PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 [157] 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

manoulamou
15-12-20, 13:28
Θα πρέπει να δείς και πόσο πάει το νοικι, πχ δεν μπορείς να νοικιάσεις 140τμ στην Θάλασσα με 1000δολάρια AU
Εκει δεν εχει... Τσιπρα; :p

Zus
15-12-20, 13:53
Θα πρέπει να δείς και πόσο πάει το νοικι, πχ δεν μπορείς να νοικιάσεις 140τμ στην Θάλασσα με 1000δολάρια AU

Σε λίγο θα αρχίσουν να μετακομίζουν στην ελλαδα οι καημένοι για καλύτερους μισθούς.

sdikr
15-12-20, 13:54
Σε λίγο θα αρχίσουν να μετακομίζουν στην ελλαδα οι καημένοι για καλύτερους μισθούς.

753 δολάρια AU την Εβδομάδα για 38 ώρες, μεικτά, κάνε τις πράξεις

thourios
15-12-20, 22:11
Την περίμενα την ερώτηση; Για όσους καπνίζουν 30$ AUS το πακέτο

kourampies
21-12-20, 01:48
Μου χάλασε η κάρτα της Εθνικής στο 6μηνο. Δεν έχει εξωτερική φθορά αλλά δουλεύει μόνο ως NFC. Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να μου την αντικαταστήσουν χωρίς να πληρώσω; Δεν θα έπρεπε να καλύπτεται από 2ετή εγγύηση από τη στιγμή που "πωλείται" για 6 ευρώ σε κάθε ανανέωση;

KostakisK
21-12-20, 04:37
Απομαγνητίστηκε

minas
21-12-20, 09:37
Η μαγνητική ταινία χρησιμοποιείται σπάνια έως καθόλου. Δοκίμασε να καθαρίσεις το τσιπάκι με λίγο καθαρό οινόπνευμα και ένα πανάκι.

sdikr
21-12-20, 11:29
Μου χάλασε η κάρτα της Εθνικής στο 6μηνο. Δεν έχει εξωτερική φθορά αλλά δουλεύει μόνο ως NFC. Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να μου την αντικαταστήσουν χωρίς να πληρώσω; Δεν θα έπρεπε να καλύπτεται από 2ετή εγγύηση από τη στιγμή που "πωλείται" για 6 ευρώ σε κάθε ανανέωση;

Μήπως έχεις επιλέξει απο το ebanking να μην κάνει συναλλαγές μέσω Pos;

kourampies
21-12-20, 12:14
Μήπως έχεις επιλέξει απο το ebanking να μην κάνει συναλλαγές μέσω Pos;

Δεν έχω απενεργοποιήσει κάτι. Όπως είπα κάνει σίγουρα ανέπαφες σε POS. Θα δοκιμάσω και με το chip. Κλίνω προς το ότι όντως απομαγνητίστηκε, και παρόλο που δεν χρησιμοποιείται για συναλλαγές η μαγνητική ταινία πλέον, πρέπει να χρησιμοποιείται για να γίνει το αρχικό ρούφηγμα της κάρτας στο ATM.

manoulamou
21-12-20, 12:22
Και τι να το κανεις το ΑΤΜ, μπες στην ουρα των ταμειων αμα θελεις να παρεις μετρητα... :p

kourampies
21-12-20, 12:30
Και τι να το κανεις το ΑΤΜ, μπες στην ουρα των ταμειων αμα θελεις να παρεις μετρητα... :p

Αν δεν ήταν το θέμα της κατάθεσης δεν θα έκανα τίποτα, με κάλυπτε το ανέπαφο...

goku
21-12-20, 12:35
Δεν έχω απενεργοποιήσει κάτι. Όπως είπα κάνει σίγουρα ανέπαφες σε POS. Θα δοκιμάσω και με το chip. Κλίνω προς το ότι όντως απομαγνητίστηκε, και παρόλο που δεν χρησιμοποιείται για συναλλαγές η μαγνητική ταινία πλέον, πρέπει να χρησιμοποιείται για να γίνει το αρχικό ρούφηγμα της κάρτας στο ATM.

Μήπως την τοποθετείς κοντά στο κινητό σου; Εγώ είχα αγοράσει θηκη για το κινητό που είχε θέση και για κάρτες, και τοποθετούσα εκεί τις κάρτες μου. Ε, μου είχαν απομαγνητιστεί 5 κάρτες. Όταν ξεκίνησε η χρέωση των 6 ευρώ για τις κάρτες, δεν με έπαιρνε να πληρώνω συνέχεια και άρχισα να τις τοποθετώ σε διαφορετική θηκη/τσέπη από το κινητό, και δεν μου ξανα χάλασαν.

manoulamou
21-12-20, 12:49
Εγω σχεδον μονιμα την μονακριβη χρεωστικη μου την βαζω διπλα στο κινητο, προβλημα δεν ειχα, τουλαχιστον οχι προσφατα με POS, δεν ξερω τωρα τι γινεται στα ΑΤΜς - προ πανδημιας πηγαινα...

bxenos
21-12-20, 14:39
Δεν έχω απενεργοποιήσει κάτι. Όπως είπα κάνει σίγουρα ανέπαφες σε POS. Θα δοκιμάσω και με το chip. Κλίνω προς το ότι όντως απομαγνητίστηκε, και παρόλο που δεν χρησιμοποιείται για συναλλαγές η μαγνητική ταινία πλέον, πρέπει να χρησιμοποιείται για να γίνει το αρχικό ρούφηγμα της κάρτας στο ATM.

Δοκίμασες να πληρωσεις με εισαγωγη καρτας κ πιν σε pos?

KostakisK
28-12-20, 19:57
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Έκανα αίτηση το πρωί τηλεφωνικά αίτηση για την Student Credit Visa της Eurobank. Τώρα το απόγευμα μου ήρθε sms για την υπηρεσία E-DOCUMENTS της τράπεζας. Αυτό τι σημαίνει, εγκρίθηκε???

johnmegarythmos
29-12-20, 00:42
σημερα εβαλα καρτα στο κινητο του πατερα μου με καρτα alpha bank χρεωστικη enter και μου ζητησε sms κωδικο εξτρα ενω εδω και καποιους μηνες δεν ζηταγε πριν τωρα το ξανα εφαρμοσε.
Μου αρεσε που λεγανε οτι εως 30 ευρω δεν ζηταει προσθετο κωδικο ασφαλειας και οτι ειναι προαιρετικη η χρηση . Για μενα καλυτερα προσθετο κωδικο με sms παρα αυτο με την πειραιως που θελει κωδικους internet banking και μετα sms !! :mad: αν και η νομοθεσια η καινουργια το απαιτει με προσθετη ασφαλεια 2 παραγωντων.
https://i.ibb.co/tDNQS7p/181.png (https://ibb.co/rHLFgC2)

YAziDis
29-12-20, 00:52
σημερα εβαλα καρτα στο κινητο του πατερα μου με καρτα alpha bank χρεωστικη enter και μου ζητησε sms κωδικο εξτρα ενω εδω και καποιους μηνες δεν ζηταγε πριν τωρα το ξανα εφαρμοσε.
Μου αρεσε που λεγανε οτι εως 30 ευρω δεν ζηταει προσθετο κωδικο ασφαλειας και οτι ειναι προαιρετικη η χρηση . Για μενα καλυτερα προσθετο κωδικο με sms παρα αυτο με την πειραιως που θελει κωδικους internet banking και μετα sms !! :mad: αν και η νομοθεσια η καινουργια το απαιτει με προσθετη ασφαλεια 2 παραγωντων.
https://i.ibb.co/tDNQS7p/181.png (https://ibb.co/rHLFgC2)

Φίλα τα ρούχα σου για να χεις τα μισά. Το ανέφερα και εδώ πριν κάνα δίμηνο πως με κάποιο τρόπο έχει υποκλοπή η κάρτα μου. Ξεκινήσανε με 11€, μετά κάπου στα 20+€ και τέλος βαρούσαν αβέρτα 50αρια€.
Αν δεν είχα τα alerts θα είχε φύγει μεγάλο ποσό. Μέσα σε 2 λεπτά μέχρι να κλειδώσω την κάρτα χρεώσανε 250€. Τα πήρα βέβαια πίσω με αμφισβήτηση συναλλαγών, αλλά φίλαγε τα ρούχα σου.

Σε εμένα επειδή έχω smartphone το μόνο που χρειάστηκε είναι να πατήσω approve στο notification της alpha όταν μου ήρθε χθες προχθές για μια αγορά. Να υποθέσω μήπως πως ο πατέρας σου δεν έχει smartphone και για αυτό ζήτησε με sms;

vat
29-12-20, 10:27
Ερώτηση για όποιον μπορεί να μου απαντήσει σίγουρα.
Η εθνική δίνει το 10% των αγορών από public και άλλα μαγαζιά σε πόντους go4more με χρήση πιστωτικής κάρτας.



Εάν προχωρήσω σε κάποια αγορά με άτοκες δόσεις π.χ. 6, θα λάβω τους πόντους ή πρέπει να πληρώσω εφάπαξ;

manoulamou
29-12-20, 10:41
... Σε συναλλαγές με άτοκες δόσεις, οι πόντοι συλλέγονται για τη συνολική αξία της συναλλαγής και αποδίδονται με τη χρέωση της πρώτης δόσης...
https://www.nbg.gr/greek/go4more/Documents/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%91_go4more.pdf
:hmm:

vat
29-12-20, 10:57
... Σε συναλλαγές με άτοκες δόσεις, οι πόντοι συλλέγονται για τη συνολική αξία της συναλλαγής και αποδίδονται με τη χρέωση της πρώτης δόσης...
https://www.nbg.gr/greek/go4more/Documents/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%91_go4more.pdf
:hmm:

Μου είχε ξεφύγει το συγκεκριμένο PDF. Σε ευχαριστώ!

johnmegarythmos
30-12-20, 01:13
Φίλα τα ρούχα σου για να χεις τα μισά. Το ανέφερα και εδώ πριν κάνα δίμηνο πως με κάποιο τρόπο έχει υποκλοπή η κάρτα μου. Ξεκινήσανε με 11€, μετά κάπου στα 20+€ και τέλος βαρούσαν αβέρτα 50αρια€.
Αν δεν είχα τα alerts θα είχε φύγει μεγάλο ποσό. Μέσα σε 2 λεπτά μέχρι να κλειδώσω την κάρτα χρεώσανε 250€. Τα πήρα βέβαια πίσω με αμφισβήτηση συναλλαγών, αλλά φίλαγε τα ρούχα σου.

Σε εμένα επειδή έχω smartphone το μόνο που χρειάστηκε είναι να πατήσω approve στο notification της alpha όταν μου ήρθε χθες προχθές για μια αγορά. Να υποθέσω μήπως πως ο πατέρας σου δεν έχει smartphone και για αυτό ζήτησε με sms;

εσενα η υποκλοπη των στοιχειων της καρτας σου σε ποιο site εγινε;
Εγω απο υπαλληλο στην τραπεζα πριν απο πολλα χρονια μου ειχε πει οτι το καλυτερο ειναι να εχεις 2 λογαριασμους στην τραπεζα ο ενας θα εχει τα χρηματα σου και ο αλλος θα ειναι κενος και θα εχει συνδεδεμνη την χρεωστικη καρτα , και μου λεει οταν θα θελεις να κανεις χρηση της καρτας σου θα μπαινεις και θα κανεις μεταφορα, ετσι και να γινει υποκλοπη των στοιχειων θα τρωει ακυρο αφου δεν εχει χρηματα η καρτα μεσα. Τωρα βεβαια που υπαρχει και το προσωρινο παγωμα της καρτας που δεν υπηρχε παλια βολευει και αυτο οταν καποιος δεν εχει 2ο λογαριασμο στην τραπεζα. Σιγουρα το paypall βολευει αλλα δεν το χρησιμοποιω. Εγω εχω ενεργοποιημενο το alerts αλλα μονο με email. O πατερας μου εχει smartphone και του ειχα περασει την εφαρμογη της alpha bank αλλα επειδη δεν βολευει το push notification και γενικα το sms μου φαινεται καλυτερο, του εχω απενεργοποιησει το push notification και διαγραψει την εφαρμογη.

YAziDis
30-12-20, 01:52
εσενα η υποκλοπη των στοιχειων της καρτας σου σε ποιο site εγινε;
Εγω απο υπαλληλο στην τραπεζα πριν απο πολλα χρονια μου ειχε πει οτι το καλυτερο ειναι να εχεις 2 λογαριασμους στην τραπεζα ο ενας θα εχει τα χρηματα σου και ο αλλος θα ειναι κενος και θα εχει συνδεδεμνη την χρεωστικη καρτα , και μου λεει οταν θα θελεις να κανεις χρηση της καρτας σου θα μπαινεις και θα κανεις μεταφορα, ετσι και να γινει υποκλοπη των στοιχειων θα τρωει ακυρο αφου δεν εχει χρηματα η καρτα μεσα. Τωρα βεβαια που υπαρχει και το προσωρινο παγωμα της καρτας που δεν υπηρχε παλια βολευει και αυτο οταν καποιος δεν εχει 2ο λογαριασμο στην τραπεζα. Σιγουρα το paypall βολευει αλλα δεν το χρησιμοποιω. Εγω εχω ενεργοποιημενο το alerts αλλα μονο με email. O πατερας μου εχει smartphone και του ειχα περασει την εφαρμογη της alpha bank αλλα επειδη δεν βολευει το push notification και γενικα το sms μου φαινεται καλυτερο, του εχω απενεργοποιησει το push notification και διαγραψει την εφαρμογη.

Υποψιαζόμουνα από τη booking, αλλά όταν έψαξα το θέμα είδα πως δε διέρρευσαν από εκεί παρά το ότι μια εταιρία τους ενημέρωσε για το κενό ασφαλείας. Πραγματικά δε μπορώ να ξέρω από που έγινε γιατί την κάρτα την χρησιμοποιώ συνέχεια με μεγάλους λογαριασμούς. Το θέμα είναι πως δια ζώσης ειδικά από τότε που μπήκε το Apple Pay το πλαστικό δεν έχει δει το φως της μέρας, και μέσω Ίντερνετ στις σελίδες αμφιβολίας παίζει μόνο PayPal, στο μεγαλύτερο ποσοστό των άλλων υποτίθεται σε στέλνει σε ασφαλές περιβάλλον της τράπεζας που συνεργάζονται, και μόνο σε μεγάλες εταιρίες που ίσως αποθηκεύεται η κάρτα να έχει γίνει η λαμόγια. το θέμα είναι πως δε μπορώ να ξέρω από που. Εντωμεταξύ οι χρεώσεις φαινόντουσαν να χρεώνονται σε κάτι που ήταν στη Ρωσία. Ποτέ δε θα μάθω, και από τη στιγμή που έτσι και αλλιώς δεν τα χρεώθηκα δεν το κυνήγησα. Απλά τώρα δεν την αποθηκεύω πουθενά και κοιτάω αν τυχόν είναι καμία σελίδα που δεν έχει ασφαλές περιβάλλον τραπέζης να το σημειώσω, αν και τώρα από 1/1 θα θέλει έξτρα επιβεβαίωση όποτε προσωπικά το περιμένω να το καλωσορίσω!

johnmegarythmos
30-12-20, 20:22
Υποψιαζόμουνα από τη booking, αλλά όταν έψαξα το θέμα είδα πως δε διέρρευσαν από εκεί παρά το ότι μια εταιρία τους ενημέρωσε για το κενό ασφαλείας. Πραγματικά δε μπορώ να ξέρω από που έγινε γιατί την κάρτα την χρησιμοποιώ συνέχεια με μεγάλους λογαριασμούς. Το θέμα είναι πως δια ζώσης ειδικά από τότε που μπήκε το Apple Pay το πλαστικό δεν έχει δει το φως της μέρας, και μέσω Ίντερνετ στις σελίδες αμφιβολίας παίζει μόνο PayPal, στο μεγαλύτερο ποσοστό των άλλων υποτίθεται σε στέλνει σε ασφαλές περιβάλλον της τράπεζας που συνεργάζονται, και μόνο σε μεγάλες εταιρίες που ίσως αποθηκεύεται η κάρτα να έχει γίνει η λαμόγια. το θέμα είναι πως δε μπορώ να ξέρω από που. Εντωμεταξύ οι χρεώσεις φαινόντουσαν να χρεώνονται σε κάτι που ήταν στη Ρωσία. Ποτέ δε θα μάθω, και από τη στιγμή που έτσι και αλλιώς δεν τα χρεώθηκα δεν το κυνήγησα. Απλά τώρα δεν την αποθηκεύω πουθενά και κοιτάω αν τυχόν είναι καμία σελίδα που δεν έχει ασφαλές περιβάλλον τραπέζης να το σημειώσω, αν και τώρα από 1/1 θα θέλει έξτρα επιβεβαίωση όποτε προσωπικά το περιμένω να το καλωσορίσω!

εξτρα επιβεβαιωση; στην alpha bank ; με 2 τροπους ταυτοποιησης; οπως εχει και πειραιως δηλαδη θα σε πηγαινει στο site της τραπεζας και μετα θα σου ζηταει κωδικους internet banking και μετα sms ή αμα εχεις την εφαρμογη στο κινητο περασμενη θα πατας αποδοχη στο push notification; .
Αμα φοβασαι μπορει να βγαλεις μια προπληρωμενη καρτα ή αυλη καρτα χωρις να πληρωσεις το πλαστικο αλλα το κακο ειναι οτι καθε φορα που την γεμιζεις σου παιρνει προμηθεια, το εκανα παλια στην πειραιως με την αύλη καρτα web buy αλλα απο τοτε που εχω 2 λογαριασμους και ενα συνδεδεμενο με καρτα και τον αλλον οχι δεν την ξανα εβγαλα. Γενικα διαβασα στο ιντερνετ οτι τωρα με την πρωτη καραντινα γινονται πιο ευκολα υποκλοπες.. αλλα οταν βλεπεις σε ενα site το ssl το λουκετο μπορεις να πατησεις επανω και μετα να επιλεξεις πιστοποιητικο και να δεις ποτε ληγει. Το ssl κοστιζει περιπου 30 ευρω+φπα σε καθε site ετησιως και βοηθαει στην ασφαλεια. Οταν μια σελιδα δεν το εχει το βγαζει εχει στην θεση του λουκετου ενα τριγωνο με ενα θαυμαστικο και γραφει να μην εισαγεις ευαισθητες πληροφοριες δες εδω https://support.google.com/chrome/answer/95617?visit_id=637449454514418672-3538365534&p=ui_security_indicator&rd=1
. Εγω ποτε δεν αποθυκευω την καρτα μου και που εχω βαλει παγια εντολη με χρεωση καρτας ποτε δεν ζητανε το πισω μερος της καρτας φωτοτυπια αλλα μονο το μπροστα .

minas
30-12-20, 22:08
εξτρα επιβεβαιωση; στην alpha bank ; με 2 τροπους ταυτοποιησης; οπως εχει και πειραιως δηλαδη θα σε πηγαινει στο site της τραπεζας και μετα θα σου ζηταει κωδικους internet banking και μετα sms ή αμα εχεις την εφαρμογη στο κινητο περασμενη θα πατας αποδοχη στο push notification; .
Αμα φοβασαι μπορει να βγαλεις μια προπληρωμενη καρτα ή αυλη καρτα χωρις να πληρωσεις το πλαστικο αλλα το κακο ειναι οτι καθε φορα που την γεμιζεις σου παιρνει προμηθεια, το εκανα παλια στην πειραιως με την αύλη καρτα web buy αλλα απο τοτε που εχω 2 λογαριασμους και ενα συνδεδεμενο με καρτα και τον αλλον οχι δεν την ξανα εβγαλα. Γενικα διαβασα στο ιντερνετ οτι τωρα με την πρωτη καραντινα γινονται πιο ευκολα υποκλοπες.. αλλα οταν βλεπεις σε ενα site το ssl το λουκετο μπορεις να πατησεις επανω και μετα να επιλεξεις πιστοποιητικο και να δεις ποτε ληγει. Το ssl κοστιζει περιπου 30 ευρω+φπα σε καθε site ετησιως και βοηθαει στην ασφαλεια. Οταν μια σελιδα δεν το εχει το βγαζει εχει στην θεση του λουκετου ενα τριγωνο με ενα θαυμαστικο και γραφει να μην εισαγεις ευαισθητες πληροφοριες δες εδω https://support.google.com/chrome/answer/95617?visit_id=637449454514418672-3538365534&p=ui_security_indicator&rd=1
. Εγω ποτε δεν αποθυκευω την καρτα μου και που εχω βαλει παγια εντολη με χρεωση καρτας ποτε δεν ζητανε το πισω μερος της καρτας φωτοτυπια αλλα μονο το μπροστα .

Δεν είναι ασυνήθιστο να βρεις απατεώνες με πιστοποιητικά, και μάλιστα από αξιόπιστους εκδότες. Χρειάζεται και προσοχή στη διεύθυνση που βλέπουμε (πχ μήπως υπάρχει κάποιος μικρός αναγραμματισμός).

YAziDis
30-12-20, 22:14
εξτρα επιβεβαιωση; στην alpha bank ; με 2 τροπους ταυτοποιησης; οπως εχει και πειραιως δηλαδη θα σε πηγαινει στο site της τραπεζας και μετα θα σου ζηταει κωδικους internet banking και μετα sms ή αμα εχεις την εφαρμογη στο κινητο περασμενη θα πατας αποδοχη στο push notification; .
Αμα φοβασαι μπορει να βγαλεις μια προπληρωμενη καρτα ή αυλη καρτα χωρις να πληρωσεις το πλαστικο αλλα το κακο ειναι οτι καθε φορα που την γεμιζεις σου παιρνει προμηθεια, το εκανα παλια στην πειραιως με την αύλη καρτα web buy αλλα απο τοτε που εχω 2 λογαριασμους και ενα συνδεδεμενο με καρτα και τον αλλον οχι δεν την ξανα εβγαλα. Γενικα διαβασα στο ιντερνετ οτι τωρα με την πρωτη καραντινα γινονται πιο ευκολα υποκλοπες.. αλλα οταν βλεπεις σε ενα site το ssl το λουκετο μπορεις να πατησεις επανω και μετα να επιλεξεις πιστοποιητικο και να δεις ποτε ληγει. Το ssl κοστιζει περιπου 30 ευρω+φπα σε καθε site ετησιως και βοηθαει στην ασφαλεια. Οταν μια σελιδα δεν το εχει το βγαζει εχει στην θεση του λουκετου ενα τριγωνο με ενα θαυμαστικο και γραφει να μην εισαγεις ευαισθητες πληροφοριες δες εδω https://support.google.com/chrome/answer/95617?visit_id=637449454514418672-3538365534&p=ui_security_indicator&rd=1
. Εγω ποτε δεν αποθυκευω την καρτα μου και που εχω βαλει παγια εντολη με χρεωση καρτας ποτε δεν ζητανε το πισω μερος της καρτας φωτοτυπια αλλα μονο το μπροστα .

Η έξτρα επιβεβαίωση υποθέτω θα γίνεται με push notification όταν κανείς κάποια online αγορά, η με εισαγωγή κάπου έξτρα pin που θα έρχεται με sms. Απλά θα πρέπει να το υιοθετήσουν όλες οι σελίδες, ειδάλλως πολύ απλά θα απορρίπτονται οι αγορές.
Όλα αυτά που λες τα ξέρω περί ssl κτλ. Και από τέτοια σελίδα να έγινε, δε θα βγουνε να το πούνε αν δεν μαθευτεί κάπως γιατί θα είναι αρνητική διαφήμιση. Τέλος πάντων, αυτά που λες με τις χρεωστικές και τους δυο λογαριασμούς και τις προπληρωμένες ναι γίνεται, αλλά δε με βολεύει με τον όγκο και την ποσότητα των συναλλαγών που κάνω.

johnmegarythmos
02-01-21, 01:30
Η έξτρα επιβεβαίωση υποθέτω θα γίνεται με push notification όταν κανείς κάποια online αγορά, η με εισαγωγή κάπου έξτρα pin που θα έρχεται με sms. Απλά θα πρέπει να το υιοθετήσουν όλες οι σελίδες, ειδάλλως πολύ απλά θα απορρίπτονται οι αγορές.
Όλα αυτά που λες τα ξέρω περί ssl κτλ. Και από τέτοια σελίδα να έγινε, δε θα βγουνε να το πούνε αν δεν μαθευτεί κάπως γιατί θα είναι αρνητική διαφήμιση. Τέλος πάντων, αυτά που λες με τις χρεωστικές και τους δυο λογαριασμούς και τις προπληρωμένες ναι γίνεται, αλλά δε με βολεύει με τον όγκο και την ποσότητα των συναλλαγών που κάνω.

εαν δεν σε βολευει τοτε βγαλε μια δευτερη χρεωστικη καρτα και εχετε την μονο για αγορες στο ιντερνετ και καθε φορα που κανεις μια αγορα μειωσε της το οριο αγορων ή παγωσε την , ετσι ωστε να μην φοβασαι και θα την εχεις συνδεδεμενη με τον απλο λογαριαμο σου . Τελος αμα δεν θελεις να κανεις τιποτα απο τα παραπανω προτεινω να βγαλεις μια καρτα χρεωστικη bonus που εχει δωρεαν το sms alert και να ετσι να ενημερωνεσαι αμεσως για την καθε κινηση της καρτας σου!, διοτι το email alert δεν το ιδιο αμεσο. Δεν εχεις παντα τα δεδομενα ανοιχτα.
Ισως να σε βολευε η revolut .

Κατι ακυρο κοιταω στο site της alpha bank οτι γραφει :
<< *Η αποστολή του στατικού κωδικού μιας χρήσης, με μήνυμα στο κινητό σας τηλέφωνο, σύντομα θα διακοπεί. Για τον λόγο αυτό, είναι απαραίτητη η εγγραφή σας στο myAlpha Mobile και η ενεργοποίηση των Push Notifications. >>
πηγη : https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/upiresies/alpha-secure-web
δηλαδη για να κανουμε αγορες στο ιντερνετ αμα δεν εχουμε mobile banking δεν θα μπορουμε; πολυ κακο αυτο!! , αραγε καταχρεωθηκαν οι εταιρειες με τα sms και τα viber sms και θελουνε να καταργησουνε αυτο το κοστος .

Doxaios
02-01-21, 09:42
Ισχύει κάτι τέτοιο? Κατάργηση SMS και Viber??

Zus
02-01-21, 09:47
Αν επιβάλλουν mobile εφαρμογές την κάτσαμε.

manoulamou
02-01-21, 10:28
Αν επιβάλλουν mobile εφαρμογές την κάτσαμε.
Δεν ξερω για εσας,
εγω αφορμη ψαχνω να μπω στον... θαυμαστο κοσμο των ζμαρφονς :p

johnmegarythmos
02-01-21, 13:25
Ισχύει κάτι τέτοιο? Κατάργηση SMS και Viber??


Αν επιβάλλουν mobile εφαρμογές την κάτσαμε.

το γραφει ξεκαθαρα στους ορους η alpha bank
https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/images/retail/kartes/alpha-secure-web/alpha_secureweb_terms_and_conditions.pdf σελιδα 2 παραγραφος 4.6
<< 4.6. Στην περίπτωση που δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις της παρ. 3.2. ως άνω, ο Χρήστης θα
λαμβάνει αυτόματα (αντί του ως άνω push notification) πριν την ολοκλήρωση μιας ηλεκτρονικής του
συναλλαγής, myAlpha Code sms/viber στον αριθμό κινητού τηλεφώνου που έχει καταχωρηθεί στα
συστήματα της Τράπεζας (κατόπιν δήλωσής του Χρήστη σε κατάστημα της Τράπεζας ή κατά την
εγγραφή του στο “my Alpha Web”) προκειμένου να την εγκρίνει. Η ως άνω εναλλακτική δυνατότητα
λήψης θα παρέχεται στο Χρήστη για περιορισμένο χρονικό διάστημα, η λήξη του οποίου θα του
ανακοινωθεί προηγουμένως από την Τράπεζα με κάθε πρόσφορο μέσο (ενδεικτικά μέσω ενημερωτικού
μηνύματος sms/viber στον παραπάνω αριθμό κινητού τηλεφώνου ή/και μέσω e-mail στην δηλωθείσα
στην Τράπεζα ηλεκτρονική του διεύθυνση). >>

manoulamou
02-01-21, 14:21
Δηλαδη εαν δεν διαθετουμε "εξυπνo" τηλεφωνο, πρεπει να το προμηθευτουμε το συντομoτερο δυνατον;
:what:

Zus
02-01-21, 14:35
το γραφει ξεκαθαρα στους ορους η alpha bank
https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/images/retail/kartes/alpha-secure-web/alpha_secureweb_terms_and_conditions.pdf σελιδα 2 παραγραφος 4.6
<< 4.6. Στην περίπτωση που δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις της παρ. 3.2. ως άνω, ο Χρήστης θα
λαμβάνει αυτόματα (αντί του ως άνω push notification) πριν την ολοκλήρωση μιας ηλεκτρονικής του
συναλλαγής, myAlpha Code sms/viber στον αριθμό κινητού τηλεφώνου που έχει καταχωρηθεί στα
συστήματα της Τράπεζας (κατόπιν δήλωσής του Χρήστη σε κατάστημα της Τράπεζας ή κατά την
εγγραφή του στο “my Alpha Web”) προκειμένου να την εγκρίνει. Η ως άνω εναλλακτική δυνατότητα
λήψης θα παρέχεται στο Χρήστη για περιορισμένο χρονικό διάστημα, η λήξη του οποίου θα του
ανακοινωθεί προηγουμένως από την Τράπεζα με κάθε πρόσφορο μέσο (ενδεικτικά μέσω ενημερωτικού
μηνύματος sms/viber στον παραπάνω αριθμό κινητού τηλεφώνου ή/και μέσω e-mail στην δηλωθείσα
στην Τράπεζα ηλεκτρονική του διεύθυνση). >>

Δεν κατάλαβα. Η γλώσσα που χρησιμοποιούν για τέτοιες ανακοινώσεις είναι γελοία όπως και οι εφαρμογές στα κινητά.

Επιβάλουν δηλαδή app η όχι?

Gentoo
02-01-21, 14:50
Δεν κατάλαβα. Η γλώσσα που χρησιμοποιούν για τέτοιες ανακοινώσεις είναι γελοία όπως και οι εφαρμογές στα κινητά.

Επιβάλουν δηλαδή app η όχι?

Αυτό που μάλλον εννοεί, είναι πως θα ενημερωθείς με sms/viber/mail για το πότε θα σταματήσουν να σου στέλνουν sms ως μέσο επιβεβαίωσης :p

Επομένως ναι, θα είναι αποκλειστικά μέσω εφαρμογής ή/και viber.

Σου λέει, όσοι δεν έχουν smartphone ήδη, είναι όσοι πηγαίνουν ακόμα στα φυσικά καταστήματα.
Οπότε καμία "αναστάτωση".

Zus
02-01-21, 15:12
Αυτό που μάλλον εννοεί, είναι πως θα ενημερωθείς με sms/viber/mail για το πότε θα σταματήσουν να σου στέλνουν sms ως μέσο επιβεβαίωσης :p

Επομένως ναι, θα είναι αποκλειστικά μέσω εφαρμογής ή/και viber.

Σου λέει, όσοι δεν έχουν smartphone ήδη, είναι όσοι πηγαίνουν ακόμα στα φυσικά καταστήματα.
Οπότε καμία "αναστάτωση".

Μάλιστα. Αν είναι έτσι λοιπόν δεν είναι υποχρεωτική η mobile εφαρμογή τους. Μπορεί να συνεχίσω κανονικά να το χρησιμοποιώ μέσω επιβεβαιώσεων στο viber.

minas
02-01-21, 15:18
Μάλιστα. Αν είναι έτσι λοιπόν δεν είναι υποχρεωτική η mobile εφαρμογή τους. Μπορεί να συνεχίσω κανονικά να το χρησιμοποιώ μέσω επιβεβαιώσεων στο viber.

Από το παραπάνω πάντως εγώ κατάλαβα ότι το ένα κανάλι εξακρίβωσης είναι push/εφαρμογή και το άλλο (που θα καταργηθεί κάποια στιγμή), είναι το SMS/Viber.

Zus
02-01-21, 15:26
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα γράφουν τόσο μπερδεμένα. Τι προσπαθούν να πετύχουν με το να τα γράφουν με τέτοιο τρόπο? Ακολουθούν κάποιον κώδικα, προσπαθούν να φαίνονται σοβαροί? Αν είναι δυνατόν να διαβάζω 2-3 φορές μία παράγραφο και να μην καταλαβαίνω με σιγουριά τι εννούν?

Πρέπει να είμαι δικηγόρος για να το πιάσω? :hmm:

spartak
02-01-21, 15:41
Ο λόγος που τα γράφουν μπερδεμένα είναι πιθανά γιατί ένα ικανό κομμάτι των συνδρομητών τους δεν έχουν smartphone (ή δεν έχουν viber). Οπότε δεν το καταργούν άμεσα αλλά διατηρούν το δικαίωμα να τo κάνουν πιέζοντας το κομμάτι αυτό να πάει προς smartphone/viber

manoulamou
02-01-21, 18:38
Ο λόγος που τα γράφουν μπερδεμένα είναι πιθανά γιατί ένα ικανό κομμάτι των συνδρομητών τους δεν έχουν smartphone (ή δεν έχουν viber). Οπότε δεν το καταργούν άμεσα αλλά διατηρούν το δικαίωμα να τo κάνουν πιέζοντας το κομμάτι αυτό να πάει προς smartphone/viber

Ελαχιστα πλεον ψωνιζω με φυσικη παρουσια, πλην ομως δεν διαθετω ουτε tablet ουτε smartphone, μια χαρα με βολευε το βασικο μου κινητο και το λαπτοπ μεχρι τουδε... Ολες οι τραπεζες κινουνται προς αυτη την κατευθυνση απ΄ο,τι καταλαβα παντως!
:hmm:

nikosmelt
02-01-21, 19:12
Το όλο νόημα του ebanking είναι η φορητότητα και η χρηστικότητά του. Δεν είμαι υπέρ της κατάργησης του μνμτος, αλλά είναι δεδομένο ότι αν χρησιμοποιώ ebanking, το έχω εγκατεστημένο στο κινητό σαν εφαρμογή. Και όχι, δεν βολεύει μέσω browser στο κινητό κλπ, που σίγουτα θα ακούσω. Push notification, πατώ Approve και τέλος.

euri
02-01-21, 19:25
Το όλο νόημα του ebanking είναι η φορητότητα και η χρηστικότητά του. Δεν είμαι υπέρ της κατάργησης του μνμτος, αλλά είναι δεδομένο ότι αν χρησιμοποιώ ebanking, το έχω εγκατεστημένο στο κινητό σαν εφαρμογή. Και όχι, δεν βολεύει μέσω browser στο κινητό κλπ, που σίγουτα θα ακούσω. Push notification, πατώ Approve και τέλος.

Μαζί σου. Πες το όμως αυτό στον πατέρα μου, ο οποίος κοντεύει τα 80, και με το ζόρι έχει μάθει να χρησιμοποιεί παλαιού τύπου κινητό για πολύ βασικές χρήσεις: κλήσεις και παραλαβή μηνυμάτων (η αποστολή μας ζορίζει ακόμα). Ως πελάτης της alpha θα αναγκαστεί να πάρει smartphone για να κάνει βασικές συναλλαγές; Κάηκα!

Gentoo
02-01-21, 19:54
Μαζί σου. Πες το όμως αυτό στον πατέρα μου, ο οποίος κοντεύει τα 80, και με το ζόρι έχει μάθει να χρησιμοποιεί παλαιού τύπου κινητό για πολύ βασικές χρήσεις: κλήσεις και παραλαβή μηνυμάτων (η αποστολή μας ζορίζει ακόμα). Ως πελάτης της alpha θα αναγκαστεί να πάρει smartphone για να κάνει βασικές συναλλαγές; Κάηκα!

Πάνω σε αυτό, θα ήθελα να πω μερικά πράγματα.

Ίσως θα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να κινούμαστε με βάση το τι θα κάνουν οι ηλικιωμένοι (και μη) στην χ,ψ περίπτωση.

Η τεχνολογία των smartphone βρίσκεται εδώ και τουλάχιστον 15 χρόνια παρούσα και σε μεγάλο βαθμό σε όλες σχεδόν τις εκφάνσεις της καθημερινότητάς μας.
Δεν ήρθε πέρυσι ή φέτος για να προκαλεί πανικό.

Δεν γίνεται να προβληματιζόμαστε ακόμα για μια μερίδα ανθρώπων που αρνούνται κατηγορηματικά έστω να προσπαθήσουν να μάθουν τα βασικά.

Όπως οι ηλικιωμένοι και οι τεχνολογικά αμαθείς έχουν εξοικειωθεί με τις ανέπαφες συναλλαγές, έτσι να προσπαθήσουν να μάθουν και τα βασικά με τα smartphones.

Το βρίσκω φτηνή δικαιολογία το να θεωρούν ένα touch τηλέφωνο ως το πιο δύσκολο πράγμα του κόσμου.

Η ηλικιωμένη μητέρα μου (>75) έχει πρόβλημα με την όρασή της (ωχρά κυλίδα), δεν βλέπει σχεδόν τίποτα κι όμως, της έμαθα να χειρίζεται touchscreen για να πραγματοποιεί βασικές κλήσεις (με τροποποίηση του launcher). Πριν, χρησιμοποιούσε feature phone με φυσικά πλήκτρα.

Στην εργασία μου, για κάποιο χαζό λόγο, μας έχουν προμηθεύσει με feature phone για την επικοινωνία μας.
Ειλικρινά σας μιλάω, νιώθω σαν χαζός στην προσπάθεια μου να το χειριστώ για τα εντελώς βασικά (αναζήτηση τηλεφώνου και κλήση, σύνταξη sms), όταν κάποτε πιτσιρικάς, το έπαιζα στα δάχτυλα.

Τι θέλω να πω για να μη μακρυγορώ. Ότι δεν υπάρχει δύσκολο κι εύκολο, απαραιτήτως, στη φάση. Υπάρχει θέληση ή μη θέληση στο να μάθει κανείς κάτι καινούργιο.

Δηλαδή τα sms και τα feature phones υπήρχαν απ'τα 50's 60's 70's και ήταν εξοικειωμένοι οι "γέροι" μας και ξαφνικά τους είπαμε να μάθουν νέα περπατησιά;

Και στην τελική, υπάρχουν εναλλακτικές. Phone banking, atm, γκισέ (για pro-covid19 εποχή).

Η ζωή και η τεχνολογία προχωράει μπροστά. Το backward compatibility είναι θεμιτό, αλλά κάποτε κάποια πράγματα θα αναγκαστούν γίνουν obsolete.
Εκεί ποιά είναι η επιλογή μας; Να κρατάμε στο μηχάνημα υποστήριξης τον κλινικά νεκρό (sms, feature phones) γιατί δεν μπορούν να αντέξουν την απώλεια οι συγγενείς (οι άμεσα θιγόμενοι); :hmm:

johnmegarythmos
02-01-21, 20:04
Από το παραπάνω πάντως εγώ κατάλαβα ότι το ένα κανάλι εξακρίβωσης είναι push/εφαρμογή και το άλλο (που θα καταργηθεί κάποια στιγμή), είναι το SMS/Viber.
και εγω το ιδιο καταλαβαινω οτι θα καταργησουνε τα sms/viber , το κακο ειναι οτι για να μπεις στο internet banking παλι σου ερχεται sms/viber αμα δεν υποστηριζει το κινητο μας την εφαρμογη πχ android 4.4.4 να την κατεβασουμε θα χρειαστει να αγορασουμε αλλο αλλα εξοδα απο εκει.. και να πεις οτι πχ βαζεις μια παγια εντολη για την πληρωμη των λογαριασμων και ξενοιαζεις με τα sms για πληρωμες για τους βασικους λογαριασμους αλλα οταν ακομα και κατα την εισοδο στο ebanking θελει κωδικο την βαψαμε!!. Παντως το sms παντα ειναι το πιο γρηγορο διοτι παντα θα σου ερθει και δεν εξαρταται το εαν εχεις ιντερνετ πχ mb ή wifi κοντα σου !! .

YAziDis
02-01-21, 20:15
και εγω το ιδιο καταλαβαινω οτι θα καταργησουνε τα sms/viber , το κακο ειναι οτι για να μπεις στο internet banking παλι σου ερχεται sms/viber αμα δεν υποστηριζει το κινητο μας την εφαρμογη πχ android 4.4.4 να την κατεβασουμε θα χρειαστει να αγορασουμε αλλο αλλα εξοδα απο εκει.. και να πεις οτι πχ βαζεις μια παγια εντολη για την πληρωμη των λογαριασμων και ξενοιαζεις με τα sms για πληρωμες για τους βασικους λογαριασμους αλλα οταν ακομα και κατα την εισοδο στο ebanking θελει κωδικο την βαψαμε!!. Παντως το sms παντα ειναι το πιο γρηγορο διοτι παντα θα σου ερθει και δεν εξαρταται το εαν εχεις ιντερνετ πχ mb ή wifi κοντα σου !! .

Μα για να λάβεις sms, σημαίνει πως από κάπου θα μπήκες στο ίντερνετ για να συνδεθείς στο internet banking που θα θέλεις να χρησιμοποιήσεις..

johnmegarythmos
02-01-21, 20:31
Μα για να λάβεις sms, σημαίνει πως από κάπου θα μπήκες στο ίντερνετ για να συνδεθείς στο internet banking που θα θέλεις να χρησιμοποιήσεις..

ναι εγω που χρησιμοποιω μονο το internet banking απο υπολογιστη με βολευει διοτι δεν χρησιμοποιω mobile banking ουτε εφαρμογη αμα τυχει μπαινω απο το browser του κινητου αλλα πολυ σπανια.

Zus
02-01-21, 20:33
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τις εφαρμογές τους και δεν είμαι 80 χρονών.

Sms η viber νομίζω αρκεί.

YAziDis
02-01-21, 20:38
ναι εγω που χρησιμοποιω μονο το internet banking απο υπολογιστη με βολευει διοτι δεν χρησιμοποιω mobile banking ουτε εφαρμογη αμα τυχει μπαινω απο το browser του κινητου αλλα πολυ σπανια.


Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τις εφαρμογές τους και δεν είμαι 80 χρονών.

Sms η viber νομίζω αρκεί.

Μα οκ, δε χρειάζεται να χρησιμοποιείτε την εφαρμογή. Το μόνο που θα κάνετε είναι να εγκρίνετε στο push notification την είσοδο στο web banking. Δεν παίρνει πάνω από 5 δευτερόλεπτα η διαδικασία.

Zus
02-01-21, 20:45
Μα οκ, δε χρειάζεται να χρησιμοποιείτε την εφαρμογή. Το μόνο που θα κάνετε είναι να εγκρίνετε στο push notification την είσοδο στο web banking. Δεν παίρνει πάνω από 5 δευτερόλεπτα η διαδικασία.

Δεν είναι αυτό το θέμα. Δεν τις εμπιστεύομαι τις εφαρμογές τους στο κινητό μου. Ένας ακόμη πονοκέφαλος ασφαλείας των χρημάτων μου από το πουθενά. Γιατί τέτοιος χαμός με το ζόρι? Ξαφνικά έγινε και η πολυδιαφημισμένη λύση του Viber επικίνδυνη?

lewton
02-01-21, 21:12
Kαλό θα ήταν μέχρι να τελειώσει η ιστορία με τον COVID να μην δημιουργήσουν νέους πονοκεφάλους στους χρήστες τους.
Για κάποιους από 50-60 και πάνω ήταν ήδη μεγάλη υπόθεση το να κάνουν web banking με τους κωδικούς μέσω SMS/Viber etc. Καλύτερα να μην τους ταλαιπωρήσουν με νέεα διαδικασία σε αυτήν την περίοδο που ακόμα δεν μπορούν να πάνε στην τράπεζα για μια απλή δουλειά.

bxenos
02-01-21, 21:45
Εκτος απο σμαρτ συσκευη βεβαια, θα απαιτειται και αναλογο προγραμμα δεδομενων κινητης...

manoulamou
02-01-21, 21:49
Εγω δεν εχω παρει μεχρι τωρα "εξυπνο" κινητο, γιατι πολυ απλα δεν το ειχα αναγκη. Κανενα προβλημα, οπως εμαθα ολα τα αλλα τεχνολογικα, θα συνηθισω και σε αυτο.
Πλην ομως για την καρτα SIM καθοτι μικροτερη αυτη του οποιου smartphone θα πρεπει για να την αντικαταστησω και εν μεσω πανδημιας να τρεχω στο Γερμανο, που φυσικα δεν ειναι το καλυτερο μου!
:twisted:

ΥΓ μαλλον ολα αυτα θα ταιριαζαν στο αυθεντικο θεμα περι e-banking... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.