PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 [163] 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

user2163
04-04-21, 20:23
η χρεωση εγινε σημερα ερω σιγουρα οτι δεν την εκανα εγω 11 χρονια με πιστωτικη πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο. τωρα δεν ξερω αν θα μπορουσαν στο καταστημα καστοριας να μου εκδοσουν νεα πιστωτικη.

Δεν μπορούν θα πρέπει να σου τη στείλουν.

manoulamou
08-04-21, 10:42
ΧΑΖΗ (?) ΑΠΟΡΙΑ:
Μια χρεωστικη ειναι συνδεδεμενη με δυο λογαριασμους, εξ ων ο πρωτευων ΔΕΝ εχει υπολοιπο.
Σε περιπτωση κλοπης - απωλειας χωρις το pin, μπορει καποιος να χρεωσει τον δευτερευοντα μεσω ανεπαφων συναλλαγων;
:hmm:

sdikr
08-04-21, 10:42
ΧΑΖΗ (?) ΑΠΟΡΙΑ:
Μια χρεωστικη ειναι συνδεδεμενη με δυο λογαριασμους, εξ ων ο πρωτευων ΔΕΝ εχει υπολοιπο.
Σε περιπτωση κλοπης - απωλειας χωρις το pin, μπορει καποιος να χρεωσει τον δευτερευοντα μεσω ανεπαφων συναλλαγων;
:hmm:

Οχι δεν μπορεί

KostakisK
08-04-21, 13:09
ΧΑΖΗ (?) ΑΠΟΡΙΑ:
Μια χρεωστικη ειναι συνδεδεμενη με δυο λογαριασμους, εξ ων ο πρωτευων ΔΕΝ εχει υπολοιπο.
Σε περιπτωση κλοπης - απωλειας χωρις το pin, μπορει καποιος να χρεωσει τον δευτερευοντα μεσω ανεπαφων συναλλαγων;
:hmm:

Οχι γιατί σου λέει στο ebanking, απο ποιόν θα τραβάω εγώ χρήματα όταν με χτυπάς στο POS? Και εσύ επιλέγεις, βάζεις τον κύριο λογαριασμό σου να τραβάει και απο κάτω βάζεις τον άλλον λογαριασμό για να μπορείς να σηκώσεις λεφτά στο ATM με pin
Με ανέπαφες συναλλαγές μέχρι 50 ευρώ εκτός αν έχεις πατήσει απώλεια κάρτας στο ebanking οπότε και καταστρέφεται η κάρτα αυτόματα

Doxaios
08-04-21, 14:10
Σε πληρωμή με χρεωστική alpha. Επιλέγω πληρωμή, έρχεται το push και πατάω αποδοχή. Βγαίνει να βάλω το τετραψήφιο αλλά μετά εμφανίζεται μήνυμα ότι δε λειτουργεί προσωρινά και να προσπαθήσω αργότερα. Έχει και άλλος τέτοιο θέμα???
Αν επιλέξω να έρθει sms, ναι μεν έρχεται αλλά από κάτω στο πεδίο που πρέπει να βάλω το 6ψήφιο sms βγαίνει και ένα άλλο παράθυρο που θέλει έναν άλλον κωδικό (e-com νομίζω τον έλεγε). Τί είναι αυτό? Για αγορά μέσω skroutz πρόκειται.Δούλεψε. Κάποιο πρόβλημα μάλλον είχαν.

manoulamou
09-04-21, 10:40
Τα ιδια μου εκανε η Εθνικη μεσα απο το ibank, αργουσε πολυ, εγω βιαζομουν, μετα μου γυρευε ουσιαστικα δυο κωδικους, οπότε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ οπως λεει και ο θρυλαρας :p ... ξαναγυρισα στις ΜΗ ανεπαφες αγορες με POS!
Οταν εχω περισσοτερο ελευθερο χρονο, θα διαβασω τις αναλυτικες οδηγιες, που μου δοθηκαν απο συν-φορουμιτες στην προηγουμενη σελιδα.

slalom
09-04-21, 12:28
Εγω εχω κανει ανεπαφες αγορες με πιστωτικη ΕΤΕ οπως παλια, μικρα ποσα βεβαια

cool11
17-04-21, 16:37
Εδω λεει για απατη...
μπορει κανεις να 'μεταφρασει' τι εννοει ο ποιητης;
https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/terastia-apati-pos-vriskoyn-to-pin-stin-pistotiki-karta/

aSMiLoN
17-04-21, 16:54
H "απλη" τεχνικη που επικαλειται το αρθρο απαιτει να εχουν ηδη τον αριθμο της καρτας σου οι επιτηδειοι και να κανουν μονο 60*1000 δοκιμες συνδυασμων ημερομηνιας ληξης και κωδικου στο πισω μερος της καρτας, μιας και κανενα eshop δε πιστοποιει ξεχωριστα την ημερομηνια ληξης και σε επομενο βημα το πισω μερος. Εννοειται πως η τραπεζα στις πρωτες λαθος προσπαθειες θα κλειδωσει την καρτα και θα ενημερωσει τον ιδιοκτητη...

Η μονη απατη για εμενα ειναι αν καποιος πληρωσε για να παρει τα αποτελεσματα τετοιας ερευνας που αγνοει βασικα μαθηματικα και πως δουλευουν οι online συναλλαγες.

jap
17-04-21, 19:02
Το πρόβλημα είναι τα άκυρα site που αναπαράγουν το ένα το άλλο, προβάλλοντας μια 'είδηση' χωρίς να τη διασταυρώσουν και ακόμα περισσότερο χωρίς να την καταλάβουν. Και βέβαια όσοι ενημερώνονται από τα εν λόγω site.

Με ένα πρόχειρο googlάρισμα, η εν λόγω μελέτη (https://eprint.ncl.ac.uk/file_store/production/230123/19180242-D02E-47AC-BDB3-73C22D6E1FDB.pdf) ξεκαθαρίζει πως αφορά περιπτώσεις που συλλέγουν τα στοιχεία καρτών καταστήματα και όχι, όπως στις περισσότερες περιπτώσεις σήμερα, οι συνεργαζόμενες τράπεζες ή φορείς πληρωμών. Και η σχετική έρευνα έχει γίνει 5 χρόνια πριν, από τότε έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι αυτού του ραγδαία αναπτυσσόμενου χώρου. Προσωπικά θα συνεχίσω όπως και μέχρι σήμερα να κάνω χρήση των καρτών μου εκεί που τις έκανα και πριν.

narsis
17-04-21, 19:45
Ακόμα και η πλέον ανίκανη τράπεζα παγκοσμίως δεν πρόκειται να αφήσει να γίνουν καν εκατοντάδες πόσο μάλλον χιλιάδες προσπάθειες να βρεις CVC και ημερομηνία λήξης για αγορά. Σε μερικές προσπάθειες αποτυχημένες θα παγώσει την κάρτα και θα πάρει τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη της για να διαπιστώσει αν αυτός κάνει προσπάθειες αγορών ή όχι.
Δηλαδή ποιος "δημοσιογράφος" τα γράφει αυτά; Όλα πια στο βωμό των κλικ και των βιουζ που λένε και στο χωριό μου;;;

KostakisK
17-04-21, 21:33
Ακόμα και η πλέον ανίκανη τράπεζα παγκοσμίως δεν πρόκειται να αφήσει να γίνουν καν εκατοντάδες πόσο μάλλον χιλιάδες προσπάθειες να βρεις CVC και ημερομηνία λήξης για αγορά. Σε μερικές προσπάθειες αποτυχημένες θα παγώσει την κάρτα και θα πάρει τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη της για να διαπιστώσει αν αυτός κάνει προσπάθειες αγορών ή όχι.
Δηλαδή ποιος "δημοσιογράφος" τα γράφει αυτά; Όλα πια στο βωμό των κλικ και των βιουζ που λένε και στο χωριό μου;;;

Εμένα την πάγωσε σε αγορά της Mediamarkt που πήγα να κάνω γιατί ήταν λάθος το τελευταίο ψηφίο του CVC. Στις τρεις προσπάθειες κλείδωσε

manoulamou
18-04-21, 11:45
Το πρόβλημα είναι τα άκυρα site που αναπαράγουν το ένα το άλλο, προβάλλοντας μια 'είδηση' χωρίς να τη διασταυρώσουν και ακόμα περισσότερο χωρίς να την καταλάβουν. Και βέβαια όσοι ενημερώνονται από τα εν λόγω site.

Με ένα πρόχειρο googlάρισμα, η εν λόγω μελέτη (https://eprint.ncl.ac.uk/file_store/production/230123/19180242-D02E-47AC-BDB3-73C22D6E1FDB.pdf) ξεκαθαρίζει πως αφορά περιπτώσεις που συλλέγουν τα στοιχεία καρτών καταστήματα και όχι, όπως στις περισσότερες περιπτώσεις σήμερα, οι συνεργαζόμενες τράπεζες ή φορείς πληρωμών. Και η σχετική έρευνα έχει γίνει 5 χρόνια πριν, από τότε έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι αυτού του ραγδαία αναπτυσσόμενου χώρου. Προσωπικά θα συνεχίσω όπως και μέχρι σήμερα να κάνω χρήση των καρτών μου εκεί που τις έκανα και πριν.
Υπαρχει κι ενα αλλο site που επιμενει με τους κραυγαλεους τιτλους του, να τρομοκρατει τους αναγνωστες του (https://xristika.gr/), προφανως click-bait ! Προσεκτικη μελετη του περιεχομενου μετα απο δυο αντε τρεις φορες αρκει για να μην ξαναμπεις ποτέ πλεον εκει μεσα...
:twisted:

jap
18-04-21, 12:47
Δεν είναι ένα και δύο. Πάρτε τον τίτλο ενός τέτοιου 'άρθρου' και ψάξτε τον στο Google με εισαγωγικά. Εμένα μου βγάζει "περίπου" 37 αποτελέσματα, από 37 άκυρα τέτοια sites. Μεταξύ των οποίων και το in.gr που μια φορά κι έναν καιρό ήταν ειδησεογραφικό, τώρα μη χαρακτηρίσω. Πιθανότατα από εκεί έκλεψε ο πρώτος κλέψας χωρίς να αναφέρει την πηγή αλλά ούτε και το in.gr αναφέρει κάποια πηγή, ούτε συντάκτη, μόνο μια ημερομηνία - εκεί τουλάχιστον έχουν 'συντάκτες' που ξέρουν να googlάρουν στα αγγλικά και να κάνουν μια στοιχειώδη μετάφραση.

manoulamou
18-04-21, 13:12
ΣΟΚ, βομβα, σαλος... και ο αντιγραφων του αντιγραφοντος fake news! Ενδεικτικα τελειως χρησιμοποιω και την εφαρμογη του Ελληνικα Hoaxes (https://www.ellinikahoaxes.gr/2018/12/06/greek-hoaxes-detector/)...
IN.gr, ΝΕΑ, ΒΗΜΑ (πρωην ΔΟΛ) και MEGA = Μαρινακης :evil:

Zus
18-04-21, 20:27
Τα hoaxes δεν θα εμπιστευόμουν ούτε τι μέρα είναι να μου πουν.

manoulamou
18-04-21, 23:53
Τα hoaxes δεν θα εμπιστευόμουν ούτε τι μέρα είναι να μου πουν.
Τριτη και 13 ηταν την προηγουμενη εβδομαδα παντως - με το γρηγοριανο! :rolleyes:
Ελπιζω να εχουμε αρκετα λεφτα του χρονου στις τραπεζες ωστε να χρεωνουμε τις καρτες μας, για τα απαραιτητα περαν φορων και για φως - νερο - τηλεφωνα. :twisted:

KostakisK
19-04-21, 01:08
Τριτη και 13 ηταν την προηγουμενη εβδομαδα παντως - με το γρηγοριανο! :rolleyes:
Ελπιζω να εχουμε αρκετα λεφτα του χρονου στις τραπεζες ωστε να χρεωνουμε τις καρτες μας, για τα απαραιτητα περαν φορων και για φως - νερο - τηλεφωνα. :twisted:

Αυτό μακάρι!!

minas
19-04-21, 11:37
Τα hoaxes δεν θα εμπιστευόμουν ούτε τι μέρα είναι να μου πουν.
:offtopic:

Και πολύ καλά κάνεις.
Όπως και στην Wikipedia, ο σκοπός τους δεν είναι να αποτελούν "αυθεντία" που θα σου πουν αν κάτι είναι σωστό ή λάθος, αλλά να κάνουν την δουλειά της συγκέντρωσης των πηγών της πρωτογενούς πληροφορίας.
Από την άλλη, όταν έχεις αποδείξεις για κάτι, αλλά προτιμάς μία αστήρικτη γνώμη, τότε υπάρχει πρόβλημα.

aSMiLoN
19-04-21, 12:38
:offtopic:

Και πολύ καλά κάνεις.
Όπως και στην Wikipedia, ο σκοπός τους δεν είναι να αποτελούν "αυθεντία" που θα σου πουν αν κάτι είναι σωστό ή λάθος, αλλά να κάνουν την δουλειά της συγκέντρωσης των πηγών της πρωτογενούς πληροφορίας.
Από την άλλη, όταν έχεις αποδείξεις για κάτι, αλλά προτιμάς μία αστήρικτη γνώμη, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Γιατι να χαλας ενα ωραιο παραμυθι με κατι τοσο βαρετο οσο η αληθεια; :rolleyes:

Gentoo
19-04-21, 12:47
Γιατι να χαλας ενα ωραιο παραμυθι με κατι τοσο βαρετο οσο η αληθεια; :rolleyes:

Το θέμα με την πανδημία, όσον αφορά τις ειδήσεις, είναι πως στις επίσημες ανακοινώσεις κρύβονται και ψέμματα αλλά και στα fake news κρύβονται και κάποιες αλήθειες.

Το πρόβλημα ξεκινά όταν δέχεσαι το 100% είτε των μεν, είτε των δε.

Πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη όλα τα γεγονότα, τα δεδομένα, τα πεπραγμένα, να τα φιλτράρουμε, να κάνουμε την αξιολόγησή μας και να εκφράζουμε με σοβαρότητα την όποια αντίθεση.

Άναρθρες κραυγές και φανατισμός εκατέρωθεν, δεν οδηγεί πουθενά.

manoulamou
19-04-21, 15:15
Το θέμα με την πανδημία, όσον αφορά τις ειδήσεις, είναι πως στις επίσημες ανακοινώσεις κρύβονται και ψέμματα αλλά και στα fake news κρύβονται και κάποιες αλήθειες.

Το πρόβλημα ξεκινά όταν δέχεσαι το 100% είτε των μεν, είτε των δε.

Πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη όλα τα γεγονότα, τα δεδομένα, τα πεπραγμένα, να τα φιλτράρουμε, να κάνουμε την αξιολόγησή μας και να εκφράζουμε με σοβαρότητα την όποια αντίθεση.

Άναρθρες κραυγές και φανατισμός εκατέρωθεν, δεν οδηγεί πουθενά.
:respekt:
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ
δεν καταπινουμε αμασητα ολα οσα μας σερβιρουν ιδιως τα επιχορηγουμενα ΔΗΘΕΝ ιδιωτικα ΜΜΑποβλακωσης!
:oneup:

manoulamou
21-04-21, 11:04
ημιΑΣΧΕΤΟ αλλά επειδη μεσολαβει η debit MASTERCARD, θελω μια βοηθεια.
Εχω υπολοιπο καρτοκινητης στην Cosmote που ληγει σε λιγες μερες, μπαινω για ανανεωση χρονου ομιλιας το ελαχιστο των 10 ευρω.
https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/topUp.jsp
Κανω κλικ στο "αποδεχομαι τους ορους" για να παω ΥΠΟΒΟΛΗ αλλά μου βγαζει το pdf και κολλαει εκει!

KostakisK
21-04-21, 11:05
ημιΑΣΧΕΤΟ αλλά επειδη μεσολαβει η debit MASTERCARD, θελω μια βοηθεια.
Εχω υπολοιπο καρτοκινητης στην Cosmote που ληγει σε λιγες μερες, μπαινω για ανανεωση χρονου ομιλιας το ελαχιστο των 10 ευρω.
Κανω κλικ στο "αποδεχομαι τους ορους" για να παω ΥΠΟΒΟΛΗ αλλά μου βγαζει το pdf και κολλαει εκει!

Σου βγάζει οτι απορρίφθηκε?

manoulamou
21-04-21, 11:12
ΟΧΙ αλλά τελικα βρηκα τι φταιει: πρεπει πρωτα να γινει η αποδοχη των ορων και μετα η επιλογη του τροπου πληρωμης, ενω εγω πηγαινα με τη σειρα αναγραφης!
:p

johnmegarythmos
24-04-21, 00:53
Νέα δυνατότητα επικαιροποίησης στοιχείων με χρήση των κωδικών taxisnet στην winbank της πειραιως


Επιστροφή
Τώρα μπορείτε πολύ εύκολα να επικαιροποιήσετε τα στοιχεία σας, μέσω διασύνδεσης με την ενιαία ψηφιακή πύλη της δημόσιας διοίκησης gov.gr με τη χρήση των κωδικών taxisnet. Από το μενού στο προφίλ σας, επιλέγετε «Αίτηση Επικαιροποίησης στοιχειών».

Τα στοιχεία που μπορείτε να επικαιροποιήσετε αφορούν στις παρακάτω κατηγορίες:
Tαυτότητας* (Ελληνικό Αστυνομικό Δελτίο Ταυτότητας)
Εισοδήματος (ΑΦΜ & εισοδήματα)
Επικοινωνίας (διεύθυνση κατοικίας, διεύθυνση επικοινωνίας , τηλέφωνο επικοινωνίας σταθερό-κινητό, email)
Επαγγελματικής δραστηριότητας (επάγγελμα, διεύθυνση εργασίας)

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η δήλωση τουλάχιστον του αριθμού κινητού τηλεφώνου σας στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (gov.gr) , αν δεν το έχετε προγενέστερα δηλώσει.

Σε περίπτωση που δεν έχετε κωδικούς taxisnet ή δεν τους θυμάστε, μέσω του winbank web banking μπορείτε να επιλέξετε να υποβάλλετε ηλεκτρονικά τα έγγραφα που απαιτούνται για την επικαιροποίηση των στοιχείων 2,3 και 4 , επισυνάπτοντας τα απαραίτητα έγγραφα πιστοποίησης**.

*Για την επιβεβαίωση των στοιχείων ή/ και του εγγράφου πιστοποίησης ταυτότητας μέσω gov.gr, ενδέχεται να χρειαστεί να απευθυνθείτε σε κατάστημά της Τράπεζας, στην περίπτωση που υπάρχει αναντιστοιχία στα στοιχεία που λάβουμε από το gov.gr με αυτά που έχετε δηλώσει στη Τράπεζα. Τα στοιχεία ταυτότητας που λαμβάνονται από το gov.gr αφορούν μόνο στο Ελληνικό Δελτίο Ταυτότητας.
**Εάν είστε κάτοικος εξωτερικού τα έγγραφα πιστοποίησης των στοιχείων σας, θα πρέπει να είναι μεταφρασμένα στην ελληνική ή αγγλική γλώσσα και επικυρωμένα από την Ελληνική Πρεσβεία ή το Ελληνικό Προξενείο ή το Notary Public.
μου το εστειλε με μυνημα το taxisnet!!

manoulamou
26-04-21, 16:20
Η εγω τα εχω χασει τελειως Η οι οδηγιες δεν ειναι σαφεις:
https://microsites.nbg.gr/scaminternetbanking/index.html
Μεσω IBANK προσπαθω να μπω στην νεα μορφη συναλλαγων με την Ισχυρη Ταυτοποιηση αλλά το μονο εμφανιζεται ενα QR και
οταν παταω εγκριση μεσα απο το λαπτοπ στη σελιδα του web banking, ερχεται σε SMS κωδικος εγκρισης OTP - με Αρ. Επιβεβαιωσης,
που φυσικα δεν προχωραει και απορριπτεται!
Ποτε και Πουθενα δεν εμφανιζεται στην οθονη το Secure Authentication (SCA) :(
...
ξαναγυρισα εν μεσω πανδημιας στην εποχη του χαλκου με POS και ανεπαφη συναλλαγη (λεμε τωρα)

- - - Updated - - -

ΕΛΕΟC ΠΧΙΑ ζητησα βοηθεια απ το φωστηρα το γιο μου και το προχωρησε μια χαρα χωρις καν να μου δειξει τι ακριβως εκανε!
:wall:

KostakisK
26-04-21, 16:49
Η εγω τα εχω χασει τελειως Η οι οδηγιες δεν ειναι σαφεις:
https://microsites.nbg.gr/scaminternetbanking/index.html
Μεσω IBANK προσπαθω να μπω στην νεα μορφη συναλλαγων με την Ισχυρη Ταυτοποιηση αλλά το μονο εμφανιζεται ενα QR και
οταν παταω εγκριση μεσα απο το λαπτοπ στη σελιδα του web banking, ερχεται σε SMS κωδικος εγκρισης OTP - με Αρ. Επιβεβαιωσης,
που φυσικα δεν προχωραει και απορριπτεται!
Ποτε και Πουθενα δεν εμφανιζεται στην οθονη το Secure Authentication (SCA) :(
...
ξαναγυρισα εν μεσω πανδημιας στην εποχη του χαλκου με POS και ανεπαφη συναλλαγη (λεμε τωρα)

- - - Updated - - -

ΕΛΕΟC ΠΧΙΑ ζητησα βοηθεια απ το φωστηρα το γιο μου και το προχωρησε μια χαρα χωρις καν να μου δειξει τι ακριβως εκανε!
:wall:

Για να κάνεις έγκριση απο το ibank, πρέπει να το έχεις ανοιχτό στο κινητό πριν κάνεις την συναλλαγή διότι η εφαρμογή είναι πολύ βαριά (230 mb) και μέχρι να ανοίξει και να πάρει τα δεδομένα απο την τράπεζα καληνύχτα

manoulamou
26-04-21, 20:13
Δυστυχως δεν εχω ενεργοποιησει ακομη το σμαρτφον, μαλλον θα παω να παρω τη νεα καρτα, οταν ανοιξει πληρως το λιανεμποριο.
Σκετη χελωνα η ταυτοποιηση μεσω του λαπτοπ, ο γιος εστειλε τον κωδικο, που ηρθε... προτελευταιος, για να γινει η συναλλαγη! :rofl:

adok13
26-04-21, 20:51
μου κραρησε το ατμ της πειραιως την καρτα , και με πηραν τηλ την αλλη μερα και μου ειπαν οτι αν δεν +παω σε δυο ,μερες θα μου την ακυρωσουν. ισχυει κατι τετοιο; θα πρεπει δηλαδη αν εχω καποια σοβαρη δουλεια να τα ακυρωσω ολα για να παω μεσα σε δυο μερες;

badweed
26-04-21, 20:55
μου κραρησε το ατμ της πειραιως την καρτα , και με πηραν τηλ την αλλη μερα και μου ειπαν οτι αν δεν +παω σε δυο ,μερες θα μου την ακυρωσουν. ισχυει κατι τετοιο; θα πρεπει δηλαδη αν εχω καποια σοβαρη δουλεια να τα ακυρωσω ολα για να παω μεσα σε δυο μερες;

ισως να παιζει να στην ακυρωσουν και να σου στειλουν αλλη .

minas
26-04-21, 21:05
μου κραρησε το ατμ της πειραιως την καρτα , και με πηραν τηλ την αλλη μερα και μου ειπαν οτι αν δεν +παω σε δυο ,μερες θα μου την ακυρωσουν. ισχυει κατι τετοιο; θα πρεπει δηλαδη αν εχω καποια σοβαρη δουλεια να τα ακυρωσω ολα για να παω μεσα σε δυο μερες;

Φαντάζομαι ότι μπορείς να συνεννοηθείς με τον υπεύθυνο καρτών ή και με τον διευθυντή του υποκαταστήματος που την έχει να στην κρατήσουν παραπάνω...

adok13
26-04-21, 21:19
της το ειπα , επιδη δουλευω και μου ειπε οτι ειναι ο κανονησμος. παλι 6 ευρω. 2 φορες εχουν σβηστει τα γραμματα και δυο εχει στραβωσει η καρτα. και με αναγκαζουν κιολλας να παω μεσα σε δυο μερες.

slalom
26-04-21, 22:22
Ενεργοποιησα το ανεπαφο της NBG απο το κινητο. Το συνδεσε με τη χρεωστικη καρτα, το εχει δοκιμασει κανεις?

Gentoo
26-04-21, 23:40
Ενεργοποιησα το ανεπαφο της NBG απο το κινητο. Το συνδεσε με τη χρεωστικη καρτα, το εχει δοκιμασει κανεις?

Ναι. Λειτουργεί κανονικά. Η μόνη χαζομάρα είναι ένα αισθητό latency στην εισαγωγή του PIN, όπου αν πας να το εισαγάγεις γρήγορα, θα καταχωρηθούν μόνο τα 2 απ'τα 4 ψηφία.

Ευτυχώς παίζω μπαλίτσα με curve + gpay οπότε δεν χρειάζεται να υποφέρω με αυτή την οδυνηρή υλοποίηση.

Υπάρχει και συνοδευτικό widget πάντως όπου μπορείς να ανοίξεις κατευθείαν το nfc mode της Εθνικής, για να γλιτώσεις μερικά χαμμένα δευτερόλεπτα περιμένοντας να ανοίξει η κυρίως εφαρμογή.

KostakisK
26-04-21, 23:43
Ναι. Λειτουργεί κανονικά. Η μόνη χαζομάρα είναι ένα αισθητό latency στην εισαγωγή του PIN, όπου αν πας να το εισαγάγεις γρήγορα, θα καταχωρηθούν μόνο τα 2 απ'τα 4 ψηφία.

Ευτυχώς παίζω μπαλίτσα με curve + gpay οπότε δεν χρειάζεται να υποφέρω με αυτή την οδυνηρή υλοποίηση.

Υπάρχει και συνοδευτικό widget πάντως όπου μπορείς να ανοίξεις κατευθείαν το nfc mode της Εθνικής, για να γλιτώσεις μερικά χαμμένα δευτερόλεπτα περιμένοντας να ανοίξει η κυρίως εφαρμογή.

Επιβεβαιώνω και εγώ πολύ βαριά εφαρμογή και κάνει 10 δευτερόλεπτα να ανοίξει στο δικό μου μέσω του widget

Gentoo
27-04-21, 00:08
Επιβεβαιώνω και εγώ πολύ βαριά εφαρμογή και κάνει 10 δευτερόλεπτα να ανοίξει στο δικό μου μέσω του widget

Η αλήθεια είναι πως όλες οι αντίστοιχες ebanking εφαρμογές, στο θέμα του NFC payment καθυστερούν αρκετά.
Δεν νομίζω πως φταίνε οι εφαρμογές γι'αυτό, αλλά η διαδικασία του NFC tagging.

Η καλύτερη μέθοδος είναι μέσω του gpay όπου δεν χρειάζεται να ανοίξεις καν εφαρμογή.

Απλώς ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο και ενεργοποιείς το NFC.

Αλλά θέλει μεσάζοντα (curve, revolut, viva, κλπ).

KostakisK
27-04-21, 00:11
Η αλήθεια είναι πως όλες οι αντίστοιχες ebanking εφαρμογές, στο θέμα του NFC payment καθυστερούν αρκετά.
Δεν νομίζω πως φταίνε οι εφαρμογές γι'αυτό, αλλά η διαδικασία του NFC tagging.

Η καλύτερη μέθοδος είναι μέσω του gpay όπου δεν χρειάζεται να ανοίξεις καν εφαρμογή.

Απλώς ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο και ενεργοποιείς το NFC.

Αλλά θέλει μεσάζοντα (curve, revolut, viva, κλπ).

Εγώ αναφέρομαι απο την ώρα που θα πατήσεις το widget μέχρι την ώρα που θα ανοίξει κανονικά λίγο πριν την πληρωμή

Gentoo
27-04-21, 00:21
Εγώ αναφέρομαι απο την ώρα που θα πατήσεις το widget μέχρι την ώρα που θα ανοίξει κανονικά λίγο πριν την πληρωμή

Το ίδιο πράγμα συμβαίνει. Ο χρόνος χάνεται στο να κάνει aquire το NFC tag και να διασφαλίσει ότι σχετίζεται με το security γύρω απ'αυτό.
Αυτό έχω καταλάβει λίγο-πολύ από τη φάση.

Αν κάποιος ασχολείται με android development και γνωρίζει, ας μας διαφωτίσει.

KostakisK
27-04-21, 00:29
Το ίδιο πράγμα συμβαίνει. Ο χρόνος χάνεται στο να κάνει aquire το NFC tag και να διασφαλίσει ότι σχετίζεται με το security γύρω απ'αυτό.
Αυτό έχω καταλάβει λίγο-πολύ από τη φάση.

Αν κάποιος ασχολείται με android development και γνωρίζει, ας μας διαφωτίσει.

Προσπαθώ να ανεβάσω βιντεάκι να δείτε πόσο αργό είναι ενώ με N26 δεν κάνει τόσο

Gentoo
27-04-21, 00:32
Προσπαθώ να ανεβάσω βιντεάκι να δείτε πόσο αργό είναι ενώ με N26 δεν κάνει τόσο

Όσο αργό και να είναι πάντως, εξακολουθεί να είναι καλύτερη εναλλακτική απ'το να ψάχνεις κάρτες στο πορτοφόλι...

KostakisK
27-04-21, 00:40
Όσο αργό και να είναι πάντως, εξακολουθεί να είναι καλύτερη εναλλακτική απ'το να ψάχνεις κάρτες στο πορτοφόλι...

Για μέτρα δευτερόλεπτα να δούμε. 12 δεύτερα έχω μετρήσει με το πορτοφόλι είτε είναι στην τσέπη του παντελονιού είτε στο μπουφάν https://vimeo.com/541855588

Gentoo
27-04-21, 00:45
Για μέτρα δευτερόλεπτα να δούμε. 12 δεύτερα έχω μετρήσει με το πορτοφόλι είτε είναι στην τσέπη του παντελονιού είτε στο μπουφάν\
https://vimeo.com/541855588

12 δευτερόλεπτα δεν είναι κάτι τραγικό. Στο λέω εγώ που δουλεύω ταμείο σε super market και έχω δει τρελή καθυστέρηση πελατών στο να πληρώσουν.

Αν θέλεις άμεση πληρωμή, παίξε μπάλα με gpay, δεν θα χρειαστεί να περιμένεις ούτε 1 δευτερόλεπτο...

KostakisK
27-04-21, 00:47
Είτε απο LTE Cosmote, Vodafone είτε απο wifi τόσο κάνει

slalom
27-04-21, 00:49
Το ίδιο πράγμα συμβαίνει. Ο χρόνος χάνεται στο να κάνει aquire το NFC tag και να διασφαλίσει ότι σχετίζεται με το security γύρω απ'αυτό.
Αυτό έχω καταλάβει λίγο-πολύ από τη φάση.
Πρεπει να αργει να συνδεσει το χρηστη, αρχικα.
Θα το δοκιμασω με το widget

Gentoo
27-04-21, 00:50
Είτε απο LTE Cosmote, Vodafone είτε απο wifi τόσο κάνει

Δεν έχει να κάνει με το δίκτυο. To nfc payment λειτουργεί και offline (εφόσον έχει σεταριστεί).

Απ'ό,τι βλέπω όμως, η εφαρμογή της Εθνικής απαιτεί δίκτυο, οπότε μιλάμε για εντελώς κακή υλοποίηση.

Ίσως στο μέλλον το σουλουπώσουν.

KostakisK
27-04-21, 00:52
Απλά δες το βίντεο που έχω στο Link δεν έχω να πω κάτι άλλο........Τραγικό

Gentoo
27-04-21, 00:54
Πρεπει να αργει να συνδεσει το χρηστη, αρχικα.
Θα το δοκιμασω με το widget

Ναι. Απ'ό,τι διαπίστωσα, με κλειστό το internet, εμφανίζει μήνυμα για "login failed", επομένως χρονοτριβεί στο να συνδεθεί με τα στοιχεία του χρήστη online.

Η εφαρμογή της eurobank και του gpay, λειτουργούν κανονικά και χωρίς internet. Και ανοίγει σαφώς γρηγορότερα της eurobank.

Άρα οι devs της εφαρμογής της Εθνικής πετάνε τάπες σε βαρέλια απ'ότι φαίνεται.

Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια, αν αναλογιστεί κανείς ότι δεν έχει και πολύ καιρό που έβαλαν επιτέλους nfc payment στην εφαρμογή...

- - - Updated - - -


Απλά δες το βίντεο που έχω στο Link δεν έχω να πω κάτι άλλο........Τραγικό

Εφόσον έχεις N26, φαντάζομαι είσαι εξοικειωμένος με κάρτες του εξωτερικού. Γιατί δεν δοκιμάζεις gpay; Δεν θα ξανασχοληθείς με third party nfc payment apps μετά...

KostakisK
27-04-21, 00:59
Ναι. Απ'ό,τι διαπίστωσα, με κλειστό το internet, εμφανίζει μήνυμα για "login failed", επομένως χρονοτριβεί στο να συνδεθεί με τα στοιχεία του χρήστη online.

Η εφαρμογή της eurobank και του gpay, λειτουργούν κανονικά και χωρίς internet. Και ανοίγει σαφώς γρηγορότερα της eurobank.

Άρα οι devs της εφαρμογής της Εθνικής πετάνε τάπες σε βαρέλια απ'ότι φαίνεται.

Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια, αν αναλογιστεί κανείς ότι δεν έχει και πολύ καιρό που έβαλαν επιτέλους nfc payment στην εφαρμογή...

- - - Updated - - -



Εφόσον έχεις N26, φαντάζομαι είσαι εξοικειωμένος με κάρτες του εξωτερικού. Γιατί δεν δοκιμάζεις gpay; Δεν θα ξανασχοληθείς με third party nfc payment apps μετά...

Την χρησιμοποιώ πάει αρκετά καλύτερα απο το ibank

Gentoo
27-04-21, 01:06
Την χρησιμοποιώ πάει αρκετά καλύτερα απο το ibank

Λοιπόν, μόλις πέρασα ένα update της εφαρμογής της εθνικής και διαπιστώνω πως με κλειστό το internet (wifi + data) μπορείς να ανοίξεις την κάρτα για πληρωμές και δεν καθυστερεί ιδιαίτερα, 12 δευτερόλεπτα περίπου μαζί με το fingerprint authentication.

Είναι ένας οριακά αποδεκτός χρόνος πληρωμής κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή αν ξεκινήσεις τη διαδικασία την ώρα που σου ανακοινώνουν το ποσό πληρωμής, δεν καθυστερείς ιδιαίτερα.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, κανένας ταμίας, οπουδήποτε, δεν θα δυσανασχετίσει αν χρειαστείς 12 δευτερόλεπτα για να πληρώσεις.

Γιατί έχουν βιώσει τουλάχιστον μία φορά πληρωμή από παππού-γιαγιά να ψάχνουν σε σακούλες/πορτοφόλια/whatever φραγκοδίφραγκα και να τους πέφτουν, να τα ξαναμετράνε, κλπ, κλπ.

Πίστεψέ με, 12 δευτερόλεπτα δεν είναι τίποτα μπροστά στο παράδειγμα που σου αναφέρω και είναι άκρως ρεαλιστικό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.