PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 [144] 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

al3x1k0
30-06-20, 15:46
Και η άλφα δεν μου έχει ζητήσει ποτέ αρχική κατάθεση. Μάλλον τους έχει ξεμείνει εδώ και 15(;) χρόνια στο σάιτ.

KostakisK
30-06-20, 16:48
Και η άλφα δεν μου έχει ζητήσει ποτέ αρχική κατάθεση. Μάλλον τους έχει ξεμείνει εδώ και 15(;) χρόνια στο σάιτ.

Ο Alpha 1|2|3 για νέους από 18 έως 27 ετών παρέχει:
δάνειο βασικών και μεταπτυχιακών σπουδών με προνομιακούς όρους για να επενδύσεις στο μέλλον σου
πλήρη εξυπηρέτηση και έλεγχο του λογαριασμού, ανά πάσα στιγμή, και από τα εναλλακτικά δίκτυα της Alpha Bank (ΑΤΜ, Alpha Web Banking, Alphaphone)
προνομιακό κλιμακούμενο επιτόκιο (ενημερωθείτε για τα ισχύοντα επιτόκια)
δυνατότητα ανοίγματος χωρίς ελάχιστο απαιτούμενο ποσό και χωρίς έξοδα διαχείρισης.

- - - Updated - - -

Εμένα πριν βγάλω το πάσο για ταμιευτηρίου μου ζήτησαν 300 ευρώ οπότε πήγα εθνική

manoulamou
30-06-20, 16:50
Εαν αναφερεστε σ΄εμενα, οσοι δεν με ξερετε, δεν ειμαι.... μαμακιας αλλά ονομα και πραμα manoula... :p ...
Μιλαω για ελαχιστο ποσον πρωτης αρχικης καταθεσης ανοιγματος λογαριασμου απο εντελως νεο καταθετη που δεν ειναι ηδη πελατης στην ιδια τραπεζα.
:hmm:

KostakisK
30-06-20, 17:06
Εαν αναφερεστε σ΄εμενα, οσοι δεν με ξερετε, δεν ειμαι.... μαμακιας αλλά ονομα και πραμα manoula... :p ...
Μιλαω για ελαχιστο ποσον πρωτης αρχικης καταθεσης ανοιγματος λογαριασμου απο εντελως νεο καταθετη που δεν ειναι ηδη πελατης στην ιδια τραπεζα.
:hmm:

Λοιπόν στο επόμενο σχόλιο θα παραθέσω απο τις 5 τράπεζες: ΕΘΝΙΚΗ,ΑΛΦΑ,ΠΕΙΡΑΙΩΣ, EUROBANK,ΑΤΤΙΚΗΣ, τα ελάχιστα ποσά για λογαριασμό απλού ταμιευτηρίου

- - - Updated - - -

EUROBANK:ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ: 0 ΕΥΡΩ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΟ
ΕΘΝΙΚΗ:ΕΘΝΟΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ: 0 ΕΥΡΩ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΟ
ΑΛΦΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΟΣ: 0 ΕΥΡΩ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΟ
ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ: ΒΑΣΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ 0 ΕΥΡΩ
ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΜΥ ACCOUNT ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟΥ: δΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΟ

- - - Updated - - -

ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΧΡΕΩΣΤΙΚΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
VISA&MASTERCARD ΠΕΙΡΑΙΩΣ: ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΑΡΧΙΚΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ
VISA&MASTERCARD GO4MORE ΕΘΝΙΚΗΣ: ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΑΡΧΙΚΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ\
ALPHA ENTER MASTERCARD& ENTER VISA: ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΑΡΧΙΚΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ
EUROBANK MASTERCARD:ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΑΡΧΙΚΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ
ΑΤΤΙΚΗΣ: VISA&MASTERCARD:ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΑΡΧΙΚΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ

jap
30-06-20, 18:33
Ούτε εγώ ρώτησα πού να ανοίξω λογαριασμό, την Εθνική δεν την πλησιάζω ούτε με κοντάρι αν έχω επιλογή. Καλό είναι να διαβάζουμε 2-3 posts παραπάνω πριν βιαστούμε να απαντήσουμε :)

KostakisK
30-06-20, 19:17
Ούτε εγώ ρώτησα πού να ανοίξω λογαριασμό, την Εθνική δεν την πλησιάζω ούτε με κοντάρι αν έχω επιλογή. Καλό είναι να διαβάζουμε 2-3 posts παραπάνω πριν βιαστούμε να απαντήσουμε :)

Φίλε μου αν αναφέρεσαι σε εμένα, το έγραψα για να το βλέπουν και οι υπόλοιποι, τώρα έχεις και μια ιδέα για τα ελάχιστα ποσά στο άνοιγμα

manoulamou
30-06-20, 19:21
λιγαλογιαπαρακαλωγιατην "-εθνικημας- τραπεζα" :cool:
Περα απο πλακες μπορει να ειναι ακομη δεινοσαυρος αλλά εχει ισως τις μικροτερες προμηθειες ολων
και απευθυνοταν ανεκαθεν κυριως στην πλεμπα οχι σε μοδερνους επιχειρηματιες οπως πχ η εργασιας ή η πειραιως...
Οταν μια καρτα αναγραφει Valid thru 07/20
προφανως ισχυει μεχρι και τα μεσανυχτα της 31 Ιουλιου προς 1 Αυγουστου του 2020...
:whistle:

user2163
30-06-20, 19:34
Αν φέρει 2η το apple pay θα τρελαθώ.

jap
30-06-20, 20:19
manoulamou, είσαι η μοναδική εδώ μέσα (όσο ξέρουμε τον καθένα) που δικαιολογείσαι να υπερασπίζεσαι την Εθνική - όχι ως δεινόσαυρος, ως πρώην εργαζόμενη. Και μηδενικές προμήθειες να είχε, έχω χάσει τόσες ώρες για πάρτη της που τους χαρίζω τα κέρδη από τις υποθετικές φτηνότερες συναλλαγές μου :)

KostakisK
30-06-20, 23:47
Έχω πάει να αλλάξω τον αριθμό ταυτότητας στον κατάστημα γιατί την έχασα και είναι μια 5αδα απο πελάτες μπροστά μου και εχουν αρχισει να ψιλομουρμουριζουν, ηταν και γυρω στα 50 ο καθενας τους και λεω ωχ θα θελουν για το atm γιατι δεν ξερουν να το χρησιμοποιουν. Περναει λιγη ωρα στην ουρα περιμενω, τον ενα μπροστα μου τον βλεπω καπως, του λεω κυριε δεν αισθανεστε καλα? Σας βλεπω να παιρνετε βαθιες ανασες. Μου λεει ασκησεις για αποτροπη δολοφονιας ειναι. Τον κοιταω, σαν μικροτερος λεω ωχ απο μεσα μου καμια πατατα θα μου πει τωρα οτι θελει να ενημερωσει το βιβλιαριο και οτι εχει προτεραιοτητα ( μου εχουν τυχει πολλα τετοια). Μου λεει, εγω και αλλοι 5 περιμενουμε στην ουρα να αποζημιωθουμε γιατι πηγαν και μας ενταξαν στην μινι ασφαλεια στο value που λενε αυτοι και μας πηραν απο τον καθενα απο 20 μεχρι και 60 ευρω. Εγω οπως καταλαβαινετε και επειδη το εχω το πακετο, εχω αρχισει να αμφιβαλλω, γιατι νομιζα οτι δεν διαβαζαν τι υπεγραφαν. Τελος παντων περναει η ωρα μπαινω στο καταστημα, εχουν μπει και οι 5 παρα τους περιορισμους του κορωναιου,(δεν λειτουργουσαν καλα και οι πορτες και εμπαιναν μεσα οπως να ναι 1.2 η τρεις μαζι) και να φωναζουν κλασσικα θελουμε τα λεφτα μας κλπ κλπ. περιμενω εγω να μου περασει η υπαλληλος τα στοιχεια, και εχω κατσει να κρυφακουσω: Μα κυριε υπογραψατε
- Αληθεια του λεει που ειναι η υπογραφη μου
- Οριστε
-Τι λες ρε (λεει ο πελατης στον υπαλληλο) αυτα ειναι 3 σταυροι
- Με συγχωρειτε δεν γνωριζω το επιπεδο των σπουδων σας
Την επομενη μερα απο οτι εμαθα, ηρθε εισαγγελεας και βουτηξε τον διευθυντη στο τμημα χειροποδαρα, ετσι εμαθα απο την γνωστη μου που εχει καταστημα απεναντι απο το καταστημα της εθνικης, δεν ξερω αν ηταν παρεξηγηση η αν τον βαλανε μεσα απλα ειπα να αναφερω το γεγονος

nyannaco
01-07-20, 08:53
@kostaskep δεν ξέρω πόσων χρόνων είσαι (μάλλον ανήλικος, αν κρίνω από αυτά που γράφεις), αλλά οι σημερινοί 50άρηδες ήταν 20+ όταν ήρθαν τα ATM στην Ελλάδα, και επειδή ανήκω σε αυτή την ηλικιακή ομάδα μπορώ να σε πληροφορήσω ότι κανένας δεν ψαρώνει να το χρησιμοποιήσει.

manoulamou
01-07-20, 11:34
Η Εθνικη ειναι ενας ακομη τοκογλυφος, δεν ξερω εαν ημουν νεωτερη κατα μια γενια ή μικρομεσαιος επαγγελματιας ποιαν θα προτιμουσα...
Ο καθενας φυσικα εκτιμα διαφορετικα το χρονο - χρημα του!
Παντως μεχρι προσφατα - προ covid - οποτε εμπαινα σε οποιοδηποτε φυσικο καταστημα, δεν εβλεπα την ωρα να τελειωνω: μια μιζερια και μια γκρινια τοσο απο τους πελατες ασχετως ηλικιας οσο και απο τους υπαλληλους ιδιως τους μεγαλυτερους μεν αλλά μακρυα απο τη συνταξη.
Απο βδομαδα θα στειλω την κορη να επικυρωσει τη ΝΕΑ Debit Mastercard, αποφευγω γενικα τις επαφες τοσο με pos, atm οσο και με ανθρωπους χωρις μασκα - γαντια.

KostakisK
01-07-20, 16:07
@kostaskep δεν ξέρω πόσων χρόνων είσαι (μάλλον ανήλικος, αν κρίνω από αυτά που γράφεις), αλλά οι σημερινοί 50άρηδες ήταν 20+ όταν ήρθαν τα ATM στην Ελλάδα, και επειδή ανήκω σε αυτή την ηλικιακή ομάδα μπορώ να σε πληροφορήσω ότι κανένας δεν ψαρώνει να το χρησιμοποιήσει.

Ε αρα ηταν παραπανω ηλικιας

button
01-07-20, 21:59
Καλησπέρα.. Αποφάσισα να βγάλω revolut και κολλάει συνέχεια στην επαλήθευση ταυτότητας γράφει ότι δεν είναι ευανάγνωστη 100 φορές έχω βγάλει φοτο και αναρωτιέμαι σε οφθαλμίατρο πήγανε ποτέ γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν βλέπουν μπροστά τούς

user2163
01-07-20, 22:12
Καλησπέρα.. Αποφάσισα να βγάλω revolut και κολλάει συνέχεια στην επαλήθευση ταυτότητας γράφει ότι δεν είναι ευανάγνωστη 100 φορές έχω βγάλει φοτο και αναρωτιέμαι σε οφθαλμίατρο πήγανε ποτέ γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν βλέπουν μπροστά τούς

Από https://support.kraken.com/hc/en-us/articles/360001314306-Tips-for-scanning-or-photographing-ID-documents κάποια tips

-Place the ID on a dark surface.
-Use sufficient, natural lighting instead of a flash. It's best if the photo is taken during the daytime.
-Take photo as directly above the ID as possible. Be sure that your shadow does not cover your ID.
-Make sure that:
All four edges of your ID are visible within the image.
All information on the ID is clear & legible -- no details are blurred or covered.

slalom
01-07-20, 22:18
Καλησπέρα.. Αποφάσισα να βγάλω revolut και κολλάει συνέχεια στην επαλήθευση ταυτότητας γράφει ότι δεν είναι ευανάγνωστη 100 φορές έχω βγάλει φοτο και αναρωτιέμαι σε οφθαλμίατρο πήγανε ποτέ γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν βλέπουν μπροστά τούς
Μονο αν εχει λατινικα απο εκτυπωτη περναει

Και εισαι σε λαθος θεμα

vamvakoolas
03-07-20, 00:25
Έχω πάει να αλλάξω τον αριθμό ταυτότητας στον κατάστημα γιατί την έχασα και είναι μια 5αδα απο πελάτες μπροστά μου και εχουν αρχισει να ψιλομουρμουριζουν, ηταν και γυρω στα 50 ο καθενας τους και λεω ωχ θα θελουν για το atm γιατι δεν ξερουν να το χρησιμοποιουν. Περναει λιγη ωρα στην ουρα περιμενω, τον ενα μπροστα μου τον βλεπω καπως, του λεω κυριε δεν αισθανεστε καλα? Σας βλεπω να παιρνετε βαθιες ανασες. Μου λεει ασκησεις για αποτροπη δολοφονιας ειναι. Τον κοιταω, σαν μικροτερος λεω ωχ απο μεσα μου καμια πατατα θα μου πει τωρα οτι θελει να ενημερωσει το βιβλιαριο και οτι εχει προτεραιοτητα ( μου εχουν τυχει πολλα τετοια). Μου λεει, εγω και αλλοι 5 περιμενουμε στην ουρα να αποζημιωθουμε γιατι πηγαν και μας ενταξαν στην μινι ασφαλεια στο value που λενε αυτοι και μας πηραν απο τον καθενα απο 20 μεχρι και 60 ευρω. Εγω οπως καταλαβαινετε και επειδη το εχω το πακετο, εχω αρχισει να αμφιβαλλω, γιατι νομιζα οτι δεν διαβαζαν τι υπεγραφαν. Τελος παντων περναει η ωρα μπαινω στο καταστημα, εχουν μπει και οι 5 παρα τους περιορισμους του κορωναιου,(δεν λειτουργουσαν καλα και οι πορτες και εμπαιναν μεσα οπως να ναι 1.2 η τρεις μαζι) και να φωναζουν κλασσικα θελουμε τα λεφτα μας κλπ κλπ. περιμενω εγω να μου περασει η υπαλληλος τα στοιχεια, και εχω κατσει να κρυφακουσω: Μα κυριε υπογραψατε
- Αληθεια του λεει που ειναι η υπογραφη μου
- Οριστε
-Τι λες ρε (λεει ο πελατης στον υπαλληλο) αυτα ειναι 3 σταυροι
- Με συγχωρειτε δεν γνωριζω το επιπεδο των σπουδων σας
Την επομενη μερα απο οτι εμαθα, ηρθε εισαγγελεας και βουτηξε τον διευθυντη στο τμημα χειροποδαρα, ετσι εμαθα απο την γνωστη μου που εχει καταστημα απεναντι απο το καταστημα της εθνικης, δεν ξερω αν ηταν παρεξηγηση η αν τον βαλανε μεσα απλα ειπα να αναφερω το γεγονος

μου τη σπαει να διαβαζω ποστ 2 και 3 φορες για να βρω τι θελει να γραψει ο ποιητης: πρωτη σειρα ΛΑΘΟΣ
Δε πηγες στη τραπεζα για να αλλαξεις ταυτοτητα αλλα να ενημερωσεις τα στοιχεια σου (προφανως για την αλλαγη του ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ)
δευτερη σειρα (ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΗ) "θα θελουν για το θα θελουν για το atm γιατι δεν ξερουν να το χρησιμοποιουν" το atm δεν ειναι λεξη ή ρημα αλλα αρχικα στην αγγλικη Automated Teller Machine =ATM.
δε συνεχιζω, αδιαβαστος

KostakisK
03-07-20, 00:30
Μου την σπαει που πρεπει να κανω ντε και καλα τον ψυχολογο σε ενα τεχνολογικο φορουμ, anyway αυτό αντιμετώπισα, έχετε το νού σας όσοι είστε εθνική και αν δείτε κάτι περίεργο καλό θα ήταν να το γράψετε εδώ για να γνωρίζουμε και οι υπόλοιποι, ίσως ήταν ένα μεμονομένο περιστατικό ενός υπαλληλάκου της εθνικής, ίσως και όχι, και επειδή συνεχίζεται έντονα η προώθηση του πακέτου αυτού, ίσως θα πρέπει οι πελάτες της εθνικής να το έχουμε στο μυαλό μας

vamvakoolas
03-07-20, 00:32
καλα βγαλε το δημοτικο και μετα γινε ψυχολογος, γυμναστης οτι θες

sdikr
03-07-20, 01:10
μου τη σπαει να διαβαζω ποστ 2 και 3 φορες για να βρω τι θελει να γραψει ο ποιητης: πρωτη σειρα ΛΑΘΟΣ
Δε πηγες στη τραπεζα για να αλλαξεις ταυτοτητα αλλα να ενημερωσεις τα στοιχεια σου (προφανως για την αλλαγη του ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ)
δευτερη σειρα (ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΗ) "θα θελουν για το θα θελουν για το atm γιατι δεν ξερουν να το χρησιμοποιουν" το atm δεν ειναι λεξη ή ρημα αλλα αρχικα στην αγγλικη Automated Teller Machine =ATM.
δε συνεχιζω, αδιαβαστος

Να υποθέσω δύσκολη μέρα σήμερα
Τόσος κόσμος το διάβασε και το κατάλαβε με την πρώτη.

badweed
03-07-20, 02:06
Να υποθέσω δύσκολη μέρα σήμερα
Τόσος κόσμος το διάβασε και το κατάλαβε με την πρώτη.

αυτο :oneup:

manoulamou
03-07-20, 11:13
Να υποθέσω δύσκολη μέρα σήμερα
Τόσος κόσμος το διάβασε και το κατάλαβε με την πρώτη.

Κρυβε λογια... αντι να ασχοληθουμε με το πραγματικο προβλημα του μελους - συνφορουμιτη καταντησαμε να μιλαμε για ψυχολογους, γλωσσολογους κοκ
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ και μεινετε ασφαλεις για ΟΛΟΥΣ οχι μονον για τους πολυτιμους εαυτουληδες σας!
:)

lewton
03-07-20, 11:56
Τότε βάλτον στην εθνική και άνοιξε του λογαριασμό μέσα απο την εφαρμογή, ούτε να τρέχεις ούτε τίποτα, και ανοίγει όπως είπε και ο μαμάκιας πιο πάνω:rofl: :rofl: με μηδενική αρχική κατάθεση

Μαμάκιας επειδή στο forum μπαίνουν μόνο αρσενικοί;

KostakisK
03-07-20, 18:04
Μαμάκιας επειδή στο forum μπαίνουν μόνο αρσενικοί;

Από την αγαπητή μανούλα, ζητάμε ταπεινά συγνώμη, εν τω μεταξυ βλέπω manoulamou, τώρα το μανούλα μου είναι το γνωστό ωρε μάνουλα μου, μαμακα μου κλπ κλπ.... Anyway

manoulamou
03-07-20, 18:40
Μην αγχωνεσαι, οπως ελεγε και η ατακα "τετοια ωρα ακουω σε ολα τα ονοματα" σηκωνει πολυ γελιο το πως κατεληξα σε αυτο το nickname! :lol:
Εν τω μεταξυ αφου ενεργοποιηθηκε η νεα debitmastercard
μπηκα να κανω δυο ηλεκτρονικες παραγγελιες εξ ων η πρωτη προχωρησε μια χαρα και στη δευτερη με το ΑΒ μου εβγαζε λαθος καθοτι η ενδιαμεση τραπεζα εβλεπε την ληξη της παλιας καρτας και οχι την ανανεωμενη μεχρι τον Ιουνιο του 2023. Αναγκαστηκα αντι ανεπαφης, να δηλωσω πληρωμη μεσω κινητου POS, ο θεος να με φυλαει... αυριο κατα την παραλαβη με φυσικη παρουσια!

KostakisK
03-07-20, 19:19
Μην αγχωνεσαι, οπως ελεγε και η ατακα "τετοια ωρα ακουω σε ολα τα ονοματα" σηκωνει πολυ γελιο το πως κατεληξα σε αυτο το nickname! :lol:
Εν τω μεταξυ αφου ενεργοποιηθηκε η νεα debitmastercard
μπηκα να κανω δυο ηλεκτρονικες παραγγελιες εξ ων η πρωτη προχωρησε μια χαρα και στη δευτερη με το ΑΒ μου εβγαζε λαθος καθοτι η ενδιαμεση τραπεζα εβλεπε την ληξη της παλιας καρτας και οχι την ανανεωμενη μεχρι τον Ιουνιο του 2023. Αναγκαστηκα αντι ανεπαφης, να δηλωσω πληρωμη μεσω κινητου POS, ο θεος να με φυλαει... αυριο κατα την παραλαβη με φυσικη παρουσια!

Θύμισε μου, ποιά τράπεζα χρησιμοποιείς?

manoulamou
03-07-20, 20:10
ΕΘΝΙΚΗ αλλά προβληματιζομαι για ποιο λογο, ενω προχωρησε η πρωτη συναλλαγη, μουλαρωσε εκεινη με το Βασιλοπουλο.
Μαλιστα εκανα και δευτερη προσπαθεια όπου προσθεσα τα στοιχεια της νεας καρτας και αφαιρεσα την "παλια", πλην ομως παλι δεν εμφανιζοταν η νεα ληξη... :hmm:
Τεσπα τωρα δεν υπαρχει καμια στο συστημα τους και θα ξανα-επιχειρησω την αλλη εβδομαδα.

KostakisK
03-07-20, 22:48
ΕΘΝΙΚΗ αλλά προβληματιζομαι για ποιο λογο, ενω προχωρησε η πρωτη συναλλαγη, μουλαρωσε εκεινη με το Βασιλοπουλο.
Μαλιστα εκανα και δευτερη προσπαθεια όπου προσθεσα τα στοιχεια της νεας καρτας και αφαιρεσα την "παλια", πλην ομως παλι δεν εμφανιζοταν η νεα ληξη... :hmm:
Τεσπα τωρα δεν υπαρχει καμια στο συστημα τους και θα ξανα-επιχειρησω την αλλη εβδομαδα.

Λογικά πήγες στο eshop, αυτό καταλαβαίνω. Λοιπόν αρχικά το πρώτο βήμα το να διαγράψεις δηλαδή την κάρτα απο τα συστήματα τους ήταν σωστό και αναγκαίο, το 2ο βήμα είναι να κοιτάξεις αν έχουν ενεργοποιηθεί σωστά οι ηλεκτρονικές συναλλαγές στην κάρτα ως προς το κομμάτι του Οne Time Password στην Υπηρεσία Ασφαλλών συναλλαγών κάρτας. Απλά θα ξανακάνεις την διαδικασία για να βεβαιωθείς οτι έχει ενεργοποιηθεί επιτυχώς ο κωδικός μιας χρήσης. Έχει δεν έχει ενεργοποιηθεί επειδή συνήθως αυτό μου δημιουργούσε τα προβλήματα καλό θα ήταν να ξαναγίνει: Απο το αριστερό μεγάλο μενού πατάμε ΚΑΡΤΕΣ> όταν εμφανιστούν οι κάρτες πατάμε πάνω στην Mastercard> Απο εκεί πάμε στην πράσινη μπάρα κάτω απο τα όρια συναλλαγών και πατάμε τις τρείς τελίτσες στο δεξί μέρος της πράσινης Μπάρας.> Απο εκεί υπηρεσία ασφαλών συναλλαγών> εισάγουμε email και τηλέφωνο στο παράθυρο, εισάγουμε τον κωδικό που θα μας έρθει και η διαδικασία έχει τελειώσει, μετά θα ελέγξεις την υπηρεσία ασφαλών συναλλαγών για να δείς αν είναι ενεργοποιημένες οι συναλλαγές στο διαδίκτυο. Και μετά αν εξακολουθεί να υπάρχει θέμα, απλά είναι θέμα των ΑΒ, εμένα δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα με τις νέες κάρτες τώρα δεν ξέρω

manoulamou
04-07-20, 12:10
Να πω την αληθεια δεν το πολυκαταλαβα, πατησα μαλιστα στις τελιτσες και μου εστειλαν εναν κωδικο, ημουν μισοκοιμισμενη, το αγνοησα και πηγα για υπνο. Στην επομενη παραγγελια ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα...

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ παντως κυκλοφορουν και εντος τραπεζων απατεωνες: μου λεγε μολις συναδελφος συνταξιουχος της Πειραιως, οτι καποιο λαμογιο απο την ALPHA πριν ενα χρονο του εβγαλε καρτα για την οποια δεν ειχαν κανει αιτηση και με το PIN του χρεωσε το λογαριασμο σχεδον 3.000- ευρω. Ακομη το ψαχνει, για τις ευθυνες, καπου μεσολαβησαν και τα ΕΛ.ΤΑ. τρεχα βρες!
:mad::(

johnmegarythmos
06-07-20, 20:50
Να πω την αληθεια δεν το πολυκαταλαβα, πατησα μαλιστα στις τελιτσες και μου εστειλαν εναν κωδικο, ημουν μισοκοιμισμενη, το αγνοησα και πηγα για υπνο. Στην επομενη παραγγελια ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα...

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ παντως κυκλοφορουν και εντος τραπεζων απατεωνες: μου λεγε μολις συναδελφος συνταξιουχος της Πειραιως, οτι καποιο λαμογιο απο την ALPHA πριν ενα χρονο του εβγαλε καρτα για την οποια δεν ειχαν κανει αιτηση και με το PIN του χρεωσε το λογαριασμο σχεδον 3.000- ευρω. Ακομη το ψαχνει, για τις ευθυνες, καπου μεσολαβησαν και τα ΕΛ.ΤΑ. τρεχα βρες!
:mad::(

καλα πως εβγαλε καρτα; ετσι απλα; αφου δεν χρειαζονται χαρτια και να παρει εγκριση; και πως χρεωθηκε 3000 ευρω και δεν ειχε καν καρτα; μηπως πηρε καποιο δανειο; .

nemesis1
06-07-20, 21:34
καλα πως εβγαλε καρτα; ετσι απλα; αφου δεν χρειαζονται χαρτια και να παρει εγκριση; και πως χρεωθηκε 3000 ευρω και δεν ειχε καν καρτα; μηπως πηρε καποιο δανειο; .

Άστο, έχω φίλο επιθεωρητή σε μια εκ των 4 δικών μας, άστο.... :whistle:
Το τι πανηγύρι γίνετε με λογαριασμούς που έχουν πολύ καιρό να κινηθούν δεν λέγεται... (απλό παράδειγμα αυτό) :evil:

jap
06-07-20, 22:55
Γίνονται πολλά και διάφορα. Οι τράπεζες τα κουκουλώνουν, αντί να τιμωρήσουν τους απατεώνες υπαλλήλους και να τους παραπέμψουν στη δικαιοσύνη τους δίνουν και κίνητρα για εθελουσία έξοδο. Και τη ζημιά πάλι οι καταθέτες την πληρώνουν με αυξημένες προμήθειες και επιτόκια.

uncharted
06-07-20, 23:15
Γίνονται πολλά και διάφορα. Οι τράπεζες τα κουκουλώνουν, αντί να τιμωρήσουν τους απατεώνες υπαλλήλους και να τους παραπέμψουν στη δικαιοσύνη τους δίνουν και κίνητρα για εθελουσία έξοδο. Και τη ζημιά πάλι οι καταθέτες την πληρώνουν με αυξημένες προμήθειες και επιτόκια.
Δεν το κατάλαβα αυτό, τσιμπάνε και εφάρπαξ αντί να τιμωρηθούν; :hmm: Τα ΜΜΕ γιατί δεν έχουν ασχοληθεί;

KostakisK
07-07-20, 00:12
Δεν το κατάλαβα αυτό, τσιμπάνε και εφάρπαξ αντί να τιμωρηθούν; :hmm: Τα ΜΜΕ γιατί δεν έχουν ασχοληθεί;

όπως παλιά, το 2013 ο σύμβουλος στεγαστικών δανείων του πατέρα μου στην EUROBANK του έκανε πρόταση να μπεί σε σκάνδαλο των 10 εκατομυρίων σε δάνειο ξένης επιχείρησης δίνοντάς του στο σύστημα της τράπεζας τον τίτλο ή την ιδιότητα μεγαλοεπιχειρηματία για να μπεί ως φερέγγυος εγγυητής και θα έπαιρνε προμήθεια γύρω στα 100 χιλιάρικα, φυσικά και την κατάλαβε και απλά την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια

- - - Updated - - -

Και εννοείται πως η όλη υπόθεση κατέληξε σε φιάσκο

Gentoo
08-07-20, 23:56
Σήμερα παρέλαβα την νέα κάρτα ανάληψης (χρεωστική) από την Πειραιώς, λόγω παλαιότητας της προηγούμενης με χρέωση 6€.

Δεν ζήτησα να μου ανανεωθεί και πριν λίγο καιρό την έκανα και freeze μέσω του e-banking.

Πλέον όμως δεν χρησιμοποιώ την Πειραιώς σαν τράπεζα και δεν έχω και το ανάλογο ποσό για να τραβήξει για την χρέωση.

Το ερώτημα είναι: Μπορώ να τους την επιστρέψω και να αποφύγω τη χρέωση;
Αν δεν κάνω κάτι και το αφήσω ως έχει, θα με ακολουθεί κάποιο χρέος που μπορεί να περάσει στην εφορία;

Δεν είναι το κόστος που μ'ενοχλεί, είναι που δεν ζήτησα νέα κάρτα και εφόσον πλέον χρεώνονται οι ανανεώσεις των καρτών, θα έπρεπε να ρωτάνε πρώτα.
Με το στανιό να πληρώνω τα προϊόντα τους, δεν πολυψήνομαι...

goku
09-07-20, 00:02
Δεν ζήτησα να μου ανανεωθεί και πριν λίγο καιρό την έκανα και freeze μέσω του e-banking

Επειδή την έχουν πατήσει πολλοί έτσι, είσαι σίγουρος ότι δεν είχες ζητήσει να γίνει ανανέωση; Και δεν μιλάω να τους το είχες πει προφορικά και να το είχε σημειώσει ο υπάλληλος "κάπου", αλλά όταν ανοίγεις λογαριασμό για 1η φορά σου είχαν δώσει να υπογράψεις μια σύμβαση την οποία προφανώς είχες υπογράψει και ενδεχομένως να ανέφερε ότι σε περίπτωση λήξης θα σου στείλουν αυτόματα νέα. Και εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι έχω υπογράψει, έχω πολλά χρόνια τους λογαριασμούς μου και τυχόν συμβάσεις που έχω υπογράψει πλέον έχουν χαθεί, θα μπορούσα κάλλιστα να έχω πουλήσει και την ψυχή μου στον σατανά που λέει ο λόγος και να μην το ξέρω.

KostakisK
09-07-20, 00:04
Σήμερα παρέλαβα την νέα κάρτα ανάληψης (χρεωστική) από την Πειραιώς, λόγω παλαιότητας της προηγούμενης με χρέωση 6€.

Δεν ζήτησα να μου ανανεωθεί και πριν λίγο καιρό την έκανα και freeze μέσω του e-banking.

Πλέον όμως δεν χρησιμοποιώ την Πειραιώς σαν τράπεζα και δεν έχω και το ανάλογο ποσό για να τραβήξει για την χρέωση.

Το ερώτημα είναι: Μπορώ να τους την επιστρέψω και να αποφύγω τη χρέωση;
Αν δεν κάνω κάτι και το αφήσω ως έχει, θα με ακολουθεί κάποιο χρέος που μπορεί να περάσει στην εφορία;

Δεν είναι το κόστος που μ'ενοχλεί, είναι που δεν ζήτησα νέα κάρτα και εφόσον πλέον χρεώνονται οι ανανεώσεις των καρτών, θα έπρεπε να ρωτάνε πρώτα.
Με το στανιό να πληρώνω τα προϊόντα τους, δεν πολυψήνομαι...
Το να την παγώσεις δεν λέει κάτι, πρέπει να δηλώσεις οτι την έχασες μέσω σχετικής ρύθμισης στην winbank, ώστε να την σβήσουν εντελώς, δεν πάει σε καμία εφορία το ποσό απλά όταν θα και αν θα βάλεις χρήματα στην Πειραιώς απλά θα σου αφαιρέσουν 6 ευρώ

Gentoo
09-07-20, 00:10
Επειδή την έχουν πατήσει πολλοί έτσι, είσαι σίγουρος ότι δεν είχες ζητήσει να γίνει ανανέωση; Και δεν μιλάω να τους το είχες πει προφορικά και να το είχε σημειώσει ο υπάλληλος "κάπου", αλλά όταν ανοίγεις λογαριασμό για 1η φορά σου είχαν δώσει να υπογράψεις μια σύμβαση την οποία προφανώς είχες υπογράψει και ενδεχομένως να ανέφερε ότι σε περίπτωση λήξης θα σου στείλουν αυτόματα νέα. Και εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι έχω υπογράψει, έχω πολλά χρόνια τους λογαριασμούς μου και τυχόν συμβάσεις που έχω υπογράψει πλέον έχουν χαθεί, θα μπορούσα κάλλιστα να έχω πουλήσει και την ψυχή μου στον σατανά που λέει ο λόγος και να μην το ξέρω.

Τον συγκεκριμένο λογαριασμό τον άνοιξα το 2006, μιλάμε για εποχές προ κρίσης, τι ψάχνεις να βρεις...

Δεν παίζει να κάτσω να διαβάσω κατεβατά σελίδες για έναν απλό λογαριασμό, εκείνη την εποχη μάλιστα που δεν κυνηγούσαν να βγάλουν απ'τη μύγα ξύγκι.

Θα επικοινωνήσω μου φαίνεται μαζί τους να τους πω το και το, αν είναι να χρεώνουν και να εκδίδουν ότι τους κατέβει, πολύ απλά θα αιτηθώ να κλείσουν οι λογαριασμοί μου και δεν θα με ξαναδούν (γιατί κάποτε ήταν η βασική μου τράπεζα, είχα και τον λογαριασμό μισθοδοσίας εκεί καθώς και καταθέσεις).

- - - Updated - - -


Το να την παγώσεις δεν λέει κάτι, πρέπει να δηλώσεις οτι την έχασες μέσω σχετικής ρύθμισης στην winbank, ώστε να την σβήσουν εντελώς, δεν πάει σε καμία εφορία το ποσό απλά όταν θα και αν θα βάλεις χρήματα στην Πειραιώς απλά θα σου αφαιρέσουν 6 ευρώ

Είχα διαβάσει κάπου ότι αν την παγώσεις, δεν εκδίδεται αυτόματα, αλλά μάλλον δεν ισχύει απ'ότι φαίνεται.

Δεν θέλω να το μπλέξω το θέμα με απώλειες κλπ, απλά πράγματα ξηγημένα.
Θα τους πω ότι δεν επιθυμώ την κάρτα και αναλόγως τι θα μου απαντήσουν, θα πράξω.

Το πιο πιθανό να τους ζητήσω να τα κλείσουν όλα, αν με εκνευρίσουν.
Όχι πως θα γίνει κάτι, απλώς για να μη με ξαναζαλίσουν με αυθαίρετες ενέργειες και χρεώσεις. Σιγά μη λυπηθούμε και τις τράπεζες τώρα και να τους πληρώνουμε και τις πλαστικές κάρτες.

Από τα διακοποδάνεια φτάσαμε να πληρώνουμε και τις πλαστικές κάρτες.

user2163
09-07-20, 01:08
Σήμερα παρέλαβα την νέα κάρτα ανάληψης (χρεωστική) από την Πειραιώς, λόγω παλαιότητας της προηγούμενης με χρέωση 6€.

Δεν ζήτησα να μου ανανεωθεί και πριν λίγο καιρό την έκανα και freeze μέσω του e-banking.

Πλέον όμως δεν χρησιμοποιώ την Πειραιώς σαν τράπεζα και δεν έχω και το ανάλογο ποσό για να τραβήξει για την χρέωση.

Το ερώτημα είναι: Μπορώ να τους την επιστρέψω και να αποφύγω τη χρέωση;
Αν δεν κάνω κάτι και το αφήσω ως έχει, θα με ακολουθεί κάποιο χρέος που μπορεί να περάσει στην εφορία;

Δεν είναι το κόστος που μ'ενοχλεί, είναι που δεν ζήτησα νέα κάρτα και εφόσον πλέον χρεώνονται οι ανανεώσεις των καρτών, θα έπρεπε να ρωτάνε πρώτα.
Με το στανιό να πληρώνω τα προϊόντα τους, δεν πολυψήνομαι...

Θα προσπαθήσω να τα απαντήσω όλα.

Χωρίς να θέλω να σε βγάλω υπεύθυνο ντε και καλά το να την κάνεις freeze δεν ακυρώνει την κάρτα ανανεώσεις γίνονται αυτόματα σε κάρτες και εφόσον δεν θες να γίνει αυτό ενημερώνεις στο χρονικό διάστημα που αναγράφεται στη σύμβαση σου την τράπεζα έτσι ώστε να μην ανανεωθεί.

Το ποσό θα στο τραβήξει όταν μπουν χρήματα και όχι δεν περνά στην εφορία δεν θεωρείται ούτε χρέος είναι απλά ένα pending ποσό στον τραπ. λογαριασμό της κάρτας.

Μπορείς να πάρεις ένα τηλ. στο 2103288000 και να τους το πεις και να δεις αν θα δεχθούν να την επιστρέψεις και να ακυρώσουν τη χρέωση.Σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν και αν το κάνουν θα είναι καθαρά από καλή πίστη.

Το ότι δεν ζήτησες ακύρωση μέσα στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα σημαίνει αυτόματα πως επιθυμείς να γίνει ανανέωση της κάρτας(σύμφωνα με τη σύμβαση σου και τους γενικούς συναλλακτικούς όρους που μπορείς να βρείς στο site της τράπεζας).

Τώρα για την ενημέρωση έχεις ένα point δεν το είχαν κάνει απόλυτα σαφές αλλά στα μάτια τους και στα μάτια του νόμου είχαν "ενημερώσει με κάθε πρόσφορο τρόπο".Είναι σίγουρα μερικοί που έχουν χρεωθεί ανανεώσεις και δεν το γνωρίζουν αλλά και τι να γίνει πως επικοινωνέις μία τέτοια αλλαγή στον πελάτη να ανοίξει όλους του πελάτες και να τους πάρει 1-1 τηλ; είναι γενικά δύσκολο.
Θεωρητικά ενημέρωσαν μέσω sms μερικούς(από ότι κατάλαβα όσους δεν είδαν την ανάλογη ειδοποίηση στο winbank) και μέσω του site τους.

Τους γενικούς συναλλακτικούς όρους που αναφέρω παραπάνω μπορείς να τους δεις εδώ στην παράγραφο 7 αναφέρεται αυτό που σε απασχολεί: https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/footer-docs/Business_Terms_104651-GR2020.pdf

Gentoo
09-07-20, 01:26
Θα προσπαθήσω να τα απαντήσω όλα.

Χωρίς να θέλω να σε βγάλω υπεύθυνο ντε και καλά το να την κάνεις freeze δεν ακυρώνει την κάρτα ανανεώσεις γίνονται αυτόματα σε κάρτες και εφόσον δεν θες να γίνει αυτό ενημερώνεις στο χρονικό διάστημα που αναγράφεται στη σύμβαση σου την τράπεζα έτσι ώστε να μην ανανεωθεί.

Το ποσό θα στο τραβήξει όταν μπουν χρήματα και όχι δεν περνά στην εφορία δεν θεωρείται ούτε χρέος είναι απλά ένα pending ποσό στον τραπ. λογαριασμό της κάρτας.

Μπορείς να πάρεις ένα τηλ. στο 2103288000 και να τους το πεις και να δεις αν θα δεχθούν να την επιστρέψεις και να ακυρώσουν τη χρέωση.Σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν και αν το κάνουν θα είναι καθαρά από καλή πίστη.

Το ότι δεν ζήτησες ακύρωση μέσα στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα σημαίνει αυτόματα πως επιθυμείς να γίνει ανανέωση της κάρτας(σύμφωνα με τη σύμβαση σου και τους γενικούς συναλλακτικούς όρους που μπορείς να βρείς στο site της τράπεζας).

Τώρα για την ενημέρωση έχεις ένα point δεν το είχαν κάνει απόλυτα σαφές αλλά στα μάτια τους και στα μάτια του νόμου είχαν "ενημερώσει με κάθε πρόσφορο τρόπο".Είναι σίγουρα μερικοί που έχουν χρεωθεί ανανεώσεις και δεν το γνωρίζουν αλλά και τι να γίνει πως επικοινωνέις μία τέτοια αλλαγή στον πελάτη να ανοίξει όλους του πελάτες και να τους πάρει 1-1 τηλ; είναι γενικά δύσκολο.
Θεωρητικά ενημέρωσαν μέσω sms μερικούς(από ότι κατάλαβα όσους δεν είδαν την ανάλογη ειδοποίηση στο winbank) και μέσω του site τους.

Τους γενικούς συναλλακτικούς όρους που αναφέρω παραπάνω μπορείς να τους δεις εδώ στην παράγραφο 7 αναφέρεται αυτό που σε απασχολεί: https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/footer-docs/Business_Terms_104651-GR2020.pdf

Σ'ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!

Δεν με καίει τόσο να γλιτώσω τα 6€, απλώς δεν θέλω να χρεώνομαι αυθαίρετα.

Τα ψιλά γράμματα στα ατελείωτους πολυσέλιδους όρους χρήσης δεν αποτελούν ενημέρωση κατ'εμέ, ασχέτως αν είναι καλυμμένοι με αυτόν τον τρόπο οι τραπεζίτες.

Όπως σπαμάρουν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους με κάθε τρόπο (mail, sms, notifications στο ebanking, κλπ), έτσι θα μπορούσαν κάλλιστα να ενημερώνουν ή - ακόμα καλύτερα - να ρωτάνε με ειδοποίηση στο ebanking αν επιθυμώ ανανέωση.

Αν σέβονται τους πελάτες τους, έτσι πρέπει να φέρονται.

Το να μπήγουν ότι δεν τους συμφέρει στα ψιλά γράμματα για να είναι καλυμμένοι, είναι εις βάρος της εκτίμησης των πελατών, κι αυτό αφορά κάθε ανάλογη εταιρεία/υπηρεσία.

Δεν είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω τόμους με όρους χρήσης, οι οποίοι είναι εμπλουτισμένοι με αμέτρητους τόνους σάλτσας με αποτέλεσμα να είναι δυσνόητοι και κουραστικοί στην ανάγνωση (εσκεμμένα πιστεύω).

slalom
09-07-20, 16:52
Επειδή την έχουν πατήσει πολλοί έτσι, είσαι σίγουρος ότι δεν είχες ζητήσει να γίνει ανανέωση; Και δεν μιλάω να τους το είχες πει προφορικά και να το είχε σημειώσει ο υπάλληλος "κάπου", αλλά όταν ανοίγεις λογαριασμό για 1η φορά σου είχαν δώσει να υπογράψεις μια σύμβαση την οποία προφανώς είχες υπογράψει και ενδεχομένως να ανέφερε ότι σε περίπτωση λήξης θα σου στείλουν αυτόματα νέα. Και εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι έχω υπογράψει, έχω πολλά χρόνια τους λογαριασμούς μου και τυχόν συμβάσεις που έχω υπογράψει πλέον έχουν χαθεί, θα μπορούσα κάλλιστα να έχω πουλήσει και την ψυχή μου στον σατανά που λέει ο λόγος και να μην το ξέρω.
Ολοι μας εχουμε υπογραψει κατι τετοιο καποια στιγμη, η ανανεωση ομως ηταν ΔΩΡΕΑΝ.
Εφοσον ομως θελουν να μας τη χρεωσουν τωρα δεν πρεπει να ξανα-υπογραψουμε?

YAziDis
09-07-20, 17:06
Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν, για να διατηρούν δηλαδή οι τράπεζες χιλιάδες αιτήσεις, και να πρέπει να τις ανανεώνουν συνέχεια, για αυτό και οι ανακοινώσεις πως αλλάζουν τον τιμοκατάλογό τους. Κάτι παρόμοιο γίνεται και με τις εταιρίες τηλεπικοινωνιών. Πόσες φορές έκαναν αλλαγή τιμολογίων και έγραφαν στο τέλος πως ο πελάτης έχει δικαίωμα μέσα σε 30 μέρες αν θέλει να εναντιωθεί με τις αυξήσεις κτλ..

goku
09-07-20, 17:17
Ολοι μας εχουμε υπογραψει κατι τετοιο καποια στιγμη, η ανανεωση ομως ηταν ΔΩΡΕΑΝ.
Εφοσον ομως θελουν να μας τη χρεωσουν τωρα δεν πρεπει να ξανα-υπογραψουμε?

Φαντάζομαι ότι θα ισχύει κάτι παρόμοιο όπως και στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, που όταν ανακοινώνουν νέα τιμολόγια σου δίνουν τη δυνατότητα να σπάσεις το συμβόλαιο εντός ενός μήνα από την ημέρα της ανακοίνωσης. Απλώς κανείς δεν σκέφτηκε να σπάσει το συμβόλαιο με την τράπεζα όταν ανακοινώθηκαν οι χρεώσεις για τις εκδόσεις καρτών.

Godian
09-07-20, 18:18
Μου ήρθε σήμερα αυτό από εθνική. Καλή φάση

216812
216813
216814
216815

johnmegarythmos
10-07-20, 00:25
Αλλαγές στην Εθνική τράπεζα για πληρωμή με κάρτα στο ίντερνετ μου έστειλε το κάτω email.
Ευτυχώς έως 31/12/20 δεν αλλάζει κάτι .
https://i.ibb.co/zP5149w/33.png (https://imgbb.com/)
https://i.ibb.co/BqHq4kp/2.png (https://imgbb.com/)
https://i.ibb.co/3d10SRP/40.png (https://ibb.co/c3JN2Ys)
https://i.ibb.co/XCmzrVv/41.png (https://imgbb.com/)
https://i.ibb.co/f1Byc4t/5.png (https://imgbb.com/)

minas
10-07-20, 00:38
Ολοι μας εχουμε υπογραψει κατι τετοιο καποια στιγμη, η ανανεωση ομως ηταν ΔΩΡΕΑΝ.
Εφοσον ομως θελουν να μας τη χρεωσουν τωρα δεν πρεπει να ξανα-υπογραψουμε?

Ακριβώς αυτό είναι το σημείο που χρειάζεται προσοχή. Παραδόξως, οι τηλεπικοινωνίες είναι πολύ πιο ρυθμιζόμενη αγορά, και γι' αυτό οι προβλέψεις προστασίας του καταναλωτή από μονομερείς τροποποιήσεις της σύμβασης είναι λίγο πιο αποτελεσματικές.
Προφανώς και ο χρήστης έχει μερίδιο της ευθύνης, αλλά είναι σαφές ότι οι τράπεζες δεν κατέβαλαν και ιδιαίτερη προσπάθεια να εξασφαλίσουν την ρητή συναίνεση των πελατών για τις πρόσθετες χρεώσεις...

Ένα απλό νοητικό πείραμα που κάνει πιο σαφές το πρόβλημα, είναι να θεωρήσουμε ότι η προμήθεια έκδοσης κάρτας (από 0€) δεν γινόταν 6€, αλλά 600€. Θα θεωρούσαμε και τότε επαρκές ότι κάπου, κάποτε το ανέφερε η τράπεζα και η συναίνεσή μας θεωρείται δεδομένη; Νομίζω όχι, και θεωρώ ότι η ίδια πρόβλεψη θα έπρεπε να υπάρχει είτε για "μικρή" είτε για "μεγάλη" αύξηση, όταν τροποποιείται μονομερώς μια υπάρχουσα σύμβαση.

Zus
10-07-20, 00:47
Ήρθε email από εθνική αναφέροντας πως από 01/01/2021 θα πάψουν τα sms ως τρόπος επαλήθευσης.

tsigarid
10-07-20, 02:46
Ήρθε email από εθνική αναφέροντας πως από 01/01/2021 θα πάψουν τα sms ως τρόπος επαλήθευσης.

Ανέφεραν αν θα αντικατασταθούν με 2FA app ή κάτι άλλο;

Zus
10-07-20, 10:09
Ανέφεραν αν θα αντικατασταθούν με 2FA app ή κάτι άλλο;

216825


Ο νέος αυτός τρόπος ταυτοποίησης θα αντικαταστήσει την εισαγωγή κωδικού μιας χρήσης (One Time Password/OTP) που χρησιμοποιούσατε μέχρι σήμερα.

goku
10-07-20, 10:35
216825

Αυτό το κάνει ήδη η Πειραιώς. Όταν κάνω μια συναλλαγή στο e-banking από τον υπολογιστή, μου έρχεται ένα Push notification στο κινητό από την εφαρμογή για το Android, την οποία έχω συνδέσει με δακτυλικό αποτύπωμα, και πρέπει να περάσω το δάκτυλό μου για να ολοκληρωθεί. Τι θα γίνει όμως με αυτούς που δεν έχουν συσκευή με αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος;

@ ADSLgr.com All rights reserved.