PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 [155] 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Manos_ps
20-11-20, 13:18
όπως σου είπε ο φίλος @manolis_karas πήγαινε στο ίδιο υποκατάστημα. Ακόμα και τα ΑΤΜ τους τρομάρα τους βγάζουν πλαστά, μου έτυχε και εμένα πέρσι.
Αν πάλι δεν τα έβγαλες από ΑΤΜ, τότε λυπάμαι αλλά δε θα βγάλεις άκρη.΄..

stefanos1999
20-11-20, 13:23
Εγω πχ γιατι χρειαζομαι; ας δουνε τι γινετε και ας τα πιστωσουν, εμενα τι με θελουν; ξεκίνα με ένα τηλεφώνημα στο κατάστημα και βλέπεις τι θα σου πουν.

manoulamou
20-11-20, 13:41
όπως σου είπε ο φίλος @manolis_karas πήγαινε στο ίδιο υποκατάστημα. Ακόμα και τα ΑΤΜ τους τρομάρα τους βγάζουν πλαστά, μου έτυχε και εμένα πέρσι.
Αν πάλι δεν τα έβγαλες από ΑΤΜ, τότε λυπάμαι αλλά δε θα βγάλεις άκρη.΄..

ΚΑΤΑΘΕΣΗ τα εκανε - οχι αναληψη απο ΑΤΜ... :whistle:

dimtz
20-11-20, 15:47
Καλησπερα, για την ιστορια πηγα απο το καταστημα και μου ειπαν θα γινει ο απαραιτητος ελεγχος και θα πιστωθουν απο βδομαδα , δεν με ρωτησαν-ζητησαν τιποτα ,ουτε καν το ονομα μου , ιδωμεν ,ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

manoulamou
20-11-20, 16:34
:hmm: Με τι στοιχεια θα κανουν τον ελεγχο; :what:

Zus
20-11-20, 16:43
Καλησπερα, για την ιστορια πηγα απο το καταστημα και μου ειπαν θα γινει ο απαραιτητος ελεγχος και θα πιστωθουν απο βδομαδα , δεν με ρωτησαν-ζητησαν τιποτα ,ουτε καν το ονομα μου , ιδωμεν ,ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Το έχουν το όνομά σου από την συναλλαγή στο atm.

narsis
20-11-20, 17:40
Καλησπερα, για την ιστορια πηγα απο το καταστημα και μου ειπαν θα γινει ο απαραιτητος ελεγχος και θα πιστωθουν απο βδομαδα , δεν με ρωτησαν-ζητησαν τιποτα ,ουτε καν το ονομα μου , ιδωμεν ,ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Ναι δεν χρειάζεται να πηγαίνει κανείς. Κακώς σου το είπαν. Εάν είναι καλά τα χαρτονομίσματα και απλώς ήταν φθαρμένα/τσαλακωμένα θα τα βάλουν στο λογαριασμό που τα έβαζες κι εσύ και τέλος. Εάν είναι πλαστά θα κάνουν αναφορά στην ασφάλεια και θα σε καλέσουν εκεί σε κάποια φάση για μια κατάθεση (αν θυμάσαι ποιος στα έδωσε κτλ.)


:hmm: Με τι στοιχεια θα κανουν τον ελεγχο; :what:

Μα για να κάνεις κατάθεση βάζεις την προσωπική σου κάρτα. Δηλαδή θεωρεί κανείς ότι δεν τηρείται log ποια κάρτα έβαλε ποια χαρτονομίσματα αμφισβητούμενα κτλ.;;;Οπότε θα καλέσουν αν χρειαστεί τον κάτοχο της κάρτας με τα στοιχεία που τηρούνται στην τράπεζα.

dimtz
20-11-20, 21:11
Ok ,καλως κακος πηγα μιας και δεν μου εχει τυχει ξανα στα τοσα χρονια που πηγαινω, τωρα θα γνωριζουμε για την επομενη φορα ,οταν θα εχω νεα θα σας ενημερωσω :oneup:

phantom77
23-11-20, 11:29
Μετά την τελευταία αναβάθμιση του Wallet της Alpha, λειτουργεί σωστά* και κάνω πληρωμές με το NFC του κινητού αρκετά συχνά. Αυτό που παρατήρησα είναι οτι η απόδειξη του POS γράφει αριθμό κάρτας διαφορετικό απο τον πραγματικό (****71 αντί για ****09)! Συνήθως δεν υπάρχει θέμα, δεν μπορώ όμως να εξαργυρώσω bonus πόντους. Την πάτησα έτσι στον Βασιλόπουλο πριν λίγες μέρες, το POS δεν αναγνώριζε την εφαρμογή σαν κάρτα bonus.
Άλλη "παρενέργεια", οι πόντοι των συναλλαγών δεν μπαίνουν αμέσως στο σύνολο, μπαίνουν αρκετές μέρες μετά την εκκαθάριση της συναλλαγής



*μόνο τα POS της Viva έχουν ένα θεματάκι και δεν "πιάνουν" αμέσως την πληρωμή

- - - Updated - - -


ΚΑΤΑΘΕΣΗ τα εκανε - οχι αναληψη απο ΑΤΜ... :whistle:

Εγώ έτσι κάνω μεταφορές: ανάληψη απο ένα ΑΤΜ, κατάθεση σε άλλο :)
Και πάλι, μία φορά η απόδειξη έγραφε οτι 2 χαρτονομίσματα ήταν "ύποπτα" (τα δέχτηκε όμως)

YAziDis
23-11-20, 11:36
Μετά την τελευταία αναβάθμιση του Wallet της Alpha, λειτουργεί σωστά* και κάνω πληρωμές με το NFC του κινητού αρκετά συχνά. Αυτό που παρατήρησα είναι οτι η απόδειξη του POS γράφει αριθμό κάρτας διαφορετικό απο τον πραγματικό (****71 αντί για ****09)! Συνήθως δεν υπάρχει θέμα, δεν μπορώ όμως να εξαργυρώσω bonus πόντους. Την πάτησα έτσι στον Βασιλόπουλο πριν λίγες μέρες, το POS δεν αναγνώριζε την εφαρμογή σαν κάρτα bonus.
Άλλη "παρενέργεια", οι πόντοι των συναλλαγών δεν μπαίνουν αμέσως στο σύνολο, μπαίνουν αρκετές μέρες μετά την εκκαθάριση της συναλλαγής



*μόνο τα POS της Viva έχουν ένα θεματάκι και δεν "πιάνουν" αμέσως την πληρωμή

- - - Updated - - -



Εγώ έτσι κάνω μεταφορές: ανάληψη απο ένα ΑΤΜ, κατάθεση σε άλλο :)
Και πάλι, μία φορά η απόδειξη έγραφε οτι 2 χαρτονομίσματα ήταν "ύποπτα" (τα δέχτηκε όμως)

Υποθέτω πως είναι σαν το Apple Pay. Όταν πληρώνεις με αυτές τις υπηρεσίες, σου «βγάζουν» έναν ξεχωριστό αριθμό ο οποίος αντιστοιχεί στην κάρτα σου, οποτε ο πραγματικός σου αριθμός κρύβεται για Ασφαλεια. Για αυτόν το λόγο δε μπορείς να κανείς εξαργύρωση πόντων και χρειάζεται το πλαστικό της καρτας

phantom77
23-11-20, 11:52
Υποθέτω πως είναι σαν το Apple Pay. Όταν πληρώνεις με αυτές τις υπηρεσίες, σου «βγάζουν» έναν ξεχωριστό αριθμό ο οποίος αντιστοιχεί στην κάρτα σου, οποτε ο πραγματικός σου αριθμός κρύβεται για Ασφαλεια. Για αυτόν το λόγο δε μπορείς να κανείς εξαργύρωση πόντων και χρειάζεται το πλαστικό της καρτας

Δεν βλέπω τη διαφορά μεταξύ πληρωμής με κινητό και πληρωμής με πλαστική κάρτα ώστε να χρειάζεται μεγαλύτερη ασφάλεια η πρώτη. Και τα δύο μπορούν να τα (υπο)κλέψουν (το κινητό έχει και την έξτρα ασφάλεια του δακτ. αποτυπώματος)
Όταν μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας, δεν ήξεραν καν οτι οι πληρωμές με το κινητό βγάζουν άλλο αριθμό κάρτας...

Όπως και να 'χει, έπρεπε να αναφέρεται στην εφαρμογή της Alpha οτι υπάρχει αυτός ο περιορισμός και δεν αντικαθιστά την πλαστική κάρτα 100%.

YAziDis
23-11-20, 12:09
Δεν βλέπω τη διαφορά μεταξύ πληρωμής με κινητό και πληρωμής με πλαστική κάρτα ώστε να χρειάζεται μεγαλύτερη ασφάλεια η πρώτη. Και τα δύο μπορούν να τα (υπο)κλέψουν (το κινητό έχει και την έξτρα ασφάλεια του δακτ. αποτυπώματος)
Όταν μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας, δεν ήξεραν καν οτι οι πληρωμές με το κινητό βγάζουν άλλο αριθμό κάρτας...

Όπως και να 'χει, έπρεπε να αναφέρεται στην εφαρμογή της Alpha οτι υπάρχει αυτός ο περιορισμός και δεν αντικαθιστά την πλαστική κάρτα 100%.

Ο πίστεψέ με, έχει πάρα πολύ μεγάλη διαφορά. Τα μεν συστήματα Apple Pay & GPay δεν παίζει να τα υποκλέψουν με κάποιον τρόπο. Ακόμα και να σου κλέψουν το κινητό, μόνο με το ίδιο θα μπορούν να σου κάνουν χρεώσεις, και όχι με το να χρησιμοποιήσουν την κάρτα που υπάρχει εκεί στο ίντερνετ. Επίσης εντοπίζεται πιο εύκολα η απουσία του και μέσα σε λίγα λεπτά μπορείς να το κλειδώσεις (τουλάχιστον στα iPhones γίνεται, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ android για να σου πω 100% για αυτό).
Το πλαστικό η θεωρία λέει πως μπορεί να το υποκλέψουν πιο εύκολα, γιατί σκέψου πόσοι σου ζητούν την κάρτα για να την περάσουν πίσω από τον πάγκο, και πόσοι το δίνουν επειδή υπάρχει άγνοια.

phantom77
23-11-20, 12:23
Μα αυτό είπα κι εγώ: δεν χρειάζεται ο "εικονικός" αριθμός κάρτας σαν δικλείδα ασφαλείας στις πληρωμές με κινητό. Το μόνο που κάνει είναι να μειώνει τη λειτουργικότητα.

Και κάτι σχετικό τις υποκλοπές καρτών: φυλάω τις κάρτες που δεν χρησιμοποιώ συχνά σε ένα κουτί. Τις προάλλες άφησα το κινητό μου πάνω σε αυτό το κουτί , πήρε μπροστά το NFC και παραπονιόταν οτι δεν καταλαβαίνει τη συναλλαγή!
Μεταξύ κινητού και κάρτας υπήρχε χαρτόνι πάχους ενός χιλιοστού και κενό 3-4 χιλιοστά μέσα στο κουτί. Απο τότε δεν ξαναβάζω την κάρτα χύμα μέσα στη τσέπη του παντελονιού :p

Manos_ps
23-11-20, 13:18
ευχαριστούμε για το update! Εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα και με καλά νέα

nnn
23-11-20, 15:25
Απαράδεκτο, από την τραγική ΕΘΝΙΚΗ

https://www.businessdaily.gr/epiheiriseis/30872_ekatommyria-tyfles-synallages-me-kartes-apo-dysleitoyrgia-stin-ete

YAziDis
23-11-20, 15:49
Απαράδεκτο, από την τραγική ΕΘΝΙΚΗ

https://www.businessdaily.gr/epiheiriseis/30872_ekatommyria-tyfles-synallages-me-kartes-apo-dysleitoyrgia-stin-ete

Και πόσο μάλλον που γίνεται αυτό το πράγμα τέτοια εποχή που κάποιοι μπορεί να μην έχουν χρήματα λόγω καραντίνας

jap
23-11-20, 16:25
Α, ρε τρομερή Εθνική (http://www.topontiki.gr/article/416067/i-dioikisi-tis-ethnikis-kanei-mikri-trapeza-ti-megali-mas-fili), μακάρι να μπορούσα να μην πάταγα ποτέ το κατώφλι της. Ως πρώην πελάτης Probank, έχω μια υποχρέωση στην Εθνική που την εξαγόρασε και μία φορά το μήνα αναγκάζομαι να συναλλάσσομαι με αυτό τον δεινόσαυρο.

psolord
23-11-20, 16:28
Απαράδεκτο, από την τραγική ΕΘΝΙΚΗ

https://www.businessdaily.gr/epiheiriseis/30872_ekatommyria-tyfles-synallages-me-kartes-apo-dysleitoyrgia-stin-ete

Και να υποθέσω ότι αυτές οι συναλλαγές δεν υπολογιστήκαν και στη φορολοταρία;

Δηλαδή δυνητικά μου χρωστάνε πόσα χιλιάρικα; :p

manoulamou
23-11-20, 16:29
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ τοσο η ΕΘΝΙΚΗ - οσο και καποιες αλλες τραπεζες, που εκαναν γαργαρα ενα τετοιο θεμα :evil: ΑΠΟΡΩ ομως οι πελατες ΔΕΝ ηξεραν τι συναλλαγες ειχαν πραγματοποιησει, τι χρωσταγαν και δεν ειχε ακομη εμφανισθει καπου;
:hmm:

Εγω παντως ακομη περιμενω να ενημερωσουν την οικονομικη μου κατασταση στο I-BANK και κοντευουν 2 μηνες απο το πρωτο e-mail και 1 μηνας απο την τηλεφωνικη μας επικοινωνια, που αυθημερον τους εστειλα το εκκαθαριστικο!

cool11
23-11-20, 17:59
Δεν ξερω αν θυμαστε,
πανε κανα δυο μηνες,
που σας ελεγα, οτι εκανα συναλλαγες με καρτα ΕΤΕ/χρεωστικη, εβλεπα αλλο λογιστικο υπολοιπο και αλλο διαθεσιμο μες το ebanking,
και ειχα αναγκαστει να παρω σε καταστημα και να ρωτησω γιατι αυτη η ασυμφωνια,
γιατι μερες μετα τις συναλλαγες, ακομη δεν εμφανιζε τιποτε,
και δεν μπορουσα κι εγω να ειμαι σιγουρος για το αν εμφανιζονται σωστα οι συναλλαγες μου.
Το καταστημα μου ειπε αμεσως τις αγορες μου,
ενω θυμαμαι στο ebanking της εθνικης εκανε πααααρα πολυ καιρο...

KostakisK
23-11-20, 18:21
Δεν ξερω αν θυμαστε,
πανε κανα δυο μηνες,
που σας ελεγα, οτι εκανα συναλλαγες με καρτα ΕΤΕ/χρεωστικη, εβλεπα αλλο λογιστικο υπολοιπο και αλλο διαθεσιμο μες το ebanking,
και ειχα αναγκαστει να παρω σε καταστημα και να ρωτησω γιατι αυτη η ασυμφωνια,
γιατι μερες μετα τις συναλλαγες, ακομη δεν εμφανιζε τιποτε,
και δεν μπορουσα κι εγω να ειμαι σιγουρος για το αν εμφανιζονται σωστα οι συναλλαγες μου.
Το καταστημα μου ειπε αμεσως τις αγορες μου,
ενω θυμαμαι στο ebanking της εθνικης εκανε πααααρα πολυ καιρο...

Ναι το θυμάμαι! Εμ....Όλες οι τράπεζες παθαίνουν βλάβες....Η Εθνική δεν θα πάθαινε???Μην χαλάμε τις παραδόσεις

minas
23-11-20, 20:04
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ τοσο η ΕΘΝΙΚΗ - οσο και καποιες αλλες τραπεζες, που εκαναν γαργαρα ενα τετοιο θεμα :evil: ΑΠΟΡΩ ομως οι πελατες ΔΕΝ ηξεραν τι συναλλαγες ειχαν πραγματοποιησει, τι χρωσταγαν και δεν ειχε ακομη εμφανισθει καπου;
:hmm:

Εγω παντως ακομη περιμενω να ενημερωσουν την οικονομικη μου κατασταση στο I-BANK και κοντευουν 2 μηνες απο το πρωτο e-mail και 1 μηνας απο την τηλεφωνικη μας επικοινωνια, που αυθημερον τους εστειλα το εκκαθαριστικο!

Δεν είναι απίθανο κάποιοι να το είχαν παρατηρήσει, αλλά να προτίμησαν να μην ρωτήσουν γιατί δεν τους έχουν χρεώσει...

Chingachgook
24-11-20, 12:12
Έκανα μια αγορά μέσω σκρουτζ περί τα 97€ με χρεωστική και πέρασε απευθείας, χωρίς επιβεβαίωση, η πιν. Έχει αλλάξει κάτι στα όρια;

YAziDis
24-11-20, 12:19
Προχθές πάντως, αγορά απευθείας καλάθι του skroutz μου ζήτησε επιβεβαίωση σε MasterCard της Alpha

Manolis_karas
24-11-20, 17:57
....... Εάν είναι πλαστά θα κάνουν αναφορά στην ασφάλεια και θα σε καλέσουν εκεί σε κάποια φάση για μια κατάθεση (αν θυμάσαι ποιος στα έδωσε κτλ.)
...........
Για να γλιτώσεις τις ανακρίσεις πας στην Τράπεζα και αφού βλέπεις και εσύ ότι είναι τα χαρτονομίσματα πλαστά τα πετάτε/καταστρέφετε.
Οι τράπεζες ειδοποιούν την αστυνομία όταν δεν θέλεις να τα καταστρέψεις. Όταν η υπόθεση πάει στην αστυνομία θα γίνει υποχρεωτικά μήνυση στον φέροντα/καταθέτοντα τα πλαστά, η οποία αν δεν διαπιστωθεί δόλος (έπειτα από αρκετή ταλαιπωρία), πάει στο αρχείο.
Πιθανόν αυτό το σενάριο να γίνεται στα μικρά μέρη που λίγο πολύ οι φυσιογνωμίες είναι γνωστές.

- - - Updated - - -


Είχες κάνει ένα βασικό τσεκ πριν τα περάσεις? Για το αν ήταν πλαστά εννοώ.
Φέτος το καλοκαίρι φίλος μου καταστηματάρχης μου έδειξε μερικά 50 ευρα παλαιά (όχι φθαρμένα) και μου είπε να βρω τα πλαστά... Ήταν όλα πλαστά, ορισμένα περνούσαν από το μηχάνημα που είχε για ανίχνευση πλαστών, εγώ δεν μπορούσα να τα ξεχωρίσω και μόνο όταν μου έδειξε μερικές λεπτομέρειες με έπεισε.
Σε μέρη που υπάρχουν πολλοί περαστικοί μπορεί να υπάρχουν πλαστά χαρτονομίσματα.

Zus
24-11-20, 18:01
Φέτος το καλοκαίρι φίλος μου καταστηματάρχης μου έδειξε μερικά 50 ευρα παλαιά (όχι φθαρμένα) και μου είπε να βρω τα πλαστά... Ήταν όλα πλαστά, ορισμένα περνούσαν από το μηχάνημα που είχε για ανίχνευση πλαστών, εγώ δεν μπορούσα να τα ξεχωρίσω και μόνο όταν μου έδειξε μερικές λεπτομέρειες με έπεισε.
Σε μέρη που υπάρχουν πολλοί περαστικοί μπορεί να υπάρχουν πλαστά χαρτονομίσματα.

Επειδή κάτι φεγγάρια έκανα δουλειά που αφορούσε εξυπηρέτηση πελατών μου έφερναν αρκετές φορές πλαστά. Τα περισσότερα τα καταλάβαινα με το που τα άγγιζα, χωρίς καν να χρειαστεί μηχάνημα. Μερικά άλλα από κάποια συγκεκριμένα σημεία που είχα μάθει μηχανικά να αγγίζω και να βλέπω και κάποια άλλα μόνο στο μηχάνημα.

Δεν θυμάμαι να υπήρξε περιστατικό που να ξέφυγε από το μηχάνημα και να μάθαμε εκ των υστέρων ότι ήταν τόσο καλοφτιαγμένο. Αλλά για αυτές τις περιπτώσεις τι να κάνεις....

Manolis_karas
24-11-20, 18:49
Τα χάνεις (τα χρήματα). Δεν υπάρχουν κανόνες. Εξαρτάται από ποιον τα πήρες και τον χρόνο που πέρασε μέχρι να το ανακαλύψεις. Θυμάσαι ποιος είναι; Είναι ύποπτος διακίνησης; Τότε τηλ. στο 100 το γρηγορότερο. Είναι και αυτός θύμα; Σε μικρά μέρη καλό είναι να ενημερώνεται η αστυνομία.

uncharted
24-11-20, 19:02
Για να πούμε την αλήθεια, οι περισσότεροι θα κοιτάξουν να ξεφορτωθούν την καυτή πατάτα, παρά να χάσουν λεφτά.

Προσωπικά αναγκάστηκα πριν χρόνια να αγοράσω ανιχνευτή πλαστών, γιατί η μανούρα αν καταθέσεις πλαστό είναι απίστευτη...

Zus
24-11-20, 19:03
Τα χάνεις (τα χρήματα). Δεν υπάρχουν κανόνες. Εξαρτάται από ποιον τα πήρες και τον χρόνο που πέρασε μέχρι να το ανακαλύψεις. Θυμάσαι ποιος είναι; Είναι ύποπτος διακίνησης; Τότε τηλ. στο 100 το γρηγορότερο. Είναι και αυτός θύμα; Σε μικρά μέρη καλό είναι να ενημερώνεται η αστυνομία.

Όταν κάποιοι μου έλεγαν μα μου αυτό έλεγα. Να έρθει η αστυνομία να μας το ξεκαθαρίσει, εγώ δεν έχω πρόβλημα. :lol:

dimtz
25-11-20, 12:07
Καλημερα, για την ιστορια τελικα μου επεστρεψαν τα χρηματα μεσα σε 2 εργασιμες μερες ,τελικα δεν ηταν πλαστα κατι που πιστευα εξαρχης ,αυτο που καταλαβα κα εχει συμβει και σε αλλους (στον κυκλο μου) ειναι το εξης ,υπαρχει μεγαλη περιπτωση να σου κρατησει λεφτα (ενα με δυο χαρτονομισματα) αν πατησεις ακυρωση οταν δεν συμφωνεις με το ποσο που καταθετεις, κατι μαθαμε απο αυτην την ιστορια

Manos_ps
26-11-20, 14:09
Αυτό μας έλειπε τώρα...Δεν φτάνει που πρέπει να αλλάζω 50 φορές το μήνα κωδικούς με τα χαζοσυστήματά της να έχουμε και τέτοια

- - - Updated - - -

άλλο και αυτό πάλι! τουλάχιστον έβγαλες άκρη χωρίς απώλειες!

Doxaios
29-11-20, 17:17
Προχθές πάντως, αγορά απευθείας καλάθι του skroutz μου ζήτησε επιβεβαίωση σε MasterCard της Alpha

Και εμένα για τα πάντα όλα στις αγορές μέσω κάρτας alpha (visa) ζητάει και κωδικό. Είχε βγεί και ανακοίνωση από την τράπεζα νομίζω ότι θα γίνει έτσι. Εξαιρετικά καλό ΕΚΤΟΣ όταν θέλω να κάνω τις πληρωμές των λογαριασμών των συνταξιούχων όπου μέσω τηλεφώνου γίνεται show μέχρι να μεταφερθεί η πληροφορία:rofl:

johnmegarythmos
03-12-20, 12:28
Και εμένα για τα πάντα όλα στις αγορές μέσω κάρτας alpha (visa) ζητάει και κωδικό. Είχε βγεί και ανακοίνωση από την τράπεζα νομίζω ότι θα γίνει έτσι. Εξαιρετικά καλό ΕΚΤΟΣ όταν θέλω να κάνω τις πληρωμές των λογαριασμών των συνταξιούχων όπου μέσω τηλεφώνου γίνεται show μέχρι να μεταφερθεί η πληροφορία:rofl:

οταν κανεις ανανεωση μεσω του vodafonecu.gr με εισοδο με κωδκους δεν ζηταει επιβεβαιωση μεσω καρτας alpha bank και με visa και με mastercard, και εχει συνεργασια με την alpha bank ( δεν εχω δοκιμασει με κωδικους !) .
To ιδιο γινεται και οταν πληρωνεις εναν λογαριασμο στο my cosmote και κανεις εισοδο με τους κωδικους σου παλι δεν ζητειται ασφαλεια ενω εχει συνεργασια με την εθνικη τραπεζα.
Σημερα εκανα αγορα απο ενα φαρμακειο στην Λαμια ποσο κατω των 20 ευρω και ενω εχει συνεργασια με την eurobank για πληρωμη με καρτα , πληρωσα με καρτα alpha bank mastercard την κλασικη την μπλε την καρτα και μου εβγαλε κανονικα να βαλω το sms κωδικο που ηρθε στο κινητο. Γενικα απο οτι φαινεται μαλλον οταν εχει συνεργασια με eurobank e-pos τοτε ζηταει σιγουρα sms pin αυτο εχω καταλαβει , αλλα δεν ξερω αμα γινεται και παντα αυτο.

stefanos1999
03-12-20, 12:47
Επειδή κάτι φεγγάρια έκανα δουλειά που αφορούσε εξυπηρέτηση πελατών μου έφερναν αρκετές φορές πλαστά. Τα περισσότερα τα καταλάβαινα με το που τα άγγιζα, χωρίς καν να χρειαστεί μηχάνημα. Μερικά άλλα από κάποια συγκεκριμένα σημεία που είχα μάθει μηχανικά να αγγίζω και να βλέπω και κάποια άλλα μόνο στο μηχάνημα.

Δεν θυμάμαι να υπήρξε περιστατικό που να ξέφυγε από το μηχάνημα και να μάθαμε εκ των υστέρων ότι ήταν τόσο καλοφτιαγμένο. Αλλά για αυτές τις περιπτώσεις τι να κάνεις....

η αφή είναι εξαιρετικά σημαντική, γι' αυτό και οι καλύτερα εκπαιδευμένοι ανιχνευτές πλαστών είναι οι λαϊκατζήδες.

sdikr
03-12-20, 15:27
η αφή είναι εξαιρετικά σημαντική, γι' αυτό και οι καλύτερα εκπαιδευμένοι ανιχνευτές πλαστών είναι οι λαϊκατζήδες.

Ναι αλλά το μηχάνημα ανιχνευτής δεν πρόκειται να σου ρίξει ποτέ σφαλιάρα επειδή του έδωσες ενα πλαστό να τσεκάρει, ο λαικατζης όμως; :p

stefanos1999
03-12-20, 16:07
Ναι αλλά το μηχάνημα ανιχνευτής δεν πρόκειται να σου ρίξει ποτέ σφαλιάρα επειδή του έδωσες ενα πλαστό να τσεκάρει, ο λαικατζης όμως; :p

δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω, όπως ούτε και τις φήμες ότι σπάνια ειδοποιούν την αστυνομία. :p

johnmegarythmos
04-12-20, 15:45
κανονισμος ευρωπαίκης ενωσης για αγορες με καρτα
μπορειτε να δειτε εδω https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018R0389&from=EN που εχει βγει το 2018.

https://i.ibb.co/QPVdgWH/166.png (https://ibb.co/48LdqbS)
για τις συναλλαγες με καρτα αναγραφει στο τελευταιο αρθρο αυτο που ειχα αναφερει οτι μπορουμε να πληρωσουμε εως 30 ευρω ποσο χωρις εξτρα ταυτοποιηση αλλα γραφει οτι δεν ειναι απαραιτητο να το εφαρμοσουνε , παλι καλα!.

https://i.ibb.co/zb0JQYV/165.png (https://ibb.co/y5bSd1F)
αυτο το οριο των 90 ημερων που δεν ζηταει ταυτοποιηση δεν το καλαβαινω.
Αλλα για αγορες ανεπαφα με καρτα αναγραφει οτι ισχυει.

manoulamou
06-12-20, 11:36
:what:
Εχω ibank, debitMasterCard αλλά "χαζο" κινητο,
θα υπαρξει καποιο προβλημα, τι παραπανω χρειαζεται απο αυτα που υπηρχαν μεχρι τωρα, περαν του οριου συναλλαγων;
:hmm:
Πρεπει να αγορασω smartphone ή θα συνεχισω να κανω τις αγορες μου οπως πριν?

netman
06-12-20, 13:33
έχει σχεση τι κινητό έχεις;
απλά δε θα λαμβανεις email για την κινηση της καρτας ή του λογαριασμού σου.
SMS και OTP λαμβάνεις κανονικά

manoulamou
06-12-20, 13:38
Επιμενουν να αναφερονται σε εφαρμογη/application = smartphone!
Αρα ουσιαστικα - περαν της διαφοροποιησης στον χειρισμο των οριων στις ανεπαφες συναλλαγες - δεν θα αλλαξει κατι...
:hmm:

Manolis_karas
06-12-20, 21:33
δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω, όπως ούτε και τις φήμες ότι σπάνια ειδοποιούν την αστυνομία. :p
Στις τράπεζες πάνε για κατάθεση ή πληρωμή με πλαστά μόνο τα θύματα, γιατί λοιπόν να ειδοποιήσουν την αστυνομία; Πιστεύω ότι αν πάει κάποιος στη τράπεζα με κάμποσα χαρτονομίσματα πλαστά, τότε δεν γλιτώνει τη ταλαιπωρία.

dimtz
07-12-20, 17:11
Καλησπερα στην παρεα ,θελω να κανω καταθεση καποια χρηματα σε λογαριασμο τριτου τραπεζας eurobank αλλα χωρις να εχω καποια χρεωστικη καρτα ,γινετε μεσα απο το καταστημα και απο το αυτοματο μηχανημα;

sdikr
07-12-20, 17:17
Καλησπερα στην παρεα ,θελω να κανω καταθεση καποια χρηματα σε λογαριασμο τριτου τραπεζας eurobank αλλα χωρις να εχω καποια χρεωστικη καρτα ,γινετε μεσα απο το καταστημα και απο το αυτοματο μηχανημα;

Πάει καιρός που το έκανα, αλλά ναι μπορείς να κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό φτάνει να έχεις τον αριθμό λογαριασμού

spartak
07-12-20, 17:40
Καλησπερα στην παρεα ,θελω να κανω καταθεση καποια χρηματα σε λογαριασμο τριτου τραπεζας eurobank αλλα χωρις να εχω καποια χρεωστικη καρτα ,γινετε μεσα απο το καταστημα και απο το αυτοματο μηχανημα;

Από το μηχανημα εντός καταστήματος γίνεται σίγουρα. Από το μηχάνημα εκτός (ΑΤΜ) δεν είμαι βέβαιος. Ισως όχι(εκτός)

dimtz
07-12-20, 17:44
Ok ,σας ευχαριστω πολυ!

manoulamou
08-12-20, 17:00
"Ειδοποίηση ασφαλείας
Ασυνήθιστη δραστηριότητα καρτών
Απαιτείται επαλήθευση
Η κάρτα σας κλειδώθηκε λόγω ασυνήθιστων δραστηριοτήτων στο διαδίκτυο. Επαληθεύστε τα διαπιστευτήριά σας για να αποφύγετε περαιτέρω αναστολές
επιβεβαιώστε εδώ"
ΜΗΝ ΦΑΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΓΛΑΡΟΣΟΥΠΑ
:twisted:

NikitasKOn
08-12-20, 17:05
Αν δεν είναι για εμπορική συναλλαγή εχει και την υπηρεσια Paf (Pay a friend) σαν τα λεφτά στο λεπτό της Piraeus.

bxenos
08-12-20, 17:12
"Ειδοποίηση ασφαλείας
Ασυνήθιστη δραστηριότητα καρτών
Απαιτείται επαλήθευση
Η κάρτα σας κλειδώθηκε λόγω ασυνήθιστων δραστηριοτήτων στο διαδίκτυο. Επαληθεύστε τα διαπιστευτήριά σας για να αποφύγετε περαιτέρω αναστολές
επιβεβαιώστε εδώ"
ΜΗΝ ΦΑΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΓΛΑΡΟΣΟΥΠΑ
:twisted:

Έχει αναστολές εεε; :)

manoulamou
08-12-20, 17:53
Δεν ξερω για τον δημιουργο του e-mail
εγω παντως ελαχιστες αναστολες
διαθετω!
:rofl:

pakitis
08-12-20, 23:55
Επειδή δεν έχω σχέση με eurobank. Ισχύει κάτι 15% επιστροφή στον Γερμανό για παράδειγμα με αγορές άνω των 300€;

@ ADSLgr.com All rights reserved.