οι αγαπημενες μας τραπεζες;
Ο δεινοσαυρος - ΕΘΝΙΚΗ δεχοταν παλιοτερα ο,τιδηποτε ανω του μηδενος, με αποτελεσμα να εχει πηξει απο μικρο-καταθεσεις γιαγιαδων και λοιπων συγγενων σε ανηλικα... :lol:

jap
30-06-20, 13:19
Με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση μόνο η Alpha έχει, 300 ευρώ (https://www.alpha.gr/el/idiotes/katatheseis/logariasmoi-katatheseon/alpha-tamieutirio). Τα οποία εννοείται μπορείς να τα βάλεις με το άνοιγμα και να τα 'ξοδέψεις' αμέσως μετά. Στη Eurobank λέει ένα αόριστο ανάλογα με το είδος του λογαριασμού από 0 ευρώ (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/trapezikoi-logariasmoi/pos-anoigete-logariasmo), ενώ έχει ειδικό λογαριασμό για νέους 18-28 με αρχική κατάθεση από 50 ευρώ (αυτό με ενδιαφέρει εμένα αφού ενηλικιώνεται σύντομα ο μεγάλος κανακάρης και δεν θέλω να τον βάλω συνδικαιούχο στα χρέη).

KostakisK
30-06-20, 15:18
Με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση μόνο η Alpha έχει, 300 ευρώ (https://www.alpha.gr/el/idiotes/katatheseis/logariasmoi-katatheseon/alpha-tamieutirio). Τα οποία εννοείται μπορείς να τα βάλεις με το άνοιγμα και να τα 'ξοδέψεις' αμέσως μετά. Στη Eurobank λέει ένα αόριστο ανάλογα με το είδος του λογαριασμού από 0 ευρώ (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/trapezikoi-logariasmoi/pos-anoigete-logariasmo), ενώ έχει ειδικό λογαριασμό για νέους 18-28 με αρχική κατάθεση από 50 ευρώ (αυτό με ενδιαφέρει εμένα αφού ενηλικιώνεται σύντομα ο μεγάλος κανακάρης και δεν θέλω να τον βάλω συνδικαιούχο στα χρέη).

Τότε βάλτον στην εθνική και άνοιξε του λογαριασμό μέσα απο την εφαρμογή, ούτε να τρέχεις ούτε τίποτα, και ανοίγει όπως είπε και ο μαμάκιας πιο πάνω:rofl: :rofl: με μηδενική αρχική κατάθεση

@ ADSLgr.com All rights reserved.