PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 [159] 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

thourios
29-01-21, 14:43
Στην περίπτωση του cool μάλλον εκείνη την στιγμή υπήρχε πρόβλημα με το δίκτυο αφού πήγε μετά και έκανε την κατάθεση.
Αναλόγως την τράπεζα βέβαια όταν ένα είδος συναλλαγής δεν μπορεί να γίνει συνήθως σε ρωτάει. Θέλετε να σας εξυπηρετήσουμε κάτι άλλο;

Επίσης παλιά όταν είχα ασχοληθεί. Υπήρχαν κάρτες οι οποίες ήταν προγραμματισμένες μόνο για κατάθεση, άλλες μόνο για ανάληψη άλλες μόνο για μεταφορά μεταξύ λογαριασμών. Μπορεί και συνδυασμός μεταξύ αυτών, μπορεί και όλα αυτά.
Πχ έχω έναν υπάλληλο που κάνει εισπράξεις. Η κάρτα που του έχω δώσει του έδινε την δυνατότητα να κάνει μόνο καταθέσεις. Υπάρχει και σήμερα προφανώς η δυνατότητα αλλά δεν έχει νόημα τις περισσότερες φορές.
Τότε δεν υπήρχε ίντερνετ banking.

cool11
30-01-21, 15:43
Ρε παιδια, για μισο λεπτο.
Τωρα που οι καταθεσεις στα ατμ ειναι online, εξακολουθουν και υπαρχουν ακομη ξεχωριστες κασετες χαρτονομισματων, μια για αναληψεις, και μια για καταθεσεις;
Δεν ειναι πλεον κατι ενιαιο;
Ξερει κανεις στα σιγουρα;
Απο τη στιγμη που καποιος κανει καταθεση και το ατμ αυτοματως βαζει τα χρηματα στο λογαριασμο του,
ποιο το νοημα να τα φυλα καπου 'καβατζα', για να τα βρουν οι υπαλληλοι το επομενο πρωι;
Δεν μπορει να τα δωσει αλλου σε καποιον που παει να κανει αναληψη;
Ξερει κανεις τι ισχυει;
Γιατι την λογικη με τις ξεχωριστες κασετες, μπορω να την καταλαβω οταν γινονταν καταθεσεις με φακελο.
Ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι εξακολουθει να ειναι ετσι.

YAziDis
30-01-21, 15:47
Ρε παιδια, για μισο λεπτο.
Τωρα που οι καταθεσεις στα ατμ ειναι online, εξακολουθουν και υπαρχουν ακομη ξεχωριστες κασετες χαρτονομισματων, μια για αναληψεις, και μια για καταθεσεις;
Δεν ειναι πλεον κατι ενιαιο;
Ξερει κανεις στα σιγουρα;
Απο τη στιγμη που καποιος κανει καταθεση και το ατμ αυτοματως βαζει τα χρηματα στο λογαριασμο του,
ποιο το νοημα να τα φυλα καπου 'καβατζα', για να τα βρουν οι υπαλληλοι το επομενο πρωι;
Δεν μπορει να τα δωσει αλλου σε καποιον που παει να κανει αναληψη;
Ξερει κανεις τι ισχυει;
Γιατι την λογικη με τις ξεχωριστες κασετες, μπορω να την καταλαβω οταν γινονταν καταθεσεις με φακελο.
Ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι εξακολουθει να ειναι ετσι.

Μπορεί να το κάνουν για ασφάλεια, σε περίπτωση πχ που το μηχάνημα για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίσει το 50άρικο και το πάρει για 20άρικο. Μπορεί μετά να ελέγχονται για το αν είναι πλαστά ή όχι αν δεν υπάρχει μέσα κάποιο σύστημα που να τα ελέγχει.. Πρόχειρες σκέψεις, δεν το κατέχω το άθλημα..

thourios
30-01-21, 17:08
Πάντα οι κασέτες ήταν διαφορετικές. Τέσσερις στον αριθμό για αναλήψεις και ένα δοχείο για καταθέσεις.
Αυτά που «μαζεύουν» παραμένουν εκεί μέχρι να καταμετρηθούν και από τους υπαλλήλους. Είτε το μηχάνημα ξεμείνει από μετρητά είτε όχι.
Ίσως να υπάρχουν και ΑΤΜ με 6 κασσέττες παράδειγμα λέω τώρα. Δεν νομίζω όμως αφού η χρήση του πλαστικού χρήματος αυξάνεται.

narsis
30-01-21, 18:36
Ρε παιδια, για μισο λεπτο.
Τωρα που οι καταθεσεις στα ατμ ειναι online, εξακολουθουν και υπαρχουν ακομη ξεχωριστες κασετες χαρτονομισματων, μια για αναληψεις, και μια για καταθεσεις;
Δεν ειναι πλεον κατι ενιαιο;
Ξερει κανεις στα σιγουρα;
Απο τη στιγμη που καποιος κανει καταθεση και το ατμ αυτοματως βαζει τα χρηματα στο λογαριασμο του,
ποιο το νοημα να τα φυλα καπου 'καβατζα', για να τα βρουν οι υπαλληλοι το επομενο πρωι;
Δεν μπορει να τα δωσει αλλου σε καποιον που παει να κανει αναληψη;
Ξερει κανεις τι ισχυει;
Γιατι την λογικη με τις ξεχωριστες κασετες, μπορω να την καταλαβω οταν γινονταν καταθεσεις με φακελο.
Ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι εξακολουθει να ειναι ετσι.

Οι κασέτες των αναλήψεων είναι παντελώς χωριστές από το "κουτί" με τις καταθέσεις. Για να μπορεί να τα δώσει στους πελάτες το ΑΤΜ τα έχει τακτοποιημένα, μετρημένα και ανά κατηγορίες, τα 20άρικα, τα 50άρικα κτλ. με όσο το δυνατόν λιγότερα ελαττώματα (δηλαδή όχι τρελά τσαλακωμένα κτλ.). Στις καταθέσεις μπαίνουν "χύμα" αφού μετρηθούν και ελεγχθούν φυσικά οι καταθέσεις, είναι αδύνατο το μηχάνημα να τα ξεχωρίσει για να τα δώσει σε πελάτη. Εκτός αυτού πριν τα δώσει η τράπεζα προτιμά να τα ελέγξει. Άλλο να φας πλαστό και άλλο να δώσεις σε πελάτη σου, ειδικά αν είσαι τράπεζα.
Επίσης υπάρχει χωριστό κουτί για τα "αμφισβητήσιμα" δηλαδή αυτά που το μηχάνημα βρήκε "ύποπτα".

ariadgr
30-01-21, 19:43
Οι κασέτες των αναλήψεων είναι παντελώς χωριστές από το "κουτί" με τις καταθέσεις. Για να μπορεί να τα δώσει στους πελάτες το ΑΤΜ τα έχει τακτοποιημένα, μετρημένα και ανά κατηγορίες, τα 20άρικα, τα 50άρικα κτλ. με όσο το δυνατόν λιγότερα ελαττώματα (δηλαδή όχι τρελά τσαλακωμένα κτλ.). Στις καταθέσεις μπαίνουν "χύμα" αφού μετρηθούν και ελεγχθούν φυσικά οι καταθέσεις, είναι αδύνατο το μηχάνημα να τα ξεχωρίσει για να τα δώσει σε πελάτη. Εκτός αυτού πριν τα δώσει η τράπεζα προτιμά να τα ελέγξει. Άλλο να φας πλαστό και άλλο να δώσεις σε πελάτη σου, ειδικά αν είσαι τράπεζα.
Επίσης υπάρχει χωριστό κουτί για τα "αμφισβητήσιμα" δηλαδή αυτά που το μηχάνημα βρήκε "ύποπτα".

Recycling cash at the ATM - NCR Corporation
https://www.ncr.com/content/dam/ncrcom/content-type/white_papers/15FIN3458_Recycling_Cash_at_the_ATM_WP.pdf

jap
30-01-21, 20:33
Οι παραπάνω ανέφεραν τι ισχύει σήμερα στα ελληνικά ΑΤΜ, και δίκιο έχουν. Με τα μετρητά να τείνουν να μειωθούν (και καλά κάνουν, για πολλούς λόγους), κι εγώ αν ήμουν τράπεζα δεν θα επένδυα σε ακριβότερα ATM που να κάνουν ανακύκλωση. Σε άλλα πράγματα ναι, να επενδύσουν, π.χ. φιλικότερα μηχανήματα πληρωμής λογαριασμών, συστήματα να διευκολύνουν τις μικροσυναλλαγές χωρίς μετρητά κ.λπ.

ariadgr
30-01-21, 20:36
Οι παραπάνω ανέφεραν τι ισχύει σήμερα στα ελληνικά ΑΤΜ, και δίκιο έχουν. Με τα μετρητά να τείνουν να μειωθούν (και καλά κάνουν, για πολλούς λόγους), κι εγώ αν ήμουν τράπεζα δεν θα επένδυα σε ακριβότερα ATM που να κάνουν ανακύκλωση. Σε άλλα πράγματα ναι, να επενδύσουν, π.χ. φιλικότερα μηχανήματα πληρωμής λογαριασμών, συστήματα να διευκολύνουν τις μικροσυναλλαγές χωρίς μετρητά κ.λπ.

Απαντούσα στο "είναι αδύνατο το μηχάνημα να τα ξεχωρίσει για να τα δώσει σε πελάτη".
Δεν είναι τεχνικά αδύνατο εδώ και πολλά χρόνια.
Και υπάρχουν ελληνικές τράπεζες που είχαν βάλει recycling ATMs εδώ και πολλά χρόνια.
Εχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος στην Εθνική.

thourios
30-01-21, 20:47
Σε όσα είχα δουλέψει εγώ ένα ήταν το κουτί απορριφθέντων (reject bin) χαρτονομισμάτων είτε δεν τα αναγνώριζε σωστά το μηχάνημα είτε έκανε κατάθεση ο πελάτης με φάκελο ή μη, είτε δεν προλάβαινε ή ξέχναγε να τα πάρει όταν τα ζήταγε. Υπήρχε ο journal printer ο οποίος κατέγραφε κάθε είδους συναλλαγή μαζί με τον pc που έκανε και αυτό καταγραφή. Τελευταία μάλλον δεν θα υπάρχει καθόλου printet. Υπήρχε άλλο ένα πολύ μικρότερο κουτί που μάζευε τις κάρτες που τις ξεχναγαν στην υποδοχή. Και σε παμπάλαια Olivetti είχα εργασθεί και σε ΝCR.

narsis
30-01-21, 20:55
Recycling cash at the ATM - NCR Corporation
https://www.ncr.com/content/dam/ncrcom/content-type/white_papers/15FIN3458_Recycling_Cash_at_the_ATM_WP.pdf

Ok δεκτό. Τα μηχανήματα που έχουν σήμερα οι Ελληνικές τράπεζες (και τα NCR) είναι αδύνατο να το κάνουν :)
Καμία ελληνική τράπεζα (ούτε η ΕΤΕ) δεν χρησιμοποιεί (τουλάχιστον όχι ευρέως) αυτά τα μηχανήματα.

cool11
31-01-21, 16:19
Οι κασέτες των αναλήψεων είναι παντελώς χωριστές από το "κουτί" με τις καταθέσεις. Για να μπορεί να τα δώσει στους πελάτες το ΑΤΜ τα έχει τακτοποιημένα, μετρημένα και ανά κατηγορίες, τα 20άρικα, τα 50άρικα κτλ. με όσο το δυνατόν λιγότερα ελαττώματα (δηλαδή όχι τρελά τσαλακωμένα κτλ.). Στις καταθέσεις μπαίνουν "χύμα" αφού μετρηθούν και ελεγχθούν φυσικά οι καταθέσεις, είναι αδύνατο το μηχάνημα να τα ξεχωρίσει για να τα δώσει σε πελάτη. Εκτός αυτού πριν τα δώσει η τράπεζα προτιμά να τα ελέγξει. Άλλο να φας πλαστό και άλλο να δώσεις σε πελάτη σου, ειδικά αν είσαι τράπεζα.
Επίσης υπάρχει χωριστό κουτί για τα "αμφισβητήσιμα" δηλαδή αυτά που το μηχάνημα βρήκε "ύποπτα".

Πολυ χρησιμες πληροφοριες. Ετσι εξηγουνται αρκετα πραγματα.

Godian
02-02-21, 13:45
Πολυ χρησιμες πληροφοριες. Ετσι εξηγουνται αρκετα πραγματα.

Παλιά με την Πειραιώς είχα πρόβλημα. Έκανα κατάθεση 2 φορές 50€ και 2 φορές έπρεπε να πάω από εκεί για να μπουν στον λογαριασμό..... Και σταμάτησα να την χρησιμοποιήσω.

johnmegarythmos
02-02-21, 20:26
Παλιά με την Πειραιώς είχα πρόβλημα. Έκανα κατάθεση 2 φορές 50€ και 2 φορές έπρεπε να πάω από εκεί για να μπουν στον λογαριασμό..... Και σταμάτησα να την χρησιμοποιήσω.

πολυ περιεργο αυτο που λες , στο ατμ εκανες την καταθεση;, ειχες κανει επικαιροποιηση στον λογαριασμο σου; .

Godian
02-02-21, 21:10
Πραγματικά στο λέω. Είχα κάνει μια συναλλαγή μια φορά σε ένα ΑΤΜ 5€ για να πάρω κάτι από alliexpres το κράτησε και δεν ασχολήθηκα καν αλλά ούτε με πήραν και πότε τηλέφωνο. Και άλλες 2 στο ΑΤΜ της περιοχής μου που πάλι το ίδιο. Ήταν ολοκαίνουριο και το κράτησε

johnmegarythmos
04-02-21, 00:48
ενα αλλο πραγμα που μου εκανε εντυπωση με την eurobank ητανε στην αναληψη χρηματων στο ατμ εσυ επιλεγεις αμα θελεις να ειναι σε τεμαχια *50ευρω ή σε τεμαχια*20 ευρω τα χρηματα που θα παρεις ετσι βλεπω στις οδηγιες εδω https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/footer/digital-kit/sunallages-se-atm/odigies-gia-analipsi-se-atm.pdf?la=el στην σελιδα 4.
Ομολογω οτι αυτο σε αλλη τραπεζα σαν επιλογη δεν το εχω ξανα δει. Μονο το ατμ οτι εχει βγαζει, το εχω δοκιμασει σε alpha bank , σε εθνικη και σε Πειραιως. Ενταξει αμα θελεις ψιλα πχ 20ρικα , σπας τα ποσα πχ για αναληψη 200 ευρω, επιλεγεις στην αρχη 80 ευρω αναληψη τα παιρνεις 4*20ευρω , μετα αναληψη 20 ευρω και παιρνεις ενα 20 ευρω και μετα αναληψη 100 ευρω και σου βγαζει 2 πενηνταρικα.

jap
04-02-21, 08:42
Χρόνια τώρα ισχύει αυτό στα ATM της Eurobank. Το μόνο που μου έλειψε ήταν τα ATM του ΤΤ (από όπου δεν είχε προμήθεια όσο τα είχε εξαγοράσει η Eurobank αλλά δεν είχαν αλλάξει ακόμα) που έδιναν και 10ρικα.

Gentoo
04-02-21, 08:50
Χρόνια τώρα ισχύει αυτό στα ATM της Eurobank. Το μόνο που μου έλειψε ήταν τα ATM του ΤΤ (από όπου δεν είχε προμήθεια όσο τα είχε εξαγοράσει η Eurobank αλλά δεν είχαν αλλάξει ακόμα) που έδιναν και 10ρικα.

Δεν ήξερα ότι υπήρχε ATM που δίνει 10€. Πολύ χρήσιμο αν θέλεις να βγάλεις 30€, 70€, κλπ

jap
04-02-21, 10:45
Μόνο που τώρα που τα γύρισαν σε eurobank τέρμα τα δεκαρικα. Κάτι χρόνια τώρα.

narsis
04-02-21, 10:50
Δεν ήξερα ότι υπήρχε ATM που δίνει 10€. Πολύ χρήσιμο αν θέλεις να βγάλεις 30€, 70€, κλπ

Μόνο όταν ήθελες να βάλεις 10€ ή 30€. Για όλους τους άλλους συνδυασμούς αρκούν τα 50άρικα και τα 20άρικα. Και αυτός είναι ο λόγος που καμία τράπεζα δεν βάζει 10άρικα. Σπαταλάς 1 ή 2 κασέτες για ελάχιστες συναλλαγές και μάλιστα βάζει λιγότερα στο ΑΤΜ καθώς μια κασέτα με 10άρια έχει τα μισά λεφτά από μια κασέτα με 20άρικα.

jap
04-02-21, 11:44
Ίσως αυτό το έκανε το ΤΤ γιατί η δική του πελατεία σήκωνε συνήθως μικρά ποσά. Δηλαδή αντί για 50ρικα και 20ρικα που είχαν οι άλλες έδινε 50ρικα και 10ρικα.

Manos_ps
04-02-21, 13:36
Ακριβώς! Δεν τους συμφέρει να αναλώνουν τις κασέτες για πιο μικρά ποσα...Τώρα που όσο πάει το μετρητό φεύγει και αντικαθιστάται από τις ηλεκτρονικές συναλλαγές, βλέπεις ήδη ότι μειώνονται και τα ΑΤΜ...

Gentoo
04-02-21, 16:10
Μόνο όταν ήθελες να βάλεις 10€ ή 30€. Για όλους τους άλλους συνδυασμούς αρκούν τα 50άρικα και τα 20άρικα. Και αυτός είναι ο λόγος που καμία τράπεζα δεν βάζει 10άρικα. Σπαταλάς 1 ή 2 κασέτες για ελάχιστες συναλλαγές και μάλιστα βάζει λιγότερα στο ΑΤΜ καθώς μια κασέτα με 10άρια έχει τα μισά λεφτά από μια κασέτα με 20άρικα.

Σωστά. Βέβαια, προέχει και η εξυπηρέτηση των πελατών καμιά φορά. Στο βωμό του κέρδους, αν είναι να μη βάζουν ούτε 20άρικα.

50άρικα, κι όποιου του αρέσει. Τί, όχι; :)

manoulamou
04-02-21, 16:59
Αααχ θυμηθηκα τις ενδοξες ημερες, λιγο πριν την ιστορικη κωλοτουμπα του μικρου Αλεξη, στο ξεκινημα των CCs, οταν μειωνονταν τα 60- ευρω σε 50- λογω της μεγαλης ελλειψης των ΑΤΜ σε 20αρικα... :p

YAziDis
04-02-21, 17:39
Σωστά. Βέβαια, προέχει και η εξυπηρέτηση των πελατών καμιά φορά. Στο βωμό του κέρδους, αν είναι να μη βάζουν ούτε 20άρικα.

50άρικα, κι όποιου του αρέσει. Τί, όχι; :)

Την τράπεζα δε νομίζω να τη συμφέρει να ξοδεύεις τα χρήματα που ήδη έχεις, όποτε δε νομίζω ότι ισχύει αυτό σε αυτήν την περίπτωση. Μιλάω για ανάληψη με χρεωστική και όχι για περιπτώσεις πιστωτικών που τα παίρνεις με τόκο. Τα διαθέσιμη χρήματα τα «χρησιμοποιούν», όποτε το συμφέρον τους είναι είτε να δίνουν προφανώς δάνεια είτε να έχουν μεγαλύτερη κεφαλαιοποίηση.

narsis
04-02-21, 17:41
Σωστά. Βέβαια, προέχει και η εξυπηρέτηση των πελατών καμιά φορά. Στο βωμό του κέρδους, αν είναι να μη βάζουν ούτε 20άρικα.

50άρικα, κι όποιου του αρέσει. Τί, όχι; :)

Πραγματικά δεν έχεις ιδέα από το θέμα αλλά σου αρέσει απλά να κράζεις. Δεν διάβασες καν τι έγραψα. Προφανώς τα 10άρικα χρειάζονται ΜΟΝΟ για ανάληψη €10 και €30 και για να εξυπηρετηθεί αυτό το πολύ μικρό ποσοστό θα οδηγούσε στο να παίρνει το ΑΤΜ λιγότερα χρήματα και μετά απλά θα γκρίνιαζες ότι αδειάζει το ΑΤΜ.
Γιατί μια κασέτα με 10ρικα είναι τα μισά λεφτά από μια κασέτα με 20άρικα και το 1/5 από μια κασέτα με 50άρικα.

Αλλά ναι έχεις δίκιο, στο βωμό το κέρδους. Άσχετο όμως;;;;;; Δηλαδή τι χάνει ή κερδίζει η τράπεζα αν σου βάλει 20άρικα ή 50άρικα;;; Απλά το ΑΤΜ αδειάζει πιο γρήγορα με μικρή κλάση χαρτονομισμάτων.

Gentoo
04-02-21, 17:57
Πραγματικά δεν έχεις ιδέα από το θέμα αλλά σου αρέσει απλά να κράζεις.

Εσύ είσαι αυτός που γίνεται επιθετικός αυτή τη στιγμή και κράζεις εμένα. Εγώ δεν αμβισβήτησα τις "γνώσεις" σου, είπα απλά την άποψή μου.

Εδώ πέρα μερικοί αρέσκεστε στο να βγάζετε τους άλλους λάθος και άσχετους. Κόμπλεξ λέγεται αυτό και μπορείτε να πάτε να το κοιτάξετε, δεν είναι ταμπού :)



Δεν διάβασες καν τι έγραψα. Προφανώς τα 10άρικα χρειάζονται ΜΟΝΟ για ανάληψη €10 και €30 και για να εξυπηρετηθεί αυτό το πολύ μικρό ποσοστό θα οδηγούσε στο να παίρνει το ΑΤΜ λιγότερα χρήματα και μετά απλά θα γκρίνιαζες ότι αδειάζει το ΑΤΜ.
Γιατί μια κασέτα με 10ρικα είναι τα μισά λεφτά από μια κασέτα με 20άρικα και το 1/5 από μια κασέτα με 50άρικα.

Κατάλαβα πολύ καλά τι έγραψες. Το πόσα χωράει η κασέτα και πόσες κασέτες χωράει ένα atm, το κατάλαβα


Αλλά ναι έχεις δίκιο, στο βωμό το κέρδους. Άσχετο όμως;;;;;;

Ναι, στο βωμό του κέρδους (του να μη δαπανήσει για περισσότερο χώρο στα atm). Καθόλου "άσχετο όμως;;;;;;".


Δηλαδή τι χάνει ή κερδίζει η τράπεζα αν σου βάλει 20άρικα ή 50άρικα;;; Απλά το ΑΤΜ αδειάζει πιο γρήγορα με μικρή κλάση χαρτονομισμάτων.

Κερδίζει στο ότι γλιτώνει καλύτερες εγκαταστάσεις, κι εσύ χάνεις γιατί δεν σου δίνεται η επιλογή να μπορείς να βγάλεις ότι συνδυασμό ποσού θέλεις.

Εγώ σαν πελάτης, αυτό θέλω. Αν εσένα σου φαίνεται άσχετο ή όχι, ποσώς με αφορά. Και σε βάζω στην ignore γιατί δεν μου αρέσει να μου μιλάνε έτσι, όταν δεν μιλάω έτσι κι εγώ στους άλλους εξαρχής. Αντέ γεια.

minas
04-02-21, 19:22
Πραγματικά δεν έχεις ιδέα από το θέμα αλλά σου αρέσει απλά να κράζεις. Δεν διάβασες καν τι έγραψα. Προφανώς τα 10άρικα χρειάζονται ΜΟΝΟ για ανάληψη €10 και €30 και για να εξυπηρετηθεί αυτό το πολύ μικρό ποσοστό θα οδηγούσε στο να παίρνει το ΑΤΜ λιγότερα χρήματα και μετά απλά θα γκρίνιαζες ότι αδειάζει το ΑΤΜ.
Γιατί μια κασέτα με 10ρικα είναι τα μισά λεφτά από μια κασέτα με 20άρικα και το 1/5 από μια κασέτα με 50άρικα.

Αλλά ναι έχεις δίκιο, στο βωμό το κέρδους. Άσχετο όμως;;;;;; Δηλαδή τι χάνει ή κερδίζει η τράπεζα αν σου βάλει 20άρικα ή 50άρικα;;; Απλά το ΑΤΜ αδειάζει πιο γρήγορα με μικρή κλάση χαρτονομισμάτων.

Για να είμαστε ειλικρινείς όμως, θέμα κέρδους είναι. Απλά θα κόστιζε περισσότερο το συχνότερο γέμισμα του ATM, εάν ήθελε να διατηρήσει το ίδιο επίπεδο υπηρεσίας ;).

narsis
04-02-21, 19:57
Εσύ είσαι αυτός που γίνεται επιθετικός αυτή τη στιγμή και κράζεις εμένα. Εγώ δεν αμβισβήτησα τις "γνώσεις" σου, είπα απλά την άποψή μου.

Εδώ πέρα μερικοί αρέσκεστε στο να βγάζετε τους άλλους λάθος και άσχετους. Κόμπλεξ λέγεται αυτό και μπορείτε να πάτε να το κοιτάξετε, δεν είναι ταμπού :)




Κατάλαβα πολύ καλά τι έγραψες. Το πόσα χωράει η κασέτα και πόσες κασέτες χωράει ένα atm, το κατάλαβα



Ναι, στο βωμό του κέρδους (του να μη δαπανήσει για περισσότερο χώρο στα atm). Καθόλου "άσχετο όμως;;;;;;".



Κερδίζει στο ότι γλιτώνει καλύτερες εγκαταστάσεις, κι εσύ χάνεις γιατί δεν σου δίνεται η επιλογή να μπορείς να βγάλεις ότι συνδυασμό ποσού θέλεις.

Εγώ σαν πελάτης, αυτό θέλω. Αν εσένα σου φαίνεται άσχετο ή όχι, ποσώς με αφορά. Και σε βάζω στην ignore γιατί δεν μου αρέσει να μου μιλάνε έτσι, όταν δεν μιλάω έτσι κι εγώ στους άλλους εξαρχής. Αντέ γεια.

Το αν υπάρχουν ΑΤΜ και χώροι να μπουν τα ΑΤΜ δεν σε απασχόλησε καν ποτέ. Εντάξει, επειδή ο gentoo θέλει να βγάζει και 10άρικα θα βγουν ΑΤΜ με εξτρά κασέτες. Επιθετικός εγώ και όχι εσύ που δημιουργείς "επιχειρήματα" απλά για την αντιπαράθεση. Οοοοοκ....

Και αυτές οι δηλώσεις "σε βάζω στο ignore" σε τι αποσκοπούν; Ότι μου έκανες κάτι; Πόσο είσαι 12;;;;

Φίλτατε αν θέλεις πραγματικά να συζητάς καλό είναι σε κάποιες περιπτώσεις να μπορείς να δεχτείς ότι κάνεις λάθος, χωρίς να θεωρείς ότι αυτό που στο υποδεικνύει είναι επιθετικός.

- - - Updated - - -


Για να είμαστε ειλικρινείς όμως, θέμα κέρδους είναι. Απλά θα κόστιζε περισσότερο το συχνότερο γέμισμα του ATM, εάν ήθελε να διατηρήσει το ίδιο επίπεδο υπηρεσίας ;).

Κατά μια έννοια δεν έχεις απόλυτα άδικο, αλλά εξτρά θα κόστιζε το "φόρτωμα" των ΑΤΜ που δεν βρίσκονται σε κατάστημα, άρα που στέλνουν χρηματαποστολές. Το πιο ουσιαστικό αποτέλεσμα είναι ότι θα άδειαζαν τα ΑΤΜ κυρίως σε αργίες, Σ/Κ και όλα αυτά για μια ελάχιστη μερίδα πελατών που θέλουν να βγάλουν 10 ή 30 ευρώ. Από την άλλη θα γλίτωναν χρήματα από ληστείες και για την ασφάλιση των ΑΤΜ αφού θα είχαν λιγότερα χρήματα. Άρα για να μην το κάνουν σημαίνει ότι ελάχιστοι το χρειάζονται.

cool11
04-02-21, 22:03
Επειδη δεν με βολευει παντα να γεμιζει 50ευρα στις αναληψεις μου,
πολλες φορες αναγκαζομαι να τις σπαω σε πολλες αναληψεις,
για να αναγκασω το atm να μου δωσει τουλαχιστον καποια 20ευρα.
Πχ αντι να σηκωσω 100 ευρω, σηκωνω 80 και μετα 20. Και εγω χανω καποιο χρονο, και οι αλλοι περιμενουν...
αλλα δεν με βολευει να εχω μονο 50ευρα...

Επρεπε να δινουν μια επιλογη, εφοσον το μηχανημα εχει κι απο τα 2 ειδη. Θα ηταν οντως χρησιμο.

sdikr
04-02-21, 22:09
Επειδη δεν με βολευει παντα να γεμιζει 50ευρα στις αναληψεις μου,
πολλες φορες αναγκαζομαι να τις σπαω σε πολλες αναληψεις,
για να αναγκασω το atm να μου δωσει τουλαχιστον καποια 20ευρα.
Πχ αντι να σηκωσω 100 ευρω, σηκωνω 80 και μετα 20. Και εγω χανω καποιο χρονο, και οι αλλοι περιμενουν...
αλλα δεν με βολευει να εχω μονο 50ευρα...

Επρεπε να δινουν μια επιλογη, εφοσον το μηχανημα εχει κι απο τα 2 ειδη. Θα ηταν οντως χρησιμο.

Μπορείς να βγάλεις 120 έτσι δεν θα χρειαστεί να ξαναβγάλεις 2η φόρα.

narsis
04-02-21, 22:14
Επειδη δεν με βολευει παντα να γεμιζει 50ευρα στις αναληψεις μου,
πολλες φορες αναγκαζομαι να τις σπαω σε πολλες αναληψεις,
για να αναγκασω το atm να μου δωσει τουλαχιστον καποια 20ευρα.
Πχ αντι να σηκωσω 100 ευρω, σηκωνω 80 και μετα 20. Και εγω χανω καποιο χρονο, και οι αλλοι περιμενουν...
αλλα δεν με βολευει να εχω μονο 50ευρα...

Επρεπε να δινουν μια επιλογη, εφοσον το μηχανημα εχει κι απο τα 2 ειδη. Θα ηταν οντως χρησιμο.

Εφόσον ένα μηχάνημα είναι γεμάτο και με 20άρικα και με 50άρικα, σου δίνει το ποσό που θέλεις με το μικρότερο αριθμό χαρτονομισμάτων. Με αυτή την "πολιτική" μπορεί να εξυπηρετήσει το μηχάνημα περισσότερο κόσμο με τα χαρτονομίσματα που έχει.

runner70
04-02-21, 23:04
Μπορείς να βγάλεις 120 έτσι δεν θα χρειαστεί να ξαναβγάλεις 2η φόρα.

Με τα 120 θα του εβγαζε 2 50αρικα και 1 20αρικο. Δεν θα βολευε. Η αληθεια ειναι προβλημα αν πας να πληρωσεις περίπτερα γιατι με τα 50αρικα και τα 20αρικα του παιρνεις ολα τα ψιλα.

jap
04-02-21, 23:18
Οι τράπεζες είναι πολύ πίσω. Μόνο στα μπλιμπλικάδικα και τα αυτόματα πλυντήρια έχουν αυτόματα 'χαλαστήρια'.

Gentoo
04-02-21, 23:27
Το αν υπάρχουν ΑΤΜ και χώροι να μπουν τα ΑΤΜ δεν σε απασχόλησε καν ποτέ. Εντάξει, επειδή ο gentoo θέλει να βγάζει και 10άρικα θα βγουν ΑΤΜ με εξτρά κασέτες. Επιθετικός εγώ και όχι εσύ που δημιουργείς "επιχειρήματα" απλά για την αντιπαράθεση. Οοοοοκ....

Πως μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι δημιουργώ επιχειρήματα για την αντιπαράθεση και πετάς ειρωνίες;

Είπα μία γνώμη και άρχισες την επίθεση και τις ειρωνίες. Δηλαδή πως θέλεις να σε αντιμετωπίσω;
Να σου πω κι ευχαριστώ; Δεν θέλω να συνεχίσω τη κουβέντα μαζί σου, γι'αυτό σε βάζω στην ignore, γιατί δεν επιθυμώ να ασχοληθώ μαζί σου ξανά, για τον λόγο ότι έχεις επιθετικό ύφος απέναντί μου χωρίς να έχω ασχοληθεί εξαρχής μαζί σου.



Και αυτές οι δηλώσεις "σε βάζω στο ignore" σε τι αποσκοπούν; Ότι μου έκανες κάτι; Πόσο είσαι 12;;;;

Σου εξηγώ παραπάνω το λόγο. Ναι 12 είμαι, 4 φορές μεγαλύτερος απ'τη δική σου ηλικία ;)


Φίλτατε αν θέλεις πραγματικά να συζητάς καλό είναι σε κάποιες περιπτώσεις να μπορείς να δεχτείς ότι κάνεις λάθος, χωρίς να θεωρείς ότι αυτό που στο υποδεικνύει είναι επιθετικός.


Κράτα τις συμβουλές για τον εαυτό σου. Δεν μιλάμε για παραδοχή λάθους στην προκειμένη, αλλά για την αδικαιολόγητη επίθεση που μου έκανες.

Αν απαντήσεις κάτι πάνω σ'αυτά, δεν πρόκειται να συνεχίσω τη "κουβέντα". Κάνε μαγκιές σε καναν άλλο, σε μένα δεν περνάνε αυτά ;)

lewton
05-02-21, 01:11
Εγώ στην Ελλάδα βγάζω πάντα 110€. :p

psolord
05-02-21, 10:13
Εγώ βγάζω 80 για να μου δώνει 4Χ20! :p

Αλλά σε μία καρτούν έκδοση αυτής της συναλλαγής στο μυαλό μου, ζητάω 80, μου βγάζει 100 ενώ ταυτόχρονα ανοίγουν δυο πόρτες αριστερά και δεξιά του ΑΤΜ και βγαίνουν δύο τύποι 2Χ2 κρατώντας ρόπαλα και το ΑΤΜ μου βγάζει μήνυμα "βάλε ρέστα 20"! :tooth

sdikr
05-02-21, 11:41
Με τα 120 θα του εβγαζε 2 50αρικα και 1 20αρικο. Δεν θα βολευε. Η αληθεια ειναι προβλημα αν πας να πληρωσεις περίπτερα γιατι με τα 50αρικα και τα 20αρικα του παιρνεις ολα τα ψιλα.

Πειραιώς, Άλφα, Εθνική βγάζουνε 20αρικα

- - - Updated - - -


Εγώ βγάζω 80 για να μου δώνει 4Χ20! :p

Αλλά σε μία καρτούν έκδοση αυτής της συναλλαγής στο μυαλό μου, ζητάω 80, μου βγάζει 100 ενώ ταυτόχρονα ανοίγουν δυο πόρτες αριστερά και δεξιά του ΑΤΜ και βγαίνουν δύο τύποι 2Χ2 κρατώντας ρόπαλα και το ΑΤΜ μου βγάζει μήνυμα "βάλε ρέστα 20"! :tooth

Δεν το λες καλά, βγαίνουν 2 τύποι και σου λένε βάλε 24 μέσα, τους τόκους ξέχασες :p

Sean
06-02-21, 17:41
Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό πλήρωνα τους λογαριασμούς Cosmote μέσω του site της Cosmote χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το site είχε κρατήσει τα στοιχέια της χρεωστικής μου κάρτας (από την Τράπεζα Πειραιώς) και η διαδικασια ήταν αυτοματοποιημένη, απλη και γρήγορη.
Σήμερα μπήκα στο site να πλήρώσω τον τελευταίο λογαριασμό και πατώντας πληρωμή με έστειλε σε μια νέα σελίδα να συμπληρώσω τους κωδικούς Winbank για να συνεχίσει η διαδικασία.
Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι αντίστοιχο μετά από άπειρες αγορές/πληρωμές με χρεωστική κάρτα στο διαδίκτυο για αυτό και δεν προχωρησα μιας και μου φάνηκε παράλογο.
Δηλαδή για να καταλάβω καλά η Cosmote μας επιβάλει να έχουμε λογαρισμό Winbank για να μπορέσουμε να πληρώσουμε στο site της με χρεωστική κάρτα της Πειραώς?
Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με την περίπτωση είναι ευπρόσδεκτος να απαντήσει.

ariadgr
06-02-21, 17:53
Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με την περίπτωση είναι ευπρόσδεκτος να απαντήσει.


https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/psd2/ypiresies-plhrwmwn-psd2

Sean
06-02-21, 18:03
https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/psd2/ypiresies-plhrwmwn-psd2

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!

johnmegarythmos
07-02-21, 19:39
Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό πλήρωνα τους λογαριασμούς Cosmote μέσω του site της Cosmote χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το site είχε κρατήσει τα στοιχέια της χρεωστικής μου κάρτας (από την Τράπεζα Πειραιώς) και η διαδικασια ήταν αυτοματοποιημένη, απλη και γρήγορη.
Σήμερα μπήκα στο site να πλήρώσω τον τελευταίο λογαριασμό και πατώντας πληρωμή με έστειλε σε μια νέα σελίδα να συμπληρώσω τους κωδικούς Winbank για να συνεχίσει η διαδικασία.
Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι αντίστοιχο μετά από άπειρες αγορές/πληρωμές με χρεωστική κάρτα στο διαδίκτυο για αυτό και δεν προχωρησα μιας και μου φάνηκε παράλογο.
Δηλαδή για να καταλάβω καλά η Cosmote μας επιβάλει να έχουμε λογαρισμό Winbank για να μπορέσουμε να πληρώσουμε στο site της με χρεωστική κάρτα της Πειραώς?
Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με την περίπτωση είναι ευπρόσδεκτος να απαντήσει.

ναι ακριβως ειναι υποχρεωτικο! , και μολις το ειδα και εγω εβαλα παγια εντολη στο internet banking και ησυχασα,, ναι μεν δεν πληρωνεται οτι τον παρω τον λογαριασμο στα χερια μου αλλα απο την αλλη δεν θα μου ζητησει ποτε πιν για πληρωμη μονο που πρεπει να βαλω χρηματα στον λογαριασμο και σε ενα μηνα που εκδιδεται ληγει ο λογαριασμος δηλαδη εαν εκδιδεται πχ καθε 26 του μηνα παντα θα ληγει στις 25 του επομενου μια ημερα πριν την εκδοση του επομενου λογαριασμου , ή μπορεις να βαλεις με χρεωση καρτας αυτοματη χρεωση παλι με παγια εντολη. Τελος αμα θελεις μπορεις μεσω του internet banking της πειραιως να ορισεις την κοσμοτε σταθερη ως εμπιστη και πληρωνεις τον λογαριασμο χωρις καποιο εξτρα κωδικο . Το κακο με την παγια εντολη επισης ειναι οτι πρεπει να προσεξεις ποσο ειναι το ποσο που εχεις βαλει οριο πληρωμων αμα ειναι παραπανω θα πρεπει να το πληρωσεις κανονικα.

Aυτο που σε συνδεει και βαζεις κωδικους internet banking και μετα sms ή πατας εγκριση αμα εχεις κατεβασει την εφαρμογη δεν μου αρεσει και εμενα.

runner70
08-02-21, 03:02
Aυτο που σε συνδεει και βαζεις κωδικους internet banking και μετα sms ή πατας εγκριση αμα εχεις κατεβασει την εφαρμογη δεν μου αρεσει και εμενα.

Και εμένα δεν μου αρεσε καθολου αυτό και αναγκάστηκα να βαλω το winbank app για να σταματησει να μου ζηταει τους κωδικους internet banking. Θα έπρεπε η Πειραιώς να στέλνει απευθείας sms για την έγκριση σε περιπτωση που στον λογαριασμο σου δεν έχεις ενεργοποιήσει το app και οχι να βαζεις προηγουμένως τους κωδικους internet banking. Τους κωδικους θελω να τους βαζω μονο στην ιστοσελιδα που επισκεπτομαι εγω και οχι σε όποιo redirection θα με κάνει η οποιαδήποτε e-commerce πλατφόρμα.

minas
08-02-21, 14:09
Και εμένα δεν μου αρεσε καθολου αυτό και αναγκάστηκα να βαλω το winbank app για να σταματησει να μου ζηταει τους κωδικους internet banking. Θα έπρεπε η Πειραιώς να στέλνει απευθείας sms για την έγκριση σε περιπτωση που στον λογαριασμο σου δεν έχεις ενεργοποιήσει το app και οχι να βαζεις προηγουμένως τους κωδικους internet banking. Τους κωδικους θελω να τους βαζω μονο στην ιστοσελιδα που επισκεπτομαι εγω και οχι σε όποιo redirection θα με κάνει η οποιαδήποτε e-commerce πλατφόρμα.

Τους έχουν κάνει κι άλλοι παράπονα, και επιμένουν ότι είναι ο καλύτερος τρόπος υλοποίησης των απαιτήσεων του νέου κανονισμού...

johnmegarythmos
10-02-21, 21:53
μιλησα σημερα με την πειραιως διοτι η χρεωστικη μου καρτα ληγει τον επομενο μηνα και μου ειπανε οτι η χρεωστικη καρτα θα λειτουργει κανονικα ολο τον Μαρτιο και θα σταματησει μολις ενεργοποιησω την νεα ή απο τον Απριλιο.
Μου ειπε οτι αρχες Μαρτιου θα αποσταλει η καρτα απο τα κεντρικα και γυρω στα μεσα Μαρτιου θα την εχω παρει με απλο ταχυδρομειο.
Οσον αφορα την χρεωση των 6 ευρω που κοστιζει η ανανεωση της καρτας θα χρεωθουνε απο αρχες Απριλιου και οχι μεσα στο Μαρτιο και αμα δεν υπαρχει υπολοιπο θα δω αρνητικο υπολοιπο μειον 6 ευρω ετσι μου ειπανε.
Επισης μου ειπανε οτι αμα καταργησω μια χρεωστικη καρτα και δεν εχω αλλη οταν συμπληρωθουνε 6 μηνες και μια ημερα οτι καρτα χρεωστικη και να εκδωσω θα θεωρηθει οτι δεν εχω καρτα αλλη και θα δεν θα υπαρχουνε εξοδα εκδοσης. Πολυ ωραιο και αυτο. .

Τελος εγω περιμενα οτι το cvc/ccv της καρτας παραμενει το ιδιο οπως και τα στοιχεια της καρτας και αλλαζει μονο ημερομηνια και μου ειπανε οχι το cvc/ccv αλλαζει και αυτο και ειναι μοναδικο σε καθε καρτα εκτος απο την ημερομηνια ληξης .

runner70
10-02-21, 23:48
Ναι ο αριθμός της κάρτας παραμένει ίδιος. Μονο το 3ψηφιο ccv θα αλλάξει και προφανώς και η ημερομηνία.

Manos_ps
18-02-21, 14:11
Καλησπέρα παιδιά γνωρίζετε τι γίνεται με alpha bonus card? μου ήρθε η δεύτερη κάρτα γιατί έληγε η προηγούμενη όμως δεν μου μεταφέρθηκαν οι πόντοι αγορών.

Manolis_karas
18-02-21, 17:56
Το πιθανότερο είναι ότι θα διορθωθεί σε λίγες ημέρες, αν δεν διορθωθεί πάρε τηλέφωνο ή στείλε μήνυμα.

Manos_ps
19-02-21, 14:25
Το πιθανότερο είναι ότι θα διορθωθεί σε λίγες ημέρες, αν δεν διορθωθεί πάρε τηλέφωνο ή στείλε μήνυμα.

Παλεύω όλη την ημέρα να τους βρω στο τηλ, έστειλα email μπας και βρω άκρη. Thanks!

Doxaios
19-02-21, 15:10
Επισης μου ειπανε οτι αμα καταργησω μια χρεωστικη καρτα και δεν εχω αλλη οταν συμπληρωθουνε 6 μηνες και μια ημερα οτι καρτα χρεωστικη και να εκδωσω θα θεωρηθει οτι δεν εχω καρτα αλλη και θα δεν θα υπαρχουνε εξοδα εκδοσης. Πολυ ωραιο και αυτο. .Ισχύει κάτι τέτοιο? Γενικά σε όλες τις τράπεζες?

johnmegarythmos
19-02-21, 21:25
Ισχύει κάτι τέτοιο? Γενικά σε όλες τις τράπεζες?

στην Πειραιως σιγουρα εκεινοι μου το ειπανε! , στην εθνικη παντως αμα εχεις βγαλε την χρεωστικη mastercard και πας να βγαλεις πρωτη φορα την visa δεν χρεωνεσαι και το αντιστροφο, νομιζω οτι το ιδιο ισχυει και στην alpha bank αλλα δεν ειμαι και σιγουρος, αλλα για την εθνικη το ξερω διοτι το εκανα και εβγαλα νεα καρτα και μετα ακυρωσα την προηγουμενη και γλυτωσα το κοστος ανανεωσης .

@ ADSLgr.com All rights reserved.