PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 [162] 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

minas
30-03-21, 12:44
Γιατί μένουμε σε χωριό και εδώ έχουμε ΑΤΜ τράπεζας Πειραιώς (καταστήματα δεν υπάρχουν). Επίσης υπάρχει 2ος λογαριασμός στην Πειραιώς που τον έχει κοινό με τον πατέρα μου και ήθελαν επικαιροποίηση στοιχείων. Στον κοινό λογαριασμό το όνομα της μητέρας μου ήταν 2ο, και για τη σύνταξη που είναι να λάβει της ζητούσαν λογαριασμό στον οποίο να φαίνεται πρώτη οπότε έπρεπε να της ανοίξουμε άλλο λογαριασμό. Υπάρχει και ΑΤΜ Εθνικής αλλά ήταν κάπως αργά για να έλεγα στην μητέρα μου να φεύγαμε και να πηγαίναμε στην Εθνική.

- - - Updated - - -

Μπορούμε να πάμε και να πούμε ότι δεν ενδιαφερόμαστε πλέον και να ακυρώσουμε την ασφάλεια; Ας τα κρατήσουν τα 25 ευρώ, χαλάλι τους, αλλά δεν θα ξαναδουν χρήματα από εμάς.

Το επιθυμητό (και εφικτό) είναι να ακυρώσουν την ασφάλεια και να επιστρέψουν τα 25€.
Εγώ από εκεί θα ξεκινούσα, τόσο στην επιστολή προς την τράπεζα, όσο και στην επιστολή προς τον ΣτΚ.
Σε κάθε περίπτωση, εσύ αποφασίζεις τι θέλεις να ζητήσεις.

manoulamou
30-03-21, 13:15
ΧΑΖΗ ΑΠΟΡΙΑ απο το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ για ΔΑΝΕΙΟ απο την Τραπεζα
Ποιο ειναι το "οικ. έτος εκκαθαριστικού βάσει του οποίου καταχωρήθηκαν τα οικονομικά στοιχεία"
...
Η τελευταια δηλωση εγινε το 2020 και αφορουσε ατομικα εισοδηματα του 2019.
:hmm:

- - - Updated - - -

ειναι εν μερει οφτοπικ - αλλά δεν ηξερα πού αλλού να το βαλω και επειγομαι... :oops: τελικα το εβαλα και στο περι φορολογικης δηλωσης... :oops:

Zus
30-03-21, 13:24
Ξεφτιλες. Κάνε ότι μπορείς για όσο σε παίρνει. Όπως είπες δεν είναι τα 25 ευρω το θέμα.

KostakisK
30-03-21, 13:55
Παιδές χαιρετώ. Αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα με την τράπεζα της Πειραιώς και θέλω συμβουλές για το πως θα κινηθούμε.

Πήγα με την μητέρα μου, η οποία είναι μεγάλης ηλικίας και δεν καταλαβαίνει και από πολλά, να της ανοίξω έναν λογαριασμό στην Πειραιώς.

Γνωρίζαμε εξαρχής για την χρέωση των 6 ευρώ για έκδοση της χρεωστικής κάρτας και είχα ενημερώσει την μητέρα μου.

Όταν πήγαμε μέσα, μιλήσαμε με την κοπέλα στην υποδοχή η οποία μετά μας κατατόπισε στην διευθύντρια του καταστήματος για άνοιγμα του λογαριασμού. Επειδή με έκοψαν για γνώστη της κατάστασης με υποχρέωσαν να βγω έξω δήθεν λόγω Covid, μιας και δεν σκόπευα να κάνω κάποια συναλλαγή εγώ ο ίδιος, και δυστηχώς έκανα την βλακεία να φύγω και να αφήσω την μητέρα μου μόνη της.

Τελικά με τα πολλά πολλά με καλεί η μητέρα μου από μέσα από το κατάστημα και μου είπε ότι την ενημέρωσαν ότι πρέπει να πληρώσει άλλα 25 ευρώ, πλέων των 6 για την έκδοση της κάρτας, και καλά ασφάλεια κλοπής. Της είπα να μην τα πληρώσει. Μετά από μερικά λεπτά με καλεί από νούμερο της τράπεζας η διευθύντρια και ευτυχώς που ήμουν έξω αλλιώς θα πιανόμασταν στα χέρια, μου είπε ότι είναι υποχρεωτική η ασφάλιση και ότι αν δεν την πληρώσει τότε δεν μπορεί να ανοίξει λογαριασμό. Της είπα ότι αν το κάνει τότε την επόμενη φορά θα έρθω με δικηγόρο. Παρόλα αυτά η κυρία δεν ενθουσιάστηκε καθόλου, και δυστυχώς η μητέρα μου χρειαζόταν τον λογαριασμό γιατί είναι να λάβει κάποια σύνταξη, οπότε η διευθύντρια την είδε που ήταν σε ανάγκη και υποχρέωσε την μητέρα μου να πληρώσει αυτά τα 25 ευρώ. Προς το παρόν δεν της έδωσε ούτε κάποιο συμβόλαιο στην μητέρα μου. Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε; Κάποια διαδικασία για να ακυρώσουμε αυτή την ασφάλεια; Δεν είναι τα 25 ευρώ αλλά θέλουμε να κινηθούμε για το γαμώτο της υπόθεσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ανοίξτε στην εθνική online μέσω εφαρμογής λογαριασμό, μην κάθεστε να ασχολειθείτε. Κατέβασε την εφαρμογή και κάνε εσύ την διαδικασία.

- - - Updated - - -


ΧΑΖΗ ΑΠΟΡΙΑ απο το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ για ΔΑΝΕΙΟ απο την Τραπεζα
Ποιο ειναι το "οικ. έτος εκκαθαριστικού βάσει του οποίου καταχωρήθηκαν τα οικονομικά στοιχεία"
...
Η τελευταια δηλωση εγινε το 2020 και αφορουσε ατομικα εισοδηματα του 2019.
:hmm:

- - - Updated - - -

ειναι εν μερει οφτοπικ - αλλά δεν ηξερα πού αλλού να το βαλω και επειγομαι... :oops: τελικα το εβαλα και στο περι φορολογικης δηλωσης... :oops:

Το τελευταίο εκκαθαριστικό που υπάρχει είναι η δήλωση του 2020 για εισοδήματα του 2019 μιας και οι νέες φορολογικές φέτος θα αργήσουν πολύ φέτος (Μάη και βλέπουμε)

manoulamou
30-03-21, 14:11
:hmm:
ΔΗΛΑΔΗ θα γραψω ως "οικ. έτος εκκαθαριστικού βάσει του οποίου καταχωρήθηκαν τα οικονομικά στοιχεία" το 2020 ;
Φοβαμαι μηπως εννοουν το 2019 και σκονταψω στην ελληνικη γραφειοκρατεια!
.
.
.
Ξερω οτι θα αργησουν πολυ ακομη οι φετινες δηλωσεις... :rolleyes:

Zus
30-03-21, 14:15
2019 το τελευταίο. Έδωσα προχθές στην Πειραιώς για επικαιροποιηση στοιχείων.

manoulamou
30-03-21, 14:31
Το τελευταιο εκκαθαριστικο της εφοριας βγηκε μεν το 2020 αλλά αφορουσε στοιχεια - εισοδηματα του 2019.
.
.
.
Καμια σχεση με την επικαιροποιηση στοιχειων στην Τραπεζα,
εκει δεν κολλας με γραφειοκρατικες διατυπωσεις, οι ηλεκτρονικες εφαρμογες εχουν το προβλημα!

goku
30-03-21, 15:01
Παιδές χαιρετώ. Αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα με την τράπεζα της Πειραιώς και θέλω συμβουλές για το πως θα κινηθούμε.

Πήγα με την μητέρα μου, η οποία είναι μεγάλης ηλικίας και δεν καταλαβαίνει και από πολλά, να της ανοίξω έναν λογαριασμό στην Πειραιώς.

Γνωρίζαμε εξαρχής για την χρέωση των 6 ευρώ για έκδοση της χρεωστικής κάρτας και είχα ενημερώσει την μητέρα μου.

Όταν πήγαμε μέσα, μιλήσαμε με την κοπέλα στην υποδοχή η οποία μετά μας κατατόπισε στην διευθύντρια του καταστήματος για άνοιγμα του λογαριασμού. Επειδή με έκοψαν για γνώστη της κατάστασης με υποχρέωσαν να βγω έξω δήθεν λόγω Covid, μιας και δεν σκόπευα να κάνω κάποια συναλλαγή εγώ ο ίδιος, και δυστηχώς έκανα την βλακεία να φύγω και να αφήσω την μητέρα μου μόνη της.

Τελικά με τα πολλά πολλά με καλεί η μητέρα μου από μέσα από το κατάστημα και μου είπε ότι την ενημέρωσαν ότι πρέπει να πληρώσει άλλα 25 ευρώ, πλέων των 6 για την έκδοση της κάρτας, και καλά ασφάλεια κλοπής. Της είπα να μην τα πληρώσει. Μετά από μερικά λεπτά με καλεί από νούμερο της τράπεζας η διευθύντρια και ευτυχώς που ήμουν έξω αλλιώς θα πιανόμασταν στα χέρια, μου είπε ότι είναι υποχρεωτική η ασφάλιση και ότι αν δεν την πληρώσει τότε δεν μπορεί να ανοίξει λογαριασμό. Της είπα ότι αν το κάνει τότε την επόμενη φορά θα έρθω με δικηγόρο. Παρόλα αυτά η κυρία δεν ενθουσιάστηκε καθόλου, και δυστυχώς η μητέρα μου χρειαζόταν τον λογαριασμό γιατί είναι να λάβει κάποια σύνταξη, οπότε η διευθύντρια την είδε που ήταν σε ανάγκη και υποχρέωσε την μητέρα μου να πληρώσει αυτά τα 25 ευρώ. Προς το παρόν δεν της έδωσε ούτε κάποιο συμβόλαιο στην μητέρα μου. Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε; Κάποια διαδικασία για να ακυρώσουμε αυτή την ασφάλεια; Δεν είναι τα 25 ευρώ αλλά θέλουμε να κινηθούμε για το γαμώτο της υπόθεσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Είναι οι ίδιες π@π@ριές που κάνουν και στα καταστήματα τεχνολογίας όπου προσπαθούν να σου πλασάρουν "guru" πακέτα και πακέτα προστασίας από ζημιές των συσκευών.

Δυστυχώς, πατάνε στην άγνοια των πελατών ή προσπαθούν να τους πουλήσουν τρόμο για να υποκύψουν.

Btw, έχω σε εκκρεμότητα την πληρωμή της έκδοσης νέας χρεωστικής στην Πειραιώς που εδώ και χρόνια έχω πάψει να χρησιμοποιώ σαν τράπεζα.

Μετά από κανένα 8μηνο που εκκρεμεί η πληρωμή της, είδα πως τοκίζεται το ποσό (όχι που δεν θα έχαναν ευκαιρία) με περίπου 0,20€ ανά μήνα καθυστέρησης αποπληρωμής.

Λέτε να περάσει στην εφορία το χρέος; :p


Καλημέρα,
η δική μου συμβουλή είναι να κάνεις γραπτή διαμαρτυρία στην τράπεζα, αναφέροντας όσα στοιχεία έχεις (ημερομηνίες, διευθύνσεις, ονόματα, κλπ). Θα σου απαντήσουν σε κανέναν μήνα, μάλλον ότι εσύ συμφώνησες. Πάρε την απάντηση και προώθησέ την στον Συνήγορο του Καταναλωτή για διαμεσολάβηση.
Το προτιμότερο είναι να υπογράφει την καταγγελία η μητέρα σου.


ΑΠΟΡΙΑ @goku:
γιατι επρεπε ντε-και-καλα να ανοιγει ο λογαριασμος στην συγκεκριμενη τραπεζα την ΠΕΙΡΑΙΩΣ;
Ηταν υποχρεωτικο απο τον φορεα της συνταξης;
ΦΥΣΙΚΑ πρεπει και μπορει να κανει καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη, ιδιως εαν δεν υπαρχει ακομη καποιο επισημο γραπτο συμβολαιο, με ολα τα στοιχεια η δικαιουχος της καρτας!
:evil:


Γιατί μένουμε σε χωριό και εδώ έχουμε ΑΤΜ τράπεζας Πειραιώς (καταστήματα δεν υπάρχουν). Επίσης υπάρχει 2ος λογαριασμός στην Πειραιώς που τον έχει κοινό με τον πατέρα μου και ήθελαν επικαιροποίηση στοιχείων. Στον κοινό λογαριασμό το όνομα της μητέρας μου ήταν 2ο, και για τη σύνταξη που είναι να λάβει της ζητούσαν λογαριασμό στον οποίο να φαίνεται πρώτη οπότε έπρεπε να της ανοίξουμε άλλο λογαριασμό. Υπάρχει και ΑΤΜ Εθνικής αλλά ήταν κάπως αργά για να έλεγα στην μητέρα μου να φεύγαμε και να πηγαίναμε στην Εθνική.

- - - Updated - - -



Μπορούμε να πάμε και να πούμε ότι δεν ενδιαφερόμαστε πλέον και να ακυρώσουμε την ασφάλεια; Ας τα κρατήσουν τα 25 ευρώ, χαλάλι τους, αλλά δεν θα ξαναδουν χρήματα από εμάς.


Το επιθυμητό (και εφικτό) είναι να ακυρώσουν την ασφάλεια και να επιστρέψουν τα 25€.
Εγώ από εκεί θα ξεκινούσα, τόσο στην επιστολή προς την τράπεζα, όσο και στην επιστολή προς τον ΣτΚ.
Σε κάθε περίπτωση, εσύ αποφασίζεις τι θέλεις να ζητήσεις.


Ξεφτιλες. Κάνε ότι μπορείς για όσο σε παίρνει. Όπως είπες δεν είναι τα 25 ευρω το θέμα.

Λοιπόν. Είχαν γίνει και κάποια άλλα που δεν τα ανέφερα αλλά η μητέρα μου μου τα ανέφερε εκ των υστέρων και τα έμαθα τώρα. Είχα πει στην μητέρα μου από πριν πως αν της αναφέρουν κάτι περίεργο να με πάρει τηλέφωνο και να μου πει. Τότε ήταν που με πήρε και μου ανέφερε ότι θέλουν να την χρεώσουν 25 ευρώ για την "ασφάλεια κλοπής". Εγώ είχα υποψίες εξαρχής ότι κάτι θα γινόταν (πάντα πάω υποψιασμένος σε δημόσιες υπηρεσίες ή ιδιωτικές δημόσιου συμφέροντος) και πριν καν της απαντήσω, μόλις είδα κλήση κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και άρχισα να αρπάζομαι.

Της απαντάω, μου εξηγεί τι συμβαίνει και της λέω να μου δώσει την υπάλληλο η οποία τύχαινε να ήταν η διευθύντρια. Η διευθύντρια μου είπε ότι η ασφάλεια είναι υποχρεωτική αλλά δεν κατάλαβε ότι έπεσε πάνω σε μένα, την ρωτάω λοιπόν από πότε είναι υποχρεωτική και μου απαντούσε με ασάφειες. Τότε της είπα ότι αν κάνει κάτι θα το "κυνηγήσω" όσο δεν πάει, χωρίς να της πω αν θα πάω σε δικηγόρο, στον ΣτΚ ή κάπου αλλού, το άφησα να εννοηθεί με τον τόνο της φωνής μου και κλείσαμε τα τηλέφωνα.

Μετά από λίγο βγήκε η μητέρα μου εμφανώς συγχυσμένη. Γυρίσαμε σπίτι για να ηρεμήσουμε και μου είπε εκ των υστέρων τι έγινε μέσα.

Εγώ είχα εξηγήσει στην μητέρα μου ότι θα πλήρωνε μόνο 6 ευρώ για την έκδοση της κάρτας και ήθελε να βάλει άλλα 20-30 ευρώ μέσα στον λογαριασμό απλώς "για να υπάρχουν". Μου είπε ότι της το είπε της διευθύντριας, και η διευθύντρια της ζήτησε 31 ευρώ. Η μητέρα μου νόμιζε ότι θα κρατήσει 6 ευρώ για την κάρτα και τα άλλα 25 ευρώ θα έμπαιναν στον λογαριασμό. Η διευθύντρια της είπε ότι δεν θα μπουν καθόλου χρήματα στον λογαριασμό και τότε ήταν που με πήρε τηλέφωνο η μητέρα μου.

Αφού τα τσουγκρίσαμε με την διευθύντρια, και αφού κλείσαμε το τηλέφωνο, μου είπε η μητέρα μου εκ των υστέρων ότι της είπε η διευθύντρια ότι δεν θα το προχωρήσει διότι "δεν θέλω να μου κάνει μήνυση ο γιος σου". Τώρα φυσικά η διευθύντρια έδωσε κάτι να υπογράψει η μητέρα μου, και υποθέτω ότι είναι η σύμβαση για το άνοιγμα του λογαριασμού και για την κάρτα, αλλά δυστυχώς η μητέρα μου δεν είναι σίγουρη αν στα τόσα χαρτιά που της έδωσε αν της έδωσε να υπογράψει και κάτι για την "ασφάλεια κλοπής". Πάντως ενώ της είχε πει της μητέρας μου ότι δεν θα έμπαιναν καθόλου λεφτά στον λογαριασμό, πήγα πριν κάνα 2ωρο να ελέγξω αν λειτουργεί η κάρτα, και επέλεξα στο ΑΤΜ να μου εκτυπώσει τις τελευταίες κινήσεις. Είδα ότι μπήκαν 31 ευρώ στον λογαριασμό, και μετά έγινε μια χρέωση 6 ευρώ για την κάρτα οπότε έμειναν τελικώς 25 ευρώ. Θα ελέγξω πάλι το βράδυ αλλά και σε μερικές μέρες, αν δεν μας χρεώσουν τότε υποθέτω ότι όντως κώλωσε και δεν προχώρησε τα διαδικαστικά για την "ασφάλεια κλοπής", οπότε θα το αφήσουμε (ίσως κάνω παράπονα αν ποτέ ξαναπατήσω στο συγκεκριμένο κατάστημα), αλλά αν με χρεώσουν τότε θα υποθέσω ότι το προχώρησε οπότε και θα προβώ στις κατάλληλες ενέργειες.

Gentoo
30-03-21, 15:28
@goku

Κοίτα τι κάνουν οι άνθρωποι για να τσιμπήσουν 25 ευρώ. Δηλαδή τι νομίζουν, ότι είναι μονοπώλειο; Φταις εσύ τώρα να πάρεις τις καταθέσεις σου και να πας σε άλλη τράπεζα;

Όχι πως οι άλλες είναι καλύτερες, αλλά με τέτοιες ενέργειες, το λιγότερο που σκέφτεται κανείς, είναι να δοκιμάσει την τύχη του σε διαφορετική τράπεζα.

minas
30-03-21, 16:05
@goku

Κοίτα τι κάνουν οι άνθρωποι για να τσιμπήσουν 25 ευρώ. Δηλαδή τι νομίζουν, ότι είναι μονοπώλειο; Φταις εσύ τώρα να πάρεις τις καταθέσεις σου και να πας σε άλλη τράπεζα;

Όχι πως οι άλλες είναι καλύτερες, αλλά με τέτοιες ενέργειες, το λιγότερο που σκέφτεται κανείς, είναι να δοκιμάσει την τύχη του σε διαφορετική τράπεζα.

Το πρόβλημα ξεκινάει από ψηλά. Τους βάζουν στόχους να πουλάνε τέτοιες βλακείες, είτε το θέλει ο πελάτης, είτε όχι.

Gentoo
30-03-21, 16:30
Το πρόβλημα ξεκινάει από ψηλά. Τους βάζουν στόχους να πουλάνε τέτοιες βλακείες, είτε το θέλει ο πελάτης, είτε όχι.

Προφανώς. Αλλά κι εγώ, στους top ιθύνοντες αναφέρομαι. Αυτοί οι στόχοι, μόνο κακό κάνουν στις επιχειρήσεις.

Τα ίδια στραβά ισχύουν και σε άλλους κλάδους. Βέβαια, όταν από κάτι τέτοια χαζά αντλούν το καλό το παραδάκι, λογικό και επακόλουθο να το κάνουν αυτό.

Οι πελάτες είναι εκείνοι που οφείλουν να ορθώσουν ανάστημα σε τέτοιες κακές πρακτικές.

Chingachgook
30-03-21, 16:40
Το πρόβλημα ξεκινάει από ψηλά. Τους βάζουν στόχους να πουλάνε τέτοιες βλακείες, είτε το θέλει ο πελάτης, είτε όχι.

Αυτό είναι βέβαιο.

Και αυτό με την Πειραιώς δεν είναι κάτι καινούργιο - όταν άνοιξα τον 1ο (και μοναδικό) λογ/μο στην Πειραιώς για μισθοδοσία, πριν από 3; 4; χρόνια, πήγαν να μου πουλήσουν τα ίδια φίδια περί ασφάλειας και ότι είναι υποχρεωτικό, αλλά όταν τους ζήτησα τους ΓΟΣ το γύρισαν.

runner70
30-03-21, 19:35
Το πρόβλημα ξεκινάει από ψηλά. Τους βάζουν στόχους να πουλάνε τέτοιες βλακείες, είτε το θέλει ο πελάτης, είτε όχι.

Το προβλημα μπορει να ξεκιναει απο ψηλα αλλα στο τελος εγκειται στην ηθική και στην τιμιοτητα του καθε υπαλληλου του κατα ποσο θα θελησει να γινει απατεωνας ή οχι. Οι μανατζαραιοι ειναι για να βαζουν στοχους και παντα οι στοχοι ειναι μεγαλυτεροι των προσδοκώμενων αποτελεσματων. Δηλ αν δεν τους πιασει, τι θα κανει θα τον απολυσουν; Για τράπεζα μιλαμε, το πολυ να την αλλαξουν θεση. Προτιμω μια θεση με λιγοτερα λεφτα και τιμια παρα απατεωνας κλεβοντας με νομιμο τροπο τους ανυποψιαστους πελάτες.

Αλλο προτρεπω να σου πουλησω ενα προιον/υπηρεσια και αν θελεις το αποδεχεσαι και αλλο σε εξαπατω παρουσιαζοντας το ως υποχρεωτικο εκμεταλλευομενος την αναγκη σου να ολοκληρωσεις τη συναλλαγή.

manoulamou
30-03-21, 20:14
Εξω απο το χορο, πολλα τραγουδια λεμεεε
Εχω μια γειτονισσα με δυο πτυχια, ανυπανδρη μενει με την κατακοιτη μανα της, ευκαιριακες δουλειες ανασφαλιστες για χρονια, ειδε μια προκηρυξη για προσληψεις στην Eurobank, για αποφοιτους λυκειου. Ορμηξε χωρις να δηλωσει τα πτυχια κι ας επαιρνε λιγοτερα απο αλλους με ελαχιστα τυπικα προσοντα σε αλλες θεσεις!
Καμια φορα για να επιζησεις, ξεχνας ηθικες ή κανεις τα στραβα ματια... Εγω ισως να προτιμουσα να παραμεινω "πτωχη πλην τιμια" ΙΣΩΣ

thourios
30-03-21, 20:38
Για τα ασφαλιστικά προϊόντα (δεν ξέρω για τις τράπεζες) έχεις το δικαίωμα εντός 15 ημερών να ζητήσεις τα χρήματα πίσω αναφέροντας ότι δεν συμφωνείς με το πρόγραμμα.
Μάλλον η μητέρα σου υπέγραψε στο κατεβατό μαζί με τους όρους για τον λογαριασμό που της έδωσαν και τους όρους για «το πρόγραμμα» αυτό. Βάζεις συνήθως μια υπογραφή στο τέλος και μονογράφεις τις σελίδες. Δεν δίνουν αντίγραφα.
Η χρέωση θα γίνει αργότερα αν δεν έχει χρήματα ο λογαριασμός ίσως τέλος του μήνα.
Να στείλετε e-mail στην τράπεζα στο τμήμα παραπόνων ή κάπως έτσι το λένε.
Επίσης αν δεν απαντήσουν εγγράφως εντός δέκα ημερών μπορείτε να απευθυνθείτε στον Χρηματοοικονομικό Μεσολαβητή (https://hobis.gr/%ce%9d%ce%ad%ce%b1-%ce%91%ce%bd%ce%b1%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%8e%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82/)
Αυτά ίσχυαν πριν 10 χρόνια που εργαζόμουν σε τράπεζα. Τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει.
Φίλη το έπαθε από την Εθνική τράπεζα με ένα πρόγραμμα «φύκια με μεταξωτές κορδέλες» Τις εξήγησα κάποια πράγματα και μου λέει. Ξέρεις η διευθύντρια (αυτή της το πούλησε) είναι γνωστή μου. Τι να της πω τώρα;

slalom
30-03-21, 21:09
Τελικά με τα πολλά πολλά με καλεί η μητέρα μου από μέσα από το κατάστημα και μου είπε ότι την ενημέρωσαν ότι πρέπει να πληρώσει άλλα 25 ευρώ, πλέων των 6 για την έκδοση της κάρτας, και καλά ασφάλεια κλοπής. Της είπα να μην τα πληρώσει. Μετά από μερικά λεπτά με καλεί από νούμερο της τράπεζας η διευθύντρια και ευτυχώς που ήμουν έξω αλλιώς θα πιανόμασταν στα χέρια, μου είπε ότι είναι υποχρεωτική η ασφάλιση και ότι αν δεν την πληρώσει τότε δεν μπορεί να ανοίξει λογαριασμό. Της είπα ότι αν το κάνει τότε την επόμενη φορά θα έρθω με δικηγόρο. Παρόλα αυτά η κυρία δεν ενθουσιάστηκε καθόλου, και δυστυχώς η μητέρα μου χρειαζόταν τον λογαριασμό γιατί είναι να λάβει κάποια σύνταξη, οπότε η διευθύντρια την είδε που ήταν σε ανάγκη και υποχρέωσε την μητέρα μου να πληρώσει αυτά τα 25 ευρώ. Προς το παρόν δεν της έδωσε ούτε κάποιο συμβόλαιο στην μητέρα μου. Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε; Κάποια διαδικασία για να ακυρώσουμε αυτή την ασφάλεια; Δεν είναι τα 25 ευρώ αλλά θέλουμε να κινηθούμε για το γαμώτο της υπόθεσης.
Πας σε αλλο καταστημα και της κανεις καταγγελια, και φυσικα ζητας τα εγγραφα που το ζητανε αυτο

YAziDis
30-03-21, 21:15
Αυτό με την τραπεζική ασφάλεια στις κάρτες το βρίσκω ανήθικο. Είχα κάτι παρόμοιο με την Alpha, και πήρα και παραπονέθηκα διότι ποτέ δεν ενημερώθηκα περί αυτού και είχε ενεργοποιηθεί χωρίς να πέσει στην αντίληψη μου. Το επικό ήταν η στιχομυθία με την εξυπηρέτηση όπου προσπαθούσαν να με πείσουν πως ήταν για όφελος μου, απαντώντας τους πως η ασφάλεια είναι για να καλύψουν τον δικό τους κωλο σε περίπτωση που συμβεί κάτι στην πιστωτική μου (γιατί εμένα στην πιστωτική μου το ενεργοποίησαν αυτό) όποτε να μη φάει φέσι η τράπεζα. Εκεί τους πίεσα πως αν αγχώνονται θα πρέπει η ίδια η τράπεζα να κάνει την ασφάλεια στην ασφαλιστική και να πληρώνουν τη συνδρομή και όχι εγώ.
Αν είναι έτσι και μας «αγαπάνε» οι ασφαλιστικές, να πάω να κάνω μια ωραία χρήση 10.000 και να πω δεν πληρώνω, και αν είναι να τα πληρώσει η ασφαλιστική.

johnmegarythmos
31-03-21, 00:15
Λοιπόν. Είχαν γίνει και κάποια άλλα που δεν τα ανέφερα αλλά η μητέρα μου μου τα ανέφερε εκ των υστέρων και τα έμαθα τώρα. Είχα πει στην μητέρα μου από πριν πως αν της αναφέρουν κάτι περίεργο να με πάρει τηλέφωνο και να μου πει. Τότε ήταν που με πήρε και μου ανέφερε ότι θέλουν να την χρεώσουν 25 ευρώ για την "ασφάλεια κλοπής". Εγώ είχα υποψίες εξαρχής ότι κάτι θα γινόταν (πάντα πάω υποψιασμένος σε δημόσιες υπηρεσίες ή ιδιωτικές δημόσιου συμφέροντος) και πριν καν της απαντήσω, μόλις είδα κλήση κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και άρχισα να αρπάζομαι.

Της απαντάω, μου εξηγεί τι συμβαίνει και της λέω να μου δώσει την υπάλληλο η οποία τύχαινε να ήταν η διευθύντρια. Η διευθύντρια μου είπε ότι η ασφάλεια είναι υποχρεωτική αλλά δεν κατάλαβε ότι έπεσε πάνω σε μένα, την ρωτάω λοιπόν από πότε είναι υποχρεωτική και μου απαντούσε με ασάφειες. Τότε της είπα ότι αν κάνει κάτι θα το "κυνηγήσω" όσο δεν πάει, χωρίς να της πω αν θα πάω σε δικηγόρο, στον ΣτΚ ή κάπου αλλού, το άφησα να εννοηθεί με τον τόνο της φωνής μου και κλείσαμε τα τηλέφωνα.

Μετά από λίγο βγήκε η μητέρα μου εμφανώς συγχυσμένη. Γυρίσαμε σπίτι για να ηρεμήσουμε και μου είπε εκ των υστέρων τι έγινε μέσα.

Εγώ είχα εξηγήσει στην μητέρα μου ότι θα πλήρωνε μόνο 6 ευρώ για την έκδοση της κάρτας και ήθελε να βάλει άλλα 20-30 ευρώ μέσα στον λογαριασμό απλώς "για να υπάρχουν". Μου είπε ότι της το είπε της διευθύντριας, και η διευθύντρια της ζήτησε 31 ευρώ. Η μητέρα μου νόμιζε ότι θα κρατήσει 6 ευρώ για την κάρτα και τα άλλα 25 ευρώ θα έμπαιναν στον λογαριασμό. Η διευθύντρια της είπε ότι δεν θα μπουν καθόλου χρήματα στον λογαριασμό και τότε ήταν που με πήρε τηλέφωνο η μητέρα μου.

Αφού τα τσουγκρίσαμε με την διευθύντρια, και αφού κλείσαμε το τηλέφωνο, μου είπε η μητέρα μου εκ των υστέρων ότι της είπε η διευθύντρια ότι δεν θα το προχωρήσει διότι "δεν θέλω να μου κάνει μήνυση ο γιος σου". Τώρα φυσικά η διευθύντρια έδωσε κάτι να υπογράψει η μητέρα μου, και υποθέτω ότι είναι η σύμβαση για το άνοιγμα του λογαριασμού και για την κάρτα, αλλά δυστυχώς η μητέρα μου δεν είναι σίγουρη αν στα τόσα χαρτιά που της έδωσε αν της έδωσε να υπογράψει και κάτι για την "ασφάλεια κλοπής". Πάντως ενώ της είχε πει της μητέρας μου ότι δεν θα έμπαιναν καθόλου λεφτά στον λογαριασμό, πήγα πριν κάνα 2ωρο να ελέγξω αν λειτουργεί η κάρτα, και επέλεξα στο ΑΤΜ να μου εκτυπώσει τις τελευταίες κινήσεις. Είδα ότι μπήκαν 31 ευρώ στον λογαριασμό, και μετά έγινε μια χρέωση 6 ευρώ για την κάρτα οπότε έμειναν τελικώς 25 ευρώ. Θα ελέγξω πάλι το βράδυ αλλά και σε μερικές μέρες, αν δεν μας χρεώσουν τότε υποθέτω ότι όντως κώλωσε και δεν προχώρησε τα διαδικαστικά για την "ασφάλεια κλοπής", οπότε θα το αφήσουμε (ίσως κάνω παράπονα αν ποτέ ξαναπατήσω στο συγκεκριμένο κατάστημα), αλλά αν με χρεώσουν τότε θα υποθέσω ότι το προχώρησε οπότε και θα προβώ στις κατάλληλες ενέργειες.

Καλησπέρα Η μητέρα σου από ότι κατάλαβα ήτανε συνδικαιουχος σε ένα λογαριασμό της Πειραιώς του άνδρας της σωστά κατάλαβα? Είχε χρεωστική κάρτα η μητέρα σου ? Για αυτόν τον λογαριασμό? Ή όχι?. , εάν είχε θα μπορούσες να ανοίξεις internet banking και να ανοίξεις εκεί έναν απλό ταμιευτήριο χωρίς να τρέχεις στην τράπεζα και θα έχει μόνο εκείνη δικαιούχο και ούτε να τρέξεις στην τράπεζα ούτε τίποτα. Τόσο απλά, το είχα κάνει παλαιότερα! Αλλά και ο αδελφός μου πολύ εύκολο και απλό.
Τέλος νομίζω ότι και σε άλλη τράπεζα να άνοιγες μάλλον δεν θα υπήρχε πρόβλημα απλά θα σου κρατούσε προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματοσ πχ 3 ευρώ ή άλλη τράπεζα, αλλά άμα ήτανε να γλυτώσεις το σπάσιμο νεύρων καλύτερα.

netman
31-03-21, 03:15
αν σε χρεώσουν, να παει η μητέρα σου μιας και αυτή υπόγραψε, να κάνει υπαναχώρηση στα της ασφάλειας.
Προσοχή, δες τι προθεσμίες υπάρχουν, νομίζω 15 ημερολογιακές αλλά μη σε πάρω και στον λαιμό μου.
Αν αποφασίσετε να κρατήσετε την ασφάλεια, δες μπας και σας έχουν βάλει να υπογράψετε τίποτα αυτόματες ανανεώσεις κλπ.
Από αυτούς τους αλήτες όλα να τα περιμένεις.
Ακριβώς την ίδια εμπειρία έχω από Εθνική, μόνο που στάθηκα τυχερός.
Στην τελευταία υπογραφή (κυριολεκτικά) είδα ότι υπέγραψα κάτω από το "ο ασφαλισμένος" ενώ μέχρι τότε υπέγραφα σε "ο συμβαλλόμενος" (ή κάπως έτσι).
Ρώτησα τι είναι αυτό και γιατί κανείς δε μου είπε τίποτα,και πήρα την απάντηση ότι είναι κάτι σαν ασφάλεια ζωής και μπλα μπλα με κόστος μονο 2 ευρώ/μήνα.
Έκανα έναν μικρό χαμό, τους είπα να κλείσουν επιτόπου τον λογαριασμό, με στείλαν στον διευθυντή και εκεί αυτός υπόγραψε και ακυρώθηκε η ασφάλεια (και καλά είχα υπογράψει). Ο λογαριασμός παρέμεινε μια χαρά.
Άντε και συγχύστηκα πάλι με τους ΑΛΗΤΕΣ.
Α και κάτι άλλο! Η μητέρα σου να ζητήσει ακύρωση με αιτιολογία ότι δεν κατάλαβε τι υπέγραφε. Μπορεί ΒΑΣΙΜΑ να επικαλεστεί ηλικία,μορφωτικό επίπεδο, ακομα και αδιαθεσία εκείνη την ώρα. Και όπως είπες δεν ειναι τόσο για τα λεφτά,όσο για το γαμώτο ......

Zus
31-03-21, 09:53
Το 25 ευρώ πάντως παραπέμπει σε ασφάλεια με κόστος ~2 όπως στην περίπτωση σου.

Βασικά τώρα μου βάλατε ιδέες. Ούτε εγώ ξέρω τι υπέγραψα στην Πειραιώς για επανεργοποιηση του λογαριασμού + νέα χρεωστική + web banking.

Μόνο 6 ευρώ μου τράβηξαν, εφάπαξ, για ενεργοποίηση web banking.

slalom
31-03-21, 14:27
Έκανα έναν μικρό χαμό, τους είπα να κλείσουν επιτόπου τον λογαριασμό, με στείλαν στον διευθυντή και εκεί αυτός υπόγραψε και ακυρώθηκε η ασφάλεια (και καλά είχα υπογράψει). Ο λογαριασμός παρέμεινε μια χαρά.
Το παιρνεις και το σκιζεις

goku
31-03-21, 15:12
Καλησπέρα Η μητέρα σου από ότι κατάλαβα ήτανε συνδικαιουχος σε ένα λογαριασμό της Πειραιώς του άνδρας της σωστά κατάλαβα? Είχε χρεωστική κάρτα η μητέρα σου ? Για αυτόν τον λογαριασμό? Ή όχι?. , εάν είχε θα μπορούσες να ανοίξεις internet banking και να ανοίξεις εκεί έναν απλό ταμιευτήριο χωρίς να τρέχεις στην τράπεζα και θα έχει μόνο εκείνη δικαιούχο και ούτε να τρέξεις στην τράπεζα ούτε τίποτα. Τόσο απλά, το είχα κάνει παλαιότερα! Αλλά και ο αδελφός μου πολύ εύκολο και απλό.
Τέλος νομίζω ότι και σε άλλη τράπεζα να άνοιγες μάλλον δεν θα υπήρχε πρόβλημα απλά θα σου κρατούσε προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματοσ πχ 3 ευρώ ή άλλη τράπεζα, αλλά άμα ήτανε να γλυτώσεις το σπάσιμο νεύρων καλύτερα.

Ναι, ο πατέρας μου με την μητέρα μου έχουν έναν κοινό λογαριασμό στην εν λόγω τράπεζα. Ο πατέρας μου έπαιρνε τον μισθό και τώρα την σύνταξη σε αυτό τον λογαριασμό. Είχε βάλει συνδικαιούχο την μητέρα μου εδώ και πολλά χρόνια σε περίπτωση που θα "του συμβεί κάτι", όπως κάνουν συνήθως τα ανδρόγυνα που είναι κάποιας ηλικίας. Κάρτα όμως έχει βγάλει μόνο ο πατέρας μου. Βασικά είχε βγάλει και η μητέρα μου μία αλλά της έληξε και δεν μπήκε στον κόπο να βγάλει άλλη διότι χρησιμοποιούμε του πατέρα ο οποίος φροντίζει να βγάζει νέα κάρτα όταν λήγει η παλιά, οπότε δεν μπορούσαμε να ανοίξουμε e-banking (το είχα σκεφτεί). Δεν μας ενδιαφέρει να μεταφέρουμε χρήματα από τον ένα λογαριασμό στον άλλο, οπότε δεν μας ενδιαφέρουν και οι προμήθειες, κάτι χρήματα από τον ΟΓΑ θέλουμε να πάρουμε όπου είναι ασφαλισμένη η μητέρα μου, οπότε δεν νομίζω να παίζει ρόλο σε ποια τράπεζα θα είναι, απλώς είχαμε σκεφτεί να πηγαίναμε εκεί λόγω ότι έχουν ήδη τα στοιχεία της (θα κάναμε απλώς επικαιροποιηση) και είχαμε ήδη και ΑΤΜ εδώ στο χωριό. Σαν 2η επιλογή είχαμε την Εθνική όπου και αυτή έχει ΑΤΜ εδώ στο χωριό, αλλά το κακό έγινε ήδη.

sotiros
01-04-21, 08:48
Ναι, ο πατέρας μου με την μητέρα μου έχουν έναν κοινό λογαριασμό στην εν λόγω τράπεζα. Ο πατέρας μου έπαιρνε τον μισθό και τώρα την σύνταξη σε αυτό τον λογαριασμό. Είχε βάλει συνδικαιούχο την μητέρα μου εδώ και πολλά χρόνια σε περίπτωση που θα "του συμβεί κάτι", όπως κάνουν συνήθως τα ανδρόγυνα που είναι κάποιας ηλικίας. Κάρτα όμως έχει βγάλει μόνο ο πατέρας μου. Βασικά είχε βγάλει και η μητέρα μου μία αλλά της έληξε και δεν μπήκε στον κόπο να βγάλει άλλη διότι χρησιμοποιούμε του πατέρα ο οποίος φροντίζει να βγάζει νέα κάρτα όταν λήγει η παλιά, οπότε δεν μπορούσαμε να ανοίξουμε e-banking (το είχα σκεφτεί). Δεν μας ενδιαφέρει να μεταφέρουμε χρήματα από τον ένα λογαριασμό στον άλλο, οπότε δεν μας ενδιαφέρουν και οι προμήθειες, κάτι χρήματα από τον ΟΓΑ θέλουμε να πάρουμε όπου είναι ασφαλισμένη η μητέρα μου, οπότε δεν νομίζω να παίζει ρόλο σε ποια τράπεζα θα είναι, απλώς είχαμε σκεφτεί να πηγαίναμε εκεί λόγω ότι έχουν ήδη τα στοιχεία της (θα κάναμε απλώς επικαιροποιηση) και είχαμε ήδη και ΑΤΜ εδώ στο χωριό. Σαν 2η επιλογή είχαμε την Εθνική όπου και αυτή έχει ΑΤΜ εδώ στο χωριό, αλλά το κακό έγινε ήδη.

Καλημερα ,καλο μηνα.Απο οσα γνωριζω καποιες τραπεζες ΔΕΝ ανοιγουν internet banking αν ο πελατης ειναι καποιας ηλικιας . Τουλαχιστον στην ΕΤΕ που προσπαθησα να ανοιξω λογαριασμο μισθοδοσιας στην μητερα μου για την συνταξη της .

drkstm
01-04-21, 11:18
Πωπω goku δεν ξέρω σε τι απατεώνες έπεσε η γυναίκα σε εκείνο το υποκατάστημα, πάντως αυτό τον μήνα λόγω καινούριας δουλειάς έπρεπε να δώσω λογαριασμό, είχα έναν ανενεργό στην Πειραιώς, πήγα και έκανα επικαιροποίηση στοιχείων, και όταν μου έβγαλαν την κάρτα με ρώτησαν ''σε ενδιαφέρει η τάδε υπηρεσία?'' ''Όχι'' ΄''Οκ'' και προχωρήσαμε κανονικά, καμία χρέωση (εκτός από τα 20 λεπτά που έκανα κατάθεση για να ξαναενεργοποιηθει ο λογαριασμός :lol:). Τελικά άλλαξα γνώμη και άνοιξα νέο λογαριασμό στην Eurobank, η ίδια ιστορία...με ενημέρωσαν απλώς, είπα όχι, ούτε καν πίεσαν οι άνθρωποι, πόσο μάλλον να μου πουλήσουν φούμαρα ότι είναι υποχρεωτικό......Το υποκατάστημα είναι σε μεγάλη πόλη?

johnmegarythmos
01-04-21, 13:53
Ναι, ο πατέρας μου με την μητέρα μου έχουν έναν κοινό λογαριασμό στην εν λόγω τράπεζα. Ο πατέρας μου έπαιρνε τον μισθό και τώρα την σύνταξη σε αυτό τον λογαριασμό. Είχε βάλει συνδικαιούχο την μητέρα μου εδώ και πολλά χρόνια σε περίπτωση που θα "του συμβεί κάτι", όπως κάνουν συνήθως τα ανδρόγυνα που είναι κάποιας ηλικίας. Κάρτα όμως έχει βγάλει μόνο ο πατέρας μου. Βασικά είχε βγάλει και η μητέρα μου μία αλλά της έληξε και δεν μπήκε στον κόπο να βγάλει άλλη διότι χρησιμοποιούμε του πατέρα ο οποίος φροντίζει να βγάζει νέα κάρτα όταν λήγει η παλιά, οπότε δεν μπορούσαμε να ανοίξουμε e-banking (το είχα σκεφτεί). Δεν μας ενδιαφέρει να μεταφέρουμε χρήματα από τον ένα λογαριασμό στον άλλο, οπότε δεν μας ενδιαφέρουν και οι προμήθειες, κάτι χρήματα από τον ΟΓΑ θέλουμε να πάρουμε όπου είναι ασφαλισμένη η μητέρα μου, οπότε δεν νομίζω να παίζει ρόλο σε ποια τράπεζα θα είναι, απλώς είχαμε σκεφτεί να πηγαίναμε εκεί λόγω ότι έχουν ήδη τα στοιχεία της (θα κάναμε απλώς επικαιροποιηση) και είχαμε ήδη και ΑΤΜ εδώ στο χωριό. Σαν 2η επιλογή είχαμε την Εθνική όπου και αυτή έχει ΑΤΜ εδώ στο χωριό, αλλά το κακό έγινε ήδη.

το καλυτερο που θα επρεπε να κανεις ητανε το εξης να πηγαινε η μητερα σου στο καταστημα για εκδοση χρεωστικης καρτας στο υπαρχον λογαραισμο του πατερα σου και μετα παιρνοντας την χρεωστικη καρτα της μαμας σου , ανοιγεις ενα internet banking απο το σπιτι και ανοιγεις απο εκει ενα καινουργιο λογαραισμο και τελειωσε το θεμα , εξαλλου δεν χρειαζεται υποχρεωτικα να ειναι λογαριασμος μιθοδοσιας για να μπουνε αλλα και απλο ταμιευτηριο. Επρεπε να ρωτουσες εδω πριν την πας την μητερα σου στο καταστημα για ανοιγμα νεου λογαριασμου!!.

manoulamou
01-04-21, 15:37
Καλο μηνα :)
Εχω προβλημα με τη νεα μεθοδο ισχυρης ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗς μεσω e-banking της Εθνικης, που ισχυει απο σημερα.
Προσπαθησα να κανω ηλεκτρονικες αγορες απο 2 S/Ms και οι 2 απετυχαν!

Ειχα εγκρινει την συναλλαγη βαζοντας τους κωδικους μου. Και μετα εμφανιζοταν η οθονη για να προχωρησει η πληρωμη αλλά ΟΧΙ η ενδειξη SCA - secure authentication, μου ερχονταν στο απλο μου κινητο SMS με το παλιο κλασικο OTP με επιπλεον αριθμο επιβεβαιωσης!

Αναγκαστηκα να επιλεξω την ΜΗ ανεπαφη παραδοση δηλαδη με τη χρηση POS...
:hmm:

Εαν καποιος το κανει τακτικα, να μου το εξηγησει ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ, ωστε να δω τι κανω λαθος!
Αισθανομαι σαν να γυρισα στην... εποχη του χαλκου, εν μεσω πανδημιας.

stelakis1914
01-04-21, 20:09
Μεγάλη βλακεία της εθνικής. Προσπαθώντας να πληρώσω έναν λογαριασμό χθες και περίμενα μάταια το OTP. Αφού διάβασα τις οδηγίες κατέβασα την εφαρμογή NBG Authenticator αλλά αυτή δεν δούλευε στο κινητό μου τηλέφωνο. Η μόνη λύση που δούλεψε ήταν η εγκατάσταση του NBG Mobile Banking που έδωσε τον πολυπόθητο κωδικό με μια μικρή αναμονή.

Παρότι είμαι προχωρημένος χρήστης σε υπολογιστές, ηλεκτρονικές πληρωμές κτλ, ομολογώ ότι η χρήση αυτών των υπηρεσιών γίνεται όλο και πιο σύνθετη για τον μέσο χρήστη. Ίσως προτιμούν να στρέψουν τον κόσμο στα καταστήματα τους για να τους γδύνουν με προμήθεις και "επενδυτικά προϊόντα".

goku
01-04-21, 20:46
Καλημερα ,καλο μηνα.Απο οσα γνωριζω καποιες τραπεζες ΔΕΝ ανοιγουν internet banking αν ο πελατης ειναι καποιας ηλικιας . Τουλαχιστον στην ΕΤΕ που προσπαθησα να ανοιξω λογαριασμο μισθοδοσιας στην μητερα μου για την συνταξη της .

Του πατέρα μου του άνοιξαν κανονικά e-banking (φυσικά το διαχειρίζομαι εγώ γιατί ο πατέρας μου δεν ξέρει την τύφλα του από υπολογιστές) και ήταν πάνω από 60 ετών όταν του το άνοιξαν. Η μητέρα μου τώρα είναι 56. Αλλά δεν μας απασχολεί και τόσο να ανοίξουμε e-banking, βολευόμαστε και με την κάρτα.


Πωπω goku δεν ξέρω σε τι απατεώνες έπεσε η γυναίκα σε εκείνο το υποκατάστημα, πάντως αυτό τον μήνα λόγω καινούριας δουλειάς έπρεπε να δώσω λογαριασμό, είχα έναν ανενεργό στην Πειραιώς, πήγα και έκανα επικαιροποίηση στοιχείων, και όταν μου έβγαλαν την κάρτα με ρώτησαν ''σε ενδιαφέρει η τάδε υπηρεσία?'' ''Όχι'' ΄''Οκ'' και προχωρήσαμε κανονικά, καμία χρέωση (εκτός από τα 20 λεπτά που έκανα κατάθεση για να ξαναενεργοποιηθει ο λογαριασμός :lol:). Τελικά άλλαξα γνώμη και άνοιξα νέο λογαριασμό στην Eurobank, η ίδια ιστορία...με ενημέρωσαν απλώς, είπα όχι, ούτε καν πίεσαν οι άνθρωποι, πόσο μάλλον να μου πουλήσουν φούμαρα ότι είναι υποχρεωτικό......Το υποκατάστημα είναι σε μεγάλη πόλη?

Η πόλη δεν είναι και πολύ μεγάλη, κάπου 21.000 με 22.000 κατοίκους. Δεν αναφέρω όνομα για ευνόητους λόγους μιας για να μην θεωρηθεί συκοφαντική δυσφήμιση (η πόλη έχει μόνο 1 κατάστημα Πειραιώς οπότε μπορεί να βρεθεί εύκολα για ποιο κατάστημα μιλάω), φυσικά αν κάποιος παρακολουθεί τα μηνύματά μου ίσως να έχω αναφέρει παλιότερα σε ποια περιοχή μένω.


το καλυτερο που θα επρεπε να κανεις ητανε το εξης να πηγαινε η μητερα σου στο καταστημα για εκδοση χρεωστικης καρτας στο υπαρχον λογαραισμο του πατερα σου και μετα παιρνοντας την χρεωστικη καρτα της μαμας σου , ανοιγεις ενα internet banking απο το σπιτι και ανοιγεις απο εκει ενα καινουργιο λογαραισμο και τελειωσε το θεμα , εξαλλου δεν χρειαζεται υποχρεωτικα να ειναι λογαριασμος μιθοδοσιας για να μπουνε αλλα και απλο ταμιευτηριο. Επρεπε να ρωτουσες εδω πριν την πας την μητερα σου στο καταστημα για ανοιγμα νεου λογαριασμου!!.

Αυτό το νήμα το παρακολουθώ τακτικά, και θεωρώ ότι έχω κάποια "εμπειρία", αλλά με έπιασαν απροετοίμαστο που λόγω κορονοϊού μου ζήτησαν να βγω έξω αν δεν σκοπεύω να κάνω κάποια συναλλαγή, και άφησα την μητέρα μου μόνη της. Αν ήμουν και εγώ μέσα δεν θα υπήρχε περίπτωση να γινόταν κάτι.

Τέλος πάντων, αν υπάρξει κάποια εξέλιξη, καλή ή κακή, θα ενημερώσω.

thourios
01-04-21, 21:28
Την παθαίνουν και οι πιο έμπειροι. Δεν πειράζει. Σωστά και αναφέρονται

nyannaco
01-04-21, 21:38
Πήγα με την μητέρα μου, η οποία είναι μεγάλης ηλικίας και δεν καταλαβαίνει και από πολλά, να της ανοίξω έναν λογαριασμό στην Πειραιώς.

Η μητέρα μου τώρα είναι 56.
Αν αισθάνεσαι κάπως, εγώ είμαι, σου κάνω βουντού.

sdikr
01-04-21, 21:39
το καλυτερο που θα επρεπε να κανεις ητανε το εξης να πηγαινε η μητερα σου στο καταστημα για εκδοση χρεωστικης καρτας στο υπαρχον λογαραισμο του πατερα σου και μετα παιρνοντας την χρεωστικη καρτα της μαμας σου , ανοιγεις ενα internet banking απο το σπιτι και ανοιγεις απο εκει ενα καινουργιο λογαραισμο και τελειωσε το θεμα , εξαλλου δεν χρειαζεται υποχρεωτικα να ειναι λογαριασμος μιθοδοσιας για να μπουνε αλλα και απλο ταμιευτηριο. Επρεπε να ρωτουσες εδω πριν την πας την μητερα σου στο καταστημα για ανοιγμα νεου λογαριασμου!!.

Ναι αλλά αν πρόσεξες η χρεώση είναι για την εκδοσή της κάρτας ;)



Τελικά με τα πολλά πολλά με καλεί η μητέρα μου από μέσα από το κατάστημα και μου είπε ότι την ενημέρωσαν ότι πρέπει να πληρώσει άλλα 25 ευρώ, πλέων των 6 για την έκδοση της κάρτας, και καλά ασφάλεια κλοπής.

goku
01-04-21, 21:59
Ναι αλλά αν πρόσεξες η χρεώση είναι για την εκδοσή της κάρτας ;)

Τα 6 ευρώ είναι για την έκδοση της κάρτας. Τα 25 είναι για την "ασφάλεια κλοπής". Μας ζητούσαν σύνολο 31 ευρώ δηλαδή και όχι 6. Τα 6 ευρώ ξέραμε ότι θα τα δώσουμε, και δεν είχαμε πρόβλημα. Αυτό που μας πείραξε είναι ότι μας ζητούσαν και τα 25 ευρώ λέγοντας ψέματα ότι η ασφάλεια κλοπής είναι υποχρεωτική για να μας εκδώσουν νέα κάρτα προκειμένου να μας φάνε 25 ευρώ επιπλέον, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι υποχρεωτική.

sdikr
01-04-21, 22:03
Τα 6 ευρώ είναι για την έκδοση της κάρτας. Τα 25 είναι για την "ασφάλεια κλοπής". Μας ζητούσαν σύνολο 31 ευρώ δηλαδή και όχι 6. Τα 6 ευρώ ξέραμε ότι θα τα δώσουμε, και δεν είχαμε πρόβλημα. Αυτό που μας πείραξε είναι ότι μας ζητούσαν και τα 25 ευρώ λέγοντας ψέματα ότι η ασφάλεια κλοπής είναι υποχρεωτική για να μας εκδώσουν νέα κάρτα προκειμένου να μας φάνε 25 ευρώ επιπλέον, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι υποχρεωτική.

Ναι ρε συ συμφωνώ μαζί σου, αυτό που λέω είναι οτι ακόμα και αν κάνατε την διαδικασία που λέει ο johnmegarythmos θα σας ζητούσανε ξανά τα 25 καθώς θα ζητούσατε νέα κάρτα.

goku
01-04-21, 22:03
Αν αισθάνεσαι κάπως, εγώ είμαι, σου κάνω βουντού.

Αυτό δεν το κατάλαβα, πως να αισθάνομαι δηλαδή;

manoulamou
01-04-21, 23:14
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πώς θα δουλεψει, χωρις smartphone, το νεο συστημα αυξημενης πιστοποιησης
της μεγαλης μας φιλης;

Ειναι σαν να μην εχω e-banking πλεον και λογω κινεζικου ΙΟΥ -και οχι μονον- δεν εχω καμια ορεξη να πιανω χρεωστικες και POS!

jap
01-04-21, 23:18
@goku: Τις βελονιές... :p

Μας είπες υπερήλικες αν δεν το κατάλαβες

manoulamou
01-04-21, 23:23
Σε λιγο θα σας πει και... εγγονια μου... :p[

PLS HELP :( your e-manoula!

johnmegarythmos
01-04-21, 23:42
Ναι αλλά αν πρόσεξες η χρεώση είναι για την εκδοσή της κάρτας ;)

εγω εννουσα το εξης θα τους ελεγε οτι η πρωτη χρεωστικη της καρτα που ειχε ηδη στο λογαριασμο του ανδρας της εχει ληξει και ηθελε να βγαλει αλλη .
Παντως εχετε δικιο το 25 ευρω προστασια της καρτας και του πορτοφολιου και δεν εχει να κανει με ανοιγμα νεου λογαριασμου μου το ειχανε πει και εμενα οταν ειχα παει στο καταστημα να αλλαξω δωρεαν την χρεωστικη μου καρτα λογω υποκλοπης στοιχειων και της ειπα οτι ειμαι ανεργος , που οντως ειναι αληθεια και οτι θα το σκεφτω τωρα δεν εχω χρηματα να χαλασω , απο οτι καταλαβα μου ειχανει πει 25 ευρω τον χρονο οτι ητανε , αρα 2,08 ευρω τον μηνα θα κοστιζε αλλα τα παιρνουνε ολα μαζι απο τον λογαραισμο προπληρωμη για 1 χρονο.
το προγραμμα ασφαλεια πορτοφολιου το βρηκα εδω https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/asfaleia/lifestyle/asfaleia-piraeus-secure-wallet/piraeus-secure-wallet ειναι της Ασφαλιστικής Εταιρίας ERGO .


Μεγάλη βλακεία της εθνικής. Προσπαθώντας να πληρώσω έναν λογαριασμό χθες και περίμενα μάταια το OTP. Αφού διάβασα τις οδηγίες κατέβασα την εφαρμογή NBG Authenticator αλλά αυτή δεν δούλευε στο κινητό μου τηλέφωνο. Η μόνη λύση που δούλεψε ήταν η εγκατάσταση του NBG Mobile Banking που έδωσε τον πολυπόθητο κωδικό με μια μικρή αναμονή.

Παρότι είμαι προχωρημένος χρήστης σε υπολογιστές, ηλεκτρονικές πληρωμές κτλ, ομολογώ ότι η χρήση αυτών των υπηρεσιών γίνεται όλο και πιο σύνθετη για τον μέσο χρήστη. Ίσως προτιμούν να στρέψουν τον κόσμο στα καταστήματα τους για να τους γδύνουν με προμήθεις και "επενδυτικά προϊόντα".




Καλο μηνα :)
Εχω προβλημα με τη νεα μεθοδο ισχυρης ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗς μεσω e-banking της Εθνικης, που ισχυει απο σημερα.
Προσπαθησα να κανω ηλεκτρονικες αγορες απο 2 S/Ms και οι 2 απετυχαν!

Ειχα εγκρινει την συναλλαγη βαζοντας τους κωδικους μου. Και μετα εμφανιζοταν η οθονη για να προχωρησει η πληρωμη αλλά ΟΧΙ η ενδειξη SCA - secure authentication, μου ερχονταν στο απλο μου κινητο SMS με το παλιο κλασικο OTP με επιπλεον αριθμο επιβεβαιωσης!

Αναγκαστηκα να επιλεξω την ΜΗ ανεπαφη παραδοση δηλαδη με τη χρηση POS...
:hmm:

Εαν καποιος το κανει τακτικα, να μου το εξηγησει ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ, ωστε να δω τι κανω λαθος!
Αισθανομαι σαν να γυρισα στην... εποχη του χαλκου, εν μεσω πανδημιας.



Γενικα ειναι μπερδεμα το δοκιμασα πριν απο καιρο που μου ειχανε στειλει μυνημα , οταν κανεις συναλλαγη και φτασεις σε αυτο το σημειο , δεν επιλεγεις το otp αλλα την αλλη επιλογη απο κατω (Secure Authentication) , μετα μπαινεις στο internet banking σου και κανεις εγκριση , και μετα βαζεις το sms οtp και επιλεγεις επιβεβαιωση .
Κανονικα σε γυριζε πισω στην σελιδα , κατι που σε εμενα τοτε δεν γυρισε να μου βγαλει οτι πχ η αγορα ολοκληρωθηκε και ο κωδικος αποστολης μου ειναι ο ταδε, αλλα μπηκα στο email μου και μου ηρθε ο κωδικος αποστολης στην παραγγελια μου .
Εχει αναλυτικες οδηγιες εδω https://microsites.nbg.gr/scaminternetbanking/index.html για internet banking
για mobile banking εδω https://microsites.nbg.gr/scamobilebanking/index.html
και για την εφαρμογή NBG Authenticator εδω https://microsites.nbg.gr/scaauthenticator/index.html, συνηθως οταν καποιος εχει μονο προπληρωμενη καρτα εθνικης και δεν εχει λογαριασμο internet banking ειναι υποχρεωτικο το κατεβασμα της εφαρμογης στο κινητο , οπως αναγραφει στις αναλυτικοτερες οδηγιες για πληρωμη με καρτα https://www.nbg.gr/el/transaction-security/synallages-sto-diaduktio-me-karta.
Γενικα θα σου προτεινα να συνδεσεις την χρεωστικη σου καρτα με το paypall και οπου εχει paypall να κανεις χρηση του paypall και ενεργοποιωντας και την ασφαλεια psd2 με sms στο paypall θα βαζεις τον κωδικο και πληρωμη και τελειωσε το θεμα . Και στα υπολοιπα μαγαζια που δεν εχουνε paypall να κανεις καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο , εγω επειδη την πατησα με την υποκλοπη στοιχειων χρεωστικης καρτας στην πειραιως , ετσι κανω πια , αμα δω τα ζορια και δεν εχει την ιδια τραπεζα και ουτε paypall τοτε αναγκαστηκα θα πληρωσω με αντικαταβολη ή θα γεμισω μια προπληρωμενη καρτα ειτε της πειραιως που ζηταει κωδικους internet banking και sms ή εγκριση αμα εχεις mobile εφαρμογη ,ή θα πληρωσω με την alpha bank που και εκει θελει καποιον 3 ψηφιο κωδικο που τον δηλωνεις στην αρχη και ειναι παντα ο ιδιος και μετα sms στο κινητο .

KostakisK
02-04-21, 00:30
Το ΠΑΣΟΚ εκσυγχρονίζεται και μαζί του η Εθνική.ΠΑΣΟΚ και ξερό ψωμί

- - - Updated - - -

Προσεχώς nfc

manoulamou
02-04-21, 11:08
:worthy: Ευχαριστω πολυ johnmegarythmos για τις οδηγιες
και kostaskep... Θα τα δοκιμασω ολα στην επομενη αγορα. :oneup:


Ακομη δεν αξιωθηκα να παω στο Γερμανο ωστε να ενεργοποιησω την νεα μου "εξυπνη συσκευη". Επιτελους καλεσαν την... κλαση μου για εμβολιασμο. Και στα δικα σας τέκνα μου.

KostakisK
02-04-21, 11:30
:worthy: Ευχαριστω πολυ johnmegarythmos για τις οδηγιες
και kostaskep... Θα τα δοκιμασω ολα στην επομενη αγορα. :oneup:


Ακομη δεν αξιωθηκα να παω στο Γερμανο ωστε να ενεργοποιησω την νεα μου "εξυπνη συσκευη". Επιτελους καλεσαν την... κλαση μου για εμβολιασμο. Και στα δικα σας τέκνα μου.


Σε 2 διαφορετικά καταστήματα έπιασε κανονικά απλά αργεί λίγο να ξεκινήσει η εφαρμογή.Αιντε να δούμε

slalom
02-04-21, 15:09
Ειναι σαν να μην εχω e-banking πλεον και λογω κινεζικου ΙΟΥ -και οχι μονον- δεν εχω καμια ορεξη να πιανω χρεωστικες και POS!
Μπορεις να φορεσεις και γαντια

manoulamou
03-04-21, 23:27
Μπααα μαλλον θα πεσει σχολαστικη απολυμανση μετα τοσο στα χερια οσο και στην χρεωστικη!
Πιο πολυ με καιει να δουλεψει η νεα ταυτοποιηση στην επομενη συναλλαγη... δε λεει να γυρισω χρονια πισω...
:mad::(

lak100
04-04-21, 17:09
Παιδια πριν λιγο ειδα μια δεσμευση ποσου 49,08 απο TNC GROUP IKE στην πιστωτικη μου eurobank ημερομηνια συναλλαγης ειναι σημερα 4/4 στο ιντερνετ βρισκω μονο μια ιστοσελιδα

KostakisK
04-04-21, 17:44
Παιδια πριν λιγο ειδα μια δεσμευση ποσου 49,08 απο TNC GROUP IKE στην πιστωτικη μου eurobank ημερομηνια συναλλαγης ειναι σημερα 4/4 στο ιντερνετ βρισκω μονο μια ιστοσελιδα

Πάρε ΑΜΕΣΩΣ Την Eurobank είναι εταιρεία φάντασμα μόλις την έψαξα στο ΓΕΜΗ, έχει λειτουργία απο το 2013 αλλά φαίνεται λες και δεν υπάρχει:
Αρ. Γ.Ε.ΜΗ
127776401000
Επωνυμία
TNC GROUP ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ
Διακριτικοί Τίτλοι
TNC GROUP IKE
ΑΦΜ
800530431
Ημ/νία Σύστασης
13/11/2013
Νομική Μορφή
ΙΚΕ
Κατάσταση
Ενεργή
Διεύθυνση Επιχείρησης
Νομός
ΑΤΤΙΚΗΣ
Δήμος
ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ / ΑΤΤΙΚΗΣ
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Περιοχή
ΜΑΡΟΥΣΙ
Οδός
ΦΡΑΓΚΟΚΛΗΣΙΑΣ
Αριθμός
7
Τ.Κ.
15125
Τ.Θ.
Ιστοσελίδα Εμπορικής Δημοσιότητας
www.tncgroup.gr
Αρμόδια Υπηρεσία ΓΕΜΗ
ΕΜΠΟΡΙΚΟ & ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΑΘΗΝΩΝ - τηλ: ΑΕ:2103382302-244/ΕΠΕ:2103382140/ΟΕ&ΕΕ:2103382122,-441/ΙΚΕ:2103382413,-475/ΑΛΛΟΔΑΠΕΣ:2103382443/ΛΟΙΠΕΣ:2103382241,-107 - http://www.acci.gr/
Διοίκηση
ΧΑΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ - Διαχειριστής από 27/05/2020

- - - Updated - - -

Πες τους να ακυρωσουν την συναλλαγή

- - - Updated - - -

Σελίδα δεν έχει είναι κενή και βλέπω στο google οτι πολλοί την αναζητούν, βγάζει στον χάρτη ένα κτήριο με γραφεία........................

lak100
04-04-21, 17:47
Πάρε ΑΜΕΣΩΣ Την Eurobank είναι εταιρεία φάντασμα μόλις την έψαξα στο ΓΕΜΗ, έχει λειτουργία απο το 2013 αλλά φαίνεται λες και δεν υπάρχει:
Αρ. Γ.Ε.ΜΗ
127776401000
Επωνυμία
TNC GROUP ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ
Διακριτικοί Τίτλοι
TNC GROUP IKE
ΑΦΜ
800530431
Ημ/νία Σύστασης
13/11/2013
Νομική Μορφή
ΙΚΕ
Κατάσταση
Ενεργή
Διεύθυνση Επιχείρησης
Νομός
ΑΤΤΙΚΗΣ
Δήμος
ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ / ΑΤΤΙΚΗΣ
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Περιοχή
ΜΑΡΟΥΣΙ
Οδός
ΦΡΑΓΚΟΚΛΗΣΙΑΣ
Αριθμός
7
Τ.Κ.
15125
Τ.Θ.
Ιστοσελίδα Εμπορικής Δημοσιότητας
www.tncgroup.gr
Αρμόδια Υπηρεσία ΓΕΜΗ
ΕΜΠΟΡΙΚΟ & ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΑΘΗΝΩΝ - τηλ: ΑΕ:2103382302-244/ΕΠΕ:2103382140/ΟΕ&ΕΕ:2103382122,-441/ΙΚΕ:2103382413,-475/ΑΛΛΟΔΑΠΕΣ:2103382443/ΛΟΙΠΕΣ:2103382241,-107 - http://www.acci.gr/
Διοίκηση
ΧΑΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ - Διαχειριστής από 27/05/2020

- - - Updated - - -

Πες τους να ακυρωσουν την συναλλαγή

- - - Updated - - -

Σελίδα δεν έχει είναι κενή και βλέπω στο google οτι πολλοί την αναζητούν, βγάζει στον χάρτη ένα κτήριο με γραφεία........................ πηρα και μου ειπαν να στειλω αιτημα αμφισβητησης

KostakisK
04-04-21, 17:48
πηρα και μου ειπαν να στειλω αιτημα αμφισβητησης

Μπλόκαρε την κάρτα προσωρινά μέσω του cards control

lak100
04-04-21, 18:48
Μπλόκαρε την κάρτα προσωρινά μέσω του cards control μου ειπαν οτι πρεπει να ακυρωσω την καρτα για προχωρησει η αμφισβητηση τωρα θα ερθει αλλη σε 10 μερες

jap
04-04-21, 19:06
Για τον επόμενο που θα την πατήσει, ζητάμε ακύρωση και μετά, για να μη μείνουμε 10 μέρες (ή όσο δεήσουν τα ΕΛΤΑ) χωρίς κάρτα, πάμε την επόμενη εργάσιμη αυτοπροσώπως στην τράπεζα και μας βγάζουν τη νέα κάρτα επιτόπου. Εμένα (στη Eurobank) μου είχαν πει και είχα κλείσει ραντεβού, αλλά μια χαρά δέχονταν και χωρίς ραντεβού, ας κάνετε ένα τηλέφωνο πρώτα.

Άσχετο: Έχω στη γειτονιά ένα μίνι μάρκετ - αλυσίδα 24/7 shopen για όποιον τους ξέρει, που οι χρεώσεις στις κάρτες περνούν ως IIF - Invest In Future αλλά φαίνεται στην τράπεζα ότι ανήκει στην κατηγορία super market. Την πρώτη φορά ψάρωσα και νόμισα πως ήταν άσχετη χρέωση και έμεινα χωρίς κάρτα, γιατί βιάστηκα να την ακυρώσω, πιο μετά μου είπαν πως δεν μπορούσα να κάνω αμβισβήτηση γιατί ήταν χρέωση με φυσική παρουσία δική μου και χρήση PIN και ψάχτηκα περισσότερο, αλλά ήταν πολύ αργά. Ποιος ξέρει για ποιο λόγο εμφανίζεται αυτό το άκυρο όνομα...

Για την TNG group, έχει τα site newpost.gr, provocateur.gr, sportdog.gr και μάλλον είναι σοβαρή ή τουλάχιστον υπαρκτή εταιρεία με πραγματικό αντικείμενο, ας μη βιαζόμαστε να ποστάρουμε. Μάλλον για καμιά συνδρομή ή διαφημιστική χρέωση πρόκειται, τώρα ποιος την έκανε είναι άλλο θέμα.

lak100
04-04-21, 19:33
Για τον επόμενο που θα την πατήσει, ζητάμε ακύρωση και μετά, για να μη μείνουμε 10 μέρες (ή όσο δεήσουν τα ΕΛΤΑ) χωρίς κάρτα, πάμε την επόμενη εργάσιμη αυτοπροσώπως στην τράπεζα και μας βγάζουν τη νέα κάρτα επιτόπου. Εμένα (στη Eurobank) μου είχαν πει και είχα κλείσει ραντεβού, αλλά μια χαρά δέχονταν και χωρίς ραντεβού, ας κάνετε ένα τηλέφωνο πρώτα.

Άσχετο: Έχω στη γειτονιά ένα μίνι μάρκετ - αλυσίδα 24/7 shopen για όποιον τους ξέρει, που οι χρεώσεις στις κάρτες περνούν ως IIF - Invest In Future αλλά φαίνεται στην τράπεζα ότι ανήκει στην κατηγορία super market. Την πρώτη φορά ψάρωσα και νόμισα πως ήταν άσχετη χρέωση και έμεινα χωρίς κάρτα, γιατί βιάστηκα να την ακυρώσω, πιο μετά μου είπαν πως δεν μπορούσα να κάνω αμβισβήτηση γιατί ήταν χρέωση με φυσική παρουσία δική μου και χρήση PIN και ψάχτηκα περισσότερο, αλλά ήταν πολύ αργά. Ποιος ξέρει για ποιο λόγο εμφανίζεται αυτό το άκυρο όνομα...

Για την TNG group, έχει τα site newpost.gr, provocateur.gr, sportdog.gr και μάλλον είναι σοβαρή ή τουλάχιστον υπαρκτή εταιρεία με πραγματικό αντικείμενο, ας μη βιαζόμαστε να ποστάρουμε. Μάλλον για καμιά συνδρομή ή διαφημιστική χρέωση πρόκειται, τώρα ποιος την έκανε είναι άλλο θέμα.

η χρεωση εγινε σημερα ερω σιγουρα οτι δεν την εκανα εγω 11 χρονια με πιστωτικη πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο. τωρα δεν ξερω αν θα μπορουσαν στο καταστημα καστοριας να μου εκδοσουν νεα πιστωτικη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.