PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 [152] 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Gentoo
12-09-20, 19:56
Ολοκαινουργια Debit Mastercard
τρεις προσπαθειες για πληρωμη στο φορητο POS του Βασιλοπουλου
δεν γινεται δεκτη!
Επαρκες υπολοιπο δεδομενο, σημα κατα δηλωσιν του μεταφορεα καλο.
Περαν του απομαγνητισμου αλλος λογος να μην γινεται δεκτη υπαρχει;
:hmm:

- - - Updated - - -

Λετε να ηταν τοσο στοκος που
ενω του ελεγα οτι ο λογαριασμος ειναι τρεχουμενος να παταγε ταμιευτηριου;
Η μηπως φταιγανε τα γαντια latex που φοραγε για λογους ασφαλειας...

Τα γάντια δεν φταίνε σε καμία περίπτωση.

Να πατούσε 3 φορές λάθος επιλογή, είναι μια πιθανότητα.

Καλό είναι όταν δεν γίνεται δεκτή η κάρτα ανέπαφα να δοκιμάζεις και με τον παραδοσιακό τρόπο, με το chip.

Κοίταξε επίσης αν στην κάρτα είναι ενεργοποιημένες οι συναλλαγές μέσω internet και ποιά τα όρια αυτών γιατί μπορεί το φορητό pos του ΑΒ να εντάσσεται σε συναλλαγές μέσω του e-shop του (internet αγορά δηλαδή).

manoulamou
12-09-20, 20:05
Τα γάντια δεν φταίνε σε καμία περίπτωση.

Να πατούσε 3 φορές λάθος επιλογή, είναι μια πιθανότητα.

Καλό είναι όταν δεν γίνεται δεκτή η κάρτα ανέπαφα να δοκιμάζεις και με τον παραδοσιακό τρόπο, με το chip.

Κοίταξε επίσης αν στην κάρτα είναι ενεργοποιημένες οι συναλλαγές μέσω internet και ποιά τα όρια αυτών γιατί μπορεί το φορητό pos του ΑΒ να εντάσσεται σε συναλλαγές μέσω του e-shop του (internet αγορά δηλαδή).

Οι συναλλαγες μεσω ibank δεν θεωρουνται συναλλαγες μεσω Ιντερνετ?
Η ανανεωση χρονου καρτοκινητης online?
Εαν οχι πώς βλεπω εαν ειναι ενεργοποιημενες;

Gentoo
12-09-20, 20:09
Οι συναλλαγες μεσω ibank δεν θεωρουνται συναλλαγες μεσω Ιντερνετ?

Αν μπεις στις ρυθμίσεις των ορίων της χρεωστικής στο ibank, έχει όρια για αγορές με την κάρτα, μέσω internet (εσωτερικού/εξωτερικού), κλπ.

Ίσως κάτι εκεί να θέλει ρύθμιση αν και ενδεχομένως εξ ορισμού να είναι επιτρεπόμενα όλα με ποσά κοντά στα 600€ ημερησίως.

Τί εννοείς αγορά μέσω ibank; Το ibank είναι το e-banking της Εθνικής.
Δεν είναι τρόπος πληρωμής.

manoulamou
12-09-20, 20:20
Ομολογω οτι εχω μπερδευτει ολιγον.
Πληρωνω online σε διαφορα μαγαζια με την χρεωστικη μου της Εθνικης και εχω ορισει μεσω ibank τα γενικα ορια που υπαρχουν.
Τι δεν κανω σωστα; Υπαρχει κατι που πρεπει να αλλαξω
για να λειτουργησει στο - φορητο - pos του ΑΒ ή καποιου αλλου;
Mε την προηγουμενη δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα!
:hmm:

Gentoo
12-09-20, 20:30
Ομολογω οτι εχω μπερδευτει ολιγον.
Πληρωνω online σε διαφορα μαγαζια με την χρεωστικη μου της Εθνικης και εχω ορισει μεσω ibank τα γενικα ορια που υπαρχουν.
Τι δεν κανω σωστα; Υπαρχει κατι που πρεπει να αλλαξω
για να λειτουργησει στο - φορητο - pos του ΑΒ ή καποιου αλλου;
Mε την προηγουμενη δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα!
:hmm:

Αν είναι κάπως έτσι πχ, είσαι οκ ως προς αυτό το σκέλος.

218756218757

Μπορεί να μην φταίει αυτό, μια εικασία κάνω.

manoulamou
12-09-20, 20:54
Ετσι ειναι - απλα ολιγον τι υψηλοτερα - τα ορια!
Μαλιστα για λογους ασφαλειας ειχε σκεφτει να μειωσω και καποια να τα μηδενισω περιστασιακα.
Επαναλαμβανω με την προηγουμενη, πριν την ανανεωση, κανενα προβλημα και δεν εχω πειραξει κατι εκτοτε!

ΥΓ την εχω χρησιμοποιησει και ανεπαφα σε μικρο-συναλλαγες, τωρα το θυμηθηκα.

Gentoo
12-09-20, 21:28
Ετσι ειναι - απλα ολιγον τι υψηλοτερα - τα ορια!
Μαλιστα για λογους ασφαλειας ειχε σκεφτει να μειωσω και καποια να τα μηδενισω περιστασιακα.
Επαναλαμβανω με την προηγουμενη, πριν την ανανεωση, κανενα προβλημα και δεν εχω πειραξει κατι εκτοτε!

ΥΓ την εχω χρησιμοποιησει και ανεπαφα σε μικρο-συναλλαγες, τωρα το θυμηθηκα.

Ναι, τα συγκεκριμένα όρια τα έχω "πειράξει" εγώ γιατί θεωρώ πως τα default είναι πολύ υψηλά (βέβαια στην εθνική δεν διατηρώ καταθέσεις, αλλά άστο να υπάρχει που λένε :p ).

Χμμ, τότε καλύτερα να επικοινωνήσεις με την Εθνική ή με τον ΑΒ.

manoulamou
12-09-20, 21:37
Σε πρωτη φαση λεω να δοκιμασω στο φαρμακειο της γειτονιας καποια μαλλον χρησιμη αγορα, να δω εαν λειτουργει σωστα η καρτα ανεπαφα, μετα με το chip - κωδικο, οπως υπεδειξες πιο πανω και υστερα βλεπουμε... η ελπιδα πεθαινει τελευταια - εχω και το εκκρεμες θεμα με την επικαιροποιηση στοιχειων.
ΟΥΦ ολα τα στραβα στην τουρλα του Σαββατου ο κουλης φταιει σιγουρα :p

Gentoo
12-09-20, 21:46
Σε πρωτη φαση λεω να δοκιμασω στο φαρμακειο της γειτονιας καποια μαλλον χρησιμη αγορα, να δω εαν λειτουργει σωστα η καρτα ανεπαφα, μετα με το chip - κωδικο, οπως υπεδειξες πιο πανω και υστερα βλεπουμε... η ελπιδα πεθαινει τελευταια - εχω και το εκκρεμες θεμα με την επικαιροποιηση στοιχειων.

Βλέποντας και κάνοντας!


ΟΥΦ ολα τα στραβα στην τουρλα του Σαββατου ο κουλης φταιει σιγουρα :p

Για το ΣΚ είστε απαλλαγμένοι απ'τη γκαντεμιά οι νότιοι.

Τον έχουμε εδώ στον βορρά δυστυχώς... :(

KostakisK
12-09-20, 21:47
Βλέποντας και κάνοντας!



Για το ΣΚ είστε απαλλαγμένοι απ'τη γκαντεμιά οι νότιοι.

Τον έχουμε εδώ στον βορρά δυστυχώς... :(

Στην Πάτρα μια φορά πάτησε, ακόμα ζημιές πληρώνουμε:rofl::rofl:

manoulamou
16-09-20, 12:16
UPDATE
Επιβεβαιωθηκε οτι η Debit Mastercard λειτουργει κανονικα με επαφη - οταν βαζω το PIN.
Τελειως ανεπαφα δεν την ξανα-δοκιμασα ακομη!
:whistle:

thourios
16-09-20, 12:56
Σήμερα από την Eurobank
Αλλαγές στους Live Account (Παύση ισχύος από 20/11/20)
Αγαπητέ πελάτη,

Με την ευκαιρία της επικοινωνίας αυτής, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την εμπιστοσύνη που μας δείχνετε μέσω της επιλογής σας να συνεργάζεστε με την Τράπεζά μας.

Οι συνθήκες της αγοράς στην Ελλάδα και διεθνώς, η εφαρμογή της οδηγίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τις υπηρεσίες πληρωμών (γνωστή και ως PSD II) και η διεκπεραίωση πλέον όλων σχεδόν των συναλλαγών με ηλεκτρονικό τρόπο, μας οδήγησαν στην απόφαση ενός επανασχεδιασμού των προσφερόμενων υπηρεσιών στο σύνολο της πελατειακής μας βάσης.

Έχοντας αξιοποιήσει το σύγχρονο ρυθμιστικό πλαίσιο και την τεχνολογία αιχμής, επεκτείναμε, θωρακίσαμε με τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια και αναβαθμίσαμε τις παρεχόμενες μέσω του λογαριασμού σας υπηρεσίες πληρωμών, τις οποίες σας προσφέρουμε μέσα από ένα νέο πρόγραμμα σχεδιασμένο ειδικά για εσάς τους ιδιώτες πελάτες που χρησιμοποιείτε τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες μας.

Στο πλαίσιο αυτό θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το πρόγραμμα «e-συναλλαγές», με το οποίο έχει συνδεθεί ένας ή περισσότεροι λογαριασμοί σας Live Account, παύει να ισχύει από 20.11.2020 και διακόπτεται αυτόματα χωρίς να απαιτείται κάποια ενέργεια από την πλευρά σας.

Παράλληλα, σας προτρέπουμε να ενεργοποιήσετε στον Live Account λογαριασμό σας, εύκολα και γρήγορα μέσα από το e-Banking, το νέο πρόγραμμα «e-συναλλαγές για Ιδιώτες», μέσα από το οποίο κερδίζετε χρόνο και παροχές που διευκολύνουν την καθημερινότητά σας, καλύπτετε τις μηνιαίες συναλλακτικές σας ανάγκες και εξοικονομείτε χρήματα από πληρωμές λογαριασμών και μεταφορές χρημάτων, μέσα από το ασφαλές περιβάλλον συναλλαγών της Eurobank.

Το νέο πρόγραμμα «e-συναλλαγές για Ιδιώτες» περιλαμβάνει όλες τις παρακάτω συναλλαγές μέσω εναλλακτικών Δικτύων (e-Banking, Eurobank Mobile App, Europhone Banking & ATM) με χαμηλή συνδρομή 1,5€ το μήνα:

4 πληρωμές λογαριασμών (π.χ. ενέργεια, τηλεφωνία, ασφάλειες, ασφαλιστικά ταμεία), πέρα από εκείνες που είναι δωρεάν με βάση το τιμολόγιο εργασιών.

4 μεταφορές χρημάτων σε λογαριασμό άλλης Τράπεζας εντός Ελλάδας με χρήση IBAN, κανονική προτεραιότητα και ένδειξη εξόδων SHA & πληρωμές πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών.

4 εισερχόμενα εμβάσματα σε ευρώ από λογαριασμό στην Ελλάδα, με τη χρήση IBAN και ένδειξη εξόδων SHA.

Επιπλέον των παραπάνω συναλλαγών, με τις «e-συναλλαγές για Ιδιώτες» έχετε ακόμη:

Απεριόριστες πάγιες εντολές πληρωμής λογαριασμών σε εταιρείες και οργανισμούς (π.χ. ενέργεια, τηλεφωνία, ασφάλειες, ασφαλιστικά ταμεία) μέσα από το e-Banking σας.

1 μπλοκ επιταγών με 10 ή 25 φύλλα το μήνα, εφόσον κάνετε την αίτηση σας μέσα από το e-Banking ή μέσω του EuroPhone Banking και πληρούνται οι απαραίτητες προϋποθέσεις.

Σε περίπτωση που χρειαστείτε να πραγματοποιήσετε περισσότερες συναλλαγές από όσες περιλαμβάνονται δωρεάν στο πρόγραμμα, τότε για κάθε επιπλέον συναλλαγή κάθε μήνα θα έχετε χρέωση σύμφωνα με το Tιμολόγιο Tραπεζικών Eργασιών, το οποίο παρατίθεται εδώ στην ιστοσελίδα της Τράπεζας, ανάλογα με το κανάλι που επιλέγετε (e-Banking, Eurobank Mobile App, Europhone Banking & ΑΤΜ).

Με την ενεργοποίηση του προγράμματος «e-συναλλαγές για Ιδιώτες» εξοικονομείτε χρήματα κάθε μήνα, καθώς, για τις παραπάνω βασικές πληρωμές και μεταφορές που σας προσφέρει το πρόγραμμα, δεν επιβαρύνεστε με τις χρεώσεις του Τιμολογίου Τραπεζικών Εργασιών της Eurobank και έτσι επωφελείσθε από τη συνολική μηνιαία τιμολόγηση σε σχέση με την τιμολόγηση για κάθε συναλλαγή ξεχωριστά.

Το παρακάτω ενδεικτικό παράδειγμα μπορεί με έναν εύκολο τρόπο να σας δείξει πως μπορείτε να κερδίσετε έως και 71€ τον χρόνο εάν ενεργοποιήσετε τις «e-συναλλαγές για Ιδιώτες» σε λογαριασμό σας για 1 έτος, σε σχέση με τις χρεώσεις για κάθε συναλλαγή ξεχωριστά:

https://i.postimg.cc/Fs8CMSMB/live.jpg (https://postimages.org/)

Το παραπάνω παράδειγμα έχει δημιουργηθεί υπολογίζοντας τις συνήθεις συναλλαγές των πελατών της Τράπεζας. Εάν είστε πελάτης Personal ή Private Banking συνεχίζετε να απολαμβάνετε προνομιακή τιμολόγηση για τη διενέργεια των μεμονωμένων συναλλαγών σας μέσω εναλλακτικών Δικτύων Eurobank, μεγιστοποιώντας ωστόσο το όφελός σας με την ενεργοποίηση του προγράμματος «e-συναλλαγές για Ιδιώτες».

Η ενεργοποίηση του προγράμματος γίνεται εύκολα και άμεσα μέσα από το e-Banking εάν διαθέτετε κωδικούς σύνδεσης, στην ενότητα Online προϊόντα. Εναλλακτικά για να ενεργοποιήσετε το πρόγραμμα «e-συναλλαγές για Ιδιώτες» μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Europhone Banking καλώντας στο 210.95.55.000.
Για την πληρέστερη ενημέρωσή σας αναφορικά με τα χαρακτηριστικά του προγράμματος καθώς επίσης και για να δείτε εμπεριστατωμένα το συνολικό όφελός σας από το πρόγραμμα «e-συναλλαγές για Ιδιώτες», μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα της Τράπεζας www.eurobank.gr/e-sunallages.

Με εκτίμηση

yyy
16-09-20, 14:04
Αν κατάλαβα καλά, καταργούν το παλιό πακέτο (που δεν είναι διαθέσιμο εδώ και χρόνια) που το έδιναν τότε δωρεάν. Όσοι το είχαν ενεργοποιήσει από παλιά, ισχύει ακόμα και τώρα. Από 20/11, θα πάψει να παρέχεται και σε αυτούς. Άσχημα νέα.

spartak
16-09-20, 14:12
Οσο πάνε και χειροτερεύουν τα πράγματα. Σε λίγο θα ζητάνε και φύλακτρα για τα χρήματα που έχουμε στην τράπεζα....

yyy
16-09-20, 14:35
Οσο πάνε και χειροτερεύουν τα πράγματα. Σε λίγο θα ζητάνε και φύλακτρα για τα χρήματα που έχουμε στην τράπεζα....

Έχουμε ήδη αρνητικά επιτόκια. Σε πολλές τράπεζες του εξωτερικού ισχύει αυτό που γράφεις...

Gentoo
16-09-20, 15:06
Έχουμε ήδη αρνητικά επιτόκια. Σε πολλές τράπεζες του εξωτερικού ισχύει αυτό που γράφεις...

Και πως το δέχονται αυτό το πράγμα; Υποτίθεται ότι κάνουν επενδύσεις με τις καταθέσεις, είναι δυνατόν να ζητάνε κι από πάνω; :down:

uncharted
16-09-20, 15:25
Όταν καταργηθεί το μετρητό, τότε θα γίνει γλέντι με αρνητικά επιτόκια.

manoulamou
16-09-20, 15:55
Στην Ελβετια σε καποιες τραπεζες πληρωνεις τελη για να παραμενουν απορρητες οι καταθεσεις = ειναι σαν να εχεις θυριδα!
Γιατί οι πλούσιοι παίρνουν τα χρήματά τους από την Ελβετία και τα βάζουν σε ιδιωτικά χρηματοκιβώτια (https://www.economistas.gr/diethni/23277_giati-oi-ploysioi-pairnoyn-ta-hrimata-toys-apo-tin-elbetia-kai-ta-bazoyn-se-idiotika)
:whistle:

cool11
16-09-20, 20:24
Όταν καταργηθεί το μετρητό, τότε θα γίνει γλέντι με αρνητικά επιτόκια.

Welcome!

https://www.adslgr.com/forum/threads/979741-%CE%9F-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD

cool11
24-09-20, 20:52
Ας μου εξηγησει καποιος τι συμβαινει!

Κατεθεσα σημερα μεσω ΑΤΜ, σε συγκεκριμενο λογαριασμο της Εθνικης, 70 ευρω.
Με την καρτα, χρεωστικη φυσικα.
Προηγουμενως, ο λογαριασμος ειχε εντος, 1-2 ευρω.
Προσεξτε τωρα τι θα πω:
Η τελευταια συναλλαγη με την εν λογω καρτα, ως χρεωστικη, εγινε προ 15μερου. Και ως γνωστον, ή εχεις εντος χρηματα και περνά η συναλλαγη, ή δεν εχεις και απορριπτεται.

Πως γινεται λοιπον, ενω σημερα κατεθεσα 70 ευρω,
να μου δειχνει
70 ευρω λογιστικο υπολοιπο,
40 ευρω διαθεσιμο υπολοιπο,
και 30 ευρω ως 'δεσμευσεις';

Τι συμβαινει;
Τι ειναι αυτα;;;;;

sdikr
24-09-20, 21:22
Ας μου εξηγησει καποιος τι συμβαινει!

Κατεθεσα σημερα μεσω ΑΤΜ, σε συγκεκριμενο λογαριασμο της Εθνικης, 70 ευρω.
Με την καρτα, χρεωστικη φυσικα.
Προηγουμενως, ο λογαριασμος ειχε εντος, 1-2 ευρω.
Προσεξτε τωρα τι θα πω:
Η τελευταια συναλλαγη με την εν λογω καρτα, ως χρεωστικη, εγινε προ 15μερου. Και ως γνωστον, ή εχεις εντος χρηματα και περνά η συναλλαγη, ή δεν εχεις και απορριπτεται.

Πως γινεται λοιπον, ενω σημερα κατεθεσα 70 ευρω,
να μου δειχνει
70 ευρω λογιστικο υπολοιπο,
40 ευρω διαθεσιμο υπολοιπο,
και 30 ευρω ως 'δεσμευσεις';

Τι συμβαινει;
Τι ειναι αυτα;;;;;

Μήπως ο λογαριασμός έχει υπερ ανάληψη και είχες κάνει χρήση αυτής;

όπως και να έχει σε μερικές μέρες θα γίνει οριστική η συναλλαγή και θα δείς τι ακριβώς είναι, αλλιώς τους κάνεις ενα τηλέφωνο.

cool11
24-09-20, 21:30
Μήπως ο λογαριασμός έχει υπερ ανάληψη και είχες κάνει χρήση αυτής;

όπως και να έχει σε μερικές μέρες θα γίνει οριστική η συναλλαγή και θα δείς τι ακριβώς είναι, αλλιώς τους κάνεις ενα τηλέφωνο.

Οχι φιλε μου.
Μου χει τυχει να μην θυμαμαι ακριβες υπολοιπο καμια φορα,
και μιλαμε για 1-2 ευρω πανω κατω, απλα δεν περνα ΚΑΝ η συναλλαγη.
Δεν εχω κανει υπεραναληψη.

sdikr
24-09-20, 21:37
Οχι φιλε μου.
Μου χει τυχει να μην θυμαμαι ακριβες υπολοιπο καμια φορα,
και μιλαμε για 1-2 ευρω πανω κατω, απλα δεν περνα ΚΑΝ η συναλλαγη.
Δεν εχω κανει υπεραναληψη.

Αν είναι κάποια χρέωση όπως πχ ανανέωση κάρτας, θυρίδας κλπ τότε περνάει και στα τραβάει μόλις βάλεις λεφτά,
Κάνε τους ενα τηλέφωνο

cool11
25-09-20, 12:05
Τραγικοι εκει στην ΕΤΕ.

Καλεσα χτες στις 9 το βραδυ, τοτε μπορεσα, και το τηλεφωνικο κεντρο, οτι κι αν του ελεγα στον τηλεφωνητη,
με παρεπεμπε να καλεσω καθημερινες, 8 με 8....

Καλω σημερα,
και με παραπεμπουν σε καταστημα!
Λογω τραπεζικου απορρητου, δεν μπορουν να δουν κινησεις, και να παω λεω σε καταστημα!
Εν ετει 2020. Και εν μεσω covid.
Και τους ειπα, οτι ειναι χρεωστικη. Δεν εχεις λεφτα, δεν περνα συναλλαγη. Απλα.
Και ομως, δεν ειχαν εξηγηση να μου δωσουν.

Η τραγικοτητα σε ολο της το μεγαλειο.

Κι εγω παραμενω με την απορια και το προβλημα, ακομη.

Zus
25-09-20, 12:26
Μπορεί να είναι απίστευτα λαμόγια που δεν τους ακουμπά κανείς και θα σου κλέψουν και το 1 σεντ αλλά το 30 ευρώ είναι μεγάλο ποσό. Σίγουρα υπάρχει λογική εξήγηση.

narsis
26-09-20, 07:14
Τραγικοι εκει στην ΕΤΕ.

Καλεσα χτες στις 9 το βραδυ, τοτε μπορεσα, και το τηλεφωνικο κεντρο, οτι κι αν του ελεγα στον τηλεφωνητη,
με παρεπεμπε να καλεσω καθημερινες, 8 με 8....

Καλω σημερα,
και με παραπεμπουν σε καταστημα!
Λογω τραπεζικου απορρητου, δεν μπορουν να δουν κινησεις, και να παω λεω σε καταστημα!
Εν ετει 2020. Και εν μεσω covid.
Και τους ειπα, οτι ειναι χρεωστικη. Δεν εχεις λεφτα, δεν περνα συναλλαγη. Απλα.
Και ομως, δεν ειχαν εξηγηση να μου δωσουν.

Η τραγικοτητα σε ολο της το μεγαλειο.

Κι εγω παραμενω με την απορια και το προβλημα, ακομη.

Ε για να σου πούνε τι έγινε μια κατάθεση και που πήγανε τα 30 ευρώ πρέπει να σου πουν/να συζητήσουν μαζί σου κινήσεις λογαριασμού. Αυτό απαιτεί ταυτοπροσωπία και να είσαι δικαιούχος του λογαριασμού. Σωστά σου είπαν. Μπορεί να ξεβολεύεσαι αλλά στην προκειμένη έχουν δίκιο. Το ίδιο θα λέγαν όλες οι τράπεζες.

Edit: Για το πρόβλημά σου τώρα, Internet Banking δεν έχεις; Δεν φαίνεται η κίνηση με κάποια αιτιολογία για να καταλάβεις που πήγαν τα χρήματα;

jap
26-09-20, 07:57
Έτσι στρογγυλό πόσο για βενζίνη στο αυτοκίνητό μου κάνει.

Ο,τι κι αν είναι, όσο είναι στο στάδιο της δέσμευσης δεν μπορεί να δει άλλες.πληροφοριες.

jkoukos
26-09-20, 12:44
Λογω τραπεζικου απορρητου, δεν μπορουν να δουν κινησεις, και να παω λεω σε καταστημα!
Έχεις ενεργοποιήσει το Phone Banking;
Αν όχι, είναι λογικό αυτό που σου ανέφεραν.

jap
26-09-20, 14:29
Έχει η Εθνική ειδικά phone banking? :hmm:

jkoukos
26-09-20, 15:08
Φυσικά και έχει (https://www.nbg.gr/el/i-bank/retail/phone-banking). Θέλει ξεχωριστή ενεργοποίηση από το eBanking.
Τυχαία το έμαθα κι εγώ πριν μερικά χρόνια, όταν ήθελα κάποιες πληροφορίες και μου το ζητούσαν για να με εξυπηρετήσουν από το εξωτερικό.

jap
26-09-20, 15:33
:oneup: Δεν το πολυδιαφημίζουν, μόνο ότι κάνεις πληρωμές από τα ATM τους.

cool11
26-09-20, 16:31
Τελικα το 'μυστηριο' λυθηκε, αλλα, μεσω προσωπικης γνωριμιας και μονο, δεν ταλαιπωρηθηκα να παω σε καταστημα.
Αν και ταλαιπωρηθηκα με τα τηλεφωνα αρκετα...

Δικο μου λαθος, ειχα μπερδεψει δικη μου καρτα ΕΤΕ, με της μανας μου.
Ομως, το επιπλεον δικο τους λαθος, ειναι οτι στο ebanking εμφανιζε μεν τις δεσμευσεις, αλλα οχι την 'λαθος' μου κινηση αυτη καθαυτη!
Αν εβλεπα το καταστημα οπου εγινε η πληρωμη με την λαθος καρτα, μες το ebanking μου, τοτε απο το πρωτο δευτερολεπτο θα ανακαλυπτα τι ειχε συμβει.
Με το να μου δειχνει ομως 'δεσμευσεις', διχως να μου δειχνει τις τελευταιες κινησεις, λογικο ηταν να αναρωτιεμαι, τι ειδους 'δεσμευσεις' ειναι αυτες. Ετσι δεν ειναι;

Βρηκα το τηλεφωνο μιας γνωστης μου στην ΕΤΕ, και μου ελυσε το μυστηριο απο τηλεφωνου.

Αλλα ομως, θεωρω, οπως ειπα και πιο πανω, οτι επρεπε να δειχνει αμεσα τις κινησεις. Οχι με καθυστερηση.
Χρεωσα την δικη μου καρτα κατα λαθος, αντι γι'αυτη της μανας μου,
φυσικα οταν εγινε αυτο-δεν το ηξερα/δεν το ειχα καταλαβει,
και μετα εβλεπα 'δεσμευσεις', διχως να ξερω απο που ηταν....

Zus
26-09-20, 17:07
Ναι, δεν φαίνεται άμεσα νομίζω η επωνυμία που έγινε η χρέωση. Δεν είναι κάτι καινούργιο πάντως, έτσι το θυμάμαι, να θέλει λίγες μέρες.

euri
26-09-20, 17:17
Αν περίμενες λίγες μέρες να εμφανιστεί η κίνηση με όλα τα στοιχεία, όπως σου είπαν όλοι παραπάνω, θα λυνόταν το "μυστήριο", έτσι δεν είναι;

sdikr
26-09-20, 19:52
Τελικα το 'μυστηριο' λυθηκε, αλλα, μεσω προσωπικης γνωριμιας και μονο, δεν ταλαιπωρηθηκα να παω σε καταστημα.
Αν και ταλαιπωρηθηκα με τα τηλεφωνα αρκετα...

Δικο μου λαθος, ειχα μπερδεψει δικη μου καρτα ΕΤΕ, με της μανας μου.
Ομως, το επιπλεον δικο τους λαθος, ειναι οτι στο ebanking εμφανιζε μεν τις δεσμευσεις, αλλα οχι την 'λαθος' μου κινηση αυτη καθαυτη!
Αν εβλεπα το καταστημα οπου εγινε η πληρωμη με την λαθος καρτα, μες το ebanking μου, τοτε απο το πρωτο δευτερολεπτο θα ανακαλυπτα τι ειχε συμβει.
Με το να μου δειχνει ομως 'δεσμευσεις', διχως να μου δειχνει τις τελευταιες κινησεις, λογικο ηταν να αναρωτιεμαι, τι ειδους 'δεσμευσεις' ειναι αυτες. Ετσι δεν ειναι;

Βρηκα το τηλεφωνο μιας γνωστης μου στην ΕΤΕ, και μου ελυσε το μυστηριο απο τηλεφωνου.

Αλλα ομως, θεωρω, οπως ειπα και πιο πανω, οτι επρεπε να δειχνει αμεσα τις κινησεις. Οχι με καθυστερηση.
Χρεωσα την δικη μου καρτα κατα λαθος, αντι γι'αυτη της μανας μου,
φυσικα οταν εγινε αυτο-δεν το ηξερα/δεν το ειχα καταλαβει,
και μετα εβλεπα 'δεσμευσεις', διχως να ξερω απο που ηταν....

Οπότε με λίγα λόγια την χρέωση την έκανες εσύ

narsis
26-09-20, 20:59
Τελικα το 'μυστηριο' λυθηκε, αλλα, μεσω προσωπικης γνωριμιας και μονο, δεν ταλαιπωρηθηκα να παω σε καταστημα.
Αν και ταλαιπωρηθηκα με τα τηλεφωνα αρκετα...

Δικο μου λαθος, ειχα μπερδεψει δικη μου καρτα ΕΤΕ, με της μανας μου.
Ομως, το επιπλεον δικο τους λαθος, ειναι οτι στο ebanking εμφανιζε μεν τις δεσμευσεις, αλλα οχι την 'λαθος' μου κινηση αυτη καθαυτη!
Αν εβλεπα το καταστημα οπου εγινε η πληρωμη με την λαθος καρτα, μες το ebanking μου, τοτε απο το πρωτο δευτερολεπτο θα ανακαλυπτα τι ειχε συμβει.
Με το να μου δειχνει ομως 'δεσμευσεις', διχως να μου δειχνει τις τελευταιες κινησεις, λογικο ηταν να αναρωτιεμαι, τι ειδους 'δεσμευσεις' ειναι αυτες. Ετσι δεν ειναι;

Βρηκα το τηλεφωνο μιας γνωστης μου στην ΕΤΕ, και μου ελυσε το μυστηριο απο τηλεφωνου.

Αλλα ομως, θεωρω, οπως ειπα και πιο πανω, οτι επρεπε να δειχνει αμεσα τις κινησεις. Οχι με καθυστερηση.
Χρεωσα την δικη μου καρτα κατα λαθος, αντι γι'αυτη της μανας μου,
φυσικα οταν εγινε αυτο-δεν το ηξερα/δεν το ειχα καταλαβει,
και μετα εβλεπα 'δεσμευσεις', διχως να ξερω απο που ηταν....

Έχω την αίσθηση ότι αν κοιτάξεις τις κινήσεις της κάρτας και όχι του λογαριασμού, φαίνεται απευθείας. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά έτσι νομίζω.

bxenos
26-09-20, 22:46
Στην εθνικη (και στην αλφα και ισως και σε αλλες) ειναι και οι καρτες καθυστερημενες. Χρεωση Σαββατου, εμφανιστηκε Τριτη πρωι.

manoulamou
26-09-20, 23:50
Αλλο "εξουσιοδοτηση" κι εντελως αλλο χρεωση... :whistle:

KostakisK
27-09-20, 00:25
Αλλο "εξουσιοδοτηση" κι εντελως αλλο χρεωση... :whistle:

ΑΑ μπράβο

jap
27-09-20, 10:29
Σε καποιες κάρτες, όχι ελληνικών τραπεζών, βλέπεις πλήρεις λεπτομέρειες, π.χ. ως upcoming ή pending transactions, δεν χρειάζεται να περιμένεις να γίνει εκκαθάριση. Και η πληροφορία υπάρχει, ο γνωστός υπάλληλος μια χαρά το βρήκε, απλά δεν θέλουν οι τράπεζες να ξοδέψουν για τη διασύνδεση των επιμέρους συστημάτων.

manoulamou
27-09-20, 11:23
Σε ανυποπτο χρονο ξεκινησε ο Μασουτης να παραδιδει στη γειτονια μου. Κοιταξα λοιπον στις συχνες ερωτησεις τα εξοδα αποστολης - ορια δωρεαν παραγγελιας και τροπους ΠΛΗΡΩΜΗΣ:
"Υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής κατά την παράδοση (με μετρητά ή κάρτα) ή online (με κάρτα μέσω Viva Wallet)."
Αυτο πώς ακριβως γινεται; :hmm:

goku
27-09-20, 11:57
Σε ανυποπτο χρονο ξεκινησε ο Μασουτης να παραδιδει στη γειτονια μου. Κοιταξα λοιπον στις συχνες ερωτησεις τα εξοδα αποστολης - ορια δωρεαν παραγγελιας και τροπους ΠΛΗΡΩΜΗΣ:
"Υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής κατά την παράδοση (με μετρητά ή κάρτα) ή online (με κάρτα μέσω Viva Wallet)."
Αυτο πώς ακριβως γινεται; :hmm:

Πληρώνεις κανονικά με κάρτα, απλώς σε πάει στο περιβάλλον της Viva η οποία από όσο ξέρω έχει άδεια τραπεζικής λειτουργίας. Απλώς το κατάστημα συνεργάζεται με τη συγκεκριμένη τράπεζα, αν για παράδειγμα συνεργαζόταν με την Εθνική ή με την Πειραιώς θα πλήρωνες με κάρτα μέσω του περιβάλλοντος της αντίστοιχης τράπεζας.

manoulamou
27-09-20, 12:21
ΑΑΑ ΟΚ καταλαβα, λειτουργει οπως και με τις υπολοιπες συστημικες τραπεζες
απλα ο Μασουτης συνεργαζεται με το Viva Wallet...
:)

cool11
27-09-20, 16:00
Αν περίμενες λίγες μέρες να εμφανιστεί η κίνηση με όλα τα στοιχεία, όπως σου είπαν όλοι παραπάνω, θα λυνόταν το "μυστήριο", έτσι δεν είναι;

Ναι φιλε μου,
αλλα αν εσυ εβαζες το Α ποσο σε ενα λογαριασμο,
και εβλεπες σε λιγες ωρες, οτι εχει δεσμευσεις που δεν μπορεις να καταλαβεις απο που προερχονται,
δεν θα ανησυχουσες;

Δεν κανω συνεχεια κινησεις με καρτες.
Κανω σχεδον τοσες οσες χρειαζονται για να πιανω το 'αφορολογητο' οριο με το Ε1.
Ενας που καθε μερα κανει κινησεις, μαλλον δεν ασχολειται.
Εγω ομως κανω σχεδον συγκεκριμενες μερες.
Με το που πληρωθω, αφηνω/βαζω καποια χρηματα στην καρτα, για να κανω αγορες μεσω καρτας.
Αρα οι κινησεις της εν λογω χρεωστικης, ειναι πες χοντρικα, γυρω στις 4 μερες τον μηνα.
Οταν εγω λοιπον παω και βαζω 70 ευρω, γνωριζω οτι τελευταια φορα που εκανα κινηση ηταν πριν 20 μερες, και μου εμφανιζει εντος μονο 40 ευρω, και ενα 30ευρω δεσμευσεις,
τι θα καταλαβαινες; Δεν θα ανησυχουσες;
Ναι, εκανα χρεωση απο λαθος καρτα.
Ομως, ως χρηστης, δεν επρεπε καπως να εχω διαφανη-συντομη ενημερωση, για το τι ισχυει, ωστε να μην αναρωτιεμαι;
Εμφανιζει 'δεσμευσεις', αλλα κινησεις δειχνει πριν απο 20 μερες.
Ε πως να μην ανησυχησω!
Ελπιζω να με καταλαβατε.

euri
27-09-20, 16:39
Οχι, δε θα ανησυχούσα. Αργά ή γρήγορα οι κινήσεις που αντιστοιχούν στις δεσμεύσεις εμφανίζονται.

Gentoo
28-09-20, 13:47
Να αναφέρω κάτι που διαπίστωσα πριν από λίγο, όσον αφορά τη χρέωση των 6€ για ανανέωση ληγμένης χρεωστικής κάρτας από την Πειραιώς.

Στη συγκεκριμένη τράπεζα, διαθέτω 3 προσωπικούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου.

Στον ένα απ'τους τρείς υπάρχει η χρέωση σαν αρνητικό υπόλοιπο -6€.

Πέρα απ'τους 3 αυτούς λογαριασμούς, είμαι συνδικαιούχος και σε έναν λογαριασμό συγγενικού μου προσώπου όπου εκεί υπάρχει αρκετό χρηματικό υπόλοιπο.

Σήμερα χρειάστηκε να μεταφέρω ένα Χ ποσό απ'τον λογαριασμό του συγγενικού προσώπου σε έναν απ'τους 3 δικούς μου, αλλά επέλεξα να μην το μεταφέρω σε αυτόν με το αρνητικό υπόλοιπο των -6€, με ρίσκο να συμψηφίσει αυτόματα το χρέος.

Ε λοιπόν, δεν το συμψήφισε και μπόρεσα να πληρώσω κάτι που ήθελα με το Χ ποσό που μετέφερα.

Επομένως, το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως το κόστος ανανέωσης της χρεωστικής μπορεί να παραμεριστεί εάν διαθέτουμε επιπλέον λογαριασμούς και χρησιμοποιούμε εκείνους.

Βέβαια αυτό είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει, δεν το γνωρίζω. Απλώς το αναφέρω για όσους έχουν παρόμοια απορία.

manoulamou
28-09-20, 15:18
Εγω παλι δεν καταλαβα, πώς εγινε η χρεωση
σε λογαριασμο χωρις δικαιωμα υπeραναληψης ή μηπως υπαρχει;
:hmm:

Gentoo
28-09-20, 15:19
Εγω παλι δεν καταλαβα, πώς εγινε η χρεωση
σε λογαριασμο χωρις δικαιωμα υπeραναληψης ή μηπως υπαρχει;
:hmm:

Στο δικό μου ποστ αναφέρεσαι;

lewton
28-09-20, 15:48
Να αναφέρω κάτι που διαπίστωσα πριν από λίγο, όσον αφορά τη χρέωση των 6€ για ανανέωση ληγμένης χρεωστικής κάρτας από την Πειραιώς.

Στη συγκεκριμένη τράπεζα, διαθέτω 3 προσωπικούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου.

Στον ένα απ'τους τρείς υπάρχει η χρέωση σαν αρνητικό υπόλοιπο -6€.

Πέρα απ'τους 3 αυτούς λογαριασμούς, είμαι συνδικαιούχος και σε έναν λογαριασμό συγγενικού μου προσώπου όπου εκεί υπάρχει αρκετό χρηματικό υπόλοιπο.

Σήμερα χρειάστηκε να μεταφέρω ένα Χ ποσό απ'τον λογαριασμό του συγγενικού προσώπου σε έναν απ'τους 3 δικούς μου, αλλά επέλεξα να μην το μεταφέρω σε αυτόν με το αρνητικό υπόλοιπο των -6€, με ρίσκο να συμψηφίσει αυτόματα το χρέος.

Ε λοιπόν, δεν το συμψήφισε και μπόρεσα να πληρώσω κάτι που ήθελα με το Χ ποσό που μετέφερα.

Επομένως, το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως το κόστος ανανέωσης της χρεωστικής μπορεί να παραμεριστεί εάν διαθέτουμε επιπλέον λογαριασμούς και χρησιμοποιούμε εκείνους.

Βέβαια αυτό είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει, δεν το γνωρίζω. Απλώς το αναφέρω για όσους έχουν παρόμοια απορία.

Θέλω να δω αν θα σε πάρουν τηλέφωνο από εισπρακτική για τα 6€. :p

Gentoo
28-09-20, 15:55
Θέλω να δω αν θα σε πάρουν τηλέφωνο από εισπρακτική για τα 6€. :p

Κι εγώ έχω απορία. Το θέμα είναι πως η αυτεπάγγελτη επανέκδοση της κάρτας με χρέωση, θα έπρεπε να μην υφίσταται.

Δηλαδή θα πρέπει να ψάχνω να επικοινωνήσω μαζί τους (και με την εκάστοτε άλλη τράπεζα) και να τους λέω ότι δεν ενδιαφέρομαι;

Έτσι όπως πάει το πράγμα, με βλέπω να κλείνω όλους τους λογαριασμούς σε τράπεζες που δεν χρησιμοποιώ πλέον και να χρησιμοποιώ λύσεις τύπου revolut, αν και είναι και ο βραχνάς του αφορολόγητου :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.