PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 [154] 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Manos_ps
12-11-20, 16:26
Γενικά διάφορα είναι περίεργα πια. Εκεί που με ζάλιζε στα μηνύματα ξαφνικά ένα μήνυμα στο viber και με το ζόρι. Μερικές φορές είναι εξυπηρετικό αλλά από την άλλη καταλαβαίνω και τον ενδοιασμό σου

johnmegarythmos
12-11-20, 19:49
Γενικά διάφορα είναι περίεργα πια. Εκεί που με ζάλιζε στα μηνύματα ξαφνικά ένα μήνυμα στο viber και με το ζόρι. Μερικές φορές είναι εξυπηρετικό αλλά από την άλλη καταλαβαίνω και τον ενδοιασμό σου

φοβαται για αυτο και το λεμε , θυμαμαι οτι μου ειχανε σπασει τα νευρα με την alpha bank που παντα ηθελε sms να βαλω των κωδικο και τωρα τιποτα... πολυ παραξενο.

johnmegarythmos
13-11-20, 21:42
φοβαται για αυτο και το λεμε , θυμαμαι οτι μου ειχανε σπασει τα νευρα με την alpha bank που παντα ηθελε sms να βαλω των κωδικο και τωρα τιποτα... πολυ παραξενο.

Σημερα πηρα τηλεφωνο την εθνικη τραπεζα και τους εκανα παραπονα και μου ειπανε οτι εχει βγει ευρωπαικη οδηγια που ξεκινησε απο 16/10 και μου λεει για αγορες εως 30 ευρω με μεγιστο της 5 συναλλαγες και οριο τα 150 ευρω δεν θα ζητειται ταυτοποιηση.
μου ειπε οτι μπορω να το δω εδω https://www.nbg.gr/greek/retail/deposits/Documents/%CE%A3%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%20%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CF%83%CE%B9%CE%BF%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%20%CF%84%CE %B9%CF%82%20%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CF%8E%CE%BD.pd f
εγω που το ειδα στην σελιδα 21 κατι γραφει αλλα δεν εβγαλα ακρη.
Παντως προσπαθω να πιασω γραμμη στην πειραιως και κανεις δεν απανταει. στην Πειραιως στο site γραφει .
https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/psd2/ypiresies-plhrwmwn-psd2

<< 7. Μπορώ να πραγματοποιώ αγορές με κάρτα στο διαδίκτυο (e-commerce), χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

Η Τράπεζα Πειραιώς με σκοπό την δική σας διευκόλυνση, για συναλλαγές αξίας έως €30 που πραγματοποιούνται στο διαδίκτυο, δεν θα απαιτεί ισχυρή ταυτοποίηση μέχρι το ποσό των €100, σωρευτικά. Πέραν αυτού, θα πρέπει, υποχρεωτικά, να πραγματοποιείται συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση. Κάθε φορά που πραγματοποιείται συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση, μηδενίζεται το όριο των €100.


8. Το σωρευτικό όριο των €100, για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα με κάρτα χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση, ισχύει και σε χώρες εκτός ΕΟΧ;

Όχι, ισχύει μόνο για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα σε χώρες εντός ΕΟΧ.


9. Υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των συναλλαγών κάτω των €30 με κάρτα στο διαδίκτυο, χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

Όχι, δεν υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των συναλλαγών, παρά μόνο μέχρι το ποσό των €100 σωρευτικά.


10. Το όριο των €100 στις συναλλαγές με κάρτα σε ηλεκτρονικά καταστήματα μηδενίζεται και με τη χρήση της κάρτας σε συναλλαγή σε φυσικό κατάστημα;

Όχι, το όριο των €100 ισχύει μόνο για συναλλαγές με κάρτες έως €30, που πραγματοποιούνται σε ηλεκτρονικά καταστήματα και μηδενίζεται κάθε φορά που πραγματοποιείται μια συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση σε ηλεκτρονικό κατάστημα (e-commerce).


11. Οι αγορές που κάνω μέσω masterpass θα αλλάξουν;

Η συναλλαγή με masterpass ακολουθεί τα πρότυπα της νέας οδηγίας PSD2 για ισχυρή ταυτοποίηση.


12. Πώς μπορώ να γνωρίζω τί ποσό μου απομένει για αγορές χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

Μόλις το όριο καλυφθεί, θα σας ζητείται η ισχυρή ταυτοποίηση στην επόμενη συναλλαγή σας.


13. Έχω πιστωτική κάρτα με πρόσθετη κάρτα. Το όριο των €100 ισχύει ανά πιστωτική κάρτα (κύρια ή πρόσθετη);

Ναι, το σωρευτικό όριο των €100, για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα ισχύει ανά κάρτα (κύρια ή πρόσθετη). Δηλαδή, οι τέσσερεις (4) κάρτες έχουν €100 όριο εκάστη.


14. Έχω πρόσθετη εταιρική χρεωστική κάρτα. Θα έχω κοινό όριο με τις υπόλοιπες πρόσθετες εταιρικές κάρτες των συναδέλφων μου για το ποσό των συναλλαγών χωρίς PIN;

Όχι, κάθε κάρτα έχει το δικό της όριο. >>
πηρα την εξυπηρετηση πελατων της πειραιως και μου ειπε οτι ισχυει το εξης : αμα μια συναλλαγη ειναι πανω των 30 ευρω θα ζητεται ταυτοποιηση και οταν σωρευτικα φτασει να 100 ευρω και παλι θα ζητειται. Αρα μεχρι στιγμης στην εθνικη ειναι τα 150 ευρω το οριο ενω στην πειραιως τα 100 ευρω!.

mzaf
16-11-20, 11:43
Πήγα σήμερα να κάνω βάλω χρόνο στο κινητό (cosmote).
Αφού ακολούθησα την συνηθισμένη διαδικασία,μόλις έφτασε η στιγμή της πληρωμής,με πήγε σε αυτό:
220905

Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο....και δεν έχω κάρτα Εθνικής!
Ξέρει κανείς τι παίζει;

manoulamou
16-11-20, 11:59
:hmm:
Εαν μας ανελυες την ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ διαδικασια, ισως να μπορουσε καποιος να βοηθησει...
Εγω πχ μπαινω μονιμως μεσω https://www.cosmote.gr/whatsup/recharge-anonymous και μου ζηταει ειτε καρτα ειτε paypal.
:whistle:

thourios
16-11-20, 12:00
Η συναλλαγή γίνεται μέσω της Εθνικής τράπεζας άσχετα αν δεν έχεις κάρτα της ιδίας τράπεζας.

Manos_ps
16-11-20, 13:57
αυτό μήπως επηρεάζεται και με τα ποσά που αλλάζουν συνέχεια για τις ανέπαφες πληρωμές; έχω ακούσει ότι από τον Ιανουάριο θα αλλάξουν πάλι...

runner70
16-11-20, 15:18
Πήγα σήμερα να κάνω βάλω χρόνο στο κινητό (cosmote).
Αφού ακολούθησα την συνηθισμένη διαδικασία,μόλις έφτασε η στιγμή της πληρωμής,με πήγε σε αυτό:
220905

Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο....και δεν έχω κάρτα Εθνικής!
Ξέρει κανείς τι παίζει;

Απλα η cosmote θα ξεκινησε να χρησιμοποιει το ecommerce της Εθνικης για τη χρεωση των καρτων ή θα έκανε αναβαθμιση η εθνικη στο ui του ecommerce της σε περίπτωση που ήδη το χρησιμοποιούσε. Δεν σε επηρεαζει εσενα τι κάρτα θα βάλεις. Αλλο κατάστημα χρησιμοποιει ecommerce alpha, αλλος eurobank κλπ. Ειναι η συμφωνία που έχει κάνει η εταιρεία με την τράπεζα.

manoulamou
16-11-20, 16:34
Η συναλλαγή γίνεται μέσω της Εθνικής τράπεζας άσχετα αν δεν έχεις κάρτα της ιδίας τράπεζας.


Απλα η cosmote θα ξεκινησε να χρησιμοποιει το ecommerce της Εθνικης για τη χρεωση των καρτων ή θα έκανε αναβαθμιση η εθνικη στο ui του ecommerce της σε περίπτωση που ήδη το χρησιμοποιούσε. Δεν σε επηρεαζει εσενα τι κάρτα θα βάλεις. Αλλο κατάστημα χρησιμοποιει ecommerce alpha, αλλος eurobank κλπ. Ειναι η συμφωνία που έχει κάνει η εταιρεία με την τράπεζα.

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ, ασχετα τι σου εδειχνε πριν, εαν εχεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απο τις καρτες που εμφανιζεται το σημα της, χωρις απαραιτητα να ειναι εκδοτρια η Εθνικη Τραπεζα!

YAziDis
16-11-20, 16:45
Μόλις πριν από μισή ώρα έγινε υποκλοπή της πιστωτικής μου και αρχίσαν να μου χρεώνουν την κάρτα αβέρτα.. Μέχρι να προλάβω να την κλειδώσω και να την ακυρώσω έγιναν 5 συναλλαγές..

Καθότι είμαι έμπειρος χρήστης, απορώ για το που μπορεί να έγιναν οι υποκλοπές, και το τελευταία μου έρχεται στο μυαλό ότι κάπου είχα διαβάσει πως έγιναν υποκλοπές από Booking.com Hotel.com και κάτι ακόμα..

Γενικά ας έχετε λίγο το νου σας στα Alerts που έρχονται..

Στις συναλλαγές μου έβγαλε WCR - EUR (Ρωσία), και όταν την ακύρωσα μου ήρθε μήνυμα για 3 ακόμα προσπάθειες χρέωσης, 1 ακόμα από την ανωτέρω, και άλλες 2 από GOOD KARMA BROADCAS και PROFRESH INTERNATIO

8anos
16-11-20, 16:54
Μόλις πριν από μισή ώρα έγινε υποκλοπή της πιστωτικής μου και αρχίσαν να μου χρεώνουν την κάρτα αβέρτα.. Μέχρι να προλάβω να την κλειδώσω και να την ακυρώσω έγιναν 5 συναλλαγές..

Καθότι είμαι έμπειρος χρήστης, απορώ για το που μπορεί να έγιναν οι υποκλοπές, και το τελευταία μου έρχεται στο μυαλό ότι κάπου είχα διαβάσει πως έγιναν υποκλοπές από Booking.com Hotel.com και κάτι ακόμα..

Γενικά ας έχετε λίγο το νου σας στα Alerts που έρχονται..

Στις συναλλαγές μου έβγαλε WCR - EUR (Ρωσία), και όταν την ακύρωσα μου ήρθε μήνυμα για 3 ακόμα προσπάθειες χρέωσης, 1 ακόμα από την ανωτέρω, και άλλες 2 από GOOD KARMA BROADCAS και PROFRESH INTERNATIO

δεν υπάρχει μηχανισμός διπλής επαλήθευσης όταν κάνεις αγορές;

YAziDis
16-11-20, 17:04
δεν υπάρχει μηχανισμός διπλής επαλήθευσης όταν κάνεις αγορές;

Ο μηχανισμός αυτός που λες δεν εξαρτάται από εμένα. Τα Verified by Visa ή της MasterCard (ο καθένας το ονομάζει αλλιώς) όπου έρχεται sms για επαλήθευση, τα βάζουν τα εκάστοτε site για να δώσουν μια έξτρα ασφάλεια αλλά και για να μην γίνονται αμφισβητήσεις συναλλαγών. Αυτές τις δυνατότητες απ όσο ξέρω η κάθε επιχείρηση της πληρώνει για να τις έχει. Για αυτό και σε άλλες σελίδες περνάει απευθείας με τα στοιχεία της κάρτας και σε άλλες όχι.

Υπάρχουν eShop όπου χρεώνουν απευθείας την κάρτα σου αυτοί, πχ αγοράζεις αεροπορικό εισιτήριο από τη Ryanair, αλλά υπάρχουν και eShop όπου σε κάνει ανακατεύθυνση σε ασφαλές περιβάλλον της τράπεζας, όπου μετά θέλει και έξτρα κωδικό.

Πάντως θα με φάει η περιέργεια από που μπορεί να ήταν..

8anos
16-11-20, 17:17
Ο μηχανισμός αυτός που λες δεν εξαρτάται από εμένα. Τα Verified by Visa ή της MasterCard (ο καθένας το ονομάζει αλλιώς) όπου έρχεται sms για επαλήθευση, τα βάζουν τα εκάστοτε site για να δώσουν μια έξτρα ασφάλεια αλλά και για να μην γίνονται αμφισβητήσεις συναλλαγών. Αυτές τις δυνατότητες απ όσο ξέρω η κάθε επιχείρηση της πληρώνει για να τις έχει. Για αυτό και σε άλλες σελίδες περνάει απευθείας με τα στοιχεία της κάρτας και σε άλλες όχι.

Υπάρχουν eShop όπου χρεώνουν απευθείας την κάρτα σου αυτοί, πχ αγοράζεις αεροπορικό εισιτήριο από τη Ryanair, αλλά υπάρχουν και eShop όπου σε κάνει ανακατεύθυνση σε ασφαλές περιβάλλον της τράπεζας, όπου μετά θέλει και έξτρα κωδικό.

Πάντως θα με φάει η περιέργεια από που μπορεί να ήταν..

μια φορα μου εχει συμβεί να μου τηλεφωνήσουν απο την τράπεζα οτι γίνονται ύποπτες συναλλαγές στις ΗΠΑ και για αυτό ακύρωσαν την κάρτα, υποψιάζομαι ότι η διαρροή έγινε στο aliexpress.

YAziDis
16-11-20, 17:56
μια φορα μου εχει συμβεί να μου τηλεφωνήσουν απο την τράπεζα οτι γίνονται ύποπτες συναλλαγές στις ΗΠΑ και για αυτό ακύρωσαν την κάρτα, υποψιάζομαι ότι η διαρροή έγινε στο aliexpress.

λες; Να σου πω την αλήθεια τελευταία έκανα 5-6 αγορές από εκεί, και αυτές τις ημέρες μου μπήκανε και κάτι refunds από κάτι προϊόντα.

minas
16-11-20, 19:26
αυτό μήπως επηρεάζεται και με τα ποσά που αλλάζουν συνέχεια για τις ανέπαφες πληρωμές; έχω ακούσει ότι από τον Ιανουάριο θα αλλάξουν πάλι...

Πιθανόν να μην αλλάξουν ούτε τον Ιανουάριο τα όρια των ανέπαφων.
Τώρα έχουν ανέβει για καλύτερη εξυπηρέτηση λόγω κορωνοϊού. Εικάζω ότι θα το παρατείνουν.
Η προηγούμενη συζήτηση δεν έχει σχέση με αυτά.

mzaf
16-11-20, 19:45
@thourios,runner και λοιποί,σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
Από τότε που οι "αγαπημένες" μας εταιρίες προχώρησαν σε αυξήσεις,έχω σταματήσει να ανανεώνω κάθε μήνα.
Προφανώς είναι καινούργια ιστορία η νέα ιστοσελίδα πληρωμής,καθώς σ'εμένα έβγαινε πάντα η γνωστή ιστοσελίδα συπλήρωσης στοιχείων "Verified by Visa".
Είχα καιρό να κάνω συναλλαγή,γι'αυτό και παραξενεύτηκα.

cool11
16-11-20, 22:06
Μόλις πριν από μισή ώρα έγινε υποκλοπή της πιστωτικής μου και αρχίσαν να μου χρεώνουν την κάρτα αβέρτα.. Μέχρι να προλάβω να την κλειδώσω και να την ακυρώσω έγιναν 5 συναλλαγές..

Καθότι είμαι έμπειρος χρήστης, απορώ για το που μπορεί να έγιναν οι υποκλοπές, και το τελευταία μου έρχεται στο μυαλό ότι κάπου είχα διαβάσει πως έγιναν υποκλοπές από Booking.com Hotel.com και κάτι ακόμα..

Γενικά ας έχετε λίγο το νου σας στα Alerts που έρχονται..

Στις συναλλαγές μου έβγαλε WCR - EUR (Ρωσία), και όταν την ακύρωσα μου ήρθε μήνυμα για 3 ακόμα προσπάθειες χρέωσης, 1 ακόμα από την ανωτέρω, και άλλες 2 από GOOD KARMA BROADCAS και PROFRESH INTERNATIO

Μονο PAYPAL! Τελεια και παυλα!

manoulamou
17-11-20, 11:18
Χρησιμο το Paypal αλλά απ΄ο,τι διαβαζω
καποια Ελληνικα ονοματα εχουν προβλημα στη διασταυρωση στοιχειων με τις καρτες των ελληνικων τραπεζων λογω της ποικιλιας εμφανισης - διαφορετικες εκδοχες στα λατινικα... :hmm:
Οι χρεωστικες εαν δεν εχει υπολοιπο ο πρωτευων - βασικος, λιγο χλωμο να αντιμετωπισουν διαδικτυακο θεμα ασφαλειας νομιζω....

Gentoo
17-11-20, 11:22
Χρησιμο το Paypal αλλά απ΄ο,τι διαβαζω
καποια Ελληνικα ονοματα εχουν προβλημα στη διασταυρωση στοιχειων με τις καρτες των ελληνικων τραπεζων λογω της ποικιλιας εμφανισης - διαφορετικες εκδοχες στα λατινικα... :hmm:

Χρησιμοποιώ paypal απ'το 2006. Έχω βάλει πάμπολλες κάρτες ανά τα χρόνια.
Ποτέ δεν απορρίφθηκε κάποια, ποτέ δεν χρειάστηκε να ξαναπροσπαθήσω για να μου δεχτεί κάποια κάρτα.

Έχω επίθετο που έχει 2-3 διαφορετικές εκδοχές στα λατινικά ;)

manoulamou
17-11-20, 11:34
Σκεπτομουν να ανοιξω κι εγω εναν λογαριασμο paypal, η μοναδικη μου καρτα δεν εχει καν ολοκληρο το βαπτιστικο μου, οσο για το επωνυμο εχει αρκετες εκδοχες στα λατινικα, οπότε προβληματιστηκα... Καλλιο αργα παρα ποτέ ομως! :rolleyes:

jap
17-11-20, 11:49
Υπάρχει στάνταρ τρόπος να γράφονται τα ελληνικά ονόματα με λατινικούς χαρακτήρες (πρότυπο ΕΛΟΤ 743, όποιος θέλει μπορεί να κάνει τη μετατροπή εδώ (http://www.passport.gov.gr/passports/GrElotConverter/GrElotConverter.html)). Οι ελληνικές τράπεζες πλέον τον ακολουθούν. Οι ξένες τράπεζες έτσι κι αλλιώς γράφουν το όνομα όπως γράφεται στην ταυτότητα ή στο διαβατήριο με λατινικούς χαρακτήρες, δεν βγάζουν πλέον κάρτες χωρίς ταυτοποίηση - παλιά έβγαζαν με πολύ μικρά όρια δαπανών κ.λπ. Δεν νομίζω να υφίσταται θέμα, εκτός και κάποιος λέγεται π.χ. Δημήτρης και έχει δηλώσει όνομα Takis ή διάφορα άλλα καλλιτεχνικά, που και πάλι δεν υφίσταται θέμα. Εγώ π.χ. δηλώνομαι παντού John, οι κάρτες μου λένε όλες Ioannis, δεν είχα ποτέ πρόβλημα, μέλος του Paypal από το 2003. Σε τελική ανάλυση, αν υπάρχει θέμα, το Paypal δίνει τη δυνατότητα διόρθωσης, 1-2 χαρακτήρες χωρίς δικαιολογητικά, για περιπτώσεις όπως τα παραπάνω παραδείγματα ή για ολική αλλαγή με δικαιολογητικά.

manoulamou
17-11-20, 11:52
:worthy: Ευχαριστω, λεω να το ξεκινησω και για ο,τι προκυψει, θα ενημερωσω, οσους ενδιαφερονται βεβαιως - βεβαιως... :whistle:

YAziDis
17-11-20, 12:09
Χρησιμο το Paypal αλλά απ΄ο,τι διαβαζω
καποια Ελληνικα ονοματα εχουν προβλημα στη διασταυρωση στοιχειων με τις καρτες των ελληνικων τραπεζων λογω της ποικιλιας εμφανισης - διαφορετικες εκδοχες στα λατινικα... :hmm:
Οι χρεωστικες εαν δεν εχει υπολοιπο ο πρωτευων - βασικος, λιγο χλωμο να αντιμετωπισουν διαδικτυακο θεμα ασφαλειας νομιζω....

Αρχικά να πω σε όλους πως ο λόγος που έγραψα ότι έγραψα ήταν το θέμα της ασφαλείας και όχι το θέμα των χρημάτων. Έτσι και αλλιώς δε θα «πληρώσω» τις χρεώσεις που έγιναν.
Όποτε για να σου απαντήσω, και λεφτά να μην έχει ο λογαριασμός σου, δεν παύει να σημαίνει πως δεν υποκλάπηκε η κάρτα σου, όποτε θα πρέπει να την ακυρώσεις και να βγάλεις νέα εκ νέου στην περίπτωση που θα έχει διαρρεύσει

manoulamou
17-11-20, 12:15
Πολυ καλα εκανες και μας ενημερωσες.
Ιδιως τωρα που εχει αυξηθει η χρηση καθε ειδους καρτων οχι μονον για... delivery!
ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ διαχρονικα :respekt:

thourios
17-11-20, 13:00
Μιας και μιλάμε για ασφάλεια
Στην Alpha Bank γίνεται να λαμβάνω ειδοποιήσεις για τις κινήσεις, συναλλαγές των καρτών μου ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ έστω με e-mail και αν γίνεται πως γίνεται η ρύθμιση μέσω e-banking

sdikr
17-11-20, 13:02
Μιας και μιλάμε για ασφάλεια
Στην Alpha Bank γίνεται να λαμβάνω ειδοποιήσεις για τις κινήσεις, συναλλαγές των καρτών μου ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ έστω με e-mail και αν γίνεται πως γίνεται η ρύθμιση μέσω e-banking

Οχι για κάρτες δεν παρέχεται δωρεάν τέτοια υπηρεσία

Manos_ps
17-11-20, 13:46
φίλε μου ελπίζω να μην σε χρέωσαν πολλά. Έχεις δίκιο τα alerts πρέπει να τα κοιτάμε αλλα λίγο-πολύ όλοι μας τα προσπερνάμε ή και τα διαγράφουμε...

Zus
18-11-20, 12:36
Κάτι τέτοια διαβάζω και σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα και να την δώσω μόνο στο PayPal, πουθενά αλλού. Παρωδία.

sdikr
18-11-20, 12:39
Κάτι τέτοια διαβάζω και σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα και να την δώσω μόνο στο PayPal, πουθενά αλλού. Παρωδία.

https://www.google.com/search?q=paypal+hacked+site:www.paypal-community.com&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwj29bSZ5ovtAhXB2-AKHVb4ANYQrQIoBHoECAcQBQ

Zus
18-11-20, 12:40
https://www.google.com/search?q=paypal+hacked+site:www.paypal-community.com&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwj29bSZ5ovtAhXB2-AKHVb4ANYQrQIoBHoECAcQBQ

Έγινε ποτέ hacked το PayPal? Και δεν γκρεμίστηκε το internet? :hmm:

sdikr
18-11-20, 12:46
Έγινε ποτέ hacked το PayPal? Και δεν γκρεμίστηκε το internet? :hmm:


Είπα εγώ πως έγινε το Paypal;

Manos_ps
18-11-20, 13:14
Αν δεν κάνω λάθος και περσι είχε ακουστεί κάτι για το paypal

Zus
18-11-20, 13:18
Είπα εγώ πως έγινε το Paypal;

:what:

sdikr
18-11-20, 13:33
:what:

Δεν είπα οτι έγινε hacked γενικά το paypal, είπα οτι γίνονται όμως Hacked λογαριασμοί χρηστών του paypal, όπως υποκλέπτονται αριθμοί καρτών

YAziDis
18-11-20, 13:38
Θέλω να υποθέτω πως οι όποιες υποκλοπές στο paypal γίνανε χωρίς να είχε κάποιος το two factor verification.

manoulamou
18-11-20, 14:05
Εαν δεν προσεξετε, ΙΣΩΣ να εχετε προβλημα...
ΔΕΝ αποτελει ενημερωση απο το PAYPAL - Εγω το ελαβα, πλην ομως δεν εχω ανοιξει ακομη λογαριασμο... :twisted:
220998
Dear Customer, Your account has just closed temporarily, because there is suspicious activity on your account. To avoid unwanted things, we took action to close your account temporarily. Immediate update and re-activate your account.
As part of this process, your old security info will be deleted and your contact email
Click the button below to finish update and active your info.

patrickdrd
18-11-20, 14:16
φεικ ειναι προφανως..

manoulamou
18-11-20, 14:26
ΜΠΑΜ κανει - αρκει να δει καποιος την διευθυνση του αποστολεα, στο πανω μερος του e-mail
αλλά μερικοι ελαχιστοι μπορει να κανουν ΚΛΙΚ
βλεποντας απλα το σημα!
:whistle:

mzaf
18-11-20, 14:42
Εαν δεν προσεξετε, ΙΣΩΣ να εχετε προβλημα...
ΔΕΝ αποτελει ενημερωση απο το PAYPAL - Εγω το ελαβα, πλην ομως δεν εχω ανοιξει ακομη λογαριασμο... :twisted:
220998
Dear Customer, Your account has just closed temporarily, because there is suspicious activity on your account. To avoid unwanted things, we took action to close your account temporarily. Immediate update and re-activate your account.
As part of this process, your old security info will be deleted and your contact email
Click the button below to finish update and active your info.

Το paypal απευθύνεται ονομαστικά στους χρήστες,όταν στέλνει e-mail.

runner70
18-11-20, 15:32
Δεν είπα οτι έγινε hacked γενικά το paypal, είπα οτι γίνονται όμως Hacked λογαριασμοί χρηστών του paypal, όπως υποκλέπτονται αριθμοί καρτών

"Hacked" γινονται και λογαριασμοι σε ebaking από phishing. Δεν έχει να λέει αυτό.

sdikr
18-11-20, 16:19
"Hacked" γινονται και λογαριασμοι σε ebaking από phishing. Δεν έχει να λέει αυτό.

Ναι από εκεί ξεκίνησε η συζήτηση

johnmegarythmos
19-11-20, 02:02
Μονο PAYPAL! Τελεια και παυλα!

μπορει να βγαλει και μια προπληρωμενη καρτα διοτι πχ το aliexpress δεν εχει paypall για πληρωμη . Η μπορει για να αποφυγει το κοστος φορτισης της καθε καρτας να βγαλει 2 χρεωστικες καρτες μια καρτα πχ συνδεμενη με τον λογαριασμο μισθοδοσια του και μια καρτα συνδεμενη με εναν αλλον λογαριασμο και να κανε μεταφορα εκει οταν χρειαζεται να κανει online πληρωμες! ή να χρησιμοποιει μονο αυτην την καρτα για αγορες , ετσι ωστε να βαζει μονο το ποσο που χρειαζεται για πληρωμη , ή αλλιως να αλλαζει τα ορια της χρεωστικης του καρτας συνεχεια σε αρκετα μικροτερα και να τρωει ακυρο η καθε συναλλαγη!. Κατι που δεν μπορει να γινει με την πιστωτικη καρτα διοτι εχει προεπιλεγμενο οριο αλλα και με την προπληρωμενη καρτα παλι οριζεις απο την αρχη το ημερησιο οριο συναλλαγων .
Μακαρι να ειχε paypall το aliexpress , παντως η booking.com εχει πληρωμη με paypall.

- - - Updated - - -


Μιας και μιλάμε για ασφάλεια
Στην Alpha Bank γίνεται να λαμβάνω ειδοποιήσεις για τις κινήσεις, συναλλαγές των καρτών μου ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ έστω με e-mail και αν γίνεται πως γίνεται η ρύθμιση μέσω e-banking

καλησπερα ναι υπαρχει τροπος! , θα μπεις στο ιντερνετ banking της alpha bank θα επιλεξεις δεξια σου ρυθμισεις και μετα θα επιελξεις Διαχείριση ειδοποιήσεων .
Στο Λογαριασμοί SMS + EMAIL
Ειδοποιήσεις Λογαριασμών
Λαμβάνετε Alpha Alerts για:
• Κινήσεις Λογαριασμών
• Ανώτατα / Κατώτατα Όρια
• Συναλλαγές ηλεκτρονικής τραπεζικής
πατα ενεργοποιηση και θα επιλεξεις σε καθε λογαριασμο τραπεζης θα ενεργοποιησεις το διακοπτη του email και κατω απo τον διακοπτη του email θα πατησεις το βελακι και θα ενεργοποιησεις τον διακοπτη που γραφει κινησεις συνδεδεμενης καρτας! εχει κα αλλες επιλογες που μπορεις να επιλεξεις να ενημερωνεσαι
https://i.ibb.co/xCkntd9/155.png (https://ibb.co/JB1Ywg6)
. Μην ενεργοποιησεις το sms διοτι χρεωνεται.
Αυτη η ειδοποιηση στο email μου εμενα μου ερχεται καθε φορα που πληρωνω με την χρεωστικη μου καρτα την ιδια ωρα την χρεωσης της καρτας μου ! ( αλλα δεν μου ερχεται ειδοποιηση οταν γινει οριστικη αποδεσμευση του ποσου απο την καρτα μου διοτι τυπικα δεσμευεται και ο οταν ο εμπορος κανει αποστολη πακετου πιστωνεται στον λογαριασμο του και σε καποιες τραπεζες πχ στην πειραιως ερχεται ειδοποιηση τοτε στο email οτι εγινε η χρεωση) .
Οσον αφορα το sms κοστιζει 1 ευρω τον μηνα θα επιλεξεις διπλα καρτες και ενεργοποιηση
SMS + EMAIL
Ειδοποιήσεις Καρτών
Λαμβάνετε Alpha Alerts για:
• Aναλήψεις εσωτερικού και εξωτερικού
• Αγορές εσωτερικού και εξωτερικού
.
Παντως οι οριοι του alerts υπαρχουνε εδω https://secure.alpha.gr/ebanking/Content/files/Cards_Alerts_Terms-el.pdf
να τους διαβασεις πριν το ενεργοποιησεις , στην παραγραφο << 6.1. Η χρέωση της Υπηρεσίας είναι ένα (1) ευρώ ανά Κάρτα ανά μήνα, με εξαίρεση
τις Κάρτες Enter Bonus American Express, Χρυσή American Express, Diners
Club Prestige και Diners Club Prestige Vodafone για τις οποίες παρέχεται η
Υπηρεσία χωρίς χρέωση. Στην ως άνω εξαίρεση δεν υπάγονται οι πρόσθετες
κάρτες και οι εταιρικές κάρτες, οι οποίες θα χρεώνονται με ένα (1) ευρώ το μήνα
με την εγγραφή τους στην υπηρεσία. Η Τράπεζα δύναται να τροποποιεί τις ως
6
άνω χρεώσεις για τη χρήση της Υπηρεσίας, αφού προηγουμένως ενημερώσει
σχετικά τον Κάτοχο. Η Τράπεζα δύναται να ακολουθεί για περιορισμένα
χρονικά διαστήματα ειδική τιμολογιακή πολιτική για συγκεκριμένη κάθε φορά
κατηγορία προϊόντων ή κατόχων, προσφέροντας την Υπηρεσία χωρίς χρέωση.
Η Τράπεζα δεν φέρει ευθύνη για τυχόν χρεώσεις που επιβάλλονται από τον
πάροχο τηλεπικοινωνιών του Κατόχου. >>.

Manos_ps
19-11-20, 13:31
ισχύει, πάντα τα κλασσικά mails κυκλοφορούν

dimtz
19-11-20, 20:37
Καλησπέρα στην παρέα, πριν λίγο έκανα κατάθεση ένα Α ποσό στην τράπεζα Alpha, μου κράτησε 2 πενηνταρικα και καλά για πλαστά,ποια είναι η διαδικασία για να τα πάρω πίσω;

Manolis_karas
19-11-20, 21:02
Αν είναι από ΑΤΜ που βρίσκεται σε υποκατάστημα τράπεζας, πρέπει να πας στο ίδιο υποκατάστημα, αν είναι από ΑΤΜ ελεύθερο, ρώτησε τηλεφωνικά στο κεντρικό της ΑΛΦΑ.

dimtz
19-11-20, 21:05
Μαλιστα, δηλαδη πρεπει να παω απο εκει (κεντρικο καταστημα), δεν γινετε να δουν τι εγινε και να τα πιστωσουν ,ok , ευχαριστω.

Manolis_karas
19-11-20, 21:12
Μαλιστα, δηλαδη πρεπει να παω απο εκει (κεντρικο καταστημα), δεν γινετε να δουν τι εγινε και να τα πιστωσουν ,ok , ευχαριστω.
Εννοείται ότι θα γίνει έλεγχος, αν δεν περάσουν από τον έλεγχο των υπαλλήλων και θέλεις να τα δεις και εσύ, θα χρειαστεί η προσωπική παρουσία.

dimtz
19-11-20, 21:19
Εγω πχ γιατι χρειαζομαι; ας δουνε τι γινετε και ας τα πιστωσουν, εμενα τι με θελουν;

Manolis_karas
19-11-20, 21:42
Αν δεν περάσουν τον έλεγχο των υπαλλήλων, δεν θα πιστωθούν.

Zus
20-11-20, 09:56
Καλησπέρα στην παρέα, πριν λίγο έκανα κατάθεση ένα Α ποσό στην τράπεζα Alpha, μου κράτησε 2 πενηνταρικα και καλά για πλαστά,ποια είναι η διαδικασία για να τα πάρω πίσω;

Είχες κάνει ένα βασικό τσεκ πριν τα περάσεις? Για το αν ήταν πλαστά εννοώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.