PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 [153] 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

sdikr
28-09-20, 15:58
Κι εγώ έχω απορία. Το θέμα είναι πως η αυτεπάγγελτη επανέκδοση της κάρτας με χρέωση, θα έπρεπε να μην υφίσταται.

Δηλαδή θα πρέπει να ψάχνω να επικοινωνήσω μαζί τους (και με την εκάστοτε άλλη τράπεζα) και να τους λέω ότι δεν ενδιαφέρομαι;

Έτσι όπως πάει το πράγμα, με βλέπω να κλείνω όλους τους λογαριασμούς σε τράπεζες που δεν χρησιμοποιώ πλέον και να χρησιμοποιώ λύσεις τύπου revolut, αν και είναι και ο βραχνάς του αφορολόγητου :down:

Ενημέρωση πως γίνεται επανέκδοση και υπάρχει χρέωση υπήρξε, έλεγε μάλιστα πως όποιος δεν θέλει μπορεί να ζητήσει να μην γίνει ανανέωση της κάρτας του

Gentoo
28-09-20, 16:01
Ενημέρωση πως γίνεται επανέκδοση και υπάρχει χρέωση υπήρξε, έλεγε μάλιστα πως όποιος δεν θέλει μπορεί να ζητήσει να μην γίνει ανανέωση της κάρτας του

Εγώ έλαβα με γράμμα την κάρτα, κανείς δεν με ενημέρωσε αν θέλω ανανέωση ή όχι.

Δεν βρίσκω λόγο να δικαιλογούμε τέτοιες πρακτικές. Τόσα τους λείπουν πλέον και ζητάνε 6 ευρώ για ένα κομμάτι πλαστικό κι ένα nfc chip;

Απλώς θα με χάσουν εντελώς σαν πελάτη και τελειώνει το θέμα.

Δεν είναι το κόστος (6 ευρώ ανά 5ετία οκ δεν είναι κάτι τραγικό).

Είναι η εκβιαστική ληστρική προμήθεια. Και θα γίνει χειρότερο.

sdikr
28-09-20, 16:06
Εγώ έλαβα με γράμμα την κάρτα, κανείς δεν με ενημέρωσε αν θέλω ανανέωση ή όχι.

Δεν βρίσκω λόγο να δικαιλογούμε τέτοιες πρακτικές. Τόσα τους λείπουν πλέον και ζητάνε 6 ευρώ για ένα κομμάτι πλαστικό κι ένα nfc chip;

Απλώς θα με χάσουν εντελώς σαν πελάτη και τελειώνει το θέμα.

Δεν είναι το κόστος (6 ευρώ ανά 5ετία οκ δεν είναι κάτι τραγικό).

Είναι η εκβιαστική ληστρική προμήθεια. Και θα γίνει χειρότερο.

Η ενημέρωση έγινε πέρυσι, τότε που ξεκινήσανε να μιλάνε για τα 6 ευρώ της ανανέωσης.

Gentoo
28-09-20, 16:14
Η ενημέρωση έγινε πέρυσι, τότε που ξεκινήσανε να μιλάνε για τα 6 ευρώ της ανανέωσης.

Δεν αρκεί για μένα αυτό αλλά anyway.

Πετάμε μια γενική ενημέρωση και όλα οκ; Fail εξακολουθεί να είναι για μένα και σαφώς καμία τράπεζα δεν είναι αθώα περιστερά.

Απλά πράγματα, κλείσιμο λογαριασμών και ας μείνουν με τις προμήθειες στο χέρι, ας τα κονομάνε απ'την τρίτη ηλικία, το μόνο σιγουράκι τους, όσο τους παίρνει ακόμα βέβαια.

manoulamou
28-09-20, 16:24
Αυτοι κοιτανε να τα παρουν απο όπου μπορουν, συνηθως στα ψιλα γραμμματα, λενε οτι εαν δεν θελεις ανανεωση ή θες ακυρωση ΕΣΥ πρεπει να τους ενημερωνεις εγκαιρως - εως και ενα μηνα πριν!

ΥΓ ναι Gentoo τα περι υπεραναληψης αφορουσαν το δικο σου ποστ

dimtz
28-09-20, 16:52
Λεβέντες απορία, αν λήξει μια κάρτα pre paid μου στέλνουν άλλη χωρίς να το ζητήσω;

manoulamou
28-09-20, 17:03
Γενικα δεν ανανεωνονται αλλά εαν υπαρχει υπολοιπο μεταφερεται στη νεα...
Εξαρταται απο την καρτα και την πολιτικη της τραπεζας.

minas
28-09-20, 18:34
Εγώ έλαβα με γράμμα την κάρτα, κανείς δεν με ενημέρωσε αν θέλω ανανέωση ή όχι.

Δεν βρίσκω λόγο να δικαιλογούμε τέτοιες πρακτικές. Τόσα τους λείπουν πλέον και ζητάνε 6 ευρώ για ένα κομμάτι πλαστικό κι ένα nfc chip;

Απλώς θα με χάσουν εντελώς σαν πελάτη και τελειώνει το θέμα.

Δεν είναι το κόστος (6 ευρώ ανά 5ετία οκ δεν είναι κάτι τραγικό).

Είναι η εκβιαστική ληστρική προμήθεια. Και θα γίνει χειρότερο.

Με τη σημείωση ότι οι περισσότερες κάρτες πλέον εκδίδονται με 3ετή διάρκεια ;).

dimtz
28-09-20, 18:38
Ok φίλε ευχαριστώ, της εθνικής είναι

Gentoo
28-09-20, 20:52
Με τη σημείωση ότι οι περισσότερες κάρτες πλέον εκδίδονται με 3ετή διάρκεια ;).

Ακόμα χειρότερα τότε. :down:

manoulamou
28-09-20, 21:14
Η δικη μου DEBIT mastercard απο Εθνικη ανανεωθηκε για 3 χρονια, χωρις προηγουμενη ειδοποιηση και με 6 ευρω, ενα μηνα πριν ληξει, αλλά ειναι η μονη που εχω και κανω ολες τις δουλειες μου με αυτην.
Πιστωτικη ουτε ηθελα ουτε θελω και καποτε που μας την εδωσαν δωρεαν στα 5 χρονια της καμια χρηση δεν εκανα, εφυγε απραγη... :p

runner70
29-09-20, 00:33
Με τη σημείωση ότι οι περισσότερες κάρτες πλέον εκδίδονται με 3ετή διάρκεια ;).

Η εθνικη το γύρισε σε 3ετία, η Πειραιώς το κρατάει ακόμα 5ετία. Θεωρώ θέμα χρόνου και για αυτη να το αλλάξει. :down:

manoulamou
10-10-20, 18:33
Ολοκαινουργια Debit Mastercard
τρεις προσπαθειες για πληρωμη στο φορητο POS του Βασιλοπουλου
δεν γινεται δεκτη!
Επαρκες υπολοιπο δεδομενο, σημα κατα δηλωσιν του μεταφορεα καλο.
Περαν του απομαγνητισμου αλλος λογος να μην γινεται δεκτη υπαρχει;
:hmm:

- - - Updated - - -

Λετε να ηταν τοσο στοκος που
ενω του ελεγα οτι ο λογαριασμος ειναι τρεχουμενος να παταγε ταμιευτηριου;
Η μηπως φταιγανε τα γαντια latex που φοραγε για λογους ασφαλειας...


UPDATE
Επιβεβαιωθηκε οτι η Debit Mastercard λειτουργει κανονικα με επαφη - οταν βαζω το PIN.
Τελειως ανεπαφα δεν την ξανα-δοκιμασα ακομη!
:whistle:

ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
μια χαρα δουλευει και ανεπαφα και με καθε αλλο τροπο η χρεωστικη μου!
:oneup:

Zus
12-10-20, 12:19
Μου έστειλε email η Εθνική για μια


Νέα εποχή στη διαχείριση της κάρτας σου

Πατάω στο Google Play link και βλέπω εφαρμογή με 3.5 στα 5 αστέρια. :worthy:

manoulamou
12-10-20, 12:30
Το οποιο σε απλα ελληνικα σημαινει τι; :hmm:
Εγω παντως δεν το ανοιξα καν, με τοσα που ακουω για απατες κοκ

Zus
12-10-20, 12:32
Το οποιο σε απλα ελληνικα σημαινει τι; :hmm:
Εγω παντως δεν το ανοιξα καν, με τοσα που ακουω για απατες κοκ

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη εξήγηση στο τι σημαίνει μία πολύ χαμηλή βαθμολογία σε μία εφαρμογή (ή οπουδήποτε αλλού). :hmm:

manoulamou
12-10-20, 12:41
ΕΦΑΡΜΟΓΗ για ζμαρφον ειναι ή παιζει και σε πισι;
:hmm:

Zus
12-10-20, 12:43
ΕΦΑΡΜΟΓΗ για ζμαρφον ειναι ή παιζει και σε πισι;
:hmm:

Εφαρμογή για android κινητό τσέκαρα προσωπικά.

Για pc χρησιμοποιείς κανονικά το web banking για αυτά τα πραγματάκια. Εκτός κι αν έχουν βγάλει τίποτα νέο και έχω μείνει πίσω.

aSMiLoN
12-10-20, 12:59
Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη εξήγηση στο τι σημαίνει μία πολύ χαμηλή βαθμολογία σε μία εφαρμογή (ή οπουδήποτε αλλού). :hmm:

Πολυ χαμηλη βαθμολογια ειναι το 1 ή το 2. Το 3,5 στα 5 προφανως ειναι ανω του μετριου.

Προσωπικα απο την εφαρμογη ειμαι πολυ ευχαριστημενος, διαχειριζομαι τον λογαριασμο μου ευκολα και το κυριοτερο για εμενα εχω δωρεαν και αμεση ενημερωση για τις κινησεις που γινονται.

Zus
12-10-20, 13:02
Ψυχολογικό όριο το 4.

KostakisK
12-10-20, 13:14
Έχει 3μιση γιατί ο ένας έχει root και δεν του επιτρέπει η εφαρμογή να λειτουργήσει, ο άλλος έχει των 50 ευρώ τηλέφωνο που δεν σηκώνει τουλάχιστον τον chrome και δεν ξέρει να το χειριστεί, ο παράλλος έχει dodge με 70 ευρώ με σαρωτή αποτυπομάτων μάπα, κάτι τέτοια βλέπω και δεν μπορώ

- - - Updated - - -

Α άλλοι έχουν δηλώσει 1500 νούμερα στην εθνική και μέχρι να πάει στο σωστό τηλέφωνο το sms λήγει το όριο και πολλά άλλα

manoulamou
12-10-20, 13:17
Οι κριτικες στο ιντερνετ ειναι γενικα αμφιλεγομενες, οπως και στον σκρουτζ, δεν τις παιρνω τοις... μετρητοις, αλλά διαβαζω παντα τα αρνητικα σχολια, να δω τι ακριβως δεν τους αρεσε!
ΟΧΙ το 3.5 δεν ειναι χαλια - δεν ειναι και αριστα βεβαια.

Zus
12-10-20, 13:24
Έχει 3μιση γιατί ο ένας έχει root και δεν του επιτρέπει η εφαρμογή να λειτουργήσει, ο άλλος έχει των 50 ευρώ τηλέφωνο που δεν σηκώνει τουλάχιστον τον chrome και δεν ξέρει να το χειριστεί, ο παράλλος έχει dodge με 70 ευρώ με σαρωτή αποτυπομάτων μάπα, κάτι τέτοια βλέπω και δεν μπορώ

- - - Updated - - -

Α άλλοι έχουν δηλώσει 1500 νούμερα στην εθνική και μέχρι να πάει στο σωστό τηλέφωνο το sms λήγει το όριο και πολλά άλλα

Χαζά προβλήματα ισχύουν για πολλές εφαρμογές εκεί έξω, όχι μόνο για το banking της εθνικής.

aSMiLoN
12-10-20, 13:37
Ψυχολογικό όριο το 4.

Αρα οτι κατω απο 4 = κακο; Δεν ειναι ολα ασπρο-μαυρο. Αν δεν την εχεις δοκιμασει θα προτεινα να την κατεβασεις και να κρινεις μονος σου, σιγουρα δεν ειναι για 1 ή 2 και στο τελος της ημερας αν σε βοηθα να κανεις την δουλεια σου την κρατας αν οχι την σβηνεις.

Zus
12-10-20, 13:42
Αρα οτι κατω απο 4 = κακο; Δεν ειναι ολα ασπρο-μαυρο. Αν δεν την εχεις δοκιμασει θα προτεινα να την κατεβασεις και να κρινεις μονος σου, σιγουρα δεν ειναι για 1 ή 2 και στο τελος της ημερας αν σε βοηθα να κανεις την δουλεια σου την κρατας αν οχι την σβηνεις.

Χλωμό. Λεφτά έχουν πολλά, να φτιάξουν μία νέα και να την τεστάρουν πολύ καλά πριν βγει στην αγορά. Για την ώρα δεν την ακουμπάω.

sdikr
12-10-20, 13:47
Χαζά προβλήματα ισχύουν για πολλές εφαρμογές εκεί έξω, όχι μόνο για το banking της εθνικής.

Δηλαδή δεν έχεις καμία εφαρμογή ελληνικής τράπεζας καθώς όλες απο όσο είδα είναι κάτω απο 4

Zus
12-10-20, 13:50
Δηλαδή δεν έχεις καμία εφαρμογή ελληνικής τράπεζας καθώς όλες απο όσο είδα είναι κάτω απο 4

Αν και έχω και άλλους λογαριασμούς εκτός από εθνική είναι όλοι άδειοι, οπότε δεν ασχολούμαι με άλλες τράπεζες και δεν έχω ψάξει.

Το θέμα είναι ότι ήρθε ένα καλογραμμένο email, με το κείμενό του, με τα γραφικά του, με τις υποσχέσεις του και όταν το πάτησα, μου πετάει μία εφαρμογή βαθμολογίας 3.5, κάτι εντελώς αποτρεπτικό.

narsis
12-10-20, 13:59
Καλά το να την χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή ή όχι είναι δικό σου θέμα. Όπως και το αν σε καλύπτει ή όχι. Δεν θα κρίνω αυτό το θέμα (αν και είπες από ότι κατάλαβα ότι δεν την έχεις δοκιμάσει καν).
Αλλά επειδή προσωπικά και την έχω δοκιμάσει και έχω διαβάσει πολλά σχόλια εδώ και στο app store και σε άλλα φόρουμ σχετικά. 9/10 με γκρίνια για εφαρμογές τραπεζών, αλλά και με προβλήματα με τράπεζες, απλά δεν καταλαβαίνουν ακριβώς τι κάνουν και απλώς γκρινιάζουν γιατί έτσι μάθανε και γιατί "τράπεζες κακές".
Οπότε το 3,5 αστέρια, ακόμα και 2 να πάει, δεν μου λέει πολλά.

Πάντως for what it's worth, που λένε και στο χωριό μου, τα τελευταία 2 χρόνια, ίσως 3 η ΕΤΕ είναι από αρκετά ως πολύ σύγχρονη στα θέματα internet banking και mobile app. Με σύγχρονο περιβάλλον και δυνατότητες. Οπότε το "αχαχα 3,5 αστέρια δεν το δοκιμάζω καν" τον μόνο που "βλάπτει" είναι εσένα που χάνεις τη δυνατότητα να διευκολυνθείς από ένα καλό mobile app.

Andreaslar
12-10-20, 14:12
Χλωμό. Λεφτά έχουν πολλά, να φτιάξουν μία νέα και να την τεστάρουν πολύ καλά πριν βγει στην αγορά. Για την ώρα δεν την ακουμπάω.

Δηλαδή εμπιστεύεσαι την κρίση των Ελλήνων χρηστών ίντερνετ, παρά την δική σου;

Zus
12-10-20, 14:14
Καλά το να την χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή ή όχι είναι δικό σου θέμα. Όπως και το αν σε καλύπτει ή όχι. Δεν θα κρίνω αυτό το θέμα (αν και είπες από ότι κατάλαβα ότι δεν την έχεις δοκιμάσει καν).
Αλλά επειδή προσωπικά και την έχω δοκιμάσει και έχω διαβάσει πολλά σχόλια εδώ και στο app store και σε άλλα φόρουμ σχετικά. 9/10 με γκρίνια για εφαρμογές τραπεζών, αλλά και με προβλήματα με τράπεζες, απλά δεν καταλαβαίνουν ακριβώς τι κάνουν και απλώς γκρινιάζουν γιατί έτσι μάθανε και γιατί "τράπεζες κακές".
Οπότε το 3,5 αστέρια, ακόμα και 2 να πάει, δεν μου λέει πολλά.

Πάντως for what it's worth, που λένε και στο χωριό μου, τα τελευταία 2 χρόνια, ίσως 3 η ΕΤΕ είναι από αρκετά ως πολύ σύγχρονη στα θέματα internet banking και mobile app. Με σύγχρονο περιβάλλον και δυνατότητες. Οπότε το "αχαχα 3,5 αστέρια δεν το δοκιμάζω καν" τον μόνο που "βλάπτει" είναι εσένα που χάνεις τη δυνατότητα να διευκολυνθείς από ένα καλό mobile app.

Για μένα λέει πολλά. :)

Η τελευταία φορά που δοκίμασα app της εθνικής ήταν όταν είχα ξεχάσει την χρεωστική και δεν είχα μετρητά μαζί μου. Ήθελα να αγοράσω δύο καφεδάκια, οπότε κατέβασα μια εφαρμογή της εθνικής (δεν θυμάμαι όνομα) για να πληρώσω μέσω NFC. Ταλαιπώρησα και εμένα και την φίλη μου και το παλικάρι στο ταμείο και δεν τα κατάφερα. Οπότε το παράτησα. :p

sdikr
12-10-20, 14:17
Για μένα λέει πολλά. :)

Η τελευταία φορά που δοκίμασα app της εθνικής ήταν όταν είχα ξεχάσει την χρεωστική και δεν είχα μετρητά μαζί μου. Ήθελα να αγοράσω δύο καφεδάκια, οπότε κατέβασα μια εφαρμογή της εθνικής (δεν θυμάμαι όνομα) για να πληρώσω μέσω NFC. Ταλαιπώρησα και εμένα και την φίλη μου και το παλικάρι στο ταμείο και δεν τα κατάφερα. Οπότε το παράτησα. :p

Είχε NFC η εθνική; μήπως για αυτό δεν σου δούλεψε;

Zus
12-10-20, 14:19
Δηλαδή εμπιστεύεσαι την κρίση των Ελλήνων χρηστών ίντερνετ, παρά την δική σου;

Τι εννοείς την κρίση των ελλήνων χρηστών, γενικά και αόριστα. Όπως εμπιστεύομαι τα καλά ή κακά σχόλια στο amazon, στο skroutz, στο ebay έτσι εμπιστεύομαι και αυτή την περίπτωση. Δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένους χρήστες και σίγουρα δεν έχει να κάνει με την καταγωγή. Έχει να κάνει αποκλειστικά με την βαθμολογία. Άλλωστε αυτή είναι η δουλειά της, να πάρεις μία γρήγορη εικόνα για την αξιοπιστία της.

Δεν διαφωνώ ότι χωρίς να δοκιμάσεις δεν είσαι 100% σίγουρος, απλά επιλέγω να μην το κάνω διότι η βαθμολογία δρα αποτρεπτικά.

- - - Updated - - -


Είχε NFC η εθνική; μήπως για αυτό δεν σου δούλεψε;

Ναι κάτι είχα δει πάνω στο μηχάνημα, αλλιώς δεν θα το δοκίμαζα καν.

narsis
12-10-20, 14:23
Τι εννοείς την κρίση των ελλήνων χρηστών, γενικά και αόριστα. Όπως εμπιστεύομαι τα καλά ή κακά σχόλια στο amazon, στο skroutz, στο ebay έτσι εμπιστεύομαι και αυτή την περίπτωση. Δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένους χρήστες και σίγουρα δεν έχει να κάνει με την καταγωγή. Έχει να κάνει αποκλειστικά με την βαθμολογία. Άλλωστε αυτή είναι η δουλειά της, να πάρεις μία γρήγορη εικόνα για την αξιοπιστία της.

Δεν διαφωνώ ότι χωρίς να δοκιμάσεις δεν είσαι 100% σίγουρος, απλά επιλέγω να μην το κάνω διότι η βαθμολογία δρα αποτρεπτικά.

- - - Updated - - -



Ναι κάτι είχα δει πάνω στο μηχάνημα, αλλιώς δεν θα το δοκίμαζα καν.

Μπορώ να σε βεβαιώσω ότι ΔΕΝ υποστηρίζει η ΕΤΕ μέχρι σήμερα NFC και πουθενά δεν το λέει αυτό. Οπότε σε παραπέμπω σε αυτό που είπα ότι οδηγεί τους έλληνες χρήστες σε αρνητικές κριτικές.

H εφαρμογή που κατέβασες είναι η iBank Pay η οποία και δεν υποστηρίζει NFC

Ερώτηση νο. 7 στις FAQ.

Zus
12-10-20, 14:27
Μπορώ να σε βεβαιώσω ότι ΔΕΝ υποστηρίζει η ΕΤΕ μέχρι σήμερα NFC και πουθενά δεν το λέει αυτό. Οπότε σε παραπέμπω σε αυτό που είπα ότι οδηγεί τους έλληνες χρήστες σε αρνητικές κριτικές.

H εφαρμογή που κατέβασες είναι η iBank Pay η οποία και δεν υποστηρίζει NFC

Ερώτηση νο. 7 στις FAQ.

Μπα δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Δεν έβαλα αστεράκια, έφαγε uninstall. Μία φορά βρέθηκα στην ανάγκη και δεν με βοήθησε, τι να την κάνω.

Αλήθεια, πως πληρώνεις με την συγκεκριμένη εφαρμογή?

narsis
12-10-20, 14:37
Μπα δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Δεν έβαλα αστεράκια, έφαγε uninstall. Μία φορά βρέθηκα στην ανάγκη και δεν με βοήθησε, τι να την κάνω.

Αλήθεια, πως πληρώνεις με την συγκεκριμένη εφαρμογή?

Δεν είπα ότι έβαλες ή όχι αρνητική κριτική. Αλλά ότι έβγαλες συμπέρασμα αρνητικό (άλλοι βάζουν και αρνητική κριτική) ενώ έκανες λάθος χρήση. Προσπαθούσες να πληρώσεις με NFC ενώ δεν το υποστηρίζει η εφαρμογή.
Αυτή η εφαρμογή χρησιμοποιείται είτε για να κάνεις πληρωμές μεταξύ ατόμων (συνήθως μικροποσά, υπάρχει όριο) χωρίς λογαριασμό, με τηλέφωνο, ή με επαφή σε social media. Συνήθως μεταξύ φίλων π.χ. για πληρωμές σε ταβέρνες κτλ. πληρώνει ένας και οι άλλοι στέλνουν το ποσό σε αυτόν που πλήρωσε. Λειτουργεί ακόμα και για άλλες τράπεζες (να στείλεις) χωρίς έξοδα (μέχρι ένα ποσό).
Επίσης μπορείς να πληρώσεις έμπορο, είτε με ΑΦΜ, είτε αν εκτυπώσει QR Code από το POS του (πρέπει να είναι ΕΤΕ), είτε ανέπαφα αρκεί να έχει ο έμπορος στο κινητό/tablet του την αντίστοιχη εφαρμογή εμπόρου. Επίσης με QR Code γίνονται και online αγορές.
Για συναλλαγές με εμπόρους δεν έχω καταλάβει τη χρηστική αξία (για τον ίδιο τον έμπορο έχει νομίζω μικρότερη προμήθεια από το POS) ως προς το χρήστη. Δηλαδή γιατί να μη δώσω μια κάρτα; Αλλά σε φάση φίλων και χώρισμα λογαριασμών και τακτοποίηση πληρωμών ρεφενέ, με έχει βοηθήσει.

jap
12-10-20, 14:53
Είναι εντελώς άλλο να κάνεις κριτικές για μια εφαρμογή ενός task (π.χ. εφαρμογή-πυξίδα, ή βρίσκει τον βορρά με ακρίβεια ή δεν τον βρίσκει) και άλλο να κριτικάρεις τέτοιες πολυεφαρμογές. Κάθε χρήστης έχει ξεχωριστές ανάγκες, εγώ θέλω να μπλοκάρω προσωρινά την κάρτα με ένα κλικ, ο άλλος να του βγάζει ειδοποιήσεις όταν στο κοντινό κατάστημα έχει μικρές ουρές, κάποιες επιθυμίες είναι ανέφικτες, 3,5 αστεράκια για τέτοιες εφαρμογές μια χαρά είναι, να είναι όλοι ικανοποιημένοι εξαιρετικά δύσκολο, συν ότι αυτές τις εφαρμογές τις χρησιμοποιεί ευρεία γκάμα χρηστών, από τον έμπειρο που ξέρει τι θέλει μέχρι πολλούς άσχετους που ό,τι κουμπάκι βλέπουν το πατάνε για να δοκιμάσουν αν θα σκάσει.

manoulamou
24-10-20, 13:31
ΤΕΛΙΚΑ κατι παιζει με τα παλκαρ του ΑΒ Βσιλοπουλος: δευτερο κρουσμα σημερα, ρωτησε ο μεταφορεας τι λογαριασμο να χρεωσει, του λεω αυθορμητα τρεχουμενο. Κοιταω μετα και βλεπω στο αποκομμα του ταμιευτηριου!
:rofl:



Ολοκαινουργια Debit Mastercard
τρεις προσπαθειες για πληρωμη στο φορητο POS του Βασιλοπουλου
δεν γινεται δεκτη!
Επαρκες υπολοιπο δεδομενο, σημα κατα δηλωσιν του μεταφορεα καλο.
Περαν του απομαγνητισμου αλλος λογος να μην γινεται δεκτη υπαρχει;
:hmm:

- - - Updated - - -

Λετε να ηταν τοσο στοκος που
ενω του ελεγα οτι ο λογαριασμος ειναι τρεχουμενος να παταγε ταμιευτηριου;
Η μηπως φταιγανε τα γαντια latex που φοραγε για λογους ασφαλειας...

- - - Updated - - -

ΙΣΩΣ φταινε και τα pos που τους δινουν, το σημερινο ηταν cardlink, οι ασχολουμενοι με το εμποριο θα ξερουν καλυτερα... Δεχονται τον πρωτευοντα αρα στην περιπτωση μου ταμιευτηριου. ΑΠΟΡΩ ομως γιατι ρωτανε... :hmm:

KostakisK
24-10-20, 14:20
ΤΕΛΙΚΑ κατι παιζει με τα παλκαρ του ΑΒ Βσιλοπουλος: δευτερο κρουσμα σημερα, ρωτησε ο μεταφορεας τι λογαριασμο να χρεωσει, του λεω αυθορμητα τρεχουμενο. Κοιταω μετα και βλεπω στο αποκομμα του ταμιευτηριου!
:rofl:




- - - Updated - - -

ΙΣΩΣ φταινε και τα pos που τους δινουν, το σημερινο ηταν cardlink, οι ασχολουμενοι με το εμποριο θα ξερουν καλυτερα... Δεχονται τον πρωτευοντα αρα στην περιπτωση μου ταμιευτηριου. ΑΠΟΡΩ ομως γιατι ρωτανε... :hmm:

Ανθρωπε μου περίμενε. Το ίδιο το pos με την κάρτα μέσα σε ρωτάει μετά την εισαγωγή του pin ποιόν λογαριασμό θέλεις ταμιευτηρίου ή τρεχούμενου. Και το λέει με μεγάλα γράμματα

sdikr
24-10-20, 14:48
Ανθρωπε μου περίμενε. Το ίδιο το pos με την κάρτα μέσα σε ρωτάει μετά την εισαγωγή του pin ποιόν λογαριασμό θέλεις ταμιευτηρίου ή τρεχούμενου. Και το λέει με μεγάλα γράμματα

Ναι και λέει πως την ρωτήσανε, απάντησε μάλιστα να κάνουν χρήση του τρεχούμενου, λες να φταίει που δεν το έγραψε με μεγάλα γράμματα; :p

manoulamou
24-10-20, 15:24
Μαλλον εγω φταιω, γιατι δεν φοραγα τα γυαλια της πρεσβυωπιας... :p
Σοβαρα τωρα οι φωστηρες του Βασιλοπουλου οταν μαζευω 200 ποντους με την καρτα AB PLUS, μου χαριζουν ΕΞΗ ΕΥΡΩ σε χαρτινη δωρο-επιταγη, την οποια ΟΜΩΣ δεν μπορω να εξαργυρωσω οταν πληρωνω online ηλεκτρονικα, αρα η ΑΝΕΠΑΦΗ παραλαβη δεν ειναι δυνατη, ετσι καταληγουμε στα POS κοκ!

KostakisK
24-10-20, 16:52
Μαλλον εγω φταιω, γιατι δεν φοραγα τα γυαλια της πρεσβυωπιας... :p
Σοβαρα τωρα οι φωστηρες του Βασιλοπουλου οταν μαζευω 200 ποντους με την καρτα AB PLUS, μου χαριζουν ΕΞΗ ΕΥΡΩ σε χαρτινη δωρο-επιταγη, την οποια ΟΜΩΣ δεν μπορω να εξαργυρωσω οταν πληρωνω online ηλεκτρονικα, αρα η ΑΝΕΠΑΦΗ παραλαβη δεν ειναι δυνατη, ετσι καταληγουμε στα POS κοκ!

Τι στο καλό καταρράχτη έχουν!?!??!

- - - Updated - - -

Για το προσωπικό της ΑΒ πάει αυτό

johnmegarythmos
24-10-20, 21:20
ΤΕΛΙΚΑ κατι παιζει με τα παλκαρ του ΑΒ Βσιλοπουλος: δευτερο κρουσμα σημερα, ρωτησε ο μεταφορεας τι λογαριασμο να χρεωσει, του λεω αυθορμητα τρεχουμενο. Κοιταω μετα και βλεπω στο αποκομμα του ταμιευτηριου!
:rofl:




- - - Updated - - -

ΙΣΩΣ φταινε και τα pos που τους δινουν, το σημερινο ηταν cardlink, οι ασχολουμενοι με το εμποριο θα ξερουν καλυτερα... Δεχονται τον πρωτευοντα αρα στην περιπτωση μου ταμιευτηριου. ΑΠΟΡΩ ομως γιατι ρωτανε... :hmm:

μηπως του ειχε κολλησει το ασυρματο pos της cardlink και επρεπε να κανει επανεκκινηση για να στρωσει και να πληρωσεις με καρτα ; γνωστο φαινομενο που εχει τυχει .

manoulamou
25-10-20, 08:42
ΙΣΩΣ... ειναι και ο νομος του μερφι... δευτερη φορα που ετυχε... σ΄εμενα παλι... :p

johnmegarythmos
08-11-20, 19:41
τελικα καταργηκε η επιβεβαιση με sms για onilne αγορες και στην alpha bank;
σημερα μπηκα στο my elpedison και ξερω οτι καθε 8-10 του μηνα βγαινουνε οι λογαριασμοι και πληρωσα τον εναν λογαριασμο ρευματος με καρτα χρεωστικη της eurobank και μου εστειλε κανονικα sms στο κινητο μετα σε εμφανιστηκε το μυνημα οτι η πληρωμη εγινε με επιτυχια μια λευκη σελιδα με την λεξη { ''success '' : true } , ενω μου ηρθε στο email μου η επιβεβαιωση συναλλαγης απο το ηλεκτρονικο καταστημα.
Μετα πληρωσα τον 2ο λογαριασμο ρευματος του αλλου σπιτιου με καρτα χρεωστικη της alpha bank και δεν μου εστειλε sms στο κινητο περασε την συναλλαγη ετσι; so what ; τι γινεται; περιμενα εστω η alpha bank να μην το σταματησει αυτο το sms. Και μετα εμφανιστηκε κανονικα μυνημα απο το site οτι η πληρωμη εχει γινει κανονικα! και μου ηρθε κανονικα στο μου ηρθε στο email μου η επιβεβαιωση συναλλαγης απο το ηλεκτρονικο καταστημα . Παντως μπαινοντας στην internet banking της eurobank η συναλλαγη εχει γινει κανονικα.Επισης μου εκανε εντυπωση που η 2η σελια με το sms της eurobank δεν εμφανιζοτανε σε μια ολοκληρη σελιδα αλλα σε ενα μικρο παραθυρακι που εμφανιστηκε στην ιδια την σελιδα που ητανε κανονικα σελιδα της eurobank .

sdikr
08-11-20, 22:21
τελικα καταργηκε η επιβεβαιση με sms για onilne αγορες και στην alpha bank;
σημερα μπηκα στο my elpedison και ξερω οτι καθε 8-10 του μηνα βγαινουνε οι λογαριασμοι και πληρωσα τον εναν λογαριασμο ρευματος με καρτα χρεωστικη της eurobank και μου εστειλε κανονικα sms στο κινητο μετα σε εμφανιστηκε το μυνημα οτι η πληρωμη εγινε με επιτυχια μια λευκη σελιδα με την λεξη { ''success '' : true } , ενω μου ηρθε στο email μου η επιβεβαιωση συναλλαγης απο το ηλεκτρονικο καταστημα.
Μετα πληρωσα τον 2ο λογαριασμο ρευματος του αλλου σπιτιου με καρτα χρεωστικη της alpha bank και δεν μου εστειλε sms στο κινητο περασε την συναλλαγη ετσι; so what ; τι γινεται; περιμενα εστω η alpha bank να μην το σταματησει αυτο το sms. Και μετα εμφανιστηκε κανονικα μυνημα απο το site οτι η πληρωμη εχει γινει κανονικα! και μου ηρθε κανονικα στο μου ηρθε στο email μου η επιβεβαιωση συναλλαγης απο το ηλεκτρονικο καταστημα . Παντως μπαινοντας στην internet banking της eurobank η συναλλαγη εχει γινει κανονικα.Επισης μου εκανε εντυπωση που η 2η σελια με το sms της eurobank δεν εμφανιζοτανε σε μια ολοκληρη σελιδα αλλα σε ενα μικρο παραθυρακι που εμφανιστηκε στην ιδια την σελιδα που ητανε κανονικα σελιδα της eurobank .

Δεν το ζητάει πάντα, πχ πλήρωσα ΟΤΕ πριν μερικές μέρες και δεν μου το ζήτησε, καθώς είναι καρτα που κάνω αυτή την πληρωμή κάθε φόρα.
Ενω πλήρωσα elin και μου το ζήτησε και τα δυο με κάρτα alpha

johnmegarythmos
10-11-20, 17:39
Δεν το ζητάει πάντα, πχ πλήρωσα ΟΤΕ πριν μερικές μέρες και δεν μου το ζήτησε, καθώς είναι καρτα που κάνω αυτή την πληρωμή κάθε φόρα.
Ενω πλήρωσα elin και μου το ζήτησε και τα δυο με κάρτα alpha

εγω εχτες εβαλα καρτα μεσω του vodafonecu.gr στην μητερα μου και με χρεωστικη εθνικης τραπεζας και δεν μου ζητησε τιποτα ενω την προηγουμενη φορα καθε φορα με ρωτουσε αμα θα μου στειλει το otp με sms ή με email . Δεν βγαζω ακρη.

KostakisK
10-11-20, 17:45
εγω εχτες εβαλα καρτα μεσω του vodafonecu.gr στην μητερα μου και με χρεωστικη εθνικης τραπεζας και δεν μου ζητησε τιποτα ενω την προηγουμενη φορα καθε φορα με ρωτουσε αμα θα μου στειλει το otp με sms ή με email . Δεν βγαζω ακρη.

Μήπως τις αποθηκεύει?

Manos_ps
11-11-20, 12:53
Η alpha bank δεν στο ζητάει πλέον πάντα ειδικά αν αναγνωρίζει πως έχει κάθε μήνα πληρωμές στον ίδιο φορέα - εταιρεία

johnmegarythmos
12-11-20, 01:09
Μήπως τις αποθηκεύει?

οχι δεν αποθηκευω ποτε την καρτα ! δεν το εμπιστευομαι το καθε site για να το κανω.


Η alpha bank δεν στο ζητάει πλέον πάντα ειδικά αν αναγνωρίζει πως έχει κάθε μήνα πληρωμές στον ίδιο φορέα - εταιρεία

παντως ειναι πολυ κουλο που δεν μας εχει ενημερωσει η καθε τραπεζα ( μιλαω μονο για εθνικη , alpha bank και πειραιως ) οτι σταματησε και καπου σου φαινεται παραξενο. Θυμαμαι οτι η alpha bank και η εθνικη σε οτι καν πληρωνα με καρτα ηλεκτρονικα παντα μου ζητουσε κωδικο.

YAziDis
12-11-20, 12:15
Ξέρουμε όμως αν είναι θέμα τράπεζας ή εμπόρου; Γιατί όπως έχουμε πει κατά καιρούς, το verified by Visa ή MasterCard, (ή όπως και αν λέγονται αυτά) όπως γνωρίζω είναι μια έξτρα υπηρεσία επι πληρωμή προς τους εμπόρους για να έχουν και αυτοί το κεφάλι τους ήσυχο σε περίπτωση υποκλοπής των καρτών.
Όντως και σε εμένα χθες-προχθές δε ζήτησε κωδικό στην Alpha κάρτα μου σε πληρωμή λογαριασμού της Elpedison, αλλά σε άλλες συναλλαγές που έκανα τον ζήτησε κανονικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.