PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 [158] 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

sdikr
02-01-21, 22:51
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τις εφαρμογές τους και δεν είμαι 80 χρονών.

Sms η viber νομίζω αρκεί.

Οχι δεν αρκεί, υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία απο την ΕΕ για τις συναλλαγές

Εδώ στο νήμα μπορείς να διαβάσεις παράπονα απο κόσμο που έπρεπε να βάλει τα στοιχεία ebanking για την συναλλαγή και μετά να λάβει ενα SMS ώστε να γίνει η συναλλαγή. με το Push δεν χρειάζεται όλο αυτό.

Για αυτούς που θεωρούν πως οι αρνητικές λόγο του ότι δεν υποστηρίζει root είναι θέμα, ναι θα είναι θέμα, άλλα είστε λίγοι

minas
02-01-21, 23:09
Πάνω σε αυτό, θα ήθελα να πω μερικά πράγματα.

Ίσως θα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να κινούμαστε με βάση το τι θα κάνουν οι ηλικιωμένοι (και μη) στην χ,ψ περίπτωση.

Η τεχνολογία των smartphone βρίσκεται εδώ και τουλάχιστον 15 χρόνια παρούσα και σε μεγάλο βαθμό σε όλες σχεδόν τις εκφάνσεις της καθημερινότητάς μας.
Δεν ήρθε πέρυσι ή φέτος για να προκαλεί πανικό.

Δεν γίνεται να προβληματιζόμαστε ακόμα για μια μερίδα ανθρώπων που αρνούνται κατηγορηματικά έστω να προσπαθήσουν να μάθουν τα βασικά.

Όπως οι ηλικιωμένοι και οι τεχνολογικά αμαθείς έχουν εξοικειωθεί με τις ανέπαφες συναλλαγές, έτσι να προσπαθήσουν να μάθουν και τα βασικά με τα smartphones.

Το βρίσκω φτηνή δικαιολογία το να θεωρούν ένα touch τηλέφωνο ως το πιο δύσκολο πράγμα του κόσμου.

Η ηλικιωμένη μητέρα μου (>75) έχει πρόβλημα με την όρασή της (ωχρά κυλίδα), δεν βλέπει σχεδόν τίποτα κι όμως, της έμαθα να χειρίζεται touchscreen για να πραγματοποιεί βασικές κλήσεις (με τροποποίηση του launcher). Πριν, χρησιμοποιούσε feature phone με φυσικά πλήκτρα.

Στην εργασία μου, για κάποιο χαζό λόγο, μας έχουν προμηθεύσει με feature phone για την επικοινωνία μας.
Ειλικρινά σας μιλάω, νιώθω σαν χαζός στην προσπάθεια μου να το χειριστώ για τα εντελώς βασικά (αναζήτηση τηλεφώνου και κλήση, σύνταξη sms), όταν κάποτε πιτσιρικάς, το έπαιζα στα δάχτυλα.

Τι θέλω να πω για να μη μακρυγορώ. Ότι δεν υπάρχει δύσκολο κι εύκολο, απαραιτήτως, στη φάση. Υπάρχει θέληση ή μη θέληση στο να μάθει κανείς κάτι καινούργιο.

Δηλαδή τα sms και τα feature phones υπήρχαν απ'τα 50's 60's 70's και ήταν εξοικειωμένοι οι "γέροι" μας και ξαφνικά τους είπαμε να μάθουν νέα περπατησιά;

Και στην τελική, υπάρχουν εναλλακτικές. Phone banking, atm, γκισέ (για pro-covid19 εποχή).

Η ζωή και η τεχνολογία προχωράει μπροστά. Το backward compatibility είναι θεμιτό, αλλά κάποτε κάποια πράγματα θα αναγκαστούν γίνουν obsolete.
Εκεί ποιά είναι η επιλογή μας; Να κρατάμε στο μηχάνημα υποστήριξης τον κλινικά νεκρό (sms, feature phones) γιατί δεν μπορούν να αντέξουν την απώλεια οι συγγενείς (οι άμεσα θιγόμενοι); :hmm:

Με κίνδυνο να παραβγούμε εκτός θέματος, νομίζω ότι εξιδανικεύεις κάποια πράγματα.
Προφανώς και είναι προτιμότερο για κάποιον με προβλήματα όρασης να χρησιμοποιεί κάτι που έχει φυσικά πλήκτρα.
Το ίδιο ισχύει και στα αυτοκίνητα που είναι αποδεδειγμένη η χρησιμότητά τους στην ασφάλεια, και παρ' όλα αυτα στο όνομα μιας ανόητης προοδευτικότητας αντικαθιστούν όλο και περισσότερα με οθόνες αφής.
Προφανώς και όλοι μπορούν να προσαρμοστούν στις οθόνες αφής, αλλά δεν είναι προφανές ότι πρέπει.
Μάλιστα το παράδειγμα που θέτεις με τον εαυτό σου νομίζω ότι αποδεικνύει το αντίθετο από αυτό που θέλεις να πεις:
Ενώ χρησιμοποιούσες με ευκολία τα feature phones στο παρελθόν, έχεις συνηθίσει τα smartphones και δεν θέλεις (ενώ μπορείς) να γυρίσεις πίσω.

Τέλος, ας μην παραβλέπουμε ότι η χρήση smartphones δεν έχει να κάνει μόνο με το πάτημα των κουμπιών. Ένας νέος χρήστης πρέπει να αποκτήσει πολύ περισσότερες δεξιότητες: Ενδεικτικά να αποφεύγει phishing ή άλλους κινδύνους, στους οποίους δεν ήταν εκτεθιμένος πριν.

Zus
02-01-21, 23:55
Οχι δεν αρκεί, υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία απο την ΕΕ για τις συναλλαγές

Εδώ στο νήμα μπορείς να διαβάσεις παράπονα απο κόσμο που έπρεπε να βάλει τα στοιχεία ebanking για την συναλλαγή και μετά να λάβει ενα SMS ώστε να γίνει η συναλλαγή. με το Push δεν χρειάζεται όλο αυτό.

Για αυτούς που θεωρούν πως οι αρνητικές λόγο του ότι δεν υποστηρίζει root είναι θέμα, ναι θα είναι θέμα, άλλα είστε λίγοι

Τι να σου απαντήσω βρε sdkir έχει καταντήσει κουραστικό. Μπαίνω να διαβάσω το μήνυμα που στάλθηκε και βλέπω μου έχεις απαντήσει αυτό.


Οχι δεν αρκεί, υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία απο την ΕΕ για τις συναλλαγές

Μπαίνω μετά από πόσα λεπτά να διαβάσω τις επόμενες απαντήσεις και παρατηρώ (εντελώς τυχαία) ότι έχεις προσθέσει άλλες 2 παραγράφους. Δε γίνεται δουλειά έτσι.

manoulamou
03-01-21, 00:05
Τι να σου απαντήσω βρε sdkir έχει καταντήσει κουραστικό. Μπαίνω να διαβάσω το μήνυμα που στάλθηκε και βλέπω μου έχεις απαντήσει αυτό. Μπαίνω μετά από πόσα λεπτά να διαβάσω τις επόμενες απαντήσεις και παρατηρώ (εντελώς τυχαία) ότι έχεις προσθέσει άλλες 2 παραγράφους. Δε γίνεται δουλειά έτσι.
Τι δεν καταλαβαινεις δηλαδη: ο,τι κανει η κυβερνηση και οι τραπεζες μας, ΙΔΙΩΣ εφ΄οσον ειναι συνεπεις με τις ανειλημμενες υποχρεωσεις προς την Ε.Ε. παντα ειναι καλα καμωμενες ΤΕΛΟΣ! :whistle:

sdikr
03-01-21, 13:44
Τι να σου απαντήσω βρε sdkir έχει καταντήσει κουραστικό. Μπαίνω να διαβάσω το μήνυμα που στάλθηκε και βλέπω μου έχεις απαντήσει αυτό.



Μπαίνω μετά από πόσα λεπτά να διαβάσω τις επόμενες απαντήσεις και παρατηρώ (εντελώς τυχαία) ότι έχεις προσθέσει άλλες 2 παραγράφους. Δε γίνεται δουλειά έτσι.

Θα πρέπει να το κόψεις αυτό το χαζό στυλάκι του ότι κάνω επεξεργασία τα μηνύματα

- - - Updated - - -


Τι δεν καταλαβαινεις δηλαδη: ο,τι κανει η κυβερνηση και οι τραπεζες μας, ΙΔΙΩΣ εφ΄οσον ειναι συνεπεις με τις ανειλημμενες υποχρεωσεις προς την Ε.Ε. παντα ειναι καλα καμωμενες ΤΕΛΟΣ! :whistle:

Καλά τραγούδα και εσύ

Zus
03-01-21, 13:52
Θα πρέπει να το κόψεις αυτό το χαζό στυλάκι του ότι κάνω επεξεργασία τα μηνύματα

- - - Updated - - -



Καλά τραγούδα και εσύ

Έκανες ή όχι επεξεργασία. Άλλαξε ΕΝΤΕΛΩΣ σχεδόν όλο το περιεχόμενο της απάντησής σου σε μένα ή όχι?

yyy
03-01-21, 13:54
Πάντως η πιστοποίηση με SMS πρέπει να καταργηθεί, μιας και δεν είναι πολύ ασφαλής (sim swap). Δεν καταλαβαίνω γιατί δε δίνουν τη δυνατότητα με software OTP, που είναι και πιο ασφαλές, και μπορείς να έχεις ένα app στο κινητό, ή κάποιον password manager (π.χ. KeePassXC) στο PC σου. Καλύπτει όλες τις χρήσεις, και κάποιος μπορεί να αποφύγει τη χρήση smartphone έτσι. Παρόλο που έχω smartphone, δε θα ήθελα να αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω mobile banking. Θεωρώ πιο ασφαλές περιβάλλον το PC μου, και πιο δύσκολο να το χάσω ή να μου το κλέψουν, σε σχέση με το κινητό.

Zus
03-01-21, 13:57
Θα ήταν πολύ καλή ιδέα να βασιστεί η ασφάλεια σε κάποιο άλλο σοβαρό app και όχι στα δικά τους που πασάρουν με το στανιό. :hmm:

sdikr
03-01-21, 14:09
Έκανες ή όχι επεξεργασία. Άλλαξε ΕΝΤΕΛΩΣ σχεδόν όλο το περιεχόμενο της απάντησής σου σε μένα ή όχι?

Οχι δεν έκανα, το μήνυμα που έγραψα είναι ακριβώς αυτό που υπάρχει πιο πίσω

manoulamou
03-01-21, 14:47
Καλά τραγούδα και εσύ
μπααα δεν ειμαι καλη
ουτε α-καπελα ουτε να σιγονταρω πχ κυβερνησεις ή κομματα εξουσιας!
:rofl:

sdikr
03-01-21, 16:50
μπααα δεν ειμαι καλη
ουτε α-καπελα ουτε να σιγονταρω πχ κυβερνησεις ή κομματα εξουσιας!
:rofl:

Μπα μια χαρά σε κόβω

manoulamou
03-01-21, 17:19
Μπα μια χαρά σε κόβω

Ξερεις κατι που δεν ξερω; :p ... μια φορα κατι πηγα να σιγο- τραγουδησω και μου βγηκε τελειως φαλτσο λεμε!

anon
03-01-21, 17:34
Στο Λουξεμβουργο την πιστοποίηση ασφάλειας την έχει ένας οργανισμός, ανεξάρτητος απο τις τράπεζες, ελεγχόμενος απο το κράτος, και χρησιμοποιείται για όπου χρειάζεται να γίνεται πιστοποιηση της αυθεντικότητας του χρήστη, απο τράπεζες έως κρατικά σαιτς. Η LUXTRUST σου δίνει ένα hardware token ή μπορεις πλέον (εναλλακτικά) να χρησιμοποιείς και το κινητό με βιομετρική αυθεντικοποίηση (απο το κινητό). Ενννοείται ότι rooted κινητό δεν παίζει.
Κάνεις μια συναλλαγή, πχ πληρωμή με πιστωτική κάρτα ή χρεωστική (το συνηθέστερο), και σου βγαίνει στο κινητό, να κάνεις επιβεβαίωση με δαχτυλικό αποτύπωμα ή αναγνώριση προσώπου. Ξέρω, ειδικά η αναγνώριση προσώπου δεν είναι τόσο ασφαλής, θα μπορούσε πχ να χρησιμοποιηθει μια φωτογραφία. Μπορείς να επιλέξεις τα βιομετρικά στοιχεία ή ΠΙΝ ή και τα δύο. Μάλιστα στην περίπτωση που χρησιμοποιείς ΠΙΝ, μπορείς να το κάνεις κατευθείαν απο τον υπολογιστή, και εκεί για την διασφάλιση της αξιοπιστίας ότι αυτό που βλέπεις είναι πράγματι αυτό που πρέπει, και όχι phising, η σελίδα εισόδου του ΠΙΝ έχει μια εικόνα που ο χρήστης έχει προεπιπλέξει. Κάποιος που κάνει μαιμού σελίδα δεν μπορεί να ξέρει τι εικόνα έχει βάλει ο καθένας.... Ετσι το phising είναι σχεδόν αδύνατον.
Νομίζω ότι τα κατάφεραν αρκετά καλά. Το App είναι ανεξάρτητο απο τις τραπεζικές εφαρμογές, και είναι η έξτρα δεύτερο επίπεδο πιστοποίησης, όχι απο τη κάνε τράπεζα ξεχωριστά, αλλά είναι το ίδιο, γιατί είναι δεμένο με το συγκεκριμένο άτομο.

phantom77
04-01-21, 09:21
Μετά το Brexit, θα έχουμε αυξήσεις στα έξοδα\προμήθειες των τραπεζών για πληρωμές σε GBP;

Doxaios
04-01-21, 09:38
Μετά το Brexit, θα έχουμε αυξήσεις στα έξοδα\προμήθειες των τραπεζών για πληρωμές σε GBP;

Σε συνέχεια αυτού, θα υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις για εμβάσματα από ΗΒ πρός ΕΕ?

jap
04-01-21, 11:03
Δεν αλλάζει κάτι, ό,τι ίσχυε πάντα. Όσες κάρτες βάζουν χρεώσεις συναλλάγματος τις έβαζαν και στις συναλλαγές σε GBP.

Και για τα εμβάσματα ισχύει ό,τι ίσχυε, αν σου στείλουν GBP (ή USD) και καταλήξει σε λογαριασμό Ευρώ η προμήθεια είναι ψηλότερη (αν θυμάμαι καλά, στη Eurobank, 9 ευρώ αντί για τα 3,5 ευρώ που είναι το σύνηθες για Ευρώ). Για το εδώ κομμάτι, το εκεί διαφέρει ανάλογα την τράπεζα. Αν έχεις τακτικές τέτοιες συναλλαγές, πάντα υπάρχουν λύσεις να αποφεύγεις αυτές τις προμήθειες.

spartak
04-01-21, 11:19
Το ερώτημα είναι τι θα συμβεί σε όσους στέλνουν ή λαμβάνουν ευρω από το ΗΒ. Θα στέλνονται μέσω sepa ή swift?

jap
04-01-21, 11:55
Για SWIFT δεν αλλάζει κάτι, ασφαλώς θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Για SEPA παραμένει η Αγγλία ως χώρα εκτός ΕΕ (https://www.ecb.europa.eu/paym/integration/retail/sepa/html/index.en.html), οπότε και πάλι δεν αλλάζει κάτι.

spartak
04-01-21, 12:59
Για SWIFT δεν αλλάζει κάτι, ασφαλώς θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Για SEPA παραμένει η Αγγλία ως χώρα εκτός ΕΕ (https://www.ecb.europa.eu/paym/integration/retail/sepa/html/index.en.html), οπότε και πάλι δεν αλλάζει κάτι.

Ο πίνακας είναι παλιός: (status: 1 March 2019).

Doxaios
04-01-21, 14:12
Ενεργοποίησα τα Push Notifications στην alpha bank αλλά παρόλο λέει ότι έχει σταλεί push (πχ για να μπώ στο ebanking) δεν έρχεται τίποτα στο κινητό. Συμβαίνει και σε άλλους?

jap
04-01-21, 14:17
Ο πίνακας είναι παλιός: (status: 1 March 2019).

Αυτό αφορά τα νούμερα. Εγώ αναφέρομαι στο γραφικό, που έχει το Η.Β. με ανοιχτό γαλάζιο χρώμα, όπως Νορβηγία/Ελβετία/Ισλανδία, μέχρι προχτές ίσχυε το μεσαίο μπλε. Και στα άλλα links την έχει ως χώρα συμμετέχουσα εκτός ΕΕ, πιο επίσημο δεν υπάρχει από την ΕΚΤ.

phantom77
04-01-21, 20:33
Δεν αλλάζει κάτι, ό,τι ίσχυε πάντα. Όσες κάρτες βάζουν χρεώσεις συναλλάγματος τις έβαζαν και στις συναλλαγές σε GBP.

Ευχαριστώ. Έκανα μια αγορά την πρωτοχρονιά και, φοβούμενος αυξήσεις, δεν άφησα την μετατροπή νομίσματος στην κάρτα όπως έκανα πάντα και την έκανε το PayPal

advantix
04-01-21, 22:39
Καλησπέρα, Χρόνια πολλά, να κάνω μια ερώτηση για την αντικατάσταση της χρεωστικής της Πειραιώς, έληξε η προηγούμενη ( ήταν ως 30/12 ) και στείλανε την καινούργια, εκτός από την 6€η χρέωση που δεν θέλω να σχολιάσω, είδα ότι ο 16ψήφιος αριθμός στην μπροστινή κάρτα είναι ο ίδιος με την παλιά. Έτσι είναι ; Και αν ναι τότε ποιος ο λόγος να στέλνουν νέα κάρτα με τα ίδια στοιχεία ; Άντε πες ότι αλλάζει ο CVV αλλά και πάλι ; Δεν μπορώ να το καταλάβω.

slalom
04-01-21, 23:14
Και η ημερομηνια, παντα ετσι γινεται

johnmegarythmos
05-01-21, 00:49
Καλησπέρα, Χρόνια πολλά, να κάνω μια ερώτηση για την αντικατάσταση της χρεωστικής της Πειραιώς, έληξε η προηγούμενη ( ήταν ως 30/12 ) και στείλανε την καινούργια, εκτός από την 6€η χρέωση που δεν θέλω να σχολιάσω, είδα ότι ο 16ψήφιος αριθμός στην μπροστινή κάρτα είναι ο ίδιος με την παλιά. Έτσι είναι ; Και αν ναι τότε ποιος ο λόγος να στέλνουν νέα κάρτα με τα ίδια στοιχεία ; Άντε πες ότι αλλάζει ο CVV αλλά και πάλι ; Δεν μπορώ να το καταλάβω.

ανανεωση χρεωστικης καρτας ειναι και οχι αντικατασταση , αυτο σημαινει οτι ανανεωνεις την ημερομηνια ληξης της υπαρχουσας καρτας σου! . Ο αριθμος της καρτας εννοειται οτι ειναι ο ιδιος . Αμα δεν ηθελες να ανανεωθει δεν την ενεργοποιεις και βγαζεις καινουργια , συνηθως αμα δεν ενεργοποιηθει δεν σε χρεωνει τα 6 ευρω!. Αντικατασταση της χρεωστικης καρτας συνηθως το ζητας εσυ πχ λογω οτι την εχασες ή λογω φθορας , εκει βγαινει καινουργια καρτα με καινουργιο νουμερο.
Παντως στο site της πειραιως εδω https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/mastercard-debit
το γραφει αναλυτικα :
<< Ανανέωση:
Τα έξοδα ανανέωσης χρεώνονται μία φορά σε κάθε αυτόματη ανανέωση κάρτας, κάθε 5 έτη.

Αντικατάσταση:
Τα έξοδα αντικατάστασης αφορούν σε έκδοση νέου άλλου προϊόντος Πειραιώς Visa Debit ή Πειραιώς Mastercard Debit, που αντικαθιστά το υφιστάμενο.

Επανέκδοση:
Τα έξοδα επανέκδοσης αφορούν σε έκδοση νέου ίδιου προϊόντος Πειραιώς Visa Debit, Πειραιώς Mastercard Debit, Personal Banking Visa Debit, που αντικαθιστά το υφιστάμενο.

Επιπλέον κάρτα:
Τα έξοδα έκδοσης επιπλέον χρεωστικής αφορούν σε επιπλέον έκδοση Πειραιώς Visa Debit, ή/και Πειραιώς Mastercard Debit, παράλληλα με την υφιστάμενη χρεωστική κάρτα που έχει ο πελάτης στην κατοχή του. >>.
Παντως αμα δεν εχεις ξανα βγαλει mastercard ή visa χρεωστικη καρτα η πρωτη εκδοση ειναι δωρεαν το αναγραφει !. Οποτε θα μπορουσες ενα μηνα πριν εκδοθει η ανανεωση της καρτας σου να εβγαζες μια αλλη και να ακυρωνες την υπαρχουσα και να μην χρεωνουσουνα τα 6 ευρω!!.

yyy
05-01-21, 11:32
...
Παντως αμα δεν εχεις ξανα βγαλει mastercard ή visa χρεωστικη καρτα η πρωτη εκδοση ειναι δωρεαν το αναγραφει !. Οποτε θα μπορουσες ενα μηνα πριν εκδοθει η ανανεωση της καρτας σου να εβγαζες μια αλλη και να ακυρωνες την υπαρχουσα και να μην χρεωνουσουνα τα 6 ευρω!!.

Αν δεν κάνω λάθος, η Πειραιώς (και μάλλον και άλλες) δίνει μία χρεωστική ανά πελάτη. Δεν ξέρω αν μπορείς να έχεις μία visa και μία mastercard.

advantix
05-01-21, 12:24
Και η ημερομηνια, παντα ετσι γινεται

Α μάλιστα, ευχαριστώ. :oneup:

johnmegarythmos
06-01-21, 00:46
Αν δεν κάνω λάθος, η Πειραιώς (και μάλλον και άλλες) δίνει μία χρεωστική ανά πελάτη. Δεν ξέρω αν μπορείς να έχεις μία visa και μία mastercard.

δεν ισχυει μπορεις να βαλεις μια visa και μια mastercard στο ιδιο ονομα και στην εθνικη και στην πειραιως και στην alpha bank τσεκαρισμενο . Για την eurobank δεν ξερω διοτι δεν εχω λογαριασμο. Επισης οπως ειδες παραπανω γραφει τιμη και για επιπλεον καρτα ιδια αρα μπορεις να εχεις και επιπλεον απο μια visa ή astercard , οποτε δεν ειναι δεσμευτικο.

runner70
06-01-21, 02:13
δεν ισχυει μπορεις να βαλεις μια visa και μια mastercard στο ιδιο ονομα και στην εθνικη και στην πειραιως και στην alpha bank τσεκαρισμενο . Για την eurobank δεν ξερω διοτι δεν εχω λογαριασμο. Επισης οπως ειδες παραπανω γραφει τιμη και για επιπλεον καρτα ιδια αρα μπορεις να εχεις και επιπλεον απο μια visa ή astercard , οποτε δεν ειναι δεσμευτικο.

Παλιοτερα στην Πειραιως δεν το δέχονταν, έλεγαν μια κάρτα ανά πελάτη. Εφόσον ισχύει αυτό που λες, λογικα θα άλλαξαν φιλοσσοφία από τότε που τις χρεώνουν.

johnmegarythmos
07-01-21, 01:11
Παλιοτερα στην Πειραιως δεν το δέχονταν, έλεγαν μια κάρτα ανά πελάτη. Εφόσον ισχύει αυτό που λες, λογικα θα άλλαξαν φιλοσσοφία από τότε που τις χρεώνουν.

ακομα και τοτε με τα capital control λεγανε οτι πχ μπορουσες να βγαλεις τοσα χρηματα ανα πελατη δεν υπηρχε προβλημα εαν εσυ ειχες 2 καρτες μια visa και mastercard . Πχ εγω ειχα θεματα με την visa παλια με ανανεωση καρτοκινητου vodafone και οταν εβγαλα και την mastercard δεν ειχα προβλημα, τωρα βεβαια που εχω δοκιμασει και τους 2 τυπους δεν ειχα ποτε προβλημα και το ιδιο ειναι.

johnmegarythmos
15-01-21, 15:32
ακομα και τοτε με τα capital control λεγανε οτι πχ μπορουσες να βγαλεις τοσα χρηματα ανα πελατη δεν υπηρχε προβλημα εαν εσυ ειχες 2 καρτες μια visa και mastercard . Πχ εγω ειχα θεματα με την visa παλια με ανανεωση καρτοκινητου vodafone και οταν εβγαλα και την mastercard δεν ειχα προβλημα, τωρα βεβαια που εχω δοκιμασει και τους 2 τυπους δεν ειχα ποτε προβλημα και το ιδιο ειναι.


Μου ηρθε σημερα email απο την εθνικη οτι αλλαζουνε οι πληρωμες με καρτα με 2 κωδικους για να γινει η συναλλαγη .
Αγορα κατι με χρεωστικη καρτα εθνικης και το ειδα στην πραξη ουσιαστηκα επιλεγεις την ασφαλεια Secure Authentication (SCA ) και μετα σου λεει να μπεις στο internet banking σου και να επιβεβαιωσεις την συναλλαγη , οχι στο ιδιο παραθυρο οπως το κανει η πειραιως και σε παει εκεινη στο internet bankng.
Mπηκα στο internet banking της εθνικης και πατησα εγκριση και μου λεει να γυρισω πισω στο καταστημα που εκανα την πληρωμη δηλαδη στο αλλο παραθυρο που ημουνα. Μου αρεσε περισσοτερο αυτο της εθνικης , που μπαινεις εσυ στο internet banking και δεν σε δρομολογει το ιδιο το site, μου φαινεται περισσοτερο ασφαλες!!.
Επισης ενω πηγα στο αλλο παραθυρο μου εβγαλε not found , αλλα μετα μου ηρθε email οτι εγινε η παραγγελια μου και στο ebanking αφαιρεθηκαν τα χρηματα!! .

οδηγιες για χρηστες internet banking θα βρειτε εδω https://microsites.nbg.gr/scaminternetbanking/index.html
οδηγιες για χρηστες mobile banking θα βρειτε εδω https://microsites.nbg.gr/scamobilebanking/index.html
οδηγιες για χρηστες της mobile εφαρμογής NBG Authenticator θα βρειτε εδω https://microsites.nbg.gr/scaauthenticator/index.html
( Με την εφαρμογή NBG Authenticator μπορείτε να πραγματοποιείτε συναλλαγές ηλεκτρονικού εμπορίου που απαιτούν την ισχυρή ταυτοποίησή σας, ακόμα και αν δεν είστε εγγεγραμμένος χρήστης των υπηρεσιών Internet & Mobile Banking της Εθνικής Τράπεζας ) .

anon
25-01-21, 15:15
σε λίγο ούτε κάρτες, ούτε κινητά, ούτε τσιπάκια υποδέρμια.
https://www.bbc.com/news/business-55748964

Και εννοείται ούτε μπαρκοουντ στο κούτελο. Το πρόσωπό σου ειναι το μπαρκοουντ σου. :wink:

KostakisK
25-01-21, 19:28
σε λίγο ούτε κάρτες, ούτε κινητά, ούτε τσιπάκια υποδέρμια.
https://www.bbc.com/news/business-55748964

Και εννοείται ούτε μπαρκοουντ στο κούτελο. Το πρόσωπό σου ειναι το μπαρκοουντ σου. :wink:

Και το φάσκελο που θα δώσω θα το αναγνωρίσουν?

sdikr
25-01-21, 19:33
Και το φάσκελο που θα δώσω θα το αναγνωρίσουν?

Ναι θα είναι τιπ 200% που θα τα αφαιρεί απο τον λογαριασμό σου άμεσα

KostakisK
25-01-21, 19:39
Ναι θα είναι τιπ 200% που θα τα αφαιρεί απο τον λογαριασμό σου άμεσα

αχχαχααχαχχαχαχαχχααααχαχ

cool11
27-01-21, 21:45
Ξερει κανεις, αν υπαρχει φυσικο οριο, στο ποσα χαρτονομισματα μπορει να δεχτει ενα ΑΤΜ απο καταθεσεις;
Πηγα σημερα μεσημερι να κανω καταθεση, και οταν επελεγα καταθεση, μου πεταγε την καρτα εξω, με μηνυμα 'η τελευταια σας συναλλαγη ακυρωθηκε'.
Μιλησα με το helpdesk της πειραιως, και το ακουσα αυτο για πρωτη φορα, οτι μαλλον το ατμ δεν μπορουσε να δεχτει αλλες καταθεσεις!!!!
Και οτι πρεπει να πανε να ασχοληθουν οι υπαλληλοι της τραπεζας, οπως κανουν, καθε μεσημερι!
Νομιζα οτι ο μονος 'φοβος' στα ατμ, ειναι να μην εχουν να σου δωσουν χρηματα.
Οχι να μην μπορεις να καταθεσεις!
Δεν την πιστεψα αυτην στο helpdesk.
Αλλα ξαναπερασα το απογευμα απο το ατμ, και μπορουσα να κανω καταθεση!

Τελικα, ισχυει οτι εχουν οριο στο ποσες καταθεσεις μπορουν να δεχτουν; ή κατι αλλο εφταιγε;

jkoukos
27-01-21, 22:06
Μπορεί να ήταν τυχαίο. Στο ερώτημά σου, δεν υπάρχει όριο αριθμού καταθέσεων, αλλά περιορισμός όγκου χαρτονομισμάτων. Πόσα δηλαδή χωρούν στο εσωτερικό κουτί. Και προφανώς αυτό εννοούσε λέγοντας ότι πρέπει να το ελέγξει υπάλληλος.

thourios
27-01-21, 23:12
Σε παλιά ΑΤΜ όταν ασχολιόμουν επαγγελματικά με αυτά υπήρχε όριο ανάλογα με την χωρητικότητα της κασέτας (bin) δοχείο καταθέσεων. Σε αυτά που δεχόταν φάκελο. Επίσης αν στραβοκαθόταν κάποιος φάκελος όπως έπεφτε μέσα σταμάταγε η αποδοχή φακέλων μέχρι να επέμβει κάποιος αρμόδιος. Μετά όταν άρχιζαν να δέχονται χαρτονομίσματα πολλές φορές υπήρχε πρόβλημα στην αναγνώριση των χαρτονομισμάτων. Αν επαναλαμβανόταν μερικές φορές μπλοκάριζε αυτόματα η αποδοχή μετρητών και ο πελάτης λάμβανε στην οθόνη ανάλογο μήνυμα ανάλογα τον προγραμματισμό. Στο control room της τράπεζας φαίνεται το είδος του κάθε προβλήματος στο κάθε συγκεκριμένο ΑΤΜ. Αρχές δεκαετίας του 90 υπήρχαν ομάδες που πήγαιναν ακόμα και στις 2 η ώρα την νύχτα για για να ξεμπλοκάρουν ένα φάκελο ή να κάνουν reset το ATM επειδή η επικοινωνία με τις ευθείες (γραμμές του ΟΤΕ) δεν γινόταν απομακρυσμένα εύκολα. Τώρα δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Λογικά πιστεύω ότι αν υπήρχε θέμα με το μηχάνημα θα έπρεπε να πάρεις μήνυμα. Μπορεί όμως και το «η συναλλαγή σας ακυρώθηκε» να σήμαινε αδυναμία επικοινωνίας με την τράπεζα εκείνη την στιγμή. Παλαιότερα το ΑΤΜ έβγαζε έναν κωδικό πάνω κάτω δεξιά ή αριστερά πχ CLCa1 που σημαίνει Cash Low cassette 1. Στα ΑΤΜ που υπήρχε τηλέφωνο δίπλα όταν τηλεφωνούσαν οι πελάτες με παρόμοια προβλήματα τους ρωτάγαμε. Μήπως βλέπετε κάποιους αριθμούς ή γράμματα στην οθόνη; Τα τελευταία χρόνια δεν εμφανίζονται τέτοιες ενδείξεις και σίγουρα όλα αυτά τα παραπάνω έχουν αλλάξει.

anon
28-01-21, 11:27
Ξερει κανεις, αν υπαρχει φυσικο οριο, στο ποσα χαρτονομισματα μπορει να δεχτει ενα ΑΤΜ απο καταθεσεις;

Λογικό δεν είναι; Τα χαρτονομίσματα που παίρνει το ΑΤΜ, κάπου εσωτερικά αποθηκεύονται. Ο χώρος αυτός εαν γεμίσει, λογικά δεν μπορεί να δεχτεί άλλα μέχρις ότου το αδειάσουν οι υπάλληλοι της τράπεζας, διαδικασία που είναι ειδική και σε συγκεκριμένο χρόνο, για ευνόητους λόγους.

Doxaios
28-01-21, 11:30
Λογικό δεν είναι; Τα χαρτονομίσματα που παίρνει το ΑΤΜ, κάπου εσωτερικά αποθηκεύονται. Ο χώρος αυτός εαν γεμίσει, λογικά δεν μπορεί να δεχτεί άλλα μέχρις ότου το αδειάσουν οι υπάλληλοι της τράπεζας, διαδικασία που είναι ειδική και σε συγκεκριμένο χρόνο, για ευνόητους λόγους.
Επειδή δεν έχω κάνει κατάθεση ΠΟΤΕ σε ΑΤΜ η διαδικασία ποιά είναι? Βάζεις σε εσοχή ένα ένα τα χαρτονομίσματα? Υπάρχει φάκελος?

anon
28-01-21, 11:32
Επειδή δεν έχω κάνει κατάθεση ΠΟΤΕ σε ΑΤΜ η διαδικασία ποιά είναι? Βάζεις σε εσοχή ένα ένα τα χαρτονομίσματα? Υπάρχει φάκελος?

Παλιά ήταν με φάκελο. Το ΑΤΜ σου έδινε φάκελο (Eurobank) και έβαζες τα χαρτονομίσματα μέσα, και έπαιρνε τον φάκελο.
Σήμερα παίρνουν απευθείας τα χαρτονομίσματα και τα ελέγχουν / μετρούν, τι ποσό βάζεις. Δεν έχω κάνει κατάθεση σε ΑΤΜ όμως για να σου πώ λεπτομέρειες, αλλά έχω χρησιμοποιήσει μηχάνημα ΜΕΣΑ στην τράπεζα που είναι για πληρωμές / καταθέσεις μόνο (όχι αναλήψεις) και δουλεύει με το να παίρνειτα χαρτονομίσματα ένα ένα.

sdikr
28-01-21, 11:36
Παίρνει δεσμίδα, συνήθως εως 50 χαρτονομίσματα την φορά.
Τώρα με την καραντίνα έχουν αλλάξει μάλλον τα πιο πολλά ΑΤΜ και πλέον δέχονται χαρτονομίσματα χωρίς φάκελο και κάνουν και την καταμέτρηση άμεσα

Gentoo
28-01-21, 12:10
Παίρνει δεσμίδα, συνήθως εως 50 χαρτονομίσματα την φορά.
Τώρα με την καραντίνα έχουν αλλάξει μάλλον τα πιο πολλά ΑΤΜ και πλέον δέχονται χαρτονομίσματα χωρίς φάκελο και κάνουν και την καταμέτρηση άμεσα

Τώρα μου θύμισες πριν λίγο καιρό, είχα πάει σε ATM για ανάληψη και μπροστά μου ήταν μια κοπέλα που ήθελε να κάνει κατάθεση ένα x ποσό (είχε πολλά 50άρικα) και έκανε την κατάθεση ένα, ένα τα χαρτονομίσματα, γιατί δεν γνώριζε ότι μπορεί να δεχτεί πολλαπλά ταυτόχρονα (ενώ το αναφέρει στην οθόνη εν τω μεταξύ).

Στο τέλος, άρχισαν να τη σιχτιρίζουν οι από πίσω όταν το αντιλήφθηκαν. :p

thourios
28-01-21, 12:26
Τα πρώτα μηχανήματα που δέχονταν χαρτονομίσματα τα δέχονταν ένα ένα. περίπου το 2005 αν θυμάμαι καλά.
Πάθαιναν και πολλές εμπλοκές.

k_koulos
28-01-21, 12:48
λογικά εκτός από θέμα κασέτας είναι και θέμα ασφάλειας σε περίπτωση που κάποιος προσπαθήσει να "ανοίξει/ανατινάξει" το ΑΤΜ .

εγώ εκείνο που δεν ήξερα και έφαγα μια φρίκη last week ήταν με μνμ στην οθόνη "το χαρτονίσμα πιθανόν να είναι πλαστό"

το βάστηξε το ΑΤΜ και την επόμενη μέρα πήρε η τράπεζα ότι θα γίνει έλεγχος από επιτροπή και τελικά πιστώθηκε η αξία αργότερα.

λογικά το μηχάνημα οταν έχει αμφιβολία το βγάζει off [φθαρμένα νομίσματα - πολύ κολαριστά- κτλ τκλ]

αν όντως έβγαινε πλαστό μου είπαν ότι θα ακολουθούσε την νομική οδό

bxenos
28-01-21, 19:34
Τώρα μου θύμισες πριν λίγο καιρό, είχα πάει σε ATM για ανάληψη και μπροστά μου ήταν μια κοπέλα που ήθελε να κάνει κατάθεση ένα x ποσό (είχε πολλά 50άρικα) και έκανε την κατάθεση ένα, ένα τα χαρτονομίσματα, γιατί δεν γνώριζε ότι μπορεί να δεχτεί πολλαπλά ταυτόχρονα (ενώ το αναφέρει στην οθόνη εν τω μεταξύ).

Στο τέλος, άρχισαν να τη σιχτιρίζουν οι από πίσω όταν το αντιλήφθηκαν. :p

Ρε κοπελια εσυ θες να βαλεις 10 50αρικα και εγω να βγαλω 10 50ρικα. Δε μου τα δινεις απ ευθειας να μην απασχιλουμε και το μηχανημα; :)

narsis
28-01-21, 22:08
Ξερει κανεις, αν υπαρχει φυσικο οριο, στο ποσα χαρτονομισματα μπορει να δεχτει ενα ΑΤΜ απο καταθεσεις;
Πηγα σημερα μεσημερι να κανω καταθεση, και οταν επελεγα καταθεση, μου πεταγε την καρτα εξω, με μηνυμα 'η τελευταια σας συναλλαγη ακυρωθηκε'.
Μιλησα με το helpdesk της πειραιως, και το ακουσα αυτο για πρωτη φορα, οτι μαλλον το ατμ δεν μπορουσε να δεχτει αλλες καταθεσεις!!!!
Και οτι πρεπει να πανε να ασχοληθουν οι υπαλληλοι της τραπεζας, οπως κανουν, καθε μεσημερι!
Νομιζα οτι ο μονος 'φοβος' στα ατμ, ειναι να μην εχουν να σου δωσουν χρηματα.
Οχι να μην μπορεις να καταθεσεις!
Δεν την πιστεψα αυτην στο helpdesk.
Αλλα ξαναπερασα το απογευμα απο το ατμ, και μπορουσα να κανω καταθεση!

Τελικα, ισχυει οτι εχουν οριο στο ποσες καταθεσεις μπορουν να δεχτουν; ή κατι αλλο εφταιγε;

Οι καταθέσεις στο ΑΤΜ μπαίνουν σε ένα κουτί. Το κουτί αυτό έχει συγκεκριμένη χωρητικότητα. Οπότε αν και δεν είναι ένα ποσό που μπορεί να πάρει, υπάρχει συγκεκριμένος όγκος χαρτονομισμάτων που μπορεί να πάρει. Οπότε ναι, μπορεί να πάρει ορισμένο όριο καταθέσεων υπό την έννοια του όγκου των χαρτονομισμάτων.
Επίσης ένας λόγος να σταματήσει ένα ΑΤΜ να δέχεται καταθέσεις είναι να μπλοκάρει κάποιο τσαλακωμένο χαρτονόμισμα ή απλά από τύχη στις ταινίες που τα τραβάνε μέσα στο κουτί ή στην είσοδο του κουτιού, οπότε να μην μπορεί να δεχτεί άλλες καταθέσεις μέχρι να το ξεμπλοκάρουν και απενεργοποιούν τις καταθέσεις προσωρινά.

cool11
28-01-21, 22:18
Σε παλιά ΑΤΜ όταν ασχολιόμουν επαγγελματικά με αυτά υπήρχε όριο ανάλογα με την χωρητικότητα της κασέτας (bin) δοχείο καταθέσεων. Σε αυτά που δεχόταν φάκελο. Επίσης αν στραβοκαθόταν κάποιος φάκελος όπως έπεφτε μέσα σταμάταγε η αποδοχή φακέλων μέχρι να επέμβει κάποιος αρμόδιος. Μετά όταν άρχιζαν να δέχονται χαρτονομίσματα πολλές φορές υπήρχε πρόβλημα στην αναγνώριση των χαρτονομισμάτων. Αν επαναλαμβανόταν μερικές φορές μπλοκάριζε αυτόματα η αποδοχή μετρητών και ο πελάτης λάμβανε στην οθόνη ανάλογο μήνυμα ανάλογα τον προγραμματισμό. Στο control room της τράπεζας φαίνεται το είδος του κάθε προβλήματος στο κάθε συγκεκριμένο ΑΤΜ. Αρχές δεκαετίας του 90 υπήρχαν ομάδες που πήγαιναν ακόμα και στις 2 η ώρα την νύχτα για για να ξεμπλοκάρουν ένα φάκελο ή να κάνουν reset το ATM επειδή η επικοινωνία με τις ευθείες (γραμμές του ΟΤΕ) δεν γινόταν απομακρυσμένα εύκολα. Τώρα δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Λογικά πιστεύω ότι αν υπήρχε θέμα με το μηχάνημα θα έπρεπε να πάρεις μήνυμα. Μπορεί όμως και το «η συναλλαγή σας ακυρώθηκε» να σήμαινε αδυναμία επικοινωνίας με την τράπεζα εκείνη την στιγμή. Παλαιότερα το ΑΤΜ έβγαζε έναν κωδικό πάνω κάτω δεξιά ή αριστερά πχ CLCa1 που σημαίνει Cash Low cassette 1. Στα ΑΤΜ που υπήρχε τηλέφωνο δίπλα όταν τηλεφωνούσαν οι πελάτες με παρόμοια προβλήματα τους ρωτάγαμε. Μήπως βλέπετε κάποιους αριθμούς ή γράμματα στην οθόνη; Τα τελευταία χρόνια δεν εμφανίζονται τέτοιες ενδείξεις και σίγουρα όλα αυτά τα παραπάνω έχουν αλλάξει.

Χρησιμες πληροφοριες.
Θα μπορουσε παντως να ειναι πιο διαφωτιστικο το μηνυμα.
Θα μπορουσε να λεει πχ 'Οτι εχει γεμισει η κασετα χαρτονομισματα'.
Ετσι, αν εβλεπα αυτο το μηνυμα πχ το σαββατοκυριακο, αυτοματως θα ηξερα οτι αν δεν ερθει η Δευτερα, δεν προκειται να μπορεσω να κανω καταθεση.
Με το εντελως χαζο και γενικο μηνυμα 'η τελευταια συναλλαγη σας ακυρωθηκε', που να ξερω εγω ο πελατης, αν δεν μπορει να συνδεθει με την τραπεζα, ή αν εχει γεμισει η κασετα; Δεν εχει προβλημα επικοινωνιας, μπορει σε λιγες ωρες να εχει επιδιορθωθει, αν ομως οντως γεμισε η κασετα χαρτονομισματα και δεν μπορει να δεχθει αλλα, τοτε ξερω τι να αναμενω, διχως αμφιβολιες ή αλλη ταλαιπωρια.
Θα επρεπε να εχουν πιο διαφωτιστικο μηνυμα...

narsis
28-01-21, 22:34
Χρησιμες πληροφοριες.
Θα μπορουσε παντως να ειναι πιο διαφωτιστικο το μηνυμα.
Θα μπορουσε να λεει πχ 'Οτι εχει γεμισει η κασετα χαρτονομισματα'.
Ετσι, αν εβλεπα αυτο το μηνυμα πχ το σαββατοκυριακο, αυτοματως θα ηξερα οτι αν δεν ερθει η Δευτερα, δεν προκειται να μπορεσω να κανω καταθεση.
Με το εντελως χαζο και γενικο μηνυμα 'η τελευταια συναλλαγη σας ακυρωθηκε', που να ξερω εγω ο πελατης, αν δεν μπορει να συνδεθει με την τραπεζα, ή αν εχει γεμισει η κασετα; Δεν εχει προβλημα επικοινωνιας, μπορει σε λιγες ωρες να εχει επιδιορθωθει, αν ομως οντως γεμισε η κασετα χαρτονομισματα και δεν μπορει να δεχθει αλλα, τοτε ξερω τι να αναμενω, διχως αμφιβολιες ή αλλη ταλαιπωρια.
Θα επρεπε να εχουν πιο διαφωτιστικο μηνυμα...

Αν δουλέψεις ποτέ με ΑΤΜ θα διαπιστώσεις ότι τις μισές φορές δεν είναι σίγουρο πριν ανοίξει από τον υπάλληλο ποιο είναι το πρόβλημα.
Πάντως εμπειρικά όταν δεν έχει σύνδεση με το δίκτυο της τράπεζας, βγάζουν όλα νομίζω κάτι σαν "το ΑΤΜ αυτό δεν μπορεί προσωρινά να εκτελέσει συναλλαγές" δηλαδή δεν σε αφήνει καν να βάλεις κάρτα μέσα. Οπότε αν έχει αυτό μπορεί όντως να διορθωθεί σε λίγη ώρα αν φταίει η γραμμή και επανέλθει. Αν δεν δεχτεί την κατάθεση με το μήνυμα που σου έβγαλε, αν δεν ανοίξει από υπάλληλο δεν πρόκειται να δεχτεί κατάθεση κατά 99,9%

Gentoo
28-01-21, 22:35
Ρε κοπελια εσυ θες να βαλεις 10 50αρικα και εγω να βγαλω 10 50ρικα. Δε μου τα δινεις απ ευθειας να μην απασχιλουμε και το μηχανημα; :)

Σωστός!


Χρησιμες πληροφοριες.
Θα μπορουσε παντως να ειναι πιο διαφωτιστικο το μηνυμα.
Θα μπορουσε να λεει πχ 'Οτι εχει γεμισει η κασετα χαρτονομισματα'.
Ετσι, αν εβλεπα αυτο το μηνυμα πχ το σαββατοκυριακο, αυτοματως θα ηξερα οτι αν δεν ερθει η Δευτερα, δεν προκειται να μπορεσω να κανω καταθεση.
Με το εντελως χαζο και γενικο μηνυμα 'η τελευταια συναλλαγη σας ακυρωθηκε', που να ξερω εγω ο πελατης, αν δεν μπορει να συνδεθει με την τραπεζα, ή αν εχει γεμισει η κασετα; Δεν εχει προβλημα επικοινωνιας, μπορει σε λιγες ωρες να εχει επιδιορθωθει, αν ομως οντως γεμισε η κασετα χαρτονομισματα και δεν μπορει να δεχθει αλλα, τοτε ξερω τι να αναμενω, διχως αμφιβολιες ή αλλη ταλαιπωρια.
Θα επρεπε να εχουν πιο διαφωτιστικο μηνυμα...

Ή ακόμα καλύτερα, θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο επεξηγηματικό:
"Η κασέτα με τα χαρτονομίσματα είναι πλήρης.
Πατήστε 1) για να προβείτε σε ανατίναξη 2) για ρυμούλκηση με αγροτικό" :p

Πέρα απ'την πλάκα, εδώ στα windows τρως BSOD χωρίς να ξέρεις το λόγο (εκείνη τη στιγμή), θέλεις να σου αναλύσει το ATM τους λόγους που σου ρίχνει άκυρο; :p

Σε κάποιες περιπτώσεις πάντως, είναι πιο διαφωτιστικό. Πχ σε ATM εθνικής, άμα θέλεις να τραβήξεις ένα X ποσό που απαιτεί συνδυασμό από 20ευρά και 50ευρά, αν δεν έχει διαθέσιμα ένα απ'τα 2 χαρτονομίσματα, σου αναφέρει πως αυτός ο συνδυασμός δεν είναι εφικτός (ή κάπως έτσι). Επιλέξτε κάποιο άλλο ποσό.
Οπότε μπορείς να καταλάβεις περίπου τον λόγο αδυναμίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.