PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Dimitris_80
25-06-10, 09:00
Την κάρτα εγώ την έβγαλα πριν δύο με δυόμιση χρόνια και λήγει στις 01/13.
Προφανώς η καινούργια θα χρειάζεται όταν κάνω συναλλαγή ως φυσικό πρόσωπο σε κάποιο κατάστημα ή και στα μηχανήματα ΑΤΜ;
H καινούρια θα χρειάζεται για όλες τις συναλλαγές σου μετά τις 30/06.

Αν δε την έχεις αλλάξει, όπως σου είπα και σε προηγούμενη ανάρτηση, πρέπει να το κάνεις γιατί η παλιά σου ΔΕΝ θα ισχύει από 01/07.


ΠΡΟΣΟΧΗ: Αποκτήστε ΑΜΕΣΑ τη νέα σας χρεωστική κάρτα με Chip

Λόγω αναβάθμισης προδιαγραφών, όλες οι χρεωστικές κάρτες χωρίς chip θα σταματήσουν να λειτουργούν στις 30/06/10.

Αν δεν έχετε παραλάβει τη νέα χρεωστική κάρτα με το Chip και το πράσινο λογότυπο "Green Banking", αποκτήστε την άμεσα από οποιοδήποτε κατάστημά μας.

Αν την έχετε ήδη παραλάβει, χρησιμοποιήστε την άμεσα σε οποιοδήποτε ΑΤΜ Πειραιώς για να ενεργοποιηθεί (πραγματοποιώντας ανάληψη, ερώτηση υπολοίπου, πληρωμή ή μεταφορά) και καταστρέψτε την παλαιά σας χρεωστική κάρτα.

Σημείωση: Αγνοήστε το παραπάνω μήνυμα, εάν έχετε ήδη αποκτήσει και χρησιμοποιείτε τη νέα χρεωστική κάρτα με Chip.

https://www.winbank.gr/EL/News/Pages/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%9F%CE%A7%CE%97%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%91%CE%9C%CE%95%CE%A3 %CE%91%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%83%CE%B1%CF%82%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CE%BA%CE%AC %CF%81%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B5Chip.aspx

cool11
28-06-10, 09:58
Πειτε μου τι ισχυει στην Πειραιως με τις καταθεσεις στο ΑΤΜ και το λογιστικο και διαθεσιμο υπολοιπο.
Λογιστικο ειναι οτι ειναι εντος συστηματος τα χρηματα, αλλα τα κρατα η τραπεζα(αλητες!) δεν μπορεις να τα διαχειριστεις.
Διαθεσιμο, τα κανεις οτι θελεις.

Εγω καταθετω παντα την προηγουμενη μερα απο τη μερα που θελω να κανω συναλλαγη.
Αλλοτε μου εμφανιζει τα χρηματα την επομενη μερα ως 'διαθεσιμα', και αλλοτε μονο ως 'λογιστικο υπολοιπο'.

Τελικα, για την Πειραιως, ποσο διαστημα τα κρατανε, ποτε τα εμφανιζουν ως διαθεσιμο/λογιστικο, ξεκαθαριστε μου λιγο.
Πως ειναι δυνατον, πχ. να κανω καταθεση τη μια φορα και την επομενη μερα να εχω διαθεσιμο το ποσο, και αλλη φορα να κανω καταθεση και την επομενη μερα να μην το εχω διαθεσιμο και να πρεπει να περιμενω την μεθεπομενη μερα?

ipo
28-06-10, 10:20
Θα λάβεις έγκυρες και αναλυτικές απαντήσεις στο σύνολο των ερωτημάτων σου, αν επικοινωνήσεις με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας.


Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών (24X7):
18-28-38 (με χρέωση αστικής κλήσης), 210 3288000 (από το κινητό ή το εξωτερικό)


Κατόπιν, αν θέλεις, μπορείς να μοιραστείς τις απαντήσεις με τα μέλη του forum. :)

Dimitris_80
28-06-10, 10:36
Πειτε μου τι ισχυει στην Πειραιως με τις καταθεσεις στο ΑΤΜ και το λογιστικο και διαθεσιμο υπολοιπο.
Λογιστικο ειναι οτι ειναι εντος συστηματος τα χρηματα, αλλα τα κρατα η τραπεζα(αλητες!) δεν μπορεις να τα διαχειριστεις.
Διαθεσιμο, τα κανεις οτι θελεις.

Εγω καταθετω παντα την προηγουμενη μερα απο τη μερα που θελω να κανω συναλλαγη.
Αλλοτε μου εμφανιζει τα χρηματα την επομενη μερα ως 'διαθεσιμα', και αλλοτε μονο ως 'λογιστικο υπολοιπο'.

Τελικα, για την Πειραιως, ποσο διαστημα τα κρατανε, ποτε τα εμφανιζουν ως διαθεσιμο/λογιστικο, ξεκαθαριστε μου λιγο.
Πως ειναι δυνατον, πχ. να κανω καταθεση τη μια φορα και την επομενη μερα να εχω διαθεσιμο το ποσο, και αλλη φορα να κανω καταθεση και την επομενη μερα να μην το εχω διαθεσιμο και να πρεπει να περιμενω την μεθεπομενη μερα?
Άλλο ένα σοβαρό μείον της Πειραιώς. Καταθέτεις με κατάθεση στο γκισέ χρήματα στο λογαριασμό σου και αυτά είναι διαθέσιμα... ΑΥΡΙΟ!!!! Για μια μέρα στα κρατάνε και εσύ απλά τα... καμαρώνεις!!! Δεν μπορείς να τα ακουμπήσεις. Έτσι γίνεται και με τα εισερχόμενα εμβάσματα και με κατάθεση επιταγής και με όλα... Μία μέρα (ημερολογιακή, όχι εργάσιμη) τα χρήματα δεν είναι διαθέσιμα.

euri
28-06-10, 10:49
Άλλο ένα σοβαρό μείον της Πειραιώς. Καταθέτεις με κατάθεση στο γκισέ χρήματα στο λογαριασμό σου και αυτά είναι διαθέσιμα... ΑΥΡΙΟ!!!! Για μια μέρα στα κρατάνε και εσύ απλά τα... καμαρώνεις!!! Δεν μπορείς να τα ακουμπήσεις. Έτσι γίνεται και με τα εισερχόμενα εμβάσματα και με κατάθεση επιταγής και με όλα... Μία μέρα (ημερολογιακή, όχι εργάσιμη) τα χρήματα δεν είναι διαθέσιμα.

Call me "valeur" :down:

cool11
28-06-10, 12:07
Ναι, αλλα εγω εχω δει μια διαφορετικη 'συμπεριφορα' καθε φορα, αλλοτε ειναι διαθεσιμα την επομενη μερα, αλλοτε την μεθεπομενη. Ξερω για το valeur αλλα περιμενα στανταρντ συμπεριφορα.

ariadgr
28-06-10, 12:49
Μήπως στα ΑΤΜ πιυ δέχονται κατάθεση ΧΩΡΙΣ φάκελο, είναι άμεσα διαθέσιμα;

Dimitris_80
28-06-10, 13:09
Μήπως στα ΑΤΜ πιυ δέχονται κατάθεση ΧΩΡΙΣ φάκελο, είναι άμεσα διαθέσιμα;
Έτσι ακριβώς είναι. ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ φάκελο, όταν περαστούμ είναι άμεσα διαθέσιμα.

equilibrium1984
29-06-10, 22:23
Το extra pin στην winbank τι ειναι?

Εκεινο που φαινεται σαν usb διπλα στο extra pin στο winbank.gr δινεται στον πελατη που εγγραφεται στην υπηρεσια για το e banking?

slide12
30-06-10, 12:47
H καινούρια θα χρειάζεται για όλες τις συναλλαγές σου μετά τις 30/06.

Αν δε την έχεις αλλάξει, όπως σου είπα και σε προηγούμενη ανάρτηση, πρέπει να το κάνεις γιατί η παλιά σου ΔΕΝ θα ισχύει από 01/07.

Ευχαριστώ.
Λογικά μπορεί κάποιος και εκπρόθεσμα να την παραλάβει την κάρτα.

Dimitris_80
01-07-10, 10:36
Ευχαριστώ.
Λογικά μπορεί κάποιος και εκπρόθεσμα να την παραλάβει την κάρτα.
Φυσικά, απλά αν επείγει να κάνεις κάποια ανάληψη χρημάτων η παλιά δεν θα ισχύει και ίσως ταλαιπωρηθείς. Γιαυτό βουρ για το πλησιέστερο κατάστημα για παραλαβή της νέας κάρτας.

ipo
01-07-10, 10:44
Σήμερα εξέπνευσε η καλύτερη χρεωστική κάρτα της ελληνικής αγοράς (wincard). Υπομονή να στρώσει τώρα η αποδοχή στις EMV.

lewton
01-07-10, 10:49
Κάθε κάρτα με chip έχει αυτό το θέμα (EMV);
Ακόμα και οι πιστωτικές;

ariadgr
01-07-10, 11:17
Οχι, δεν έχει κάθε κάρτα με chip πρόβλημα.

........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

(Με πιστωτικές που έχουν chip -Εθνικής, Πειραιώς, Eurobank- δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα)

papi_tam
01-07-10, 14:26
Μπορώ να χρησιμοποιήσω την χρεωστική καρτα της Eurobank ή της Citibank για να κλείσω τηλεφωνικώς εισητήρια για το Μέγαρο Μουσικής και το Ηρώδειο?

ipo
01-07-10, 15:27
Αν και περσινό, το ακόλουθο άρθρο είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον όσον αφορά στην έρευνα και πιλοτική λειτουργία ηλεκτρονικών πληρωμών.
http://tech.in.gr/news/article/?aid=102352

Doxaios
02-07-10, 16:16
@ipo είχες ρε συ κανένα νέο από την Πειραιώς για τα προβλήματα της χρεωστικής;

ipo
02-07-10, 16:31
11/6/2010

@ipo είχες κανένα νέο από την πειραιώς για τα προβλήματα της χρεωστικής;

Δυστυχώς δε με ενημέρωσαν για την εξακολούθηση του προβλήματος. Υποθέτω ότι το ερευνούν ακόμη.

2/7/2010

@ipo είχες ρε συ κανένα νέο από την Πειραιώς για τα προβλήματα της χρεωστικής;
Θα ενημερώσω όταν έχω νέα, μην αγχώνεσαι.

Δεν έχουν δώσει εδώ και 4 μήνες λύση στο πρόβλημα, ούτε πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν παρόλο που με διαβεβαίωσαν ότι θα το κάνουν, οπότε πλέον χρησιμοποιώ τη χρεωστική της Alpha Bank (Enter Visa) που έχει πολύ καλή αποδοχή (η παλιά που δεν έχει λήξει ακόμη). Όπως έγραψα και σε προηγούμενα μηνύματα, κουράστηκα να προσπαθώ να πείσω τους εμπόρους να αναβαθμίσουν τα συστήματά τους για την αποδοχή των EMV χρεωστικών και την τράπεζα να βρει προσωρινή λύση μέχρι να υλοποιηθεί η αναβάθμιση. Αν με είχαν καλέσει τουλάχιστον για ενημέρωση τους τελευταίους μήνες, θα είχα περισσότερη διάθεση να συνεχίσω να συνεργάζομαι προς το αμοιβαίο όφελος.

Lazos
02-07-10, 19:18
Μπορω παιδια να κανω μια ερωτηση!
Ξερετε αν η χρεωστικη καρτα της Γενικης cash now που ειναι Maestro αφαιρει απευθειας απο το υπολοιπο τα χρηματα... Εννοω απο το διαθεσιμο υπολοιπο και να δειχνει το λογιστικο υπολοιπο κανονικο;
γιατι μου φαινεται πως την χρησιμοποιησα μια φορα, δεν μου αφαιρεσε τα χρηματα εκεινη την ημερα αλλα μια βδομαδα μετα. και νομιζω οτι δεν ειχε διαφορα το λογιστικο με το διαθεσιμο υπολοιπο

ipo
06-07-10, 13:33
Επικοινώνησε μαζί μου σήμερα υπάλληλος από την Τράπεζα Πειραιώς αναφέροντας ότι ερευνάται το ζήτημα αποδοχής της κάρτας, ενώ ζήτησε περαιτέρω στοιχεία για τις αποτυχημένες συναλλαγές με τη Visa Debit.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλό να μηδενίσουν τις προμήθειες της webuy, μέχρι να λυθεί οριστικά το ζήτημα, ώστε οι πελάτες της τράπεζας να συνεχίσουν να κάνουν ανέξοδα κάποιες συναλλαγές τους με προϊόντα της ίδιας τράπεζας.

Dimitris_80
08-07-10, 13:35
Επικοινώνησε μαζί μου σήμερα υπάλληλος από την Τράπεζα Πειραιώς αναφέροντας ότι ερευνάται το ζήτημα αποδοχής της κάρτας, ενώ ζήτησε περαιτέρω στοιχεία για τις αποτυχημένες συναλλαγές με τη Visa Debit.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλό να μηδενίσουν τις προμήθειες της webuy, μέχρι να λυθεί οριστικά το ζήτημα, ώστε οι πελάτες της τράπεζας να συνεχίσουν να κάνουν ανέξοδα κάποιες συναλλαγές τους με προϊόντα της ίδιας τράπεζας.
Ελπίζουμε να αυξηθεί η αποδοχή της κάρτας όσο το δυνατόν γρηγορότερα. :oneup:

papi_tam
10-07-10, 15:27
Μια ερώτηση.
Υπάρχει καποια τραπεζα εκτός απ' τις Alpha/ Πειραιώς που να γίνεται δεκτή η χρεωστική για αγορές μέσω ιντερνετ?

ipo
10-07-10, 15:54
Υπάρχει η χρεωστική της Τράπεζας Κύπρου (http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=3577), για την οποία ακούω ότι τα πάει σχετικά καλά σε αποδοχή, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.

papi_tam
10-07-10, 15:55
Α υπάρχει λοιπόν...
καλώς θα ανοίξω ενα λογαριασμο ταμιευτηρίου στη κύπρου να δω πως τα παει

InVADeR
11-07-10, 23:26
Παιδια τη γινετε με την Visa Debit της Πειραιως ? Το τελευταιο διαστιμα δεν μπορω να την χρησημοποισω πουθενα. Προσπαθησα να βαλω συνδρομη στο Word of warcraft και δεν την δεχετε με καμια! εκανα κανα 7-8 προσπαθεις, παρηγγειλα κατι απο ebay σημερα και δν μπορω να πληρωσω μεσω paypal, αφερεσα την καρτα πηγα να την ξανα βαλω και δεν την δεχεται τωρα!

Γιατι ετσι ? Εποικηνωνισα με πειραιως σημερα θα με παρουν αυριο τηλεφωνο ειπανε...

Στο paypal με βγαζει We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. Please also make sure your credit card billing address matches your PayPal street address.

Carni
12-07-10, 04:37
Πήγα και εγώ να βάλω συνδρομή στο WoW και στην αρχή δεν δεχόταν την κάρτα (χρησιμοποιώ ακόμα την παλιά visa). Μετά διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να κάνω log in στη winbank. Όταν κάποια στιγμή αργότερα έφτιαξε τότε το WoW δέχτηκε κανονικά τη κάρτα. Γενικά έχω δει τελευταία συχνά το internet banking της Πειραιώς να είναι down.

Defected
12-07-10, 05:15
Συναλλαγές με hetzner και leaseweb αποτυγχάνουν συνεχως με την "νέα" τσιπαρισμένη debit της Πειραιώς. Το support τους επίσης ήταν απαράδεκτο και αγενές στην περίπτωση μου μπορώ να πω ενώ το winbank δουλέυει σωστά μια στο τόσο πλεον.

Ευτυχώς που είχα debit και prepaid από Kύπρου και κάνω τη δουλειά μου.

Doxaios
12-07-10, 07:56
Ενώ η δικιά μου win της Πειραιώς έληγε 6/11 ξαφνικά δεν μπορούσα να αγοράσω τίποτα. Τελικά έμαθα οτι ακυρώθηκε και οτι θα μου σταλεί η νέα κάρτα. Για να δούμε αν θα έχω και εγώ προβλήματα. Η πλάκα είναι όταν πήρα τηλέφωνο και τους είπα οτι δεν μπορώ να κάνω κάποιες αγορές για άγνωστο λόγο με ρώτησαν αν έχω την green.λολ...

ipo
12-07-10, 10:52
Η πλάκα είναι όταν πήρα τηλέφωνο και τους είπα οτι δεν μπορώ να κάνω κάποιες αγορές για άγνωστο λόγο με ρώτησαν αν έχω την green.λολ...
Σε ρώτησαν για να δουν αν έχεις ενημερωθεί ότι έχει λήξει η προηγούμενη wincard. Έχουν βγάλει ανακοίνωση εδώ και μήνες σχετικά με τη λήξη της στο τέλος Ιουνίου 2010, αλλά φαίνεται ότι υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που δεν το έμαθαν έγκαιρα και προσπαθούν να κάνουν συναλλαγές με αυτή.

papi_tam
12-07-10, 16:27
Λοιπον έκανα μια κινηση και θέλω να τη μοιραστώ μαζί σας.
Αν και πολύ κουραστικό, μπήκα στη διαδικασία να στείλω μαιλ σε όλες τις τράπεζες (ναι, σωστά διαβάσατε... ΟΛΕΣ!) ρωτώντας την ίδια ερώτηση σε κάθε μία.
"Η χρεωστική σας κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές μέσω ίντερνετ, καθώς και για συναλλαγές εξ αποστάσεως?"
Μέχρι στιγμής δεν μου έχουν απαντήσει όλες, οποτε σας γραφω για αυτες που μου απάντησαν. Για τις υπόλοιπες σε άλλο ποστ (αν απαντήσουν)
....
Eurobank, ΟΧΙ
Εμπορική, ΟΧΙ
Citibank , ΟΧΙ
Αττικής , OXI
ProBank, ΟΧΙ
Hsbc, ΟΧΙ
Πανελλήνια, OXI
Πειραιώς , η απάντηση ηταν εντελως τυποποιημένη, ουσιαστικά δεν απάντησαν σε αυτο που ρώταγα
Marfin, ΝΑΙ
Κύπρου, ΝΑΙ

ipo
12-07-10, 16:38
Πέρα από την ταχύτητα απόκρισης στα αιτήματα μέσω e-mail θεωρώ ότι η έρευνα αυτή εισάγει σημαντικό σφάλμα το οποίο πρέπει να ληφθεί υπόψη, ώστε οι απαντήσεις να θεωρηθούν ενδεικτικές. Για παράδειγμα η Eurobank χρησιμοποιεί ως χρεωστική τη Euroline και σου απάντησε ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για card non present transactions. Αυτή είναι άλλωστε η επίσημη θέση που εκφράζεται μέσω της ιστοσελίδας (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=641&mid=693&lang=gr) τους.

Αν πας όμως στο eshop.gr θα διαβάσεις (http://www.e-shop.gr/how_pay.phtml):



Πιστωτική κάρτα.

Αν διαθέτετε πιστωτική κάρτα MasterCard, VISA, Euroline, American Express ή Diners μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε με ασφάλεια μέσα από την φόρμα παραγγελίας μας. Η διαδικασία εξόφλησης μέσω πιστωτικών καρτών καλύπτεται από τις πιο σύγχρονες προδιαγραφές ασφάλειας στον secure server του e-shop.gr με κρυπτογράφηση 128 bit - τη μέγιστη που διατίθεται σήμερα - πιστοποιημένη από την Thawte Consulting (Pty) Ltd.



Παρόλα αυτά, η έρευνα μέσω e-mail μας δίνει μερικές χρήσιμες πληροφορίες για την εξυπηρέτηση πελατών από σύγχρονα κανάλια επικοινωνίας. Πραγματικά με ενοχλεί που ζητάω γραπτή απάντηση και επιμένουν να με παίρνουν τηλέφωνο. Κάποιες φορές μάλιστα στηρίζουν διαφορετικές θέσεις σε σχέση με τους συναδέλφους τους και επιμένουν λέγοντας "δεν έχουμε e-mail", οπότε κι εσύ δεν είσαι στη θέση να τους αποδείξεις τι άκουσες. Τμήμα ηλεκτρονικής τραπεζικής χωρίς δυνατότητα επικοινωνίας με e-mail;

Ενδιαφέρουσα η περίπτωση της Cash & Buy Visa (http://www.marfinegnatiabank.gr/MarfinEgnatia/Gr/Docs/Idiotes/Kartes/MarfinCashNBuy.aspx) της Marfin Egnatia. Συνήθως οι τράπεζες προωθούν πιστωτικές και προπληρωμένες (που αποφέρουν περισσότερα κέρδη στην τράπεζα) για αγορές μέσω internet και κρύβουν αυτή τη δυνατότητα των χρεωστικών τους καρτών, εάν αυτή υφίσταται. Έτσι κάνει π.χ. η Τράπεζα Κύπρου για την Κύπρου Debit Card (http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=3577).

3lbereth
12-07-10, 16:39
Πειραιώς debit έχω χρησιμοποιήσει στο play.com (γιατί δε δεχόταν electron), αλλά όχι την greencard.

yyy
12-07-10, 17:06
Στη MarfinEgnatia, η χρεωστική VISA που δίνουν γίνεται όντως δεκτή από Paypal...

Doxaios
12-07-10, 20:56
Σήμερα χρησιμοποίησα(και πήρα) την green και έκανα μια αγορά χωρίς πρόβλημα. Είδωμεν.

divinesheet
13-07-10, 12:32
Εγώ έλαβα την καινούργια μου Χρεωστική του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου (VISA Electron) αλλά απο συναλλαγές ΓΙΟΚ.
Δεν κάνει τίποτα Online :@

Δοκίμασα απο Paypal μέχρι ανανέωση συνδρομής στην NCSOFT (Lineage II). Πάντα μου έβγαε σφάλμα και οτι η κάρτα μου δεν γίνεται αποδεκτή...


Τι προτείνετε να κάνω; Να βγάλω Πειραιώς; Ή θα έχω και εκεί προβλήματα;

JERY
14-07-10, 04:07
Εγω εχω χρεωστικη eurobank visa και δεν εχει κανενα προβλημα, το μονο προβλημα ειναι η προμηθεια

Dimitris_80
14-07-10, 09:25
Εγω εχω χρεωστικη eurobank visa και δεν εχει κανενα προβλημα, το μονο προβλημα ειναι η προμηθεια
Χρεωστική Eurobank VISA;;; :hmm: Πώς γκένειν αυτό; :p

Ή θα είναι πιστωτική Eurobank VISA ή θα είναι χρεωστική Euroline Maestro.

ipo
14-07-10, 10:38
Εγω εχω χρεωστικη eurobank visa και δεν εχει κανενα προβλημα, το μονο προβλημα ειναι η προμηθεια

Χρεωστική Eurobank VISA;;; :hmm: Πώς γκένειν αυτό; :p Ή θα είναι πιστωτική Eurobank VISA ή θα είναι χρεωστική Euroline Maestro.
:lol:

"Eurobank Visa" + "πρόβλημα είναι η προμήθεια" = Προπληρωμένη Eurobank Visa
http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=339&mid=693&lang=gr
(Tο link δουλεύει μόνο με copy&paste στην url bar του browser, λόγω της πολύ καλής πολιτικής της EFG Eurobank να ενημερώνει τους πελάτες της για τον κίνδυνο των links προς οικονομικές υπηρεσίες.)

Jery, είναι διαφορετική υπηρεσία (ή προϊόν αν το προτιμάς έτσι) η προπληρωμένη κάρτα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803), από τη χρεωστική κάρτα.

papi_tam
15-07-10, 19:39
Είχα πάει σήμερα για αγορές και είπα να δώσω μονο τη χρεωστική μου για να δω και αν λειτουργει σωστα η υπηρεσία alerts της citibank.
Στη benetton, στην Ερμού μου ζήτησαν να πληκτρολογήσω το pin και μετα απο λιγο ήρθε και το σμς στο κινητό μου.
Στην Nike εκεί παραδίπλα, δεν μου ζήτησαν pin, και μέχρι στιγμής δεν μου έχει έρθει και το σμς απο την αγορά στο κινητό μου.
Το οτι δεν πηρα σμς τη δευτερη φορά σχετίζεται με κάποιον τρόπο με το οτι δεν μου ζήτησαν pin?

Και κάτι άλλο, όλα τα μαγαζιά πλέον δεν θα έπρεπε να ζητούν pin ή δεν εχουν κάνει ολες οι τράπεζες τη μετάβαση ακόμα?
Να σημειώσω οτι στη πρωτη περιπτωση το μηχανακι τους ήταν της alpha, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, το μηχανάκι τους ήταν της εμπορικής

cool11
15-07-10, 20:24
διαβαζω οσα λεει ο papi_tam και μπερδευτηκα, πανω που νομιζα οτι με ειχατε ξεμπερδεψει, οτι για αγορα σε φυσικο καταστημα, δινεις pin.
Τελικα δίνεις ή δεν δινεις? Γινεται αλλου να δινεις και αλλου οχι?
Τι ισχυει τελικα ρε παιδια?

nemesis1
15-07-10, 23:33
Μετά απο 4 χρόνια με την Debit της Πειραιώς έχω να πώ ότι είμαι πλήρη ικανοποιημένος...

Είναι δηλωμένη κανονικά στο Paypal (με δεύτερο μηδενικό λογαριασμό συνδεδεμένη) και ουδέποτε είχα πρόβλημα, ούτε καν όταν την χρησιμοποίησα για παραγγελία μέσω internet ώς χρεωστική ΧΩΡΙΣ χρήση paypal...

Βέβαια δεν την χρησιμοποίησα ποτέ ώς χρεωστική σε κατάστημα με pin...

Dimitris_80
16-07-10, 09:10
Μετά απο 4 χρόνια με την Debit της Πειραιώς έχω να πώ ότι είμαι πλήρη ικανοποιημένος...

Είναι δηλωμένη κανονικά στο Paypal (με δεύτερο μηδενικό λογαριασμό συνδεδεμένη) και ουδέποτε είχα πρόβλημα, ούτε καν όταν την χρησιμοποίησα για παραγγελία μέσω internet ώς χρεωστική ΧΩΡΙΣ χρήση paypal...

Βέβαια δεν την χρησιμοποίησα ποτέ ώς χρεωστική σε κατάστημα με pin...
Έχουμε πει ότι δεν πρέπει να γράφετε ό,τι ίσχυε 3 και 4 χρόνια πριν. Πλέον η Πειραιώς άλλαξε την κάρτα της σε GREEN CARD. Εκεί ισχύουν ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ δεδομένα. Ζητείται ΡΙΝ στα καταστήματα (ενώ μέχρι πριν όχι), δεν γίνεται πλέον από πολλά αποδεκτή κλπ κλπ.

nemesis1
16-07-10, 13:30
Εννοώ ότι για μένα ισχύει κι ότι ίσχυε απο την αρχή που την πήρα..
Την έχω 4 χρόνια και συμπεριλαμβάνω μέσα σε αυτά ΚΑΙ ΤΟ ΤΩΡΑ!

GREEN είναι και πρόβλημα με PayPal ΔΕΝ έχω.Απο την αλλαγή κάρτας και συστήματος απο την Πειραιώς δεν εχω κανένα πρόβλημα.

Αν θές να διαβάζεις καλύτερα τα post πρίν απαντήσεις είμαι ξεκάθαρος πιο πάνω ΑΚΟΜΑ και για το θέμα Pin

papi_tam
17-07-10, 15:01
Γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια τράπεζα εκτός της citibank που να έχει ΑΤΜ με δυνατότητα κατάθεσης μετρητών χωρίς φάκελο?

Γενικά αυτά τα ΑΤΜ είναι απίστευτα βολικά μιας και τα χρήματα απ' τη στιγμή που τα βάζεις είναι Άμεσα Διαθέσιμα, και δεν χρειάζεται να περιμένεις όπως στα περισσότερα να ανοίξει το κατάστημα και να τα μετρήσει ο ταμίας (ειδικά αν τα βάλεις Παρασκευή απόγευμα.. ζήσε Μαη μου...)

cool11
17-07-10, 16:52
Nαι, η εθνικη εχει σε αρκετα καταστηματα τετοια μηχανηματα. Εχω οικτρη εμπειρια ομως.
Μια στις δυο φορες που πηγαινα να κανω καταθεση, δεν δεχονταν!
Εκει που καναμε καταθεση, εστω και με φακελο, με τα νεα προηγμενα μηχανηματα δεν εκανα καθολου!!!!
Προοδος!
Επικοινωνησα με την εθνικη στα κεντρικα, με παρεπεμψαν στο τοπικο υποκαταστημα και ο δ/ντης μου ειπε οτι φταινε οι πελατες που βαζουν τσαλακωμενα/χαλασμενα χαρτονομισματα κι ετσι μπλοκαρει το μηχανημα.
Εμενα δεν με επεισε αυτη η δικαιολογια.
Ξερει κανεις κατι πανω σε αυτο το θεμα?

Οποτε, οπως ολα στην ελλαδα, ενα βημα μπρος, δυο πισω...

tsioy
17-07-10, 16:55
Nαι, η εθνικη εχει σε αρκετα καταστηματα τετοια μηχανηματα. ...

H Εθνική έχει, αλλά (απ' ότι γνωρίζω) δεν έχει χρεωστική κάρτα. Νομίζω ότι σε αυτό αναφέρονται τα παιδιά εδώ.

contime
18-07-10, 15:40
H Εθνική έχει, αλλά (απ' ότι γνωρίζω) δεν έχει χρεωστική κάρτα. Νομίζω ότι σε αυτό αναφέρονται τα παιδιά εδώ.

Δεν αναφερονται σε χρεωστικη καρτα και η εθνικη εχει χρεωστικη καρτα, την εθνοcash maestro.

ipo
18-07-10, 17:54
Γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια τράπεζα εκτός της citibank που να έχει ΑΤΜ με δυνατότητα κατάθεσης μετρητών χωρίς φάκελο?
Έχει και η Τράπεζα Πειραιώς μερικά "online ATM". Πράγματι είναι πολύ βολικά.

ipo
20-07-10, 10:41
Μετά από 5 μήνες επιμονής μου, διορθώθηκε το πρόβλημα αποδοχής της Visa Debit της Τράπεζας Πειραιώς στα Superfast Ferries. :) Ας ελπίσουμε ότι σιγά-σιγά θα φτάσει την αποδοχή της wincard.

contime
20-07-10, 14:12
Ευχαριστα νεα!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.