PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 [164] 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

KostakisK
27-04-21, 01:17
Λοιπόν, μόλις πέρασα ένα update της εφαρμογής της εθνικής και διαπιστώνω πως με κλειστό το internet (wifi + data) μπορείς να ανοίξεις την κάρτα για πληρωμές και δεν καθυστερεί ιδιαίτερα, 12 δευτερόλεπτα περίπου μαζί με το fingerprint authentication.

Είναι ένας οριακά αποδεκτός χρόνος πληρωμής κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή αν ξεκινήσεις τη διαδικασία την ώρα που σου ανακοινώνουν το ποσό πληρωμής, δεν καθυστερείς ιδιαίτερα.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, κανένας ταμίας, οπουδήποτε, δεν θα δυσανασχετίσει αν χρειαστείς 12 δευτερόλεπτα για να πληρώσεις.

Γιατί έχουν βιώσει τουλάχιστον μία φορά πληρωμή από παππού-γιαγιά να ψάχνουν σε σακούλες/πορτοφόλια/whatever φραγκοδίφραγκα και να τους πέφτουν, να τα ξαναμετράνε, κλπ, κλπ.

Πίστεψέ με, 12 δευτερόλεπτα δεν είναι τίποτα μπροστά στο παράδειγμα που σου αναφέρω και είναι άκρως ρεαλιστικό...

Ναι συμφωνώ απλά κάποια στιγμή πρέπει να βελτιστοποιήσουν την εφαρμογή. Είναι αρκετά αργή

Gentoo
27-04-21, 01:20
Ναι συμφωνώ απλά κάποια στιγμή πρέπει να βελτιστοποιήσουν την εφαρμογή. Είναι αρκετά αργή

Φαντάζομαι πως κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό. Ήδη έχουν κάνει βήματα προόδου από τότε που ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ πριν 4-5 χρόνια.

Αν και θεωρώ πιο πιθανό να μπορείς να καταχωρήσεις τις ελληνικές κάρτες στο gpay σε λίγο καιρό, οπότε και να μην έχεις ανάγκη καν τις αντίστοιχες εφαρμογές των ελληνικών τραπεζών.

skel
28-04-21, 13:03
η αποστολή χρεωστικής κάρτας στην οικία γνωρίζουμε αν καθηστερεί πολύ ?

απο εθνική

zeronero
28-04-21, 13:30
Με βάση τη δική μου εμπειρία, όχι δεν αργεί. Αναφέρομαι σε ανανέωση.

KostakisK
28-04-21, 16:48
η αποστολή χρεωστικής κάρτας στην οικία γνωρίζουμε αν καθηστερεί πολύ ?

απο εθνική

7 εργάσιμες

manoulamou
28-04-21, 18:33
Υπαρχει οριο στις καρτες ανα τραπεζα, ανα ειδος καρτας και συνολικα;
Καποτε στελνανε αβερτα, χωρις καν να σε ρωτησουν, αρκει να ησουν πελατης
ενω πολυ παλιοτερα μονον μια πιστωτικη και τελος!
:whistle:

KostakisK
28-04-21, 18:39
Υπαρχει οριο στις καρτες ανα τραπεζα, ανα ειδος καρτας και συνολικα;
Καποτε στελνανε αβερτα, χωρις καν να σε ρωτησουν, αρκει να ησουν πελατης
ενω πολυ παλιοτερα μονον μια πιστωτικη και τελος!
:whistle:

Απο όσο ξέρω στην Εθνική 2 ανα άτομο, δηλαδή και παραπάνω λογαριασμούς ταμιευτηρίου να έχεις μπορείς να βγάλεις μόνο 2 κάρτες και να τις συνδέσεις με τους υπόλοιπους. Στην Eurobank μόνο μια, στην Πειραιώς 2 επίσης και στην Alpha έχω την εντύπωση οτι μπορείς και 4. Τώρα στις πιστωτικές ανάλογα το εισόδημα και αν θες οικογενειακές και 2 και 3 μπορείς σε κάθε τράπεζα

tsorbi
28-04-21, 18:58
Eurobank εχω στο όνομα μου 2 πιστωτικές.
1 Visa & 1 Mastercard.

KostakisK
28-04-21, 19:34
Eurobank εχω στο όνομα μου 2 πιστωτικές.
1 Visa & 1 Mastercard.

Εγώ μίλαγα αρχικά για χρεωστικές

- - - Updated - - -

Τώρα οι πιστωτικές είναι άλλο θέμα

tsorbi
28-04-21, 19:57
η manoulamou έγραψε
"ενώ πολύ παλιότερα μονον μια πιστωτικη και τέλος!"

johnmegarythmos
29-04-21, 00:02
Απο όσο ξέρω στην Εθνική 2 ανα άτομο, δηλαδή και παραπάνω λογαριασμούς ταμιευτηρίου να έχεις μπορείς να βγάλεις μόνο 2 κάρτες και να τις συνδέσεις με τους υπόλοιπους. Στην Eurobank μόνο μια, στην Πειραιώς 2 επίσης και στην Alpha έχω την εντύπωση οτι μπορείς και 4. Τώρα στις πιστωτικές ανάλογα το εισόδημα και αν θες οικογενειακές και 2 και 3 μπορείς σε κάθε τράπεζα

Κανονικά κάθε πελάτης μίας τράπεζας δικαιόυται να βγάλει 2 χρεώστικεσ κάρτες μία visa και μία MasterCard. Αυτό σίγουρα ισχύει σε Πειραιώς και εθνική. Και στην alpha bank λόγω ότι υπάρχουν και αντίστοιχες μπόνους μπορεί όντως να μπορεί κάποιος να βγάλει 4 χρεωστικες κάρτες. Αλλά μέχρι 2 κάρτες πιστεύω ότι είναι μία χαρά.

manoulamou
29-04-21, 00:18
Ο γιος μου ειχε μια χρεωστικη Visa που... ελιωσε σε καποια τσεπη, του την αντικαταστησανε και στο καπακι ηρθε και αλλη μια debit mastercard.
Εξ αυτου απορησα και ειπα να ρωτησω για ΟΛΕΣ τι ισχυει τωρα.
Τον... αιωνα του χαλκου υπηρχε δυνατοτητα εκδοσης μονον μιας πιστωτικης συνολικα, οχι ανα τραπεζα, αργοτερα την εποχη της επιπλαστης ευμαρειας ειχε πηξει ο τοπος απο καθε ειδους καρτες. :p

anon
29-04-21, 10:21
μπορείς να έχεις πολλές κάρτες, ακόμα και απο την ίδια τράπεζα, ειδικά εαν κάποιες απο αυτές είναι συνδεδεμένες με κάποια αλυσίδα ή κάτι άλλο. Πχ μπορείς να έχεις την Eurobank Visa (κλασσικά) και την Eurobank-Masoutis VISA (η οποία δίνει κάποια έξτρα προνόμια για αγορές απο την αλυσίδα σούπερ μάρκετ Μασούτης).

CptBill
29-04-21, 14:09
Αρχισε να λειτουργει και η επικαιροποιηση μεσω gov.gr.
Μολις το εκανα επιτυχημενα σε alpha και πειραιως. Βεβαια ως κλασσικη τραγικη τραπεζα, η πειραιως μου εβγαλε μηνυμα οτι καταχωρηθηκε αιτημα. Στην alpha ανανεωθηκαν σε πραγματικο χρονο τα στοιχεια μου.
Εθνικη και Eurobank δεν φαινεται να το εχουν ενεργοποιησει ακομη.

zeronero
29-04-21, 14:45
Το ίδιο ακριβώς μού έκανε εντύπωση χθες: ΕΤΕ on-the-fly, winbank σε εκκρεμότητα.

Στην ΕΤΕ δες στο προφίλ σου.

jap
29-04-21, 16:36
Έχω κάνει σε Eurobank, σε πρώτη φάση έρχεται μήνυμα αντίστοιχο ότι έγινε η αίτηση, σε δεύτερη επιβεβαίωση ότι ενημερώθηκαν τα στοιχεία, για κάποια στοιχεία ήρθε αμέσως, για άλλα την επόμενη μέρα, από Κυριακή σε Δευτέρα.

CptBill
29-04-21, 16:56
Το ίδιο ακριβώς μού έκανε εντύπωση χθες: ΕΤΕ on-the-fly, winbank σε εκκρεμότητα.

Στην ΕΤΕ δες στο προφίλ σου.

Σωστος! θενκς. Περι Πειραιως, ειναι λιγο για τα πανηγυρια. Οταν πριν μηνες ειχα στειλει σε 3 τραπεζες τα ιδια χαρτια για επικαιροποιηση , η μονη που ηθελε φυσικα παρουσια σε καταστημα και δεν ολοκληρωνοταν η διαδικασια ηταν η Πειραιως.

kasadi
05-05-21, 22:19
Κάποιες ερώτησεις που έχουν σχέση και με κάρτες και με το ebanking.
- Έχουμε 2 κάρτες visa χρεωστικές πειραιώς. Στην ίδια συναλλαγή, όποτε την κάνουμε, χρησιμοποιώντας την μία κάρτα ζητάει συνεχώς κωδικούς ebanking και extrapin ενώ με την άλλη κάρτα δεν ζητάει τίποτα από τα 2 και προχωράει κανονικά η συναλλαγή.Οι κωδικοί δεν είναι πουθενά αποθηκευμένοι και είναι διαφορετικοί οι κάτοχοι της κάρτας. Πώς γίνεται αυτό;
- στην πειραιώς γενικά για να κάνεις μια συναλλαγή με κάρτα πλέον θέλει πέρα από το extrapin και τους κωδικούς ebanking; ή αρκεί το extrapin;

johnmegarythmos
07-05-21, 01:17
Κάποιες ερώτησεις που έχουν σχέση και με κάρτες και με το ebanking.
- Έχουμε 2 κάρτες visa χρεωστικές πειραιώς. Στην ίδια συναλλαγή, όποτε την κάνουμε, χρησιμοποιώντας την μία κάρτα ζητάει συνεχώς κωδικούς ebanking και extrapin ενώ με την άλλη κάρτα δεν ζητάει τίποτα από τα 2 και προχωράει κανονικά η συναλλαγή.Οι κωδικοί δεν είναι πουθενά αποθηκευμένοι και είναι διαφορετικοί οι κάτοχοι της κάρτας. Πώς γίνεται αυτό;
- στην πειραιώς γενικά για να κάνεις μια συναλλαγή με κάρτα πλέον θέλει πέρα από το extrapin και τους κωδικούς ebanking; ή αρκεί το extrapin;

παιζει ρολο το ποσο που κανεις συναλλαγη αμα ειναι παραπανω απο 100 ευρω , αν κανεις μια συναλλαγη ανω των 30 ευρω παλι ζηταει .
δες εδω https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/psd2/ypiresies-plhrwmwn-psd2 και επελεξε το συχνες ερωτησεις - ecommerce
<<
7. Μπορώ να πραγματοποιώ αγορές με κάρτα στο διαδίκτυο (e-commerce), χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

Η Τράπεζα Πειραιώς με σκοπό την δική σας διευκόλυνση, για συναλλαγές αξίας έως €30 που πραγματοποιούνται στο διαδίκτυο, δεν θα απαιτεί ισχυρή ταυτοποίηση μέχρι το ποσό των €100, σωρευτικά. Πέραν αυτού, θα πρέπει, υποχρεωτικά, να πραγματοποιείται συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση. Κάθε φορά που πραγματοποιείται συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση, μηδενίζεται το όριο των €100. >>
<<8. Tο σωρευτικό όριο των €100, για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα με κάρτα χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση, ισχύει και σε χώρες εκτός ΕΟΧ;

Όχι, ισχύει μόνο για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα σε χώρες εντός ΕΟΧ.


9. Υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των συναλλαγών κάτω των €30 με κάρτα στο διαδίκτυο, χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

Όχι, δεν υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των συναλλαγών, παρά μόνο μέχρι το ποσό των €100 σωρευτικά.


10. Το όριο των €100 στις συναλλαγές με κάρτα σε ηλεκτρονικά καταστήματα μηδενίζεται και με τη χρήση της κάρτας σε συναλλαγή σε φυσικό κατάστημα;

Όχι, το όριο των €100 ισχύει μόνο για συναλλαγές με κάρτες έως €30, που πραγματοποιούνται σε ηλεκτρονικά καταστήματα και μηδενίζεται κάθε φορά που πραγματοποιείται μια συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση σε ηλεκτρονικό κατάστημα (e-commerce).


11. Πώς μπορώ να γνωρίζω τί ποσό μου απομένει για αγορές χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

Μόλις το όριο καλυφθεί, θα σας ζητείται η ισχυρή ταυτοποίηση στην επόμενη συναλλαγή σας.


12. Έχω πιστωτική κάρτα με πρόσθετη κάρτα. Το όριο των €100 ισχύει ανά πιστωτική κάρτα (κύρια ή πρόσθετη);

Ναι, το σωρευτικό όριο των €100, για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα ισχύει ανά κάρτα (κύρια ή πρόσθετη). Δηλαδή, οι τέσσερεις (4) κάρτες έχουν €100 όριο εκάστη. >>

yiannakos
07-05-21, 15:14
Καλησπέρα, πήγε ο πατερας μου στην Εθνική να του δώσουν κωδικους για ibanking και του έβγαλαν στα καλα καθούμενα και μια pre-paid Visa. Του ειπαν οτι κοστιζει μονο 5€. Με πηρε τηλεφωνο στο μεταξυ να με ρωτήσει, και του ειπα να τους ρωτήσει πόσο θα κοστίζει καθε φορα η φόρτιση της. Του είπαν οτι δεν υπάρχει άλλο κόστος, μόνο τα 5€ της χορήγησης της. Ειναι δυνατόν ρε παιδιά; εγω θυμάμαι παλιά όλες οι προπληρωμένες είχαν έξοδα φόρτισης.

thourios
07-05-21, 15:21
Άμα είναι να βγάλω και εγώ μια χωρίς έξοδα επαναφόρτισης. Δεν νομίζω να γίνονται αυτά. Παλαιότερα το είχα ψάξει.

tsorbi
07-05-21, 15:33
Φόρτιση 100 έξοδα 1.
Στα 200 2.

al3x1k0
07-05-21, 15:43
Καλησπέρα, πήγε ο πατερας μου στην Εθνική να του δώσουν κωδικους για ibanking και του έβγαλαν στα καλα καθούμενα και μια pre-paid Visa. Του ειπαν οτι κοστιζει μονο 5€. Με πηρε τηλεφωνο στο μεταξυ να με ρωτήσει, και του ειπα να τους ρωτήσει πόσο θα κοστίζει καθε φορα η φόρτιση της. Του είπαν οτι δεν υπάρχει άλλο κόστος, μόνο τα 5€ της χορήγησης της. Ειναι δυνατόν ρε παιδιά; εγω θυμάμαι παλιά όλες οι προπληρωμένες είχαν έξοδα φόρτισης.

Επειδή προφανώς του την φόρτωσαν του ανθρώπου, να τη γυρίσετε πίσω και να απαιτήσετε επιστροφή χρημάτων με τα απαραίτητα «γαλλικά» αν χρειαστεί. Έχουν καταντήσει αηδία με αυτές τις πρακτικές.

manoulamou
07-05-21, 20:24
Εγω παλι ΔΕΝ καταλαβαινω, γιατι ΔΕΝ μπορουμε να πουμε πολυ απλα να πουμε ΟΧΙ και τελος!
Δεν την θελω ρε φιλε, αμα την χρειαστω θα την ζητησω απο μονη μου...
:hmm:

Gentoo
07-05-21, 20:33
Εγω παλι ΔΕΝ καταλαβαινω, γιατι ΔΕΝ μπορουμε να πουμε πολυ απλα να πουμε ΟΧΙ και τελος!
Δεν την θελω ρε φιλε, αμα την χρειαστω θα την ζητησω απο μονη μου...
:hmm:

Επειδή ακριβώς δεν θα τη ζητήσουν πολλοί πελάτες από μόνοι τους, μπαίνει στη μέση το επιθετικό μάρκετινγκ.

Ό,τι κάνουν τόσες και τόσες εταιρείες.

Κατάπτυστο φυσικά, αλλά όσο το νομικό πλαίσιο με τα ψιλά γράμματα τους καλύπτει, θα συνεχίσουν να το κάνουν.

KostakisK
07-05-21, 21:07
Προσοχή η Eurobank έχει θέματα όλη μέρα με τις συναλλαγές μέσω e-commerce και χτες είχε πριν τις 22.00 με γενικά όλες τις συναλλαγές

slalom
07-05-21, 22:15
Επειδή ακριβώς δεν θα τη ζητήσουν πολλοί πελάτες από μόνοι τους, μπαίνει στη μέση το επιθετικό μάρκετινγκ.

Ό,τι κάνουν τόσες και τόσες εταιρείες.

Κατάπτυστο φυσικά, αλλά όσο το νομικό πλαίσιο με τα ψιλά γράμματα τους καλύπτει, θα συνεχίσουν να το κάνουν.
Να μας δειξει το νομικο πλαισιο

Gentoo
07-05-21, 22:20
Να μας δειξει το νομικο πλαισιο

Σίγουρα είναι καλυμμένοι ως προς αυτό. Στα πολυσέλιδα ψιλά γράμματα, έχουν καλυμμένο τον κ@λο τους για τα πάντα.

Απλώς αναγκάζεσαι εσύ, ο πελάτης, να τρέχεις να αναιρείς τα αυτεπάγγελτά τους "κόλπα".

slalom
07-05-21, 23:17
Δεν ειναι καλυμμενοι, ευτυχως

yiannakos
10-05-21, 16:47
Επειδή προφανώς του την φόρτωσαν του ανθρώπου, να τη γυρίσετε πίσω και να απαιτήσετε επιστροφή χρημάτων με τα απαραίτητα «γαλλικά» αν χρειαστεί. Έχουν καταντήσει αηδία με αυτές τις πρακτικές.


Εγω παλι ΔΕΝ καταλαβαινω, γιατι ΔΕΝ μπορουμε να πουμε πολυ απλα να πουμε ΟΧΙ και τελος!
Δεν την θελω ρε φιλε, αμα την χρειαστω θα την ζητησω απο μονη μου...
:hmm:


Επειδή ακριβώς δεν θα τη ζητήσουν πολλοί πελάτες από μόνοι τους, μπαίνει στη μέση το επιθετικό μάρκετινγκ.

Ό,τι κάνουν τόσες και τόσες εταιρείες.

Κατάπτυστο φυσικά, αλλά όσο το νομικό πλαίσιο με τα ψιλά γράμματα τους καλύπτει, θα συνεχίσουν να το κάνουν.

ΟΚ δεν έγινε ακριβώς έτσι, του το πρότειναν του πατέρα μου, κι επειδή του είχα πει εγώ -πριν πολλά χρόνια όμως- για την ασφάλεια κλπ στις συναλλαγές, το συνδύασε και συμφώνησε. Ζητώ κι εγώ συγγνώμη για την έκφραση "στα καλά καθούμενα" , γιατί πηγαινε στο οτι δεν το είχε ζητήσει ο ίδιος, και πήγε για άλλη δουλειά εκεί.
Παραμένει όμως το ερώτημα, γιατί ενώ μετα απο την προτροπή μου για ερώτημα για τις φορτίσεις , του είπαν ότι "δεν υπάρχει άλλη χρέωση πέραν των 5€ της ενεργοποίησης" .
Ακόμη κι αν υποθέσω οτι ο ηλικιωμένος πατέρας μου δεν έκανε ακριβώς την ερώτηση " θα έχουν έξοδα οι φορτίσεις?" και τους ρώτησε γενικά για άλλα έξοδα , κατα πόσον είναι ηθικό να θεωρήσουν δεδομένα τα "έξοδα φόρτισης" και να του δώσουν απλά την παραπάνω απάντηση?

minas
10-05-21, 18:00
ΟΚ δεν έγινε ακριβώς έτσι, του το πρότειναν του πατέρα μου, κι επειδή του είχα πει εγώ -πριν πολλά χρόνια όμως- για την ασφάλεια κλπ στις συναλλαγές, το συνδύασε και συμφώνησε. Ζητώ κι εγώ συγγνώμη για την έκφραση "στα καλά καθούμενα" , γιατί πηγαινε στο οτι δεν το είχε ζητήσει ο ίδιος, και πήγε για άλλη δουλειά εκεί.
Παραμένει όμως το ερώτημα, γιατί ενώ μετα απο την προτροπή μου για ερώτημα για τις φορτίσεις , του είπαν ότι "δεν υπάρχει άλλη χρέωση πέραν των 5€ της ενεργοποίησης" .
Ακόμη κι αν υποθέσω οτι ο ηλικιωμένος πατέρας μου δεν έκανε ακριβώς την ερώτηση " θα έχουν έξοδα οι φορτίσεις?" και τους ρώτησε γενικά για άλλα έξοδα , κατα πόσον είναι ηθικό να θεωρήσουν δεδομένα τα "έξοδα φόρτισης" και να του δώσουν απλά την παραπάνω απάντηση?
Δεν είναι μόνο ανήθικο, αλλά και παράνομο το να μην αποσαφηνίζουν όλους τους όρους και ειδικά τις χρεώσεις.
Όμως δεν είναι πολλοί αυτοί που θα το κυνηγήσουν για 5€.

Zus
10-05-21, 18:10
Άνοιξε λογαριασμό ο πατέρας μου στην Πειραιώς. Κάτι του είπαν για ασφάλεια της κάρτας 25 ευρώ.

Τι είναι αυτό, τον χρόνο ή εφάπαξ?

Πως μπορώ να το πάρω πίσω?

- - - Updated - - -

ERGO Secure Wallet. Του είπαν ότι είναι υποχρεωτικό γιατί θα σταματήσουν να ισχύουν τα βιβλιάρια.

25 ευρώ στα λαμόγια είναι πάρα πολλά.

Βλέπω μέσα μία σελίδα με Δήλωση Άσκησης Δικαιώματος Εναντίωσης (Ν. 2496/97 Αρθ. 2.5 και Αρθ. 2.6)

Με συμπλήρωση κάποιου από αυτού επιστρέφεται το ποσό?

goku
10-05-21, 18:15
Άνοιξε λογαριασμό ο πατέρας μου στην Πειραιώς. Κάτι του είπαν για ασφάλεια της κάρτας 25 ευρώ.

Τι είναι αυτό, τον χρόνο ή εφάπαξ?

Πως μπορώ να το πάρω πίσω?

- - - Updated - - -

ERGO Secure Wallet. Του είπαν ότι είναι υποχρεωτικό γιατί θα σταματήσουν να ισχύουν τα βιβλιάρια.

25 ευρώ στα λαμόγια είναι πάρα πολλά.

Βλέπω μέσα μία σελίδα με Δήλωση Άσκησης Δικαιώματος Εναντίωσης (Ν. 2496/97 Αρθ. 2.5 και Αρθ. 2.6)

Με συμπλήρωση κάποιου από αυτού επιστρέφεται το ποσό?

Διάβασε από δω (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=7010538&highlight=#post7010538) και κάτω, είχα το ίδιο πρόβλημα.

emeliss
10-05-21, 18:15
Είναι ετήσια προαιρετική ασφάλιση
https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/asfaleia/lifestyle/asfaleia-piraeus-secure-wallet/piraeus-secure-wallet

Zus
10-05-21, 18:19
Θα τρελαθώ. Μου λέει ότι τους τα πλήρωσε μετρητά. Τους άτιμους. :mad:

emeliss
10-05-21, 18:21
Είναι κλασικό πρόβλημα να μπαίνεις για άνοιγμα λογαριασμού και να βγαίνεις με ασφαλιστικό προϊόν.

Zus
10-05-21, 18:23
Τι έγκλημα έχουν στήσει. Εμένα γιατί δεν τόλμησαν να μου πλασάρουν ασφάλιστρα?

runner70
10-05-21, 19:13
Παιδια θα προτεινα να κανετε καταγγελιες. Βλεπουμε οτι δεν ειναι μεμονωμενα περιστατικα αλλα ειναι οργανωμενη η παρουσιαση της και καλα "υποχρεωτικης" υπηρεσιας.

lewton
11-05-21, 09:03
Πολύ ενδιαφέρον προϊόν πάντως.
Εγώ θα ζητούσα να μου το προσθέσουν αν μου το προσέφερε η τράπεζά μου στη Γερμανία, αλλά εδώ οι τράπεζες δεν τα κάνουν αυτά και πρέπει να πας να βρεις ασφαλιστική μόνος σου.
Αν μου το έβαζαν με το ζόρι θα άκουγαν Γαλλικά πάντως. :twisted:

- - - Updated - - -



Του είπαν ότι είναι υποχρεωτικό γιατί θα σταματήσουν να ισχύουν τα βιβλιάρια.

Ο,τι να'ναι όμως.

KostakisK
11-05-21, 11:15
Πολύ ενδιαφέρον προϊόν πάντως.
Εγώ θα ζητούσα να μου το προσθέσουν αν μου το προσέφερε η τράπεζά μου στη Γερμανία, αλλά εδώ οι τράπεζες δεν τα κάνουν αυτά και πρέπει να πας να βρεις ασφαλιστική μόνος σου.
Αν μου το έβαζαν με το ζόρι θα άκουγαν Γαλλικά πάντως. :twisted:

- - - Updated - - -


Ο,τι να'ναι όμως.

Και εμάς στην ΕΤΕ τα ίδια μας λένε για τα βιβλιάρια αλλά μας προτρέπουν να ανοίξουμε ebanking για να έχουμε ειδοποιήσεις

johnmegarythmos
12-05-21, 00:44
Τι έγκλημα έχουν στήσει. Εμένα γιατί δεν τόλμησαν να μου πλασάρουν ασφάλιστρα?

οταν εισαι ανεργος δεν μπορουνε να σου πλασαρουνε τιποτα!! , εγω που ειμαι ανεργος μου ελεγαν για μια ασφαλιση καρτας και ενα προγραμμα συνταξιοδοτικο αλλα οταν με ρωτησε το επαγγελμα τις λεω ανεργος και τις ειπα να μου τα εξηγησει να μου τα εκτυπωσει αυτα 2 προγραμματα και οταν και αν θελω θα βαλω τωρα δεν γινεται!! και μολις πηγα σπιτι τα πεταξα τα χαρτια !! :-) . Δηλαδη μας φορτωνουν προγραμμα αχρηστα για να παρουνε μιζα και εξτρα χρηματα οι υπαλληλοι.

YAziDis
12-05-21, 01:51
οταν εισαι ανεργος δεν μπορουνε να σου πλασαρουνε τιποτα!! , εγω που ειμαι ανεργος μου ελεγαν για μια ασφαλιση καρτας και ενα προγραμμα συνταξιοδοτικο αλλα οταν με ρωτησε το επαγγελμα τις λεω ανεργος και τις ειπα να μου τα εξηγησει να μου τα εκτυπωσει αυτα 2 προγραμματα και οταν και αν θελω θα βαλω τωρα δεν γινεται!! και μολις πηγα σπιτι τα πεταξα τα χαρτια !! :-) . Δηλαδη μας φορτωνουν προγραμμα αχρηστα για να παρουνε μιζα και εξτρα χρηματα οι υπαλληλοι.

Μπορώ να σου πω πάντως πως πι υπάλληλοι δεν παίρνουν καμία προμήθεια. Πολύ απλά πιέζονται για να κάνουν πωλήσεις!

manoulamou
12-05-21, 13:15
Καποτε στην Εθνικη υπηρχε γενναιο μπονους για προσελκυση πελατειας, η οποια ομως συνολικη προσελκυση επεσε κατακορυφα, οταν διευκρινιστηκε ανωθεν πως αφορουσε εντελως νεους πελατες ή/και απο αλλες τραπεζες. Μεχρι τοτε... καποια σαΐνια τους κουβαλουσαν στο καταστημα τους απο αλλα της ιδιας της Εθνικης!
:twisted:

RASTAVIPER
13-05-21, 16:46
Καλησπέρα,
Μια ερώτηση για Πειραιώς.

Σε κοινό λογαριασμό στην Πειραιώς, μπορεί ο ένας συνδικαιούχος να μεταφέρει χρήματα σε άλλο λογαριασμό χωρίς την συμμετοχή του άλλου ατόμου;
Ανεξάρτητα ποσού;

zeronero
13-05-21, 16:54
Ναι, αλλά εξαρτάται ποιου τηλ. έχει δηλωθεί για να δίνει την έγκριση (εφόσον μιλάμε για λογαριασμό τρίτου). Αν είναι δικοί σου οι λογαριασμοί δεν απαιτείται έγκριση.

YAziDis
13-05-21, 19:21
Καλησπέρα,
Μια ερώτηση για Πειραιώς.

Σε κοινό λογαριασμό στην Πειραιώς, μπορεί ο ένας συνδικαιούχος να μεταφέρει χρήματα σε άλλο λογαριασμό χωρίς την συμμετοχή του άλλου ατόμου;
Ανεξάρτητα ποσού;

Εφόσον υπάρχουν 2 δικαιούχοι, κάνει ο καθένας θεωρητικά ότι θέλει. Μπορεί να πάει και να βγάλει και όλο το ποσό.

RASTAVIPER
13-05-21, 22:39
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Δεν το καταλαβαίνω ποιο το νόημα αλλά οκ.

slalom
13-05-21, 23:25
Τοτε μη βαλεις συνδικαιουχο

johnmegarythmos
13-05-21, 23:58
Καλησπέρα,
Μια ερώτηση για Πειραιώς.

Σε κοινό λογαριασμό στην Πειραιώς, μπορεί ο ένας συνδικαιούχος να μεταφέρει χρήματα σε άλλο λογαριασμό χωρίς την συμμετοχή του άλλου ατόμου;
Ανεξάρτητα ποσού;

βεβαιως ! οταν βαζεις ενα συνδικαιουχο εχει ισια δικαιωματα με εσενα! οποτε μπορει να κανει τα παντα!, ακομα και να μην εχει το βιβλιαριο καταθεσεων ( εχει καταργηθει πια ) και δεν εχει internet banking μπορει με την ταυτητοτητα του στο καταστημα να κανει τα παντα.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις για ασφαλεια ειναι να ανοιξεις ενα τραπεζικο λογαριασμο στην winbank και ετσι θα εχει μονο το ονομα σου και μεταφερει εκει οσα χρηματα θελεις να αφορουνε αποκλειστικα εσενα!! ή βαλτα σε μια προπληρωμενη καρτα!.
Υπαρχει μια περιπτωση ο χρηστης να ζητησει να μην φαινονται καποιοι λογαριασμοι πχ στην winbank μπορεις πχ καποιον λογαριασμό που δεν θελεις να μην φαινεται στην winbank πχ του αδελφου σου και ετσι δεν μπορεις να κανεις κατι, εσυ το οριζεις. Εγω προσωπικα το εχω κανει διοτι δεν με νοιαζουνε αλλοι λογαριασμοι που δεν ειμαι πρωτο ονομα!.

8anos
14-05-21, 00:00
Είναι ασφαλιστική δικλείδα για να μην μπλέξουν πχ με την εφορία, εάν ο ένας αποδημήσει στο κύριο.
Τώρα εάν δεν εμπιστεύεσαι τον συνδικαιούχο ή δεν θέλεις να σε κληρονομήσει εάν αποχαιρετήσεις τα εγκόσμια απλώς δεν βάζεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.