PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 [149] 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

thourios
17-08-20, 23:05
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

vamvakoolas
18-08-20, 00:02
Κύριοι δεν αναγνωρίζει το atm την κάρτα (εθνική),εννοείται δοκιμάσαμε άλλο atm,αγορά με κάρτα γίνεται κανονικά πάντως (ανέπαφα),λογικά απομαγνητίστηκε ; δεν έχει λήξει η κάρτα.

μαλλον εχουμε το ιδιο #@! τσιπ
επειδη δε θελω να μπλεξω με εθνικη εκανα τα ακολουθα γουορκ αρουντ:
αγορασα απο εμπευ μεταλλικη θηκη για καρτες και τη βαζω μεσα (μιας και το τσιπ ειναι υπερευαισθητο στην ακτινοβολια)
συνηθως πηγαινω σε καινουργιας γενιας ΑΤΜ που σπανια βγαζουν θεμα με τη #@ καρτα (αυτα εχουν μεγαλυτερη οθονη αφης και διαφορετικη υποδοχη καρτας/πρασινη πλαστικουρα)

τελος στη περιπτωση που δε τη δεχεται και νεας γενιας ΑΤΜ τη βαζω σε μεταλλικη θηκη και την αφηνω για μερικες ωριτσες. Περνω τη θηκη και χωρις κινητο μαζι πανω μου. πηγαινω ΑΤΜ και ...δουλευει

α ρε εθνικη....ινοβεητορς μας καταντησες

jap
18-08-20, 09:48
Υπάρχουν και πιο εύκολες προσωρινές λύσεις:

https://lifehacker.com/fix-a-credit-card-that-wont-swipe-with-a-piece-of-tape-5871616

Επίσης, μπροστά μου σε κατάστημα τράπεζας ο υπάλληλος νότισε την κάρτα με την αναπνοή του και μετά την έτριψε στο μανίκι του πουκαμίσου του, μετά δούλεψε με τη μία.

Όλα αυτά βέβαια μέχρι να έρθει η νέα κάρτα.

manoulamou
18-08-20, 10:59
:hmm:
Για θυμιστε μου: πώς μπορει να απομαγνητιστει η ταινια σε μια καρτα;
Εχω διαβασει - ακουσει πολλα και διαφορα!
Εγω πλεον σπανιως την χρησιμοποιω ειτε σε pos ειτε (εως καθολου) σε ΑΤΜ...

jap
18-08-20, 11:41
Από τη χρήση (βάλε βγάλε σε POS/ATM, το πρόβλημα είναι πως αν μπει μέσα μια 'λερωμένη' κάρτα, λερώνει τον μηχανισμό και αυτός με τη σειρά του τις επόμενες, το θέμα εδώ είναι τα σωματίδια, το ίδιο ισχύει βέβαια και για βακτήρια, ιούς κ.λπ., συν βέβαια φυσική φθορά, αν δεις μια παλιά κάρτα λοξά στο φως φαίνονται παράλληλες γραμμές-μικροαμυχές), την υγρασία, τη φθορά (φύλαγμα σε πορτοφόλια, κωλότσεπες κ.λπ.). Δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς ότι δεν θα φθαρεί ποτέ αν δεν τα κάνεις όλα αυτά. Βέβαια κι αν τρίβεις με αντισηπτικά κ.λπ. πάλι φθείρεται η κάρτα. Καλό είναι να γίνεται ανέπαφη χρήση όπου μπορούμε.

Gentoo
18-08-20, 11:58
Εγώ παρατηρώ το nfc σήμα σε πολλά ATM αλλά δεν κατάλαβα πως λειτουργεί.

Υποτίθεται μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αντί του να εισάγεις την κάρτα στην υποδοχή ή είναι για κάποιο άλλο συγκεκριμένο λόγο;

manoulamou
18-08-20, 12:09
Μαλλον εχει να κανει με (εξυπνα ?) κινητα... (https://www.moneyonline.gr/site/article/10425/sta-nea-atm-i-sinallagi-tha-etimazete-sto-kinito-ke-tha-ektelite-anepafa)
...
nfc σημαινει ΚΑΙ μη συμπυκνωμενος φυσικος χυμος :p

Gentoo
18-08-20, 12:17
Μαλλον εχει να κανει με (εξυπνα ?) κινητα... (https://www.moneyonline.gr/site/article/10425/sta-nea-atm-i-sinallagi-tha-etimazete-sto-kinito-ke-tha-ektelite-anepafa)
...
nfc σημαινει ΚΑΙ μη συμπυκνωμενος φυσικος χυμος :p

Ευχαριστώ για το link. Άρα δεν υποκαθιστά τον παραδοσιακό τρόπο, απλώς είναι το βήμα ολοκλήρωσης μίας συναλλαγής που έχεις ήδη stanby από το κινητό.

Δεν θυμάμαι να έχω πετύχει τέτοια επιλογή στα ebanking apps μου πάντως.

Θα το ψάξω όμως γιατί είναι πιο πρακτικό απ'το να βάζεις την κάρτα στο atm με κίνδυνο να στην κρατήσει κι όλας.

bxenos
19-08-20, 17:50
Οι μαγνητικες λωριδες δεν χρησιμοποιουνται. Μονο θεμα λερωμενων επαφων υπαρχει. Οχι μονο στην επιφάνεια τους, αλλα κ στις χαραμαδες αναμεσα τους που μπορει να εχουν αγωγιμη βρωμα που τις βραχυκυκλωνουν.

goku
19-08-20, 18:05
Ερώτηση.

Ξεκινάω προσεχώς νέα δουλειά σε διαφορετική πόλη από τον τόπο διαμονής μου, περίπου μισή ώρα δρόμος από το σπίτι μου στο χωριό.

Ενδέχεται να χρειαστεί να παραγγείλω νέα χρεωστική κάρτα ή στην Εθνική ή στην Πειραιώς, δεν έχω αποφασίσει ακόμη σε ποια από τις 2 τράπεζες θα επιλέξω να μου βάζουν τον μισθό.

Επειδή το ωράριο εργασίας μου θα είναι ακριβώς ίδιο με αυτό τον τραπεζών, 7 το πρωί με 3 το απόγευμα, και δεδομένου ότι θα χρειάζομαι κάποιο χρόνο για το πέρα δώθε επειδή θα είναι σε διαφορετική πόλη, δεν θα μπορώ να περάσω από τα καταστήματα των αντίστοιχων τραπεζών για να παραλάβω τις κάρτες. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να παραλάβω κάρτα; Μήπως στέλνουν ταχυδρομικώς; Αν όμως στέλνουν συστημένο φάκελο τότε πάλι δεν θα μπορώ να πάω να παραλάβω κάρτα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Αν έχει σημασία να σημειώσω ότι έχω e-banking και στις 2 τράπεζες.

hemlock
19-08-20, 18:44
Την κάρτα θα την παραλάβεις ταχυδρομικά, οχι απο υποκατάστημα τράπεζας.

goku
19-08-20, 18:50
Την κάρτα θα την παραλάβεις ταχυδρομικά, οχι απο υποκατάστημα τράπεζας.

Ναι, αλλά έρχεται συστημένος ο φάκελος; Γιατί αν έρχεται συστημένος τότε θα πρέπει να πάω ο ίδιος στο ταχυδρομείο με την ταυτότητά μου για να την παραλάβω, οπότε πάλι δεν θα μπορώ για το λόγο που προανέφερα. Αν έρχεται σαν απλή αλληλογραφία, και έρθει ο ταχυδρόμος και το ρίξει κάτω από την πόρτα μου τότε δεν υπάρχει θέμα, αλλά δεν ξέρω πως γίνεται η παραλαβή του pin.

sdikr
19-08-20, 19:22
Ερώτηση.

Ξεκινάω προσεχώς νέα δουλειά σε διαφορετική πόλη από τον τόπο διαμονής μου, περίπου μισή ώρα δρόμος από το σπίτι μου στο χωριό.

Ενδέχεται να χρειαστεί να παραγγείλω νέα χρεωστική κάρτα ή στην Εθνική ή στην Πειραιώς, δεν έχω αποφασίσει ακόμη σε ποια από τις 2 τράπεζες θα επιλέξω να μου βάζουν τον μισθό.

Επειδή το ωράριο εργασίας μου θα είναι ακριβώς ίδιο με αυτό τον τραπεζών, 7 το πρωί με 3 το απόγευμα, και δεδομένου ότι θα χρειάζομαι κάποιο χρόνο για το πέρα δώθε επειδή θα είναι σε διαφορετική πόλη, δεν θα μπορώ να περάσω από τα καταστήματα των αντίστοιχων τραπεζών για να παραλάβω τις κάρτες. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να παραλάβω κάρτα; Μήπως στέλνουν ταχυδρομικώς; Αν όμως στέλνουν συστημένο φάκελο τότε πάλι δεν θα μπορώ να πάω να παραλάβω κάρτα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Αν έχει σημασία να σημειώσω ότι έχω e-banking και στις 2 τράπεζες.

H Πειραίως (το ίδιο και η Eurobank) την παραλαμβάνεις απο κατάστημα, όποτε μάλλον θα πρέπει να δεις προς εθνική
Στην Εθνική σου έρχεται ταχυδρομικός με απλό και το pin σου έρχεται με sms Που περιλαμβάνει οδηγίες το πως θα βγάλεις το Pin απο την επιστολή που σου στέλνουν.

Godian
19-08-20, 19:24
Πλήρωσα τον λογαριασμό forthnet με κάρτα Εθνικής. Δεν μου ζήτησε κωδικό επιβεβαίωσης για την αγορά ενώ πάντα έστελνε one time password. :hmm:

Το έπαθα και εγώ φίλε μου αυτό και έκανα παραγγελία 2 φορές το πλυντήριο από 300 ευρώ.....
Δεν έβγαλε τίποτα. Δε ζήτησε τίποτα αλλά η χρέωση έγινε. Εγώ ξανά έκανα την αγορά και την επόμενη ζήτησε κωδικό

goku
19-08-20, 19:42
H Πειραίως (το ίδιο και η Eurobank) την παραλαμβάνεις απο κατάστημα, όποτε μάλλον θα πρέπει να δεις προς εθνική
Στην Εθνική σου έρχεται ταχυδρομικός με απλό και το pin σου έρχεται με sms Που περιλαμβάνει οδηγίες το πως θα βγάλεις το Pin απο την επιστολή που σου στέλνουν.

Για την Πειραιώς το σκέφτηκα ότι θα πρέπει να περάσω από το κατάστημα και την παίρνω επι τόπου. Ενδεχομένως να έχω κάποιες μέρες ελεύθερες μέχρι να γίνει η πρόσληψη, θα προσπαθήσω να περάσω από το κοντινότερο κατάστημα. Αλλά ψαχούλεψα λιγάκι και βλέπω ότι στο e-banking της Πειραιώς υπάρχει επιλογή για αίτηση ακύρωσης λόγω φθοράς και επανέκδοσης χρεωστικής κάρτας, σε αυτή την περίπτωση θα μου την στείλουν ταχυδρομικώς ή θα πρέπει πάλι να περάσω από το κατάστημα; άκυρο, το πάτησα να δω τι θα γίνει, λέει ότι η κάρτα έρχεται με απλή αλληλογραφία αλλά το pin θα έρθει σε ξεχωριστό φάκελο ο οποίος θα είναι συστημένος, που σημαίνει ότι θα πρέπει να πάω ο ίδιος να το πάρω. Το βλέπω να περνάω από το κατάστημα αν μπορέσω.

KostakisK
19-08-20, 19:58
Στην εθνική δεν υπάρχει συστημένος φάκελος, έρχεται αλληλογραφία με την κάρτα και εναν 15ψήφιο κωδικό με θέσεις απο πάνω απο τους ανακατεμένους αριθμούς, το pin έρχεται στο τηλέφωνο σου και σου λέει στις θέσεις 1234 ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο είναι οι αριθμοί που σχηματίζουν το pin. Χρειάζεται επίσης να πας σε atm να ενεργοποιήσεις την κάρτα με το συγκεκριμένο pin

vamvakoolas
23-08-20, 18:50
Στην εθνική δεν υπάρχει συστημένος φάκελος, έρχεται αλληλογραφία με την κάρτα και εναν 15ψήφιο κωδικό με θέσεις απο πάνω απο τους ανακατεμένους αριθμούς, το pin έρχεται στο τηλέφωνο σου και σου λέει στις θέσεις 1234 ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο είναι οι αριθμοί που σχηματίζουν το pin. Χρειάζεται επίσης να πας σε atm να ενεργοποιήσεις την κάρτα με το συγκεκριμένο pin

πολυ σωστα, απλος φακελος.
Υπαρχει ωστοσο προαιρετικα η επιλογη για παραλαβη απο υποκαταστημα

manoulamou
23-08-20, 20:08
Ναι τωρα με την Covid-19 ουτε απ' εξω:
την κορη μου ειχα στειλει για την ενεργοποιηση της καινουργιας καρτας στο ΑΤΜ!
:p

johnmegarythmos
23-08-20, 22:15
Ναι τωρα με την Covid-19 ουτε απ' εξω:
την κορη μου ειχα στειλει για την ενεργοποιηση της καινουργιας καρτας στο ΑΤΜ!
:p
στην alpha bank γινεται ενεργοποιηση και μεσω internet banking της χρεωστικης!

manoulamou
24-08-20, 06:14
στην alpha bank γινεται ενεργοποιηση και μεσω internet banking της
χρεωστικης!
Μιλαμε παντα για ενεργοποιηση (του ιδιου) pin σε ανανεωση καρτας; :hmm:

Godian
26-08-20, 13:17
Παίδες είχα επιστροφή χρημάτων στην κάρτα μου από Banggood επειδή το δέμα χάθηκε. Ενώ στην κάρτα γράφει ότι ήρθαν στον λογαριασμό για το δε φαίνονται 218299

patrickdrd
26-08-20, 13:26
δεν φαινονται αμεσως, πρεπει να περιμενεις λιγες μερες, 3-5 πανω κατω

Godian
26-08-20, 13:27
δεν φαινονται αμεσως, πρεπει να περιμενεις λιγες μερες, 3-5 πανω κατω

α ναι? λογικα πρεπει να ειναι στο λογιστικο υπολοιπο εεεεεε?

patrickdrd
26-08-20, 14:03
ααα ξερω γω; valeur λες; δεν ξερω τοσα πολλα

Godian
26-08-20, 14:20
Ήρθε επιστροφή. Εμφανίζεται στην κάρτα ότι ήρθε. Αλλά στο υπόλοιπο μου δεν είναι

al3x1k0
26-08-20, 23:40
Ήρθε επιστροφή. Εμφανίζεται στην κάρτα ότι ήρθε. Αλλά στο υπόλοιπο μου δεν είναι

σε 1-3 μέρες θα είσαι οκ, τυπικό είναι (και λίγο λαμογιά ίσως :p )

Godian
27-08-20, 08:23
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Και μπαίνω το βλέπω στις κινήσεις της κάρτας αλλά δε γράφει πχ paypal Banggood. Και λεω τι δάση. Δε φαινόταν στο υπόλοιπο καί ψιλοαγχωθηκα

- - - Updated - - -

Μπήκανε παιδιά 3 το πρωί σήμερα
....
Ουφ

Zus
27-08-20, 09:05
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Και μπαίνω το βλέπω στις κινήσεις της κάρτας αλλά δε γράφει πχ paypal Banggood. Και λεω τι δάση. Δε φαινόταν στο υπόλοιπο καί ψιλοαγχωθηκα

- - - Updated - - -

Μπήκανε παιδιά 3 το πρωί σήμερα
....
Ουφ

Από τη στιγμή που "φάνηκαν" έστω και σε ένα μέρος (στις κινήσεις), άδικα αγχώθηκες. Ήταν θέμα χρόνου.

manoulamou
27-08-20, 09:10
ΙΣΩΣ επειδη ηταν αρκετα μεγαλο το ποσο...:whistle:
Εγω ψωνιζω σχεδον τα παντα διαδικτυακα και ιδιως απο S/Ms εχω μονιμως μικροδιαφορες, στην αρχη αγχωνομουν γιατι περνουσαν πολλες μερες εως και εβδομαδα, μεχρι να περαστουν, ηταν βλακεια μου κι επαψα να ασχολουμαι πλεον. :p

Gentoo
27-08-20, 12:16
Εγω ψωνιζω σχεδον τα παντα διαδικτυακα και ιδιως απο S/Ms εχω μονιμως μικροδιαφορες, στην αρχη αγχωνομουν γιατι περνουσαν πολλες μερες εως και εβδομαδα, μεχρι να περαστουν, ηταν βλακεια μου κι επαψα να ασχολουμαι πλεον. :p

Ως υπεύθυνος καταστήματος super market, στις βάρδιές μου, ουκ ολίγες φορές έχω κληθεί να αντιμετωπήσω τις διαμαρτυρίες πελατών για τέτοια ζητήματα.

Το κακό είναι ότι τους λες πως το πρόβλημα θα επιλυθεί από την τράπεζα και δεν σε πιστεύουν. Ισχυρίζονται ότι θέλουμε να τους φάμε τα λεφτά :lol:

Είναι απίστευτο τι πανικό μπορεί να πάθει ο κόσμος ακόμα και για μικροποσά της τάξης των μερικών €. :(

Zus
27-08-20, 12:17
ΙΣΩΣ επειδη ηταν αρκετα μεγαλο το ποσο...:whistle:
Εγω ψωνιζω σχεδον τα παντα διαδικτυακα και ιδιως απο S/Ms εχω μονιμως μικροδιαφορες, στην αρχη αγχωνομουν γιατι περνουσαν πολλες μερες εως και εβδομαδα, μεχρι να περαστουν, ηταν βλακεια μου κι επαψα να ασχολουμαι πλεον. :p

Ξεκάθαρα, δεν ήταν μικρό το ποσό. Απλώς το λέω ότι από τη στιγμή που "φάνηκε" σημαίνει ότι έχει δρομολογηθεί. Θέμα ωρών ήταν.

manoulamou
27-08-20, 12:24
:sorry:
Χωρις να το παιζω υπερανω αναφερθηκα στα μικροποσα, εχω τοσα να με αγχωνουν που δεν παει αλλο...
Για τους περισσοτερους πλεον ειναι μεγαλα ακομη κι αν μιλαμε για μερικα ευρω, να μην μιλησω για χαμηλο-συνταξιουχους ή ανεργους!
:(

Gentoo
27-08-20, 12:36
:sorry:
Χωρις να το παιζω υπερανω αναφερθηκα στα μικροποσα, εχω τοσα να με αγχωνουν που δεν παει αλλο...
Για τους περισσοτερους πλεον ειναι μεγαλα ακομη κι αν μιλαμε για μερικα ευρω, να μην μιλησω για χαμηλο-συνταξιουχους ή ανεργους!
:(

Σεβαστό και το 1€ που μπορεί να χάσεις, δεν αντιλέγω.

Εγώ αναφέρομαι στον πανικό και τον τρόμο που προκαλεί το όποιο λογιστικό λάθος, που στην τελική είτε θα επιλυθεί συστημικά, είτε θα διευθετηθεί με επικοινωνία στην τράπεζα ή/και στο super market.

Δηλαδή όταν ο μηχανικός/υδραυλικός/οτιδήποτε-ικός μας πιάνει τα οπίσθια μαύρα μάλιστα, είναι οκ, αλλά πάμε και κάνουμε τσαμπουκάδες και τρελαινόμαστε με τα λογιστικά λάθη που κάνουν τα συστήματα μεγάλων αλυσίδων και απαιτούμε και υπαινισόμαστε πως μας τρώνε εσκεμμένα τα χρήματα; Εκεί είναι η ένστασή μου.

slalom
27-08-20, 16:37
Ως υπεύθυνος καταστήματος super market, στις βάρδιές μου, ουκ ολίγες φορές έχω κληθεί να αντιμετωπήσω τις διαμαρτυρίες πελατών για τέτοια ζητήματα.

Το κακό είναι ότι τους λες πως το πρόβλημα θα επιλυθεί από την τράπεζα και δεν σε πιστεύουν.
Πού οφειλεται η διαφορα?

manoulamou
27-08-20, 16:48
Σε προσφορες που δεν ισχυουν πλεον, σε μη διαθεσιμα προϊοντα, σε προϊοντα πχ λαχανικα, φρουτα, κρεατα με βαρος κυμαινομενο.
Εχει δσεμευθει ενα ποσον που διαφερει απο το τελικο που φτανει στο ταμειο...
Τα ΑΒ Βασιλοπουλος εξ΄αρχης δεσμευουν επι πλεον ενα 5% γι΄αυτους τους λογους!
Δεν φταιει κανείς συνηθως. :whistle:

Gentoo
27-08-20, 16:53
Πού οφειλεται η διαφορα?


Σε προσφορες που δεν ισχυουν πλεον, σε μη διαθεσιμα προϊοντα, σε προϊοντα πχ λαχανικα, φρουτα, κρεατα με βαρος κυμαινομενο.
Εχει δσεμευθει ενα ποσον που διαφερει απο το τελικο που φτανει στο ταμειο...
Τα ΑΒ Βασιλοπουλος εξ΄αρχης δεσμευουν επι πλεον ενα 5% γι΄αυτους τους λογους!
Δεν φταιει κανείς συνηθως. :whistle:

Εσύ μάλλον αναφέρεσαι στο online του AB που όντως το κάνει αυτό.

Εγώ μιλάω για glitches στα συστήματα των συστημάτων στο super market ή της cardlink όπου για x,y λόγους μπορεί να πάθουν κοκομπλόκο και αντί να πιστώσουν να χρεώσουν κλπ.

manoulamou
27-08-20, 17:06
Καλα με τα pos της Cardlink καποτε οντας ασχετη δεν καταλαβαινα γιατι ενω ειχα επαρκες υπολοιπο δεν δεχοταν την χρεωστικη μου. Θελει τον πρωτευοντα λογαριασμο βλεπεις... :p

Gentoo
27-08-20, 19:19
Καλα με τα pos της Cardlink καποτε οντας ασχετη δεν καταλαβαινα γιατι ενω ειχα επαρκες υπολοιπο δεν δεχοταν την χρεωστικη μου. Θελει τον πρωτευοντα λογαριασμο βλεπεις... :p

Όλες οι χρεωστικές είναι συνδεδεμένες με κάποιον primary λογαριασμό ούτως ή άλλως. Εκείνος πρέπει να έχει χρήματα, αλλιώς δεν εκτελείται η συναλλαγή.

Στα pos, μόνο με κάρτες εθνικής σου δίνει επιλογή για τρεχούμενο ή ταμιευτηρίου.
Εκεί πρέπει να γνωρίζεις τον τύπο λογαριασμού (συνήθως ταμιευτηρίου για απλούς καταθέτες και τρεχούμενος για αυτούς που κόβουν τιμολόγια και έχουν όψεως) αλλιώς η συναλλαγή πάλι δεν θα εκτελεστεί σωστά.

Zus
27-08-20, 19:21
Όλες οι χρεωστικές είναι συνδεδεμένες με κάποιον primary λογαριασμό ούτως ή άλλως. Εκείνος πρέπει να έχει χρήματα, αλλιώς δεν εκτελείται η συναλλαγή.

Στα pos, μόνο με κάρτες εθνικής σου δίνει επιλογή για τρεχούμενο ή ταμιευτηρίου.
Εκεί πρέπει να γνωρίζεις τον τύπο λογαριασμού (συνήθως ταμιευτηρίου για απλούς καταθέτες και τρεχούμενος για αυτούς που κόβουν τιμολόγια και έχουν όψεως) αλλιώς η συναλλαγή πάλι δεν θα εκτελεστεί σωστά.

Έχει πλέον σταματήσει και στην Εθνική αυτό με το τρεχούμενο ταμιευτήριο. Εκεί που με ρωτούσαν σχεδόν πάντα, πλέον τίποτα.

sdikr
27-08-20, 19:21
Έχει πλέον σταματήσει και στην Εθνική αυτό με το τρεχούμενο ταμιευτήριο. Εκεί που με ρωτούσαν σχεδόν πάντα, πλέον τίποτα.

Κανονικά συνεχίζει σε Lidl/Μασουτη και όπου υπάρχει μηχανάκι της Εθνικής

Zus
27-08-20, 19:23
Κανονικά συνεχίζει σε Lidl/Μασουτη και όπου υπάρχει μηχανάκι της Εθνικής

Στον Μασούτη που πηγαίνω συχνά έχει σταματήσει εδώ και μήνες.

stefanos1999
27-08-20, 19:36
και σε (γνωστο brand) βενζιναδικο εξακολουθει να ρωτάει τρεχούμενο ή ταμιευτηρίου.

Gentoo
27-08-20, 20:00
Έχει πλέον σταματήσει και στην Εθνική αυτό με το τρεχούμενο ταμιευτήριο. Εκεί που με ρωτούσαν σχεδόν πάντα, πλέον τίποτα.

Αν κάνεις ανέπαφη συναλλαγή που δεν απαιτεί pin, δεν στο ζητάει.

Μόνο στην περίπτωση που ζητήσει pin σε ρωτάει.

Στα pos της cardlink σίγουρα το ζητάει. Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω.

sdikr
27-08-20, 20:02
Αν κάνεις ανέπαφη συναλλαγή που δεν απαιτεί pin, δεν στο ζητάει.

Μόνο στην περίπτωση που ζητήσει pin σε ρωτάει.

Στα pos της cardlink σίγουρα το ζητάει. Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω.

Και σε ανέπαφη το ζητάει συγκεκριμένα στα Lidl κάθε φορά τους ρωτάω πως επιλέγω ταμιευτήριο :p

Gentoo
27-08-20, 20:06
Και σε ανέπαφη το ζητάει συγκεκριμένα στα Lidl κάθε φορά τους ρωτάω πως επιλέγω ταμιευτήριο :p

Σωστά. Ανέπαφη άνω των 50€ ή αν ο πελάτης έχει πραγματοποιήσει ανέπαφες αγορές συνολικά 150€ και άνω. Στα lidl δουλεύω εξάλλου :p

Btw. Εφόσον ψωνίζεις από lidl, ετοιμάσου για το lidl plus σε 3 εβδομάδες.
Εφαρμογή με εκπτωτικά κουπόνια, καταγραφή αγορών, κλπ.
Θα πέφτει "πρήξιμο" απ'τους ταμίες αρκετό... :rolleyes:

KostakisK
27-08-20, 20:21
Έχει πλέον σταματήσει και στην Εθνική αυτό με το τρεχούμενο ταμιευτήριο. Εκεί που με ρωτούσαν σχεδόν πάντα, πλέον τίποτα.

Mε cardlink μόνοι τους μου δίνουν το pos να επιλέξω λογαριασμό και να εισάγω pin

sdikr
27-08-20, 20:27
Σωστά. Ανέπαφη άνω των 50€ ή αν ο πελάτης έχει πραγματοποιήσει ανέπαφες αγορές συνολικά 150€ και άνω. Στα lidl δουλεύω εξάλλου :p

Btw. Εφόσον ψωνίζεις από lidl, ετοιμάσου για το lidl plus σε 3 εβδομάδες.
Εφαρμογή με εκπτωτικά κουπόνια, καταγραφή αγορών, κλπ.
Θα πέφτει "πρήξιμο" απ'τους ταμίες αρκετό... :rolleyes:

Ευχαριστώ για το Heads up :oneup:

jap
27-08-20, 20:46
Χα, χα, σαν τα παλιά 'παιχνίδια' του καρφούρ που όλοι κέρδιζαν δωροεπιταγές δεν έχει. Κάτι ξυστά έχω πάρει από τα lidl που έδινε κατά καιρούς, ποτέ δεν έχω κερδίσει τίποτα. Σου έλεγε και η ταμίας πάρε κάτι ακόμα να συμπληρώσεις ποσό για 2 ξυστά. Ακόμα κι ο Κρητικός καλύτερες ενέργειες έχει. Τι λέω; ακόμα και ο Βασιλόπουλος.

Gentoo
27-08-20, 20:51
Χα, χα, σαν τα παλιά 'παιχνίδια' του καρφούρ που όλοι κέρδιζαν δωροεπιταγές δεν έχει. Κάτι ξυστά έχω πάρει από τα lidl που έδινε κατά καιρούς, ποτέ δεν έχω κερδίσει τίποτα. Σου έλεγε και η ταμίας πάρε κάτι ακόμα να συμπληρώσεις ποσό για 2 ξυστά. Ακόμα κι ο Κρητικός καλύτερες ενέργειες έχει. Τι λέω; ακόμα και ο Βασιλόπουλος.

Βασικά, όλα αυτά θεωρούνται προγράμματα πιστότητας, για να έχεις τους πελάτες "δεμένους" και να έχουν κίνητρο να ψωνίζουν από 'σενα.
Συμφωνώ πως είναι ψιλοχαζομάρες όλα αυτά για έναν πελάτη που γνωρίζει τι θέλει και δεν ενδίδει σε φανφάρες, όμως στο σκέλος του αν δίνονται τα δώρα απ'τα ξυστό κλπ, είναι 100% σίγουρο πως δίνονται.

Πολλοί πελάτες το αμφισβητούν αυτό, το γνωρίζω γιατί έρχομαι σ'επαφή μαζί τους στο ταμείο, αλλά εκτός του ότι όλοι οι διαγωνισμοί διέπονται από συμβολαιογραφική πράξη, στο τέλος ανακοινώνεται και η λίστα των νικητών.
Όταν ας πούμε η lidl συγκεκριμένα κλήρωσε πρόπερσι 20 αυτοκίνητα σε όλη τη χώρα, είναι λογικό να μη γνωρίζεις κάποιον που έχει κερδίσει. Εδώ τόσα κρούσματα κορωνοϊού υπάρχουν και κάποιοι δεν γνωρίζουν ούτε έναν που έχει κολλήσει ;)

jap
27-08-20, 21:15
Δεν αμφισβήτησα, νομίζω εξ άλλου ότι όποιος ψωνίζει στο lidl έχει άλλα κριτήρια κι όχι τους διαγωνισμούς. Απλά νομίζω πως στο σούπερ μάρκετ ο πελάτης θέλει κάτι πιο απτό, όπως το σύστημα με τις κάρτες που αντέγραψαν και κάποια μικρά σούπερ μάρκετ από τον Βασιλόπουλο, μαζεύεις 200 πόντους κερδίζεις 6 ευρώ, πιο απλό δεν γίνεται. Το αν είναι πετυχημένο το συγκεκριμένο με την εφαρμογή ο χρόνος θα δείξει, έβγαλε κι ο Γαλαξίας αντίστοιχο με εφαρμογή και εικονική κάρτα και το θεωρώ πολύ χαζό πρόγραμμα, είχαν παλιότερα και ένα άλλο σύστημα με πόντους και για υποστήριξη ένα site που μία παίζει και μία δεν παίζει. Για σας τους εργαζόμενους πάντως παραπάνω δουλειά και τρέξιμο είναι όλα αυτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.