PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 [148] 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

anon
03-08-20, 12:33
Μα αυτό είναι το θέμα. Πως δεν θα εξισώσουμε τις ιδιωτικές επιχειρήσεις (τράπεζες) με την εφορία. Η εφορία είναι εφορία, το κράτος.
Η ιδιωτική τράπεζα, τι είναι ακριβώς;

Κι εγώ δεν θέλω να αντλεί με άλλο τρόπο τα δεδομένα μου μια τράπεζα, αλλά ούτε θα με αναγκάσει να την ενημερώνω κάθε τρεις και λίγο για το τι κάνω.

Σε περίπτωση δανείου, οκ, ας ζητήσει ότι κρίνει απαραίτητο.
Αλλά για καταθετικό λογαριασμό και/ή μισθοδοσίας, το θεωρώ απαράδεκτο.



Καλό το παράδειγμα σου, αλλά το ζήτημα είναι πως αυξάνεται ο υπέρμετρος έλεγχος και οι αναφορές, είμαστε οκ με αυτό; Μας αρέσει; Το στηρίζουμε;

Να θέσω κι εγώ ένα παράδειγμα, κατ'αντιστοιχία:

Αν από αύριο ξεκινήσουν και απαιτούν πλήρη ταυτοποίηση όλα τα social media, οι mail providers, κλπ θα είσαι οκ;

Κι όταν λέω πλήρη ταυτοποίηση, δεν εννοώ μόνο τηλέφωνο και όνομα, αλλά και πρόσφατη φωτογραφία, διεύθυνση, αφμ, κλπ.

Αν είσαι οκ και μ'αυτό, τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την επιχειρηματολογία, έχουμε αντιδιαμετρικές απόψεις επί του θέματος :)



Ακριβώς. Και ξαναλέω κλείνοντας, η εφορία είναι κρατικός φορέας.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να προσκομίσω ότι ζητηθεί (σε λογικά πλαίσια).

Όχι όμως να δίνω αναφορά σε κάθε ιδιώτη για να μου πουλάει τις υπηρεσίες του.
Εκεί είμαι αντίθετος.

Αν του το επιβάλει το κράτος να μου τα ζητάει, πάλι είμαι αντίθετος, γιατί κάπου βρωμάει η δουλειά.

Το πρόβλημα ξεκινάει απο το γεγονός ότι οι τράπεζες κατα ένα μέρος κάνουν την δουλειά του κράτους (όχι απο αγγαρεία, αλλά επειδή το πήρανε με το στανιό) και αυτό είναι η "παραγωγη" χρήματος. Ενα άλλο σημείο είναι η διακίνηση χρήματος. Για τον έλεγχο του μαύρου χρήματος, χρήμα που είναι αποτέλεσμα μη νομιμων καταστάσεων, είναι αυτοί οι λόγοι που επιτάσουν τον έλεγχο των λογαριασμών των τραπεζών. Στις περισσότερες χώρες του κόσμου πλέον, όλοι οι λογαριασμοί ελέγχονται απο τις κρατικές αρχές, και κάποιοι δε, παρακολουθούνται στενά. Είναι το ίδιο σαν να λές επιτρέπω την δημιουργία εργοστασίων για την παραγωγή όπλων ή εκρηκτικών ή φαρμάκων ή δεν ξερω τι άλλο, αλλά παρακολουθείται στενά η παραγωγή και η διακίνηση.

Gentoo
03-08-20, 12:44
Τους υποχρεώνει το κράτος, μπορείς όμως πάντα να επιλέξεις να πας τα λεφτά σου αλλού.
Είμαι σίγουρος πως θα θέλανε να μπορούνε να είναι νησιά τύπου κευμαν, ώστε να φέρνουν τα λεφτά τους όλοι αυτοί που τα πάνε σε εκείνες τις τράπεζες, αλλά δεν τους επιτρέπεται.

Ναι γιατί είναι σύνηθες όσοι έχουν μαύρο χρήμα για ξέπλυμα θα χρησιμοποιήσουν τις συστημικές μας τράπεζες.

Anyway. Επομένως, μας ελέγχουν εξονυχιστικά για να μη διακινούμε - εν δυνάμει - μαύρο χρήμα, ενώ ταυτόχρονα το μαύρο χρήμα ξεπλένεται ανετότατα με τους υπάρχοντες τρόπους, από τα μεγάλα κεφάλια. Μια χαρά.



Το πρόβλημα ξεκινάει απο το γεγονός ότι οι τράπεζες κατα ένα μέρος κάνουν την δουλειά του κράτους (όχι απο αγγαρεία, αλλά επειδή το πήρανε με το στανιό) και αυτό είναι η "παραγωγη" χρήματος. Ενα άλλο σημείο είναι η διακίνηση χρήματος. Για τον έλεγχο του μαύρου χρήματος, χρήμα που είναι αποτέλεσμα μη νομιμων καταστάσεων, είναι αυτοί οι λόγοι που επιτάσουν τον έλεγχο των λογαριασμών των τραπεζών. Στις περισσότερες χώρες του κόσμου πλέον, όλοι οι λογαριασμοί ελέγχονται απο τις κρατικές αρχές, και κάποιοι δε, παρακολουθούνται στενά. Είναι το ίδιο σαν να λές επιτρέπω την δημιουργία εργοστασίων για την παραγωγή όπλων ή εκρηκτικών ή φαρμάκων ή δεν ξερω τι άλλο, αλλά παρακολουθείται στενά η παραγωγή και η διακίνηση.

Ότι φτάσαμε να συγκρίνουμε καταθέσεις με διακίνηση όπλων, με ξεπερνά.

Στην τελική, ειπώθηκε και πιο πάνω.

Αν γίνεται εν δυνάμει διακίνηση μαύρου χρήματος, θα χτυπήσουν καμπανάκια με αυτοματοποιημένους αλγόριθμους.

Όταν ο λογαριασμός ενός μεροκαματιάρη κυμαίνεται από 0-10000 ευρώ maximum, τί ζητητάμε ακριβώς;

Όταν και άμα ξαφνικά ένας καταθετικός λογαριασμός πιστωθεί με 50.000€, ναι, εκεί να ζητήσει διαπιστεύσεις η τράπεζα.

Στις πενταροδεκάρες, τι ακριβώς ψάχνει να βρει;

Zus
03-08-20, 12:47
Ναι γιατί είναι σύνηθες όσοι έχουν μαύρο χρήμα για ξέπλυμα θα χρησιμοποιήσουν τις συστημικές μας τράπεζες.

Anyway. Επομένως, μας ελέγχουν εξονυχιστικά για να μη διακινούμε - εν δυνάμει - μαύρο χρήμα, ενώ ταυτόχρονα το μαύρο χρήμα ξεπλένεται ανετότατα με τους υπάρχοντες τρόπους, από τα μεγάλα κεφάλια. Μια χαρά.




Ότι φτάσαμε να συγκρίνουμε καταθέσεις με διακίνηση όπλων, με ξεπερνά.

Στην τελική, ειπώθηκε και πιο πάνω.

Αν γίνεται εν δυνάμει διακίνηση μαύρου χρήματος, θα χτυπήσουν καμπανάκια με αυτοματοποιημένους αλγόριθμους.

Όταν ο λογαριασμός ενός μεροκαματιάρη κυμαίνεται από 0-10000 ευρώ maximum, τί ζητητάμε ακριβώς;

Όταν και άμα ξαφνικά ένας καταθετικός λογαριασμός πιστωθεί με 50.000€, ναι, εκεί να ζητήσει διαπιστεύσεις η τράπεζα.

Στις πενταροδεκάρες, τι ακριβώς ψάχνει να βρει;

Δεν εχω φτάσει ποτέ μου 10κ στον λογαριασμό. Εκεί που πάει να ανέβει του δίνω μια και πάρτο κάτω :lol:

Gentoo
03-08-20, 12:53
Δεν εχω φτάσει ποτέ μου 10κ στον λογαριασμό. Εκεί που πάει να ανέβει του δίνω μια και πάρτο κάτω :lol:

Λογικό. Όσα και να αποταμιεύεις, κάτι θα βρεθεί να σου "ροκανίσει" το "μαξιλάρι". :sorry:

Chingachgook
03-08-20, 13:02
...Καλό το παράδειγμα σου, αλλά το ζήτημα είναι πως αυξάνεται ο υπέρμετρος έλεγχος και οι αναφορές, είμαστε οκ με αυτό; Μας αρέσει; Το στηρίζουμε;

Να θέσω κι εγώ ένα παράδειγμα, κατ'αντιστοιχία:

Αν από αύριο ξεκινήσουν και απαιτούν πλήρη ταυτοποίηση όλα τα social media, οι mail providers, κλπ θα είσαι οκ;

Κι όταν λέω πλήρη ταυτοποίηση, δεν εννοώ μόνο τηλέφωνο και όνομα, αλλά και πρόσφατη φωτογραφία, διεύθυνση, αφμ, κλπ.

Αν είσαι οκ και μ'αυτό, τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την επιχειρηματολογία, έχουμε αντιδιαμετρικές απόψεις επί του θέματος :)

...

Σαφώς και δεν είμαι οκ με αυτό. Δεν υπάρχει λόγος ένα χρηματοπιστωτικό ίδρυμα να έχει πληροφορίες για εμένα όπως πχ τί ομάδα είμαι (αν ειμαι), τί κόμμα ψηφίζω (αν ψηφίζω), και πόσους followers έχω στο ινστα.
(Νομίζω) στο έγραψα και σε άλλο μήνυμα, δεν διαφωνώ επίσης επί της αρχής, να μην προσκομίσω βεβαίωση εργοδότη και εκκαθαριστικό παρά μόνο σε περίπτωση που αιτηθώ δάνειο ή κάρτα. Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό, αλλά είναι σίγουρα πιο απλό διαδικαστικά (για την τράπεζα, όχι για εμάς), να τα ζητάει όλα εξ αρχής, ακόμη και αν πας να ανοίξεις έναν απλό καταθετικό λογ/μο με πενταροδεκάρες μέσα.

Ζητάνε ένα χαρτοφύλακα έγγραφα γιατί τις υποχρεώνει η Τράπεζα της Ελλάδος. Εδώ και πολλά χρόνια μάλιστα. Αν δεν το εφάρμοζαν (οι τράπεζες), είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι υποχρεωμένες να το κάνουν.

jkoukos
03-08-20, 14:45
Σε περίπτωση δανείου, οκ, ας ζητήσει ότι κρίνει απαραίτητο.
Αλλά για καταθετικό λογαριασμό και/ή μισθοδοσίας, το θεωρώ απαράδεκτο.
Δεν είναι μόνο θέμα δανείου. Ένας άλλος λόγος και μάλιστα σοβαρός είναι η καταπολέμηση του μαύρου χρήματος.
Η ΕΚΤ, μέσω της Κεντρικής Τράπεζας κάθε χώρας, έχουν ορίσει και υποχρεώσει τις τράπεζες να συλλέγουν και επικαιροποιούν αυτά τα στοιχεία για όλους τους πελάτες τους.

anon
03-08-20, 15:15
Μπορεί για την Ελλάδα και τους έλληνες μικροκαταθέτες να φαίνονται εύλογες αυτές οι αντιδράσεις, όμως οι κανονισμοί που έχουν τεθεί δεν είναι απο εθνικό επίπεδο, αλλά υπερεθνικό, οπότε δεν ισχύουν δεδομένα για ´ολες τις χώρες, εννοώ ότι είναι μεροκαματιάριδες. Και που να το ξέρει η τράπεζα κλπ.

vamvakoolas
03-08-20, 19:43
ας προσγειωθουμε παλι στη χωρα μας και ας ....τρελαθουμε
https://www.newsit.gr/ellada/trapezes-kommenes-apo-ayrio-sygkekrimenes-synallages-sta-katastimata-logo-koronoiou/3079376/

εγω προσωπικα θεωρουσα οτι μεχρι τωρα ολες αυτες οι υπηρεσιες δεν ηταν στο γκισε!
ετσι εξηγουνται οι ουρες οταν παω να κανω μια συναλλαγη (π.χ ξενο νομισμα) και ειναι οι αργοσχολοι και καθονται και πληρωνουν τους λογαριασμους στο γκισε της ...τραπεζας (ΕΛΕΟΣ)

slalom
03-08-20, 21:49
Αν του το επιβάλει το κράτος να μου τα ζητάει, πάλι είμαι αντίθετος, γιατί κάπου βρωμάει η δουλειά.
Ας τους τα δωσει το κρατος

Ζητάνε ένα χαρτοφύλακα έγγραφα γιατί τις υποχρεώνει η Τράπεζα της Ελλάδος.
Και πες οτι τα δινω στην Αλφα. Γιατι τα ζηταει και η Εθνικη?

manoulamou
03-08-20, 21:51
Καταθέσεις μετρητών έως 1.000 ευρώ. Οι καταθέσεις μέχρι του ποσού αυτού θα πραγματοποιούνται στα ΑΤΜ με τη χρήση χρεωστικής κάρτας.
ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ για συγκεκριμενα ΑΤΜ σε καποιες περιοχες!
:twisted:
Ας μην ξανα-αναφερθουμε στο ενδεχομενο το ποσο που θελουμε να αναλαβουμε "κατσαρο" ή πολυ μικρο, να μην διατιθεται απο την συντριπτικη πλειοψηφια των ΑΤΜ...

Zus
03-08-20, 22:18
Δεν είναι μόνο θέμα δανείου. Ένας άλλος λόγος και μάλιστα σοβαρός είναι η καταπολέμηση του μαύρου χρήματος.
Η ΕΚΤ, μέσω της Κεντρικής Τράπεζας κάθε χώρας, έχουν ορίσει και υποχρεώσει τις τράπεζες να συλλέγουν και επικαιροποιούν αυτά τα στοιχεία για όλους τους πελάτες τους.

Συγνώμη αλλά δεν έχω διαβάσει ένα επιχείρημα ακόμα για τον λόγο που θέλουν όλα αυτά για τον λογαριασμό μου. Μην γράφεις ότι δικαιούται ή και υποχρεούται να τα ζητήσει, δεν έγραψε κανείς το αντίθετο.

Το θέμα είναι πως είναι παράλογο να θέλει αυτά μήπως και τυχόν πάρω δάνειο κάποια στιγμή ή μήπως και τυχόν είμαι τόσο κουτός που θα μου στείλουν το μαύρο χρήμα του NOOR 5 στην εθνική. :hmm:

euri
03-08-20, 22:41
Μισθοδοσία δε μου έχουν ζητήσει, ούτε στη Φινλανδία, ούτε στην Ελλάδα. Βεβαίωση εργοδότη ότι εργάζομαι, μου έχουν ζητήσει και στις δύο χώρες.

jkoukos
03-08-20, 23:27
Και πες οτι τα δινω στην Αλφα. Γιατι τα ζηταει και η Εθνικη?
Διότι η ΤτΕ (ΕΚΤ) που τα ζητά, δεν έχει δυνατότητα να τα μάθει και έχει μεταφέρει την υποχρέωση στην κάθε τράπεζα για τους δικούς της πελάτες η κάθε μία.
Αν είσαι σε μία, μόνο αυτήν θα στα ζητήσει. Αν είσαι σε όλες, όλες θα σου τα ζητήσουν. Η κάθε μία υποχρεούται να παρακολουθεί (λέμε τώρα) τους δικούς της πελάτες και να αναφέρει στους αρμόδιους φορείς αν παρατηρήσει κάτι ύποπτο.

minas
03-08-20, 23:27
Συγνώμη αλλά δεν έχω διαβάσει ένα επιχείρημα ακόμα για τον λόγο που θέλουν όλα αυτά για τον λογαριασμό μου. Μην γράφεις ότι δικαιούται ή και υποχρεούται να τα ζητήσει, δεν έγραψε κανείς το αντίθετο.

Το θέμα είναι πως είναι παράλογο να θέλει αυτά μήπως και τυχόν πάρω δάνειο κάποια στιγμή ή μήπως και τυχόν είμαι τόσο κουτός που θα μου στείλουν το μαύρο χρήμα του NOOR 5 στην εθνική. :hmm:

Δυστυχώς η νομοθεσία ακολουθεί την πρακτική "όποιος καεί στον χυλό φυσάει και το γιαούρτι".
Ο βασικός λόγος που πλέον απαιτούνται όλα αυτά τα τεκμήρια, είναι ότι πριν λίγα χρόνια άνοιγαν λογαριασμούς και έστελναν κάρτες ακόμη και σε πεθαμένους.

jkoukos
03-08-20, 23:30
Συγνώμη αλλά δεν έχω διαβάσει ένα επιχείρημα ακόμα για τον λόγο που θέλουν όλα αυτά για τον λογαριασμό μου. Μην γράφεις ότι δικαιούται ή και υποχρεούται να τα ζητήσει, δεν έγραψε κανείς το αντίθετο.
Τι επιχείρημα να σου δώσουμε; Καλώς ή κακώς είναι ευρωπαϊκός κανονισμός. Θέλουμε δεν θέλουμε ισχύει και ακολουθείται.

goku
03-08-20, 23:47
Καταθέσεις μετρητών έως 1.000 ευρώ. Οι καταθέσεις μέχρι του ποσού αυτού θα πραγματοποιούνται στα ΑΤΜ με τη χρήση χρεωστικής κάρτας.
ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ για συγκεκριμενα ΑΤΜ σε καποιες περιοχες!

Τα ΑΤΜ που βρίσκονται στα καταστήματα δέχονται καταθέσεις χρημάτων. Θα πήγαινες έτσι κι αλλιώς σε κατάστημα για να κάνεις κατάθεση, απλώς τώρα θα την κάνεις απ'εξω.

Μειονεκτήματα:
αν θες να κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό άλλου, ή αν πάει κάνας παππούς που δεν θα ξέρει να χειρίζεται το μηχάνημα.

Πλεονεκτήματα:
Πας ότι ώρα θες, ακόμη και εκτός ωραρίου της τράπεζας, πχ βράδυ, ΣΚ, ή αργίες, και αν το ΑΤΜ είναι online τότε τα χρήματα φαίνονται άμεσα.

manoulamou
04-08-20, 08:45
:sorry:
Δηλαδη χοντρικως με την χρεωστικη, μπορεις να κανεις καταθεση ΜΕΤΡΗΤΩΝ σε οποιοδηποτε ΑΤΜ;
Καθοτι κι εγω "παππους" δεν το εχω κανει ποτέ μεχρι τωρα!
Νομιζα πως δεν γινεται σε ΟΛΑ τα ΑΤΜ και απλα καποια ολιγα δεχονται μονον σε φακελο... και η πιστωση γινεται ετεροχρονισμενα.
:oops:

Zus
04-08-20, 08:47
Σε κάποια ATM δεν υπάρχει η online κατάθεση. Φαντάζομαι ότι τα χρήματα δεν φαίνονται άμεσα με τον τρόπο αυτό. :hmm:

Chingachgook
04-08-20, 09:42
Συγνώμη αλλά δεν έχω διαβάσει ένα επιχείρημα ακόμα για τον λόγο που θέλουν όλα αυτά για τον λογαριασμό μου. Μην γράφεις ότι δικαιούται ή και υποχρεούται να τα ζητήσει, δεν έγραψε κανείς το αντίθετο.

Το θέμα είναι πως είναι παράλογο να θέλει αυτά μήπως και τυχόν πάρω δάνειο κάποια στιγμή ή μήπως και τυχόν είμαι τόσο κουτός που θα μου στείλουν το μαύρο χρήμα του NOOR 5 στην εθνική. :hmm:
Αναρωτιέμαι, τί είδους επιχείρημα μπορεί να γίνει κατανοητό, όταν ο άλλος έχει προαποφασίσει, χωρίς μάλιστα να έχει ιδέα;
Μιλάμε για μια διακρατική συμφωνία, που είναι γνωστή εδώ και δεκαετίες, αναθεωρείται, ενημερώνεται και εμπλουτίζεται. Αφορά πράγματα όπως εποπτεία του χώρου, διατάξεις που αφορούν ιδία κεφάλαια των τραπεζών, διασφάλιση χρηματοπιστωτικής σταθερότητας κτλ.

Αλλά όχι. Οι τράπεζες ταλαιπωρούν τον μεροκαματιάρη, να πούμε.

Μήπως αντί να περιμένεις να διαβάσεις "επιχειρήματα", να διαβάσεις την Βασιλεία;

goku
04-08-20, 10:21
:sorry:
Δηλαδη χοντρικως με την χρεωστικη, μπορεις να κανεις καταθεση ΜΕΤΡΗΤΩΝ σε οποιοδηποτε ΑΤΜ;
Καθοτι κι εγω "παππους" δεν το εχω κανει ποτέ μεχρι τωρα!
Νομιζα πως δεν γινεται σε ΟΛΑ τα ΑΤΜ και απλα καποια ολιγα δεχονται μονον σε φακελο... και η πιστωση γινεται ετεροχρονισμενα.
:oops:

Συνήθως ΑΤΜ που βρίσκονται σε απομακρυσμένες περιοχές μακριά από καταστήματα τραπεζών ΔΕΝ δέχονται κατάθεση χρημάτων, ούτε καν με φάκελο. Μόνο τα ΑΤΜ που βρίσκονται έξω από τα καταστήματα δέχονται καταθέσεις. Και πλέον τα ΑΤΜ που δέχονται φάκελο παίζει να έχουν εκλείψει, πρέπει να ζεις όντως σου διαόλου τη μάνα για να πετύχεις τέτοιο ΑΤΜ, όλα πλέον δέχονται χαρτονομίσματα χωρίς φάκελο, τα βάζεις σε μια σχισμή, κάνουν άμεσα την καταμέτρηση και τα καταθέτουν στον λογαριασμό σου επίσης άμεσα, ότι μέρα και ώρα να είναι.

manoulamou
04-08-20, 10:46
ΠΑΡΑΚΑΛΩ μια βοηθεια
Θελω να στειλω ενα δεμα στη Μυκονο,
γινεται μεσω epos paycenter - πειραιως και βαζω ολα τα στοιχεια μου βγαζει μια τελικη οθονη με ΜΗΝΥΜΑ
"Παρακαλω ακολουθηστε τη διαδικασια ταυτοποιησης που ζητειται απο την τραπεζα σας"
Τι πρεπει να κανω για να ολοκληρωθει;

slalom
04-08-20, 11:34
Διότι η ΤτΕ (ΕΚΤ) που τα ζητά, δεν έχει δυνατότητα να τα μάθει και έχει μεταφέρει την υποχρέωση στην κάθε τράπεζα για τους δικούς της πελάτες η κάθε μία.
Αν είσαι σε μία, μόνο αυτήν θα στα ζητήσει. Αν είσαι σε όλες, όλες θα σου τα ζητήσουν. Η κάθε μία υποχρεούται να παρακολουθεί (λέμε τώρα) τους δικούς της πελάτες και να αναφέρει στους αρμόδιους φορείς αν παρατηρήσει κάτι ύποπτο.
Η ΤτΕ ενημερωθηκε απο τη μια τραπεζα, ενημερωνει και τις αλλες

anon
04-08-20, 11:48
Καταθέσεις μετρητών έως 1.000 ευρώ. Οι καταθέσεις μέχρι του ποσού αυτού θα πραγματοποιούνται στα ΑΤΜ με τη χρήση χρεωστικής κάρτας.
ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ για συγκεκριμενα ΑΤΜ σε καποιες περιοχες!
:twisted:
Ας μην ξανα-αναφερθουμε στο ενδεχομενο το ποσο που θελουμε να αναλαβουμε "κατσαρο" ή πολυ μικρο, να μην διατιθεται απο την συντριπτικη πλειοψηφια των ΑΤΜ...

Nομίζω δεν είναι για συγκεκριμένα ΑΤΜ, τουλάχιστον όλα όσα ειναι σε καταστήματα τραπεζών, νομίζω, διορθωστε με αν κάνω λάθος, δέχονται και κατάθεση. Αρα, εκεί που θα πήγενες ούτως ή άλλως στην τράπεζα, δεν θα την κάνεις στον γκισέ, αλλά στο μηχάνημα. Χωρια που μπορεί αν υπάρχουν και μηχανήματα αλλού, εκτός τραπέζης, πχ σε εμπορικό κέντρο, που μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά. Αρα ουσιαστικά έχεις τα ιδια και περισσότερα ίσως σημεία, και 24ωρη λειτουργία (τα ταμεία δουλεόυν το πολύ 6 ώρες την ημερα)

Επίσης έχω δεί ότι αναλήψεις μέχρις ενός ποσού είναι επίσης υποχρεωτικά απο το ΑΤΜ, δεν δέχεται να τις κάνει ταμίας. Στην Eurobank το όριο είναι 400 ευρώ. Μόνο πάνω απο 400 ευρώ στον ταμία, πάνω απο 900 ευρώ υποχρεωτικά στο νταμία (δεν σε αφήνει το ΑΤΜ να πάρεις παραπάνω απο 900 ευρώ την ημέρα ανάληψη).

- - - Updated - - -


:sorry:
Δηλαδη χοντρικως με την χρεωστικη, μπορεις να κανεις καταθεση ΜΕΤΡΗΤΩΝ σε οποιοδηποτε ΑΤΜ;
Καθοτι κι εγω "παππους" δεν το εχω κανει ποτέ μεχρι τωρα!
Νομιζα πως δεν γινεται σε ΟΛΑ τα ΑΤΜ και απλα καποια ολιγα δεχονται μονον σε φακελο... και η πιστωση γινεται ετεροχρονισμενα.
:oops:

Θεωρώ ότι για άτομα τρίτης ηλικίας θα πρέπει να εξαιρούνται, και να μπορούν να εξυπηρετούνται απο ταμία, ασχέτως ποσού. Εαν η ηλικία του συναλλασόμενου είναι >70 ετών, να έχει δικαίωμα να πάει σε ταμία. Πολλά άτομα 3ης ηλικίας δεν είναι εξοικειωμένα ή αντιμετωπίζουν κάποια θεματάκια, μπορεί μειωμένη όραση, αργή αντίληψη (και κάνει το ΑΤΜ timeout), μπορεί να πανικοβληθούν πιο εύκολα λόγω μικρότερης τριβής με τις τεχνολογίες αυτές...

sdikr
04-08-20, 12:05
Θεωρώ ότι για άτομα τρίτης ηλικίας θα πρέπει να εξαιρούνται, και να μπορούν να εξυπηρετούνται απο ταμία, ασχέτως ποσού. Εαν η ηλικία του συναλλασόμενου είναι >70 ετών, να έχει δικαίωμα να πάει σε ταμία. Πολλά άτομα 3ης ηλικίας δεν είναι εξοικειωμένα ή αντιμετωπίζουν κάποια θεματάκια, μπορεί μειωμένη όραση, αργή αντίληψη (και κάνει το ΑΤΜ timeout), μπορεί να πανικοβληθούν πιο εύκολα λόγω μικρότερης τριβής με τις τεχνολογίες αυτές...


Θα έχουμε δηλαδή μέτρα για να μην υπάρχει συνωστισμός στις τράπεζες αλλά δεν θα ισχύουν για τα άτομα υψηλού κινδύνου;

Chingachgook
04-08-20, 12:09
Η ΤτΕ ενημερωθηκε απο τη μια τραπεζα, ενημερωνει και τις αλλες

Για ποιό λόγο η τράπεζα Χ να έχει γνώση και πρόσβαση σε στοιχεία που σε αφορούν, αν δεν είσαι πελάτης της;

jkoukos
04-08-20, 12:23
Η ΤτΕ ενημερωθηκε απο τη μια τραπεζα, ενημερωνει και τις αλλες
Πέραν αυτών που έγραψε ο φίλος από πάνω, η ΤτΕ δεν ενημερώνεται απευθείας ποτέ από καμία τράπεζα. Δεν έχει συστήματα τέτοιου ελέγχου. Για αυτό γίνεται αποκλειστικά στις τράπεζες όπου ήμαστε πελάτες.
Ενημερώνεται μόνον αν για Χ λόγο κτυπήσει καμπανάκι στην τράπεζά σου και θεωρηθεί ύποπτη κάποια συναλλαγή σου. Πέραν αυτού, ουδέν άλλο.

manoulamou
04-08-20, 12:32
Θα έχουμε δηλαδή μέτρα για να μην υπάρχει συνωστισμός στις τράπεζες αλλά δεν θα ισχύουν για τα άτομα υψηλού κινδύνου;
ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ θα γινεται τελικα ΔΥΣΤΥΧΩΣ... Εαν δεν μπορουν - ξερουν να χρησιμοποιησουν τα ΑΤΜ κατ΄εξαιρεση ΙΣΩΣ μερικοι να εξυπηρετουνται μεσα στο φυσικο καταστημα ή/και μαλλον αντ΄αυτων θα το κανουν οι υπαλληλοι. :twisted:

- - - Updated - - -

Σχετικα με το e-pos για το προβλημα (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=6864909&viewfull=1#post6864909) που ανεφερα, δεν ελαβα απαντηση.
Βεβαια επειδη επειγομουν, εκανα απο αλλο καταστημα μεσω alpha bank την αγορα...

anon
04-08-20, 13:04
Θα έχουμε δηλαδή μέτρα για να μην υπάρχει συνωστισμός στις τράπεζες αλλά δεν θα ισχύουν για τα άτομα υψηλού κινδύνου;

Mα φοράει όλος ο κόσμος μάσκα...
ή μήπως όχι; :p :p :p

sdikr
04-08-20, 13:10
Mα φοράει όλος ο κόσμος μάσκα...
ή μήπως όχι; :p :p :p

Στις τράπεζες που έχω περάσει απο έξω, φοράνε όλοι μάσκα

patrickdrd
04-08-20, 13:16
ειμαστε σε φαση "σφιξαμε" τωρα γι αυτο,
εγω που πηγα πριν κανα δυο μηνες μονο εγω φοραγα

sdikr
04-08-20, 13:17
ειμαστε σε φαση "σφιξαμε" τωρα γι αυτο,
εγω που πηγα πριν κανα δυο μηνες μονο εγω φοραγα

Πριν κανα δυο μήνες ήταν υποχρεωτική η μάσκα;

patrickdrd
04-08-20, 13:40
α εκει παει; στο αν ειναι υποχρεωτικη;
μονο υποχρεωτικη τη φοραμε δηλαδη;

οκ, αλλη απαντηση: και στην συγκοινωνια ειναι υποχρεωτικη,
εχεις μπει βραδυ, μετα τις 10 π.χ. να δεις τι γινεται;

sdikr
04-08-20, 13:43
α εκει παει; στο αν ειναι υποχρεωτικη;
μονο υποχρεωτικη τη φοραμε δηλαδη;

οκ, αλλη απαντηση: και στην συγκοινωνια ειναι υποχρεωτικη,
εχεις μπει βραδυ, μετα τις 10 π.χ. να δεις τι γινεται;


Ναι εκεί πάει, ακόμα εδώ μιλάμε για τις τράπεζες

manoulamou
04-08-20, 13:45
ΔΥΟ ειναι οι βασικες προϋποθεσεις υπακοης για να μενουμε ασφαλεις:
Υποχρεωτικοτητα ΚΑΙ υψηλο ΠΡΟΣΤΙΜΟ...
:rofl:

slalom
05-08-20, 21:21
Για ποιό λόγο η τράπεζα Χ να έχει γνώση και πρόσβαση σε στοιχεία που σε αφορούν, αν δεν είσαι πελάτης της;
Πώς θα εχει αφου δεν ειμαι πελατης της, δε με ξερει?

Zus
17-08-20, 09:17
Πλήρωσα τον λογαριασμό forthnet με κάρτα Εθνικής. Δεν μου ζήτησε κωδικό επιβεβαίωσης για την αγορά ενώ πάντα έστελνε one time password. :hmm:

KostakisK
17-08-20, 14:19
Πλήρωσα τον λογαριασμό forthnet με κάρτα Εθνικής. Δεν μου ζήτησε κωδικό επιβεβαίωσης για την αγορά ενώ πάντα έστελνε one time password. :hmm:

Αποκλείεται! Εμένα στην φόρμα πάντα ζητάει cvv2

Zus
17-08-20, 14:23
Αποκλείεται! Εμένα στην φόρμα πάντα ζητάει cvv2

Τι αποκλείεται. Αφου μου συνέβη :p

Πλήρωσα από το site της φορθνετ και δε με έκανε ανακατεύθυνση στο OTP της Εθνικής. Προχώρησε απευθείας στην πληρωμή. Μήπως επειδή πληρώνω πάντα απο εκεί το θεώρησε ασφαλή συναλλαγή και έκανε skip τον κωδικό στο Viber?

sdikr
17-08-20, 14:24
Πλήρωσα τον λογαριασμό forthnet με κάρτα Εθνικής. Δεν μου ζήτησε κωδικό επιβεβαίωσης για την αγορά ενώ πάντα έστελνε one time password. :hmm:

Δεν είναι ακόμα υποχρεωτικό για όλες τις συναλλαγές, οπότε αυτός που δέχεται την συναλλαγή επιλέγει αν θα κάνει χρήση ή όχι του 3d secure


Αποκλείεται! Εμένα στην φόρμα πάντα ζητάει cvv2

Άλλο πράγμα το cvv2 και άλλο το 3d secure/otp

Zus
17-08-20, 14:26
Δεν είναι ακόμα υποχρεωτικό για όλες τις συναλλαγές, οπότε αυτός που δέχεται την συναλλαγή επιλέγει αν θα κάνει χρήση ή όχι του 3d secure



Άλλο πράγμα το cvv2 και άλλο το 3d secure/otp

Είμαι 99.99% σίγουρος πως πάντα έστελνε στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ίσως το άλλαξαν τώρα.

sdikr
17-08-20, 14:30
Είμαι 99.99% σίγουρος πως πάντα έστελνε στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ίσως το άλλαξαν τώρα.

Το βλέπω πολύ συχνά αυτό με πληρωμές σε ΔΕΗ, ΟΤΕ, Ζενιθ και τώρα τελευταία με πληρωμές στην Ελιν, δεν ζητάει εξτρά κωδικό.
Φυσικά οι συναλλαγές πάντα γίνονται με την ίδια κάρτα με τον ίδιο τρόπο.

Dark_Nightfall
17-08-20, 15:36
Κύριοι δεν αναγνωρίζει το atm την κάρτα (εθνική),εννοείται δοκιμάσαμε άλλο atm,αγορά με κάρτα γίνεται κανονικά πάντως (ανέπαφα),λογικά απομαγνητίστηκε ; δεν έχει λήξει η κάρτα.

KostakisK
17-08-20, 17:07
Κύριοι δεν αναγνωρίζει το atm την κάρτα (εθνική),εννοείται δοκιμάσαμε άλλο atm,αγορά με κάρτα γίνεται κανονικά πάντως (ανέπαφα),λογικά απομαγνητίστηκε ; δεν έχει λήξει η κάρτα.

Για άλλαξε την γιατί δεν θα μπορείς να κάνεις αναλήψεις

sdikr
17-08-20, 20:39
Σήμερα μετά απο μια επικοινωνία με την Eurobank ότι μου ακυρώνουν την κάρτα γιατί υπάρχει υπόνοια πως έχει γίνει υποκλοπή (κάρτα που δεν έχει μπει πότε Online), μου δώσανε κάρτα η όποια πλέον δεν έχει πάνω τυπωμένο το όνομα.
Καινούργια μόδα!

jap
17-08-20, 20:41
Πλέον δίνουν τις όρθιες βρώσιμεςβιοδιασπώμενες. Δεν ήξερα ότι είναι και χωρίς όνομα, από την apple νομίζω το αντέγραψαν αυτό.

Andreaslar
17-08-20, 20:43
έχω κάρτα Revolut χωρίς όνομα από το 2017

sdikr
17-08-20, 21:19
έχω κάρτα Revolut χωρίς όνομα από το 2017

Και εγώ την έχω, αλλά έχει κανονικά όνομα, όπως έχει και η ανανέωση που έγινε πέρυσι

Andreaslar
17-08-20, 21:29
Και εγώ την έχω, αλλά έχει κανονικά όνομα, όπως έχει και η ανανέωση που έγινε πέρυσι

Χωρίς όνομα στην κάρτα, όχι *ανώνυμη*

thourios
17-08-20, 21:39
Σήμερα μετά απο μια επικοινωνία με την Eurobank ότι μου ακυρώνουν την κάρτα γιατί υπάρχει υπόνοια πως έχει γίνει υποκλοπή (κάρτα που δεν έχει μπει πότε Online), μου δώσανε κάρτα η όποια πλέον δεν έχει πάνω τυπωμένο το όνομα.
Καινούργια μόδα!

Σου είπαν αν Θα επιβαρυνθείς επανέκδοση.

sdikr
17-08-20, 21:55
Χωρίς όνομα στην κάρτα, όχι *ανώνυμη*

Εγώ μιλάω για το όνομα στην κάρτα, είναι κανονικά ανάγλυφο

Σου είπαν αν Θα επιβαρυνθείς επανέκδοση.


Χρεώθηκε και αμέσως μετά έγινε αντιλογισμός καθώς όπως είπανε είναι δικο του θέμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.