PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 [165] 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

manoulamou
14-05-21, 11:39
Εναλλακτικη λυση να εχουμε δυο ειδων λογαριασμους, ενα με συνδικαιουχους κι ενα τελειως προσωπικο, οπότε και κανονιζουμε εμεις μεχρι τι ποσα μπορει να αναλαβει ο αλλος.
Παλιοτερα υπηρχαν κοινοι λογαριασμοι μεν, δεσμευτικοι με τους συνδικαιουχους παροντες και τους δυο δε...
:hmm:

YAziDis
18-05-21, 14:30
Για τους ενδιαφερόμενους κάτοχους iPhone η Eurobank σήμερα ενεργοποίησε το Apple Pay.

user2163
18-05-21, 14:39
Επιτέλους.

manoulamou
18-05-21, 15:17
Εχει επιτυχει καποιος
την επικαιροποιηση στοιχειων στο ibank της Εθνικης
μεσα απο την προσφατη διασυνδεση με το taxisnet= Know-Your-Customer?:hmm:

zeronero
18-05-21, 15:21
Ναι, όλα καλά και on-the-fly. Όχι σαν την winbank που έπρεπε να τα δεί υπάλληλος μάλλον...

manoulamou
18-05-21, 15:33
Εμενα δεν μου καθεται τιποτε με την πρωτη αντε με την δευτερη προσπαθεια με την μεγαλη μας φιλη.
Ουτε το pdf παλιοτερα ουτε το KYC τωρα στην επικαιροποιηση και
με την νεα ισχυρη ταυτοποιηση τον περασμενο μηνα ιδρωσα να τα καταφερω!
:p

spyridop
18-05-21, 16:51
Για τους ενδιαφερόμενους κάτοχους iPhone η Eurobank σήμερα ενεργοποίησε το Apple Pay.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Προσέθεσα μια χρεωστική και μια πιστωτική, χωρίς πρόβλημα.

Manos_ps
24-05-21, 13:16
Παιδιά ερώτηση, έκανα μέσω ebanking alpha bank αίτηση για πιστωτική συμπλήρωσα όλα τα έγγραφα κτλ και μόλις ήρθε η κάρτα μου έστειλαν χρεωστική, εχω ήδη 1 τι να την κάνω; γνωρίζει κανείς αν την ακυρώσω επηρεάζεται και η πρώτη μου κάρτα;

pluss
24-05-21, 14:52
Παιδιά ερώτηση, έκανα μέσω ebanking alpha bank αίτηση για πιστωτική συμπλήρωσα όλα τα έγγραφα κτλ και μόλις ήρθε η κάρτα μου έστειλαν χρεωστική, εχω ήδη 1 τι να την κάνω; γνωρίζει κανείς αν την ακυρώσω επηρεάζεται και η πρώτη μου κάρτα;Όχι, δεν επηρεάζεται η άλλη σου κάρτα αν την ακυρώσεις. Πάντως, μέσα από το e-banking της Alpha Bank μπορείς να κάνεις αίτηση μόνο για χρεωστική και όχι πιστωτική κάρτα.

Gentoo
25-05-21, 14:23
https://www.typosthes.gr/oikonomia/250340_telos-epohis-sta-atm-i-proti-trapeza-poy-tha-kaneis-analipsi-me-kinito-soy

Πολύ καλό νέο. Άντε να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες.

zeronero
25-05-21, 14:35
Σε ATM της ETE (νομίζω Nixdorf) υπάρχει βλέπω το NFC εδώ και χρόνια. Άντε να δούμε.

sdikr
25-05-21, 14:36
Σε ATM της ETE (νομίζω Nixdorf) υπάρχει βλέπω το NFC εδώ και χρόνια. Άντε να δούμε.

Και σε eurobank (εδώ και πάνω απο χρόνο τουλάχιστον) και σε Alpha έχω δει (ειδικά τα νέα που έχει βάλει τώρα) αλλά το ότι υπάρχει δεν σημαίνει οτι είναι ενεργό

Gentoo
25-05-21, 14:49
Και σε eurobank (εδώ και πάνω απο χρόνο τουλάχιστον) και σε Alpha έχω δει (ειδικά τα νέα που έχει βάλει τώρα) αλλά το ότι υπάρχει δεν σημαίνει οτι είναι ενεργό

Ακριβώς. Βέβαια η Πειραιώς κάποτε είχε μία πολύ βολική υπηρεσία όπου έκανες ανάληψη χωρίς κάρτα, με εντολή απ'την εφαρμογή και SMS, λεφτά στο λεπτό νομίζω το έλεγαν.

YAziDis
25-05-21, 17:14
Ακριβώς. Βέβαια η Πειραιώς κάποτε είχε μία πολύ βολική υπηρεσία όπου έκανες ανάληψη χωρίς κάρτα, με εντολή απ'την εφαρμογή και SMS, λεφτά στο λεπτό νομίζω το έλεγαν.

Υπάρχει ακόμα

manoulamou
25-05-21, 19:49
μα μα μα... υπαρχουν οι καρτες - ηλεκτρονικες πληρωμες αφου!
Τι να τα κανεις τα λεφτα στο λεπτο;
:sneer:

Gentoo
25-05-21, 20:33
Υπάρχει ακόμα

Έχεις δίκιο. Σε κάποια φάση νόμιζα το είχαν καταργήσει και το χρησιμοποιούσα αρκετά συχνά.

Πλέον είμαι σε eurobank οπότε και δεν πολυασχολήθηκα έκτοτε (από εποχή 2017 δηλαδή).


μα μα μα... υπαρχουν οι καρτες - ηλεκτρονικες πληρωμες αφου!
Τι να τα κανεις τα λεφτα στο λεπτο;
:sneer:

Χρειάζονται κι αυτά, για να πληρώνεις "μαύρα" :p

skel
25-05-21, 20:51
παιδια με εθνική υποστηρίζει κάποιο app με nfc ?

το δικό τους app κολλάει στην επιλογή πληρωμής με nfc

slalom
25-05-21, 21:19
μα μα μα... υπαρχουν οι καρτες - ηλεκτρονικες πληρωμες αφου!
Τι να τα κανεις τα λεφτα στο λεπτο;
:sneer:
Δεν ειναι μονο για πληρωμες

Gentoo
25-05-21, 21:37
παιδια με εθνική υποστηρίζει κάποιο app με nfc ?

το δικό τους app κολλάει στην επιλογή πληρωμής με nfc

Λειτουργεί κανονικά σε εμένα.

Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το gpay μέσω της curve, μετράει κανονικά και το αφορολόγητο.

manoulamou
25-05-21, 22:01
Δεν ειναι μονο για πληρωμες
:hmm: Σωστα υπαρχει και το... στρωμα! :p
Σοβαρα τωρα, τι αλλη χρηση μπορει να εχουν τα μετρητα; :what:

slalom
25-05-21, 22:19
Να μην εχεις παρει μαζι σου λεφτα και να χρειαστεις

manoulamou
25-05-21, 22:20
Αυτο ρωταω, σε τι θα τα χρειαστω περαν καποιας πληρωμης;
:hmm:

Gentoo
25-05-21, 22:27
Αυτο ρωταω, σε τι θα τα χρειαστω περαν καποιας πληρωμης;
:hmm:

Εννοούσε ότι χρειάζονται για τις υπόλοιπες περιπτώσεις μη ηλεκτρονικών πληρωμών.

Πολλές επιχειρήσεις δεν δέχονται κάρτα (παράνομο βέβαια αυτό, αλλά σε μία δεδομένη στιγμή, μπορεί να αναγκαστείς να δεχτείς αυτό το "τερτίπι" τους).

Επίσης, μπορεί να θέλεις να πληρώσεις ένα τυπικό λ@μόγιο σε πολύ γνωστά επαγγέλματα, δεν αναφέρω συγκεκριμένα για να μη θιχτεί κανείς.

manoulamou
25-05-21, 22:34
Επισης μην ξεχναμε ιδιως στην επαρχια - μικρες κοινωνιες - μεταξυ γνωστων
εξακολουθει να ειναι συνηθης πρακτικη η χρηση μετρητων!
Υπαρχει και σε μεγαλες επιχειρησεις η αντικαταβολη με επισημη αποδειξη μεχρι καποιο ποσο.
Δεν ειναι απαραιτητα ειτε μαυρη πληρωμη ειτε κατι παρανομο...
Αντι να τα ποινικοποιησουμε ολα αυτα, μηπως να καταργησουμε κερματα και χαρτονομισματα τελειως;
:twisted:

slalom
26-05-21, 00:06
Δηλαδη να πληρωσεις μετρητα και να παρεις αποδειξη ειναι απο τον Αρη

Παλια το καναμε

manoulamou
26-05-21, 09:15
Καταργηθηκε ή εγινε παρανομη η ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ εν μεσω πανδημιας και δεν το καταλαβαμε;
:twisted:

Ασχετως εαν εγω ΚΑΙ λογω ευπαθειας δεν εχω καν μετρητα σπιτι, εκτος απο κατι κερματα απο ρεστα προ... 5ετιας :p

Manos_ps
01-06-21, 12:31
Καλή η αντικαταβολή αρκεί να μη βάζουν οι eshopαδες έξτρα χρεώσεις όπως γίνεται συνήθως σε αλλαγή

manoulamou
01-06-21, 12:36
Δυστυχως με τα χαλια των κουριερ εν μεσω καραντινας, καποιοι αναγκαστηκαν να επιστρεψουν στην αντικαταβολη για πιο γρηγορη παραλαβη...
:whistle:

jap
01-06-21, 14:25
Θα έλεγα το αντίστροφο. Πιο πολλά μαγαζιά έπαψαν να δέχονται αντικαταβολές ή δέχονται μόνο για συγκεκριμένα είδη που ξέρουν πως δεν θα τους ξεμείνουν. Ήταν η πρακτική των 'κακών' σκρουτζομάγαζων, την υιοθέτησαν κι άλλοι. Και αυτό που λες ισχύει αλλά σε μικρότερο βαθμό, γενικά η δυσλειτουργία των courier έχει γονατίσει το ηλεκτρονικό εμπόριο, και τα 'καλά' μαγαζιά χαλάνε την εικόνα τους και ο καταναλωτής έχει λιγότερες επιλογές.

Οι 'φοβικοί' πάντα θα υπάρχουν, που δεν θέλουν να πληρώσουν προκαταβολικά για τίποτα, δεν θέλουν να κάνουν αγορές online και βάζουν φίλους να τις κάνουν για αυτούς (έτσι χαλάνε φιλίες λέω εγώ), θέλουν να πιάνουν το μετρητό στο χέρι τη μέρα που θα κατατεθεί στην τράπεζα, θέλουν να στήνονται με τις ώρες στην ουρά για τα γκισέ με διάφορες απίστευτες δικαιολογίες, δεν θέλουν να κάνουν το εμβόλιο για να μην τους αλλοιωθεί το DNA, δεν βάζουν στο σπίτι wifi για να μην τους κρυφακούν οι εξωγήινοι. Έτσι αυτή η χώρα ποτέ δεν θα πάει μπροστά.

slalom
01-06-21, 21:53
Παντως εγω με Speedex, παραγγελια απογευμα παρελαβα το επομενο μεσημερι απο Μεσολλογγι

manoulamou
01-06-21, 22:01
Μιλαμε για γυρω απο τα Χριστουγεννα με τα μετρα ακορντεον... οχι για τωρα που λειτουργουν σχεδον φυσιολογικα. :hmm:

Godian
03-06-21, 13:50
Εννοούσε ότι χρειάζονται για τις υπόλοιπες περιπτώσεις μη ηλεκτρονικών πληρωμών.

Πολλές επιχειρήσεις δεν δέχονται κάρτα (παράνομο βέβαια αυτό, αλλά σε μία δεδομένη στιγμή, μπορεί να αναγκαστείς να δεχτείς αυτό το "τερτίπι" τους).

Επίσης, μπορεί να θέλεις να πληρώσεις ένα τυπικό λ@μόγιο σε πολύ γνωστά επαγγέλματα, δεν αναφέρω συγκεκριμένα για να μη θιχτεί κανείς.

Πάντως όσοι λένε λαμογια αυτούς που μπορούν να μη κόβουν αποδείξεις είναι αυτοί που δε μπορούν να τις αποφύγουν με τίποτα. Αλλά πληρώνουν άλλα λαμογια χωρίς απόδειξη για καλύτερη τιμή

Gentoo
03-06-21, 14:10
Πάντως όσοι λένε λαμογια αυτούς που μπορούν να μη κόβουν αποδείξεις είναι αυτοί που δε μπορούν να τις αποφύγουν με τίποτα. Αλλά πληρώνουν άλλα λαμογια χωρίς απόδειξη για καλύτερη τιμή

Λαμόγιο είναι και αυτός που δεν κόβει αποδείξεις, αλλά και αυτός που ζητάει καλύτερη τιμή χωρίς απόδειξη.

Απλώς στην πρώτη περίπτωση, είναι φουλ παράνομο να το κάνει ένας επαγγελματίας αυτεπάγγελτα.

Αν ο πελάτης προτείνει καλύτερη τιμή άνευ απόδειξης, ο σωστός επαγγελματίας θα αρνηθεί και θα τελειώσει εκεί το ζήτημα.

Όταν όμως ο επαγγελματίας ανακοινώνει μία τιμή χωρίς να υπολογίζει την τελική τιμή με ΦΠΑ, είναι παράνομος και είναι κάτι που το συναντάμε σε πολύ συγκεκριμένους κλάδους.

Όσοι κόβουν αποδείξεις είναι μακάκες και οι άλλοι είναι οι έξυπνοι που τα βάζουν όλα παντελόνι. :clap:

manoulamou
03-06-21, 17:58
Συναλλαγές - Εγκρίσεις online αγορών (θελω να κανω μια αγορα απο ΑΒ)
μεσω mobile banking ΕΘΝΙΚΗ πού το βλεπω;
:hmm:

KostakisK
03-06-21, 20:53
Συναλλαγές - Εγκρίσεις online αγορών (θελω να κανω μια αγορα απο ΑΒ)
μεσω mobile banking ΕΘΝΙΚΗ πού το βλεπω;
:hmm:

Καταρχάς μπες απο πρίν στο ebanking πριν κάνεις οποιαδήποτε συναλλαγή, μόλις σου ζητήσει έγκριση, θα πεταχτεί στην οθόνη της εφαρμογής η σελίδα έγκρισης

manoulamou
03-06-21, 21:22
OK ευχαριστω :worthy: θα το δοκιμασω στην επομενη συναλλαγη!

slalom
03-06-21, 21:32
Αν ο πελάτης προτείνει καλύτερη τιμή άνευ απόδειξης, ο σωστός επαγγελματίας θα αρνηθεί και θα τελειώσει εκεί το ζήτημα.
Οριστικα, χανει τον πελατη

Gentoo
03-06-21, 21:57
Οριστικα, χανει τον πελατη

Αν ο πελάτης ζητάει κανα 25% έκπτωση χωρίς απόδειξη, φοβερό κελεπούρι θα χάσει ο μαγαζάτορας.

slalom
03-06-21, 23:57
Δε θα σου εχει τυχει, γι'αυτο τα λες

Gentoo
04-06-21, 08:08
Δε θα σου εχει τυχει, γι'αυτο τα λες

Αν και ξεφύγαμε πολύ στο offtopic, ναι, μου έχουν τύχει αυτά που σου λέω, γιατί υπήρξα πωλητής για αρκετά χρόνια σε μικρή επιχείρηση και είχα καθημερινά επαφή με τέτοιους πελάτες. Είναι φύρα. Ένα περιθώριο για καλύτερη τιμή, υπάρχει συνήθως ακόμα και με ΦΠΑ.
Όταν σου ζητάνε να τους κάνεις δώρο όλο τον ΦΠΑ με το να μη κόψεις απόδειξη, είναι υπερβολή, κι αν το δεχτείς σαν επαγγελματίας, τότε παρανομείς.
Το να ισχυριστείς ότι το κάνεις για να μη χάσεις τον πελάτη, είναι δικαιολογία.
Αν πιστεύεις ότι οι πελάτες ζητούν υπερβολικές εκπτώσεις, τότε τσίμπα τις τιμές για να έχεις το περιθώριο να κάνεις την έκπτωση που σου ζητούν.

anon
04-06-21, 11:59
Κανένας επιχειρηματίας ή επαγγελματίας που κάνει δουλειά χωρίς απόδειξη, δεν δίνει πίσω όλο τον ΦΠΑ. Στην καλύτερη δίνει το ανάλογο του μισού ΦΠΑ, δηλαδή το αντίστοιχο του 12%, μαξ. Αλλιώς όπως προείπε ο συμφορουμίτης, δεν έχει νόημα να το κάνει, δεν κερδίζει και κάτι, αντιθέτως, βάζει το κεφάλι του στον ντορβά, για το ίδιο ακριβώς κόστος (*)
Για αυτό λεμε ότι εαν οι ΦΠΑ μειωνόταν στο ελάχιστο δυνατό, νομίζω 17% για την ΕΕ, το περιθώριο "κέρδους" γίνεται ακόμη μικρότερο και για τον πωλητή αλλα καιγια τον αγοραστή, οπότε γίνεται λιγότερο θελκτική η προσπάθεια μη τιμολόγησης.

(*) εκτός απο το κέρδος του ΦΠΑ, έχουμε ότι με την ΜΗ έκδοση αποδείξεων, δεν φαίνεται το έσοδο και το κέρδος το οποίο αποτελεί εισόδημα και θα φορολογούνταν ξανα, μετά. Για πολλούς επαγγελματίες, πχ γιατρούς, αυτό είναι ο κυριότερος λόγος, και όχι ο ΦΠΑ, για τον οποίο δεν θέλουν να εκδίδουν νόμιμες αποδείξεις. Για αυτό είχαμε δεί γιατρούς με μεγάλα ιατρεία στο κολωνάκι, και με προσωπικό, να δηλώνουν εισόδημα μερικές χιλάδες ευρώ μόνον.....

advantix
04-06-21, 21:02
Καταρχάς μπες απο πρίν στο ebanking πριν κάνεις οποιαδήποτε συναλλαγή, μόλις σου ζητήσει έγκριση, θα πεταχτεί στην οθόνη της εφαρμογής η σελίδα έγκρισης

Και μετά να μπεις ( από browser στο pc μιλάω πάντα στο i-bank ) ενώ έχεις πατήσει για πληρωμή, θα σου πετάξει το αναδυόμενο παραθυράκι για επιβεβαίωση, τσεκαρισμένο πριν 3 μέρες.

manoulamou
04-06-21, 22:00
Το προβλημα - θεμα το εχω με το ζμαρτφον,
τωρα ξεκινησα να μαθαινω σιγα - σιγα τις εφαρμογες = mobile banking - εθνικης
Δεν μου εμφανιζει καπου τις "Συναλλαγές - Εγκρίσεις online αγορών"
που βλεπω οταν μπαινω απο το pc / laptop πανω δεξια στην σελιδα του web -banking ...
:hmm:

goku
04-06-21, 22:17
Στο κεντρικό μενού κατεβαίνω ελαφρώς προς τα κάνω για να εμφανιστεί η χρεωστική κάρτα και πατάω επάνω της. Εμφανίζεις τις τελευταίες κινήσεις, ΚΑΙ τις εγκρίσεις.

runner70
05-06-21, 17:44
Κανένας επιχειρηματίας ή επαγγελματίας που κάνει δουλειά χωρίς απόδειξη, δεν δίνει πίσω όλο τον ΦΠΑ. Στην καλύτερη δίνει το ανάλογο του μισού ΦΠΑ, δηλαδή το αντίστοιχο του 12%, μαξ. Αλλιώς όπως προείπε ο συμφορουμίτης, δεν έχει νόημα να το κάνει, δεν κερδίζει και κάτι, αντιθέτως, βάζει το κεφάλι του στον ντορβά, για το ίδιο ακριβώς κόστος (*)
Για αυτό λεμε ότι εαν οι ΦΠΑ μειωνόταν στο ελάχιστο δυνατό, νομίζω 17% για την ΕΕ, το περιθώριο "κέρδους" γίνεται ακόμη μικρότερο και για τον πωλητή αλλα καιγια τον αγοραστή, οπότε γίνεται λιγότερο θελκτική η προσπάθεια μη τιμολόγησης.

(*) εκτός απο το κέρδος του ΦΠΑ, έχουμε ότι με την ΜΗ έκδοση αποδείξεων, δεν φαίνεται το έσοδο και το κέρδος το οποίο αποτελεί εισόδημα και θα φορολογούνταν ξανα, μετά. Για πολλούς επαγγελματίες, πχ γιατρούς, αυτό είναι ο κυριότερος λόγος, και όχι ο ΦΠΑ, για τον οποίο δεν θέλουν να εκδίδουν νόμιμες αποδείξεις. Για αυτό είχαμε δεί γιατρούς με μεγάλα ιατρεία στο κολωνάκι, και με προσωπικό, να δηλώνουν εισόδημα μερικές χιλάδες ευρώ μόνον.....

Διαφωνω με το πρωτο, δεν το δινουν ολο το φπα πισω σε αυτους που μπορουν-προσπαθουν να κοροιδεψουν. Δεν ειναι δυνατον να πληρωνει ο πελατης μισο φπα που θα το βαλει στην τσεπη του ο επαγγελματιας. Οσον αφορα το κερδος του επαγγελματια αν δεν παρει το φπα απο τον πελατη, το εξηγεις στην δευτερη παραγραφο σου. Δεν δηλωνει τα εσοδα και αρα δεν φαρολογειται για αυτα.
Εχω πεσει και εγω σε τετοιον και εξυπακουεται οτι του ειπα οτι θελω αποδειξη.


...Όταν σου ζητάνε να τους κάνεις δώρο όλο τον ΦΠΑ με το να μη κόψεις απόδειξη, είναι υπερβολή..


Υπερβολη ειναι το να εχει απαιτηση ο επαγγελματιας να του πληρωσει ο πελατης μισο φπα και να το βαλει στην τσεπη του.

dimitrisvr
06-06-21, 08:52
Το προβλημα - θεμα το εχω με το ζμαρτφον,
τωρα ξεκινησα να μαθαινω σιγα - σιγα τις εφαρμογες = mobile banking - εθνικης
Δεν μου εμφανιζει καπου τις "Συναλλαγές - Εγκρίσεις online αγορών"
που βλεπω οταν μπαινω απο το pc / laptop πανω δεξια στην σελιδα του web -banking ...
:hmm:

Αν χρειάζεται έγκριση η πληρωμή, είτε μπεις στην εφαρμογή Mobile banking είτε στο internet (browser) θα σου πεταχτεί η συναλλαγή . Στην εφαρμογή δεν υπάρχει καποιο μενου, αν εχεις την πιο πρόσφατη έκδοση σε Android 6 και άνω θα τη δεις μπροστά σου

https://www.nbg.gr/el/transaction-security/synallages-sto-diaduktio-me-karta

Aris86
06-06-21, 10:39
Απαράδεκτον. H eurobank άλλαξε μονομερώς (με ενημέρωση στον τελευταίο λογαριασμό), τον όρο «έκπτωση στην αξία των αγορών σας» στην κάρτα COSMOTE World Mastercard. Από 15/06/2021 αυξάνει μεν την έκπτωση από 3% σε 5% αλλά θα υπολογίζεται μόνο στον λογαριασμό COSMOTE και όχι για τις άλλες αγορές που πραγματοποιούνται.

thourios
06-06-21, 10:46
Σιγά το απαράδεκτο. Όλες το ίδιο κάνουν και με τους πόντους και με όλες αυτές τις σαχλαμάρες.

Godian
07-06-21, 07:23
Λαμόγιο είναι και αυτός που δεν κόβει αποδείξεις, αλλά και αυτός που ζητάει καλύτερη τιμή χωρίς απόδειξη.

Απλώς στην πρώτη περίπτωση, είναι φουλ παράνομο να το κάνει ένας επαγγελματίας αυτεπάγγελτα.

Αν ο πελάτης προτείνει καλύτερη τιμή άνευ απόδειξης, ο σωστός επαγγελματίας θα αρνηθεί και θα τελειώσει εκεί το ζήτημα.

Όταν όμως ο επαγγελματίας ανακοινώνει μία τιμή χωρίς να υπολογίζει την τελική τιμή με ΦΠΑ, είναι παράνομος και είναι κάτι που το συναντάμε σε πολύ συγκεκριμένους κλάδους.

Όσοι κόβουν αποδείξεις είναι μακάκες και οι άλλοι είναι οι έξυπνοι που τα βάζουν όλα παντελόνι. :clap:

Σε όλες τις χώρες του κόσμου κάνουν φοροδιαφυγή. Από τη στιγμή που το κράτος κλέβει τον επαγγελματία καλά κάνει ο επαγγελματίας. Είναι φυσική εξελίξεις τον πραγμάτων σε μια κοινωνία διαφθοράς όπως η Ελλάδα. Οι μεγάλες εταιρίες κλέβουν αλλιώς το κράτος και όχι από τις αποδείξεις

narsis
07-06-21, 07:42
Σε όλες τις χώρες του κόσμου κάνουν φοροδιαφυγή. Από τη στιγμή που το κράτος κλέβει τον επαγγελματία καλά κάνει ο επαγγελματίας. Είναι φυσική εξελίξεις τον πραγμάτων σε μια κοινωνία διαφθοράς όπως η Ελλάδα. Οι μεγάλες εταιρίες κλέβουν αλλιώς το κράτος και όχι από τις αποδείξεις

Το ότι κάποιοι προσπαθείτε να "εκλογικεύσετε" μια άκρως αντικοινωνική, υστερόβουλη, εγωιστική και καθόλα φυσικά παράνομη πρακτική, με ξεπερνάει. Εντάξει το ξέρουμε, γίνεται, το κάνετε, το κάνουμε αν θες, αλλά σε λίγο θα μας το παρουσιάσετε και ως "προσφορά στην κοινωνία".

EDIT: το γίνεται το είχα ως "γίνετε" και αν και όσοι έκαναν quote ήταν ευγενέστατοι και δεν το ανέφεραν, κόντεψε να μου βγάλει το μάτι και το διόρθωσα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.