PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 [147] 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

KostakisK
28-07-20, 19:31
Έχει κανείς υπόψη τι χρειάζεται για την έκδοση νέας χρεωστικής από την Εθνική; Έχει λογαριασμό η σύζυγος, όχι ebanking. Πριν κάποιο διάστημα έχασε την χρεωστική, κάναμε κανονικά την ακύρωση, όλα οκ. Επικαιροποίηση δεν θυμάμαι να έκανε πρόσφατα. Στο περίπου ξέρω ότι θα ζητήσουν εκκαθαριστικό, ταυτότητα, λογαριασμό κοινής ωφελείας κλπ. Ευχαριστώ.

Απλά τηλέφωνο στο 2104848484 να σου εκδόσουν νέα χρεωστική και να στην στείλουν σπίτι, η σύζηγος δηλαδή, οτι έγγραφο θέλουν το έχουν ηλεκτρονικά

nikosmelt
28-07-20, 19:33
Απλά τηλέφωνο στο 2104848484 να σου εκδόσουν νέα χρεωστική και να στην στείλουν σπίτι, η σύζηγος δηλαδή, οτι έγγραφο θέλουν το έχουν ηλεκτρονικά


Δεν ήξερα ότι παίζουν τέτοιες καινοτομίες. Θενκς! :oneup:

KostakisK
28-07-20, 19:35
Ναι βρε άνθρωπε, στην εθνική δεν χρειάζονται νέα έγγραφα απλά μια ταυτοποίηση κάνουν

sdikr
28-07-20, 19:35
Απλά τηλέφωνο στο 2104848484 να σου εκδόσουν νέα χρεωστική και να στην στείλουν σπίτι, η σύζηγος δηλαδή, οτι έγγραφο θέλουν το έχουν ηλεκτρονικά

Ευτυχώς δεν έχει κάποια τέτοια πρόσβαση καμία τράπεζα.

Οπότε χρειάζονται όλα αυτά που αναφέρει το έγγραφο "συστηθήκατε" εφόσον χρειάζεται επικαιροποιήση

KostakisK
28-07-20, 19:38
Ευτυχώς δεν έχει κάποια τέτοια πρόσβαση καμία τράπεζα.

Οπότε χρειάζονται όλα αυτά που αναφέρει το έγγραφο "συστηθήκατε"

Τα έχει δώσει στο άνοιγμα λογαριασμού, μια επανέκδοση θα κάνει στην κάρτα και απλά θα κάνουν ταυτοποίηση μέσω sms

sdikr
28-07-20, 19:38
Τα έχει δώσει στο άνοιγμα λογαριασμού, μια επανέκδοση θα κάνει στην κάρτα και απλά θα κάνουν ταυτοποίηση μέσω sms

Ξαναλέω, έγγραφο συστηθήκατε (https://www.hba.gr/UplDocs/Sistithikate-Gr-forPreview_july18.pdf)

Zus
28-07-20, 19:43
Τι δουλειά έχει η τράπεζα με την δουλειά του κοσμάκη. Τι βεβαίωση εργοδότη και μισθοδοσία είναι αυτά που θέλουν, έχουν χαζέψει?

KostakisK
28-07-20, 19:45
Τι δουλειά έχει η τράπεζα με την δουλειά του κοσμάκη. Τι βεβαίωση εργοδότη και μισθοδοσία είναι αυτά που θέλουν, έχουν χαζέψει?

Όχι απλά ο φίλος νομίζει πως για να βγάλεις χρεωστική με ήδη ενεργό λογαριασμό στην εθνική πρέπει να ξανακάνει την ίδια διαδικασία με αυτή που άνοιξε κάποιος λογαριασμό. Μαντεύω πως χρησιμοποιεί alpha

sdikr
28-07-20, 19:46
Τι δουλειά έχει η τράπεζα με την δουλειά του κοσμάκη. Τι βεβαίωση εργοδότη και μισθοδοσία είναι αυτά που θέλουν, έχουν χαζέψει?

Τα έχουμε ξαναπεί, όχι δεν έχουν χαζέψει αυτοί.
γκρίνια που δεν στέκει όπως πάντα

- - - Updated - - -


Όχι απλά ο φίλος νομίζει πως για να βγάλεις χρεωστική με ήδη ενεργό λογαριασμό στην εθνική πρέπει να ξανακάνει την ίδια διαδικασία με αυτή που άνοιξε κάποιος λογαριασμό. Μαντεύω πως χρησιμοποιεί alpha

Alpha, Πειραίως, Eurobank, και Εθνική, κάτι άλλο; το ότι το έντυπο είναι της ελληνικής ένωσης τραπεζών το πρόσεξες;
Εδώ το έχει και απο την Εθνική https://www.nbg.gr/greek/retail/deposits/Documents/%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%98%CE%97%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%95.pdf

nikosmelt
28-07-20, 19:46
Όντως, μόλις πήρα τηλέφωνο. Θέλει επίσκεψη στο κατάστημα τελικά και προσκόμιση των δικαιολογητικών που προανέφερα. Το βασικό πρόβλημα με όλα αυτά είναι ότι η σύζυγος δουλεύει πρωί από τις 8:30 και στα καταστήματα της Εθνικής συνήθως γίνεται ο κακός χαμός. Και το κορυφαίο είναι ότι όταν ρώτησα αν μπορώ εγώ με εξουσιοδότηση να τα κάνω, η απάντηση ήταν αρνητική, χρειάζεται συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο (άγνωστο γιατί).

vamvakoolas
28-07-20, 19:47
Τι δουλειά έχει η τράπεζα με την δουλειά του κοσμάκη. Τι βεβαίωση εργοδότη και μισθοδοσία είναι αυτά που θέλουν, έχουν χαζέψει?

δεν εχει να κανει με τη τραπεζα εδω: ακομα και σε υποκαταστημα ειτε Ζυριχη ειτε Καμπουλ να πας ζητανε εγγραφο μισθοδοσιας
αναλογα με χωρα/ηπειρο ζητανε και βεβαιωση διαμονης 'η εγγραφο που να υποδηλωνει αυτη. Εχουν θεσπισει καποιους κανονισμους για αντιμετωπιση εγκληματος/μαυρο χρημα κτλ
(οχι οτι με αυτα ειναι ασφαλεις αλλα λεμε τωρα.._)

nikosmelt
28-07-20, 19:47
Τι δουλειά έχει η τράπεζα με την δουλειά του κοσμάκη. Τι βεβαίωση εργοδότη και μισθοδοσία είναι αυτά που θέλουν, έχουν χαζέψει?


Και όμως, ισχύει, θέλει βεβαίωση μισθοδοσίας...

KostakisK
28-07-20, 19:47
Όντως, μόλις πήρα τηλέφωνο. Θέλει επίσκεψη στο κατάστημα τελικά και προσκόμιση των δικαιολογητικών που προανέφερα. Το βασικό πρόβλημα με όλα αυτά είναι ότι η σύζυγος δουλεύει πρωί από τις 8:30 και στα καταστήματα της Εθνικής συνήθως γίνεται ο κακός χαμός. Και το κορυφαίο είναι ότι όταν ρώτησα αν μπορώ εγώ με εξουσιοδότηση να τα κάνω, η απάντηση ήταν αρνητική, χρειάζεται συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο (άγνωστο γιατί).

Ναί γιατί η εξουσιοδότηση είναι μόνο για δημόσια υπηρεσία, οι τράπεζες δεν είναι δημόσιος τομέας

sdikr
28-07-20, 19:50
Ναί γιατί η εξουσιοδότηση είναι μόνο για δημόσια υπηρεσία, οι τράπεζες δεν είναι δημόσιος τομέας

Και μάντεψε ποιοι μπορούν να βρούνε αυτά τα στοιχεία που αναφέρει πιο πίσω ο nikosmelt ηλεκτρονικά, .................
Ο Δημόσιος τομέας που όπως αναφέρεις δεν περιέχει τις τράπεζες

nikosmelt
28-07-20, 19:52
Ναί γιατί η εξουσιοδότηση είναι μόνο για δημόσια υπηρεσία, οι τράπεζες δεν είναι δημόσιος τομέας


Είναι απλά αστείο να λέμε κάτι τέτοιο, όταν με μια απλή εξουσιοδότηση εκπροσωπώ πελάτη σε δικαστήριο, καταθέτω δικόγραφο κλπ. Η εξουσιοδότηση έχει σαφές περιεχόμενο, το οποίο με το γνήσιο της υπογραφής σημαίνει πολύ απλά ότι ο εξουσιοδοτών μου παρέχει συγκεκριμένη εντολή εν πλήρη συνειδήσει.

8anos
28-07-20, 20:16
Όντως, μόλις πήρα τηλέφωνο. Θέλει επίσκεψη στο κατάστημα τελικά και προσκόμιση των δικαιολογητικών που προανέφερα. Το βασικό πρόβλημα με όλα αυτά είναι ότι η σύζυγος δουλεύει πρωί από τις 8:30 και στα καταστήματα της Εθνικής συνήθως γίνεται ο κακός χαμός. Και το κορυφαίο είναι ότι όταν ρώτησα αν μπορώ εγώ με εξουσιοδότηση να τα κάνω, η απάντηση ήταν αρνητική, χρειάζεται συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο (άγνωστο γιατί).

Μπορεί κάποιος να τα στείλει ταχυδρομικά;

KostakisK
28-07-20, 21:10
Είναι απλά αστείο να λέμε κάτι τέτοιο, όταν με μια απλή εξουσιοδότηση εκπροσωπώ πελάτη σε δικαστήριο, καταθέτω δικόγραφο κλπ. Η εξουσιοδότηση έχει σαφές περιεχόμενο, το οποίο με το γνήσιο της υπογραφής σημαίνει πολύ απλά ότι ο εξουσιοδοτών μου παρέχει συγκεκριμένη εντολή εν πλήρη συνειδήσει.

Είναι όντως αστείο και ενοχλητικό απο την στιγμή που υπάρχει και κωδικός επαλήθευσης να μην αναγκάζουν και τους ιδιώτες να το δεχτούν

Chingachgook
29-07-20, 10:31
Τι δουλειά έχει η τράπεζα με την δουλειά του κοσμάκη. Τι βεβαίωση εργοδότη και μισθοδοσία είναι αυτά που θέλουν, έχουν χαζέψει?

Ναι, έχουν χαζέψει από τα τέλη της δεκαετίας του 80.

Καλή ανάγνωση (https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1_I_II_III.pdf)

Gentoo
29-07-20, 10:50
Ναι, έχουν χαζέψει από τα τέλη της δεκαετίας του 80.

Καλή ανάγνωση (https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1_I_II_III.pdf)

Αν δεν σκοπεύεις να πάρεις κάποιο δάνειο, θεωρώ πως είναι περιττό να τους δίνεις αναφορά για το πού εργάζεσαι και τι μισθό παίρνεις.

Θα μπορούσαν να τα ζητάνε ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ αιτηθείς κάποια δανειοδότηση.

Δεν φτάνει που εκμεταλλεύονται τις καταθέσεις μας, θα τους δίνουμε κι αναφορά.

Και το τι γράφουν στα ψιλά τους γράμματα, δεν με αναγκάζει να τα επικροτώ κι από πάνω.

Chingachgook
29-07-20, 11:20
Αν δεν σκοπεύεις να πάρεις κάποιο δάνειο, θεωρώ πως είναι περιττό να τους δίνεις αναφορά για το πού εργάζεσαι και τι μισθό παίρνεις.

Θα μπορούσαν να τα ζητάνε ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ αιτηθείς κάποια δανειοδότηση.

Δεν φτάνει που εκμεταλλεύονται τις καταθέσεις μας, θα τους δίνουμε κι αναφορά.

Και το τι γράφουν στα ψιλά τους γράμματα, δεν με αναγκάζει να τα επικροτώ κι από πάνω.

Στο πρώτο κομμάτι δεν διαφωνώ διόλου. Ούτε στο ελάχιστο.

Όμως, οι τράπεζες είχαν ένα σημαντικό ποσοστό κόκκινων δανείων, τα οποία εν πολλοίς είναι αγνώστων στοιχείων, ήτοι από τις "καλές" εποχές που έβγαζαν δάνεια και κάρτες με το καλημέρα, με μηδενικούς ελέγχους, αστεία/ανύπαρκτα κριτήρια κτλ. Μιλάμε για τεράστια ποσά τα οποία δεν πρόκειται να εισπραχθούν ποτέ.

Οι Βασιλείες ήρθαν για να συμπληρώσουν κενά, να βάλουν κάποιο πλαίσιο στην λειτουργία των τραπεζών. Φυσικά, βλέπουμε ότι δεν λειτουργεί πάντα (κάτι θαλασσοδάνεια αν σκεφτούμε, κάτι κόμματα, κάτι σκανδαλώδεις χρηματοδοτήσεις για τις οποίες δεν υπάρχουν συνέπειες).

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι κάτι κακό.

manoulamou
29-07-20, 11:23
Καποτε μπορουσες να πας βεβαιωση του ΟΑΕΔ εαν εισαι ανεργος ή μια υπευθυνη δηλωση.
Ισως ισχυει και τωρα δεν ξερω.
Τους ενδιαφερει ΔΙΕΘΝΩΣ οχι μονο στο γιουνανισταν η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ των χρηματων να μην ειναι ΜΑΥΡΑ, οχι εαν δουλευεις στην Μαριαννα ή τον Τραμπακουλα...
:whistle:

Zus
29-07-20, 11:59
Δεν έχω κανένα σκοπό να πάρω δάνειο αλλά εάν ένα άτομο που έχει πάει όλα αυτά τα εξωφρενικά στοιχεία στην τράπεζα επιθυμεί να βγάλει, είναι καλλυμένος? Δεν θα του ζητήσουν κάτι άλλο?

Δηλαδή ζητάνε όλα αυτά μην τυχόν αναζητήσει κάποιος δάνειο στο μέλλον? Εγώ προσωπικά τον έχω να μπαίνει ο μισθός, να βγάζω από το atm και να αγοράζω από paypal . Γιατί τα θέλουν όλα αυτά? :hmm:

manoulamou
29-07-20, 12:06
Συνηθως τους λογαριασμους μισθοδοσιας τους ανοιγουν οι εργοδοτες
σε τραπεζες με τις οποιες συνεργαζονται
εκτος εαν υπαρχει διακαης ποθος του εργαζομενου για αλλο ευαγες ιδρυμα...
Καμια σχεση με δανεια κοκ
:whistle:

Chingachgook
29-07-20, 12:08
Αν πραγματικά θέλεις να μάθεις, ρίξε μια ματιά στις Βασιλείες.

Αυτό που έγραψα πριν, δεν ήταν παράδειγμα. Οι τράπεζες έχουν όντως τεράστια ποσά σε δάνεια τα οποία δεν πρόκεται να διεκδικήσουν ποτέ, γιατί όσο και αν σου κάνει εντύπωση, δεν ξέρουν ποιος τα έχει, που είναι κτλ.

Είναι πολλοί οι λόγοι ποι οι τράπεζες ζητάνε ένα σκασμό πιστοποιητικά.

zeronero
29-07-20, 12:17
Τελικά το Settings/Calls and messages/Receive Bussiness Messages πρέπει να είναι checked για να μπορείς να πάρεις OTP από την Εθνική μέσω viber. Εγώ το είχα unchecked.

slalom
29-07-20, 12:19
Να μην τα δινανε τα δανεια, δικο τους προβλημα, ας "μπουνε και μεσα" και αυτοι.

Οσο για το που δουλευουμε, η κινηση σε μενα γραφει "Μισθοδοσια κλπ" αρα ξερουν που δουλευω, σε ποιον ανηκει ο λογαριασμος που μου βαζει λεφτα

zeronero
29-07-20, 12:42
Πάντως σε προσπάθεια επικαιροποίησης του ΑΦΜ μέσω ebanking της Εθνικής το σύστημά της πετάει μήνυμα σφάλματος μετά την καταχώριση του OTP. Συγκεκριμένα αναφέρει "text cannot be null Parameter name: text". Σε άλλες ενέργειες επικαιροποίησης δεν έχει πρόβλημα. Μάλλον υπάρχει κάποιο σφάλμα από τη μεριά τους. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος;

Chingachgook
29-07-20, 13:12
Να μην τα δινανε τα δανεια, δικο τους προβλημα, ας "μπουνε και μεσα" και αυτοι.

Οσο για το που δουλευουμε, η κινηση σε μενα γραφει "Μισθοδοσια κλπ" αρα ξερουν που δουλευω, σε ποιον ανηκει ο λογαριασμος που μου βαζει λεφτα

Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν οι τράπεζες είχαν συνέπειες όπως πχ κάποιος που έχει ένα μαγαζί και το κλείνει λόγω μειωμένης κίνησης/κακών πρακτικών/κακοδιαχείρισης/εξωγενών παραγόντων/κτλ.

Δυστυχως όμως δεν είναι τόσο απλό - οι συνέπειες του να...υποστούν συνέπειες οι τράπεζες είναι απίστευτα επιδραστικές, κάτι που ασφαλώς εκμεταλλεύονται οι τραπεζίτες για να συνεχίζουν ανενόχλητοι να κάνουν το κομμάτι τους.

slalom
29-07-20, 13:34
οι συνέπειες του να...υποστούν συνέπειες οι τράπεζες είναι απίστευτα επιδραστικές
Εχεις δει κανενα να απολυεται απο τραπεζα?
Εθελουσιες, υψηλα bonus, μισθοι κλπ

Εχουν "αερα" να χασουν χρημα, απ'τα δικα τους ετσι?

manoulamou
29-07-20, 13:38
Και τις πιστωτικες καρτες τις εδιναν αβερτα κουβερτα καποια εποχη, αλλά ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ γιατι να διαφερουν τα δικα μας goldenboys απο εκεινα αλλων χωρων πχ ΗΠΑ?
Οταν προκειται να δειξουν εργο στους αποπανω για να εισπραξουν bonus δεν τους νοιαζει για τις συνεπειες.
Ψαξτε πώς ξεκινησε το τσουναμι του 2007 = απο τα στεγαστικα ΔΑΝΕΙΑ
:twisted:

advantix
29-07-20, 23:20
Ήρθε σήμερα με απλό ταχυδρομείο η νέα χρεωστική κάρτα της Alpha σε αντικατάσταση της παλιάς που λήγει μέχρι 7/20. Επειδή ο λογαριασμός αυτός δεν χρησιμοποιείται έχει μέσα περίπου 20-25€ ( έμπαινε η σύνταξη του πατέρα μου όσο ζούσε ) μέχρι πόσο διάστημα έχουμε περιθώριο να την ενεργοποιήσουμε την νέα κάρτα ; Μην δώσουμε τα 5€ τσάμπα μιας και είμαστε σε σκέψη μήπως και τον κλείσουμε τον λογαριασμό με όλο το τρέξιμο από χαρτούρα που χρειάζεται από τους συγγενείς ( δικαιούχοι σύζυγος παιδιά )

maxie
30-07-20, 09:49
Το αναφέρει στην επιστόλη και συνήθως είναι ένας μήνας από τη λήξη της προηγούμενης. Από κάθε τράπεζα μπορεί να διαφέρει αλλά το χρονικό διάστημα είναι μικρό.

user2163
30-07-20, 11:55
Ήρθε σήμερα με απλό ταχυδρομείο η νέα χρεωστική κάρτα της Alpha σε αντικατάσταση της παλιάς που λήγει μέχρι 7/20. Επειδή ο λογαριασμός αυτός δεν χρησιμοποιείται έχει μέσα περίπου 20-25€ ( έμπαινε η σύνταξη του πατέρα μου όσο ζούσε ) μέχρι πόσο διάστημα έχουμε περιθώριο να την ενεργοποιήσουμε την νέα κάρτα ; Μην δώσουμε τα 5€ τσάμπα μιας και είμαστε σε σκέψη μήπως και τον κλείσουμε τον λογαριασμό με όλο το τρέξιμο από χαρτούρα που χρειάζεται από τους συγγενείς ( δικαιούχοι σύζυγος παιδιά )

Δεν ξέρω αν τη χρεώνει η alpha σε περίπτωση που δεν την ενεργοποιήσεις αλλά σε κάθε περίπτωση όφειλες να είχες ενημερώσει τουλάχιστον 1 μήνα πριν τη λήξη ότι δεν επιθυμείς ανανέωση,δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα απλώς δεν ξέρω αν μετά απο λίγες ημέρες ανεξάρτητα αν την ενεργοποιήσεις ή όχι αν σε χρεώνει.

manoulamou
30-07-20, 12:50
Εμενα παντως ο δεινοσαυρος - Εθνικη μου χρεωσε τα 6 ευρω στις 17 Ιουνιου για καρτα που ΘΑ εληγε Ιουλιο.
Το κωμικοτραγικο ειναι οτι η καινουργια ληγει Ιουνιο 2023, δηλαδη εχει ισχυ 3 ετων, ενω η παλια 5 χρονακια - πλην κατι μηνες επειδη η εκδοση - παραδοση καθυστερησε λογω CCs
:rolleyes:

advantix
31-07-20, 21:00
Το αναφέρει στην επιστόλη και συνήθως είναι ένας μήνας από τη λήξη της προηγούμενης.

όχι δεν γράφει, το κοίταξα. Θα δούμε από βδομάδα thanks

lewton
03-08-20, 09:56
δεν εχει να κανει με τη τραπεζα εδω: ακομα και σε υποκαταστημα ειτε Ζυριχη ειτε Καμπουλ να πας ζητανε εγγραφο μισθοδοσιας
αναλογα με χωρα/ηπειρο ζητανε και βεβαιωση διαμονης 'η εγγραφο που να υποδηλωνει αυτη. Εχουν θεσπισει καποιους κανονισμους για αντιμετωπιση εγκληματος/μαυρο χρημα κτλ
(οχι οτι με αυτα ειναι ασφαλεις αλλα λεμε τωρα.._)

Στη Γερμανία τώρα και στην Ελβετία παλαιότερα η τράπεζά μου δε ζήτησε καμία βεβαίωση μισθοδοσίας.
Στα πολύ βαριά, με ρώτησαν να γράψω στην φόρμα κατά το άνοιγμα του λογαριασμού το επάγγελμα μου και πόσα παίρνω το μήνα, για να αποφασίσουν αν θα μου ανοίξουν λογαριασμό ή όχι (το κάνουν κάποιες ηλεκτρονικές τράπεζες στην Γερμανία που θεωρούν το προϊόν τους premium).
Υποθέτω ότι αν μπαίνουν στον λογαριασμό κάθε μήνα ύποπτα ποσά θα χτυπήσει κάποιο καμπανάκι κάποιος αλγόριθμος, αλλά εφόσον μπαίνει ένα λογικό ποσό το μήνα που έρχεται από γερμανική εταιρία με την αιτιολογία "μισθός" δεν έχουν κανένα λόγο να μου ζητούν και βεβαίωση εργοδότη.

Zus
03-08-20, 10:19
Δηλαδή αν αλλάζει κάποιος κάθε 1-2 χρόνια δουλειά ΑΠΑΙΤΕΙ η τράπεζα χαρτί εργοδότη κάθε φορά? Είμαστε με τα καλά μας?

Chingachgook
03-08-20, 10:27
Κάνε ένα κόπο και διάβασε, εστω και διαγώνια τη Βασιλεία. Δεν είναι κάτι μυστικό, δεν είναι μασονία και σίγουρα δεν το κάνουν γιατί θέλουν να μάθουν τα πάντα για εσένα, ως γουγλης.

Zus
03-08-20, 10:35
Ναι το έχουμε βρει τώρα το παραμύθι. Όποιος έχει κάποιες απορίες και ρωτά γιατί, είναι επειδή έχει μπλέξει με μασονίες, με αλουμινόχαρτα και αντιεμβόλια. Με κάποιον τρόπο δηλαδή να ωθήσουμε το ναι σε όλα και ας είναι και εξωφρενικά, μην τυχόν μας πει ο zus ή ο tzelen στο adslgr περίεργους. :down:

Gentoo
03-08-20, 11:10
Ναι το έχουμε βρει τώρα το παραμύθι. Όποιος έχει κάποιες απορίες και ρωτά γιατί, είναι επειδή έχει μπλέξει με μασονίες, με αλουμινόχαρτα και αντιεμβόλια. Με κάποιον τρόπο δηλαδή να ωθήσουμε το ναι σε όλα και ας είναι και εξωφρενικά, μην τυχόν μας πει ο zus ή ο tzelen στο adslgr περίεργους. :down: Προσυπογράφω! Αν ήταν τόσο απαραίτητο στοιχείο η βεβαίωση εργοδότη, θα το ζητούσε πρώτη και καλύτερη η εφορία.
Απ'τη στιγμή που η εφορία δεν το ζητάει, δεν βρίσκω το λόγο να το ζητάει μία ιδιωτική τράπεζα.
Αν φοβούνται να πάρουν πλέον και το παραμικρό ρίσκο οι τράπεζες (όταν πριν 15 χρόνια διαφήμιζαν διακοποδάνεια για καφέ στο empire state building), ας βρουν άλλους τρόπους να διασφαλίσουν το προϊόν τους.
Δεν είμαι υποχρεωμένος να τους δίνω αναφορά κάθε 6μήνες/1χρόνο/whatever.
Αν δεν θέλουν να μου διαθέσουν τις "υπηρεσίες" τους λόγω αυτού, δεν πειράζει.
Στο 2020 βρισκόμαστε, υπάρχουν αμέτρητες εναλλακτικές. :)

anon
03-08-20, 11:17
Γενικά ζητάνε διάφορα στοιχεία.
Θα σας αναφέρω για Λουξεμβούργο. Για να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα χρειάζεται να έχεις μόνιμη κατοικία (ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής). Σε κάθε περίπτωση φέρνεις αντίγραφο του συμβολαίου που πρέπει να αναφέρει το όνομά σου.
Εναλλακτικά φέρνεις το συμβόλαιο εργασίας. Το δεύτερο απαιτείται εαν δεν έχεις ακόμη μόνιμη κατοικία, πχ μένεις σε ξενοδοχείο ή AirBnB (υπάρχει πολύς κόσμος, και εγώ στην αρχή για κάνα δίμηνο έμενα σε ξενοδοχείο).
Ομως αυτό απαιτειται μόνο για το άνοιγμα του λογαριασμού, την πρώτη φορά, και όχι κάθε φορά που αλλάζεις εργοδότη.
Α, και σε περίπτωση πυ ανοίξεις λογαριασμό χωρίς να έχεις μόνιμη κατοικία, εγώ πχ άνοιξα λογαριασμό ενώ ήμουν ακόμα Ελλάδα εκεί, ζητάνε έμβασμα απο δικό σου λογαριασμό προσωπικό (με τα στοιχεία σου δηλαδή) απο την τράπεζά σου (στην Ελλαδα εν προκειμένω) προς αυτούς της τάξεως των 150 ευρώ, που μπαίνουν φυσικά στον λογαριασμό σου. Μετρητά δεν γίνονται δεκτά ούτε άλλος τρόπος, μόνο με μεταφορά απο τραπεζικό λογαριασμό.

Chingachgook
03-08-20, 11:19
Ναι το έχουμε βρει τώρα το παραμύθι. Όποιος έχει κάποιες απορίες και ρωτά γιατί, είναι επειδή έχει μπλέξει με μασονίες, με αλουμινόχαρτα και αντιεμβόλια. Με κάποιον τρόπο δηλαδή να ωθήσουμε το ναι σε όλα και ας είναι και εξωφρενικά, μην τυχόν μας πει ο zus ή ο tzelen στο adslgr περίεργους. :down:

Δεν έχεις απορίες. Έχεις βγάλει συμπέρασμα, χωρις καν να ξέρεις.


Δηλαδή αν αλλάζει κάποιος κάθε 1-2 χρόνια δουλειά ΑΠΑΙΤΕΙ η τράπεζα χαρτί εργοδότη κάθε φορά? Είμαστε με τα καλά μας?


Τι δουλειά έχει η τράπεζα με την δουλειά του κοσμάκη. Τι βεβαίωση εργοδότη και μισθοδοσία είναι αυτά που θέλουν, έχουν χαζέψει?

Οι Βασιλείες δεν είναι κάτι κανούργιο. Υπάρχουν, εμπλουτίζονται και ανανεώνονται εδώ και δεκαετίες.

Τελευταία φορά. Διάβασε τη Βασιλεία. Υπάρχει ελεύθερα, δεν είναι καν τίγκα στην νομικίστικη γλώσσα. Αν δεν καταλάβεις κάτι, έλα και ρώτα.

Δεν ρωτάς, πετάς τσιτάτα ως συνήθως.

sdikr
03-08-20, 11:19
Προσυπογράφω! Αν ήταν τόσο απαραίτητο στοιχείο η βεβαίωση εργοδότη, θα το ζητούσε πρώτη και καλύτερη η εφορία.
Απ'τη στιγμή που η εφορία δεν το ζητάει, δεν βρίσκω το λόγο να το ζητάει μία ιδιωτική τράπεζα.
Αν φοβούνται να πάρουν πλέον και το παραμικρό ρίσκο οι τράπεζες (όταν πριν 15 χρόνια διαφήμιζαν διακοποδάνεια για καφέ στο empire state building), ας βρουν άλλους τρόπους να διασφαλίσουν το προϊόν τους.
Δεν είμαι υποχρεωμένος να τους δίνω αναφορά κάθε 6μήνες/1χρόνο/whatever.
Αν δεν θέλουν να μου διαθέσουν τις "υπηρεσίες" τους λόγω αυτού, δεν πειράζει.
Στο 2020 βρισκόμαστε, υπάρχουν αμέτρητες εναλλακτικές. :)

Η εφορία γιατί να το ζητήσει αφού το ξέρει απο πρώτο χέρι; Το ξέρεις πιστεύω οτι ο εργοδότης σου κάθε μήνα δηλώνει πόσο σε πληρώνει και καταθέτει και τον ΦΜΥ

aSMiLoN
03-08-20, 11:23
Ναι το έχουμε βρει τώρα το παραμύθι. Όποιος έχει κάποιες απορίες και ρωτά γιατί, είναι επειδή έχει μπλέξει με μασονίες, με αλουμινόχαρτα και αντιεμβόλια. Με κάποιον τρόπο δηλαδή να ωθήσουμε το ναι σε όλα και ας είναι και εξωφρενικά, μην τυχόν μας πει ο zus ή ο tzelen στο adslgr περίεργους. :down:

Ριξε μια ματια στο εντυπο Συστηθηκατε που υπαρχει υποχρεωτικα σε καθε ελληνικη τραπεζα, λογω κανονισμων της Τραπεζας της Ελλαδος:
https://www.nbg.gr/greek/retail/deposits/Documents/%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%98%CE%97%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%95.pdf

Υπαρχουν σοβαροι λογοι που απαιτειται η πιστοποιηση και η περιοδικη ενημερωση των προσωπικων μας στοιχειων στο τραπεζικο συστημα, οποτε η τραπεζα εχει υποχρεωση να μην μας εξυπηρετει αν εχουμε αφησει ανενημερωτα τα στοιχεια μας για 2-3 χρονια, εως οτου τακτοποιηθει αυτη η υποχρεωση απο πλευρας μας.

Gentoo
03-08-20, 11:24
Η εφορία γιατί να το ζητήσει αφού το ξέρει απο πρώτο χέρι; Το ξέρεις πιστεύω οτι ο εργοδότης σου κάθε μήνα δηλώνει πόσο σε πληρώνει και καταθέτει και τον ΦΜΥ

Αυτό το γνωρίζω. Το θέμα είναι το "πρήξιμο" της διαρκούς επικαιροποίησης.

Απ'τη στιγμή που μπαίνει αυτόματα ο μισθός στον λογαριασμό, με αιτιολογία, γιατί να πρέπει να δίνω επιπρόσθετη αναφορά;

Αν κόπτονται τόσο, ας βρουν τρόπο να τα αντλήσουν από αλλού τα στοιχεία που θέλουν.

Αν δεν μπορούν γιατί είναι προσωπικά δεδομένα, τότε δεν είμαι υποχρεωμένος να τους τα παράσχω.

Και ως επακόλουθο, αν δεν θέλουν να μου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους λόγω αυτού, κανένα πρόβλημα. Τραβάω τα ωραία μου λεφτουδάκια και ας κάτσουν να επενδύουν αέρα κοπανιστό μετά. :)

sdikr
03-08-20, 11:31
Αυτό το γνωρίζω. Το θέμα είναι το "πρήξιμο" της διαρκούς επικαιροποίησης.

Απ'τη στιγμή που μπαίνει αυτόματα ο μισθός στον λογαριασμό, με αιτιολογία, γιατί να πρέπει να δίνω επιπρόσθετη αναφορά;

Αν κόπτονται τόσο, ας βρουν τρόπο να τα αντλήσουν από αλλού τα στοιχεία που θέλουν.

Αν δεν μπορούν γιατί είναι προσωπικά δεδομένα, τότε δεν είμαι υποχρεωμένος να τους τα παράσχω.

Και ως επακόλουθο, αν δεν θέλουν να μου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους λόγω αυτού, κανένα πρόβλημα. Τραβάω τα ωραία μου λεφτουδάκια και ας κάτσουν να επενδύουν αέρα κοπανιστό μετά. :)

Τότε γιατί κάθε χρόνο κάνουμε δήλωση στην εφορία; αφού τα έχουν τα στοιχεία

Δεν θα ήθελα να μπορεί μια ιδιωτική τράπεζα να μπορεί να αντλεί τα στοιχεία μου με κάποιον άλλον τρόπο.

Chingachgook
03-08-20, 11:32
Αυτό το γνωρίζω. Το θέμα είναι το "πρήξιμο" της διαρκούς επικαιροποίησης.

Απ'τη στιγμή που μπαίνει αυτόματα ο μισθός στον λογαριασμό, με αιτιολογία, γιατί να πρέπει να δίνω επιπρόσθετη αναφορά;

Αν κόπτονται τόσο, ας βρουν τρόπο να τα αντλήσουν από αλλού τα στοιχεία που θέλουν.

Αν δεν μπορούν γιατί είναι προσωπικά δεδομένα, τότε δεν είμαι υποχρεωμένος να τους τα παράσχω.

Και ως επακόλουθο, αν δεν θέλουν να μου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους λόγω αυτού, κανένα πρόβλημα. Τραβάω τα ωραία μου λεφτουδάκια και ας κάτσουν να επενδύουν αέρα κοπανιστό μετά. :)

Πριν κάποια χρόνια, έπαιρνες νούμερο για καρτοτηλέφωνο χωρίς μπλα μπλα, χωρίς ταυτοποιήσεις. Μέχρι που υποχρέωσε το κράτος τους παρόχους να διατηρούν πλήρη στοιχεία και για τους καρτούχους (καλώς, κακώς, να το συζητήσουμε, αλλά είναι υποχρεωμένοι). Πλέον, αν πας πχ στη Βοντα μπορεις να πάρεις αριθμό χωρίς ταυτότητα;

Παράδειγμα κατ'αντιστοιχία.

Υπάρχουν πάμπολλα πράγματα που μπορούμε να προσάψουμε στις τράπεζες - η Βασιλεία δεν είναι ένα από αυτά.

anon
03-08-20, 11:40
Τότε γιατί κάθε χρόνο κάνουμε δήλωση στην εφορία; αφού τα έχουν τα στοιχεία

Δεν θα ήθελα να μπορεί μια ιδιωτική τράπεζα να μπορεί να αντλεί τα στοιχεία μου με κάποιον άλλον τρόπο.

Εν μέρει έχει αυτοματοποιηθεί, οπότε για πάρα πολύ κόσμο που είναι μισθωτός και δεν έχει αλλαγές σε ακίνητη περιουσία, το Ε1 ναι μεν το υποβάλει ο πολίτης αλλά είναι έτοιμο και προσυμπληρωμένο. Κάποια μέρη θα μπορούσαν ναναι συμπληρωμένα, πχ στοιχεία τέκνων κλπ, αλλά ίσως επειδή εκεί δεν μπορεί να αυτοματοποιηθεί (πχ τι γίνεται με το διαζύγιο, εξαρτώμενα τέκνα που πλέον δεν είναι ανήλικα κλπ) άρα ίσως λογικό που δεν είναι προ-συμπληρωμένα.... Αρα, κάποια στοιχεία, χρειάζονται. Τουλάχιστον μέχρις ότου διαζύγιο ή έστω σε διασταση αθ είναι κάτι που θα πρέπει να το δηλώνεις επίσης στην εφορία ευθύς εξαρχής! :p :p

Gentoo
03-08-20, 12:18
Τότε γιατί κάθε χρόνο κάνουμε δήλωση στην εφορία; αφού τα έχουν τα στοιχεία

Δεν θα ήθελα να μπορεί μια ιδιωτική τράπεζα να μπορεί να αντλεί τα στοιχεία μου με κάποιον άλλον τρόπο.

Μα αυτό είναι το θέμα. Πως δεν θα εξισώσουμε τις ιδιωτικές επιχειρήσεις (τράπεζες) με την εφορία. Η εφορία είναι εφορία, το κράτος.
Η ιδιωτική τράπεζα, τι είναι ακριβώς;

Κι εγώ δεν θέλω να αντλεί με άλλο τρόπο τα δεδομένα μου μια τράπεζα, αλλά ούτε θα με αναγκάσει να την ενημερώνω κάθε τρεις και λίγο για το τι κάνω.

Σε περίπτωση δανείου, οκ, ας ζητήσει ότι κρίνει απαραίτητο.
Αλλά για καταθετικό λογαριασμό και/ή μισθοδοσίας, το θεωρώ απαράδεκτο.


Πριν κάποια χρόνια, έπαιρνες νούμερο για καρτοτηλέφωνο χωρίς μπλα μπλα, χωρίς ταυτοποιήσεις. Μέχρι που υποχρέωσε το κράτος τους παρόχους να διατηρούν πλήρη στοιχεία και για τους καρτούχους (καλώς, κακώς, να το συζητήσουμε, αλλά είναι υποχρεωμένοι). Πλέον, αν πας πχ στη Βοντα μπορεις να πάρεις αριθμό χωρίς ταυτότητα;

Παράδειγμα κατ'αντιστοιχία.

Υπάρχουν πάμπολλα πράγματα που μπορούμε να προσάψουμε στις τράπεζες - η Βασιλεία δεν είναι ένα από αυτά.

Καλό το παράδειγμα σου, αλλά το ζήτημα είναι πως αυξάνεται ο υπέρμετρος έλεγχος και οι αναφορές, είμαστε οκ με αυτό; Μας αρέσει; Το στηρίζουμε;

Να θέσω κι εγώ ένα παράδειγμα, κατ'αντιστοιχία:

Αν από αύριο ξεκινήσουν και απαιτούν πλήρη ταυτοποίηση όλα τα social media, οι mail providers, κλπ θα είσαι οκ;

Κι όταν λέω πλήρη ταυτοποίηση, δεν εννοώ μόνο τηλέφωνο και όνομα, αλλά και πρόσφατη φωτογραφία, διεύθυνση, αφμ, κλπ.

Αν είσαι οκ και μ'αυτό, τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την επιχειρηματολογία, έχουμε αντιδιαμετρικές απόψεις επί του θέματος :)


Εν μέρει έχει αυτοματοποιηθεί, οπότε για πάρα πολύ κόσμο που είναι μισθωτός και δεν έχει αλλαγές σε ακίνητη περιουσία, το Ε1 ναι μεν το υποβάλει ο πολίτης αλλά είναι έτοιμο και προσυμπληρωμένο. Κάποια μέρη θα μπορούσαν ναναι συμπληρωμένα, πχ στοιχεία τέκνων κλπ, αλλά ίσως επειδή εκεί δεν μπορεί να αυτοματοποιηθεί (πχ τι γίνεται με το διαζύγιο, εξαρτώμενα τέκνα που πλέον δεν είναι ανήλικα κλπ) άρα ίσως λογικό που δεν είναι προ-συμπληρωμένα.... Αρα, κάποια στοιχεία, χρειάζονται. Τουλάχιστον μέχρις ότου διαζύγιο ή έστω σε διασταση αθ είναι κάτι που θα πρέπει να το δηλώνεις επίσης στην εφορία ευθύς εξαρχής! :p :p

Ακριβώς. Και ξαναλέω κλείνοντας, η εφορία είναι κρατικός φορέας.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να προσκομίσω ότι ζητηθεί (σε λογικά πλαίσια).

Όχι όμως να δίνω αναφορά σε κάθε ιδιώτη για να μου πουλάει τις υπηρεσίες του.
Εκεί είμαι αντίθετος.

Αν του το επιβάλει το κράτος να μου τα ζητάει, πάλι είμαι αντίθετος, γιατί κάπου βρωμάει η δουλειά.

sdikr
03-08-20, 12:19
Μα αυτό είναι το θέμα. Πως δεν θα εξισώσουμε τις ιδιωτικές επιχειρήσεις (τράπεζες) με την εφορία. Η εφορία είναι εφορία, το κράτος.
Η ιδιωτική τράπεζα, τι είναι ακριβώς;

Κι εγώ δεν θέλω να αντλεί με άλλο τρόπο τα δεδομένα μου μια τράπεζα, αλλά ούτε θα με αναγκάσει να την ενημερώνω κάθε τρεις και λίγο για το τι κάνω.

Σε περίπτωση δανείου, οκ, ας ζητήσει ότι κρίνει απαραίτητο.
Αλλά για καταθετικό λογαριασμό και/ή μισθοδοσίας, το θεωρώ απαράδεκτο.




Τους υποχρεώνει το κράτος, μπορείς όμως πάντα να επιλέξεις να πας τα λεφτά σου αλλού.
Είμαι σίγουρος πως θα θέλανε να μπορούνε να είναι νησιά τύπου κευμαν, ώστε να φέρνουν τα λεφτά τους όλοι αυτοί που τα πάνε σε εκείνες τις τράπεζες, αλλά δεν τους επιτρέπεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.