PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 [151] 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

argonaut
30-08-20, 12:01
Μάλλον δεν τα θυμάστε ή δεν τα ξέρετε καλά.

Την εποχή προ POS οι πιστωτικές κάρτες ήταν ανάγλυφες (όνομα, αριθμός) και η διαδικασία σε ένα εστιατόριο ήταν:
1. Ο σερβιτόρος έφερνε τον λογαριασμό στον πελάτη. Ο πελάτης έβλεπε τον λογαριασμό και έδινε την κάρτα του. Αν ήθελε να συμπεριληφθεί το φιλοδώρημα το ανέφερε είτε σαν ποσό είτε σαν ποσοστό.
2. Ο σερβιτόρος πήγαινε την κάρτα και τον λογαριασμό στον ταμία.
3. Ο ταμίας έπαιρνε το ειδικό τριπλότυπο (αντίτυπο καταστηματάρχη, αντίτυπο πελάτη, αντίτυπο τράπεζας) που χωρίζονταν με καρμπόν και το τελευταίο αντίτυπο (τράπεζας) ήταν πιο χοντρό.
218394
4. Ο ταμίας έγραφε το ποσό πάνω στο τριπλότυπο με στυλό (και δυνατά για να περάσει και στα άλλα αντίγραφα) και την ημερομηνία. Το ποσό του φιλοδωρήματος έμενε κενό εκτός και αν ο πελάτης το είχε ήδη αναφέρει στον σερβιτόρο.
5. Ο ταμίας έπαιρνε τηλέφωνο την εκδοτήρια τράπεζα, έλεγε το όνομα του εστιατορίου και τον κωδικό του, έλεγε τον αριθμό της κάρτας και το ποσό. Η τράπεζα απαντούσε άμεσα (ή σε κάποιες περιπτώσεις έπαιρνε η ίδια πίσω τηλέφωνο) με τον αριθμό έγκρισης.
6. Ο ταμίας σημείωνε τον αριθμό έγκρισης πάνω στο τριπλότυπο. Αν δεν υπήρχε έγκριση ο σερβιτόρος επέστρεφε την κάρτα στον πελάτη (ο οποίος μπορεί να έδινε πιστωτική άλλης τράπεζας και φτου πάλι από την αρχή).
7. Ο ταμίας τοποθετούσε την κάρτα πρώτα και μετά το τριπλότυπο στην ειδική μηχανή με τέτοιο τρόπο ώστε το ανάγλυφο τμήμα να βρίσκεται κάτω από την κενή περιοχή του τριπλοτύπου:
218395
8. Χράπα - χρούπα (και έλεγχος ότι τα ανάγλυφα τυπώθηκαν σε όλα τα αντίτυπα).
9. Ο σερβιτόρος επέστρεφε την κάρτα και το τριπλότυπο στον πελάτη μαζί με ένα στυλό. Ο πελάτης συμπλήρωνε το φιλοδώρημα αν ήθελε (και αν δεν είχε ήδη συμπεριληφθεί) και υπέγραφε το τριπλότυπο.
10. Ο σερβιτόρος έκανε έλεγχο ότι η υπογραφή ήταν η ίδια με αυτή που υπήρχε στο πίσω μέρος της κάρτας, αφαιρούσε το αντίγραφο του πελάτη και το επέστρεφε στον πελάτη μαζί με την κάρτα
11. Ο σερβιτόρος επέστρεφε το διπλότυπο (πλέον) στον ταμία.
12. Στο τέλος της ημέρας ο ταμίας διεχώριζε το αντίγραφο του καταστηματάρχη, έκανε άθροιση των φιλοδωρημάτων κάθε σερβιτόρου τα οποία πλήρωνε από το ταμείο του, άθροιση της καθαρίας αξίας την οποία πρόσθετε στο Ζ της ταμειακής ή στο χειρόγραφο κατάστιχο και συγκέντρωνε τα αντίγραφα της τράπεζας.
13. Ο καταστηματάρχης έστελνε τα αντίγραφα της τράπεζας ταχυδρομικά κάθε βδομάδα στην τράπεζα.
14. Η τράπεζα μετά από κανένα 15ήμερο έκανε την κατάθεση στον λογαριασμό του πελάτη.
15. Επιστροφές, πιστωτικά και αμφισβητήσεις μεγάλο μπλέξιμο.

Gentoo
30-08-20, 12:30
@argonaut

Πολύ ωραία ανάλυση. Ευχαριστούμε!

Θυμάμαι μικρός όταν ήμουν, οι γονείς μου είχαν μαγαζί (μιλάμε για μαγαζί επί εποχής 70's και μετά) και είχαν κι αυτό το μηχάνημα, το χράπα-χρούπα που λες κι εσύ :p , και πάντα μου έκανε εντύπωση του πως λειτουργούσε!

Και μάλιστα, τότε, μικρός όταν ήμουν, θεωρούσα πως το μηχάνημα αυτό έκανε την χρέωση και κάπως κατέγραφε τη συναλλαγή! Δεν πήγαινε το μυαλό μου πως απλώς δημιουργούσε ανάγλυφο αντίγραφο της κάρτας σε τριπλότυπο!

sdikr
30-08-20, 12:59
Πλέον στην Πειραιώς ότι αγορά πας να κάνεις με την κάρτα σε online κατάστημα πρέπει να έρθει και μήνυμα στο κινητό

Οχι σε όλες τις συναλλαγές, αλλά και πάλι εδώ μιλάμε για την φυσική κάρτα και την χρήση της σε κατάστημα και την περίπτωση να σου πάρει κάποιος τα στοιχεία και να κάνει συναλλαγή Online.

anon
30-08-20, 13:31
Και σε ταινιες - σηριαλ βλεπουμε να φερνουν πιατο την χρεωση για να υπογραψει ο πελατης!
:whistle:

Oι παλιές κάρτες, παλιά πριν POS εποχή, είχαν το χειροκίνητο σύστημα, το οποίο δεν ήταν και τόσο πρακτικό να το πηγαίνει σε κάθε πελάτη. Ηταν στο ταμείο, κάνανε την απόδειξη, και εκείνες οι αποδείξεις απαιτούσαν υπογραφή (δεν υπήρχε η έννοια του ΠΙΝ). το ΠΙΝ αντικαθιστά την υπογραφή.

Τωρα ειδα ότι ο argonaut δεν κουραστηκε και το έγραψε διεοδικά! Μπράβο.
Να συμπληρώσω ότι έγκριση απαιτούνταν ανάλογα με την τράπεζα/κάρτα/ύψος της συναλλαγής. Εαν είχες πχ κάρτα Εθνικής και το ποσό ήταν σχετικά μικρό, δεν χρειαζόταν έγκριση. Εαν ήταν κάρτα εξωτερικού, πάντα έγκριση. Ο σερβιτόρος ή ταμίας μπορεί να ζητούσε επιπλέον ταυτότητα ή διαβατήριο ή εστω δίπλωμα οδήγησης για την ταυτοποίησης των στοιχείων με αυτά της κάρτας.

jap
30-08-20, 14:45
Μου το ζήτησαν πρόσφατα σε ταβέρνα, αλλά τους είπα ότι θα έρθω μέσα να πληρώσω αν δεν μπορεί να έρθει το POS έξω.

Στη Βαρκελόνη, πριν χρόνια, αφού μου είχαν κρατήσει την κάρτα 15-20 λεπτά, έρχεται έξω ο σερβιτόρος αλαφιασμένος: "Non tengo linia, non tengo linia", δεν μπορώ να πιάσω γραμμή :)

- - - Updated - - -


Μάλλον δεν τα θυμάστε ή δεν τα ξέρετε καλά.


Άλλες εποχές. Να σε διορθώσω μόνο στο νο. 3, ήταν αυτογραφικό το χαρτί, αν έβαζε κάποιος καρμπόν ήταν εκ του περισσού (και ήθελε και πιο καλό πάτημα με το στυλό να φτάσει στο τελευταίο αντίτυπο).

Μου είχε τύχει σε υποκατάστημα ενοικίασης αυτοκινήτων σε τουριστικό προορισμό, αντί για χράπα χρούπα, η υπάλληλος να βάλει τα χαρτιά και την κάρτα στο κατάλληλο σημείο και να πάρει το αποτύπωμα με το στέλεχος ενός αναπτήρα, που μετά στο γραφείο θα έπαιρνε και το ανάγλυφο της επιχείρησης ξαναπερνώντας το χαρτί στο χράπα χρούπα. Ελληνικό δαιμόνιο.

manoulamou
30-08-20, 18:15
""argonaut : Μάλλον δεν τα θυμάστε ή δεν τα ξέρετε καλά.""

ΑΧ πώς περναν τα ερμα τα χρονια... :rolleyes:

goku
31-08-20, 09:45
Ερώτηση. Έκανα αγορά online από κατάστημα του εξωτερικού, και με χρέωσαν διαφορετικό ποσό από όσο αναγραφόταν, ευτυχώς μικροποσό, γύρω στα 6 ευρώ. Αυτοί του καταστήματος δεν είναι και τόσο συνεννοήσιμοι και έτσι πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα και τους είπα ότι θέλω να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής. Ο υπάλληλος που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα στείλει το αίτημα στο τμήμα αμφισβητήσεων, και να αναμένω απάντηση. Επειδή είναι η 1η φορά που κάνω αμφισβήτηση, θέλω να ρωτήσω τα εξής, υπάρχει περίπτωση να μου πουν από την τράπεζα ότι δεν γίνεται δεκτή η αμφισβήτηση; Και αν τελικά γίνει δεκτή η αμφισβήτηση, σε πόσες μέρες θα μου επιστραφούν τα χρήματα; Αν έχει σημασία να σημειώσω ότι το ποσό είναι ακόμη σε φάση έγκρισης, δηλαδή έχει δεσμευτεί από την τράπεζα αλλά δεν έχει φύγει ακόμη, λογικά ο πωλητής δεν έχει κάνει ακόμη λογιστικοποίηση ή όπως αλλιώς λέγεται, και χρησιμοποίησα την χρεωστική της Πειραιώς.

Δεν μπορεί να σε χρεώσανε κάτι παραπάνω, αν σου είπανε πχ 100 ευρώ λογικά όταν ήρθε η ώρα του να βάλεις την κάρτα σου πρέπει να είχε αυτό το πόσο.
έχεις μήπως την απόδειξη να την ανεβάσεις; σβήσε τα προσωπικά στοιχεία κλπ

Και όμως, άλλο ποσό έβγαλε στο checkout και άλλο χρεώθηκα στη κάρτα, ίσως ήταν πειραγμένο για να φαίνεται έτσι. Δεν με πήγε στο περιβάλλον της τράπεζας όπως κάνουν στα Ελληνικά καταστήματα που ανοίγει μια σελίδα της Πειραιώς, ή της Εθνικής ή οποιασδήποτε τράπεζας που καταχωρείς εκεί την κάρτα. Επίσης δεν μου ήρθε email με την συναλλαγή, οπότε δεν έχω και απόδειξη. Εκεί ήταν που το υποψιάστηκα και μπήκα στο e-banking και είδα ότι χρεώθηκα παραπάνω. Ευτυχώς έχω συνδέσει την κάρτα με άδειο λογαριασμό και μεταφέρω μόνο μικροποσά για τέτοιες περιπτώσεις αλλιώς θα μπορούσαν να με είχαν χρεώσει και παραπάνω. Οπότε επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα.

anon
31-08-20, 18:31
Και όμως, άλλο ποσό έβγαλε στο checkout και άλλο χρεώθηκα στη κάρτα, ίσως ήταν πειραγμένο για να φαίνεται έτσι. Δεν με πήγε στο περιβάλλον της τράπεζας όπως κάνουν στα Ελληνικά καταστήματα που ανοίγει μια σελίδα της Πειραιώς, ή της Εθνικής ή οποιασδήποτε τράπεζας που καταχωρείς εκεί την κάρτα. Επίσης δεν μου ήρθε email με την συναλλαγή, οπότε δεν έχω και απόδειξη. Εκεί ήταν που το υποψιάστηκα και μπήκα στο e-banking και είδα ότι χρεώθηκα παραπάνω. Ευτυχώς έχω συνδέσει την κάρτα με άδειο λογαριασμό και μεταφέρω μόνο μικροποσά για τέτοιες περιπτώσεις αλλιώς θα μπορούσαν να με είχαν χρεώσει και παραπάνω. Οπότε επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα.

Γιαυτό σε σαιτ που δεν είναι γνωστά, όπως πχ αμαζον ή ebay κλπ, προτιμάμε πάντα PayPal. Προσοχή στο shopify, όπου το σαιτ δεν έχει καμία σχέση ή υποχρέωση με τους sellers. Μόνο PayPal.

Zus
01-09-20, 00:35
Προσωπικά ούτε κι εγω θα έδινα τα στοιχεία της κάρτας. Δηλαδή τη στιγμή που μιλάμε, ένα site το οποίο (μάλλον) έκανε πονηριά με την χρέωση έχει αποθηκεύσει κάπου όλα τα στοιχεία της κάρτας σου?

johnmegarythmos
03-09-20, 08:54
νέος τρόπος πληρωμής online με κάρτα από Πειραιώς
Εφάρμοσε η Πειραιώς την ασφάλεια την καινούργια για αγορές στο ίντερνετ με κάρτα. Έβαλα κάρτα στην Vodafone με κάρτα χρεωστική Πειραιώς κίτρινη την απλή και με πήγε στην Πειραιώς να βάλω κωδικούς internet banking και μετά μου έστειλε μυνημα στο κινητό και μετά έγινε η αγορά. Άραγε από ποτέ ξεκίνησε αυτη η ασφάλεια ? Και πόσο ασφαλές είναι να βάζουμε τους κωδικούς μας του internet banking? Επίσης μέσω pay pall πάλι θα ζητάει όλους αυτούς τους κωδικούς? δεν πιστευω ετσι δεν ειναι; . Τέλος άλλες τράπεζες το εφάρμοσαν αυτό?

badweed
03-09-20, 09:42
νέος τρόπος πληρωμής online με κάρτα από Πειραιώς
Εφάρμοσε η Πειραιώς την ασφάλεια την καινούργια για αγορές στο ίντερνετ με κάρτα. Έβαλα κάρτα στην Vodafone με κάρτα χρεωστική Πειραιώς κίτρινη την απλή και με πήγε στην Πειραιώς να βάλω κωδικούς internet banking και μετά μου έστειλε μυνημα στο κινητό και μετά έγινε η αγορά. Άραγε από ποτέ ξεκίνησε αυτη η ασφάλεια ? Και πόσο ασφαλές είναι να βάζουμε τους κωδικούς μας του internet banking? Επίσης μέσω pay pall πάλι θα ζητάει όλους αυτούς τους κωδικούς? δεν πιστευω ετσι δεν ειναι; . Τέλος άλλες τράπεζες το εφάρμοσαν αυτό?

η ασφαλεια σου και της τραπεζας , δεν ειναι μονο οι κωδικοι προσβασης , αλλα και ο αριθμος τηλεφωνου και αριθμος που σου στελνει σε αυτο το τηλεφωνο .
δηλαδη ειναι 4 βηματα ασφαλειας , username * password * αριθμος τηλεφωνου * κωδικος επιβεβαιωσης + τα certificate της σελιδας

johnmegarythmos
03-09-20, 13:38
η ασφαλεια σου και της τραπεζας , δεν ειναι μονο οι κωδικοι προσβασης , αλλα και ο αριθμος τηλεφωνου και αριθμος που σου στελνει σε αυτο το τηλεφωνο .
δηλαδη ειναι 4 βηματα ασφαλειας , username * password * αριθμος τηλεφωνου * κωδικος επιβεβαιωσης + τα certificate της σελιδας

ωραια , επειδη εμενα μου φαινεται καπως καθε φορα που θελω να πληρωσω με καρτα να χρειαζεται να βαζω κωδικους internet banking και sms μετα , λεω να χρησιμοποιω περισσοτερο το paypall με προσθετη sms καθε φορα που κανω log in.
Φοβαμαι να βαζω καθε φορα τους κωδικους internet banking , εκτος αυτου θα πρεπει να βλεπουμε το λουκετο επανω; για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν ειναι ψευτικη η σελιδα και γινει καμια υποκλοπη; .

Απο την αλλη δεν εχουνε ολες οι εταιρειες paypall οποτε ειτε καταθεση για να μην πληρωνω με καρτα και ως δευτερη επιλογη η πληρωμη με καρτα! ή θα κανω το εξης : θα αποκρυψω λογαριασμο της τραπεζας που εχει χρηματα και καθε φορα θα κανω μεταφορα σε λογαριασμο που εχει χρεωστικη καρτα συνδεμενη και μετα αποκρυψη του λογαριασμου απο το ebanking και μετα θα πληρωνω με καρτα απο το καθε site .
Eξαλλου χρειαζεται sms pin για καθε αποκρυψη και εμφανιση του καθε λογαριασμου στην Πειραιως , τελος αμα δω τα ζορια και φοβαμαι περισσοτερο θα πληρωνω με αλλη τραπεζα που ακομα δεν το εχει εφαρμοσει αυτο με τους κωδικους internet banking!

TeoT
03-09-20, 23:00
Εκεί που δεν έστελνε ούτε κωδικό ΟΤΡ η Πειραιώς ξεκίνησε να ζητά και κωδικούς internet banging.
Και εγώ σταμάτησα τίς αγορές/πληρωμές με κάρτα Πειραιώς γιατί δεν μπορώ κάθε φορά να κάθομαι να ελέγχω αν είμαι στο περιβάλλον της τράπεζας.
Κωδικούς internet banging δίνω μόνο όταν έχω πληκτρολογήσει εγώ την διεύθυνση να μπώ από επιλογή μου και όχι από ανακατεύθυνση από κάποιο κατάστημα.

badweed
03-09-20, 23:05
καπου ειχανε κανει καποια συμπραξη οι τραπεζες με μια παραλαγη κωδικων για internet αγορες ,
στην αλφα μου ειχε συμβει αλλα συμπερανα οτι προκειται για γενικοτερη κινηση συνεργασιας
:hmm:
τωρα που το ξανακοιταξα , πρεπει να αφορα visa verification

johnmegarythmos
04-09-20, 00:48
Εκεί που δεν έστελνε ούτε κωδικό ΟΤΡ η Πειραιώς ξεκίνησε να ζητά και κωδικούς internet banging.
Και εγώ σταμάτησα τίς αγορές/πληρωμές με κάρτα Πειραιώς γιατί δεν μπορώ κάθε φορά να κάθομαι να ελέγχω αν είμαι στο περιβάλλον της τράπεζας.
Κωδικούς internet banging δίνω μόνο όταν έχω πληκτρολογήσει εγώ την διεύθυνση να μπώ από επιλογή μου και όχι από ανακατεύθυνση από κάποιο κατάστημα.

ελα ντε η Πειραιως ητανε η μοναδικη τραπεζα που πληρωνες με καρτα και ποτε δεν ζηταγε καποιο εξτρα κωδικο pin! και το ειχα ευχαριστηθει . Αραγε τι γινεται με τις παγιες εντολες με χρεωστικη καρτα ή με πιστωτικη ; θα υπαρχει προβλημα ή οχι; .
Παντως με eurobank ηξερα με πληρωμη με χρεωση χρεωστικης καρτας sms μονο ερχεται , με την εθνικη ηξερα οτι εχει sms ή email, και με την alpha bank sms ,ξερετε αμα εχει αλλαξει καποια απο τις παραπανω τραπεζες; .

runner70
04-09-20, 02:04
Εκεί που δεν έστελνε ούτε κωδικό ΟΤΡ η Πειραιώς ξεκίνησε να ζητά και κωδικούς internet banging.
Και εγώ σταμάτησα τίς αγορές/πληρωμές με κάρτα Πειραιώς γιατί δεν μπορώ κάθε φορά να κάθομαι να ελέγχω αν είμαι στο περιβάλλον της τράπεζας.
Κωδικούς internet banging δίνω μόνο όταν έχω πληκτρολογήσει εγώ την διεύθυνση να μπώ από επιλογή μου και όχι από ανακατεύθυνση από κάποιο κατάστημα.

Αυτο ακριβως με ενοχλησε και εμενα με την Πειριαως. Βαζοντας ομως το app της στο android και ενεργοποιωντας το, πλεον για κάθε έγκριση συναλλαγής έρχεται ειδοποιηση στο app της και δεν χρειαζεται να βαζω κωδικους ebanking. Για οσους ομως δεν εχουν smartphone ή δεν βάζουν το app της, είναι ενοχλητικο καθε φορα να πρεπει να τσεκαρεις αν ειναι αυθεντικό το περιβάλλον που σε ανακατευθυνει και αρα safe να βαλεις τους κωδικους ebanking.

thourios
04-09-20, 10:27
Μου ήρθε μια ειδοποίηση από alphabank σχετικά με αλλαγές τους bonus πόντους. Δεν μπορώ να το βρω τώρα το mail ή την ειδοποίηση στο viber. Δεν θυμάμαι που την έλαβα..
Δεν ξέρω τι αλλαγές έγιναν. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά μάλλον κάτι εις βάρος των πελατών είναι οι αλλαγές αυτές.
Κάποιος που έχει ασχοληθεί αν μπορεί ας μας τα κάνει πιο λιανά. Τι αλλαγές είναι αυτές; Κάποιος που έχει αρκετούς πόντους τι θα έπρεπε να κάνει για να μην ζημιωθεί;
Βρήκα αυτό (https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/oroi-programmatos-bonus)στην σελίδα της τράπεζας.

sdikr
04-09-20, 10:37
Μου ήρθε μια ειδοποίηση από alphabank σχετικά με αλλαγές τους bonus πόντους. Δεν μπορώ να το βρω τώρα το mail ή την ειδοποίηση στο viber. Δεν θυμάμαι που την έλαβα..
Δεν ξέρω τι αλλαγές έγιναν. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά μάλλον κάτι εις βάρος των πελατών είναι οι αλλαγές αυτές.
Κάποιος που έχει ασχοληθεί αν μπορεί ας μας τα κάνει πιο λιανά. Τι αλλαγές είναι αυτές; Κάποιος που έχει αρκετούς πόντους τι θα έπρεπε να κάνει για να μην ζημιωθεί;
Βρήκα αυτό (https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/oroi-programmatos-bonus)στην σελίδα της τράπεζας.

Το βασικό είναι που αλλάζει για τις χρεωστικές το


Από 1.10.2020, για συναλλαγές με τη χρεωστική σας κάρτα Βοnus σε Επιχειρήσεις που δεν συμμετέχουν στο Πρόγραμμα, θα συλλέγετε 1 πόντο για κάθε 2 Ευρώ αγορών σας. αντι για 1 ευρώ = 1 ποντος

Και το


Επιπρόσθετα, σε περίπτωση που δεν έχετε προβεί σε καμία εξαργύρωση των Βοnus πόντων σας κατά το διάστημα των δύο (2) προηγούμενων ετών, από 1.11.2020 αναστέλλεται η δυνατότητα συλλογής πόντων στις Επιχειρήσεις που δεν συμμετέχουν στο Πρόγραμμα Bonus, σε όλες τις κάρτες σας Bonus έως και την πραγματοποίηση μίας νέας εξαργύρωσης με οποιαδήποτε κάρτα Bonus. Μετά την εξαργύρωσή σας, η συλλογή πόντων στις παραπάνω επιχειρήσεις θα συνεχίζεται κανονικά από όλες τις κάρτες σας.

thourios
04-09-20, 11:12
Thanks
:oneup:

adiS
08-09-20, 21:30
Για όποιον ενδιαφέρεται, μόλις έβγαλε update η Πειραιως για την εφαρμογή της(Android) και έβαλε και αυτή ανέπαφες συναλλαγές μέσω NFC.

euri
08-09-20, 21:34
Το οποίο σε μένα δεν εμφανίζεται καθόλου ως επιλογή*. Υποπτεύομαι επειδή δεν έχω πλέον χρεωστική κάρτα της Πειραιώς (έληξε και δεν ήρθε ποτέ ανανέωση) :p


*η συσκευή μου υποστηρίζει κανονικά NFC, το χρησιμοποιώ με τη φινλανδική κάρτα/τράπεζα.

adiS
08-09-20, 21:39
Το οποίο σε μένα δεν εμφανίζεται καθόλου ως επιλογή*. Υποπτεύομαι επειδή δεν έχω πλέον χρεωστική κάρτα της Πειραιώς (έληξε και δεν ήρθε ποτέ ανανέωση) :p


*η συσκευή μου υποστηρίζει κανονικά NFC, το χρησιμοποιώ με τη φινλανδική κάρτα/τράπεζα.

εμένα μου βγάζει κανονικά την κάρτα και προχωράει, απλώς δεν δοκίμασα ακόμα γιατί δεν βγήκα έξω.

θα ήθελα μετά από την μεταφορά της κάρτας κάποια στιγμή να κλείνει αυτόματα το NFC να πω την αλήθεια, αυτό φυσικά είναι θέμα Android και όχι της εφαρμογής. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει τέτοια ρύθμιση.

euri
08-09-20, 21:52
Και πώς θα ανοίγει ξανά το NFC για να το χρησιμοποιήσεις;

adiS
08-09-20, 23:17
Και πώς θα ανοίγει ξανά το NFC για να το χρησιμοποιήσεις;

το άνοιγμα χειροκίνητα. Απλώς όταν το χρησιμοποιώ να κλείνει μετά από λίγο για να μην το ξεχάσω.

Ουσιαστικά πάντα χειροκίνητα θα το κάνω και τα δύο αλλά σε περίπτωση που το ξεχάσει κάποιος να κλείνει αυτόματα.

slalom
08-09-20, 23:40
Μπορεις και να το κλεινεις χειροκινητα

lewton
09-09-20, 11:09
Για όποιον ενδιαφέρεται, μόλις έβγαλε update η Πειραιως για την εφαρμογή της(Android) και έβαλε και αυτή ανέπαφες συναλλαγές μέσω NFC.

Ενδιαφέρον.
Αυτό που λείπει τώρα είναι να κάνει παράπονο κάποιος χρήστης iOS στην επιτροπή ανταγωνισμού επειδή η Apple δεν του επιτρέπει να χρησιμοποιήσει το NFC της συσκευής του με την τράπεζα Πειραιώς.

user2163
09-09-20, 11:35
Apple Pay και από τις άλλες 3 είναι το επόμενο βήμα τώρα. :oneup:

adiS
10-09-20, 09:03
εφόσον μπλέκεται πληρωμή προς την Apple δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να υποχρεώσει κάποιον, ούτε την Apple(να μην έχει πληρωμή) ούτε τις τράπεζες(να πάνε στο apple pay).

- - - Updated - - -

Δοκίμασα σήμερα το πρωί το "Winbank Pay" της Πειραιώς και έβγαλε "μη αποδεκτή συναλλαγή".

Δοκίμασε κάποιος άλλος?

KostakisK
10-09-20, 11:55
εφόσον μπλέκεται πληρωμή προς την Apple δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να υποχρεώσει κάποιον, ούτε την Apple(να μην έχει πληρωμή) ούτε τις τράπεζες(να πάνε στο apple pay).

- - - Updated - - -

Δοκίμασα σήμερα το πρωί το "Winbank Pay" της Πειραιώς και έβγαλε "μη αποδεκτή συναλλαγή".

Δοκίμασε κάποιος άλλος?

Έχει μουρλαθεί το σύστημα τους, ούτε η σελίδα δεν φορτώνει

lewton
10-09-20, 16:49
εφόσον μπλέκεται πληρωμή προς την Apple δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να υποχρεώσει κάποιον, ούτε την Apple(να μην έχει πληρωμή) ούτε τις τράπεζες(να πάνε στο apple pay).

Δεν είναι πληρωμή προς την Apple, είναι πληρωμή προς το κατάστημα όπου κάνεις τη συναλλαγή.
Η Apple έχει αποφασίσει ότι το NFC chip που έχουν τα iPhones δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει καμία άλλη εφαρμογή, ενώ η Google επιτρέπει να το χρησιμοποιούν εφαρμογές όπως αυτή της Πειραιώς.
Αυτό είναι καταχρηστικό και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν της έχει ρίξει ένα γερό πρόστιμο η ΕΕ για αντι-ανταγωνιστική πολιτική.

anon
10-09-20, 17:31
Δεν είναι πληρωμή προς την Apple, είναι πληρωμή προς το κατάστημα όπου κάνεις τη συναλλαγή.
Η Apple έχει αποφασίσει ότι το NFC chip που έχουν τα iPhones δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει καμία άλλη εφαρμογή, ενώ η Google επιτρέπει να το χρησιμοποιούν εφαρμογές όπως αυτή της Πειραιώς.
Αυτό είναι καταχρηστικό και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν της έχει ρίξει ένα γερό πρόστιμο η ΕΕ για αντι-ανταγωνιστική πολιτική.

Δεν χρειάζεται πρόστιμο ή οτιδήποτε. Εαν οι χρήστες Apple γουστάρουν έτσι, γιατι να τους το αλλάξεις; Ασε να βλέπουν άλλους να κάνουν τραπεζικές συναλλαγές με το κινητό τους, και αυτοί όχι. Πλάκα θα έχει. Ειδικά όσο θα μεγαλώνει ο αριθμός των χρηστών που θα χρησιμοποιούν το κινητό τους για κάρτα.

YAziDis
10-09-20, 18:52
Πας και ανοίγεις ένα λογαριασμό στην Alpha Bank, και αφήνεις τις υπόλοιπες να συνεχίζουν με τις δικές τους εφαρμογές που άλλοτε δουλεύουν και άλλοτε όχι και αναγκάζεσαι να έχεις επάνω σου και το κανονικό σου πορτοφόλι.

lewton
10-09-20, 21:21
Δεν χρειάζεται πρόστιμο ή οτιδήποτε. Εαν οι χρήστες Apple γουστάρουν έτσι, γιατι να τους το αλλάξεις; Ασε να βλέπουν άλλους να κάνουν τραπεζικές συναλλαγές με το κινητό τους, και αυτοί όχι. Πλάκα θα έχει. Ειδικά όσο θα μεγαλώνει ο αριθμός των χρηστών που θα χρησιμοποιούν το κινητό τους για κάρτα.

Δεν πάει έτσι.
Αν ήταν έτσι τότε το ίδιο μπορεί να πει κανείς για οποιαδήποτε καταχρηστική μονοπωλιακή πολιτική.
Κάποιος μπορεί να θέλει να φτιάξει εφαρμογή ανταγωνιστική στο Apple Pay και η Apple δεν του επιτρέπει να την βάλει στο store.

spartak
10-09-20, 23:08
Δεν πάει έτσι.
Αν ήταν έτσι τότε το ίδιο μπορεί να πει κανείς για οποιαδήποτε καταχρηστική μονοπωλιακή πολιτική.
Κάποιος μπορεί να θέλει να φτιάξει εφαρμογή ανταγωνιστική στο Apple Pay και η Apple δεν του επιτρέπει να την βάλει στο store.

Συμφωνοι. Αλλα σοβαρά περιμένεις την Ελληνική αρχή ανταγωνισμού να ασχοληθεί με το ζήτημα;

gcf
10-09-20, 23:34
Η εφαρμογή της Eurobank μετά από μερικά προβλήματα στην αρχή παίζει άψογα μήνες τώρα.

lewton
10-09-20, 23:38
Συμφωνοι. Αλλα σοβαρά περιμένεις την Ελληνική αρχή ανταγωνισμού να ασχοληθεί με το ζήτημα;

Όχι, απλά αναρωτιέμαι πως κανείς δεν δοκίμασε καν να τους φέρει το ζήτημα.
Η Κομισιόν επιτέλους αποφάσισε να ασχοληθεί: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_1075

adiS
11-09-20, 00:00
Δεν είναι πληρωμή προς την Apple, είναι πληρωμή προς το κατάστημα όπου κάνεις τη συναλλαγή.
Η Apple έχει αποφασίσει ότι το NFC chip που έχουν τα iPhones δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει καμία άλλη εφαρμογή, ενώ η Google επιτρέπει να το χρησιμοποιούν εφαρμογές όπως αυτή της Πειραιώς.
Αυτό είναι καταχρηστικό και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν της έχει ρίξει ένα γερό πρόστιμο η ΕΕ για αντι-ανταγωνιστική πολιτική.

δεν γνώριζα ότι είναι έτσι η κατάσταση. Ποιο πολύ πίστευα ότι θα ζητούσε λεφτά από εφαρμογές όπως Πειραιώς,alpha κτλ ώστε να χρησιμοποιούν το nfc της.

YAziDis
11-09-20, 02:50
Παιρνει ενα ποσοστό επι της συναλλαγής απ οτι ακουγεται, για αυτο δεν το θελουν οι τραπεζες

al3x1k0
11-09-20, 08:24
Ξεχνούν μου φαίνεται οι τράπεζές μας ότι είναι όλα θέμα κινήτρου. Δώσε μπόνους πόντους ας πούμε από το πρόγραμμα της κάθε τράπεζας αν γίνει χρήση της δική σου εφαρμογής έναντι apple/google/samsung/huawei/garmin/whatever pay και δες τι θα γίνει. Ίσως πάρουν και χρήσιμα στατιστικά.

bxenos
11-09-20, 09:45
Παιρνει ενα ποσοστό επι της συναλλαγής απ οτι ακουγεται, για αυτο δεν το θελουν οι τραπεζες
Ααα, δηλαδη κατι σαν αυτο που καναν στα μικρομαγαζα απο οταν αρχισαν ττα καπιταλ κοντρολ που αναγκαστικά χρησιμοποιησαν καρτες τραπεζων; τοτε δεν είχαν κανει συνεταιρακια τις τραπεζες με το ετσι θελω :)

anon
11-09-20, 10:10
Βασικά το πρόβλημα με τις κάρτες ξεκινα απο τις VISA/Mastercard (και λοιπές χρηματοπιστωτικές). Oι οποίες αξιώνουν τεράστιες προμήθειες.
Βάλε μέσα και την βλακεία των τραπεζών, που ήθελαν για λόγους μαρκετινγ και για να δέσουν τους πελάτες τους να έχουν όλες το δικό τους μηχανάκι. Ετσι η προσπάθεια που έγινε παλιά να υπάρχουν πιστωτικές των ίδιων των τραπεζών ή χρεωστικές που να έχουν και χαμηλή έως μηδενική συνδρομή και χαμηλές προμήθειες δεν έπιασαν τόπο. Δεν έπιασαν τόπο γιατί της κάθε τράπεζας η κάρτα (που δεν ήταν VISA/Mastercard) έπαιζε μόνο στο δικό της μηχανάκι (*), ενώ εαν ήταν VISA/Mastercard έπαιζε σε οποιοδήποτε μηχανάκι. Λογικό ο κάθε καταναλωτής να γυρίσει την πλάτη σε κάρτες που δεν ήταν VISA/Mastercard και έτσι έγιναν στην Ελλάδα καθεστώς και ακόμα και οι χρεωστικές είναι μέσω εταιριών αυτών (χρεωστική Eurobank=>Mastercard) Σε άλλες χώρες δεν συμβαίνει αυτό, και έτσι υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός, συν βέβαια το γεγονός ότι η πλειονότητα των συναλλαγών γίνεται ηλεκτρονικά, οπότε οι προμήθειες είναι χαμηλά. πχ στην Ολλανδία δεν μπορείς να ψωνίσεις σε σούπερ μαρκετ με πιστωτική, μόνο με χρεωστική. Εχω χρεωστική απο το Λουξεμβούργο, που ΔΕΝ είναι VISA/Mastercard και λειτουργεί μια χαρά σε όλη την ΕΕ και σε πολλές χώρες ακόμα (έως και Τουρκία). Ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί χρεωστική όχι πιστωτική για τις υνήθεις αγορές, αλλά αυτό δεν έγινε στην Ελλάδα. Ακόμα και εαν χρησιμοποιεί χρεωστική, αυτή θα είναι τέτοια που θα παίρνει προμήθεια μια αμερικάνικη εταιρία.
Γενικά το κομμάτι των ηλεκτρονικών συναλλαγών στην Ελλάδα είναι ληστρικό προς τους καταναλωτές απο τις τράπεζες, ελέω κυβέρνησης. SEPA συναλλαγές εδώ έξω είναι δωρεαν, στην Ελλάδα η τράπεζα παίρνει προμήθεια. Ανάληψη απο οποιοδήποτε ΑΤΜ ακόμα και άλλης χώρας, είναι δωρεάν. Στην Ελλάδα εαν βγάλεις απο άλλη τράπεζα, σε χρεώνει προμήθεια. Στην Ελλάδα το να "φορτίσεις" μια κάρτα PrePaid θέλει μια καθόλου ευκαταφρονητη προμήθεια. Εξω είναι δωρεάν.
Νομίζω είναι καιρος να αρχίσουν οι έλληνες καταναλωτές να χρησιμοποιούν εναλλακτικές τράπεζες εξωτερικού ή PAYPAL ή άλλους τρόπους ηλεκτρονικών πληρωμών και να θάψουν τις ελληνικές τράπεζες για τις ληστρικές τους πρακτικές. Εαν τους φταίνε οι VISA/Mastercard ας συνεργαστούν ώστε να έχουν δικές τους χρεωστικές που να παίζουν σε όλα τα μηχανάκια, ΟΛΑ, όλων των τραπεζών (και στο εξωτερικό) χωρίς ναναι VISA/Mastercard ώστα να μην πληρώνουν προμήθειες.


(*) Πχ εγω είχα την κάρτα της Eurobank που λεγόταν Euroline. Πολύ παλιά. Ισως και εικοσαετία.

adiS
11-09-20, 10:16
Βασικά το πρόβλημα με τις κάρτες ξεκινα απο τις VISA/Mastercard (και λοιπές χρηματοπιστωτικές). Oι οποίες αξιώνουν τεράστιες προμήθειες.
Βάλε μέσα και την βλακεία των τραπεζών, που ήθελαν για λόγους μαρκετινγ και για να δέσουν τους πελάτες τους να έχουν όλες το δικό τους μηχανάκι. Ετσι η προσπάθεια που έγινε παλιά να υπάρχουν πιστωτικές των ίδιων των τραπεζών ή χρεωστικές που να έχουν και χαμηλή έως μηδενική συνδρομή και χαμηλές προμήθειες δεν έπιασαν τόπο. Δεν έπιασαν τόπο γιατί της κάθε τράπεζας η κάρτα (που δεν ήταν VISA/Mastercard) έπαιζε μόνο στο δικό της μηχανάκι (*), ενώ εαν ήταν VISA/Mastercard έπαιζε σε οποιοδήποτε μηχανάκι. Λογικό ο κάθε καταναλωτής να γυρίσει την πλάτη σε κάρτες που δεν ήταν VISA/Mastercard και έτσι έγιναν στην Ελλάδα καθεστώς και ακόμα και οι χρεωστικές είναι μέσω εταιριών αυτών (χρεωστική Eurobank=>Mastercard) Σε άλλες χώρες δεν συμβαίνει αυτό, και έτσι υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός, συν βέβαια το γεγονός ότι η πλειονότητα των συναλλαγών γίνεται ηλεκτρονικά, οπότε οι προμήθειες είναι χαμηλά. πχ στην Ολλανδία δεν μπορείς να ψωνίσεις σε σούπερ μαρκετ με πιστωτική, μόνο με χρεωστική. Εχω χρεωστική απο το Λουξεμβούργο, που ΔΕΝ είναι VISA/Mastercard και λειτουργεί μια χαρά σε όλη την ΕΕ και σε πολλές χώρες ακόμα (έως και Τουρκία). Ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί χρεωστική όχι πιστωτική για τις υνήθεις αγορές, αλλά αυτό δεν έγινε στην Ελλάδα. Ακόμα και εαν χρησιμοποιεί χρεωστική, αυτή θα είναι τέτοια που θα παίρνει προμήθεια μια αμερικάνικη εταιρία.
Γενικά το κομμάτι των ηλεκτρονικών συναλλαγών στην Ελλάδα είναι ληστρικό προς τους καταναλωτές απο τις τράπεζες, ελέω κυβέρνησης. SEPA συναλλαγές εδώ έξω είναι δωρεαν, στην Ελλάδα η τράπεζα παίρνει προμήθεια. Ανάληψη απο οποιοδήποτε ΑΤΜ ακόμα και άλλης χώρας, είναι δωρεάν. Στην Ελλάδα εαν βγάλεις απο άλλη τράπεζα, σε χρεώνει προμήθεια. Στην Ελλάδα το να "φορτίσεις" μια κάρτα PrePaid θέλει μια καθόλου ευκαταφρονητη προμήθεια. Εξω είναι δωρεάν.
Νομίζω είναι καιρος να αρχίσουν οι έλληνες καταναλωτές να χρησιμοποιούν εναλλακτικές τράπεζες εξωτερικού ή PAYPAL ή άλλους τρόπους ηλεκτρονικών πληρωμών και να θάψουν τις ελληνικές τράπεζες για τις ληστρικές τους πρακτικές. Εαν τους φταίνε οι VISA/Mastercard ας συνεργαστούν ώστε να έχουν δικές τους χρεωστικές που να παίζουν σε όλα τα μηχανάκια, ΟΛΑ, όλων των τραπεζών (και στο εξωτερικό) χωρίς ναναι VISA/Mastercard ώστα να μην πληρώνουν προμήθειες.


(*) Πχ εγω είχα την κάρτα της Eurobank που λεγόταν Euroline. Πολύ παλιά. Ισως και εικοσαετία.

ένας κύριος λόγος για να χρησιμοποιείς εγχώριες κάρτες είναι η φορολογία, πρέπει βάση του εισοδήματος σου να φαίνονται κάποιες δαπάνες, δεν θυμάμαι πόσο είναι το ποσοστό(δεν είναι στανταρ νομίζω)

Από paypal ή revolut ή άλλες οι συναλλαγές δεν μετράνε εκτός αν κάτι κάνω λάθος εγώ.

anon
11-09-20, 10:35
ένας κύριος λόγος για να χρησιμοποιείς εγχώριες κάρτες είναι η φορολογία, πρέπει βάση του εισοδήματος σου να φαίνονται κάποιες δαπάνες, δεν θυμάμαι πόσο είναι το ποσοστό(δεν είναι στανταρ νομίζω)

Από paypal ή revolut ή άλλες οι συναλλαγές δεν μετράνε εκτός αν κάτι κάνω λάθος εγώ.

Mάλλον σε αυτό έχεις δίκιο.
Αν και ξέρω ότι όλες οι τράπεζες στην ΕΕ πρέπει να αναφέρουν στην φορολογική σου έδρα τις συναλλαγές. Αλλά επειδή κάνω χρήση πιστωτικής κάρτας Λουξεμβούργου, και όντας φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, στην τελευταία μου δήλωση οι συναλλαγές με την πιστωτική κάρτα του Λουξεμβούργου δεν είναι ορατές σαν έξοδα, που έρχονται αυτομάτως στην δήλωση.

Xlapatsas
11-09-20, 11:51
Mάλλον σε αυτό έχεις δίκιο.
Αν και ξέρω ότι όλες οι τράπεζες στην ΕΕ πρέπει να αναφέρουν στην φορολογική σου έδρα τις συναλλαγές. Αλλά επειδή κάνω χρήση πιστωτικής κάρτας Λουξεμβούργου, και όντας φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, στην τελευταία μου δήλωση οι συναλλαγές με την πιστωτική κάρτα του Λουξεμβούργου δεν είναι ορατές σαν έξοδα, που έρχονται αυτομάτως στην δήλωση.

Μήπως η πιστωτική σου κάρτα δεν είναι συνδεδεμένη με τον τραπεζικό σου λογαριασμό; Κι εγώ ήξερα ότι όλες οι τράπεζες στην ΕΕ ενημερώνουν τη φορολογική σου κατοικία για τις κινήσεις των λογαριασμών σου.
Αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος.

sdikr
11-09-20, 11:53
Βασικά το πρόβλημα με τις κάρτες ξεκινα απο τις VISA/Mastercard (και λοιπές χρηματοπιστωτικές). Oι οποίες αξιώνουν τεράστιες προμήθειες.
Βάλε μέσα και την βλακεία των τραπεζών, που ήθελαν για λόγους μαρκετινγ και για να δέσουν τους πελάτες τους να έχουν όλες το δικό τους μηχανάκι. Ετσι η προσπάθεια που έγινε παλιά να υπάρχουν πιστωτικές των ίδιων των τραπεζών ή χρεωστικές που να έχουν και χαμηλή έως μηδενική συνδρομή και χαμηλές προμήθειες δεν έπιασαν τόπο. Δεν έπιασαν τόπο γιατί της κάθε τράπεζας η κάρτα (που δεν ήταν VISA/Mastercard) έπαιζε μόνο στο δικό της μηχανάκι (*), ενώ εαν ήταν VISA/Mastercard έπαιζε σε οποιοδήποτε μηχανάκι. Λογικό ο κάθε καταναλωτής να γυρίσει την πλάτη σε κάρτες που δεν ήταν VISA/Mastercard και έτσι έγιναν στην Ελλάδα καθεστώς και ακόμα και οι χρεωστικές είναι μέσω εταιριών αυτών (χρεωστική Eurobank=>Mastercard) Σε άλλες χώρες δεν συμβαίνει αυτό, και έτσι υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός, συν βέβαια το γεγονός ότι η πλειονότητα των συναλλαγών γίνεται ηλεκτρονικά, οπότε οι προμήθειες είναι χαμηλά. πχ στην Ολλανδία δεν μπορείς να ψωνίσεις σε σούπερ μαρκετ με πιστωτική, μόνο με χρεωστική. Εχω χρεωστική απο το Λουξεμβούργο, που ΔΕΝ είναι VISA/Mastercard και λειτουργεί μια χαρά σε όλη την ΕΕ και σε πολλές χώρες ακόμα (έως και Τουρκία). Ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί χρεωστική όχι πιστωτική για τις υνήθεις αγορές, αλλά αυτό δεν έγινε στην Ελλάδα. Ακόμα και εαν χρησιμοποιεί χρεωστική, αυτή θα είναι τέτοια που θα παίρνει προμήθεια μια αμερικάνικη εταιρία.
Γενικά το κομμάτι των ηλεκτρονικών συναλλαγών στην Ελλάδα είναι ληστρικό προς τους καταναλωτές απο τις τράπεζες, ελέω κυβέρνησης. SEPA συναλλαγές εδώ έξω είναι δωρεαν, στην Ελλάδα η τράπεζα παίρνει προμήθεια. Ανάληψη απο οποιοδήποτε ΑΤΜ ακόμα και άλλης χώρας, είναι δωρεάν. Στην Ελλάδα εαν βγάλεις απο άλλη τράπεζα, σε χρεώνει προμήθεια. Στην Ελλάδα το να "φορτίσεις" μια κάρτα PrePaid θέλει μια καθόλου ευκαταφρονητη προμήθεια. Εξω είναι δωρεάν.
Νομίζω είναι καιρος να αρχίσουν οι έλληνες καταναλωτές να χρησιμοποιούν εναλλακτικές τράπεζες εξωτερικού ή PAYPAL ή άλλους τρόπους ηλεκτρονικών πληρωμών και να θάψουν τις ελληνικές τράπεζες για τις ληστρικές τους πρακτικές. Εαν τους φταίνε οι VISA/Mastercard ας συνεργαστούν ώστε να έχουν δικές τους χρεωστικές που να παίζουν σε όλα τα μηχανάκια, ΟΛΑ, όλων των τραπεζών (και στο εξωτερικό) χωρίς ναναι VISA/Mastercard ώστα να μην πληρώνουν προμήθειες.


(*) Πχ εγω είχα την κάρτα της Eurobank που λεγόταν Euroline. Πολύ παλιά. Ισως και εικοσαετία.

Κάπου θα πρέπει να είναι μέλος η κάρτα σου, κάποιο maestro, cirrus, Κλπ πχ και εδώ νομίζω έχουν φέρει alipay και τις κινέζικες

anon
11-09-20, 11:58
Μήπως η πιστωτική σου κάρτα δεν είναι συνδεδεμένη με τον τραπεζικό σου λογαριασμό; Κι εγώ ήξερα ότι όλες οι τράπεζες στην ΕΕ ενημερώνουν τη φορολογική σου κατοικία για τις κινήσεις των λογαριασμών σου.
Αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Ειναι. Αλλα για κάποιον λόγο οι αγορές απο την πιστωτική κάρτα εξωτερικού, δεν πάνε στην εφορία Ελλάδα. Ισως δεν στέλνουν για τις κάρτες, αλλά μονο για τους λογαριασμούς...δεν ξέρω. Αλλά το βέβαιο είναι ότι τα έξοδα που κάνω, δεν πάνε.

badweed
12-09-20, 12:09
σημερα βλεπω οτι η alpha bank χρησιμοποιησε το email που εχω δωσει για επικοινωνια , για να μου στειλει διαφημιστικο της miele και του κοτσοβολου δια μεσω των ποντων που ουδεποτε ειχα την προθεση να τους χρησιμοποιησω
:mad:

manoulamou
12-09-20, 17:00
Ολοκαινουργια Debit Mastercard
τρεις προσπαθειες για πληρωμη στο φορητο POS του Βασιλοπουλου
δεν γινεται δεκτη!
Επαρκες υπολοιπο δεδομενο, σημα κατα δηλωσιν του μεταφορεα καλο.
Περαν του απομαγνητισμου αλλος λογος να μην γινεται δεκτη υπαρχει;
:hmm:

- - - Updated - - -

Λετε να ηταν τοσο στοκος που
ενω του ελεγα οτι ο λογαριασμος ειναι τρεχουμενος να παταγε ταμιευτηριου;
Η μηπως φταιγανε τα γαντια latex που φοραγε για λογους ασφαλειας...

3lbereth
12-09-20, 17:49
Χθες πλήρωσα ΑΒ με χρεωστική Mastercard χωρίς πρόβλημα. Επειδή γράφεις οτι είναι ολοκαίνουρια, την ενεργοποίησες πρώτα; Ρωτάω γιατί την έχω πατήσει κι εγώ! :p

manoulamou
12-09-20, 17:59
ΦΥΣΙΚΑ την ενεργοποιησα και
την χρησιμοποιω συνεχως απο τοτε μεσω ibank πανω απο 2 μηνες δηλαδη!
;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.