PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 [146] 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

sdikr
12-07-20, 14:53
Και θα ρωτήσω άλλη μία φορά. Σε ποιο ακριβώς σημείο του ενημερωτικού (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=6850654#post6850654) το λέει αυτό;

- - - Updated - - -

Και αναφέρω ότι ζητά 2 από τα παρακάτω:
α. Κωδικός που έχω ορίσει εγώ, που ήδη χρησιμοποιείται σε υπηρεσίες της ΕΤΕ και δεν χρειάζεται internet banking.
β. Κινητό τηλέφωνο, για το pin μέσω της εφαρμογής (άρα internet banking) ή sms (που δεν χρειάζεται inetrnet banking).
γ. Βιομετρικά στοιχεία, άρα εφαρμογή και internet banking.

Σε ποιο σημείο αναφέρει ότι δεν μπορώ να έχω τα (α) και (β) χωρίς internet banking;

Πιο πίσω έχω βάλει τα σχετικά απο την Πειραιώς (θέλει να έχεις κωδικούς ebanking). Εδώ θα είμαστε ακόμα στις 1/1 για να δούμε και το τι θα επιλέξει η Εθνική

k_koulos
13-07-20, 10:55
απορία [ας το δούμε μήπως πρέπει να γίνει ξεχωριστό νήμα για τα app των τραπεζών; ]

το app του winbank έχει τρομερά χάλια κριτικές στο google play

εσείς το χρησιμοποιείται με ευκολία/ ασφάλεια;

εγω "φοβάμαι" να το βάλω μετα απο τόσο θάψιμο, αν δεν χρειαστεί απόλυτα για την ταυτοποίηση 2 φάσεων

Gentoo
13-07-20, 11:09
απορία [ας το δούμε μήπως πρέπει να γίνει ξεχωριστό νήμα για τα app των τραπεζών; ]

το app του winbank έχει τρομερά χάλια κριτικές στο google play

εσείς το χρησιμοποιείται με ευκολία/ ασφάλεια;

εγω "φοβάμαι" να το βάλω μετα απο τόσο θάψιμο, αν δεν χρειαστεί απόλυτα για την ταυτοποίηση 2 φάσεων

Τo winbank έχει χαμηλή βαθμολογία γιατί πριν μερικά χρόνια (πριν ανανεωθεί η εφαρμογή όπως είναι τώρα) είχε θέμα με τις custom roms και τα rooted τηλέφωνα γενικότερα και δεν άνοιγε καν, για λόγους ασφαλείας.

Είχε πέσει το κράξιμο της αρκούδας θυμάμαι.

Πλέον απ'ότι βλέπω τα παράπονα έχουν να κάνουν με τη λειτουργικότητα και όχι με κάποιο θέμα ασφαλείας.

goku
13-07-20, 11:10
απορία [ας το δούμε μήπως πρέπει να γίνει ξεχωριστό νήμα για τα app των τραπεζών; ]

το app του winbank έχει τρομερά χάλια κριτικές στο google play

εσείς το χρησιμοποιείται με ευκολία/ ασφάλεια;

εγω "φοβάμαι" να το βάλω μετα απο τόσο θάψιμο, αν δεν χρειαστεί απόλυτα για την ταυτοποίηση 2 φάσεων

Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά την εφαρμογή και την έχω συνηθίσει πλέον. Από τον υπολογιστή μπαίνω πολύ σπάνια.

johnmegarythmos
13-07-20, 17:32
Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά την εφαρμογή και την έχω συνηθίσει πλέον. Από τον υπολογιστή μπαίνω πολύ σπάνια.

η εφαρμογη για android κινητο ειναι χαλια κολλαει και δεν γινεται δουλεια, οποτε οταν δεν μπορω να μπω απο το υπολογιστη και ειμαι εξω , μπαινω απο το browser του κινητου στην winkbank και κανω την δουλεια μου .
Παντως η Πειραιως εχει βαλει 0,60 ευρω ελαχιστη προμηθεια πχ ακομα και στην κοσμοτε σταθερη εχει προμηθεια , ενω η eurobank εχει μηδενικη προμηθεια και γενικα η ελαχιστη προμηθεια στην eurobank ξεκιναει απο τα 0,30 ευρω.

goku
13-07-20, 18:05
η εφαρμογη για android κινητο ειναι χαλια κολλαει και δεν γινεται δουλεια, οποτε οταν δεν μπορω να μπω απο το υπολογιστη και ειμαι εξω , μπαινω απο το browser του κινητου στην winkbank και κανω την δουλεια μου .
Παντως η Πειραιως εχει βαλει 0,60 ευρω ελαχιστη προμηθεια πχ ακομα και στην κοσμοτε σταθερη εχει προμηθεια , ενω η eurobank εχει μηδενικη προμηθεια και γενικα η ελαχιστη προμηθεια στην eurobank ξεκιναει απο τα 0,30 ευρω.

Για τις προμήθειες καλό είναι να πληρώνεις απευθείας στις σελίδες των υπηρεσιών (πχ στην σελίδα της Cosmote, η στην σελίδα της ΔΕΗ και πάει λέγοντας) με χρήση χρεωστικής κάρτας, εφόσον φυσικά η αντίστοιχη υπηρεσία προσφέρει τρόπο πληρωμής με κάρτα. Δεν έχει καμιά προμήθεια και μετράει κανονικά στο αφορολόγητο. Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εφαρμογή, φυσικά αγόρασα πρόσφατα σχετικά σύγχρονο κινητό, αλλά και με το παλιό (φτηνιάρικο μοντέλο του 2015) δούλευε μια χαρά.

Zus
14-07-20, 17:25
Οι εφαρμογές φτιάχνονται από υπαλλήλους των ελληνικών τραπεζών, γνωρίζει κάποιος? Ή τις αγοράζουν από αλλού?

- - - Updated - - -

Από αύριο μήνυμα στο Viber σε πελάτες Εθνικής εκτός κι αν ζητήσουμε το αντίθετο.

johnmegarythmos
14-07-20, 20:45
Για τις προμήθειες καλό είναι να πληρώνεις απευθείας στις σελίδες των υπηρεσιών (πχ στην σελίδα της Cosmote, η στην σελίδα της ΔΕΗ και πάει λέγοντας) με χρήση χρεωστικής κάρτας, εφόσον φυσικά η αντίστοιχη υπηρεσία προσφέρει τρόπο πληρωμής με κάρτα. Δεν έχει καμιά προμήθεια και μετράει κανονικά στο αφορολόγητο. Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εφαρμογή, φυσικά αγόρασα πρόσφατα σχετικά σύγχρονο κινητό, αλλά και με το παλιό (φτηνιάρικο μοντέλο του 2015) δούλευε μια χαρά.

εγω οταν κερδιζα και yellows , πληρωνα παντα μεσω site , δηλαδη οσα site εχουνε την δυνατοτητα , και ολα τα υπολοιπα αναγκαστηκα μεσω internet banking .
τωρα ομως που χρησιμοποιω eurobank δεν εχω καμια επιπλεον εκπτωση στο προγραμμα επιστροφη αμα πληρωσω με καρτα πχ λογαριασμους αρα αμα στο internet banking ειναι με 0ευρω χρεωση τοτε θα το πληρωσω απο εκει ! , αλλιως με καρτα απο το site τους.

manoulamou
14-07-20, 22:05
Οι εφαρμογές φτιάχνονται από υπαλλήλους των ελληνικών τραπεζών, γνωρίζει κάποιος? Ή τις αγοράζουν από αλλού?

- - - Updated - - -
Από αύριο μήνυμα στο Viber σε πελάτες Εθνικής εκτός κι αν ζητήσουμε το αντίθετο.

Ποιο viber? τι ειν τουτο παλι; :twisted:

sdikr
14-07-20, 22:10
Ποιο viber? τι ειν τουτο παλι; :twisted:

Τίποτα μην ανησυχείς

216974

k_koulos
15-07-20, 09:35
για τι θέμα προμήθειες, σε ένα λογαριασμό που έχω eurobank [νομίζω με κάποιο οριο στο υπολοιπο] έχω βάλει 1 ευρω το μήνα συνδρομή και πληρώνω χωρίς άλλη προμήθεια οτι λογαριασμό δεν μπορεί να πληρωθεί από αλλού.

αξίζει αν έχεις πολλούς λογαριασμούς που να τραβάνε μικροχρεώσεις όταν τους πληρώνεις, απλά δεν θυμάμαι μήπως έχει και άλλα χαρακτηριστικά ο εν λόγο λογαριασμός για να σου ενεργοποιήσει το 1 ευρω για να πληρώνεις χωρίς προμήθειες.

jap
15-07-20, 09:46
Μόνη προϋπόθεση είναι να έχει στις 1/2 του μήνα διαθέσιμο το 1 ευρώ για να τραβήξει τη συνδρομή. Σε επαγγελματικούς λογαριασμούς είναι 5 ευρώ. Ενεργοποιείται μέσα από το e-banking. Παλιά είχαν και επιλογή δωρεάν αρκεί να είχες καταθέσεις ή γενικά σχέση με την τράπεζα πάνω από ένα ποσό, αλλά όλο το πρόγραμμα έχει αλλάξει. Είναι εξυπηρετικό γιατί εκτός από δωρεάν πληρωμές έχεις και δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα όταν είναι από Ελλάδα και μειωμένη προμήθεια για εξερχόμενα εμβάσματα (μηδενική για ένδειξη SHA, 1,10 ευρώ νομίζω για ένδειξη OUR που δεν χρεώνεται τίποτα ο παραλήπτης).

maxie
15-07-20, 15:28
Επειδή δεν παρακολουθώ συχνά το θέμα δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί για τη Eurobank ότι για να εκδοθεί νέα κάρτα απαιτούν 30 € κόστος έκδοσης ως ασφάλιση για ενδεχόμενη κλοπή για τουλάχιστον ένα χρόνο. Επίσης για συνδικαιούχο που επιθυμεί να αποχωρήσει από κοινό λογαριασμό η Eurobank δεν το επιτρέπει καθώς επικαλούνται νομοθεσία την οποία δεν βρίσκω, ενώ σε άλλες τράπεζες είναι εφικτό. Ο μόνος τρόπος είναι να κλείσει ο λογαριασμός.

Ισχύουν τα παραπάνω;

Gentoo
15-07-20, 16:07
Επειδή δεν παρακολουθώ συχνά το θέμα δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί για τη Eurobank ότι για να εκδοθεί νέα κάρτα απαιτούν 30 € κόστος έκδοσης ως ασφάλιση για ενδεχόμενη κλοπή για τουλάχιστον ένα χρόνο. Επίσης για συνδικαιούχο που επιθυμεί να αποχωρήσει από κοινό λογαριασμό η Eurobank δεν το επιτρέπει καθώς επικαλούνται νομοθεσία την οποία δεν βρίσκω, ενώ σε άλλες τράπεζες είναι εφικτό. Ο μόνος τρόπος είναι να κλείσει ο λογαριασμός.

Ισχύουν τα παραπάνω;

Δεν μου ακούγεται λογικό, ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Αν ζητάνε 30€, θα είχε πέσει το κράξιμο της αρκούδας.
30€ είναι η ετήσια συνδρομή μιας πιστωτικής αν δεν κάνω λάθος.

Στο δεύτερο που λες, έστω ότι έχω κοινό λογαριασμό με τη γυναίκα μου και χωρίζουμε και θέλουμε να μοιράσουμε τα τσανάκια μας, δεν θα το επιτρέψει η eurobank δηλαδή;

Και στην τελική, οκ. Δεν είναι πρόβλημα, απλώς μεταφέρεις τα λεφτά σε νέο λογαριασμό και τον αφήνεις να ριμάξει τον προηγούμενο... problem solved!

thourios
15-07-20, 16:54
Προσπαθούν να πασάρουν κάποιο ασφαλιστικό πρόγραμμα μάλλον.
καλό είναι να κλείνει ένας λογαριασμός αν δεν χρησιμοποιείται. μπορεί κάποια στιγμή να επικαλεστούν έξοδα διατήρησης και ότι άλλο θες.

maxie
15-07-20, 16:56
Είναι η αδυναμία μου οι τράπεζες. Περισσότερο χαίρομαι με τις δημόσιες υπηρεσίες παρά μ´ αυτές.

Πολλές φορές θα ´πρεπε να πέσει το κράξιμο της αρκούδας, όπως για παράδειγμα με τις υπερβολικές χρεώσεις στις συναλλαγές, αλλά το σταματώ γιατί εύκολα ανοίγει μεγάλη συζήτηση.

Ανέφεραν ότι λόγω των ανέπαφων συναλλαγών εν μέσω COVID-19 με το όριο να ανεβαίνει στα 50 € και του γενικού κινδύνου απώλειας και κλοπής και τα μπλα, μπλα, τα τετριμμένα της εποχής, ότι έτσι έχουν με τις κάρτες τους. Αν και ανέφερα ότι υπάρχει η ανάγκη χρεωστικής και κυρίως για αναλήψεις και όχι για αγορές. Κρατώ ότι μπορεί να έλεγε και για πιστωτική.

Στον κοινό λογαριασμό είναι πολλά πρόσωπα και μερικοί απ´ αυτούς δεν είναι εύκολα συνεννοήσιμοι για τους ρωτήσω αν τον χρειαστούν. Επίσης η πιο λογική, γρήγορη και «αναίμακτη» λύση είναι η αποχώρηση και όχι η κατάργηση. Δεν υπάρχουν πλέον οι περιορισμοί των capital που δεν μπορούσες το πιο απλό. Το καλό είναι ότι επικλήθηκαν τη νομοθεσία, χωρίς να δώσουν συγκεκριμένο νόμο/παράγραφο και ημερομηνία. Έτσι αόριστα να το δέχεσαι ή να ψάχνεις. Δεν είναι θέμα μεταφοράς χρημάτων αλλά θέμα τακτοποίησης.

Στην ιστοσελίδα τους δε βρίσκω τίποτα σχετικό, ακόμη.

user2163
15-07-20, 17:02
Η ασφάλεια είναι προαιρετική.Αναφέρεται και στο site εκεί που γράφει Προστασία για κλοπή ή απώλεια.

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/xreostikes-kartes/debit-mastercard/pos-apoktate-xreostiki-karta-debit-mastercard

maxie
15-07-20, 17:07
Αυτό το διάβασα.

Είπαν ότι για ένα χρόνο είναι υποχρεωτικό. Επειδή δεν θέλω να αναφέρομαι με τα ίδια θα ενημέρωσω ούτως ή άλλως όταν θα έχω κάτι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

aSMiLoN
16-07-20, 09:03
Καλο ειναι να ζητησεις να στα δωσουν γραπτως ωστε να μπορεις να τα διασταυρωσεις.

jap
16-07-20, 09:12
Τα 30 ευρώ είναι ακριβώς όσα αναφέρει και στο link που δίνει ο user2163. Προσπαθούν να βρουν κορόιδα λέγοντας διάφορες ψευτιές. Ούτε νόμος παίζει, ούτε υποχρέωση εκ μέρους της τράπεζας, δεν έχει κάτι να δώσουν γραπτά. Πίεση πέφτει να πουλάνε τέτοια προϊόντα. Εντάξει, ίσως θέλει κάποιος να κάνει την ασφάλιση αλλά όχι και υποχρεωτική και με τις μπούρδες αιτιολογίες που λένε.

maxie
16-07-20, 10:42
aSMiLoN (https://www.adslgr.com/forum/members/19221-aSMiLoN)
Λόγω φόρτου εργασίας και έλλειψης χρόνου δεν ζητήθηκε. Και για τις δύο περιπτώσεις, για τον κοινό λογαριασμό και την κάρτα θα ζητηθούν στην επόμενη επίσκεψη.

jap (https://www.adslgr.com/forum/members/45252-jap)
Νομοθεσία για τον κοινό λογαριασμό, όχι για την κάρτα. Παρόλα αυτά η άποψη μου για τη Eurobank ήταν ήδη η χειρότερη. Ένα απλό κλείσιμο θα γίνει σε περίπτωση που το συνεχίσουν και δεν βγει άκρη.

Από Δευτέρα θα ενημερώσω.

Για μισθοδοσία, πρέπει ο εργοδότης και εργαζόμενος να έχουν λογαριασμούς αποκλειστικά από την ίδια τράπεζα; Μπορούν να έχουν από διαφορετικές τράπεζες;

goku
16-07-20, 10:59
Τα 30 ευρώ είναι ακριβώς όσα αναφέρει και στο link που δίνει ο user2163. Προσπαθούν να βρουν κορόιδα λέγοντας διάφορες ψευτιές. Ούτε νόμος παίζει, ούτε υποχρέωση εκ μέρους της τράπεζας, δεν έχει κάτι να δώσουν γραπτά. Πίεση πέφτει να πουλάνε τέτοια προϊόντα. Εντάξει, ίσως θέλει κάποιος να κάνει την ασφάλιση αλλά όχι και υποχρεωτική και με τις μπούρδες αιτιολογίες που λένε.

Είχαν προσπαθήσει να το πλασάρουν και σε μένα πριν 5 περίπου χρόνια, στην Πειραιώς. Είχα πάει να βγάλω άλλη κάρτα διότι η παλιά είχε καταστραφεί. Με πρόφαση του ότι πήγα για να βγάλω νέα κάρτα, ο υπάλληλος προσπάθησε να μου πλασάρει την ασφάλεια κλοπής πορτοφολιού. Δήθεν θα μου αντικαθιστούσαν δωρεάν τη κάρτα, ότι χρήματα είχα στο πορτοφόλι που κλάπηκε, και επίσης αν είχα ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης στο πορτοφόλι θα μου κάλυπταν επίσης τα έξοδα επανέκδοσής τους.

Για να μου τη πλασάρει τότε (πριν 5 χρόνια) μου είχε πει ότι η ασφάλεια είναι προαιρετική και κοστίζει 15 ευρώ, και δήθεν για να με πείσει να τη πάρω τότε μου είπε ότι μελλοντικά θα γίνει 30 ευρώ και θα είναι υποχρεωτική, και θα σου αφαιρεί τα χρήματα κάθε χρόνο από τον λογαριασμό, αυτόματα με το έτσι θέλω.

Εγώ δεν πτοήθηκα και του είπα ότι δεν ενδιαφέρομαι, και του είπα ότι αν γίνει κάποιο αστείο και μου σηκώσουν χρήματα από τον λογαριασμό μου χωρίς την άδειά μου, παίρνω άμεσα όλα τα χρήματα και φεύγω για άλλη τράπεζα.

Φυσικά εντάξει, δεν ρίχνω την ευθύνη στον υπάλληλο, είμαι σίγουρος ότι τα μεγάλα κεφάλια πιέζουν τους υπαλλήλους να καταφθάνουν σε τέτοιες λύσεις.

jap
16-07-20, 14:20
Νομοθεσία για τον κοινό λογαριασμό, όχι για την κάρτα. Παρόλα αυτά η άποψη μου για τη Eurobank ήταν ήδη η χειρότερη. Ένα απλό κλείσιμο θα γίνει σε περίπτωση που το συνεχίσουν και δεν βγει άκρη.

Επιμένω πως βλακείες λένε, ό,τι κι αν επικαλέστηκαν. Αν το διασταυρώσεις ενημερώνεις βέβαια. Μείνε πάντως στην όποια τράπεζα αν σε εξυπηρετεί, προσωπικά δεν θα έφευγα με μία στραβή, έτσι κι αλλιώς η προφορική ενημέρωση είναι αναξιόπιστη λόγω ανεκπαίδευτων υπαλλήλων/πιέσεων για πωλήσεις/συχνών αλλαγών/παράλογων απαιτήσεων.


Για μισθοδοσία, πρέπει ο εργοδότης και εργαζόμενος να έχουν λογαριασμούς αποκλειστικά από την ίδια τράπεζα; Μπορούν να έχουν από διαφορετικές τράπεζες;
Ανάλογα τον εργοδότη. Αν σου πει εγώ προτιμώ την ΧΧΧ τράπεζα αλλά μπορώ να στα στέλνω όπου θες, αλλά θα τα παίρνεις με 1 μέρα καθυστέρηση, εσένα θα σε πειράξει; Συζητάς τις επιλογές με το λογιστήριο του εργοδότη, θα έλεγα πως όσο πιο μικρός τόσο πιο πιθανό να σε εξαναγκάζει σε συγκεκριμένη τράπεζα.

maxie
16-07-20, 14:52
Με τη συγκεκριμένη τράπεζα έχω μόνο αρνητικές εμπειρίες. Οι κοινοί λογαριασμοί είναι από πολύ παλιά, εποχές Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, και δεν χρειάζονται καθώς βρίσκονται σε αδράνεια για χρόνια. Σκεφτόμουν να αποκτήσω e-banking μόνο για την περίπτωση ανάγκης μισθοδοσίας με εργοδότη που έχει λογαριασμό σ´ αυτή. Δεν με κρατά τίποτα, παρά μόνο για πιθανά ενδεχόμενα που μπορεί να τη χρειαστώ, όπως το προηγούμενο που ανέφερα. Οπότε η σκέψη μου, αυτή τη στιγμή με τα τρέχοντα δεδομένα, είναι να καταργήσουν οι συνδικαιούχοι το λογαριασμό - βλέπω ότι γίνεται και μέσω του e-banking τους – και μαζί η δική μου συμμετοχή ώστε να κλείσει το κεφάλαιο μ’ όλο αυτό.

Είμαι μόνο με Εθνική και παρόλο που δεν έχω απαιτήσεις για παροχές των υπηρεσιών τους, όπως μ´ αυτή δεν είμαι ικανοποιημένος και με καμία άλλη. Ευτυχώς οι εργοδότες μου ήταν με Εθνική και δεν χρειάστηκα λογαριασμό με άλλες. Οπότε αν υπάρχει η περίπτωση μισθοδοσίας με άλλη τράπεζα και δεν υπάρχει θέμα θα μείνω με την Εθνική.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας. Εννοείται ότι θα σας ενημερώσω όταν θα έχω νέα .:)

Zus
16-07-20, 15:01
Η αλήθεια είναι πως με Eurobank είναι η μόνη φορά που έχω χάσει την ψυχραιμία μου με υπάλληλο. Αυτά που έλεγαν και ζητούσαν να προσκομίσω ήταν εξωπραγματικά. Αν θυμάμαι καλά κι εγώ από εποχές ταμιευτηρίου έχω έναν κουτσό λογαριασμό μαζί τους.

johnmegarythmos
19-07-20, 20:40
πως το επαθε και η πειραιως και σε αγορες στο ιντερνετ , εβαλε να ζητειται εγκριση αμα εχεις κατεβασει την εφαρμογη winbank ή την αποστολη sms αμα δεν το εχεις κατεβασει στο κινητο σου! , Αραγε ποσο καιρο ισχυει αυτο; . Ητανε η μοναδικη τραπεζα που δεν το υποστηριζει, ευτυχως που για λογους ασφαλειας το εβαλε και η πειραιως.

phantom77
20-07-20, 20:21
Σήμερα είδα στην κάρτα μου διπλή χρέωση για μια αγορά που έκανα την προηγούμενη εβδομάδα. Η εξυπηρέτηση πελατών της Alpha είπε οτι το μαγαζί έκανε δύο χρεώσεις με μία έγκριση. Τώρα, πως πέρασε αυτό στους υπολογιστές τους, δεν μπορώ να φανταστώ.

Μου έστειλαν το έντυπο αμφισβήτησης συναλλαγής με email. Το συμπληρώνω και το επιστρέφω με τον ίδιο τρόπο ή πρέπει να το πάω στο τοπικό κατάστημα της τράπεζας;

jap
20-07-20, 23:04
Καλά θα κάνεις να τους ρωτήσεις. Μάλλον σκανάρισμα και email. Παλιά που μου είχε χρειαστεί, σε Alpha μου συμπλήρωσαν τα πάντα οι ίδιοι και με έβαλαν να υπογράψω. Σε Πειραιώς μου είπαν να φτιάξω ένα φαξ και να το στείλω, ούτε τι να γράψω ούτε να το στείλουν οι ίδιοι ή να το κρατήσουν οι ίδιοι στο κατάστημα, μόνο σε ποιο νούμερο να το στείλω. Τώρα βέβαια έχουν email.

KostakisK
21-07-20, 00:01
Κοίταξε μέσα στο ebanking, αν η συναλλαγή είναι εντος 24 ωρών μπορεί να ακυρωθεί ηλεκτρονικά λογικά θα σου βγάλει επιλογή ακύρωσης

phantom77
21-07-20, 00:33
Η αγορά έγινε στις 14/7 και οι χρεώσεις στις 17 και 19/7 .Όσο ήταν υπο επεξεργασία, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι η χρέωση ήταν μία. Πως μετά έγιναν δύο, μόνο αυτοί ξέρουν.

john_who
26-07-20, 00:49
Μου έχει τύχει κι εμένα πριν από 4-5 μήνες περίπου σε μία ηλεκτρονική συναλλαγή να βρεθώ με δύο ίδιες χρεώσεις (παραφαρμακευτικά είδη). Επικοινώνησα αρχικά με το κατάστημα και παραξενεύτηκαν και αυτοί αλλά ακύρωσαν αμέσως την συναλλαγή. Δεν το έψαξα περισσότερο, δεν μου έχει συμβεί άλλη φορά από τότε.

vamvakoolas
27-07-20, 12:38
μια απλη ερωτηση για εθνικη:

κανω mobile/e-banking και για OTP/κωδικο χρησιμοποιουσα το token/μηχανηματακι

λενε οτι θα πρεπει να ενεργοποιησω SMS
ΠΡΕΠΕΙ να παω σε υποκαταστημα; δεν υπαρχει καποια επιλογη στο μενου στo ebanking :(
προφανως εστειλα μηνυμα στη τραπεζα αλλα μεχρι και τωρα....@@

thourios
27-07-20, 13:27
Είχα και εγώ κάποια θέματα μου τα έλυσαν από το τηλέφωνο επί τόπου.
210 48 48 484

maxie
27-07-20, 13:34
μια απλη ερωτηση για εθνικη:

κανω mobile/e-banking και για OTP/κωδικο χρησιμοποιουσα το token/μηχανηματακι

λενε οτι θα πρεπει να ενεργοποιησω SMS
ΠΡΕΠΕΙ να παω σε υποκαταστημα; δεν υπαρχει καποια επιλογη στο μενου στo ebanking :(
προφανως εστειλα μηνυμα στη τραπεζα αλλα μεχρι και τωρα....@@

Αυτό που είπαν ισχύει. Από τον Αύγουστο και αργότερα πάει να ισχύει το token και αναγκαστικά μόνο με SMS ή Viber. :facepalm:

Για την ενεργοποίηση του SMS OTP θα πρέπει να προσκομίσεις σε υποκατάστημα βεβαίωση φορητότητας αριθμού του παρόχου κινητής τηλεφωνίας.

vamvakoolas
27-07-20, 13:42
Αυτό που είπαν ισχύει. Από τον Αύγουστο και αργότερα πάει να ισχύει το token και αναγκαστικά μόνο με SMS ή Viber. :facepalm:

Για την ενεργοποίηση του SMS OTP θα πρέπει να προσκομίσεις σε υποκατάστημα βεβαίωση φορητότητας αριθμού του παρόχου κινητής τηλεφωνίας.

τι ειναι το τελευταιο; πρεπει να παω σε υποκαταστημα κινητης;

zeronero
27-07-20, 14:29
Σήμερα πάντως σε συναλλαγή Εθνικής web banking που χρειάστηκε OTP, ήρθε πάλι sms. Το viber υπάρχει στη συσκευή. Μήπως δεν έχει γίνει full roll out;

maxie
27-07-20, 15:04
τι ειναι το τελευταιο; πρεπει να παω σε υποκαταστημα κινητης;

Ναι, αν έχεις καρτοκινητό πηγαίνεις σε υποκατάστημα της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας και ζητάς βεβαίωση φορητότητας αριθμού, δηλαδή ότι ο αριθμός σου που πρόκειται να δηλώσεις στην τράπεζα ανήκει σε ´σένα τον ίδιο με τα ίδια στοιχεία που έχει και ο πάροχος. Αν ο αριθμός σου είναι δηλωμένος σε τρίτο πρόσωπο, πρέπει να έρθει μαζί σου στο κατάστημα για να γίνει η αντίστοιχη διαδικασία ενημέρωσης. Για το τελευταίο κρατώ επιφύλαξη καθώς πάει καιρός που έχω ακούσει αυτή την περίπτωση και δεν ξέρω αν ίσχεύει ακόμη. Αλλιώς μεταφέρεις την κυριότητα του αριθμού σε ´σένα.

Αν έχεις σύνδεση, προσκομίζεις ένα αντίγραφο από ειδοποιητήριο πληρωμής που μπορείς να το βρεις και την ηλεκτρονική υπηρεσία του παρόχουν, εφόσον έχεις λογαριασμό.

Παίρνεις μαζί σου και το κινητό για να λάβεις το πρώτο OTP για την πιστοποίηση που θα ζητήσει ο υπάλληλος της τράπεζας.


Σήμερα πάντως σε συναλλαγή Εθνικής web banking που χρειάστηκε OTP, ήρθε πάλι sms. Το viber υπάρχει στη συσκευή. Μήπως δεν έχει γίνει full roll out;.

Εξ´ ορισμού στέλνει μέσω Viber όταν την ίδια ώρα είναι ανοιχτό και σε σύνδεση αλλιώς στέλνει SMS.

zeronero
27-07-20, 17:17
Μα ήταν ανοιχτό και σε σύνδεση. Τις επόμενες μέρες έχω και κάποιες άλλες πληρωμές οπότε θα παρατηρήσω τί θα συμβεί.

KostakisK
27-07-20, 17:37
Όποιος δεν θέλει να του έρχονται OTP στο viber απλά να μπλοκάρει τις τράπεζες σαν επαφές στο viber και θα σταματήσουν να του έρχονται εκεί

zeronero
27-07-20, 17:41
Δεν έχω κάνει block την Εθνική. Δεν ξέρω εάν το Pi-hole κόβει αυτά τα μηνύματα των τραπεζών επειδή κόβει και όλα τα άλλα διαφημιστικά στο Viber. Θα δοκιμάσω την επόμενη φορά με το Pi-Hole off και θα ενημερώσω.

Ή αν θέλει ενεργοποίηση το allow business messages το οποίο το έχω off.

Zus
28-07-20, 08:58
Έκανα μία αλλαγή στα ημερήσια όρια συναλλαγών και ήρθε το μήνυμα OTP στο Viber desktop. Δούλεψε όπως ανέφεραν στο mail της εθνικής.

zeronero
28-07-20, 09:44
Έκανα μία αλλαγή στα ημερήσια όρια συναλλαγών και ήρθε το μήνυμα OTP στο Viber desktop. Δούλεψε όπως ανέφεραν στο mail της εθνικής.

Μπορείς να μου πεις εάν η επιλογή Settings/Calls and messages/Receive Bussiness Messages είναι ενεργοποιημένη ή όχι;

Zus
28-07-20, 09:52
Μπορείς να μου πεις εάν η επιλογή Settings/Calls and messages/Receive Bussiness Messages είναι ενεργοποιημένη ή όχι;

Για το Viber μιλάμε τώρα ή για το web banking της εθνικής? Που είναι αυτή η επιλογή?

zeronero
28-07-20, 09:59
Για το viber. Στο path που σου λέω Ρυθμίσεις/Κλήσεις και Μηνύματα/Λήψη Εταιρικών Μηνυμάτων.

Zus
28-07-20, 10:02
Για το viber. Στο path που σου λέω Ρυθμίσεις/Κλήσεις και Μηνύματα/Λήψη Εταιρικών Μηνυμάτων.

Ναι είναι ενεργοποιημένο. :oneup:

zeronero
28-07-20, 10:03
Εγώ το έχω απενεργοποιημένο. Θα το ενεργοποιήσω και θα δω. Σε ευχαριστώ.

Zus
28-07-20, 10:05
Εγώ το έχω απενεργοποιημένο. Θα το ενεργοποιήσω και θα δω. Σε ευχαριστώ.

Λογικό δεν είναι πάντως εάν έχεις το business messages απενεργοποιημένο να μην σου έρχονται? Γιατί απορείς, το περίεργο θα ήταν να σου έρχονται :p

zeronero
28-07-20, 10:08
Γιατί θεωρούσα πως αυτή η επιλογή κόβει μόνο τα ενημερωτικά/ διαφημιστικά. Υπέθετα πως αυτή η επικοινωνία θα ήταν αλλιώς. Λάθος από ό,τι φαίνεται.

vamvakoolas
28-07-20, 16:09
Ναι, αν έχεις καρτοκινητό πηγαίνεις σε υποκατάστημα της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας και ζητάς βεβαίωση φορητότητας αριθμού, δηλαδή ότι ο αριθμός σου που πρόκειται να δηλώσεις στην τράπεζα ανήκει σε ´σένα τον ίδιο με τα ίδια στοιχεία που έχει και ο πάροχος. Αν ο αριθμός σου είναι δηλωμένος σε τρίτο πρόσωπο, πρέπει να έρθει μαζί σου στο κατάστημα για να γίνει η αντίστοιχη διαδικασία ενημέρωσης. Για το τελευταίο κρατώ επιφύλαξη καθώς πάει καιρός που έχω ακούσει αυτή την περίπτωση και δεν ξέρω αν ίσχεύει ακόμη. Αλλιώς μεταφέρεις την κυριότητα του αριθμού σε ´σένα.

Αν έχεις σύνδεση, προσκομίζεις ένα αντίγραφο από ειδοποιητήριο πληρωμής που μπορείς να το βρεις και την ηλεκτρονική υπηρεσία του παρόχουν, εφόσον έχεις λογαριασμό.

Παίρνεις μαζί σου και το κινητό για να λάβεις το πρώτο OTP για την πιστοποίηση που θα ζητήσει ο υπάλληλος της τράπεζας.

.

Εξ´ ορισμού στέλνει μέσω Viber όταν την ίδια ώρα είναι ανοιχτό και σε σύνδεση αλλιώς στέλνει SMS.

Λοιπον γυρισα πριν λιγο απο υποκαταστημα της τραπεζας. Ασχετο αλλα δε καταλαβα πως ειναι δυνατον πως με περιπου 10 πελατες 3 υπαλληλοι (εκτος γκισε) ειχαν σαλταρει...

με το λογαριασμο στο χερι πηγα σε υπαλληλο (ευγενικη) και αφου με ρωτησε γιατι πηγα εκει (wtf? της εξηγησα οτι απο την εξυπηρετηση μου ειπαν να παω εκει) ειδε κατι στο συστημα (?) και μετα απλως καναμε εναν ελεγχο και οντως ελαβα ενα SMS στο τηλ

Απο τη μια σκεφτομαι οτι ισως δεν επρεπε να παω υποκαταστημα με βαση αυτα που εζησα αλλα απο την αλλη δεν ηθελα να μπω panic mode αν εκανα μια συναλλαγη και δεν λαμβανα sms/ΟΤΡ

nikosmelt
28-07-20, 19:22
Έχει κανείς υπόψη τι χρειάζεται για την έκδοση νέας χρεωστικής από την Εθνική; Έχει λογαριασμό η σύζυγος, όχι ebanking. Πριν κάποιο διάστημα έχασε την χρεωστική, κάναμε κανονικά την ακύρωση, όλα οκ. Επικαιροποίηση δεν θυμάμαι να έκανε πρόσφατα. Στο περίπου ξέρω ότι θα ζητήσουν εκκαθαριστικό, ταυτότητα, λογαριασμό κοινής ωφελείας κλπ. Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.