PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 [168] 169 170 171 172 173 174 175 176

lak100
25-08-21, 15:32
Παιδια βοηθεια πηγαν πριν λιγο να κανω καταθεση σε atm eurobank και μου κρατησε την καρτα. Θα παω αυριο να την παρω το προβλημα ειναι οτι την εβγαλε και πριν προλαβω να την παρω την τραβηξε μεσα ας εχει συμβει αυτο ποτε? Ενα αλλο που συμβαινει τακτικα ειναι να μου πεταει τα λεφτα ενω τα μετραει σωστα και με την τριτη προσπαθεια να τα δεχεται ξερετε κανενα tip ωστε να μην συμβαινει αυτο?

KostakisK
25-08-21, 15:35
Παιδια βοηθεια πηγαν πριν λιγο να κανω καταθεση σε atm eurobank και μου κρατησε την καρτα. Θα παω αυριο να την παρω το προβλημα ειναι οτι την εβγαλε και πριν προλαβω να την παρω την τραβηξε μεσα ας εχει συμβει αυτο ποτε? Ενα αλλο που συμβαινει τακτικα ειναι να μου πεταει τα λεφτα ενω τα μετραει σωστα και με την τριτη προσπαθεια να τα δεχεται ξερετε κανενα tip ωστε να μην συμβαινει αυτο?

Αν είναι πολλά τα μετρητά λίγα λίγα και αυτο που λες με την κάρτα μάλλον δεν ξέρεις πως υπάρχει χρονόμετρο στα ATM. Γιαυτό τραβάμε την κάρτα αμέσως

Manolis_karas
25-08-21, 20:54
Παιδια βοηθεια πηγαν πριν λιγο να κανω καταθεση σε atm eurobank και μου κρατησε την καρτα. Θα παω αυριο να την παρω το προβλημα ειναι οτι την εβγαλε και πριν προλαβω να την παρω την τραβηξε μεσα ας εχει συμβει αυτο ποτε? Ενα αλλο που συμβαινει τακτικα ειναι να μου πεταει τα λεφτα ενω τα μετραει σωστα και με την τριτη προσπαθεια να τα δεχεται ξερετε κανενα tip ωστε να μην συμβαινει αυτο?

Ναι μία φορά που μιλούσα στο κινητό και δεν την πήρα αμέσως.

johnmegarythmos
26-08-21, 08:25
Παιδια βοηθεια πηγαν πριν λιγο να κανω καταθεση σε atm eurobank και μου κρατησε την καρτα. Θα παω αυριο να την παρω το προβλημα ειναι οτι την εβγαλε και πριν προλαβω να την παρω την τραβηξε μεσα ας εχει συμβει αυτο ποτε? Ενα αλλο που συμβαινει τακτικα ειναι να μου πεταει τα λεφτα ενω τα μετραει σωστα και με την τριτη προσπαθεια να τα δεχεται ξερετε κανενα tip ωστε να μην συμβαινει αυτο?

οσον αφορα την καταθεση σε atm της eurobank εχω παρατηρησει οτι στο καταστημα Μαρκοπουλου δεν δεχεται πολλα χρηματα μαζι τα υπολοιπα μου τα πεταει εξω , ενω αντιστοιχα στην eurobank Λαυριου δεν μου γινεται αυτο , τα παιρνει ολα διχως να πεταει χρηματα εξω! , μαλλον ειναι θεμα ατμ! αυτο εχω καταλαβει εγω! . Και εννοειται στο ατμ Μαρκοπουλου τα βαζω λιγα λιγα τα χρηματα, εξαλλου οταν τα μετρησει μπορεις να πατησεις το κουμπι προσθηκη χρηματων και βαλεις και αλλα και αμα τα δεκτει εχει καλως..

manoulamou
27-08-21, 16:41
Προβλήματα στο σύστημα χρεωστικών καρτών της Τράπεζας Πειραιώς (https://www.iefimerida.gr/ellada/problimata-hreostikon-karton-trapezas-peiraios)
:hmm:

Gentoo
27-08-21, 16:49
Προβλήματα στο σύστημα χρεωστικών καρτών της Τράπεζας Πειραιώς (https://www.iefimerida.gr/ellada/problimata-hreostikon-karton-trapezas-peiraios)
:hmm:

Δεύτερη φορά που παθαίνει τέτοιο κάζο η Πειραιώς σε διάστημα 1 μηνός...

Zus
27-08-21, 17:05
Αυτή η ασφάλεια που βάζουν με το ζόρι στους ηλικιωμένους μπορεί να βοηθήσει κάπου?

minas
28-08-21, 12:39
Αυτή η ασφάλεια που βάζουν με το ζόρι στους ηλικιωμένους μπορεί να βοηθήσει κάπου?

Να πάρεις κάποια λίγα χρήματα πίσω σε περίπτωση κλοπής της κάρτας (και άλλων αντικειμένων, εφόσον κλαπούν μαζί).

spiderman
28-08-21, 13:19
Προβλήματα στο σύστημα χρεωστικών καρτών της Τράπεζας Πειραιώς (https://www.iefimerida.gr/ellada/problimata-hreostikon-karton-trapezas-peiraios)
:hmm:

Και σε πιστωτική είχα πρόβλημα.

manoulamou
10-09-21, 09:49
Οι ανεπαφες συναλλαγες - δηλαδη οχι σε ΑΤΜ - με μια χρεωστικη καρτα
γινονται παντα απο τον κυριο λογαριασμο,
δηλαδη ενας τριτος θα μπορουσε ενεργωντας κακοβουλα να χρεωσει τον ουσιαστικα μηδενικο μου πρωτευοντα
ή/και οποιονδηποτε αλλο συνδεδεμενο; (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=7085913&viewfull=1#post7085913)
:hmm:

Gentoo
10-09-21, 10:04
Οι ανεπαφες συναλλαγες - δηλαδη οχι σε ΑΤΜ - με μια χρεωστικη καρτα
γινονται παντα απο τον κυριο λογαριασμο,
δηλαδη ενας τριτος θα μπορουσε ενεργωντας κακοβουλα να χρεωσει τον ουσιαστικα μηδενικο μου πρωτευοντα
ή/και οποιονδηποτε αλλο συνδεδεμενο; (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=7085913&viewfull=1#post7085913)
:hmm:

Αν η κάρτα είναι συνδεδεμένη μόνο με τον κύριο λογαριασμό, τον οποίο διατηρείς μηδενικό, δεν μπορεί να σου χρεώσει κανέναν άλλον.

Αυτό το concept ακολουθώ κι εγώ απ'την πρώτη στιγμή που άνοιξα λογαριασμούς.

Ο μόνος τρόπος να σε χρεώσουν, είναι να αποκτήσουν πρόσβαση με κάποιο τρόπο στο ebanking σου και να κάνουν αλλαγές ή μεταφορά ποσού.

manoulamou
10-09-21, 10:08
Εχω ΔΥΟ συνδεδεμενους, ο δευτερευων ειναι εκεινος στον οποιο μπαινει η συνταξη, οχι κανενα τεραστιο ποσο, ιδιως αφου πληρωθουν οι λογαριασμοι ή στο τελος καθε μηνα!
Εως και αδυνατο να αποκτησει τριτος προσβαση στο e-banking μου, πλην των παιδιων μου σε μια ωρα αναγκης...

thourios
10-09-21, 10:15
Σε γνωστό σε κατάστημα της Εθνικής του είπαν χθες.
Αν θελιές να βγει τώρα η κράτα θα σου την ασφαλίσω 26 ευρώ το χρόνο! Αν όχι κλείνεις ραντεβού για να την βγάλεις σε κάποιο γραφείο.
Βρίσκουν νέους τρόπους για χαράτσια,

sdikr
10-09-21, 10:21
Απο την στιγμή που γίνεται χρήση σαν visa/mastercard έχει πρόσβαση μόνο στον δηλωμένο λογαριασμό χρέωσης.
Αλλά στο ΑΤΜ της τράπεζας (δεν ξέρω αν ισχύει και μέσω ΔΙΑΣ σε άλλες τράπεζες) έχει κανονικά πρόσβαση και στους δυο (ή όσους έχεις).

Gentoo
10-09-21, 11:00
Απο την στιγμή που γίνεται χρήση σαν visa/mastercard έχει πρόσβαση μόνο στον δηλωμένο λογαριασμό χρέωσης.
Αλλά στο ΑΤΜ της τράπεζας (δεν ξέρω αν ισχύει και μέσω ΔΙΑΣ σε άλλες τράπεζες) έχει κανονικά πρόσβαση και στους δυο (ή όσους έχεις).

Αυτό που λέει ο sdikr.

Αν η κάρτα είναι συνδεδεμένη σε 2 ή περισσότερους λογαριασμούς, μέσω atm σου δίνεται η επιλογή να διαλέξεις.

Αλλά αν κάνεις χρήση της κάρτας σε POS/internet, δεν μπορείς να διαλέξεις, εκεί γίνεται χρήση του πρώτου δηλωμένου λογαριασμού.

manoulamou
10-09-21, 12:07
... αν κάνεις χρήση της κάρτας σε POS/internet, δεν μπορείς να διαλέξεις, εκεί γίνεται χρήση του πρώτου δηλωμένου λογαριασμού.
Αυτο ακριβως ηθελα να επιβεβαιωσω!
Σας ευχαριστω ολους τέκνα μου.
:worthy:

Gentoo
10-09-21, 12:10
Αυτο ακριβως ηθελα να επιβεβαιωσω!
Σας ευχαριστω ολους τέκνα μου.
:worthy:

Για μεγαλύτερη ασφάλεια, έχε συνδεδεμένο με την κάρτα, μόνο τον κενό λογαριασμό.

Θα μπορείς και πάλι να μεταφέρεις το επιθυμητό ποσό απ'τους άλλους λογαριασμούς στον κενό, μέσω ebaning, αλλά δεν θα μπορείς να κάνεις ανάληψη μέσω ATM από τους άλλους λογαριασμούς.

Μόνο μέσω μεταφοράς ποσού από το ebanking θα μπορείς.

nikosmelt
18-09-21, 21:07
Αυτή η ασφάλεια που βάζουν με το ζόρι στους ηλικιωμένους μπορεί να βοηθήσει κάπου?

Σε επίσκεψή μου σε υποκατάστημα της Alpha Bank στην Κατερίνη, για να κάνω ebanking και να εκδώσω κάρτα, ο υπάλληλος μου είπε το ίδιο παραμύθι, ότι το κόστος για την έκδοση χρεωστικής κάρτας είναι είτε 26 ευρώ, για ετήσια ασφάλεια την οποία μπορείς να καταργήσεις μετά το 1ο έτος, είτε για κόστος συνδρομής 12 ευρώ ετησίως. Δεν προχώρησα σε έκδοση κάρτας. Επιστρέφοντας στο γραφείο επικοινώνησα με το helpdesk της Alpha και η κοπέλα με την οποία μίλησα μου είπε ότι δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση και ότι το κόστος για την απλή χρεωστική, mastercard ή visa, είναι τα 5 ευρώ. Προφανώς οι υπάλληλοι παίρνουν μπόνους από τις ασφαλίσεις. Εννοείται επέστρεψα και διαμαρτυρήθηκα στην προϊσταμένη του καταστήματος. Απέστειλα και επιστολή διαμαρτυρίας στα κεντρικά, όχι ότι θα γίνει κάτι βέβαια...

manoulamou
18-09-21, 23:53
:hmm:
Τελικα εχεις αλλες καρτες, εισαι πελατης σε αλλες τραπεζες, απο e-banking υπαρχει κατι εκτος Alpha?
:what:

runner70
20-09-21, 01:12
Σε επίσκεψή μου σε υποκατάστημα της Alpha Bank στην Κατερίνη, για να κάνω ebanking και να εκδώσω κάρτα, ο υπάλληλος μου είπε το ίδιο παραμύθι, ότι το κόστος για την έκδοση χρεωστικής κάρτας είναι είτε 26 ευρώ, για ετήσια ασφάλεια την οποία μπορείς να καταργήσεις μετά το 1ο έτος, είτε για κόστος συνδρομής 12 ευρώ ετησίως. Δεν προχώρησα σε έκδοση κάρτας. Επιστρέφοντας στο γραφείο επικοινώνησα με το helpdesk της Alpha και η κοπέλα με την οποία μίλησα μου είπε ότι δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση και ότι το κόστος για την απλή χρεωστική, mastercard ή visa, είναι τα 5 ευρώ. Προφανώς οι υπάλληλοι παίρνουν μπόνους από τις ασφαλίσεις. Εννοείται επέστρεψα και διαμαρτυρήθηκα στην προϊσταμένη του καταστήματος. Απέστειλα και επιστολή διαμαρτυρίας στα κεντρικά, όχι ότι θα γίνει κάτι βέβαια...

Μπραβο σου , καλα έκανες. Ενδεχομενως να ηθελε και καταγγελια.

stamka
20-09-21, 08:05
δεν κανει τιποτα η επιστολη στα κεντρικα. Το γνωριζουν. Πρεπει να προωθήσουν αυτην την πωληση φυσικα και το ξερουν. Φυσικα και ο υπαλληλος ξερει και αυτος οτι δεν ειναι υπποχρεωτικο (αλλα δεν μπορει να κανει και κατι) Φυσικα και παιρνουν μπονους.
Μονο αν γινουν καταγγελίες στηυν προστασία καταναλωτη η αν το δείξουν στης ειδησεις και το μαθουν ολοι θα σταματήσουν το παραμύθι

goku
09-10-21, 11:28
Κοιτούσα τυχαία τα spam μου και παρατήρησα ένα μήνυμα από μια "άκυρη" διεύθυνση email (όχι της τράπεζας δηλαδή) όπου σαν αποστολέας φαίνεται η Εθνική τράπεζα (λέει NBG στο θέμα του μηνύματος). Στο κείμενο λέει ότι έχει ανασταλεί η κάρτα μου και δεν μπορώ να κάνω αναλήψεις από το ΑΤΜ και πληρωμές, και έχει ένα λινκ στο τέλος του μηνύματος που λέει να το πατήσω για να κάνω δήθεν επιβεβαίωση λογαριασμού. Το αναφέρω μήπως τύχει και σε κανέναν άλλο, να το έχετε στα υπόψη, προφανώς μιλάμε για phising κατάσταση.

thourios
09-10-21, 11:39
Σχεδόν σε καθημερινή βάση έρχονται τα mail. Προσοχή μεγάλη. Την πατάνε ακόμα και οι εξοικειωμένοι λόγω αφηρημάδας.

manoulamou
10-10-21, 14:18
Η κορη μου διαθετει μια DEBIT Mastercard της Εθνικης χωρις συνδεση σε e-banking.
Επειδη εχει μεγαλο υπολοιπο και φοβαται μην χαθει / κλαπει η καρτα θελει να εκμηδενισει τελειως το ΟΡΙΟ για τις Ανεπαφες Συναλλαγες.
Μπορει να το κανει μεσω ΑΤΜ ή πρεπει να παει σε φυσικο καταστημα;
:hmm:

- - - Updated - - -

Καπου διαβασα οτι μηδενιζεται εαν γινει συναλλαγη* πανω απο 150- ευρω όπου βεβαια θα ζητηθει αναγκαστικα το PIN.
Τι ισχυει τελικα;


*μια ή πολλες σωρευτικα...

8anos
10-10-21, 14:51
Η κορη μου διαθετει μια DEBIT Mastercard της Εθνικης χωρις συνδεση σε e-banking.
Επειδη εχει μεγαλο υπολοιπο και φοβαται μην χαθει / κλαπει η καρτα θελει να εκμηδενισει τελειως το ΟΡΙΟ για τις Ανεπαφες Συναλλαγες.
Μπορει να το κανει μεσω ΑΤΜ ή πρεπει να παει σε φυσικο καταστημα;
:hmm:

- - - Updated - - -

Καπου διαβασα οτι μηδενιζεται εαν γινει συναλλαγη* πανω απο 150- ευρω όπου βεβαια θα ζητηθει αναγκαστικα το PIN.
Τι ισχυει τελικα;


*μια ή πολλες σωρευτικα...

Να κάνει ένα δεύτερο λογαριασμό στον οποίο δεν θα είναι συνδεδεμένες κάρτες κλπ.

manoulamou
10-10-21, 15:12
Εχει σε αλλες τραπεζες λογαριασμους εντος web-banking και ο διαθεσιμος χρονος εκτος ωρων εργασιας ειναι ελαχιστος!
:(

dimyok
10-10-21, 16:00
Ελπίζω να μη δουλεύατε και στην εθνική τράπεζα οι πελάτες θα έβλεπαν εμπιστοσύνη στο τραπεζικο σύστημα ε ;

netblues
10-10-21, 17:43
Η κορη μου διαθετει μια DEBIT Mastercard της Εθνικης χωρις συνδεση σε e-banking.
Επειδη εχει μεγαλο υπολοιπο και φοβαται μην χαθει / κλαπει η καρτα θελει να εκμηδενισει τελειως το ΟΡΙΟ για τις Ανεπαφες Συναλλαγες.
Μπορει να το κανει μεσω ΑΤΜ ή πρεπει να παει σε φυσικο καταστημα;
:hmm:

- - - Updated - - -

Καπου διαβασα οτι μηδενιζεται εαν γινει συναλλαγη* πανω απο 150- ευρω όπου βεβαια θα ζητηθει αναγκαστικα το PIN.
Τι ισχυει τελικα;


*μια ή πολλες σωρευτικα...

Οι ανεπαφες γινονται σωρευτικα μεχρι να μαζευτουν 150 ευρα Μετα θελει pin για την επομενη, ακομα και για 1 ευρω..
Οποτε, 3 συναλλαγες χωρις pin των 49,99 ευρω..
Να υποθεσουμε οτι το μεγαλο υπολοιπο ειναι κατι σε 200 ευρω ε?

manoulamou
10-10-21, 19:45
Η απορια αφορα το εαν και πώς μπορει να μηδενιστει το οριο των ανεπαφων, χωρις να προηγηθει καποια συναλλαγη! :hmm: Το υπολοιπο ειναι παρα πολυ μεγαλυτερο των 150 / 200- ευρω...

- - - Updated - - -


Ελπίζω να μη δουλεύατε και στην εθνική τράπεζα οι πελάτες θα έβλεπαν εμπιστοσύνη στο τραπεζικο σύστημα ε ;
Οντως πηρα συνταξη απο την μεγαλη μας φιλη, αλλά χωρις σημεια στιξης μπερδευτηκα ολιγον με την σημασια της ερωτησης... :whistle:

dimyok
10-10-21, 19:54
Η εθνική είναι από τις απλές και στο mobile interface για senior citizens ποσο να μπερδευτείς . Αν εχεις αγχος πηγαίνεις ουρά και γκισέ - έχουν ακόμα το τσέκαρα :p

manoulamou
10-10-21, 20:00
Δεν με προσεχετε και θα... θυμωσω!
Μιλαμε για την κορη που δεν εχει ουσιαστικα καθολου διαθεσιμο χρονο να τρεχει σε φυσικο καταστημα και θελει να μηδενισει τον κινδυνο σε περιπτωση απωλειας, να μην μπορει καποιος να κανει Ανεπαφες Συναλλαγες.
Εαν διεθετε ibank, δεν θα το συζητουσαμε καν.

dimyok
10-10-21, 20:12
Συνδεδεμένο με την κάρτα μόνο τον 2o κενό λογαριασμό το εχουν πει πολλες φορες τα παιδια - και η μαμα θα μπαίνει να τη φορτιζει :p . Η κόρη είναι δασκάλα είπαμε ;

user2163
10-10-21, 20:13
Δεν με προσεχετε και θα... θυμωσω!
Μιλαμε για την κορη που δεν εχει ουσιαστικα καθολου διαθεσιμο χρονο να τρεχει σε φυσικο καταστημα και θελει να μηδενισει τον κινδυνο σε περιπτωση απωλειας, να μην μπορει καποιος να κανει Ανεπαφες Συναλλαγες.
Εαν διεθετε ibank, δεν θα το συζητουσαμε καν.

Αφού έχει κάρτα ας φτιάξει e-banking και ας ανοίξει ένα τρεχούμενο λογαριασμό απο εκεί (δωρεάν είναι) και να έχει εκεί κάποιο ποσό για να κάνει συναλλαγές και όταν θέλει να μεταφέρει από αυτόν με τα πολλά χρήματα.
Αυτός έιναι μακράν ο καλύτερος τρόπος, μη το ψάχνεις, ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένη η κάρτα δεν έχει καμία δουλειά με τον λογαριασμό αποταμίευσης.

KostakisK
10-10-21, 20:26
Παιδιά 10 λεπτά θα της πάρει για το ebanking από το app, τι στο καλό δεν κοιμάται δεν τρώει αυτή η γυναίκα

manoulamou
10-10-21, 20:40
Ο «μηδενισμός» του ορίου του ποσού των €150 στις ανέπαφες συναλλαγές με κάρτα γίνεται με κάθε συναλλαγή με χρήση ΡΙΝ;
Ναι, οποιαδήποτε συναλλαγή με χρήση ΡΙΝ σε χώρες εντός ΕΟΧ, σε έμπορο ή ΑΤΜ, «μηδενίζει» το όριο. (https://www.ethnos.gr/oikonomia/56954_allazoyn-ola-stis-anepafes-synallages-ti-prepei-na-gnorizete-gia-pliromes-me-karta)
Πολυ απλα κανει μια αναληψη 150- ευρω απο καποιο ΑΤΜ και καθαρισε;
:whistle:

slalom
10-10-21, 21:40
Τωρα σοβαρα υπαρχει νεος ανθρωπος χωρις e-banking?

minas
10-10-21, 21:51
Ο «μηδενισμός» του ορίου του ποσού των €150 στις ανέπαφες συναλλαγές με κάρτα γίνεται με κάθε συναλλαγή με χρήση ΡΙΝ;
Ναι, οποιαδήποτε συναλλαγή με χρήση ΡΙΝ σε χώρες εντός ΕΟΧ, σε έμπορο ή ΑΤΜ, «μηδενίζει» το όριο. (https://www.ethnos.gr/oikonomia/56954_allazoyn-ola-stis-anepafes-synallages-ti-prepei-na-gnorizete-gia-pliromes-me-karta)
Πολυ απλα κανει μια αναληψη 150- ευρω απο καποιο ΑΤΜ και καθαρισε;
:whistle:

Μηδενίζει το όριο εννοεί ότι μπορείς πάλι να ξοδέψεις 150€ ανέπαφα. Το αντίθετο δεν θέλεις;

netblues
11-10-21, 03:13
Δεν το καταλαβες το υπονοούμενο.
Ειτε 200 εχει ειτε 2.000.000 το ρισκο με τις ανεπαφες αν υποθέσουμε οτι υπαρχει ειναι πάντα 150€.
Απο την αλλη να εχεις καρτα με λιγότερα μεσα δεν το λες και πρακτικο
Ενα σουπερμαρκετ, βενζινη και ενα delivery οριακα

manoulamou
11-10-21, 09:00
Ο συγκεκριμενος "νεος ανθρωπος" εχει e-banking σε αλλες τραπεζες, απλα ετυχε να μην διαθετει για την Εθνικη. Λειτουργει κατα καποιον τροπο και οπως γραφτηκε και απο συμφορουμιτη ως αποταμιευτικος.
Anyway πολυ το κουρασαμε, ας το λυσει μονη της. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις απαντησεις ολων :worthy:

imitheos
11-10-21, 11:13
Ο συγκεκριμενος "νεος ανθρωπος" εχει e-banking σε αλλες τραπεζες, απλα ετυχε να μην διαθετει για την Εθνικη. Λειτουργει κατα καποιον τροπο και οπως γραφτηκε και απο συμφορουμιτη ως αποταμιευτικος.
Anyway πολυ το κουρασαμε, ας το λυσει μονη της. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις απαντησεις ολων :worthy:

Και εγώ έτσι που το κατάλαβε ο minas το καταλαβαίνω δηλαδή ότι "μηδενίζει" σημαίνει μπορείς ξανά άλλα 150 χωρίς pin.

Με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση δεν την βολεύει να το κάνει; Δεν ξέρω αν το σταμάτησαν επειδή όλοι έχουν e-banking αλλά παλαιότερα το είχα κάνει για τον πατέρα μου. Πήρε τηλ και μετά την ταυτοποίηση στοιχείων είπε ότι στην τάδε κάρτα θέλει να μην παίζουν οι ανέπαφες συναλλαγές και σε 1sec του το κλείδωσαν. Έπαιζε κανονικά και στο internet και σε pos αλλά δεν έπαιζε ανέπαφα. Διάβασα που είπες ότι δεν έχει ελεύθερο χρόνο εκτός δουλειάς αλλά μπορεί κάποια στιγμή το απόγευμα - βραδάκι να πάρει τηλ και όσο περιμένει στην αναμονή να το αφήσει ανοιχτή ακρόαση και να κάνει τις δουλειές της μέχρι να ακούσει ότι συνδέεται.

anon
11-10-21, 11:42
Εφόσον ο λογαριασμός ειναι αποταμιευτικός, και δεν χρησιμοποιείται, συχνά, δεν έχει νόημα να κουβαλά την κάρτα της εθνικής μαζί της. Μπορεί να την κρύψει κάπου, και να μην την έχει στο πορτοφόλι της.
Case solved.

ΥΓ. Δεν μου φαίνεται παράξενο. Ενας άντρας, πχ εγώ, κουβαλώ μαζί μου ΜΟΝΟΝ ότι χρειάζεται ,και χωρά σε ένα μικρό πορτοφόλι κωλότσεπης. Η γυναίκα μου έχει μια πορτοφολάρα που θέλει τσάντα για να την βάλει μέσα (δεν φτάνουν ούτε δυο τσέπες). Αμαν εσείς οι γυναίκες, οτιδήποτε κάρτα ακόμα και καρτ βιζιτ, θέλετε να τις έχετε μαζί σας. Αφήστε και ότι δεν χρειάζεται..... :wink:

sdikr
11-10-21, 11:51
Ο συγκεκριμενος "νεος ανθρωπος" εχει e-banking σε αλλες τραπεζες, απλα ετυχε να μην διαθετει για την Εθνικη. Λειτουργει κατα καποιον τροπο και οπως γραφτηκε και απο συμφορουμιτη ως αποταμιευτικος.
Anyway πολυ το κουρασαμε, ας το λυσει μονη της. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις απαντησεις ολων :worthy:

Η ενεργοποίηση ebanking γίνεται Online πάντως αν θέλει, δεν χρειάζεται να πάει τράπεζα

manoulamou
11-10-21, 14:30
Ευχαριστω και παλι :respekt:
οταν επικοινωνησουμε θα της αναφερω τις δυο εναλλακτικες ειτε να τηλεφωνησει στην εξυπηρετηση ειτε να ανοιξει ibank.

8anos
11-10-21, 15:05
Σε λογαριασμό εθνικής έχω κάπου 50ευρω.
Στην κάρτα που είναι συνδεδεμενη με αυτόν εμφανίζει διαθέσιμα για ξοδεμα 600 ευρώ.

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει;
Ευχαριστώ!

sdikr
11-10-21, 15:12
Σε λογαριασμό εθνικής έχω κάπου 50ευρω.
Στην κάρτα που είναι συνδεδεμενη με αυτόν εμφανίζει διαθέσιμα για ξοδεμα 600 ευρώ.

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει;
Ευχαριστώ!

Αυτό είναι πιστωτικές και prepaid σύμφωνα και με το Ι πάνω, στο δικό μου που έχω μόνο debit μου λέει 0

8anos
11-10-21, 15:20
Αυτό είναι πιστωτικές και prepaid σύμφωνα και με το Ι πάνω, στο δικό μου που έχω μόνο debit μου λέει 0

είχα μια πιστωτική που έληξε το 2012, προπληρωμένη δεν εχω και η μόνη κάρτα είναι η χρεωστική.

- - - Updated - - -

123456

sdikr
11-10-21, 15:24
είχα μια πιστωτική που έληξε το 2012, προπληρωμένη δεν εχω και η μόνη κάρτα είναι η χρεωστική.

- - - Updated - - -

123456

Στην έχει ακόμα στην εφαρμογή, μήπως γιατί έχεις αρνητικό υπόλοιπο;
μάλλον θα πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να τους πάρεις τηλέφωνο

8anos
11-10-21, 15:26
123456

- - - Updated - - -


Στην έχει ακόμα στην εφαρμογή, μήπως γιατί έχεις αρνητικό υπόλοιπο;
μάλλον θα πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να τους πάρεις τηλέφωνο


Ναι την έχει, το αρνητικό υπόλοιπο δεν σημαίνει ότι μου χρωστάνε;
Ας μου τηλεφωνήσουν να τα βρουμε :p

Είναι πρώτη φορά που δεν συμβαδίζουν το υπόλοιπο του λογαριασμού με τη κάρτα.

chriszah
13-10-21, 14:14
Δεν με προσεχετε και θα... θυμωσω!
Μιλαμε για την κορη που δεν εχει ουσιαστικα καθολου διαθεσιμο χρονο να τρεχει σε φυσικο καταστημα και θελει να μηδενισει τον κινδυνο σε περιπτωση απωλειας, να μην μπορει καποιος να κανει Ανεπαφες Συναλλαγες.
Εαν διεθετε ibank, δεν θα το συζητουσαμε καν.

Κάνεις e-banking στην Eθνική και χωρίς επίσκεψη στο κατάστημα:
231517

goku
13-10-21, 16:00
Κάνεις e-banking στην Eθνική και χωρίς επίσκεψη στο κατάστημα:
231517

Είχα δοκιμάσει να κάνω στον πατέρα μου αλλά δεν προχώρησε η διαδικασία διότι ήθελε επικαιροποίηση στοιχείων. Δοκιμάσαμε και σε Εθνική και σε Alphabank που είχε λογαριασμούς. Οπότε δώρο άδωρο διότι πρέπει να περάσεις από την τράπεζα όπως και να έχει. Εκτός αν φυσικά είχε πάει πρόσφατα και ειχε κάνει επικαιροποίηση στοιχείων. Φυσικά δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τώρα τελευταία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.