PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 [167] 168 169 170 171 172 173 174 175 176

goku
19-06-21, 15:26
Μιας και αναφέρεται η χρέωση των 6 ευρώ. Νομίζω κάπου είχα διαβάσει εδώ στο νήμα, πως αν δεν έχεις κάρτα για πάνω από 6 μήνες τότε σου βγάζουν νέα χωρίς χρέωση. Ξέρετε κατά πόσο ισχύει; Με ενδιαφέρει για την Πειραιώς κυρίως. Διατηρώ λογαριασμούς με αρκετά χρήματα μέσα σε 2 τράπεζες, Πειραιώς και Εθνική, αλλά αυτά στην Πειραιώς τα έχω σαν αποταμίευση και χρησιμοποιώ μόνο της Εθνικής. Την κάρτα στην Πειραιώς την ακύρωσα κατόπιν συνεννόησης με την τράπεζα καθότι εντόπισαν ύποπτη κίνηση χρέωσης 900 ευρώ. Αυτό έγινε πριν 9 μήνες και λόγω ότι δεν χρησιμοποιούσα τον συγκεκριμένο λογαριασμό (έχω χρήματα μέσα αλλά τα έχω σαν αποταμίευση, δεν τα χαλάω) δεν μπήκα ποτέ στον κόπο να πάω να βγάλω καινούρια κάρτα. Αν πάω να βγάλω τώρα, 9 μήνες μετά, θα με χρεώσουν;

dimyok
19-06-21, 15:33
Τη τρως μια χαρά τη χρέωση και ούτε ρωτάνε

runner70
19-06-21, 17:29
Αυτό που ψάχνετε στους άλλους να βρίσκετε λάθη, να το κοιτάξετε μερικοί...

Δεν δίνω εξετάσεις γνώσεων εδώ πέρα και ούτε μπορείς να ξέρεις τι γνωρίζω και τι όχι. Φιλικά, για να το κλείσουμε εδώ το θέμα.

Μα βρηκες και εσυ ατομο να απαντησεις τωρα. :p Για αυτό είναι χρήσιμη η "Λίστα Αποκλεισθέντων" στον πίνακα ελέγχου. ;)

manoulamou
19-06-21, 17:52
Dealing with Troublesome Users
Can I block posts, emails and messages from specific users?
If there are particular members that bother you and you do not want to see their posts or receive Private Messages and Emails from them, then you can add these members to your 'Ignore List'. There are several ways to do this: Through your User Control Panel: User CP, Settings & Options, Edit Ignore List. Then, type their name into the empty text box and click 'Okay'. (https://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=vb3_board_usage#faq_vb3_contact_members)

aSMiLoN
03-07-21, 21:58
Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι σε λογαριασμο στην ALPHA (Προνομιακός) εχω χρεωθει Χρεωστικους τοκους; Το ποσο ειναι μικρο, αλλα και παλι τι ακριβως εχω χρεωθει θα τους πληρωνουμε για να μας φυλανε τα οποια λεφτα μας;

user2163
03-07-21, 22:12
Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι σε λογαριασμο στην ALPHA (Προνομιακός) εχω χρεωθει Χρεωστικους τοκους; Το ποσο ειναι μικρο, αλλα και παλι τι ακριβως εχω χρεωθει θα τους πληρωνουμε για να μας φυλανε τα οποια λεφτα μας;

Και εγώ το ίδιο έπαθα 2.5€ είναι αλλά δεν είχα ποτέ μου τέτοιο θέμα, ούτε είχα ποτέ χρεωστικό υπόλοιπο.
Τους έχω στείλει e-mail και περιμένω.

Και σε εθνική κάτι cents εκεί στον τρεχούμενο, δεν ξέρω...

marvelx
30-07-21, 16:28
Αλλαγη καρτας ατμ στην Πειραιως / χαρατσια!

Τον τελευταιο καιρο, η χρεωστικη καρτα/αναληψης μετρητων απο ΑΤΜ της Πειραιως,
ειχε 'προβληματικη' συμπεριφορα,
σε λιγα μεν ατμ, αλλα 'σημαντικα' για εμενα.
Στο κοντινο μου που δεχεται και καταθεσεις,
επρεπε να δοκιμασω να βαλω την καρτα 5-6 φορες,
για την δεχτει τελικα!
Οταν την δεχονταν, κανονικα εκανα καθε συναλλαγη.
Αλλα, ημουν συνεχως με τον φοβο, μην μου την κρατησει, ή για ποσες φορες θα πρεπει να μπαινωβγαινει η καρτα, μεχρι επιτελους να την δεχτει!

Οπως ειπα, δεν νομιζω να ειναι θεμα καρτας, γιατι σε αλλα ατμ της πειραιως την δεχεται με την μία.
Επισης, στο αλλο νημα με το ebanking, με το που ανεφερα το συμβαν,
αμεσως βρεθηκαν ομοιοπαθεις!

Στο τελος θα πιστεψω οτι επιτηδες 'πειραζουν' τα μηχανηματα,
για να μας αναγκασουν να βγαλουμε νεα καρτα!!!

Ετσι κι εγινε.
Επειδη δεν μπορω να ζω με τον 'φοβο', να παω σε ατμ, και να μην ξερω αν θα κανω συναλλαγη/κυριως καταθεση,
αναγκαστηκα σημερα να παω σε καταστημα να βγαλω νεα καρτα.

Λοιπον, καθιστε, παρτε και κρυο νερο διπλα, και μετα απο βαθια ανασα, διαβαστε:
οχι απλα 6 ευρω για την ανανεωση,
αλλα και εξτρα 23 ευρω, για 'ασφαλιση' της καρτας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με το ζορι, δεν ειχα επιλογη να μην το κανω.
Ή το δεχεσαι, ή δεν σου αλλαζουν την καρτα!!!!!
Εφ'ορου ζωης το εν λογω εξτρα (του εξτρα) χαρατσι βεβαια, οπως με ενημερωσε η υπαλληλος.
Ergo secure wallet, που (υποτιθεται) σε καλυπτει αν χασεις την καρτα και καποιος σηκωσει χρηματα εν αγνοια σου και κατι τετοια...
Μου εδωσε και καμια δεκαρια σελιδες με 'ορους'....

Και ολα αυτα, χωρις να ειμαστε βεβαιοι οτι και με τη νεα καρτα,
δεν θα εχω εντος ολιγου καιρου το ιδιο προβλημα,
γιατι οπως ειπα, και πολυ προσεχω τα πραγματα μου (σε σακουλιτσα με κλιπ η καρτα, για να μην γρατσουνιζεται και τετοια...),
και μαλλον ειναι θεμα ατμ, και οχι καρτας, αφου αλλου την δεχονται...
καρτα 2 ετων...

Δεν θελω να πω αλλα προς το παρον,
σχολιαστε εσεις....

:( :( :(

badweed
30-07-21, 16:34
ρωτατε , αν εχετε καποια υποψια , οποιον συναντατε στα ατμ , αν εχουνε παρομοιες εμπειριες .

YAziDis
30-07-21, 16:45
Αυτά τα ωραία να γινόντουσαν σε μένα να σπάσω λίγο πλάκα με την Πειραιώς και τι στον κόσμο…

KostakisK
30-07-21, 17:55
Γιατί παιδιά δεν κάνετε επανέκδοση μέσω winbank για να αποφύγετε τους πρίχτες με τα 23ευρα της ERGO? Και αν μπορείτε για εμένα αλλάξτε τράπεζα, η Πειραιώς καταρρέει μέρα με την μέρα

marvelx
30-07-21, 19:29
Γιατί παιδιά δεν κάνετε επανέκδοση μέσω winbank για να αποφύγετε τους πρίχτες με τα 23ευρα της ERGO? Και αν μπορείτε για εμένα αλλάξτε τράπεζα, η Πειραιώς καταρρέει μέρα με την μέρα

Το σκεφτηκα φιλε μου.
Ομως οταν ρωτησα τηλεφωνικα αν γινεται μεσω winbank και μου ειπαν οτι γινεται (αν και δεν ξερω πως),
μου ειπαν οτι απο τη στιγμη που το κανεις,
ακυρωνεται η υπαρχουσα,
και αναμενεις την καινουρια ποτε θα σου ερθει. (6 ευρω, μη ξεχνιομαστε).
Στο ενδιαμεσο χρονικο διαστημα ομως, θα εισαι χωρις καρτα!!!!!!!!!
Δεν ειναι οπως οταν σου στελνουν απο μονοι τους την νεα καρτα οταν ληγει η παλια!!!

Ειναι πολυ δυσκολο λοιπον,
να ακυρωσω αμεσα μεσω winbank την καρτα,
να αιτηθω νεα,
και μετα να παρακαλαω (και εν μεσω καλοκαιριου),
ποτε θα εδεησουν τα ελτα να μου φερουν την καινουργια...

Αυτος ειναι ο λογος που πηγα στο καταστημα,
οπου αμεσα ακυρωνεις παλια, αμεσα παιρνεις καινουργια.
Αλλα δεν ηξερα οτι μπηκε χαρατι 23 ευρω.
Δεν θυμαμαι αν το ειχε ξαναναφερει κανεις εδω, μπορει να το ειπε καποιος κι εμενα να μου διεφυγε.
Τραγικο και απαραδεκτοα απο καθε αποψη.

Θυμιζω οτι και τα εμβασματα προς εξωτερικο, πηραν αυξηση 40%,
απο 1 ευρω, σε 1,40 ευρω, στην πειραιως.
Μαλλον νομιζουν οτι ειμαστε Ελβετια.

:( :( :(

user2163
30-07-21, 20:41
Πάντως να πούμε ότι η ασφάλεια δεν είναι υποχρεωτική.
Αν τη χρεώθηκες μπορείς να πας (άμεσα θα σου πρότεινα) να την ανακαλέσεις έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης το λέει στους όρους.

anon
30-07-21, 20:48
Αλλαγη καρτας ατμ στην Πειραιως / χαρατσια!

Τον τελευταιο καιρο, η χρεωστικη καρτα/αναληψης μετρητων απο ΑΤΜ της Πειραιως,
ειχε 'προβληματικη' συμπεριφορα,
σε λιγα μεν ατμ, αλλα 'σημαντικα' για εμενα.
Στο κοντινο μου που δεχεται και καταθεσεις,
επρεπε να δοκιμασω να βαλω την καρτα 5-6 φορες,
για την δεχτει τελικα!
Οταν την δεχονταν, κανονικα εκανα καθε συναλλαγη.
Αλλα, ημουν συνεχως με τον φοβο, μην μου την κρατησει, ή για ποσες φορες θα πρεπει να μπαινωβγαινει η καρτα, μεχρι επιτελους να την δεχτει!

Οπως ειπα, δεν νομιζω να ειναι θεμα καρτας, γιατι σε αλλα ατμ της πειραιως την δεχεται με την μία.
Επισης, στο αλλο νημα με το ebanking, με το που ανεφερα το συμβαν,
αμεσως βρεθηκαν ομοιοπαθεις!

Στο τελος θα πιστεψω οτι επιτηδες 'πειραζουν' τα μηχανηματα,
για να μας αναγκασουν να βγαλουμε νεα καρτα!!!

Ετσι κι εγινε.
Επειδη δεν μπορω να ζω με τον 'φοβο', να παω σε ατμ, και να μην ξερω αν θα κανω συναλλαγη/κυριως καταθεση,
αναγκαστηκα σημερα να παω σε καταστημα να βγαλω νεα καρτα.

Λοιπον, καθιστε, παρτε και κρυο νερο διπλα, και μετα απο βαθια ανασα, διαβαστε:
οχι απλα 6 ευρω για την ανανεωση,
αλλα και εξτρα 23 ευρω, για 'ασφαλιση' της καρτας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με το ζορι, δεν ειχα επιλογη να μην το κανω.
Ή το δεχεσαι, ή δεν σου αλλαζουν την καρτα!!!!!
Εφ'ορου ζωης το εν λογω εξτρα (του εξτρα) χαρατσι βεβαια, οπως με ενημερωσε η υπαλληλος.
Ergo secure wallet, που (υποτιθεται) σε καλυπτει αν χασεις την καρτα και καποιος σηκωσει χρηματα εν αγνοια σου και κατι τετοια...
Μου εδωσε και καμια δεκαρια σελιδες με 'ορους'....

Και ολα αυτα, χωρις να ειμαστε βεβαιοι οτι και με τη νεα καρτα,
δεν θα εχω εντος ολιγου καιρου το ιδιο προβλημα,
γιατι οπως ειπα, και πολυ προσεχω τα πραγματα μου (σε σακουλιτσα με κλιπ η καρτα, για να μην γρατσουνιζεται και τετοια...),
και μαλλον ειναι θεμα ατμ, και οχι καρτας, αφου αλλου την δεχονται...
καρτα 2 ετων...

Δεν θελω να πω αλλα προς το παρον,
σχολιαστε εσεις....

:( :( :(

Αλλάζεις τράπεζα.
Εαν δούν ότι ο κόσμος φεύγει, να δείς πως θα αλλάξουν τροπάρι.
Καλό θα κάνεις στον εαυτό σου και στους άλλους εαν έχεις σωστή καταναλωτική συνείδηση. ΕΣΥ έχεις το πάνω χέρι, αρκεί βέβαια να το αξιοποιήσεις.
ΝΑΙ, καταλαβαίνω, ότι αυτό σημαίνει κάποια ταλαιπωρία εαν πρέπει να ενημερώσεις και να κάνεις αλλαγές για αυτόματες πληρωμες και τα ρέστα. Σαν πρώτη κίνηση, πριν την αλλαγή κάρτας, ΑΛΛΑΞΕ ΤΡΑΠΕΖΑ!
Αυτό πρέπει να το κάνουν ολοι.
Διαφορετικά, το ίδιο θα γίνει και στις άλλες τράπεζες (εαν δεν έχει γίνει ακόμη). Βλέποντας πόσο ηλίθιοι ειμαστε και τις τρώμε αβλεπί, γιατί να μην το κάνουν ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ;;;;;
ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΟΛΟΙ. ΑΜΕΣΩΣ!

sdikr
30-07-21, 20:52
Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι σε λογαριασμο στην ALPHA (Προνομιακός) εχω χρεωθει Χρεωστικους τοκους; Το ποσο ειναι μικρο, αλλα και παλι τι ακριβως εχω χρεωθει θα τους πληρωνουμε για να μας φυλανε τα οποια λεφτα μας;

ρίξε μια ματιά εδω (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=7066954&viewfull=1#post7066954)

marvelx
31-07-21, 17:03
Πάντως να πούμε ότι η ασφάλεια δεν είναι υποχρεωτική.
Αν τη χρεώθηκες μπορείς να πας (άμεσα θα σου πρότεινα) να την ανακαλέσεις έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης το λέει στους όρους.

Δηλαδη η υπαλληλος μου ειπε ψεμματα;
Να πω δε, οτι ηταν και γνωστη μου...δηλαδη, υποτιθεται ενας λογος παραπανω, να μη μου πει ψεμματα, νομιζω.
Την ρωτησα 2 φορες, αν ειναι υποχρεωτικο, και μου ειπε ναι.

dimyok
31-07-21, 17:10
Εγω με ενα καθικι σε υποκαταστημα χερσονησου μονο στα χερια δε πιαστηκα γιατι διεταζε να φυγω κιολας και εκδικητικα τυπωσε λαθος ονομα στη καρτα . Μην ακουτε τι σας λενε ειναι εκτος οριων η κατασταση στις βρομοτραπεζες οποια τραπεζα και ναναι οτι και να λενε ... Και μαυριστε στα σχολια την Ergo η οποιο νταβα σου χρεωνουν με το ζορι

stamka
31-07-21, 17:15
Δηλαδη η υπαλληλος μου ειπε ψεμματα;
Να πω δε, οτι ηταν και γνωστη μου...δηλαδη, υποτιθεται ενας λογος παραπανω, να μη μου πει ψεμματα, νομιζω.
Την ρωτησα 2 φορες, αν ειναι υποχρεωτικο, και μου ειπε ναι.

εμενα με ρωτησαν αν θελω, ειπα οχι και δεν αγορασα ασφαλεια ....

runner70
31-07-21, 17:16
Δηλαδη η υπαλληλος μου ειπε ψεμματα;
Να πω δε, οτι ηταν και γνωστη μου...δηλαδη, υποτιθεται ενας λογος παραπανω, να μη μου πει ψεμματα, νομιζω.
Την ρωτησα 2 φορες, αν ειναι υποχρεωτικο, και μου ειπε ναι.

Απο οσο ξερω και εγω δεν ειναι υποχρεωτικο. Προσωπικα θα ήθελα να μου το κανουν και σε εμενα για να τους γλεντησω.

jap
31-07-21, 18:11
Υποχρεωτικό δεν είναι για μας να το πάρουμε, είναι για αυτούς να το πουσάρουν. Και κάποιοι λένε ό,τι θέλουν ανάλογα πώς κόβουν τον κάθε πελάτη (όπου δεν πέφτουν μέσα, ευγενικός δεν σημαίνει και βλάκας). Άσε που δεν είναι και όλοι ενημερωμένοι, αν τους έμαθαν στο κατάστημα να λένε σε όλους υποχρεωτικό θα το πουν και στον γνωστό και παντού. Όποιος δεν έχει όρεξη για καυγά ας ζητήσει ευγενικά να του το δώσουν γραπτά ότι είναι υποχρεωτικό. Και όπως ειπώθηκε, όπως σε όλα τα ασφαλιστικά προϊόντα υπάρχει και περίοδος υπαναχώρησης.

YAziDis
31-07-21, 18:15
Απο οσο ξερω και εγω δεν ειναι υποχρεωτικο. Προσωπικα θα ήθελα να μου το κανουν και σε εμενα για να τους γλεντησω.

Ότι είναι να κάνεις, ενημερώνω, καντο τέλος του τριμήνου (Μάρτιο, Ιούνιο, Σεπτέμβριο, Δεκέμβρη) εκεί στις 29-30 του κάθε μήνα. Να δεις για πότε κάνουν τεμενάδες σε όσους έχουν καταθέσεις.

Manolis_karas
31-07-21, 21:58
Αλλαγη καρτας ατμ στην Πειραιως / χαρατσια!
... γιατι οπως ειπα, και πολυ προσεχω τα πραγματα μου (σε σακουλιτσα με κλιπ η καρτα, για να μην γρατσουνιζεται και τετοια...),...
Καλύτερα να βάζεις τη κάρτα σε μία θήκη που να την προφυλάσσει από τα μαγνητικά πεδία και από την υποκλοπή, κοστίζει κάτω από 1 ευρώ, χωρίς μεταλλικό κλιπ μπορεί αυτό να έκανε τη ζημιά.

nikosmelt
01-08-21, 11:58
Δεν υπάρχει περίπτωση καμία ασφάλιση κάρτας να είναι υποχρεωτική. Ότι και να σας λένε από τράπεζα.

YAziDis
01-08-21, 12:50
Το κακό είναι πως βρίσκουν και τα κάνουν στον απλό κοσμάκη, ενώ σε όσους έχουν κάποιες Χ καταθέσεις δεν λένε τίποτα. Επίσης λόγω της πίεσης στους υπαλλήλους, όπου πλέον δεν πρέπει να λέγονται τραπεζικοί αλλά ασφαλιστικοί υπάλληλοι, και επειδή τους βάζουν υψηλούς στόχους που πρέπει να πιάνουν, έχει παραγίνει το κακό τα τελευταία χρόνια με τέτοιες πρακτικές. Η ειρωνεία είναι πως ενώ είναι και μεγάλοι πελάτες (οι τράπεζες) δεν παίρνουν και κανένα ιδιαίτερο ασφαλιστικό προϊόν με έκπτωση για να πεις ότι αξίζει. Σε κάποια φάση που είχαν κάνει πρόταση για το επαγγελματικό μου το οποίο ήταν διπλάσια η τιμή, και στο αυτοκίνητο +50€ το 6μηνο!

Zus
01-08-21, 13:01
Δηλαδη η υπαλληλος μου ειπε ψεμματα;
Να πω δε, οτι ηταν και γνωστη μου...δηλαδη, υποτιθεται ενας λογος παραπανω, να μη μου πει ψεμματα, νομιζω.
Την ρωτησα 2 φορες, αν ειναι υποχρεωτικο, και μου ειπε ναι.

Είχα τσακωθεί με κάτι αλήτες που το έσπρωξαν στον πατέρα μου σαν υποχρεωτικό αλλά δεν είχα το κουράγιο να τον σέρνω μαζί μου γιατί ήταν στο όνομα του.

Πας και το ακυρώνεις εκτός κι αν άλλαξε κάτι στο ενδιάμεσο.

YAziDis
01-08-21, 13:07
Είναι τελείως αλήτικο αυτό που κάνουν. Εμένα σε κάποια φάση μπήκε ασφάλεια σε μια πιστωτική κάρτα που είχα πάνω από 4 έτη, αλλά τη συγκεκριμένη τη χρησιμοποιούσα μόνο για συγκεκριμένες αγορές 1-2 φορές το χρόνο. Πρόπερσι βλέπω μια χρέωση 0,07€ λεπτών, και ήταν σα να λέμε η συνδρομή 1% του ποσού της κάρτας. Παίρνω τηλέφωνο ή είχα πάει από το κατάστημα (δε θυμάμαι) και μου λένε πως είναι για την ασφάλεια μου αν ποτέ γίνει κάτι για να πληρώνεται η κάρτα, και τους λέω, άρα να την φουλαρω και να την αφήσω απλήρωτη; Θα τα πάρετε από την ασφαλιστική; Και μου τα μασούσανε πως υπάρχουν όροι, και τους λέω, εσείς να είστε καλυμμένοι για να μη χάσετε φράγκο, και τη συνδρομή θα την πληρώνει ο πελάτης; Άμα είναι και φοβάσαι να μη χάσεις χρήματα, εσυ πρέπει να πληρώνεις τη συνδρομή.
Δηλαδή κάπου έλεος!

thourios
01-08-21, 17:42
Το έχουν κάνει στους περισσότερους γνωστούς μου με τα καπέλα αυτά που βάζουν. Διαμαρτύρονται αλλά δεν τους καίγεται καρφάκι ούτε θα καθίσουν να ασχοληθούν «με τις ασφάλειες» αυτές νταβατζιλίκι

runner70
02-08-21, 00:59
Η λύση είναι να γίνονται επωνυμες καταγγελίες στην γενικη γραμματεια καταναλωτή και στον συνηγορο του καταναλωτή. Οταν μαζευτούν αρκετές, δεν μπορει, κατι θα κάνουν, έστω και για τα μάτια του κόσμου.

Zus
02-08-21, 01:10
Αλήτες και παπατζηδες ξύνουν τον πάτο με τις τακτικές που ακολουθούν.

Ελπίζω να αλλάξουν οι κοινωνίες με ιντερνετ και κρυπτονομισματα και να αφανιστούν.

Chingachgook
02-08-21, 12:12
Αν σας λένε ότι είναι υποχρεωτικό, ζητήστε τους ΓΟΣ (γενικούς όρους συναλλαγών) και ρωτήστε πού αναγράφεται. Ούτε τσακωμοι, ούτε φωνές, ούτε "ξέρω εγώ, είστε κλεφτες" και διάφορα χαριτωμένα που θα χαλάσουν τόσο την δική σας ψυχραιμία, όσο και του υπαλλήλου.

Problem solved.

Οι υπάλληλοι έχουν τα sales quota να πιάσουν, για τα οποία πέφτει πολύ πίεση (πρόβλημά τους) και προσπαθούν να τα πιάσουν όπως μπορούν (πρόβλημά μας)

user2163
02-08-21, 13:11
Στο τέλος θα το κάνουν όντως υποχρεωτικό αν δεν τις παίρνει κανένας αυτές τις ασφάλειες.
Μπορούν λέτε ή θα έχουν νομικά ζητήματα;

YAziDis
02-08-21, 13:40
Στο τέλος θα το κάνουν όντως υποχρεωτικό αν δεν τις παίρνει κανένας αυτές τις ασφάλειες.
Μπορούν λέτε ή θα έχουν νομικά ζητήματα;

Αναλόγως το προϊόν. πχ:
Η αναγκαστική ασφάλιση στην χρεωστική κάρτα είναι ουτοπική. Τα χρήματα τα έχεις ήδη και χρεώνεσαι αυτά που έχεις ήδη. Το να σου πασάρουν ασφάλεια στην περίπτωση που δεν μπορείς να πληρώσεις ή σε περίπτωση θανάτου είναι γελοίο. Δεν σου προσφέρουν προϊόν με πίστωση.

Η αναγκαστική ασφάλιση σε πιστωτικές κάρτες παίζεται. Από τη μια υπάρχει ο Τειρεσίας όποτε μπορούν να δούνε αν είσαι κακοπληρωτής και να σου αρνηθούν ή να έχεις πολύ χαμηλό εισόδημα, όποτε να υπάρχει η δυνατότητα με την αγορά μιας ασφαλείας να σου παρέχουν τη δυνατότητα έκδοσης (ή ακόμα και να σου μεγαλώνουν το όριο).

manoulamou
04-08-21, 09:03
ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ
Oι τράπεζες ΠΟΤΕ και με κανένα τρόπο δεν ζητούν τους ΚΩΔΙΚΟΥΣ των πελατών μέσω διαδικτύου (on line),
επίσης οι κάτοχοι καρτών θα πρέπει να ελέγχουν συχνά τις κινήσεις των τραπεζικών τους λογαριασμών, να έχουν ενημερωμένο λογισμικό και πρόγραμμα προστασίας από ιούς (antivirus), να περιορίσουν τις προσωπικές πληροφορίες, ειδικά στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης (Social Media),
να μην ανοίγουν ύποπτους υπερσυνδέσμους (links) και να μην αποστέλλουν προσωπικά στοιχεία και δεδομένα σε κανέναν, να χρησιμοποιούν ισχυρούς κωδικούς πρόσβασης (password). (https://sofokleous10.gr/2021/07/28/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CE%BD%CE%B1/)
:hmm:

goku
12-08-21, 20:35
Μπαίνω στο e-banking της Εθνικής με τους προσωπικούς μου κωδικούς και τρέχω τον wizard για έκδοση νέας χρεωστικής κάρτας. Τώρα έχω μια mastercard, δουλεύει κανονικά αλλά έχει τα μαύρα της τα χάλια. Στον wizard μου δίνει επιλογή για έκδοση Visa, μέχρι και το τελευταίο βήμα πριν την οριστικοποίηση δεν μου βγάζει κάποια αναφορά για κόστος (το γνωστό 6ευρω). Ξέρουμε τελικά για έκδοση φυσικής χρεωστικής κάρτας μέσω e-banking αν η Εθνική χρεώνει;

user2163
12-08-21, 21:13
Μπαίνω στο e-banking της Εθνικής με τους προσωπικούς μου κωδικούς και τρέχω τον wizard για έκδοση νέας χρεωστικής κάρτας. Τώρα έχω μια mastercard, δουλεύει κανονικά αλλά έχει τα μαύρα της τα χάλια. Στον wizard μου δίνει επιλογή για έκδοση Visa, μέχρι και το τελευταίο βήμα πριν την οριστικοποίηση δεν μου βγάζει κάποια αναφορά για κόστος (το γνωστό 6ευρω). Ξέρουμε τελικά για έκδοση φυσικής χρεωστικής κάρτας μέσω e-banking αν η Εθνική χρεώνει;

Σύμφωνα με το τιμολόγιο παρακάτω η αρχική έκδοση δεν χρεώνεται. Η επανέκδοση χρεώνεται.

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9 %CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD[1]/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

goku
12-08-21, 21:19
Σύμφωνα με το τιμολόγιο παρακάτω η αρχική έκδοση δεν χρεώνεται. Η επανέκδοση χρεώνεται.

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9 %CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD[1]/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

Ενδιαφέρον. Επειδή αυτή που έχω τώρα είναι Mastercard, αν ζητήσω να μου εκδόσουν Visa τότε θεωρείται διαφορετική οπότε μετράει σαν πρώτη έκδοση κάρτας; Οπότε μάλλον θα το προχωρήσω.

user2163
12-08-21, 21:21
Ενδιαφέρον. Επειδή αυτή που έχω τώρα είναι Mastercard, αν ζητήσω να μου εκδόσουν Visa τότε θεωρείται διαφορετική οπότε μετράει σαν πρώτη έκδοση κάρτας; Οπότε μάλλον θα το προχωρήσω.

Ακριβώς ναι.
Προχώρησε το δεν έχει χρέωση αν δεν είχες ποτέ την visa debit.

goku
14-08-21, 10:52
Τελικά έτρεξα δοκιμαστικά τον wizard και για παραγγελία χρεωστικής mastercard που έχω ήδη παλιά κάρτα ενεργή (το έκοψα πριν την οριστική υποβολή) και πάλι δεν μου βγάζει χρέωση. Ή δεν χρεώνουν καθόλου ή θα με χρεώσουν εκ των υστέρων.

manoulamou
14-08-21, 10:59
:hmm:
Καποιος τροπος απ΄ευθειας επικοινωνιας με την τραπεζα δεν υπαρχει, ωστε να ειμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ βεβαιοι πως δεν υπαρχει χρεωση σε αυτη την περιπτωση;
:whistle:

johnmegarythmos
16-08-21, 02:00
:hmm:
Καποιος τροπος απ΄ευθειας επικοινωνιας με την τραπεζα δεν υπαρχει, ωστε να ειμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ βεβαιοι πως δεν υπαρχει χρεωση σε αυτη την περιπτωση;
:whistle:

αμα δεν εχεις ξανα βγαλει χρεωστικη visa τοτε ναι δεν υπαρχει χρεωση 100% , εμενα εληγε η mastercard και λιγο πριν την ληξη της εβγαλα χρεωστικη visa μου ηρθε ταχυδρομικως σπιτι και ολα καλα! μετα ακυρωσα την mastercard και επειδη πρωτη φορα την εκδοσα την visa ητανε δωρεαν η εκδοση της ! .

Godian
17-08-21, 00:03
Αφού ρε παιδιά την χρειάζεστε την κάρτα καί να χρεώσει τι έγινε;;;

Όχι δεν χρεώνει άμα βγάλεις νέα κάρτα πάντως. Και εγώ 2 έχω μια master card και μια visa

goku
17-08-21, 00:05
Αφού ρε παιδιά την χρειάζεστε την κάρτα καί να χρεώσει το έγινε;;;

Η δικιά μου ακόμη λειτουργεί, αλλά έχουν ξεθωριάσει οι αριθμοί (η κλασσική περίπτωση με τα τυπωμένα γράμματα, όχι τα ανάγλυφα, που μετά από λίγο καιρό σβήνουν από την τριβή στις τσέμπες, πορτοφόλια κλπ). Η κάρτα λειτουργεί κανονικότατα και δεν καίγομαι να την αλλάξω, αλλά δυσκολεύομαι να δω τους αριθμούς αν θέλω να κάνω καμιά αγορά από το διαδίκτυο. Απλώς δεν θέλω να πληρώσω νέα κάρτα μόνο για αυτόν τον λόγο.

Godian
17-08-21, 08:33
Εγώ έχω τους αριθμούς της κάρτας στο προχείρου του κινητού και τους κάνω πάντα copy από εκεί :)

yyy
17-08-21, 12:06
Εγώ έχω τους αριθμούς της κάρτας στο προχείρου του κινητού και τους κάνω πάντα copy από εκεί :)

Κακή πρακτική από άποψη ασφάλειας. Καλύτερα να αποθηκεύουμε τέτοια στοιχεία σε κάποιον password manager!

Godian
19-08-21, 23:40
Δεν έχω τον 3ψηφιο όμως. Τον θυμάμαι από έξω. Και εξάλλου ζητάει έγκριση για να κάνει αγορές πλέον

goku
20-08-21, 13:09
Μπαίνω στο e-banking της Εθνικής με τους προσωπικούς μου κωδικούς και τρέχω τον wizard για έκδοση νέας χρεωστικής κάρτας. Τώρα έχω μια mastercard, δουλεύει κανονικά αλλά έχει τα μαύρα της τα χάλια. Στον wizard μου δίνει επιλογή για έκδοση Visa, μέχρι και το τελευταίο βήμα πριν την οριστικοποίηση δεν μου βγάζει κάποια αναφορά για κόστος (το γνωστό 6ευρω). Ξέρουμε τελικά για έκδοση φυσικής χρεωστικής κάρτας μέσω e-banking αν η Εθνική χρεώνει;


Σύμφωνα με το τιμολόγιο παρακάτω η αρχική έκδοση δεν χρεώνεται. Η επανέκδοση χρεώνεται.

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9 %CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD[1]/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf


Ενδιαφέρον. Επειδή αυτή που έχω τώρα είναι Mastercard, αν ζητήσω να μου εκδόσουν Visa τότε θεωρείται διαφορετική οπότε μετράει σαν πρώτη έκδοση κάρτας; Οπότε μάλλον θα το προχωρήσω.


Ακριβώς ναι.
Προχώρησε το δεν έχει χρέωση αν δεν είχες ποτέ την visa debit.


Τελικά έτρεξα δοκιμαστικά τον wizard και για παραγγελία χρεωστικής mastercard που έχω ήδη παλιά κάρτα ενεργή (το έκοψα πριν την οριστική υποβολή) και πάλι δεν μου βγάζει χρέωση. Ή δεν χρεώνουν καθόλου ή θα με χρεώσουν εκ των υστέρων.

Τελικά παράγγειλα την Visa και δεν με χρέωσε. Κρατάω όμως μια μικρή επιφύλαξη μήπως με χρεώσουν όταν παραλάβω την κάρτα και την ενεργοποιήσω.

user2163
20-08-21, 14:36
Τελικά παράγγειλα την Visa και δεν με χρέωσε. Κρατάω όμως μια μικρή επιφύλαξη μήπως με χρεώσουν όταν παραλάβω την κάρτα και την ενεργοποιήσω.

Δεν υπάρχει περίπτωση να χρεωθείς αν είναι η πρώτη σου visa debit.

KostakisK
20-08-21, 16:44
Τελικά παράγγειλα την Visa και δεν με χρέωσε. Κρατάω όμως μια μικρή επιφύλαξη μήπως με χρεώσουν όταν παραλάβω την κάρτα και την ενεργοποιήσω.

Ως πλέον παλαιός πελάτης ΕΤΕ σου λέω ότι ΔΕΝ ΧΡΕΏΝΕΣΑΙ. Μόνο όταν θα έρθει η ανανέωση οποιασδήποτε κάρτας

goku
20-08-21, 19:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άσχετο αλλά βασικά παρατήρησα ένα μεγάλο ελάττωμα (κενό ασφαλείας ίσως θα μπορούσαμε να το πούμε). Η κάρτα μπορεί να μην έχει εκδοθεί ακόμη μιας και έκανα την αίτηση σήμερα, αλλά βλέπω στο e-banking ότι την έχουν "εκδόσει" εικονικά προς το παρόν. Δηλαδή έχει 16ψήφιο νούμερο, ημερομηνία λήξης, όνομα και αριθμό CVC. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να κάνω διαδικτυακές αγορές; Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη. Ξέρω σίγουρα, ότι όταν μου στείλουν την κάρτα αυτή καθευατή δεν θα μπορώ να κάνω αγορές με πιν (σε καταστήματα πχ παρουσία της κάρτας) γιατί θέλει ενεργοποίηση από εμένα τον ίδιο, οπότε δεν θα μπορεί να την χρησιμοποιήσει άλλος, αλλά ιντερνετιακές αγορές όμως χρησιμοποιόντας τα στοιχεία της κάρτας θα μπορώ να κάνω; Αυτό δεν είναι κενό ασφαλείας; Δηλαδή θα μπορούσε να πέσει στα χέρια κάποιου πριν την παραλάβω εγώ και να αρχίσει να κάνει αγορές από το ίντερνετ;

jkoukos
20-08-21, 19:13
Δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μέχρι να ενεργοποιηθεί όταν την πάρεις στα χέρια σου.

user2163
20-08-21, 19:34
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άσχετο αλλά βασικά παρατήρησα ένα μεγάλο ελάττωμα (κενό ασφαλείας ίσως θα μπορούσαμε να το πούμε). Η κάρτα μπορεί να μην έχει εκδοθεί ακόμη μιας και έκανα την αίτηση σήμερα, αλλά βλέπω στο e-banking ότι την έχουν "εκδόσει" εικονικά προς το παρόν. Δηλαδή έχει 16ψήφιο νούμερο, ημερομηνία λήξης, όνομα και αριθμό CVC. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να κάνω διαδικτυακές αγορές; Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη. Ξέρω σίγουρα, ότι όταν μου στείλουν την κάρτα αυτή καθευατή δεν θα μπορώ να κάνω αγορές με πιν (σε καταστήματα πχ παρουσία της κάρτας) γιατί θέλει ενεργοποίηση από εμένα τον ίδιο, οπότε δεν θα μπορεί να την χρησιμοποιήσει άλλος, αλλά ιντερνετιακές αγορές όμως χρησιμοποιόντας τα στοιχεία της κάρτας θα μπορώ να κάνω; Αυτό δεν είναι κενό ασφαλείας; Δηλαδή θα μπορούσε να πέσει στα χέρια κάποιου πριν την παραλάβω εγώ και να αρχίσει να κάνει αγορές από το ίντερνετ;

Δεν μπορείς να κάνεις αγορές μέχρι να την ενεργοποιήσεις.
Ούτε μέσω internet ούτε φυσικά σε pos.

- - - Updated - - -


Δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μέχρι να ενεργοποιηθεί όταν την πάρεις στα χέρια σου.

Θα σου έκανα upvote αλλά δεν το παρέχει σαν feature το adslgr.

@ ADSLgr.com All rights reserved.