PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 [166] 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

jap
07-06-21, 09:11
Άλλο η φοροδιαφυγή που κάνει ο μικρός ελεύθερος επαγγελματίας που αν τα δηλώσει όλα δεν βγαίνει να ταΐσει τα παιδιά του (με τους σημερινούς ληστρικούς φορολογικούς συντελεστές για τα μικρά εισοδήματα αλλά και γενικά τον διωγμό των ελευθέρων επαγγελματιων), άλλο ο μαγαζάτορας της εστίασης που περιμένει να δουλέψει ένα σαββατοκύριακο κι αν ήταν 100% εντάξει δεν θα μπορούσε να δίνει δουλειά στο μισό προσωπικό του (δεν αναφέρομαι για τις σημερινές συνθήκες που πρέπει κάπως να επιβιώσει μετά από τόσους μήνες εξόδων να τρέχουν) και εντελώς άλλο ο γιατρός του Κολωνακίου με τις βιλάρες και τα πολυτελή αυτοκίνητα που δηλώνει εισοδήματα πείνας. Καλό θα είναι να μην τα τσουβαλιάζουμε όλα.

Θα συμφωνήσω πως όποιος από τους παραπάνω μου λέει 100 ευρώ με απόδειξη 90 ευρώ χωρίς με υποτιμάει, αλλά ελεύθερη αγορά είναι. Αν αυτόν δεν τον τιμωρήσει ο καταναλωτής θα συνεχίσει να τα κάνει.

Και ασφαλώς δεν είμαι με τον κλέφτη, αλλά είναι κάποια πράγματα που είναι απαραίτητο να γίνουν. Συνοπτικά:
- Φορολογική δικαιοσύνη, αύξηση του αφορολόγητου
- Κάπως να λυθεί αυτός ο γόρδιος δεσμός με τους ελεύθερους επαγγελματίες. Τουλάχιστον στην αρχή της καριέρας τους ή αν έχουν χαμηλό εισόδημα να είναι οι επιβαρύνσεις τους στα ταμεία αναλογικές και δίκαιες. Πολλοί κάνουν δουλειές του ποδαριού ή και κανονικές δουλειές δεύτερες ή και μοναδικές με πολύ χαμηλά μηνιαία εισοδήματα, αναγκαστικά 'μαύρα', γιατί πιάνουν στα χέρια τους πολύ λίγα χρήματα τον μήνα. Θα πρέπει να βρεθεί μια λύση για αυτούς, και να έχουν οι ίδιοι κάποια ελπίδα για ασφάλιση και να παίρνει και κατιτίς το κράτος.
- Κάτι πολύ σημαντικό που στη γενική ανικανότητα του κράτους το ξεχνάμε. Αντί να αλλάζουν κάθε τόσο νομοθεσίες, συντελεστές ΦΠΑ, εισφορές και φόροι, αυτό που χρειαζόμαστε είναι έλεγχοι, έλεγχοι, έλεγχοι. Και για την ανασφάλιστη εργασία, και για το 'μαύρο' χρήμα και για το μη κόψιμο αποδείξεων. Υπάρχει γενικά μια ασυδοσία, από εργοδότες, ελεύθερους επαγγελματίες, εταιρείες, όλοι κάνουν ό,τι θέλουν. Όπως έχουν βγει σήμερα στους δρόμους οι διάφοροι εισαγόμενοι μαφιόζοι και εκτελούν συμβόλαια θανάτου χωρίς ποτέ να πιάνεται κανείς, όπως βγαίνει ο κάθε κομπλεξικός κάγκουρας και κάνει τα δικά του στους δρόμους, έτσι πάει και ο κάθε επαγγελματίας και κάνει ό,τι του γουστάρει, αφού ξέρει ότι θα μείνει ανενόχλητος και χωρίς συνέπειες, και αν γίνει νόμιμος μάλλον θα τον θεωρούν κορόιδο.

manoulamou
07-06-21, 09:24
Ξεφυγαμε ολιγον απο τις Χρεωστικες ΚΑΡΤΕΣ...
και θα συμφωνησω οτι οντως τα "λαμογια" ποτέ δεν θα κοψουν ολοκληρο το ΦΠΑ που θα αναλογουσε εαν εξεδιδαν τη νομιμη αποδειξη!
:whistle:

narsis
07-06-21, 10:14
Άλλο η φοροδιαφυγή που κάνει ο μικρός ελεύθερος επαγγελματίας που αν τα δηλώσει όλα δεν βγαίνει να ταΐσει τα παιδιά του (με τους σημερινούς ληστρικούς φορολογικούς συντελεστές για τα μικρά εισοδήματα αλλά και γενικά τον διωγμό των ελευθέρων επαγγελματιων), άλλο ο μαγαζάτορας της εστίασης που περιμένει να δουλέψει ένα σαββατοκύριακο κι αν ήταν 100% εντάξει δεν θα μπορούσε να δίνει δουλειά στο μισό προσωπικό του (δεν αναφέρομαι για τις σημερινές συνθήκες που πρέπει κάπως να επιβιώσει μετά από τόσους μήνες εξόδων να τρέχουν) και εντελώς άλλο ο γιατρός του Κολωνακίου με τις βιλάρες και τα πολυτελή αυτοκίνητα που δηλώνει εισοδήματα πείνας. Καλό θα είναι να μην τα τσουβαλιάζουμε όλα.

Θα συμφωνήσω πως όποιος από τους παραπάνω μου λέει 100 ευρώ με απόδειξη 90 ευρώ χωρίς με υποτιμάει, αλλά ελεύθερη αγορά είναι. Αν αυτόν δεν τον τιμωρήσει ο καταναλωτής θα συνεχίσει να τα κάνει.

Και ασφαλώς δεν είμαι με τον κλέφτη, αλλά είναι κάποια πράγματα που είναι απαραίτητο να γίνουν. Συνοπτικά:
- Φορολογική δικαιοσύνη, αύξηση του αφορολόγητου
- Κάπως να λυθεί αυτός ο γόρδιος δεσμός με τους ελεύθερους επαγγελματίες. Τουλάχιστον στην αρχή της καριέρας τους ή αν έχουν χαμηλό εισόδημα να είναι οι επιβαρύνσεις τους στα ταμεία αναλογικές και δίκαιες. Πολλοί κάνουν δουλειές του ποδαριού ή και κανονικές δουλειές δεύτερες ή και μοναδικές με πολύ χαμηλά μηνιαία εισοδήματα, αναγκαστικά 'μαύρα', γιατί πιάνουν στα χέρια τους πολύ λίγα χρήματα τον μήνα. Θα πρέπει να βρεθεί μια λύση για αυτούς, και να έχουν οι ίδιοι κάποια ελπίδα για ασφάλιση και να παίρνει και κατιτίς το κράτος.
- Κάτι πολύ σημαντικό που στη γενική ανικανότητα του κράτους το ξεχνάμε. Αντί να αλλάζουν κάθε τόσο νομοθεσίες, συντελεστές ΦΠΑ, εισφορές και φόροι, αυτό που χρειαζόμαστε είναι έλεγχοι, έλεγχοι, έλεγχοι. Και για την ανασφάλιστη εργασία, και για το 'μαύρο' χρήμα και για το μη κόψιμο αποδείξεων. Υπάρχει γενικά μια ασυδοσία, από εργοδότες, ελεύθερους επαγγελματίες, εταιρείες, όλοι κάνουν ό,τι θέλουν. Όπως έχουν βγει σήμερα στους δρόμους οι διάφοροι εισαγόμενοι μαφιόζοι και εκτελούν συμβόλαια θανάτου χωρίς ποτέ να πιάνεται κανείς, όπως βγαίνει ο κάθε κομπλεξικός κάγκουρας και κάνει τα δικά του στους δρόμους, έτσι πάει και ο κάθε επαγγελματίας και κάνει ό,τι του γουστάρει, αφού ξέρει ότι θα μείνει ανενόχλητος και χωρίς συνέπειες, και αν γίνει νόμιμος μάλλον θα τον θεωρούν κορόιδο.

Τελευταίο και από εμένα γιατί όντως το θέμα είναι οι χρεωστικές και όχι η φοροδιαφυγή.

Ο μικρός και ο μεγάλος και μπλα μπλα μπλα και εντωμεταξύ όλοι τοποθετούν τον εαυτό τους φυσικά στους μικρούς. Να πιάσουν πρώτα τους μεγάλους και μπλα μπλα μπλα λες και το ότι υπάρχουν μεγαλύτεροι κλέφτες από εμένα αυτομάτως εμένα με καθιστά λιγότερο κλέφτη ή με απαλλάσσει.
Το περίφημο να ανέβει το αφορολόγητο και να πέσουν οι συντελεστές φορολογίας και μπλα μπλα μπλα, ενώ είμαι αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι ότι και όταν ήταν 12.000 με μικρότερους συντελεστές ΦΠΑ, σχεδόν όλοι δήλωναν 11.900 και κάτω!!!!
Και τέλος το περίφημο οι εργαζόμενοι και μπλα μπλα μπλα όταν τους έχουν (ειδικά στην εστίαση) με 1-2 το πολύ 5 ένσημα το μήνα, με μισθούς πείνας, με υπερεργασία και υπερωρίες απλήρωτες, να τους βγάζουν σε αναστολή και να τους αναγκάζουν να δουλεύουν...

Δεν θέλω να τσουβαλιάζω όλα και όλους και σίγουρα υπάρχουν και σοβαροί επιχειρηματίες, ΑΛΛΑ μην πάμε να βρούμε και "δικαιολογίες" για την φοροδιαφυγή. Δεν δικαιολογείται, στο κάτω κάτω κάνε το αλλά μην το παρουσιάζεις σαν "λογική" , "κοινωνική" ή δεν ξέρω τι άλλο πρακτική.

jap
07-06-21, 11:04
Και τέλος το περίφημο οι εργαζόμενοι και μπλα μπλα μπλα όταν τους έχουν (ειδικά στην εστίαση) με 1-2 το πολύ 5 ένσημα το μήνα, με μισθούς πείνας, με υπερεργασία και υπερωρίες απλήρωτες, να τους βγάζουν σε αναστολή και να τους αναγκάζουν να δουλεύουν...


Συμφωνώ, πολύ offtopic. Δεν έχουμε διαφορές, εννοείται. Το παραπάνω είναι παράδειγμα επιχειρηματιών που έχουν εκθρασυνθεί από την έλλειψη ελέγχων, κάτι τέτοια σε μεγαλύτερο βαθμό έκανε κι ο ανεκδιήγητος Φουρθιώτης. Κάποιοι από τη φύση τους πονηροί και με την απατεωνιά μέσα τους πάντα θα υπάρχουν. Να τους ελέγξουν και να μην τους λυπηθούν τους συγκεκριμένους.

anon
07-06-21, 12:26
Σε όλες τις χώρες του κόσμου κάνουν φοροδιαφυγή. Από τη στιγμή που το κράτος κλέβει τον επαγγελματία καλά κάνει ο επαγγελματίας. Είναι φυσική εξελίξεις τον πραγμάτων σε μια κοινωνία διαφθοράς όπως η Ελλάδα. Οι μεγάλες εταιρίες κλέβουν αλλιώς το κράτος και όχι από τις αποδείξεις

Δεν υπάρχει πιο λάθος οπτική απο αυτή.
Το κράτος είμαστε εμείς. Οσο τουλάχιστον έχουμε δημοκρατία. Εαν θεωρείς ότι οι φόροι είναι υψηλοί, αυτό εύκολα μπορεί να διαχειριστεί απο τους πολίτες και με τις προεκλογικές δεσμεύσεις των κομμάτων. Οσο όμως ψηφίζουμε απο συναίσθημα ή καθαρά προσωπικό συμφέρον (επειδή έοχυμε τα "μέσα" για να φοροδιαφύγουμε, λόγω καθαρά των πολιτικών μας επιλογών, ελπίζω να καταλαβαινόμαστε) τόσο η χώρα θα πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο.
Μπορεί τα κράτη να κινούνται αργά, σε σχέση με τις επιχειρήσεις, αλλά μπορούν να αντιδράσουν. Ηδη πολλοί φορολογικοί παράδεισοι, έπαψαν ναναι παράδεισοι, χώρες με λογαριασμούς κρυφούς, έπαψαν να τα έχουν όλα κρυφά (και μαύρα), και πρόσφατα οι G7 ανακοίνωσαν ότι ένα ελάχιστο 15% φορολογίας θα μπαίνει σε όλες τις επιχειρήσεις, πριν ¨"κανονίσουν" να μεταφέρουν τα κέρδη τους σε φορολογικούς παραδείσους.

- - - Updated - - -


Το ότι κάποιοι προσπαθείτε να "εκλογικεύσετε" μια άκρως αντικοινωνική, υστερόβουλη, εγωιστική και καθόλα φυσικά παράνομη πρακτική, με ξεπερνάει. Εντάξει το ξέρουμε, γίνετε, το κάνετε, το κάνουμε αν θες, αλλά σε λίγο θα μας το παρουσιάσετε και ως "προσφορά στην κοινωνία".

Είμαι σίγουρος, γιατί το έχω ακούσει και διαβάσει απο πολλούς θιασώτες αυτών των θεωριών, ότι έτσι προσφέρουν περισσότερο στην αγορά....

ναι, ναι, τρικυμία εν κρανίω :p

Gentoo
07-06-21, 12:49
Το ότι κάποιοι προσπαθείτε να "εκλογικεύσετε" μια άκρως αντικοινωνική, υστερόβουλη, εγωιστική και καθόλα φυσικά παράνομη πρακτική, με ξεπερνάει. Εντάξει το ξέρουμε, γίνετε, το κάνετε, το κάνουμε αν θες, αλλά σε λίγο θα μας το παρουσιάσετε και ως "προσφορά στην κοινωνία".

Αυτό ακριβώς. Έχουν σαν δικαιολογία την τωρινή φορολόγηση, ενώ και επί εποχών ΠΑΣΟΚ, του ορθόδοξου, έκαναν ακριβώς τα ίδια.

Τα συνεργεία, τσέπη, μαύρα.

Οι μάστορες, τσέπη, μαύρα.

Ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, κλπ, μαύρα, παντελόνι.

Εστίαση, "δεν μου δουλεύει το POS, δεν έχει σήμα, δεν έχει ιντερνΕτ, κλπ, κλπ".

Καμία δικαιολογία δεν υπάρχει.
Κι όποιος ισχυρίζεται ότι θα φοροδιαφύγει για να "τα βγάλει πέρα", μία καταγγελία να του κάνουν και να περάσει το ΣΔΟΕ από το μαγαζί του, θα φάει και το πρόστιμό του και θα ησυχάσει.

Και για να είμαι και on topic, πλέον που η χρήση του φυσικού χρήματος αρχίζει και φθίνει, κάποιοι απ'τους προαναφερθέντες κλάδους, θα αναγκαστούν να προσαρμοστούν, αλλιώς θα βαράνε μύγες.

manoulamou
07-06-21, 13:11
... :ontopic:

KostakisK
08-06-21, 00:59
Για να σας επαναφέρω όλους στο θέμα, υπάρχει θέμα με την πιστωτική μου στην Eurobank. Δεσμεύει ποσά απο το όριο της κάρτας όταν κάνω μια συναλλαγή και τα ονομάζει σαν ''εγγραφή στο σύστημα'', όταν έρχεται η ώρα να ολοκληρώσει τις δεσμευμένες πληρωμές, εξαφανίζει τα δεσμευμένα ποσά, μου δίνει κιάλλο ελεύθερο όριο νομίζοντας εγώ πως μπορώ να ψωνίσω κιάλλα, δηλαδή πριν ολοκληρώσει την πληρωμή των δεσμευμένων έχω πχ 5 ευρώ μέχρι το όριο, εξαφανίζει τα ποσά για 2 ημέρες δίνοντας μου πίσω το δεσμευμένο όριο, βλέπω όριο 50 ευρώ πάω ψωνίζω φτάνοντας στο 1 ευρώ ορίου και τα εμφανίζει μετά απο 2 μέρες σαν ολοκλήρωση πληρωμής και χρεώνομαι τόκους λόγω υπέρβασης ορίου, σύνολο τον λογαριασμό μου συν 50 ευρώ που νόμιζα πως είχα διαθέσιμα επειδή έτσι έδειχνε το σύστημα τους συν τους τόκους. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

YAziDis
08-06-21, 01:02
Για να σας επαναφέρω όλους στο θέμα, υπάρχει θέμα με την πιστωτική μου στην Eurobank. Δεσμεύει ποσά απο το όριο της κάρτας όταν κάνω μια συναλλαγή και τα ονομάζει σαν ''εγγραφή στο σύστημα'', όταν έρχεται η ώρα να ολοκληρώσει τις δεσμευμένες πληρωμές, εξαφανίζει τα δεσμευμένα ποσά, μου δίνει κιάλλο ελεύθερο όριο νομίζοντας εγώ πως μπορώ να ψωνίσω κιάλλα, δηλαδή πριν ολοκληρώσει την πληρωμή των δεσμευμένων έχω πχ 5 ευρώ μέχρι το όριο, εξαφανίζει τα ποσά για 2 ημέρες δίνοντας μου πίσω το δεσμευμένο όριο, βλέπω όριο 50 ευρώ πάω ψωνίζω φτάνοντας στο 1 ευρώ ορίου και τα εμφανίζει μετά απο 2 μέρες σαν ολοκλήρωση πληρωμής και χρεώνομαι τόκους λόγω υπέρβασης ορίου, σύνολο τον λογαριασμό μου συν 50 ευρώ που νόμιζα πως είχα διαθέσιμα επειδή έτσι έδειχνε το σύστημα τους συν τους τόκους. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Τι κουλό… Επικοινώνησες με τη Eurobank για να ζητήσεις επιστροφή των τόκων; Το γεγονός ότι έχει πρόβλημα το σύστημα τους και από τη στιγμή που έχεις ένα συγκεκριμένο υποτιθέμενο όριο, δε νομίζω ότι θα έπρεπε να σε απασχολούσε εσενα

KostakisK
08-06-21, 01:06
Τι κουλό… Επικοινώνησες με τη Eurobank για να ζητήσεις επιστροφή των τόκων; Το γεγονός ότι έχει πρόβλημα το σύστημα τους και από τη στιγμή που έχεις ένα συγκεκριμένο υποτιθέμενο όριο, δε νομίζω ότι θα έπρεπε να σε απασχολούσε εσενα

Θα επικοινωνήσω αύριο να δούμε τι θα μου απαντήσουν και θα επανέλθω

8anos
08-06-21, 08:15
Οι τόκοι στην πιστωτική χρεώνονται όταν δεν πληρωθεί όλο το ποσό εμπροθεσμα.
Δεν έχει σχέση με τις κινήσεις.

Αυτό που περιγράφεις μοιάζει περισσότερο με χρεωστική κάρτα που έχει δικαίωμα υπεραναληψης.

Εκεί δεν γνωρίζω τι γίνεται αλλά πιστεύω ότι οι τόκοι μπαίνουν από την πρώτη μέρα.

slalom
08-06-21, 19:08
Για να σας επαναφέρω όλους στο θέμα, υπάρχει θέμα με την πιστωτική μου στην Eurobank. Δεσμεύει ποσά απο το όριο της κάρτας όταν κάνω μια συναλλαγή και τα ονομάζει σαν ''εγγραφή στο σύστημα'', όταν έρχεται η ώρα να ολοκληρώσει τις δεσμευμένες πληρωμές, εξαφανίζει τα δεσμευμένα ποσά, μου δίνει κιάλλο ελεύθερο όριο νομίζοντας εγώ πως μπορώ να ψωνίσω κιάλλα, δηλαδή πριν ολοκληρώσει την πληρωμή των δεσμευμένων έχω πχ 5 ευρώ μέχρι το όριο, εξαφανίζει τα ποσά για 2 ημέρες δίνοντας μου πίσω το δεσμευμένο όριο, βλέπω όριο 50 ευρώ πάω ψωνίζω φτάνοντας στο 1 ευρώ ορίου και τα εμφανίζει μετά απο 2 μέρες σαν ολοκλήρωση πληρωμής και χρεώνομαι τόκους λόγω υπέρβασης ορίου, σύνολο τον λογαριασμό μου συν 50 ευρώ που νόμιζα πως είχα διαθέσιμα επειδή έτσι έδειχνε το σύστημα τους συν τους τόκους. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
Εχει και η Εθνικη παρομοιο, γιατι δεν ανεβαζεις το οριο της καρτας?

KostakisK
08-06-21, 19:34
Εχει και η Εθνικη παρομοιο, γιατι δεν ανεβαζεις το οριο της καρτας?

300 είναι δεν δίνουν παραπάνω

slalom
08-06-21, 20:57
Εγω ηξερα οτι ξεκιναγανε απο 1000-1500 τα ορια

goku
08-06-21, 21:31
300 είναι δεν δίνουν παραπάνω


Εγω ηξερα οτι ξεκιναγανε απο 1000-1500 τα ορια

Μήπως μιλάει για πιστωτική κάρτα και όχι χρεωστική;

manoulamou
08-06-21, 22:19
Ειχε αναφερει ο kostaskep οτι το προβλημα του αφορα ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ καρτα...
ασχετα που το παρον θεμα αφορα ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ

KostakisK
08-06-21, 22:46
Παιδιά υπάρχει θέμα στο forum για πιστωτική?

- - - Updated - - -

Δηλαδή συζήτηση σαν τις χρεωστικές?

manoulamou
08-06-21, 23:01
Μην αγχωνεσαι- διευκρινιση εκανα
οι περισσοτεροι γραφουν ή εδω ή στο θεμα περι e-banking (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!)... :)

KostakisK
08-06-21, 23:03
Ωραία να ρίξω λοιπόν και μια ενημέρωση για το πρόβλημα, έγινε αίτημα αντιλογισμου και βλεπουμε

slalom
08-06-21, 23:14
Μήπως μιλάει για πιστωτική κάρτα και όχι χρεωστική;
Και εγω για πιστωτικη μιλαω, με 3 καρτες ειχα 7000€ οριο συνολικα. Αυτη με τα 3000€ την ακυρωσα γιατι μου βαλανε συνδρομη

goku
09-06-21, 13:58
Εχει και η Εθνικη παρομοιο, γιατι δεν ανεβαζεις το οριο της καρτας?


Και εγω για πιστωτικη μιλαω, με 3 καρτες ειχα 7000€ οριο συνολικα. Αυτη με τα 3000€ την ακυρωσα γιατι μου βαλανε συνδρομη

Και γίνεται να ανεβάσεις το όριο πιστωτικής κάρτας έτσι απλά; Αλλαγή στα όρια των χρεωστικών ξέρω ότι γίνεται και το έχω κάνει και εγώ άπειρες φορές σε τράπεζες Πειραιώς και Εθνική αλλά σε πιστωτικές δεν ήξερα ότι μπορείς να αλλάξεις το όριο.

KostakisK
09-06-21, 14:14
Και γίνεται να ανεβάσεις το όριο πιστωτικής κάρτας έτσι απλά; Αλλαγή στα όρια των χρεωστικών ξέρω ότι γίνεται και το έχω κάνει και εγώ άπειρες φορές σε τράπεζες Πειραιώς και Εθνική αλλά σε πιστωτικές δεν ήξερα ότι μπορείς να αλλάξεις το όριο.

Δεν αλλάζεις κανένα όριο μόνος σου απλά κάνεις αίτηση

- - - Updated - - -

Στις πιστωτικές

slalom
09-06-21, 17:07
Και γίνεται να ανεβάσεις το όριο πιστωτικής κάρτας έτσι απλά;
Απλα, με μια αιτηση

KostakisK
09-06-21, 17:12
Απλα, με μια αιτηση

εγώ τους έλεγα πως δεν έχω αριθμό σταθερού αλλά τους έδωσα το συμβόλαιο του κινητού και δεν προχωρούσαν το αίτημα

manoulamou
09-06-21, 23:48
Καθολου απλο δεν ειναι να αλλαξεις το οριο στις πιστωτικες, κανεις αιτηση και ΕΑΝ θελει η τραπεζα, το εγκρινει! :nono:

Για να σου δώσει η τράπεζα μία πιστωτική κάρτα με όριο 2.000€ θα πρέπει να κρίνει ότι έχεις την οικονομική δυνατότητα να εξυπηρετήσεις το σύνολο του χρέους αυτού. Είναι δηλαδή σαν να σου δίνει δάνειο 2.000€. Η λογική τύπου «θέλω να έχω υψηλό όριο για ώρα ανάγκης αλλά να μην το χρησιμοποιήσω» δεν… πείθει την τράπεζα. Αν το μηνιαίο εισόδημά σου είναι 1.000€, η τράπεζα δεν θα σου εγκρίνει πιστωτική κάρτα με όριο 10.000€. (https://money-market.gr/pistwtikh-karta-ti-orio-exei-kai-pws-tha-to-allaksw/) :hmm:

Gentoo
10-06-21, 01:11
Καθολου απλο δεν ειναι να αλλαξεις το οριο στις πιστωτικες, κανεις αιτηση και ΕΑΝ θελει η τραπεζα, το εγκρινει! :nono:

Για να σου δώσει η τράπεζα μία πιστωτική κάρτα με όριο 2.000€ θα πρέπει να κρίνει ότι έχεις την οικονομική δυνατότητα να εξυπηρετήσεις το σύνολο του χρέους αυτού. Είναι δηλαδή σαν να σου δίνει δάνειο 2.000€. Η λογική τύπου «θέλω να έχω υψηλό όριο για ώρα ανάγκης αλλά να μην το χρησιμοποιήσω» δεν… πείθει την τράπεζα. Αν το μηνιαίο εισόδημά σου είναι 1.000€, η τράπεζα δεν θα σου εγκρίνει πιστωτική κάρτα με όριο 10.000€. (https://money-market.gr/pistwtikh-karta-ti-orio-exei-kai-pws-tha-to-allaksw/) :hmm:

Λογικό. Γιατί απ'τα 14000 το χρόνο, η τράπεζα προφανώς θεωρεί πως ένα 50-60% τουλάχιστον θα δαπανηθεί σε διάφορα έξοδα.
Οπότε απ'αυτό που θα απομείνει, 6000-7000€, δεν θα επαρκεί για να αποπληρωθεί το όριο των 10000€ εύκολα.

Επί εποχές παλιού ΠΑΣΟΚ, ορθόδοξου, αυτά ήταν ψιλά γράμματα, πάντως. Εδώ μοίραζαν αυτά:

228138

KostakisK
10-06-21, 01:16
Πάντως πολλές χώρες πέρασαν απο μνημόνια και πολλές τράπεζες είχαν κινδύνους αλλά τέτοιον αποκλεισμό επειδή είχες κάποια στιγμή πρόβλημα με την οικονομική κρίση ή επειδή δεν έχεις 10 χωράφια απο πίσω για να σου δώσουν μια κάρτα των 900 ευρώ, δεν το έχω ξαναδεί πραγματικά

sdikr
10-06-21, 01:18
Πάντως πολλές χώρες πέρασαν απο μνημόνια και πολλές τράπεζες είχαν κινδύνους αλλά τέτοιον αποκλεισμό επειδή είχες κάποια στιγμή πρόβλημα με την οικονομική κρίση ή επειδή δεν έχεις 10 χωράφια απο πίσω για να σου δώσουν μια κάρτα των 900 ευρώ, δεν το έχω ξαναδεί πραγματικά

Αν θυμάμαι καλά είχες πει πως είναι φοιτητική, είσαι δηλαδή φοιτητής, λογικό το βλέπω το όριο

manoulamou
10-06-21, 01:19
Οπως πριν την οικονομικη κριση στις ΗΠΑ τα γκολντεν μπόις των τραπεζων μοιραζαν αβερτα επισφαλη στεγαστικα δανεια
ετσι κι εδω στελνονταν καποτε πακετα οι καρτες σε πελατες ακομη κι εαν δεν τα ειχαν ζητησει!
:twisted:

KostakisK
10-06-21, 01:22
Αν θυμάμαι καλά είχες πει πως είναι φοιτητική, είσαι δηλαδή φοιτητής, λογικό το βλέπω το όριο

Καλά εγώ είμαι επικίνδυνος λογικό αλλά δεν μιλώ για εμένα, έχει αναφερθεί εδώ νομίζω περίπτωση αστυνομικού συνταξιούχου που είχε πρόβλημα με ένα καταναλωτικό επίπλων στο παρελθόν και δεν του εκδίδανε κάρτα, κάτι παρόμοιο έχει συμβεί σε συγγενείς μου που είχαν μια καταγραφή στον τειρεσία το 2013 για το στεγαστικό και εκ τοτε ήταν καθαροί.

- - - Updated - - -

Επίσης για μια καταγραφή καθυστέρησης 3 δόσεων δεν δίνουν κάρτα

manoulamou
10-06-21, 08:22
Ανεκαθεν ειχα μια ΑΠΟΡΙΑ σχετικα με τον Τειρεσια:
ελεγχει κανεις την πιστη εφαρμογη του ιδιως οσον αφορα τις τραπεζες ή όπως βολευει την καθε μια, τα υποκαταστηματα και τους αρμοδιους υπαλληλους γινονται οι σχετικες συναλλαγες;
Κατι ειχα διαβασει προσφατα για επεκταση στο Δημοσιο...
:hmm:

dimyok
10-06-21, 10:44
Κορακος κορακου ματι βγαζει ; Eμενα 20 χρονια μου εχoυν ανοιχτη πουραιος φοιτητικη με κατι επιτοκια βαζελινη extra . Παρε-παρε πιστωτικη :p

minas
10-06-21, 11:07
Κορακος κορακου ματι βγαζει ; Eμενα 20 χρονια μου εχoυν ανοιχτη πουραιος φοιτητικη με κατι επιτοκια βαζελινη extra . Παρε-παρε πιστωτικη :p

Πόσο χειρότερα να είναι από τις "καλές" πιστωτικές; Εάν αρχίσουν τα τοκίζονται, είτε είναι 18% είτε είναι 23%, θα σε γδύσουν ;).

dimyok
10-06-21, 11:10
Μου κανανε 2 απανωτές χρεώσεις τόκων και μετα εστειλαν οτι δε θα με χρεωσουν τον επόμενο μηνα λογο μετρων απαλυνσης βαζελινης covid Ναι ενώ τα έχουν πάρει :twisted:

mzaf
10-06-21, 14:53
Λογικό. Γιατί απ'τα 14000 το χρόνο, η τράπεζα προφανώς θεωρεί πως ένα 50-60% τουλάχιστον θα δαπανηθεί σε διάφορα έξοδα.
Οπότε απ'αυτό που θα απομείνει, 6000-7000€, δεν θα επαρκεί για να αποπληρωθεί το όριο των 10000€ εύκολα.

Επί εποχές παλιού ΠΑΣΟΚ, ορθόδοξου, αυτά ήταν ψιλά γράμματα, πάντως. Εδώ μοίραζαν αυτά:

228138

Έδιναν και δανειοδάνεια :p

john_who
13-06-21, 17:44
Να ρωτήσω, έχω δύο πιστωτικές κάρτες μία στην eurobank και μία στην Πειραιώς, όταν πληρώνω, μέσα από στο ebanking της κάθε τράπεζας τις κάρτες, στην Eurobank φαίνεται αμέσως η συναλλαγή και στην Πειραιώς εξαφανίζονται τα χρήματα από τον τραπεζικό λογαριασμό και κάνουν να εξοφλήσουν την κάρτα μέχρι και 2 εργάσιμες.
Βλέπετε εσείς κάποιο λάθος;

sdikr
13-06-21, 17:53
Να ρωτήσω, έχω δύο πιστωτικές κάρτες μία στην eurobank και μία στην Πειραιώς, όταν πληρώνω, μέσα από στο ebanking της κάθε τράπεζας τις κάρτες, στην Eurobank φαίνεται αμέσως η συναλλαγή και στην Πειραιώς εξαφανίζονται τα χρήματα από τον τραπεζικό λογαριασμό και κάνουν να εξοφλήσουν την κάρτα μέχρι και 2 εργάσιμες.
Βλέπετε εσείς κάποιο λάθος;

Στην alpha Που έχω, ενώ με το που κάνω την πληρωμή αμέσως μου αλλάζει το υπόλοιπο διαθέσιμο για αγορές, για να αλλάξει το υπόλοιπο λογαριασμού κάνει και 48 ώρες.
Μήπως κάτι τέτοιο συμβαίνει και στην Πειραιώς;

john_who
13-06-21, 22:19
Θα το δω, δεν έχω καταλάβει να αλλάζει το υπόλοιπο για αγορές νωρίτερα, αλλά δεν είμαι σίγουρος

advantix
14-06-21, 19:17
Όταν ενεργοποιείς την νέα χρεωστική κάρτα της Πειραιώς σε αντικατάσταση της προηγούμενης που λήγει τέλος του μήνα, πότε σου χρεώνουν τα 6€ ;
Άμεσα ή μετά από μέρες ;

Gentoo
14-06-21, 19:25
Όταν ενεργοποιείς την νέα χρεωστική κάρτα της Πειραιώς σε αντικατάσταση της προηγούμενης που λήγει τέλος του μήνα, πότε σου χρεώνουν τα 6€ ;
Άμεσα ή μετά από μέρες ;

Η χρέωση είναι ανεξάρτητη της ενεργοποίησης. Απ'τη στιγμή που θα σου έρθει, θα έχεις και τη χρέωση.

advantix
17-06-21, 09:47
Η χρέωση είναι ανεξάρτητη της ενεργοποίησης. Απ'τη στιγμή που θα σου έρθει, θα έχεις και τη χρέωση.

Ναι , το θέμα είναι πότε θα εμφανιστεί η χρέωση , γιατί ενώ την έχω παραλάβει από την προηγούμενη Τρίτη και την ενεργοποίησα την Δευτέρα που ρώτησα και ενώ έχω κάνει και αγορές κανονικά με την νέα κάρτα, ακόμα μέχρι σήμερα δεν βλέπω να έχει γίνει η κίνηση των 6€

johnmegarythmos
19-06-21, 09:36
Η χρέωση είναι ανεξάρτητη της ενεργοποίησης. Απ'τη στιγμή που θα σου έρθει, θα έχεις και τη χρέωση.

εμενα μου ειπανε οτι η χρεωση θα γινει αρχες του επομενου μηνα και η καρτα θα αποσταλει ταυχρομικα ενα μηνα πριν , αμα δεν υπαρχει υπολοιπο στον λογαριασμο θα παει μειον. Αλλα η καρτα θα αποσταλει οπως και να εχει .

Gentoo
19-06-21, 09:49
εμενα μου ειπανε οτι η χρεωση θα γινει αρχες του επομενου μηνα και η καρτα θα αποσταλει ταυχρομικα ενα μηνα πριν , αμα δεν υπαρχει υπολοιπο στον λογαριασμο θα παει μειον. Αλλα η καρτα θα αποσταλει οπως και να εχει .

Μπορεί να ισχύει αυτό, ναι.

Εγώ που έλαβα νέα χρεωστική στην Πειραιώς πριν κανά χρόνο περίπου, αλλά δεν χρησιμοποιώ πλέον Πειραιώς, έμφανίζεται στο λογαριασμό μου αρνητική χρέωση -6€ η οποία κάθε μήνα τοκίζεται γύρω στα 20 λεπτά επιπλέον λόγω μη πληρωμής.

Αυτό που έχει ενδιαφέρον, είναι πως αν έχεις κι άλλο λογαριασμό, μπορείς να κάνεις μεταφορά χρημάτων και συναλλαγές χωρίς να σου "τραβάει" το χρωστούμενο ποσό.

Δεν ξέρω βέβαια αν αφήσεις το ποσό να μεγαλώσει αρκετά, αν θα κάνει κάποια κίνηση η τράπεζα να το διεκδικήσει.

manoulamou
19-06-21, 10:03
ΑΡΝΗΤΙΚΗ... χρεωση, δηλαδη πιστωση; :hmm:

Gentoo
19-06-21, 10:08
ΑΡΝΗΤΙΚΗ... χρεωση, δηλαδη πιστωση; :hmm:

Όχι, αρνητικό υπόλοιπο, που σημαίνει πως εσύ χρωστάς αυτό το ποσό στην τράπεζα.

Δεν είναι αρνητική χρέωση σε κίνηση συναλλαγής, όπου εκεί μπορεί να θεωρηθεί πίστωση.

Αρνητικό υπόλοιπο λογαριασμού δείχνει, που σημαίνει πως αν τροφοδοτήσεις με χρήματα τον λογαριασμό, το αρνητικό υπόλοιπο θα συμψηφιστεί.

manoulamou
19-06-21, 10:13
Ισως δεν ημουν σαφης: την διατυπωση σχολιασα, οχι το τελικο νοημα, αυτο το ειχαμε καταλαβει ολοι πιστευω...
Η χρεωση ειναι χρεωση, αρα εξ αρχης αρνητικη, γι΄αυτο και βαζει τοκους η τραπεζα. ;)
Καλα ξεμπερδεματα με εναν ακομη επισημο τοκογλυφο. :(

Gentoo
19-06-21, 10:24
Ισως δεν ημουν σαφης: την διατυπωση σχολιασα, οχι το τελικο νοημα, αυτο το ειχαμε καταλαβει ολοι πιστευω...
Η χρεωση ειναι χρεωση, αρα εξ αρχης αρνητικη, γι΄αυτο και βαζει τοκους η τραπεζα. ;)

Δεν έχω χρήματα να προσλάβω άτομο να μου κάνει την επιμέλεια των ποστς, sorry.

manoulamou
19-06-21, 10:32
Απο τα λαθη μας μαθαμε ολοι, δεν γεννηθηκαμε παντογνωστες, παντως οποτε χρειαστειτε Μπαμπινιωτη, στην διαθεση σας...:lol::rolleyes:
Περιπτωση επιστροφης παρομοιας χρεωσης εχει υπαρξει ποτέ ή τζαμπα συζηταμε και θα αρχισουν σε λιγο τα τηλεφωνηματα απο καμια... εισπρακτικη;

Gentoo
19-06-21, 10:35
Απο τα λαθη μας μαθαμε ολοι, δεν γεννηθηκαμε παντογνωστες, παντως οποτε χρειαστειτε Μπαμπινιωτη, στην διαθεση σας...:lol::rolleyes:

Αυτό που ψάχνετε στους άλλους να βρίσκετε λάθη, να το κοιτάξετε μερικοί...

Δεν δίνω εξετάσεις γνώσεων εδώ πέρα και ούτε μπορείς να ξέρεις τι γνωρίζω και τι όχι. Φιλικά, για να το κλείσουμε εδώ το θέμα.

minas
19-06-21, 14:51
Απο τα λαθη μας μαθαμε ολοι, δεν γεννηθηκαμε παντογνωστες, παντως οποτε χρειαστειτε Μπαμπινιωτη, στην διαθεση σας...:lol::rolleyes:
Περιπτωση επιστροφης παρομοιας χρεωσης εχει υπαρξει ποτέ ή τζαμπα συζηταμε και θα αρχισουν σε λιγο τα τηλεφωνηματα απο καμια... εισπρακτικη;

Τα 6€ του πλαστικού δεν γνωρίζω περίπτωση που να έχουν επιστραφεί. Χρεώσεις συνδρομών πιστωτικής, πολλές φορές αντιλογίζονται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.