PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 [150] 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

sdikr
27-08-20, 21:22
Δεν αμφισβήτησα, νομίζω εξ άλλου ότι όποιος ψωνίζει στο lidl έχει άλλα κριτήρια κι όχι τους διαγωνισμούς. Απλά νομίζω πως στο σούπερ μάρκετ ο πελάτης θέλει κάτι πιο απτό, όπως το σύστημα με τις κάρτες που αντέγραψαν και κάποια μικρά σούπερ μάρκετ από τον Βασιλόπουλο, μαζεύεις 200 πόντους κερδίζεις 6 ευρώ, πιο απλό δεν γίνεται. Το αν είναι πετυχημένο το συγκεκριμένο με την εφαρμογή ο χρόνος θα δείξει, έβγαλε κι ο Γαλαξίας αντίστοιχο με εφαρμογή και εικονική κάρτα και το θεωρώ πολύ χαζό πρόγραμμα, είχαν παλιότερα και ένα άλλο σύστημα με πόντους και για υποστήριξη ένα site που μία παίζει και μία δεν παίζει. Για σας τους εργαζόμενους πάντως παραπάνω δουλειά και τρέξιμο είναι όλα αυτά.


Με τον Βασιλόπουλο δύσκολα μαζεύεις πόντους, ο Μασούτης δίνει πιο εύκολα τους 200 και τα 6 ευρώ

Gentoo
27-08-20, 21:28
Αν και το σκίσαμε στο offtopic, θα πω κάτι τελευταίο και αν θέλει κάποιος mod μπορεί να το κάνει split σε νέο thread γιατί έχει ενδιαφέρον η κουβέντα.


Δεν αμφισβήτησα, νομίζω εξ άλλου ότι όποιος ψωνίζει στο lidl έχει άλλα κριτήρια κι όχι τους διαγωνισμούς.

Όλοι οι πελάτες, όλων των αλυσίδων, ψωνίζουν με κύριο κριτήριο το όφελος των αγορών. Από κει και πέρα υπάρχει και το κριτήριο της εγγύτητας, της στήριξης τοπικών αλυσίδων, κλπ, κλπ.


Απλά νομίζω πως στο σούπερ μάρκετ ο πελάτης θέλει κάτι πιο απτό, όπως το σύστημα με τις κάρτες που αντέγραψαν και κάποια μικρά σούπερ μάρκετ από τον Βασιλόπουλο, μαζεύεις 200 πόντους κερδίζεις 6 ευρώ, πιο απλό δεν γίνεται.

Οι πελάτες (μιλάω για τον τυπικό πελάτη) θέλουν σύστημα με κάρτα/πόντους γενικότερα. Αυτό το διαπίστωσα όταν δούλεψα για ένα διάστημα στα My Market όπου εκεί δεν είχαν κάποιο αντίστοιχο σύστημα με κάρτα ή εφαρμογή και οι περισσότεροι πελάτες ζητούσαν.

Από κει και πέρα, αυτό που κάνει ο Μασούτης συγκεκριμένα, μπορεί να φαίνεται πιο δελεαστικό γιατί προσφέρει χρηματική έκπτωση, σκέψου όμως πόσα ενδεχομένως πρέπει να πληρώσεις σε προϊόντα για να λάβεις αυτή την έκπτωση.

Δηλαδή αν καλείσαι να δαπανήσεις παραπάνω απ'όσα θα έπρεπε για να λάβεις 6 ευρώ έκπτωση, ίσως να μη συμφέρει και τόσο.

Όπως για παράδειγμα η Shell, που κάποτε έβαζα βενζίνη, ναι μεν είχε σύστημα πόντων με δελεαστικά προϊόντα, αλλά για να καταφέρεις να τους μαζέψεις, ήθελες να βάλεις ολόκληρο βυτίο συνολικά :p


Το αν είναι πετυχημένο το συγκεκριμένο με την εφαρμογή ο χρόνος θα δείξει, έβγαλε κι ο Γαλαξίας αντίστοιχο με εφαρμογή και εικονική κάρτα και το θεωρώ πολύ χαζό πρόγραμμα, είχαν παλιότερα και ένα άλλο σύστημα με πόντους και για υποστήριξη ένα site που μία παίζει και μία δεν παίζει.

Πιστεύω η lidl και ο Γαλαξίας (δεν το γνώριζα για τον Γαλαξία) επέλεξαν την προσέγγιση της εφαρμογής και όχι της κάρτας καθαρά για λόγους εξέλιξης της εποχής και επειδή μέσω εφαρμογής έχεις περισσότερη πληροφόρηση σε σχέση με έναν κωδικό ή μια κάρτα. Το αν θα πετύχει, δεν το γνωρίζει κανείς. Οι εταιρείες δοκιμάζουν και πορεύονται με βάσει το feedback από τους πελάτες.
Επίσης πολλές φορές, οι εταιρείες αναγκάζονται να ακολουθήσουν τακτικές των ανταγωνιστών για να μη παραγκωνιστούν.
Η lidl για παράδειγμα, δεν έχει ανάγκη από πρόγραμμα πιστότητας, οι τζίροι που κάνει είναι περίπου 3-4 φορές πάνω από ανταγωνιστές (το γνωρίζω γιατί έχω περάσει κι από άλλους και είχα πρόσβαση σε τζίρους λόγω της ιδιότητας στην ιεραρχία που είχα). Αλλά είναι αναγκασμένη να ακολουθήσει τον ανταγωνισμό φαντάζομαι.


Για σας τους εργαζόμενους πάντως παραπάνω δουλειά και τρέξιμο είναι όλα αυτά.

Το μόνο σίγουρο. Και μισώ αφάνταστα να σπαμάρω και να δέχομαι σπαμάρισμα. :(

Zus
27-08-20, 22:01
Αν κάνεις ανέπαφη συναλλαγή που δεν απαιτεί pin, δεν στο ζητάει.

Μόνο στην περίπτωση που ζητήσει pin σε ρωτάει.

Στα pos της cardlink σίγουρα το ζητάει. Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω.

Νομίζω και στις ανέπαφες συναλλαγές ζητούσε. Γιατί με θυμάμαι να έχω μπει στη ρουτίνα του να λέω κάθε φορά Ταμιευτήριο πριν καν περάσει την κάρτα και σε κάποια φάση μου είπαν οι κοπέλες ότι σταμάτησε να ζητά. Ίσως έχει να κάνει με το κάθε Pos. :hmm:

- - - Updated - - -


Αν και το σκίσαμε στο offtopic, θα πω κάτι τελευταίο και αν θέλει κάποιος mod μπορεί να το κάνει split σε νέο thread γιατί έχει ενδιαφέρον η κουβέντα.



Όλοι οι πελάτες, όλων των αλυσίδων, ψωνίζουν με κύριο κριτήριο το όφελος των αγορών. Από κει και πέρα υπάρχει και το κριτήριο της εγγύτητας, της στήριξης τοπικών αλυσίδων, κλπ, κλπ.



Οι πελάτες (μιλάω για τον τυπικό πελάτη) θέλουν σύστημα με κάρτα/πόντους γενικότερα. Αυτό το διαπίστωσα όταν δούλεψα για ένα διάστημα στα My Market όπου εκεί δεν είχαν κάποιο αντίστοιχο σύστημα με κάρτα ή εφαρμογή και οι περισσότεροι πελάτες ζητούσαν.

Από κει και πέρα, αυτό που κάνει ο Μασούτης συγκεκριμένα, μπορεί να φαίνεται πιο δελεαστικό γιατί προσφέρει χρηματική έκπτωση, σκέψου όμως πόσα ενδεχομένως πρέπει να πληρώσεις σε προϊόντα για να λάβεις αυτή την έκπτωση.

Δηλαδή αν καλείσαι να δαπανήσεις παραπάνω απ'όσα θα έπρεπε για να λάβεις 6 ευρώ έκπτωση, ίσως να μη συμφέρει και τόσο.

Όπως για παράδειγμα η Shell, που κάποτε έβαζα βενζίνη, ναι μεν είχε σύστημα πόντων με δελεαστικά προϊόντα, αλλά για να καταφέρεις να τους μαζέψεις, ήθελες να βάλεις ολόκληρο βυτίο συνολικά :p



Πιστεύω η lidl και ο Γαλαξίας (δεν το γνώριζα για τον Γαλαξία) επέλεξαν την προσέγγιση της εφαρμογής και όχι της κάρτας καθαρά για λόγους εξέλιξης της εποχής και επειδή μέσω εφαρμογής έχεις περισσότερη πληροφόρηση σε σχέση με έναν κωδικό ή μια κάρτα. Το αν θα πετύχει, δεν το γνωρίζει κανείς. Οι εταιρείες δοκιμάζουν και πορεύονται με βάσει το feedback από τους πελάτες.
Επίσης πολλές φορές, οι εταιρείες αναγκάζονται να ακολουθήσουν τακτικές των ανταγωνιστών για να μη παραγκωνιστούν.
Η lidl για παράδειγμα, δεν έχει ανάγκη από πρόγραμμα πιστότητας, οι τζίροι που κάνει είναι περίπου 3-4 φορές πάνω από ανταγωνιστές (το γνωρίζω γιατί έχω περάσει κι από άλλους και είχα πρόσβαση σε τζίρους λόγω της ιδιότητας στην ιεραρχία που είχα). Αλλά είναι αναγκασμένη να ακολουθήσει τον ανταγωνισμό φαντάζομαι.



Το μόνο σίγουρο. Και μισώ αφάνταστα να σπαμάρω και να δέχομαι σπαμάρισμα. :(


Με Shell είναι χάσιμο χρόνου. Μόνο αν έχεις κανένα φορτηγό να γεμίζεις κάθε τόσο ή είσαι αφεντικό σε κάτι που αφορά αγορά καυσίμων και αναγκάζεις τους υπαλλήλους όταν γεμίζουν, να περνάνε την δική σου κάρτα. :p

jap
27-08-20, 22:57
Αν θέλετε την κουβέντα τη συνεχίζουμε αλλού ή βάζουμε ένα θέμα για τα προγράμματα loyalty των Σ/Μ :p Σε άλλο φόρουμ έβαζαν κάθε βδομάδα όλες τις προσφορές όλων των αλυσίδων, κυρίαρχο προϊόν οι μπύρες - δεν καταλαβαίνω πώς κάποιοι κατεβάζουν ό,τι νάναι με μοναδικό κριτήριο την τιμή, μέχρι που βαρέθηκαν.

manoulamou
28-08-20, 09:47
Παλιοτερα προ Covid - 19 οταν ακομα παρελαμβανα ΚΑΙ με φυσικη επαφη ΚΑΙ με καρτα, ο οδηγος ειδικα του ΑΒ - Βασιλοπουλος με ρωτουσε καθε φορα "τρεχουμενος ή ταμιευτηριου". Τωρα πλεον δεν ξερω, γιατι κανω ολες τις αγορες on-line και τελειως ανεπαφα, καθοτι ειμαι απολυτα υψηλου κινδυνου!
Ενδιαφερουσες οι πληροφοριες αλλά ξεφυγαμε ολιγον οπότε ... ΤΕΛΟΣ :ontopic:

Zus
28-08-20, 09:59
Καθόλου off topic. Σε χρεωστικές αναφερόμαστε.

psolord
28-08-20, 10:08
Παιδιά, υπάρχει κάποια τράπεζα, που να μπορείς να βγάλεις χρεωστική online και να μπορείς να τη γεμίζεις χωρίς έξοδα;

Αυτό λογικά θα προϋποθέτει την ήδη ύπαρξη λογαριασμού σε αυτή την τράπεζα, αλλά δε μας πειράζει.

lewton
28-08-20, 11:17
Παιδιά, υπάρχει κάποια τράπεζα, που να μπορείς να βγάλεις χρεωστική online και να μπορείς να τη γεμίζεις χωρίς έξοδα;

Αυτό λογικά θα προϋποθέτει την ήδη ύπαρξη λογαριασμού σε αυτή την τράπεζα, αλλά δε μας πειράζει.

Ν26/Revolut

psolord
28-08-20, 12:36
Ευχαριστώ.

Revolut έχω, αλλά έχει πάει άκλαφτη μιας και θέλει νέα ταυτότητα, διαβατήριο κλπ.

N26 είναι πιο ελαστική με αυτά;

Με τις Ελληνικές τράπεζες και τις χρεωστικές τι παίζει; Άμα έχεις χρεωστική και τη γεμίζεις, σου κρατάνε λεφτά και αν ναι πόσα;

Τέσπα μάλλον θα βολευτώ με την Viva. Θα βάλω κάνα 50άρι μέσα να υπάρχει και τέλος. Για ώρα ανάγκης τη θέλω. Να την έχω στο αμάξι, κινητό κλπ.

sdikr
28-08-20, 12:40
Ευχαριστώ.

Revolut έχω, αλλά έχει πάει άκλαφτη μιας και θέλει νέα ταυτότητα, διαβατήριο κλπ.

N26 είναι πιο ελαστική με αυτά;

Με τις Ελληνικές τράπεζες και τις χρεωστικές τι παίζει; Άμα έχεις χρεωστική και τη γεμίζεις, σου κρατάνε λεφτά και αν ναι πόσα;

Τέσπα μάλλον θα βολευτώ με την Viva. Θα βάλω κάνα 50άρι μέσα να υπάρχει και τέλος. Για ώρα ανάγκης τη θέλω. Να την έχω στο αμάξι, κινητό κλπ.

Στην χρεωστική δεν σου κρατάνε λεφτά, στην ουσία βάζεις λεφτά στον λογαριασμό σου.
Σε ποια τράπεζα έχεις λογαριασμό;

psolord
28-08-20, 12:59
Στην χρεωστική δεν σου κρατάνε λεφτά, στην ουσία βάζεις λεφτά στον λογαριασμό σου.
Σε ποια τράπεζα έχεις λογαριασμό;

Εθνική, Πειραίως, Eurobank.

Καλά θα μπορούσα να το δω και από το ebanking, συγγνώμη που ρωτάω, απλά έλεγα μήπως έχει κάποιος καμιά άμεση απάντηση. :)

sdikr
28-08-20, 13:00
Εθνική, Πειραίως, Eurobank.

Καλά θα μπορούσα να το δω και από το ebanking, συγγνώμη που ρωτάω, απλά έλεγα μήπως έχει κάποιος καμιά άμεση απάντηση. :)

Εθνική και Πειραιώς μπορείς να το κάνεις Online, για eurobank δεν είμαι σίγουρος
Πειραιώς μπορείς να κάνεις και νέο λογαριασμό Online έτσι ώστε να τον συνδέσεις με την κάρτα για να κάνεις αγορές με εκείνον και να μεταφέρεις μόνο τα χρήματα που σου χρειάζονται

psolord
28-08-20, 13:09
Ευχαριστω! :oneup:

manoulamou
28-08-20, 14:02
Η Χρεωστικη δεν εχει εξοδα***
και δεν ειναι prepaid, τη "γεμιζεις" βαζοντας λεφτα σε - οποιον εχεις ορισει ως πρωτευοντα / συνηθως - λογαριασμο.
:whistle:

***περαν των θεωρητικα γνωστων προμηθειων για καποιες συγκεκριμενες συναλλαγες...

sdikr
28-08-20, 14:26
Η Χρεωστικη δεν εχει εξοδα***
και δεν ειναι prepaid, τη "γεμιζεις" βαζοντας λεφτα σε - οποιον εχεις ορισει ως πρωτευοντα / συνηθως - λογαριασμο.
:whistle:

***περαν των θεωρητικα γνωστων προμηθειων για καποιες συγκεκριμενες συναλλαγες...

Για ποιες γνωστές προμήθειες για χρήση της κάρτας απο τον πελάτη μιλάς;

goku
28-08-20, 15:57
Για ποιες γνωστές προμήθειες για χρήση της κάρτας απο τον πελάτη μιλάς;

Εκτός από τις αναλήψεις χρημάτων από ΑΤΜ διαφορετικών τραπεζών, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Σε online συναλλαγές η σε POS δεν υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση.

sdikr
28-08-20, 17:18
Εκτός από τις αναλήψεις χρημάτων από ΑΤΜ διαφορετικών τραπεζών, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Σε online συναλλαγές η σε POS δεν υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση.

Αυτό ξέρω και εγώ, όχι απλά το ξέρω, είναι κάτι που έχει επιβληθεί με νόμο
Οπότε πραγματικά ρωτάω τι έχει στο μυαλό της η manoulamou για επιβαρύνσεις στον πελάτη

8anos
28-08-20, 19:25
Σε λογαριασμό εθνικής είδα προμήθεια 6 ευρώ για ανανέωση της χρεωστικής.
Δεν ζήτησα την ανανέωση και φυσικά δεν έχω πάρει κάρτα λέτε να μου τα επέστρεψουν αν τα ζητήσω; :p

goku
28-08-20, 20:38
Σε λογαριασμό εθνικής είδα προμήθεια 6 ευρώ για ανανέωση της χρεωστικής.
Δεν ζήτησα την ανανέωση και φυσικά δεν έχω πάρει κάρτα λέτε να μου τα επέστρεψουν αν τα ζητήσω; :p

Μήπως την έχουν στείλει και δεν την έχεις παραλάβει ακόμη; Η ανανέωση γίνεται αυτόματα ακόμη και αν δεν το ζητήσεις, μάλλον κάπου υπάρχει στους όρους που είχες υπογράψει όταν άνοιξες λογαριασμό, που αν ήταν πριν πολλά χρόνια σιγά μην θυμάται κανείς τι είχε υπογράψει. Το αντίθετο είναι που πρέπει να ζητήσεις, δηλαδή να σου ακυρώσουν την ανανέωση.

spartak
28-08-20, 21:42
Εκτός από τις αναλήψεις χρημάτων από ΑΤΜ διαφορετικών τραπεζών, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Σε online συναλλαγές η σε POS δεν υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση.

Σε online συναλλαγές υπάρχει εξτρα χρέωση αν γίνονται σε άλλο νόμισμα απο το ευρω

Godian
29-08-20, 07:02
Το lidl πάντως έχει την πιο γρήγορη αγορά με κάρτα. Τσακ μπαμ λες με κάρτα πατάει ένα κουμπί την περνάς και βγαίνει μια απόδειξη και στην δίνει. Όχι όπως άλλα σούπερ που βγαίνουν 500 αποδείξεις σημειώνει νούμερα κρατάει. Που ζούμε

- - - Updated - - -

Πάντως για το θέμα της επιστροφής ήταν η πρώτη φορά. Τώρα ξέρω.....
Πάντα υπάρχει η πρώτη φορά ������

Gentoo
29-08-20, 11:32
Το lidl πάντως έχει την πιούμε γρήγορη αγορά με κάρτα. Τσακ μπαμ λες με κάρτα πατάει ένα κουμπί την περνάς και βγαίνει μια απόδειξη και στην δίνει. Όχι όπως άλλα σούπερ που βγαίνουν 500 αποδείξεις σημειώνει νούμερα κρατάει. Που ζούμε

- - - Updated - - -

Πάντως για το θέμα της επιστροφής ήταν η πρώτη φορά. Τώρα ξέρω.....
Πάντα υπάρχει η πρώτη φορά ������

Τα lidl εκδίδουν το απόκομμα της κάρτας ενιαία με την φορολογική απόδειξη.
Παρ'όλ'αυτά, όταν τρέχουν διαγωνισμοί, βγαίνουν κι έξτρα αποκόμματα :p

Και σε άλλα super είναι γρήγορη η συναλλαγή. Στο μόνο super (απ'τα μεγάλα) που έχω πάει και είναι λίγο πίσω απ'τον ήλιο ως προς αυτό το θέμα, είναι στον Σκλαβενίτη.

Εκεί για κάποιο περίεργο λόγο, το σύστημά τους δεν δίνει αυτοματοποιημένα την εντολή πληρωμής του ποσού στο pos τους, με αποτέλεσμα να αναγκάζεται ο ταμίας να πληκτρολογεί χειροκίνητα το ποσό της συναλλαγής στο pos.

Αυτό ενέχει υψηλό κίνδυνο να προκύψουν λάθος χρεώσεις λόγω του ανθρώπινου παράγοντα.

slalom
29-08-20, 11:58
Αυτό ενέχει υψηλό κίνδυνο να προκύψουν λάθος χρεώσεις λόγω του ανθρώπινου παράγοντα.
Αν εχεις προσεξει, στο τελος σκαναρει την εκτυπωση του POS και μετα τυπωνει την αποδειξη

Gentoo
29-08-20, 12:04
Αν εχεις προσεξει, στο τελος σκαναρει την εκτυπωση του POS και μετα τυπωνει την αποδειξη

Αυτό δεν το 'χω προσέξει ή είναι κάτι που το ξεκίνησαν σχετικά πρόσφατα και μπορεί να μην το έχω πετύχει. Καλό αυτό.

goku
29-08-20, 16:09
Ερώτηση. Έκανα αγορά online από κατάστημα του εξωτερικού, και με χρέωσαν διαφορετικό ποσό από όσο αναγραφόταν, ευτυχώς μικροποσό, γύρω στα 6 ευρώ. Αυτοί του καταστήματος δεν είναι και τόσο συνεννοήσιμοι και έτσι πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα και τους είπα ότι θέλω να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής. Ο υπάλληλος που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα στείλει το αίτημα στο τμήμα αμφισβητήσεων, και να αναμένω απάντηση. Επειδή είναι η 1η φορά που κάνω αμφισβήτηση, θέλω να ρωτήσω τα εξής, υπάρχει περίπτωση να μου πουν από την τράπεζα ότι δεν γίνεται δεκτή η αμφισβήτηση; Και αν τελικά γίνει δεκτή η αμφισβήτηση, σε πόσες μέρες θα μου επιστραφούν τα χρήματα; Αν έχει σημασία να σημειώσω ότι το ποσό είναι ακόμη σε φάση έγκρισης, δηλαδή έχει δεσμευτεί από την τράπεζα αλλά δεν έχει φύγει ακόμη, λογικά ο πωλητής δεν έχει κάνει ακόμη λογιστικοποίηση ή όπως αλλιώς λέγεται, και χρησιμοποίησα την χρεωστική της Πειραιώς.

uncharted
29-08-20, 16:14
Έχει παρατηρήσει κανείς ότι μερικοί ταμίες παίρνουν την κάρτα και την γυρνάνε ανάποδα (εννοώ βλέπουν την μεριά του CVV2);

Δεν λέω ότι υπάρχει δόλος (δεν έχει τύχει καμία στραβή μέχρι στιγμής), αλλά μάλλον θεωρούν ότι πρέπει να υπάρχει "οπτική επαφή" με το POS για να δουλέψει η ανέπαφη συναλλαγή, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει.

Πρέπει να τους εκπαιδεύσουν καλύτερα, γιατί είναι αρκετοί που το κάνουν...

spiderman
29-08-20, 16:50
Έχει παρατηρήσει κανείς ότι μερικοί ταμίες παίρνουν την κάρτα και την γυρνάνε ανάποδα (εννοώ βλέπουν την μεριά του CVV2);

Δεν λέω ότι υπάρχει δόλος (δεν έχει τύχει καμία στραβή μέχρι στιγμής), αλλά μάλλον θεωρούν ότι πρέπει να υπάρχει "οπτική επαφή" με το POS για να δουλέψει η ανέπαφη συναλλαγή, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει.

Πρέπει να τους εκπαιδεύσουν καλύτερα, γιατί είναι αρκετοί που το κάνουν...
Για ποιο λόγο παίρνουν αυτοί την κάρτα και την περνάνε ανέπαφα;
Δεν μπορείς να το κάνεις εσύ;

KostakisK
29-08-20, 16:51
Έχει παρατηρήσει κανείς ότι μερικοί ταμίες παίρνουν την κάρτα και την γυρνάνε ανάποδα (εννοώ βλέπουν την μεριά του CVV2);

Δεν λέω ότι υπάρχει δόλος (δεν έχει τύχει καμία στραβή μέχρι στιγμής), αλλά μάλλον θεωρούν ότι πρέπει να υπάρχει "οπτική επαφή" με το POS για να δουλέψει η ανέπαφη συναλλαγή, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει.

Πρέπει να τους εκπαιδεύσουν καλύτερα, γιατί είναι αρκετοί που το κάνουν...

Εδώ λυγίζουν την κάρτα προς την μεριά του pos γιατί νομίζουν οτι δεν κάνει επαφή αμα την πλησιάσεις απλώς στο μηχάνημα, πόσα μπινελίκια έχουν φάει για αυτόν τον λόγο.............

uncharted
29-08-20, 16:55
Για ποιο λόγο παίρνουν αυτοί την κάρτα και την περνάνε ανέπαφα;
Δεν μπορείς να το κάνεις εσύ;
Μερικοί σου δίνουν το POS να το κάνεις εσύ, αλλά όχι όλοι (ανάλογα και την θέση του POS).


Εδώ λυγίζουν την κάρτα προς την μεριά του pos γιατί νομίζουν οτι δεν κάνει επαφή αμα την πλησιάσεις απλώς στο μηχάνημα, πόσα μπινελίκια έχουν φάει για αυτόν τον λόγο.............
Εντάξει, δεν ρίχνω μπινελίκια σε υπαλλήλους, θέμα άγνοιας/ελλειπούς εκπαίδευσης είναι.

KostakisK
29-08-20, 16:57
Μερικοί σου δίνουν το POS να το κάνεις εσύ, αλλά όχι όλοι (ανάλογα και την θέση του POS).


Εντάξει, δεν ρίχνω μπινελίκια σε υπαλλήλους, θέμα άγνοιας/ελλειπούς εκπαίδευσης είναι.

Α με συγχωρείς, οι υπάλληλοι τραπεζικές κάρτες δεν έχουν να ξέρουν πως δουλεύουν, την μια mastercard που έχω μου την αποτέλειωσαν

uncharted
29-08-20, 17:08
Α με συγχωρείς, οι υπάλληλοι τραπεζικές κάρτες δεν έχουν να ξέρουν πως δουλεύουν, την μια mastercard που έχω μου την αποτέλειωσαν
Η κατάσταση στην κοινωνία είναι τεταμένη και ο καθένας κοιτάει να ξεσπάει με το παραμικρό.

Προσωπικά το έχω σαν πάγια αρχή μου να μην κάνω τσαμπουκάδες, εκτός κι αν ο άλλος είναι αγενής/είρωνας/επιθετικός απέναντι μου χωρίς να του έχω κάνει κάτι. Εκεί ναι, μπορώ να γίνω διάολος. Όπως με αντιμετωπίζουν τους αντιμετωπίζω (με ευγένεια ή αγένεια).

ΥΓ: Το έχω δει κι αυτό που λες με το λύγισμα (την "σπρώχνουν" μέσα να "κάτσει" καλύτερα), αλλά λιγότερο συχνά ευτυχώς (μάλλον γιατί οι ανέπαφες είναι η νόρμα πλέον).

Τόσα λεφτά βγάζουν οι εταιρίες POS μετά τα CC του 2015, ας εκπαιδεύσουν τον κόσμο λίγο παραπάνω.

anon
29-08-20, 17:15
μια άλλη λύση είναι η χρήση εικονικής κάρτας απο το κινητό μέσω κάποιας τραπεζικής εφαρμογής. απαιτειται κινητό που διαθέτει NFC.
Στα υπερ της μεθόδου είναι η πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια
1. Δεν πληκτρολογείς ΠΙΝ, μιας και η πιστοποίηση ασφαλείας γίνεται στο κινητό σου (πχ μέσω δαχτυλικού αποτυπώματος)
2. Δεν υπάρχει το NFC συνεχώς ώστε να "κλαπεί" όπως ακούστηκε ότι γίνεται (αντιγραφή του NFC και χρηση του για μικροαγορές που δεν χρειάζεται ΠΙΝ). Το NFC στο κινητό "ανοίγει" μόνο κατα την διάρκεια της συναλλαγής.
3. Ειναι πιο εύκολο να χάσεις ή να σου κλέψουν μια κάρτα απο ένα κινητό. Ακόμα και να σου κλέψουν το κινητό επειδή είναι κλειδωμένη η εφαρμογή με βιομετρικά στοιχεία, δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν καθόλου, ενώ την κάρτα μπορούν και χωρίς ΠΙΝ να την χρησιμοποιήσουν για μικρές συναλλαγές (έως 50 ευρώ νομίζω είναι τώρα) μέχρις ότου έχεις ειδοποιήσει την τράπεζά σου για να κλειδώσει την κάρτα.

Θεωρώ ότι θα πάμε λογικά σε μια τέτοια είδους μορφή, που εκτός απο κάρτες (πιστωτικές/χρεωστικές) στο κινητό μπορεί να έχει και άλλου είδους συστήματα συναλλαγών όπως πχ PAYPALL κλπ κατευθείαν απο το κινητό. Οι Κινέζοι το πάν πολύ καλά, όπου δεν χρειάζεται καν POS αλλά ένα μηχανάκι σαν POS, που ακουμπάς εκεί και κάνεις την συναλλαγή ή την εξουσιοδοτείς στο κινητό σου και γίνεται απευθείας μέσω τραπέζης. Οι VUSA/Mastercard είναι ακριβή υπηρεσία και χρειάζεται κάτι άλλο πιο γρήγορο και απο VISA και πιο οικονομικό.

uncharted
29-08-20, 17:21
μια άλλη λύση είναι η χρήση εικονικής κάρτας απο το κινητό μέσω κάποιας τραπεζικής εφαρμογής. απαιτειται κινητό που διαθέτει NFC.
Στα υπερ της μεθόδου είναι η πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια
1. Δεν πληκτρολογείς ΠΙΝ, μιας και η πιστοποίηση ασφαλείας γίνεται στο κινητό σου (πχ μέσω δαχτυλικού αποτυπώματος)
2. Δεν υπάρχει το NFC συνεχώς ώστε να "κλαπεί" όπως ακούστηκε ότι γίνεται (αντιγραφή του NFC και χρηση του για μικροαγορές που δεν χρειάζεται ΠΙΝ). Το NFC στο κινητό "ανοίγει" μόνο κατα την διάρκεια της συναλλαγής.
3. Ειναι πιο εύκολο να χάσεις ή να σου κλέψουν μια κάρτα απο ένα κινητό. Ακόμα και να σου κλέψουν το κινητό επειδή είναι κλειδωμένη η εφαρμογή με βιομετρικά στοιχεία, δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν καθόλου, ενώ την κάρτα μπορούν και χωρίς ΠΙΝ να την χρησιμοποιήσουν για μικρές συναλλαγές (έως 50 ευρώ νομίζω είναι τώρα) μέχρις ότου έχεις ειδοποιήσει την τράπεζά σου για να κλειδώσει την κάρτα.

Θεωρώ ότι θα πάμε λογικά σε μια τέτοια είδους μορφή, που εκτός απο κάρτες (πιστωτικές/χρεωστικές) στο κινητό μπορεί να έχει και άλλου είδους συστήματα συναλλαγών όπως πχ PAYPALL κλπ κατευθείαν απο το κινητό. Οι Κινέζοι το πάν πολύ καλά, όπου δεν χρειάζεται καν POS αλλά ένα μηχανάκι σαν POS, που ακουμπάς εκεί και κάνεις την συναλλαγή ή την εξουσιοδοτείς στο κινητό σου και γίνεται απευθείας μέσω τραπέζης. Οι VUSA/Mastercard είναι ακριβή υπηρεσία και χρειάζεται κάτι άλλο πιο γρήγορο και απο VISA και πιο οικονομικό.
Να σου πω την αλήθεια προτιμώ την κάρτα έναντι του κινητού, μόνο και μόνο για το γεγονός ότι δεν εξαρτάται από μπαταρία για να δουλέψει.

Όσο για τους Κινέζους, νομίζω με QR code το κάνουν και η κάμερα το σκανάρει. Έχουν δικά τους συστήματα αυτοί, δεν εξαρτώνται από καμία VISA/Mastercard.

slalom
29-08-20, 18:12
Ερώτηση. Έκανα αγορά online από κατάστημα του εξωτερικού, και με χρέωσαν διαφορετικό ποσό από όσο αναγραφόταν, ευτυχώς μικροποσό, γύρω στα 6 ευρώ. Αυτοί του καταστήματος δεν είναι και τόσο συνεννοήσιμοι και έτσι πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα και τους είπα ότι θέλω να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής. Ο υπάλληλος που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα στείλει το αίτημα στο τμήμα αμφισβητήσεων, και να αναμένω απάντηση. Επειδή είναι η 1η φορά που κάνω αμφισβήτηση, θέλω να ρωτήσω τα εξής, υπάρχει περίπτωση να μου πουν από την τράπεζα ότι δεν γίνεται δεκτή η αμφισβήτηση; Και αν τελικά γίνει δεκτή η αμφισβήτηση, σε πόσες μέρες θα μου επιστραφούν τα χρήματα; Αν έχει σημασία να σημειώσω ότι το ποσό είναι ακόμη σε φάση έγκρισης, δηλαδή έχει δεσμευτεί από την τράπεζα αλλά δεν έχει φύγει ακόμη, λογικά ο πωλητής δεν έχει κάνει ακόμη λογιστικοποίηση ή όπως αλλιώς λέγεται, και χρησιμοποίησα την χρεωστική της Πειραιώς.
Αγορασες σε ξενο νομισμα? Φυσιολογικο ειναι

goku
29-08-20, 18:14
Αγορασες σε ξενο νομισμα? Φυσιολογικο ειναι

Όχι, σε ευρώ, και η διαφορά ήταν μεγάλη, το προϊόν (υπηρεσία βασικά) είχε κόστος 2.99 και με χρέωσαν 5.99, τα διπλάσια χρήματα. Φυσικά τα λεφτά είναι λίγα, αλλά έτσι για το γαμώτο της υπόθεσης. Είχα ένα κουπόνι αλλά μάλλον δεν το έλαβαν υπόψη ή έδωσαν διαφορετική προσφορά από αυτή που διαφήμιζαν.

sdikr
29-08-20, 23:21
Η κατάσταση στην κοινωνία είναι τεταμένη και ο καθένας κοιτάει να ξεσπάει με το παραμικρό.

Προσωπικά το έχω σαν πάγια αρχή μου να μην κάνω τσαμπουκάδες, εκτός κι αν ο άλλος είναι αγενής/είρωνας/επιθετικός απέναντι μου χωρίς να του έχω κάνει κάτι. Εκεί ναι, μπορώ να γίνω διάολος. Όπως με αντιμετωπίζουν τους αντιμετωπίζω (με ευγένεια ή αγένεια).

ΥΓ: Το έχω δει κι αυτό που λες με το λύγισμα (την "σπρώχνουν" μέσα να "κάτσει" καλύτερα), αλλά λιγότερο συχνά ευτυχώς (μάλλον γιατί οι ανέπαφες είναι η νόρμα πλέον).

Τόσα λεφτά βγάζουν οι εταιρίες POS μετά τα CC του 2015, ας εκπαιδεύσουν τον κόσμο λίγο παραπάνω.

Οι εταιρίες με το Pos στέλνουν τις οδηγίες σε αυτόν που έχει την επιχείρηση.
Πχ στα Lidl η επιχείρηση τους έχει εκπαιδεύσει στο ότι δεν πιάνουν την κάρτα σε καμία περίπτωση, το ίδιο έχει γίνει και στον Μασούτη (τουλάχιστον εκεί που πάω εγώ).

Ξέρω οτι τις στέλνει τις οδηγίες γιατί τις λάβαμε και εμείς λόγο του ότι έχουμε ενα μηχανάκι αποδοχής καρτών ανέπαφα.

- - - Updated - - -


Ερώτηση. Έκανα αγορά online από κατάστημα του εξωτερικού, και με χρέωσαν διαφορετικό ποσό από όσο αναγραφόταν, ευτυχώς μικροποσό, γύρω στα 6 ευρώ. Αυτοί του καταστήματος δεν είναι και τόσο συνεννοήσιμοι και έτσι πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα και τους είπα ότι θέλω να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής. Ο υπάλληλος που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα στείλει το αίτημα στο τμήμα αμφισβητήσεων, και να αναμένω απάντηση. Επειδή είναι η 1η φορά που κάνω αμφισβήτηση, θέλω να ρωτήσω τα εξής, υπάρχει περίπτωση να μου πουν από την τράπεζα ότι δεν γίνεται δεκτή η αμφισβήτηση; Και αν τελικά γίνει δεκτή η αμφισβήτηση, σε πόσες μέρες θα μου επιστραφούν τα χρήματα; Αν έχει σημασία να σημειώσω ότι το ποσό είναι ακόμη σε φάση έγκρισης, δηλαδή έχει δεσμευτεί από την τράπεζα αλλά δεν έχει φύγει ακόμη, λογικά ο πωλητής δεν έχει κάνει ακόμη λογιστικοποίηση ή όπως αλλιώς λέγεται, και χρησιμοποίησα την χρεωστική της Πειραιώς.

Δεν μπορεί να σε χρεώσανε κάτι παραπάνω, αν σου είπανε πχ 100 ευρώ λογικά όταν ήρθε η ώρα του να βάλεις την κάρτα σου πρέπει να είχε αυτό το πόσο.
έχεις μήπως την απόδειξη να την ανεβάσεις; σβήσε τα προσωπικά στοιχεία κλπ

Gentoo
29-08-20, 23:32
Έχει παρατηρήσει κανείς ότι μερικοί ταμίες παίρνουν την κάρτα και την γυρνάνε ανάποδα (εννοώ βλέπουν την μεριά του CVV2);

Δεν λέω ότι υπάρχει δόλος (δεν έχει τύχει καμία στραβή μέχρι στιγμής), αλλά μάλλον θεωρούν ότι πρέπει να υπάρχει "οπτική επαφή" με το POS για να δουλέψει η ανέπαφη συναλλαγή, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει.

Πρέπει να τους εκπαιδεύσουν καλύτερα, γιατί είναι αρκετοί που το κάνουν...

Με σκέτο το cvv2 δεν μπορούν να κάνουν κάτι, λίγο δύσκολο να απομνημονεύσει με μία ματιά ο υπάλληλος τον 16ψήφιο αριθμό, την ημερομηνία λήξης, και το cvv2 με μία τόσο σύντομη επαφή.

Στη lidl που είμαι αυτή τη στιγμή, λόγω GDPR δεν επιτρέπεται στους ταμίες να παίρνουν την κάρτα του πελάτη, σε καμία περίπτωση.

Στα my market όταν ήμουν, την έπαιρναν οι ταμίες και την έβαζαν στο pos αλλά όφειλαν να ρωτήσουν τον πελάτη αν ήθελαν να τους την περάσουν ανέπαφα, γιατί πολλοί γκρίνιαζαν.

Το σωστό θεωρώ πως είναι να μην έρχεται σε επαφή με την κάρτα ο υπάλληλος.
Πέρα από το ζήτημα των προσωπικών δεδομένων και των κανόνων υγιεινής, μου κάθεται άσχημα να μου παίρνει την κάρτα από το χέρι ο οποιοσδήποτε υπάλληλος.
Τουλάχιστον ας ρωτήσει πρώτα αν θέλω να του την δώσω.

anon
29-08-20, 23:35
Με σκέτο το cvv2 δεν μπορούν να κάνουν κάτι, λίγο δύσκολο να απομνημονεύσει με μία ματιά ο υπάλληλος τον 16ψήφιο αριθμό, την ημερομηνία λήξης, και το cvv2 με μία τόσο σύντομη επαφή.

Μην το λές, με λίγη εξάσκηση, ή κάποια "βοήθεια" απο κάποια κρυφή κάμερα, όλα γίνονται!



Στη lidl που είμαι αυτή τη στιγμή, λόγω GDPR δεν επιτρέπεται στους ταμίες να παίρνουν την κάρτα του πελάτη, σε καμία περίπτωση.

Ετσι πρεπει. Η κάρτα δεν πρέπει να πηγαίνει σε άλλα χέρια ποτέ. Εαν έχουν μηχανάκι και δεν είναι μπροστά, θα πρέπει ο ταμίας να φέρει το POS μπροστά και όχι να πάρει την κάρτα επειδή το μηχανάκι είναι πίσω.

Zus
30-08-20, 00:00
Κάπου πέτυχε το μάτι μου μία είδηση για υπάλληλο προς Κίνα-Κορεα-Ιαπωνια πλευρά πού κατάφερνε να απομνημονεύσει με μία ματιά τις κάρτες.

sdikr
30-08-20, 00:02
Κάπου πέτυχε το μάτι μου μία είδηση για υπάλληλο προς Κίνα-Κορεα-Ιαπωνια πλευρά πού κατάφερνε να απομνημονεύσει με μία ματιά τις κάρτες.

Αν κάποιος θέλει να σου κάνει αυτή την ζημιά θα σου την κάνει και χωρίς να γυρίσει την κάρτα.

Πρόσφατα πήρα απο την Eurobank Νέα κάρτα που πλέον δεν έχει το όνομα του κατόχου πάνω, νούμερο κάρτας, υπογραφή, ccv είναι στην πίσω πλευρά.

Αν θεωρεί κάποιος πως υπάρχει θέμα, απομνημονεύει το ccv του και μετά το σβήνει ή το καλύπτει με κάποιο τρόπο στην κάρτα

Zus
30-08-20, 00:03
Το βρήκα, 1300 κάρτες!

https://people.com/crime/cashier-used-photographic-memory-to-steal-credit-card-information/

Godian
30-08-20, 00:08
Αν κάποιος θέλει να σου κάνει αυτή την ζημιά θα σου την κάνει και χωρίς να γυρίσει την κάρτα.

Πρόσφατα πήρα απο την Eurobank Νέα κάρτα που πλέον δεν έχει το όνομα του κατόχου πάνω, νούμερο κάρτας, υπογραφή, ccv είναι στην πίσω πλευρά.

Αν θεωρεί κάποιος πως υπάρχει θέμα, απομνημονεύει το ccv του και μετά το σβήνει ή το καλύπτει με κάποιο τρόπο στην κάρτα

Πλέον το cvv τον κάνεις ανάκτηση κάι μέσα από Internet banking εφαρμογές

sdikr
30-08-20, 00:17
Πλέον το cvv τον κάνεις ανάκτηση κάι μέσα από Internet banking εφαρμογές

Ναι αλλά και πάλι παραμένει στην κάρτα, όποτε κάνει πρέπει να κάνεις για αυτό, καθώς το πρόβλημα είναι το ότι υπάρχει και στην κάρτα.

thourios
30-08-20, 00:35
Ερώτηση: Στα διόδια γίνεται να μην δώσεις στον υπάλληλο να περάσεις την κάρτα; Δεν το έχω δει πουθενά να είναι εφικτό αυτό.

Godian
30-08-20, 01:09
Ναι αλλά και πάλι παραμένει στην κάρτα, όποτε κάνει πρέπει να κάνεις για αυτό, καθώς το πρόβλημα είναι το ότι υπάρχει και στην κάρτα.

Πλέον στην Πειραιώς ότι αγορά πας να κάνεις με την κάρτα σε online κατάστημα πρέπει να έρθει και μήνυμα στο κινητό

jap
30-08-20, 08:43
Ερώτηση: Στα διόδια γίνεται να μην δώσεις στον υπάλληλο να περάσεις την κάρτα; Δεν το έχω δει πουθενά να είναι εφικτό αυτό.
Μα καλά, σε ποια διόδια; Πέρασα τον Αύγουστο από Νέα Οδό, Μορέα, Ολυμπία, Ρίο-Αντίρριο και βέβαια Αττική οδό, πουθενά δεν ζήτησαν να πάρουν την κάρτα στο χέρι τους. Σε ένα γκισέ κρέμαγε έξω η υπάλληλος το μηχανάκι από το καλώδια, σε άλλα είχαν ένα ματσούκι σαν το σελφοκόνταρο, κάπου είχαν κάτι μηχανάκια-γκουμούτσες, πουθενά δεν άφησα την κάρτα από το χέρι μου.

- - - Updated - - -


Ναι αλλά και πάλι παραμένει στην κάρτα, όποτε κάνει πρέπει να κάνεις για αυτό, καθώς το πρόβλημα είναι το ότι υπάρχει και στην κάρτα.

Τα έχουμε γράψει χρόνια τώρα. Μπλάνκο, χοντρό μαρκαδόρο ή ξύσιμο με ξυραφάκι :p

minas
30-08-20, 10:15
Με σκέτο το cvv2 δεν μπορούν να κάνουν κάτι, λίγο δύσκολο να απομνημονεύσει με μία ματιά ο υπάλληλος τον 16ψήφιο αριθμό, την ημερομηνία λήξης, και το cvv2 με μία τόσο σύντομη επαφή.

Στη lidl που είμαι αυτή τη στιγμή, λόγω GDPR δεν επιτρέπεται στους ταμίες να παίρνουν την κάρτα του πελάτη, σε καμία περίπτωση.

Στα my market όταν ήμουν, την έπαιρναν οι ταμίες και την έβαζαν στο pos αλλά όφειλαν να ρωτήσουν τον πελάτη αν ήθελαν να τους την περάσουν ανέπαφα, γιατί πολλοί γκρίνιαζαν.

Το σωστό θεωρώ πως είναι να μην έρχεται σε επαφή με την κάρτα ο υπάλληλος.
Πέρα από το ζήτημα των προσωπικών δεδομένων και των κανόνων υγιεινής, μου κάθεται άσχημα να μου παίρνει την κάρτα από το χέρι ο οποιοσδήποτε υπάλληλος.
Τουλάχιστον ας ρωτήσει πρώτα αν θέλω να του την δώσω.

Αυτό είναι το σωστό, όμως υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις.
Πριν λίγα χρόνια (πριν γίνουν υποχρεωτικά τα POS) τα e-shop δεν είχαν POS και αν έλεγες ότι θα πληρώσεις με κάρτα, σου έπαιρναν την κάρτα από τα χέρια, και περνούσαν χειροκίνητα τα στοιχεία της (μαζί με το CVV) στο σύστημά τους!

Είναι αστείο δε ότι σε χώρες με πολύ παλαιότερη κουλτούρα πληρωμής με κάρτα όπως οι ΗΠΑ, είναι πολύ συνηθισμένο να δίνουν τα στοιχεία της κάρτας σε τρίτους, ακόμη και στο τηλέφωνο. Πριν διαδοθούν τα ασύρματα POS, θεωρούσαν και φυσικό ακόμη και σε εστιατόριο να δώσουν την κάρτα στον σερβιτόρο για να πάει να την χρεώσει :).

manoulamou
30-08-20, 10:19
Και σε ταινιες - σηριαλ βλεπουμε να φερνουν πιατο την χρεωση για να υπογραψει ο πελατης!
:whistle:

spiderman
30-08-20, 11:31
Μα καλά, σε ποια διόδια; Πέρασα τον Αύγουστο από Νέα Οδό, Μορέα, Ολυμπία, Ρίο-Αντίρριο και βέβαια Αττική οδό, πουθενά δεν ζήτησαν να πάρουν την κάρτα στο χέρι τους. Σε ένα γκισέ κρέμαγε έξω η υπάλληλος το μηχανάκι από το καλώδια, σε άλλα είχαν ένα ματσούκι σαν το σελφοκόνταρο, κάπου είχαν κάτι μηχανάκια-γκουμούτσες, πουθενά δεν άφησα την κάρτα από το χέρι μου.

Ακριβώς το ίδιο (+ Ιόνια Οδός) και σε κανένα γκισέ δεν χρειάστηκε να δώσω κάρτα στον υπάλληλο.


Αυτό είναι το σωστό, όμως υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις.
Πριν λίγα χρόνια (πριν γίνουν υποχρεωτικά τα POS) τα e-shop δεν είχαν POS και αν έλεγες ότι θα πληρώσεις με κάρτα, σου έπαιρναν την κάρτα από τα χέρια, και περνούσαν χειροκίνητα τα στοιχεία της (μαζί με το CVV) στο σύστημά τους!

Είναι αστείο δε ότι σε χώρες με πολύ παλαιότερη κουλτούρα πληρωμής με κάρτα όπως οι ΗΠΑ, είναι πολύ συνηθισμένο να δίνουν τα στοιχεία της κάρτας σε τρίτους, ακόμη και στο τηλέφωνο. Πριν διαδοθούν τα ασύρματα POS, θεωρούσαν και φυσικό ακόμη και σε εστιατόριο να δώσουν την κάρτα στον σερβιτόρο για να πάει να την χρεώσει :).

Μου το ζήτησαν πρόσφατα σε ταβέρνα, αλλά τους είπα ότι θα έρθω μέσα να πληρώσω αν δεν μπορεί να έρθει το POS έξω.

Ερώτηση: γνωρίζει κανείς πως περνάει αλλά και πως παίρνει ο υπάλληλος το tip μέσω κάρτας; π.χ. εγώ λέω στον υπάλληλο βάλε στο POS τόσο (συνήθως το στρογγυλοποιώ, π.χ. το 16,25 σε 20). Σε κάποια POS έχει επιλογή για tip όπου το συμπληρώνεις εσύ, όταν όμως του πω το σύνολο κάθεται και υπολογίζει αυτός τη διαφορά και την περνάει αυτός χειροκίνητα σαν tip;
Μπορεί να περάσει μεγαλύτερη τιμή από την απόδειξη; Και μετά πως παίρνει αυτός τα συγκεκριμένα χρήματα (tips) που έχουν πληρωθεί μέσω κάρτας;

YAziDis
30-08-20, 11:32
Το 2017 που ημουν Αμερικη ακομη ετσι δουλευε το συστημα.. τραγικό..! Εντωμεταξυ οταν γυρισα, μετα απο κανα δυο βδομαδες, ειχε ρίξει σύρμα η VISA και με πηραν απο την τραπεζα για να μου την ακυρώσουν εξαιτίας προσπάθειας χρέωσης ή κατι τετοιο

@ ADSLgr.com All rights reserved.